Zak1 – Kapitola V

Pátá kapitola situuje děj zpět do Wyzimy, ačkoli do nových oblastí. Přestože kapitola není zase tak dlouhá, sehraje se v ní velká spousta důležitých momentů. Její průběh významně ovlivní strana ke které jste se přiklonili. Já při psaní těchto řádků stál za Řádem. Z toho důvodu budou postřehy týkající se zbylých stran poněkud obecnější a ne tak podrobné jako u Řádu.

Tématem kapitoly není jen konflikt Řádu a Veverek, ale také zúčtování se Salamandrou a celkově vzato konečné vyřizování účtů s touto organizací

 

Stará Wyzima

Stará Wyzima

Kapitola V map01– Původní městská část Wyzimy. Stala se domovem pro většinu nelidí a později odkladištěm pro nakažené morem. Stará Wyzima je ryze městská oblast s poměrně jednoduchou architekturou. Uprostřed je radnice, z níž se stal špitál a od vedlejšího náměstí vedou ulice až k palisádě, jež je obehnaná kolem města.
– Zpočátku kapitoly je Stará Wyzima krutým bojištěm a pobyt na ulicích je velice rizikový. Poté, co se situace uklidní – podaří se z města vytlačit Řád / Scoiatel a utéct na blata, Wyzima se stane vcelku klidným místem. Stále tu na některých místech hrozí útoky mrchožroutů, ale bojiště značně utichne.

 

Hřbitov na blatech

Hřbitov na blatech

Kapitola V map02– Nebezpečná a nepřehledná oblast. Hřbitov s kostelíkem se nachází uprostřed na velkém ostrůvku. Všude okolo je bažina s chaoticky rozmístěnými balvany a popadanými kmeny stromů. Je opravdu těžké se tu zorientovat, tím spíše, že jsou blata ve dne i v noci plná nestvůr, hlavně Bloedzuigerů a Utopenců. V této době jde o nestvůry, které vás mohou akorát zdržovat.
– V noci se situace na blatech přeci jen zhorší a to objevením upírů u hřbitova. Dají se tu nalézt Garkaini, ale i Bruxy. Velice nebezpečné místo na noční procházky.

 

Staré hradiště

Staré hradiště

Kapitola V map03– Další oblast plná bažin plynule přecházející ve staré opevněné hradiště na vrcholku kopce. Oblast je zamořená bahenními stvůrami (hlavně Bloedzuigery) a také mutanty Salamandry.
– Z hradiště vede několik vstupů do jeskyní pod skálou.

 

Katakomby

Katakomby

Kapitola V map04– Podzemní systém chodem pod Sarým hradištěm je hlavní základnou Salamandry. Oblast není příliš složitá, nakonec jde převážně o kruhový systém chodem s mnoha odbočkami.
– Katakomby jsou plné mutantů Salamandry. Oblast je díky nim velice nebezpečná.

 

Důležitá rozhodnutí

1) Striga – Život X Smrt
– Foltest zamlada vyváděl se svou sestrou a vznikla Adda, Addu proklel žárlivý Ostrit a vznikla Striga, přišel zaklínač Geralt a vznikla vyléčená Adda… jenže přišel někdo další a vznkla opět Striga. Existují v zásadě dvě možnosti, jak se Strigou naložit – zabít ji anebo ji odčarovat. Každé rozhodnutí má svá pro a proti, nicméně tak jako pokaždé je tahle volba záležitostí morálky (hrajete-li Zaklínače alespoň trochu jako Role-play)
– Je tedy dobré si připomenout, že Foltest svoji dcerku miluje a chce ji zachránit. Jeho dcerka je však pěkná svině i jako člověk – pakty se Salamandou, padělané výnosy, pokus o popravu Geralta… prostě prvotřídní mrcha.

Zlomit kletbu!
– Přežívat v boji s bossem nemusí být vždy těžší než ho zabít. Se Strigou to ale takové je. Pokud vydržíte v kryptě i s živou strigou dokud nepohasnou svíce na rakvi (symbolizují probíhající noc), kletba je zlomená.
– Velerad a Foltest budou rádi – od Velerada dostanete skvělý meč D’yeabl
– Adda bude přislíbena Radovidovi, čímž se Temerie a Redanie sblíží.

