Resident Evil 4

resident-evil-4Čtvrtý číslovaný díl série přinesl výraznou změnu v hratelnosti. Nejprve jsme tu měli dvojici temných hororů v Arklayských horách (RE1 + RE0). Poté došlo na dvojici městských hororů v Raccon City (RE2 + RE3). A nyní přichází na řadu příběh v odlehlém koutu Španělska. Na scénu se z RE2 vrací Leon Kennedy a stejně tak Ada Wongová.

Výraznou změnou je především styl ovládání. Kamera už nesleduje scénu z různých úhlů ale pohybuje se společně s hrdinou. Otáčení se a rozhlížení myší je klasické tak, jak jej známé z moderních her. I styl hry se mění a adventurní prvky začínají ustupovat. Stále sbíráme a kombinujeme předměty a též řešíme drobné logické úlohy, ale dopředu se žene hlavně akce a boj. Nicméně hororová atmosféra se v první půli hry stále drží vysoko. Potom už horor výrazně ustupuje akci, ale i tak je Leonovo dobrodružství napínavé od začátku do konce a i prostředí dokáže navzdory zastaralé grafice vykouzlit zajímavé lokace.

Příběh je zasazen do Španělska, kam Leon, nyní už jako vládní agent, přijíždí, aby pátral po unesené dceři prezidenta USA. Únos má na svědomí tajemná skupina sektářů Los Illuminados, kteří disponují nebezpečnou variantou nového viru a mají pod palcem mnohem víc než jen pár vesničanů. Ani tentokrát tak nebude nouze o řadu rozličných mutantů, spoustu výrazných záporáků a hromadu mocných bossů.

V RE4 se nově objevují i další prvky. V první řadě je to vylepšený inventář s nímž můžete libovolně manipulovat. Máte vymezený počet slotů, přičemž každý předmět zabírá jejich určitý počet a vy si tak můžete skládat předměty do inventáře jak se vám zachce. Další výraznou změnou je možnost nakupovat i prodávat výbavu. Na některých místech narazíte na obchodníka, od kterého můžete nakoupit zbraně, léčení i třeba rozšíření inventáře. Rovněž lze nesené zbraně vylepšovat a zvyšovat jim statistiky. Peněz ale není nekonečné množství a navíc, zbraň kterou zahodíte nebo prodáte bude nenávratně pryč a je jedno, jak moc vylepšenou jste ji měli. Neustále tedy musíte zvažovat, co má smysl vylepšit a zda se vyplatí investovat do zbraně, když někdy v budoucnu zřejmě narazíte na lepší kousek.

Herní délka kampaně je vskutnu úctyhodná. RE4 je doposavad nejdelším Residentem, kterého později překoná až RE6. Celá kampaň se skládá z šesti kapitol, které dohromady obsahují pěkných 19 úrovní, přičemž každá úroveň zabere zhruba půl hodiny až hodinu. Délka celé kampaně pak čítá zhruba 18 hodin, což je opravdu ohromné číslo. A to nepočítám trojici bonusových her!

Ani po odehrání hlavní kampaně totiž není po všem, protože RE4 nabízí vskutku bohatý dodatečný obsah. Nejvýraznější je nová kampaň Separate Ways, která do hlavní role staví Adu Wongovou. V roli čínské agentky vás čeká dalších 5 úrovní a budete sledovat její cestu v příběhu. Jde o velice zajímavý způsob vedení kampaně, neboť vidíte příčiny událostí, které se staly už v Leonově kampani. Podobný způsob vyprávění stejného příběhu z pohledu vícero postav přinese později RE6, který tuto metodu dovede takřka do dokonalosti. Separate Ways se vyznačuje výrazně vyšší obtížností a několika pozměněnými prvky jako je například nemožnost vylepšování zbraní, přičemž zbraně, které koupíte jsou již vylepšené. Trochu zamrzí, že děj se z velké části odehrává na těch samých místech co hlavní kampaň tudíž navštívíte jen pár nových lokací.

Dále tu máme novou kapitolu Assignment Ada, která je ryze bonusová a do děje hry nezapadá. Na upravených mapách známých z kampaně bude ve zhruba hodinu a půl trvajícím dobrodružství sbírat pět vzorků viru. Náplň hry je čistě akční – čili ani ponurá atmosféra a ani logické rébusy.

A konečně je tu bonusová hra Žoldáci, v níž si vyberete jednu z pěti postav, vyberete si i jednu ze čtyř map a v časovém limitu se snažíte získat co nejvíce bodů zabíjením neustálého přívalu nepřátel. Za každou úroveň pak obdržíte hodnocení a případně odemknete postavy nové. Jde o pěkný způsob jak si prodloužit herní zážitek a překonávat se v bojových situacích.

RE 4 je neskutečně bohatá hra, která s vámi vydrží desítky hodin. Mnohými hráči je RE 4 považován za nejlepší díl série, neboť jde o jakýsi přechod mezi hororovými adventurami (RE1 – RE3) a akčními filmovými nářezy (RE5 – RE6). I když kvality RE 4 jsou nesporné, přesto hra může po čase spadnout do stereotypu právě díky velké délce a nepříliš pestrému prostředí. Zamrzí i těžkopádnost ovládání a dnes už vcelku zastaralá grafická stránka hry. Za vrchol série RE 4 považovat nemohu, ale rozhodně jde o kvalitní kousek.

Hodnocení – 80%
Herní doba – cca 14h (+ bonusy)


 

Komentovaný průvodce

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

Návod

Návod na čtvrtý díl hlavní série. Hratelnost doznala podstatných změn a délka se natáhla na vskutku úctyhodnou úroveň.

 

Hrdinové

Leon S. Kennedy

– Nejznámější akční hrdina série
– Drtivá většina kampaně se hraje právě za něj

 

Ashley Graham

– Dcera Amerického prezidenta
– Často spolupracuje s Leonem, který ji musí chránit (ona sama se bránit neumí)
– Pouze v jediné misi se hraje přímo za ni.

 

 

 

 

 


 

Oblast I – Vesnice

Vesnice je obrovská rozsáhlá mapa a zároveň dějiště prvních dvou kapitol, čili celých šesti úrovní. Jde o venkovskou oblast uprostřed lesů.

 

Kapitola 1-1
Počet nepřátel – cca 30

k-1Vládní agent Leon S. Kennedy přijíždí do odlehlé vesničky ve Španělsku, aby pátral po unesené dceři prezidenta USA. Váš doprovod tvořený dvěma policisty vás vyklopí na okraji vsi, jen kousek za mostem. S sebou máte pistoli, (případně i brokovnici), nějakou tu munici a sprej na léčení.

Inventář
– Váš inventář má 60 polí a do nich můžete vkládat předměty jak budete chtít. Krom toho můžete předměty v inventáři otáčet, takže pokud se vám nějaký předmět nevejde na výšku, hoďte ho do inventáře na šířku.
– Velikost inventáře lze zvyšovat nakupováním kufříků.

Ve složce na dokumenty pak máte tři dokumenty. První dokument se postupně doplňuje a je to přepis komunikace s Ingrid Huniganovou, která vás bude informovat z pohodlí svého pracoviště. Druhý dokument je herní manuál 1 (základy ovládání). Třetí dokument se týká Ashley Grahamové – hledané dcery prezidenta.

Pistole (8 000 PTAS)

– Základní pistole na 10 nábojů. Je slabá, ale přesná. Užitečná na slabší nepřátele.
– Poškození: 1,0 – 2,0 (60 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,47 – 0,33 (17 000 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 1,73 – 0,87 (14 000 PTAS)
– Kapacita: 10 – 25 (40 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 3,4 (57 000 PTAS)

Brokovnice (20 000 PTAS)

– Normální brokovnice s velkou účinností. Brokovnice si poradí se silnými monstry a zvládne čelit i menší skupince nepřátel.
– Na Easy obtížnost máte brokovnici od počátku v inventáři jako součást základní výbavy. Na vyšší obtížnosti ji musíte nejprve nalézt. Nachází se ve vesnici v patře domu vedle věže.
– Poškození: 4,0 – 8,0 (130 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 1,53 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 3,03 – 1,67 (22 000 PTAS)
– Kapacita: 6 – 18 (65 000 PTAS)
– Exkluziv: Typ: Obecné vyšší poškození (40 000 PTAS)

Vybavte se pistolí a vydejte se dál do lesů. Můžete také zkusit jít zpátky přes most, ale strážníci vás upozorní, že vesnice je na opačnou stranu 🙂 Po chvilce cesty lesem si všimněte poletujících havranů.

Lovecká sézona
– Zvířátka lze zastřelit. Mohou po nich zbýt běžné předměty, nejčastěji peníze.
Havran – Vcelku snadný terč, pokud je na zemi. Ale jakmile ho vyplašíte, vzlétne a tehdy už se trefuje mnohem hůř. Mohou po něm zůstat věci, včetně zlata a granátů.
Kráva – Odolná a bezbranná. Nic z jejího těla nezískáte. Poprvé je najdete už ve vsi.
Slepice – Snadný terč. Může po nich zůstat vajíčko. První slepice potkáte ve vsi.
Netopýr – Jsou malí a těžko zasažitelní. První najdete v tunelu v této kapitole. Nic z nich není.
Pavouk – Malý pavouk lezoucí po stěnách. Nic z něj není. První pavouky najdete v domech za tunelem v této kapitole.
Okoun – Ryba plavající zcela nečekaně ve vodě. Někdy po jejich zabití můžete sebrat jejich mrtvolu, která slouží jako léčení. Existují dvě velikosti okouna, přičemž ta větší vás vyléčí na maximum.
Hadi – Hadi se ukrývají v některých bednách, hlavně ve vlhkých oblastech. Mohou vás kousnout a drobně poranit. Zbývají po nich vajíčka.

Narazíte na dům. Nejprve ho obejděte zleva a rozbijte bedny – zbývají po nich různé předměty.

Bedny a věci
– Různé užitečné předměty (nejčastěji munice a peníze) se nacházejí v bednách, či sudech. Stačí je rozbít nožem.
– Můžete také otevřít některé skříňky, šuplíky, šatní skříně, pece a další objekty. I v nich se dají nalézt užitečné věci.
– Ve větvích stromů se občas nacházejí hnízda. Když je sestřelíte, spadne dolů nějaký předmět.
– Některé obrazy lze odsunout a odkrýt tajné skrýše s penězmi.

Vejděte dovnitř domu a narazíte na jakéhosi chlápka. Když mu ukáže fotku dcery prezidenta, vytáhne na vás sekeru. Lidové uvítání. 🙂 Musíte chlápka zastřelit. A jak správně poznamenáte při průzkumu těla – není to zombie. Mezitím kolem domu projede náklaďák a před domem objeví skupina dalších mužů. Dveře ven jsou zaseknuté, tak běžte do patra domu a vyskočte ven oknem. Rychle postřílejte šílence. Můžete se podívat k mostu. Najdete ho stržený a dole v řece je onen náklaďák i vůz mužů, kteří vás přivezli. Pokračujte ke vsi. Narazíte na malou boudu s psacím strojem.

Psací stroj
– Psací stroj slouží k ukládání hry. Narozdíl od starších dílů série nepotřebujete žádný inkoust a může ukládat kolikrát chcete.
– Na psací stroje budu v návodu upozorňovat, nicméně je můžete najít zvýrazněné na mapě.

Kousek dál narazíte na psa sevřeného ve sklápěcí pasti. Pokud chcete, můžete mu pomoci a past rozevřít. Pes uteče ale v budoucnu vám pomůže. Brzy narazíte na další boudu s věcmi. Jděte dál přes most. Vzápětí narazíte na další boudu a pak už bránu k vesnici.

Dostanete dokument herního manuálu 2 (pokročilejší herní možnosti). Vesnice vypadá klidně. Zpoza stromu si prohlédněte situaci dalekohledem. Uvidíte, že uprostřed hoří hranice s jedním ze strážníků, kteří vás sem vezli. Abyste předčasně nevyprovokovali vesničany, vezměte to vlevo kolem domů. I tak ale brzy narazíte na vesničanku, která vás napadne a to vzburcuje ostatní. Ve vesnici se začnou objevovat další a další šílenci. Musíte vytrvat a nejlépe vytrváte, když vběhnete do nějakého domu s dveřmi, ideálně do vysokého patrového domu nedaleko věže. Automaticky za sebou zabarikádujete dveře skříňkou. To příště můžete dělat i sami. V domech bývají skříně, které zboku zatlačíte ke dveřím a oknům, abyste se zabarikádovali. Venku se mezitím k domu přiblíží šílenec s motorovkou a vesničané postaví žebřík do patra. Jakmile zabarikádujete dveře a okna, spěchejte nahoru do patra. Běžte k oknu a skopněte žebřík ho dolů. Další vesničané budou přicházet ze stříšky, kam přistavili druhý žebřík. Vylezte oknem na střechu a také ho zkopněte. Nyní se pouze braňte útočníkům a srážejte žebříky. Pokud máte granáty (nejlépe zápalné), házejte je na ulici mezi skupiny vesničanů. Snažte se co nejdéle vytrvat v tomto domě. Pokud to nevyjde, vyhledejte rychle jiný dům a zabarikádujte se v něm. Když vydržíte dostatečně dlouho, zazvoní zvon kostela a vesničané zajdou dovnitř jinak zamčeného domu. Rázem je ves vylidněná a můžete si oddechnout. Ve vsi se dá nalézt spousta věcí, včetně munice, bylinek, granátů atd. Za zmínku stojí především žlutá bylinka za boudou s krávou a také drahokam ležící na střeše domu v němž jste se bránili. Stačí vylézt na stříšku z okna v patře a jít po střeše směrem k věži. Nezapomeňe prozkoumat také samotnou věž a postřílet slípky.

Výbava – Bylinky a spreje (RE 1)

– Bylinky slouží k léčení, přičemž je lze různě kombinovat. Oproti předchozím dílům jsou přítomny bylinky žluté (Ž), které trvale zvyšují max HP.
– Zelená bylinka (Z) – Obnoví malé HP
– Červená bylinka (Č) – Posiluje účinek zelených
– Žlutá bylinka (Ž) – Zvýší maximální HP (musí být v kombinaci se zelenou)
– Z + Z (obnoví střední HP)
– Z + Z + Z (obnoví velké HP)
– Z+ Č (obnoví maximální HP)
– Č + Ž (nic – vyžaduje další kombinaci)
– Z + Ž (obnoví malé HP a zvýší max. HP)
– Z + Č + Ž (obnoví maximální HP a zvýší max HP)
– Sprej – Maximální zdraví

Výbava – Vajíčka

– Vajíčka slouží k léčení tak jako bylinky. Zbývají nejčastěji po slepicích.
– Bílé vajíčko je velmi běžné (obnoví málo HP)
– Hnědé vajíčko je vzácnější (obnoví střední HP)
– Zlaté vajíčko je velmi vzácné (obnoví max HP)

Vedlejší zbraň – Explozivní granát

– Klasický explozivní granát.

Vedlejší zbraň – Zápalný granát

– Zápalný granát, který podpálí a trvale zraňuje.

Vedlejší zbraň – Zábleskový granát

– Ochomující granát, jehož záblesk dočasně zneschopní nepřátele.

Dveře kostela jsou zamčené, takže se vydejte cestou vlevo od věže. Ve staré boudě je dokument – varování pro vesničany o vašem příjezdu. Projděte branou do další oblasti.

Dorazíte k usedlosti plné dalších vesničanů. Hned vlevo je studna a na ní visí cennost – sestřelte ji a vezměte. Vedle studny je psací stroj. Pokud přicházíte z vesnice s nalomeným zdravím, raději hru nejprve uložte a až poté se vrhněte na vesničany. Všimněte si na stromu modrého papíru. Je to dokument, který vým přidá vedlejší úkol – v oblasti této farmy a v oblasti hřbitova sestřelit celkem 15 modrých amuletů. Není těžké amulety nalézt, protože se zakreslí do mapy. Vylezte po žebříku do patra domu vpravo a vyskočte oknem na střechu. Když půjdete po střeše dál, můžete seskočit do ohrady kde jsou zamčené dveře vedoucí dál. Je tam pár věcí ale nic zásadního. Především ale ze střechy seskočte do malé ohrádky vedle domu. Je tu malá bouda s cennosti a také skříń. Zvenku byste se sem nedostali, protože skříň blokuje vchod, ale teď můžete skříň odtlačit a vyjít ven. Vydejte se dál.

