Zak1 – Kapitola II

Druhá kapitola už naplno startuje rozsáhlost prostředí, složitost vztahů mezi postavami a provázanost questů. Zkrátka druhá kapitola je učiněným peklem pro hráče, který by rád prošel celou hrou a vyzkoušel vše, co nabízí. Snad vám tyto řádky a hlavně traktát popisující hlavní quest pomůžou.

Tématem druhé kapitoly je především pátrání a to jak detektivní pátrání po zločincích, tak i pátrání po magických kamenech. A jak nejlépe docílit úspěšného pátrání? Jedním slovem – pečlivostí.

 

Klášterní čtvrť

Klášterní čtvrť

Kapitola II - map01– První hlavní oblast druhé kapitoly je nižší Wyzimská čtvrť. Dá se tu nalézt mnoho věcí jako je hospoda, bordel, tržiště, kováři, špitál, vězení… A samozřejmě též na desítku domů, které lze prohledat a něco užitečného nalézt.
– Po venkovském Podhradí je toto ryze městská oblast, což s sebou přináší nová úskalí. Několik ulic, řádka významných budov i desítky obytných domů působí rozsáhle, ale Klášterní čtvrť není zase tak velká. Pochod z jednoho konce na druhý zdaleka netrvá tak dlouho jako v Podhradí. Ovšem postav a úkolů je tu mnohem víc.
– Za dne je čtvrť naprosto bezpečná a ani v noci není průzkum zase tak rizikový. Občas se tu objevují vrahouni Salamandry a čas od času zaútočí Fledder či Alghůl, ale jednak je nepřátel málo a potom ulicemi města procházejí skupiny stráží. Navíc někteří obyvatelé (trpaslíci) se útočníkům také dokážou postavit, čili zloduchům se v Klášterní čtvrti moc nevede.
– Když pomineme významná místa jako je špitál, hostinec a další, nabízí Klášterní Wyzima i dvě větší přilehlé oblasti – Stoky a Hřbitov. Stoky jsou rejdištěm Utopenců, hřbitov Ghůlů. A pak je ještě dobré vědět, že z Klášterní Wyzimy vede cesta také na Hráz.

 

Stoky

Stoky

Kapitola II map04– Kanalizace pod Wyzimou je soustava kanálů a jejich přípojů. Prohánějí se tu Utopenci a Ghůlové. Je jedno, zda sem zavítáte ve dne nebo v noci. Pokaždé vás čeká boj se slabými monstry. Průchod kanalizací je spíše otravný než náročný.
– Tohle je kompletní mapa stok, ale její pravá polovina (od Rozvodí dál) je přístupná až ve třetí kapitole.

 

Hráz

Hráz

Kapitola II - map02– Mezi Wyzimou a Starou Wyzimou vede hráz u jezera. Přestože Hráz je skromná oblast, patří mezi velice důležité, neboť spojuje tři významná místa – Klášterní čtvrť, Blata a Starou Wyzimu (zatím nedostupná).
– Na blata se dá dostat převozem. Ten stojí pár drobných a je oboustranný – čili ať jste na Hrázi nebo na Blatech a ať už jste se tam dostali jakkoli (třeba teleportem), pokaždé bude u mola převozník.

 

Les na blatech

Les na blatech

Les na blatech map02– Drsná, nebezpečná oblast přeplněná monstry. Blata jsou nebezpečná ve dne v noci a každá návštěva představuje riziko. Alespoň zpočátku. Nepřátel je na blatech sice mnoho, ale vesměs jde o slabší stvůry jako jsou Utopenci, Vlci, Topivci, Echinopsy, či Bloedzuigeři. Pak tu jsou k nalezení i horší oblasti jako třeba severní ostrůvky zamořené Wyvernami. Noční procházka po blatech přihodí do mlýnku ještě riziko Ghůlů a Alghůlů.
– Doporučuji provádět výpravy na blata zásadně ráno a k večeru se stahovat do Wyzimy (nebo u někoho přenocovat). Teprve, když budete mít oblast blat v malíku a budete dobře připraveni, můžete zkusit také noční dobrodružství. Není ale mnoho důvodů, proč na blatech pobývat v noci – jen málo questů se tu dá plnit pouze po západu slunce.

 

Důležitá rozhodnutí

1) S rytířem X O samotě
Konkurence Zaklínačů – Řád Planoucí růže se ve stokách prostřednictvím Siegfrieda účastní likvidace Kuroliška. Siegfried je ochoten spolupracovat ale co na to Geralt?

Ve dvou se to lépe táhne
– Porážka Kuroliška ve dvou lidech je samozřejmě lehčí. Tím spíše, že Siegfried vůbec není špatný bojovník. Naopak, patří k těm lepším.
– Za pomoc Řádu získáte bodík k dobru u kováře Řádu, což znamená, že s ním budete moci obchodovat.
– Siegfried se přesune k bráně na Hráz. Protože je karanténa, nebudou vás chtít stráže pustit, ale Siegfried je přemluví a vy tak budete mít cestu na Hráz volnou.
– Naopak stráž u Lebedova špitálu vás dovnitř nepustí. Tady žádné úlevy nečekejte – buď zaplatíte nebo musíte sehnat vhodný pečetní prsten.

Sólokurolišek
– V jednom bude boj s Kuroliškem o poznání těžší. Tím spíše, že o věci z první kapitoly jste přišli a musíte si vystačit s tím málem, co vám bylo dáno do výbavy.
– Záporný bod k Řádu, čili kovář Řádu s vámi odmítne obchodovat (dokud si nějak nezvýšíte reputací).
– Do Lebedova špitálu se snadno dostanete díky Sigfriedovi. Ovšem na Hráz vás strážní nepustí (pokud je nepodplatíte nebo neukážete prsten).
– Pochopitelně Siegfried se vůči vám bude chovat chladněji, ale stále půjde plnit jeho quest s jazyky Topivců.

 

2) Řád X Veverky – Bitva na blatech
– Během celé hry dochází ke konfliktu nelidí, přesněji bojovníků Scoiatel (Veverek) s lidmi, přesněji rytíři Řádu Planoucí růže. Několikrát je možné vybrat si stranu, případně držet neutralitu. První volba začíná zde, ale protože se jedná o vedlejší quest, nemusíte jej plnit a zůstat v neutralitě, což ovšem nic zvláštního nepřinese.
– Pod hájem druidů se usadil Sigfried a Řád, v táboře v lesích je Yevinn a Scoi’atel. Obě skupiny chtějí vyslat průzkumníky ke hřbitovu golemů, kde mají být Havekáři. Sice tam nebudou ale řež je blízko. Na čí stranu se postavit?

