Návod

Ovládání + tipy:
– LTM (levé tlačítko myši) – pohyb postavy, prohlížení aktivních objektů, používání předmětů a mluvení s postavami
– PTM (pravé tlačítko myši) – podrobné prozkoumání aktivních objektů, prozkoumání předmětů v inventáři a dodatečné informace o postavách
– Tabulátor – zobrazení východů z obrazovky a šipek v případě „posunovací“ obrazovky
– herní menu se nachází vpravo nahoře
– pokud se uchopený předmět rozbliká, jde na daném místě použít
– možnosti dialogů pozitivně/negativně ovlivňují reakci hrdiny. Občas může některá z voleb poskytnou více informací a v jednom případě se dokonce zpřístupní nové téma rozhovoru. V důsledku však volba nic významného neovlivní

 

Kapitola I
Návrat budoucího…

 • Stopáž – 02:35:47

 

Black Mirror

William Gordon je ve své pracovně, kde píše dopis Samuelovi (mě), ve kterém mě žádá abych se vrátil na zámek Black Mirror. V dopise zdůrazňuje rodový prsten, který je prý důležitý… Něco se ale dostane dovnitř, svíce ve věži pohasnou a William po chvilce padá z okna věže přímo na plot…

Po několika dnech přijíždím na panství. Poté co se vrátím společně s ostatními z pohřbu Williama, sejdeme se všichni na zámku ve společenské místnosti. Je tu Victorie – vdova po zesnulém Williamovi (moje babička), Robert – Williamův nejstarší syn (můj strýc), Bates – komorník a Hainz – rodinný lékař a přítel. Hainz odejde do knihovny cosi studovat a Robert se vrátí k sobě do pracovny. Victorie mi sdělí, že ani nedoufala v můj návrat (byl jsem pryč už 12 let). U sebe mám už Williamovo parte, dostanu od Batese klíč ke svému pokoji a rovněž odejdu, abych Victorii nerušil.
Z haly vyjdu po schodech nahoru a projdu rovně dozadu kolem Robertova a Victoriina pokoje do pokoje svého. Odemknu ho klíčem, který mám od Batese a vstoupím. Pokoj se od mého odjezdu nijak nezměnil – všechno zůstalo tak, jak bylo. Svůj pokoj si dobře prohlédnu. V umyvadle si můžu čas od času umýt ruce, ale není to nutné. Ze svého kufru si vezmu léky (často mě bolí hlava) a peněženku. Prozkoumám komodu – oba šuplíky. V horním šuplíku je jen staré album. Spodní šuplík je zamčený, ale jsem přesvědčený, že klíč zůstal v pokoji. Prozkoumám rám dveří, kde najdu klíč ke spodní zásuvce komody. Tu odemknu a otevřu. Je tu fotoaparát ale zatím nevím co bych fotil. Prohlédnu si fotku Catherin na komodě a zavzpomínám, co se jí stalo – uhořela při požáru… mou vinou. Prohlédnu si vyhaslý krb a uvědomím si, že je tu chladno. Vyjdu ze svého pokoje na chodbu. Před Robertovým pokojem nebo spíše pracovnou je stojánek na noviny a v něm vzkaz, který si přečtu. Někdo s iniciály H. H. se zmiňuje o „balíku“ a poslíčku Markovi, který ho měl přinést. O co tu kráčí? Zaklepám na dveře Robertovy pracovny a promluvím si s ním. Poví mi hodně o zámku, jeho historii a služebných.
Sejdu dolů do hlavního sálu a prohlédnu si to tu. Nad krbem je veliký obraz Mordreda Gordona a naproti němu obraz jeho bratra Marcuse – zakladatele rodu. Promluvím si se sluhou Batesem, který právě stírá prach na krbu. Dozvím se od něj mnoho nového ohledně života na zámku. Nezapomenu Batesovi vyřídit, aby zapálil u mě v pokoji krb. Zajdu do knihovny (dveře vedle krbu) a tady najdu Hainze. Poví mi víc o smrti Williama – prý měl na těle popáleniny… Ve střední části knihovny je svitek a na něm mapa, která se mi bude hodit pro přesun po panství. V zadní části knihovny je stůl s rozevřenou knihou – kronika farnosti Warmhill. Dozvím se z knihy víc o založení farnosti i o požáru budovy Akademie, která na panství byla.
Odejdu z knihovny a vyjdu po schodech nahoru do patra. Tentokrát se vydám vpravo, ke starému křídlu, ale cestou ještě vyjdu na balkon. Odsud je dobře vidět stará věž, odkud William spadl. Ve starém křídle je ohořelá místnost, kde před lety propukl požár, ve kterém skončila Catherin – žena, kterou jsem miloval. Dveře na půdu jsou zamčené, takže do věže se bohužel nepodívám. Pořádně prozkoumám vyhaslý krb a v popelu najdu roztrhanou fotku. Fotografii musím sestavit. Nejlepší bude začít v rozíh a potom postupovat po obvodu fotografie. Následně sestavím obličej a potom i zbytek fotky. Není to vůbec těžké ale musím si dát pozor abych fotku neskládal obráceně. Po složení fotky je mi už jasné, že je na ní jakýsi muž s výrazem ve tváři, který neznačí zdravý rozum. Muže však neznám.
V horním patře přejdu do obytného křídla k Robertově pracovně a promluvím si s ním. Něco málo se dozvím ale muže na fotografii nezná. Škoda. Zajdu ke svému pokoji a tady narazím na Batese, který mi oznámí, že zapálil krb v pokoji. Poté odejde a já půjdu za ním dolů do haly. Zeptám se ho na klíč od půdy a on mi sdělí, že je v kuchyni na věšáku. Nezapomenu se taky poptat na fotografii, ale Bates toho muže také nezná. Zajdu do knihovny a na fotku se přeptám Hermanna. Ani doktor muže neviděl. Divné – kdo to tedy je, když ho nikdo nezná?
Vrátím se do haly a průchodem vpravo se dostanu do jídelny, kde prohlédnu misku s ovocem. Krom jablek tu jsou čokoládové bonbony, které si vezmu. Přejdu do kuchyně. Jsou tu dveře do sklepa ale jsou zamčené. Z věšáku vedle dveří vezmu klíč od půdy (zůstane tu ještě klíč od sklepa). S klíčem vyjdu nahoru a ve starém křídle odemknu dveře na půdu. Půdu prozkoumám a všimnu si zamčené truhličky vedle dveří. Vlevo jsou dveře od věže ale jsou zatlučené prkny – potřebuji se jich zbavit. Zajdu dolů do haly za Batesem a přeptám se ho na zatlučené dveře a nářadí. Odkáže mě na podkoního Morise nebo rovnou do stodoly, kde by nářadí mělo být. Je načase se podívat na zahradu, tedy hlavním vchodem vyjdu ze zámku.

Vydám se vlevo a zastavím se u staré věže. Prohlédnu si ohnutý plot – místo, kam William dopadl. Obejdu věž a ocitnu se před stájemi. Je tu studna a valník. Před budovou je podkoní Moris a štípe dřevo. Promluvím s ním a on se mi představí. Vyzpovídám ho, což mi poskytne nové informace o dění na zámku. Zajdu do stájí. Ze šuplíku ve stole vezmu kladivo (teoreticky ho můžu zkusit vzít i dříve, než zjistím, že je věž zatlučena prkny, ale v tu dobu není kladivo zapotřebí a tak si ho nevezmu). Na stole si všimnu také lahve od vína a z etikety zjistím, že jde o naše archivní červené. Co dělá u Morise?! Vyjdu ven a Morise se na víno zeptám. Prý mu ho dal sám William.
Vrátím se do zámku a vyjdu nahoru až na půdu. Kladivem odtluču prkna zabraňující vstupu do věže. Nyní zkusím dveře otevřít, ale zjistím, že jsou zamčené. Dveře si znovu prohlédnu a napadne mě, že klíč by měla mít Victorie. Zajdu za ní do společenské místnosti. Victorie mi řekne mnoho věcí včetně legendy o kapli, kde se prý střetli Marcus s Mordredem. Také mi řekne, že muž na fotce by mohl být jakýsi sirotek, kterého si sem před lety přivedl William. Teď je prý v Robertově péči v sanatoriu. Když se však Victorie zeptám na zamčené dveře od věže, naštve se a odmítne se se mnou bavit.
V hale si promluvím s Batesem. Povím mu o neshodách s Victorií a on mi poradí abych se jí omluvil. Požádám Batese, aby mi ukázal místo, kde William zemřel. Vyjdeme ven a zajdeme k věži. Bates se zmíní, že na věži se našel zvláštní symbol. Poté komorník odejde a já si symbol prohlédnu. Napadne mě, že by nebylo od věci ho nějak zaznamenat. Také si pořádně prohlédnu křoví u věže a naleznu kruhový předmět. Zajdu se na předmět zeptat Morise, ale nic o něm neví. Zajdu do zámku a ve společenské místnosti navštívím Victorii. Nejprve se omluvím a poté mi Victorie řekne, že klíč od věže by měl mít William u sebe. Také Victorii ukážu kruhový předmět. Prý ho viděla na Williamově stole, ale nic o něm neví. Zajdu do knihovny a dohodnu se s doktorem na předání Williamových osobních věcí – v 7:00 odpoledne mám být u brány zámku.
Vyjdu po schodech do patra a vstoupím do svého pokoje. Z dolního šuplíku vezmu fotoaparát. Potíž je v tom, že chybí film. Zaklepám na dveře od Robertovy pracovny. Strýc mi předtím jaksi zatajil, že muže z fotky zná, ale nyní si záhadně rozvzpomene. O kruhovém předmětu mi však nic neřekne. Zeptám se ho také na film a on mi nabídne své filmy, které má v truhle na půdě. Tam už jsem byl a ověřil si, že truhla je zamčená, takže to Robertovi řeknu a on mi dá klíč (pokud jsem truhlu ještě nezkoušel otevřít, musím to udělat a ujistit se, že je zamčená). Zajdu přes staré křídlo na půdu a odemknu Robertovu truhlu, ze které vezmu film, jež následně vložím do fotoaparátu. Vrátím se k pokoji Roberta, zaklepám na dveře a klíč strýci vrátím. Zajdu do kuchyně za Batesem (sluha šel něco vařit) a poptám se ho na kruhový předmět. Prý o něm nic neví, ale odkáže mě na zahradníka Henryho, který nedávno upravoval keře u věže. Snad bude vědět víc.