V další oblasti na vás vesničané shodí balvan. V rámci QTE sekvence musíte utéct a uskočit. Dostanete se k tunelu, který vede k další usedlosti. Všimněte si, že v tunelu u stropu visí cennosti. Sestřelte je a vezměte. Tunelem dorazíte do místa, kde je plno nastražených náloží a kde vesničané házejí dynamity. Postupujte opatrně dobře miřte a snažte se vesničany likvidovat dříve než vás ohrozí svými dynamity. Obzvláště vesničané v domě uprostřed jsou dobře kryti, ale pár explozivních granátů vám pomůže 🙂 V lesíku mezi domy si všimněte hnízda a sestřelte ho. Zbude po něm cennost, kterou vložte do cennosti pivního korbelu.

Cennosti a jejich kombinace
– Některé cennosti lze v inventáři zkombinovat a vytvořit tak cennost, kterou prodáte za výrazně větší cenu.
– Od obchodníků lze občas koupit mapu cenností, která zobrazí hodnotnější cennosti na mapě. Pamatujte ale, že cenností lze získat mnohem víc. Mohou zbýt například po nepřátelích, zničením předmětů, sestřelením ze stropu… Na mapách jsou zobrazeny pouze ty vzácné cennosti.

Běžte do domu vzadu, který je též plný nastražených náloží a odtlačte skříň blokující tajnou místnost. Na jejím konci je skříň v ní svázaný chlápek jménem Luis! Osvobodíte ho a vysvětlíte si pár věcí. Pak vás ale překvapí vesničané vedené obrovitým vousatým chlápkem – Mendezem. S lehkostí vás vyřídí a skončíte omráčeni.

 

Kapitola 1-2
Počet nepřátel – cca 50

k-1-2Proberete se svázaní s Luisem. Ten vám řekne, že Ashley byla držena v kostele. Dorazí vesničan, který se vás pokusí zabít. V rámci QTE uhněte a on pouze přesekne vaše pouta. Vida! Vy šílence vyřídíte ale kolega kamsi uteče. Své věci máte stále u sebe, takže můžete směle pokračovat. Podle mapy můžete zkontrolovat, že vesnice je před vámi ale je docela daleko. U okna na vás zavolý jakýsi chlápek v kápi. Pokračujte ven z domu. Před vámi je brána ke strži, ale tam jděte až později. Nejprve obejděte dům a setkejte se s tajemným chlápkem. Je to váš první obchodník!

Obchodník, obecně
– U obchodníků lze nakupovat, prodávat a vylepšovat. Všichni obchodníci jsou vidět na mapě, takže víte, kde je najít. Zpravidla je v každé úrovni jeden obchodník.
– Nabídka předmětů se různí s tím, jak postupujete ve hře. Proto prohlížejte nabídku každého obchodníka ať vás něco neuteče.
– Obchodníkovi můžete prodávat nejen běžné věci ale i cennosti. Vždycky je ale lepší ujistit se, že dané cennosti nepůjde zkombinovat, protože cena zkombinovaných cenností prudce vzrůstá. Varianty kombinací cenností jsou uvedeny na konci návodu
– Dávejte si pozor při vylepšování zbraní. Když se s nějakou zbraní rozloučíte a prodáte ji, je pryč. U obchodníka můžete zbraně nakoupit znovu ale budou opět v základním stavu. Snažte se proto vylepšovat zbraně u kterých věříte, že je budete bytostně potřebovat.

Obchodník (kapitola 1-2)
– Kufřík M – rozšíření inventáře na 77 slotů (12 000 PTAS)
– Mapa pokladů (vesnice) – zobrazení cenností na mapě (3 000 PTAS)
– Pistole (8 000 PTAS)
– Brokovnice (20 000 PTAS)
– Puška (12 000 PTAS)
– TMP (10 000 PTAS)
– Raketomet (30 000 PTAS)
– Optika (puška) – Větší přiblížení (7 000 PTAS)
– Sprej (5 000 PTAS)

Puška (12 000 PTAS)

– Klasická puška s velkou přesností i dostřelem ale pomalým nabíjením, pomalou střelbou a malým zásobníkem. Vhodná na střelbu ze zálohy.
– Pro pušku můžete koupit doplněk optiku, díky které budete moci mnohem lépe mířit. Také lze sehnat termální optiku, která zvýrazní parazity, ale ta je k mání až mnohem později.
– Poškození: 4,0 – 12,0 (102 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 2,73 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 4,0 – 2,33 (26 000 PTAS)
– Kapacita: 5 – 18 (69 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 30 (80 000 PTAS)
– Doplňky: Optika (kapitola 1-2): (7 000 PTAS)

TMP (10 000 PTAS)

– Samopal s velkou rychlostí střelby. Bohužel je velice slabý a extrémně nepřesný. Střílejte po dávkách, ideálně do skupin slabých nepřátel.
– Pro TMP můžete koupit doplňěk pažbu s níž prudce vzroste stabilita zbraně a přesnost.
– Poškození: 0,4 – 1,2 (98 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,10 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 2,37 – 1,17 (20 000 PTAS)
– Kapacita: 30 – 250 (97 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 1,8 (100 000 PTAS)
– Doplňky: Pažba (kapitola 1-3): (4000 PTAS)

Raketomet (30 000 PTAS)

– Extrémně účinný ale také velice drahý. Raketomet je jen na jedno použití, čili každý výstřel vás vyjde na třicet táců. Snažte se trefit a střílet nejlépe do bossů.
– Raketomet můžete v některých kapitolách volně najít. K mání je v kapitolách 3-3.

Otevřete vrata a vyjdete na vcelku rozsáhlou oblast strže. Je tu spousta šílenců. Pomáhejte si granáty a snažte se couvat před nepřáteli do míst, které už máte vyčištěné. Rozhodně nespěchejte a máte-li pušku využijte ji na likvidaci osamocených vzdálených cílů. V celé oblasti se nacházejí dvě truhly. Jedna je vlevo na střeše domu, druhá vpravo na skále. Uvnitř truhel jsou 2x části ornamentu. Budete obě části potřebovat. V inventáři je zkombinujte a získáte ornament, který vložte do otvoru ve vratech vedoucích dál.

Dorazíte ke starému skladu. Venku zničte sudy abyste mohli pobrat věci a vyražte dovnitř. Ve velké místnosti dejte pozor na vesničany házející dynamit. Místnost je též plná sklápěcích pastí. Můžete se tu krýt za překážky. Po boji prohlédněte pece – i ty se dají otevřít a vybrat z nich předměty.

Krytí
– Za některé překážky se lze skrčit a krýt kontextovou akcí. Díky tomu jste mnohem těžší cíl pro nepřátele používající vrhací či střelné zbraně.

Projděte místností a na chodbě si po levici všimněte okna zatlučeného prkny. Můžete prkna zničit a v místnosti vzít cennost. Cesta dál vás dovede k nádrží s rybami. Rozhodně seskočte dolů a pobijte pár ryb. Mohou z nich zůstat použitelné ryby, které jsou sice velké a snadno zahltí inventář, nicméně slouží jako léčení. Pak vylezte nahoru a opusťe budovu.

Výbava – Ryby

– Ryby slouží pro léčení podobně jako bylinky. Jejich nevýhoda tkví ve velikosti – snadno zahltí inventář.

Venku vlevo nad studnou je cennost. Sestřelte ji a vezměte. Pokračujte dál do honosného domu. Dveře jsou zavřené a vás čeká první hádanka. Bude to snadné. Pomocí možnosti otáčení do stran musíte pohnout koulí na dveřích tak, aby vzniklý symbol odpovídal těm na dveřích (2x nahoru, 1x doleva). V ložnici na posteli leží dokument – obyvatel domu pochybuje o rozhodnutí lorda Saddlera nechat vás naživu. Seberte ze stolku klíč se znakem a vydejte se dveřmi dál. Na chodbě vás překvapí majitel domu – vysoký vousatec Mendez, ale rozhodne se vás ušetřit, protože už prý máte stejnou krev, hmm…

 

Kapitola 1-3
Počet nepřátel – cca 50

k-1-3Tohle bude dlouhá cesta. Nejprve se vraťe zpátky do pokoje. Je tu vousatý chlápek a tentokrát už vás neušetří. Naštěstí vás zachrání Ada Wongová, která obra dvakrát postřelí přes okno. Obr proskočí oknem, aby Adu strhnul dolů, ale ta se stihne vytáhnout na kotvě. V každém případě vám zachránila krk. Pokud už jste z ložnice vzali klíč, můžete se zase vrátit na chodbu a pokračovat v průzkumu domu. V přízemí najdete psací stroj. Prozkoumejte dům, včetně všech skříněk a toalety (vedle schodiště) a vyjděte ven. Překvapí vás skupina vesničanů včetně chlápka s motorovkou. Raději sáhněte po brokovnici. Cesta dál je víceméně jasná. Cestou narazíte na pár domků s věcmi ale nic významného. Dostanete se zpátky do vesnice. Je tady nová várka vesničanů, přičemž někteří jsou na střechách domů. Dávejte pozor. Až bude vesnice čístá, zdobeným klíčem odemkněte kostel a vstupte. Je tu psací stroj, pár beden a cesta do podzemí. Pokud vám nevadí tma, sestřelujte lampy u stropu. Někdy po nich může zbýt cennost. Brzy dorazíte do většího jeskynního sálu. I tady je lampa, kterou určitě sestřelte. Ve tmě uvidíte jak u stropu blikají tři cennosti. Sestřele je a posbírejte. Kousek dál narazíte na obchodníka! Pokud na to máte, neuškodí pořídit si samopal a rovnou ho můžete vylepšit novým typem zboží.

Obchodník (kapiola 1-3)
– Pažba (TMP) – Větší stabilita (4000 PTAS)

Vyjdete do areálu hřbitova. Ve stromech je několi hnízd, takže je nezapomeňte sestřelit a pobrat věci. Na hřbitově si všimněte třech dvojitých náhrobků a hlavně znaků na nich. Zkuste vejít do kostela, ale je zamčený. Na dveřích je zvláštně tvarovaný otvor, hmm. Obejděte kostel a narazíte na zdobený podstavec s logickou hádankou. Musíte z šesti symbolů rozsvítit ty tři symboly, které byly k vidění na dvojitých náhrobcích. Potíž je v tom, že můžete rozsvítit vždy jen třetí nebo čtvrtý symbol od vaší současné pozice. Musíte tedy rozsvěcet i ostatní symboly ale cílem je dosáhnout toho, aby svítily jen tři správné. Hádanka není povinná ale odměnou je cennost, což se hodí. 🙂 Správné řešení je toto – 3433433. Získáte cennost, kterou můžete zkombinovat s prvním korbelem. Zbývá ještě jedna cennost, aby byl korbel kompletní. V areálu hřbitova visí modré amulety, které potřebujete na splnění vedlejšího úkolu. Měli byste jich mít všech patnáct a pokud ano, vraťte se za obchodníkem. Pokud máte alespoň 10 amuletů, dostanete novou pistoli Punisher. Pokud máte všech 15 amuletů, dostanete Punishera také, ale už bude mít jednou vylepšené poškození.

Punisher (20 000 PTAS)

– Solidní náhrada za obyčejnou pistoli. Punisher má přibližně stejné staty, ale vysokou průraznost. Můžete zasáhnout dva nepřátele najednou.
– Punisher je běžně ke koupi až v kapitole 2-3 a to za dvacet táců! Pokud splníte vedlejší úkol s amulety, získáte ho už nyní a ještě zadarmo!
– Poškození: 0,9 – 1,9 (95 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,47 – 0,33 (30 000 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 1,70 – 0,83 (26 000 PTAS)
– Kapacita: 10 – 28 (75 000 PTAS)
– Exkluziv: Průraznost: skrze 5 nepřátel (40 000 PTAS)

Podél hřbitova pokračujte dál. Přeskákejte můstky a cestou navštivte boudu u skály. Na stole leží dokument – pokyny o zavření kostela z důvodů příjezdu agenta, tedy vás 🙂 Dorazíte do větší oblasti uprostřed skal, která vypadá jako nějaká aréna. Je tu spousta havranů. Zkuste jich postřílet co nejvíce než uletí, abyste získali hodně věcí. Pomůže třeba granát, máte-li jich dost. Všimněte si dveří, za nimiž se ozývají divné zvuky. Nic tu ale není. Poberte věci z domků a jděte dál. Dorazíte na křižovatku a nejprve se vydejte doprava dolů do jeskyně. Tady je v úkrytu obchodník a také psací stroj. Obchodník je to už druhý v této úrovni. Nemá ale žádnou novou nabídku.

Až nakoupíte / prodáte co potřebujete, vydejte se zpět nahoru a pokračujte dveřmi dál. Vesničané na vás shodí velký balvan a tak opět následuje QTE se zběsilým útěkem. Když přežijete, dorazíte do zatopené oblasti. Je tu spousta vesničanů a vzhledem k nepřehlednému prostředí je snadné nechat se obklíčit. Dávejte proto pozor  snažte se bojovat na dřevěných molech, nikoli ve vodě, kde na první pohled nepoznáte, zda je váš protivník již mrtvý anebo jen leží pod hladinou, aby vzápětí vstal. Po troše toho pomalého čištění postupte přes vodu na další dřevěné molo a pokračujte v bitce. Všimněte si také hníza zhruba v polovině oblasti (vedle druhého mola). Po sestřelení hnízda vypadne cennost. A po vyčištění oblasti můžete jít dál. Dorazíte na okraj jezera. Vydejte se nejprve nahoru na skálu, kde zahlédnete vesničany, kterak do vody shazují druhého policistu. Vzápětí ho sežere jakási vodní potvora. Sejděte dolů k jezeru a cestou sestřelte hnízdo z nějž vypadne cennost. V domku na břehu je psací stroj a rozhodně si uložte hru! Bude to totiž drsné. V žádném případě nestřílejte do vody! Přilákalo by to vodní bestii a ta by vás okamžitě sežrala. Nicméně odměnou za tenhle sebevražedný kousek je bezvýznamný achievement na Steamu, čili pokud po něm toužíte, nezapomeňte si nejprve uložit hru. Poté nasedněte na člun a vyražte na opačnou stranu jezera vstříc prvnímu bossfightu.

Boss 1 – Del Lago

boss-1– Obří vodní bestie si nejprve smlsla na policajtovi a teď jste na řadě vy. Za Del Lago se zahákne kotva člunu a jste taženi vpřed. Na obranu máte jen harpuny. Musíte dobře odhadovat vzdálenost a trefovat bestii. Zároveň však vězte, že i když jste tažení na laně můžete ovládat člun! Musíte manévrovat mezi kládami a také se vyhýbat nárazu do těla Del Laga. V obou případech ztratíte hodně zdraví a skončíte ve vodě, kde musíte v rámci QTE doplavat na člun, jinak vás ryba sežere a končíte hned.
– Celý bossfight je poměrně náročný a asi chvíli potrvá než se zorientujete. Základem je uvědomit si, že řízení člunu je stále na vás a pohybem do stran se můžete vyhýbat nárazu.
– V druhá fázi boje se Del Lago vyhákne a vy skončíte uprostřed jezera na člunu. Teď už nikam jet nemůžete ale vzápětí proti vám Del Lago vystartuje. Musíte ho dvakrát trefit do tlamy dříve než se přiblíží a vrazí do vás. Pokud to zvládnete, následuje opět fáze, kdy jste vláčení na laně. Tehdy už ale zbývá jen pár zásahu a Del Lago chcípne.
– Protože se vám lano obmotá kolem nohy, musíte ještě v rámci jedné QTE sekvence přeřezat lano a uvolnit se. A pak už je bossfightu definitivně konec. Že to ale bylo husté, co?! 🙂

Dorazíte na opačnou stranu jezera, kde vejdete do budovy a zhroutíte se na podlahu. Virus ve vašem těle se začíná probouzet. A tím končí teprve první kapitoly hry.


