Resident Evil 6

RE 6

Titulní skladba

Zpívaný song

Šestý plnohodnotný díl série Resident Evil… Už pátý díl zcela jednoznačně přeskočil od hororové survival střílečky k drsné filmové akci, která sice má ponurou neutěšenou atmosféru, ale bát se u ní budete jen těžko. Šestý díl v trendu pokračuje a představuje s přehledem nejdelší a největší RE vůbec!

Bohužel u hráčské veřejnosti RE 6 nijak velkou slávu nesklidil a i oficiální recenze hru poplivali tak moc, až se zdá, že ta modrá oslizlá šestka je docela na místě. Zástupy hráčů vehementně tvrdí, že na RE 6 je špatně všechno od začátku do konce. Oblíbená hororová série změnila žánr, ale ponechala si název. V čem je ale hlavní kámen úrazu? Příliš sólistů, které potenciál Coopu nezaujme? Mnoho původních fanoušků RE, kteří opět čekali survival horor a jsou opět zklamaní, když ho zcela ‚nečekaně‘ nedostali? Nebo je ta všeobecná nálada způsobená recenzemi a hodnocením jakože odborníků aneb RE 6 je špatná hra, protože MY tvrdíme, že RE 6 je špatná hra? Ať je to jak chce, RE 6, přestože jde o akční lineární střílečku, nabízí ohromných 30-40 hodin hry, což je pro tento žánr neskutečná cifra.

Myslím, že nejlepší je k RE 6 přistoupit tak, že jste si koupili lístek na akční nářez a s colou a popcornem v ruce usedáte před plátno. Navíc k tomu ale dostanete klávesnici a myšku, případně ještě kolegu, a je vám řečeno, že je třeba hrdiny dostrkat k závěrečným titulkům. RE 6 je oddechovka, je to klasická klišodní superakční oddechovka v níž se můžete usmívat nad roztodivnými zrůdičkami, v níž můžete kroutit hlavou nad nesmrtelností hrdinů, nad nelogickými kiksy v ději nebo můžete počítat výbuchy po desítkách. Především je třeba si říct – neberme to ani trošku vážně. Tohle je prostě Hollywoodský… pardon, Japonský blockbuster a to s dávkou filmovosti o jaké si většina akčních her může nechat jen zdát. Údajný král akční podívané, válečná série Call of Duty, je ve srovnání s RE 6 jen stereotypní laciná ubohost.

Co je překvapující je náročnost ovládání, respektive množství akcí, které lze v terénu provádět. Z předchozího dílu známe střílení zpoza překážek, útoky na ochromené nepřátele, či společné akce parťáků, ale RE 6 jde mnohem dál. Před útoky nepřátel je možné uhýbat kotouly do stran anebo přejít do skluzu a pálit ze země. Na nepřátele platí kopance z výskoku, podrážení, sražení nepřátel ze skály anebo třeba nacpání dynamitu do chřtánu zombie a sledování ohňostroje. Zvládat všechny tyhle srandičky je zprvu dost komplikované a navíc nejsou vyloženě zapotřebí (na nižší obtížnosti určitě ne), nicméně doporučuji si ovládání projít a naučit se ho – nakonec tyhle kousky krásně dokreslují filmové pojetí celé hry.

Příběh je puzzle o čtyřech dílcích. Jeden velký příběh je sledován z pohledu čtyř stran. Kampaně se prolínají, kolikrát se stane, že jednu úroveň si člověk zahraje dvakrát, pokaždé za jiné hrdiny. Spoustu animací člověk shlédne zase hned dvakrát, ale to je zkrátka daň za čtyři dílky puzzle, které hráč postupně vkládá do obrázku. Může se to zdát jako umělé natahování herní doby a to bohužel částečně je. Projít se po stejné lokaci za jinou postavu může být zajímavé, ale opakovat jeden a ten samý bossfight podruhé už je spíše otravné. Veškeré dojmy a pojmy z příběhů závisejí na tom, v jakém pořadí budete dílky skládat. Možná, že existuje i lepší posloupnost než ta, kterou doporučují tvůrci, ale to ať si každý rozhodne sám. I když po vložení třech kousků puzzle je už jasně patrný finální obrázek a hráč si jej dovede domyslet, i ten poslední kousek perfektně zapadne a je radost jej do obrázku umístit.

Sedmička postav, sedmička hratelných hrdinů. Pro tři kampaně si zvolíte jednu ze dvou postav, přičemž ta druhá připadne vašemu kolegovi v coop režimu anebo zůstane ovládaná AI. Nutno podotknout, že AI se oproti RE 5 vyšvihla a i když je Coop hra stále mnohem a mnohem lepší, sólista nebude mít se svým počítačovým parťákem potíže. Je to dáno i tím, že parťák nemá inventář, má nekonečno munice a je imunní vůči klasickým útokům nepřátel. Na jednu stranu je to trochu škoda, protože odpadá nutnost se o parťáka starat, ale zase vám nemůže jeho AI provádět neplechu. Poslední, čtvrtá kampaň nabízí jen jednoho hratelného hrdinu, ale pokud máte kolegu na Coop, nemusíte smutnit, protože hra pro něj má připravenou bezejmenou postavu vojáka a bude vás moci doprovázet, přestože do příběhu jako takového nijak nezapadá a nemá v ději co pohledávat.

Každá postava je trochu jiná a každá má svůj charakter. Nutno ovšem podotknout, že až na světlé výjimky jde o ikonické frajery s vyjadřováním na úrovni šimpanze. Dialogy mezi dvojicemi hrdinů jsou příšerné a hlášky vesměs stupidní. Prakticky neustále slýcháte jen „pojďme odsud pryč“ a „jsi v pořádku?“ Scénář je velice slabým článkem hry, dovolil bych si říct, že dokonce nejslabším. Přitom příběh jako takový není špatně vyskládaný. Pouze jde o to, že ho zcela pochopíte až po dohrání všech kampaní.

Hra je rozdělena do pěti částí…

Prolog je naprosto fatální začátek, který jako kdyby chtěl v pěti minutách představit vše typické pro RE 6 – explodující exploze, stádo zombie, drsné pohyby, prst v uchu… vlastně u ucha, stupidní kamera, QTE… Být to trailer, dejme tomu, ale začínat hru desatým rozplácnutím se pod letadlem, to opravdu nezní dobře. Ve skutečnosti je Prolog s přehledem nejtragičtější část hry.

1. kampaň (Leon + Helena) se snaží o návrat ke starým hororovým dílům. Ta snaha vydržela tvůrcům sotva 3/5 kampaně, ale přesto má tahle část hry temnou neutěšenou atmosféru. Až se budete chtít bát, pusťte si Amnesii, ale od RE 6 očekávejte pouze ponurou atmosféru, co vtáhne do hry.

2. kampaň (Chris + Piers) na to jde akčně. Vojáci, armáda, pokročilé zbraně, těžká technika… Atmosféra zcela odlišná a o hektické momenty není nouze. Tahle kampaň bývá snad nejvíce kritizovaná, přitom po stránce akce jde o solidní zážitek s několika nezapomenutelnými momenty – jízda Hummerem, zasněžený most, bitva v hangáru…

3. kampaň (Jake + Sherry) působí komorním dojmem. Navíc se neustále bojuje proti velkému bossovi, který se představí už v první kapitole a od té doby pronásleduje hrdiny neustále. RE je množstvím soubojů s jediným bossem pověstný. Tady je to dovedeno do extrému, který překvapivě docela baví.

4. kampaň (Ada) doplňuje ostatní kampaně a rozhodně bych ji nedoporučil hrát jinak než jako tu poslední. Je to změna být najednou na všechno sám, ale hratelnost se tomu uzpůsobuje. Ada patří díky neutuchající ironii, opodstatněnému sebevědomí a tajemnému pozadí k nejlepším a též nejlépe napsaným postavám. Její hra nabízí stealth postupy i pár jednodušších hádanek. One woman army v červeném oblečku prochází vším tím marastem, ze kterého ostatní hrdinové stěží vycházejí živí, s lehkostí a grácií. Tu pomůže jednomu hrdinovi, tu druhému a za celou kampaň jen jednou jedinkrát potřebuje sama helfnout. Prostě hrdinka, kterou nejde nemilovat 🙂

Co dodat? V rámci žánru nabízí RE 6 jednu z nejlepších akcí posledních let. Vysoce komplexní a bohatá hra, která si zasloužila podstatně větší pozornost a uznání, než jakého se jí dostalo. Ne každý touží neustále po realismu, po lidských protivnících, po výborné AI… V době, kdy akční hry zaberou 6 hodin, nabídnou tři druhy nepřítele (zato ve 20 skinech) a veškerá aktivita se skládá z míření a střelby na cíl, svítí RE 6 zeleným světlem jako maják nad tou hromadou bezduchých titulů. Dávám přednost hrám s kvalitním příběhem a dobrým scénářem, ale přestože scenář RE 6 by vymyslel i retardovaný makak, příběh jako takový je velice zajímavý a svým způsobem originální. Krom toho si lze na hře cenit i napínavého dobrodružství, tradičně poutavého prostředí (hlavně Čína a východní Evropa) a zdařilé akce. RE 6 je ukázka poctivé řemeslné práce a pestré hratelnosti i v dnešní kýčovité době. To se na poli stříleček už moc nevidí.

Hodnocení – 90%
Herní doba – cca 35h! (+ bonusy)


 

Prolog

Základy

– Oproti minulým dílům série je samotné ovládání hrdinů podstatně složitější. Nováček akčních her bude mít velké potíže, ostřílený hráč se vše časem naučí, ale otázkou je – co se lze naučit? A tak začneme nejprve přehledem, který poslouží jako nápověda pro všechny složitější akce, které může hrdina provádět a o kterých se díky pouhému projíti „nastavení ovládání“ nedozvíte.

Alternativní střelba
– Některé zbraně mají více módů střelby. Přepínat mezi módy střelby je možné jen a pouze, když se s danou zbraní míří.

Akční střelba (QS – quick shot)
– Stisknutím obou tlačítek myší hrdina okamžitě vypálí ze zbraně. Tento výstřel bývá silnější než obyčejná střelba ale ubere jeden bod výdrže.
– I chladné zbraně, tedy nože, paralyzér a boj beze zbraní mají svoji verzi akční střelby (dále jen QS).

Kontextová akce
– V některých případech se zobrazí ikona symbolizující nějakou akci, kterou lze příslušnou klávesou provézt. Od zcela běžných akcí jako otevření dveří, či rozbití bedny však existují méně obvyklé akce. Například ochromenou zombii držící v ruce zbraň, je možné přes kontextovou akci touto zbraní zabít. Nebo je možné rozbít okno ramenem a ušetřit si kulku.

QTE
– QTE v RE 6 nemohou chybět. Mnoho akčních úseků vyžaduje rychlé mačkání příslušných kláves.
– V menu nastavení můžete QTE v rámci animací vypnout a užít si tak některé akční animace bez zběsilého mačkání kláves.

Boj ze země
– Při běhu je možné pravým tlačítkem myši provézt skluz, kterým je možné rychle podlézt překážku, rozbít bednu anebo zranit nepřítele. Stejně tak je možné zůstat po provedeném skluzu u země.
– Rychlým stisknutím tlačítka pro běh a tlačítka pro směr pohybu lze tím směrem provézt kotoul a skončit u země. Tento trik slouží i k uhýbání před nepřáteli. Jedinou výjímku představuje Ada, která pokud drží kuši, tak do stran neprovádí kotoul ale hvězdu.
– Pokud už je hrdina u země, může střílet i nabíjet jako v klasickém postoji a může se i pohybovat plazením. Rovněž může uhýbat do stran.
– Pokud hrdina umírá a čeká na záchranu od parťáka, bojuje taktéž ze země, ale je omezen v mnoha směrech (pohyb, výběr zbraní, zhoršené vidění…)

Krytí
– Za většinu překážek je možné se krýt a zpoza nich pálit. Pokud je překážka dostatečně vysoká, aby se za ní skryl celý hrdina, stačí podržet tlačítko pro zamíření a hrdina se hned přitlačí zády ke zdi. Je-li překážka jen do půli těla, je třeba krytí potvrdit kontextovou akcí.
Krytí trvá tak dlouho, dokud hráč nepustí tlačítko pro zamíření zbraní.
– Do krytu je možné přejít i z běhu, či skluzu. Díky tomu lze rychle měnit pozice.

Bojová umění
– Každý hrdina ovládá řadu útoků zblízka.
1) Základní útok zblízka se provádí při držení střelné zbraně (obvykle úder pažbou). Takovýto útok spotřebovává výdrž. Ne každý hrdina ale při podobném útoku zbraň skutečně využije, například když Sherry drží pistoli, tak při útoku zblízka neútočí pažbou pistole, ale kopancem. Přesto se takový útok dá technicky vzato považovat za útok zbraní, neboť je třeba tu danou zbraň držet.
2) Útok chladnou zbraní je o něčem trochu jiném. Opět je možné touto zbraní někoho udeřit, ale k útokům zblízka dochází i v momentě, kdy se se zbraní míří. Tedy když je zbraň připravena k boji za držení pravého tlačítka myši. Takovéto útoky výdrž obvykle šetří.
3) Jakeova bojová umění jsou speciální kategorií, která je v inventáři vedená jako zbraň, ale má oproti všem ostatním zbraním svá specifika. Rychlým mačkáním tlačítka pro útok, či jeho podržením je možné docílit rychlých, či silných útoků. Na podobném principu funguje paralyzér Sherry. Pokud se s připraveným paralyzérem podrží tlačítko pro útok delší dobu, Sherry paralyzér nabije a po uvolnění klávesy nabitým paralyzérem zaútočí znovu, což způsobí mnohem větší škody. A stejně jako všude – i tady je možné stiskem obou tlačítek myší provézt QS.
– Pokud je hrdina otočen k nepříteli zády, může též provézt útok zblízka, aniž by se otáčel. Takový útok většinou vyústí v kopanec, či úder loktem.
– Pokud hrdina běží proti nepříteli, může klávesou pro skok vrazit do nepřítele tělem, nebo ho srazit kopem z výskoku (záleží na postavě a jejich schopnostech)
– Po kritickém zásahu nepřítele (nejčastěji rána do hlavy) většina nepřátel zavrávorá. Zblízka je pak možné kontextovou akcí provézt speciální útok, kde opět záleží na té dané postavě. Zatímco někteří hrdinové nepřítele územní těžkým hákem, jiní ho srazí kopancem z otočky. Účinnost všech těchto útoků je zhruba stejná, ale liší se provedení a rychlost, kde pravděpodobně vede Ada a Jake, jejichž útoky jsou navíc choreograficky nejnáročnější. Tyto útoky obecně se různí (co do provedení) i tím, z jaké strany k ochromenému nepříteli stojíte.
– Někdy je útoky možné kombinovat do comb a to tak, že jedna postava ochromeného nepřítele udeří a vzápětí ho udeří postava druhá, čili úder do ochromeného nepřítele může vyústit v další ochromení.

Léčení
– Každý hrdina s sebou nosí dávkovač na pilulky. Do něj může vkládat platíčka pilulek z inventáře a to do počtu 17 pilulek. Ovšem existuje podmínka, že maximální možná hranice pro přidání dalších pilulek je 11. Jinými slovy, chcete-li přidat do dávkovače třeba plato tři pilulek, nemůžete to udělat dříve než počet pilulek v dávkovači klesne na 11 a to navzdory tomu, že maximální hranici (17) by jste stejně nepřekročili.
– V inventáři je možné kombinovat bylinky z nichž pilulky vznikají.
– 1x zelená + 1x zelená = 3 zelené
– 3x zelená + 1x zelená = 6 zelených
– 1x zelená + 1x červená = 6 zelených
– Samotnou červenou pilulku nelze přidat do dávkovače – slouží jen pro kombinaci s ostatními.
– Když se chcete léčit, nedělejte to po jedné pilulce. Stiskněte klávesu pro léčení rychle za sebou tolikrát, kolik pilulek potřebujete – nadávkujete si daný počet pilulek a vyléčíte se okamžitě.

Jak na vyšší obtížnosti?
– Během první hry nedoporučuji sáhnout po vyšší než je třetí obtížnost. Může se to zdát šílené, vždyť obtížnosti je hned 5, ale pravdou je, že vyšší obtížnosti jsou téměř nehratelné, pokud na ně nejste připraveni. A jak se na ně připravit?
1. Po dohrání kampaně se vám odemkne 8 slotů pro skilly, které pak můžete během hry libovolně přepínat. To znamená, že další hra vám umožňuje v rychlosti střídat sloty skillů tak, abyste si co nejvíce usnadnili danou situaci v níž se nacházíte. Toto je jeden z nejzákladnějších předpokladů pro úspěšné dohraní hry na vyšší stupně obtížnosti.
2. Druhým předpokladem je zahájení další hry s ponecháním všech zbraní nalezených ve hře minulé. Pokud po odehrání kampaně zadáte New Game+ budete tázání, zda chcete hrát bez nalezených zbraní. Odpovědí NE (NO) si zbraně ponecháte, což s sebou ale přináší jedno úskalí a to to, že budete nacházet munice do všech zbraní, takže do každé jednotlivé zbraně budete mít dlouhou dobu málo munice. Pokud nestojíte o překonávání vysokých obtížností, doporučuji začínat nové hry jen se základní výbavou.
3. Po odehrání kampaně se objeví skilly na nekonečno munice, čímž vykompenzujete nevýhodu ponechaných zbraní. Ale nezapomeňte, že tímto skillem odbouráte jeden z nejzákladnějších herních prvků.
4. A konečně, nemáte-li po ruce zkušeného veterána, hrajte raději s počítačem řízeným parťákem. Počítačem řízený parťák totiž všechny vlastní akce (útěky, QTE,…) automaticky zvládne, kdežto s nezkušeným hráčem hrozí v některých kapitolách velké problémy. Za všechny stojí zmínit vražedný útěk před Haosem, který je vinou mizerné kamery i v jednom hráči neuvěřitelně náročný a pokud jste dva, je riziko neúspěchu dvakrát tak velké.

Komunikační zařízení (COMS Device)
– Ve hře existují čtyři různé druhy komunikačních zařízení hrdinů od nichž se odvíjí provedení HUDu. Obvykle závisí na organizaci, pro kterou daný člen týmu pracuje, ale v průběhu některých kampaní hrdinové mění své COMS.