Vyjdu ven dveřmi z jídelny (na zadní zahradu) a prozkoumám kašnu. Nelíbí se mi, že voda je celá špinavá a plná řas. Přejdu dopředu ke schodům a sejdu dolů. Pod schody je zahradník Henry a právě hrabe listí. Promluvím s ním a dozvím se další informace o dění na zámku. Také mu nakážu vyčistit jezírko, ale moc se mu do toho nechce. Henry rovněž přizná, že našel nějaký divný předmět podobný tomu mému, ale že v něm byl rubín, což ho utvrdilo v tom, že jde o cennou věc a tak ji dal zastavit ve vesnici u Murraye, jenomže směnku na vyzvednutí ztratil. Moc mu to ale nevěřím… spíše se zdá, že mi ji jen nechce dát. Projdu kolem Henryho ke skleníku a zkusím vejít – skleník je však zamčený. Podívám se do drtičky větví a najdu krev. Čípak může být? Cestou zpět opět promluvím s Henrym. Tvrdí, že krev v drtičce nemůže být a že skleník zamkl, protože nechce, aby mu tam chodil Moris – ti dva se nemají rádi. Znovu se podívám do drtičky a skutečně – žádná krev tu není. Pro jistotu si vezmu prášek.
Zajdu k věži a vyfotím si symbol na zdi. Teď ještě film vyvolat. Stavím se za Morisem a promluvím s ním. Henry je prý alkoholik… Zajdu za Victorií do společenské místnosti a promluvím s ní. Naznačím, že se mi Henry nelíbí a Victorie se mě během hovoru zeptá, jestli o Henrym vím něco důležitého – pokud odpovím pozitivně, Victorie mě požádá, abych Morisovi nakázal zatlouct studnu. Vyjdu do patra ke strýcově pracovně a promluvím s ním. Poví mi, že film je možné vyvolat jedině u Murraye ve vesnici.
Vyjdu ze zámku a zajdu ke stájím za Morisem, kterému nakážu zatlouct studnu (jen pokud mě o to Victorie požádala). Sejdu dolů a zavítám do skleníku, který je již otevřený a uvnitř pracuje Henry. Prohlédnu si obraz našeho zámku na stojanu – maloval ho William. Promluvím si s Henrym, který tvrdí, že William byl dobrý malíř. Byl… Zajdu před bránu zámku a nyní, jelikož mám vše hotovo, se mohu vydat do vesnice.

Co musím na Black Mirror udělat:
– Nechat si Batesem ukázat místo Williamovy smrti; najít kruhový předmět ve křoví u věže a zjistit od Henryho, že našel podobný předmět a že ho zastavil, načež směnku ztratil
– Prohlédnout si symbol na věži (nejprve na něj musí Bates upozornit); sehnat fotoaparát a film od Roberta; symbol vyfotit a zjistit od Roberta, kde je možné film vyvolat
– Dostat se na půdu; odtlouct prkna u věže; zjistit, že dveře věže jsou zamčené; od Victorie se dozvědět o Williamově klíči a domluvit s Hermannem předání osobních věcí
– Najít a složit fotografii z krbu; zjistit od Victorie o koho jde a své zjištění sdělit Robertovi
– Vzít s sebou mapu (z knihovny)

Co dalšího je možné udělat:
– Nechat si Batesem zapálit krb
– Pročíst si kroniku farnosti Warmhill a vzkaz pro Roberta
– Prohlédnout si velké obrazy Marcuse a Mordreda (hlavní hala) a také malý obraz zámku od Williama (ve skleníku)
– Sebrat z misky v jídelně bonbony
– Zjistit, že Moris má ve stodole víno a přeptat se ho na to

 

Willowcreek

Ve vesnici promluvím s rybářem, jež sedí na molu. Moc mi toho neřekne – zajímá ho spíše rybaření. Před hospodou je chlapec a hraje si s míčem. Promluvím s ním a dám mu čokoládové bonbóny. Zjistím, že se jmenuje Vick. Ukážu mu fotku, jenomže muže na ní nezná. Zajdu do hospody. Tady pohovořím s hostinským Harrym a následně se štamgastem Tomem. Zjistím, že rybář je Tomův strýc a jmenuje se Jim. Tom mi sdělí, že ví cosi zajímavého o Williamovi, ale že mi to nepoví, protože mu Harry odmítl dále nalévat (kvůli dluhu). Promluvím s Harrym a za Toma zaplatím dluh, načež se štamgastem promluvím. Poví mi, že William chodil pozdě v noci na faru a že ho tamní hrobník viděl na vlastní oči. Vyjdu z hospody a přejdu most.

Tady na druhé straně řeky je Murrayovo vetešnictví, ale jakmile zaberu za kliku, zjistím, že je zavřeno. Dle lístečku na okně se zdá, že Murray nebude pryč dlouho. Všimnu si pramice, jež je na řece. Vrátím se k hostinci a promluvte si s Vickem. Zdá se, že Murray někam odjel a pravděpodobně do města, což prý značí, že se vrátí až zítra. V hostinci si promluvím o Murrayovi s Harrym. Vypadá to, že Murray není ve vsi moc oblíbený. Na molu promluvím ještě s Jimem a ten mi potvrdí, že loďka je jeho. Potom opustím vesnici (buď hlavní bránou nebo cestou u vetešnictví) a zamířím na faru Warmhill.

 

Fara Warmhill

Zkusím vstoupit do kostela bočním vchodem, ale je zavřeno. Vpravo je hrobník, jež kope hrob. Promluvím s ním a zjistím, že William skutečně navštěvoval v noci faru, ale že prý mi víc může říct otec Frederick. Ten tu však není, jelikož odjel na sousední panství. Hrobník mi také sdělí zajímavý zážitek, který se mu stal – pozdě v noci tu slyšel dětský pláč… Zajdu do levé části hřbitova a poté až dozadu ke zdi. Jsou tu hrobky Gordonů a také hrob Williama, jehož náhrobek si prohlédnu. Zajdu si znovu promluvit s hrobníkem, ale ten mě odmítá vpustit do kostela, dokud se farář nevrátí, což může být nejdříve zítra. Zvony kostela odbijí sedm hodin a já se urychleně vrátím k hradu.

 

Black Mirror (2.část)

U brány přeberu krabici s Williamovými věcmi, kterou mi doručil Mark. Krabici prozkoumám a najdu hodinky, jež prozkoumám též. Přečtu si nalezenou poznámku, kterou si napsal William – je to vodítko ke kličí a cesta k němu prý začíná pod modrou clonou nenapsaných slov. Zajdu do zámku a do knihovny. Pod kalamářem na Williamově stole zmáčknu tlačítko, které otevře tajnou skříň v rohu místnosti. Ze schránky vyberu dřevěnou kazetu s kuličkami – planetkami. Přejdu ke glóbusu a kuličky vložím do otvorů po obvodu otevřeného globu. Planety musím umístít do oběžných drah, tak jak jsou v naší Sluneční soustavě – tmavě hnědá (Merkur) do první dráhy od Slunce, fialová (Venuše) do druhé dráhy, zelonomodrá (Země) do třetí dráhy, oranžová (Mars) do čtvrté dráhy, světle hnědá (Saturn) do páté dráhy, žlutá (Jupiter) do šesté dráhy, zelená (Uran) do sedmé dráhy, modrá (Neptun) do osmé dráhy a nejmenší planeta bílá (Pluto) do poslední deváté dráhy.
Pozn.: Pluto sice už dnes do Sluneční soustavy nepatří, ale v době vzniku hry tomu tak bylo. Kromě toho se děj hry odehrává roku 1981, takže je přítomnost Pluta logická.
Planety se otočí a odhalí schránku s klíčem, jež si přivlastním. Vydám se na půdu a klíčem odemknu věž.

Jakmile vstoupím do věže, dveře se za mnou zabouchnou a zůstanu tu uvězněn. Prozkoumám Williamův pracovní stůl – seberu hrací skříňku (jejíž melodie je mi povědomá) a šachovou figurku. Ze šuplíku u stolu vezmu knihu a prozkoumám ji – najdu klíček. Tentýž šuplík prozkoumám podrobněji a naleznu pod ním přilepený Williamův deník. Zde je spousta důležitých informací o Williamově hledaní takzvaných klíčů moci, které prý mohou odhalit pravdu. William zmiňuje, že jeden klíč má Marcus, druhý měl Dergham, který žil na našem Waleském panství, třetí klíč má William u sebe, čtvrtý patří jeho chráněnci Jamesovi a o tom posledním klíči William nic neví. William hledal Derghamův klíč ve Walesu, ale nic nenašel. Poté se zaměřil na klíč Marcuse a nalezl jeho hrobku pod Warmhillským kostelem (proto noční návštěvy fary). Ve staré zvonici nalezl mechanismus, jež si zakreslil do deníku. Přes něj se mu podařilo dostat do hrobky a v ní nalezl nějaké hádanky, přičemž první již rozluštil a odpovědí je – RAKEV. Po přečtení deníku se začnu věnovat pracovně.
Masivní truhlu vpravo odemknu klíčem z knihy (mohu zkusit klíčem odemknout druhou truhlu, ale klíč tam nepasuje). V truhle najdu černou kouli, kterou prý William našel v Marcusově hrobce. Prozkoumám figurku věže, kterou mám a zjistím, že je v ní ostří a že tedy figurka slouží i jako nůž. Nožem pohnu jazýčkem zámku ve dveřích a otevřu si cestu ven. Vyjdu na půdu (pokud nemám všechny věci  – deník, koule a hrací skříňka, nebudu chtít odejít). Najednou se mi udělá špatně a omdlím. Proberu se u sebe v pokoji a Bates mi sdělí, že mě našel a s Robertem dopravil do postele. Na radu Roberta se rozhodnu si odpočinout.


 

Kapitola II
Zpět za světlem…

 • Stopáž – 02:22:11

 

Black Mirror

Po noční můře ve které vidím tělo muže v jezírku se probudím. Vyruší mě sluha Bates, který oznámí Henryho smrt. Ve společenské místnosti si promluvím s detektivem Collierem, který se mě zeptá na pár věcí ohledně Henryho a rovněž se dozvím, že se Henry utopil v jezírku. Colliera pak doprovodím před zámek, kde se se mnou rozloučí a odejde. Dnes prší a je bouřka… hnusné počasí. Zajdu k fontáně a prozkoumám ji. Všimnu si, že se pod hladinou něco leskne. Potom ještě prohlédnu hlínu u paty fontánky a najdu hlubokou stopu. Usoudím, že ji tam musel udělat někdo, kdo nesl něco těžkého nebo kulhal.
Vstoupím do kuchyně a otevřenými dveřmi vejdu do sklepa. Ve sklepě naleznu Batese jak cosi brousí. Promluvím s ním a dozvím se mnoho věcí o Henryho smrti, včetně toho, že první, kdo zahradníka našel byl Moris. Zajdu do zadní části sklepa a prohlédnu si čerpadlo. Má utržený jeden ventil… Batese se na čerpadlo přeptám a ten mi sdělí, že fontánku je možné stále vypustit, že její hladinu vody kontroluje druhý sloupec zleva a že chybějící ventil není zase takovým problémem. Podívám se opět na čerpadlo. Budu ho muset použít na vypuštění vody z fontánky. Ventily mohu otáčet, doleva i doprava a tím se mění hladina vody. Voda ve fontánce se zobrazuje ve sloupci s utrženým kolem (jak mi řekl Bates).  Je třeba to zkoušet – postupů je více. Jedno z řešení je například: 3x otočení prvním ventilem zprava (pravým tlačítkem myši) + 1x otočení třetím ventilem zprava (levým tlačítkem myši). Až to bude, zajdu se na fontánku podívat. Ve vypuštěné fontáně najdu další podivnou červenou značku, kterou vyfotím fotoaparátem. V bahně najdu také klíček (při pohledu na značku).