Za Řád!
– Bojovníci řádu jsou obecně schopnější bojovníci. Navíc od jejich tábora je to na hřbitov golemů kousek, takže se nepředpokládají žádné „ztráty cestou.“ Sice dostanete do jednotky jen čtyři vojáky, ale boj bude lehčí.
– Trpasličí kovář ve Wyzimě s vámi odmítne obchodovat, kovář Řádu obchodovat bude.
– Z mrtvol Veverek se dá najít pár kvalitních trpasličích seker z Carbonu. Pro druhou kapitolu jde o dobrou vedlejší zbraň.
– Yeavin z vás nebude moc nadšený, ale nic není definitivní – příště se můžete postavit na jeho stranu.

Za Veverky!
– Veverky nejsou tak dobří bojovníci a cesta ke hřbitovu je dlouhá. Cestou nejspíše potkáte pár slabých monster a hrozí ztráty. Dostanete pět bojovníků, přesto vás čeká těžší boj.
– Kovář Řádu s vámi odmítne obchodovat, kovář nelidí obchodovat bude.
– Velitel Řádu má kladivo Řádu, což je na druhou kapitolu dobrá vedlejší zbraň.
– Sigfried z vás nebude moc nadšený, ale nic není definitivní – příště můžete spolupracovat s ním.

 

3) Geralt X Azar
– Tohle není ani tak možnost svobodné volby jako otázka vaší pečlivosti při plnění hlavní dějové linky druhé kapitoly. O questu se podrobně zmiňuji níže, takže jen důsledky… Zavisí to vlastně jen na tom, zda jste odhalili Javedovu totožnost v průběhu questu anebo ne.

Loutka
– Předáte Azarovi knihu mága z věže, on odhalí pravou tvář a dojde k boji s ním a Magistrem. Dva extrémně silní protivníci proti vám samotným. Nebude to lehké.
– Protože Azar má knihu, ve třetí kapitole pro Magistra vytvoří Alzurův štít. Boj s Magistrem tak bude velice náročný.

Loutkář
– Azarovu totožnost znáte a knihu mága z věže si ponecháte. Azar odhalí pravou tvář a dojde k boji s ním a Magistrem. Dva extrémně silní protivníci proti vám samotným. Nebude to lehké, ale bude to lehčí než v prvním případě.
– Protože knihu máte vy a Triss je sakra dobrá čarodějka, vytvoří vám Alzurův štít pro boj s Magistrem. Díky němu bude boj s Magistrem ve třetí kapitole podstatně snazší.

 

Postřehy

Klášterní čtvrť

Od Bílka pro debílka
– O možnost utkat se s Kuroliškem svedete jednoduchý pěstní souboj s jedním neobyčejně tupým vězněm. Pokud vyhrate, jdete na Kuroliška hned. Pokud prohrajete, budete povolání až za chvíli, kdy bude zřejmé, že vězeň neuspěl. Dole pak můžete najít jeho mrtvolu s rezavým mečem. Ale i když je možnost toho pitomce zabít jistě lákavá, doporučuji spíše souboj vyhrát – jsou za to zkušenosti.

O nestvůrách
– I v druhé kapitole můžete získat informace o nových nestvůrách aniž byste museli číst příslušné knihy.
– Na počátku v kanále se přeptejte Sigfrieda na Kuroliška. Dostanete jeho zevrubný popis a tedy i záznam do bestiáře.
– Až dáte Shani v rámci jejího questu vlaštovičník, požádejte ji o anatomii monster. Zmíní se o Topivci.

Pijani
– U Chlupatého medvěda posedává natvrdlý pijan. Sice tvrdí, že se pije o odměnu, ale i když ho přepijete, nedostanete nic. To samé platí v případě přepití Colemana a Konráda – pronesou pár opileckých řečí, ale užitek nulový.

Od chlastačky k politice
– Přepít Talara je výhodné a ne málo. Odměnou vám bude vzácná a jinak naprosto nesehnatelná kniha – Lidé stínů. Jen si dejte pozor, protože Talar toho vydrží opravdu hodně, více než kdokoli jiný – zvládne 9 piv!
– Když už máte knihu, která do záležitostí okolo Řádu přímíchává Redanskou vysokou politiku, podrobně pročtenou, zaskočte za čističem bot a předejte mu ji. Jeho bohaté informace ho prozradily – on je autorem té knihy. Za vrácení knihy vám poděkuje a předá pečetní prsten Proroka Lebedy.

Ježibaba z přízemí
– Shani bydlí u extrémně otravné babky, přes kterou vůbec není snadné se dostat. Buď můžete chodit za Shani v noci, když baba spí anebo zkusit některý s triků níže…
– Ježibabu lze podplatit nebo uplatit dárkem. Potřebný dárek závisí na tom, co baba chce. Buď zlaté rukavičky nebo chlast.
– Pokud máte prsten proroka Lebedy (od čističe bot), umožní vám babizna průchod.
– Obě možnosti výše fungují trvale, to znamená, že nemusíte babě dávat dárky pokaždé když přijdete. Pokud ale přijdete opilí, babizna vás vyhodí a je jedno jestli máte prsten, dárek nebo cokoli jiného. Pamatujte, že aby vás babizna hnala ven, nepotřebujete trpět efektem Opilosti – stačí jedno nevyprchané pivo.
– V pokročilé fázi kapitoly můžete mít s Shani sex. Babizna vás následně osočí z toho, že uděláte Shani řvoucí dítě, které ona v domě nechce. Tehdy se nabídne definitivní řešení – zvolit dialog „Chcípni, babizno!“ A světe div se, babizna chcípne. Infarkt, švihnutí o zem a… volný průchod do domu. Drsné, ale užitečné řešení.
– Ve třetí kapitole babizna v domě nebude a je jedno, jestli žije nebo ne.