Kooperace čtyř hráčů
– V některých úrovních se objevují čtyři hrdinové najednou. Tehdy mohou hráči z dané dvojice počkat na připojení další dvojice a hrát jednu úroveň ve čtyřech.
– Tato metoda je samozřejmě nejlepší, pokud můžete se všemi kolegy komunikovat a víte, že na ně bude spolehnutí. V praxi ale těžko seženete známé, kteří zrovna v tu samou dobu hrají svoji kampaň. A jelikož tyto úrovně bývají velmi krátké, je otázkou, zda se vůbec nějaká domluva typu „v tu a tu hodinu všichni na pět minut u RE 6“ vůbec vyplatí. 🙂


 

1. Kampaň – LEON
(Leon S. Kennedy + Helena Harper)

Leon Kennedy

Helena Harper

– První kampaň se svým pojetím nejvíce blíží prvopočátkům série. Hororová atmosféra, lekací scény, město plné zombií, hrstka přeživších… Tohle všechno vydrží téměř polovinu kampaně, načež se hororová atmosféra postupně vytratí. Až do konce ale nechybí neutěšené obrazy zkázy a zástupy valících se zombií.
– Tato kampaň je nejdelší ze všech (asi 8-10 hodin) a nabízí i nejvíce nepřátel. Ty jsou často tvořeny slabými zombiemi, a tak navzdory počtu nepřátel je úvodní kampaň nejsnazší.
– Kampaň nabízí úctyhodných 26 úrovní rozdělených do pěti kapitol. Oproti RE 5 se statistiky sčítají nikoli po každé úrovni, ale až na konci kapitoly. Proto i já návod člením dle kapitol.

 

Kapitola 1 – Tall Oaks, město
Počet nepřátel – cca 330
Délka – cca 02:45:00

1 K 1-4

Úrovně
Kapitola 1-1 – Kampus, prostory pro návštěvníky
Kapitola 1-2 – Kampus
Kapitola 1-3 – Podzemí
Kapitola 1-4 – Město
Kapitola 1-5 – Obchod se zbraněmi

Leon nebo Helena?
– Hrát za speciálního vládního agenta, legendárního vlasatého elegána Leona, nebo za nováčka v RE sérii, členku ochranky prezidenta USA, Helenu? Můžete si už při první hře vybrat koho chcete. Rozdíly při hře za jednotlivé hrdiny jsou markantnější než v RE 5 a to nejen po stránce míst, kam se který hrdina může dostat. Liší se i jejich počáteční výbava.
– Leon začíná s nožem a dvojicí pistolí. Pistole jsou sice slabé, ale protože jsou dvě, lze střílet slušnou rychlostí. Nůž je dobrý při boji zblízka pro zombiím, ale dělat s ním díru do větších monster bych radši nezkoušel. Helena má oproti tomu jednu velice silnou pistolí a ještě speciální brokovici Hydru (v RE 5 to byla skrytá zbraň, vzpomínáte?).

Emblémy (4)
– Emblémy se vrací na scénu a to v počtu osmdesáti kusů! I tentokrát mají modrou barvu ale tvarem vypadají jako kruh s propletenými hady. V každé kapitole najdete čtyři emblémy, celkem tedy 20 za jednu kampaň. Některé z nich jsou opravdu ďábelsky zašité. Pátrání po nich rozhodně nebude o nic snazší než v minulém díle série.
1.) Kapitola 1-1 – První emblém najdete v malé komoře za úklidovou místností, kde najdete otce Liz.
2.) Kapitola 1-2 – Až budete v křídle univerzitního kampusu, prohledejte kanceláře. V jednom z šuplíků (nedaleko karty) najdete emblém.
3.) Kapitola 1-3 – V oblasti, kde jsou dvoje koleje vedle sebe se podívejte pod vlak, který stojí v tunelu. O bok má opřený emblém.
4.) Kapitola 1-4 – Až budete procházet druhou hospodou, mrkněte vedle baru do rohu. Posedává tu jeden emblém.

Spreje (2)
– Léčivé spreje jsou v RE 6 vzácné. Je to způsob, jak můžete maximálně vyléčit sebe i parťáka (coop). V sólo hře je parťák nesmrtelný, takže sprej slouží jen pro vás. I tak jde o velice hodnotnou věc.
– Během této kampaně můžete najít jen devět sprejů. Tady jsou jejich pozice.
1.) Kapitola 1-1 – Ve vstupní hale u recepce se podívejte nad schodiště. U mrtvoly leží váš sprej záchrany. Té mrtvole evidentně nepomohl, tak nezapomeňte léčit včas, ať neskončíte stejně. 🙂
2.) Kapitola 1-5 – Druhý sprej kapitoly najdete v přízemí obchodu s bouchačkami. Je na prodejním pultu.

Zbraně a body
– Se zbraněmi je to v RE 6 jiné než jak to znáte z minulého dílu. Každý hrdina začíná kampaň s jinou výbavou. Během kampaní můžete nalézt zhruba 4 další zbraně, které můžete všechny pobrat nezávisle na inventáři – zbraně se do inventáře zkrátka nezanášejí.
– Zbraně už nelze vylepšovat. Po celou hru vám zůstanou takové jaké je najdete. Žádné vylepšení poškození, větší zásobník… nic takového.
– Ale ve hře přesto existuje ekvivalent peněz z RE 5. Tentokrát jde o body a za získané body lze kupovat schopnosti (skilly). Během první kampaně máte jeden slot do kterého můžete koupit až tři schopnosti. Pokud dokončíte kampaň, zpřístupníte si sedm dalších slotů, každý s maximálně třemi schopnostmi. V jedu dobu můžete mít aktivní pouze jeden slot, ale v menu mezi nimi můžete libovolně přepínat.
– Nicméně platí to, co v RE 5 – během jediné hry není možné koupit všechna vylepšení.

Doporučené skilly
– Pokud máte tu možnost, doporučuji pro kampaň Leona a Heleny následující skilly..
1) Větší poškození zombiím – V této kampani číhá asi sedm stovek zombíků, takže není co řešit.
2) Snadnější prolomení chvatů – Hodně zombií znamená hodně držení, sápání, povalování a s tím snižování zdraví. Vymanit se ze sevření chvíli trvá a mezitím zdraví klesá.
3) Posílení výdrže pro útok zblízka – Boj zblízka je v kampani velmi častý, protože i zombie bojují zblízka. Navíc bojová umění šetří munici. V kombinaci s větším poškozením zombiím jsou všelijaké kopance vražedné.
Helena) Snížení zpětného rázu – Pro rychlejší a přesnější střelbu Hydrou, může být dobré redukovat zpětný ráz a nahradit druhý skill tímto.

Pistole 2x Wing Shooter (Leon)

– Základní zbraň Leona je slabá pistole ale ve dvojím provedení. Hra na pistolníka pomůže rychle postřílet zombíky, ale přesnost je nízká a munice rychle mizí. Na větší dálku je lepší použít jen jednu pistolí – je to přesnější.
– Pomocí QS vypálí Leon několikrát po sobě na různé cíle v dostřelu. Velice užitečný trik při obklíčení.
– Poškození – 120 / kritický zásah – 8
– Munice – 18 / 18
– Alt. Funkce – jedna / obě pistole

Nůž přežití (Leon)

– Leon má pro boj na blízko nůž. Zbraň určená k boji na blízko je tradičně lepší než běžný fyzický útok při držení střelné zbraně. Proti skupinám zombíků anebo nějakým silnějším potvorám je ale sázka na nůž skoro sebevražda.
– Poškození – 180

Pistole Picador (Helena)

– Nejsilnější z pistolí. Má nízké kritické poškození, ale to bohatě konpenzuje účinnost, díky které je také šetřena munice. Skvělá bouchačka se kterou startuje Helena.
– Poškození 160 / kritický zásah – 6
– Munice – 16

Brokovnice Hydra (Helena)

– Vražedná brokovnice se z RE 5 vrací a to dokonce jako klasická zbraň! Hydra používá speciální unikátní hnědou munici, která je poměrně vzácná. Zbraň má brutální rozptyl ale na brokovnici nízkou účinnost a velmi malý zásobník. Je fantastická při likvidaci skupin slabších nepřátel. Prostě Helenina nejlepší kámoška proti dotěrným zombíkům. Při QS Helena provede přemet a střílí ze země.
– Poškození – 120×7 až 170×7 / kritický zásah – 8
– Munice – 3

Dveře
Obyčejné jednodílné dveře se dají otevřít třemi způsoby…
1. Klasické pomalé otevření
2. Prudké otevření (nebo vykopnutí) prováděné dvojitým stiskem příslušné klávesy
3. Otevření z krytu, tedy klasické pomalé otevření zpoza stěny.

Tmavá tma
– Možná si říkáte, proč je prakticky ve všech úrovních taková tma? Ve skutečnosti je 14 z 16 kapitol, jež se alespoň zčásti odehrávají venku, ponořeno do tmy noci. Oproti RE 5, kde byla polovina hry na denním světle, je to obrovská změna. Je sice pravda, že tma může příjemně podpořit ponurou atmosféru, ale i tak.
– Ať už to spolu souvisí nebo ne, pravdou je, že grafická stránka RE 6 je sice velice kvalitní, ale na svoji dobu nejde o nic extra. V mnoha ohledech působí dokonce hůře než o čtyři roky starší RE 5! Z pohledu laika vede RE 6 v detailech postav, v animacích, v efektech a některé scenérie jsou přímo úžasné, ale podivné nasvícení (blur efekt) a spousta velice bídných textur kazí dojem. Tma prostě maskuje neostrosti textur, nedostatečnou vymodelovanost okolí a taky omezuje dohlednost, takže když tvůrci dělají kupříkladu město, nepotřebují se tak moc starat o vzhled nedostupných míst, které hráč vidí v dálce. Prostě v té tmě uvidíte jen pár obrysů stromů, možná barvu budov ale tím to končí.

Hasičáky
– Během toulek kampusem si můžete všimnout mnoha hasicích přístrojů. Na požár se tu evidentně myslelo, na vpád zombíků bohužel už moc ne. Každopádně střela do hasičáku způsobí explozí a snadno tak můžete sundat zombíky.

Lovecká sezóna
– I v RE 6 jsou zvířátka, která můžete postřílet. Zanesou se vám do statistik, ale oproti RE 5 z nich žádný užitek není.
– Krysy jsou k nalezení na opuštěných místech nebo v podzemí. Jsou malé a těžko se trefují. První krysy potkáte už v kuchyni kampusu v kapitole 1-1.
– Vrány poletují nad okolím a to celkem rychle. Je těžké je trefit a zrovna tak je těžké si jich všimnout. První vrány najdete na dvoře kampusu v kapitole 1-2.
– Hadi se ukrývají v některých sarkofázích ve starých kryptách. První hady potkáte v kapitole 2-5.
– Pavouci líně visí na některých stěnách v podzemních kryptách. Je snadné je přehlédnout. Prvně na ně narazíte v kapitole 3-2.
– Slepice jsou k vidění na Čínských trzích. Mnoho z nich je drženo v klecích. První slípky potkáte v kapitole 4-3.
– Netopýři se představí až ve třetí kampani, v kapitole 2-3. Objevují se v temných jeskyních.

Šuplíky stolů
– Některé šuplíky stolů lze otevřít. Kolikrát se v nich dá nalézt trocha munice.

„Nekonečná“ horda nepřátel
– Při opuštění kampusu vás napadne zdánlivě nekonečná lavina zombií. Úkolem je vběhnout do policejní káry a zdrhnout, nicméně pokud si věříte a máte dost munice, můžete zombíky postřílet. Není jich nekonečné množství.
– To samé platí asi pro 90% případů, kdy se na vás valí stále noví a noví nepřátelé. Ve skutečnosti k nekonečnému respawnu monster dojde jen párkrát za hru. To znamená, že pokud na to máte, můžete téměř všechny situace, které vybízejí k útěku vyřešit bojem.

Brokovnice

– V kapitole 1-4 po opuštění zamčeného obytného domu najdete v uličce mrtvolu chlápka. Brokovnice leží vedle něj. Nejde minout.
– Brokovnice se jmenuje prostě brokovnice. Nemá žádný konkrétní název ani typ. Jde o silnou zbraň skvělou proti silným nepřátelům nebo skupinám nepřátel.
– Nabízí se srovnání s Heleninou Hydrou… Brokovnice je o něco silnější, má menší rozptyl a munice do ní není tak vzácná. Proti skupinám zombií stále vede Hydra, vše ostatní by měla obstarat Brokovnice.
– Poškození – 140×7 až 180×7
– Munice – 8

Zničená ponorka
– Při procházení obytného domu si všimněte puštěných zpráv v TV. Řeč je o zničené ponorce. Je to přesně ta ponorka, na kterou se podíváte v rámci kampaně za Adu.

Nezvratný osud přeživších
– Během ochrany obchodu nebudete sami. Už na konci kapitoly 1-4 narazíte na skupinku přeživších, kteří vám pomohou bojovat. Je tu policajt se samopalem, dále namyšlený týpek Peter se samopalem a taky jeho přítelkyně Nancy s pistolí. Během kapitoly 1-5 při obraně přízemí se Peter pokusí zdrhnout. Neúspěšně. Nahoře v patře se k vám přidá majitel krámu se samopalem a japonec, který se bude starat o zabezpečení (světla a ochranné rolety). Dále na konci kapitoly dorazí řidič autobusu. Jenomže v autobusu dostanou zombíci majitele krámu a Japonce. No a na počátku příští kapitoly zombící vyřídí i řidiče, policajta a Nancy. A tak z vašich dočasných kámošů nezbude nikdo.
– Vše co jsem popsal se nevyhnutelně stane. Nemůžete nikoho zachránit a ani se nemůže stát, že by byli zabiti dřív.

Boss 1 – Whooper, větší

Boss 1 1-1– První boss hry se vám do cesty postaví ke konci kapitoly, ale ne až v úplném závěru. Po jeho porážce musíte ještě vyřídit pár zombií a obyčejných Whooperů.
– Whooper větší, je gigantický tlouštík v červeném tričku. Oproti klasické verzi Whoopera (bez trička) je větší, odolnější a nebezpečnější. Na obrázku vidíte klasického Whoopera, ale když si domyslíte tričko, máte bosse.
– Tenhle boss sice vypadá jako reklama na Americké fastfoody ale navzdory snad až směšnému vzezření je to nebezpečná potvora. Dokáže se rozeběhnout a nabrat vás břichem. Může vás praštit a dokonce chytit a okusovat. Všechy jeho útoky jsou nebezpečné jen zblízka, jenomže boj se strhne na dvou těsných místnostech, takže vy budete bojovat zblízka!
– Když se Whooper protlačí dveřmi, jste zahnání do kouta. Sice vám pomůže skupinka přeživších, ale to je málo. Musíte Whoopera oběhnout a běžet do místnosti odkud přišel. Ta je přeci jen prostornější a máte možnost lépe manévrovat. Leon ať vytasí brokovnici, Helena rozhodně Hydru. Pomozte si střelbou do noh. Ochromený Whooper klesne na kolena a můžete ho zblízka udeřit (bojová umění). Pokud se začnete dostávat do úzkých, rychle Whoopera oběhněte a takto přebíhejte mezi místnostmi.
– V šuplících stolů a taky na stolech je spousta předmětů. Nezapomeňte je pobrat, ať jste na boj připravení.


 

Kapitola 2 – Tall Oaks, kostel
Počet nepřátel – cca 220

Délka – 02:20:00

1 K 2-2

Úrovně
Kapitola 2-1 – Autobus
Kapitola 2-2 – Lesní hřbitov
Kapitola 2-3 – Katedrála
Kapitola 2-4 – Podzemní laboratoř
Kapitola 2-5 – Vstup k primitivnímu oltáři
Kapitola 2-6 – Primitivní oltář
Kapitola 2-7 – Chodba u oltáře

Emblémy (4)
5.) Kapitola 2-2 – V areálu hřbitova (ten první hřbitov před mostem) je na jednom vysokém pomníku emblém (zhruba v polovině cesty k mostu).
6.) Kapitola 2-3 – Podívejte se nad sebe na výplň zdobeného kruhového okna přední strany katedrály. Nejlépe emblém sestřelíte z balkonu.
7.) Kapitola 2-4 – Prozkoumejte toalety a kontextovou akcí vypusťte umyvadlo. Je tu emblém!
8.) Kapitola 2-5 – Jen kousek od počátku úrovně se podívejte vlevo. V zatopeném tunelu za plotem uvidíte emblém.

Spreje (2)
3.) Kapitola 2-3 – Na sedadle v katedrále.
4.) Kapitola 2-4 – V truhle v dvojité cele, kterou odemknete kódy 012 a 201.

