La Caza

La Caza patří mezi nejlepší modifikace pro Amnesii. TopCD (vydavatel Amnesie v ČR) pro ni dokonce vytvořil češtinu, jež je k dispozici na překladatelském webu Farflame, konkrétně zde. Tvůrci La Cazy se rozhodli pro zbrusu nový příběh i prostředí se zapojením exteriérů, byť Amnesia není pro exteriéry zrovna uzpůsobena. Příběh je opět řádně temný a opět jej provází zprvu nevinný objev měnící se v hrůzu. Děj nás zavádí do Střední Ameriky a hlavní hrdina bude pátrat po ztracené expedici. Nechybí sbírání dokumentů, přičemž je přítomen i anglický dabing.

Pro La Cazu platí vše, co hrálo roli v Amnesii. Je tu složka, kam se vkládají dokumenty, máme tu rady (vzpomínky). Křesadla, olej a laudanum jsou opět roztroušené všude možně a o monstra nebude nouze. Drobnou novinkou jsou speciální předměty jako větší olejnička a lektvar na vyléčení zdravého rozumu. Tyto dva předměty jsou běžně zahrnuty i v jiných modifikacích, ostatně byly vytvořeny už pro původní Amnesii.

Úrovně jsou mnohem kratší než v Amnesii a alespoň zpočátku to bude jízda – 5 minut na úroveň bude až příliš, nicméně poté se vše trochu natáhne a objeví se adventurní prvky, byť jich mnoho nebude. Pro počáteční úrovně La Cazy nejsou žádné oficiální názvy, tudíž použiju názvy vlastní sloužící pro lepší orientaci v návodu.

 

Značení v návodu:
Dokument – základní zdroj informací
Monstrum – smrtící entita
Křesadlo / Olejnička / Velká olejnička – propriety pro zisk světla
Laudanum / Letvar rozumu – léčení

 

I – Pracovna

1. PracovnaJsem Eugen. Na stole v mé pracovně leží Dopis od Alberta – můj přítel mě zve na expedici do Střední ameriky. Náš dávný projekt tzv. ‚všelék‘ možná není tak šílený, jak se zdá. K dokončení léku je však třeba vzácná látky Sciencium, jež je přítomná v Středoamerické bylině. Z šuplíku vezmu křesadlo. Na polici je další dokument Ústřižek novin – jde o zprávu o mě a o Albertovi. Měli jsme být za své objevy nominování na Nobelovu cenu… Odejdu z pokoje, čímž zahájím dobrodružství.

 

II – Místo havárie

2. Místo havárieLetadlo ztroskotá a já se proberu zcela sám. Jsem u tábora v noci. V truhle najde lampu, 2 křesadla a laudanum. V lese je tak velká tma, že bez lampy neuvidím pomalu ani na krok. Oleje však nemám nazbyt, takže se nemůžu příliš zdržovat. Projdu lesem dál.

 

III – Les

3. LesDojdu na rozcestí a vydám se cestou vpravo. Obě stezky se sice scházejí, ale na vpravo najdu na bedně olejničku. Na křižovatce se vydám doprava do hlubin lesa.

 

IV – Vstup do chrámu

4. Vstup do chrámuOpět je přede mnou křižovatka. Vydám se doleva, kde na bedně najdu dopis Záznam z výzkumu č. 34. Doktor Freezman píše, že ložisko Sciencia je v chrámu, odkud se ozývají divné zvuky… Vrátím se na křižovatku a všimnu si Monstra. Rychle zhasnu a vrátím se k bedně, kde se ukryju. Počkám až monstrum odejde a půjdu od křižovatky druhou cestou. Dorazím ke dveřím do chrámu.

 

V – Chrám – Zadní vchod

5. Chrám - Zadní vchodProjdu chodbou a ta se za mnou zasype. Je zde stále velká tma, takže lampa přijde vhod, nicméně je třeba s ní šetřit. Vydám se cestou doleva, kde je velká propast. V rohu je dokument Záznam z výzkumu č. 88 – Freezman píše o zmizení dvou vědců – botaničky a geologa. Krom nich zbývají už jen tři lidé včetně jeho. Na bedně je také páčidlo. Vrátím se k závalu a pokračuji druhou chodbou. Ta končí přehrazena prkny, ale pomůžu si páčidlem, kterým prkna vylomím. Sejdu po schodišti a dále chodbou.

