RE Rev2 – Raid E1

Úspěšný Raid mod v Revelations 2 nemohl chybět. Tvůrci se rozhodli pro řadu změn včetně využití map z RE6 a RE Revelations1. Podstata věci však zůstala stejná – hráč vybírá krátké mise které může hrát solo anebo v coop hře. Získává XP aby jeho postava povyšovala na novou úroveň a také peníze za které kupuje novou výbavu. Protože je Revelations 2 rozdělen na epizody, můžeme i Raid mod rozdělit na čtyři části, přičemž základní systém Raid modu je kompletně přístupný už v první epizodě. Je pravdou, že dnes už asi málokdo bude kupovat Revelations 2 po epizodách, ale z mého pohledu autora článku je pro maximální správnost nutné oddělit epizody od sebe. A musím říci, že bylo docela zajímavé hrát Raid mód po epizodách.

Co se obsahu týče, první epizoda nabízí dohromady 54 úrovní rozdělených do devíti setů po šesti. Celkem to je 18 různých úrovní ve třech stupních obtížnosti. To je skoro tolik, co přinesl Raid mod v prvním díle!

 

Figura postavy

Výběr postav
– Zde si hráč vybírá postavy. Na počátku je odemčená pouze Claire a Barry. Další postavy se odemykají v rámci různých úkolů (jak to znáte z prvního dílu). Podstatné je, že každá postava povyšuje na nové úrovně samostatně! To znamená, že s každou postavou musíte odehrát stovky a stovky her, aby dosáhla maximální 100. úrovně. Je proto lepší vybrat si jednu postavu a zůstat jí věrný, případně nejprve odemknout všechny postavy a pak vybrat tu, která vás oslovila nejvíc.

Výbava
– Každá postava unese až čtyři zbraně a čtyři předměty (obvykle granáty). Postupně se vám odemykají nové sloty pro zbraně a předměty v závislosti na získané úrovni.

Schopnosti
– Podobně jako výbava, tak i schopnosti se postupně odemykají. Celkem jich můžete mít až 6, ovšem některé sloty a některé schopnosti se odemknou až na opravdu vysokých úrovních. Každá postava má jiné schopnosti! Pamatujte na to 🙂
– Většina schopností jde dále vylepšovat. Za jejich nákup a vylepšení potřebujete SP body, které získáte vždy za povýšení na novou úroveň postavy, Je užitečné si schopnosti vylepšovat, byť cena je postupně vyšší a vyšší. Abyste ušetřili SP body, dopředu si rozmyslete, jaké schopnosti se vám zdají pro váš styl nejlepší a na ty se zaměřujte. Je hloupost vylepšovat schopnost, kterou nebudete využívat.
– Maximálně vylepšenou schopnost můžete za další SP body zpřístupnit jiným postavám. Díky tomu bude schopnost zakoupitelná za všechny postavy (tedy i ty, které by si ji normálně pořídit nemohli). Schopnost však pro ostatní postavy opět začíná na nule, takže bude nutné investovat spoustu dalších SP bodů.
– Osobně doporučuji koupit a vylepšit minimálně dvě zbraňové schopnosti, které vám umožní nosit více munice. Záleží kterému typu zbraní dáváte přednost. Já upřednostňuji pistoli (mým miláčkem je Triple Shot, který zčásti nahradí samopal) a sniperku, protože se rád soustředím na přesnost a likvidaci nepřátel hezky z kleku a patřičné vzdálenosti.
– Pokud máte v plánu získávat kompletní medaile, výrazně doporučuji ignorovat schopnosti vztahující se k bylinkám a naopak koupit schopnosti, které vám navýší zdraví.