Zabít Strigu!
– Zabít Strigu není snadné, ale je to lehčí než přežívat.
– Z unikátní přísady Srdce Strigy lze vyrobit elixír Vytrvalost Strigy na získání bronzového a stříbrného talentu.
– Velerad a ani Fotest nebudou nadšení – žádná odměna.

 

Postřehy

Stará Wyzima

Legendární kostky
– Pokud jste dokončili questy s kostkami, král vás vyzve na jednu partičku. Hraje se pouze jednou a pokud chcete quest zdárně dokončit, musíte vyhrát. Doporučuji si předtím uložit hru 🙂

Tři frakce
– Hlavní quest ve Staré Wyzimě se odvíjí od toho na jako stranu jste se přiklonili.
– Jste-li na straně Řádu, zahrajete si s Raylou na cestě do špitálu hru na zabíjení Veverek – musíte posbírat 20 jejích ocásků. Jestliže se vám to povede, dá vám Rayla ve špitálu Cinfridský olej. V každém případě musíte poté ochránit špitál před Veverkami a následně vytlačit Veverky z města. To vše bok po boku s Raylou.
– Jestliže stojíte za Veverkami, budete spolupracovat se Zoltanem. Musíte ochránit několik skupin uprchlíků, následně bránit špitál před Řádem a vytlačit Řád z Wyzimy.
– Pokud jste na své vlastní straně, situace bude nejtěžší, neboť proti vám půjdou všichni. Tehdy se musíte společně se zdravotnicemi probojovat do špitálu, ochránit špitál před Řádem i Veverkami a následně opustit s Shani město.

Vděk umírajících
– Ve špitálu i v domech po městě se dá najít spoustu lidí, kterým lze pomoci.
– Babky a dědci ve špitálu žadoní o peníze (částy 1 a 5 orénů) ale nic vám za to nepoví.
– Jeden dědek ze špitálu požaduje jídlo. Poví vám za něj o Garkainech.
– Jedna babka z domu okolo chce také jídlo. Poví vám o Nekrofázích.
– Až se do Wyzimy vrátíte z blat (po uklidnění situace) jedna léčitelka vás požádá o léčivý lektvar. Za odměnu vám poví o Ifrítech.

Obchodníci
– V jedné z uliček probíhá rabování a místní překupník tu nabízí řádku věcí. Má na skladě smíšené zboží – nějaké knihy, šperky, jídlo, vylepšení pro zbraně…
– Prodávat předměty lze také u kováře v kovárně.
– Po návratu z blat (uklidnění situace) je možné obchodovat s provianťákem té strany za níž stojíte.

Smrt Rayly
– Není možné tomu zabránit – ať uděláte cokoli a ať stojíte na jakékoli straně, Rayla padne po zásahu druhým Yevinnovým šípem.
– Jestliže stojíte na straně Veverek, zase tak smutný moment to patrně nebude, ale přesto je scénka s Raylinou smrtí pěkně dojemná. Tím spíše, že od Yevinna je to jen další zákeřnost typická pro elfy.

 

Hřbitov na blatech

Vděk druidů
– Druidové z jeskyně nabízejí různé elixíry výměnou za zajímavé předměty. Je to skvělý způsob, jak doplnit výbavu elixírů a ušetřit na přísadách. Takto vypadá jejich nabídka.
– Dámské oblečení – červený šátek (3x Hrom), zlatý šátek (3x Kočka) dámský šál (3x Blizard)
– Drahokamy – jantar (3x Vrba), rubín (3x Elixír Raffarda Bílého), safír (3x Úplněk), diamant (3x Odvar de Vries)
– List kozího pysku (1x Vlaštovka)
– Bílá růže (3x Bílý med)

