Zak1 – Epilog

Závěrečná část příběhu přinese konečné rozuzlení děje a zúčtování s úhlavními záporáky. Ačkoli je otázkou, nakolik jsou tito záporáci opravdu tak špatní.

 

Klášterní čtvrť

Klášterní čtvrť epilog

Epilog map01– Návrat do Klášterní čtvrti, která se proměnila v bojiště. Mastí se tu královští, Veverky, Řád a ještě Jakubovi mutanti. Zkrátka masakr.
– Přestože se jedná o starou známou oblast, úvodní obrázek lokace se změnil a změnila se také mapa.

 

Ledové pustiny

Ledové pustiny– Velmistrova vize, která je až neskutečně skutečná. Ledová planina je místem plným zdegenerovaných kostihlavů – tupých, ale velice silných předků i potomků lidí.
– Čas tu plyne mnohem rychleji, což způsobuje i to, že veškeré elixíry, oleje a další omezené efekty trvají kratší dobu.
– Pro tuto oblast neexistuje mapa!

 

Důležitá rozhodnutí

1) Divoký hon – Boj X Ústupek
– Zaklínač je zvláštní v tom, že hlavní boss celé hry je nepřítel, se kterým není nutné bojovat. V podstatě je na vás, zda se Divokému Honu postavíte nebo ne.

Do střehu!
– Jako finální boss hry je Král Divokého honu silným soupeřem. Boj s ním bude těžký.

Stáhnout ocas a meč
– Divoký Hon zabije Jakuba a k boji nedojde.
– Hon mimo jiné řekne, že Jakuba jste kdysi znali pod jiným jménem.

 

Postřehy

Klášterní čtvrť

Siegfried a Yaevinn
– Pokud hraje za Řád nevyhnutelně budete muset zabít Yevinna a jeho skupinu věrných. Naopak hrajete-li za Scoiatel, nevyhnutelně se musíte postarat o Sigfrieda a jeho komplice.
– Pokud jste ovšem zvolili neutrální stranu, střetnete se s oběma ale je na vás, zda je zabijete nebo necháte jít.

Staří známí
– V domě uprchlíků můžete potkat různé známé. Je tu Vaska, Golan Vivaldi, Novicka ze špitálu, dívka z Blatic, Poustevník a mluvící graveir Vetala.
– Od novicky se můžete dozvědět, že Carmen je dcerou Velebného.

 

Ledové pustiny

Návrat postav
– Na pustinách se promítne mnoho vašich rozhodnutí…
1) Triss X Shani
– Pokud jste ve třetí kapitole předali Alvina Triss, čarodějka s vámi bude bok po boku putovat planinou. Bojuje bleskovými kouzly a navíc na vás sešle ochranné kouzlo, které čas od času zasáhne okolní nepřátele. Mocná to spojenkyně.
– Jestliže jste Alvina dali Shani, bude s vámi planinou putovat ona. Svými léčitelskými dovednostmi vás bude často léčit. Spíše než partnerka pro boj bude Shani zastávat úlohu podpory. Opět užitečné.
2) Abigal – Živá X Mrtvá
– Pokud jste v první kapitole pomohli Abigail před vesničany, dá vám na cestu několik elixírů (asi 5x Vlaštovka a 5x Puštík). Výtečná podpora, která hravě postačí na zbytek cesty.
– Jestliže jste však nechali Abigail vesničanům na pospas, vrhne se na vás s dýkou. Není těžké ji vyřídit a její pomsta skončí nenaplněna.
3) Rayla X Toruviel X Celina
– Pokud jste stáli na straně Řádu objeví se Bílý Rayla, kupodivu však ve své původní (nezmutované) podobě. Jestliže jste stáli za Veverkami, objeví se Toruviel. A pokud jste si vybrali neutrální cestu, objeví se Celina.
3-Rayla) Pomoc X Odmítnutí
– Pokud Raylu uvítáte a pochválíte její boj s vámi, vysměje se smrti a nakrátko vám pomůže v boji.
– Pokud se k ní zachováte hrubě, pomůže vám alespoň kouzlem, díky kterému se vaše zdraví obnoví po zabití nepřítele.
3-Toriviel) Pomoc X Odmítnutí
– Pokud Toruviel uvítáte, přidá se nakrátko do týmu a pomůže vám v boji.
– Pokud Toruviel odmítnete, pomůže vám alespoň kouzlem – ohnivým mečem.
3-Celina) Pomoc X Odmítnutí
– Pokud Celinu uvítáte, pomůže vám nakrátko v boji jako Půlnočnice.
– Pokud Celinu odmítnete, pomůže vám alespoň kouzlem, které vám dodá energii po každém zabitém nepříteli.
4) Řád X Scoiatel X Neutrál
– Pokud jste se přidali k Řádu, znovu se střetnete s Yaevinnem. A s ním bude hrstka jeho věrných.
– Pokud jste se přidali k Veverkám, znovu se vám postaví Sigfried. A ani on nebude sám.
– Pokud jste vybrali neutrální stranu, postaví se vám do cesty oba dva – Yaevinn i Sigfried a nezáleží na tom, zda jste je zabili, či ne. Tohle už nebude jednoduché.
5) Adda X Vincent X de Wett
– Jestliže jste odčarovali strigu, Adda vám v její podobě pomůže v boji. Bojovat po boku Strigy je zajímavé… 🙂
– Jestliže jste Strigu zabili, ale ušetřili jste Vlkodlaka Vince, přidá se k vám on. Bude bojovat jako Vlkodlak, což je také pomoc řádného významu, byť je Striga silnější.
– Jestliže jste zabili Strigu i Vlkodlaka, objeví se de Wett, aby vám nakrátko pomohl. Tady už ta pomoc tak výrazná nebude, ale lepší než nic.