Úrovně a SP body
– Za každou novou úroveň postavy dostanete určitý počet SP bodů.
– Úrovně 2-69 vyjma každé desáté úrovně – 5 SP
– Úrovně 10,20,30,40,50,60 a 70 – 10 SP
– Úrovně 71-79 – 6 SP
– Úroveň 80 – 12 SP
– Úrovně 81-89 – 7 SP
– Úroveň 90 – 14 SP
– Úrovně 91-99 – 9 SP
– Úroveň 100 – 18 SP
– Další úrovně – 10 SP

Gesta
– Můžete si nastavit až šest gest a pokřiků, které lze využít při domluvě v Coop hře. Spousta hráčů si dává různé legrační postoje, zvolání, tanečky a podobné hovadinky. Je to hezké, ale pokud se nemůžete s kolegou domlouvat po mikrofonu, potřebujete to dělat alespoň přes gesta. Takže gesta typu „stáhni se,“ „následuj mě“, „děkuji“ jsou nutností, navzdory tomu jak obyčejné se zdají být.

 

1. Claire Redfield

X Claire

Claire
– Základní postava
– První kostým je základní
– Druhý kostým vyžaduje dokončit kampaň a set VIII na obtížnost Normal (obsah E4)
– Třetí kostým vyžaduje získat 50 kompletních medailí (obsah E4)
– Čtvrtý kostým vyžaduje nákup DLC (DLC Costume Pack)
– Claire není žádný zázrak. Velice rychle získá tři sloty pro schopnosti i zbraně, ale na čtvrté sloty si bude muset počkat hodně dlouho. Výhodou je, že Claire si může pořídit spoustu schopností, které se vážou k ovládání zbraní – v podstatě všechny až na magnum. Mnoho hráčů jistě začne za ní a zůstanou jí věrní po dlouhou dobu. No a jakmile už mají odemčené sloty a schopnosti, těžko se s ní pak budou loučit a začínat od píky s novou, byť třeba lepší postavou.

 

2. Barry Burton

X Barry

Barry
– Základní postava
– První kostým je základní
– Druhý kostým vyžaduje získat 40 kompletních medailí (obsah E4)
– Třetí kostým vyžaduje nákup DLC (DLC Costume Pack)
– Barry má už od počátku tři sloty pro zbraně, což je prima. Čtvrtou zbraň získá poměrně rychle. Oproti tomu ale má jen jeden slot na předměty. A také potřebuje na čtvrtý slot schopností úroveň 55, což je vskutku hodně. Na první pohled se tedy Barry zdá lepší než Claire, ale jen pokud dáváte přednost zbraním před schopnostmi.

 

3. Moira Burton

X 3 Moira

Bonus – Moira
– Za dokončení epizody 1.
– První kostým je základní
– Druhý kostým vyžaduje dokončit kampaň a set VIII na obtížnost Hard (obsah E4)
– Třetí kostým vyžaduje nákup DLC (DLC Costume Pack)
– Moira má dobré schopnosti na záškodnický boj. Umí bojovat zblízka, pokládat granáty jako miny… Potíž je v tom, že třetí zbraň si odemkne až na úrovni 45 a to už je opravdu moc dlouho. Budete mít velké potíže do té doby vystačit pouze s dvojicí zbraní.

 

4. Gina Foley

X 4 Gina

Bonus – Gina
– Za dokončení epizody 1.
– Všechny kostýmy jsou základní.
– Gina je členka TerraSave, kterou na počátku kampaně zabije jeden Afflicted. Jako postava tedy vůbec není důležitá, s čímž v rámci Raid módu může souviset i to, že Gina má čtyři různě verze vzhledu. Může vystupovat nejen jako Gina ale též jako tři postavy z Revelations 1 a to LADY HUNK (v Rev1 jako DLC postava), Rachel a Jessica Sherawat. Všechny postavy mají stejné schopnosti, takže po této stránce je úplně jedno, jaký vzhled své favoritce vyberete.
– Se schopnostmi na tom Gina vůbec není zle. Má navíc unikátní schopnost, kdy nepřátelé zraňuje pouze za použití gest. Třetí zbraň získá rychle, dva předměty také a od počátku už má čtyři schopnosti! Jenomže dvě schopnosti jsou založené na bylinkách a pokud toužíte sbírat kompletní medaile, jsou vám takové schopnosti na překážku.

