Resident Evil 1 (R)

Resident EvilRemastrovaný díl vůbec prvního Resident Evilu vyšel pro PC roku 2015, což je osmnáct let po vydání originálu. Ačkoli jak se to vezme, neboť tento remaster je založený na již remasterované konzolové verzi z roku 2002. V každém případě, pro PC hráče jde o druhou verzi RE 1. Nedá se říci, že je remaster dokonalou předělávkou, jelikož krom moderní grafiky, nazvučení a optimalizace nabízí i pár novinek, včetně nových oblastí. Ale přesto myslím, že jde o kvalitní náhradu, díky které může každý začít slavnou sérii od samého počátku, aniž by si musel těžce zvykat na původní hru, která je dnes už přeci jen hodně zastaralá.

Resident Evil je klasickým akčním hororem založeným na neznámém prostředí v němž se ocitne skupina lidi, kteří, jak už to bývá, postupně umírají. Celá hra se odehrává v rozsáhlém sídle uprostřed lesů. Staré obrazy, tajné místnosti, svícny… Projdete si jak samotné sídlo, tak i okolní pozemky a rovněž podzemní prostory hluboko pod povrchem. Zkrátka ideální prostředí na ponurý příběh.

Je třeba říci, že RE 1 je hororová akční adventura. To slůvko „adventura“ bych zdůraznil, protože průzkum prostředí (včetně komentování aktivních míst), sběr a používání předmětů i řešení logických hádanek hraje velice důležitou roli. Akční složka je rovněž zásadní, nicméně až na výjímky (obvykle boj s bossy) nejsou akční pasáže nijak zvláště komplikované. Spíše než „jak monstrum zabít“ budete přemýšlet nad tím, čím ho zabít, aby vás to stálo co nejméně prostředků. Munice je totiž vzácná, léčivo také a tak se nedá říci, že by likvidace protivníka byla za každých okolností nejlepší. Kolikrát je užitečnější se prostě nepříteli vyhnout nebo mu utéct.

Zajímavá je volba hrdinů. Můžete si vybrat, zda dáte přednost Chrisovi nebo Jill. Oba jsou členy jednotky STARS, oba se dobře znají, oba patří mezi největší hrdiny celé série, ale na každého čeká trochu odlišný průběh. Navíc, každý hrdina má odlišný počet míst v inventáři, má své jedinečné předměty a bude úzce spolupracovat s jinými vedlejšími postavami. V podstatě se dá s trochou nadsázky říci, že Resident Evil má dvě kampaně, přestože prostředí kterým budete procházet je za oba hrdiny totožné. Znovuhratelnost se zkrátka přímo nabízí. Ovšem nejen kvůli možnosti hrát za druhý charakter ale též díky bonusům. Jak je u celé RE série zvykem – opakovaná hra vám může nabídnout nové prvky. V tomto případě je to možnost měnit obleky hrdinů a využívat bonusové zbraně (pokud jste je ovšem dokázali vyhrát).

Za zmínku stojí velice omezený inventář a rovněž omezené uložení hry. Neustále musíte zvažovat nad tím, co si vzít s sebou a rovněž, zda má smysl teď uložit hru a riskovat, že až opravdu půjde do tuhého, nebudete mít možnost ukládat. Dalším výrazným prvkem je práce s kamerou. Kamera není dynamická – nesledujete hrdinu zpoza ramene, jak je u moderních her zvykem. Pro několik prvních dílů série RE platí, že kamera je fixní a hráč tak neustále vidí scénu z různých úhlů. Slyšíte před sebou neznámý řev, ale kamera tam nevidí. Nevíte, jestli je monstrum na druhém konci chodby anebo jen metr od vás. Můžete se vzdálit a vyčkávat anebo jít blíž aby se změnila kamera a vy viděli víc. Tento způsob kamery značně přispívá hororovému zážitku, ale rovněž může být velice nepraktický. I zkušení hráči budou mít zprvu problémy a budou si muset na tento styl zvykat. Ale nakonec to zvládnete tak dobře, že nebudete mít potíže ani s určováním směru chůze postavy, který se při každé změně úhlu kamery mění.

Co dodat závěrem? Resident Evil opravdu není hra pro netrpělivé hráče, kteří mrňavý inventář, kameru, zdlouhavé otevírání dveří a další základní i atmosféru budující prvky prohlásí za zbytečnost a hru vypnou, aby se mohli vrátit k bezduchým střílečkám u nichž postačí IQ houpacího koně. První Resident Evil je ať už v originální, či remastrované verzi jedinečnou hrou, kterou mohu vřele doporučit každému, kdo od počítačové hry očekává zážitek, na němž se bude sám podílet. Tohle je remaster hry ze starých časů. Hra se nesnaží přizpůsobit vám, nesnaží se vám to dělat snadné a ani pohodlé. Hře je jedno, jestli jste zapomnětlivý důchodce, idiot, nebo usmrkánek s poruchou soustředění. Tahle hra má svá pravidla, jejichž cílem ale není zavděčit se všem. Buď se pravidlům přizpůsobíte, přivyknete si na ně a užijete si hru, protože pochopíte, že bez těch pravidel by RE nikdy nebyl takový jaký je, anebo máte holt smůlu.

PS: Moje čistá herní doba při první hře trvala 14:38:14. Je to dáno hlavně blouděním, hledáním předmětů a omezeným inventářem, který nutí vracet se často zpět. Při druhé hře jsem už věděl co a jak, takže i když byl můj herní postup opět opatrný a pomalý, nemusel jsem se tolikrát vracet a bloudit, takže mi hra zabrala „jen“ 08:52:03. Herní doba je tedy tak jako u každé klasické adventury hodně závislá na tom, jak rychle přijdete na to, co máte dělat.

Hodnocení – 85%
Herní doba – cca 9h

 

Komentovaný průchod


 

Návod

Návod na první díl legendární série v moderní remastrované verzi.

 

Základy

– Na počátku hry si můžete vybrat za kterého hrdinu budete hrát. Odlišnosti v ději jsou značné. Navíc má každý hrdina unikátní vlastnosti a předměty.
– Předměty můžete odkládat do beden, které jsou navzájem propojené, takže v každé bedně naleznete všechny uložené věci.
– Každý předmět můžete v inventáři prozkoumat a rovněž jej otáčet. Využívejte toho pokaždé, když najdete nový předmět. Průzkum a otáčení předmětů totiž není žádný zbytečný prvek a pomůže vám kupříkladu odhalit skryté nápisy či obrazce na zadní straně předmětu. Když na otáčeném předmětu vidíte něco zajímavého, klikněte na to místo a třeba něco odhalíte
– Chris bude těžce trpět se svým malým inventářem. Doporučuji hrát první hru za Jill. Pak už budete vědět, které předměty si můžete dovolit odložit a které budou naopak vbrzku zapotřebí.
– Snažte se předměty lifrovat do skladu a nenechávat je tam, kde jste je našli. Máte-li plný inventář a najdete cestou nové předměty, ukliďte všechno do bedny a vraťte se pro ně. Je nesmysl nechávat předměty jen tak ležet, protože brzy nebudete vědět, co kde máte.
– Některé skříně, či bedny lze odtlačit a také na ně vylézt. Pokud uděláte chybu a předmět natlačíte třeba do rohu místnosti, odkud s ním už nehnete, nezoufejte – odejděte z místnosti, vraťte se a předmět bude na původním místě.
– Inkoust na ukládání hry nenoste s sebou. Když chcete hru uložit, prostě si pro něj dojděte do bedny. Často bývá psací stroj právě v místnostech s bednou. To samé bylinky a spreje. Noste s sebou maximálně jedno léčení. Když budete zranění, zajděte si pro léčení do bedny.
– Každý hrdina může mít dva druhy vedlejších zbraní, které lze použít v případě, že vás drží nějaká potvora. Díky tomu potvoru zraníte a ještě se rychleji vymaníte ze sevření. V menu hry můžete nastavit, zda se vedleší zbraně mají použít automaticky anebo zda to chcete provádět manuálně. Na nižší obtížnosti doporučuji manuální používání, protože ne vždy se chcete zbavit spíše vedlejší zbraně než bylinky, kterou byste použili na vyléčení vzniklého zranění.
– Počty předmětů se na vyšší obtížnosti tenčí. Čím vyšší obtížnost hrajete, tím více nepřátel potkáte ale zároveň tím méně užitečných věcí (munice, bylinky, inkousty…) najdete. Návod níže proto nemusí zcela odpovídat vaší hře.
– Od obtížnosti Normal a vyšší jsou nepřátelé tak odolní a je jich takové množství, že je prakticky nemožné je všechny likvidovat, neboť munice je málo. Snažte se nepřátelům vyhýbat a zabíjet jen ty, co stojí v cestě.
– A konečně, uvědomte si, že hrajete adventuru! První Resident Evil je skutečně adventura, která vyžaduje sběr a správné používání předmětů, průzkum okolí i řešení logických hádanek. Střílení představuje až další složku hry.


 

Hrdinové

Jill Valentine

– Ikonická akční hrdinka, členka policejního týmu STARS.
– Má 8 slotů v inventáři
– Může používat paklíč na páčení běžných zámků
– Má trochu méně zdraví než Chris
– Oproti Chrisovi může získat Granátomet
– Bude spolupracovat s Barrym.

 

Chris Redfield

– Typický akční hrdina, člen policejního týmu STARS
– Má 6 slotů v inventáři
– Může používat zapalovač na zapalování mrtvol
– Má o trochu více zdraví než Jill.
– Oproti Jill může získat Plamenomet.
– Bude spolupracovat s Rebeccou.


 

Kapitola 1 – Sídlo

K 1 J

Varianta za Jill

Tým Alfa se vydává ve vrtulníku pátrat po ztraceném týmu Bravo. Naleznou jejich zřícený vrtulník ale v lesích jsou přepadení smečkou agresivních psů. Frost setkání s nimi nepřežije, zbytek týmu utíká. Tým se však v nastalém zmatku rozdělí a do vily, která poskytuje úkryt, se hlavním vchodem dostane jen Jill, Barry a kapitán Wesker. Wesker vyšle Jill a Barryho aby prohlédli jídelnu.
Základní výbavou Jill je nůž a pistole. Máte také první dokument Manuál STARS (1/9) o ovládání hry.

Nůž Přežití

– Základní zbraň Jill. Poslouží při boji zblízka ale je to nouzová věc, použítelná jen v případě, že nemáte munici. Pokud hrajete na vyšší obtížnosti, raději se snažte nepřátelům vyhýbat než je pižlat nožem.

Pistole

– Základní bouchačka. Má nízkou účinnost, ale munice bývá vcelku hodně. Pistole je dobrá proti slabým monstrům jako je zombie, či pes. Po většinu první kapitoly to bude vaše nejlepší kámoška.
– Munice 15

V jídelně na stole je inkoust a opodál psací stroj. Klidně začněte tím, že uložíte hru.

Výbava – Inkoust a psací stroj

– Psací stroj slouží k ukládání hry. Na každé uložení však spotřebujete jednu inkoustovou pásku. Počty předmětů se na vyšší obtížnosti tenčí a to platí i pro inkousty, takže čím náročnější hru hrajete, tím více rozmýšlejte, kdy má smysl inkoust využít.

Nad krbem je emblém, ale zatím, dokud jste nenašli odkládací bednu, by bylo zbytečně zahltil inventář. Nechte ho být a běžte dveřmi dál a pak doleva. Narazíte na mrtvolu vašeho kolegy Kennetha Sullivana, jenomže na mrtvole hoduje zombie! První zombie Resident Evilu! Pokud si troufáte, zkuste ji sundat. Jinak raději utečte zpět za Barrym. Zombie vás dožene, ale Barry ji skolí. Oba dva se vraťe do haly, jenomže Wesker je pryč. Prohlédněte halu (hlavně dveře do podzemí) abyste se ujistili, že Wesker je vážně fuč. Barry půjde zkoumat vilu na vlastní pěst ale napřed vám dá paklíč.

Výbava – Šperhák

– Paklíč slouží k páčení běžných zámků. Zatímco Chris na jejich otevření potřebuje malé klíčky, Jill může dveře otevřít rovnou (žádné klíčky ve své kampani nemá).

Pokud chcete, můžete otevřít hlavní vchodové dveře. Smečka psů je ale stále venku a jeden pes vběhne dovnitř. Je to možnost poznat a bojovat s novým protivníkem, ale uděláte lépe, když budete šetřit munici. S pistolí v ruce se otočte a běžte k mrtvole Kennetha. Má u sebe Kazetu (2/9). Běžte dál a dorazíte do místnosti s klecí. Dole jsou dvě zelené bylinky. Klidně je vezměte a rovnou zkombinujte, ať máte silnější léčivo a víc místa v inventáři.

Výbava – Bylinky

– Existují tři bylinky – zelená, červená a modrá. Ty se dají různě kombinovat. Zelené obnovují zdraví, červené posilují účinek zelených a modré léči otravu.
– Zelená (obnoví malé množství zdraví)
– Modrá (zastaví otravu)
– Zelená + Zelená = Zelený prášek (obnoví střední množství zdraví)
– Zelená + Modrá = Zelenomodrý prášek (obnoví malé množství zdraví a vyléčí otravu)
– Zelená + Červená = Zelenočervený prášek (obnoví maximální množství zdraví)
– Zelená + Zelená + Modrá = Velký zelenomodrý prášek (obnoví střední množství zdraví a vyléčí otravu)
– Zelená + Zelená + Zelená = Velký zelený prášek (obnoví velké množství zdraví)
– Zelená + Červená + Modrá = Velký zelenočervenomodrý prášek (obnoví maximální množství zdraví a vyléčí otravu)

Vyjděte po schodišti do patra a jděte chodbou se zrcadly. V cestě stojí zombie, tak pozor. Ale s pistolí nebude velkým problémem. Na konci zrcadlové chodby je socha anděla s šípem, který vezměte. V inventáři prozkoumejte špici šípu a zjistíte, že je sundávací. Běžte dál a dostanete se na balkon nad jídelnou. Kousek od vás je stolek a na něm dýka.

Vedlejší zbraň – Dýka

– Dýku může používat Jill i Chris. Je to základní vedlejší zbraň, kterou poraníte nepřítele a vyhnete se jeho útoku.

Na opačná straně ochozu je socha s modrým drahokamem v ruce. Sochu odtlačte do místa, kde je mezera v zábradlí a shoďte ji dolů. Dole si pak můžete vyzvednout modrý drahokam, ale zatím by jen zahltil inventář. Běžte dál a dojdete na balkon v hlavní hale. Sejděte do mezipatra a vyjděte dveřmi ven na hřbitov. Vlevo vedle hlavní cesty leží náboje do bročky. Na konci cesty je freska anděla, které chybí šíp. Vložte tam špici šípu a otevře se hrobka. Všimněte si čtveřice fresek s tvářemi, rakve přivázané u stropu čtyřmi řetězy a podstavce na němž je kniha prokletí. Prohlédněte knihu v inventáři a ze zadní strany vemte klíč se symbolem meče. Rozevřete knihu a najdete dokument Kniha prokletí (3/9). Budeme hledat masky! S klíčem na jehož zadní straně je symbol meče se vraťte do haly. Klíč slouží k odemčení všech dveří se symbolem meče a těch je tady spousta. Ujistěte se, že máte dost munice a vyrazte zpátky do západního křídla. Hned v chodbě za jídelnou se vydejte až na konec dlouhé chodby, kolem výtahu a dveřmi do sklepa. Je tu jakási kuchyně s hromadou hnijícího masa na stolech. Na konci kuchyně je výtah, ale bez proudu. Běžte proto zpátky, jenže vás překvapí zombie. Další zombie povstane přímo v místnosti. Využijte stolu, abyste zombie udrželi daleko od vás a obě zastřelte (nebo oběhněte). Běžte do patra nad jídelnou a velkým klíčem (meč) odemkněte dveře v rohu. Chodba vede ke schodišti. Sejděte dolů a běžte do dveří pod schodištěm. Je to ošetřovna. Na stole leží dokument Likvidace těl (4/9), které definitivně zniči střela do hlavy. Občas se vám taková rána povede ale pokud ne, potom hrozí, že zombie jednou opět povstane, nicméně nyní už jako tzv. Crimson Head, což je rychlejší a odolnější verze. V místnosti je také psací stroj a hlavně bedna skladu! Odložte nepotřebné věci a nanoste sem všechny předěměty, které jste cestou minuli (emblém nad krbem, drahokam z rozbité sochy v jídelně, munici, bylinky a další věci). Vždy a pokaždé se snažte všechny nalezené předměty snášet do beden!

Bedna skladu
– Sklad pro všechny druhy předmětů. Bedny jsou navzájem propojené, takže když do jedné něco vložite, najdete to ve všech bednách.
– Už na počátku můžete ve skladu najít nějaké předměty jako třeba sprej, inkousty, či munici. Pravděpodobně to závisí na obtížnosti.

Výbava – Sprej

– Sprej vám plně obnoví zdraví. Neléčí však otravu!

