Zajímavosti

Obsazení
Michal Dlouhý (Samuel Gordon)
Radoslav Brzobohatý (William Gordon, Bates)
Vladimír Čech (Heinz Hermann, Louis)
Pavel Soukup (Robert Gordon)
Pavel Šrom (Henry Stanton, Smith)
Květa Fialová (Victorie Gordonová)
Eva Miláčková (Eleonor Gordonová)
Sylva Sequensová (zdravotní sestra)
Bohuslav Kalva (Collier, Frederick)
Bohdan Tůma (James Gordon, Tom)
Vilém Udatný (Mark, Ralph)
Jiří Hromada (Richard Gordon)
Jiří Ptáčník (Murray)
Stanislav Lehký (Morris, hrobník)
Miloslav Študent (Harry, kotelník)
Jaroslav Toť (Jim)
Petros Alexandridis (Vick)

Komix
Před vydáním Posla smrti v Německu byl vytvořen pro propagační účely krátký komix. Přeložený do slovenštiny ho najdete zde: Komix. Jedná se o pouhé čtyři stránky popisující Samuelovu cestu na pohřeb Williama. Nic extra ale fanoušky potěší.

Wallpapery
Na výše zmíněném webu je také několik wallpaperů, které byly i na českých oficiálních stránkách hry. Ty jsou dnes už zrušeny ale všechny wallpapery (bohužel pouze v Němčině) si můžete prohlédnout zde: Wallpapery.

Artworky
Stále na stejném webu je i galerie artworků, které dříve rovněž zdobily českou oficiální stránku hry. Najdete je tady: Artworky-CZ. Autorka webu má v popiscích pár chyb a artwork Roberta úplně chybí. Kompletní sadu můžete najít na Německém webu zde: Artworky-D. Postavy tam jsou seřazeny pravděpodobně takto: Samuel, James, Jim, Henry, Richard, Robert, Collier, Murray a Eleonor. Další sadu artworků, tentokrát na stránkách v anglickém jazyce najdete zde: Artworky-ENG. Oproti Německým stránkám tu jsou tři nové postavy. Seřazeny jsou zřejmě takto: sestra z Ashburry, Hermann a Mark.

Kde leží Black Mirror?
Zcela jistě víme, že někde v Anglii a to u moře. Tím to ale končí.

Samuel jako vrah
Indicie podle kterých je možné odhalit Samuela jako vraha dříve než u zpovědi Batese:
1. Odraz Samuela ve vodě v animaci s Henryho tělem
2. Text popisující kletbu v kronice Marcuse Gordona
3. Volání Vicka v Samuelově snu
4. Kapesník s erbem Gordonů pod rostlinou u Stonering
5. Jamesův krví vytvořený nápis „Samuel“
6. Rozhovor s Ralphem ve kterém se zmíní, že James zná vraha
7. Černé vlasy, které v posmrtné křeči držel Hermann

Catherinina hláška
Catherin v tomto díle promluví. Tedy ne že by se objevila na scéně, ale když Samuel prohlíží její fotku, uslyší (jen ve své mysli) slova: „Samueli, Samueli, slyšíš mě?“

Úmrtní zpráva Williama
Ačkoliv sám Samuel říká, že by ho úmrtní zpráva Williama zajímala, nikdy se k ní nedostane. O detailech jeho smrti se tedy krom zmínky o popáleninách nic nedozvíme. Hermann v první kapitole sliboval, že o tom řekne víc ale nestalo se. Proč? Plánovali snad autoři možnost získání Williamovy úmrtní zprávy a později to zavrhli nebo bylo tohle všechno cíleně, tak aby pro hráče vyvstaly otazníky nad kterými může přemýšlet?

Hádanky
Hádanky v Marcusově hrobce jsou v jiných jazykových verzích různé. Kotouče, jejich písmena a stejně tak texty v knihách a obrázky jsou přepracovány tak, aby odpovídaly jiným jazykům. Například v anglické verzi jsou odpovědi tyto: HOLE, COAL, MAP a ECHO.