Skryté hrobky
– Quest pro získání Havranovy zbroje se liší v závislosti na tom, na čí straně stojíte. Základ je stejný – musíte získat zbroj slavného rytíře (z krypty na břehu ve 4. kapitole anebo z Havranovy krypty), dále potřebujete zbytky Havranovy zbroje (z Havranovy krypty) a zápisky elfího minstrela (z krypty pod kostelem). Zbývá ještě jedna část v závislosti na tom, jakou stranu v konfliktu jste zvolili. Každá tato část se nachází v jiné kryptě a ta se nachází za poutním kamenem na různých místech blat.
– Pokud stojíte za Řádem, potřebujete Litanii sv. Řehoře, která je za poutním kamenem v kryptě pod kostelem. Kámen otevřete znameními Aard-Aard-Igni.
– Pokud jste členem Veverek, hledáte Dvoufunkční recirkulátor, který je za poutním kamenem v dole plným Kikimor. Kámen otevřete znameními Igni-Igni-Aard.
– Jestliže jste na neutrální straně, musíte najít Magickou formuli, která je ukryta za poutním kamenem v jeskyni uprchlíků (nedaleko Zdeňka). Kámen otevřete znameními Aard-Igni-Aard.
– Pamatujte, že ať už pro svoji zbroj potřebujete cokoli, nic vám nebrání navštívit i ostatní krypty a získat všechny předměty.

Runový sihill z Mahakamu (peníze + zuby + trofeje)
– Tento vynikající ocelový meč se dá získat třemi různými způsoby…
1) Za zabití Pierra
– V rámci questu pro Antoianette (ze zámku) máte doručit 300 orénů každému z jejích tří bratranců, načež obratem dostanete účtenku a následně se máte ohlásit u Jeana-Pierra, odevzdat účtenky a vybrat odměnu. Odměna je různá a doporučuji dobře zvážit, jak s questem naložit.
– Za tři účtenky (nejlepší možné splnění questu) dostanete 3x petardu Dračí sen
– Za dvě účtenky a poctivé vrácení zbylých peněz, dostanete 2x petardu Ďáblova pecka.
– Za jednu účtenku a poctivé vrácení zbylých peněz, dostane 1x petardu Samum.
– A teď pozor – pokud Pierrovi dáte jen dvě anebo jednu účtenku, ale odmítnete mu vrátit zbylé peníze, dojde k souboji. Pierre si konečně vyzkouší jaké to je bojovat se zaklínačem, o což tak moc stál, a za jeho zabití získáte jeho meč Runový sihill.
2) Za doručení zubů
– Pokud zdárně dokončíte quest pro Zahina Schmartze, dostanete tento meč také. Potřebujete splašit všechny druhy zubů. Některé už jste mohli získat v minulých kapitolách, takže až je Zahinovi doručíte, měl by vám zbývat pouze zub boxera Zdeňka. Možnost se Zdeňkem bojovat se zpřístupní jen pokud jste porazili všechny předešlé soupeře.
3) Za trofeje
– Pokud jste zabili všech 10 trofejních nestvůr, mistr lovčí vám nabídne jeden ze dvou mečů jako odměnu. Jeden z nich je právě Runový sihill.

Měsíční břit
– Unikátní stříbrný meč je jednou z odměn od lovčího za zabití všech deseti trofejních stvůr. Nikde jinde se meč sehnat nedá, narozdíl od druhé odměny lovčího (Runový sihill – viz výše).
– Měsíční břit zvedá poškození o 100% což je jistě fantastická vlastnost. Je ale třeba dodat, že Aerondight, který máte od Paní jezera má sice nižší bonus k poškození, ale zase řádku speciálních typů útoků. Je pak otázkou, který meč si ponechat. Jestli raději nepřítele zabít rychle anebo ho ještě rychleji dostat do stavu, kdy třeba umírá sám anebo je na moment neškodný.

Úroveň 50
– Maximální úroveň Geralta je 50. Pokud hrajete běžným stylem, splníte všechny questy a nebráníte se zabíjení potvor, dosáhnete na konci hry úrovně zhruba 40-44. Jak ale dosáhnout maxima? Existuje na to prostá metoda založená na zabíjení znovuobjevujících se monster. A právě tato kapitola je na zdlouhavou, ale užitečnou metodu jako dělaná.
– Nejvhodnější místo je bez sebemenších pochyb Havranova krypta – právě tady se objevuje nejvíce silných monster za veké množství XP. Pokud chcete padesátky dosáhnout, budete muset kryptu čistit stále dokola a dokola. Přeji pevné nervy 🙂
– Pamatujte také, že ani s maximální úrovní nebudete mít tolik talentů, abyste si mohli pořídit všechna vylepšení!