Alvin neboli Velmistr
– Ve čtvrté kapitole vám Alvin položil tři otázky. Ptal se na svůj osud, na zaklínače i na nelidi. Na všechna tři témata bude velmistr na pláních reagovat dle toho, jak jste Alvinovi odpovídali. Když si navíc vezmete, že z těla velmistra získáte Dwimeritový amulet, jaký nosil Alvin, je zodpovězení otázky osudu Alvina zřejmé…
– Tuhle skutečnost potvrdí i volba, kdy necháte Jakuba Divokému honu. Hon mimoděk prohlásí, že Jakuba jste znali pod jiným jménem.

 

Ostatní

Boss 14 – Sigfried

– Na Sigfrieda narazíte hned v první ulici Wyzimy vedle špitálu. Pokud musíte anebo se rozhodnete bojovat, čeká vás nejen souboj s těžce obrněným Sigfriedem (má těžké brnění, posvěcený meč Řádu a štít), ale také jeho dvěma rytíři a jedním Větším bratrem.
– Snažit se stáhnout a spoléhat na všechny ty vojáky u krále nemá smysl, jednoduše pro to, že už tam nebudou. Musíte si vystačit sami společně s Triss / Yaevinnem.
– Protože jsou všichni soupeři silní a obrnění, je ideální je likvidovat postupně. Vyplatí se zkusit i Axie a ovládnout jednoho z rytířů. Vyrovnáte tím stav a snadno rozbijete Sigfriedovu skupinu. Porazit jeho samotného už tak náročné nebude, obzvláště ne s pomocí Triss / Yaevinna.

Boss 15 – Yaevinn

– Yaevinn a jeho skupina čitající pár trpaslíků, další pár velitelů komanda a jednu léčitelku vám vpadnou do cesty ve čtvrti nelidí. Sám Yaevinn má brnění elfů a bojuje rychlým stylem dvěma meči najednou. Pokud musíte anebo chcete s Yaevinnem bojovat, vězte, že souboj s ním může být trochu těžší než se Sigfriedem hlavně proto, že má kolem sebe víc lidí a není tolik prostoru na manévrování.
– Základem je udělat kolem sebe trochu prostor a zorientovat se. Proto není špatné začít boj skupinovým stylem a jakmile se okolí trochu vyčistí, zaměřit se na léčitelku. Triss / Sigfried se mezitím budou snažit pomoct, ale je možné, že skončí obklíčeni a rychle vyřízeni. Více než při boji se Sigfriedem hrozí, že v tom skončíte sami.
– Opět může posloužit Axie, ale nepřátel je tolik, že si moc nepomůžete. Proto přijde vhod spíše Igni. Když zvládnete úvodní nápor a trochu provětráte skupinu, měl by být zbytek boje celkem klidný, zvláště, pokud je Triss / Sigfried stále na nohou.

