RE 6 – Kampaň (Ada)

Závěrečná kampaň hry. Jdeme do finále!

 

4. Kampaň RE 6
(Ada Wong + „Agent“)

Ada Wong

Agent

Závěrečná kapitola je ze všech nejkratší ale to jí na kvalitně neubírá. Hlavní hrdinkou je Ada, která patří k nejzajímavějším charakterům napříč celou herní sérií. Tato kampaň jasně ukazuje všechny události, kterými projde skutečná Ada a dá tak pohled na to, co bylo činem jejím a co její dvojnice.
Kampaň se klasicky hraje pouze za Adu, čili v sólo hře je hráč sám, čemuž je uzpůsobena i samotná kampaň, která je mnohdy založená na tichém postupu. Ada si ale díky účinným zbraním a kotvě vystačí sama. I tuto kampaň však lze hrát v Coop režimu. Tehdy se druhý hráč zhostí role Agenta, který ale v příběhu nemá své místo, čili jako kdyby vedle Ady vůbec nebyl.
Kampaň trvá zhruba 5 hodin a nabízí tentokrát už jen 17 úrovní rozdělených klasicky do pěti kapitol.

 

Kapitola 1 – Ponorka Neo Umbrelly
Počet nepřátel – cca 85
Délka – 01:10:00

4 K 1

Úrovně
– Kapitola 1-1 Interiér ponorky
– Kapitola 1-2 Ponorka, reaktor
– Kapitola 1-3 Ponorka, torpédová komora

Emblémy (4)
61.) Kapitola 1-1 – Mrkněte na skříňku nad postelí v oblasti s ubikacemi.
62.) Kapitola 1-2 – Skoro hned na počátku úrovně. Podívejte se na ocelový sloup podpírající strop
63.) Kapitola 1-2 – Tohle je náročné. Během zběsilého útěku před stoupající vodou si všimněte emblému vedle jednoho z žebříků (je pár metrů nad podlahou). Ten žebřík se těžko popisuje. Měli byste nad ním potkat zmutované J’avo s pavoučími nohami. Žebřík vede do chodby, kde voda z roury blokuje cestu dál. Je možné vyzvednout emblém během útěku anebo nejprve vylézt nahoru, ventilem zastavit vodu z roury a poté se vrátit po žebříku dolů.
64.) Kapitola 1-3 – Za prvním Gnezdem je místnost s několika krabicemi. Je tu i emblém.

Spreje (1)
1.) Kapitola 1-3 – Během podvodních pasáží vplavte do široké chodby s potopenou kovovou konstrukcí. Zhruba uprostřed konstrukce plave sprej.

Ada nebo Agent?
– V sólo hře je to jedno. Co se coop hry týče, tak hráč, který hostuje hru má vždy roli Ady. Nemůžete si vybrat nic jiného. Sama Ada je silnou osobností s neutuchající ironií a akrobatickými dovednostmi. Agent je oproti tomu pouze takový pomocník nemající žádný charakter.
– Ada začíná se samopalem a kuší, což je specifická zbraň s velkou účinností ale dlouhým nabíjením. Agent začíná s pistolí a bojovým nožem.

Doporučené skilly
1. Větší poškození střelbou – Jediná kampaň, v níž se mísí J’avo a Zombie. Proto je vhodné zvolit poškození pro všechny.
2. Větší poškození bojem zblízka – Může se zdát, že proti J’avo se boj nablízko nehodí, ale je-li třeba šetřit munici, pak není co řešit. Vůči zombiím je to jasná volba.
3. Větší šance na kritický zásah – Krásný způsob, jak výrazně urychlit likvidaci nepřátel. Obzvláště užitečné to je se zbraněmi, které mají nízké kritické poškození.
(Ada, sólo) – Větší odolnost – V případě sólo hry uděláte lépe, když vsadíte na větší odolnost. Nemáte nikoho, kdo by vás chránil když umíráte anebo vás léčil spreji.