!!! Uložte hru a naberte si tyto věci – pistole, munice, klíč (meč).
Vydejte se na další průzkum. Hned vedlejší dveře (za rohem) odemknete klíčkem. Uvnitř je baterie (vedlejší zbraň) a rozbitá brokovnice. V šuplíku stolu najdete inkoust.

Vedlejší zbraň – Paralyzér (baterie)

– Baterie do paralyzéru dokáže zasaženého nepřítele ochromit, takže ho lze snadno zlikvidovat.

Vydejte se do východního křídla. Dvojitými dveřmi v přízemí vejdete do galerie se sochou uprostřed. Průchod vzadu kryje skříňka. Vylezte na skříňku, seskočte do průchodu a zezadu skříňku dostrkejte k soše. Přirazte skříňku k soše ještě z boku a vylezte na ni. Z mísy sochy vyzvedněte Mapu přízemí sídla. V průchodu najdete jen odkladiště věcí a dýku. Klíčem (meč) odemkněte dveře dál. V chodbě je u stěny několik skříněk. Odtlačte je, protože pod některými jsou předměty (munice a dýka). Pokračujte až dorazíte ke dveřím od koupelny. Vypusťe vanu ze které vyleze zombie. Hned před koupelnou jsou plechové dveře, které vypačte paklíčem. Vyjdete na terasu. Seberte pytel chemikálií a za rohem červené bylinky. Od této chvíle se snažte všechny zelené bylinky kombinovat hlavně s červenými. Výsledkem bude silné léčivo. Přes plot pravděpodobně přeskočí pes, tak pozor na něj. Vraťte se do domu a pokračujte chodbou dál. Vejděte do dalších dveří, které potkáte. Je tu podivná čtvercová místnost a za ní pracovna. Na věšáku visí brokovnice! Super věc, jenomže když zkusíte s brokovnicí odejít, ve čtvercové místnosti začne sjíždět strop. Ven projít nemůžete, pouze se rychle vrátit do pracovny. Abyste si brokovnici mohli odnést, musíte na věšák dát tu rozbitou (ze skladu vedle ošetřovny). Pokud rozbitou brokovnici nemáte, musíte se dočasně rozloučit s tou pravou a pro tu rozbitou si teprve zajít.

Brokovnice

– Bročka je super na silné nepátele a bosse. Munice je zpočátku málo, takže na zombie je lepší použít jiné zbraně. Ovšem na Crimson Head a na psy je bročka ideální.
– Zásobník 6

Pokračujte chodbou dál a dveřmi projděte do další chodby. Dveřmi po pravici se dostanete pod schodiště do patra. Nicméně pozor – projít dveřmi zpátky můžete jen párkrát, potom se z této strany zaseknou a vy budete muset celé křídlo obcházet. Pod schodištěm je kamrlík, v něm bedna skladu a psací stroj. Navíc je v místnosti munice a hlavně lahev s olejem. Doplňte olej z kanystru, který v komoře je. Druhý kanystr můžete najít ve skladu vedle ošetřovny (tam, kde byla rozbitá brokovnice).

Výbava – Olej

– Olej v kombinaci se zapalovačem slouží ke spalování zombií, to abyste se vyhnuli případnému Crimson Head. Olej se sbírá z kanystrů, jež se nacházejí různě v terénu, přičemž počet dávek v jednom kanystru se mění dle obtížnosti.
– Pamatujte, že musíte mít zapalovač! Chris ho ve své kampani má jako nedílnou součást výbavy, ale pro Jill je zapalovač samostatný běžný předmět, který musíte nejprve najít.
– Pokud se vám podaří zabít zombie tak, aby spadly na sebe, můžete jedním použitím oleje spálit více těl naráz.

!!! Uložte hru a vybavte se na další průzkum. Postačí tyto věci – pistole, munice, klíč (meč) a olej.
Vydejte se ven. Nad schodištěm zahněte vpravo. Dveře před vámi se zaseknou a půjdou otevřít jen zevnitř, ale to nevadí, protože do místnosti za nimi se dá vejít i z boční chodby. Uvnitř je pracovna. Ze stolku vezměte psí píšťalku a přečtěte Zmačkaná poznámka (5/9), který mluví o balkonu, odkud lze píšťalkou nalákat psy. To se bude hodit. Ze stolu vezměte i zapalovač. Vyplatí se, když okamžitě vyrazíte spalovat mrtvoly, to abyste pak nemuseli vláčet olej s sebou. Spalte hlavně ty mrtvoly které leží v chodbách, protože tamtudy budete jistě procházet. Pálit mrtvoly ve vyčištěných místnostech, kam už nepáchnete je zbytečné. V pracovně na stole je také Botanická kniha (6/9) a možnosti jejich kombinování. Vyjděte ven a na stolku vedle dveří si vezměte dřevěné desky. V inventáři je můžete rozevřít – uvnitř jsou prázdné listy. Běžte zpátky nad schodiště a pokračujte chodbou na opačnou stranu. Dorazíte do pracovny s několika bylinkami a pohaslým krbem. Nad krbem je freska jakési mapy. Přiložte na fresku dřevěné desky a zapalovačem zapalte krb. Na desky se obtiskne Mapa druhého patra sídla – vezměte si ji. Vraťe se zase zpět kde jste našli ležet dřevěné desky a pokračujte dál chodbou na jejímž konci odemkněte dveře klíčem (symbol meče).

Nepotřebné věci
– Pokud už jste kupříkladu odemknuli všechny typy dveří na daný klíč anebo pokud použijete předmět, který už nemá jiné využití, budete tázání, zda ho chcete zničit. Tuto volbu můžete vždy potvrdit, protože se nikdy nestane, že byste mohli zničit předmět, který ještě bude mít nějaký užitek.

Jste teď zpátky v hlavní hale. Projděte do patra západního křídla a dále dveřmi vzadu. Narazíte na plechové dveře, které vypačte šperhákem. Jste na balkonu o němž se psalo v dokumentu u píšťalky. Na zemi je květináč s bylinkami. Nemůžete je vzít, ale můžete se jimi párkrát vyléčit. Takže až budete zranění, zajděte raději sem, než abyste použili vaše bylinky. Postavte se na balkon a použijte píšťalku. Zlikvidujte psy, kteří se odněkud objeví. Po jednom zbude obojek. Prohlédněte ho v inventáři a stiskněte malé tlačítko. Najdete uvnitř obojku malý symbol. Otočte ho a stiskněte zadní symbol zbroje. Ze symbolu vyjede maketa klíče se znakem zbroje. Je to ale jen maketa – žádné dveře to neodemkne. Zajděte zpátky do vily a běžte do chodby se zrcadly. Odtud po schodišti na půdu. Tady čeká nepříjemná past. Na podlaze leží pravý klíč se znakem zbroje, ale jakmile ho vezmete, proti vám vyrazí socha s bodci. Musíte klíč vrátit, jina vás rozmáčkne. Díky maketě ale máte novou možnost – vezměte originální klíč se symbolem zbroje a zpátky umístěte maketu. Past se deaktivuje a pravý klíč je váš. Klíč odemyká spoustu nových dveří, tak pojďme zjistit co je za nimi! Sejděte do přízemí u ošetřovny.

! V ošetřovně si uložte hru a na další cestu si vezměte 6 předmětů – pistoli, munici, klíč (zbroj), chemikálii, zapalovač a modrý drahokam.
Na konci chodby odemkněte klíčem (zbroj) dveře. Na konci nové chodby vejděte do dveří za rohem a narazíte na pěstírnu. Na jedné straně je živá agresivní kytka a na druhé hromada bylinek. Vedle vás je rozvaděč vody. Můžete kytičky zalít, ale ničeho nedosáhnete. Nevadí. Vložte do nádržky chemikálii a nyní pusťe jedovatou vodu červeným kohoutkem! Tím zalijete agresivní kytku a ta chcípne. Pokud zalijete chemikálií i bylinky (zeleným kohoutkem) zničíte si je, tak pozor na to! Na opačné straně pěstírny je vaše první maska! Hurá! Můžete jít masku rovnou umístit na správnou fresku v hrobce (řiďte se tvarem masky). Pak se vraťe sem a zajděte do malé komůrky v chodbičce zruba uprostřed chodby (řiďte se mapou). Je tu socha tygra a nápis říkající, že mu chybí modré a žluté oko. Vložte modrý drahokam do hlavy a odsune se přihrádka s municí do brokovnice. Teď uděláte nejlépe, když přenosíte bylinky z pěstírny do skladu. Pak vejděte do místnosti, která je v chodbě, zhruba naproti komoře s tygrem. Je to pokoj a na stole leží Deník správce (7/9). Zkuste otevřít zadní šatní skříň a vyskočí na vás zombie. Ve skříni pak najdete baterii. Vydejte se do hlavní haly (můžete to vzít zkratkou rovnou přes přízemí) a vyjděte po schodech do patra, kde vpadněte do prvních dveří východního křídla. Klíčem (zbroj) odemkněte dveře vpravo, kde narazíte na vašeho kolegu Richarda. Richard vás varuje před hadem, který ho kousnul a otrávil. Musíte jít pro serum z ošetřovny a pokud chcete Richarda skutečně zachránit, musíte s sebou hodit, jinak zemře! Takže sprintujte zpátky do západního křídla na ošetřovnu, z police vezměte sérum a doručte ho Richardovi. Uff, běhání máme za sebou. Richard zůstane v chodbě u půdy, ale bude žít. V místnosti zůstaly další bylinky a za dveřmi je další chodba. Je tu cesta na půdu ale ta je zamčená. Běžte do dveří za nimiž je pracovna. Zapalovačem zažehněte svícen na stole. Na světle můžete prozkoumat skříň v rohu, kde je munice do bročky. Odtlačte skříň u zdi a v tajné místnosti vezměte část skladby. Nyní se vraťte do západního křídla a navštivte druhé dveře v dlouhé chodbě vedoucí do sklepa. Je tu bar a piano. Vzadu odtlačte skříň a z police vezměte desky s notami. List s měsíční sonátou dejde do desek a máte kompletní skladbu Měsíční sonáta. Položte skladbu na piano a zahrajte Měsíční sonátu. Otevřete tak tajnou chodbu. V ní je První část Trevorova deníku (8/9) a zlatý štít, ale jakmile ho vezmete, dveře se uzavřou. Je to podobná situace jako s brokovnicí – musíte zlatý emblém nahradit tím obyčejným (z krbu), jinak se ven nedostanete. Zlatý emblém běžte položit nad krb (tam kde byl původní) a zprovozníte přihrádku v hodinách. Podle citátu z hodin a obrazu bojovníků vlevo na obraze, potřebujete nastavit krátkou ručičku na šestku (symbol zbroje – první bojovník nemá zbroj a tak zemřel ranou krátkého meče do hrudi) a dlouhou na dvanáctku (symbol helmy – druhý bojovník nemá helmu a tak zemřel ranou dlouhého meče do hlavy). Hodiny se odsunou a v přihrádce najdete klíč se symbolem štítu. Vida, třetí velký klíč. S klíčem běžte nejprve raději na ošetřovnu uložit hru. Bude to drsné.

!!! Uložte hru a vězměte si 4 věci – brokovnici, munici, klíč (štít) a léčení
Běžte do hlavní haly do patra a klíčem (zbroj) odemkněte dveře do východního křídla. Dostanete se na balkon. Na židli tu sedí zombie kolegy Foresta a granátomet!

Granátomet


– Mocná zbraň, kterou může používat jen Jill. Granátomet se nabíjí třemi druhy munice, která určuje jeho nejvhodnější použití.
– Explozivní munice je klasická a najdete ji poprvé už ve zbrani. Explozivní granáty způsobují velké poškození a jsou vhodné proti skupinám nepřátel.
– Zápalná munice je červená a slouží jak název napovídá k zapálení nepřátel. Obzvláště se vyplatí proti skupinám zombií. První krabku najdete ve skladu až tam Barry doručí munici.
– Kyselinové granáty jsou vzácné a poprvé je najdete při odchodu z Residence (druhá zásilka věci od Barryho). Kyselina umí poleptat nepřátel a trvale je zraňovat i zpomalovat. Ideální na Huntery a Chimery.

Forest se po chvíli se probere, tak pozor na něj. Na konci balkonu najdete bylinky. Nyní běžte na půdu (u Richarda) a odemkněte dveře klíčem (štít).

Boss 1 – Yawn

Boss 1-1– Na půdě je had, přesně jak říkal Richard. Je to vůbec první boss Resident Evilu, takže si ho užijte. Potřebujete prokličovat na druhou stranu půdy, popadnout masku a vrátit se. Můžete také hada zastřelit, pokud si na to troufáte. Po dostatečném poškození uteče škvírou a půda bude volná. V každém případě se s hadem ještě střetnete.
– Jestliže jste zachránili Richarda, přijde vám na pomoc a bude hada pražit svojí útočnou brokovnicí. Využijte jeho pomoci a pouze hada odlákejte. Jakmile bude dostatečně poškozen, chytí Richarda, zabije ho a boj pokračuje dál. Teď už ale bude had oslabený a po pár ranách uteče.
– Zachránit Richarda není možné. Buď zemře na otravu (nestihnete přinést sérum) anebo ho zabije Yawn, ovšem pouze v druhém případě po něm zbude jeho útočná brokovnice!
– Chcete-li s hadem bojovat, vybavte se brokovnicí a snažte se pálit na hada, když je jeho hlava daleko od vás. Klidně střílejte do ocasu, hlavně se vyhýbejte smrtonosné hlavě.
– Pokud vás had kousne, skončite infikovaní a jakmile odejdete z půdy, uvědomíte si, že potřebujete sérum. Musíte rychle na ošetřovnu pro sérum (stejná situace jako s léčbou Richarda). Pokud to nestihnete, zemřete a je konec.

Útočná brokovnice


– Mocná brokovnice na 10 nábojů. Je účinná a celkem přesná. Pro její získání je nezbytné, abyste zachránili Richarda. Kvalitní náhrada za první bročku.

– Chris tuhle brokovnici může získat až ve třetí kapitole. Jill má tedy pěknou výhodu. 🙂
– Zásobník 10

Po střetu s bossem (až seberete masku) sejděte na chodbu a vejděte do dalších (dvojitých) dveří. Je tu sál s několika sochami, které vyjedou od stěny. Uprostřed je tlačítko, ale to akorát spustí jedovatý plyn ze soch. Musíte sochy zatlačit zpátky ke stěně, jenomže pohyb jednou sochou pohybuje zároveň i jinými sochami. Postupujte proto takto – druhá socha vpravo, první socha vlevo, a první socha vpavo. Stiskněte tlačítko uprostřed a otevře se schránka s krabičkou. Na ní je další hádanka. V inventáři krabičku prohlédněte. Píše se tu, že ji otevře sluneční svit. Takže obraťte krabičku a stiskněte dvě tlačítka se symbolem srdce. Na vrchí straně krabičky se u obrazce slunce rozsvíti dvě světélka. Otevřete krabičku a vyzvedněte třetí masku! Doporučuji jít všechny tři nalezené masky vložit do hrobky, ať ulevíte inventáři. Pak běžte do místnosti s bednou ve východním křídle. Pod schodištěm je zpráva od Barryho – nechal vám uvnitř zásoby. To je hodný. A skutečně, na zemi leží spreje, munice a dokonce zápalné granáty!

!!! Je načase znovu uložit hru a vzít 3 předměty – pistole, munice a klíč (zbroj).
Běžte do patra a nyní chodbou vlevo. V prvních dveřích je malá místnost s hlavou soba. Ve dveřích vpravo najdete inkoust a zelenou lékárničku.

Výbava – Zelená lékárna

– Zelené krabičky ukrývají různé léčivé předměty jako spreje, bylinky nebo rovnou namixované bylinky. Stačí lékárnu v inventáři otevřít a podívat se, co je uvnitř.

Dveře vlevo otevřete klíčkem a narazíte na pracovnu s vitrínami. Najdete tu Barryho, který vás upozorní na dokument o výzkumech. Podívejte se tedy na Deník výzkumníka (9/9) na stole. Z vitrín vezměte háček, zlatou návnadu a obří včelu. Ke zlaté návnadě přidejte háček máte zlatou návnadu s háčkem, kterou položte do vitríny k ostatním návnadám (vlevo od dveří). Obří včelu dejte na vitrínu s hmyzem (vpravo od dveří). Nyní pod vitrínou s hmyzem stiskněte tlačítko. Pokud jsou předměty na svých místech, otevře se přihrádka s emblémem větru. Také vyletí oživlá včela, ale tu snadno sejmete. Vydejte se ven a nyní jděte do přízemí. Projděte za poničené dveře (pokud už jsou zaseknuté, musíte křídlo obejít) a dále vpravo do vedlejších dveří. Je to obrazárna s několika havrany a další hádankou, kteru pokud spletete, havrani vás napadnou a budete muset utéct z místnosti (po návratu už budou zase klidní). Na konci obrazárny je obraz dámy s oranžovým náramkem, fialovým náhrdelníkem a zelenou korunou. Tyto tři předměy mají i obrazy uprostřed sálu. Pod každém obrazem je tlačíto (z každé strany jedno) a vy musíte tlačítkam navolit takové nasvícení obrazu, aby barva odpovídala předmětům na hlavním obraze s ženou. Stiskněte proto tlačítko u prvního obrazu (ze strany od dveří), dále tlačítko u druhého obrazu (ze strany od stěny) a tlačítko třetího obrazu (ze strany od stěny). Nyní stiskněte tlačítko od obrazem ženy a obraz se odsune. Vyjdete ven na hřbitov, kde leží poslední maska. Vypačte branku a máte rychlý přístup na hřbitov. Stejně ale uděláte dobře, když si nejprve zajdete uložit hru.

