RE Revelations 2 (E1)

Revelations 2

Pokračování Revelations svým způsobem vytvořilo herní sérii v herní sérii. Jde o zajímavý způsob sequelu, který si bere základní prvky z prvního dílu, avšak prostředí, příběh ale i hlavní hrdinové jsou zcela jiní. Nedá se proto říci, že by Revelations 2 přímo navazovalo na první díl, byť určité náznaky spojení (odkaz FBC, Terragrigia) tu jsou.

Vůbec poprvé v sérii RE došlo k epizodickému vydávání. Tento trend představuje velký vykřičník nad tituly, kde hrozí zánik vinou nízké prodejnosti. U Resident Evilu na něco takového nemohlo být ani pomyšlení a protože epizody vycházely v časovém odstupu pouhých pár týdnů (pěkná facka Telltale a dalším, kteří jednu hru vydávají rok), bylo jasné, že tvůrci svým přístupem nezkoušeli podlou taktiku „vydám kus a když se nebude prodávat, zabalím to.“ Šlo spíše o podání příběhu způsobem, kdy hráč odehraje jednu epizodu a těší se na druhou. A vzhledem k tomu, že příběh je napínavý, je tento přístup epizod dobrou volbou. Navíc, cena první epizody čítá pouze 6 eur a nabízí zhruba 3 hodiny kampaně a 9 hodin Raid módu. To je zatraceně hodně na to, aby hráč věděl, zda chce další nášup anebo zda Revelations 2 pošle k ledu.

Každá epizoda hry je složená ze dvou kapitol. Celkem má tedy Revelations 8 kapitol, což může vypadat bídně, ale zase se délka jednotlivých kapitol se pohybuje na 1-3 hodin. Celkem vzato tedy kompletní Revelations vůbec není krátkou hrou a její zdolání vám zabere spoustu času (nemluvě o hromadě bonusových módů a obtížností, které vám mohou dát motivaci k tomu se k Rev2 časem vrátit a hrát znovu)  .

Protože mluvíme o čtyřech epizodách jedné velké hry, musí být hra tady na webu rozdělena na části a tedy i na čtyři recenze. Čistě pro správnost. Mnoho níže uvedeného však platí pro všechny epizody.

V první epizodě se představí základní herní systém a to kombinace dvou dvojic hrdinů, přičemž žádný Coop tu opět není. Tentokrát však hráč ovládá obě postavy a libovolně mezi nimi přepíná. Jedna postava střílí, druhá objevuje skryté předměty a pomáhá zaměstnávat nebo odhalovat nepřátele. Absence Coop modu je tedy naprosto nepochopitelá, vždyť stačí jen krůček k tomu, aby byla kampaň hratelná ve dvou. Vzájemná kooperace hráčů by byla ještě pestřejší než v RE 6. Škoda, že se tvůrci rozhodli pro sólo hru.

Zajímavé je u využití a možnosti jednotlivých hrdinů. Zatímco Claire bude závislá na starých, pomalých a málo účinných zbraních, Barry začíná s hotovou zbrojnicí a i to, co získá později patří k velice kvalitnímu arzenálu. Claiřina parťačka Moira používá pouze baterku, kterou odhaluje skryté předměty (obdoba skeneru v prvním díle) a omračuje nepřátele. Pomocnice Barryho, děvče Natalia zase ovládá speciální schopnost vidět nepřátele ve tmě anebo přes stěny. Vzájemná kooperace obou postav z každé dvojice je tedy klíčem k hladkému průchodu hrou.

Za zmínku stojí i vzájemná provázanost mezi kapitolami. Hrdinové skoro v každé epizodě procházejí minimálně z 50% stejnými prostorami, které však dělí časový odstup. Už v prvním díle bylo možné pohybovat se po stejném prostoru a odemykat stejné dveře ve vícero kapitolách. To je tady možné také a navíc svými činy můžete ovlivnit i přístupnost prostor v dalších kapitolách a dokonce i samotný příběh. Revelations 2 už není čistě lineární hra! Zda je to dobře, či ne, to už si musí každý přebrat sám.

Po stránce obtížnosti je první epizoda poměrně nízko. Pár drsných momentů se najde, ale nepřátel není mnoho a vše je zaměřeno hlavně na budování atmosféry a učení ovládání. Prostředí temných lesů a staré věznice umě podpoří hororovou atmosféru. První epizoda hry je rozhodně zážitek, který se dá připodobnit prvním dílům RE série.

Hodnocení – 90%
Herní doba – 3h (+ bonusy)