Braavos a okolní města

Devět nezávislých měst ležících na západě Essosu. Živí je především rybolov a obchod. Největší a nejbohatší z nich je Braavos.

Svobodná města – Braavos, Pentos, Volantis, Lorath, Lys, Myr, Tyrosh, Qohor, Norvos

Pentos

Zajímavosti
– Známí Braavosané – Syrio Forel, Jaqen H’ghar, Tycho Nestoris
– Známí Pentosané – Illyrio Mopatis
– Známí Volantisané – Talisa Maegyr
– Známí Lorathané – Šae
– Známí Lysané – Varys, Salladhor Saan, Doreah
– Známí Myrané: Thoros z Myru
– Známí Tyroshané – Daario Naharis
– Známí Qohorané – Tobho Mott (kovář zaučující Gendryho)
– Známí Norvosané – /
– V rámci titulkové sekvence byly představeny pouze města Braavos a Pentos, nicméně v S05 a S06 se část děje odehrávala i ve Volantisu.

 

Braavos

Jedno ze Svobodných měst. Vyznačuje se množstvím ostrůvků na nichž město stojí. Dominantou je obrovská socha válečníka zvaného Titán. V Braavosu sídli proslulá Braavoská banka.

 

Syrio Forel   †
(Miltos Yerolemou)

Syrio Forel

Vynikající šermíř, který v boji spoléhá na mrštnost a vytrvalost, nikoli na hrubou sílu. Pochází Braavosu, kde sloužil tamnímu lordu. Později Syrio zavítal do Králova přístaviště.

S01
Eddard najme Syria, aby učil Aryu šermu. Dívce se zprvu Syriův šermířský styl nezamlouvá, ale brzy pochopí, že jde o užitečný způsob boje, který může využívat i ona jakožto slabá dívka. Syrio nabádá Aryu, aby se trénovala v mrštnosti, třeba chytáním koček. Později se Arya Syriovi svěří, že se bojí o svoji rodinu. Šermíř jí řekne, že nemá smysl se modlit k bohům a že je třeba strach potlačit, neboť jediným bohem je smrt a jediné, co lze říci smrti do očí je: „dnes ne.“

Arya si učitele šermu zamiluje. Když je však její otec zajat, vtrhnou do sálu gardisté pod velením Meryna. Syrio dívku brání a dá jí čas k útěku. Podaří se mu dva gardisty porazit obyčejným cvičným dřevěným mečem, ale z boje s Merynem Trantem jako vítěz nevyjde.

Zajímavost:
– Smrt Syria nebyla v seriálu (ani v knize) jednoznačně potvrzena. Nabízí se možnost, že se mu povedlo utéct, avšak nenasvědčuje tomu prakticky nic.

 

Muž bez tváře „Jaqen H’ghar“
(Tom Wlaschiha + Patrick O’Kane + Cedric Henderson)

Muž bez tváře

Tajemný muž pocházející z Braavosu. Sám sebe nenazývá jménem ale ‚člověkem‘ anebo ‚nikým.‘ Díky svým schopnostem je excelentním zabijákem, sloužícím bohu Smrti. Je schopen měnit si tvář.

S01
Jaquen skončí ve voze s dalšími dvěma nebezpečnými rekruty Noční hlídky. Pod velením Yorena jej čeká dlouhá cesta na sever

S02
Když hlídku přepadne Amory Lorche, nechá vůz zapálit. Jaqen prosí Aryu o pomoc a ona ho i další dva rekruty pouští.
Později na Harenhalu se Jaquen přidá k Lannisterským vojákům. Vyhledá Aryu a řekne jí, že bohu Smrti dluží tři životy (za tři zachráněné muže z vozu). Jaqen na Aryin příkaz zabije mučitele Lechtače i Amoryho. Když Arya žádá zabít Tywina, je už mimo Jaqenův dosah. Arya tak chce pomoci opustit hrad, což vyžaduje zabití řady strážných, nikoli jen jednoho. To Jaqen odmítá a tak Arya jako třetího člověka pro boha Smrti vybere samotného Jaqena. V důsledku toho se Jaqen rozhodne dívce pomoci opustit hrad. Venku jí se slovy Valar Morghulis předá minci z Braavosu. Následně si Jaqen změní tvář a s Aryou se rozloučí.

S05
Za Jaqenem dorazí Arya. Tehdy však má Jaqen tvář starého muže tmavé pleti, takže jej Arya nepozná. Její neodbytnost však přiměje Jaqena, aby ji pustil do chrámu Černé a bílé a odhalil jí tvář, kterou dívka dobře zná. Jaqen Aryu učí sloužit bohu smrti, nicméně mnoho věcí před ní zatajuje. Když přijde zakázka, Jaqen Aryu pošle na její první cíl, avšak dívka místo toho zabije nenáviděného Meryna Tranta. Jaqen musí nabídnout bohu smrti jiný život jako odčinění, ale namísto Jaqena si vezme život jiný člen Mužů bez tváře, na kterém Arya najde celou řadu tváří včetně Jaqenovy a té své.  