!!! Uložte si hru a vybavte se na boj – útočná brokovnice, munice, poslední maska a léčení
Vydejte se do hrobky a umístěte poslední (popř. všechny) masky.

Boss 2 – Starší Crimson Head

Boss2– Rakev spadne, cesta ven se uzavře a z rakve vyleze Prastarý Crimson Head. A máme tu další bossfight.
– Odolný Crimson Head snese zhruba 5-6 střel z bročky. Je velice rychlý a má drápy. Pistolí ho jen tak nedostanete, ale bročkou to půjde. Hlavně se ujistěte, že je po něm. Pokud padne na zem, chvíli počkejte, aby bylo jasné, že už nevstane.
– Snažte se bosse zabít na jeden zásobník bročky. S útočnou brokovnicí to nebude problém, ale i tak – pokud budete nuceni přebíjet, pravděpodobně se nevyhnete zranění.

Po bitce z rakve vezměte červenobílý znak a spínačem otevřte cestu ven. Projděte skrze obrazárnu do východního křídla a běžte na konec chodby, kde je východ na terasu. Na konci terasy je přihrádka, kam vložte ornament z rakve. Odemknete tak dveře a můžete pokračovat. V kůlně je sprej, munice a baterie. A hlavně tu jsou dva východy do další oblasti. Jeden dvojitými dveřmi, druhý dole pod schůdky. Nebude od věci se nejprve dobře připravit, protože je konečně čas opustit oblast první kapitoly.

! Zajděte si uložit hru a vezměte si – pistoli, munici a symbol větru
Vraťe se do kůlny a dveřmi pod schůdky opusťe sídlo.


 

Varianta za Chrise

Tým Alfa se vydává ve vrtulníku pátrat po ztraceném týmu Beta. Naleznou jejich zřícený vrtulník ale v lesích jsou přepadení smečkou agresivních psů. Frost setkání s nimi nepřežije, zbytek týmu utíká. Tým se však v nastalém zmatku rozdělí a do vily, která poskytuje úkryt, se hlavním vchodem dostane jen Chris, Jill a kapitán Wesker. Wesker vyšle Chrise aby prohlédnul jídelnu.
Základní výbavou Chrise je pouze bojový nůž a zapalovač. To tedy nic moc.

Bojový nůž

– Základní zbraň Chrise. V podstatě odpovídá noži, který má Jill. Poslouží při boji zblízka ale je to nouzová věc, použítelná jen v případě, že nemáte munici. Pokud hrajete na vyšší obtížnosti, raději se snažte nepřátelům vyhýbat než je pižlat nožem.

Výbava – Zapalovač

– Zapalovač slouží k zapalování některých svící a také oleje pro upalování mtvol. Chris ho má jako nedílnou součást výbavy, kdežto pro Jill jde o klasický předmět, který zahlcuje inventář a který je třeba nejprve najít.

V jídelně stole je inkoust a opodál psací stroj. Klidně začněte tím, že uložíte hru. Nad krbem je emblém, ale zatím, dokud jste nenašli odkládací bednu, by bylo zbytečně zahltil inventář. Nechte ho být a běžte dveřmi dál a pak doleva. Narazíte na mrtvolu vašeho kolegy Kennetha Sullivana, jenomže na mrtvole hoduje zombie! První zombie Resident Evilu! Pokud si troufáte, zkuste ji sundat nožem. Jinak raději utečte zpět do haly. Jill a Wesker jsou pryč, ale nechali vám na zemi pistoli. Pokud chcete, můžete otevřít hlavní vchodové dveře. Smečka psů je ale stále venku a jeden pes vběhne dovnitř. Je to možnost poznat a bojovat s novým protivníkem, ale uděláte lépe, když budete šetřit munici. S pistolí v ruce se otočte a běžte k mrtvole Kennetha. Má u sebe dokument – kazetu. Běžte dál a dorazíte do místnosti s klecí. Dole jsou dvě zelené bylinky. Klidně je vezměte a rovnou zkombinujte, ať máte silnější léčivo a víc místa v inventáři.

Vyjděte po schodišti do patra a jděte chodbou se zrcadly. V cestě stojí zombie, tak pozor. Ale s pistolí nebude velkým problémem. Na konci zrcadlové chodby je socha anděla s šípem, který vezměte. V inventáři prozkoumejte špici šípu a zjistíte, že je sundávací. Běžte dál a dostanete se na balkon nad jídelnou. Kousek od vás je stolek a na něm dýka. Na opačná straně ochozu je socha s modrým drahokamem v ruce. Sochu odtlačte do místa, kde je mezera v zábradlí a shoďte ji dolů. Dole si pak můžete vyzvednout modrý drahokam, ale zatím by jen zahltil inventář. Běžte dál a dojdete na balkon v hlavní hale. Sejděte do mezipatra a vyjděte dveřmi ven na hřbitov. Vlevo vedle hlavní cesty leží náboje do bročky. Na konci cesty je freska anděla, které chybí šíp. Vložte tam špici šípu a otevře se hrobka. Všimněte si čtveřice fresek s tvářemi, rakve přivázané u stropu čtyřmi řetězy a podstavce na němž je kniha prokletí. Prohlédněte knihu v inventáři a ze zadní strany vemte klíč se symbolem meče. Rozevřete knihu a najdete spisy o maskách smrti. Budeme hledat masky! S klíčem na jehož zadní straně je symbol meče se vraťte do haly. Klíč slouží k odemčení všech dveří se symbolem meče a těch je tady spousta. Ujistěte se, že máte dost munice a vyrazte zpátky do západního křídla. Hned v chodbě za jídelnou se vydejte až na konec dlouhé chodby, kolem výtahu a dveřmi do sklepa. Je tu jakási laboratoř s hromadou hnijícího masa na stolech. Z police v rohu vezměte klíček.

Výbava – Klíček

– Obyčejné klíčky slouží k odemčení obyčejných dveří. Všechny klíčky jsou stejné a pasují do každého obyčejného zámku. Je dobré klíčky sbírat a nebát se jimi otevírat všechny obyčejné dveře. Klíčků je totiž dostatek a nemůže se stát, že byste narazili na dveře, pro něž už nepůjde sehnat klíček.
– Jill má namísto klíčků šperhák, kterým obyčejné zámky vypáčí kdykoli.

Na konci laboratoře je výtah, ale bez proudu. Běžte proto zpátky, jenže vás překvapí zombie. Další zombie povstane přímo v místnosti. Využijte stolu, abyste zombie udrželi daleko od vás a obě zastřelte (nebo oběhněte). Běžte do patra nad jídelnou a velkým klíčem (meč) odemkněte dveře v rohu. Chodba vede ke schodišti. Sejděte dolů a běžte do dveří pod schodištěm. Je to ošetřovna. Na stole leží dokument o zombiích, které definitivně zniči střela do hlavy. Občas se vám taková rána povede ale pokud ne, potom hrozí, že zombie jednou opět povstane, nicméně nyní už jako tzv. Crimson Head, což je rychlejší a odolnější verze. V místnosti je také psací stroj a hlavně bedna skladu! Odložte nepotřebné věci a nanoste sem všechny předěměty, které jste cestou minuli (emblém nad krbem, drahokam z rozbité sochy v jídelně, munici, bylinky a další věci). Vždy a pokaždé se snažte všechny nalezené předměty snášet do beden!

 

!!! Uložte hru a naberte si tyto věci – pistole, munice, klíček a klíč (meč).
Vydejte se na další průzkum. Hned vedlejší dveře (za rohem) odemknete klíčkem. Uvnitř je granát (vedlejší zbraň) a rozbitá brokovnice. V šuplíku stolu najdete inkoust.

Vedlejší zbraň – Granát

– Granátem nepříteli ucpete tlamu a střelbou pak vyvoláte explozi. Můžete také počkat, dokud granát sám neexploduje.

Vydejte se do východního křídla. Dvojitými dveřmi v přízemí vejdete do galerie se sochou uprostřed. Průchod vzadu kryje skříňka. Vylezte na skříňku, seskočte do průchodu a zezadu skříňku dostrkejte k soše. Přirazte skříňku k soše ještě z boku a vylezte na ni. Z mísy sochy vyzvedněte Mapu přízemí sídla. V průchodu najdete jen odkladiště věcí a dýku. Klíčem (meč) odemkněte dveře dál.V chodbě je u stěny několik skříněk. Odtlačte je, protože pod některými jsou předměty (munice a dýka). Pokračujte až dorazíte ke dveřím od koupelny. Vypusťe vanu ze které vyleze zombie. Po jejím zneškodnění vezměte z vany klíček. Hned před koupelnou jsou plechové dveře, které klíčkem otevřte. Vyjdete na terasu. Seberte pytel chemikálií a za rohem červené bylinky. Od této chvíle se snažte všechny zelené bylinky kombinovat hlavně s červenými. Výsledkem bude silné léčivo. Přes plot pravděpodobně přeskočí pes, tak pozor na něj. Vraťte se do domu a pokračujte chodbou dál. Vejděte do dalších dveří, které potkáte. Je tu podivná čtvercová místnost a za ní pracovna. Na věšáku visí brokovnice! Super věc, jenomže když zkusíte s brokovnicí odejít, ve čtvercové místnosti začne sjíždět strop. Ven projít nemůžete, pouze se rychle vrátit do pracovny. Abyste si brokovnici mohli odnést, musíte na věšák dát tu rozbitou (ze skladu vedle ošetřovny). Pokud rozbitou brokovnici nemáte, musíte se dočasně rozloučit s tou pravou a pro tu rozbitou si teprve zajít.

Pokračujte chodbou dál a dveřmi projděte do další chodby. Dveřmi po pravici se dostanete pod schodiště do patra. Nicméně pozor – projít dveřmi zpátky můžete jen párkrát, potom se z této strany zaseknou a vy budete muset celé křídlo obcházet. Pod schodištěm je kamrlík  v něm bedna skladu a stroj. Navíc je v místnosti klíček, munice a hlavně lahev s olejem. Doplňte olej z kanystru, který v komoře je. Druhý kanystr můžete najít ve skladu vedle ošetřovny (tam, kde byla rozbitá brokovnice). Vyplatí se, když okamžitě vyrazíte spalovat mrtvoly, to abyste pak nemuseli vláčet olej s sebou. Spalte hlavně ty mrtvoly které leží v chodbách, protože tamtudy budete jistě procházet. Pálit mrtvoly ve vyčištěných místnostech, kam už nepáchnete je zbytečné.

!!! Uložte hru a vybavte se na další průzkum. Postačí tyto věci – pistole, munice, klíč (meč) a klíček.
Vydejte se ven. Nad schodištěm zahněte vpravo. Dveře před vámi se zaseknou a půjdou otevřít jen zevnitř, ale to nevadí, protože do místnosti za nimi se dá vejít i z boční chodby. Uvnitř je pracovna. Ze stolku vezměte psí píšťalku a přečtěte dokument, který mluví o balkonu, odkud lze píšťalkou nalákat psy. To se bude hodit. V pracovně na stole je také dokument o bylinkách a možnosti jejich kombinování. Vyjděte ven a na stolku vedle dveří si vezměte dřevěné desky. V inventáři je můžete rozevřít – uvnitř jsou prázdné listy. Běžte zpátky nad schodiště a pokračujte chodbou na opačnou stranu. Dorazíte do pracovny s několika bylinkami a pohaslým krbem. Nad krbem je freska jakési mapy. Přiložte na fresku dřevěné desky a zapalovačem zapalte krb. Na desky se obtiskne Mapa druhého patra sídla – vezměte si ji. Vraťe se zase zpět kde jste našli ležet dřevěné desky a pokračujte dál chodbou na jejímž konci odemkněte dveře klíčem (symbol meče).

Jste teď zpátky v hlavní hale. Projděte do patra západního křídla a dále dveřmi vzadu. Narazíte na plechové dveře, které odemkněte klíčkem. Jste na balkonu o němž se psalo v dokumentu u píšťalky. Na zemi je květináč s bylinkami. Nemůžete je vzít, ale můžete se jimi párkrát vyléčit. Takže až budete zranění, zajděte raději sem, než abyste použili vaše bylinky. Postavte se na balkon a použijte píšťalku. Zlikvidujte psy, kteří se odněkud objeví. Po jednom zbude obojek. Prohlédněte ho v inventáři a stiskněte malé tlačítko. Najdete uvnitř obojku malý symbol. Otočte ho a stiskněte zadní symbol zbroje. Ze symbolu vyjede maketa klíče se znakem zbroje. Je to ale jen maketa – žádné dveře to neodemkne. Zajděte zpátky do vily a běžte do chodby se zrcadly. Odtud po schodišti na půdu. Tady čeká nepříjemná past. Na podlaze leží pravý klíč se znakem zbroj, ale jakmile ho vezmete, proti vám vyrazí socha s bodci. Musíte klíč vrátit, jina vás rozmáčkne. Díky maketě ale máte novou možnost – vezměte originální klíč se symbolem zbroje a zpátky umístěte maketu. Past se deaktivuje a klíč je váš. Klíč odemyká spoustu nových dveří, tak pojďme zjistit co je za nimi! Sejděte do přízemí u ošetřovny.

!!! V ošetřovně si uložte hru a na další cestu si vezměte 5 předmětů – pistoli, munici, klíč (zbroj), chemikálii a modrý drahokam.
Na konci chodby odemkněte klíčem (zbroj) dveře. Na konci nové chodby vejděte do dveří za rohem a narazíte na pěstírnu. Na jedné straně je živá agresivní kytka a na druhéhromada bylinek. Vedle vás je rozvaděč vody. Můžete kytičky zalít, ale ničeho nedosáhnete. Nevadí. Vložte do nádržky chemikálii a nyní pusťe jedovatou vodu červeným kohoutkem! Tím zalijete agresivní kytku a ta chcípne. Pokud zalijete chemikálií i bylinky (zeleným kohoutkem) zničíte si je, tak pozor na to! Na opačné straně pěstírny je vaše první maska! Hurá! Můžete jít masku rovnou umístit na správnou fresku v hrobce (řiďte se tvarem masky). Pak se vraťe sem a zajděte do malé komůrky v chodbičce zruba uprostřed chodby (řiďte se mapou). Je tu socha tygra a nápis říkající, že mu chybí modré a žluté oko. Vložte modrý drahokam do hlavy a odsune se přihrádka s municí do brokovnice. Teď uděláte nejlépe, když přenosíte bylinky z pěstírny do skladu. Pak vejděte do místnosti, která je v chodbě, zhruba naproti komoře s tygrem. Je to pokoj a na stole leží deník správce. Zkuste otevřít zadní šatní skříň a vyskočí na vás zombie. Ve skříni pak najdete klíček. Vyjdejte se do hlavní haly (můžete to vzít zkratkou rovnou přes přízemí) a vyjděte po schodech do patra, kde vpadněte do prvních dveří východního křídla. Klíčem (zbroj) odemkněte dveře vpravo, kde narazíte na vaše kolegy – Rebeccu a zraněného Richarda. Rebecca vás požádá o serum z ošetřovny. Pokud chcete Richarda zachránit, musíte s sebou hodit! Takže sprintujte zpátky do západního křídla na ošetřovnu, z police vezměte sérum a doručte ho Rebecce. Uff, běhání máme za sebou. Richarda dopravíte zpátky na ošetřovnu, kde ho Rebecca bude hlídat. Můžete od této chvíle zajít za Rebeccou a požádat ji o vyléčení. Má ale jen pár lékáren, takže opatrně, jinak budete zase závislí na bylinkách.