Vykradač hrobů
– Některé rakve a sarkofágy lze otevřít a vybrat jejich obsah. Ukrývají se v nich především bylinky a cennosti. První takové rakve najdete už na hřbitově.
– Jedna rakev je oplocená, nicméně plot je rozbitý a dá se obejít. Uvnitř je cennost (5000).
– Na několika místech hřbitova jsou vykopané hroby. Pokud přijdete blíž, hrdina uklouzne a svalí se dolů, kde číhá zombie. Z toho plyne jednoduché ponaučení – nenechávat po sobě nedokončenou práci. Jo a taky dávat pozor kam šlapete. 🙂

Poloautomatická odstřelovací puška

– Vzpomenete si z RE 5 na legendárního Dragunova? Tohle je něco na ten způsob – rychlý poloautomat s nízkým poškozením.
– Sniperku najdete na střeše katedrály krátce před úkolem zazvonit na zvony.
– Poškození – 500 / Kritický zásah – 75
– Munice – 5

Bestie Lepotitsa
– Boj s Lepotitsou je komplikovaný. Tato bestie se na vás zblízka dokáže vrhnout pařáty a na dálku vypouští oblak plynu, který z lidí dělá zombie (a samozřejmě vás prudce zraňuje). Navíc, střela do břicha Lepotitsy je riziková, protože po zásahu do výstupků na těle ihned vypustí plyn. Snažte se mířit na hlavu a nepoužívat brokovnice.
– Během boje můžete získat jeden ze vzácných achievementů. Je třeba porazit Lepotitsu dříve, než zabije poslední dvě ženy v kostele. Snažte se Lepotitsu vážně poranit už dole v přízemí. Jakmile se to povede, začne se po zpovědnici sápat nahoru na balkon. Nastražte jí do cesty nálože a zastavte ji, než dorazí k dalším přeživším.
– Ještě poznámka na okraj – Lepotitsa je nesprávný název potvory užívaný v anglické verzi hry. Názvy téměř všech monster ve hře pocházejí ze srbštiny. Správně se Lepotitsa má jmenovat Lepotica, což je v překladu ze srbštiny něco jako „krásná.“

Zámky a kódy
– V podzemí jsou dva bloky cel. Lze je otevřít na panelu nacvakáním kódu. Pokud nechcete být překvapení tím, co že jste to vypustili, můžete do cel nahlédnout otvorem ve dveřích. Dá se tak předejít otevření cel s nepřáteli, ale po nepřátelích zase mohou zbýt věci. Pokud vám trocha rizika nevadí, doporučuji otevřít všechny cely (ale raději jednu po druhé!)
– Kódy v prvním bloku:
210 – cesta do druhé části
012 – krabice s věcmi
201 – Zombie
102 – Shriker
021 – již otevřený vchod
– Kódy ve druhém bloku:
021 – cesta dál
102 – Shriker a bylinka
012 – první část dvojdílné cely se zombií
201 – druhá část dvojdílné cely s krabicemi s věcmi, bylinkou, sprejem a cennosti (5000)
120 – Zombie
– Kód na konci vězení:
201 – východ z oblasti

Umyvadla
– Umyvadla na toaletách je možné vypustit. V jednom je emblém (viz výše) a po vypuštění druhého se zjeví Shrieker

Boss 2 – Deborah

Boss 1 2-7

– Zmutovaná sestřička Heleny je kozatá a nahatá ženština pod vlivem C viru. To znamená virus, chvíli nic, poté skořápka zvaná Chrysalid a nakonec oslizlá bestie. Její lidskost je fuč a zbyla jen touha zabíjet. Boj s Deborah má několik fází.
– V první fázi dochází ke klasickému boji v aréně. Deborah má tři velká chapadla zakončená oranžovými bodci. Oranžová místa jsou velice zranitelná. Pokud zničíte všechny, Deborah to na chvíli omráčí. V ten moment ji můžete napadnout zblízka (QTE boj) a tvrdě ji rozmlátit hlavní chapadlo. Pokud to nebude stačit, chapadla Deborah dorostou a boj pokračuje.
– Samotná Deborah je nebezpečná hlavně zblízka. Ať už jde o sekání chapadly anebo všelijaké kopance (má zvláštní techniku boje zblízka). Raději se k Deborah přibližujte jen když je omráčená.
– Během bitvy do arény přibíhají zombie. Použijte výbušné sudy na jejich zastavení.
– Když Deborah vyřídíte, uteče a následuje běžná fáze úrovně. Deborah se vrátí na scénu během jízdy na důlním vozíku. I tentokrát má trojici oranžových chapadel, ale protože nemáte kam uhnout, může vás dost ostře poranit. Navíc Deborah mění pozici. Chvíli je vpředu vozíku, chvíle se veze vzadu. Nejsnáze se vyhnete chapadlům bojem ze země. Prostě s sebou flákněte o zem a ničte oranžové konce chapadel.
– Po poražení zase následuje chvilka klasického průchodu úrovní, v tomto případě spíše další část jízdy.
– Závěrečná fáze boje se strhne v momentě, kdy vozík vykolejí a hrdinové spadnou na okraj propasti. Deborah má už jen jedno chapadlo a blíží se k Heleně, která musí rychle reagovat nebo ji sestřička dostane. Helena je u země, zatímco Leon s Adou jsou v patře. Cílem všech tří hrdinů je hlavně oranžový konec chapadla. Když ho zničíte, Deborah definitivně padne a po dojemné scénce se zřítí do propasti.
– Tento bossfight je společný i pro Adu, což znamená dvě věci. Za prvé, v rámci jiné kampaně si jej střihnete znovu. A za druhé, na boj budete tři! Pokud hrajete 4-coop, máte celkem reálnou šanci, že se Ady zhostí další lidský hráč.


 

Kapitola 3 – Katakomby
Počet nepřátel – cca 125
Délka – 01:15:00

1 K 3-4

Úrovně
– Kapitola 3-1 – Chodba u oltáře
– Kapitola 3-2 – Katakomby
– Kapitola 3-3 – Jeskyně
– Kapitola 3-4 – Podzemní vodní tunel

Emblémy (4)
9.) Kapitola 3-1 – Nahoře ve výklenku v kruhovém sále přede dveřmi.
10.) Kapitola 3-2 – Podívejte se na ostrůvek v zatopené jeskyni. V jedné rakvi odpočívá emblém.
11.) Kapitola 3-3 – Jakmile se Helena oddělí od Leona, aby mu šla spustit most, bedlivě sledujte skály v okolí. Přímo naproti sloupu s modrým světlem je ve skále zaklíněný emblém. Leon má zřejmě smůlu a emblém nezíská. Nepovedlo se mi najít úhel, ze kterého by byl vidět.
12.) Kapitola 3-4 – V chodbě, kterou Helena probíhá, když chrání Leona před Brzakem. Helena emblém prakticky nemůže minout. To Leon se musí pro zisk emblému nejprve sejít s Helenou, poté vylézt na římsu a vrátit se přes můstky cestou, kterou šla Helena.

Útočná puška RN

– Konečně pěkný automat. Najdete ho v kapitola 3-2 v jedné zavřené rakvi hned na počátku. Je to asi druhá chodba v úrovni.
– Útočná puška je samozřejmě velice solidní zbraň, jejíž nevýhoda tradičně tkví v malých slotech pro munici. Do jednoho slotu v inventáři dáte jen 60 nábojů!
– RN má bajonet. Boj zblízka je velice silný.
– Munice – 30

Pod vodou
– V RE 6 je možné se potápět! Pohyb pod hladinou je trochu krkolomný a navíc musíte sledovat hladinu kyslíku.
– Během podvodní pasáže můžete u dřevěného plůtku nalézt cennost (500). Je to jeden z mála případů, kdy se cennosti o hodnotě pět set a více bodů nacházejí přímo v terénu a nikoli v truhlách, či sarkofázích.

Boss 3 – Brzak

Boss 1 3-4

– Těžko říct, kde se ve vnitrozemských vodách USA objevil žralok, nicméně Brzak je vodní mutant velice podobný žralokovi. Bossfight má opět několik fází. Nejprve jde o krátkou QTE sekvenci, kde se hrdinové snaží vymanit z Brzakova sevření. Nejde o nic těžkého.
– V druhé fázi musí Leon přeplavat podzemní nádrž, zatímco ho Helena kryje. Jako Leon prostě jen spěchejte stále vpřed. Jako Helena mějte připravené silné a přesné zbraně (pistoli, nebo sniperku). Postupujte přes můstky v dohled Leona a jakmile se Brzak vynoří napalte mu to do rudě svítícího jazyka. Jakmile Leon dosáne břehu, jste v bezpečí.
– Poslední a hlavní část bossfightu se strhne vzápětí. Proudem vody jste vláčeni vpřed, ležíte a za vámi je Brzak. Společně s vámi se valí i několik zásobníků do pistole (určitě je poberte). Musíte Brzaka zpomalit střelou do jazyka. Chce to opět přesné zbraně. Pokud vám dojde munice v zásobníku, raději přepněte na jinou zbraň, než abyste zdlouhavě přebíjeli. Po několika úspěšných odražení Brzaka, přejde bestie do finálního útoku. Přiblíží se k vám a nad hlavou vám proletí výbušný sud. Musíte ho trefit a exploze Brzaka zničí. Snažte mít na tuhle fázi v rukách útočnou pušku, případě Hydru. Sestřelit sud by s oběma zbraněmi mělo být velice snadné.


 

Kapitola 4 – Waiyip, Koocheng
Počet nepřátel – cca 35
Délka – 01:40:00

1 K 4-5

Úrovně
Kapitola 4-1 – Interiér letadla
Kapitola 4-2 – Místo ztroskotání letadla
Kapitola 4-3 – Tržnice
Kapitola 4-4 – Zdravotnické výzkumné centrum
Kapitola 4-5 – Vlak

Emblémy (4)
13.) Kapitola 4-1 – Mrkněte vedle schodiště ke kokpitu. Za téměř staženou roletou je vidět emblém.
14.) Kapitola 4-1 – Druhý emblém je také v první úrovni a to ve skladovacím prostoru ve skříních za sklem.
15.) Kapitola 4-3 – Prohledejte stánky na trhu, konkrétně stánek vedle první oběti Rasklapanje (mrtvola, kterou lze prohlédnout kontextovou akcí). Je tam emblém.
16.) Kapitola 4-3 – V oblasti, kde Helena díky Leonovi přeskočí na protější střechu se podívejte na stožár vedle červeného neonového nápisu. Je tam vidět emblém.

Spreje (5)
– Se spreji se v této kapitole roztrhl pytel. Nedivte se – na obzoru je kopec bossfightů.
5.) Kapitola 4-1 – V nákladním prostoru letadla
6.) Kapitola 4-2 – V kufříku na vršku kontejneru, kam se lze dostat poté, co všichni čtyři hrdinové odtlačí věž s žebříkem.
7.) Kapitola 4-4 – V bednách před vstupem do laboratoří.
8.) Kapitola 4-4 – V malé budce po střetu s Chrisem.
9.) Kapitola 4-5 – Na vršku jedoucího vlaku.

Nový outfit
– Můžete si všimnout, že oba hrdinové změnili oblečení. Leon se vytasil s modrou košilí a bojovou vestou, zatímco Helena má nátělník a tmavě rudou blůzu. Oba mají rukavice a více stylových postrojů pro zbraně.

Vítejte v Číně
– Kapitoly v Číně se odehrávají v provincii Lanshiang. Tato provincie má dvě města v níž se děj odehrává. Jde o města Wayiyp a Tatchi, které odděluje řeka (a most). Ve Wayiypu najdeme čtvrťi Koocheng (doky), Poisawan (slumy) a Yuenmon (vojenská základna). Ve městě Tatchi stojí za zmínku pouze obrovská věž Quad Tower (centrum Neo-Umbrelly).

Lightning Hawk

– Lightning Hawk byl k vidění už v RE 5. Jde o bouchačku kategorie magnum, tedy vražedná účinnost, leč vcelku vzácná munice. L. Hawk je skvělý především proti bossům ale klidně po něm sáhněte i ve chvíli, kdy stojíte proti jakémukoli odolnému nepříteli.
– V RE 5 se magnumky živily červenošedými krabicemi munice. Tady je to rozdělené dle typu magnumky. L. Hawk se krmí černými krabkami, tak pozor na to!
– Poškození – 1200 / Kritický zásah – 8
– Munice – 7

Boss 4 – Ustanak

Boss 1 4-2

– Vzpomenete si ještě na RE 3, kde si to Jill rozdala s vylepšeným Tyrantem zvaným Nemesis? Nadlidsky silný a nadlidsky odolný kráčející tank, který měl za úkol Jill sejmout. Ustanak je sice původem z C-viru, ale jde o něco podobného. Své si s ním užijí hrdinové třetí kampaně ale i v té první vás čeká jeden bossfight.
– Na Ustanaka tedy nebude pouze ve dvou, ale ve čtyřech. Ani tak to nebude nic snadného. Ustanak začíná boj s brokovnicí, jejíž střely jsou vražedné. Později místo brokovnice vytáhne ostré čepele, které jsou na těsnou vzdálenost vyloženě vražedné. Konečně na závěr boje odhodí zbraně a půjde na vás klasicky pěstmi. Ovšem různé kopance a údery může provádět i když drží zbraně. V každém případě platí držet se co nejdál od něj. Ustanak také může popadnout hrdiny a vrhnout je proti stěně (lze se tomu vyhnout přes QTE). Krom toho může jednoho hrdinu uzamknout do klece, kterou nosí na zádech a zároveň další dva hrdiny držet. Pokud je hrdina v kleci, můžete mu pomoct zdálky střelbou do klece anebo zblízka kontextovou akcí, kdy klec otevřete.
– V oblasti je několik vysokozdvižných vozíků. Jejich aktivací zvednete desku, přes kterou můžete vylézt na kontejnery. Ustanak ale může vyskočit nahoru, takže v bezpečí nebudete.
– Na kontejnerech jsou krabice s červenými výbušnými nádržemi. Shoďte krabice dolů a ve vhodný okamžik odpalte nádrže. Ustanaka tahle grilovačka dost poškodí.
– Boj má několik fázi. Nejprve čelíte Ustanakovi na uzavřeném prostoru. Když ho porazíte, uteče. Po návratu odřízne Helenu a Jakea od Leona a Sherry. Zatímco Helena s Jakeem musí vydržet, Leon s Sherry potřebují zprovoznit autobus a prorazit stěnu. Následně už bude přístupná celá oblast bossfightu. V této době Ustanak začne měnit zbraně – z brokovnice na čepele, z čepelí na holé ruce.
– V oblasti (po otevření celé arény) je vysoká věž se žebříkem. Když se všichni čtyři hrdinové zapojí, dokážou ji odtlačit ke stěně a žebřík posunout dál. Pak můžete vylézt nahoru, přeskákat kontejnery a konci najít kufřík s několika dálkově odpalovanými náložemi a sprejem (viz výše). Právě nálože jsou na Ustanaka skvělé.
– Co se taktiky týče, připravte minové pole díky náložím a nádržím. Coop hráč bude mít navrch, protože jeden hrdina může připravovat a klást nálože, zatímco druhý bude shazovat nádrže a z výšky je odpalovat. Pokud hrajete 4-coop a dokážete se domluvit, je situace vůbec neideálnější.

Nesmrtelný Rasklapanje
– Nesmrtelná bestie, která se vinou vašich střel dokáže rozdělit až na čtyři samostatně žijící části, které se snaží opětovně spojit. Nemá moc smysl pokoušet se Rasklapanje zabít. Pouze části jeho těla na čas znehybníte ale po nějaké době se proberou k životu. Nicméně pokud části Rasklapanje vyřídíte několikrát po sobě, zbude z nich cennost (3000).
– Ruku Rasklapanje můžete kontextovou akcí sebrat a hodit proti zdi, čímž ji hned znehybníte. Málokdo ale ví, že ruku lze definitivně zničit. Pokud ji skrze kontextovou akci vezmete v blízkosti mikrovlnné trouby, velkého kotle anebo hrnce s vařícím olejem, hrdina tam ruku strčí a nadobro se jí zbaví.

Závod hrdinů
– Kapitola 4-4 je společná i pro kampaň Chrise a Peirse. Pokud hrajete coop a připojí se k vám někdo hrající jejich kampaň, čeká vás zajímavý zážitkek. Totiž druhá strana, tedy Chris a Piers čelí stejně jako vy dvěma překážkám…
– Nejprve je nutné překonat místnost s lasery. Pokud to zvládnete jako první vy, dostanete se do výtahu a můžete si vyzvednout cennosti v truhlách. Pokud vás předběhnou Chris s Piersem, privilegium vybrat truhly mají i oni.
– Druhá překážka je zájímavější. Střelbou do robotů na podlaze je můžete odrazit na opačnou stranu, aby ztrpčovali život Chrisovi s Piersem. Navzájem si tedy škodíte a snažíte se otevřít dveře dál jako první.. Doporučuji jednoznačně využít samopal. Odměnou pro vítěze je ještě víc cenností z truhel.
– Jestliže nehrajete 4-coop a jsou-li Chris a Piers řízeni AI, potom v případě jejich vítězství najdete jen prázdné truhly.

Boss 5 – Simmons

Boss 1 4-5

– Poradce pro národní bezpečnost USA. Simmons je velké zvíře v politice USA a zároveň člen utajeného uskupení mocných lidí zvaného Rodina (Family). Protože se prezident USA chystal mimo jiné odtajnit informace o incidentu v Raccoon City (Amerikou vyhlazené město, kde se rozšířil virus), rozhodl se Simmons jednat. Cítil, že Amerika přestává být tou jedinou a dokonalou zemí, že její světový vliv slábne a tak zařídil další „Raccoon city“ a to s třešničkou na dortu – likvidací prezidenta. Plán do puntíku vyšel, nicméně Simmons poněkud podcenil druhou fázi svého plánu. Po nedobrovolné dávce C viru je Simmons v nestabilním stádiu mutace a jeho podoba se mění od lidské po opravdu vysoce nelidskou.
– Boj se Simmonsem má opět řadu fázi. Nejprve se Simmons změní do podoby mohutné bestie připomínající býka. Zblízka je smrtící a protože se bojuje na vlaku, je těžké Simmonse jakkoli oběhnout. Základem je uvědomit si jak aréna vypadá. Totiž vy můžete projít vagony skrze vnitřek, ale též po střeše, přičemž abyste se dostali na střechu, potřebujete si navzájem vypomoct s parťákem – Leon pomůže Heleně nahoru a Helena zase může Leona svrchu vytáhnout. Coop hra bude mít výhodu, protože nejideálnější situace je ta, kdy jste na střeše a Simmons je mezi vámi. V případě nouze, máte možnost seskočit. Abyste ale docílili tohohle postavení, přeci jen musíte Simmonse na střeše oběhnout. Dobré je ho obíhat v momentě, kdy se na okamžik změní v člověka. Po kritickém zásahu se totiž Simmons vrátí do lidské podoby, kdy je neškodný. Rovněž ho lze v lidské podobě napadnout zblízka (bojová umění) a skrze QTE mu stručně řečeno, rozbít hubu.
– V druhé fázi se Simmons změní do podoby kentaura, respektive z jeho podoby připomínající býka vyroste hlava držená několika silnými šlachami. Hrdinové jsou odděleni. Zatímco Leon musí utíkat po jednom vlaku, Helena musí Simmonse zpomalit z druhého vlaku. Pochopitelně miřte na hlavu 🙂
– V třetí fázi Leon přeskočí zpátky a z interiéru vlaku musíte sestřelit Simmonse, který jakožto mutant udržuje s vlakem rychlost a pálí po vás čímsi, co připomíná kulomet. Stačí se krýt za sedačky a pálit.
– Konečně přijde poslední fáze. Simmons se nacpe do vlaku a zažene vás až na střechu. Seskočí a předběhne vlak, aby do něj narazil. To se nesmí stát. Pokud Simmons do vlaku vrazí, je konec. Musíte Simmonse dostatečně poranit přesnou střelbou. Tady jednoznačně volte magnum, v nejhorším samopal. Simmons zeslábne, vlak ho smete a bitva konečně skončí.