 

Kapitola 2-1
Počet nepřátel – cca 30

k-2-1I tato kapitola se odehrává na mapě Vesnice. Navíc se setmělo a hustě prší. Na posteli leží dokument – někdo vás varuje o bestii zvané El Gigante. Poberte věci v domě, případně uložte hru na psacím stroji na stole a vydejte se ven. Než vyrazíte branou dál, doporučuji naskočit zpátky na člun. V oblasti jezera se totiž otevřela mříž do jeskyně, kde čeká obchodník. Vyražte tam. Obchodník na skladě sice nemá nic nového, ale i když jeho služby nepotřebujete vyplatí se sem podívat. Odtlačte bednu vlevo a obejděte obchodníkův příbytek. Vylezte po žebříku na střechu, odtlačte další bedny a z jednoho sudu vezměte cennost. Dále slezte žebříkem do budovy a octnete se přímo u obchodníka za pultem. V koutě je krabka munice do pušky. Teď už nezbývá než se vrátit k člunu a zpátky na začátek kapitoly. Projděte vraty a pokračujte dál. Do cesty se vám postaví nová variace vesničanů – po odpadnutí hlavy z krku vylézá velmi nebezpečný parazit. Rozhodně se k těmto variacím nepřibližujte, protože jsou opravdu smrtící. Od této chvíle si dávejte pozor, protože odstřelit nepříteli hlavu nemusí zdaleka stačit. Přeskákejte po plošinách u přehrady a slezte dolů po laně. Všimněte si beden zavěšených na hácích. Sestřelte je, čímž bedny vezme voda až na okraj konstrukce a vy po nich můžete přeskákat na opačnou stranu řeky. Nahoře nad žebříkem zatáhněte za páku, čímž zavřete stavidla a zrušíte vodopád, který blokoval cestu do jeskyně. Zároveň na vás ze dvou strany vyběhne skupina vesničanů. Stáhněte se a donuťe vesničany aby museli skákat po bednách. Pak je stačí jen párkrát trefit a oni se zřítí do vody. Sice nezískáte věci z těl, ale ušetříte munici i zdraví. Projděte do jeskyně v místě, kde býval vodopád. Dorazíte k bráně z níž vezměte kruhový ornament. Vzpomínáte si na dveře kostela? Právě k nim máte klíč. Dveře se otevřou a vy v jeskyni plné netopýrů nasedněte na člun.

Automaticky se jakousi podzemní řekou dostanete do znamé jeskyně k obchodníkovi. Rozhodně si tu uložte hru, případně nakupte věci a vyjděte nahoru. Po levici budete mít známou arénu s třemi domky a po pravici cestu k jezeru. Protože cesta k jezeru je plná nových nepřátel, včetně zbrusu nové odrůdy – zmutovaného vlka, může být lákavé se tamtudy vydat. Narazíte i na nové krabice s věcmi, takže když se vám povede šetřit zdraví i náboje, vyděláte na tom. V každém případě správná cesta dál vede do arény. Tady vás zavřou vesničané a otevřou velká vrata z kterých vyleze obávany El Gigante!

Boss 2 – El Gigante

boss-2– Obrovitá bestie je extrémně odolná a extrémně silná. Její údery jsou smrtící a protože je El Gigante tak velký, těžko se mu uhýbá. Při boji s ním sáhněte buď po brokovnici anebo pušce. Brokovnice vyžaduje bojovat z menší vzdálenosti, takže budete nuceni více riskovat. Snažte se proto mířit na hlavu.
– Pokud El Giganta dostatečně poškodíte, klesne na kolena a ze zad mu vyleze parazit. Rychle musíte kontextovou akcí na obra vylézt a v rámci QTE parazita sekat nožem. Zabít parazita však nestihnete a El Gigante se do vás pustí znovu. K definitivnímu poražení bude třeba rozsekat parazita dvakrát až třikrát.
– V aréně je spousta věci. Většina se nachází v domcích, které může El Gigante zničit (ukrývat se uvnitř vám nepomůže). Další předměty včetně žluté bylinky jsou vpravo u skály.
– Pokud jste v první úrovni zachránili psa ze sklápěcí pasti, připojí se do bitvy a pomůže vám. Pes je užitečný na odlákání pozornosti bosse.
– V aréně je několik stromů a El Gigante je může použít jako kyj. Tehdy je mnohem těžší mu uhýbat, protože má větší dosah. Využijte ideálně zábleskové granáty, které obra ochromí.

Po boji poberte zbylé předměty a pokračujte ke kostelu. Před budovou je smečka vlků takže pozor. Jinak je ale cesta klidná. Ornamentem otevřte kostel a vstupte. Po žebříku vlevo od oltáře vylezte do patra a přes lustr přeskákejte na opačnou stanu. (po prvním skoku musíte skákat rychle, dokud je lustr rozhoupaný). Na druhé straně se podívejte na panel s barevnými tlačítky. Nyní musíte na třech barvných oknech navolit stejné barevné tvary tak, aby až všechny okna překřížíte, výsledný tvar odpovídal mozaice nad oltářem. Není to zase tak těžké. Až bude hotovo, zvedne se mříž. Jděte tam a vpadněte do dveří, kde konečně najdete dceru prezidenta. Dostanete i nový dokument – herní manuál 3 (ovládání Ashley). S Ashley se vraťe zpátky a slezte do přízemí kostela, kde vás překvapí vůdce zdejší sekty. Jak vy, tak i Ashley jste nakažení virem a brzy vás čeká stejný osud jako ostatních ezduchých agresivních vesničanů. Před útokem dalších mnichů se vám podaří utéct.

 

Kapitola 2-2
Počet nepřátel – cca 55

k-2-2Vyjděte ze dveří a jste zase před kostelem. Dole na hřbitově se však vyrojili vesničani. Krom toho, most vedoucí k jezeru je zničený a uvnitř v kostele je dvojice mnichů. Můžete se jim postavit a poznat nového nepřítele, který dokáže střílet z kuše, ale nic z toho nezískáte. Před bránou je vozík se sudy. Sestřelte sudy a vozík začne hořet. Sjede dolů a vrazí do skupiny vesničanů. Postřílejte ty zbylé a zamiřte přes hřbitov zpátky k vesnici. V tunelu se určitě stavte u obchodníka. Má totiž novou pistoli!

Obchodník (kapitola 2-2)
– Red9 (14 000 PTAS)
– Pažba (Red9) – Větší stabilita (4 000 PTAS)

Red9 (14 000 PTAS)

– Silná ale pomalá a nepříliš přesná pistole. Jde o nejsilnější pistoli z doposavad získaných, čili pokud sázíte na poškození, jde o jasnou volbu.
– Red9 lze vylepšit doplňkem pažby, která výrazně zvedne stabilitu zbraně. Pažbu můžete koupit už nyní, tedy v kapitole 2-2.
– Poškození: 1,6 – 3,7 (132 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,53 – 0,40 (25 000 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 2,37 – 1,67 (16 000 PTAS)
– Kapacita: 8 – 22 (64 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 6,5 (80 000 PTAS)
– Doplňky: Pažba (kapitola 2-2): (4 000 PTAS)

Pokračujte do vsi. Ve vesnici je několik nových vesničanů. Rověž tu najdete pár nových sudů a beden s věcmi. Vyčistěte nějaký dům, nechte tam Ashley a prozkoumejte vesnici. Poté pokračujte k farmě. Hned vlevo v boudě s psacím strojem leží nový dokument – o zmizení vesničanky. Opět prozkoumejte oblast a zamiřte k vratům do další oblasti (vrata vlevo za ohradou). Vysadíte Ashley nahoru a ona otevře bránu zevnitř. Teď konečně dorazíte do oblasti, která pro vás bude v této kapitole nová. Pokračujte přes most, když vás překvapí hromada vesničanů. Vběhnete do nedalekého stavení, kde narazíte na Luise. Zatímco Ashley se schová do skříně v patře, vy a Luis se musíte ubránit. Začněte tím, že pomocí skříní zabarikádujete okna. Pak poberte věci a vytaste nejlépe bročku. Ve chvíli nouze si pomozte granáty. Když se Luis rozhodne stáhnout do patra, následujte ho. Nahoře opět poberte věci a pak se snažte ubránit schodiště a okna. Protože vesničané budou lézt do oken po žebřících, nezapomeňte je srážet. Využívejte granátů. Pokud se ubráníte po dost dlouhou dobu, vesničané útok vzdají a můžete si vydechnout.

 

Kapitola 2-3
Počet nepřátel – cca 60

k-2-3Poberte v domě věci a zamiřte k boudě nedaleko zavřených bran. Je tu psací stroj, dokument – o dvou cestách. Opodál stojí obchodník, který nově nabízí pistoli Punisher. Pokud ji nemáte za vedlejší úkol, můžete si ji pořídit.

Obchodník (kapitola 2-3)
– Punisher (20 000 PTAS)

Nyní pákou otevřte buď levou nebo pravou bránu. Můžete zkusit obě cesty ale postačí když projdete jednou z nich. Zatímco ta pravá vám do cesty postaví dalšího El Giganta, v té levé na vás čeká spousta vesničanů a dvě ženy s motorovkou. Začneme třeba pravou cestou. Je tu úzký průsmyk kam vzápětí skočí El Gigante. Rychle si nad vámi všimněte balvanu a sestřelte ho. Trefíte tím obra a získáte čas s ním bojovat anebo alespoň utéct dveřmi. V další oblasti se situace opakuje – opět sestřelte balvan, poraňte obra a utíkejte dál. Nakonec dorazíte k zamčeným dveřím. Klíč je v jednom z domků, které jste míjeli, ale hledat ho zatímco vás napadá obr je hloupost. Je načase obra konečně dorazit, což by po předchozích zraněních nemělo být tak těžké. Pak prohledejte oblast, poberte hromady věcí jež tu jsou a z kýble visícího nad vámi sestřelte cennost. Seberte též starý klíč a odemkněte s ním dveře dál.
Druhá cesta je dle mého názoru těžší. Přijdete do oblasti s velkou dřevěnou konstrukcí a mnoha vesničany. Začněte tím, že odpálíte sudy na vozíku, což vyvolá explozi. Běžte k červenému kontejneru a nakažte Ashley, aby se schovala uvnitř.

Skrýše
– Do některých objektů se může Ashley schovat. V takovém případě bude v naprostém bezpečí a vy se o ni nemusíte bát. Pokaždé, když na úkryt narazíte, rozhodně tam Ashley pošlete a vraťe se až když vyčistíte oblast. Vzhledem k tomu, že Ashley je prakticky jen na překážku (nijak vám nemůže pomoci) je dobré se jí takto zbavovat. 🙂

Pokračujte jediou cestou, vylezte po žebříku a jděte dál. Narazíte na další kontejner pro Ashley. Můžete jí poslat, aby se schovala sem. Nyní to bude náročné. Vlevo a vpravo od kontejneru můžete skočit dolů z dřevěné konstrukce. Zatímco v oblasti vpravo je jen pár věcí, ve větší levé části na vás vystartují dvě ženy s motorovkou! Nemeškejte ani vteřinu a okamžitě vylezte zpátky nahoru po žebříku. Nyní utíkejte až ke kontejneru, to abyste byli zezadu kryti a nehrozilo, že vás ženy obklíčí. Vsaďte jednoznačně na granáty, nejlépe zápalné. Vybavte se brokovnicí, která dokáže ženy srazit k zemi. Pokud bude třeba, můžete couvat až k počátku této oblasti. Prostoru máte za zebou hodně, ale chce to umět si přiznat, že musíte ustoupit. Snaha držet zarputile pozici může fungovat jen chvíli, dokud máte náboje. Jakmile musíte přebíjet, už to nezvládnete. Po drsném boji seberte z těla jedné ženy klíč a odemkněte s ním dveře v oblasti, kde na vás ženy vyběhly. Cesta dál je víceméně snadná. Nezapomeňte se stavit v domku vpravo a prohledat sklep. Také z domu vyskočte oknem abyste se dostali tunelem mezi výdřevami k cennosti. Vraťe se a pokračujte cestou až k bráně.
Obě cesty se slouží v oblasti s domkem uvnitř kterého je psací stroj. Také je zde obchodník. Nakupte co potřebujete a vydejte se dál. Minete velká vrata se symbolem hlavy. Bohužel nemáte klíč. Cestou dorazíte k lanovce. Vytaste samopal a nastupte. Zatímco pojedete lanovkou, budete cestou potkávat spostu vesničanů, kteří vás budou chtít trefit svými zbraněmi. Většina pojede v protější kabině a pár dalších stojí na konstrukcích vlevo. Samopalem je všechny zvládnete lehce skolit. Na konci vaší cesty prozkoumejte budovu (hlavně šatní skříňky kde jsou věci) a po chodišti směřujte dolů. V mezipatře je pěšina vedoucí podél srázu. Tudy se nejprve vydejte. Cesta vede do jeskyně s oltářem a dále až k truhličce v níž je cennost. V tuto chvíli, byste měli mít sesbírané všechny cennosti celé oblasti Vesnice. Některé lze zkombinovat. Pak se vraťte ke schodišti a pokračujte dolů. Cestou narazíte na psací stroj a obchodníka. Opravdu dobře zvažujte jeho služby, protože na obzoru je finální boss celé druhé kapitoly. Rozhodně vezměte sprej na léčení a vylepšete účinnost brokovnice nebo pušky. Dveřmi projděte do další oblasti a vejděte do skladu. Vystartuje na vás vysoký vousatec. Ohne kliku dveří, abyste nemohli zpět a půjde vás dorazit. V rámci QTE mu musíte uhnout, načež odpálíte sud s benzínem a řádně ho sežehnete. Oheň spálí mužům plášť a ukáže se, že jde o bestii v pokročilé fázi mutace. Z ramen mu vyrůstají ostrá kusadla a tělo má připojené k nohám přes dlouhou masivní páteř.

Boss 3 – Mendez

boss-3– Jakmile boj začne, otočte se a utíkejte k žebříku. Všimněte si dalšího sudu, který je jen kousek od něj. Vylezte nahoru a ve vhodný moment sud odpalte. To pro začátek pomůže. Zdržovat se ale nahoře není moc dobré, protože Mendez vás kusadly snadno srazí dolů a vážně poraní. I dole je nebezpečný, protože vás bude chtít chytit a sekat, ale tomuhle útoku se dá uhýbat přes QTE. Proto proběhněte na konec patra, cestou poberte věci a pak rychle seskočte dolů.
– Nyní je čas na pušku nebo brokovnici. Hlavním cílem je samozřejmě hlava. Když sew k vám Mendez přiblíží, oběhněte ho a z druhého konce místnosti pokračujte ve střelbě.
– Když Mendeze dostatečně poškodíte, upadnou mu nohy 🙂 Nicméně nyní se bude pohybovat díky „ručkování“ po trubkách a trámech. Bojovat seshora je stále stejně rizikové ale i boj dole bude horší. Mendez je teď rychlejší, hůře se trefuje a před jeho útoky kusadly už nejde uhýbat. Existuje ale varianta, jak krizové situace zvládnout. Klasicky střílejte Mendeze a jakmile začne být nebezpečně blízko, použijte zábleskový granát. Ochromený Mendez upadne na zem a vy máte čas ho oběhnout a ještě párkrát trefit. Po nějaké době ho určitě udoláte.

Seberte z mrtvoly umělé oko, peníze (30 000!) a všechny zbylé věci ve skladu. Pak opusťe dírou ve zdi sklad a vraťe se až ke dveřím s obrazcem hlavy. Použijte oko jako klíč. Proti vám vyjede po cestě náklaďák. Musíte ho rychle poničit (hlavně řidiče), ale naboural a převrátil se. Pokračujte nahoru k hradu. Za vámi se objeví skupina vesničanů, ale stihnete vběhnout do hradu a zvednout padací most. Tím kapitola končí a zároveň končí i oblast vesnice.