!!! Uložte hru a vězměte si 4 věci – pistoli, munici, klíč (zbroj) a emblém
Běžte do hlavní haly do patra a klíčem (zbroj) odemkněte dveře do východního křídla. Dostanete se na balkon. Na židli tu sedí zombie kolegy Frosta. Po chvíle se probere. Na konci balkonu najdete bylinky. Teď běžte do místnosti, kde jste prvně potkali Rebeccu (patro, východní křídlo). V místnosti zůstaly další bylinky a za dveřmi je další chodba. Je tu cesta na půdu ale ta je zamčená. Běžte do dveří za nimiž je pracovna. Zapalovačem, zažehněte svícen na stole a na světle můžete prozkoumat skříň v rohu. Najdete munici do bročky. Odtlačte skříň a v tajné místnosti vezměte část skladby. Nyní se vraťe do západního křídla a navštivte druhé dveře v dlouhé chodbě vedoucí do sklepa. Je tu bar a piano. Vzadu odtlačte skříň a z police vezměte desky s notami. List s měsíční sonátou dejde do desek a máte kompletní skladbu Měsíční sonáta. Položte skladbu na piano. Vaše nepovedená hra přiláká Rebeccu, která sonátu zkusí zahrát lépe, ale nevyjde to. Dejte jí čas, aby mohla trénovat a zatím si běžte dělat něco jiného. Běžte do hlavní haly a pak se zase vraťe za Rebeccou (měla by být už hotová). Rebecca zahraje sonátu a otevře tajnou chodbu. V ní je zlatý štít, ale jakmile ho vezmete, dveře se uzavřou. Je to podobná situace jako s brokovnicí – musíte zlatý emblém nahradit tím obyčejným (z krbu), jinak se ven nedostanete. Zlatý emblém běžte položit nad krb (tem kde byl původní) a zprovozníte přihrádku v hodinách. Podle citátu z hodin a obrazu bojovníků vlevo na obraze, potřebujete nastavit krátkou ručičku na šestku (symbol zbroje – první bojovník nemá zbroj a tak zemřel ranou krátkého meče do hrudi) a dlouhou na dvanáctku (symbol helmy – druhý bojovník nemá helmu a tak zemřel ranou dlouhého meče do hlavy). Hodiny se odsunou a v přihrádce najdete klíč se symbolem štítu. Vida, třetí velký klíč. S klíčem běžte nejprve raději na ošetřovnu uložit hru. Bude to drsné.

!!! Uložte hru a vezměte si 3 předměty – brokovnici, munici a klíč (štít).
Běžte na půdu (kde byla poprvé Rebecca) a odemkněte dveře klíčem (štít).

Boss 1 – Yawn

Boss1– Na půdě je had, přesně jak říkala Rebecca. Potřebujete prokličovat na druhou stranu, popadnout druhou masku a vrátit se. Můžete také hada zastřelit, pokud si na to troufáte. Po dostatečném poškození uteče škvírou a půda bude volná. V každém případě se s hadem ještě střetnete.
– Chcete-li bojovat, vybavte se brokovnicí a snažte se pálit na hada, když je jeho hlava daleko od vás. Klidně střílejte do ocasu, hlavně se vyhýbejte smrtonosné hlavě.
– Pokud vás had kousne, skončite infikovaní a jakmile odejdete z půdy, přijde za vámi Rebecca. Následně budete hrát za ni a musíte rychle na ošetřovnu pro sérum (stejná situace jako s léčbou Richarda). Pokud to nestihnete, Chris zemře a je konec. Za zmínku stojí, že Rebecca má jen pistoli a sprej, takže není moc dobré zdržovat se bojem

Po střetu s bossem (až seberete masku) sejděte na chodbu a vejděte do dalších (dvojitých) dveří. Je tu sál s několika sochami, které vyjedou od stěny. Uprostřed je tlačítko, ale to akorát spustí jedovatý plyn ze soch. Musíte sochy zatlačit zpátky ke stěně, jenomže pohyb jednou sochou pohybuje zároveň i jinými sochami. Postupujte proto takto – druhá socha vpravo, první socha vlevo, a první socha vpavo. Stiskněte tlačítko uprostřed a otevře se schránka s krabičkou. Na ní je další hádanka. V inventáři krabičku prohlédněte. Píše se tu, že ji otevře sluneční svit. Takže obraťte krabičku a stiskněte dvě tlačítka se symbolem srdce. Na vrchí straně krabičky se u obrazce slunce rozstvíti dvě světélka. Otevřete krabičku a vyzvedněte třetí masku! Doporučuji jít všechny tři nalezené masky vložit do hrobky, ať ulevíte inventáři. Pak běžte do místnosti s bednou ve východním křídle. Pod schodištěm je zpráva od Weskera – nechal vám uvnitř zásoby. To je hodný. A skutečně, na zemi leží spreje a munice.

!!! Je načase znovu uložit hru a vzít 3 předměty – pistole, munice a klíč (zbroj).
Běžte do patra a nyní chodbou vlevo. V prvních dveřích je malá místnost s hlavou soba. Ve dveřích vpravo najdete inkoust, klíček a zelenou lékárničku.

Dveře vlevo otevřete klíčkem a narazíte na pracovnu s vitrínami. Podívejte se na deník výzkumníka na stole. Z vitrín vězměte háček, zlatou návnadu a obří včelu. Ke zlaté návnadě přidejte háček máte zlatou návnadu s háčkem, kterou položte do vitríny k ostatním návnadám (vlevo od dveří). Obří včelu dejte na vitrínu s hmyzem (vpravo od dveří). Nyní pod vitrínou s hmyzem stiskněte tlačítko. Pokud jsou předměty na svých místech, otevře se přihrádka s emblémem větru. Vydejte se ven a nyní do přízemí. Projděte za poničené dveře (pokud už jsou zaseknuté, musíte křídlo obejít) a dále vpravo do vedlejších dveří. Je to obrazárna s několika havrany a další hádankou, kteru pokud spletete, havrani vás napadnou a budete muset utéct z místnosti (po návratu už budou zase klidní). Na konci obrazárny je obraz dámy s oranžovým náramkem, fialovým áhrdelníkem a zelenou korunou. Tyto tři předměy mají i obrazy uprostřed sálu. Pod každém obrazem je tlačíto (z každé strany jedno) a vy musíte tlačítkam navolit takové nasvícrní obrazu, aby barva odpovídala předmětům na hlavním obraze s ženou. Stiskněte proto tlačítko u prvního obrazu (ze strany od dveří), dále tlačítko u druhého obrazu (ze strany od stěny) a tlačítko třetího obrazu(ze strany od stěny). Nyní stiskněte tlačítko od obrazem ženy a obraz se odsune. Vyjdete ven na hřbitov, kde leží poslední maska. Klíčkem odemkněte branku a máte rychlý přístup na hřbitov. Stejně ale uděláte dobře, když si nejprve zajdete uložit hru.

!!! Uložte si hru a vybavte se na boj – brokovnice, munice, poslední maska a léčení
Vydejte se do hrobky a umístěte poslední (popř. všechny) masky.

Boss 2 – Starší Cromson Head

Boss2– Rakev spadne, cesta ven se uzavře a z rakve vyleze Prastarý Crimson Head. A máme tu další bossfight.
– Odolný Crimson Head snese zhruba 4-6 střel z bročky. Je velice rychlý a má drápy. Pistolí ho jen tak nedostanete, ale bročkou to půjde. Hlavně se ujistěte, že je po něm. Pokud padne na zem, chvíli počkejte, aby bylo jasné, že už nevstane.
– Snažte se bosse zabít na jeden zásobník bročky. Pokud budete nuceni přebíjet, pravděpodobně se nevyhnete zranění.

Po bitce z rakve vezměte červenobílý znak a spínačem otevřte cestu ven. Projděte skrze obrazárnu do východního křídla a běžte na konec chodby, kde je východ na terasu. Na konci terasy je přihrádka, kam vložte ornament z rakve. Odemknete tak dveře a můžete pokračovat. V kůlně je sprej, munice a granát. A hlavně tu jsou dva východy do další oblasti. Jeden dvojitými dveřmi, druhý dole pod schůdky. Nebude od věci se nejprve dobře připravit, protože je konečně čas opustit oblast první kapitoly.

! Zajděte si uložit hru a vezměte si – pistoli, munici a symbol větru
Vraťe se do kůlny a dveřmi pod schůdky opusťe sídlo.


 

Kapitola II – Pozemky

K 2 J

Varianta za Jill

Pozemky okolo sídla nejsou příliš rozsáhlé. Táhnou se do dvou směru a to směrem k chatě (vstup dveřmi pod schodištěm) a k residenci (vchod dvojitými dveřmi). První destinací bude chata. Kousek od vás je ukazatel směru. Všimněte si hlavně popisku pro západ a východ. Dole po pěšině je zamčená brána a vedle nápis související s ukazatelem. Opodál jsou dvě sochy psů. Pomocí páček na červené a modré korouhvi je musíte otočit proti sobě. To znamená, jednu korouhev směrem na západ (W) a druhou na východ (E) . Stačí se řídit písmeny pod korouhvemi a ve správný moment stisknout tlačítko. Brána se odemkne a vy běžte dál. Na dalším dvoře jsou havrani. Snažte se tu moc nezdržovat, jinak vás napadnou. Běžte na hřbitov a všimněte si dvou náhrobků. Každý náhrobek má otvory pro symboly. Do pravého vložte symbol větru (z pracovny s hmyzem). Otevře se přihrádka a další tři symboly – symbol slunce, symbol hvězdy a symbol měsíce. V inventáři všechny prohlédněte a stiskněte znaky na jejich zadních stranách. Vyjedou tak výstupky a podle tvaru je umístěte na vedlejší náhrobek. Odsune se přihrádka a v ní magnum!

Magnum

– Revolver magnum je vzácná zbraň pro jejíž získání je třeba absolvovat hádanky v pracovně (zisk symbolu větru) a dále u náhrobku. Pokud se podaří magnumku získat, je dobré ji šetřit na nejnáročnější bitky s bossy. Magnum je extrémně silná ale munice je zase extrémně vzácná. Je bláznovství střílet na řadová monstra.
– Munice 6

Další bránou běžte dál a pokračujte nahoru k chatě. Před ní leží pár bylinek a uvnitř vedle dveří je Mapa pozemků. Uvnitř chaty je také psací stroj a bedna skladu. Není od věci uložit hru a připravit se na další krizový moment. U psacího stroje navíc najdete První část rodinných fotkek a poznámky (1/1) se zápisem oné dívky – Lisy Trevorové.

! Uložte hru a vězměte si pistoli, munici a brokovnici
V chatě ve slepé chodbičce je klika, kterou vezměte. Vraťe se zpátky a uslyšíte zvuk jakéhosi monstra. Jakmile vyjdete z místnosti se strojem, omráčí vás. Proberete se naštěstí rychle a to tváří v tvář zmutované Lise. Bestie je nesmrtelná, takže se ji nesnažte zabít. Je pomalá a útočí jen zblízka což je dobře. Napalte do ní pár ran z brokovnice, dokud nepadne. A pak rychle utečte z chaty, než stihne opět vstát. Běžte až zpátky do sídla a nyní dvojitými dveřmi do druhé části pozemků.
Na dvorku u fontány je několik psů. Bude lepší sáhnout po brokovnici. Opodál leží vaše první modrá bylinka na léčbu otravy. S modrou bylinkou (případně s modrou bylinkou kombinovanou s jinými) se můžete léčit z otravy, kterou způsobují některá jedovatá monstra (pavouci, hadi…) Výtah vlevo je nefunkční, takže běžte dál k bazénu. Kliku z chaty strčte do panelu vlevo a zvedněte stavidlo. Hladina klesne a po žebříku můžete projít napříč nádrží. Na druhé straně je výtah, který vás vezme k vodopádu. Sem vede i ten rozbitý výtah, ale chybí mu baterie. Raději moc nedrážděte havrany (nepřibližujte se k nim) a jděte dál. V dlouhé chodbě je několik malých hadů. Protože jich je tolik a protože se při opětovné návštěvě znovu objeví, bylo by zbytečné je střílet. Raději proběhněte až na konec, kde je vstup, do další oblasti – Residence.


 

Varianta za Chrise

Pozemky okolo sídla nejsou příliš rozsáhlé. Táhnou se do dvou směru a to směrem k chatě (vstup dveřmi pod schodištěm) a k residenci (vchod dvojitými dveřmi). První destinací bude chata. Kousek od vás je ukazatel směru. Všimněte si hlavně popisku pro západ a východ. Dole po pěšině je zamčená brána a vedle nápis související s ukazatelem. Opodál jsou dvě sochy psů. Pomocí páček na červené a modré korouhvi je musíte otočit proti sobě. To znamená, jednu korouhev směrem na západ (W) a druhou na východ (E) . Stačí se řídit písmeny pod korouhvemi a ve správný moment stisknout tlačítko. Brána se odemkne a vy běžte dál. Na dalším dvoře jsou havrani. Snažte se tu moc nezdržovat, jinak vás napadnou. Běžte na hřbitov a všimněte si dvou náhrobků. Každý náhrobek má otvory pro symboly. Do pravého vložte symbol větru (z pracovny s hmyzem). Otevře se přihrádka a další tři symboly – symbol slunce, symbol hvězdy a symbol měsíce. V inventáři všechny prohlédněte a stiskněte znaky na jejich zadních stranách. Vyjedou tak výstupky a podle tvaru je umístěte na vedlejší náhrobek. Odsune se přihrádka a v ní magnum!

Další bránou běžte dál a pokračujte nahoru k chatě. Před ní leží pár bylinek a vedle dveří je Mapa pozemků. Uvnitř chaty je psací stroj a bedna. Není od věci uložit hru a připravit se na další krizový moment. U psacího stroje navíc najdete fotku Lisy Trevorové se zápisem oné dívky.

! Uložte hru a vězměte si pistoli, munici a brokovnici
V chatě ve slepé chodbičce je klika, kterou vezměte. Vraťe se zpátky a uslyšíte zvuk jakéhosi monstra. Jakmile vyjdete z místnosti se strojem, omráčí vás. Proberete se naštěstí rychle a to tváří v tvář zmutované Lise. Bestie je nesmrtelná, takže se ji nesnažte zabít. Je pomalá a útočí jen zblízka což je dobře. Napalte do ní pár ran z brokovnice, dokud nepadne. A pak rychle utečte z chaty, než stihne opět vstát. Běžte až zpátky do sídla a nyní dvojitými dveřmi do druhé části pozemků.
Na dvorku u fontány je několik psů. Bude lepší sáhnout po brokovnici. Opodál leží vaše první modrá bylinka na léčbu otravy. S modrou bylinkou (případně s modrou bylinkou kombinovanou s jinými) se můžete léčit z otravy, kterou způsobují některá jedovatá monstra (pavouci, hadi…) Výtah vlevo je nefunkční, takže běžte dál k bazénu. Kliku z chaty strčte do panelu vlevo a zvedněte stavidlo. Hladina klesne a po žebříku můžete projít napříč nádrží. Na druhé straně je výtah, který vás vezme k vodopádu. Sem vede i ten rozbitý výtah, ale chybí mu baterie. Raději moc nedrážděte havrany (nepřibližujte se k nim) a jděte dál. V dlouhé chodbě je několik malých hadů. Protože jich je tolik a protože se při opětovné návštěvě znovu objeví, bylo by zbytečné je střílet. Raději proběhněte až na konec, kde je vstup, do další oblasti – Residence.


 

Kapitola III – Residence

K 3 J

 Varianta za Jill

Přímo před vámi, na konci chodby, jsou modré bylinky. Budou se hodit. Hned vpravo je malá komora s inkoustem a hlavně strojem a bednou.

! Uložte si hru a vezměte si – pistoli a munici
Vyjděte ven. Zhruba naproti je zamčený pokoj 001. Vy jděte do dveří za dřevěnou krabicí. Uvnitř je několik jedovatých pavouků. Raději je zastřelte zdálky ať vás neotráví. V místnosti si všimněte třech baněk s kahanem. Červená je v rohu nedaleko dveří, zelená je dole na stole a oranžová nahoře v patře. Zapalovačem zapalte doutnáky a všimněte si symbolů oka pod každou baňkou. Prohlédněte si kulečníkový stůl, kde jsou různě barevné koule označeny čísly. Zapamatujte si čísla koulí, která barevně odpovídají baňkám. Dole ze stolu vezměte červenou knihu. Vraťe se na chodbu a všimněte si prasklé podlahy. Když zkusíte projít, chytí vás a poraní chapadlo. Použijte proto bednu, kterou natlačte k hromadě beden u stěny a přes ně přelezte na druhou stranu. Protože tudy půjdete ještě mnohokrát, opravdu se vyplaté lézt přes bedny než se pokaždé nechávat poranit. Na konci chodby jsou dveře od pokoje 002. Vlevo je výklenek, kde je Mapa oblasti residence! Hned za mapou je díra, kterou létají vosy. Moc se tu nezdržujte a běžte do pokoje 002. Je dokument Hlášení o rostlině 42 (1/3). Všimněte si knihovny. Odtlačte tu vlevo směrem ke stěně a poté tu vpravo zboku směrem do strany. Odkryjete žebřík, který byl mezi policemi. Zatím tudy nechoďte. Běžte do koupelny pokoje a vezměte ze stolku klíč. S klíčem běžte zpátky na začátek oblasti a odemkněte pokoj 001. Uvnitř je oběšenec a na stole speciální obranná pistole. Také je tu dokument Dopis na rozloučenou (2/3).

Obranná pistole

– Speciální pistole, která má zásobník jen na jeden náboj. A co víc – nikde žádnou munici neseženete! Takže za celou hru s ní vystřelíte jenom jednou… nicméně tahle pistolka má ohromnou účinnost. Jen to chce se trefit.
– Munice 1

V koupelně pokoje vypusťe vanu a vyzvedněte si klíč od kontrolní místnosti. Zaslechnete ránu – to oběšenec spadl a ožil. Pozor na něj. Než půjdete dál, stavte se uložit hru, protože to bude drsné.