Posel bohů
V kotelně sanatoria Ashburry je na nástěnce pověsen reklamní plakát Posla bohů, což byla předchozí hra od Unknown Identity. Později byl vytvořen remake této hry, který nese název Ni.Bi.Ru.

Black Mirror v temnotě
V páte kapitole jsou všechny venkovní lokace (vyjma Ashburry a Sharp Edge) tmavší než v předchozích kapitolách. Na vině je silná bouře, kterou zmíní i Bates. Hrom skutečně zazní mnohem častěji než dříve a déšť je o něco hustší.

Symboly
Symboly, které Samuel nachází u svých obětí nejsou výmyslem autorů. Tyto symboly jsou k vidění i na převráceném pentagramu – tzv. Bafometova pečeť.  Podobají se znakům hebrejské abecedy ale jsou mírně upraveny.

Samael a Lilith
Jména těchto dvou biblických démonů jsou napsána na podlaze okolo pentagramu v Rituální síni, respektive tam, kde Samuel pronese slova a využije klíče moci. Jména jsou kvůli kameře, jež snímá Rituální síň, velice špatně čitelná, ale jsou tam. V dalších dílech série není o těchto dvou stvořeních ani jediné zmínky a tato jména v Rituální komnatě již chybí.

Logické chyby
Jakých chyb se dopustili tvůrci Posla?
1)
Po smrti Williama se při rozhovoru s Robertem Samuel dozví, že byl William ve své věži zamčený zevnitř předtím než vypadl z okna. Tedy svým vlastním klíčem. Ten se však nenajde ani u jeho těla, ani ve staré věži. Samuel ho později najde v glóbu v knihovně. Jak se tedy dostal Williamův klíč zpět do knihovny, když se s ním zamknul ve své věži a brzy na to zemřel?
Událost lze vysvětlit tím, že klíče byly dva a Victorie nechala ten první zničit, viz komentáře.
2) Podle zápisu v kronice farnosti Warmhill se údaje o jejím založení nedochovaly a uznávaní odborníci v oboru dějepisném odhadují, že byla vystavena roku 1215. Při návštěvě farnosti Warmhill si však Samuel přečte štítek u dveří na kterém je přesné datum výstavby farnosti – roku 1230.
3) Když si Samuel pročítá Williamovy zápisky v deníku, dozví se, že si William naplánoval 5. dubna cestu do Wallesu, aby se pokusil nalézt klíč moci, který byl svěřen do opatrovnictví Derghamu Gordonovi. Dále si přečte, že se William vrátil 15. dubna s nepořízenou. Strávil tedy ve Wallesu hledáním klíče 10 dní. Když je však Samuel na návštěvě ve Wallesu, řekne mu Eleonor, že při poslední návštěvě se tu William zdržel necelý měsíc (časový nesoulad 20 dní). Kromě toho se Eleonor mimo jiné zmíní, že William byl na návštěvě naposledy před 2 roky (v roce 1979). Což by ale odporovalo záznamům v jeho deníku.
4) Při průzkumu hradu Black Mirror si Samuel prohlédne v knihovně obraz na kterém je Jeremy Gordon a poznamená, že je to Williamův otec. Když si však ke konci hry přijde o radu k otci Frederickovi, zjistí, že dle starých kronik byl otcem Williama Thomas Gordon.

Pořad od Games.cz
Známý český herní web občas pořádá stream videa některých klasických her. 7. 8. 2015 na řadu přišel i Posel smrti. Video můžete ze záznamu shlédnout zde. https://www.youtube.com/watch?v=XnmBMJ1cCtc
Moderátoři předvedli zhruba 1/2 úvodní kapitoly Posla smrti 1, přičemž ve snaze urychlit spád přeskakovali řadu rozhovorů. Udělali by lépe, kdyby si nastudovali děj a netápali v posloupnosti úkonů. Vzhledem k tomu, že ze hry nebylo ukázáno nic víc, sloužil stream spíše jako navnazení pro neznalce, než vzpomínkový pořad pro ty, jež Posla hráli a čekali třeba soubor nejlepších scén. Tedy kdo čekal například četbu dopisu v dolech, odhalení vraha, závěrečnou scénu, nebo jiné TOP momenty, měl smůlu. A fanoušci? 95% zpráv z chatu neměla s Poslem nic společného. Závěrečné resumé? Nic moc.

