Zajímavosti

Audiorozhovory
Propagace hry byla Německu opravdu na vysoké úrovni. Vzniklo dokonce několik audiorozhovorů, které nám mají poodhalit některé události na Black Mirror. Vše je bohužel v Němčině ale autorka jiného webu se postarala alespoň o stručné shrnutí obsahu. Článek najdete tady: Audiohovory. Sám Němčině absolutně nerozumím, takže žádné detailnější informace poskytnout nemůžu. Zařadit uvedené události do popisů postav, potažmo do časové osy mi nepřijde vhodné.

Batesův pokoj
Další propagace a další poodhalování příběhu najdete na Německých oficiálních stránkách hry a to zde: Batesův pokoj. Po vybrání „Black Mirror II“ se dostanete do jakési minihry v roli Batese. Můžete si projít jeho pokoj a zkoumat různé ústřižky novin, galerie, poznámky, deník a mnoho dalšího. Informace z textů odhalují několik událostí na Black Mirror, které ve hře nezazní. Kromě toho je zde stručně shrnuto několik důležitých okamžiků z Posla smrti I. Jako doplnění to je dobré ale míchat samotnou hru s tímto mi nepřijde (stejně jako v prvním případě) vhodné. Proto v článcích tyto informace nenajdete.

Focení bonusů
Jistě víte, že v menu hry je záložka bonusy. Zde je možné odemykat artworky, minihry a videa. Co se videí týče, tak ty se otevřou hned jakmile se k nim dostanete v samotné hře. Ty ostatní věci můžete ve hře odemykat tím, že budete zkoušet fotit aktivní předměty a to včetně postav a východů z lokací. Pokud je možné objekt vyfotit (a vy ho vyfotíte) odemkne se jedna položka z bonusu. Dávejte však pozor, protože aktivní předměty zmizí, když už nejsou důležité a to i přesto, že je možné je vyfotit. Pokud tedy chcete odemykat bonusy je nejlepší vždy po příchodu do nové lokace začít tím, že všechny aktivní místa vyzkoušíte, jestli jdou vyfotit.

Kde leží Black Mirror?
Na letáčku v Biddefordu se píše o hrabství Worcestershire, odkud pochází Samuel Gordon. Jenže hrabství Worcestershire leží na západě Anglie a nemá žádné pobřeží. Stále tedy nevíme, kde Black Mirror je.

Obrazovky z prvního dílu
Ve hře můžete narazit na spoustu obrázků přímo z Posla I. Najít je můžete v turistickém letáku o Willowcreek v Biddefordu, v Borisově počítači na jeho lodi a také v zadní části muzea ve Willowcreek.

Spád hry nebo lenost tvůrců?
Autoři osekali Black Mirror jak jen to šlo. Zatímco v prvním díle se celý zámek skládal (vyjma prostor pod sklepem) přibližně z 30 obrazovek, tak zde jich je jen nějakých 12. Ani další lokace se nevyhnuli zmenšení. Například Ashburry dříve zahrnovalo asi 10 obrazovek ale v tomto díle jsou pouze 4 (pokud tedy nepočítáme i kanalizaci). Je otázkou zda je toto zkracování vhodné či nikoliv. Ztrácí se komplexnost lokací a už nepůsobí tak rozlehle, nicméně na druhou stranu nehrozí zdlouhavé přesuny po obrazovkách.

Domy hrůzy aneb zpřeházené místnosti
Východ z hlavní haly vily ve Walesu je na opačné straně než v prvním díle. To si toho autoři opravdu nevšimli? A podobných nesrovnalosti je hře více. Například interiéry Ashburry jsou docela podivné. Dřevěná stěna má oddělovat používanou část hotelu od té nepřestavěné ale v prvním díle byla právě za touto stěnou cesta do kotelny a stejně tak i do hlavní haly. Copak se Murray rozhodl probourat pár zdí jen aby nemusel zrekonstruovat část chodby? Další podivnost je přímo na Black Mirror. Kde se v pravém křídle bere chodba s koupelnou a Batesovým pokojem? Navíc okna obou místností směřují před zámek, kam se ale potom poděl Samuelův pokoj? Na Black Mirror to ale není všechno. Asi si pamatujete že kuchyně byla v prvním díle v pravém křídle a dveře z ní vedly na zahradu u fontánky. Jak je tedy možné, že se nyní do kuchyně chodí z levé strany zámku od stájí? Nemělo by snad na tom místě být staré křídlo?

Inspektor Colombo v Poslovi?
Když se Darren dostane poprvé na Black Mirror představí se místním jako inspektor Falk. Zde je s velkou pravděpodobností odkaz na seriálovou postavu inspektora Colomba, kterého ztvárnil herec Peter Falk.

Dva Fullerové
Jméno Fuller se v trilogii vyskytuje hned dvakrát. První Fuller je zmíněm v PS I, jakožto vedoucí nebo možná předák dolu (zmínka o něm je v deníku strojníka). Druhého Fullera jistě všichni dobře znáte a teď se nabízí otázka, zda šlo o nenápadný Easter egg, či o pouhou shodu jmen. O stejné postavy se jednoznačně nejedná – jednak je dělí desítky let a pak by ve hře jistě byla nějaká spojitost.

Oficiální web
Dnes už nefunkční oficiální web Posla smrti II zpřístupněný přes „Web-archive“ zde. Bohužel informace, které obsahovala minihra „Batesův pokoj“ jsou zřejmě nadobro ztraceny.