Babka na špatném místě?
– U kanálu se vyskytuje babka se kterou můžete hodit řeč. Začne vyprávět o své krásné vnučce, co pracuje v hospodě a že bydlí v pohradí. Tohle ovšem sedí spíše na Vesnu z minulé kapitoly. Že by špatně použitý dialog, který měla pronášet Vesnina babička?

Snadno přehlédnutelné questy
– Brzy ráno (asi v 8:00) se u vchodu do stok objevuje Rascal, který vám nabídne quest. Máte vyčistit kryptu ve stokách a donést mu poklad. Je z toho pár zlatých, ale s rizikem Graveirů.
– V poledne (asi 12:00-13:00) se v ulici vedoucí od kanálu až ke hřbitovu vyskytuje jistá Hildegarda Zollstock. Dá vám úkol zabít přelud jejího manžela, který se objevuje v noci u hřbitova. Duch je neškodný, pouze o své manželce vypráví, jaká je to kurva. Ale pokud chcete quest splnit, musíte ho napadnout a zabít.

Bylinkářka
– Na tržišti prodává bylinkářka. Můžete z ní zkusit vymámit kam chodí na bylinky. Bude vás to stát dámskou šálu ale dozvíte se, že chodí na blata. No… celkem chabá informace mající smysl jedině, pokud o blatech ještě nevíte.

Trofejní odměna navíc
Pokud už jste zabili tři trofejní nestvůry, dá vám Vincent jako bonusovou odměnu runový kámen Svarog. Velice užitečná a prozatím ještě běžně nesehnatelná věcička. Užijte ji moudře 🙂

Víno jako surovina?
– V rámci questu pro Konráda máte jít do domu přinést drahé víno. Získáte tak celkem tři kusy drahého vína, přičemž jednu lahev můžete odevzdat Konrádovi. Podstatné je, že toto víno lze použít jako alchymistickou surovinu! Vytvořený produkt však skončí jako „nepovedený“ jelikož víno nemá žádnou látku, kterou pro vaření potřebujete. Zřejmě jde o chybu ve hře.

Vertzové
– V bílém domě vedle špitálu žijí dva měšťané se jménem Vertz, avšak neváže se k nim žádný úkol a ani vám neřeknou nic zvláštního. Zajímavé je také to, že jejich dům je veden jako nebezpečná oblast – lze tam tasit meč a bojovat. Těžko říct, zda jde o pozůstatek nějakého vyškrtnutého questu, ale zdá se, že ano.

Stáhneme si kůžičku aneb jak sehnat fisstech?
– Droga fisstech funguje jako běžný elixír, ale žádné pozitivní účinky nemá. Skolí vás podobně, jako když to přeženete s chlastem. Přesto se může fisstech v rámci některých questů hodit (například s ním lze podplácet Šémka). Jak tedy fisstech získat?
– Nejjednodušší je zajít za Colemanem, který drogu prodává.
– Pokud Coleman zemře, musíte zabíjet Salamandry – jejich členové fisstech někdy nosí. Buď se jim postavíte v rámci nějakého questu anebo, to pokud je chcete cíleně vyhledat, zaskočte v nočních hodinách do čtvrti nelidí. Salamandři se tam občas vyskytují.
– Také lze fisstech uvařit. Potíž je v tom, že nikde ve hře není recept. Jedinou možností je experimentovat a zkoušet. No a nebo se podívat na recept tady na webu v příručce 🙂 Pokud se vám podaří fisstech uvařit, zanese se vám do receptů (ostatně jako kterýkoli elixír, který uvaříte, přestože ještě nemáte recept) a od příště ho budete moci vařit automaticky.

Zahradníkův vděk
– Zahradník u špitálu je ochoten se s vámi podělit o věci výměnou za jídlo. Za jídlo si od něj můžete vzít růži jakékoli barvy (nebo si ji můžete koupit za peníze).
– A za jídlo vám Zahradník také povypráví o Zerrikánii, kam táhnul jako žoldák pod Sladkou Kočičkou. Podstatné je, že se dozvíte o Zerrikánských mouchách stejně dobře, jako když si o nich přečtete příslušnou knihu. Tato informace je velmi důležitá, viz někde níže…

Knihy o věži
– V rámci questu s věží potřebujete sehnat dvě knihy. Obě dvě vám může prodat Vivaldi, ale myslím, že tady se tvůrci dopustili chyby. Vivaldi zřejmě měl vlastnit pouze Tajemství bran, protože druhá kniha (Ain Soph Aur) je k nalezení i na blatech v Dědkově chatrči.

Trofeje
– I v druhé kapitole jsou dvě přerostlé bestie – Kurolišek pojmenovaný Velký kurolišek a Archeospora Kokakcydium.
– Velký kurolišek je první mocná stvůra. Bojuje se s ním už na počátku kapitoly ve stokách v rámci hlavního questu. Tehdy situace není zrovna ideální, protože přijdete o své věci a tak jediné, co na Kuroliška máte je pár základních lektvarů a stříbrný meč. Proto je užitečné přijmout pomoc rytíře Sigfrieda se kterým bude souboj o poznání snazší.
– Kokakcydium sídlí na blatech v blízkosti jeskyně a oltáře Melitelé. Objevuje se hlavně v noci. Poradit si s touhle hnusnou kytkou není jednoduché. Základem je udržet si od ní dostatečnou vzdálenost (aby na vás nedostřelila, ale aby nezmizela). Pak stačí vždy přiběhnout, párkrát udeřit, stáhnout se a počkat na vyléčení. Samozřejmostí je použití Vlaštovky a ideálně též znamení Igni (kytky dobře hoří).

O herbářích
– Ne každý herbář může být doopravdy cenný. Některé herbáře popisují rostliny a suroviny, které se v přírodě nevyskytují a protože je nelze sbírat, jejich znalost (zápis do rejstříků) není důležitá.
– Většina herbářů však krom podobných, v terénu nesehnatelných rostlin popisuje i pár dalších, co už se v přírodě vyskytují. Výjimku tvoří Malá a Velká kniha minerálů (velká je až v 3. kapitole). Tyto dvě knihy nemají po praktické stránce žádný užitek. Koupit si je samozřejmě můžete a obohatíte si tak rejstřík, ale nic víc z toho nevzejde.
– Herbář O rituálních rostlinách popisuje mimo jiné dvě rostliny (Námel a Chmel), které ve hře vůbec nejsou!