Zbraň – Kuše
– Specifická zbraň se „zásobníkem“ na jeden šíp. Nabíjení docela trvá a každé minutí může znamenat potíže navíc. Kuše se dá plnit dvěmi typy munice. Obyčejné šípy jsou velmi účinné. Explozivní šípy samy o sobě moc poškození nezpůsobí, ale po chvilce explodují a to už dokáže zabít nejen cíl ale i okolní monstra. Explozivní šípy jsou skvělé hlavně na skupiny zombií nebo na vyhánění J’avo z krytu.
– Když Ada drží kuši, uhýbá do stran a také dozadu za použití hvězd. Je to velice rychlé a efektní. Pokud chcete s kuší skončit u země, provádějte přemet pouze směrem dopředu.
– Při QS Ada provede hvězdu, během které vystřelí na nepřítele a ještě stihne bleskově nabít. Pokud nepotřebujete nějak extra mířit na velkou dálku, používejte především QS.

Zbraň – Ammo Box 50
– Druhá Adina zbraň se kterou začíná hru. Ammo Box je samopal, který se živí municí do pistole. Je velice slabý, s mrzkým kritickým poškozením. Jedinou výhodou je vysoká kadence a pak i obrovský zásobník. Pokud trpíte nedostatkem munice, je Ammo Box dost špatný nápad.

V utajení
– Skoro celou první úroveň můžete absolvovat hezky potichu s nenápadnou likvidací J’avo. Postupujte pomalu, sledujte trasy nepřátel, vyhýbejte se žlutým paprskům a určitě to zvládnete.
– V jednu chvíli před vámi bude schodiště dolů do chodbičky se skupinou J’avo, kterým se zdánlivě nedá vyhnout a ani je potichu vyřídit. Nad schodištěm je ale šachta, která je krytá kontejnerem. Odtlačte překážku zboku a protáhněte se šachtou.
– Tichá likvidace obnáší především útoky zblízka. Když přijdete k nepříteli zezadu, můžete ho kontextovou akcí zabít bojový uměním. Další tichou zbraní je kuše (klasické šípy).
– K prozrazení dojde nejdéle v místnosti s promítačkou, kde si Ada přehraje film o Edonii.

Zbraň – Útočná brokovnice
– Tuhle bročku znáte z druhé kampaně. K sehnání je na počátku kapitolaý 2-1, kde leží na stole. Budete procházet okolo, takže nejde minout.

Jmenuji se Ada
– Drsný závěr kapitoly neobstará boss, ale časově omezená akce s nekonečným přívalem nepřátel. Za zmínku stojí pár věcí.
– Tak za prvé, během boje musíte reagovat mluvením skrze kontextovou akci, ale musíte mluvit do mikrofonu vedle spouštěče torpéd. Snažte se po většinu boje zdržovat nahoře. Hrajete-li Coop, dole nechte Agenta, aby vás kryl.
– Spousta J’avo zmutuje do Chrysalidu z kterého se vylíhne Gnezdo. Nedovolte těmhle bestiím, aby se dostali nahoru za vámi. Gnezdo je cíl číslo jedna a nejlépe ho sundáte granátem a vzápětí brokovnicí.
– Na stěně jsou dva spínače automatických kulometů. Ty jste potkávali v průběhu kapitoly, takže nejde o nic nového. Jenže protože jsou spínače na zdi, musíte je zapnout střelbou. Aktivovaný kulomet nevydrží aktivovaný dlouho, takže neustále sledujte spínače a aktivujte je jakmile se vypnou.

 

Kapitola 2 – Tall Oaks, kostel
Počet nepřátel – cca 55
Délka – 01:15:00

4 K 2

Úrovně
– Kapitola 2-1 – Lesní hřbitov
– Kapitola 2-2 – Cesta k oltáři
– Kapitola 2-3 – Podzemní laboratoř

Emblémy (4)
65.) Kapitola 2-1 – První emblém je hned na počátku. Než skočíte do jámy, obejděte náhrobek. Ze zadní strany je emblém.
66.) Kapitola 2-1- Jakmile seskočíte k dvojitým vratům od podzemního komplexu, všimněte si za vámi nahoře emblému. Visí až v rohu u stropu.
67.) Kapitola 2-3 – Tenhle kousek je v úvodní oblasti ve skladišti s Whoopery. Je kousek nad zatopenou částí jeskyně a lze ho snadno sestřelit od zpola zatopeného schodiště.
68.) Kapitola 2-3 – Jakmile seskočíte do kanalizace, otočte se a podívejte se za sebe. Emblém je hned za vámi na stěně

Zbraň – Odstřelovací puška
– Sniperka známá už z kampaně Jakea a Sherry. Najdete ji v první úrovni opřenou o spínač v areálu první háanky – nelze ji minout.

