Zajímavosti

Odemykání bonusů
Opět je možné otevřít artworky a minihry a nově přibyla i možnost odemykání videí. Ty je opět možné otevřít tím, že se k nim dostanete přímo ve hře. Ne vždy je však shlédnutí videa samozřejmostí a vy budete mít možnost několik z nich vynechat. Dávejte si proto pozor a zkoušejte prozkoumávat všechno možné aby jste videa získali. Odemykání dalších dvou položek je už mnohem složitější. Jednak se dají otevřít tím, že uděláte věci, jež nejsou k dohrání hry nutné (např. oznámit Spoonerovi mrtvolu Toma), dále tak, že použijete nějaký předmět na objekt v lokaci (např. vyfotíte Bobbyho u řeky). Nemusí se vždy jednat o akci nutnou k dokončení hry, často se bonus otevře i po akci končící neúspěchem (vždy ale musí být vybraný předmět na objektu aktivní). Poslední možností je kliknutí na havrany, kteří jsou ukryti na některých lokacích. Nejlepší je tedy každou novou lokaci podrobně prozkoumat a případně i zvednout úroveň jasu aby byl havran dobře vidět.

Kde leží Black Mirror?
Podle Adrianova tvrzení víme, že útesy Sharp Edge omývá Severní moře. Dále z mapy známe označení hlavní silnice a z něj vyplývá, že někde poblíž by měl být Ipswiche. Konečně tak máme ve třetím díle přesnou představu o poloze Black Mirror.

Starý dobrý Murray
Jiří Ptáčník (dabér Charlese Murraye) si stejnou roli střihnul i v Poslovi I. Společně s Davidem Prachařem, který namluvil Adriana Gordona je tak jediným člověkem, který daboval ve dvou dílech.

Odkaz na Ztraceni – 4 8 15 16 23 42
Kód k Murrayovu trezoru je následující: 4815162342. Tyto čísla konkrétně v podobě 4 8 15 16 23 42 sehrály velkou roli v mysteriózním seriálu Ztraceni. V seriálu mají čísla mnoho významů ale pokud bych měl hledat spojitost mezi nimi a Poslem napadá mě jedině toto: Jeden ze ztracených použil čísla do loterie a vyhrál obrovskou sumu, takže spojení čísel a trezoru (případně i Murraye) má něco do sebe.

Odkaz na Ztraceni – Dharma
Na artworku č. 11 (odemknutí – 2. kapitola, noc, havran na střeše Hermannova domu) je pohled na márnici a na promítacím plátně slabě prosvítá znak Dharmy ze seriálu Ztraceni. Vypadá to, že autoři mají tento seriál v oblibě, takže se nabízí otázka, jestli ve hře není odkazů více. Těm, co seriál znají jen připomenu, že Dharma byla vědecká organizace a „ztraceni“ po ostrově nacházeli kazety s instruktážními filmy o její funkci. Proto nebude náhoda ani to, že je znak právě na promítacím plátně.

Obsazení
David Prachař (Adrian Gordon)
Jolana Smyčková (Valentina Antoliniová)
Petr Gelnar (Conrad Spooner)
Helena Dytrtová (Joyce Winterbottomová)
Radka Fidlerová (Victorie Gordonová)
Jiří Ptáčník (Charles Murray)
Vladimír Fišer (Frederick)
Rudolf Kubík (Tom Ackland, Phil, Ralph Thompson, Steve)
Pavel Tesař (Bobby Ackland, Matt Newcastle, Gregory)
Daniela Bartáková (Abaya Abhinneti Goyalová, madam Fortuna)
Klára Šumanová (Denise, Svetlana)
Pavel Pípal (hrobník Mark, Zak Hitchinson)
Ivo Theimer ? (Edward)


 

Časová osa

Upozorňuji, že některá data nejsou zcela jasná a je možné si je na základě dalších informací pouze určit za pravděpodobná. Tyto data jsou vždy označeny otazníkem. Dále zde uvádím několik nepřesností, které ve hře jsou a zároveň se pokouším o možné vysvětlení. Jelikož beru celou trilogii Posla smrti jako celek, budu se snažit vycházet z toho co už víme z předchozích dílů.

