RE 5 (USB) – Kampaň

DLC pro RE 5 má dvě nezávislé příběhové kapitoly. Každá z nich má jen jednu úroveň a každá z nich je koncipována stejným způsobem jako hlavní kampaň RE 5.

 

DLC Lost in Nightmares
(Chris Redfield + Jill Valentine)

Chris Redfield 2

Jill Valentine

První kapitola sleduje události ve Spencerově vile. Obšírněji se tedy zaměřuje přesně na to, co je předmětem Chrisových flashbacků z kampaně. Herní doba kapitola čítá zhruba hodinu.

 

Kapitola LiN – Spencerova vila
Počet nepřátel – cca 5
Délka – 01:00:00

K LiN

Jak hrát za Jill?
– Stejná otázka jako u hlavní kampaně a naprosto stejná odpověď – při první hře se může hráč zhostit pouze role Chrise. Jill si můžete střihnout až při druhém hraní (po dokončení kapitoly), anebo v Coop režimu.
– Abych to ještě upřesnil, pokud dokončíte kapitolu (a nezáleží na tom, zda jako sólista nebo v coopu) můžete si při startu nové hry vybrat, zda chcete roli Chrise anebo Jill.

Body
– V obou DLC kapitolách se na mnoha místech vyskytují emblémy se symbolem hvězdy. Některé jsou jednoduše sebrat, jiné se musejí rozstřelit. Za bronzové emblémy obdržíte 150 bodů, za stříbrně 500 a za zlaté dokonce 1000 nebo 2000. Nicméně body slouží pouze jako jedna položka ve statistikách na konci úrovně. Nejde o ty body za které kupujete figurky a nejde ani o peníze na vylepšení zbraní. Sbírání bodů může být sice hezké, ale je to k ničemu.

Zbraně
– Pro DLC kapitoly neexistuje systém peněz a obchodu. Na počátku kapitoly dostanete výbavu a další výbavu můžete nalézt, přičemž některé zbraně už jsou částečně vylepšené.
– Zajímavé je, že některé pozice a typy zbraní se v dalších hrách mění. Můžete hrát jednou a na daném místě narazit na samopal, zatímco příště tam bude magnum.

Strážce Blob
– V DLC se představí nový nepřítel a to mohutný mutant s kotvou. Oficiálně se prý jmenuje Blob, ale nikde ve hře to zmíněno není. Vzdáleně připomíná madžina popravčího. Také má hlavy krytou kápí, také se pohybuje pomalu a také má v prackách vražednou obří zbraň. Navíc má Strážce na boku vak s kyselinou. Pokud do vaku střelíte, kyselina vás akorát tak poleptá a Strážce bude mít času vás rozmáčknout. Nejzranitelnějším místem Strážce je oko jež mu vyrašilo na zádech. To ale vyžaduje sevřít Strážce do kleští (coop hra bude mít navrch).

Boss – Wesker

Boss 5-3,6-3

– Boj s Weskerem v každém případě skončí známou animací, kdy ho Jill strhne do propasti. Ale k tomu dojde až po několika minutách bossfightu s Weskerem. Svým způsobem je tenhle boj kombinací prvního a druhého střetu s Weskerem z kampaně. Z obou si bere určité prvky. Boj skončí zhruba po pěti minutách anebo pokud stihnete Weskera vyřídit.
– Jenomže Wesker uhýbá kulkám a není možné využít moment překvapení. Pokud nechcete čekat, je jediným řešením sázka na bojové umění. Bude to stejné jako druhý boj s Weskerem – skrze QTE uhněte všem Weskerovým úderům a jakmile se naskytne příležitost, obratem zahajte díky QTE sérii úderů. Když QTE zvládnete, pomocí salvy úderu (Jill je má rozhodně hezčí a choreograficky podstatně náročnější 🙂 ) pošlete Weskera na podlahu.

 

DLC Desperate Escape
(Jill Valentine + Josh Stone)

Jill Valentine 2

Josh Stone

Druhé DLC je o něco delší a monitoruje události mezi zachráněním Jill (strhnutím parazita) a příletem vrtulníku s Joshem a Jill k sopce.

 

Kapitola DE – Základna Tricellu
Počet nepřátel – cca 220
Délka – 01:30:00

K DE

Jak hrát za Joshe?
– Stejná otázka, stejná odpověď. První hra povinně za Jill, druhá může být i za Joshe.