 

Oblast II – Hrad

Oblast hradu je co do velikosti menší než Vesnice, nicméně mnoho místností a sálů má více pater. Oblast nabízí tři mapy, z čehož jedna je opravdu velká a zbylé dvě o poznání menší. Odehrávají se zde kapitoly 3 a 4, dohromady tedy celých osm úrovní.

 

Kapitola 3-1
Počet nepřátel – cca 50

k-3-1Dorazíte na nádvoří hradu. Protože jste v nové oblasti, začne se vám rozšiřovat nový dokument týkající se přepisu rozhovorů přes vysílačku. Ze všeho nejdříve zamiřte do budky vpravo, kde je psací stroj a obchodník. Nabídka obchodníka se prudce rozrostla o spoustu pěkných kusů.

Obchodník (kapitola 3-1)
– Kufřík L – rozšíření inventáře na 96 slotů (40 000 PTAS)
– Mapa pokladů (hrad) – zobrazení cenností na mapě (6 000 PTAS)
– Blacktail (24 000 PTAS)
– Broken Butterfly (38 000 PTAS)
– Riot Gun (32 000 PTAS)
– Poloautomatická puška (35 000 PTAS)
– Minomet (9 800 PTAS)
– Optika (poloautomatická puška) – Větší přiblížení (10 000 PTAS)
– Optika (minomet) – Větší přiblížení (8 000 PTAS)

Blacktail (24 000 PTAS)

– Perfektní vyvážená pistole s obstojným poškozením, rychlostí střelby i velkým zásobníkem. Ať už v tuto chvíli používáte jakoukoli ze tří doposavad získaných pistolí, Blacktail je strčí do kapsy.
– Poškození: 1,6 – 3,2 (127 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,47 – 0,27 (30 000 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 1,70 – 0,83 (23 000 PTAS)
– Kapacita: 15 – 35 (78 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 4,5 (80 000 PTAS)

Broken Butterfly (38 000 PTAS)

– První magnum bouchačka! Jde o velice silný revolver, jehož nevýhodou je vzácná munice.
– Magnumku lze získat také v kapitole 4-1. Je třeba, abyste se s Ashley vrátili k zamčeným dveřím a oknu, které budete míjet v kapitola 3-2. Pomůžete Ashley vlézt do okna, ona zevnitř otzevře dveře a vy si vyzvednete magnumku z truhly.
– Poškození: 13 – 28 (210 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,70 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 3,67 – 2,33 (35 000 PTAS)
– Kapacita: 6-12 (60 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 50 (150 000 PTAS)

Riot Gun (32 000 PTAS)

– Mocná útočná brokovnice s velkým poškozením a hlavně velkým dostřelem.
– Poškození: 5 – 8 (154 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 1,53 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 3,03 – 1,67 (27 000 PTAS)
– Kapacita: 7 – 17 (82 000 PTAS)
– Exkluziv: Poškození: 10 (120 000 PTAS)

Poloautomatická puška (35 000 PTAS)

– Silná puška s velkou rychlostí střelby. Právě kadence je její největší výhodou oproti první pušce.
– Pro tuto pušku lze použít také termální optiku, která zvýrazní parazity, ale ta je k mání až mnohem později.
– Poškození: 7 – 15 (127 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 1,83 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 2,33 – 1,33 (27 000 PTAS)
– Kapacita: 10 – 24 (82 000 PTAS)
– Exkluziv: Rychlost střelby: 0,80 (80 000 PTAS)
– Doplňky: Optika (kapitola 3-1): (10 000 PTAS)

Minomet (9 800 PTAS)

– Speciální zbraň střílející miny, které se přilepí na cíl a po chvíli explodují. Svým způsobem jde o velice mocnou náhradu za explozivní granáty.
– Poškození: 2 – 6 (70 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 1,33 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 3,43 – 2,57 (18 000 PTAS)
– Kapacita: 5 – 10 (65 000 PTAS)
– Exkluziv: Exploze dle přítomnosti monster (30 000 PTAS)
– Doplňky: Optika (kapitola 3-1): (8 000 PTAS)

Vzhledem k tomu, že nové zbraně obecně jasně dominují nad zbraněmi z první a druhé kapitoly, je načase postupně zainvestovat a nahradit arzenál. Nějakou tu sumu dostanete už z prodeje starých zbraní, takže modernizace výbavy nebude tak drahá jak to na první pohled vypadá. A protože některé zbraně (pistole, puška, minomet) už ve své kategorii nemají lepší konkurenci, můžete zvesela vylepšovat.

Je načase pohnout se dál. Obejděte domek s obchodníkem zleva a vyberte truhlu v níž je pár tisíc peněz. Po schodišti nahoru a dále na hradby. Od této chvíle budete čelit nové skupině nepřátel – mnichům. Existuje opět mnoho různých variant jako i vidláků. Někteří mniši mají řemdichy, jiné útočí holýma rukama. Můžete narazit na mnichy s přilbou, která jim chrání hlavu a též na mnichy se štíty. Mniši v červeném hábitu jsou podstatně odolnější. Variací nepřátel je zkrátka mnoho. Dále nenechávejte Ashley moc daleko za sebou. Pokud ji necháte osamocenou, v její blízkosti se objeví mniši a unesou ji. Pokračujte po hradbách dál. Dávejte si pozor na děla a katapulty, které jsou rozmístěny na hradbách. Mniši je využívají a mohou vás snadno zabít. Nejlepším pomocníkem je teď rozhodně sniperka. Pomozte si zničením červených explozivnívh sudů a vyřiďte postupně všechny palposty (celkem 4). V přízemí jedné věžičky najdete dělo. Zatím ho ale použít nelze. Nezapomeňte prohledat příbytek k hradeb a také ho obejít, neboť v truhle za ním čeká cennost. Vyjděte až na vršek věže v níž je dělo a klikou ho vytáhněte nahoru. Použijte dělo a odpalte bránu. Za bránou čeká obchodník. Můžete využít jeho služby a pokračovat.

Uvnitř domu vás v patře nad schodištěm přepadne tlupa mnichů. Další skupina se objeví dole, takže budete sevřeni do kleští. Pomozte si brokovnicí a prorazte řady nepřátel. V přízemí i v patře jsou na stěně pověšeny meče – platinový meč a zlatý meč. Vezměte a je prohoďte tak, aby zlatý meč přišel na zlatý podklad a platinový na platinový. Otevře se cesta dál. Přiběhne za vámi Luis s tím, že pro vás něco má, ale zjistí, že mu to bylo ukradeno. Takže se zase otočí a vydá zpátky. Dorazíte do zdobeného sálu s balkonem, na němž vás ve svém hradě uvítá zakrslý kastelán Ramon Salazar. Na konci sálu je kamenná deska, kterou ale zatím nemáte jak otevřít. Poblíž je psací stroj a za vámi vysoko na stěně cennost (stačí ji sestřelit). Dveřmi vpravo pokračujte dál. Dorazíte do oblasti vězení. Vpravo odsuňte obraz Sadlera a najdete hromádku peněz. Pěkné. V záhybu chodby visí na stěně dokument – o zajetí Luise. Cestu dál blokují plameny z dračích soch. Nesnažte se projít skrz. Raději vezměte klíč od vězení na obrazu vpravo a s ním odemkněte dveře v předchozí místnosti. Sejděte po schodech do kobky všimněte si vysoké zrůdy držené v cele. Nad vámi na trámech leží krabka nábojů do bročku. Sestřelte ji něčím a seberte. Pak se vybavte brokovnicí nebo puškou a vykročte vstříc vězni. Probere se a vystartuje proti vám. Vězeň je velice nebezpečný, neboť má  rukách zbraně s natahovacími pařáty. Navíc se dovede rozběhnout a vrazit do vás. Nejzranitelnějším místem bestie je parazit na jeho zádech. Jak se k němu ale dostat do zad a neriskovat? Máte-li zábleskové granáty můžete použí je. Lepší variantou jsou dva zvony na stěnách. Střelbou rozezněte zvon, bestie se rozběhne tím směrem a vy jí to našijte do zad. Bestie sice můýe zvonx zničit, ale měli byste bých schopni ji udolat než to udělá. Zatáhněte za páku v cele a tím vypnete proud ohně. Cesta dál do hradu je volná.

Ocitnete se v obrovském sálu s bazény. Proti vám stojí početná skupina mnichů, včetně jejich vůdce v červeném rouchu. Dalši mniši budou postupně přicházet. Potřebujete se ubránit všem ale nebudete to lehké především kvůli Ashley. Snažte se maximálně využívat granáty proti skupinám mnichů. Až jejich řady prořídnou, je vcelku dobrá taktika neustále obíhat areál s Ashley za zády a takřka za pochodu likvidovat osamocené mnichy. Když bude po všem, poberte věci a běžte na konec sálu kde je schodiště do podzemí. V jediné místnosti, která tu je jsou na podlaze dvě žluté desky. Na každou postavte jednoho hrdinu, načež zpátky v sále vyjede podstavec s klikou. Vraťe se tam a otočte klikou, načež sjede schodiště do patra. Nahoře je velký bazén a na jeho konci východ ze sálu. Jenomže kliky na vytvoření můstku jsou v patře nad vámi. Musíte vyzvednout Ashley nahoru a zatímco bude otáčet klikami ji krýt. Vsaďte hlavně na pušku, protože přesnost je důležitá. Když Ashley otočí klikami, pomozte ji seskočit dolů a společně překonejte po vysunutých plošinách bazén. V dalším sále čeká obchodník a psací stroj. Vpravo za vitrínou je truhla s granátem a vlevo dveře na střelnici. Než půjdete chodbou dál, určitě střelnici navštite. Jde o další dobrovolný úkol.

Střelnice (1/4)
– Na pultu u obchodníka, který řídí střelnici seberte dokument – manuál střelnice.
– Vyberte si jednu z nabízených výbav – buď pro rychlou střelbu (samopal, brokovnice) anebo pro přesnou střelbu (pistole, puška).
– Váš úkol na střelnici je nahrát postupně alespoň 6000 bodů. Za každých tisíc obrdžíte jednu bonusovou figurku, kterou si můžete prohlédnout v inventáři. Pravidla střelnice jsou jasně popsaná v dokumentu, takže netřeba je opakovat. Stačí vědět, že za zásahy do hlav je bodů víc, že v případě sestřelení všech figurín v řadě se vzadu objeví figura Salazara za spoustu bodů navíc a že pokud minete a střelíte do pozadí, můžete se dočkat efektu navíc.
– Ve hře se nachází čtyři střelnice, přičemž v každé další lze vyhrát nových 6 figurek.
– Za splnění první střelnice získáte jako odměnu 15 000 PTAS

Zbývá se vrátit na chodbu a vydat se dál. Na Ashley se začne projevovat virus a začne kašlat krev. Podrážděně však uteče a vpadne do pasti. Navíc vám přes vysílačku zavolá Salazar, která vás vyšachoval ze spojení s Hunniganovou. Od teď jste na to sami, ačkoli… díky bohu za to 🙂

 

Kapitola 3-2
Počet nepřátel – cca 25

k-3-2Můžete prozkoumat stěnu kde zmizela Ashley ale nic tu není. Dveřmi vpravo se vydejte dál. V cestě stojí kobky a vězení, ale také nové monstrum – neviditelný hmyzí mutant s velkými kusadly. Vybaveni bročkou bedlivě sledujte okolí a hledejte tato monstra. Dokážou se přilepit i na stěnu, takže opatrně. Dorazíte do většího sálu s několika celami. V jedné z nich je dokument – deník Luise (1. část) a informace o viru Las Plagas. Velice zajímavé. Vydejte se vlevo a projděte skrze celý okolo závalu. Na konci je místnost s truhlou, v níž je cennost a hlavně ventilem, kterým v sále odčepáte vodu. Vraťe se a můžete pokračovat. Narazíte na sérii pastí – seker, mezi kterými musíte proběhnout. Není to snadné, tím spíše, že ukládací bod je daleko, ale když budete trpěliví a ve vhodný moment proběhnete, zvládnete to. Dostanete se na balkon nad sálem, kde jste začínali. Nyní se dole koná jakýsi obřad mnichů. Hlavní mnich (v červeném) má u sebe cennost. Pokud chcete, vyprovokujte bitvu (ideálně hozením granátu). Pokud se na boj necítíte stačí, když projdete dál a oni časem odejdou. Přes lustr přeskočte na protější balkon a po dalším lustru zase zpět. Dostanete se k truhle s cenností a pákou, kterou zvednete mříž nad schodištěm. Seskočte dolů (mniši už budou pryč) a vyjděte po schodech nahoru. Je tu obchodník, ale nic nového nemá.

V další místnosti je bohatě zdobená ložnice a na stole dokument o rodu Salazara. Krátce poté narazíte na větší místnost s mnichy. Jsou na balkonu před vámi a mají kuše, takže se rychle ukryjte za sloupy a puškou je sestřelte. Dveřmi se dostanete ke schodišti do patra a tudy podél ochozu až na balkon s mnichy. Jenomže jejich červený velitel vám proběhne a bude utíkat zpátky. Pronásledujte ho až zpátky do přízemí, kde zjistíte, že mnich se dostal do středu sálu, kde je kulomet! Musíte najít vhodný palevný post (ejlépe z patra) a zastřeli ho. Z mnicha vypadne klíč, který vezměte a jděte zpátky na balkon, kde klíčem odemkněte dveře. Narazíte na galerii se čtyřmi obrazy popravených mučedníků. Tlačítkem uprostřed musíte obrazy protočit tak, aby na nich bylo celkem 6 mrtvých, jak uvádí popisek. Potíž je v tom, že tlačítka otáčejí více obrazy najednou. I tak by to ale nemělo být těžké. Řešením je stisknout tlačítka v následujícím pořadí – 2314. Otevře se průchod do sálu v němž vás překvapí Salazar. Poštve proti vám spoustu mnichů. Nebude snadné se jim ubránit. Snažte se dostat do patra a využít lampy rozvěšené v rozích. Když je sestřelíte, upálíte mnichy pod lampami. Jamile je čisto, stiskněte tlačítka vedle zamřížovaných dveří. Uprostřed sálu se zvedne podstavec s truhlou. Teď stiskněte tlačítko v chodbě za dveřmi vlevo v patře. K truhly vyjede můstek a můžete ji vybrat. Najdete fresku kozy. Pokud si vzpomínáte, je to přesně ta freska, která chyběla v sále, kde jste poprvé potkali Salazara. Sebráním fresky se zároveň otevře cesta dál. V chodbě je psací stroj. Konečně 🙂 Vyjdete ven a po hradbách pokračujte dál. Narazíte na zamčené dveře. Všimněte si okna nad nimi. Dalo by se tam dostat ale sami to nezvládnete. Cesta vás zavede na balkon nad zahradním bludištěm ale zatím se dolů nepodíváte. Vejděte dovnitř, když vás přepadne Ada. Dojde na menší roztržku. Ada by vás ráda měla v šachu, ale to jí nevyjde. Ani vám se však nepovede ji zadržet a vyslechnout, takže po pár větách skončí setkání neúspěchem pro oba, to když Ada zmizí.

 

Kapitola 3-3
Počet nepřátel – cca 10

k-3-3Na stolku kousek od vás je psací stroj. Prozkoumejte místnost a hlavně pokoj, v němž je obchodník, ve skříni cennost a na stole dokument – hlášení o vniknutí Ady. Vybavte se na další cestu a pokračujte v průzkumu hradu. Dorazíte do jídelny v níž je mnoho modrých desek s textem. Přejděte k okénku a zazvoňte na zvonek. Na opačné straně chodby se vysune obraz. Dle nápověd z desek sestřelte na obraze lahev vína. Tím otevřete mříže vedoucí dál. Nejprve se ale podívejte na konec chodby vpravo, kde je cennost. Také otevřte zámek na dveřích. Díky tomu můžete vyjít zpátky na hradby, kde jste ale už byli. Vraťe se do jídelny a pokračujte dveřmi.