Fanoušci
Posel smrti si našel své fanoušky po celém světě…
Cosplayer Luky se převlékl za zombie Samuela Gordona a jako správný hardcore fanda ukazuje i své kresby mapy panství a Lothara Gordona.
Youtuber Stoynov666 na piano zahrál úvodní skladbu Posla, tedy v upravené verzi to, co hraje Eleonor.
Youtuber Lookduck na YT nahrál skladbu Willow Creek. Samostatně se soundtrack ze hry dá jen těžko sehnat.

Oficiální stránky
Dnes už nefunkční oficiální český web je možné shlédnout přes „web-archive“ zde. Je to mimo jiné i důkaz toho, že Poslovský pentagram skutečně nese jména Samaela a Lilith. Tak už mi nepište, že jsem si to vymyslel 🙂

Postavy a jejich hlasy
Srovnávací video od Kristýny Sulkové ukazuje postavy z Posla smrti, jejich dabéry a jejich repliky. Autorka zpracovala podobné video i ke hrám Assassin’s Creed 1 a Mafia 1. Můžeme díky ní zavzpomínat na zlatou éru českého dabingu ve hrách.

Testy
Odkazy na Testy k Poslu smrti. Můžete vyzkoušet jak dobře hru znáte. Upozorňuji, že některé otázky jsou opravdu obtížné.
1. Test – kapitola I
2. Test – kapitola II
3. Test – kapitola III
4. Test – kapitola IV
5. Test – kapitola V
6. Test – kapitola VI
Další várka testů je od fanouška Rembranta.
1. Test – lehký
2. Test – těžký
3. Test – extra těžký
4. Test – extra těžký – MAXI (50 otázek)


 

Časová osa

Upozorňuji, že některá data nejsou zcela jasná a je možné si je na základě dalších informací pouze určit za pravděpodobná. Tyto data jsou vždy označeny otazníkem. Dále zde uvádím několik nepřesností, které ve hře jsou a zároveň se pokouším o možné vysvětlení.

1.) V kronice farnosti Warmhill sepsané Jeremy Gordonem se píše o postavení kostela přibližně roku 1215. Deska v kostele však dává jasné datum výstavby a to 1230. Je nepravděpodobné, že by Jeremy nevěděl o té desce ale bylo by možné to vysvětlit tak, že v době, kdy Jeremy kroniku psal (1632), deska v kostele ještě nebyla. Jeremy se zmiňuje, že z té doby nejsou takřka žádné záznamy. Samotná deska tedy mohla být zhotovena později na základě informací, které nebyly v době psaní kroniky ještě známé.
2.) Záznamy z deníku v dolech nejdou jednoduše přiřadit k nějakému roku. Nevím kdy by k tamním událostem mělo dojít, takže je přiřazuji pouze do 20. století ale klidně můžou být i starší. Zároveň není úplně jisté, že deník patří člověku s iniciály R. W. ale vzhledem k tomu, že v místnosti jiné tělo vidět není, tak je to dosti pravděpodobné.
3.) Vzhledem k tomu, že Waleské panství navštívil William naposledy před dvěma lety (1979) je možné si zápisy ve Williamově deníku vysvětlit jedině tak, že jsou psané v letech 1979 a 1981. Můžeme to vysvětlit třeba tak, (pokud to nebudeme brát za chybu autorů) že William pátrání po klíčích moci vzdal, když ve Walesu neuspěl a vrátil se k němu až o dva roky později.
4.) James píše ve svém deníku o tom, že poslal Williamovi dopis. To učiní na konci února (pravděpodobně roku 1981) ale dopis, který najde Samuel přijde až v polovině května. Nejspíše tedy nejde o ten samý dopis.
5.) Teoreticky je možné určit datum jednotlivých kapitol. Ve 4. kapitole se sestra z Ashburry zmiňuje, že s Jamesem mluvila před 2 dny (podle Robertova deníku to je 13. 5.). Bohužel zde moc nesedí poslední zápis z Robertova deníku, který je z 15. 5. což by mělo být v době 4. kapitoly, jenže to už je Robert nezvěstný. Mohlo by to být vysvětleno tím, že Robert byl stále na živu a nepozorovaně se vrátil domů, kde zapsal do deníku, připravil si silnější látku a možná i zbraň (v jeho trezoru jsou náboje). Teprve poté se vydal hledat Jamese aby ho tou látkou zabil. Vím, že to zní dost absurdně ale nevím jak jinak by se to dalo vysvětlit pokud bych nepřipouštěl chybu autorů.