 

VI – Jídelna

6. Chrám - kuchyněZde je konečně více světla. Vlevo je kuchyně skládající se ze dvou místností. V kamnech je křesadlo, pod stolem u pece je další křesadlo. Na vršku regálu v chodbičce je křesadlo a úplně na konci chodbičky ve výklenku pod loučí jsou hned 2 křesadla. V peci je laudanum. Vrátím se na chodbu pokračuji dál. Minu dveře, na které kdosi buší. Dojdu na křižovatku a vydám se rovně. Chodba je však slepá – na jedné straně zával, na straně druhé zamčené dveře se zámkem. Zpátky na křižovatku a jedinou možnou chodbou dál. Dolů po schodech a do Stoky.

 

VII – Stoka

7. StokaOpět tma… Jít chodbou doleva je smrtící, jelikož se po chvíli zřítí strop a pohřbí mě. Vpravo je ve výklenku mechanismus, avšak chybí tu páčka. Na zemi mezi kameny je laudanum a olejnička. Chodbou se vydám dál a po pravici minu výklenek s dalším mechanismem, jež však už páčku má. Dojdu na křižovatku se dvěma zamčenými dveřmi a klikou na zdi. Nechám kliku být a projdu rovně. V dalším záhybu chodby je opět mechanismus s páčkou. Opatrně postupuji chodbou vpřed a na zemi najdu uvolněnou páčku. Jsem v místě, kde hrozí zával a proto dál ani krok. Páčku vezmu a krátce poté se strop zřítí. Vrátím se zpět k prvnímu mechanismu. Vložím do něj páčku. Nyní bude vše záviset na mé rychlosti. Všechny tři páčky je třeba stáhnout dolů a to dříve než odezní cvakavý zvuk spouštějící se po stažení první páčky. Za předpokladu, že celou cestu mezi páčkami poběžím a podaří se mi je uchopit i stáhnout takřka okamžitě, budu mít časovou rezervu sotva pár sekund. Po této náročné akci se odemknou dveře u kliky.

Vstoupím dovnitř a zleva mezi bednami seberu křesadlo. V místnosti jsou celkem tři kliky – dvě u zdi vedle pyramdy z beden a jedna hned u dveři za bednami, jež je třeba odházet. Ve správném pořadí klikami otočím.
1. Klika – vpravo vedle hromady beden (při pohledu od dveří)
2. Klika – vlevo vedle hromady beden (při pohledu od dveří)
3. Klika – vlevo u země za bednami.
4. Klika – před dveřmi na zdi (v chodbě)
Tím se otevřou druhé dveře. Uvnitř je poklop, pod kterým vede žebřík. Sešplhám do malé místnosti s tekoucí vodou. Dole v rohu je sud a na něm křesadlo. Vlevo mezi schodištěm a zdí je na bedně kladivo a velká olejnička. Velká olejnička doplní mnohem více oleje (zhruba 50%). Je pravděpodobné, že momentálně mám oleje jen trošek, takže použití velké olejničky je nasnadě. Vrátím se nahoru a zamířím zpět do jídelny.

 

VI – Jídelna – část 2.

Vyjdu nahoru a dám se doprava. Na křižovatce znovu doprava a zde jsou zamčené dveře s rezavým zámkem. Zničím zámek kladivem a projdu.

 

VIII – Nedokončené komory

8. Nedokončené komnatyStojím na křižovatce. Je tu schodiště vedoucí dolů a točité schodiště nahoru. Vydám se nahoru a dostanu se do chodby s jámou v zemi. Ve výklenku je velký balvan, který dotlačím do jámy. Sejdu dolů a pod druhým schodištěm si všimnu monstra. Nedá se nic dělat – musím za ním. Dojdu do prázdné místnosti a monstrum nikde. Nahoře je známý otvor, ze kterého vypadnou kusy těl. Také je tu můj balvan a dláto, které balvan srazil dolů. Dláto vezmu a spojím ho s kladivem. Vrátím se do jídelny.

 

VI – Jídelna – část 3.