! Uložte hru a vybavte se věcmi – útočná brokovnice, munice, klíč od kontrolní místnosti, červená kniha.
A teď zase zpět do pokoje 002, kde už konečně slezte po žebříku mezi knihovnami. Na konci chodby je nádrž s vodou. Před ní stojí tři bedny, které postupně natlačte do vody a vyrobte si tak můstek. Brzy dojdete do velké kruhové místnosti s vodou. V okolí plavou žraloci a není jich málo. Rychle utíkejte podél stěny. Na konci cesty narazíte na dveře, které odemkněte klíčkem od řídící místnosti a rychle vpadněte dovnitř. Sešplhejte po žebříku a dostanete se přímo do řídící místnosti s výhledem na bazén plný žraloků. Dveře dál jsou zavřeny kvůli příliš vysoké hladině vody. Bude třeba ji odčerpat, ale to až později. Nejprve si ze země vemte lékárničku (a v inventáři se podívejte co konkrétního je uvnitř) ze stěny vezměte Mapu bazénů (obě patra) a na stole prohlédněte záznamy o tlakových pumpách. Teď budete operovat se třemi panely – vpravo od žebříku, za žebříkem a před sklem. Krom toho je v chodbičce vzadu pumpa. Začněte tím, že stisknutím tlačítko pod oknem zahájíte odčerpání vody z bazénu. To se ale žralokům nelíbí, udeří do skla a dojde k poruše. Máte jen omezený čas situaci vyřešit, jinak sklo praskne a je konec. Na panelu vpravo od žebříku stiskněte tlačítko a zkuste zapnouit ochranná skla. Teď na panelu za žebříkem zatáhněte za páku a snižujte ochranná skla. Zaseknou se. Nevadí, běžte rychle k pumpě v chodbičce a otočte třetím ventilem (dle dokumentu o pumpě). A teď rychle zpátky a zopakovat postup – panel vpravo od žebříku (aktivovat ochranu), panel vzadu za žebříkem (pákou stáhnou ochranu) a nakonec panel pod oknem (vypustit vodu). Hotovo a je to! Vydechněte si a teď můžete bezpečně vylézt nahoru a mrknou se na výsledek. Pár žraloků s sebou hází na suchu ale jinak nebezpečí pominulo. Můžete zajít do sousední místnosti a všimnout si tu obří rostliny. Nic víc tu ale nezmůžete. Vraťe se po žebříku do kontrolní místnosti a dveřmi za nimiž už není vodní hladina pokračujte dál. V místnosti s mokrým harampádím jsou explozivní granáty! Pokračujte a vyjdete ven na dno bazénu. Na konci cesty je panel v němž svítí klíč. Zkuste ho vzít, ale žralok opodál se probere a panel strhne. Jste teď odříznuti, ale nevadí. Opřete se do kontrolního panelu a shoďte ho do vody. Pak zatáhněte za páku. Proud usmaží žraloka a konečně od něm je pokoj. Vemte si klíč od galerie a vydejte se zpět. Pokud si vzpomenete na nádrž přes kterou jste prošli díky natlačeným bednám, víte, že teď, po odčerpání vody tamtudy nemůžete. Ale to nevadí, protože místnost s harampádím má jiný východ. Cestou k žebříku, vyzvedněte hlavně munici do magnum a vylezte nahoru. Vyjděte ze dveří a jste v místě, odkud jste strkali bedny do vody. Jděte zpátky až na chodby před pokojem 002. Odemkněte klíček postranní dveře a vejděte. V místnosti je plno hmyzu ale nemá cenu ho střílet. Utíkejte chodbou až na její konec, kde narazíte na hnízdo vos. Kousek zpátky v záhybu chodby leží mrtvola a u ní pumpa s plynem proti hmyzu. Vezměte pumpičku a běžte z místnosti ven na chodbu. Postavte se k díře ve stěně, kde byla mapa residence a vstříkněte dovnitř pumpičkou plyn. Vyhubíte všechny včely a můžete se vrátit. Ze stolku vedle hnízda včel vezměte klíč od pokoje 003. Ten pasuje do dveří opodál. Uvnitř je další pokoj a v knihovně vpravo najdete Laboratorní experiment organické chemie (3/3) o výrobě jedu V-Jolt. Všimněte si červených knih v knihovně a přiložte k nim tu vaši (z herny). Nyní je třeba vyřešit další hádanku. Musíte prohodit vždy dvě knihy mezi sebou, abyste vytvořili obrázek ženy na pláži. Není to těžké. Police opodál se odsune a odhalí dveře. Ještě tamtudy nechoďte! Vyjděte zpátky před pokoj a běžte k protějším dveřím na elektronický zámek. Vzpomínáte na čísla z kulečníkových koulí? Vložte správný kód (u mé hry to bylo – oranžová 5, červená 3, zelená 6) a jste uvnitř v laboratoři. Můžete vyrobit látku, která vám pomůže porazit Rostlinu 42. V podstatě se úplně vyhnete bossfightu. Pokud o výrobu látky nestojíte, je nejvyšší čas uložit hru a připravit si věci na boj. Stroj na uložení je i v pokoji 003, ale bedna skladu tu není, takže doporučuji návrat až na počátek oblasti.

! Uložte hru a vezměte si – Obranná pistole, Útočná brokovnice, munice, sprej
Zpátky do pokoje 003 a dveřmi dál.

Boss 3 – Rostlina 42

Boss 3– Jestliže se rozhodnete Rostlinu zničit chemikálií, k žádnému bossfightu nedojde. Musíte se nejprve dostat do laboratoře (kod z koulí v herně) a v laborce namíchat roztok, dle návodu v knihovně a to takto:
První krok: UMB no.3 + Voda = NP-004.
Druhý krok: NP-004 + Yellow 6 = UMB no.10.
Třetí krok: Yellow 6 + Voda = UMB no.7.
Čtvrtý krok: UMB no.7 + UMB no.10 = VP-017.
Pátý krok: VP-017 + UMB no.3 = V-Jolt.
Nyní utíkejte s V-Joltem až do bazénu, kde jste potkali žraloky. Běžte do dveří vpravo od kontrolní místnosti, kde se nachází část Rostliny 42. Použijte látku na kytku a výrazně jí ublížíte. Až pak přijdete do areálu bossfightu, Rostlina vás a Barryho chytí, ovšem Barry ji trochu zpraží plamenometem a ona chcípne.
– Pokud o chemickou vložku nestojíte, bude to těžší a musíte se spolehnout na zbraně. Rostlina dovede sekat po zemi a také plivat jed. Pomůže neustále měnit pozici ale zároveň se zdržovat v místech, kde na rostlinu vidíte (ideálně patro). Jakmile rostlina roztáhne listy a odhalí své tělo, je čas střílet. Jinak to nemá smysl – listy poskytují rostlině ideální kryt. Vystřelte speciální obrannou pistolí a zbytek vyřešte bročkou, dokud rostlina nelehne.

Po smrti kytičky seberte z krbu klíč se symbolem helmy a opusťte místnost. Potkáte Weskera! Kapitán se rozhodne prozkoumat residenci a na vás je se vrátit do sídla. Zároveň vám naznačí, že Barry by mohl být zrádce. Vydejte se tedy k východu a dále do minulé oblasti Pozemků. U vodopádu zlikvidujte pár psů a výtahem se vraťte nahoru. Cestou k nádrži se objeví pár hadů, tak opatrně. Přes nádrž se vraťe až do vily, kde se zdržíme poměrně dlouho.


 

Varianta za Chrise

Tato kapitola se velice liší tím, zda jste zachránili Richarda anebo ne. Pokud je Richard zachráněný, čeká vás snazší průběh kapitolou a získáte jeho bročku. Budete však čelit těžšímu bossfightu. Přímo před vámi, na konci chodby, jsou modré bylinky. Budou se hodit. Hned vpravo je malá komora s inkoustem a hlavně strojem a bednou.

! Uložte si hru a vezměte si – pistoli a munici
Vyjděte ven. Zhruba naproti je zamčený pokoj 001. Vy jděte do dveří za dřevěnou krabicí. Uvnitř je několik jedovatých pavouků. Raději je zastřelte zdálky ať vás neotráví. V místnosti si všimněte třech baněk s kahanem. Červená je v rohu nedaleko dveří, zelená je dole na stole a oranžová nahoře v patře. Zapalovačem zapalte doutnáky a všimněte si symbolů oka pod každou baňkou. Prohlédněte si kulečřníkový stůl, kde jsou různě barevné koule označeny čísly. Zapamatujte si čísla koulí, která barevně odpovídají baňkám. Dole ze stolu vezměte červenou knihu. Vraťe se na chodbu a všimněte si prasklé podlahy. Když zkusíte projít, chytí vás a poraní chapadlo. Použijte proto bednu, kterou natlačte k hromadě beden u stěny a přes ně přelezte na druhou stranu. Protože tudy půjdete ještě mnohokrát, opravdu se vyplaté lézt přes bedny než se pokaždé nechávat poranit. Na konci chodby jsou dveře od pokoje 002. Vlevo je výklenek, kde je mapa oblasti residence! Hned za mapou je dra, kterou létají vosy. Moc se tu nezdržujte a běžte do pokoje 002. Je dokument o rostlině 42. Všimněte si knihovny. Odtlačte tu vlevo směrem ke stěně a poté tu vpravo zboku směrem do strany. Odkryjete žebřík, který byl mezi policemi. Zatím tudy nechoďte. Běžte do koupelny pokoje a vezměte ze stolku klíč. S klíčem běžte zpátky na začátek oblasti a odemkněte pokoj 001. Uvnitř je oběšenec a na stole speciální obranná pistole. Také je tu dokument – dopis na rozloučenou. V koupelně pokoje vypusťe vanu a vyzvedněte si klíč od kontrolní místnosti. Než půjdete dál, stavte se uložit hru, protože to bude drsné.

Uložte hru a vybavte se věcmi – brokovnice, munice, červená kniha.
A teď zase zpět do pokoje 002, kde už konečně slezte po žebříku mezi knihovnami. Na konci chodby je nádrž s vodou. Před ní stojí tři bedny, které postupně natlačte do vody a vyrobte si tak můstek. Brzy dojdete do velké kruhové místnosti s vodou. Pokud jste zachránili Richarda, najdete ho zde a on vás varuje před žralokem. Sám však skončí v jeho čelistech. Žraloků je v okolí hodně a tak rychle utíkejte podél stěny. Na konci cesty narazíte na dveře, které odemkněte klíček od řídící místnosti a rychle vpadněte dovnitř. Sešplhejte po žebříku a dostanete se přímo do řídící místnosti s výhledem na bazén plný žraloků. Dveře dál jsou zavřeny kvůli příliš vysoké hladině vody. Bude třeba ji odčerpat, ale to až později. Nejprve si ze země vemte lékárničku (a v inventáři se podívejte co konkrétního je uvnitř) ze stěny vezměte Mapu bazénů (obě patra) a na stole prohlédněte záznamy o tlakových pumpách. Teď budete operovat se třemi panely – vpravo od žebříku, za žebříkem a před sklem. Krom toho je v chodbičce vzadu pumpa. Začněte tím, že stisknutím tlačítko pod oknem zahájíte odčerpání vody z bazénu. To se ale žralokům nelíbí, udeří do skla a dojde k poruše. Máte jen omezený čas situaci vyřešit, jinak sklo praskne a je konec. Na panelu vpravo od žebříku stiskněte tlačítko a zkuste zapnouit ochranná skla. Teď na panelu za žebříkem zatáhněte za páku a snižujte ochranná skla. Zaseknou se. Nevadí, běžte rychle k pumpě v chodbičce a otočte prvním ventilem (dle dokumentu o pumpě). A teď rychle zpátky a zopakovat postup – panel vpravo od žebříku (aktivovat ochranu), panel vzadu za žebříkem (pákou stáhnou ochranu) a nakonec panel pod oknem (vypustit vodu). Hotovo a je to! Vydechněte si a teď můžete bezpečně vylézt nahoru a mrknou se na výsledek. Pár žraloků s sebou hází na suchu ale jinak nebezpečí pominulo. Můžete zajít do sousední místnosti a všimnout si tu obří rostliny. Nic víc tu ale nezmůžete. Vraťe se po žebříku do kontrolní místnosti a dveřmi za nimiž už není vodní hladina pokračujte dál. V místnosti s mokrým harampádím jsou náboje do bročky. Pokračujte a vyjdete ven na dno bazénu. Pokud jste zachránili Richarda (načež byl smeten žralokem), najdete na zemi jeho útočnou bročku!

Na konci cesty je panel v němž svítí klíč. Zkuste ho vzít, ale žralok opodál se probere a panel strhne. Jste teď odříznuti, ale nevadí. Opřete se do kontrolního panelu a shoďte ho do vody. Pak zatáhněte za páku. Proud usmaží žraloka a konečně od něm je pokoj. Vemte si klíč od galerie a vydejte se zpět. Pokud si vzpomenete na nádrž přes kterou jste prošli díky natlačeným bednám, víte, že teď, po odčerpání vodu tamtudy nemůžete. Ale to nevadí, protože místnost s harampádím má jiný východ. Cestou k žebříku, vyzvedněte hlavně munici do magnum a vylezte nahoru. Vyjděte ze dveří a jste v místě, odkud jste strkali bedny do vody. Jděte zpátky až na chodby před pokojem 002. Odemkněte klíček postranní dveře a vejděte. V místnosti je plno hmyzu ale nemá cenu ho střílet. Utíkejte chodbou až na její konec, kde naraszíte na hnízdo vos. Kousek zpátky v záhybu chodby leží mrtvola a u ní pumpa s plynem proti hmyzu. Vezměte pumpičku a běžte z místnosti ven na chodbu. Postavte se k díře ve stěně, kde byla mapa residence a vstříkněte dovnitř pumpičkou plyn. Vyhubíte všechny včely a můžete se vrátit. Ze stolku vedle hnízda včel vezměte klíč od pokoje 003. Ten pasuje do dveří opodál. Uvnitř je další pokoj a v knihovně vpravo najdete dokument o výrobě jedu V-Jolt. Všimněte si červených knih v knihovně a přiložte k nim tu vaši (z herny). Nyní je třeba vyřešit další hádanku. Musíte prohodit vždy dvě knihy mezi sebou, abyste vytvořili obrázek ženy na pláži. Není to těžké. Police opodál se odsune a odhalí dveře. Ještě tamtudy nechoďte! Vyjděte zpátky před pokoj a běžte k protějším dveřím na elektronický zámek. Vzpomínáte na čísla z kulečníkových koulí? Vložte správný kód (u mé hry to bylo – oranžová 5, červená 3, zelená 6) a jste uvnitř v laboratoři. Jenomže obsah laboratoře, má smysl pouze v případě, že jste nezachránili v sídle Richarda. V opačném případě vám je návštěva laborky k ničemu. Tak aspoň máte odkrytou část mapy. Nyní je nejvyšší čas uložit hru a připravit si věci. Stroj na uložení je i v pokoji 003, ale bedna skladu tu není, takže doporučuji návrat až na počátek oblasti.

! Uložte hru a vezměte si – Obranná pistole, Útočná brokovnice, munice, sprej
Zpátky do pokoje 003 a dveřmi dál.

Boss 3 – Rostlina 42

– Jestliže jste nezachránili Richarda, Rebecca bude připravena vám pomoci. Zatímco Chris si užívá Rostliny 42, Rebecca musí otevřít laboratoř díky kodu. Pokud už jste to zvládli za Chrise, můžete dovnitř hned. Pokud ne, musíte jít do herny a odhalit číselný kod. V laborce je třeba namíchat roztok, dle návodu v knihovně a to takto:
První krok: UMB no.3 + Voda = NP-004.
Druhý krok: NP-004 + Yellow 6 = UMB no.10.
Třetí krok: Yellow 6 + Voda = UMB no.7.
Čtvrtý krok: UMB no.7 + UMB no.10 = VP-017.
Pátý krok: VP-017 + UMB no.3 = V-Jolt.
Nyní utíkejte s V-Joltem až do bazénu, kde jste prvně potkali žraloky. Běžte do dveří vpravo od kontrolní místnosti, kde se nachází část Rostliny 42. Použijte látku na kytku a výrazně jí ublížíte. Chris bude muset kytku dorazit, ale půjde to snadno.
– Pokud jste zachránili Richarda, bude to těžší. Rebecca vám nepomůže a musíte se spolehnout na zbraně. Rostlina dovede sekat po zemi a také plivat jed. Pomůže neustále měnit pozici ale zároveň se zdržovat v místech, kde na rostlinu vidíte (ideálně patro). Jakmile rostlina roztáhne listy a odhalí své tělo, je čas střílet. Jinak to nemá smysl – listy poskytují rostlině ideální kryt. Palte magnumkou a po pár ranách rostlina lehne.
– V každém případě je dobré použít malou obrannou pistolku, protože účinnost je ohromná. Jen si dejte záležet, abyste se trefili.