Časová osa
1206 – Marcus a Mordred Gordonovi pokládají základní kámen hradu Black Mirror
1213 – Marcus Gordon zabíjí svého bratra Mordreda ve svatyni pod Black Mirror
1215 – Marcus dává postavit kostel na Warmhill (podle kroniky farnosti Warmhill)
1230 – Marcus postavil kostel na Warmhill (podle desky v kostele)
1240 – Isidor Vaill sepsal kroniku Marcuse Gordona
1243 – Vyrobena deska, která je v Marcusově hrobce
1512 – Vyhoření akademie na panství; během hašení požáru umíra Garmour Gordon (45); spisy a kroniky jsou převedeny na faru pod správu otce Matthiase
1523 – památník Derghama Gordona na Waleském panství
1543 – umírá otec Matthias
1632 – Jeremy Gordon sepisuje kroniku farnosti Warmhill
1638 – umírá Nathan Port, pochován je v Ashburry
1752 – umírá Tadeusz Lorn, pochován je v Ashburry
1805 – umírá Gabriel Swen, pochován je v Ashburry
1814 – umírá Damien Gale, pochován je v Ashburry
1852 – umírá Lewis Bait, pochován je v Ashburry
1890 – Je zhotovena soška závodního koně Lucky Arrow, který vyhrál 9 dostihů
1897 – Z tohoto roku pocházejí nejlepší červená vína na Black Mirror
1903 – narození Williama Gordona
1932 – umírá Isabella Sante, pochována je na Warmhill
29. 5. ( ? ) – R. W. zažívá v dole den bez problémů
30. 5. ( ? ) – R. W. zjišťuje, že něco v dole ucpalo větrací šachtu
31 . 5. ( ? ) – R. W. přichází na to, že v dole je ucpaný průduch č. 2
1. 6. ( ? ) – R. W. a další dělníci uvolňují v dole průduch č. 2, zjišťují, že tam bylo mrtvé tělo
15. 6. ( ? ) – R. W. poznamenává, že předchozích 14 dnů v dole proběhlo v klidu
18 . 6 ( ? ) – R. W. dává z dolu vyvézt Mortona, který prý viděl ducha a davá ho převézt k doktorovi
19. 6. ( ? ) – R. W. chce na druhý den připravit v dole měření plynu, protože další člověk prý viděl ducha
22. 6. ( ? ) – R. W. musí nechat z dolu vyvézt další tři lidi, protože všichni prý viděli ducha a zároveň má obavy z vedoucího Fullera, kterému se případné zavření dolu nebude líbit
23. 6. ( ? ) – R. W. dává uzavřít chodbu, ve které je prý duch
(24. 6. ?) ( ? ) – R. W. je po nehodě uzavřen ve výtahovně, také má zraněnou ruku a zlomená žebra
(25. 6. ?) ( ? ) – R. W. se i přes značné úsilí nemůže žádným způsobem dostat z výtahovny ven
(26. 6. ?) ( ? ) – R. W. pociťuje stále větší bolesti a uvědomuje si, že je odkázán jen na pomoc zvenčí, protože poklop od výtahovny nejde otevřít