Zajdu do skleníku, který je naštěstí odemčený. V pravém šuplíku u stolu najdu plechovou skříňku. Klíčkem ji odemknu. Henryho směnka tu bohužel není, jen obálka s dopisem – přečtu si ho. Henry obviňuje Morise z krádeží vína. Zdá se, že měl v plánu Morise vydírat. Zajdu za Morisem, který je ve stáji a promluvím si s ním. Moris se ke krádežím vín přizná a já mu dám Henryho dopis. Také potvrdí, že nalezená stopa bude patrně jeho a že víc by mohl vědět doktor Hermann.
Zajdu do hlavní haly zámku a na sedačce u krbu si všimnu Victorie. Promluvím s ní a dozvím se, že doktor Hermann, bydlí ve starém domě u vesnice (prý nedaleko mlýna). Zajdu do sklepa za Batesem a promluvím s ním. Ukáže se, že o krádeži vín věděl, ale nechtěl s tím Victorii zatěžovat. Zajdu do patra do obytné části a promluvím s Robertem. Sice má hodně práce, ale přesto mi pár věcí o Henrym a Morrisovi řekne. Zdá se ale, že Henryho smrt mu je ukradená. Potom zajdu ještě do svého pokoje, kde stále hoří krb – není divu, když je venku takhle. Zajdu do starého křídla. Strop se však zhroutil a na půdu se už nedostanu. Vyjdu ze zámku a půjdu až před bránu. Zamířím do Willowcreek.

Co musím na Black Mirror udělat:
– Zjistit, že ve fontánce se něco leskne; vypustit fontánku; vzít odtud klíček a odemknout Henryho schránku; přečíst vyděračský dopis a informovat o krádeži vín Morise a Batese
– Vyfotit druhý symbol (fontánka musí být vypuštěná)
– Zjistit od Victorie, kde bydlí Hermann

Co dalšího je možné udělat:
– Nalézt před fontánkou stopu; informovat o stopě Morise a zjistit tak, že Hermann by mohl vědět víc
– Prohlédnout hořící krb v pokoji a zjistit, že strop starého křídla se zhroutil a půda je nepřístupná.

 

Willowcreek

Po příchodu do vesnice promluvím s Vickem, který sedí před hospodou. Kvůli rozbitému oknu nechce jít domů. Zajdu do vetešnictví a promluvím s Murrayem. Bohužel mi Henryho uložený předmět neprodá ani za příplatek. Ani fotky mi nebude moci vyvolat, protože se mu rozbila aparatura. Před vetešnictvím si prohlédnu pramici, do které teče stále víc a víc vody. Zajdu k molu a promluvím s Jimem, který opět chytá ryby. Zmíním se o loďce, ale Jim se nebojí toho, že se potopí. Zavítám do hostince, kde pohovořím s hostinským Harrym. Prý již o Henryho utonutí ví. Zeptám se na Henryho také Toma, Marka a hrobníka. Nikdo ho moc dobře neznal, ale Mark si vzpomene, že ho včera večer viděl ještě střízlivého. Zvláštní… že by nešlo o nešťastnou náhodu? Vyjdu ven a opustím vesnici. Zavítám k Hermannovi.

 

Hermannův dům

Jakmile přijdu k domu uvidím Hermanna, jak něco vyhazuje do kontejneru. Hermann mě pozve dál do domu, přesněji do márnice, kde si s ním promluvím. Doktor mi Henryho věci nechce dát a to ani v případě, že mu za to zkusím zaplatit. Dozvím se podrobnosti o Henryho smrti (pokud jsem našel před fontánkou stopu a mluvil o ní s Morrisem). Hermann tvrdí, že Henry je úplně bez krve a že to prý není možné, neboť krev by měla zůstat v orgánech a svalstvu, ale Henry byl úplně prázdný. Po rozhovoru odejdu ven. Před doktorovým domem prozkoumám kontejner a popelnici. Kontejner je zamčený a v popelnici najdu roztrhaný dopis, který musím složit. Skládání dopisu je celkem jednoduché, ale přesto je nejlepší začít v rozích a potom po obvodu dopisu. Nakonec složím zbytek dopisu, kde se budu řídit podle textu. Jeden kousek mi sice bude scházet, ale takhle je to v pořádku. Přečtu si dopis, který se zmiňuje o další zásilce. Všimnu si podpisu – R. Vrátím se do márnice (zazvoním a Hermann mi otevře dveře). Sejdu do pitevny za doktorem (můžu zkusit Hermannovi nabídnout peníze, ale ten se málem urazí). Prozkoumám vnitřek pitevny, především klíče visící u umyvadla a kanystry od vývojky. Hermanna požádám o vyvolání filmu. Souhlasí ale chce po mě ustalovač, který si objednal u Murraye. Vyjdu z domu a zamířím zpátky na Black Mirror.

 

Black Mirror (2.část)

Projdu bránou, zamířím do zámku a potom za Robertem do obytné části. Promluvím se strýcem a zeptám se na Henryho. Robert je přesvědčen o tom, že je nemožné, aby byl člověk po smrti úplně bez krve. Po rozhovoru odejdu z hradu ven a zajdu k bráně. Je čas navštívit opět vesnici.

 

Willowcreek (2.část)

Zajdu rovnou do vetešnictví a koupím od Murraye ustalovač. Potom se vydám do hospody a promluvím s Harrym. Poví mi, že Mark může s čímkoli pomoct, ale bude to něco stát. To se mi hodí. Požádám tedy Marka o službu – nabídnu mu peníze za odlákání Hermanna. Potom odejdu z hospody a půjdu hned k Hermannovi.

 

Hermannův dům (2.část)

Dole v pitevně se mě Hermann začne ptát, proč jsem ho navštívil. Zažene mě do úzkých ale naštěstí včas zazvoní Mark a jelikož přes interkom nic neřekne, Hermann se půjde podívat nahoru. Prohledám krabici s Henryho věcmi – krabice je v regálu u Hermannova stolu vedle kostlivce. Z krabice vezmu směnku. Dále pak prohledám doktorův stůl a ze šuplíku vezmu plastickou hmotu na otisky. Pak u umyvadel, prozkoumám klíče na věšáku. Dojde mi, že je nemohu jen tak vzít, ale najdu ten, který je zřejmě od kontejneru. Otisknu ho do plastické hmoty (z pitevny nemůžu odejít dříve než otisknu klíče a seberu směnku, ale nemusím se bát, že se stihne vrátit Hermann – ten přijde až tyto věci udělám). Po příchodu Hermanna se s ním rozloučím a odejdu ven. Ne však nadlouho. Zazvoním a až mi doktor otevře, znovu vstoupím do domu. Předám Hermannovi ustalovač od Murraye a on mi za to slíbí vyvolat fotky. Teď je na čase vydat se do vesnice.

 

Willowcreek (3.část)

V hospodě se přeptám Harryho, zdali neví o někom, kdo umí vyrobit klíč. Poradí mi Marka, který už zase sedí tady. Požádám ho o výrobu klíče podle otisku v plastové hmotě. Souhlasí a slíbí mi, že hotový klíč nechá u Harryho. Vyjdu ven a přejdu most. Zajdu za Murrayem a vyzvednu na Henryho směnku uložený podivný předmět. Můžu ho už teď spojit s předmětem, který jsem nalezl ve křoví u věže. Vrátím se do hospody a přeptám se hostinského na Marka. Řekne mi, že Mark tu ještě nebyl – klíč zatím není hotový. Vyjdu ven a po chvíli opět zajdu do hospody. Znovu se zeptám Harryho na Marka ale klíč stále není hotový. Zase vyjdu z hospody ven a opět se vrátím dovnitř. Napotřetí se zeptám Harryho na Marka a on mi předá klíč, který tu Mark nechal. S Willowcreek se můžu rozloučit a vyrazit za Hermannem.

 

Hermannův dům (3.část)

Klíčem odemknu kontejner a prozkoumám ho. Najdu v něm Henryho šaty, lidské ostatky a tlející maso. Hrozné… Co to Hermann provádí?! Henryho oděv seberu a prozkoumám ho. Uvnitř je zašitý nějaký tvrdý předmět, který nožem vyříznu. Je to drahokam – rubín, o kterém se zmiňoval Henry. Je načase složit všechny tři díly zvláštního předmětu (část nalezenou ve křoví u hradu, část vyzvednutou v zastavárně a červený drahokam z Henryho šatů). Konečně mám kruhový předmět kompletní. Pak zazvoním na doktora a vstoupím dovnitř. Přeptám se Hermanna, zda už má vyvolané fotky. Pokud je nemá, budu muset vycházet ven a znovu se vracet dokud mi Hermann něřekne, že jsou fotky hotové (mohu třeba zajít do vesnice nebo na zámek). Když už jsou fotky hotové, vyzvednu si je z umyvadla a vložím je do Williamova deníku, kde si je také prohlédnu. Zjistím, že symboly jsou si podobné, jen se liší znakem uvnitř kruhu. Je čas vyrazit na Warmhill.

 

Fara Warmhill

Po příchodu na farnost Warmhill si můžu jít prohlédnout zadní hřbitov, včetně Williamova náhrobku, kde oproti včerejšku zhasla svička (za toho lijáku není divu). Bočními dveřmi pak vstoupím do kostela. Prohlédnu si hlavně mříž do zvonice. Kromě hlavní části kostela můžu jít i k hlavním dveřím, které jsou ale zamčené. Pohovořím s otcem Frederickem. Zjistím mnoho věcí o Williamovi, Marcusovi a farnosti. Farář potvrdí, že sem William chodil a že chtěl do zvonice. Domluvím s Frederickem, aby mě tam pustil. Doprovodí mne do zvonice a poté odejde.
Ve zvonici prozkoumám hlavně otvor na sloupu a použiju na něj zvláštní předmět co mám v inventáři (všechny tři díly předmětu musí být složeny). Ze země vyjede oltář s hlavolamem. Mám za úkol přemístit černé kameny na místa bílých a bílé na místa černých. Můžu se podívat do Williamova deníku, kde je hlavolam zakreslený. Světélka na okrajích oltáře mi pomohou určit, kde mají být bílé a kde černé kameny. Nezapomenu, že uprostřed musí být červený kámen! Po zdárném dokončení hlavolamu se něco posune. Odhrnu koberec a uvidím cestu někam dolů do krypty. Ještě než půjdu dolů, seberu ze sloupu podivný kruhový předmět, kterým jsem přivolal oltář. V kryptě je tma a raději se chci držet na světle. Použiju kruhový předmět znovu, tentokrát na otvor dole v kryptě. V kryptě se sice rozsvítí, ale současně se uzavře vchod, kterým jsem sem vstoupil.