Melitelé a jmelí
– Abyste pohli s příběhem, musíte jídlem obdarovat sochu Melitelé (ve špitálu nebo na blatech) a získat tak tři sefiroty. Ale to není vše. Jídlo můžete nabízet sochám dál a pokaždé dostanete jmelí – vzácnou rostlinu, která se nedá volně natrhat.

CSI Wyzima
– Druhá kapitola je vinou provázanosti obrovského množství questů velice náročná pro ty hráče, kteří chtějí zkusit všechno a nic nevynechat. Největší potíže představuje hlavní dějová linie ohledně podezřelých, hledání důkazů a spolupracování s detektivem. Pokud patříte k těm, co by tuto linii rádi vycucali do morku kostí a stali se jedním z mála hráčů, kteří mají celou pavučinu v malíku, tak právě pro vás jsou následující řádky…
– Byl bych schopen pro vás čtenáře sepsat i konkrétnější podobu provázanosti tohoto questu, ale obávám se, že bych se mohl dopustit chyby. V některých konkrétních věcech si totiž nejsem jednoznačně jist. Takže vám quest představím raději na obecnější rovině…
– Existuje šest podezřelých – kapitán stráže Vincent, trpasličí bankéř Vivaldi, alchymista Kalstein, gangster Beranina, bohatý kupec Leuvardeen a překupník Talar. Tyto podezřelé osoby mají každý svůj „podezřelý“ quest a tento quest lze zahájit buď tím, že najdete o někom z nich podezřelou stopu (ta může vyplynout z rozhovorů, může být součástí jiných questů atd.) anebo navážete spolupráci s detektivem Raymondem, který vám kompletní seznam podezřelých časem předá. Mějte na paměti i komplikaci se smrtí Colemana (pokud jste předali Harenovo zboží Veverkám) čímž si znemožníte nalezení některých podezřelých stop ohledně Vincenta, pokud je tedy nenaleznete ještě před setkáním s detektivem (až poté Coleman zemře).
– Když máme všech šest podezřelých, je načase je začít vylučovat. Samozřejmě lze někoho vyloučit ještě před zkompletováním seznamu, ale důsledky budou stejné. Vylučování se paradoxně provádí sběrem dalších podezřelých stop o daných lidech anebo odhalením, řekněme přímého důkazu neviny. Pokud máte hodně podezřelých indicií a stále není prokázána nevina, je možné dotyčného konfrontovat a na plnou hubu ho osočit z vazeb na Salamandru. Pak záleží na tom, zda jeho odpovědím věříte, či ne. Pokud osočíte podezřelého na základě všech podezřelých indicií (3 pro každého podezřelého) a následně uvěříte jeho vysvětlením, dojde vám, že je vlastně nevinný a můžete mu to říct. Pokud neuvěříte, podezřelý se urazí a odmítne s vámi spolupracovat (žádné další questy, rozhovory, obchody…) a to obvykle až do chvíle, dokud nezískáte onen zmiňovaný jednoznačný důkaz nevinny a omluvíte se. Zároveň vězte, že pokud někomu dokážete jeho nevinu, nejen že si ho nakloníte, čímž můžete získat přístup k dalším informacím nebo jiným questům, ale také vám dotyčný prozradí informaci o Azaru Javedovi. Asi už je vám jasné, že ani jeden z podezřelých není vinen. Co tedy, když dokážete nevinnu všech? Nebude to tak snadné, obzvláště ne v otázce Kalksteina a Beraniny. V první fázi doporučuji zaměřit se na hledání podezření a přímého důkazu nevinny do té míry, až budete moci vyloučit Levaardena, Talara, Vivaldiho a Vincenta.
– Mezitím se věci začnou ještě více komplikovat a to přímo u detektiva. V průběhu vyšetřování bude nucen Raymond utéct před Salamandrou. Později se sice vrátí, ale jeho domek i jeho chování se zcela změní. V prvé řadě vás Raymond pošle na pitvu vězně, což je další úzce související quest. Zároveň se v domě Raymonda začnou objevovat věci, které vám popsali ti podezřelí, kterým jste už prokázali nevinnu a které mají mít spojitost s Azarem Javedem. Ano – detektiv je nyní Azar Javed. Nyní máte tři varianty, jak odhalit Javedovu totožnost, přičemž každou můžete šponovat až k únosné mezi a pak situaci dokončit jednou z nich.
– První možnost, která je taková nejjednodušší, vyžaduje prokázat nevinnu podezřelým (myslím, že stačí prokázat nevinnu pěti z nich). Potom bude i poslední podezřelý automaticky nevinný a vám dojde, že Raymond je vlastně Azar.
– Zajímavější varianta spočívá v tom, že najdete skutečného Raymonda a to návštěvou hřbitova. Jakmile vyloučíte prvního podezřelého, získáte nový quest s hledáním pravdy na vlastní pěst. A od této chvíle (podmíněno výměnou detektivů) můžete usilovat o přístup na hřbitov. Dostat se na hřbitov vyžaduje to, že máte Talara nebo Vincenta mimo okruh podezřelých (jen oni vám mohou zajistit vstupenku na hřbitov). Na hřbitově navštivte kryptu a najdete tělo skutečného Raymonda. Pokud chcete tuhle záležitost šponovat, stačí navštívit hřbitov, ale tělo Raymonda neobjevit.
– Třetí, nejelegantnější varianta, jak zjistit pravdu vyplyne z pitvy. Sám Azar vás pověří pitvou zločince. Na to budete potřebovat Shani a zkušenosti. Existují tři možné závěry z pitvy…
1) Beranina. Na tohle nepotřebujete žádné zkušenosti. Beraninu prostě odhalíte hned dle povrchových zranění na hrudi. Jestliže už jste ale Beraninu vyloučili z podezřelých, pokročíte automaticky k druhé variantě.
2) Kalkstein. Tady už potřebujete zkušenosti (záznam do rejstříků) ohledně soudní medicíny. Můžete je získat knihou Soudní medicína (u antikvaristy nebo Talara) anebo vyslechnutím Hrobníka, či Vincenta v otázce pitvy. Díky znalostem můžete pitvu směřovat na zkoumání orgánů a odhalit jed – tedy Kalksteina. Tohle opět platí jen pokud je alchymista stále mezi podezřelými. Jestliže už jste Kalksteina vyloučili, postoupíte automaticky až na nejvyšší metu.
3) Azara můžete odhalit také. Jestliže už máte odhaleno, že Raymond je Azar (nález těla nebo prokázání nevinny ostatních) dojdete k tomuto závěru automaticky. Ale i když stále neznáte Azarovu totožnost, můžete jej díky pitvě odhalit. Potřebujete studovat ještě víc materiálů a to o Zerrikánii. Podmínkou je nechat si od Zahradníka vyprávět o Zerrikánských mouchách anebo nastudovat knihu o Zerikánii – Zerrikánské mouchy a další ohyzdnosti. Kniha se dá koupit u antikvaristy. A pak už se při pitvě pouze zaměřujte na zvláštnosti související s chováním much – zaměřte se na hlavu a mozek. Výsledkem bude, že Shani díky vám odhalí vajíčka Zerrikánských much v mozku mrtvého, čímž se prokáže přímá vina Javeda.
– Když už víte, že Raymond je Azar, máte dvě možnosti jak s tím naložit. Můžete zkusit přímou konfrontaci, což je ale slepá varianta. Od podezřelých máte indicie usvědčujících detektiva z toho, že je ve skutečnosti Javed, takže ho můžete začít podezírat a vyptávat se na podivnosti v jeho domě. Bude se vymlouvat, ale pokud máte těch podezření (indicií od nevinných) dostatek (resp. všechny), můžete dokonce Azarovi na rovinu říct, že jste ho prokoukli. Toho samého lze dosáhnout, pokud jste nalezli tělo Raymonda anebo pokud jste při pitvě odhalili Javeda – i v těchto případech můžete Javeda osočit z iluze. On se skutečně odmaskuje, nejprve na vás nažene zabijáky a potom vás zabije. Čili tohle nesmíte přehnat. Vyptávat ano, ale říct pravdu ne.
– Lepší a vlastně jediná správná varianta je navázat spolupráci s ostatními podezřelými (Kalksteinem) a začít hrát proti Azarovi vlastní hru.
– Samozřejmě existuje i ta varianta, že stále neznáte Azarovu totožnost – tedy, že tělo Raymonda nenajdete, pitvu provedete špatně (se závěrem na Beraninu, či Kalksteina) a že stále nemáte vyloučené všechny podezřelé. Tehdy vám Azar nakáže zabít Beraninu a dále spolupracovat s Kalksteinem (stejně jako bod výše).
– Ať už totožnost Azara znáte nebo ne, quest bude pokračovat stejným způsobem – odemykáním věže v bažinách (sefiroty, knížky, poražení golema a řada dalších úkonů)
– Ten náš quest s Azarem se začne znovu rozcházet až na úplném konci, kdy Azar stojí před odemčenou věží a čeká na tajemství (knihu), které mu z ní máte přinést. Pokud znáte Azarovu totožnost, vlákali jste Azara do pasti vy a tajemství mu nedáte. Pokud ale stále neznáte Azarovu totožnost, tajemství mu naivně dáte a on se konečně odmaskuje. To, zda knihu vlastníte vy nebo Azar se promítne i do třetí kapitoly, ale to je věc jiného článku. Ať tak nebo tak, nejspletenější quest druhé kapitoly bude zdárně ukončen!