 

Kapitola 5 – Tatchi, Quad Tower
Počet nepřátel – cca 150
Délka – 01:20:00

1 K 5-5

Úrovně
Kapitola 5-1 – Přístavní oblast
Kapitola 5-2 – Horní oblast
Kapitola 5-3 – Vstup do Quad Tower
Kapitola 5-4 – Quad Tower
Kapitola 5-5 – Střecha Quad Tower

Emblémy (4)
17.) Kapitola 5-1 – Během útěku před plynem si dejte menší zastávku v přízemí velkého domu. Vpravo na policích u stěny je emblém. Musíte ho sundat rychle, než se plyn rozšíří.
18.) Kapitola 5-2 – V ulici, kde stoji Hummer se podívejte na korbu vozu opodál. Je tam emblém.
19.) Kapitola 5-3 – Po drsné scéně s vrtulníkem se podívejte za zábradlí na recepci vpravo od dveří. Na polici je emblém.
20.) Kapitola 5-5 – Poslední emblém kapitoly! Najdete ho za mřížemi pod schodištěm. Jakmile se zombie vrhnout na Simmonse a vy proklouznete dál, podívejte se do rohu pod schody.

Plyn za zády
– Když utíkáte před plynem, dejte si rychlou zastávku v přízemí a prvním patře domu. Je tu několik beden s věcmi a také truhla s magnum municí. Musíte ale pospíchat, jinak z vás bude zombie. 🙂

Raketomet

– Raketomet, navíc s optikou, je k nalezení v samém závěru celé kampaně, konkrétně u vrtulníku. Slouží k doražení Simmonse a má jen jedinou raketu.
– Poškození – 30 000
– Munice – 1

Boss 6 – Simmons

Boss 1 5-3

– Derek Simmons se vrací a bitka s ním je opět na několik fázi, tentokrát dokonce nepříč hned třemi úrovněmi. Při prvním střetu na nádvoří mezi Quad Tower, má Simmons podobu připomínající dinosaura. V tlamě má schované obří oko, což je velice zranitelné místo. Simmons je rychlý, dokáže hrdinu praštit ocasem, zašlápnout a taky chytit do tlamy chvíli okusovat.
– Výhodou je, že na boj nejste sami. Tahle úroveň je společná i pro Adu, která svůj part obstará z vrtulníku. Co se týče Leona a Heleny, ti na to jdou po svých.
– Pokud hrajete sólo, můžete vsadit na nesmrtelnost AI parťáků a nejprve oběhnout arénu a pobrat věci. Jsou tu desítky beden a munice přijde vhod. Pokud hrajete Coop, zkuste se rozdělit. Jeden zaměstná Simmonse, druhý sesbírá předměty.
– Všimněte si velkého množstvý výbušných sudů. Je to skvělý způsob, jak Simmonse vyřídit. Po dostatečném poškození, se Simmons promění zpátky na člověka a vy ho můžete v rámci QTE napadnout zblízka a mlátit. Určitě toho využívejte.
– Zhruba v polovině bitky, přijede voják s hummerem a vy můžete Simmonse zpražit z kulometu. Palte hlavně na oko v tlamě. Jízda skočí záhy, to když vozidlo exploduje.
– V aréně je ještě jedno vozidlo s kulometem na korbě. Můžete ke kulometu usednout a Simmonse zpražit, potíž je v tom, že půjde kulomet rychle zničit. Moc si tím nepomůžete ale lepší než nic. 🙂

Boss 7 – Simmons

Boss 1 4-5

– Další úroveň a další bossfight. Tentokrát je Simmons zase v podobě kentaura. I Transformeři by záviděli. 🙂 Opět jde o úroveň společnou pro Adu. Zatímco si Ada hraje se Simmonsem duel, vaše účast začíná až v momentě, kdy vyšplháte na rampu odkud můžete Simmonse střílet a Adě tím trošku helfnout. Vemte sniperku, jinak těžko něco trefíte.
– Nicméně v druhé fázi Simmons Adu tvrdě narazí na podlahu a ona chuděrka ztratí vědomí. Leon půjde Adě pomoct, zatímco Helena může z výškové budovy oba chránit. Co se Leonova partu týče, běžte si rovnou pro Adu. Helena by zatím měla zaměstnat Simmonse (střely do hlavy to jistí). Když je Ada vzhůru, Helena může povolit a udělá dobře, když prohlédne konce chodby – jsou tu bedny s věcmi. Mezitím Leon a Ada musí vyřídit Simmonse. Není to zrovna jednoduché, protože Simmons pálí ze své hlavy jak z kulometu a krom toho dokáže hlavu natáhnout jako chapadlo a sápat se po vás. Snažte se couvat a pražit to do Simmonse, jakmile dostane kritický zásah a změní se v člověka, rozbijte mu tlamu a dále útočte z té strany, kde je víc místa. V oblasti budou i zombie o které by se měla starat Helena a to jen tehdy, když je k ní Simmons otočený zády a nelze ho střílet do hlavy.
– Simmons nakonec Leona srazí na kraj mostu, načež musí zaúřadovat Ada a Simmonse v rámci QTE dorazit.

Hlavní Boss – Derek C. Simmons

Boss 1 5-5

– Závěrečný bossfight celé kampaně není nikdo jiný než Simmons. Ten zmrd je prostě nesmrtelný. Tentokrát zmutoval do podoby připomínající cosi mezi krabem a hmyzem.
– Bossfight je pochopitelně náročný a to i tím, že přijít na postup, který Simmonse zabije, je docela komplikované. Simmons dokáže plivat kyselinu nebo útočit klepety. Pokud se budete držet dál od něj, můžete zase očekávat neustálé útoky zombií, které do oblasti přicházejí pořád. Právě zombie jsou ale klíčem k Simmonsově poražení.
– Začněte tím, že zahájíte palbu na oranžové výstupky na těle bestie. Můžete zkusit i rudé oči, ale ten hajzl si je chrání a jakmile na ně zamíříte, přikryje si je klepety. Ničením oranžových výstupků budete odlamovat Simmonsova klepeta, jenomže on si je nechá dorůst. Buď mu způsobíte takové škody (zničíte tolik výstupků), že si je začne doplňovat díky zombiím anebo skrze QTE v pravý čas uhnete útoku klepeta a pak po něm vyběhnete nahoru, kde Simmonsovi zanecháte dárek v podobě granátu.
– V obou případech bude Simmons tak zraněný, že začne chytat zombíky, aby se vyléčil. Sáhne i po zombíkovi, který je v aréně připíchnutý na hromosvodu. A jakmile si ho Simmons stáhne k sobě, blesk ho udeří a urve mu kus těla. To ale zdaleka nestačí.
– Teď je hromosvod volný a vy ho můžete vzít a zabodnout do žijící zombie. Udělejte to, poraňte Simmonse, aby se musel léčit a doufejte, že si vezme zombíka s hromosvodem. Po několika ranách bleskem, začne Simmons padat hubou na podlahu. Teď přichází finální část. Jakmile Simmonse trefí blesk, běžte k němu a kontextovou akcí mu strčte do hlavy granát. Simmonsova kebule exploduje a on si bude muset doléčit hlavu. Pokud sáhne po zombii v níž je hromosvod, dostane šlehu přímo do hlavy a je konec. Existuje ještě jedna lepší a jistější varianta. Až mu hlava padne na zem, vezměte hromosvod a zabodněte mu ho rovnou do hlavy. Tím předejdete riziku toho, že si Simmons na vyléčení vezme jiného zombíka.
– Závěrečná fáze boje přijde až u vrtulníku. Simmons se z posledních sil pokusí vás dostat. Máte jen pár vteřin na to, ho dorazit. Buď mu to napálíte něčím silným (magnum) do očí anebo vezmete z vrtulníku raketomet a trefíte ho raketou. Simmons se zřítí, změní do lidské podoby a nabodne se na špici památníku dole. V každém případě je úhlavní boss kampaně konečně mrtvý. Že to ale trvalo.


 

Po kampani

Epilog
– Jak bývá u některých filmů zvykem, neodcházejte z kinosálu během titulků, protože na konci může být ještě jedna scéna. To u RE 6 platí v případě všech kampaní. Tato kampaň končí scénou na hřbitově, kde Helena zavzpomíná na sestru a následně je zproštěna viny za smrt prezidenta. Zda ji uvidíme po boku Leona i někdy příště je ve hvězdách. Osobně bych byl rád. Přeci jen ze všech nových hrdinů, které RE 6 představil, je Helena nejlepší.

NG+
– I RE 6 má verzi New Game+ Budete tázání, zda chcete hrát BEZ získaných zbraní. Pokud dáte Ano (yes), zruší se vám výbava a začnete novou kampaň zase se základním inventářem. Jestliže dáte Ne (no) zbraně a obsah inventáře vám zůstane.
– Navíc se po dokončení jedné kampaně zpřístupní dalších 7 slotů pro schopnosti.


 

2. Kampaň
(Chris Redfield + Piers Nivans)

Chris Redfield 3

Piers Nivans

Druhá kampaň vrací na scénu Chrise Redfielda, hrdinu minulého dílu hlavní série. Celá kampaň je podstatně akčnější než ta první a je našlapaná vojenskou technikou, těžkými zbraněmi a také přestřelkami! Pryč se zombiemi. Místo nich jako řadoví protivnící přicházejí inteligentní J’avo, kteří ovládají střelné zbraně, umí se krýt a mohou zmutovat do pokročilých fází.
– 23 úrovní kampaně je opět rozděleno do pěti kapitol. Tato kampaň je o trochu kratší než Leonova, a to jak počtem úrovní, tak i délkou, která čítá zhruba 7-8 hodin.

 

Kapitola 1 – Wayiyp, Poisawan
Počet nepřátel – cca 115
Délka – 01:25:00

2 K 1

Úrovně
Kapitola 1-1 – Hlavní ulice
Kapitola 1-2 – Zadní uličky
Kapitola 1-3 – Střechy
Kapitola 1-4 – Bytové domy

Emblémy (4)
21.) Kapitola 1-1 – Když budete skrze doby obcházet blokádu na ulici, zastavte se v řeznictví. Na regálech je emblém.
22.) Kapitola 1-2 – Ve skladišti za zničitelnou bednou. Prakticky nejde minout..
23.) Kapitola 1-3 – Tohle je trošičku horší. Emblém je na vršku jedné z věží, které jsou zakryty zelenomodrými plachtami. Stačí, když prohlédnete každou věž. Sestřelit emblém bude pro Chrise docela oříšek. Piers to se svou sniperkou zvládne hned.
24.) Kapitola 1-4 – Běžte na 6. podlaží a prohlédněte řeznictví. Je tu schovaný emblém.

Chris nebo Piers?
– Ikonický dobrácký velitel jednotky BSAA, Chris, který se ovšem po ztrátě paměti a většiny mužů proměnil v opileckou trosku anebo mladý nováček, nagelovaný frajírek Piers, který se všemožně snaží udělat z vymletého velitele zase normálního chlapa? Volba je na vás. Chris byl sice hrdina už v minulém RE 5, nicméně tentokrát platí za vypatlaného cholerického idiota, který se nedokáže smířit s tím, že pod jeho velením umřela hrstka lidí.
– Chris začíná s kvalitní pistolí, nožem a ještě výtečnou útočnou puškou. Perfektní výbava. Pistole je solidní kvér, nůž pomůže při boji zblízka a útočná puška patří k nejlepším svého typu. To Piers má slabý samopal používající munici do pistole. Krom něj vlastní speciální odstřelovací pušku, která využívá unikátní typ munice.
– Obecně vzato je základní výbava v této kampani špičková. Výtečné kvéry, zásoba munice, k tomu ještě pár granátů a pilulek.

Doporučené skilly
1. Větší poškození J’avo – J’avo je v kampani asi 500, takže není co řešit
2. Více nalezených předmětů – Nepřátel v kampani je hodně, mutované J’avo vydrží poměrně dost a navíc se bojuje na dálku, takže nejde běhat během boje po okolí a sbírat každý náboj.
3. Větší přesnost – Často se bojuje na veliké vzdálenosti. Přesnější střelba je důležitá.
(Piers) – Větší zoom sniperky – Za Pierse může být užitečné místo větší přesnosti navýšit zoom sniperky.

Pistole Nine-Oh-Nine (909)

– Základní pistole Chrise. S poškozením se nevyrovná Picadoru, ale i tak jej má vysoké. Navíc má přímo brutální kritický zásah. Jde o výtečnou zbraň.
– Poškození 150 / kritický zásah 12,5
– Munice – 15

Útočná puška pro Special Tactics

– Pokročilá útočná puška s velmi vysokým poškozením a přesností. Jde o skvělou zbraň, která najde využití po celou kampaň.
– Poškození 200 / kritický zásah 6
– Munice – 30

Bojový nůž

– Ekvivalent Leonova nože. Má stejnou účinnost i způsob použití.
– Poškození 180

Samopal MP-AF

– Samopal využívající munici do pistolí. Má slabou účinnost ale lze přepínat režim střelby na jeden výstřel nebo na automatiku. I tak je Piers nucen spoléhat se spíše na Chrise.
– Poškození 100 / kritický zásah 6
– Munice – 30
– Alt. Funkce – Jeden výstřel / Automatika

Anti-Materiální puška

– Speciální sniperka využívající unikátní munici. Má ohromnou účinnost, průraznost a šanci na kritický zásah. Výhodou je i velký zásobník a možnost termální optiky, díky čemuž je sniperka vhodná do tmy. Prostě perfektní zbraň se kterou začíná Piers.
– Poškození 1000 / kritický zásah 100
– Munice – 10
– Alt. Funkce – Optika klasická / Optika termální

J’avo
– Protože namísto zombií (ty v této kampani vůbec nejsou) přicházejí J’avo, neuškodí k nim říci pár slov…
– J’ava vystupují ve třech vizuálně odlišných skupinách – východoevropští povstalci, čínští teroristé a bojovníci Neo-Umbrelly. Od těchto skupin se odvíjejí také možnosti další mutace. J’avo je schopen regenerace – když je zraněný automaticky se léčí.
– Základní varianta používá mačety, samopaly, či kulomety. Mohou také používat granáty. Pokročilé varianty používají sniperky či raketomety. Někteří mohou skákat na padácích.
– Po zásahu některé části těla může dojít k dodatečné mutaci, přičemž na jednom J’avu může být těchto mutací i více.
– Místy se objevují již různě zmutovaná J’ava. Někdy se nová mutace představí pomocí animace a teprve poté k ní může docházet na kterémkoli J’avo. Většinou ale k mutacím může dojít v závislosti na kapitole, tedy nejnebezpečnější mutace jsou přípustné až v pokročilých fázích kampaně.
– V některých výjimečných případech může po dostatečném zranění J’ava dojít ke kompletní mutaci, tedy ztvrdnutí těla do kokonu zvaného Chrysalid a zrodu zbrusu nového monstra.

Mutace J’ava
– Variace mutace… Uvádím četnost výskytu a kapitolu v níž při mé hře došlo k první mutaci daného typu. Nezaručuji, že některé mutace nemohou přijít na scénu už dříve.
– Protože jsou názvy mutací srbsky, asi nemá smysl dodávat překlad, tedy z které části těla která mutace pochází, že? 🙂
1) Ruka-Srp (velmi běžná, kapitola 1-2) – Veliká chapadlovitá ruka ukončená ostrým drápem. J’avo s ní útočí na větší vzdálenosti. K této mutaci může dojít na obou rukách. Jde o nejčastější mutaci čínské skupiny J’ava.
2) Noga-Let (běžná, kapitola 1-3) – Křídla místo nohou umožní J’avu létat hlavou dolů.
3) Noga-Trchanje (běžná, kapitola 1-4) – Pavoučí nohy umožňují J’avu velmi rychlý pochyb a chůzi po stropě
4) Ruka-Bedem (velmi běžná, kapitola 2-1) – Z ruky se stane štít, kterým si J’avo chrání tělo. Nejběžnější mutace východoevropské skupiny J’ava.
5) Ruka-Khvatanje (vzácná, kapitola 2-2) – Ruka je mnohem delší a připomíná červa. J’avo jí může natahovat do velmi velké vzdálenosti.
6) Noga-Oklop (velmi vzácná, kapitola 2-2) – Nohy se pokryjí tvrdou vrstvou kůže, která nelze běžnými zbraněmi prostřelit. J’avo se pohybuje rychleji a provádí akrobatické útoky.
7) Glava-Sluz (velmi vzácná, kapitola 3-1) – Červovitá hlava plivající sliz. J’avo může tímto slizem zpomalit hrdiny.
8) Noga-Skakanje (běžná, kapitola 3-2) – Dlouhé ptačí nohy zvednou J’avo vysoko nad úroveň ostatních. Mohou skákat do velké vzdálenosti.
9) Chrysalid (vzácná, kapitola 3-4) – J’avo podstoupí kompletní mutaci viru C a z jeho kokonu se zrodí Napad, Strelats, nebo Mesets. Kokon Chrysalidu lze zničit elektřinou.
10) Glava-Smech (velmi běžná, kapitola 4-1) – Krabí klepeta svírající rudou, zranitelnou část těla. J’avo může sevřít hrdiny mezi klepety
11) Telo-Explozija (velmi běžná, kapitola 4-1) – Celé tělo připomíná larvu, která v blízkosti hrdiny vybuchne. J’avo lze snadno zabít střelou do noh ale při smrti též exploduje.
12) Glava-Begunats (vzácná, kapitola 4-2) – Tři rozvětvení pohybující se červi na hlavě. J’avo je velmi rychlý a agresivní. Vrhá se na hrdiny.
– Jak je vidno, s J’avo na stereotyp rozhodně trpět nebudete. 🙂
– Ještě tři druhy mutace zbývají, ale ty se prvně představí až ve třetí kampani.

Žádný boss
– Tato kapitola nekončí žádným bossem, pouze hektickým útěkem skrze bombardovanou budovu. Podobně na tom jsou i některé další kapitoly kampaně. Bossfightů si tentokrát neužijete mnoho, namísto nich budou závěry kapitol patřit především chaotickým bojůvkám s nutností rychlého postupu.


