Resident Evil 4

resident-evil-4Čtvrtý číslovaný díl série přinesl výraznou změnu v hratelnosti. Nejprve jsme tu měli dvojici temných hororů v Arklayských horách (RE1 + RE0). Poté došlo na dvojici městských hororů v Raccon City (RE2 + RE3). A nyní přichází na řadu příběh v odlehlém koutu Španělska. Na scénu se z RE2 vrací Leon Kennedy a stejně tak Ada Wongová.

Styl hry se ale pozvolna mění a adventurní prvky pomalu ustupují. Stále sbíráme a kombinujeme předměty a řešíme drobné logické úlohy, ale dopředu se žene hlavně akce a boj. Nicméně hororová atmosféra se drží vysoko.

Příběh je zasazen do Španělska, kam Leon, nyní už jako vládní agent, přijíždí, aby pátral po unesené dceři prezidenta USA. Únos má na svědomí tajemná skupina sektářů Los Illuminados, kteří disponují nebezpečnou variantou nového viru a mají pod palcem mnohem víc než jen pár vesničanů. Ani tentokrát tak nebude nouze o řadu rozličných mutantů, spoustu výrazných záporáků a hromadu mocných bossů.

V RE4 se nově objevují i další prvky. V první řadě je to vylepšený inventář s nímž můžete libovolně manipulovat. Máte vymezený počet slotů, přičemž každý předmět zabírá jejich určitý počet a vy si tak můžete skládat předměty do inventáře jak se vám zachce. Další výraznou změnou je možnost nakupovat i prodávat výbavu. Na některých místech narazíte na obchodníka, od kterého můžete nakoupit zbraně, léčení i třeba rozšíření inventáře. Rovněž lze nesené zbraně vylepšovat a zvyšovat jim statistiky. Peněz ale není nekonečné množství a navíc, zbraň kterou zahodíte nebo prodáte bude nenávratně pryč a je jedno, jak moc vylepšenou jste ji měli. Neustále tedy musíte zvažovat, co má smysl vylepšit a zda se vyplatí investovat do zbraně, když někdy v budoucnu zřejmě narazíte na lepší kousek.

Herní délka kampaně je vskutnu úctyhodná. RE4 je doposavad nejdelším Residentem. Celá kampaň se skládá z šestnácti kapitol, přičemž každá zabere zhruba hodinu.

Ani po odehrání hlavní kampaně totiž není po všem, protože RE4 nabízí vskutku bohatý dodatečný obsah. Nejvýraznější je nová kampaň Separate Ways, která do hlavní role staví Adu Wongovou. V roli čínské agentky vás čeká dalších 5 úrovní a budete sledovat její cestu v příběhu. Jde o velice zajímavý způsob vedení kampaně, neboť vidíte příčiny událostí, které se staly už v Leonově kampani. Podobný způsob vyprávění stejného příběhu z pohledu vícero postav přinese později RE6, který tuto metodu dovede takřka do dokonalosti. Separate Ways se vyznačuje výrazně vyšší obtížností a několika pozměněnými prvky jako je například nemožnost vylepšování zbraní, přičemž zbraně, které koupíte jsou již vylepšené. Trochu zamrzí, že děj se z velké části odehrává na těch samých místech co hlavní kampaň tudíž navštívíte jen pár nových lokací.

Dále tu máme novou kapitolu Assignment Ada, která je ryze bonusová a do děje hry nezapadá. Na upravených mapách známých z kampaně bude ve zhruba hodinu a půl trvajícím dobrodružství sbírat pět vzorků viru. Náplň hry je čistě akční – čili ani ponurá atmosféra a ani logické rébusy.

A konečně je tu bonusová hra Žoldáci, v níž si vyberete jednu z pěti postav, vyberete si i jednu ze čtyř map a v časovém limitu se snažíte získat co nejvíce bodů zabíjením neustálého přívalu nepřátel. Za každou úroveň pak obdržíte hodnocení a případně odemknete postavy nové. Jde o pěkný způsob jak si prodloužit herní zážitek a překonávat se v bojových situacích.

RE 4 je neskutečně bohatá hra, která s vámi vydrží desítky hodin. Mnohými hráči je RE 4 považován za nejlepší díl série, neboť jde o jakýsi přechod mezi hororovými adventurami (RE1 – RE3) a akčními filmovými nářezy (RE5 – RE6). I když kvality RE 4 jsou nesporné, přesto hra může po čase spadnout do stereotypu právě díky velké délce a nepříliš pestrému prostředí.