Po lítém boji seberte z krbu klíč se symbolem helmy a opusťte místnost. Potkáte Rebeccu a krátce poté i Weskera! Kapitán se rozhodne prozkoumat residenci a na vás je se vrátit do sídla. Vydejte se tedy k východu a dále do minulé oblasti Pozemků. U vodopádu zlikvidujte pár psů a výtahem se vraťte nahoru. Cestou k nádrži se objeví pár hadů, tak opatrně. Přes nádrž se vraťe až do vily, kde se zdržíme poměrně dlouho.


 

Kapitola IV – Sídlo (2. část)

K 1 J

Varianta za Jill

Hned v první místnosti si všimněte lístečku od Barryho a zásob munice i léčiva. Jsou tu i kyselinové granáty! Také tu stojí, že Barry opravil zaseknuté dveře (ve východním křídle u schodiště). Super! Vyjděte na terasu a pokračujte směrem k nejbližšímu skladu s psacím strojem a bednou. Cestou vás zezadu napadne nová potvora – Hunter. Hunter je rychlý, silný a agresivní. Protože Hunteři zamořili celou vilu, bude lepší s sebou neustále tahat brokovnici, protože pistolí tohle už jen tak nevyřešíte. Ve skladu si vydechněte a připravte na další průzkum vily.

! Uložte si hru a vybavte se – Útočná brokovnice, munici a klíč (helma).
Vyjděte po schodech a zabočte vlevo. Na konci chodby je pracovna. Uvnitř je několik bylinek a hlavně dveře, jež odemkněte klíčem (helma). Dorazíte do sálu se sochou. Na konci sálu jsou dva výklenky a v jednom už jedna socha je. Musíte druhou sochu natlačit do výklenku, jenže jakmile překročíte práh, stěny se začnou přibližovat k sobě. Začněte tím, že sochu natlačíte až na opačnou stranu, kde jsou zavřené dveře. Stěny se zaseknou o sochu, takže se nebojte, že by vás rozmáčkly. Teď se vraťte, obejděte jednu stěnu a vpravo od již umístěné sochy stiskněte tlačítko. Stěny se pomalu vrátí na původní místo, načež musíte rychle běžet k soše a zboku ji natlačit co nejvíce doleva (aby se zasekla o desku na podlaze a zajela do výklenku). Když to nestihnete, musíte zkoušet znovu a znovu. Jakmile to vyjde, dveře se otevřou. Uvnitř je díra, kterou skočte dolů. V chodbě vezměte oranžovou knihu a v inventáři ji rozevřete. Uvnitř je emblém orla. Na konci chodby leží Druhá část Trevorova deníku (1/3) a tlačítko, které odkryje cestu do sklepa. Pokračujte chodbou plnou pavouků a zombií. Na rozcestí jděte vpravo a ze zdi vezměte Mapu sídla (podzemí). Na konci chodby zapněte proud výtahu. A na konci druhé chodby jsou dveře za nimiž je starý známý sklep! Naskočte na výtah a nechte se vyvézt nahoru. Dojedete do patra vily za dveře, které byly zamčené. Ve skladu na chodbě si vyzvedněte munici, včetně magnum nábojů a hlavně baterii. Vzpomínáte na ten rozbitý výtah na pozemcích? Zatím ale není nutné tam jít. Odemkněte dveře a ocitnete ve známé chodba s mnoho kopími. Vydejte se na konec chodby a potom dveřmi ke schodišti. Nad schodištěm jsou jedny zamčené dveře, tak je odemkněte klíčem (helma) a vstupte. Stiskněte vypínač vedle dveří a zhasnete světlo. Lépe uvidíte trojici barevných drahokamů v místnosti. Jeden je v soše kozoroha, druhý v soše býka a třetí v pohyblivé soše orla. Socha orla se nastavuje automaticky dle vaší pozice. Pokud socha orla směřuje na sochy ostatních zvířat, jejich drahokamy začnou svítit a teprve tehdy je lze vyjmout. Použijte dvě skříňky v místnosti a natlačte je k sochám tak, aby až na skříňky vylezete, můžete najít pozici, při níž budou drahokamy svítit (ne blikat!), Vyjměte oba drahokamy (červený drahokam a žlutý drahokam). Nezapomeňte ještě ze stolu vzít Zprávu pro šéfa bezpečnosti (2/3) a poté běžte dolů k ošetřovně. Zajděte do malé místnosti se sochou tygra a dle textu vožte na druhé oko žlutý drahokam. Socha se odsune a odkryje přihrádku v níž tentokrát není munice do bročky (jako při vložení modrého drahokamu) ale MO disk. Na okraj zmíním, že pokud do sochy vložíte červený drahokam, spadají na zem hadi. Teprve po opětovném návratu do místnosti bude červený drahokam na podlaze, hadi budou pryč a vy budete moci chybu napravit. Vraťe se na ošetřovnu a uložte hru. Bude to husté.

! Uložte hru a vyzvědněte si – magnum, munici, 2x léčení (+ protijed) a klíč (helma).
Nyní se vydejte na půdu, kde jste čelily pasti s pohybující sochou. Na konci jsou dveře a ty otevřte klíček (helma). Dostanete se do knihovny, kde vás napadne váš známý had Yawn!

Boss 4 – Yawn

Boss 4– Druhé střetnutí už bude náročnější. Knihovna je velká, ale mezi policemi ztratíte hada z dohledu, což se může vymstít. Snažte se stále držet u ocasu hada. Pokud zvedne hlavu, aby na vás zaútočil, urychleně utečte. Když vás had kousne, skončite otrávení. Proto je třeba mít s sebou protijed, který ideálně bude součástí mixu s léčením (postačí kombinace modré a zelené bylinky). Otrava vás nezabije hned a tak nemusíte používat protijed, jakmile vás had kousne. Snažte se ho spíš co nejdříve dorazit.
– Na hada je dobré použít magnumku. Nábojů je málo, ale Yawn je smrtící. Jestliže si věříte anebo máte málo magnum munice, zvládnete to i bročkou. Jen to zabere více času a střel.

Po smrti hada vezměte modrou knihu ležící před rozbořenou policí. Prohlédněte knihu v inventáři a najdete emblém vlka. Druhý emblém! Nyní je čas zavítat do východní části vily, jelikož západní křídlo byste měli mít na 100% prozkoumané. Uděláte dobře, když si cestou vyměníte magnumku za bročku. Pak jděte do hlavní haly a v přízemí odemkněte klíčem (helma) dveře. Je tu pracovna, na stole leží Třetí část Trevorova deníku (3/3) a na konci chodby je místnost se zrcadlem. Opodál leží květináč s modrými bylinkami, kam si můžete zajít vyléčit otravu. Hlavně vezměte skříňku z police. Vložte do ní červený drahokam a najdete hádanku – puzzle. Je třeba složit šest dílků do vytyčeného šestiúhelníku tak, aby přesně zapadly a tvořily obrazec Umbrelly. Není to těžké. Jakmile je puzzle hotové, skříňka odkryje své tajemství – erb. Prohlédněte ho v inventáři a zjistíte, že je to vlastně klíč s erbem. Běžte odemknout dveře nedaleko ukládacího bodu (můžete projít kdysi zaseknutými dveřmi – Barry je opravil). Rozstviťte lampičku a vezměte si hlavně emblém (bez rámu) se znakem. Nyní nebude od věci uložit si hru a vybavit se.

! Uložte hru a vezměte si – Útočnou brokovnici, munici, baterii a kliku.
Je nejvyšší čas opustít sídlo a zamířit zase na pozemky.


 

Varianta za Chrise

Hned v první místnosti si všimněte lístečku od Weskera a zásob munice i léčiva. Také tu stojí, že opravil zaseknuté dveře (ve východním křídle u schodiště). Super! Vyjděte na terasu a pokračujte směrem k nejbližšímu skladu s psacím strojem a bednou. Cestou vás zezadu napadne nová potvora – Hunter. Hunter je rychlý, silný a agresivní. Protože Hunteři zamořili celou vilu, bude lepší s sebou neustále tahat brokovnici, protože pistolí tohle už jen tak nevyřešíte. Ve skladu si vydechněte a připravte na další průzkum vily.

! Uložte si hru a vybavte se – Útočná brokovnice (munici neberte, postačí 10 v zásobníku) a klíč (helma).
Vyjděte po schodech a zabočte vlevo. Na konci chodby je pracovna. Uvnitř je několik bylinek a hlavně dveře, jež odemkněte klíčem (helma). Dorazíte do sálu se sochou. Na konci sálu jsou dva výklenky a v jednom už jedna socha je. Musíte druhou sochu natlačit do výklenku, jenže jakmile překročíte práh, stěny se začnou přibližovat k sobě. Začněte tím, že sochu natlačíte až na opačnou stranu, kde jsou zavřené dveře. Stěny se zaseknou o sochu, takže se nebojte, že by vás rozmáčkly. Teď se vraťte, obejděte jednu stěnu a vpravo od již umístěné sochy stiskněte tlačítko. Stěny se pomalu vrátí na původní místo, načež musíte rychle běžet k soše a zboku ji natlačit co nejvíce doleva (aby se zasekla o desku na podlaze a zajela do výklenku). Když to nestihnete, musíte zkoušet znovu a znovu. Jakmile to vyjde, dveře se otevřou. Uvnitř je díra, kterou skočte dolů. V chodbě vezměte oranžovou knihu a v inventáři ji rozevřete. Uvnitř je emblém orla. Na konci chodby leží deník Trevora a tlačítko, které odkryje cestu do sklepa. Pokračujte chodbou plnou pavouků a zombií. Na rozcestí jděte vpravo a ze zdi vezměte mapu vily (podzemí). Na konci chodby zapněte proud výtahu. A na konci druhé chodby jsou dveře za nimiž je starý známý sklep! Naskočte na výtah a nechte se vyvézt nahoru. Dojedete do patra vily za dveře, které byly zamčené. Ve skladu na chodbě si vyzvedněte munici, včetně magnum nábojů a hlavně baterii. Vzpomínáte na ten rozbitý výtah na pozemcích? Zatím ale není nutné tam jít. Odemkněte dveře a ocitnete ve známé chodbě s mnoho kopími. Vydejte se na konec chodby a potom dveřmi ke schodišti. Nad schodištěm jsou jedny zamčené dveře, tak je odemkněte klíčem (helma) a vstupte. Stiskněte vypínač vedle dveří a zhasnete světlo. Lépe uvidíte trojici barevných drahokamů v místnosti. Jeden je v soše kozoroha, druhý v soše býka a třetí v pohyblivé soše orla. Socha orla se nastavuje automaticky dle vaší pozice. Pokud socha orla směřuje na sochy ostatních zvířat, jejich drahokamy začnou svítit a teprve tehdy je lze vyjmout. Použijte dvě skříňky v místnosti a natlačte je k sochám tak, aby až na skříňky vylezete, můžete najít pozici, při níž budou drahokamy svítit (ne blikat!), Vyjměte oba drahokamy (červený drahokam a žlutý drahokam) a běžte dolů k ošetřovně. Zajděte do malé místnosti se sochou tygra a dle textu vožte na druhé oko žlutý drahokam. Socha se odsune a odkryje přihrádku v níž tentokrát není munice do bročky (jako při vložení modrého drahokamu) ale MO disk. Na okraj zmíním, že pokud do sochy vložíte červený drahokam, spadají na zem hadi. Teprve po opětovném návratu do místnosti bude červený drahokam na podlaze, hadi budou pryč a vy budete moci chybu napravit. Vraťe se na ošetřovnu a uložte hru. Bude to husté.

! Uložte hru a vyzvědněte si – sebeobrannou pistoli magnum, munici, 2x léčení (+ protijed) a klíč (helma).
Nyní se vydejte na půdu, kde jste čelily pasti s pohybující sochou. Na konci jsou dveře a ty otevřte klíček (helma). Dostanete se do knihovny, kde vás napadne váě známý had Yawn!

Boss 4 – Yawn

Boss 4– Druhé střetnutí už bude náročnější. Knihovna je velká, ale mezi policemi ztratíte hada z dohledum což se může vymstít. Snažte se stále držet o ocasu hada. Pokud zvedne hlavu, aby na vás zaútočil, urychleně utečte. Když vás had kousne, skončité otrávení. Proto je třeba mít s sebou protijed, který ideálně bude součástí mixu s léčením (postačí kombinace modré a zelené bylinky).
– Na hada je dobré použít magnumku. Nábojů je málo, ale jed Yawna je smrtící. Jestliže si věříte anebo máte málo munice, zvládnete to i bročkou. Jen to zabere více času a střel. Obzvláště pokud jste zachránili Richarda může být bročka lepší, protože hodně magnum munice jste pravděpodobně použili už na Rostlinu 42.

Po smrti hada vezměte modrou knihu ležící před rozbořenou policí. Prohlédněte knihu v inventáři a najdete emblém vlka. Druhý emblém! Nyní je čas zavítat do východní části vily, jelikož západní křídlo byste měli mít na 100% prozkoumané. Uděláte dobře, když si cestou vyměníte magnumku za bročku. Pak jděte do hlavní haly a v přízemí odemkněte klíčem (helma) dveře. Je tu pracovna a na jejím konci místnost se zrcadlem. Opodál leží květináč s modrými bylinkami, kam si můžete zajít vyléčit otravu. Hlavně vezměte skříňku z police. Vložte do ní červený drahokam a najdete hádanku – puzzle. Je třeba složit šest dílků do vytyčeného šestiúhelníku tak, aby přesně zapadly a tvořily obrazec Umbrelly. Není to těžké. Jakmile je puzzle hotové, skříňka odkryje své tajemství – klíč s erbem. Jděte si nyní raději uložit hru do pokoje ve východním křídle.

! Uložte si hru a vezměte si – Útočná brokovnice, munice, klíč s erbem, baterii a kliku.
Běžte odemknout klíčem s erbem dveře nedaleko ukládacího bodu (můžete projít kdysi zaseknutými dveřmi – Wesker je opravil). Jakmile vstoupíte do pracovny, zaslechnete křik Rebeccy z pokoje nad vámi. Rychle tam utíkejte – do vedlejších dveří, po schodech do patra, na boční chodbu a do pokoje. Uvnitř je Hunter, který ohrožuje Rebeccu – zastřelte ho! Když to všechno stihnete včas, Rebeccu zachráníte. V opačném případě zemře a vás automaticky čeká špatný konec, ke kterému ale z hlediska děje série nemá dojít – Rebecca události ve vile má přežít! Ať už uspějete, či ne, jděte zpátky do pracovny. Rozstviťe lampičku a vezměte si hlavně emblém (bez rámu) se znakem. Nyní je nejvyšší čas opustít sídlo a zamířit zase na pozemky.


 

Kapitola V – Pozemky (2. část)

K 2 J

Varianta za Jill

Běžte k vodopádu a vložte baterii na místo vedle rozbitého výtahu. Vyjeďte nahoru a jdsěte k nádrži. Vložte kliku do otvoru a znovu napusťe nádrž! Vodopád dole přestane téct, jelikož vodu zadrží stavidlo v nádrží. Vraťe se opraveným výtahem dolů a projděte na konec chodby v místě, kde byl vodopád. Je tu žebřík vedoucí hluboko dolů. V chodbě v níž se ocitnete je za rohem psací stroj a bedna skladu. Určitě je využijte.

! Uložte si hru a vezměte si – Granátomet, munice, léčení (s protijedem)
Vydejte se dál dveřmi vedle žebříku. Chodbu z jedné strany ucpává koule ale na druhé straně je cesta k výtahu. Z řídícího panelu vezměte klíč a pokračujte chodbou dál. Narazíte na kolegu Enrica, který vás varuje, že v týmu je dvojitý agent. Než ale Enrico stihne prozradit víc, někdo ho zastřelí. Prohledejte Enrica a najdete další kliku. S ní se vraťe až nahoru ke skladu a dále chodbou. Ta končí propasti vedle níž je otvor. Do otvoru vložte kliku, otočte a vysune se podlaha. Projděte dál, kde tunel ucpává koule. Jakmile ji prohlédnete, koule se vyvalí a vy musíte bleskově vběhnout do postranní chodby, abyste se kouli vyhnuli. Pokud to nestihnete, koule vás přejede a je konec. Pokud akci zvládnete, mrkněte se do tunelu odkud koule vyjela – jsou tu granáty. Koule rozbila cestu dál, takže můžete pokračovat.

Boss 5 – Pavouk (Black Tiger)

Boss 5-1– Obří pavouček je dalším bossem. Boj se odehraje v prázdné místnosti, kde se není za co schovat. Pavouk má navíc několik drobných kolegů, takže to snadné nebude. Na dálku dovede obří pavouk plivat jedy, které jednat zraňují, ale též otráví. Zblízka pak může sekat klepety.
– Chris na tomto místě může používat plamenomet, ale Jill nic takového nemá. Musíte si vystačit s vaším arzenálem, ideálně s granátometem. Nabijte klasické explozivní střely a perte to do pavouka. Pokud se pavouků v okolí objeví víc, snažte se je všechny rychle postřílet.