Prohlédnu si kryptu. Mimo jiné tu je nápis na zdi, čtyři sloupy a u každého z nich otevřená kniha. V každé knize je vždy položena hádanka a na sloupu musím nastavit její řešení. Tyto hádanky řešil přede mnou i William a řešení jedné z nich (RAKEV) si napsal do deníku. Na přední sloup zleva nastavím RAKEV, na přední sloup zprava nastavím TICHO, na zadní sloup zleva nastavím STÍN a na zadní sloup zprava nastavím DECH. Vždy když je odpověď správná, zajede sloup do země. Jakmile je hotovo ze země se vysune rakev Marcuse Gordona. Otevřu ji a z ostatků předka vezmu první, bílý klíč moci a kroniku rodu Gordonů, kterou si přečtu. Je zde mnoho informací o souboji Marcuse a Mordreda. Kronikář tvrdí, že Mordred vyvolal jakési zlo u takzvaného Černého zrcadla. Na sklonku života svého bratra proklel a prohlásil, že jeho následník získá pět duší pěti smrtelných a tak přivede Mordreda zpět k životu. Taktéž jsou v knize zmíněny klíče moci, kterých je pět a slouží k otevření brány do jiného světa. Vpředu mezi harampádím na zemi leží svícen, který prozkoumám. Vyběhne z něj krysa a ztratí se vpravo ve tmě. Prohlédnu místo kam zaběhla, ale zřítí se se mnou podlaha a spadnu někam do temnoty.

 

Old mine

Prozkoumám ve tmě pravou část místnosti. Narazím na ovládací panel a vypínač. Také si všimnu ventilu, kterým otočím. Potom si prohlédnu ovládací panel a zkusím správně nastavit páky. Musím páčky dát do správné polohy. Stačí, když bude levá páka uprostřed, prostřední páka dole a pravá páka nahoře. Když nastavím páky do tohoto postaveni, stisknu vypínač a rozsvítí se světla. Posbírám své věci, které jsem při závalu ztratili. Všechno je v pořádku až na fotoaparát. Potom si prohlédnu skladiště. Nebudu sahat na elektrický drát, jinak mě proud zabije. Bohužel právě kvůli drátu se nedostanu ke dveřím. Prohledám vzadu na policích krabice a seberu kleště. Ještě seberu provaz. Pak vypínačem zhasnu a ve tmě najdu kabel blokující dveře. Pomocí kleští ho odstřihnu. Rozsvítím (spínačem) a cesta je volná. Zkusím otevřít dveře z pletiva, jenomže jsou zamčené. Prozkoumám je a všimnu si klíče z druhé strany. Kleštěmi udělám do pletiva díru a klíč vytáhnu. Potom jím odemknu dveře, otevřu je a vyjdu ven. Ocitnu se ve vydolované chodbě. Z hromady suti seberu tyč, z kostry, jež leží na zemi, vezmu hadr a otevřu nožem (šachovou figurkou) skřínku s pojistkami. Zatím ale není třeba s nimi něco dělat. Postoupím dál do dolu. V další části je kabina výtahu a mě napadne ho využít a dostat se ven. Prozkoumám důlní vozík, sud a poklop, na kterém sud stojí. Pokusím se sud odsunout – ale je příliš těžký. Prorazím sud kovovou tyčí a olej začne vytékat. Jakmile sud ztratí váhu, odsunu jej z poklopu. Zjistím, že poklop je také moc těžký a nejde s ním hnout. Přivážu k němu provaz a druhý konec provazu přivážu k důlnímu  vozíku. Pokusím se jej roztlačit, ale nepůjde to. Prozkoumám vozík a zjistím, že má u kola zarážku, kterou odstraním. Pak již vozík odtlačit půjde, takže to udělám a rozjetý vozík vytrhne ze země poklop. Sešplhám po žebříku dolů a prohlédnu ovládání výtahu, které je však bez proudu. Pak ještě jednou slezu po žebříku dolů. Ocitnu se v místnosti strojníka výtahu. Je tu však tma. Přejdu k místu, odkud vychází nafialovělý svit a prozkoumám ho. Zjistím, že skříňku nelze otevřít a proto použiju nůž. Musím správně zapojit elektřinu. Od žlutého drátu (který už je připojený) zapojím postupně červený, zelený a modrý drát a nakonec zmáčknu červený knoflík vlevo. Ve strojovně se konečně  rozsvítí.

Prozkoumám kostru na zemi a následně získaný klíč použiju na zamčenou kovovou skříňku (druhá skříňka je sice odemčená, ale prázdná). Ze skříňky seberu revolver, krabičku se dvěma náboji a strojní plány. Náboje vložím do revolveru. Dále vezmu ze stolu deník strojníka a přečtu si ho. Zjistím, že strojník zde zůstal a zemřel, když došlo k nehodě, kterou měl na svědomí zřejmě jakýsi duch. Vyšplhám po žebříku úplně nahoru a přejdu chodbou dozadu k velkému stroji. Na stroj použiju strojní dokumentaci a tak se mě podaří stroj rozběhnout. Slezu zpět do místnosti strojníka, kde zjistím, že z jedné trubky uniká pára. Pokusím se únik páry zastavit hadrem, jenomže ten je moc suchý a hrozí, že bych se spálil. Proto se opět vrátím nahoru a zajdu do místnosti s velikým strojem. Na zemi je kaluž, kde namočím hadr. Zase slezu do strojovny, kde mokrým hadrem ucpu díru, kudy uniká pára. Pojistky přetlak nevydrží a odejdou. Musím opět nahoru a to do místnosti, kde je skříň s pojistkami. Odsud jednu pojistku seberu a sešplhám do strojovny, kde součástku vyměním za tu starou. Potom stroj spustím ovládacím panelem generátoru. Vylezu po žebříku o jednu úroveň výš a konečně zjistím, že se mi povedlo aktivovat ovladač výtahu. Ovladač použiju a výtah přivolám. Až bude dole, použiju ovladač ještě jednou, abych otevřel dveře kabiny. Nastoupím a výtahem vyjedu až nahoru.

Mezi mnou a svobodou je poslední mříž. Je třeba mříž i zámek řádně prozkoumat a následně ho revolverem ustřelit. V žádném případě nesmím zkusit zámek sestřelit dříve, než ho pořádně prozkoumám a zjistím, že jedna jeho část je slabá. Pokud bych zámek nezkoumal a okamžitě střílel, povedlo by se mi zámek ustřelit až na druhý výstřel a ztracený náboj budu ještě potřebovat. Jakmile je zámek dole, otevřu mříž a vyjdu ven, kde mě překvapí vlk. Pokud budu příliš dlouho otálet, pokusím se kolem vlka projít nebo se zkusím schovat zpátky do dolu, vlk po mě skočí a rozsápe mě. Musím rychle vytáhnout revolver a posledním nábojem vlka skolit. Když je klid, prohlédnu si oblast a vydám se do lesa. Dojdu zpátky do zámku, kde oznámím Victorii své rozhodnutí odjet do Walesu. Také se rozloučím s Robertem, který ještě teď v noci odjíždí do sanatoria. V noci mě potká další noční můra – tentokrát ve snu vidím malého chlapce na oltáři v lesích a onen chlapec mě volá jménem.


 

Kapitola III
Skryté dědictví…

 • Stopáž – 01:38:06

 

Waleské panství – Den

Vlakem přijedu na naše panství ve Walesu. Zazvoním na zvonek u brány. Protože se dlouho nic neděje, usoudím, že je zvonek pokažený. Pořádně ho prozkoumám a zjistím, že drátky se nedotýkají (mohu zkusit použít na zvonek nůž, ale ostří je bohužel příliš silné anebo můžu vytáhnout z peněženky minci a zkusit ji do zvonku dát, ale naneštěstí je i ta příliš tlustá). Prozkoumám sochu s uraženou nohou vlevo a najdu hřebík, který seberu a použiju na zvonek. Zvonek konečně zadrnčí a po chvíli přijde správce Louis, který však neuvěří, že jsem Samuel Gordon. Správce po nějaké době zase odejde a já tak musím zazvonit znovu (můžu zkusit správce podplatit, což ale nepřijme anebo ho můžu zkusit bodnout nožem, jenže zavčasu usoudím, že by to nebylo vhodné). Ukážu Louisovi úmrtní list Williama Gordona. Konečně uzná, že jsem z rodu Gordonů a zavede mě k paní Eleonor.
Promluvím si s Eleonor a zjistím mnoho věcí o vile, kletbě a mnoho dalšího. Ukáže se, že Eleonor je na správu pozemků víceméně sama, jelikož její manžel Richard se o to moc nestará. Také se utvrdím v tom, že i Eleonor zná Williamova chráněnce Jamese. Ohledně Williamovy návštěvy zde ve Walesu se dozvím jednu zajímavou skutečnost – William se chtěl dostat do rodinné hrobky. Eleonor mi také zapůjčí pokoj a ještě mě pošle abych Louisovi vyřídil, aby spravil zvonek. Vyjdu z vily a pošlu Luise, který tady právě ostřikuje stromy, aby šel opravit zvonek. Pokračuji do staré zahrady. Louis mě sice nebude chtít pustit, ale nakonec ho přesvědčím, že jsem Eleonořin host a mohu tedy jít kam se mi zachce. Ve staré zahradě prozkoumám kohoutek a seberu pevný drát. Pokračuji k domu na zahradě. Dveře jsou zavřené, ale podle Eleonor uvnitř má být Richard. Divné… kde tedy je? Pokračuji dál na zahradu až dojdu k hrobce. Zkusím vstoupit, ale je zamčeno. Vrátím se do vily a zeptám se Eleonor na hrobku a klíč od domu. Do hrobky mě nechce pustit ani za nic a ohledně klíče k domu mě odkáže na Louise. Zajdu za ním před bránu, kde opravuje zvonek (jen v případě, že už jsem mu o zvonku řekl). Ani Louis o klíči nic neví a co se klíčů k hrobce týče, tak ty mi odmítá vydat. Vrátím se tedy zpátky k domku a prozkoumám dveře. Zjistím, že klíč je zevnitř v zámku (můžu zkusit vystrčit klíč drátem ale naštěstí si zavčasu uvědomím, že pak už se k němu nedostanu). Podsunu pode dveře Williamovo parte a drátem klíč vyšťouchnu ze zámku. Seberu klíč, odemknu jím dveře a vstoupím dovnitř.

