RE Operation Raccoon City

Operation Raccoon City

Titulní skladba

Operation Raccoon City je sekundárním titulem série, který vyšel v polovině roku 2012 a pomohl příznivcům Resident Evilu vyplnit čtyřletou pauzu mezi RE 5 a RE 6. Je však nutné dodat, že hra dopadla bídně. Přitom základní myšlenka a koncept není úplně marný. Operation Raccoon City (dále jen ORC) sleduje elitní jednotku Umbrelly, která tváří v tvář katastrofě v Raccoon City zahlazuje stopy a snaží se z průšvihu, který Umbrella zavinila, vytěžit maximum. Znovu se tedy hráč podívá na klíčové momenty, jež jsou předmětem RE2 a RE3. Staří známí hrdinové jako Leon, Ada nebo Claire teď stojí na opačné barikádě. Hráč nemůže nijak zásadně pozměnit známou historii RE, čili nebudete zabíjet hlavní hrdiny série, ačkoli závěrečná kapitola umožňuje zvolit si ze dvou konců, přičemž jeden nekoresponduje se známým dějem, takže se dá považovat za ten špatný konec.

ORC je především těžkou akcí. Atmosféra ustupuje přestřelkám s lidskými protivníky a boj s mutanty zase pozbývá napětí. ORC je zkrátka ryzí střílečka, ale ne jen tak ledajaká střílečka, protože hra sází na coop mod. Kampaň budete procházet se čtyřmi postavami z šesti možných. Hrajete-li solo, můžete si všechny postavy do týmu vybrat sami – vyberete si hlavního hrdinu a zbylé tři parťáky přenecháte AI. Každá postava má pět unikátních schopností, což určuje její funkci na bojišti. Najdete tu léčitelku, demoličního experta, který pokládá miny, vědkyni schopnou omámit nepřátele různými viry nebo třeba tvrdou velitelku, která má bonusy k síle zbraní a vitalitě. Potíž je v tom, že postavy, které ovládá AI využijí své schopnosti jen částečně. Bude to jako mít po ruce tři týpky, přičemž každý má jinou zbraň, ale na bojišti se chovají téměř stejně. A co hůř AI je vskutku bídná. Místo toho, aby si hrdinové našli kryt, běhají okolo a nechávají se střílet, na granáty nepřátel nereagují, v klidu proběhnou skrze oheň a s přesností jsou taky na štíru. Navíc tým nemůžete ovládat, protože žádné taktické příkazy tu nejsou. Takže když chcete vyléčit jednotku sprejem, máte smůlu, protože se vám ji nepodaří ani seskupit. Z toho plyne naprosto zřejmý závěr – ORC je v solo hře výrazně chudší než v Coopu.

Pokud ale máte alespoň jednoho, ideálně tři kámoše do Coopu, jste za vodou, protože maximálně využijete potenciál hry. Postavy se budou doplňovat, pomáhat si. Zatímco velitelka zadrží vlnu nepřátel, infiltrátor projde nepozorován mezi nimi a zničí je zezadu. Vědkyně pošle mezi nepřátele ovládanou zombii a demoliční expert jim přichystá minové pole. Léčitelka vyléčí tým, když bude slábnout a průzkumník prohledá oblast a snadno najde ukryté předměty. Coop hra povznese ORC na mnohem vyšší level a nabídne netradiční zábavu a to i navzdory bídě, kterou představují ostatní herní prvky.

Za zmínku stojí mizerná optimalizace hry. Nechci zabíhat do detailů, nakonec nikdy v recenzích nezmiňuji technické požadavky (ty každý snadno dohledá) ale je třeba říct, že ORC může dělat potíže i těm, kteří RE6 rozjedou na maximální detaily.

Kampaň je vcelku krátká a nabízí jen sedm úrovní. Protože tu nejsou žádné bonusy (krom multiplayerových modů a galerie artworků) je délka hry nejkratší ze všech dosavadních dílů série. Na druhou stranu může být lákavé zkoušet kampaň v jiném složení týmu a to ať už v coopu, či solo hře.

Operation Raccoon City bohužel není žádný zázrak. Pokud milujete Coop mod anebo jste velký fanda série, koupi zvažte. V jiných případech se raději zaměřte na kvalitnější díly RE série, které si zakládají na napětí, atmosféře a pestré hratelnosti. ORC bohužel nenabízí ani jedno z toho.

Hodnocení: 65%
Herní doba: cca 8h (+ bonusy)