 

5. Jill Valentine

X Jill

Bonus – Jill
– Za získání 10 kompletních medailí se odemkne hrdinka prvního Revelations a to ve svém vodním outfitu.
– Jill je velice dobrá volba. Zpočátku unese jen dvě zbraně ale velice rychle může mít třetí. Navíc má zpočátku tři schopnosti a na čtvrtou potřebuje pouze úroveň 23. Hned dvě její počáteční schopnosti souvisí s uhýbáním nepřátel, což je pro hráče, který chce kompletní medaile velmi užitečné. Jakmile Jill odemknete, určitě zvažte zda nebude lepší přesedlat na ni.

 

6. Cipher

X 6 Cipher

Bonus – Cipher
– Za získání 90 kompletních medailí. Tohle je pěkně drsný úkol. V první epizodě můžete získat jen 54 těchto medailí. Až v druhé epizodě k nim můžete přičíst 36 dalších, takže ač je tato postava součástí první epizody, v ideálním případě ji odemknete nejdříve až na konci druhé epizody. Tohle všechno má smysl jen když kupujete epizody postupně anebo dáváte přednost jejich postupné instalaci, to abyste mohli hrát vždy jen to, co daná epizoda přinesla.
– Všechny kostýmy jsou základní.
– Cipher stejně jako Gina vystupuje v několika vzhledech a jak jistě vidíte z obrázků, jde o zajímavé outfity. Kdo chce hrát za Nataliina plyšového medvídka? 🙂
– Cipher se vyznačuje tím, že na počátku nemá žádné místo pro zbraň a co víc – má k dispozici jen jeden předmět a jednu schopnost. Víc si jich nepořídíte a nezáleží na tom, že máte tolik volných slotů. Boj Ciphera díky jeho specifickým možnostem je založený na boji zblízka. Díky aktivní schopnosti (předmětu) můžete nepřátele ochromit a díky pasivní schopnosti je zblízka rychle zabijete. Máte totiž místo nože katanu s vysokou účinností!

 

Stůl vylepšení zbraní

Vylepšení
– Pokud máte zbraň, můžete ji vylepšit přidáním součástek. Oproti prvnímu dílu je tu velice výrazná změna – použité součástky nemůžete libovolně odmontovat. Vždy máte na výběr buď za drobnou sumu zničit zbraň a získat součástky zpátky, anebo zničit součástky a mít zase volnou zbraň.
– Rozhodně jsem zastáncem první varianty, jelikož zpočátku budete velice rychle získávat nové úrovně a je zbytečné si nechávat podřadné zbraně.

 

Portál misí

Hlavní mise
– Raid mod Epizody I nabízí 18 různých úrovní ve třech stupních obtížnosti. Celkem to je 54 úrovní rozdělených do devítí setů vždy po šesti. Odemčení setů je podmíněno ziskem určitého počtu medailí. Zpřístupnění setů dalších epizod, je pak pochopitelně podmíněno i  jejich instalací 🙂
– Bonusy se nám od prvního dílu trochu rozrostly.
1) Medaile za dokončení úrovně. Co k tomu dodat?
2) Medaile za dokončení úrovně se stejnou nebo nižší úrovní postavy než je doporučená úroveň. Tohle není zase tak těžké, prostě stačí nastavit si vždy požadovanou úroveň.
3) Medaile za zabití všech nepřátel. Často se poslední skupinka nepřátel objeví až když stojíte na konci úrovně. Prostě se vraťe a doražte je.
4) Medaile za nepoužití bylinky. Tohle je mnohem snazší variace na medaili za vyhnutí se zranění z prvního dílu. Pamatujte, že se mluví pouze o použití bylinek. To znamená, že se klidně můžete léčit jinými způsoby (použitím patřičných součástek). Pomůže vám i nakoupit schopnosti, které navýší zdraví.
5) Kompletní medaile za získání všech předchozích medailí najednou.
– Celkem můžete z každého setu úrovní získat 30 medailí, z celé první epizody pak tedy 270. Doporučuji se o to snažit, jinak se vám nové úrovně neodemknou.
– Obtížnost setů postupně vzrůstá a to i v rámci dalších epizod. Počítejte s tím, že většina úrovní druhé epizody bude těžších než úrovně první epizody, takže jestli vám už první epizoda činila potíže, máte se na co těšit 🙂
– Ještě dodám, že doporučená úroveň postavy pro poslední úroveň je 47. Opticky vzato je to skoro polovina. V praxi vás až na vrchol (úroveň 100) čeká mnohem a mnohem víc her. Nicméně pokud máte úroveň 47 je vaše postava ideálně připravena na úrovně druhé epizody.