Berengar a recepty
– Hledání Berengara pokračuje i této kapitole. Váže se k němu quest o historii jednoho stříbrného meče ale později se quest štěpí a jde vlastní cestou. Každopádně oba tyto questy naberou spád u Talara. Zatímco quest s mečem vás začne vodit po různých lidech a zakončí se u Zoltana, quest s hledáním Berengara je možné popostrčit dál, jelikož Talar zmíní dvě jména – Kalkstein a Coleman.
– Koho Talar zmíní závisí na tom, jak moc na něj budete tlačit. Každý měl s Berengarem něco dočinění. Pokud vyrazíte za Kalksteinem, poví vám, že Berengara najal na práci v bažinách a hledání se přesune tam. Navíc vám dá Knihu polibku (3 recepty!) a možná i recept na Ženské slzy (pokud ho osočíte z viny na Berengarově zmizení).
– Coleman (respektive Beranina), vás na blata odkáže také, ale jednak nedodá žádné recepty a ještě musí být naživu. Jestliže jste v první kapitole nechali Harenovo zboží Veverkám a už jste navštívili detektiva Raymonda, bude Coleman mrtvý a vodítko, které by vás poslalo do bažin nebude.
– V každém případě je jednoznačně lepší zaměřit se na Kalksteina, protože Knihu polibku v druhé kapitole jinak neseženete.

Beraninův meteorit
– Pokud zabijete v rámci hlavního questu Beraninu, zbude po něm Žlutá meteoritická ruda na vykování meče. Další takovou seženete až ve 4. kapitole. Nicméně zabít Beraninu lze pouze pokud vás Azar (Raymond) na něj poslal a vy o pravé identitě Azara ještě nevíte.

Sefiroty
– V rámci hlavního questu budete muset sesbírat 10 sefirotů. Ptáte se, kde je hledat?
– Maal’kad – sefirot Království. Z těla Velkého Kuroliška.
– ‚Oth – sefirot Slávy. Po obdarování oltáře Melitelé.
– Veen’ah – sefirot Porozumění. Po obdarování oltáře Melitelé.
– Ge’vrath – sefirot Soudu a vážnosti, Po obdarování Melitelé.
– Kezath – sefirot Milosrdenství. Od Vasky za vybití Utopenců na hliništi.
– Y’esath – sefirot Základu. Z hrobu válečníka v jeskyni na blatech.
– Chocc’mah – sefirot Moudrosti. Od Kalksteina po předání knih ohledně věže.
– Tipperath – seforot Soucitu. Od Leuvaardena za 500 orénů.
– Keth’aar – sefirot Koruny. Od Raymonda (Azara) za naplánování otevření věže.
– Neh’tza – sefirot Vítězství. Z těla golema.

Hřbitovní cennosti
– Když si zajistíte vstupenku na hřbitov, Hrobník vám dá ještě recept na Argentii, nicméně jeho přečtení vám dodá znalost receptu na Petriho filtr. Zřejmě bug – pozor na to!
– Až na hřbitově odhalíte tělo Raymonda a oznámíte to hrobníkovi, vezme si klíč zpátky. V druhé kapitole se na hřbitov už nevrátíte, proto se ujistěte, že jste prohledali všechno.
– V oblasti hřbitova (a krypty) je několik vzácných předmětů, které se jinak ve druhé kapitole neobjevují anebo jich je velice málo. Dá se tu nalézt Diamantový prášek, runový kámen Svarog a elixír Raffarda Bílého.