Vpadnete do pasti. Zavřou se mříže a vy skončíte v malé místnosti společně s dalším mohutným vězněm. Uprostřed je také truhla s cenností. Především ale musíte vyřešit nebezpečnou situaci. Buď obrovitého vězně ochromíte zábleskovým granátem, vpadnete mu do zad a rozstřílíte mu parazita anebo v rychlosti zničíte zámek na dveřích (vydrží docela dost) a utečete ven. Sice tu čeká řada mnichů, ale budete mít prostor na manévrování. Po boji posbírejte věci (a cennost) a vyrazte dál. V další místnosti si po levici všimněte zamčených dveří. Seskočte dolů a všimněte si, že mříže oddělují druhý sál s vitrínou plnou pěkných věcí. Pákou vedle mříže zvedněte můstek a vylezte nahoru. Přejděte po můstku na druhou stranu. Obklíčí vás mniši, ale s brokovnicí to zvládnete. Můžete také sestřelit lampu a zapálit mnichy pod ní. Vpravo od vás bude schodiště do další chodby ale nejprve se podívejte dolů, do sálu s vitrínou. Ve vitríně je raketomet! Projděte dál a zničte zámek na dveřích. Ocitnete se zase před můstkem. Nyní už můžete pokračovat chodbou dál. Na jejím, konci psací stroj a obchodník! Má na skladě poslední rozšíření inventáře.

Obchodník (kapitola 3-3)
– Kufřík XL – rozšíření inventáře na 120 slotů (73 000 PTAS)

Pokračujte dveřmi, kde narazíte na Luise. Nese vám protilátku, ale zabije ho Sadler a protilátku si vezme.

 

Kapitola 3-4
Počet nepřátel – cca 15

k-3-4Nacházíte se v patře místnosti s Ashley. Ta je dole pod vámi a stále připoutaná ke stěně. Nejprve poberte věci a také odsuňte obraz Sadlera – je za ním poklad. Poté sejděte na balkon, abyste dobře viděli na Ashley a rozstřelte jí pouta. Do místnosti přijdou mniši, tak opaatrně. Musíte Ashley ochránit. Až bude po všem, Ashley přiběhne ke dveřím, které jsou však zamčené. Do místnosti přide další skupioná sektářů vedená mnichem v červeném. Ten má u sebe klíč, takže až všechny vyřídíte, Ashley mi může odemknout.

Nyní budete ovládat přímo Ashley. Ta má vlastní inventář a v něm prázdno. Snažte se proto sdektářům vyhýbat anebo je zabíjet pomocí lamp. V místnostech se nacházejí lampy, stačí je vzít a Ashley je hodí na sektáře. Stačí dvě lampy a je po něm. Nejprve si v první místnosti uložte hru na psacím stroji a pak pokračujte. Po vyřízení sektáře v první místnosti, si vezměte dokument na stole – o snaze Sadlera ovládnout Salazara. otočte klikou a jděte dál. I tady je jeden sektář, ale lamp je tu dostatek. Pomocí dvou klik otevřte mříže a pokračujte. Po levici máte komnatu s pákou uprostřed. Chybí jí však jakýsi kruhový předmět. Jděte proto vpravo až do místnosti s mnoha mřížemi. Odtlačte sjříň u stěny abyste odhalili tlačítko. Podlezte stůl a stiskněte druhé tlačítko na konci chodby. Zvednete tím mříže. Projděte dál a nad krbem seberte kamennou desku. Stiskněte další tlačítko, čímž zvednete mříže vpravo. Teď už zbývá jen tlačítko za skříní a cesta dál je volná. Chodbou s brněním dojdete do sálu s hádankou uprostřed. Je to klasická posunovací hádanky na 9 polí. Nemělo by být těžké ji zvládnout, stačí vědět, že místo vpravo dole musí zůstat prázdné. Až bude skládačka hotová, na prázdné místo vložte vaši desku. Otevřete temnou komoru. Z truhly vezměte cennost a z podstavce s brněním seberte Salazarův rodinný znak. Brnění se otočí a odkryje truhlu v níž je ornament hada. Nyní brnění v předchozí místnosti ožije. Vyhněte se mu díky stolu a utíkejte zpátky až do místnosti s klikou. Cestou musíte třikrát čelit dalším oživlkým brněním. Díky QTE sekvencím se zvládnete jejich úderu vyhnout. V bezpečí sálu s klikou vložte na podstavec Salazarův znak. Otočte klikou a odhalíte dveře, za nimiž se sejdete s Leonem.


 

Kapitola 4-1
Počet nepřátel – cca 30

k-4-1A máme tu čtvrtou kapitolu, čili opticky polovinu kampaně. Tohle bude velice dlouhá úroveň… Než budete pokračovat dál do neprozkoumaných částí hradu, zajděte si zpátky na hradby. Vzpomínáte si na zamčené dveře a nedostupné okno v kapitole 3-2? Tak právě tam vezměte Ashley. Cestou narazíte na pár sektářů, ale odměna bude stát za to. Vyzvedněte Ashley do okna, aby vám zevnitř otevřela. Je tu několik truhel s penězi, včetně jedné cennosti a také magnumky Broken Butterfly. Tuhle krásku jste si mohli koupit u obchodníka už dávno ale teď máte jednu zdarma. Když nic, dá se velice výhodně prodat. Vraťe se zpět na počátek úrovně a vyražte dveřmi na konci chodby dál. Po levici budete mít místnost s vozíkem a před sebou plošinu s mechanismem. Ashley necháte tady. Nastupte si na plošinu a nechte se převézt na druhou stranu. Je tu sál plný žhavé lávy. Všimněte si soch draků plivajících oheň. Jsou ovládané dvěma muži a nebezpečně se blíží. Sniperkou muže sestřelte a sochy se zřítí do lávy. Zároveň na můstcích před vámi vyjedou dvě truhly, přičemž v té druhé najdete cennost. Přeskočte přes rotující plošinu a směřujte dál. Objeví se třetí socha, která šlehá plameny přímo proti vám. Těžko se vám podaří zacílit mnicha, který sochu ovládá ale stačí když rozstřílíte světlé řetězy nad sochou. Kamenný drak se uvolní a spadne do lávy. Vyjděte po schodech a z truhly vyzvedněte ornament lva. Vraťe se zpátky za Ashley a nastupte na vozík.

Dojedete do přední části hradu. Ještě než opustíte místnost s vozíkem, odsuňte obraz Sadlera a vezměte si ukraté peníze. Vyjděte z místnosti a ocitnete se v sále, kde vás poprvé uvítal Salazar. Na desku blolkující vchod vsaďte všechny tři ornamenty tvořící bájnou mantigoru. Cesta se otevře a můžete pokračovat. Vpravo od schodiště jsou malé schůdky vedoucí na balkon, kde prvně stál Salazar. Cestou narazíte i na truhličku s věcmi. Pak se vraťe a pokračujte k dalšímu vozíku. Nastupte a dojedete do zbrusu nové části hradu. Opět odsuňte obraz a najdete další ukryté peníze. Dorazíte na křižovatku. Vydejte se vpravo a do pokoje vedle mříží. Na stole je dokument – o úmrtí Luise, dále je zde psací stroj, obchodník a druhá střelnice!

Střelnice (2/4)
– Druhá střelnice trochu zvyšuje obtížnost. Nejde ale o nic příliš náročného. Získat dalších 6 figurek nebude těžké.
– Pokud střelnici splníte, obdržíte jako bonus 25 000 peněz.

Zpátky na křižovatce se vydejte zdobenými dveřmi. V sále jsou čtyři podstavce a dvě sochy rytířů. Natlačte na podstavce sochy a na zbylé dvě umístěte sebe a Ashley. Otevře se cesta dál, kde narazíte na Salazara. Spustí na vás pohyblivý strop a uteče. Rychle se podívejte nad sebe a na stropě sestřelte čtyři červeně blikající panely. To snižující se strop zastaví. Uff. Můžete pokračovat ale brzy vpadnete do další pasti. Ashley zůstane oddělená mříží a proti ní jede vůz s obřím vrtákem. Rychle vytaste sniperku a sestřelte oba mnichy sedící na vozíku. To otevře mříže, ale vozík pojede dál. Rychle vezměte Ashley a stáhněte se hlouběji do místnosti. Z truhly vezměte cenost a z další truhly kalich královny. Dveřmi se vrátíte zpět do sálu se sochami. Vraťe se na křožovatku a zamiřte do chodby vedoucí dál. Narazíte na chodbu s vlajícími záclonami a skupinou sektářů. Pobijte sektáře a všimněte si drahokamů na sochách. Sestřelte je a posbírejte. Je mezi nimi i jedna cennost. Na podstavec s bustou královny vložte královnin kalich a otevře se další chodba. Poberte věci (jsou i ve skříňkách podél chodby) a dojděte až ke dveřím. Zatím jimi nechoďte ale podívejte se na okna vpravo. Je za nimi balkon, kam vyskočte. Po žebříku vylezete k truhle s cenností. Nyní buď těmi dveřmi anebo skrze prasklé zdivo vedle vás vejděte do kruhové věže. Ashley unesou známá hmyzí stvoření a vy se musíte ubránit jejich další skupině. Sázka na brokovnici je jasná. Až bude po všem, poberte cennosti (z těl potvor jich je vcelku hodně) a pákou vzadu spusťe most. Ten se zčásti zasekne, takže přestřelte řetězy a most konečně spadne. Opusťe věž a narazíte na obchodníka i psací stroj. Pokračujte chodbou, až vyjdete ven na hradby. V dálce zahlédnete Salazara a jeho dva strážce jak odnášejí Ashley. Pokračujte přes most k věži a obejděte ji zprava. Je tu další psací stroj a také páka, kterou otočíte most. Nyní můžete projít do věže, kam mířil Salazar. Uvnitř vás na schodišti čeká další střet s mohutným vězněm. Na schodištích jsou dva zvony, které vám opět usnadní boj. Postarejte se v rychlosti o řadové sektáře a pak rozezvoňte zvony. Klidně můžete střelit vězně do zad magnumkou, alespoň ho zvládnete uzemnit snadno a pohodlně. Nahoře nad schodiště je cesta dál. Přijdete do trůnního sálu, kde je Salazar. Pákou však otevře podlahu a vy padáte vstříc špičatým krápníkům. V rámci QTE musíte rychle vystřelit hák a opatrně sešplhat dolů.

Od této chvíle se nacházíte na druhé mapě oblasti hradu a to v podzemí. Ovšem kapitola pokračuje dál! V jeskyni kam jste dopadli je spousta věcí. U mrtvoly mnicha je cennost a dále tu je také psací stroj a obchodník, který má na skladě novou bročku!

Obchodník (kapitola 4-1) 
– Striker (43 000 PTAS)

Striker (43 000 PTAS)

– Velice silná brokovnice s velkým rozptylem. Snadno zadržíte celou skupinu slabých nepřátel, ale proti silnějším monstrům to chce střílet z těsné vzdálenosti.
– Poškození: 6 – 12 (185 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 1,10 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 3,00 – 1,67 (23 000 PTAS)
– Kapacita: 12-28 (81 000 PTAS)
– Exkluziv: Kapacitaí: 100 (60 000 PTAS)

Dobře se vybavte a vylezte po žebříku nahoru. Během cesty kanalizačním tunelem vás zaměří jakési monstrum a náhodně vás začne napadat ze stropu. Nemůžete se nijak bránit, pouze uhýbat rychlými QTE. Kanalizační tunel vás dovede do chodby s několika odbočkami. V té první je výtah a nádrž s nitroglycerinem. V té druhé je munice a druhá nádrž s nitroglycerinem. Další nádrž je na chodbě a poslední čtvrtá je ve strojovně na konci chodby. Zapamatujte si pozici nádrží, brzy budou hrát velkou roli. Ve strojovně aktivujte výtah, čímž zároveň zavřete dveře do strojovny. Běžte je otevřít, načež se objeví Salazarův ochránce – váš nový super protivník 🙂

Boss 4 – Verdugo

boss-4– Verdugo je vysoký bytost útočící svým ostrým ocasem připomínající štíra. Jeho útokům lze uhýbat přes QTE sekvence, ale čas na provedení úhybu je velice malý. Základem úspěchu je se opravdu hodně soustředit a být připraven na to, že Verdugo může provádět útoky několikrát po sobě.
– Vertugo je za normálních okolností nezničitelný. Nesnažte se mu ublížit, nemá to smysl.
– Existují dvě možnosti jak se s Vertugem vypořádáte. buď počkáte tři minuty než přijede výtah (v prvních dveřích zpátky na chodbě), nasednete a utečete anebo využijete čtyř nádrží s tekutým dusíkem.
– První varianta je vcelku prostá. Přesuňte se k výtahu a pak už jen čekejte a uhýbejte.
– V případě druhé varianty musíte vždy neprve přiběhnout k nádrži a kontextovou akcí ji povalit, načež z ní začne unikat dusík, který Verduga zmrazí. Pouze nyní je Verdugo zranitelný ale nevydrží tak dlouho. Máte pár vteřin, pak účinek dusíku pomine a vy musíte za další nádrží. Pokud nestihnete Verduga zabít ani s pomocí všech čtyř nádrží, máte smůlu a nezbývá vám než dát zavděk první variantě a zdrhnout.
– Verdugo vydrží opravdu hodně a tak je šance na to, že ho nedokážete porazit velká. Musíte sáhnout po těch nejsilnějších zbraních. Rozhodně vytaste magnumku a dojdou-li náboje, tak přepněte na brokovnici. Pokud máte raketomet, použijte ten. Stačí jedna raketa do zmrazeného Vertuga a je po všem.
– Z těla Vertuga vypadne cennost, kterou můžete zkombinovat s korunou.

 

Kapitola 4-2
Počet nepřátel – cca 40

k-4-2Po náročném boji přijde vhod psací stroj a obchodník. Obojí potkáte hned na počátku pod schodištěm. Krom toho leží na stole dokument – Luisův deník (2. část), který se opět věnuje Las Plagas. A vpravo je další střelnice!

Střelnice (3/4)
– Obtížnost střelnice opět o trochu vzrostla a změnilo se pozadí- Jinak je ale vše při starém a získat 6 nových figurek by nemělo být těžké.
– Za splnění střelnice obdržíte 35 000 peněz jako bonus.

Vypravte se dál skrze tunely. Narazíte na ceduli o dynamitu. Všimněte si vozíku nad vámi. Dorazíte do větší jeskyně s propastí uprostřed. Vlevo od propasti je velký balvan, který by se dal zničit, ale zatím nemáte jak. Zatáhněte za páku vedle balvanu, čímž spustíte vozík. Ten se však zasekne na výtahu. Běžte po pěšině nahoru na útes, kde pákou aktivujte proud výtahu. Vraťe se dolů a opět pákou u balvanu konečně snižte vozík na vaši úroveň. Ve vozíku je dynamit, který použijte na zničení balvanu (nezapomeňte se stáhnout!). Exploze uvolní cestu a můžete pokračovat. V další místnosti čeká nepříjemné překvápko – dvojice El Gigante!

Boss 5 – El Gigante 2x

boss-4– Další souboj s El Gigante a tentokrát výrazně těžší – bossové jsou totiž dva! Aréna je víceméně kruhová, přičemž je zde žebřík vedoucí na lešení z nějž lze sjet po laně na opačnou stranu místnosti. Je to dobrý způsob, jak se za prvé vyhnout obrům a za druhé, jak je donutit, aby za vámi šli přes střed sálu. Lano totiž vede přes samotný střed, kde je poklop s lávou. Poklop můžete dočasně otevřít pákou v přízemí sálu a tím ve vhodný moment nahátet obry dolů. Obr, který je dole v lávě je však stále nebezpečný. Stačí se přibližít a on vás strhne dolů – automatická smrt.
– Asi nejlepší metodou je jednoho obra poslat do lávy a druhého vyřídit klasicky. Z těla totiž získáte 15 000 PTAS a to není málo. Pokud si věříte, můžete takto zmáknout oba dva obry.