(27. 6. ?) ( ? ) – R. W. už nemá téměř žádná světla a je si vědom toho, že mu už mnoho času nezbývá pokud ho někdo rychle nenajde
21. 3. (1979 ?) – William nachází záznamy o kletbě
23. 3. (1979 ?) – William zjišťuje, že záchvaty šílenství postihly už některé z  jeho předků
5. 4. (1979 ?) – William se dozvídá o existenci posvátných klíčů
15. 4. ( 1979 ?) – William se vrátil z Walesu ale nenašel žádný posvátný klíč
16. 6. 1980 – William sepisuje svou závěť
25. 2. (1981 ?) – Jamesovi se zdá, že až na hlasy, kvůli kterým musí malovat, je normální
27. 2. (1981 ?) – James se chystá poslat Williamovi dopis a chce se s ním sejít
2. 3. (1981 ?) – James je rád, že se v sanatoriu neobjevil Robert
8. 3. (1981 ?) – James se diví, že ani po deseti dnech od odeslání dopisu ještě William nic neudělal
21. 4. (1981 ?) – William se vydává na faru hledat hrob Marcuse Gordona
26. 4. (1981 ?) – William nachází ve zvonici oltář s kameny
27. 4. (1981 ?) – William otevírá hrobku Marcuse Gordona
2. 5. (1981 ?) – Robert se chystá vyrazit za Hermannem a přesvědčit ho o spolupráci
3. 5. (1981 ?) – Robert přesvědčil Hermanna, aby nenápadně likvidoval mrtvé pacienty
7. 5. (1981 ?) – William má pocit, že slyší nějaké hlasy a zároveň má velký strach z večera
8. 5. (1981 ?) – Robert zjišťuje, že látka, kterou vyzkoušel na pacientech je špatná, proto se rozhodl zvýšit její koncentraci o 100%
9. 5. (1981 ?) – Robert podal zesílenou látku dvěma pacientům
12. 5. (1981 ?) – Robert má rozhovor s Jamesem a později ho začíná pokládat za vážnou hrozbu; přibližně děj 1. kapitoly
13. 5. (1981 ?) – Robert vysvětluje hlavní sestře, že se James nemůže vrátit domů, zároveň se bojí, že James sestře řekne vše o jeho pokusech a proto připravuje jeho likvidaci; přibližně děj 2. kapitoly
(14. 5. 1981 ?) – James utíká z Ashburry; přibližně děj 3. kapitoly
15. 5. (1981 ?) – Robert zvyšuje koncentraci látky o dalších 100% a chystá se jí použit na Jamese; přibližně děj 4. kapitoly
(16. 5. 1981 ?) – ve svatyni pod Black Mirror se otevírá brána; přibližně děj 5. kapitoly
(17. 5. 1981 ?) – Samuel uzavírá bránu ve svatyni pod Black Mirror; přibližně děj 6. kapitoly
1981 – úmrtí Williama Gordona, Roberta Gordona, Jamese Gordona, Samuela Gordona, Henryho Stantona, Vicka a Hainze Hermanna