 

Kapitola 2 – Edonie, město
Počet nepřátel – cca 165
Délka – 01:50:00

2 K 2

Úrovně
– Kapitola 2-1 – Město ve východní evropě
– Kapitola 2-2 – Most
– Kapitola 2-3 – Před radnicí
– Kapitola 2-4 – Radnice

Emblémy (4)
25.) Kapitola 2-1 – Na nádraží, kde Finn odpaluje zátaras. Emblém se nachází až vzadu za okny budovy na níž se objevují J’ava, konkrétně v pravém okně v rohu.
26.) Kapitola 2-2 – Tento emblém může získat jen Piers! Když Piers opouští budovu ze které zničil tank, všimněe si emblému na pravé části konstrukce mostu (zhruba přímo proti dveřím)..
27.) Kapitola 2-4 – Tohle je snadné. Běžte do chodby pod schodištěm do patra. Emblém visí na stěně.
28.) Kapitola 2-5 – V místnosti, kde najdete „Adu“ se běžte podívat za stěnu v rohu. Na skříní u stropu je emblém.

Spreje (1)
– V této kapitole poprvé najdete sprej. Zatímco v první kampan bylo sprejů devět, tady jich je jen pět! Obtížnost je zkrátka vyšší a to v mnoha směrech.
1.) Kapitola 2-1 – V té samé místnosti, kde brokovnice. Až zaženete Ogromana, který vás na zdi brány překvapí, vraťte se zpátky na bránu. Nahoře jsou dveře na vykopnutí a za nimi sprej (a brokovnice).

Edonie? Kde to je?
– Přestože série RE se většinou snaží situovat dění do reálně existujících států, ne vždy se zadaří. Edonie samozřejmě neexistuje, jde o fiktivní postsovětskou republiku, která po pádu SSSR spadla do chaosu a občanské války. Je otázka, zda lze Edonii pomyslně umístit někam na území Estonska, Lotyšska a Litvy anebo spíše na území bývalé Jugoslávie.
– V oficiálním animovaném filmu RE Zatracení, který doplňuje události během RE 5 a RE 6, je děj také situován do východní Evropy. Nejde ale o Edonii, nýbrž o tzv. Východoslávskou (či snad východoslovanskou) republiku. Tady si zase lze představit Ukrajinu a to rovnou „pomajdanovskou“ Ukrajinu, neboť film, přestože je staršího data než počátek krize na Ukrajině, zmiňuje násilný převrat, útlak obyvatel i jejich snahu o separaci a boj proti nové vládě. Jen ten nový prezident není čokoládový magnát ale instruktorka bojových umění :))

Útočná brokovnice

– Tahle brokovnice patří k těm několika málo hůře nalezitelným zbraním. Získáte ji v první úrovni, skoro na počátku. Až zaženete Ogromana, který vás na zdi brány překvapí, vraťte se zpátky na bránu. Nahoře jsou dveře na vykopnutí a za nimi brokovnice.
– Útočná brokovnice se moc neliší od té klasické. Má o jeden náboj menší zásobník a o trochu vyšší účinost. Nejde ale ani tak o to, jak je brokovnice dobrá. Hlavní je, že ji máte.
– Poškození 150×7 až 170×7
– Munice – 7

Boj na mostě
– Útok parašutistů můžete v rychlosti vyřešit tím, že jim rozstřílíte padáky. 🙂

Bestie Ogroman
– Ogroman je obrovitá ošklivá stvůra. Za celou hru jich nepotkáte mnoho. Jde o podobně vzácnou stvůru jako byla v rámci první kampaně Lepotitsa.
– Ogroman je velice zranitelný na rudém pulsujícím vaku na zádech. Někteří Ogromani ale mají vak krytý gumovou schránkou. Nicméně druhým zranitelným bodem Ogromana je jeho tlama a tu nemá krytou nikdy.
– Pokud Ogromanovi zasadíte kritický úder, zavrávorá a je-li poblíž nějaká budova, opře se o ni. V ten moment na něj můžete přes kontextovou akci skočit a v rámci QTE mu buď strhnout ochranu vaku anebo mu vak vážně poškodit ostrým hrotem. Abyste ale na Ogromana mohli skočit, musíte být v patře budovy o kterou se bestie opírá (ze země na něj vylézt nejde!)
– Existuje ještě jeden zlepšovák. V kapitole 2-3, kde se utkáte s dvojicí Ogromanů, jsou rozvěšeny dráty elektrického vedení. Pokud na ně Ogromana nalákáte, zamotá se do nich a okamžitě přejde do ochromeného stavu, kdy na něj můžete skočit.
– K této úrovni lze říct ještě pár věcí. Za prvé, jde o společnou úroveň pro třetí kampaň, takže na bitvu budete ve čtyřech! Obzvláště, pokud hraje 4-coop, máte obrovskou výhodu. A za druhé, pokud vyřídíte Ogromany dříve než zničíte všechny protiletadlové kanóny, můžete si z nich nerušeně vzít cennosti (4000). Úroveň končí v momentě, kdy jsou kanóny zničené a padne poslední Ogroman.

Do řady, Napadi
– Z každého Napada zbude cennost (1500). Proto je možnost likvidace skupiny Napadů v přízemí radnice velice lákavá. Nicméně i když si věříte a rozhodnete se bojovat, čeká vás ztráta spousty munice.
– Existuje ale takový fígl, založený na Piersově sniperce. Nalákejte Napady do dlouhé chodby pod schodištěm, vytáhněte anti-materiální pušku a vystřelte. Díky obrovské průraznosti projde střela skrz každého Napada v řadě. Stačí vám pár střel a pak už jen sbírat cennosti.


 

Kapitola 3 – Wayiyp, Poisawan + Koocheng + Yuenmon
Počet nepřátel – cca 100
Délka – 01:45:00

2 K 3

Úrovně
– Kapitola 3-1 – Poisawan, vchod do činžovního domu
– Kapitola 3-2 – Poisawan, dvůr
– Kapitola 3-3 – Poisawan, vnitřní prostory
– Kapitola 3-4 – Oblast plovoucích domů
– Kapitola 3-5 – Zdravotnické výzkumné centrum
– Kapitola 3-6 – Hlavní dopravní tepna

Emblémy (4)
29.) Kapitola 3-1 – Až opustíte areál hřiště a vyjdete na ulici, vydejte se vlevo. Nakonci ulice, v rohu u stěny je na krabicích emblém.
30.) Kapitola 3-2 – V bytě, kde je velký hrací stůl s kartami a televize, se podívejte na postel.
31.) Kapitola 3-4 – Tohle je docela těžké. Emblém visí na dřevěné konstrukci naproti velké lodi s restaurací. Musíte ho sundat než zničíte vrtulník.
32.) Kapitola 3-6 – I tohle je drsné. V garážích, kde se hrdinové brání zátarasu je vpravo na jednom ze sloupů emblém. Musíte ho zničit rychle, než se děj posune dál. Chris, který má kulomet bude mít výhodu, to Piers musí lépe mířit.

Spreje (3)
2.) Kapitola 3-1 – V druhé větší místnosti činžovního domu na bedně vlevo.
3.) Kapitola 3-2 – Na bednách v místnosti s granátometem.
4.) Kapitola 3-5 – V bednách před vstupem do testovací místnosti.

Jdeme na houpačky!
– Na dětském hřišti si můžete v rámci kontextové akce pohrát 🙂 Chris se může pohoupat na pandovi a sjet skluzavku. Piers může zkusit jen tu skluzavku.

Granátomet

– Granátomet se v RE 6 vrací na scénu. Opět ho lze ládovat různými druhy munice, dle které se odvíjí účinnost. Granátů jsou ovšem pouze tři druhy (namísto šesti v RE5).
– Munice – 6
– Alt. Funkce – Explozivní / Kyselinové, Dusíkové

Granáty – Explozivní
– Základní typ granátů, který najdete už ve zbrani. Často se vyskytují právě v třetí kapitole, poprvé v úrovni 3-2. Exploze je velice užitečná proti skupinám nepřátel anebo proti vrtulníkům.

Vrtulník
– Úroveň 3-2 je společná i pro Jakea a Sherry. Ve dvou bitkách musíte vyřídit vrtulník. Nejde o nic snadného, tím spíše, že vrtulník je imunní vůči většině zbraní. Jediné, co ho dokáže spolehlivě poškodit je granátomet.
– V prní části ještě granátomet nemáte a musíte sestřelovat J’ava, který střílí z vrtulníku.
– V druhé fázi boje už můžete vrtulník zničit. Potřebujete k tomu granátomet. Rovněž může vrtulník vyřadit i Jake. Pokud hrajete 4-coop máte šanci, že vám Jake výrazně ušetří starosti (a granáty!). Je třeba, aby Jake přeskákal po hrazdách na nejvyšší bod. Jakmile bude vrtulník vysazovat na lanu J’ava, Jake se jej může kontextovou akcí chytit a vyšplhat až k vrtulníku. Pak stačí prostřelit magnumkou sklo a sundat pilota. Odměnou je i jeden ze vzácných achievementů.

Boss 1 – Iluzia

Boss 2 3-3

– Tenhle boss se představí zhruba v polovině kapitoly. Nejprve vám během přepadových útoků zmasakruje většinu jednotky (nelze tomu zabránit) a poté si to rozdáte v několika větších místnosterch. Iluzia je obrovský had, který se dokáže zprůhlednit a vy ho pak zahlédnete jen díky tetelivému pohybu. Pozornost je tady hlavním klíčem k porážce hada.
– Když už Iluzia útočí, tak obvykle s otevřenou tlamou, která průhledná není. Právě tlama je nejzranitelnější bod. Chris by měl sáhnout hlavně po brokovnici, kdežto Piers má výhodu anti-materiální pušky (můžete přepnout na termální vidění, které vám Iluziu zvýrazní i když je neviditelná!).
– Když vyženete Iluziu z jedné místnosti, je načase se šachtou přesunout do druhé, kde boj pokračuje. Jakmile porazíte Iliziu i zde, můžete přejit na dvorek, kde proběhne finální fáze bitky.
– Na dvorku se Iluzia pohybuje skrze úzkou uličku. Nemáte, jak jí tady uhout a navíc nemáte jak ji zabít (střelbě odolá). Vylezte po žebříku nahoru a zapněte generátor. Dole přímo pod vámi je voda, kam kabely směřují. Stačí spusttit generátor ve chvíli, kdy tudy Iluzia prochází.

Královská cennost
– Při druhém boji s Illuziou si ve velké místnosti všimněte šachty s červenou zářivkou. Protáhněte se šachtou a dostanete se do malého bytečku s bylinkami a hlavně truhlou s cennosti (10 000). Je to nejvzácnější cennost ve hře a nikde jinde už ji nenajdete.

Závod hrdinů
– Kapitola 3-5 je společná s Leonem a Helenou. Jde o možnost rychlým postupem vyhrát cennosti na úkor Leona a Heleny, viz návod pro první kampaň.


 

Kapitola 4 – Letadlová loď
Počet nepřátel – cca 140
Délka – 01:45:00

2 K 4

Úrovně
– Kapitola 4-1 – Letadlová loď, zadní hangár
– Kapitola 4-2 – Letadlová loď, můstek
– Kapitola 4-3 – Letadlová loď, přední hangár
– Kapitola 4-4 – Vzdušný prostor nad letadlovou lodí

Emblémy (4)
33.) Kapitola 4-1 – V kokpitu vrtulníku v hangáru.
34.) Kapitola 4-1 – Při obcházení hangáru skrze venkovní prostory si všimněte lodi se světlomety. Na samém vršku lodi je vidět emblém. Je to práce pro snipera.
35.) Kapitola 4-2 – Až opustíte můstek skrze šachtu (kterou Chris otevře) všimněte si pod schodištěm do patra emblému.
36.) Kapitola 4-4 – Jakmile odpálíte první kontejner pokračujte dál. Zhruba na okraji lodi leží pneumatika a v ní emblém. Piers emblém najde a sundá snadno, kdežto Chris bude mít potíže. Může zkusit pálit ze stíhačky na to místo a doufat v zásah.

Sprej (1)
5.) V oblasti s Raklapanje zamiřte do kajuty kapitána. Na umyvadle v koupelně leží sprej.

Nacpaný inventář
– V této kampani budete mít dost možná potíže s přeplněným inventářem. I když budete příznivci klasické inventářové strategie, tedy pro každý typ munice jeden slot, budete potřebovat 7 slotů (4 pro klasickou munici + 3 pro granáty do granátometu)! Pokud chcete mít ještě nějaké spreje, léčiva či granáty, nezbude než se uskromnit. V případě coopu to půjde snáz, protože si můžete rozdělit, kdo kterou munici bude sbírat a využívat.

Zbraň – Poloautomatická odstřelovací puška
– Tuhle flintu znáte už z Leonovy kampaně. K nalezení je hned na začátku kapitoly 4-1, konkrétně u mrtvoly v místnosti vlevo. Sniperka přijde vhod hlavně Chrisovi. Piers může s klidem zůstat u té své.

Granáty – Kyselinové
– V kapitola 4-2 poprvé najdete krabku kyselinových granátů. Mají hnědou barvu a jsou mnohem vzácnější než ty explozivní. Kyselina je skvělá především proti vytrvalým monstrům, protože je vážně poškodí a navíc zpomalí. Ideální vůči Napadům nebo Raskapalnje.

Vražedná ruka
– Ruku Raskapalnje můžete zlikvidovat novými způsoby – v mikrovlnce, v hrnci s vařící vodou anebo v záchodové míse 🙂


 

Kapitola 5 – Podmořská základna
Počet nepřátel – cca 75
Délka – 01:20:00

2 K 5

Úrovně
– Kapitola 5-1 – Podmořská stanice
– Kapitola 5-2 – Podmořská stanice, nižší úrovně
– Kapitola 5-3 – Podmořská stanice, vyšší úrovně
– Kapitola 5-4 – Nouzová úniková cesta I
– Kapitola 5-5 – Nouzová úniková cesta II

Emblémy (4)
37.) Kapitola 5-1 – Ve větším sále, kde Chris pomůže Piersovi přeskočit mezeru sejděte nejprve dolů. Za lopatkami ventilátoru je emblém. Chris tudy bude prolézat až se lopatky zastaví, takže emblém získá snadno. Piers jej musí sestřelit mezi lopatkami.
38.) Kapitola 5-1 – V kancelářské místnosti s počítači a velkým stolem uprostřed, kde proběhne mohutný útok J’ava, je vpravo v rohu (ode dveří) ventilační šachta. V šachtě je emblém, ale je vidět jen pod určitým úhlem. Postavte se ke dveřím, odkud jste přišli a mrkněte tam. Docela rafinovaně schovaný zmetek.
39.) Kapitola 5-4 – Po útěku před Haosem skrze zavírající se vrata je v poslední místnosti vlevo od dveří emblém (na podlaze). Tady už nebezpečí nehrozí, takže ho lze snadno nalézt a sestřelit.
40.) Kapitola 5-5 – Poslední emblém je v samém závěru kampaně, konkrétně před třetí stěnou, kterou musí Piers zničit svojí zmutovanou rukou. Emblém je vpravo dole vedle mostu. Chris ho musí sestřelit zbraní, Piers jedině zmutovanou rukou. Času na jeho zničení je ale velmi málo. Jeden z těch nejtěžších emblémů na získání.

Granáty – Nitrogenové
– Poslední typ granátů je extrémně vzácný. V celé hře je pouze jediná krabka! Najdete ji v kapitole 5-1 ve slepé chodbě, krátce po cestě výtahem. Na konci chodby je kufřík a v nich tyhle modře značené granáty.
– Granáty jsou ideální vůči skupinám nepřátel a to i velmi odolných. Dokáží totiž zmrazit zasažené cíle, které lze rozbít jedinou ranou zblízka (nebo střelbou). Využijte je nejdéle v úrovni 5-2, protože pak už nebudou mít smysl.

Boss 2 – Haos

Boss 2 5-3

– Miláček „Ady“ mající produkováním C viru zahltit celý svět. Haos se však zrodí v nehotové fázi, ostatně jeho výroba nebyla dokončena. Bestie s průsvitnou kůží a poddajnými chapadly je neuvěřitelně vitální. Boj s ní se klasicky dělí na několik částí.
– Ve fázi první musíte před Haosem utéct skrze můstky. Některé překážky musíte přeskočit, jiné podlézt. Chris musí často pomoci Piersovi na vyvýšenou desku, Piers ho pak musí svrchu vytáhnout. Dvakrát vám Haos zablokuje cestu a je třeba ho střelou do hlavy poranit. Cílem je výtahová kabina nahoře. Bohužel celý útěk před Haosem je snímán naprosto zoufalou kamerou. Úhly snímání scény nejsou klasické (zpoza ramene) ale mění se, čímž se mění i správné klávesy potřebné k tomu, abyste běželi požadovaným směrem. Jde o velice náročnou část kampaně. Pokud hrajete sólo, AI řízený parťák svůj útěk zvládne. Pokud hrajete coop, pak přeji upřímnou soustrast, protože stačí jedna chybička, či jedno opoždění kteréhokoli z hráčů a je konec.
– Druhá fáze už bude o boji. Haos se protáhne uzavírající se šachtou, která mu usekne část těla. Haos sám je gigantický a jeho paže mají obrovský dosah. Snažte se od něj držet co nejdál, tedy pohybovat se po obvodu sálu. Kolem je hromada beden s věcmi, ale většinu nechte Chrisovi. Pokud se podíváme na blízkou budoucnost, pak uděláte nejlépe, když v případě coopu necháte Haose na Piersovi. Chris ať si šetří munici a snaží se Haose odlákat. Hlavním cílem je bezesporu hlava Haose. Sice můžete pálit i do roztrhané části jeho těla, ale ta se hůře trefuje. Jakmile Haos padne a že to není zase tak náročné (zvlášť s Piersovou antimateriální puškou) úroveň končí.