Hádanky
– V podzemí je třeba absolvovat tři rébusy.
– V prvním musíte dotlačit blok s pákou pod visícího zombíka. Pak sestřelte zámek na provazu a on spadne, čímž páku zmáčkne. Můžete nejprve sestřelit všechny zombíky jen tak a pobrat z nich předměty.
– V druhé hádance musíte natlačit dvě křesla na podstavce kudy prochází el. proud. Na poslední podstavec vám nezbude křeslo ale to nevadí – stačí na podstavci sundat zombíka. On spadne a sám povede proud svým tělem. Škvarek. 🙂
– Třetí hádanka je trochu problematická. Na sklápěcím podstavci jsou tři zomie. Pomocí klasickým šípů střílených do těla (miřte skutečně jen do těla!) je musíte přišpendlit ke stěně. Pokud nemáte šípy, nezbude vám, než na podstavec vždy skočit, čímž zombící spadnou a z jejich těl pobrat munici. Nahoře ale opět budou tři zombíci, takže vyhnout se přišpendlování nejde.

Boss – Deborah

Boss 1 2-7

– Stejný bossfight jako v první kampani. Pro Adu tu žádné zvláštnosti nejsou. Dobré je, že jako Ada máte kuši a ještě sniperku, takže můžete snáze cílit na oranžová místa na chapadlech.
– Pro Adu nejde o závěrečný boj kapitoly. Zatímco kapitola Leona a Heleny bossfightem končila, Ada má před sebou ještě jednu úroveň.

Transformátory
– V oblasti s Whoopery a později s Napady jsou rozmístěny transformátory. Některé už leží na zemi, jiné můžete sestřelit. Střela do transformátoru vpustí proud do okolních bytostí a vážně je poraní.

 

Kapitola 3 – Wayiyp, Poisawan + Koocheng
Počet nepřátel – cca 60
Délka – 00:50:00

4 K 3

Úrovně
– Kapitola 3-1 – Tenement, odpadní ulička
– Kapitola 3-2 – Nákupní čtvrť
– Kapitola 3-3 – Vlak
– Kapitola 3-4 – Oblast plovoucích domů

Emblémy (4)
69.) Kapitola 3-1 – Jakmile dorazíte na trh, běžte až na konec první části ulice (ulice je oddělené zátarasy). V posledním stánku s velkým vějířem je emblém.
70.) Kapitola 3-1 – Druhé emblém je taky na trhu ale až ve třetí části. Leží vedle dodávky u zátarasů oddělující druhou a třetí část trhu. Stačí se po vyjití z domu vrátit směrem k zátarasům jež bylo nutné obejít.
71.) Kapitola 3-3 – Tohle je pěkné drsné. V momentě, kdy se autobus zastaví, všimněte si na dřevěné konstrukci před vámi emblému. Autobus se však velmi rychle zase rozjede, takže je nutné střílet rychle
72.) Kapitola 3-3 – Po likvidaci Ubistva vede cesta skrze dům. Schodiště dolů do sklepa je zatarasené velkou krabicí, ale za zátarasem, vpravo ode zdi je škvírou vidět emblém. Pěkně schovaná mrška.

Spreje (1)
2.) Kapitola 3-1 – V druhé části trhu je v jednom ze stánků s oblečením sprej.

Zombíci a J’ava
– Toto je jediná kapitola v celé hře, kde se objevují jak zombie, tak i J’ava. Nikdy ale ne společně na jednom místě.

