Adventura

Adventura je druh počítačové hry, kde hlavní hrdina řeší různé úkoly. Adventura nabízí množství zápletek a hádenek. Je také velmi bohatá na děj, který je ve většině případů zajímavý a spletitý. V adventurách naleznete různé adventuroidní prvky jako např. užití své vlastní fantazie a logického myšlení. Tyto prvky se objevují i  v hrách jiného typu a to zejména RPG.

Historie

Za první adventuru můžeme považovat textovou adventuru Colossal Cave Adventure z roku 1976. Hra vyžadovala 300 KB paměti  a celému žánru dala jméno. Odehrávala se v jeskyni (to proto, že její autor William Crowther byl jeskyňář) a ovládala se tak, že se přes textové pole udávaly příkazy. Nejvýznamějším titulem ve světě textových adventur je však Mystery House z roku 1980. Jejími autory jsou Roberta a Ken Williamsovy ze světoznámé společnosti Sierra Entertainment.

V roce 1987 přišla revoluce v podobě hry Maniac Mansion od Lucas Arts. Dá se označit za první point – and – click adventuru, které se vlastně hrají dodnes. Měla grafické rozhraní a pomocí myši (point) se udá příkaz (click) hrdinovi hry. Hra běžela na platformě DOS, Apple II či Commodore 64. V této kategorii adventur patří k nejlepším Broken Sword a dvojice King´s Quest a Quest for Glory opět od Sierry.

Firma Cyan Worlds byla jedna z prvních, která vydávala hry na CD-ROMu (první „cédéčko“ je z roku 1988). Jejich slavná hra Myst z roku 1993 byla nejprodávanější hrou vůbec (překonal ji až v roce 2000 The Sims). Měla na tu dobu nezvykle kvalitní zpracování a široký svět.

90. léta pak přinesla spoustu méně či více známých adventur jako Grim Fandango, Escape from Monkey Island a Sam & Max: Freelance Police. V novém tisíciletí pak vládla Syberia, The Longest Journey a Amerzone.

Dnešní adventury pak kladou důraz hlavně na realistickou 3D grafiku a silný příběh. Logické hádanky trochu ustoupily do pozadí. Králi současného trhu s adventurami jsou společnosti Quantic Dream, Lucas Arts a v poslední době pak hlavně Teltalle Games. Quantic Dream se zviditelnila tituly Omikron: The Nomad Soul a především hrou Fahrenheit (v Severní Americe pod jménem Indigo Prophecy). Telltale stojí za takovými adventurami Back to the Future, sérií Sam & Max a The Walking Dead. Je třeba se zmínit i o sérii Penumbra a Amnesia.