Vzácné elixíry
– V druhé kapitole můžete získat dva pokročilé elixíry. Na rozsekaném těle na hliništi najdete 2x Odvar De Vries, což je specialitka na hledání bytostí přes stěny (užitečné v kryptách). Na hřbitově v kryptě a také ve věži mága zase najdete Raffarda Bílého – léčivý lektvar s okamžitým účinkem. Užijte tyto elixíry moudře, protože recept na ně v druhé kapitole neseženete.

Brnění
– V druhé a třetí kapitole můžete koupit novou zbroj za nekřesťanských 5000 orénů! Pořádná to sumička, avšak zbroj je více než užitečná. Rozhodně doporučuji si ji pořídit, pouze dodávám, že k mání je i ve třetí kapitole. Tudíž klidně můžete v druhé kapitole investovat třeba do knih a brnění odložit na další kapitolu.

 

Stoky

Lvohlavý pavouk
– Ve stokách leží mrtvola rytíře Ericka s dopisem a klíčem k úkrytu kultistů, které měl pobít. Rytíř do jejich úkrytu evidentně nedošel, ale to vy můžete napravit, protože tam vede jeden z kanálů. Nejedná se o žádný quest, ale riziko stojí za to. Úkryt kultistů je rozsáhlá podzemní krypta plná slabých zločinců a také vítaných odměn. V truhlách najdete obrovské množství alchymistických surovin.
– V druhé kapitole se asi 60% děje odehrává ve městě, kde je málo nestvůr i bylin, čili alchymistických surovin není mnoho. O to víc se vyplatí jich nalézt takové množství – rozhodně si kryptu kultistů nenechte ujít.

Život v kanálech
– V kanále jsou mříže a u mříží postávají dva banditi. Odmítnou vás pustit dál a odmítnou vám i říct, co hlídají. Podezřelé, že? Ale nenechte se tím rozhodit – za ty mříže se podíváte až v další kapitole.

 

Hráz

Rybář
– Na hrázi se občas objevuje rybář se kterým lze hodit kus řeči ohledně ryb. Čas od času se pak přesouvá i na blata, kde od něj lze ryby koupit. Spoléhat se při léčení na jídlo sice není moc dobrý nápad, ale pořád lepší než nic.

 

Les na blatech

První návštěva blat aneb co dělat a o nic nepřijít?
– Blata jsou nebezpečná jednak tím, že je tu mnoho potvor ale také tím, že nevhodnou posloupností úkonů se můžete připravit o cenné informace.
– Doporučuji na blata zavítat až v momentě, kdy vás sem vede quest o Berengarovi a také quest s věží pro Kalksteina. Mimochodem, určitě na blata nejezděte navečer – ať se vám nestane, že během prvního průzkumu blat padne noc.
– Když už jste na blatech, dobře volte posloupnosti úkonů. Pro začátek rozhodně nemluvte s Dědkem a neberte zatím jeho quest s doprovodem ke svatyni. Znemožnili byste si zisk nového receptu.
– Pro začátek si projděte celou mapu. To znamená vesničku cihlářů, tábor elfů, tábor dřevařů a háj druidů. Vyhněte se hlavně třem oblastem – ostrůvek zamořený Bloedzuigery (těžký boj), ostrov zamořený Wyvernami (ještě těžší boj) a interiér opuštěné chatrče (hrozí komplikace ohledně Dědka – bugy).
– Vyzpovídejte elfí průzkumníky, druidy, dřevaře a cihláře. Získáte řadu poznatků o věži a o Berengarovi. Lidé se hodně odkazují na jistého Grampse a to je právě Dědek. Dále si od Yarena Bolta (trpaslíka od dřevařů) vemte quest s hledáním Dvouzubce. Nyní si opět udělejte další kolečko po postavách (cihláři, elfové, druidové…), kteří vám tentokrát pomohou lépe poznat květy Dvouzubce a jejich naleziště (zatím quest neplňte).
– Proklepněte Dědka a také se ho přeptejte na Dvouzubec. Dá vám recept na Parfém, což je elixír, jehož recept nejde běžně nalézt nebo koupit. Zároveň konečně naberte u Dědka quest s cestou do svatyně.
– Dědek zná mnoho věcí o okolí, takže je dobré s ním projít celé bažiny znovu a až nakonec zakotvit u svatyně. Cestou vám Dědek poví spoustu zajímavostí, včetně několika receptů (Mariborský les a Král a královna). Rozhodně s Dědkem navštivte hliniště, mágovu věž, oblast zvanou Tři ostrovy, druidský háj a vchod do jeskyně. Sice to bude náročná cesta, ale vyplatí se. Navíc vám Dědek řekne, že má doma knihu Ain Soph Aur (potřebná pro Kalksteinův quest).
– Zaveďte Dědka do svatyně, sesbírejte Dvouzubec a dále pokračujte podle sebe. Teď už žádné velké komplikace nehrozí.

Parfém
– Parfém je výtečný elixír, který funguje jako univerzální dárek pro ženy. Je jedno, jestli chce dotyčná diamant, šálu, nebo jídlo – parfém bere vždycky (až na vyjímečné případy). To znamená, že od této chvíle se nemusíte zásobovat jinými dárky a nemusíte za ně utrácet. Doporučuji si nakoupit alkohol, sehnat přísady a navařit si klidně deset Parfémů. Ušetříte si tím spoustu problémů, peněz a míst v inventáři.