Boss – Ubistvo

Boss 4-4

– První střet s Ubistvem přijde na řadu v druhé úrovni, ale tam není co vymýšlet. Pár silných ran a Ubistvo končí (stejně jako v minulé kampani). Legrace začíná vzápětí, když se Ubistvo vydrápe na autobus.
– Celá bitva je velice drsná a protkaná řádkou QTE sekvencí, protože Ada v boji hojně využívá svoji kotvu a velice efektní akrobatické kousky. Musíte tedy být připravení neustále reagovat na QTE.
– První část boje se odehraje na autobusu. Ubistvo je pár kroků od vás a pokoušet se ho oběhnout je skoro sebevražda. Pokud ale stojíte na okraji autobusu, můžete díky kotvě přeskočit rovnou na druhý konec. Díky tomu se můžete Ubistvu vyhýbat. Vždy, když se rozběhne proti vám, přeskočte na opačnou stranu. Jako zbraň poslouží brokovnice.
– V druhé fázi Ada opustí autobus a skočí na koleje. Je tu spousta beden s věcmi, ale aréna je ohraničená probíjejícími kabely. Tentokrát už si kotvou posloužit nemůžete a tak je třeba naučit se Ubistva bezpečně obíhat. Pokud mu zasadíte dostatečné poškození, klesne na kolena a máte možnost mu zblízka vrazit pěknou dělovku. Raději ale jeho stavu využijte k oběhnutí, to abyste měli stále dostatek prostoru okolo.
– Když ubistva dostatečně poškodíte, následuje další QTE, kde jej srazí vlak a on skončí zpátky na trhu (kde jej vzápětí potká Jake a Sherry).

 

Kapitola 4 – Letadlová loď
Počet nepřátel – cca 65
Délka – 01:05:00

4 K 4

Úrovně
– Kapitola 4-1 – Letadlová loď, přední hangár
– Kapitola 4-2 – Letadlová loď, můstek
– Kapitola 4-3 – Interiér letadlové lodi

Emblémy (4)
73.) Kapitola 4-2 – Venku, v oblasti, kde na vás loď míří světlomety. Na konci cesty díky háku vyskočíte nahoru. A hned za vámi, na plošince leží emblém.
74.) Kapitola 4-2-  V chodbě vedoucí k výtahu na palubu s tělem Carly. Emblém je ve skříňce vlevo, jen kousek před výtahem.
75.) Kapitola 4-3 – Hned v úvodní místnosti úrovně. Mrkněte vlevo vedle otvoru do podlahy.
76.) Kapitola 4-3 – Tenhle je pěkně schovaný. Je v tmavé chodbičce pod první hlavou Carly. Nejprve proběhněte za hlavu, pak se otočte a uvidíte naproti dveřím chodbičku s emblémem a červenou bylinkou.

Spreje (1)
3.) Kapitola 4-1 – Na umyvadle v kajutě kapitána.

Zbraň – Bear Commander
– Pokročilá útočná puška s granátometem, kterou znáte už ze třetí kampaně. Najdete ji v první úrovni v ubikacích kapitána. Leží na stole vedle kufříku.