Boss 16 – Zeugl

– Se Zeuglem není snadné pořízení. Průběh boje navíc ovlivňuje mnoho faktorů, které u jiných bossů nehráli roli. Za prvé na boj se Zeuglem nikdy nebudete sami. Pomůže vám buď Triss, Siegfrieed nebo yavinn v závislosti na frakci, za jakou jste se postavili. Triss samozřejmě spoléhá na účinnou bojovou magii, Sigfried na vysokou výdrž a silné údery štítem a Yaevinn na rychlost. Nedá se jednoznačně říci, který ze spojenců je v boji nejužitečnější, nicméně pochybuji, že volbu frakce bude někdo posuzovat podle Zeugla. Postačí fakt, že v boji nebudete sami.
– Druhou zajímavostí je, že Zeugl používá v boji chapadla, která se nahodila objevují v aréně a sekají do vás. Teprve po jejich přesekání se na krátký čas vynoří hlava Zeugla a teprve tehdy mu lze ublížit. Ovšem Zeugl sám dokáže kousat, což způsobuje silná zranění. Proto je celkem vhodné bojovat hodně za použití Igni a také napadat hlavu Zeugla zezadu.
– Nakonec je třeba řici, že vinou bažiny není vidět zdraví Zeugla. To může souboj trochu komplikovat, neboť do poslední chvíle nevíte, jak na tom tahle růžová bestie je.
– Jako příprava přijde vhod samozřejmě Vlaštovka. Pomůže také něco na posílení znamení, třeba Petriho filtr. Pokud máte vysoce vylepšený Igni, je jeho použití skvělou volbou, neboť dokážete zasáhout několik chapadel najednou.

Boss 17 – Jakub z Aldersbergu

– Jakub je poslední povinný boss. Boj s ním se odehraje na vršku zasněžené skály v aréně připomínající kruh. Sám Jakub je smrtonosný protivník třímající mocný meč Ardenye, který vy ani nemůžete získat. Navíc má štít, kterým dovede snadno srážet k zemi. A samozřejmě ovládá i magii – dokáže vám způsobit oslepení nebo vás na okamžik uzavřít do ledovce, zatímco se sám vyléčí. A aby toho nebylo málo, Jakub si na pomoc povolá asi 10 Ifrítů, kteří se postupně přidávají do boje.
– Poradit si s Jakubem není snadné. Logické a dopředu odtušitelné řešení je Vlaštovka, Puštík, Úplněk a dále runový kámen Perun anebo vhodný olej (Argentia + Hnědý olej) pro oba typy meče. Existuje i lepší varianta a to vylepšit stříbrný meč olejem proti přeludům. Jeden z nejzákladnějších olejů tady udělá větší službu než cokoli jiného, neboť vyřešení Ifrítů je velice důležité. V boji je pak dobré sáhnout nejprve po stříbrném meči a vyřešit Ifríty, no a až bude po nich, přehodit na ocelový meč a vrhnout se na velmistra. Ze znamení přijde vhod Igni a Aard. Pokud si myslíte, že máte dostatek zdraví, zkuste připravit Yrden. Sice se na vás nepřátelé během přípravy vyřádí, ale účinek bude znát.

Boss 18 – Divoký hon

– Závěrečný boss celé hry je děsuplný přízrak Divokého Honu. Už jste se s ním párkrát setkali ale teprve nyní dojde k boji na život a na smrt. Ovšem jen pokud o to budete stát. Boj s finálním bossem hry je totiž nepovinný!
– Pokud se rozhodnete bojovat, čeká vás bitva která by měla být nejtěžší z celé hry. Opakuji – měla by být. Podle mého názoru není Divoký hon tak smrtonosným protivníkem jako byl Jakub.
– Jeho útoky se velice podobají útokům obyčejných přeludů, které ostatně čas od času povolává na pomoc. To znamená, že Divoký hon vypouští zvukovou vlnu a zblízka dovede velice rychle mlátit kolem sebe. Není ale zase tak rychlý a prostoru na manévrování je okolo dost.
– Jestliže máte z boje s Jakubem stále fungující Vlaštovku a Puštíka, nemá smysl pít něco dalšího. A pokud máte na stříbrném meči olej proti přeludům, je situace ideální. Divoký hon je totiž také přelud a i když si tím nejsem jednoznačně jist, myslím, že na něj olej působí tak jako na řadová monsta kategorie přeludů, čili +100% poškození navíc.
– Protože útoky Honu jsou rychlé a silné, zkuste si pomoct Yrdenem. Hon se sice vznáší, ale Yrden na něj platí. Je dobré napadat Divoký hon mečem tehdy, když je zasažen Yrdenem – nestihne opětovat útoky. Základem je řešit objevující se přeludy okamžitě, jakmile je Hon povolá. Pokud jich je v okolí víc, máte potíže.