Po náročném boji je před vámi rozsáhlá jeskyně plná hmyzích potvor. Snažte se je sestřelovat dokud letí, protože tehdy lehnou po jediné ráně, kdežto na zemi už snesou mnohem víc. Dle desky na okraji srázu je třeba aktivovat dva paprsky světla. Ve slepých chodbých v jeskyni narazíte na celkem dva spínače, kterými aktivujete sochy, jež svým paprsek přepálí zamčené dveře vedoucí dál. Jakmile je cesta volná čeká vás další překážka a to proběhnout mezi buchary. První dva jsou celkem v pohodě ale pak narazíte na tři buchary vedle sebe. Proběhnmout se to nedá, ale vedle vás je páka, kterou prostřední buchar deaktivujete. Nyní už nebude těžké proběhnout. Dostanete se do velkého sálu ale nebojte – žádný bossfight vás nečeká. Z podstavce vezměte cennost a pak aktivujte rakev, která slouží jako výtah.

 

Kapitola 4-3
Počet nepřátel – cca 55

k-4-3A jste zase venku na čerstvém vzduchu. Před vámi je na budce dokument – dopis od Ady, kde vás varuje před postupujícím virem. Opodál je v boudě obchodník a psací stroj. Vybavte se a vykročte dál jedinou možnost cestou. Před vámi je oblast plná zřícenin staveb a vesničanů. Využijte toho, že některé stěny lze vyšplhat po žebříku a zlikvidujte vesničany z vyvýšené pozice. Poté si všimněte zamčených dveří se symbolem lva. Obejděte takřka zborcenou dřevěnou stavbu a skočte dovnitř oknem ze zadní strany. Otočte klikou, čímž otevřete cestu do podzemí.

Nyní se nacházíte na již třetí mapě této oblasti. Nezdržíte se tu dlouho. Deska před vámi vás informuje o lvu, takže jste na správné adrese. Tunelem s mnoha výklenky dojdete do většího sálu s troskami stěn tvořících menší bludiště. Je tu plno sklápěcích pastí, tak opatrně. Ze všeho nejdříve okolí vyčištěte a všimněte si, že v oknech vlevo nahoře je chlápek s motovkou. V žádném případě nezkoušejte lézt nahoru po žebříku, jinak mu vpadnete přímo do rány. Raději ho zastřelte sniperkou. Pak obejděte kamenný příbytek a vejděte dveřmi do přízemí. Pokračujte po schodišti nahoru, kde byl vesničan s pilou a také seberte z podfstavce klíč od dolu. Venku se objeví pár nových vesničanů, ale to zvládnete. Zpátky venku si ještě zajděte do podzemí pod tunelem kterým jste do oblasti přišli. Je tu rakev a v ní cennost. Pak zpátky nahoru, odemkněte klíčem dveře na konci sálu a pokračujte chodbami dál. Dorazíte do místnosti s bodci u stropu a několika samostatnými Las Plagas parazity. Strop začne sjíždět dolů a vy máte problém. V rychlosti zlikvidujte parazity a sestřelte čtyři červená světélka u stropu (známý to postup z minula). Strop se zastaví a „Leon Sendwich“ je zažehnán. Z rakve ještě vyberte peníze a pokračute. Cesta dál je přímočará. Sejděte po schodech do kruhové místnosti a dále dveřmi ke kolejnici se třemi důlními vozíky. Teď to bude drsné. Vytaste jednoznačně samopal a naskočte do vozíků. Střelte do páky vlevo, čímž začíná nebezpečná horská dráha. Cestou vám do vozíku budou skákat vesničani a dokonce i ti s motorovkou. Dá se tomu předejít, když vesničany sestřelíte ještě dřív než se vozík přiblíží, aby do něj mohli skočit. Je to otázka rychlosti, přesnosti a velkého zásobníku. Pokud už nějaký veničan skončí ve vozíku, rychle ho zničte ať se můžete soustředit na další. Zhruba v polovině cesty jeden vesničan pákou zastaví vozík. Abyste vozík opětovně rozjeli, stačí do páky střelit. Může ale být užitečné nechat vesničany naskákat dovnitř a nejprve je zabít, abyste z nich získali věci. Krom toho, pár krabiček munice leží na okrajích kolejnice. Opravdu se vyplatí v této fázi počkat a páku sestřelit až bude čisto. Následuje další fáze střelnice. Jakmile začne vozík nabírat rychlost a vy pojedete stále níž a níž, zpozorněte. Koleje totiž končí a vy musíte v rámci QTE sekvence vyskočit z vozu, chytit se protější stěny a pak ještě vylézt nahoru. Když si vezmete, že poslední psací stroj je na počátku kapitoly… Naštěstí je těsně před jízdou ve vozíku checkpoint, takže se tam hra automaticky ukládá, ale ne každý hráč stojí o tuhle berličku v podobě checkpointů. V každém případě, po zdárném dokonční jízdy můžete pokračovat. Před vámi je sál s kamenem obětování. Vylezte po žebříku nahoru a jste zpátky na předchozí mapě.

Vylezete zase do oblasti zřícenim. Vložte otrnament do dveří se lvem a můžete projít. Tím zvěsilá kapitola končí.

 

Kapitola 4-4
Počet nepřátel – cca 50

k-4-4Hned vpravo ve výklenku je psací stroj. Pokračujte chodbou a dojdete do vysokého sálu s obří sochou Salazara. Ten mrňavý zmetek má evidentně nějaký komplex 🙂 Sejděte dolů a pokuste se překročit most. Jenže mniši most sníží a cesta je pryč. Zároveň se však rozpohybují ruce sochy. Vylezte po žebříku do patra a nyní přeskočte na ruku. Nechte se vyvézt nahoru a skočte směrem zpátky do druhého patra. Je tu poáka, kterou zvednete polovinu mostu. Teď se zase nechte svézt o patro níž a skočte na plošinku před sochou. Zatáhněte za páku na soše, čímž zprovozníte i druhou ruku. Vyskočte na ni a přeskočte rovnou dál do prvního patra protější místnosti. Po můstku obejděte sochu zleva a zatáhněte za páku na zádech sochy. Tím začnou paže jezdit k sobě, takže nyní můžete přeskakovat přímo mezi nimi ve druhém patře. To se hodí hlavně během boje, kdy máte víc možnosti, jak manévrovat. Vraťe se zpátky, nechte se vyvézt do druhého patra a přeskočte do místnosti. Je tu pár užitečných věcí. Nyní se zase vraťe o patro níž a pak až do přízemí, kde je druhá páka. Vysunete zbylou část mostu a můžete přejít. Socha však ožije a půjde po vás. V rámci dlouhé QTE sekvence musíte utéci soše, vyhnout se bortícím sloupům, následně proběhnout dveřmi ven a překonat most, který se zničí a socha spadne do propasti.

Před sebou máte obří věž a uvniř narazíte Salazara. Řekne vám, že Ashley byla odvezena na ostrov. Hodíte po něm nůž a zraníte ho na ruce, ale jeho poslední strážce nůž vezme a hodí proti vám. V rámci QTE musíte uhnout, načež Salazar se strážcem utečou výtahem. I vy musíte nahoru, ale cesta bude komplikovaná. Nejprve prozkoumejte přízemí a z truhly vzadu za sutinami vezměte peníze. Pak začněte stoupat. Začnou se proti vám valit sudy a to v pravidelných intervalech. Musíte vždy počkat až sud projede a vyběhnout po schodišti výš. Vběhnout na balkon, abyte se vyhnuli dráze dalšígho sudu a zase čekat. Takto se dostanete ma dřevěnou konstrukci. Teoeticky můžete dál pokračovat po schodišti, ale rozestupy mezi balkony jsou velké a sudy vás zraní. Raději překonejte dřevěné můstky a po žebříku vylezte nahoru. Jste hned u místa odkud sudy vypadávají, takže už se jich nemusíte dál obávat. Nastupte na výtah, shoďte z něj bedny (je přetížený) a tlačítkem se nechte vyvézt nahoru. Cestu vám bude znepříjemňovat spoust mnichů vůdců v červených hábitech. Pomozte si bročkou díky které je zvládnete zadržet a na tak malé ploše výtahu. Až vyjedete nahoru, pokračujte jedinou cestou po můstcích vně věže. Dorazíte až k malé kabině výtahu, ale než nastoupíte na další cestu, podívejte se k okraji plošiny směrem do interiéru věže. Kousek pod vámi u stěny je plošina s truhlou, v níž je cennost. Teprve po jejím sebrání můžete s klidným svědomím toho, že jste pobrali vše, nastoupit na výtah.

Nahoře na vás čeká obchodník a psací stroj. Doporučuji vylepšit sniperku po stránce poškození. Jakmile totiž projdete vraty do věže, narazíte na Salazara, který se nechá, stejně jako jeho strážce, pozřít obřím parazitem Las Plagas. Salazar zmutuje a stane se součástí parazita, no a bitva je tady.

Boss 6 – Salazar

boss-5– Konečně nastal čas se vyrovnat se Salazarem. Nebude to lehké. Nejprve si řekněme něco o aréně. Ta má dvě patra, přičemž nahoře je pár volně ležících věcí a dole spousta dalších věcí v sudech. Ovšem dole jsou také paraziti Las Plagas a je jich nekonečné množství. Doporučuji se dole zdržovat jen minimálně a už vůbec se nesnažit zezdola bojovat s bossem. Parazitů je tolik, že vás mezitím sežerou.
– Zůstaneme tedy po většinu boje nahoře, ale i zde je to nebezpečné. Nejsmrtonosnější částí bosse je chapadlo ze Salazarova strážce. Chapadlo má dva mocné útoky. Při tom prvním začne bušit do země v pravidelných intervalech. Tehdy musíte načasovat pohyb a proběhnout pod chapadlem. druhý útok je ještě smrtonosnější. Chapadlo se jakoby rozevře a pokusí se vás sevřít. Je to smrtící útok – jedna rána a konec. A navíc se tomuto útoku dá uhnout jedině tím, že seskočíte dolů. Právě dole jste prakticky chráněni před útoky celého bosse, ale jak už bylo zmíněno – paraziti udělají své.
– Dále je třeba sledovat dvě menší chapadla, která jsou zpočátku natažená po obvodu sálu. I ony vás mohou udeřit. Sice se tomu dá uhnout přes QTE, ale v boji bude těžké v rychlosti stisknou správné klávesy. Naštěstí můžete chapadla poškodit a ony se na čas stáhnou.
– Konečně je třeba říci, že jediné zranitelné místo bosse je Salazar sám, jenomže ten je krytý neprůstřelným krunýřem, který se rozevře jen v případě, že dostatečně poškodíte oko hlavního chapadla (Salazarova strážce).
– Doporučuji následující postup – zlikvidujte chapadla po obvodu místnosti a postavte se doprava k okraji plošiny, abyste mohli v případě rozevření hlavního chapadla seskočit. Vytaste něco silného a přesného, například minomet nebo pistoli a střílejte do oka. Jakmile chapadlo poškodíte, otevře se Salazar a do něj vysypte zásobník ze sniperky nebo magnum. Pokud Salazara nestihnete zabít, akci opakujte. Nezapomeňte si ale pohlídat menší chapadla a nezapomeňte hlídat také velké chapadlo. Jeho smrtící útok začíná obvykle při dostatečném poškození oka a to klidně ve chvíli, kdy je Salazar odkrytý. Nesnažte se ale nic vymýšlet. Když se chapadlo rozevírá, aby vás chňaplo, musíte dolů!

Po boji seberte hlavně poklad (50 000 !!), který ze Salazara zbyl. Posbírejte i ostatní věci v sále a pokračujte dveřmi dál. Ocitnete se na hradbách, z nichž sešphejte po laně. Nastupte na výtah a sjedete zase dolů do další části hradu. Narazíte zde na sklad plný munice, na psací stroj a na obchodníka. Až vylepšíte co potřebujete pokračujte dveřmi dál. Dojdete k molu, kde na vás čeká Ada ve člunu se zajímavou nabídkou. 🙂


 

Oblast III – Ostrov

Třetí herní oblast je rozdělena na spoustu menších map. Odehrává se zde kapitola pátá a také finále.

 

Kapitola 5-1
Počet nepřátel – cca 80

k-5-1A máme tu další dlouhou kapitolu. Tahle je snad nejdelší ze všech. Ada se vydá vlastní cestou a vy s člunem přirazíte ke skále. Opět se vám postupně doplňuje dokument o přepisu z vysílačky, na kterou se vám nyní napojí Saddler. V dálce uvidíte vojenské ležení. Pokračujte skrze jeskyně. Na křižovatce se dejte nejprve vlevo. Cesta je sice slepá ale na římse, kam můžete vylézt je pár beden s věcmi. Pak se vraťe a pokračujte vpřed. Dorazíte do ležení tvořené poničenými domy. Přepadne vás zde početná skupina nepřátel včetně chlapa s kulometem! Drsné uvítání v nové kapitole. Především na kulometčíka si dejte dobrý pozor a vyhýbejte se mu, dokud nepobijete ostatní vojáky. Teprve potom za pomocí nejlépe minometu porazte i jeho. Až prohlédáte domy, běžte po schodech k bráně. Je zamčená. Všimněte si oranžového výstupku vpravo a také paprsku, který z brány vychází. V areálu ležení jsou na budovách dvě zrcadla. Musíte je vzít a natočit tak, aby paprsek vycházející z brány mířil přes obě zrcadla zase zpátky do oranžového bodu. Tím bránu otevřete. Projdete jeskyní a na útesu vás vojáci zkusí zavalit kamenem. Přes QTE akci uhněte a jděte dál. V další jeskyni vyšplhejte po žebříku nahoru.

A jsme na druhé mapě. Máte před sebou spletitou jeskyni. Podrobně ji prozkoumejte a vyhledejte červený sud. Jeho odpálení zničí část stěny a v malé jeskyni najdete truhlu s cenností. Vraťe se o kus zpět a vyjděte z jeskyně, Cesta vede vzhůru ale před vámi je plno vojáků. Někteří jsou i nahoře na můstku mezi průsmykem. Právě na můstek vede cesta tunelem vlevo. Když se tam dostanete získáte dobrou palebnou pozici a uvidíte i vozík naložený sudy pod vámi. Sestřlte ho a exploze zabije okolní vojáky. Až bude čisto seskákejte dolů a otevřte další bránu rtlačítkem vpravo. Narazíte na psací stroj (konečně!) a obchodníka. Má na skladě novou magnumku!

Obchodník (5-1)
– Mapa pokladů (ostrov) – zobrazení cenností na mapě (9 000 PTAS)
– Killer 7 (77 700 PTAS)

Killer 7 (77 700 PTAS)

– Extrémní magnumka s obrovskou účinností. Výhodou je i rychlá střelba. Skvělá náhrada za předchozí magnum. Cena je však opravdu nemalá a další vylepšení zbraně jakbysmet.
– Killer 7 je první bouchačkou, kterou sice můžete vylepšovat, ale která nemá speciální exkluzivní vylepšení.
– Poškození: 25 – 35 (140 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,70 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 1,83 – 0,93 (50 000 PTAS)
– Kapacita: 7-14 (70 000 PTAS)

Po nákupu zboží pokračujte vpřed. Uličkou mezi budovami dorazíte k dveřím do základny. Projděte prázdnými chodbami. Vlevo pod vámi je patro, kde jsou střelci s kuší. Moc se k nim nepřibližujte a projděte kolem dveří ke schodišti. Sejděte dolů a zblízka se postavte střelcům. Je tu také mohutný voják s kladivem – nepřibližujte se k němu a ustřelte mu palici sniperkou. Tady dole v malé místnosti vzadu je pár věcí a cennost. Vyjděte nahoru a dveřmi dál. V místnosti přes kamerový systém uvidíte (a uslyšíte 🙂 ) Ashley. Je zavřená v jakési cele. Na chodbě to vezměte neprva doprava do místnosti, kde čeká obchodník. Má na skladě novou věcičku. A opodál je poslední střelnice!

Obchodník (kapitola 5-1)
– Taktická vesta (60 000 PTAS)

Střelnice (4/4)
– Tato střelnice nabízí poslední scénu, která je pochopitelně nejtěžší. Objevuje se spoustu figurín Ashley za mínusové body, tudíž to chce dobře mířit a to navzdory tomu, že trefit Ashley mezi oči je docela lákavé 🙂
– Odměnou za poslední střelnici je rovných 50 000 PTAS. A pokud máte všech 24 figurek a hrajete přes Steam, tak obrdžíte i achievement.