Otravný pes
– Při první návštěvě blat se k vám přidá Otravný pes, který vás bude následovat. Zmizí až přejdete do jiné lokace (dům, jeskyně…)

Ženské slzy
– Ženské slzy jsou vzácný elixír, jehož recept se nedá nikde koupit. Je jen několik málo možností jak recept na tento lektvar pro vyrušení opilosti získat…
– Jeden z Yarenových dřevařů vám nabídne řádku věcí za 200 orénů – červený meteorit, prsten, alkohol a také recept na Ženské slzy. Pokud muži řeknete, že chce moc, sníží cenu na 150, ale níž už nepůjde.
– Když osočíte Kalksteina z viny na zmizení Berengara (pokud jste z Talara vymámili, že si Kalkstein Berengara najal) a poté se mu omluvíte, alchymista vám recept dá.
– Třetí možnost se váže až na třetí kapitolu…

Časově omezený quest
– Po nalezení Dvozubců vám Yaren Bolt nabídne druhý úkol vyžadující likvidaci monster a dohodu (mečem, či darem) s rybolidmi. Dejte si pozor, protože pokud se vrátíte do Wyzimy, quest už nepůjde splnit. Dřevaři mezitím zmizí nebo pomřou a zůstane jen Yaren, který vám oznámí, že jste to podělali. Takže dopředu počítejte s tím, že na blatech strávíte noc.

Kšeft s Rybolidmi
– Na oltář rybolidí můžete položit nějaký přírodní předmět (jídlo, rostlinu…). Pokud ji Rybolidé přijmou, druhý den tam na vás bude čekat kvítek čemeřice. Potíž je v tom, že blata jsou plná čemeřic. 🙂
– Rybolidé berou i fisstech. Pokud nevíte co s ním, můžete ho vyměnit.

Krutá dýka a ještě krutější meč
– Na blatech jsou k nalezení dvě velice zajímavé zbraně. Mezi vesničkou a chatrčí Dědka leží mrtvola s Vražednickou dýkou – sice vedlejší zbraň, ale velice kvalitní. Používají ji elitní vrazi Salamandry, kteří jsou jinak ve druhé kapitole vzácní.
– Na Wyverním ostrově pak leží mrtvola s Harvallem – unikátní ocelový meč. Je skvělý a nikde jinde ho nezískáte. Sice to bude pěkně náročné, ale určitě se pokuste ten meč získat. Nemusíte moc spěchat, dejte si na čas, vylepšete si postavu, sežeňte vhodné oleje a elixíry… a potom zkuste Wyverny porazit. Odměna bude stát za to.

Nevraživá elfka
– V táboře elfů je důstojnice s vlčí kožešinou. Vytkne vám, že nejste schopní nalézt Feainnewedd. Pokud už máte přečtený příslušný herbář a tuto rostlinu znáte, můžete jí natrhat a ukázat elfce. Překvapíte ji a ona vám povypráví o Dvouzubci.
– Také můžete elfků požádat, aby vám o Feainneweddu pověděla. Odmítne, ale předá vám knížku Lařin dar.

Sněhurka a sežraný myslivec
Na blatech nedaleko pohřebiště golemů leží dvě mrtvoly – muž pojmenovaný Myslivec a bíle odděná žena. V noci je požírají Ghůlové. Dost možná má jít o odkaz na Sněhurku.

Trpaslíky nejím
– V Dědkově chatrči si můžete všimnout hodovní tabule s lidskými ostatky. Ano, Dědek je kanibal a také vrah. V rámci nového questu ho konfrontujte a rozhodněte, zda si zaslouží umřít. Pokud myslíte, že ano, zkusí utéct ven a zabít vás sekerou. Pokud vám kanibal nevadí, umožní vám v jeho domě přenocovat a dodá recept na Olej oběšenců (jinak musíte recept koupit).

Feainnewedd
– Nejcennější rostlina v celé hře je právě Feainnewedd, jehož jeden kvítek lze střelit za 10 orénů. Není to ale květina nejvzácnější. Naopak, v blízkosti tábora Veverek je jich plno. Čím dříve se Feainnewedd naučíte sbírat (knihu prodávají třeba druidové), tím rychleji si můžete začít přivydělávat jeho sběrem.

Nová znamení
– Na blatech lze získat Quen (v jeskyni) a Yrden (v háji druidů). Na konci kapitoly (v mágově věži) získáte také Axie. Rozhodně tuhle trojici znamení nepodceňujte. Pokud dáváte přednost taktickému boji, všechna znamení si oblíbíte.
– Quen je obranné znamení ideální i v případě, že jste překvapeni silnými monstry a musíte utéct. To se na blatech může stát často. Dostatečně vylepšený Quen je schopen zasazovat nepřátelům zranění, vždy když na vás zaútočí. Je to dobrý způsob, jak monstrům ublížit a nenasazovat krk. Jak říkám – taktické znamení.
– Yrden je na tom podobně. Vytváří na zemi pasti, přes které když protivník projde, čeká ho zranění. Opět znamení podněcující taktiku. Zaklínače sice je možné hrát stylem – naběhnu na ně s mečem, občas hodím Aard nebo Igni a když se mi snižuje zdraví, použiju Vlaštovku. Otázkou je, zdali je tento styl hry opravdu zábavný a jestli není lepší si umět trochu vyhrát a to i v případě, že hrajete na snazší obtížnosti a výše zmíněným postupem zvládáte každou situaci.
– Axie je znamení schopné ovládnout protivníka a přimět ho bojovat na vaší straně. Nejelegantnější řešení krizových situací.

Azar a Magistr
– V závěru kapitoly vás čeká první ostré střetnutí s Azarem a Magistrem. Azarova magie sice bude oslabená díky okolní vodě ale pořád bude smrtící svými meči (bojuje dvěma najednou!). No a Magistr je výtečný bojovník také. Tahle bitva může činit nemalé potíže, nakonec jde v podstatě o střet se dvěma lidskými bossy, byť ještě ne v jejich plné síle. Doporučuji se na boj vybavit Vlaštovkou a Vlkem. Pokud jste si šetřili runový kámen Svarog, teď je čas jím vylepšit ocelový meč (ideálně Harvall). A pak je tu ještě jedna věc… Jestliže jste si vyrobili mutagen ze srdce golema, získali jste talent Východ měsíce na zdvojnásobení síly znamení, který ovšem funguje pouze v noci. Má rada je tady zřejmá – vypravte se na poslední boj druhé kapitoly pod rouškou noci.