Ada versus Carla
– Překvapuje mě, že se na různých fórech objevují otázky, kdo je vlastně Carla a co udělala? Lidé si ji i po dokočení hry pletou s Adou. A co víc – řádka hráčů nechápe ani základní kostru příběhu, raději si stěžují na to, že příběh je plytký a ubohý. Scenář ano, ten se těžce nepovedl, ale příběh jako takový je vymyšlen velice dobře. Čili, jen ve stručnosti…
– Ada vždy nosí červenou blůzu, kdežto Carla modrý oblek a šálu. Tak je tomu prostě pokaždé, takže ať už sledujete jakoukoli animaci, musí vám být okamžitě jasné, kdo je kdo.
– Carla Radames byla geniální vědkyně, zatímco Ada Wong je čínská agentka, která kdysi spolupracovala se Simmonsem, ale když Simmons nařídil vyhlazení Raccoon City, spolupráce ustala. Simmons chtěl vlastní Adu, poslušnou Adu a neméně schopnou Adu a tak zahájil Projekt Ada, přičemž po mnoha a mnoha výzkumech prováděných Carlou, se stalo to, že Simmons využil jako subjekt pro projekt právě ji, tedy Carlu. Carla se díky C viru zrodila z Chrysalidu (ten kokon) v dokonalou kopii Ady. Ale ze Simmonsova podvodu mutantka Carla nadšená nebyla. Carla má v sobě mix Ady a původní Carly, ale v jádru je to už mutant. Pořád je to geniální vědkyně, která se rozhodla Simmonsovi pomstít a nejen jemu. Jestli považujete za úhlavního záporáka hry Simmonse, tak jste vedle jak ta jedle, protože…
– Sherry byla pro Jakea vyslána Simmonsem a Ustanak Carlou. Simmons chtěl Jakea živého kvůli protilátce na C virus, kdežto Carla chtěla Jakea chytit, zkoumat a zabít, to aby mohla vylepšit C virus a zároveň měla jistotu, že se nenajde lék. Krom toho, Carla do Edonie přišla ještě jako spolupracovnice Simmonse, který po ní chtěl, aby dohlédla na Sherry a Jakea.
– Raketa, která zasáhla C virem Tatchi byla dílem Carly. Simmons nepotřeboval zničit svět. Ten potřeboval světu dokázat hrozbu C viru (Tall Oaks) vyřadit nepohodlného prezidenta USA (zabránit oznámení pravdy o Raccoon City) a mít po ruce protilátku (Jake), se kterou by C virus porazil a udělal ze sebe a z USA spasitele.
– Neo-Umbrellu vede Carla, nikoli Simmons. Rovněž je to Carla, kdo vlákal Adu na ponorku ve snaze ji tam zabít. Pouze si počítačově upravila hlas a vizáž, to aby se zdálo, že tam Adu posílá Simmons.
– Haos je dílem Carly. Je to takový mazlíček, který měl podobně jako Lepotitsa, produkovat virus a zaplavit jím celý svět. Projekt Haos ale nebyl dokončen a po smrti Carly byl vypuštěn takový jaký byl.
– Laboratoř v Quad Tower, kde se dále zdokonaloval C virus ve snaze vytvořit další „Adu“ je dílem Carly. A jak je vidno z poslední animace, kde Jake kdesi v zemích třetího světa potká Napady, C virus se nepovedlo zcela vymýtit.
– Takže Carla je sice dílem Simmonse, ale přerostla ho a prakticky všechno co se událo v Číně je zcela v její režii (krom její vraždy Rodinou, samozřejmě). Simmons má na svědomí Tall Oaks (včetně vydírání Heleny), a Edonie je zase společným dílem, kdy oba záporáci měli stejný cíl ale různé metody.
– Nutno uznat, že navzdory tomu, že po Carle jde Leon, Chris, Ada i Simmons, dokázala toho celkem dost. Jen je trochu škoda, že nikdy nedošlo na konfrontaci a hlavně pěstní výměnu názorů Ady a Ady. 🙂

Boss – Carla

Boss 4-4

– Carla si krátce před smrtí vpravila do těla C virus a tak její konečnou likvidaci musí obstarat Ada. Konflikt s Carlou se promítá do celé jedné úrovně, ale zprvu potkáváte jen Carliny spóry, tedy samostatně žijící entity v podobě její siluety nebo obří hlavy. Finální boss, tedy to o čem mluvíme, je gigantická Carlina hlava. Je mnohem větší a odolnější než ty, jež jste potkávali cestou.
– Cílem je hlavu zčásti rozbít a trefit modré lahve s tekutým dusíkem, které jsou až za ní. Jenomže hlava se regeneruje a když část urvete, během chvilky je zase zdravá a v pořádku.
– Sama Carla se nepohybuje a její jediný útok spočívá ve vystřelení kyseliny z očí. Když oči trefíte, na okamžik se zavřou a zamezíte tak vypouštění kyseliny. Krom toho se v areálu objevují malé spóry, po jejichž zničení zbudou předměty.
– Tenhle bossfight může zabrat pár vteřin, pokud víte, co dělat. Začněte tím, že trefíte oči Carly, pak vytáhněte explozivní šípy a zhruba v oblasti Carliných úst vytvořte díru. Jakmile uvidíte na opačné straně modré nádrže, střelte na ně další šíp anebo prohoďte otvorem granát. Jakmile nádrže explodují, je vyhráno a Carla definitivně končí.