Richard v domku evidentně není. Vyjdu ven na vzduch a zavítám do vily, kde se Eleonor na Richarda zeptám. Stále má za to, že je Richard v tom domě a na něčem tam pracuje. Zajdu tedy zpět do domu. Uvnitř prozkoumám psací stůl. Z malé zásuvky nahoře seberu plnící pero. Na krbu leží kočka, kterou si prohlédnu. Vyděsím ji, ta seskočí z římsy krbu a zaběhne někam do skříně. Prozkoumám skříň, ale nic neuvidím – je tam tma. Přečtu si alespoň vylepené noviny na dveřích skříně – píše se zde o Richardových experimentech s krví savců. Kočka při skoku z krbu shodila klíč – seberu ho ze země a použiju na malá dvířka vedle krbu, čímž je otevřu. Seberu lihový zapalovač a svíčku (i s nezapálenou svíčkou můžu zkusit posvítit na skříň ale dojde mi, že to je hloupost). Nožem vyříznu ze svíčky knot a ten poté připevním k zapalovači. Funkčním zapalovačem si posvítím na skříň a objevím tajnou chodbu – vstoupím do ní. Vejdu do Richardovy laboratoře, on se lekne a rozbije lahvičku s preparátem. Promluvím si s ním a on mě pošle pro nový preparát – jedná se o oxidant bóru, vyznačující se hustým modrým zabarvením. Seberu rozbitý střep ze země a ze stolku u dveří vezmu lahvičku. Vrátím se zpět do hlavní místnosti, kde seberu z jídelního stolu konvici, u krbu poleno a na zemi noviny. Do kamen vložím nejprve noviny (můžu zkusit nejprve dřevo, ale dojde mi, že takhle to nepůjde), potom polínka a nakonec rozdělám zapalovačem oheň. Vyjdu před dům a zajdu k místu, kde je kohoutek a hadice. Natočím vodu do konvice i malé lahvičky. Do malé lahvičku s vodou vypustím inkoust z plnícího pera. Konvici postavím na kamna v domku. Zatím nemá cenu zkoušet, jestli se voda vaří (na to je ještě brzo). Odejdu z domu ale po chvilce zajdu zpět. Voda už vaří a tak střep podržím nad párou, co stoupá z konvice na kamnech – tím se odlepí etiketa. Zajdu za Eleonor do vily. Požádá mě, abych vyřídil Louisovi, že má nechat opravování zvonku a má jít posekat trávník. Zajdu tedy za Louisem (před bránu) a vyřídím mu vzkaz, jenže Louis chce dodělat nejprve zvonek. Vrátím se opět k Eleonor a nahlásím, že Louis neposlouchá. Prý mu to mám důrazně nakázat. Zase zajdu za  Louisem, a povím mu, co mi Eleonor vyřídila. Správce konečně uzná, že by měl nejprve posekat trávu. Přejdu až do zadní zahrady a po nějaké době se vrátím. Louis už seká trávu. Vyjdu před bránu a z nářadí, které tu Louis nechal seberu lepidlo a drát. Lepidlem natřu etiketu a pak ji přilepím na lahvičku inkoustového roztoku – mám falešný oxidant bóru. Zajdu k Louisovi a zkusím prošacovat jeho bundu, která visí na stromě, jenomže mi dojde, že to nemohu udělat, dokud tu správce je. Proto se ho musím zbavit. Vezmu drát a když je Louis otočený zády, hodím ho na trávu kterou Louis seče (mohu zkusit drát hodit do trávy i když mě Louis vidí, ale rozmyslím si to). Drát vleze do motoru a sekačka se rozbije, načež Louis odejde. Seberu mu z bundy klíče od hrobky. Zajdu na zadní zahradu k hrobce a klíčemi ji odemknu. Uvnitř si všimnu tří soch a jejich jmen – Odire, Malite, Veine. Zajdu před vilu a promluvím si s Louisem, který opravuje sekačku. Má dnes spoustu práce… Zajdu do domu a dále do Richardovy laboratoře, kde vědci předám falešný oxidant. On mi poděkuje a já s ním mohu konečně normálně hovořit. Požádám ho o překlad tří jmen z hrobky. Slíbí, že zjistí co jména znamenají, než to však najde budu si muset notnou chvíli počkat.

Zajdu si zatím prozkoumat okolí, promluvím si s ostatními a potom se vratím za Richardem. Pokud to stále nebude mít přeložené, tak opět vyjdu ven a po nějaké době se ho zajdu přeptat znovu, dokud mi neřekne, co jména znamenají. Richard mi nakonec sdělí, že jde o jména tří bohů – bohyně úrody, boha války a boha vodstva. Požádám ho o krev a on svolí. Vezmu si lahvičku krve z mrazícího boxu. V místnosti s kamny seberu již vychladlou čajovou konvici. Vydám se k hrobce a naberu hlínu z kamenného květináče. Vejdu do hrobky a do misek jednotlivých bohů vložím věci, které jsou pro ně symbolické – do levé misky krev, do prostřední misky hlínu a do pravé misky vodu z konvice. Ze země se vysune oltář. Tentokrát musím nastavit jednotlivé znaky zvěrokruhu do správného pořadí. V rozích už jsou značky, které mi pomohou určit, kam které kameny nasunout. V pravém horním rohu musí být kámen se znamením Berana, následují Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Ryby a Vodnář. Nejlepší je postupovat následovně: složit čtvrtý řádek, čtvrtý sloupec, třetí řádek, třetí sloupec a následně jen otočit zbylé tři kameny do správné polohy. Otevře se tajná dutinka a v ní najdu kamenný klíč. Překvapí mě správce Louis, vykáže mě z krypty a vezme si zpět své klíče. Zajdu za Richardem a požádám ho o pomoc při vstupu do hrobky. Souhlasí ale chce, abych za ním v noci přišel a na oplátku pomohl já jemu. Zajdu do vily, abych si odpočinul.

 

Waleské panství – Noc

Vylezu z okna vily a seskočím na zem. Do hlavní haly nemůžu, protože dveře jsou zamčené. Vydám se k Richardovu domku, kde ovšem zjistím, že má zamčeno (můžu znovu prozkoumat zámek, ale klíč tam tentokrát není). Vrátím k mostu a seberu ze země kamínky. Těmi se pokusím trefit okno věže. Po chvilce se to podaří a Richard mě uslyší, načež vyjde z domu a pozve mě dál. Nyní mu budu asistovat při pokusu, což není takový problém, dokud Richard nesáhne po „oxidantu bóru“, který jsem vytvořil. Dojde k výbuchu a ten poničí stroj v laboratoři. Richard je sice zklamaný, ale pomůže mi, jak slíbil. Nabídne mi lahvičku s kyselinou, kterou seberu ze stolku u vchodu do laboratoře. Vyjdu ven z domu a zavítám k hrobce. Kyselinou rozleptám zámek na mříži a otevřu si cestu. Uvnitř hrobky použiju kamenný klíč na kamenný zámek u katafalku vpravo. Otevře se tajný vchod vlevo a já sestoupím dolů. Zjistím, že jsem přeci jen objevil hrobku Derghama Gordona. V cestě mi však stojí mříž. Prozkoumám zámek, který vypadá dost složitě a zajdu za Richardem do jeho laboratoře. Požádám ho o pomoc s klíčem k mřížím a on mě pošle do vily – Eleonor prý má jeden klíč v truhličce. Ze stolku u východu z laboratoře si vezmu klíč od vily a vyjdu na vzduch. Zajdu k vile a dveře odemknu klíčem, načež vstoupím.

U klavíru na poličce je šperkovnice, kterou si prohlédnu. Je zde šachovnice s devíti poli. Jde o to přemístit černé koně na pozici bílých koní a naopak. Pohyb mají jako v šachu, tedy ve tvaru písmene L. Pole uprostřed mi pomůže určit stranu, kde mají být bílí a kde černí koně. Jakmile se mi je povede přemístit, skříňka se otevře. Ze skříňky získám rodinný šperk – klíč k mřížím. Vyjdu z vily a zamířím si to do hrobky, kde sejdu dolů. Mříže odemknu klíčem. Konečně se ocitnu v Derghamově hrobce. Nebudu zkoušet otevřít Derghamův hrob, jinak mi ostří usekne hlavu. Prozkoumám monolit uprostřed, kde je varování a zároveň nápověda – je třeba použít hlavy cizí… Všimnu si po obvodu hrobky lebek a zaměřím se především na jednu velikou, jež má prasklinu. Pomocí kamínků lebku shodím. Lebka sice spadne a rozbije se, ale když ji zblízka prozkoumám, zjistím, že klíč, který v ní byl ukryt, spadl za mřížku a já na něj nedosáhnu. Vrátím se ven a zajdu do Richardova domku kde u krbu seberu ze stojanu pohrabáč. Zase se vrátím do hrobky a pohrabáčem si klíč přitáhnu k sobě. Klíč poté zasunu do otvoru na monolitu, čímž past chránící Derghamův hrob zacvakne a já mohu bez obav otevřít jeho rakev. Z těla předka seberu druhý, červený klíč moci. Druhý den ráno se rozloučím s Eleonor a vyrazím domů.


 

Kapitola IV
Zapomenuté pouto…

 • Stopáž – 01:37:09

 

Black Mirror

Vrátím se z Walesu ještě ten den a na zámku se od Victorie dozvím, že v lesích na panství našli tělo nějakého malého chlapce. Krom toho mi Bates sdělí, že se domů nevrátil Robert. Znamená to, že již druhý den se neukázal. Kde může být?! Vyjdu do patra a zkusím vejít do Robertovy pracovny, ale je zamčená. Vyjdu před zámek, kde zjistím, že prší a je bouřka. Ve stájích najdu Morrise a promluvím s ním. Řekne mi, že se na panství dějí divné věci, ale o smrti chlapce nic neví. Vyjdu brankou ven před pozemek a vypravím se do vesnice.

 

Willowcreek

Ve vesnici zajdu do hospody, kde mi Harry oznámí, že šlo o Vicka a že ho zřejmě roztrhali vlci. Pohovořím s hrobníkem, který mi sdělí, kde se to stalo – na dávném rituálním místě – Stonering. Na druhém břehu řeky můžu ještě zkusit navštívit Murraye, ale dnes má zavřeno. Nezbývá než zjistit více o Vickově smrti, takže se vypravím ke Stonering.