Hlavní boss – Haos

Boss 2 5-3

– Haos podruhé. A úroveň začíná stejně jako ta minulá – útěkem! Tentokrát to bude snazší a kratší útěk. Musíte proběhnout skrze uzavírající se dveře. Pomáhejte si skluzem, pokud vám v cestě bude překážet Haosova ruka, střelte do ní, nejlépe granátometem. Tenhle útěk rozhodně není tak těžký, ale i tak musíte být rychlí.
– Čtvrtá a hlavní fáze boje přijde vzápětí. Piers přijde o ruku a sáhne po C viru. Právě na něm je poražení Haose založené. Nyní však už Haos disponuje všemi útoky. Krom mlácení chapadly může vystřelit kyselinové vaky (po jejich zničení mohu zbýt předměty) anebo vyprodukovat chuchvalec chapadel, která po vás budou sekat. Haos je velice odolný. No a Pier během svých útoků zmutovanou rukou zabíjí sám sebe. Sice se Piers sám léčí (podobně jako J’avo), ale i tak se vyplatí nechat práci nejprve na Chrisovi.
– Střelbou do hlavy nebo do rudých výstupků na těle Haose přiveďte do kritického stavu, kdy leží na zemi. V tu chvíli je třeba ho dorazit (může i Piers), to aby se Haos zavřel do kokonu. Teď nastupuje jedině Piers – nabijte silný elektrický útok (podržením obou tlačítem myši – v podstatě QS útok) a vpalte to do kokonu. Elektřina na Chrysalid platí (to si zapamatujte pro další kampaň!) a tak kokon rozbijete než se stačí Haos zregenerovat. Teď musí Piers zblízka skrze kontextovou akci vrazit elektrickou ruku do těla Haose a poranit ho. Tento postup musíte zopakovat třikrát, tedy třikrát vrazit zmutovanou ruku do těla Haose.
– Po prvním zásahu ale Haos začne využívat kontejnerů a útočit seshora. Navíc se i zmenší, takže bude horší ho zasáhnout. Po dostatečném poškození, ale spadne dolů a můžete opakovat postup – doražení omráčeného Haose, zničení kokonu a kontextový útok.
– Nicméně v rámci závěrečné animace uvidíte, že Haos opět přežil a zregeneroval se do původní velikosti. Exploze celé základny ho však pohltí a nadobro zničí.


 

Po kampani

Epilog
– I tentokrát následuje po titulcích závěrečná animace. Chris si užívá steaku v hospodě (stejně jako Piers na začátku) a krátce poté je odvolán na novou misi.

Smrt Pierse
– Piers je jediným hlavním (hratelným) hrdinou, který zemřel. A to nejen v rámci RE 6, ale celé hlavní série.


 

3. Kampaň
(Jake Muller + Sherry Birkin)

Jake Muller

Sherry Birkin

Třetí kampaň je založená na spolupráci dvou zcela odlišných osob, které proplouvají chaosem za pomoci aktérů zbylých kampaní. Po stránce možností kampaň přináší řadu zbrusu nových prvků jako občasné tiché akce, nebo jízdu sněžnými skútry. Hlavním motivem kampaně je však téměř nezničitelné monstrum zvané Ustanak, které provází hrdiny od začátku až do konce.
Kampaň je opět o pár hodin kratší než ta předchozí, zabere zhruba 6-7 hodin a nabízí o poznání méně nepřátel. Celkem 21 úrovní je tradičně rozděleno do pěti kapitol. Obtížnost je ale velmi vysoká vinou Ustanaka a mnoha hektických částí, kde jediná chyba znamená smrt.

 

Kapitola 1 – Edonie, město
Počet nepřátel – cca 100
Délka – 01:20:00

3 K 1

Úrovně
Kapitola 1-1 – Kanalizace
Kapitola 1-2 – Vodní kanál
Kapitola 1-3 – Podzemní tunel
Kapitola 1-4 – Před radnicí
Kapitola 1-5 – V helikoptéře

Emblémy (4)
41.) Kapitola 1-1 – Při útěku přes dvorky si všimněte emblému nad vchodem do jedné z prvních budov.
42.) Kapitola 1-1 – Emblém je na vršku stožáru v oblasti, kdy si hrdinové navzájem vypomáhají, aby se dostali přes rozbořené římsy. Uvidíte ho už od první hrazdy, kterou musí Jake překonat.
43.) Kapitola 1-2 – Tohle je docela náročné. Emblém je ve skladu na toaletách ale v místnosti nad rozbitým žebříkem. Sherry se může dostat nahoru díky Jakeovi, ale sám Jake emblém nezíská, ledaže by dokázal hodit nahoru zábleskový granát.
44.) Kapitola 1-3 – Emblém je na malém náměstí, kde jsou velká vrata do tunelu. Visí na vršku zdi, hned proti vchodu

Spreje (1)
– V celé kampani jsou jen dva spreje!
1.) Kapitola 1-5 – V prvním vrtulníku běžte ke kokpitu. Na jedné polici je sprej.

Jake nebo Sherry?
– Jake je typický badass hrdina, čili debil až na půdu. Po svém tatíkovi nezdělil ani špetku charisma, či důstojnosti. Sherry je známá hrdinka, která se objevila už v RE 2, ale ne jako hlavní hratelná postava. Sherry je mladá, snaživá a sympatická agentka.
– Oba hrdinové začínají s pistolí. Jake má silnou pistoli, kterou používal Chris. Sherry má žhavou novinku a to slabou bouchačku schopnou střílet dávkou. Rovněž mají oba hrdinové zbraň pro boj zblízka. Jake používá holé ruce, Sherry svůj paralyzér.

Doporučené skilly 
1. Větší poškození střelbou – J’ava jsou sice nejčastějším protivníkem, ale není jich zase tolik a navíc tu nechybí řada silných monster v čele s Ustanakem. Je tedy lepší větší poškození všem.
2. Průraznost – Mnoho nepřátel je silně obrněno. Navíc munice v kampani není mnoho.
3. Větší odolnost – Silní nepřátelé způsobují brutálně velká zranění a tahle kampaň je plná silných nepřátel!
(Jake) – Větší poškození bojem zblízka – V případě častého využívání boje zblízka se může vyplatit nahradit druhý skill tímto.

Pistole Nine-Oh-Nine (909)
– Základní bouchačka Jakea. Viz Chrisova kampaň.

Boj beze zbraní

– Jakeova specialitka se kterou celkem logicky začíná. Boj beze zbraní je v inventáři veden jako klasická zbraň a jde o ekvivalent Sherryina paralyzéru. Pomocí obou tlačítek myši (včetně QS) lze provádět sérii útoků různé síly a rychlosti.
– Boj beze zbraní je užitečný hlavně pro šetření munice. Ale protože J’avo používají střelné zbraně, chce to se zaměřovat na ojedinělé cíle.

Pistole Triple Shot

– Sherryina základní pistole. Je slabá, ale má veliký zásobník. Výhodou je možnost střelby dávkou, čímž pistole částečně nahradí samopal.
– Poškození 130, kritický zásah 8
– Munice – 20
Alt. Funkce – Jedna kulka / Dávka (3 kulky)

Paralyzér

– Z RE 5 se paralyzér vrací na scénu. Jde v podstatě o to samé, co je Jakeův boj beze zbraní. Opět lze provádět řetězce útoků včetně QS. A také je možné podržením tlačítka pro útok paralyzér nabít a provézt velice silný úder.
– Paralyzér (silný úder) je schopen rozbít kokony Chrysalidu! Jakmile uvidíte Chrysalid, neváhejte.
– Poškození 140-280

Další J’avo
– Třetí kampaň přinese na scénu i zbylé možné mutace J’ava.
13) Telo-Krljusth (velmi vzácná, kapitola 1-1) – Hrudník se pokryje tvrdou vrstvou kůže, která nelze běžnými zbraněmi prostřelit.
14) Glava-Div (velmi vzácná, kapitola 3-2) – Trojice velkých sršňů na hlavě. J’avo plive rudá oblaka smrtícího jedu.
15) Telo-Magla (velmi vzácná, kapitola 3-2) – Tělo se sevře do klepet, které chrání paže i hlavu. Zranitelnou částí jsou především nohy.

Magnum Elephant killer

– Vražedný magnum revolver je sehnání ve skladišti v boční místnosti patra. Raději si ho vyzvědněte ještě před bojem s Ustanakem.
– Elephant killer zaostává za L. Hawkem pouze v počtu munice a délce přebíjení. Účinnost je obrovská a tak je ravolver fantastický proti všem silným monstrům, včetně bossů.
– Revolver využívá unikátní typ munice – bílé zásobníky. Ne, že by to hrálo roli, ale jde o jiné krabky s municí, než kterými se krmil L. Hawk.
– Poškození 1600, kritický zásah 12,5
Munice – 5

Boss 1 – Ustanak

Boss 1 4-2

– Bestie, která byla vyslána, aby přinesla Jakea (živého, či mrtvého). Během bossfightů se ale nespoléhejte na to, že Ustanak jde primárně po Jakeovi, protože stejně jako každý jiný boss napadá oba hrdiny.
– Poprvé se s Ustanakem utkáte už v kapitole 1-2! Tato kampaň zkrátka opravdu není pro začátečníky. Po zběsilém útěku před Ustanakem, dorazíte do starého skladiště kde k boji dojde. Boj startuje až v momentě, kdy zaberete za kliku dveří, takže se nejprve můžete připravit. Vyzvedněte si z patra magnumku, zničte bedny s věcmi, z patra skopněte dvojici žebříků (pro pozdější snazší přístup nahoru), všimněte si rozestavěných explozivních sudů a rovněž by vám neměly uniknout nízké průchody, kterými se můžete proplazit mezi místnostmi. Většina okolí, včetně některých stěn a sloupů je zničitelná, to znamená, že až přijde Ustanak, počítejte s tím, že stěna ani sloup není záruka bezpečí.
– Ustanak špatně vidí, což znamená, že pokud jste od něj daleko, může se jen tak potloukat okolo aniž by vás napadl. Střelba ho samozřejmě vzburcuje, takže pokud chcete oddych, tak opatrně.
– Ustanak se dokáže rozeběhnout a vrazit do vás tělem. Rovněž může rozdávat zdrcující rány a kopat. Co se zbraní týče, Ustanak má masivní čepele, kterými dokáže hrdinu sekat nebo chytit (QTE akcí se dá utéct). Rovněž je Ustanak schopen čepele natáhnout a udeřit vás i na dálku.
– Podle mých zjištění Ustanak nemá žádnou slabinu. Dokonce mám pocit, že ani střelba do hlavy mu nezpůsobuje větší poškození než kamkoli jinam, ačkoli jistojistě to říci nemohu. Nejlepší taktika jak se s obrem vypořádat jsou explozivní barely. Prostě je odpalte pokaždé, když je Ustanak blízko. V areálu jich je asi 6, což bohatě stačí. Můžete si pomoct i časovanými náložemi, které odvedou stejnou službu. Pokud to chcete těžší, vsaďte na střelbu, kde se vyplatí magnumka. Poškození dělá brutální, stačí se jen trefit. Jste-li masochisti, můžete zkusit i boj zblízka 🙂 Ustanakovi se dá pomocí řady kotoulů a úskoků uhýbat tak dobře, že vás vůbec netrefí. Nečekejte ale, že ho dokážete svým kung-fu dohnat do nějakého stavu ochromení (to nejde ani zbraněmi, ani paralyzérem, ani ničím).

Boss 2 – Ustanak

Boss 1 4-2

– Na konci kapitoly přichází druhý střet. Hovíte si ve vrtulníku, za vámi nepřátelské stíhačky a Ustanak. V první fázi se bude Ustanak sápat do vrtulníku z různých míst. Prorazí stěnu a začne sahat po hrdinech. Pokud vás chytí, musíte utéct přes QTE. Stačí, když budete stále sledovat okolí. Také si vpředu u kabiny vyzvedněte munici do pistole a sprej!
– V druhé fázi musíte přeskočit do druhého vrtulníky a usednout ke kulometům. Ustanak se drží na stíhačce a střílí kulometem! Občas vystřelí raketu, kterou musíte rychle sestřelit. Není od věci si v coopu rozvrhnout úkoly – jeden pálí na Ustanaka, druhý ničí stíhačky.


 

Kapitola 2 – Edonie, doly
Počet nepřátel – cca 65
Délka – 01:15:00

3 K 2

Úrovně
– Kapitola 2-1 – Horská stezka
– Kapitola 2-2 – Zasněžená hora
– Kapitola 2-3 – Jeskyně

Emblémy (4)
45.) Kapitola 2-1 – Vedle datové schránky A je v kabině sněžné rolby emblém.
46.) Kapitola 2-1 – Až budete u malé boudy na kopci vyzvedávat datovou schránkju C, mrkněte na vršek stožáru poblíž. Na samém vrcholu je vidět emblém.
47.) Kapitola 2-2 – Tohle je opravdu velice náročné. V závěru jízdy na skútru musíte projet tunelem. Kousek před ním je po pravé straně na pahorku emblém. Musíte ho srazit skútrem a navíc máte jen pár sekund, protože za vámi se valí lavina. Pokud emblém nezvládnete trefit za jízdy, je konec a musíte jedině počkat na smrt (tedy na lavinu) a zkusit to znovu.
48.) Kapitola 2-3 – I tohle je pěkně drsné. V oblasti se čtyřmi kontejnery a spoustou Oko je na sloupu vpravo emblém. Ideálně jde vidět od východových dveří. Střelba do něj, ale přiláká Ustanaka a zpátky ke kontejnerům je to daleko, takže je nutné okamžitě utéct dveřmi dál.

Odstřelovací puška

– Klasická sniperka bez jedinečného názvu. Najdete ji v první úrovni, skoro na počátku pod žebříky. Nejde minout.
– Sniperka přijde vhod spíše v následujících kapitolách. Vinou mlhy a nízké dohlednosti ji tady těžko využijete. Nicméně jde o silnou kvalitní pušku, jejíž nevýhoda tkví v delších prodlevách mezi výstřely.
– Poškození 700, kritický zásah 100
– Munice – 6

Skrytý tunel
– V první úrovni, zhruba v polovině, vylezte po žebříku na most s tratí pro důlní vozíky. Běžte po trati až dorazíte ke skalní stěně. U její paty je tunel, kam se můžete proplazit. Následně se sklouznete až dolů do úvodní oblasti, kde jste našli sniperku. Podstatné je, že během jízdy můžete v rychlosti pobrat zelenou a červenou bylinku.

Střelec
– Během jízdy na skútru jsou po celé oblasti roztroušené cenosti (300). Musíte být velmi pozorní, abyste je stihli za jízdy sebrat. Rozhodně nemáte čas zpomalovat a už vůbec ne se otáčet.

Důlní hrátky
– Ustanak vidí díky poletujícím můrám zvaným Oko. Ty je možné zezadu neslyšně zabít kontextovou akcí. Pokud si vás ale Oka všimnou, nebo vystřelíte, hodíte granát, případně šlápnete na křehký led, Ustanak vás zmerčí a půjde po vás. Není možné mu uhnout ani ho zahnat střelbou. Jediné řešení je se rychle schovat do kontejnerů. V každé oblasti se ale můžete ukrýt jen dvakrát. Napotřetí Ustanak váš úkryt prohlédne a zabije vás.
– V druhé oblasti si můžete všimnout, že Ustanak chodí v sále za krápníky. Tam se dá dostat z konce chodby, nicméně pokud tam vejdete, Ustanak si vás vždy všimne. V blízkosti Ustanaka ale leží truhla s cenností. Ptáte se, jak ji získat? Nechte se dvakrát odhalit, tak aby po vás Ustanak šel. Schovejte se do kontenerů na začátku chodby a počkejte. Po druhém neúspěšném pokusu o vaše chycení, Ustanak změní stanoviště a cesta k truhle bude volná. Nicméně pamatujte, že pokud na sebe upozorníte potřetí, už se nemáte kam schovat!
– V třetí oblasti musí Sherry obejít křehký led a vyzvednout kartu než si ji Ustanak všimne. Můžete si pomoct připravením nálože (jsou v areálu). Položte ji na opačnou stranu a odpalte. Ustanak se půjde podívat co to bouchlo a kartu snadno získáte.

Boss 3 – Ustanak

Boss 1 4-2

– Závěrečný boj se opět odehraje s Ustanakem. Nebude to dlouhé, zato pěkně hektické. Nejprve musíte proběhnout skrze řadu dveří. To znamená QTE, proběhnout, QTE, proběhnout a tak dál.
– V druhé fázi najdete důlní vrták, kterému se postaví Ustanak se svým ručním vrtákem. Opět následuje řada QTE. Pokud selžete, Ustanak vás natlačí dozadu, pokud se zadaří, zatlačíte Ustanaka vy. Po několika zatlačení v řadě, jedna, či druhá strana exne a vy samozřejmě potřebujete, aby exnul Ustanak. Ale nebojte, on se vrátí.
– Můžete si všimnout, že od této chvíle, tedy od blízkého setkání důlního vrtáku s Ustanakovým nezničitelnými břišními svaly bude mít Ustanak na břichu strženou kůži a vyčnívající maso. To je zranitelný bod! Ale to vás zatím zajímat nemusí.


 

Kapitola 3 – Zdravotnické zařízení Neo Umbrelly
Počet nepřátel – cca 90
Délka – 01:05:00

3 K 3

Úrovně
– Kapitola 3-1 – Výzkumné středisko, zadržovací centrum
– Kapitola 3-2 – Výzkumné středisko, obytné prostory
– Kapitola 3-3 – Výzkumné středisko, vstup

Emblémy (4)
49.) Kapitola 3-1 – Tenhle emblém je jen pro Jakea. Sherry jej sice může vidět také ale už ho nemůže získat. Skrze kameru a dálkově ovládaný kulomet si všimněte emblému na skříní v rohu místnosti, kterou Sherry prochází. Stačí ho kulometem trefit.
50.) Kapitola 3-2 – V přízemí ve skladišti pod schody. Emblém je na jedné polici mezi bednami.
51.) Kapitola 3-3 – Tohle je drsné. Musíte počkat až tank rozstřelí sochu Buddhy. Emblém je pod jejími troskami na zemi. Musíte ho ale získat rychle, protože tak se postaví na to místo a emblém zakryje.
52.) Kapitola 3-3 – Venku utíkejte až na konec dvorku ke zdi. Hned za schodištěm leží emblém.

Detenční zařízení
– Zatímco Jake likviduje ochranku, Sherry si může ve svém pokoji zapnout rádio a televizi. Jakmile ale Jake vypne bezpečnostní systém, spadne proud a zábavy je konec. V solo hře k tomu dojde velice brzy, sotva stihnete rádio či televizi zapnout. Pokud hrajete coop, řekněte kolegovi ať na sebe nespěchá 🙂
– V šatních skříňkách se můžete ukrýt. To není žádný objev, nakonec jedině díky tomu Sherry objeví správný kód. Nicméně skříňky se vyskytují i v další úrovni a jedna je dokonce až v kapitole 4-4. Ukrývat se v nich ale už jaksi pozbývá smyslu.
– Zlaté vázy v úrovni 3-2 lze zničit. Může po nich zůstat předmět nebo cennost.