 

MAXI Test

A tady máme jeden velký test z celého Posla smrti. Tentokráte je tu větší důraz na děj a postavy. Otázky jsou poměrné lehké, tedy až na závěrečné otázky označené symbolem +. Správné odpovědi jsou uvedeny na konci článku, takže vemte papír a tužku a můžete se do toho pustit 🙂

 

Kapitola I (15)

1. Po kolika letech se Samuel vrací na Black Mirror?
a) po pěti
b) po osmi
c) po dvanácti
d) po patnácti

2. Jak se jmenovala Samuelova milá, která zemřela při požáru?
a) Rachel
b) Catherin
c) Jennifer

3. Proč na zámku nežijí Samuelovi rodiče?
a) před osmi lety měli smrtelnou autonehodu
b) opustili Black Mirror a žijí ve Skotsku
c) není to vysvětleno

4. Jaká zajímavá kniha leží v knihovně na stole?
a) kronika rodu Gordonů
b) kronika farnosti Warmhill
c) kronika vesnice Willowcreek

5. Co se stalo s chlapcem, který kdysi žil na Black Mirror a jehož fotku nalezl Samuel v krbu?
a) zemřel na zápal plic
b) byl odvezen do Ashburry
c) stal se hrobníkem na Warmhill

6. Kdo je autorem obrazu, který je na stojanu ve skleníku?
a) William
b) Robert
c) Henry

7. Jaký panuje vztah mezi Morisem a Henrym?
a) jsou to přátelé
b) nesnáší se
c) udržují tajný milenecký poměr

8. Jakou prací pověří Samuel zahradníka Henryho?
a) zabednit studnu
b) opravit čerpadlo
c) posekat trávu
d) vyčistit fontánku

9. Kde najde Samuel mapu, jež mu pomůže orientovat se na panství?
a) v knihovně
b) ve svém pokoji
c) předá mu ji Bates

10. Jak se jmenuje rybář z Willowcreek?
a) Tom
b) Mark
c) Jim
d) Peter

11. K jakému incidentu dojde u hostince?
a) jakýsi opilec spadne do řeky
b) starému rybáři se potopí pramice
c) Vick rozbije okno

12. Co musí udělat Samuel, aby od Toma zjistil informace o Williamovi?
a) vyhrožovat mu
b) zaplatit za něj dluh
c) zahrát si s ním karty
d) objednat mu další pivo

13. Proč Murray zavřel svůj obchod?
a) odjel do města
b) onemocněl
c) v ten den má vždy zavřeno

14. Co zvláštního se přihodilo hrobníkovi z Warmhill?
a) zahlédl na hřbitově ducha, kterak se prochází okolo hrobek Gordonů
b) zdivočelí psi vyhrabali pár hrobů
c) zaslechl na hřbitově dítě, které střídavě naříkalo a smálo se
d) v jeho boudě ho přepadl uprchlý pacient z Ashburry

15.(+) V jaké šachové figurce ukryl William ostří?
a) v černé věži
b) v bílé dámě
c) v černém střelci
d) v černém pěšci
e) v bílém králi

 

Kapitola II (10)

16. Co důležitého najde Samuel v okolí fontánky?
a) střep z rozbité lahve od vína
b) Henryho rukavici
c) stopu v blátě

17. Kdo kradl vína ze sklepa?
a) Moris
b) Henry
c) Mark

18. Proč se Samuel nemůže dostat znovu na půdu?
a) Bates ztratil klíč
b) někdo zabarikádoval vstup
c) strop se uvolnil a spadl

19. Koho Samuel požádá, aby na chvíli zaměstnal Hermanna?
a) Toma
b) Marka
c) Harryho

20. Co skrývá v kontejneru u svého domu Hermann?
a) lidské ostatky
b) lahvičky s jedy
c) nic, má tam jen odpadky

21. Jak doopravdy (dle patologa) zemřel Henry?
a) nešťastnou náhodou se utopil
b) někdo ho zavraždil a tělo položil do fontánky
c) něco mu vysálo krev a tělo odložilo do fontánky

22. Kde přesně leží hrobka Marcuse Gordona?
a) pod oltářem
b) pod kostelní zvonicí
c) pod hrobkou Gordonů

23. Kdo Samuela překvapí při odchodu z dolů?
a) medvěd
b) vlk
c) Vick

24. Kam musí pozdě v noci odjet Robert?
a) na Warmhill
b) do Ashburry
c) do Willowcreek
d) za Hermanem

25.(+) Jak se jmenoval muž, který jako první viděl v dolech ducha?
a) Fuler
b) Fenton
c) Morton
d) Daveson

 

Kapitola III (6)

26. Čím se v mládí zabýval Richard?
a) krví savců
b) anatomií lidského těla
c) duševními poruchami

27. Kde Samuel sežene oxidant, který Richard rozbije?
a) vyrobí ho pomocí Richardova náčiní
b) koupí ho u lékárníka v Leechdale
c) z inkoustu vytvoří falešnou látku