Použiju kladivo s dlátem na zával jež je přímo přede mnou. V nově zpřístupněné místnosti je jen kolo, kterým otočím. Půjdu cestou k Zadnímu vchodu a z doposavad zamčených dveří na mě vyběhne Monstrum! Rychle poběžím rovně do další oblasti.

 

V – Chrám – Zadní vchod – část 2.

Monstrum je mi v patách! Vyběhnu po schodech a pak doprava do sálu s propastí. Sem natekla voda, takže skok dovnitř nebude sebevražda, nýbrž jediná záchrana před monstrem.

 

IX – Laboratoř

9. LaboratořPo nepříjemném střetu s monstrem jsem možná trochu zraněný… Laudanum pak přijde vhod. Projdu do malé laboratoře a všimnu si závalu po pravici. Na stole je dokument Poznámka o nedávných zjištěních, ve kterém je zmínka o jedovaté houbě, sesuvech stropů a možnosti stvořit výbušninu pomocí dvou chemikálií a sražené krve. Výbušnina se bude hodit. Ve skříni je olejnička. Jsou tu dvě chodby – jedna vede do obytných prostor, druhá do hrobky. Vydám se do té první.

 

X – Vnitřní obytné pokoje

10. Vnitřní obytné pokojeDlouhá chodba, ve které jsem je dobře osvětlená, nicméně to jen dočasu. Světla během chvíle zhasnou. Prohledám všechny pokoje. Většina je zavalená, ale jeden pokoj po pravici je přístupný. V koši je olejnička a na polici chemikálie A. Jedny dveře po levici vedou do větší místnosti se stoly. Cestou dál dojdu do úzké chodby s kostrou, která má u sebe klíč. Jakmile ho vezmu, chodbu zaplaví podivný kouř a východ zmizí. Teprve po chvíli se proberu na místě s kostrou. Vše je zase jak má být, takže se mohu vrátit do chodby s dveřmi. Dveře na konci chodby odemknu klíčem a vstoupím do pokoje. U krbu je chemikálie B. Vrátím se zpět do laboratoře.

 

IX – Laboratoř – část 2.

Tentokrát zavítám do druhé chodby, která vede do Hrobky.

 

XI – Hrobka

11. HrobkaHrobka je tak trochu bludiště. Zpočátku bude nejlepší držet se levé stěny. Narazím tak na zamčené dveře. Dál za nimi najdu pár zavalených chodeb a později po pravé straně natrefím na dveře. Uvnitř jsou dřevěné rakve a v té poslední je klíč. Ještě než odejdu se podívám do skříňky vedle dveří, kde najdu křesadlo a laudanum. Zpátky v chodbách pokračuji podél stěny až dojdu k mřížím. Jsou dvoje, jsou zamčené a nejdou odemknout. Vpravo je skladiště a v malé truhličce na polici najdu 3 křesadla a olejničku.

Dál už nemá význam držet se stěny. Vrátím se k zamčeným dveřím, ale ještě než jimi projdu, se podívám doleva k druhé z mříží. Kousek od ní je pokoj. Ze stolu seberu dokument Záznam z výzkumu č. 57 – botanička informuje G. Freezmana o postupu do hloubi chrámu. V šuplíku najdu křesadlo a lektvar rozumu. Ten funguje stejně jako laudanum, jen s tím rozdílem, že uzdravuje rozum. Odemknu zamčené dveře klíčkem z rakve. Uvnitř ve skříni seberu další lektvar rozumu. Z pultu vezmu nádobku s krví. Dovnitř se začne probourávat monstrum. Schovat se za pult však moc nepomůže, lepší to je do skříně. Počkám než monstrum odejde a poté uteču k východu z hrobky – stačí se držet pravé zdi.

 

IX – Laboratoř – část 3.

Přejdu ke stolu a pod nádobku vpravo položím sklenku s krví. Do nádobky naliju chemikálie A a B a vytvořím trhavinu. Tu umístím k závalu a rychle se schovám do jedné z chodeb. Výbuch uvolní cestu. Dojdu ke dveřím a k pokoji ve kterém je na stole klíč. Skončím omámený a když se proberu, místnost se změnila. Chodbou dojdu do své pracovny. Vedle krbu je křesadlo, v polici je velká olejnička. Na stole je dopis Poslední slova Burminghamové. Botanička zjistila, že chrám ve kterém jsme patří Tezcatlipocovi, Aztéckému bohu válek. Brzy se proberu zpět na chodbě před dveřmi. Podívám se dovnitř, ale nic zde není. Na chodbě se však ve zdi objevily dveře (předtím zde nebyly). Projdu jimi.