Talenty
Kompletní systém talentů vypadá takto:
– Existuje 111 bronzových, 102 stříbrných a 32 zlatých talentů
– 11 bronzových talentů umí Geralt od začátku hry
– 6 speciálních bronzových talentů lze získat jen z příslušných mutageních elixírů
– 2 bronzové, 3 stříbrné a 2 zlaté talenty lze získat prostřednictvím mutagenních elixírů
– 1 stříbrný talent získáte od Paní jezera, pokud quest s konfliktem mezi lidmi a rybolidmi vyřešíte jejím způsobem (smírem).
– Za celou hru můžete získat maximálně 111/111 bronzových talentů, 80/102 stříbrných talentů a 25/32 zlatých talentů.

Trofejní nestvůry
– I když je Wyzima v plamenech, mocné stvůry nespí. Poslední parta trofejních bestií čítá dva mocné upíry. Oba vyskytují na hřbitově nedaleko kostela na blatech.
– Wesper je mocný Garkain. Je obklopený svými klasickými kolegy. Ideální je sáhnout po oleji proti upírům. Systematická likvidace jeho slabších bratříčků také není špatnou taktikou.
– Lilly je Bruxa. Bruxa je sama o sobě nejmocnějším upírem a tahle je ještě silnější než obyčejné Bruxy. Opět přijde vhod olej proti upírům ale dost možná to bude chtít ještě něco. Doporučuji zkusit Axie a ovládnout okolní Bruxy. Tím lehce rozbijete jinak velice mocnou skupinu upírek.

 

Staré hradiště

Rayla podruhé
– Rayla po Yevinnově ráně nevydechla naposledy. Obklopena množstvím vojáků (v případě hry za Řád dokonce svými spolubojovníky) si nikdo nevšiml, že ještě žije. Nikdo si ve Wyzimě plné vojáků ani nevšiml, že si Raylu odnesla Salamandra a zatímco jiní mutanti zabrali Salamandře dlouhé týdny až měsíce, Azar si během pár dnů vytvořil v podstatě dokonalého mutanta schopného i mluvit (Gerralteee…:) ). Zaklínač po scenáristické stránce není špatný kousek, ale u tohohle zuby prostě skřípou.
– Ale na druhou stranu je Rayla postava, na kterou se těžko zapomíná a její mutovaná verze to jen podtrhuje. No a ještě s tragickým podtextem navrch. Dvojnásobná smrt a ani jednou ne zasloužená (alespoň z mého pohledu odpůrce elfů 🙂 )

Nová monstra!
– Přestože konec kapitoly pomalu klepe na dveře a konec celé hry začíná být na dohled, zbrusu nových monster přibývá. Když vypustíme takové ty „ukázkové“ exempláře (v podhradí a ve staré Wyzimě), je to až tato lokace, která do vínku přihodí novou skupinu monster – mutanty. A mutanti čítají několik jednotlivých druhů nepřátel. Sice se kusy některých z nich (přímo v terénu) dají spočítat na prstech, ale přesto jde o vítané zpestření, tedy pokud odmyslíte otázku obtížnosti, neboť s mutanty není lehké pořízení.

 

Katakomby

Návrat
– Katakomby je možné kdykoli opustit bočním východem u kostnice a mauzolea. A stejně tak je možné se do katakomb vrátit po vyřešení otázky Salamandra.

Poslední obchod
– Kapitola končí setkáním se svým spojencem (Siegfried, Yevinn, Triss) u člunu a odjezdem do Wyzimy. V závěrečné části hry není žádný obchodník, tedy není příležitost ulevit inventáři ani nakoupit novou výbavu. Proto důrazně doporučuji dát si jednu cestu přes blata do Staré Wyzimy a pečlivě se připravit.