Stroj na smrt
– Tato kapitola je s přehledem nejnabitější, co do počtu nepřátel. Jill s Joshem zmasakrují během jediné úrovně skoro tolik madžinů, co Chris s Shevou za celou kampaň! Madžinů nejsou desítky ale rovnou stovky a běhají ze všech možných stran. Představí se ale pouze měštští madžinové, takže žádné velké přestřelky nehrozí. Je to trochu škoda, protože celá kapitola je jinak nabitá silnou vojenskou atmosférou plnou betonu, explozí, těžkých zbraní a svištících kulek. Jen ty přestřelky chybí! Podobnou válečnou atmošku dokáže později zopakovat až východoevropská kapitola v RE 6.

Označené skály
– Všímejte si kamenů s červeným křížkem. Ty se dají zničit explozivní zbraní (granát, raketomet, stacionární raketomet…) a kolikrát za nimi najdete místnost, či jeskyni s pěknými věcmi.

Tři agitátoři
– Nejsem příznivce achievementů, které nemají žádný dopad na hru, nicméně hodně lidí se ptá, jak získat achievement za zabití tří madžinů agitátorů (ti s megafonem). Takže se na to podíváme…
– Nejprve dodám, že podle Steamu je tohle jeden z nejtěžších achievementů souvisejících s příběhem. Podle globálních statistik, pouze necelé procento majitelů RE 5 dokázalo achievement získat.
– První agitátor se objeví v úvodní oplocené oblasti se zamčenými dveřmi, ale je to podmíněno tím, že vyčistíte všechny madžiny v oblasti. Je celkem pět skupin madžinů, kteří se objeví v závislosti na úkonu, který uděláte (spustíte skript a hra na vás pošle madžiny). Pokud provedete více úkonů najednou, hrozí, že se skupiny madžinů překryjí a vy nebudete moci vyřídit všechny. Pokud chcete mít větší jistotu, postupejte takto:
1) Vejděte do oblasti a z můstků postřílejte první skupinu madžinů (neseskakujte dolů!)
2) Seskočte, čímž se spustí druhá skupina (nelezte po žebříku nahoru a neberte klíč!)
3) Vylezte po nějakém žebříku, čímž spustíte třetí skupinu (stále neberte kíč!)
4) Konečně vezměte klíč ke dveřím (bude buď v trezoru anebo u těla nějakého madžina), čímž spustíte čtvrtou skupinu.
5) Běžte ke dveřím, postavte se k nim, ale ještě je neodemykejte. Vyběhne poslední pátá skupina.
6) Konečně odemkněte a pomocí Joshe nechte Jill vyskočit nad zlomený žebřík. Přehraje se krátká animace s agitátorem, který se objevil v první oblasti
7) Vraťte se zpět před dveře a agitátora zmasakrujte. Tak, první je za námi!
– Druhý agitátor je skoro až ke konci kapitoly. Před komunikační budovou je dvojice raketometů vedle sebe. Usedněte k jednomu a na vršku betonové stěny před vámi si všimněte nabíhajících madžinů. Pozabíjejte všechny a v krátké animaci vyběhne agigátor. Hoďte na něj další raketu a máte druhého zmetka za sebou.
– Třetí agitátor je k nalezení až na konci během obrany střechy. Postupně se v oblasti objeví několik mocných nepřátel, kteří byli v základní kampani za bosse. Nejprve madžin s gatlingem, pak madžin s motorovkou, pak zase madžin s motorovkou, potom další madžin s gatlingem a nakonec, to když vyřídíte všechny, objeví se v animaci agitátor a dva hřmotní madžini. Protože časomíra bude v tu dobu už skoro u konce, nemáte moc času agitátora zabít. Sáhněte proto po tom nejsilnějším (magnum, raketomet…)
– Uff, a tím je achievement splněný. No, stálo to za to?

 

Po DLC

Odměny
– Pokud dokončíte kapitoly, získáte již klasicky řádku bonusů (tohle je na RE sérii skvělé).
– Za dokončení Lost in Nightmares získáte bonusovou figurku Chrise a Jill.
– Po dokončení Lost in Nightmares můžete kapitolu hrát za Jill.
– Za dokončení Desperate Escape získáte bonusovou figurku Jill a Joshe.
– Po dokončení Desperate Escape můžete kapitolu hrát za Joshe.

 

Bonusy

Figurky
– V rámci DLC je k mání 10 nových figurek, které si už nemusíte kupovat za body – stačí splnit příslušný úkol pro jejich získání.