 

Ostatní

Zajímavá místa
– Mrtvola Colemana
– Mrtvola bandity u hliniště na blatech
– Fisstech na Raymondově stole (po jeho smrti)
– Vývěsní štíty a reklamní plakáty
– Nástěnka na tržišti

Boss 3 – Golem

– Mohutná hora ztvrdlé hlíny. Pomalý ale velice silný protivník způsobující závažné poškození, to je golem. Golem odolává všem typům útoků. Lze ho zabit klasicky – mečem a znameními, ale zabere to hodně času.
– Rychlejší varianta je aktivovat tři pylony, ale tady hrozí riziko smrti. Jakmile aktivujete všechny pylony, trojuhelník mezi nimi zásáhne blesk. To dokáže golema výrazně poranit ale vás to může zabít. Klíčem je aktivovat sloupy zvenku (nestát v trojúhelníku).
– Doporučuji na boj s Golemem nespěchat. Nechte si ho klidně až na závěr kapitoly. Splňte všechny questy, prozkoumejte oblasti, získejte devět sefirotů… a když už nebude co jiného plnit, běžte na Golema. Tím si zajistíte maximální možnou připravenost (předměty, zbraně, talenty) na boj.
– Samotný boj zavísí na tom, zda chcete uplatnit elegantní variantu (pylony) nebo tu delší (boj). Jelikož je Golem jedinečný protivník, může být lákavé zkusit ho skolit klasicky. Tehdy přijde vhod Vlaštovka a hlavně nějaký vylepšovák meče (brousek, runový kámen…). Pro variantu s pylony je užitečné sáhnout po znameních. Položit Yrden doprostřed trojúhelníku pomůže Golema zpomalit a snáze jej udržet v potřebné oblasti. Quen vás zase ochrání před útoky Golema, zatímco připravujete pylony.

 

Kartičky

– V druhé kapitole je spousta kartiček. A jejich zisk není moc těžký. Krom lidí je k mání i elfka a dokonce dryáda!

 

5. Chudí měšťané

Chudí měšťané

– Klášterní Wyzimou se pohybuje drbna se kterou je možné hodit řeč. Začněte se jí vyptávat na Zaklínače co přijel do města až jí nakonec sami odhalíte, že slavný Bílý Vlk jste vy (možná bude třeba s ní hovořit několikrát na stejné téma). Jakmile zjistí, kdo jste, bude chtít nějaký dárek a to buď textil (rukavičky) nebo drahokam. Jakmile ji obdarujete, přijde na řadu další fáze seznamování a kartička je vaše.

 

6. Půlelfka

Půlelfka

– Tohle je trochu nebezpečné, takže opatrně. V jednom domě v ghettu (naproti skladišti) přebývá pobuda, který vás najme na vyčištění domu kde straší. Jakmile tam dojdete, překvapí vás ten pobuda i jeho kámoši, kteří vás vlákali do pasti. Až je vyřídíte, najdete v domě půlelfku, která vás za odměnu pozve do domu nelidí. Ten stojí vedle Lebedova špitálu a chodí se sem přes uličku vedle špitálu. Protože elfka moc nezvládá lidskou řeč a vy zase tu elfskou (starší mluva) bude vám říkat fráze a vy máte odtušit jejich význam. Není to těžké a navíc nemusíte odpovídat správně (stačí pokud možno uctivě a slušně).

 

7. Prostitutka

Prostitutka

– V klášterní Wyzimě a na Hrázi je několik prostitutek. Získat jejich kartičku je prosté jako facka – stačí zaplatit. Jenže cena činí zhruba 150 orénů a to nejsou malé peníze (obzvláště, když v druhé kapitole je spousta nových věci ke koupi). Existuje ale možnost jak cenu výrazně snížit. Potřebujete splnit pro Carmen quest s ochranou děvek v nočních hodinách. Není to těžké, prostě se v noci projděte po městě a zrušte tři skupinky Salamandry. Dost možná vám pomůžou i místní nelidi nebo stráže. Za odměnu vám Carmen nabídne finanční nebo naturální odměnu. Když zvolíte naturálie, budete moci mít s prostitukami sex grátis. Pouze jim musíte přinézt jako dárek květinu. Tu prodává třeba Zaradník. Nutno ovšem podotknout, že pro zisk kartičky stačí mít sex s jednou prostitutkou a peněžní odměna za quest Carmen čítá 200 orénů, zatímco cena prostitutky dělá 150 orénů. Už chápete? 🙂

 

8. Morenn

Morenn

– V druidském hájku se vyskytuje nahatice Morenn. Je to dryáda a je zelená. Cenný zářez nemyslíte? 🙂 V rámci questu pro Vasku vás sem zavede pátrání po ztraceném chlapci. Dryáda vám vysvětlí, že z chlapců se dryády opravdu nedělají a nabídne vám exkurzi do míst, kde ke zrodu dryád dochází. Musíte Morenn nejprve dát vlčí kůži, což není problém (vlci jsou hned pod kopečkem). Doporučuji si kůži sehnat ještě před rozhovorem. Vlčí kůže však Morenn nestačí, protože zaklínači jsou sterilní a dryády se nemilují „jen tak.“ Musíte jí tedy vysvětlit, že sex je užitečný. V úvahu připadá pouze možnost – že sex léčí tělo a zahání stres. Ostatní odpovědi sice mohou být zábavné, ale kartičku si za ně nevysloužíte.
– Ještě poznámka. Pokud patříte k těm chudákům, co vlastní pouze puritánskou anglickou verzi hry, Morenn nahá nebude.

 

9. Shani 1/2

Shani– Druhou kapitolou se táhne quest ohledně Shani. Abyste vůbec mohli dojít k možnosti mít s ní sex, potřebujete absolvovat sehnání vlaštovičníků, pitvu zločince a slezinu s Marigoldem. Je jedno jak slezina dopadne (jestli se Shani zakouká do Sigfrieda, nebo jestli ji naštve Carmen), v každém případě bude Shani ochotná mít s vámi sex. Musíte jí akorát přinézt růži jako dárek a to konkrétně červenou. Růži seženete třeba od Zahradníka, čili nic těžkého a kartička je vaše.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zak1 - Kapitola II a jeho autorem je Adventurista. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Zak1 – Kapitola II

  1. Wyzima, asi najlepšie zobrazenie dobového mesta, keď nie naj, čo som v hrách videl, a ta hudba k tomu, to sa mi páčilo, že každá kapitola bola úplne odlišná , s inou hudbou,. Detektívna pochmúrna kapitola to bola, v tej chudinskej štvrti, to mesto človek poznal už takmer naspamäť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.