Nakupte vestu, případně i něco dalšího. A vyjděte zpátky na chodbu. Nrazíte na místnost s velkými vraty, které se neustále zavírají a otevírají. Za vraty je nejprve skupina vojáky s dynamitem a po jejich poražení se objeví další skupina s kušemi. Tohle je ideální situace pro minomet – prostě střelte za dveře minu a zalezte. Vpravo od dveří si můžete všimnou okénka, kde jeden voják manipuluje s pákou a tím otevírá a zavírá dveře. Až zemře anebo až budou vojáci za vraty mrtví, zůstane cesta otevřená. Dorazíte na chodbu, kde je schodiště. Nejprve ale prohlédněte malou komoru v níž je psací stroj a cennost. Můžete se také dveřmi vrátit téměř na počátek základny. V každém případě, cesta vede po schodišti.

A je tu další, už třetí mapa ostrova. Na křižovatce zamiřte doleva až dorazíte do laborky s mrtvým tělem. Dveře s tělem jsou zamčené a na dveřích do vnitřní laboratoře je zámek. Vaším úkolem je nastavit barevné šipky, tak abyste propojili cestu z levého horního rohu do pravého dolního. Stačí vědět, že není nutné, aby cesta vedla přes všechny políčka. Takže začněte tím, že navolíte počátečné a koncové šipky, které mají jasnou polohu a pak už bude řešení vidět na první pohled. Odemknete dveře a vstupte. Ze stolu vlevo vezměte dokument – Luisův deník (3. část) o výrobě mutantů. Z mrtvoly vědce vezměte kartu od mrazáku. Mrtvola v sousední místnosti ožije a vy budete čelit novému nepříteli – Regeneratorovi. Oživlá bytost je velice odolná a lze jí ustřelovat části těla. Jenomže to ji nezabije! Části těla jí zase dorostou. Je třeba zasáhnout parazity, které má Regenerator v těle, načež vylezou ven a teprve nyní máte na dosah zranitelné místo. Využijte silné zbraně jako je bročka nebo granáty. Až bude po všem, zvykněte si na to, že těchto potvor potkáte ještě hodně. Další je hned na chodbě před laborkou 🙂 Dorazíte ke dvojitým dveřím a hned za nimi je vpravo mrazák. Odemkněte si kartou a vstupte. Visí tu těla dalších Regeneratorů. Vpravo je strojek na přepsání karty. Vložte tam tu vaši a dostanete kartu od drtičky odpadků. Páčkou opodál odmražte vitrínu v sousední komoře odkud vezměte speciální termální optiku. Rázem v mrazáku ožije další mrtvola a dveře ven se zamknou. Na svoji sniperku vražte termální optiku (funguje na obě sniperky) a nyní uvidíte na těle bestie parazity. Stačí je rozstřílet a zničit je, když vylezou ven. Od této chvíle je puška zbraní číslo jedna na likvidaci těchto potvor, takže si šetřete náboje. Po smrti bestie se dveře otevřou a můžete pokračovat. Na konci chodby otevřte dveře kartou a přijdete do místnosti s drtičem. Dole je pár voják. Použijte páky na ovládání jeřábu a chyťte vojáky, abyste je mohli naházet do drtiče a elegantně se jich zbavit. Máte ale jen omezený čas vojáky pochytat, protože po chvíli se seberou a půjdou za vámi. Projděte přes oblast drtičky a směřujte dál. Cesta je lineární skrze pár místností a chodeb.
Dorazíte k dveřím, v nichž je drženy Ashley ale před dveřmi je dvojice mohutných vojáků v brnění. Zničte je nejlépe něčím explozivním. Dveře od cely jsou zamčené, takže musíte pokračovat dál. Přes místnost se schodištěm dojdete ke komoře s psacím strojem. Určitě si uložte hru, protože vedle je laborka v níž se zjeví další Regenerátor ale tentokrát s bodci na těle! Tyhle věci jsou ještě horší a hlavně mají parazity na zádech. Pomozte si tím, že mu ustřelíte nohy, on spadne držkou k zemi a vy mu pak sniperkou zlikvidujte parazity. Z těla seberte kartu od skladu, kde je držena Ashley. Ale než se vrátíte za ní, prozkoumejte laborku (ve vitrínách jsou bylinky). Můžete také otočit přihrádku s ventilem, kde jsou ukryté věci. Ještě se podívejte dveřmi dál. Vyjdete ven na můstek, kde je obchodník a výtah vedoucí nahoru do radiové věže. S nikým se ale spojit nedokážete. Můžete se celkem dobře zahojit po náročné bitce. Cestou zpátky za Ashley dejte pozor v místnosti se schodištěm, kde je nová skupina vojáků. Jinak je ale cesta klidná. Otevřte kartou sklad a vyzvedněte si uřvanou kouli na noze.

 

Kapitola 5-2
Počet nepřátel – cca 80

k-5-2Skrze zamřižované okno vletí do skladu dokument – dopis od Ady, kde vás upozorňuje na parazity v těle. Vyjděte ven a vydejte se k drtičce. Cestou narazíte na pár skupin vojáků a v kontrolní místosti vás dokonce zavřou. Nechte Ashley vzadu v rohu a chraňte ji svým tělem třeba s bročkou v ruce. Spínačem si pak otevřte dveře a pokračujte k drtičce kde společně seskočíte do hromady odpadků a do nové mapy.

Čtvrtá ostrovní mapa. Jen co vykročíte vpřed z hromady bordelu vyleze ostatný Regenerator. Urychleně utíkejte dál a všimněte si vpravo kontejneru kam pošlete Ashley, aby se schovala. Vytaste sniperku s termální optikou a porazte Recyklátora (můžete také využít explozivní sud v okolí). Pokračujte s Ashley dál a společně odtlačte těžkou bednu do kanálu, čímž vytvoříte můstek. Schovejte Ashley do kontejneru hned za kanálem, protože se blíží druhý Recyklátor. V okolí je opět sud, takže s jeho pomocí to zvládnete. Vezměte Ashley a společně odtlačte další kontejner. Dorazíte na okraj většího kruhového sálu s lávou uprostřed. Než seskočíte do sálu, nechte Ashley aby zůstala nahoře. Sice se i tudy budou prohánět vojáci, ale to až později. Seskočte dolů a ubraňte se velké přesile. Snažte se trefovat nepřátele, když stojí v blízkosti lávy. Zásah je srazí a oni spadnou. Jakmile se vojáci začnou objevovat i nahoře, rychle zavolejte Ashley a nechte ji v budce v rohu, kde bude dobře krytá. Doražte zbytek vojáků a poberte věci. Z kontrolní budky pomocí páky vyražte prasklou stěnu, abyste mohli projít dál. Máte před sebou dlouhou chodby s dvěma odbočkami. V té první odbočce je sklad s několika věcmi, v té druhé je konferenční místnost a hlavně tlačítko kterým zvednete jinak zaseknutá vrata na konci chodby. Pošlete Ashley pod vrata a ona je otevře z druhé strany. Dojdete na křižovatku. Vpravo je místnost s psacím strojem a bochodníkem. Až se vybavíte jděte na opačnou stranu ke dveřím. Otevírají se dvěma pákami, ale ty s musejí stisknout najednou a ještě ve sprývný čas. Nechte Ashley stát u jedné páky a tu druhou si vemte na starost vy. Chytněte páku a stáhněte ji dolů v momentě, kdy se nad vraty rozsvítí kulaté světlo. Tím vrata otevřete a dojdete do garáže k velkému nákladnímu vozu. Naskočte na korbu, zatímcvo Ashley se zhostí řízení. Jízda bude dlouhá a vám hrozí dvě rizika – vojáci, kteří budou lézt na korbu a také náklaďáky, které je třeba rozstřílet, jinak váš vůz smetou. Pokud šetříte munici, snažte se vojáky sestřelovat, když stojí na okraji korby, protože pak spadnou dolů. Nakonec dorazíte na velký nákladní výtah, který ale nechce jet. seskočte z korby a vylezte po žebříku na plošinu vedoucí k ovládání výtahu. Vyběhne proti vám skupina vojáků a pozor – někteří budou i dole a půjdou po Ashley. Musíte dávat pozor a včas je svrchu zastřelit. V kontrolní místnosti zatáhněte za páku a utíkejte si naskočit. Až vyjedete nahoru jízda pokračuje. Další desítky vojáků a ještě jeden náklaďák, který tentokrát pojede proti vám! Na konci jízdy prorazíte stěnu a vybouráte si, nicméně přežijete (Ashley bohužel taky 🙂 ).

Jste na nové a vskutku rozsáhlé mapě. Pokračujte dál do sousední místnosti, kde číhá obchodník psací stroj a na stolku v kufříku cennost. Vybavte se, nakupte věci, vylepšete zbraně a pokračujte dál. Nepůjdete dlouho, protože hned vedle je Saddler, který ukáže svoji moc ovládání parazitů. Vás znehybní a Ashley nařídí, aby šla za ním. Stihnete však na Ashley přilepit lokalizátor.

 

Kapitola 5-3
Počet nepřátel – cca 30

k-5-3A jste na to zase sami. No, moc se neradujte, začne přituhovat. Nahoře nad schodištěm na oltáři leží dokument – zpráva Saddlera o smrti jeho věrných ochránců Mendeze a Salazara. Dveřmi pokračujte dál. Cesta chodbou je klidná, sejití po schodišti rovněž ale v další místnosti je skupina vojáků. Někteří navíc střílí z vyvýšených pozic na můstku. Snažte se krýt za sloupy a hledat dobrou palebnou pozici. Až bude klid, prohlédněte určitě budku nahoře v patře a také malou místnost skladu za dveřmi vpravo. Munice se vždycky hodí 🙂 Cesta dál vás zavede k velkým vratům vedoucím na rozsáhlou plošinu. Tady vás dožene třetí a poslední Saddlerův borec a to váš bývalý partner Krauser. Nastává dlouhá QTE pasáž, kde si to s ním rozdáte hezky na nože. Situace skončí pro Leona bledě, ale zaúřaduje Ada, která vystřelí Krauserovi nůž z ruky. Krauser uteče a Ada rovněž. Můžete pokračovat ale akční pasáže nekončí. Před vámi je dlouhá chodba s laserovými pastmi. První dvě zvládne v pohodě – stačí načasovat a proběhnout. Pak následuje další QTE sekvence, kde budete překonávat mnohem horší laserové pasti. Po ukázce Leonových akrobatických schopností si konečně můžete oddechnout. V další místnosti je trůn. Pokud chcete, můžete si na něj v rámci kotextové akce posadit. K ničemu to ale není. Podívejte se ke stropu. Zhruba v polovině místnosti je u stropu cennost. Sestřelte ji a seberte. Následuje místnost s psacím strojem a obchodníkem! Na stole vedle je také dokument – Luisův deník (4. část) aneb další povídání o Plaga viru. Také se podívejte do dveří za obchodníkem. V temné místnosti tu je bylinka. Uložte hru a vykročte vpřed další části. Dorazíte do veliké jeskně s propasti uprostřed. Po chvíli cesty narazíte na lokalizátor Ashley. Ta tu ale nikde není. Místo toho tu je nová obří bestie, která vás srazí na trojici propejených kontejnerů zavěšených nad propastí. Máme tu další bossfight a hodně dlouhý k tomu!

Boss 7 – U3

boss-6– U3 je mocná biologická zbraň připomínající mantigoru. Nohy připomínající lva, hlava člověka a ocas štíra. Zblízka je U3 velice nebezpečný díky ostrým pařátům. Navíc se nacházíte v těsné oblasti. Vaším úkolem momentálně není s U3 bojovat ale utéct!
– Oblast v níž se nacházíte jsou tři velké propojené kontejnery uvnitř kterých jsou náskládané krabice tvořící úzké cestičky. V těchto cestičkách se dá U3 oběhnout ale není to snadné. Mezi jednotlivými kontejnery jsou zavřená vrata, která otevřete stiskem dvou spínačů, jenomže ty se často nacházejí za zavřenými dveřmi, jež lze otevřít rozstřelením zeleného světélka.
– V prvním kontejneru je to celkem snadné. Jeden spínač je na jednom konci, druhý na druhém. Pamatujte ale, že jakmile stisknete oba spínače, kontejner se začne hroutit a vy máte pokaždé jen třicet vteřin a prolezení do dalšího kontejneru.
– Druhý kontejner už je trochu větší bludiště. Největším problémem je, že zelené spínače na otevření dveří bývají vysoko nad samotnými dveřmi. Chce to se rozhlížet kolem sebe.
– Ve třetím kontejneru se zdržíte nejdéle. Nejprve musíte stisknout jeden spínač, pak proběhnout skrze krabice, na konci kontejneru sestřelit tlačítko, čímž otevřete dveře zase na počátku kontejneru za nimiž je konečně druhé tlačítko. Budete muset hodně obíhat U3. Po opuštění třetího kontejneru se musíte kontextovou akcí chytit háku a překonat na něm propast. U3 spadne do propasti a zdánlivě je po všem.
– Poberte munici, která je hned vedle vás a jděte kousek rovně.
– Dorazíte do jeskynní oblasti, kde vás pět překvapí U3. Nyní už bude nutné bestii zabít. Aréna je vcelku přehledná a jediná zajímavost zde představuje tunel, který kryjí dvě mříže. Mříže můžete otevřít i zavřít pákami a s trochou důvtipu není problém za mřížemi uzavřít U3. Jenomže tím získáte jen pár vteřin k dobru, protože U3 po chvíli mříže prorazí. Také jsou v oblasti dva explozivní sudy, kterí rozhodně využijte.
– Boj s U3 je založený hlaně na utíkání a uhýbání QTE akcemi. Doporučuji střílet magnumkou nebo sniperkou a to rovnou do hlavy bestie. Vždy se od něj dostatečně vzdalte, abxyste měli čas střílet, bleskově se otočte, zamiřte a vystřelte. Když budete tuto jednoduchou taktiku stále opakovat, brzy zabíjete lidskou část bestie. Tím ale bitva nekončí.
– Nyní mnohem více ožije ocas zrůdy, který bude provádět nebezpečnější útoky. Před většinou z nich se dá uhnout QTE akcí, takže pokud jste rychlí, jediné velké nebezpečí vám bude hrozit, když se k U3 přiblížíte. Taktika je jinak ale stále stejná, pouze střílejte do tlamy na ocasu.

Po boji seberte z těla zaslouženu odměnu (50 000 PTAS) a běžte kousek zpátky. Vejděte do dveří a stoupejte pěšinou vzhůru. Po levici budete mít kabinu výtahu, který vás může dopravit zpátky do jeskyně, kde jste U3 potkali poprvé. Vyplatí se sem jít, protože je tu bylinka. A navíc si můžet zaskočit zpátky uložit hru, což se bude hodit. Pak se vraťe zpět a jeskyní pokračujte v cestě. Vyjdete ven u tábora vojáků. Jsou dole pod vámi a mají tam několik explozivních sudů. Stačí jedna rána a skupina je vyřízená. Poberte věci a ve stanu skočte do díry v zemi. Pokračujte jeskyní a prohlédněte i slepou odbočku vpravo (je tu cennost). Dorazíte do úkrytu, kde je psací stroj a obchodník. Na stole je dokument – Poznámka Krausera. A navíc je zde další střelnice.

Střelnice (5/4)
– Pokud jste navštívili a absolvovali přechozí střelnice, je pro vás tahle jedna zbytečná. Nemůžete už nic vyhrát, pouze si zastřílet.

Po žebříku vylezte nahoru a projděte velkými vraty. Dorazíte do starého poničeného města a zde vás překvapí Krauser. Je čas na další bossfight.