1) Deník Williama Gordona končí v květnu. Mohlo by se tedy zdát, že právě v tomto měsíci William zemřel. Na tomto základě je víceméně postavena časová osa z prvního dílu. Bohužel se zde vyskytuje naprosto odlišná informace, že William zemřel až v srpnu. V tomto případě by jeho a ani Robertův deník nedával smysl. Opravdu netuším jak si tento problém logicky vysvětlit a nezbývá tedy než připustit chybu autorů.
2) Vzhledem k tomu, že Abaya jezdí prý každé úterý na jakýsi kurz, můžeme tak určit dny některých kapitol. Je jasné, že první kapitola je v pondělí a druhá v úterý. Pak následují tři dny mezi smrtí Victorie a jejím pohřbem, takže třetí kapitola bude pravděpodobně v sobotu, čtvrtá v neděli a pátá potom v pondělí. Doba šesté kapitoly ale není zcela jistá a mohlo by se jednat stále o tentýž den ve kterém se odehrává kapitola pátá.
3) V letech 1977 a 1979 byly natočeny kazety s mučením některých pacientů. Tyto mučení probíhaly v Hermannově domě, takže se zdá, že Hermannova spolupráce s Robertem nezahrnovala jen likvidaci těl. Někteří pacienti tedy byli už dříve převáženi do márnice, kde se na nich dělali, zřejmě v souvislosti s tímto mučením, pokusy.

 

Časová osa

29. 9. 1213 – poslán na Black Mirror dopis od papeže Innocenta III., ve kterém se píše o nutnosti chránit portály a rituální síň
1512 – na Warmhill je postavena krypta pro rodinu Gordonů; vyhoření akademie
1659 – namalován obraz Derghama Gordona
1662 – namalován obraz Lillan Gordonové
1921 – W. Gordon namaloval obraz s člověkem kuchajícím rybu
1923 – Victorie Gordonová se stává strážcem portálů
1942 – narození Charlese Murraye
1953 – jeden z ročníků vín ve sklepích Black Mirror
3. 3. 1960 – narození Ralpha Thompsona
27. 2. 1970 – údajné narození Darrena Michaelse v Bostonu v Massachusetts
1972 – vydána kniha o chemii, která skončila v Hermannově domě
1977 – natočena videokazeta s mučením Ralpha
(?) 8. – (?) 9. 1979 – natočena videokazeta s Jamesem
6. 7. 1981 – Výzkumná expedice vedená A. Valleyovou, která zkoumá mokřiny na Black Mirror
(?) 8. 1981 – smrt Williama Gordona
1. 9. 1981 – datum předčasného úmrtního listu pro Ralpha od Dr. Hermanna
4. 11. 1993  Čt 12:00 – Puftová viděla Valleyovou v knihovně
4. 11. 1993  Čt 16:00 – Tom viděl Valleyovou při rozhovoru s nějakým mužem
4. 11. 1993  Čt 17:30 – Valleyová navštívila Abayu v obchodě a dohodly se na společném sledování videa ve 20:00
4. 11. 1993  Čt 18:00 – Bobby viděl Valleyovou jak míří k lesu
4. 11. 1993  Čt  (22:00 – 24:00 ?) – úmrtí Amandy Valleyové
5. 11. 1993  Pá 8:00 – Abaya nahlásila pohřešování Amandy Valleyové
5. 11. 1993  Pá 12:30 – inspektorem Spoonerem a strážníkem Zakem je nalezeno tělo Amandy Valleyové u majáku Sharp Edge
5. 11. 1993  Pá 18:35 – hasičský záchranný sbor přijmul tísňové volání
5. 11. 1993  Pá 18:37 – výjezd hasičské jednotky
5. 11. 1993  Pá 18:51 – hasičská jednotka dorazila na místo požáru
6. 11. 1993  So 0:12  – zadržen Darren Michaels na základě podezření ze žhářského útoku na Black Mirror a vraždy Amandy Valleyové
6. 11. 1993  So 1:40  – požár Black Mirror je uhašen
Po (?) – Adrian je propuštěn z vězení; přibližně děj 1.kapitoly
Út (?) – Adrian nachází hrob svého otce; přibližně děj 2.kapitoly
So (?) – Adrian hledá portály; přibližně děj 3.kapitoly
Ne (?) – Adrian proniká do rituální síně; přibližně děj 4.kapitoly
Po (?) – Adrian je podroben exorcismu; přibližně děj 5.kapitoly