S06
Jaquen v ulicích města navštíví Aryu a snaží se jí dát ještě jednu šanci. Když je přesvědčen, že Arya je konečně Nikým, dá jí napít vody, která Mužům bez tváře propůjčuje jejich schopnosti, čímž Arye vrátí zrak. I při dalším úkolu (zabít členku divadelního spolku) však Arya selže a Jaqen pošle Dívku, aby ji zabila. Do chrámu však Arya doručí právě tvář Dívky a odejde.

Zajímavost:
– V S01 jsou Jaqen i další dva lidé z vozu hráni jinými herci, dost možná členy komparzu. Ani jeden totiž nepromluví jediné slovo a není jim pořádně vidět do tváře.
– Patrick O’Kane ztvárnil Jaqena na konci S02, kdy si Jaqen změní tvář
– Cedric Henderson ztvárnil Jaqena na počátku S05. Jde o muže, který Aryu odmítne vpustit do chrámu
– Pravé jméno muže, který na sebe bere podobu jiných, včetně Jaqena, není známo. Je to zkrátka Nikdo.

 

Muž bez tváře „Dívka“   †
(Faye Marsay)

Mladá členka Mužů bez tváře. Narozdíl od Aryi zcela konvertovala k novému životu Nikoho a neprojevuje jakékoli city a vazby na předchozí život.

S05
Dívka dohlíží na výuku Aryi v chrámu. Otevřeně jí pohrdá ale na slovo poslouchá Jaquena.

S06
Když je Arya slepá, Dívka ji často navštěvuje v ulicích a cvičí ji (spíše jen bije) v boji s tyčí. Když Arya opětovně selže, Dívka ji na příkaz Jaquena zkusí zabít, ale podaří se jí ji jen pobodat. Dívka později zabije lady Crane, která byla Aryiným cílem a pronásleduje Aryu přes města. Hon skončí až s podzemí v Aryině úkrytu, kde však Arya zhasne světlo a díky zkušenostem z boje při slepotě Dívku zabije.

 

Tycho Nestoris
(Mark Gatiss)

Tycho Nestoris

Představil proslulé Železné banky, který dává přednost číslům před slovy.

S04
Tycho v Železné bance přijme Stannise, který potřebuje finance pro armádu. Tycho zprvu odmítne je poskytnout, ale Davos jej přesvědčí, že Stannis Baratheon je čestný muž, který své dluhy splácí. A protože koruna dluží obrovské peníze a nezdá se, že by je Tywin hodlal splatit, Tycho vsadí na nového krále.

S05
Za Tychem dorazí Mace Tyrell, aby jednal o odpuštění dluhu, který má vůči bance koruna. Svým osobitým jednáním však Tycha pouze pohorší.

S07
Tycho dorazí do Králova přístaviště, aby připomenul koruně dluh. Cersei je připravena dluh rychle splatit, což Tycha příjemně překvapí a v případě skutečného splacení, nabídne Cersei případné další půjčky.

 

Ternesio Terys
(Gary Oliver)

Ternesio Terys

Kapitán lodi zvané Titánova dcera.

S04
Ternesio kotví v malém přístavu u pobřeží Západozemí, když jej vyhledá Arya a chce do Braavosu. Ternesio jí odmítne, dokud dívka nevytáhne minci od Jaqena se slovy Valar Morghulis. Ternesio jí jako správný Braavosan odpoví a vezme ji na palubu.

S05
Ternesio dopluje do Braavoského přístavu a loďkou doplaví Aryu k Domu Černé a bílé, sídlu Mužů bez tváře.


 

Pentos

Jedno z devíti Svobodných měst. Po Robertově rebelii se Pentos stal útočištěm pro poslední Targaryeny

 

Illyrio Mopatis
(Roger Allam)

Illyrio Mopatis

Bohatý magistr Pentosu, který pod svá ochranná křídla vzal poslední Targaryeny. Illyrio má vazby na Varyse, který je jeho spojencem.

S01
Illyrio domluví s Viserysem svatbu Daenerys a Droga. Pro Ilyria je svatba strategický tah. Později totiž Illyrio navštíví Varyse v Králově přístavišti a domlouvají se na možném návratu Targaryenů na trůn.

Zajímavosti:
V S05 se děj znovu přesune do Pentosu, do paláce Illyria. Ten se ale bohužel na scéně neobjeví, což značí jediné – tvůrci nechtěli anebo nezískali Rogera Allama pro natáčení S05.


 

Ostatní

Salladhor Saan
(Lucian Msamati)

Salladhor Saan

Zkušený pirát a přítel Davose Mořského. Pochází z Letních ostrovů, ale sídlí v Lysu.

S02
Salladhor se setká u Dračího kamene s Davosem, který ho žádá o pomoc při dobývání Králova přístaviště. Salladhor, který tuší příležitost k výdělku (a možnost znásilnění Cersei) souhlasí a nabízí 30 svých lodí.

S03
Salladhor po prohrané bitvě na Černovodě nalezne Davose. Nabízí mu možnost stát se zase pašerákem. Davos se však chce vrátit na Dračí kámen, kam ho pirát doveze.

S04
Salladhor pobývá v Braavosu, kde ho vyhlédne Davos a znovu najme do Stannisova loďstva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.