 

Časová osa

Upozorňuji, že některá data nejsou zcela jasná a je možné si je na základě dalších informací pouze určit za pravděpodobná. Tyto data jsou vždy označeny otazníkem. Dále zde uvádím několik nepřesností, které ve hře jsou a zároveň se pokouším o možné vysvětlení. Jelikož beru celou trilogii Posla smrti jako celek, budu se snažit vycházet z toho co už víme z prvního dílu a také z dílu třetího. Jen z něj je totiž možné určit přesnější data událostí odehrávající se v tomto díle.

1.) Podle Richardových výstřižků z novin umírá William v úterý. Asi týden poté je zpráva o vraždě Vicka. V té době také má zemřít Samuel. A o další dva týdny má být identifikován jako vrah. Přesné datumy těchto věcí sice nejsou známy ale z prvního dílu je můžeme částečně určit. Vick je mrtvý už 14. 5. Samuel pravděpodobně umírá 17. 5. Rozhodně víme, že poté co se Samuel vrátil z kaple nešel okamžitě spáchat sebevraždu, protože ještě musel minimálně ukrýt část Williamova deníku v koupelně. Pravděpodobně věděl z Williamova deníku o akademii a také věděl o mozaikách, které jsou k otevření potřeba. Proto nejspíše ukryl náčrtek s návodem na získání jedné mozaiky.
2.) Z Angelinina deníku a jejich poznámek vyplývá, že Darren přijíždí do Willow Creek minimálně tři dny po odjezdu Angeliny z Biddefordu. Ale je možné to určit trochu přesněji. Víme, že ve středu byla Angelina uvězněna za zabití Fullera a, že v neděli už byla v hotelu ve Willow Creek. Podle Murraye se Angelina ubytovala den před Darrenem, což by mělo být právě v neděli (pokud se budeme držet jejich poznámek), jenže v pondělí je Angelina stále v hotelu a to až do večera. To znamená, že se Angelina musela ubytovat minimálně o den později než začala své poznámky psát. Jediné možné vysvětlení vidím v tom, že Angelina sice v hotelu byla už v neděli ale ubytovala se v pondělí.
3.) Sice je to předčasné ale pokud chceme aby byla data Darrenova pobytu ve Willowcreek v souladu s informacemi z následujícího dílu, nezbývá nám než vynechat celý jeden den mezi kapitolami 3,4 nebo 5. Žádné rozumné vysvětlení mě však nenapadá, snad jen, že Darren zůstal po zásahu členem Řádu na konci 3. kapitoly celý jeden den mimo sebe .
4.) Angelina píše v poznámkách, že byl Black Mirror postaven ve 14. století. Jenže základní kámen hradu mluví o 13. století, konkrétně o roku 1206. Respektive to je rok položení základního kamene, takže dostavení hradu asi pár let zabralo. Roku 1213 už byl hrad určitě postavený, neboť to je rok Mordredovy smrti. Kromě toho tu je i pár dalších datumů z 13. stol. Jedná se o stavbu kostela na Warmhill (1230), sepsání kroniky Marcuse Gordona (1240) a tvorba desky z jeho hrobky (1243). Těžko můžeme tyto v podstatě jasná data ignorovat, takže nezbývá než určit Angelininy informace za chybné.


Časová osa

1793 – vznik mince Flowing Hair Cent, která má v současnosti (1993) hodnotu 2400 $
1812 – z tohoto roku je obrázek města Cardiff, který visí ve vile Gordonů ve Walesu
1867 – Verner Gordon nechává opravit kanalizaci ve Willowcreek
(?) 8. 1969 – pořízena fotografie Rebeccy a Batese před hlavní bránou Black Mirror
1969 – o Vánocích je pořízena fotka služebnictva z Black Mirror
(?) 2. 1970 – narození Adriana Gordona
1973 – zdravotní záznam o popáleninách a fraktuře páteře Rebeccy Michaelsové
1981 – Samuel Gordon zabíjí 5 lidí (Williama Gordona, Henryho Stantona, Vicka Valleye, Roberta Gordona a Hainze Hermanna) a následně také sebe
Út (?) 1993 – Angelina přijíždí do Biddefordu a setkává se s Darrenem; přibližně děj 1. kapitoly
St (?) 1993 – Angelina je ve vazbě za vraždu Fullera ale ještě téhož dne je osvobozena za pomoci Darrena; přibližně děj 2. kapitoly
Ne 16:00 (?) 1993 – Angelina chce pomoci Darrenovi ale Willowcreek jí připadá moc pustá
Ne 21:00 (?) 1993 – Angelina nechce za informace platit Murrayovi, proto plánuje zítřejší návštěvu knihovny a muzea
Po 11:00 (?) 1993 – Angelina se dovídá o stavbě zámku ve 14.stol. a o boji Marcuse a Mordreda, rovněž zjišťuje, že Samuel Gordon spáchal sebevraždu
Po 14:00 (?) 1993 – Angelina se z kroniky Gordonů dovídá o Řádu, jehož členem podle ní může být Reginald Borris
Po 16:00 (?) 1993 – Angelina se v hospodě dovídá o kletbě Gordonů, což je téma, na které se rozhodla napsat diplomovou práci
Po 21:00 (?) 1993 – Angelina zjišťuje, že Reginald Borris je ve Willowcreek, a proto plánuje poslat jako pojistku dopis
(Út ?) 1993 – Darren přijíždí do Willow Creek; přibližně děj 3.kapitoly
(Čt ?) 1993 – Darren je vězněn ve Walesu; přibližně děj 4.kapitoly
(Pá ?) 1993 – Darren je na Black Mirror a následně v akademii; přibližně děj 5. a 6.kapitoly
1993 – umírá Fuller, Rebecca Michaelsová, Reginald Borris, Valleyová, Sally, Edward Bartholomew Bates, Eleonor Gordonová, Louis, Angelina Morganová, Catherin Gordonová; děj všech kapitol