28. Kterou z těchto věcí během Samuelova pobytu nedělá Louis?
a) seká trávu
b) opravuje zvonek
c) zalévá květiny

29. Kdo je pochován v kryptě pod hrobkou?
a) Lothar Gordon
b) Marcus Gordon
c) Jeremy Gordon
d) Dergham Gordon

30. Kde Samuel sežene klíče od hrobky?
a) předá mu je Richard
b) z Eleonořiny šperkovnice
c) z bundy Louise

31. (+) Jak se jmenují tři dávní bohové jejichž sochy jsou v hrobce?
a) Velion, Odeon, Machilion
b) Veilin, Odilin, Malitin
c) Veine, Odire, Malite
d) Vitre, Odene, Maliore

 

Kapitola IV (8)

32. Kdo podle Colliera a vesničanů usmrtil Vicka?
a) neznámý vrah
b) smečka vlků
c) démon z lesů
d) James Gordon

33. Co zvláštního najde Samuel u Stonering?
a) kapesník s erbem Gordonů
b) Robertovy klíče
c) prázdnou peněženku s iniciály S. G.

34. Kdo je James?
a) syn Victorie a Williama
b) syn Roberta a Sophie
c) nemanželský syn Williama

35. Jak se jmenuje Ralphova panenka?
a) Jimmy
b) Goofy
c) Bubby

36. Obraz jakého místa má ve své cele James?
a) Ashburry
b) Warmhill
c) majáku na Sharp Edge
d) Stonering

37. Kdo poví Samuelovi o tom, kde leží maják?
a) Victorie
b) Bates
c) Ralph

38. Co hrozí Samuelovi při konfrontaci s Jamesem?
a) pohřbení zaživa
b) sražení z útesů do moře
c) zastřelení Robertovým revolverem

39.+ Jak jmenuje doktor hlídající v noci cely?
a) Aaron
b) Brooks
c) Johnson
d) Smith

 

Kapitola V (6)

40. Co napsal James na zeď své cely?
a) Já to nebyl
b) Bože, odpusť mi
c) Mordred
d) Samuel

41. Kdo založil Sanatorium Ashburry?
a) Robert Gordon
b) Jeremy Gordon
c) Lothar Gordon

42. Proč panství opustil Moris?
a) už tři měsíce nedostal zaplaceno
b) bál se, že ho Colliere obviní z vraždy Henryho
c) zhoršil se jeho zdravotní stav a nemohl dále pracovat

43. Komu dle závěti odkázal William panství?
a) Victorii
b) Robertovi
c) Jamesovi
d) Samuelovi

44. Kde Samuel najde čtvrtý klíč moci?
a) v Lotharově hrobě v Ashburry
b) v Lotharově urně na Warmhill
c) v Lotharově trezoru na Black Mirror

45. (+) Co se stalo s Robertovou ženou Sophií?
a) opustila ho
b) zemřela
c) Robert nikdy nebyl ženatý

 

Kapitola VI (4)

46. U těla kterého muže se neobjevil symbol (nebyl zabit Samuelem)?
a) William
b) Henry
c) Vick
d) Robert
e) Hermann
f) James

47. Kam musí Samuel umístit černou kouli?
a) do otvoru ve zdi
b) na místo veliké svičky
c) do zlatého stojanu

48. Co musí Samuel provézt, aby uzavřel temné síly?
a) obětovat trochu krve a umístit klíče moci
b) umístit klíče moci a přečíst verše
c) obětovat trochu krve, umístit klíče moci a přečíst verše

49 (+) Jak se nazývá rituální dýka?
a) Vorpal
b) Vortex
c) Vargh

 

 

 

Správné odpovědi:
c,b,c,b,b,a,b,d,a,c,c,b,a,c,a
c,a,c,b,a,c,b,b,b,c

a,c,c,d,c,c
b,a,c,c,c,b,a,d
d,c,b,d,b,a
f,c,c,a