 

Ostatní

Zajímavá místa
– Náhrobek u rakve Havrana

Boss 9 – Striga

– Striga není snadným soupeřem. Jinak vyzáblá princeznička se pod vlivem kletby proměnila v těžkopádné monstrum rozdávající silné rány působící bolest. Svým způsobem se Striga podobá Vlkodlakovi. Má podobný styl pohybu, útoky a také ji lze díky ranám na moment srazit k zemi.
– Základem je rozmyslet si, zda chcete Strigu zabít nebo odčarovat. Podle toho je nutné uzpůsobit taktiku a připravit se. Striga je problematická také v tom, že jakmile vejdete do krypty, Velerad vás tam zamkne a vy musíte Strigu porazit, jinak se ven nedostanete. Zase ale o přítomnosti Strigy dopředu víte, takže žádné překvapení by se konat nemělo a měli byste být schopni se adekvátně připravit.
– Pokud chcete Strigu zabít, pomůže runový kámen Perun a také Vlaštovka. Je dobré držet Strigu pod neustálým tlakem klidně i slabších úderů. Jakmile Striga zaútočí, zřejmě vám způsobí efekt bolesti a následně vás silnými údery těžce poraní. Není proto od věci, mít pro všechny případy připravený Quen. Jakmile vám začne zdraví klesat, pomozte si Quenem a nechte se doléčit.
– Jestliže máte v plánu Strigu odčarovat, musíte v hrobce vydržet, dokud nezhasnou všechny svíce na rakvi. V reálném čase to trvá pár minut. Znamení Quen je váš pomocník číslo jedna. Je dobré mít Puštíka na regeneraci energie a neustále se udržovat pod ochranou Quenu. Jestliže máte Quen už hodně vylepšený, mohla by se o něj Striga pomalu zabíjet, proto sledujte její zdraví, ať ji omylem nezlikvidujete. Myslím, že není třeba nic jiného vymýšlet – sázka na Quen postačí.

Boss 10 – Roderick de Wett

– De Wett patří mezi ty bosse, které svojí přítomností překvapí, takže není snadné být adekvátně připraven. De Wetta navíc oblokupují tři další rytíři Řádu – dva z nich mají meč, jeden z nich kladivo a všichni drží štít.
– V boji s De Wettem je stěžejní počátek – nenechat se zahnat do kouta a obklíčit. Proto je dobré okamžitě proběhnout mezi nepřáteli na volnější oblast, která je jednak širší ale také bez rostlin, které překážejí ve výhledu. Následně je dobré likvidovat rytíře postupně a De Wetta nechat až na konec (je nejodolnější). Sám de Wett není moc silným protivníkem. Sice má zbroj a štít, nicméně je to pořád „jen“ rytíř.
– Samozřejmě není od věci použít Vlaštovku, případně nějakou petardu, která skupinu na čas zneschopní a díky tomu je oběhnete. Pokud máte malou sekerku s vysokou šancí na rozbití štítu, může být dobré zkusit bojovat s ní.

Boss 11 – Zmutovaná Rayla

– Azar se zjevně překonal a v rozmezí, řekněme pár dnů, si z mrtvoly Rayly vytvořil jednoho z nejlepších mutantů vůbec. Zmutovaná Rayla je svalnatá bojovnice s nelegálním mečem používající zaklínačský styl boje a způsobující nebezpečné efekty oslepení. Právě oslepení je nepříjemný stav, který sice sám o sobě nezraňuje, ale jste během něj dáni napospas nepříteli. Stačí pár seků Rayliným mečem a zdraví nebezpečně klesá. Navíc proti oslepení neexistuje žádný elixír.
– Se zmutovanou Raylou nemusí být snadné pořízení. Jestliže máte malou odolnost vůči oslepení, je na obzoru průšvih. Především je dobré si Raylu nepouštět k tělu. Jenomže je rychlá a útěk moc nevyřeší. Jakožto mutant je i vcelku odolná a proto vrhnout se do boje stylem – „kdo dřív padne,“ nemusí být nejšťastnější řešení. Způsobů jak běsnící Raylu zastavit je řádka, ale nejlepší je zřejmě Aard a Hnědý olej (působí krvácení). Díky tomu získáte čas si vydechnout, vypít Vlaštovku, případně sáhnout po vhodné zbrani a připravit Yrden.