Hodnocení – 80%
Herní doba – cca 14h (+ bonusy)


 

 

 

 

Vesnice

Kapitola 1
Jste Leon Kennedy. Po incidentu v Raccoon City vás vzala vláda jako agenta a po výcviku a dalších misích míříte v doprovodu dvou poldů do vesničky ve Španělsku pátrat po ztracené dívce. Starší polda si odskočí ven ale dlouho se nevrací, tak vás mladší polda pošle ho najít. Cestou minete oltář se zvířetem a pěšina vás zavede k lovecké chatě. Vstupte a v prvním pokoji ložnice je Primitivní talisman (1/28) se vzkazem. Další dveře jsou zamčené a ve třetích najdete muže. Uvidíte na zemi odznak ztraceného poldy a v ten moment vás vesničan napadne sekeru. Kopem mu zlomíte vaz. 
Tip – Nyní můžete začít používat inventář a zbraně. Váš inventář má 60 polí a do nich můžete vkládat předměty jak budete chtít (otáčet je).
U sebe máte Přehled mise (2/28) o ztracené dceři (Ashley Grahamová) prezidenta USA a také máte pistoli, nůž a sprej.

SG-09 R

– Základní pistole vycházející z MUP. Kvalitní solidní zbraň.
– Poškození: 1,0 – 2,0 (114 000p)
– Kapacita: 10 – 18 (31 000p)
– Rychlost nabíjení: 1 – 1,4 (31 000p)

– Kadence: 1 – 1,52 (48 000p)
– Přesnost: 4

– Exkluziv: Kritický zásah x5 (80 000p)
+ Laserový zaměřovač pro snazší zacílení.

Bojový nůž

– Užitečná věc na dorážení nepřátel, na protiútoky nebo odrážení vržených nástrojů.
– Oproti RE3 se nůž už zase poškozuje a musí být opraven.
– Poškození: 0,6 – 1,0 (80 000p)
– Trvanlivost: 1,0 – 2,20 (70 000p)

– Rychlost útoku: 1,20
– Exkluziv: Rychlost útoku x1,5 (60 000p)

Na zemi seberte klíč od lovecké chaty a Odznak důstojníka (3/28). Klíčem odemkněte dveře do sklepa v chodbičce. Dole je krysa.
Tip – Zvířata lze zastřelit. Mohou po nich zbýt běžné předměty (střelný prach, peníze).
Tip – Krysa se vyskytuje v tmavých oblastech a je celkem rychlá. Těžko se trefuje ale nic po ní nezbývá.
Vzadu ve sklepě najdete mrtvého poldu. Cestou zpět vás přepadne chlap se zlomeným vazem. Sejměte ho. Nahoře v ložnici jsou další vesničané, takže projděte nově otevřenými dveřmi. Ve skříni před schody je zelená bylinka.
Výroba předmětů – Léčení
Existují tři bylinky (zelená, červená, žlutá) a sprej. Zelené obnovují zdraví, č
ervené posilují účinek zelených a žluté navyšují max HP. Bylinky se dají kombinovat.
Z + Z = Zelený prášek (střední HP)
Z + Ž = Zelenožlutý prášek (malé HP + zvýší max HP)
Z + Č = Zelenočervený prášek (max HP)
Č + Ž = Červenožlutý prášek (samostatně nelze použít)

Z + Z + Ž = Velký zelenožlutý prášek (střední HP + zvýší max HP)
Z + Z + Z = Velký zelený prášek (velké HP)
Z + Č + Ž = Velký zeleno-červeno-žlutý (max HP + zvýší max HP)
Sprej = Maximální léčení
Výroba předmětů – Munice
Smícháním střelného prachu a dalších přísad lze vytvořit munici.
5x prach + 1x suroviny S = Munice pistole (10)
12x prach + 1x suroviny S = Munice brokovnice (6)
6x prach + 1x zdroje L = Munice samopalu (30)
10x prach + 1x zdroje L = Munice pušky (7)
Vyjděte do patra, kde najdete fotky z oblasti jezera. Spojíte se s Hunniganovou na centrále a oznámíte situaci, že by Ashley mohla být tam. Překvapí vás vesničané, tak utečete oknem. Pokračujte pěšinou přes most.
Tip – Havrani jsou snadným terčem než se rozletí. Pokud se přiblížíte nebo je střelbou zaženete uletí pryč.
Tip – Bedny, sudy, hnízda a další věci můžete ničit. Zbývají po nich předměty.
Dojdete k boudě, v níž je psací stroj.
Tip – Psací stroj tradičně slouží pro ukládání hry ale také jako sklad s věcmi.
Pokračujte cestou dál kolem trosek chatrčí a auta. V další boudě je červená bylinka (vaše první) a zábleskový granát.