 

Kapitola 5 – Tatchi, Quad Tower
Počet nepřátel – cca 80
Délka – 00:45:00

4 K 5

Úrovně
– Kapitola 5-1 – Výšková oblast
– Kapitola 5-2 – Vstup do Quad Tower
– Kapitola 5-3 – Střecha Quad Tower
– Kapitola 5-4 – Quad Tower

Emblémy (4)
77.) Kapitola 5-1 – Poslední várka emblémů začíná hned na počátku první úrovně, konkrétně při ochraně Leona a Heleny. Emblém je vpravo na korbě nákladního vozu. Prostě jen natočte vrtulník tím směrem a vystřelte.
78.) Kapitola 5-1 – Druhý kousek najdete během boje s vylepšeným vrtulníkem (tuším, že je to typ Apache). Emblém je na ceduli na boku budovy, kolem níž se bojuje. Je třeba slétnout dolů a pokračovat mírně vpravo okolo budovy.
79.) Kapitola 5-3 – Když střílíte na zombie na vršku věže s hromosvodem. Leťte trochu níž a obleťte věž zleva. Emblém je vidět na nižším patře střechy. Trochu hůř se trefuje.
80.) Kapitola 5-4 – Poslední kousek v celé hře. Až se nechce věřit tomu, že je vážně poslední, co? Jakmile přeskočíte na traverzy, jež drží jeřáb, všimněte si nedostavěné věže vpravo od vás. Na obrubníku zvrchu je emblém, který se dá nejlépe sestřelit sniperkou.

Spreje (1)
4.) Kapitola 5-3 – Když odložíte vrtulník sejděte po schodišti dolů a zahněte za roh. Krom spousty beden tu je kufřík a v něm sprej.

Vrtulník a Agent
– V případě coop hry se ve vrtulníku objeví i Agent. On bude mít na starosti jen svůj kulomet. Odpalování raket je privilegium Ady.

Boss – Simmons

Boss 1 5-3

– Bitka se Simmonsem v podobě dinosaura. Nejde o nic nového, ale bossfight za Adu se vyznačuje tím, že máte vrtulník. Zatímco si dole hrají Leon a Helena, snažte se jim pomoct palbou z kulometů s občasným proložením ve formě rakety. Hlavní cíl by měly být oranžové výstupky na hřbetě Simmonse, případně oko, jež má v tlamě (ale to těžko zasáhnete).
– Toho, že vás Simmons poškodí se nemusíte moc bát. Prostě se k němu jen nepřibližujte. On bude mít dost starostí s Leonem a Helenou. Svým způsobem je to pohodový bossfight. Pokud ale hrajete 4-coop, nezapomeňte, že ti lidi dole na vás spoléhají. Tak jim aspoň občas trochu helfněte 🙂

Hlavní boss – Derek C. Simmons

Boss 1 4-5

– I tenhle bossfight znáte. Ada bohužel nemá žádnou jedinečnou potvoru se kterou by svedla závěrečný boj jen ona. Protože bossfight znáte, netřeba se opakovat. Simmons je zkrátka ve známé podobě kentaura, dokáže střílet kyselinu jak z kulometu anebo se rozběhnout a srazit vás.
– Bossfight za Adu má opět několik fází, ale víceméně jsou na stejný způsob – tedy boj na úzkých můstcích, kdy je velice náročné oběhnout Simmonse aniž by vás trefil. Vždy po nějaké době se můstek začne hroutit a Ada se vytáhne na vyšší.
– Jakmile dosáhnete třetího můstku, Simmons půjde honit Leona a Helenu, kteří šplhají po laně. Pomozte jim, nejlépe sniperkou. Po silném zásahu Simmons vždy sklouzne dolů a ti dva mají víc času na útěk.
– V třetí fázi si Simmons opět vybere Adu, tedy vás. Nejprve vás omráčí a bude třeba, aby vám pomohl Leon (Agent nic dělat nemůže). Pak se bojuje proti Simmonsovi společně s Leonem, zatímco vás kryje Helena. Když Simmonse porazíte, srazí Leona na okraj můstku a Ada mu musí píchnout, čímž bossfight končí. Prostě známý scenář.

 

Po kampani

Epilog
– Epilog se nevěnuje Adě ale svým způsobem se jí týká. Kdesi v arabských zemích Jake narazí na skupinku Napadů, což dává tušit, že C virus v některých oblastech přežil. Zda tuhle scénku brát jako prequel pro další hlavní (číslovaný) díl série, to netuším. Ale myslím, že ne.