Denní mise
– Každý den můžete hrát dvě vygenerované mise, které odpovídají známým misím a je za nich jednorázová odměna v podobě velké sumy peněz a XP. Další odměnou jsou žetony srdcí, které vám v klasických hlavních misích umožňují oživit svoji postavu, pokud padne.
– Některé denní mise vyžadují hru za specifickou postavu. Když nic, jde o dobrý způsob, jak postupně zvyšovat úrovně i těch postav, za které jinak nehrajete.

Monstra
– Za zmínku stojí i monstra. V první epizodě se představí klasika známá z kampaně – Rotten, Afflicted, Iron head a Revenant (+ Splasher). Krom nich dojde na potvory, které budou mít premiéru v epizodě druhé – Orthrus, Slinger, Sploder a Vulcanblubber
– Zajímavé je, že se představí i potvory z minulých dílů RE. Z RE5 tu bude Popravčí, z RE6 dojde na Napady a z RE Rev1 se ukáže Hunter a Scagdead.

 

Jukebox

Disky
– V úrovních můžete získat ze zlatých truhel alba zbraní a součástek. Následně za ně musíte na tomto stole zaplatit a získáte je do skladu. Potíž je v tom, že dopředu nevíte, jakou zbraň, či součástku si kupujete. Podle obrysu a popisu zjistíte typ zbraně a typ součástky ale neznáte jejich přesné statistiky. Napovědět vám může akorát barva disku. Od nejhorší po nejlepší je barva takováto – černá, žlutá, zelená, modrá, červená, růžová a duhová.
– Kupování věci přes tento stůl je ale cenově podstatně výhodnější než z obchodu.

 

Obchod

Nákupy a prodeje
– Obchod se otevře až po dokončení druhého setu úrovní.
– Je to stejné jako v Revelations 1. Můžete tu nakupovat zbraně, součástky i dodatečné vylepšení. Stejně tak tu lze věci prodávat.

 

Kufřík výroby

Výroba
– Jakmile si v obchodě koupíte možnost vyrábět součástky, zpřístupní se vám nový stůl, kde můžete zvyšovat úroveň součástek. Vždy potřebujete dvě součástky stejného druhu a stejné úrovně, abyste získali jednu součástku vyšší úrovně. Vzhledem k tomu, že většina součástek má maximální úroveň 10 nebo 20, je tento proces opravdu zdlouhavý. Postupem času, u náročnějších obtížností ale zjistíte, že je to nezbytné.

 

Gramofon

Nahrávky
– Tady si můžete přehrávat nahrávky Červené královny – umělé inteligence, která Raid mod vede.
– Nahrávky se odemykají vždy po dokončení jednotlivých setů úrovní.

 

Manuál

Manuál
– Vedle gramofonu si můžete přečíst manuál ovládání. Je to zhruba to, co právě čtete. Jen doplněné o základní věci a bez hlubších poznatků.

 

Tabule

Achievementy
– Stejně jako kampaň, tak i Raid mod má vlastní sadu herních achievementů. Za plnění určitých úkolů obdržíte většinou finanční obnost, někdy i nová gesta, či součástky. Mohu jen říci, že stojí za to achievementy plnit. Takže se čas od času podívejte, co by se asi tak dalo zvládnout a pokuste se o to.