Dveře jsou zaseknuté vinou pavoučích válen. Musíte je přesekat nožem (nemusíte chodit pro nůž do skladu – další nůž leží na bedně opodál). V chodbě za dveřmi je na stěně Mapa Pozemků a modré bylinky. Pokud trpíte otravou (což asi ano), pak je rychle využijte. Dojdete k další propasti s otvorem, kam vložte kliku. Otáčejte klikou a sledujte, jak se mění otáčená podlaha před vámi. Potřebujete jí otočit tak, aby bylo možné projít vlevo. Tehdy se ale spustí další smrtící kamenná koule, takže musíte rychle zpátky a vběhnout do chodby po straně. Teď už vám nic nebrání jít do dveří po straně otáčeného tunelu. Jsou tu dvě sochy, z čehož jedna je umístěná na podstavci a druhá ne. Natlačte volnou sochu k zaraženému výstupku ve stěně. Pak kliku vložte do otvoru vedle dveří  otočte, čímž výstupek vyjede a posune sochu. Znovu klikou otočte a výstupek se vrátí na místo. Podstatné je, že socha už nebude u stěny a vy ji můžete odtlačit zboku. Natlačte sochu na kruh na podlaze. To sochu otočí. Vytlačte sochu ven a natlačte ji zpátky ještě jednou. Opět se socha otočí a nyní již má správnou pozici jako již umístěná socha. Zbývá ji natlačit do výklenku na podstavec. Otevřou se dveřka a v nich cylindr. Cylindr přiložte ke klíči a v inventáři si všimněte znaků na něm. Otočte cylindr v invetáři tak, aby znaky na něm souhlasily se znaky na klíči. Odhalíte římská čísla – 4231. Jděte až zpátky k výtahu a umístěte klíč do otvoru. Pro zapnutí výtahu musíte ve správném pořadí stisknout tlačítka a pořadí je právě znázorněno římskými čísly – tedy 4231. Výtah vyjede nahoru, ale než nasednete, doporučuji uložit hru.

! Uložte hru a vezměte si – Útočnou brokovnici a munici
Výtahem sjeďte dolů (přidá se k vám Barry) a pokračujte dveřmi. Ve spletité jeskyni před vámi je opět Lisa. Snažte se jí vyhnout a prokličkujte do dveří na opačné straně. Je tu sklad. Natlačte bednu na přepravník a tlačítkem ho spusťte. Nezapomeňte ještě vylézt po menších bednách na hromadu harampádí, kde je munice do magnum a pár dalších věcí. Vraťte se až k výtahu, na kterém vám však ujede Barry! Žebříkem sešplhejte níž a všimněte si přepravníku a vaší bedny. Natlačte ji pod drtič v rohu a ten spínačem spusťte. Bednu to zničí a zbude po ní rozbitý plamenomet. Teď zpátky do oblasti s Lisou. Zhruba naproti dveřím od skladu je páčka, po jejímž zatažení se vysunou u zamčených dveří v téže oblasti držáky. Musíte rychle běžet k držákům a dát na ně plamenomet. Pokud to nestihnete, držáky se zasunou a musíte je spustit znovu. Abyste měli více času, doporučuji vyřídit Lisu, aby padla na zem a neobtěžovala vás. Jakmile je plamenomet umístěn, můžete projít dveřmi. Dojdete do úkrytu Lisy plného dětských panenek. Projděte zatopeným tunelem (pozor na hady) a dostanete se do Lisiny ložnice. Na stole leží Druhá část rodinných fotkek a poznámky (1/1). Vezměte ze skříně truhličku a v inventáři ji otevřte. Uvnitř je kamenný kruh. Vylezte po žebřících a ocitnete se v chajdě na pozemcích.

! Uložte hru a vezměte si – Útočnou brokovnici, kovový znak a dřevěný kruh.
Kovový znak rovnou vložte do kruhu. Vydejte se zpátky do sídla. Cestou potkáte pár nových zombií, tak pozor. V sídle vyzvedněte červený emblém, kterým jste otevírali cestu na pozemky. Teď už máte dva a oba dva použijte jako klíče do brány pod schodištěm hlavní haly. Konečně můžete tajemnou bránu otevřít a pokračovat.


 

Varianta za Chrise

Běžte k vodopádu a vložte baterii na místo vedle rozbitého výtahu. Vyjeďte nahoru a jdsěte k nádrži. Vložte kliku do otvoru a znovu napusťe nádrž! Vodopád dole přestane téct, jelikož vodu zadrží stavidlo v nádrží. Vraťe se opraveným výtahem dolů a projděte na konec chodby v místě, kde byl vodopád. Je tu žebřík vedoucí hluboko dolů. V chodbě  v níž e ocitnete je za rohem psací stroj a bedna skladu. Určitě je využijte.

! Uložte si hru a vezměte si – Útočná brokovnice, munice, léčení (s protijedem)
Vydejte se dál dveřmi vedle žebříku. Chodbu z jedné strany ucpává koule ale na druhé straně je cesta k výtahu. Z řídícího panelu vezměte klíč a pokračujte chodbou dál. Narazíte na kolegu Enrica, který vás varuje, že v týmu je dvojitý agent. Než ale Enrico stihne prozradit víc, někdo ho zastřelí. Enric řekne jediné slovo – Umbrella. Prohledejte Enrica a najdete další kliku. S ní se vraťe až nahoru ke skladu a dále chodbou. Ta končí propasti vedle níž je otvor. Do otvoru vložte kliku, otočte a vysune se podlaha. Projděte dál, kde na stěně visí plamenomet. vezměte si ho, ale všimněte si, kterak jeho držáky cvaknou. Nemůžete se vrátit, protože dveře jsou zaseknuté, leda byste vrátili plamenomet na místo.

Plamenomet

– Mocný plamenomet schopný upálit i několik nepřátel naráz. Má však jen jednu nádrž paliva a navíc si ho nemůžete odnést, protože slouží i jako použitelný předmět, kterého se brzy zbavíte.
– Jill se k plamenometu vůbec nedostane. V její verzi příběhu na držácích žádný plamenomet není.
– Munice 100

Pokračujte dál, kde tunel ucpává koule. Jakmile ji prohlédnete, koule se vyvalí a vy musíte bleskově vběhnout do postranní chodby s držákem. Pokud to nestihnete, koule vás přejede a je konec. Pokud akci zvládnete, mrkněte se do tunelu odkud koule vyjela – je tu munice do bročky. Koule rozbila cestu dál, takže můžete pokračovat.

Boss 5 – Pavouk (Black Tiger)

Boss 5– Obří pavouček je dalším bossem. Boj se odehraje v prázdné místnosti, kde se není za co schovat. Pavouk má navíc několik drobných kolegů, takže to snadné nebude. Na dálku dovede obří pavouk plivat jedy, které jednat zraňují, ale též otráví. Zblízka pak může sekat klepety.
– Protože máte nově plamenomet, použijte rozhodně ten. Chce to být u pavouka dostatečně blízko a zpražit ho pořádnou dávkou ohně. Pokud se pavouků v okolí objeví víc, snažte se je všechny rychle upálit. Plamenomet sice vyžaduje abyste stáli u bosse blízko, ale zase má dostatek munice a pod trvalým plamenem je boss skoro neškodný. Protože o plamenomet brzy přijdete, nemá absolutně žádný smysl šetřit municí – prostě do pavouků pošlete celý zásobník!

Dveře jsou zaseknuté vinou pavoučích válen. Máte-li ještě munici, můžete je přepálit anebo přesekat nožem (nemusíte chodit pro nůž do skladu – další nůž leží na bedně opodál). V chodbě za dveřmi je na stěně Mapa Pozemků a modré bylinky. Pokud trpíte otravou (což asi ano), pak je rychle využijte. Dojdete k další propasti s otvorem, kam vložte kliku. Otáčejte klikou a sledujte, jak se mění otáčená podlaha před vámi. Potřebujete jí otočit tak, aby bylo možné projít vlevo. Tehdy se ale spustí další smrtící kamenná koule, takže musíte rychle zpátky a vběhnout do chodby po straně. Teď už vám nic nebrání jít do dveří po straně otáčeného tunelu. Jsou tu dvě sochy, z čehož jedna je umístěná na podstavci a druhá ne. Netlačte volnou sochu k zaraženému výstupku ve stěně. Pak kliku vložte do otvoru vedle dveří  otočte, čímž výstupek vyjede a posune sochu. Znovu klikou otočte a výstupek se vrátí na místo. Podstatné je, že socha už nebude u stěny a vy ji můžete odtlačit zboku. Natlačte sochu na kruh na podlaze. To sochu otočí. Vytlačte sochu ven a natlačte ji zpátky ještě jednou. Opět se socha otočí a nyní již má správnou pozici jako umístěná socha. Zbývá ji natlačit do výklenku na podstavec. Otevřou se dveřka a v nich cylindr. Cylindr přiložte ke klíči a v inventáři si všimněte znaků na něm. Otočte cylindr v invetáíři tak, aby znaky na něm souhlasily se znaky na klíči. Odhalíte římská čísla – 4231. Jděte až zpátky k výtahu a umístěte klíč do otvoru. Pro zapnutí výtahu musíte ve správném pořadí stisknout tlačítka a pořadí je právě znázorněno římskými čísly – tedy 4231. Výtah vyjede nahoru, ale než nasednete, doporučuji uložit hru.

! Uložte hru a vezměte si – Útočnou brokovnici a munici
Výtahem sjeďte dolů a pojračujte dveřmi. V oblasti před vámi je opět Lisa. Snažte se jí vyhnout a prokličkujte do dveří na opačné straně. Je tu sklad. Natlačte bednu na přepravník a tlačítkem ho spusťte. Nezapomeňte ještě vylézt po menších bednách na hromadu harampádí, kde je munice do magnum a pár dalších věcí. Vraťe se až k výtahu, který je ale rozbitý. Žebříkem sešplhejte níž a všimněte si přepravníku a vaší bedny. Natlačte ji pod drtič v rohu a ten spínačem spusťe. Bednu to zničí a zbude po ní rozbitý plamenomet. Teď zpátky do oblasti s Lisou. Zhruba naproti dveřím od skladu je páčka, po jejímž zatažení se vysunou u zamčených dveří v téže oblasti držáky. Musíte rychle běžet k držákům a dát na plamenomet. Pokud to nestihnete držáky se zasunou a musíte je spustit znovu. Abyste měli více času, doporučuji vyřídit Lisu, aby padla na zem a neobtěžovala vás. Jakmile je plamenomet umístěnů, můžete projít dveřmi. Dojdete do úkrytu Lisy plným dětských panenek. Projděte zatopeným tunelem (pozor na hady) a dostanete se do Lisiny ložnice. Na stole leží fotografie s její rodinou. Vezměte ze skříně truhličku a v inventáři ji otevřte. Uvnitř je kamenný kruh. Vylezte po žebřících a ocitnete se v chajdě na pozemcích.

! Uložte hru a vezměte si – Útočnou brokovnici, kovový znak a dřevěný kruh.
Kovový znak rovnou vložte do kruhu. Vydejte se zpátky do sídla. Cestou potkáte pár nových zombií, tak pozor. V sídle vyzvedněte červený emblém, kterým jste otevírali cestu na pozemky. Teď už máte dva a oba dva použijte jako klíče do brány pod schodištěm hlavní haly. Konečně můžete tajemnou bránu otevřít a pokračovat.


 

Kapitola VI – Oltář

K 6

Varianta za Jill

Tohle je velice krátká kapitola…  Hned na schodišti je psací stroj a kousek níž bedna skladu. Pokud jste získali všechny předměty popsané výše (hlavně MO disk a oba emblémy zvířat), pak se už do vily vracet nebudete.

! Uložte si hru a vezměte – Útočnou brokovnici, munici, emblém orla a emblém vlka.
Pokračujte tunelem dál až narazíte na Barryho, který se vás pokusí zneškodnit. Neuspěje a vy ho odzbrojíte. Dorazí ovšem Lisa a Barry chce svoji bouchačky zpátky. Máte na výběr, zda mu ji dát, či ne. Pokud mu ji nedáte, Barry zemře, nicméně vy si můžete jeho zbraň vzít a navíc z Barryho vypadne Barryho fotografie (1/2), což je jediný dokument, který může získat pouze Jill. Pokud zbraň Barrymu dáte, on přežije a momentálně vám pomůže s Lisou. Protože podle správného vývoje série musí Barry přežít, je jediná správná varianta mu věřit a pistoli mu dát.

Barryho 44 Magnum

– Barryho superbouchačka je ještě silnější než klasická magnum. Nikde se do ní však nenacházejí náboje (využivá jiný druh munice), tudíž si musíte vystačit s jediným zásobníkem.
– Munice 6

Nyní musíte porazit Lisu. Zatlačte na čtveřici kamenů a shoďte je do propasti. Mezitím se snažte uhýbat Lise, případně ji dočasně složit brokovnicí. Jakmile všechny kameny spadnou, odkryje se víko rakve, v níž Lisa najde lebku své matky, kterou tak dlouho hledala. Zřítí se do propasti a konečně od ní bude pokoj. V rakvi si prohlédněte poslední Třetí část rodinných fotek a poznámky (2/2). Pak už jděte dveřmi dál. Vylezte nahoru a ocitnete se v oblasti pozemků před zamčenými vraty. Okolo fontánky jsou dvě sochy a v nich prohlubně s ornamentem orla a vlka – umístěte tam vaše emblémy. Voda vyteče a odkryje se vchod do laboratoří.


 

Varianta za Chrise

Tohle je velice krátká kapitola…  Hned na schodišti je psací stroj a kousek níž bedna skladu. Pokud jste získali všechny předměty popsané výše (hlavně MO disk a oba emblémy zvířat), pak se už do vily vracet nebudete.

Uložte si hru a vezměte – Útočnou Brokovnici, munici, emblém orla a emblém vlka.
Pokračujte tunelem dál až narazíte na Weskera, který čelí Lise. Musíte ji porazit. Zatímco Wesker odláká pozornost, vy zatlačte na čtveřici kamenů a shoďte je do propasti. Mezitím se snažte uhýbat Lise, případně ji dočasně složit brokovnicí. Jakmile všechny kameny spadnou, odkryje se víko rakve, v níž Lisa najde lebku své matky, kterou tak dlouho hledala. Zřítí se do propasti a konečně od ní bude pokoj. V rakvi si prohlédněte dokument – dopis pro Lisu. Pak už jděte dveřmi dál. Vylezte nahoru a ocitnete se v oblasti pozemků před zamčenými vraty. Okolo fontánky jsou dvě sochy a v nich prohlubně s ornamentem orla a vlka – umístěte tam vaše emblémy. Voda vyteče a odkryje se vchod do laboratoří.


 

Kapitola VII – Laboratoře

K 7 J

Varianta za Jill

Narazíte na zamčené dveře ale vedle je žebřík, který vás zavede rovnou do místnosti s psacím strojem a bednou skladu.