Útočná puška Bear Commander

– Získat tuhle bouchačku bude těžší než se zdá. Nachází se v hlavní hale za sochou Buddhy, jenomže je kryta mříží. Abyste mříž otevřeli, musíte do pokladničky na Buddhovi vhodit všech 16 medailonů, které jsou roztroušené po celém domě (viz níže).
– Bear Commander je fantastická útočná puška. Je silná, má obstojná zásobník a hlavně granátomet! Díky tomu můžete v rychlosti střílet explozivními granáty známými z klasického granátometu (z druhé kampaně). Bohužel, jiné než explozivní granáty použít nejdou.
– Poškození ?, kritický zásah ?
– Munice – 30 / 1 granát
Alt. Funkce – Střelba samopalem / granátomet

Buddhovy medailony
– Medailony se nacházejí napříč celými obytnými prostorami kapitoly 3-2. Osm medailonů zbude po nepřátelích, zbylých osm je k nalezení různě po místnostech.
– Medailony se vkládají do pokladničky na soše Buddhy, přičemž za 3 medailony se otevře cesta k bazénu, za 10 se otevře cesta do kontrolní místnosti a za 16 se odemkne mříž kryjící novou zbraň.
– K pokroku ve hře stačí nalézt 10 medailonů, ale pokud chcete Bear Commandera, potřebujete najít všechny.
– A tady jsou jejich pozice, přičemž pozice medailonů od nepřátel berte s rezervou, protože nepřátelé se samozřejmě pohybují a mohou vás napadnout i na jiném místě.
1) Po nepřátelích na schodišti
2) Po nepřátelích ve skladišti
3) V šuplíku u stolu v ložnici
4) Po nepřátelích v knihovně
5) Na polici v knihovně (police vzadu v patře)
6) Po nepřátelích v chodbě do hlavního sálu
7) Pod stolem ve společenské místnosti u bazénu (stůl lze zničit výbušninou)
8) Po nepřátelích v hlavním sálu
9) Po nepřátelích v místnosti s krbem
10) Na desce nad krbem
11) Po nepřátelích v místnosti s kulečníkovými stoly a barem
12) Na desce u piana (je třeba na něj zahrát)
13) Ve fontánce před bazénem
14) V bazénu pod sochou býka
15) Na schodišti nad bazénem (po odtlačení kontejneru)
16) Po nepřátelích v chodbě do hlavního sálu (po návratu od bazénu)

 

Kapitola 4 – Wayiyp, Poisawan + Koocheng
Počet nepřátel – cca 100
Délka – 01:15:00

3 K 4

Úrovně
– Kapitola 4-1 – Město a dálnice
– Kapitola 4-2 – Poisawan, dvůr
– Kapitola 4-3 – Poisawan, nákupní čtvrť
– Kapitola 4-4 – Nákupní čtvrť
– Kapitola 4-5 – Místo havárie letadla
– Kapitola 4-6 – Oblast plovoucích domů

Emblémy (4)
53.) Kapitola 4-1 – Tenhle emblém je jen pro Sherry. V momentě, kdy projedete pod cisternou a máte za úkol jí zapálit střelbou si všimněte vlevo nahoře emblému. Visí vedle cedule připevněné k rohu domu.
54.) Kapitola 4-3 – Když procházíte zaneřáděnou ulicí všimněte si po levici bílého osobáku se zapnutými světly. Na předním skle má emblém.
55.) Kapitola 4-4 – Jakmile Sherry spadne z rozpadající se konstrukce na ulici, všimněte si pletiva za vámi. Jděte do rohu a vzadu v tmavém koutě mezi zelenými stánky zahlédnete emblém. Docela doře schovaný zmetek.
56.) Kapitola 4-4 – V uličce vedoucí k poslednímu dvorku (tam kde se objeví Ubistvo) je za žebříkem hromada kontejnerů. Pod správným úhlem je za nimi vidět emblém. Opět je pěkně zašitý. Emblémy v této kapitole jsou vůbec dost náročné.

Spreje (1)
2.) Kapitola 4-5 – Druhý a poslední sprej kampaně lze získat stejně jako v první kampani. Je v kufříku na vršku kontejneru, kam se lze dostat poté, co všichni čtyři hrdinové odtlačí věž s žebříkem.

Zbraň – Brokovnice
– Brokovnice známá z první kampaně je k sehnání v úrovni 4-4 ve skříni v patře několikapatrového domu. Nejde minout.

Všichni na palubě
– V této kapitole se váš příběh protne se všemi ostatními hrdiny.
– Nejprve vás čeká setkání s Chrisem a Piersem. Jde o záležitost s vrtulníkem. Zopakuji, že v druhé fázi boje už můžete vrtulník zničit. Sherry může využít granátomet ne Bear Comanderu. Jake může pochopitelně udělat to samé, ale také může vrtulník zničit zcela ojedinělým způsobem. Je třeba, aby Jake přeskákal po hrazdách na nejvyšší bod. Jakmile bude vrtulník vysazovat na lanu J’ava, Jake se jej může kontextovou akcí chytit a vyšplhat až k vrtulníku. Pak stačí prostřelit magnumkou sklo a sundat pilota. Odměnou je i jeden ze vzácných achievementů.
– Druhými hrdina na něž narazíte je Leon a Helena. Jde o bossfight s Ustanakem, viz níže.
– Ada se představí také a to až v poslední úrovni.

Boss 4 – Ustanak

Boss 1 4-2

– Já vím, že bych sem ten obrázek nemusel cpát furt dokola ale tak nějak dodržuji tradici, že každého bosse ukážu na obrázku. Holt Ustanaka ukazuji už počtvrté a stále ne naposledy.
– Tento bossfight odpovídá tomu z první kampaně. Myslím, že vše postatné bylo řečeno tam. Varianta (Jake + Sherry) nemá žádná specifika, tedy snad jen to, že máte jiné zbraně. Elephant Killer je na první pohled jasná volba, ale díky obrovskému množství nádrží a dálkově odpalovaných bomb zvažte, zda nebude lepší šetřit cennou munici.

Boss 5 – Ubistvo

Boss 4-4

– Ubistvo je v podstatě mutant s motorovou pilou. Ve skutečnosti to není motorová pila jako spíše kus střeva natahující se na kusu masa ale to je vedlejší. Podstatné je, že zblízka vás Ubistvo dokáže okamžitě zabít. Prvně potkáte tuhle bestii v úrovni 4-4, kdy k vám spadne rovnou z trati (viz čtvrtá kampaň), nicméně jakožto boss se představí jiný Ubistvo a to až v úrovni 4-6.
– Za prvé si řekněme, že tato úroveň je společná i pro kampań Ady, která vás bude krýt svrchu.
– V první fázi se Ubistvo ukáže na potápějící restauraci (tudy procházel Chris s Piersem, vzpomínáte?). Prostor který máte kolem sebe je omezený ale celkem velký. Snažte se obíhat Ubistva a neustále se od něj držet dál. Protože do arény skákají J’ava, je užitečné zvolit explozivní zbraně. Mluvím tu o Bear Commanderu s granátometem. Na ochromení přijdou vhod zábleskové granáty. Po kritickém zásahu Ubistvo klesne na kolena a vy ho může zblízka tvrdě udeřit. Pokud se ale stihne vzpamatovat, jste jednou nohou v hrobě. Máte-li dost munice, raději nepokoušejte štěstí. Výhodné je, že vám pomůže Ada. Pokud hrajete 4-coop, doufejte, že její hráč vás nenechá na holičkách.
– V druhá fázi vyskočí Ubistvo na vaši loď. Dřevěná deska je na manévrování podstatně menší. Tentokrát neváhejte ani vteřinu a berte magnumku. Mířte na hlavu. Pokud se Ubistvo přiblíží, musíte ho nějak oběhnout. Pokud ještě máte zábleskové granáty, využijte je.
– V poslední fázi je situace podobná, jenže na pontonu zůstává pouze Sherry, zatímco Jake už je na molu. Ubistvo má tedy pouze jeden cíl. Tady se o záchranu postará Ada, vám stačí, aby Sherry co nejdéle přežila.


 

Kapitola 5 – Podmořská základna
Počet nepřátel – cca 20
Délka – 01:05:00

3 K 5

Úrovně
– Kapitola 5-1 – Podmořská stanice I
– Kapitola 5-2 – Podmořská stanice, nižší úrovně
– Kapitola 5-3 – Podmořská stanice II
– Kapitola 5-4 – Přepravní centrum

Emblémy (4)
57.) Kapitola 5-1 – První emblém kapitoly je hned v první místnosti, kde jsou hrdinové drženi. Můžete ho vidět u stropu vprao od šachty. Až si vyzvednete své zbraně, vraťte se a sestřelte ho.
58.) Kapitola 5-1 – V oblasti F se nachází laboratoř s mnoha prosklenými skříněmi. V jedné skříni je emblém.
59.) Kapitola 5-3 – V aréně kde se strhne boj s Ustanakem je v zadní části výběžek a na něm několik krabic s věcmi. Hned za ním na sloupu držícím konstrukci je emblém.
60.) Kapitola 5-4 – Při cestě k přepravníku vpravo vedle veliké nádrže. Protože máte jen zbraně na blízko, musíte emblém zničit jimi.

Ruka Rasklapanje
– Tentokrát můžete ruku nesmrtelné bestie nadobro zničit hozením do nabíječe baterií (takový oválovitý kontejner) anebo do drtiče.

Boss 6 – Ustanak

Boss 1 4-2

– A máme tu další setkání s Ustanakem. Tentokrát má Ustanak jako zbraň kouli na řetězu, kterou může vystřelovat do velké vzdálenosti. Navíc může kouli nechat napustit rozžhavenou tekutinou, čímž budou její údery vražednější.
– Nejprve je nutné před Ustanakem utéct na plošinu s mnoha visutými můstky nad propastí. Právě tohle je aréna bitvy a je plné beden s věcmi. K Ustanakovi se vůbec nepřibližujte a neustále si od něj udržujte odstup. Před jeho útoky koulí lze dobře uhýbat kotouly. Jako zbraň vezměte to nejsilnější, co máte, čili magnumku, útočkou pušku s granátometem a na větší dálku sniperku. Hrajete-li coop nechte jednoho hrdinu, aby si s Ustanakem hrál a pouze se maximálně soustředit nas uhýbání útokům. Druhý hrdina zpovzdálí vytasí sniperku a prostě jen pálí na cíl.
– Když Ustanaka dostatečně poraníte, srazí vás na malý kus celistvé podlahy. Situace je vážná, protože už není kam utíkat. Ustanak společně s koulí vystřeluje i kusy rozžhavené tekutiny. Z té zbývají předměty, jenže louže vás velice silně poškodí. Tentokrát je třeba zkrátka uskakovat, uskakovat a uskakovat. Nic zvláštního vymyslet nejde. Jakmile Ustanaka poraníte, přejde do ochromeného stavu. Oba hrdinové se na něj musí vrhnout a zblízka mu dát řadu ran. Ustanak ale hrdiny odrazí, ztratíte zbraně a jde se do poslední fáze.
– Hrdinové jsou uddělení. Jake čelí Ustanakovi a může používat jen boj beze zbraní. Sherry je na jiném místě a musí za pomoci jeřábu poslat kontejner jedním z pěti směrů tak, aby srazila Ustanaka. Jake toho moc nevymyslí, ten se musí starat o to, aby stíhal Ustanaka mlátit a sám uhýbal ranám. To znamená, že snaha o spolupráci je víceméně marná. Sherry prostě musí počkat na ten správný moment. Když se zadaří, Ustanaka trefí kontejner a Jake ho může v rámci QTE srazit dolů do rozžhaveného svinstva.

Hlavní boss – Ustanak

Boss 1 4-2

– Ustanak prostě nikdy nemá dost. Tentokrát už to ale bude jen rutina. Po sežehnutí v ohni a rozžhavené tekutině je Ustanak na rozkladu. Nicméně se za vámi sápe na dopravním vozíku a chce vás strhnou s sebou. V rámci QTE musíte po dopravníku vyšplhat a dvakrát trefit Ustanaka nákladem.
– Poté Ustanak přeskočí před vás, načež v další QTE sekvenci je třeba uchopit magnumku a trefit se do srdce téměř roztavené bestie. A tím Ustanak konečně a nadobro skončí.

 

Po kampani

Epilog
Jak se Jake a Sherry dostali z podmořské základny, když musela explodovat není jasné. V epilogu si Sherry hoví v letadle, zatímco se Jake, který si cenu za vyrobení vakcíny snížil z padesáti milionů na padesát dolarů, prohání kdesi v Arizoně na motorce.

Zpívaný song
– Během titulků této kampaně si můžete poslechnout zpívaný song „At the end of a long escape“ od Stephena McKnighta.


 

4. Kampaň
(Ada Wong + „Agent“)

Ada Wong

Agent

Závěrečná kapitola je ze všech nejkratší ale to jí na kvalitně neubírá. Hlavní hrdinkou je Ada, která patří k nejzajímavějším charakterům napříč celou herní sérií. Tato kampaň jasně ukazuje všechny události, kterými projde skutečná Ada a dá tak pohled na to, co bylo činem jejím a co její dvojnice.
Kampaň se klasicky hraje pouze za Adu, čili v sólo hře je hráč sám, čemuž je uzpůsobena i samotná kampaň, která je mnohdy založená na tichém postupu. Ada si ale díky účinným zbraním a kotvě vystačí sama. I tuto kampaň však lze hrát v Coop režimu. Tehdy se druhý hráč zhostí role Agenta, který ale v příběhu nemá své místo, čili jako kdyby vedle Ady vůbec nebyl.
Kampaň trvá zhruba 5 hodin a nabízí tentokrát už jen 17 úrovní rozdělených klasicky do pěti kapitol.

 

Kapitola 1 – Ponorka Neo Umbrelly
Počet nepřátel – cca 85
Délka – 01:10:00

4 K 1

Úrovně
– Kapitola 1-1 Interiér ponorky
– Kapitola 1-2 Ponorka, reaktor
– Kapitola 1-3 Ponorka, torpédová komora

Emblémy (4)
61.) Kapitola 1-1 – Mrkněte na skříňku nad postelí v oblasti s ubikacemi.
62.) Kapitola 1-2 – Skoro hned na počátku úrovně. Podívejte se na ocelový sloup podpírající strop
63.) Kapitola 1-2 – Tohle je náročné. Během zběsilého útěku před stoupající vodou si všimněte emblému vedle jednoho z žebříků (je pár metrů nad podlahou). Ten žebřík se těžko popisuje. Měli byste nad ním potkat zmutované J’avo s pavoučími nohami. Žebřík vede do chodby, kde voda z roury blokuje cestu dál. Je možné vyzvednout emblém během útěku anebo nejprve vylézt nahoru, ventilem zastavit vodu z roury a poté se vrátit po žebříku dolů.
64.) Kapitola 1-3 – Za prvním Gnezdem je místnost s několika krabicemi. Je tu i emblém.

Spreje (1)
1.) Kapitola 1-3 – Během podvodních pasáží vplavte do široké chodby s potopenou kovovou konstrukcí. Zhruba uprostřed konstrukce plave sprej.

Ada nebo Agent?
– V sólo hře je to jedno. Co se coop hry týče, tak hráč, který hostuje hru má vždy roli Ady. Nemůžete si vybrat nic jiného. Sama Ada je silnou osobností s neutuchající ironií a akrobatickými dovednostmi. Agent je oproti tomu pouze takový pomocník nemající žádný charakter.
– Ada začíná se samopalem a kuší, což je specifická zbraň s velkou účinností ale dlouhým nabíjením. Agent začíná s pistolí a bojovým nožem.

Doporučené skilly
1. Větší poškození střelbou – Jediná kampaň, v níž se mísí J’avo a Zombie. Proto je vhodné zvolit poškození pro všechny.
2. Větší poškození bojem zblízka – Může se zdát, že proti J’avo se boj nablízko nehodí, ale je-li třeba šetřit munici, pak není co řešit. Vůči zombiím je to jasná volba.
3. Větší šance na kritický zásah – Krásný způsob, jak výrazně urychlit likvidaci nepřátel. Obzvláště užitečné to je se zbraněmi, které mají nízké kritické poškození.
(Ada, sólo) – Větší odolnost – V případě sólo hry uděláte lépe, když vsadíte na větší odolnost. Nemáte nikoho, kdo by vás chránil když umíráte anebo vás léčil spreji.

Kuše

– Specifická zbraň se „zásobníkem“ na jeden šíp. Nabíjení docela trvá a každé minutí může znamenat potíže navíc. Kuše se dá plnit dvěmi typy munice. Obyčejné šípy jsou velmi účinné. Explozivní šípy samy o sobě moc poškození nezpůsobí, ale po chvilce explodují a to už dokáže zabít nejen cíl ale i okolní monstra. Explozivní šípy jsou skvělé hlavně na skupiny zombií nebo na vyhánění J’avo z krytu.
– Když Ada drží kuši, uhýbá do stran a také dozadu za použití hvězd. Je to velice rychlé a efektní. Pokud chcete s kuší skončit u země, provádějte přemet pouze směrem dopředu.
– Při QS Ada provede hvězdu, během které vystřelí na nepřítele a ještě stihne bleskově nabít. Pokud nepotřebujete nějak extra mířit na velkou dálku, používejte především QS.

Ammo Box 50

– Druhá Adina zbraň se kterou začíná hru. Ammo Box je samopal, který se živí municí do pistole. Je velice slabý, s mrzkým kritickým poškozením. Jedinou výhodou je vysoká kadence a pak i obrovský zásobník. Pokud trpíte nedostatkem munice, je Ammo Box dost špatný nápad.

V utajení
– Skoro celou první úroveň můžete absolvovat hezky potichu s nenápadnou likvidací J’avo. Postupujte pomalu, sledujte trasy nepřátel, vyhýbejte se žlutým paprskům a určitě to zvládnete.
– V jednu chvíli před vámi bude schodiště dolů do chodbičky se skupinou J’avo, kterým se zdánlivě nedá vyhnout a ani je potichu vyřídit. Nad schodištěm je ale šachta, která je krytá kontejnerem. Odtlačte překážku zboku a protáhněte se šachtou.
– Tichá likvidace obnáší především útoky zblízka. Když přijdete k nepříteli zezadu, můžete ho kontextovou akcí zabít bojový uměním. Další tichou zbraní je kuše (klasické šípy).
– K prozrazení dojde nejdéle v místnosti s promítačkou, kde si Ada přehraje film o Edonii.

Zbraň – Útočná brokovnice
– Tuhle bročku znáte z druhé kampaně. K sehnání je na počátku kapitolaý 2-1, kde leží na stole. Budete procházet okolo, takže nejde minout.