 

Stonering

Na tomto zvláštním místě potkám detektiva Colliera. Dozvím se od něj o Vickovi, kterého prý opravdu rozsápali vlci. Prozkoumám místo (dokud nebudu mít prozkoumané vše důležité, tak neodejdu). Na menhiru najdu další zvláštní znamení. Protože jsem v dolech rozbil fotoaparát, musím znamení překreslit do Williamova deníku. Dále prozkoumám rostlinu vlevo a zjistím, že pod listy něco je, ale nemůžu to vzít, protože mě detektiv vidí a já nestojím o to, aby ta věc padla do jeho rukou. Zbytek krve od Richarda vyliju na malý placatý kámen za detektivem a upozorním ho na krev. Jakmile se otočí (budu mít dostatek času), seberu z pod rostliny kus látky. Zjistím, že je na něm erb rodu Gordonů. Potom si promluvím s Collierem o symbolech. Nepřikládá jim žádnou váhu. Odejdu odsud a vydám se na návštěvu k Hermannovi.

 

Hermannův dům

Zazvoním na doktora a vejdu dovnitř. V pitevně promluvím s Hermannem. Je si jist, že Vicka žádné zvíře nemohlo zabít a o Henrym také nic nového neví. Zdá se, že se všechno čím dál víc komplikuje. Vyjdu ven před dům a vyrazím na zámek.

 

Black Mirror (2.část)

U brány se podívám do poštovní schránky – najdu v ní dopis od Jamese. James v něm píše o svém otci – Williamovi. To znamená, že James je člen mé rodiny, přesněji můj strýc! Zajdu do zámku a vyjdu do patra. Zaklepu na dveře Victoriina pokoje a až moje babička otevře, promluvím s ní. Konečně řekne o Jamesovi pravdu – je to nemanželský syn Williama. Také mě poprosí zda bych nemohl navštívit sanatorium Ashburry, kde Robert pracuje a poptat se tam po něm. Vyjdu zase z hradu až k bráně a vypravím se do sanatoria.

 

Sanatorium Ashburry

V Ashburry si přes interkom pohovořím se sestrou mající službu. Pustí mě do areálu sanatoria a já si to namířím rovnou do budovy. Promluvím se sestrou. Robert odsud odjel už tu noc, co sem přijel a od té doby se neukázal. Co je ještě zajímavější, že fakt, že utekl James. Namočím ve fontáně v hale kapesník a vyjdu z hlavní budovy. Všimnu si kanálu před budovou a zajdu doleva za roh budovy. Prozkoumám odpadky, kde najdu injekční stříkačku a na stříšce nad odpadky seberu kladivo. Všimnu si bedny piva u dveří do kotelny a také prozkoumám zamřížované okénko. Zabouchám na dveře kotelny a vyjde kotelník, se kterým promluvím. Poradí mi, že James mohl utéct skrze kanalizaci. Vyrazím na hřbitov u sanatoria. Krom pár náhrobků tu ale nic zajímavého není. Cestou zpátky se na hřbitov přeptám kotelníka – prý to není dobré místo na noční procházku. Zajdu za sestrou do haly a poprosím ji, aby zatelefonovala na zámek. Sestra odejde a já získám čas (dokud se sestra nevrátí, nepůjdu ven). Dvířky vedle pultu vejdu k zamčené skříňce s léky (nemusím se bát, že se sestra vrátí dříve než stihnu udělat, co potřebuji). Vezmu vázičku a z peněženky vyndám minci, kterou následně vhodím do vázičky. Zjistím, že je na dně vázičky klíček. S ním odemknu skříňku a vezmu lahvičku s barbiturátem – uspávadlo. Sestra se vrátí a oznámí mi, že na zámku není nic nového. Vyjdu před dům a zajdu ke kotelně. Barbiturát naliju do injekční stříkačky a její obsah vypustím do piva v bedně. Teď je ještě zapotřebí kotelníka donutit, aby si pivo vypil. Podívám se do okénka a kladivem rozbiju prostřední cihlu. Je nutné tlouct do cihly, když kotelník přikládá (je to dobře slyšet), jinak vyjde ven a vynadá mi. Když je cihla rozbitá (je třeba do ni praštit několikrát) vytáhnu železnou tyč a mám přístup k termostatu. Termostat ošálím mokrým kapesníkem – teplota v kotelně brzy stoupne. Odejdu od kotelny (před sanatorium nebo na hřbitov) a po chvilce se zase vrátím. Zahlédnu kotelníka, jak si bere jedno pivo (mohu zkusit do kotelny hned vejít, ale uvědomím si, že je třeba počkat, než uspávadlo zabere). Zatím mohu prohledávat okolí nebo jít mluvit se sestrou. Po nějaké době vstoupím do kotelny.

Kotelník sedí na židli a chrápe. Prohledám uhlí a najdu tělo hadrové panenky (bez hlavy). Prohledám tělíčko a najdu uvolněnou nit. V zadní části kotelny se podívám na nástěnku. Seberu klíček, špendlík a všimnu si plakátu s rokem 1918 (je tu také plakát Posel bohů – předchozí hra od Unknown Identity). Přejdu ke dveřím a podívám se na panel. Odemknu klávesy klíčkem a nacvakám 1918 (podle letopočtu z plakátu). Potvrdím kombinaci šipkou a dveře se otevřou. Na chodbě narazím na doktora, jež tu hlídá. Naštěstí si mě nevšimne, ale brání v cestě k celám. Vyjdu ven z kotelny a zajdu do hlavní haly za sestrou. Požádám ji o rozpis služeb. Předá mi ho a já se vrátím do kotelny, kde rozpis použiju na interkom – najdu lékaře majícího službu (Smith) a pošlu ho pryč. Konečně mohu pokračovat k celám. Po pár krocích mě osloví jeden z pacientů – Ralph. Chce, abych mu sehnal pana Bubbyho – hračku. U sebe mám již tělo panenky (mohu tělo ukázat Ralphovi, ale ten nazná, že je Bubby nemocný). Podívám se do odpadkového koše a najdu v něm hlavu panenky (je nutné nechat rozsvícené světlo, jinak v koši nenajdu nic). Mám již obě části panenky (mohu zkusit ukázat hlavu Bubbyho Ralphovi, ale raději si to rozmyslím). Obě části spojím k sobě a nit přivážu ke špendlíku. Nyní pomocí špendlíku s nití, tělíčko sešiju a mám hotovou panenku. Bubbyho předám Ralphovi a ten mi prozradí, že James bydlí hned vedle něj a že klíče od cel má pan Ulrich (Smith). Krátce poté se Smith vrátí na své stanoviště a znemožní mi návrat.

Vypínačem vypnu světlo na chodbě a poté strhnu ze zdi elektrický drát vedoucí k světlu. Drát seberu a připevním ho na železnou mříž na okně. Dám na mříž hrací skříňku a otočím vypínačem, aby šel elektrický proud zase do drátu. Přijde Smith a dostane elektrickou ránu. Ležícího doktora prozkoumám a vezmu mu klíče od cel. Klíčemi odemknu Jamesovu celu a vstoupím (nebudu se chtít vrátit na chodbu dokud vše důležité neprozkoumám). V díře slamníku na posteli najdu část Jamesova deníku. Píše se v něm o Jamesově snaze setkat se s Williamem. Prohlédnu si obraz majáku na stojanu a vezmu ho s sebou. V tu chvíli mě Smith, který se mezitím probral z mrákot, uvězní cele a vydá se pro další personál (nemusím se obávat – doktor se nestihne včas vrátit). Prohlédnu si obrázky na stěnách a prozkoumám obrázek, na kterém je oko. Strhnu ho a najdu otvor do vedlejší cely – k Ralphovi. Promluvte si s ním a dozvím se o jakýchsi pokusech, které Robert prováděl na pacientech. Ralph mi také sdělí, že pod Jamesovou postelí je vstup do kanálů. Protáhnu se pod postelí a dostanu se tak před budovu. Okamžitě odsud odejdu a vrátím se domů.

 

Black Mirror (3.část)

Ven na zahradu se mi chodit nechce. Zajdu do kuchyně za Batesem a zeptám se ho na maják. Poví mi, že stojí na útesech Sharp Edge. Tam se vypravím, ale musím k přesunu použít mapu.

 

Sharp Edge

Až přijdu k majáku prozkoumám vnitřek majáku (skrze okno) a zjistím, že tam hoří oheň. Obejdu maják a zaútočí na mě James –  sváže mě a začne mi kopat hrob. Pokud nebudu reagovat hodně rychle, tak mi James hrob vykope a hodí mě do něj. Rychle použiju nůž na svá pouta, čímž je přeřežu. Neváhám pak ani okamžik a použiju na Jamese hrací skříňku. James melodii pozná a uvěří, že nejsem jeho nepřítel. Půjdeme před maják, kde si promluvíme. Dozvím se o dalším posvátném klíči, který je uložen ve stokách pod hradem, také mi James řekne o Robertových pokusech a nakonec mi uvěří i smrt Williama. Po rozhovoru odejdu pryč.

 

Black Mirror (4.část)

Po návratu na Black Mirror opět nebudu chtít chodit na zahradu. Zajdu do sklepa, který si musím odemknout klíčem, jež visí vedle dveří. Vezmu si z peněženky další minci a tu použiju na některou mřížku kanálu (jsou tu celkem tři, přičemž ve dvou je voda, takže pokud hodím minci tam, tak budu muset vytáhnout novou a zkusit jiný kanál). Tím správným kanálem (je vpravo u nádrží) sestoupím do podzemí. Seberu ozubené kolo a projdu dozadu do zatopené místnosti. Všimnu si ozubeného kola na hladině, ale bohužel na něj nedosáhnu. Ze zábradlí vlevo seberu železnou tyč. Zámek, jež drží kolo rozleptám kyselinou od Richarda. Kolem otočím, čímž se otevře stavidlo, jenomže žádná voda z něj neteče. Zkusím nasadit tyč do otvoru ve zdi – bohužel je příliš silná. Vyjdu nahoru do sklepa a na brusce železnou tyč zbrousím. Nad studní seberu provaz s háky. Opět sejdu do zatopeného sklepa.