! Uložte si hru a vezměte si – Granátomet, munice a MO disk.
Pokračujte dál, kde se opět představí řada zombií. Pomozte si zápalnými granáty. Hned na počátku chodby je kanystr s palivem, takže můžete také pálit mrtvá těla. Sejděte po schodech dolů a hne vpadněte do dveří vedle. Je tu chodbička končící masivními vraty na tři zámky. Vy jděte do obyčejných dveří po levici. Je tu laboratoř. Ze stolu a z beden v rohu vězměte celkem 2 rentgenové snímky a přiložte je na plátno k zbylým dvěma. Podívejte se na dokument Dopis výzkumníka (1/5) vpravo v rohu. Jistý John zaúkoloval Adu zahlazením stop. Na přístup k počítačí je prý potřeba uživatelské jméno (jméno Johna) a heslo (jméno Ady). Dále na odemčení dveří je prý potřeba heslo, které je založené na rentgenové hádance. Podívejte se na desku vlevo, kde jsou latinské nýzvy orgánů a poznámka, že je třeba abecedně seřadit fotky. Nyní tedy seřaďte čtveřici snímku na plátně, aby šly abecedně za sebou. Poté si všimněte, že na každém snímku je vyobrazen určitý orgán. Na základě latinských názvů odhalíte jak se který orgán nazývá a z prvních písmen názvvů seřazených dle toho, jak jsou abecedně řazeny snímky odhalíte heslo – CELL.
Vyjděte ven a běžte do jediných odemčených dveří na tomto patře – do kontrolní místnosti. Uvnitř je na stole dokument V-ACT (2/5) o Crimson Head a hlavně počítač o kterém se zmiňoval John. Jako uživatele zadejte JOHN. Jako hesla ADA. A nyní vyberte odemčení dveří v patře B2 a B3. Je třeba zadat heslo z rentgenové hádanky – CELL. Tím otevřete dvojici dveří. Ještě vezměte z podlahy u dveří magnum munici a jděte zpátky k masivním vratům na tři zámky. Dveře vpravo jsou nyní odemčné. Uvnitř vezměte ze stolku filmový filtr, z umyvadla munici, z police dokumentu FAX (3/5) o výzkumech a podívejte se na elektronickou krabici na stole za rohem. Vložte do ní váš MO disk, čímž odemknete první zámek na masivních dveřích. Ještě si všimněte podivné látky za sklem a vraťte se do horního patra. Na konci chodby je stůl a na něm druhý MO disk. Hned vedle jsou druhé dveře, které jste otevřeli přes počítač. Ze skříně hned vedle dveří vyzvedněte Bezpečnostní protokoly (4/5) a třetí MO disk. Na skříni vedle dveří je Mapa laboratoří. Vemte si ji. Pusťte promítačku na stole před plátnem a uvidíte sérii obrázků včetně několika verzí mutantů, týmu vědců z nichž jeden vypadá jako Wesker a číselného kodu. Vložte do promítačky filmový filtr a zapněte ji znovu. Kod na konci má na filtru jen čtyři číslice – 8462. Kód zadejte do panelu na zdi kousek před dveřmi. Otevřete komoru vedle promítačky. Uvnitř najdete klíč laboratoře a přehrávač. Můžete sem vložit kazetu Kennetha, kterou jste nalezli na samém počátku. Uvidíte, jak ho přepadla zombie ale nic víc. Nyní je čas se vrátit do spodního patra. Klíčem odemkněte velké dvojité dveře v chodbě. Za nimi je márnice. Odtlačte polici a vezměte si munici do bročky. Vylezte k šachtě ve stěně a protáhněte se do vedlejší místnosti. Tady čeká nová potvora jménem Chimera. Je to tvor podobný brouku s velkými kusadly. Rychle ho zničte a prolezte druhou šachtou. Jste zpátky ve skladu, ale v jeho druhé části. Odtlačte polici, ať máte cestu zpět volnou. Na stole leží další elektronický zámek, kam vložte druhý MO disk. Zbývá jeden zámek. Zpátky na chodbě použijte klíč (laboratoř) k odemčení posledních dveří. Je tu chodba končící na jedné straně výtahem a na druhé velkou oblastí strojovny, kde je plno hmyzích potvor. Nejprve ale běžte do dveří v chodbě, kde je psací stroj, bedna skladu a spousta věcí (včetně granátů).

! Uložte si hru a vezměte si granátomet, munici, pistoli a MO disk.
Zavítejte do strojovny a pečlivě likvidujte brouky. V první části strojovny ve slepé uličce je generátor odkud vezměte prázdnou nádobu na palivo. Vraťe se zpátky do laboratoře, kde jste viděli nádrž na palivo. Umístěte tam vaši nádržku a získáte nádrž s palivem. Nyní pozor – substance je výbušná a jakákoli akce může vyvolat explozi, což se rovná smrti. Vyhýbejte se používání silných zbraní (střílejte jen pistolí), vyhýbejte se poškození a neběhejte! Hezky pomalu s pistolí v ruce se vraťte do strojovny a vložte palivo do generátoru. Teď si můžete vydechnout. Běžte do druhé části strojovny, kde je ve slepé uličce další elektronický zámek. Vložte poslední MO disk a konečně odemknete masivní vrata. Jděte dál do třetí oblasti strojovny a na počítači (díky aktivnímu palivu) spusťte výtah. Nyní se vraťe zpět a můžete se podívat co je za masivními vraty. Dojdete k cele v níž je držen Chris, ale cela je zamčená. Zatím nic, no. Rozhodně si běžte uložit hru.

! Uložte si hru a vybavte se na tuhý boj – Magnum, munice, 2x léčení.
– Nastupte do výtahu směr podzemí. Pokud je Barry naživu, potká vás u výtahu a půjde dolů s vámi. Dole se střetnete s Weskerem. Barry se ukáže jako zrádce. Pro svoji rodinu, kterou ho Wesker vydírá je ochoten stát na jeho straně. Wesker vypustí Tyranta, ale Barry se rozhodne prosprávnou věc a Weskera střelí. Tyrant přesto ožije, srazí Weskera k zemi a omráčí Barryho. Je to na vás!

Boss 6 – Tyrant

Boss 6– Tyrant je vysoký a velice silný. Zblízka je smrtící svými silnými údery pařátem. Nepohybuje se naštěstí moc rychle, takže stačí udržet si od něj odstup a nenechat se zahnat do kouta.
– Na Tyranta vytáhněte nejlépe magnumku, případně Barryho magnumku. Magnumkou do něj vysypte zásobník a on padne. Bročkou to bude trvat mnohem déle.

Prohledejte tělo Weskera a najdete Poznámku z pozorování (5/5) – dopis od Williama Birkina o výrobě G-viru. Vzadu v rohu odemkněte panelem dveře, abyste mohli odejít. Prohlédněte Barryho a on se vzpamatuje. Zjistíte ale, že Wesker zmizel! Vydejte se zpátky nahoru, kde Wesker spustí autodestrukční systém. Pokud jste odemkli masivní dveře třemi MO disky, konečně si můžete dojít pro Chrise. Pokud jste to nedokázali a Chrise nezachráníte, nevadí, ale on bohužel zemře, což odporuje ději série, čili si zajistíte špatný konec. Běžte tedy za Chrisem, vyzvedněte ho (můžete si v cele vyzvednout i munici do bročky) a pak se vydejte rovnou nahoru. Cestou si rozhodně uložte hru – naposledy.

! Uložte si hru a vezměte si – Magnum, munice, 2x léčení
Vyšplhejte po žebříku a otevřte velké dveře, jež byly předtím zavřené. V chodbě je několik věcí, včetně zelených lékárniček. Na konci chodby seberte z podlahy fůzní jednotku a vložte ji do výklenku, čímž zprovozníte výtah. Chris a Barry (pokud žijí) zůstanou dole, aby vás kryli. Vy vyjedete na helipad. Je tu signální raketa, kterou popadněte a rovnou odpalte.

Pokud jsou Chris a Barry mrtví, je po všem a následuje rovnou jeden ze špatných konců.

Pokud jsou parťáci naživu (alespoň jeden z nich), vrátí se nahoru a to společně s Tyrantem! Čeká vás závěrečný boj.

Final Boss – Tyrant

Boss 6– Tyrant omráčí Chrise a pustí se do Barryho, který vám sice pomůže svojí magnumkou, ale sám to nezvládne. Tyrant je nebezpečnější než dole, protože se dokáže rozběhnout a udeřit vás pařátem. Vždy když se chystá vyběhnout proti vám, rychle se od něj vzdalte směrem do strany.
– Na Tyranta použijte to nejsilnější, co máte – ideálně magnum. Když ho dostatečně poškodíte, z vrtulníku vám kolegga Brad shodí raketomet. Stačí Tyranta trefit a je to. Dejte si však pozor, protože někdy Tyrant dokáže první raketu odrazit. Prostě ho trefte znovu.

Raketomet

– Poslední zbraň je masivní raketomet se zásobníkem na čtyři rakety. Chvíli trvá než se připraví k výstřelu, ale výsledek stojí za to. Cílem ovšem může být jedině boss Tyrant.
– Munice 4

Po smrti Tyranta jsou přeživší zachránění a exploze laboratoří rozmetá celé sídlo.


 

Varianta za Chrise

Narazíte na zamčené dveře ale vedle je žebřík,který vás zavede rovnou do místnosti s psacím strojem a bednou skladu.

! Uložte si hru a vezměte si – Útočnou brokovnici, olej a MO disk.
Pokračujte dál, kde se opět představí řada zombií. Hned na počátku chodby je kanystr s palivem, tak nezapomeňte pálit mrtvá těla. Sejděte po schodech dolů a hne vpadněte do dveří vedle. Je tu chodbička končící masivními vraty na tři zámky. Vy jděte do obyčejných dveří po levici. Je tu laboratoř. Ze stolu a z beden v roh vězměte celkem 2 rentgenové snímky a přiložte je na plátno k zbylým dvěma. Podívejte se na dokument vpravo v rohu. Jistá John zaúkoloval Adu zahlazením stop. Na přístup k počítačí je prý potřeba uživatelské jméno (jméno Johna) a heslo (jméno Ady). Dále na odemčení dveří je prý potřeba heslo, které je založené na rentgenové hádance. Podívejte se na desku vlevo, kde jsou latinské nýzvy orgánů a poznámka, že je třeba abecedně seřadit fotky. Nyní tedy seřaďte čtveřici snímku na plátně, aby šly abecedně za sebou. Poté si všimněte, že na každém snímku je vyobrazen určitý orgán. Na základě latinských názvů odhalíte jak se který orgán nazývá a z prvních písmen názvvů seřazených dle toho, jak jsou abecedně řazeny snímky odhalíte heslo – CELL.
Vyjděte ven a běžte do jediných odemčených dveří na tomto patře. Uvnitř je počítač o kterém se zmiňoval John. Jako uživatele zadejte JOHN. Jako hesla ADA. A nyní vyberte odemčení dveří v patře B2 a B3. Je třeba zadat heslo z rentgenové hádanky – CELL. Tím otevřete dvojici dveří. Ještě vezměte z podlahy u dveří magnum munici a jděte zpátky k masivním vratům na tři zámky. Dveře vpravo jsou nyní odemčné. Uvnitř vezměte ze stolku film, z umyvadla magnum munici a podívejte se na elektronickou krabici na stole za rohem. Vložte do ní váš MO disk, čímž odemknete první zámek na masivních dveřích. Ještě si všimněte látky za sklem a vraťe se do horního patra. Na konci chodby je stůl a na něm druhý MO disk. Hned vedle jsou druhé dveře, které jste otevřeli přes počítač. Ze skříně hned vedle dveří vyzvedněte třetí MO disk. Na skříni vedle dveří je Mapa laboratoří. Vemte si ji. Pusťe promítačku na stole před plátnem a uvidíte sérii obrázků včetně několika verzí mutantů, týmu vědců z nichž jeden vypadá jako Wesker a číselného kodu. Vložte do promítačky filmový filtr a zapněte ji znovu. Kod na konci má na filtru jen čtyři číslice – 8462. Kód zadejte do panelu na zdi kousek před dveřmi. Otevřete komoru vedle promítačky. Uvnitř najdete klíč laboratoře a přehrávač. Můžete sem vložit kazetu Kennetha, kterou jste nalezli na samém počátku. Uvidíte, jak ho přepadla zombie ale nic víc. Nyní je čas se vrátit do spodního patra. Klíčem odemkněte velké dvojité dveře v chodbě. Za nimi je sklad. Odtlačte polici a vezměte si munici do bročky. Vylezte k šachtě ve stěně a protáhněte se do vedlejší místnosti. Tady čeká nová potvora podobná brouku s kusadly. Rychle ho zničte a prolezte druhou šachtou. Jste zpátky ve skladu, ale v jeho druhé části. Odtlačte polici, ať máte cestu zpět volnou. Na stole leží další elektronický zámek, kam vložte druhé MO disk. Zbývá jeden zámek. Zpátky na chodbě použijte klíč (laboratoř) k odemčení posledních dveří. Je tu chodba končící na jedné straně výtahem a na druhé velkou oblastí strojovny, kde je plno hmyzích potvor. Nejprve ale běžte do dveří v chodbě, kde je psací stroj, bedna skladu a spousta věcí (včetně magnum munice).

! Uložte si hru a vezměte si pistoli, munici, útočnou brokovnici a MO disk.
Zavítejte do strojovny a pečlivě likvidujte brouky. V první části strojovny ve slepé uličce je generátor odkud vezměte prázdnou nádobu na palivo. Vraťe se zpátky do laboratoře, kde jste viděli nádrž na palivo. Umístěte tam vaši nádržku a získáte nádrž s palivem. Nyní pozor – substance je výbušná a jakákoli akce může vyvolat explozi, což se rovná smrti. Vyhýbejte se používání silných zbraní (střílejte jen pistolí), vyhýbejte se poškození a neběhejte! Hezky pomalu s pistolí v ruce se vraťe do strojovny a vložte palivo do generátoru. Teď si můžete vydechnout. Běžte do druhé části strojovny, kde je ve slepé uličce další elektronický zámek. Vložte poslední MO disk a konečně odemknete masivní vrata. Jděte dál do třetí oblasti strojovny a na počítači (díky aktivnímu palivu) spusťe výtah. Nyní se vraťe zpět a můžete se podívat co je za masivními vraty. Dojdete k cele, která je ale zamčená. Zatím nic, no. Rozhodně si běžte uložit hru.

! Uložte si hru a vybavte se na tuhý boj – Magnum, munice, 2x léčení.
– Nastupte do výtahu směr podzemí. Pokud je Rebecca naživu, potká vás u výtahu a půjde dolů s vámi. Pokud ji zabil Hunter, pochopitelně ji nepotkáte 🙂 Dole se střetnete s Weskerem, který střelí Rebeccu a následně vypustí Tyranta, který však Weskera „zabije.“

Boss 6 – Tyrant

Boss 6– Tyrant je vysoký a velice silný. Zblízka je smrtící svými silnými údery pařátem. Nepohybuje se naštěstí moc rychle, takže stačí udržet si od něj odstup a nenechat se zahnat do kouta.
– Na Tyranta vytáhněte nejlépe magnumku, případně útočnou brokovnici. Magnumkou do něj vysypte zásobník a on padne. Bročkou to bude trvat déle.

Prohledejte tělo Weskera a najdete dokument – dopis od Williama Birkina o výrobě G-viru. Vzadu v rohu odemkněte panelem dveře, abyste mohli odejít. Prohlédněte Rebeccu (pokud s vámi byla) a zjistíte, že má neprůstřelnou vestu, takže přežila. No sláva 🙂 Vydejte se zpátky nahoru, kde se rozdělíte, neboť Rebeca půjde zapnout autodestrukční program. Pokud jste odemkli masivní dveře třemi MO disky, konečně si můžete dojít pro Jill. Pokud jste to nedokázali a Jill nezachráníte, nevadí, ale ona bohužel zemře, což odporuje ději série, čili si zajistíte špatný konec. Běžte tedy za Jill, vyzvedněte ji (můžete si v její cele vyzvednout i munici do bročky) a pak se vydejte rovnou nahoru. Cestou si rozhodně uložte hru – naposledy.

! Uložte si hru a vezměte si – Magnum, munice, 3x léčení
Vyšplhejte po žebříku a otevřte velké dveře, jež byly předtím zavřené. a chodba je několik věcí, včetně zelených lékárniček. Na konci chodby seberte z podlahy fůzní jednotku a vložte ji do výklenku, čímž přivoláte výtah. Dožene vás Rebecca (pokud žije) a společně s Jill zůstanou dole. Vy vyjedete na helipad. Je tu signální raketa, kterou popadněte a rovnou odpalte.

Pokud jsou Rebecca a Jill mrtví, je po všem a následuje rovnou jeden ze špatných konců.

Pokud jsou parťáci naživu, vrátí se nahoru a to společně s Tyrantem! Čeká vás závěrečný boj.

Final Boss – Tyrant

Boss 6– Tyrant omráčí Jill a pustí se do Rebeccy, která vám sice pomůže svojí pistolí, ale sama to nezvládne. Tyrant je nebezpečnější než dole, protože se dokáže rozběhnout a udeřit vás pařátem. Vždy když se chystá vyběhnout proti vám, rychle se od něj vzdalte směrem do strany.
– Na Tyranta použijte to nejsilnější, co máte – ideálně magnum. Když ho dostatečně poškodíte, z vrtulníku vám kolega Brad shodí raketomet. Stačí Tyranta trefit a je to. Dejte si však pozor, protože někdy Tyrant dokáže první raketu odrazit. Prostě ho trefte znovu.

Po smrti Tyranta jsou přeživší zachránění a exploze laboratoří rozmetá celé sídlo.


 

Bonusy

NG+
– Po dokončení kampaně se vytvoří speciální automatické uložení, které v žádném případě nemažte! Vždy když budete hrát hru znovu, doporučuji nahrát toto uložení. Ocitnete se v menu, kde si klasicky můžete vybrat hrdinu, kostým a začít znovu kampaň, ale budete mít již získané bonusy z minulých her. Tento způsob hry můžeme označit jako NG+

Klíč od šatny
– Po dokončení kampaně za daného hrdinu, bude mít tentýž hrdina pro NG+ speciální klíč, který odemyká šatnu v níž můžete přímo během kampaně měnit obleky. Šatna se nachází v přízemí východního sídla v galerii. Běžte do chodbičky před níž stojí skříňka a odemkněte obraz zámku – uvnitř jsou věšáky přes které si můžete měnit oblečení.

Pistole Samurai Edge

– Za dokončení hry na obtížnost Normal nebo vyšší do 5 hodin.
– Samurai Edge je silná bouchačka schopná střílet třemi rychlými střelami za sebou. Má nekonečno nábojů.

Raketomet

– Za dokončení hry na obtížnost Normal nebo vyšší do 3 hodin.
– Silný raketomet, který na jednu raketu sejme každého. Má nekonečno nábojů.

 

Kostýmy

Jill

 

 

Chris