Boss 12 – Koščej

– Tenhle boss se řadí jednoznačně mezi ty nejnebezpečnější. Do konce hry je sice ještě daleko, nicméně Koščej představuje překážku, přes kterou se těžko dostává, nejste-li dobře připraveni. Samozřejmě obtížnost každého boje ovlivní talenty, takže se nedá tvrdit, že Koščej bude zádrhel vyžadující řádku loadingů pro každého. Nicméně pravděpodobnost zakysu u Koščeje je vysoká.
– Koščej je Azarův mazlíček, připomínající obrovského kraba. Útočí silnými klepety a velice často sráží své protivníky k zemi. Jakmile vás srazí, stačí chvilička a dorazí vás. Základem jak souboj s Koščejem přežít je elixír Vrba. Díky němu získáte imunitu proti sražení k zemi. Pak se samozřejmě hodí Vlaštovka a pokud máte stále nízkou toxicitu, zkuste Úplněk (zdvojnásobení zdraví).
– Přímo v boji to chce se spoléhat na styl boje zasáhni a uteč. Koščej dovede rychle opětovat údery a skončit pod útoky jeho klepet je nemilé. Proto je dobré vždy provézt jeden, dva seky, uskočit stranou, vzdálit se, nechat se doléčit a taktiku opakovat. Do toho ještě přihazujte znamení Igni, máte-li čas, zkuste Yrden a nakonec Azarův miláček padne.

Boss 13 – Azar Javed

– Mocný Zerrikánský mág si po celou dobu strašně fandil. Ale věci se mu plynule rozpadají pod rukama a závěrečné zúčtování je tady. Boj s Azarem není snadný a nijak zvlášť ho neovlivní ani to, zda je Berengar naživu (Azar ho velice rychle zabije) anebo jestli máte Berengarův medailon (oslabení Azara je buď žádné nebo velmi malé).
– Azar bojuje dvojicí válečných ohnivých kladiv. Je rychlý a svými zbraněmi způsobuje popálení, oslepení a sražení k zemi. Protože Azar patří mezi ty nejnebezpečnější bosse, je dobré vsadit na ty nejlepší věcičky a nic neponechat náhodě. Samozřejmostí je Vlaštovka a Úplněk (zdvojnásobí zdraví). Dobrý je i Vrba proti sražení na zem. A dále přijde vhod runový kámen Perun nebo nějaký kvalitní olej.
– Teoreticky je možné udržet Berengara naživu, ale tehdy je nutné se okamžitě vrhnout na Azara a udolat ho rychlostí blesku. Přežití Berengar však nic nezmění – ani nebude žádný dialog.

 

Kartičky

– V páté kapitole jsou celkem tři kartičky, jenomže můžete získat pokaždé jen jednu, v závislosti na tom, ke které straně se přikloníte.

 

22) varianta A) Bílá Rayla

22A Bílá Rayla– Až vyřešíte situaci před špitálem, Rayla vás pozve na provizorní velitelství Řádu. Hned po příchodu vás jeden velitel požádá, abyste pomohli na barikádách. Odmítněte, čímž získáte příležitost si Raylou promluvit. Řekne vám, že když už se vám nevyrovná žádný muž, žena by mohla, protože se zdráháte ženám ubližovat. Pokud budete Rayle zprvu přitakávat a poté naznačíte, že znáte jiný způsob, jak ji porazit, poslední kartička bude vaše.

 

22) varianta B) Toruviel

22B Toruviel– Až vyřešíte situaci před špitálem, Toruviel vás pozve na provizorní velitelství Veverek. Hned po příchodu vás jeden velitel požádá, abyste pomohli na barikádách. Odmítněte, čímž získáte příležitost si Toruviel promluvit. Když budete dobře vézt rozhovor poslední kartička bude vaše.

 

22) varianta C) Sestřičky

Sestřičky– Až vyřešíte situaci před špitálem a odvede Shani do úkrytu na blatech, vraťte se dovnitř do špitálu a promluvte se sestrami. Když budete dobře vézt rozhovor, poslední kartička bude vaše.