Přivážu kovový hák na provaz (nyní můžu zkusit vylovit kolo, ale je příliš daleko anebo můžu také zkusit k háku s provazem připevnit tyč a s touto ‚udicí‘ kolo vylovit, jenomže stále není možné na kolo dosáhnout). Pokud jsem udici vyrobil, tak ji zase rozeberu. Tyč vrazím do otvoru a zapáčím. Do sklepa začne přitékat voda (pouze pokud je kolem otevřené stavidlo), která připlaví ozubene kolo blíže ke stěně. Stále je moc daleko na to, abych ho sebral (můžu ho zkusit vylovit hákem na provazu, ale stále to nepůjde). Připevním tyč k háku s provazem a touto provizorní udicí vylovím ozubené kolo. Mám tak v dvě ozubená kola, se kterými se vrátím do první části stok. Vpravo je na zdi mechanismus, kam připevním obě ozubená kola a poté otočím ventilem. Vrátím se do místnosti se stavidlem a zjistím, že se všechna voda odčerpala. Sejdu po schodech dolů. Pod schody naleznu skříňku a v ní další, zelený klíč moci, který si tu ukryl James. Podívám se na podivný obrazec na stěně a utvrdím se v tom, že podzemí nesloužilo jen k zadržování vody. Udělá se mi nevolno a půjdu si do pokoje lehnout. V noci mě potká další noční můra – uvidím Hermannův dům a jeho tělo, jak leží na pitevním stole. Na závěr dopadne na zem jeho hlava…


 

Kapitola V
Zpověď pravdy…

 • Stopáž – 01:22:43

 

Sanatorium Ashburry

Ráno mě vyruší Bates a řekne mi, že volali ze sanatoria a že tam má někdo hned jet. Okamžitě vyrazím. V Ashburry zazvoním na zvonek a sestra mě pustí dál. V sanatoriu se od sestry dozvím o smrti Roberta, vedle jehož těla našli Jamese. Prý se to stalo u majáku. Dříve než se se sestrou budu dál bavit, vyjdu ven a zajdu ke kotelně. Kotelník, zde právě hází uhlí. Všimnu si zamčených dveří kotelny. Promluvím s kotelníkem a on mi řekne, že kotelna se musí zamykat i přes den. Vrátím se do haly a požádám sestru, jestli bych mohl navštívit Jamese.

Doprovodí mě k jeho cele ale už skrze okno na dveřích je patrné, že se James oběsil. Sestra půjde pro pomoc a já vstoupím do cely. Prozkoumám Jamesovo visící tělo a najdu Robertovy klíče. Na zdi je napsáno moje jméno… proč to James udělal? Díra, která spojuje tuto celu s tou Ralphovou je zasádrovaná (asi to personál dal spravit ještě včera v noci). Nožem sádru odloupnu, ale zlomím ostří. Promluvím si s Ralphem a ten mi řekne, že James tvrdil, že Roberta nezabil ale že ví, kdo to udělal. Přijde Smith a vykáže mě ven. (nepozná mě, ostatně včera v noci mě neviděl). Vydám se na místo, kde byl Robert zabit – k majáku.

 

Sharp Edge

Prozkoumám díru ve zdivu a protože v ní je tma, tak si posvítím zapalovačem. Najdu další tajemný symbol, který zakreslím do Williamova deníku. Odejdu odsud a zamířím k doktoru Hermannovi.

 

Hermannův dům

Po zazvonění mi nikdo neotevře, ale dveře jsou odemčené, takže vstoupím. Sejdu do márnice a prozkoumám tělo na pitevním stole. Je to mrtvý Hermann a nemá hlavu! Při leknutí převrhnu kýbl na zbytky těl a z něj se vykutálí Hermannova hlava! Udělá se mi zle a vyzvracím se do umyvadla. Až se uklidním, začnu se zkoumáním márnice (dokud neobjevím vše důležité, nepůjdu pryč). Prozkoumám doktorovo tělo a všimnu si jeho pravé ruky – něco svírá ale kvůli posmrtné křeči se mi nepovede prsty rozevřít. Rozsvítím lampu na stole u zdi a podívám se do zásuvky. Posunu knihu a najdu pod ní tři igelitové sáčky, které si vezmu. Na stole seberu chirurgické kleště a jimi rozevřu Hermannovy ztuhlé prsty. Objevím několik černých vlasů – dám je do sáčku a mám sáček s vlasy. Nyní sáček s vlasy umístím pod mikroskop, jež má Hermann na stole. Na umyvadle si všimnu pátého symbolu, který opět zakreslím do Williamova deníku. Kdesi v podzemí se v ten moment otevře podlaha ve které je zelená tekutina, jež začne stoupat vzhůru. Vyruší mě zvonění a tak vyjdu na chodbu, kde se setkám s Collierem. Vysvětlím detektivovi, co se stalo a on, že už zná vraha a že je jím James. Abych si jeho podezření ověřil, vydám se do Ashburry ve snaze získat Jamesovy vlasy k porovnání.

 

Sanatorium Ashburry (2.část)

Zazvoním na zvonek a sestra mě vpustí dovnitř. Přeptám se jí, kde je Jamesovo tělo – prý v kapličce na hřbitově. Vydám se na hřbitov a zkusím vejít do kapličky – je zamčená. Zeptám se na klíče kotelníka, který stále hází uhlí. Má je prý u sebe, ale nedá mi je a to ani, když mu nabídnu peníze. Do sanatoria se dostanu skrze kanál před budovou. Dostanu se tak až do Jamesovy cely, která je naštěstí otevřená. Vyjdu na chodbu a zamířím do kotelny (hlídač tu naštěstí není). Otevřu plechovou šatní skříňku u dveří a vezmu odsud gumové holínky. Na ohrádce u uhlí seberu hadr (můžu s hadrem zkusit otevřít dvířka kotle, ale dojde mi, že bych se spálil). Vrátím se do Jamesovy cely a hadr namočím vodou z kohoutku (můžu hadr namočit i ve fontánce v hlavní hale – je to jedno). Mokrým hadrem už snadno otevřu dvířka kotle (mohu zkusit dovnitř hodit holínky, ale zavčasu si uvědomím, že veškerý kouř by vyšel ven komínem). Otočím ventilkem na kotli a tím otevřu vrchní část kotle. Nyní do kotle hodím holínky a kouř začne vycházet ven. Vrátím se raději na chodbu a skrze kanál v Jamesově cele vylezu ven. Půdu ke kotelně a všimnu si otevřených dveří. Kotelník v nich zapomněl klíče, takže si je přivlastním. Klíči odemknu kapličku na hřbitově a vstoupím. Na zemi je několik střepů, takže si jeden vezmu a odříznu s ním Jamesovy vlasy. Potom se vrátím do pitevny.

 

Hermannův dům (2.část)

Vstoupím do domu (dveře jsou otevřené) a sejdu do márnice. Pytlík s vlasy Jamese vložím pod mikroskop a porovnám oba vzorky vlasů (pod mikroskopem musí být vlasy vraha i vlasy Jamese). Zjistím, že James není Hermannovým vrahem – jeho vlasy nejsou totožné s těmi, které jsem našel v ruce mrtvého doktora. Napadne mě, že vrahem by mohl být Moris. Vydám se na zámek.

 

Black Mirror

Mohu se jít podívat ke skleníku ale dovnitř se nedostanu, neboť je zamčený. Vypravím se ke stájím a vstoupím dovnitř. Moris tu není ale ve svěráku je lísteček se vzkazem. Přečtu si ho a zjistím, že Moris odešel, neboť se obával toho, že na něj Colliere hodí vraždu Henryho. Rozsvítím světlo vypínačem a na věšáku seberu Morisovu čepici. Vlasy, které na ní jsou přendám do igelitového pytlíku. Než se vrátím do márnice porovnat vlasy, porozhlédnu se v zámku. Vstoupím dovnitř a v kuchyni najdu Batese, se kterým si promluvím. Oznámím mu, že Robert je mrtvý a přikážu mu, aby se o tom Victorii nezmiňoval. Vystoupám po schodech do patra a odemknu Robertovu pracovnu jeho klíči.

Uvnitř pracovny prozkoumám stolek pod obrazem. Zjistím, že má zamčené zásuvky. V krabičce od kakaa na stolku najdu klíček, kterým odemknu obě zásuvky stolu. V horní zásuvce najdu zvláštní ceninu – seberu ji a prohlédnu – je prázdná. V druhé zásuvce je jen fotografie Robertovy ženy Sofie. Podívám se na obraz nad stolkem a všimnu si, že muž má na krku další klíč moci. Nevím však, kdo ten muž je. Na velkých stojacích hodinách najdu stálý čas 12:00. Na prostřední knihovně najdu číslo MCXX. Přejdu k hodinám a převedu si římské MCXX na arabské čislo. Je to 1120, takže nastavím na ručkách hodin 11:20 a otočím horní střelku. Prostřední knihovna se odsune a objeví se číselný trezor. Vezmu ceninu a prohlédnu si ji nad zeleným světlem (jsou na knihovně). Tak objevím číslo, které nastavím na trezoru – stačí vždy otevřít okénko s cifrou, kterou chci nastavit a otáčet knoflíkem. Jakmile jsou nastavena všechna čísla, trezor se odemkne. V trezoru najdu spoustu věcí. Je tu rodový prsten a dopis od Williama, který napsal pro mě, a který Robert schoval. Také tu je Williamova poslední vůle, ve které Roberta vydědil a že veškerý Williamův majetek, včetně zámku a pozemků náleží mě. Poslední věcí je Robertův deník, ve kterém se strýc zmiňuje, že dělal pokusy na svých pacientech, především na Jamesovi a že jeho počínání kryl doktor Hermann, který se zbavoval těl (kontejner u jeho domu). Nezbývá než se vydat do pitevny a porovnat Morisovy vlasy – vyjdu tedy ze zámku a zamířím k bráně.

 

Hermannův dům (3.část)

Opět vstoupím do domu a sejdu do márnice. Morisovy vlasy dám pod mikroskop a porovnám je. Ani Moris však není Hermannovým vrahem. Nevím už jak dál, takže se začnu věnovat klíči moci a vrátím se na zámek.

 

Black Mirror (2.část)

Vstoupím do hradu a zajdu do patra k pokoji Victorie. Zaklepu na dveře a přeptám se Victorie na obraz v Robertově pracovně. Sdělí mi, že je to Lothar Gordon, muž, který založil sanatorium Ashburry (původně to byla nemocnice pro nemocné cholerou). Victorie mi také poví, že Lothar se časem pomátl, stejně jako jeho pacienti a že byl pohřbený v obyčejném hrobě právě v Ashburry. Vyjdu ven a zamířím opět do Ashburry.

 

Sanatorium Ashburry (3.část)

Zazvoním u brány a sestra mě pustí dál. Zajdu na hřbitov a prohledám ho. Je tu spoustu náhrobků, ale hrob, který hledám já, je v zadní části a je zarostlý trnitým keřem (všimnu si na hrobu znaku rodu). Zajdu do kaple a prozkoumám bedýnku u dveří. Najdu rozbité nůžky (můžu zkusit nůžkami posekat větve u hrobu, ale s rozbitými nůžkami to nepůjde). U kotelny se podívám do okénka a na okapové rouře najdu zrezivělý šroubek – vezmu ho.  Spojím oba nože šroubem a mám funkční nůžky. Přestříhám větve u hrobu a tak ho zpřístupním. Pokusím se hrob otevřít ale nepůjde to. Vrátím se ke kotelně a prozkoumám tmavý kout u vchodu do kotelny (pod stříškou). Najdu železnou tyč, kterou vypáčím víko hrobu. Podívám se dovnitř a zjistím, že hrob je prázdný. Zajdu do hlavní haly sanatoria a zeptám se na hřbitov sestry. Poví mi, že hřbitov původně spravovala Warmhillská farnost. Než se tam vydám, můžu nejprve zajít do Willowcreek.