Odměny
Zlaťáky

– Splnit jednu misi – 1000 Z
– Koupit 1 album – 1000 Z
– Koupit schopnost – 2000 Z
– Vyrobit součástku – 5000 Z
– Odebrat součástky ze zbraně (zničit zbraň) – 5000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Claire) – 10 000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Barry) – 10 000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Moira) – 10 000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Gina) – 10 000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Jill) – 10 000 Z
– Dosáhnout úrovně 10 (Cipher) – 10 000 Z
– Koupit 30 alb – 10 000 Z
– Dokončit set III (Normal) – 20 000 Z
– Dokončit set I (Hard) – 30 000 Z
– Dokončit set II (Hard) – 40 000 Z
– Dokončit set V (Normal) – 40 000 Z
– Dokončit set III (Hard) – 50 000 Z
– Dokončit set VII (Normal) – 60 000 Z
– Dokončit set IV (Hard) – 60 000 Z
– Koupit 100 alb – 50 000 Z
– Získat zbraň úrovně 100 – 100 000 Z
Součástky
– Dokončit 1 set – Součástka (Poškození úr.1)
– Koupit 300 alb – Součástka (Plná dávka)
– Získat vylepšenou zbraň – Součástka (Kritický zásah úr.2)
– Získat zbraň úrovně +30 – Součástka (Poslední výstřel úr.5)
– Získat zbraň úrovně +50 – Součástka (Malá vzdálenost úr.5)
– Vyrobit součástku úrovně 10 – (Dlouhá vzdálenost úr.5)
– Zapálit 50 nepřátel – Součástka (Zapálení úr.5)
– Zmrazit 50 nepřátel – Součástka (Zmražení úr.5)
– Elektřinou zásáhnout 50 nepřátel – Součástka (Elektřina úr.5)
– Dokončit set V (Hard) – Součástka (Poškození úr.5)
– Dokončit set VI (Hard) – Součástka (Samozaměřující munice úr.5)
– Dokončit set VII (Hard) – Součástka (Posílená munice úr.5)
– Dokončit set VI (Very Hard) – Součástka (Poškození úr.8)
– Dokončit set VII (Very Hard) – Součástka (Rychlost střelby úr.8)
– Dokončit set VIII (Very Hard) – Součástka (Kapacita úr.8)
– Získat 10 kompletních medailí – Součástka (Rychlé nabíjení úr.3)
– Získat 20 kompletních medailí – Součástka (Kapacita úr.5)
– Získat 50 kompletních medailí – Součástka (Rychlost střelby úr.5)
Gesta
– Vylepšit schopnost na maximum – Gesto
– Koupit něco v obchodě – Gesto
– Způsobit poškození 100 000 jedinou ranou – Gesto
– Sestřelit 10 projektilů Slingera – Gesto
– Zabít nepřítele s hodností kovu jedinou ranou – Gesto
– Získat kompletní medaili – Gesto
– Vylepšit všechny schopnosti jedné postavy – Gesto
– Získat všechny typy zbraní – Gesto
– Získat všechny typ součástek – Gesto
– Utratit 100 000 000 v obchodě – Gesto
– Dokončit set I (Very Hard) – Gesto
– Dokončit set II (Very Hard) – Gesto
– Dokončit set IIII (Very Hard) – Gesto
– Dokončit set IV (Very Hard) – Gesto
– Dokončit set V (Very Hard) – Gesto
– Dokončit set VIII (Hard) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Claire) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Barry) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Moira) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Gina) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Jill) – Gesto
– Dosáhnout úrovně 50 (Cipher) – Gesto
– Zabít nepřítele schopnosti Gestikulace (Gina) – Gesto
SP Body
– Získat schopnost pro jinou postavu – 5 SP
– Ubránit cíl, aniž by byl jakkoli poškozen a získat kompletní medaili – 5 SP
– Splnit misi pět úrovní postavy pod doporučenou úrovní – 5 SP
– Splnit misi deset úrovní postavy pod doporučenou úrovní – 10 SP
Ostatní
– Dokončit set II (Normal) – Odemčení výroby součástek
– Dokončit set IV (Normal) – Odemčení vylepšení výroby součástek
– Dokončit set VI (Normal) – Odemčení vylepšení výroby součástek
– Dokončit set VIII (Normal) – Odemčení vylepšení výroby součástek