 

XII – Kamenické dílny

12. Kamenické dílnyPo levici mám dveře a vpravo zamčené mříže. Zkusím mříže otevřít, leč marně. Přejdu ke dveřím a zalomcuji s nimi. Brzy se ozve hlas a chce vědět, jestli jsem zde. Zkusím pohnout dveřmi a on mi mezerou pod nimi pošle klíč. Vezmu ho a dveře odemknu. Krom spousty brnění tu nikdo není… Otočím kolem na stěně a otevřu tak mříže, kterými projdu. Je tu temná chodba plná brnění. Když se k nim přiblížím, poraní mne. Opatrně prokličkuji mezi nimi až k dalším zamčeným dveřím. Za mnou se začnou objevovat brnění, jakoby se hýbala. Po nějaké době se dveře zpřístupní.

Nyní je opravdu vhodné připravit svítilnu, neboť je zde propast a je třeba ji přeskákat po stupínkách. Pád do vody mě sice nezabije (zřejmě), ale dole se pohybuje Neviditelné monstrum. V rohu na jednou ze stupínků jsou tři bedny, které přeházím na vedlejší část podlahy (ta se schodištěm). Cestu dál blokuje mříž, kterou otevřu kolem ve vodě – musím rychle proběhnout. Další problém je přílišná výška jednoho ze stupínků – je třeba si pomoci bednami a naskládat je na sebe, abych tak vysoko doskočil. Jakmile projdu pod mříží, mám tuhle náročnou část za sebou. Dostanu se do chodby plné harampádí. Po chvíli cesty zhasnou světla a vzadu se objeví Monstrum. Rychle prokličkuji a přeskákám překážky, načež vběhnu do Knihovny.

 

XIII – Knihovna

13. KnihovnaVstoupím do knihovny. Mezi regály vlevo se povaluje olejnička, na regále proti mě (mírně vlevo) je křesadlo. V regále zhruba uprostřed místnosti jsou 2 křesadla. V jedné ze skříněk stolů jež lemují levou stěnu je laudanum a lektvar rozumu. Jakmile se přiblížím k zataraseným dveřím, vyběhne na mě Monstrum. Rychle uvolním dveře a projdu jimi, přičemž, je za sebou zavřu. Prokličkuji mezi regály druhé místnosti, přičemž mohu v levém rohu u bedny najít pilku na kosti, v šuplíku jednoho ze stolů obřadní dýku a v šuplíku druhého stolu křesadlo. Především však musím proběhnout chodbou do Obětní komory.

 

XIV – Obětní komora

14. Obětní komoraPokud jsem dýku a pilu při útěku před monstrem nezískal, musím se vrátit a oba předměty sebrat. Monstrum na mě čekat nebude, tudíž mám šanci předměty snáze najít. Sál ve kterém jsem, má uprostřed namodralý podstavec. Ten mě zatím nezajímá. Vyjdu po točitém schodišti a na jeho vrcholku seberu velkou olejničku. Před sebou mám několik trámů, po kterých musím přeskákat, ovšem jeden z trámu pode mnu praskne a já se zřítím. Je nanejvýše vhodné být dostatečně vyléčen, jinak pád nepřežiju. Po přeskákání trámu, vylezu po žebříku a spatřím spoutaného Gordona Freezmana. Sdělí mi, že má být obětován a jen to zažene nestvůry. Na jeho obětování potřebuji pilu a dýku. Vrazím mu dýku do těla, čímž vyrvu srdce a následně mu uříznu hlavu. Po trámech seskákám zpět a sejdu dolů k oltáři. Na oltář umístím srdce. Proti mě se rozeběhnou tři monstra, nicméně v mojí blízkosti se rozpadnou a zmizí. Projdu velkými vraty po levici a dál dlouhým bílým tunelem.

Výzkumníci jsou do jednoho mrtví, nicméně zlo je zažehnáno.