 

Willowcreek

Ve vesnici zajdu do hospody a promluvím s Harrym. Poví mi, že je dnes hrozné počasí a že je poněkud pověrčivý, ale jinak nic. Na druhém břehu ještě můžu zkusit vstoupit do vetešnictví, ale i dnes je zavřeno. Pak už nezbývá než se vydat na faru.

 

Fara Warmhill

Vstoupím do kostela a u oltáře si promluvím s otcem Frederickem. Zeptám se ho na Lotharovy ostatky. Farář slíbí, že se podívá do kronik, ale že to chvíli zabere. Než Frederick záznamy najde, budu si muset projít hřbitov a celkově okolí kostela i jeho interiéry. Později se zajdu Fredericka zeptat, ale pokud řekne, že ještě nic nenašel, budu muset jít zase ven a po nějaké době se vrátit. Nakonec, až farář záznamy najde, se dozvím, že Lotharovy ostatky jsou v urně v rodinné hrobce na místním hřbitově. Zajdu na hřbitov a zjistím, že naše hrobka je otevřená. Zavolám na dotyčného a ven vyjde hrobník (kdo jiný…) Přemluvím ho, aby mi dal Lotharovu urnu. Přinese mi ji a já ji prohledám. Najdu čtvrý, žlutý klíč moci a zbývá už jen poslední – Williamův.

Prohledám hrobníkovu bednu na nářadí a seberu mu baterku. Zajdu na přední hřbitov a baterkou prozkoumám hromadu hlíny vpravo (baterkou mohu prozkoumat i dva další hroby, ale bez baterky nenajdu vůbec nic). Na hromadě hlíny je lopata, kterou si vezmu (lopatu můžu zkusit použít na Williamův hrob, ale dojde mi, že je potřeba se hrobníka zbavit). Seberu dřevěný klín, kterým jsou dveře zaklíněny a ještě drát, kterým jsou dveře hrobky připoutány k plotu. Dveře se zabouchnou a já je pro jistotu zajistím klínem. Teď již nic nebrání vykopat lopatou hrob mého dědečka.

Z Williamova těla seberu poslední, modrý klíč moci. Při odchodu ze hřbitova uvidím u kostela náš kočár. Zajímá mě, kdo to je a tak vejdu do kostela. Všimnu si Batese, jak právě vešel do zpovědnice. Rozhodnu se zjistit, co má komorník na srdci a proto blížícího se faráře pošlu pryč. Vstoupím do zpovědnice a vyslechnu Batesovu zpověď. Sluha řekne, že ví, kdo všechny vraždy spáchal, řekne, že dotyčného viděl a že tomu ani sám nevěřil. Nakonec řekne jméno vraha, řekne moje jméno!


 

Kapitola VI
Pohleď skrze zrcadlo…

 • Stopáž – 00:19:13

 

Black Mirror

V kostele se pomodlím a hned se vydám do prostor pod hradem. Projdu kanály rovnou ke zdi s kruhovými otvory. Na pentagram uprostřed použiju rodový prsten a pootočím jím. Rozsvítí se symboly. Červenými knoflíky nad symboly rozsvítím postupně pět symbolů, které mám uloženy ve Williamově deníku. Musím dodržet posloupnost symbolů tak, jak se objevovaly, respektive tak, jak jsem je nacházel (pořadí „Robertova“ a „Hermannova“ symbolu je sporné). Začnu symbolem, jež se objevil na zdi věže hradu u těla Williama, potom symbol na fontánce za zámkem u těla Henryho, následně symbol u Stonering na kameni u těla Vicka, dále symbol na zdi majáku na Sharp Edge u těla Roberta a nakonec symbol na umyvadle v márnici u těla Hermanna. Poté se otevřou dveře do podzemí. Vstoupím dovnitř.

Před sebou mám bludiště, jež je třeba nejprve prozkoumat. Bludiště není nijak složité, ale je nebezpečné. Jedná se o čtyři chodby podélně a tři příčně. Po vstupu do bludiště se vydám doprava a pak kupředu. Najdu lidské kostry, ze kterých seberu meč. Projdu stále rovně dozadu a zapalovačem rozsvítím svícen. Střední chodbou projdu zpět ke vchodu a tam přejdu do levé chodby. Když v levé chodbě projdu dozadu, najdu na zemi přilbu –  seberu ji. Nad helmou najdu zvláštní symbol na cihle ve zdi. Zmáčknu cihlu a uslyším zvuk. Když projdu až dozadu, objevím mříže, ale nemám je jak otevřít. Vrátím se ke vstupním dveřím a odtud půjdu dvakrát doleva a prozkoumám otvor ve zdi – najdu amulet. Nesmím prozkoumat, žádný další otvor ve zdi (jsou tu ještě 2), protože obsahují smrtící past, která mi prorazí hlavu. Zajdu k mříži a vložím talisman do otvoru. Mříž se otevře a já mohu vejít do malé místnosti se stojanem. Do stojanu umístím černou kouli (kterou William nalezl v hrobce Marcuse). Tím se aktivují světla v bludišti. Z pravého výklenku si vezmu mapu. Je to mapa labyrintu, ale obsahuje ještě něco důležitého. Mapu umístím nad svíci na konci právé chodby a na plánku se rozsvítí čtyři sloupy. Nyní musím rozsvítit čtyři světla, která drží na sloupech, jež se rozsvítila na mapě (vypínače jsou pod světlem). Musím rozsvítit jen ta čtyři světla – ostatní musí být zhasnutá! U jednoho světla je však otvor v zemi. Když zkusím otvor přeskočit, abych dosáhl na světlo, spadnu dolů.  Vhodím do otvoru v zemi meč a přilbu, načež se otvor uzavře. Nyní mohu snadno rozsvítit všechna potřebná světla. Po rozsvícení všech čtyř světel se odsune stěna s vyobrazením démona a za ní se aktivuje portál. Projdu k portálu a vstoupím.

 

Rituální komnata

Ocitnu se v místnosti, která byla vidět krátce po nalezení pátého symbolu. Jsem uprostřed kruhového podstavce, jež drží nad propastí. Ač to není moc jasně vidět, podstavec je zajímavě zbarvený – na obvodu kruhu je pět známých symbolů a uprostřed dvě jména – Samael a Lilith. Prohlédnu oltář a seberu z knihy starodávnou rituální dýku – vorpal. Dýkou se říznu (použiju ji na sebe). Krev vyteče na oltář a otevřou se otvory pro posvátné klíče. Vsunu do otvorů všech pět klíčů podle barvy. V knize na oltáři se objeví text, který přečtu a brána do hlubin se uzavře dříve než stačí Mordred (zelená hmota) uniknout ven.

Ač je nebezpečí zažehnáno, nejsem schopen žít s vědomím, že jsem se stal vrahem, byť nedobrovolným. Rozhodnu se vše vyřešit skokem z věže…


 

Galerie

Přehled dokumentů

Příspěvek byl publikován v rubrice PS I - Návod a jeho autorem je Adventurista. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

9 komentářů u „Návod

 1. A jak je to s některými nevyřešenými věcmi? Jak Samuel Henrymu vysál krev a proč je Henry jediný, kdo má vysátou krev? Jak je zabit Vick? Samuel byl přece v té době ve Walesu. Proč Samuel nemá ve snu vizi o zabití Roberta? A hlavně: Kdo zabil Williama? Samuel přece v té době vůbec nebyl v Anglii…
  Díky za odpověď 🙂

  • Zrovna jsem PS:I asi doslova po sté dohrál a dle mýho názoru hlavní důvod je, že hra je zkrátka nedokončená. Nejednou se kvality animací různí a samo o sobě – ve srovnání např. s adventurou Blade Runner z r. 1997 vypadá PS zkrátka bídně. Samozřejmě třeba brát v potaz, že na PS nepracovalo zdaleka tolik lidí – Unknown Identity (původní vývojáři Posla bohů a PS) bylo původně 5 lidí, tuším + Future Games, se kterými se nakonec sloučili a po pár adventurkách (které nejsou o nic lepší, ale stejně na ně rád vzpomínám) krachli.

   Příběh zkrátka odpovídá celkové hře – něco chybí, něco je narychlo zpatlané, ale taky je tam ta děsivá vize, která z toho pořád dělá jednu z těch lepších p&c adventurek. =)

 2. Ahoj, jen bych se chtěl zeptat na jednu věc, kterou jsem za ta léta, co si Posla Smrti občas zahraju, nepochopil. Myslel jsem, že to bude v návodu třeba vysvětlené, ale není. V sanatoriu použiju minci na vázičku, abych získal klíček. Absolutně nechápu logiku tohoto kroku a připomíná mi to spíš řešení ala Polda, kdy musím použít třísku na pneumatiku, abych získal vodu. Při prvním hraní jsem se u toho docela dlouho zasekl a přišel jsem na to až metodou všechno na všechno. Stačilo přece vázičku otočit a klíč by z ní vypadl, pokud bych tedy měl nějakou informaci, že se v ní nachází. Tohle autorům asi nějak ulítlo..

  • Ahoj, souhlasím s tím, že celá akce je velice nelogická. Když se vezme jakýkoli předmět z inventáře, zazní zvuk, který předmět jakoby symbolizuje a v případě vázičky zazní takové zachrastění jako kdyby v ní něco bylo. Ovšem proč do vázičky házet minci, to opravdu nedává smysl. Logicky by mělo stačit ji podrobně prozkoumat.

  • Nejsem si úplně jistý, jestli ti rozumím. Pokud máš na mysli přímo ovládání ve hře, pak jde vše jednoduše myší.
   Levým tlačítkem – pohyb postavy, prozkoumávání aktivních míst i manipulace s inventářem
   Pravým tlačítkem – podrobné prozkoumání předmětů v inventáři, či aktivních míst na obrazovce

   Jestli ti však nejde hra ani spustit, pak se budeš muset obrátit na někoho jiného. Vím, že s PS jsou problémy a to hlavně na novějších Win, ale nevím, jak je řešit. Osobně hraji na Win XP a nikdy jsem potíže neměl, takže opravdu nemohu pomoct.

 3. měl bych jenom drobnou poznámku (zrovna touhle dobou hraju PS I), v dolech na konci může vlk Samuela sežrat když se okolo něj pokusí projít, nebo se pokusí vrátit do dolu…o tom že kdyby dlouho čekal nic nevim, ale ostatně to můžu vyzkoušet.

  • Máš pravdu – už jsem to v návodu doplnil. Ohledně toho, že vlk skočí když Samuel nic nedělá a čeká jsi mě teď docela nahlodal pochybnostmi 🙂 Byl jsem přesvědčený, že je to na čas. Mám uložení jen na začátku druhé kapitoly, takže to nemůžu vyzkoušet. Pokud to tedy zrovna máš rozehrané vyzkoušej to prosím, a potom mi napiš, jak to vlastně je. Díky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.