Boss 8 – Krauser

boss-7– Boj s Krauserem je velice dlouhý a rozčleněný do několika fázi, jež se odehrávají každá v jiné aréně. Princip každé fáze je ale stejný a to dostatečně poškodit Krausera, který vás oslní zábleskovým granátem, uteče a napadne vás zase o kus dál. Celkem je těchto střetnutí šest. Snažte se v první řadě vždy soustředit na Krausera a průzkum oblasti se sběrem věci nechat na později.
– Krauser na dálku používá TMP se kterým pálí dost dlouhé brutální dávky. Zblízka pak útočí nožem, kterému lze uhýbat skrze rychlé QTE. Aby toho nebylo málo, Krauser může házet také granáty, kterým lze uhýbat přes QTE. Pomocí granátů vás však může snadno vyhnat z krytu.
– Krauser se pohybuje tak rychle, že někdy dokáže uhnout i kulce a stejně tak může uskakovat díky přemetům. Snažte se boj s Krauserem přízpůsobit jeho vzdálenosti od vás. Pokud na vás jde nožem, je jasnou zbraní bročka a pokud střílí samopalem, vytaste buď pistoli anebo sniperku. Magnum si šetřte až na závěrečnou fázi boje!
– V prvním střetnutí je situace vcelku přehledná. Nejprve prokličkujte do věžičky poskytující úkryt a pak se buď z přízemí anebo vršku věže braňte Krauserovi.
– V druhé fázi už je areál trošku větší. Tentokrát pomůže boj na větší dálku. Kryjte se za kameny a stěny a snažte se Krausera přestřílet.
– Třetí fáze přijde vzápětí. Krauser nejprve pálí ze vzdálené věže – čili taste sniperku. Až se ke Krauserovi přiblížíte, můžete sáhnout opět po bročce, protože se bojuje okolo jedné věžičky anebo na jejím vršku.
– Na věži je také předmět Freska části posvátné bestie, Pantera, který potřebujete vzít pro přechod do další fáze boje.
– Další bitva se odehraje v otevřeném areálu, kde je jen pár úzkých sloupů za něž se můžete krýt. Snažte se jich maximálně využívat. Krauser v této oblasti rád hází granáty, tak opatrně. Až bude po boji, odsune se deska a vyjede kamenná socha. Musíte jí dostrkat na desku uprostřed areálu, čímž ji zatížíte a otevřou se mříže k pákám, kterými si zpřístupníte cestu dál.
– Další střet je v předminulém areálu, tentokrát ale spíše v boji na malou vzdálenost.
– Následuje úsek, kde Krauser není, ovšem jsou tu malí roboti. Jeden je schovaný v písku a když vás zmerčí přiběhne k vám, aby explodoval. Druhý robot lítá a má kulomet. Výhodou je, že po robotech mohou zbýt předměty. Postupujte opatrně a bedlivě zkoumejte hlavně terén pod sebou.
– V poslední fázi boje vyjdete na věž, kde seberete Fresku části posvátné bestie, Orel. V ten moment se zjeví Krauser a započne tříminutový odpočet času do exploze věže. Máte tři minuty na to Krausera dorazit jinak zemřete. Jenomže Krauser nyní využije mutací a jeho levačka se promění v ostrý pařát sloužící jako štít. Nyní Krauser útočí jen zblízka ale mnohem tvrději. QTE akce na uhnutí jeho útokům jsou náročnější a navíc se při pohybu kryje, takže ho nemůžete jen tak trefit. Tehdy je čas v prvé řadě na granáty a v druhé na magnum. Když se Krauser kryje trefte ho do nohy. Na moment sundá štít a máte čas mu to napálit do těla (nejlépe do kebule). S magnumkou by jeho poražení mělo být dobře zvládnutelné i v časovém limitu.

Z těla Krausera seberte Fresku, část posvátné bestie, Had. Sejděte dolů a použijte všechny tři fresky na bránu. Projděte a tato náročná úroveň je za vámi. Bude hůř 🙂

 

Kapitola 5-4
Počet nepřátel – cca 95

k-5-4Hned vedle vás je psací stroj. Po uložení hry vyražte dál soutěskou. Dostanete se na okraj vojenské základny plné vojáků, ale pomůže vám Mike ve vrtulníku (konečně pro vás přiletěl). Od této chvíle spoléhejte na jeho služby a moc se nežeňte dopředu. Počkejte až Mike vyřídí vojáky, poberte věci a směřujte dál. V cestě stojí několik střelců se statisckým kulometem. Mike je může zničit, ale trvá to dlouho a obvykle je třeba, abyste se trochu pohnuli vpřed. Musíte se tedy krýt za překážky a probíhat v momentech, kdy kulomet nestřílí. Můžete také střelce u kulometu sestřelit, nejlépe sniperkou. Aréál okolo je vcelku rozsáhlý. Máte možnost jít buď vrchem přes most a dále do pevnůstky anebo spodem skrze tunel a vylézt opět v pevnůstce. Zde jsou také dveře do další části. Na skále vlevo od brany vedoucí dál je kulometčík. Váš vrtulník se mu moc věnovat nebude, takže je to na vás. Sniperkou ale kulometčíka vyřídíte. Protože brána je zavřená, vezměte to doprava nahoru a na laně sjeďte do místa, kde kulometčík stál. V tuto chvíli, už by opravdu měl být mrtvý, jinak vás zblízka zmasakruje. Seskočte o kousek níž a pákou otevřte bránu. V třetí oblasti je situace ještě horší, protože kulometů je zde spousta. Rychle se ukryjte za pytle s pískem a ve vhodný moment proběhněte doleva do tunelu. Po žebříku nahoru a nyní po ochozu procházejte podél areálu, přičemž se snažte likvidovat střelce se statickým kulometem. Na konci cesty je jedno ze dvou tlačítek otevírající bránu. Pro druhé tlačítko budete muset seskočit dolů a vylézt po žebříku v místě, kde Mike s vrtulníkem zničil jeden kulomet. Po stsknutí obou tlačítek se otevře brána. V dalším areálu vás obklíčí skupina vojáků, ale Mike je všechny postřílí, čímž vás zachrání. Na rozkat Saddlera však Mikea trefí raketometčík a váš kámoš to schytá. Od teď už jste na to zase sami.

Cesta vás dovede k díře v zemi. Slezte dolů do podzemí a vězměte poslední cennost kampaně. Dorazíte do komplexu věznice. Narazíte na Adu, ale Leon dostane záchvat vinou parazita a zkusí ji uškrtit. Adě nezbude než Leona bodnout nožem, aby se vzpamatoval. Situace se začíná zhoršovat. V další místnosti na stole je psací stroj a ve skříňkách spousta věcí. Můžete také otevřít červený kontejner, v němž je jakýsi pytel – respektive někdo svázaný v pytli. Střelbnou ho uklidníte, ale nic z toho nezískáte. V celách před vámi je pár užitečných věcí ale také Recyklátor. Dorazíte do velkého sálu s velkou hordou vojáků a jedním kulometčíkem. Nebude to snadné. Použijte granáty, miny, případně brokovnici. Magnumku si snažte šetřit na horší časy. Až bude čisto, všimněte si zavřené brány. Vylete po žebříku do budky s výhledem na sál dole a stiskněte tlačítko. Vyvoláte alarm a přilákáte novou várku vojáků. Až bude po všem, seberte Nouzovou bezpečnostní kartu, která z jednoho vojáka zbyla. V patře přes můstek můžete navštívit další dvě budky. V jedné je schránka na kartu. Vložte ji tam a vypnete alarm, čímž znovu zpřístupníte tlačítka n otevření brány. Stiskněte tedy znovu tlačítko, kterým jste alarm zapli a druhé tlačítko  jedné z budek v patře, čímž otevřete bránu. Narazíte na velkou místnost, kde je držena Ashley. Překvapí vás Saddler a zkusí vyřídit. Naštěstí vám pomůže Ada, která do Saddlera vysype zásobník. Vrchnímu sektáři to však moc neudělá. V získaném čase však osvobodíte Ashley a uniknete. Saddler vás zkusí chytit, ale Ada rozstřílí explozivní sudy a zavalí za vámi vchod.

Máme tu poslední mapu kampaně. Není moc velká. Od nynějška máte za zády opět Ashley. Tak na ni dávejte pozor. Hned před vámi je obchodník. Po dlouhé době máte možnost vylepšit zbraně, tak toho využijte hlavně u magnumky. Na skále u obchodníka leží dokument – Luisův deník (5. část), čili další poznatky o parazitech, tentokrát o jejich růstu a možném zničení. Chodba vedoucí dál je plná vojáků a jsou tu i dva velcí borci s brněním a kladivem. Raději nechte Ashley vzadu. Až bude čisto můžete pokračovat. Dorazíte na křižovatku. Nejprve s dejte vpravo. Po schodišti se dostanete zpátky do laborky, kde byla držena Ashley. Po schodišti vyjděte na můstek, odkud střílela Ada a v místnosti na konci seberte pár věcí, hlavně magnum munici. Víc tady nenaděláte, tudíž se vraťe do podzemí a na křižovatce se vydejte zbývající cestou. Dorazíte ke stroji na zaměření a ničení parazitů v těle. Nejprve Leon, pak přijde na řadu Ashley. Konečně se zbavíte dárečku uvnitř těla.


 

Finální kapitola (6-1)

k-6-1Závěrečná kapitola kampaně… Bude to drsné. Přímá cesta vás zavede k velkým vratům, vedle kterých leží poslední dokument – plán Saddlera zaútočit na USA. Vraty vyjdete ven do oblasti s pasacím strojem a obchodníkem. Už nemá smysl na nic čekat – prodejte všechny zbývající cennosti a maximálně investujte do vylepšení zbraní – hlavně magnum a sniperka. Sejděte po pěšině k výtahu. Zatímco vy půjdete nahoru na plošinu, Ashley necháte dole. Nahoře najdete spoutanou Adu a Saddlera. Adu osvobodíte vrženým nožem, zatímco Saddler zmutuje do podoby obřího pavouka.

Final boss – Saddler

boss-9– Boj se Saddlerem je komplikovaný v mnoha ohledech, přičemž největším zádrhelem je patrně nutnost velmi přesné střelby na cíl. Saddlerovo tělo je prakticky imunní a poškodí ho pouze střela do hlavy anebo do očí (vidíte tu bulvu vlevo? 🙂 ), které se mu čas od času otevřou na předcích nohách.
– Saddler útočí díky svým ostrým nohám. Rozdává brutální údery a navíc se dokáže odrazit a skočit prakticky kamkoli. Je těžké udržet si od něj odstup, abyste mohli zamířit a střílet.
– Aréna je rozdělena dvojicí sklápěcích můstků. Před každým je světélko, které svou barvou indikuje, zda je most sklopený, či nikoli. Mosty se sklápí vždy v určitých intervalech, přičemž pokud se most rozevře v momentě, kdy přes něj přecházíte, máte šanci se zachránit přes QTE akci, jinak končíte. Přesto je ale využití můstků velice užitečné. Jednak se díky tomu můžete vyhnout zahnání do kouta a co víc – můžete si od Saddlera vytvořit dostatečný odstup. Pokud vás a Saddlera odděluje propast jste v ideální situaci tasit místo magnumky sniperku a přesně pálit. Pozor však dejte na traverzy, které po vás bude Saddler házet (dá se jim uhnout přes QTE).
– V aréně jsou také dva panely s pákou na vršku. Stisknutím páky posunete jeřáb s traverzami a udeříte Saddlera, který na moment padne k zemi. Právě teď je jedinečná chvíle napálit mu to magnumkou do hlavy.
– Dále je v areálu pár výbušných sudů. Využijte jejich exploze.
– Konkrétnější taktika na Saddlera je víceméně jasná. Za prvé využijte sudy. Za druhé využijte páky (jeřáby) a trefujte ochromeného Saddlera magnumkou. A za třetí, to když zbylé metody vyčerpáte, použijte buď magnum na střelbu zblízka anebo sniperku při střelbě přes propast.
– Ochromeného Saddlera lze také napadnout nožem přes QTE akci. Pokud ale máte dostatek magnum munice, použijte raději tu, abyste se nemuseli k Saddlerovi moc přibližovat.
– Když Saddlera dostatečně poškodíte, Ada vám hodí speciální raketomet. Popadněte ho a trefte Saddlera. Speciální raketa ho rozmetá.

Raketomet (speciální)

– Speciální raketomet s červenou raketou. Ta je extrémně účinná a schopná zmasakrovat Saddlera.
– Nikde jinde raketomet neseženete. Slouží pouze na doražení Saddlera.

Po boji si od Saddlera vezmete vzorek viru, který vám nesl Luis. Ada si jej však vezme, dá vám klíče od skútru a odletí vrtulníkem. Zároveň se zahájí desktrukce pevnosti. Ještě není konec 🙂 Máte tři minuty na to, abyste utekli. Z těla Saddlera si učitě vezměte odměnu (100 000 PTAS !!!), která vám poslouží až se někdy příště pustíte do NG+. Naskočte na výtah a jeďte dolů. Tady neberte Ashley a tunelem utíkejte k řece, kde čeká člun. Použijte Adiny klíče a naskočte. Během jízdy musíte kličkovat mezi překážkami. Když se blíží příliš složitá trasa, trochu zpomalte, abyste stihli vymanévrovat. Nakonec vyjedete z jeskyně vstříc otevřenému moři. Ač se tomu nechce věřit, dlouhatánská kampaň RE4 je u konce.


 

Bonusy

NG+
– Po dokončení hry si můžete vytvořit uložení, které bude sloužit jako NG+ Můžete tak zahájit celou kampaň znovu, přičemž…
– Pokud jste vyhráli bonusové zbraně, můžete si je koupit u obchodníka
– Začínáte se stejnou výbavou, kterou jste měli na konci hry a to včetně míry vylepšení zbraní.
– Na samém počátku, ještě před úvodním intrem, budete mít možnost obchodovat a rovnou si tak nakoupit bonusové nebo jiné zbraně.
– Uložení pro NG+ ponese stejnou úroveň obtížnosti. To znamená, že si nemůžete střihnout vyšší ale ani nižší obtížnost s vyhranými bonusy a získaným inventářem.
– V každém případě NG+ by měla být vcelku pohodovou záležitostí. Během druhého projití kampaně už získáte dost peněz na maximální vylepšení všech nejlepších zbraní dané kategorie. Navíc si můžete pořídit řadu bonusových zbraní, přičemž některé lze též vylepšit.

Bonusová zbraň – Matilda (70 000 PTAS)

– Za dokončení hry.
– Matilda je pistole střílející dávkou tří kulek. Oproti jiným bonusovým zbraním ji lze vylepšovat. Jedná se o výtečnou náhradu za ostatní pistole.
– Poškození: 1,5 – 2,5 (112 000 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,47 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 1,73 – 0,87 (21 000 PTAS)
– Kapacita: 15-30 (65 000 PTAS)
– Exkluziv: Kapacita: 100 (60 000 PTAS)

Bonusová zbraň – Nekonečný raketomet (1 000 000 PTAS)

– Za dokončení kampaně.
– Jedná se o ekvivalent klasického raketometu (stejná účinnost, nabíjení atd.), který má nekonečnou munici

Bonusová zbraň – Chicago Typewriter (1 000 000 PTAS)

– Za dokončení kampaně.
– Mocný gangsterský samopal. Nelze ho vylepšovat a stojí velmi mnoho, ale účinnost je vysoká a munice nekonečná. Jde o výtečnou náhradu za TMP.
– Samopal lze přebíjet, přestože nefunguje na zásobníky a může střílet nepřetržitě.
– Poškození: 10 (0 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,10 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 2,83 (0 PTAS)
– Kapacita: / (0 PTAS)

Bonusová zbraň – P.R.L 412

– Za dokončení hry na nejtěžší obtížnost Professional (její odemčení vyžaduje nejprve dokončení hry na Normal).
– Jedná se o speciální laserovou pušku s dvěma mody střelby. Základní mod vystřeluje paprsky, které poraní a oslepí nepřátele (podobně jako zábleskové granáty). Druhý mód střelby nabije mnohem silnější výstřel. Maximálně nabitý výstřel pak dokáže zabít každého nepřítele jedinou ranou (včetně bossů).
– Zbraň nemá žádné statistiky. Je zcela unikátní.

 

Kostýmy

 

Galerie pokladů