Jmenuji se Ada
– Drsný závěr kapitoly neobstará boss, ale časově omezená akce s nekonečným přívalem nepřátel. Za zmínku stojí pár věcí.
– Tak za prvé, během boje musíte reagovat mluvením skrze kontextovou akci, ale musíte mluvit do mikrofonu vedle spouštěče torpéd. Snažte se po většinu boje zdržovat nahoře. Hrajete-li Coop, dole nechte Agenta, aby vás kryl.
– Spousta J’avo zmutuje do Chrysalidu z kterého se vylíhne Gnezdo. Nedovolte těmhle bestiím, aby se dostali nahoru za vámi. Gnezdo je cíl číslo jedna a nejlépe ho sundáte granátem a vzápětí brokovnicí.
– Na stěně jsou dva spínače automatických kulometů. Ty jste potkávali v průběhu kapitoly, takže nejde o nic nového. Jenže protože jsou spínače na zdi, musíte je zapnout střelbou. Aktivovaný kulomet nevydrží aktivovaný dlouho, takže neustále sledujte spínače a aktivujte je jakmile se vypnou.

 

Kapitola 2 – Tall Oaks, kostel
Počet nepřátel – cca 55
Délka – 01:15:00

4 K 2

Úrovně
– Kapitola 2-1 – Lesní hřbitov
– Kapitola 2-2 – Cesta k oltáři
– Kapitola 2-3 – Podzemní laboratoř

Emblémy (4)
65.) Kapitola 2-1 – První emblém je hned na počátku. Než skočíte do jámy, obejděte náhrobek. Ze zadní strany je emblém.
66.) Kapitola 2-1- Jakmile seskočíte k dvojitým vratům od podzemního komplexu, všimněte si za vámi nahoře emblému. Visí až v rohu u stropu.
67.) Kapitola 2-3 – Tenhle kousek je v úvodní oblasti ve skladišti s Whoopery. Je kousek nad zatopenou částí jeskyně a lze ho snadno sestřelit od zpola zatopeného schodiště.
68.) Kapitola 2-3 – Jakmile seskočíte do kanalizace, otočte se a podívejte se za sebe. Emblém je hned za vámi na stěně

Zbraň – Odstřelovací puška
– Sniperka známá už z kampaně Jakea a Sherry. Najdete ji v první úrovni opřenou o spínač v areálu první háanky – nelze ji minout.

Hádanky
– V podzemí je třeba absolvovat tři rébusy.
– V prvním musíte dotlačit blok s pákou pod visícího zombíka. Pak sestřelte zámek na provazu a on spadne, čímž páku zmáčkne. Můžete nejprve sestřelit všechny zombíky jen tak a pobrat z nich předměty.
– V druhé hádance musíte natlačit dvě křesla na podstavce kudy prochází el. proud. Na poslední podstavec vám nezbude křeslo ale to nevadí – stačí na podstavci sundat zombíka. On spadne a sám povede proud svým tělem. Škvarek. 🙂
– Třetí hádanka je trochu problematická. Na sklápěcím podstavci jsou tři zomie. Pomocí klasickým šípů střílených do těla (miřte skutečně jen do těla!) je musíte přišpendlit ke stěně. Pokud nemáte šípy, nezbude vám, než na podstavec vždy skočit, čímž zombící spadnou a z jejich těl pobrat munici. Nahoře ale opět budou tři zombíci, takže vyhnout se přišpendlování nejde.

Boss – Deborah

Boss 1 2-7

– Stejný bossfight jako v první kampani. Pro Adu tu žádné zvláštnosti nejsou. Dobré je, že jako Ada máte kuši a ještě sniperku, takže můžete snáze cílit na oranžová místa na chapadlech.
– Pro Adu nejde o závěrečný boj kapitoly. Zatímco kapitola Leona a Heleny bossfightem končila, Ada má před sebou ještě jednu úroveň.

Transformátory
– V oblasti s Whoopery a později s Napady jsou rozmístěny transformátory. Některé už leží na zemi, jiné můžete sestřelit. Střela do transformátoru vpustí proud do okolních bytostí a vážně je poraní.

 

Kapitola 3 – Wayiyp, Poisawan + Koocheng
Počet nepřátel – cca 60
Délka – 00:50:00

4 K 3

Úrovně
– Kapitola 3-1 – Tenement, odpadní ulička
– Kapitola 3-2 – Nákupní čtvrť
– Kapitola 3-3 – Vlak
– Kapitola 3-4 – Oblast plovoucích domů

Emblémy (4)
69.) Kapitola 3-1 – Jakmile dorazíte na trh, běžte až na konec první části ulice (ulice je oddělené zátarasy). V posledním stánku s velkým vějířem je emblém.
70.) Kapitola 3-1 – Druhé emblém je taky na trhu ale až ve třetí části. Leží vedle dodávky u zátarasů oddělující druhou a třetí část trhu. Stačí se po vyjití z domu vrátit směrem k zátarasům jež bylo nutné obejít.
71.) Kapitola 3-3 – Tohle je pěkné drsné. V momentě, kdy se autobus zastaví, všimněte si na dřevěné konstrukci před vámi emblému. Autobus se však velmi rychle zase rozjede, takže je nutné střílet rychle
72.) Kapitola 3-3 – Po likvidaci Ubistva vede cesta skrze dům. Schodiště dolů do sklepa je zatarasené velkou krabicí, ale za zátarasem, vpravo ode zdi je škvírou vidět emblém. Pěkně schovaná mrška.

Spreje (1)
2.) Kapitola 3-1 – V druhé části trhu je v jednom ze stánků s oblečením sprej.

Zombíci a J’ava
– Toto je jediná kapitola v celé hře, kde se objevují jak zombie, tak i J’ava. Nikdy ale ne společně na jednom místě.

Boss – Ubistvo

Boss 4-4

– První střet s Ubistvem přijde na řadu v druhé úrovni, ale tam není co vymýšlet. Pár silných ran a Ubistvo končí (stejně jako v minulé kampani). Legrace začíná vzápětí, když se Ubistvo vydrápe na autobus.
– Celá bitva je velice drsná a protkaná řádkou QTE sekvencí, protože Ada v boji hojně využívá svoji kotvu a velice efektní akrobatické kousky. Musíte tedy být připravení neustále reagovat na QTE.
– První část boje se odehraje na autobusu. Ubistvo je pár kroků od vás a pokoušet se ho oběhnout je skoro sebevražda. Pokud ale stojíte na okraji autobusu, můžete díky kotvě přeskočit rovnou na druhý konec. Díky tomu se můžete Ubistvu vyhýbat. Vždy, když se rozběhne proti vám, přeskočte na opačnou stranu. Jako zbraň poslouží brokovnice.
– V druhé fázi Ada opustí autobus a skočí na koleje. Je tu spousta beden s věcmi, ale aréna je ohraničená probíjejícími kabely. Tentokrát už si kotvou posloužit nemůžete a tak je třeba naučit se Ubistva bezpečně obíhat. Pokud mu zasadíte dostatečné poškození, klesne na kolena a máte možnost mu zblízka vrazit pěknou dělovku. Raději ale jeho stavu využijte k oběhnutí, to abyste měli stále dostatek prostoru okolo.
– Když ubistva dostatečně poškodíte, následuje další QTE, kde jej srazí vlak a on skončí zpátky na trhu (kde jej vzápětí potká Jake a Sherry).

 

Kapitola 4 – Letadlová loď
Počet nepřátel – cca 65
Délka – 01:05:00

4 K 4

Úrovně
– Kapitola 4-1 – Letadlová loď, přední hangár
– Kapitola 4-2 – Letadlová loď, můstek
– Kapitola 4-3 – Interiér letadlové lodi

Emblémy (4)
73.) Kapitola 4-2 – Venku, v oblasti, kde na vás loď míří světlomety. Na konci cesty díky háku vyskočíte nahoru. A hned za vámi, na plošince leží emblém.
74.) Kapitola 4-2-  V chodbě vedoucí k výtahu na palubu s tělem Carly. Emblém je ve skříňce vlevo, jen kousek před výtahem.
75.) Kapitola 4-3 – Hned v úvodní místnosti úrovně. Mrkněte vlevo vedle otvoru do podlahy.
76.) Kapitola 4-3 – Tenhle je pěkně schovaný. Je v tmavé chodbičce pod první hlavou Carly. Nejprve proběhněte za hlavu, pak se otočte a uvidíte naproti dveřím chodbičku s emblémem a červenou bylinkou.

Spreje (1)
3.) Kapitola 4-1 – Na umyvadle v kajutě kapitána.

Zbraň – Bear Commander
– Pokročilá útočná puška s granátometem, kterou znáte už ze třetí kampaně. Najdete ji v první úrovni v ubikacích kapitána. Leží na stole vedle kufříku.

Ada versus Carla
– Překvapuje mě, že se na různých fórech objevují otázky, kdo je vlastně Carla a co udělala? Lidé si ji i po dokočení hry pletou s Adou. A co víc – řádka hráčů nechápe ani základní kostru příběhu, raději si stěžují na to, že příběh je plytký a ubohý. Scenář ano, ten se těžce nepovedl, ale příběh jako takový je vymyšlen velice dobře. Čili, jen ve stručnosti…
– Ada vždy nosí červenou blůzu, kdežto Carla modrý oblek a šálu. Tak je tomu prostě pokaždé, takže ať už sledujete jakoukoli animaci, musí vám být okamžitě jasné, kdo je kdo.
– Carla Radames byla geniální vědkyně, zatímco Ada Wong je čínská agentka, která kdysi spolupracovala se Simmonsem, ale když Simmons nařídil vyhlazení Raccoon City, spolupráce ustala. Simmons chtěl vlastní Adu, poslušnou Adu a neméně schopnou Adu a tak zahájil Projekt Ada, přičemž po mnoha a mnoha výzkumech prováděných Carlou, se stalo to, že Simmons využil jako subjekt pro projekt právě ji, tedy Carlu. Carla se díky C viru zrodila z Chrysalidu (ten kokon) v dokonalou kopii Ady. Ale ze Simmonsova podvodu mutantka Carla nadšená nebyla. Carla má v sobě mix Ady a původní Carly, ale v jádru je to už mutant. Pořád je to geniální vědkyně, která se rozhodla Simmonsovi pomstít a nejen jemu. Jestli považujete za úhlavního záporáka hry Simmonse, tak jste vedle jak ta jedle, protože…
– Sherry byla pro Jakea vyslána Simmonsem a Ustanak Carlou. Simmons chtěl Jakea živého kvůli protilátce na C virus, kdežto Carla chtěla Jakea chytit, zkoumat a zabít, to aby mohla vylepšit C virus a zároveň měla jistotu, že se nenajde lék. Krom toho, Carla do Edonie přišla ještě jako spolupracovnice Simmonse, který po ní chtěl, aby dohlédla na Sherry a Jakea.
– Raketa, která zasáhla C virem Tatchi byla dílem Carly. Simmons nepotřeboval zničit svět. Ten potřeboval světu dokázat hrozbu C viru (Tall Oaks) vyřadit nepohodlného prezidenta USA (zabránit oznámení pravdy o Raccoon City) a mít po ruce protilátku (Jake), se kterou by C virus porazil a udělal ze sebe a z USA spasitele.
– Neo-Umbrellu vede Carla, nikoli Simmons. Rovněž je to Carla, kdo vlákal Adu na ponorku ve snaze ji tam zabít. Pouze si počítačově upravila hlas a vizáž, to aby se zdálo, že tam Adu posílá Simmons.
– Haos je dílem Carly. Je to takový mazlíček, který měl podobně jako Lepotitsa, produkovat virus a zaplavit jím celý svět. Projekt Haos ale nebyl dokončen a po smrti Carly byl vypuštěn takový jaký byl.
– Laboratoř v Quad Tower, kde se dále zdokonaloval C virus ve snaze vytvořit další „Adu“ je dílem Carly. A jak je vidno z poslední animace, kde Jake kdesi v zemích třetího světa potká Napady, C virus se nepovedlo zcela vymýtit.
– Takže Carla je sice dílem Simmonse, ale přerostla ho a prakticky všechno co se událo v Číně je zcela v její režii (krom její vraždy Rodinou, samozřejmě). Simmons má na svědomí Tall Oaks (včetně vydírání Heleny), a Edonie je zase společným dílem, kdy oba záporáci měli stejný cíl ale různé metody.
– Nutno uznat, že navzdory tomu, že po Carle jde Leon, Chris, Ada i Simmons, dokázala toho celkem dost. Jen je trochu škoda, že nikdy nedošlo na konfrontaci a hlavně pěstní výměnu názorů Ady a Ady. 🙂

Boss – Carla

Boss 4-4

– Carla si krátce před smrtí vpravila do těla C virus a tak její konečnou likvidaci musí obstarat Ada. Konflikt s Carlou se promítá do celé jedné úrovně, ale zprvu potkáváte jen Carliny spóry, tedy samostatně žijící entity v podobě její siluety nebo obří hlavy. Finální boss, tedy to o čem mluvíme, je gigantická Carlina hlava. Je mnohem větší a odolnější než ty, jež jste potkávali cestou.
– Cílem je hlavu zčásti rozbít a trefit modré lahve s tekutým dusíkem, které jsou až za ní. Jenomže hlava se regeneruje a když část urvete, během chvilky je zase zdravá a v pořádku.
– Sama Carla se nepohybuje a její jediný útok spočívá ve vystřelení kyseliny z očí. Když oči trefíte, na okamžik se zavřou a zamezíte tak vypouštění kyseliny. Krom toho se v areálu objevují malé spóry, po jejichž zničení zbudou předměty.
– Tenhle bossfight může zabrat pár vteřin, pokud víte, co dělat. Začněte tím, že trefíte oči Carly, pak vytáhněte explozivní šípy a zhruba v oblasti Carliných úst vytvořte díru. Jakmile uvidíte na opačné straně modré nádrže, střelte na ně další šíp anebo prohoďte otvorem granát. Jakmile nádrže explodují, je vyhráno a Carla definitivně končí.

 

Kapitola 5 – Tatchi, Quad Tower
Počet nepřátel – cca 80
Délka – 00:45:00

4 K 5

Úrovně
– Kapitola 5-1 – Výšková oblast
– Kapitola 5-2 – Vstup do Quad Tower
– Kapitola 5-3 – Střecha Quad Tower
– Kapitola 5-4 – Quad Tower

Emblémy (4)
77.) Kapitola 5-1 – Poslední várka emblémů začíná hned na počátku první úrovně, konkrétně při ochraně Leona a Heleny. Emblém je vpravo na korbě nákladního vozu. Prostě jen natočte vrtulník tím směrem a vystřelte.
78.) Kapitola 5-1 – Druhý kousek najdete během boje s vylepšeným vrtulníkem (tuším, že je to typ Apache). Emblém je na ceduli na boku budovy, kolem níž se bojuje. Je třeba slétnout dolů a pokračovat mírně vpravo okolo budovy.
79.) Kapitola 5-3 – Když střílíte na zombie na vršku věže s hromosvodem. Leťte trochu níž a obleťte věž zleva. Emblém je vidět na nižším patře střechy. Trochu hůř se trefuje.
80.) Kapitola 5-4 – Poslední kousek v celé hře. Až se nechce věřit tomu, že je vážně poslední, co? Jakmile přeskočíte na traverzy, jež drží jeřáb, všimněte si nedostavěné věže vpravo od vás. Na obrubníku zvrchu je emblém, který se dá nejlépe sestřelit sniperkou.

Spreje (1)
4.) Kapitola 5-3 – Když odložíte vrtulník sejděte po schodišti dolů a zahněte za roh. Krom spousty beden tu je kufřík a v něm sprej.

Vrtulník a Agent
– V případě coop hry se ve vrtulníku objeví i Agent. On bude mít na starosti jen svůj kulomet. Odpalování raket je privilegium Ady.

Boss – Simmons

Boss 1 5-3

– Bitka se Simmonsem v podobě dinosaura. Nejde o nic nového, ale bossfight za Adu se vyznačuje tím, že máte vrtulník. Zatímco si dole hrají Leon a Helena, snažte se jim pomoct palbou z kulometů s občasným proložením ve formě rakety. Hlavní cíl by měly být oranžové výstupky na hřbetě Simmonse, případně oko, jež má v tlamě (ale to těžko zasáhnete).
– Toho, že vás Simmons poškodí se nemusíte moc bát. Prostě se k němu jen nepřibližujte. On bude mít dost starostí s Leonem a Helenou. Svým způsobem je to pohodový bossfight. Pokud ale hrajete 4-coop, nezapomeňte, že ti lidi dole na vás spoléhají. Tak jim aspoň občas trochu helfněte 🙂

Hlavní boss – Derek C. Simmons

Boss 1 4-5

– I tenhle bossfight znáte. Ada bohužel nemá žádnou jedinečnou potvoru se kterou by svedla závěrečný boj jen ona. Protože bossfight znáte, netřeba se opakovat. Simmons je zkrátka ve známé podobě kentaura, dokáže střílet kyselinu jak z kulometu anebo se rozběhnout a srazit vás.
– Bossfight za Adu má opět několik fází, ale víceméně jsou na stejný způsob – tedy boj na úzkých můstcích, kdy je velice náročné oběhnout Simmonse aniž by vás trefil. Vždy po nějaké době se můstek začne hroutit a Ada se vytáhne na vyšší.
– Jakmile dosáhnete třetího můstku, Simmons půjde honit Leona a Helenu, kteří šplhají po laně. Pomozte jim, nejlépe sniperkou. Po silném zásahu Simmons vždy sklouzne dolů a ti dva mají víc času na útěk.
– V třetí fázi si Simmons opět vybere Adu, tedy vás. Nejprve vás omráčí a bude třeba, aby vám pomohl Leon (Agent nic dělat nemůže). Pak se bojuje proti Simmonsovi společně s Leonem, zatímco vás kryje Helena. Když Simmonse porazíte, srazí Leona na okraj můstku a Ada mu musí píchnout, čímž bossfight končí. Prostě známý scenář.

 

Po kampani

Epilog
– Epilog se nevěnuje Adě ale svým způsobem se jí týká. Kdesi v arabských zemích Jake narazí na skupinku Napadů, což dává tušit, že C virus v některých oblastech přežil. Zda tuhle scénku brát jako prequel pro další hlavní (číslovaný) díl série, to netuším. Ale myslím, že ne.