Zábleskový granát

– Granát vyvolá oslepující záblesk, který dočasně ochromí monstra. Užitečné, když chcete pouze proběhnout nebo utéct.

O kus dál je brána do vesnice. U kamene obhlédněte situaci dalekohledem (vesničané upalují poldu). Využijte pěšinku vlevo a plížením zkuste zabít pár vesničanů zezadu. Nakonec si vás ale všimnou. Ubraňte se před neustálým útokem vesničanů. Vesnice je velká a plná zásob. Běhejte, skrývejte se, sbírejte munici a bylinky. Přežívejte.
Tip – Můžete vběhnout do nějakého většího domu a tam se zabarikádovat. Skříně můžete nasunout k oknům a žebříky skopnout dolů, aby po nich nepřátelé nevylezli.
Rozhodně navštivte patro velkého domu (u věže) kde je bročka a ve skříni vedle granát.

Brokovnice W-870

– Průměrná brokovnice, vhodná na odolnější monstra.
– Poškození: 5,6 – 10,1 (138 000p)
– Kapacita: 5 – 10 (44 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,38 – 0,95 (44 000p)

– Kadence: 0,45 – 0,85 (46 000p)
– Přesnost: 2,80

– Exkluziv: Poškození x2 (80 000p)

Ruční granát

– Explozivní granát účinný proti skupinám monster nebo na některá silnější monstra.

Po nějaké době zaútočí i chlap s motorovkou. Je velmi nebezpečný, držte si od něj odstup. Po nějaké době (asi 4-5 minut nebo když zničíte dostatek nepřátel) zazní zvon a všichni vesničané odejdou přes radnici. Prohlédněte vesnici a poberte věci.
Tip – Slepice jsou snadno zničitelná zvířata ale může z nich vypadnout vajíčko.
Vajíčka – Vajíčka slouží k léčení a zbývají obvykle po slepicích. Také je možné se vajíčkem vybavit a hodit ho na nepřítele, což mu způsobí malé zranění.
– Bílé je běžné (obnoví málo HP)
– Hnědé je vzácnější (obnoví střední HP)
– Zlaté je velmi vzácné (obnoví max HP)
Rubín (1/39) – V truhle v malé boudě na okraji vesnice.
Sametová modř (2/39) – Na střeše velkého domu kde byla brokovnice.
DLC Zdobený náhrdelník (1/15) – V truhličce nalevo od radnice.

Bránou postupujte k farmě. V boudě u farmy je psací stroj. Zničte vesničany a prozkoumejte okolí.
Tip – Prase je celkem velké a středně odolné. Nic po něm nezbývá.
Tip – Kráva je poměrně odolná. Nic po ní nezbývá ale zranění ji rozzuří a může do vás narazit a zranit.
Špinavý perlový přívěsek / Perlový přívěsek (3/39) – Sestřelte schránku na větrníku nad studnou. Pokud přívěsek spadne do studny, bude špinavý a jeho hodnota bude nižší, takže ho sestřele až bude nad okrajem studny. 
Quest (1/19) – Znič modré medailony. Zničte 5 medailonů v oblasti farmy.

Odměna: Spinel 3x
Pokračujte k bráně mlýna a vstupte do budovy u ní. Je v ní nastražená nálož.
Tip – Nastražené dráty vedou k výbušninám. Můžete je střelbou odpálit anebo manuálně odpojit. Odpojenou bombu pak můžete odpálit střelbou až budou poblíž monstra.
Vzadu u žebříku je žlutá bylinka (vaše první). Nahoře je rozbitý mechanismus mlýna. Přejděte vrchem ke stodole.
Džbán (4/39) – Před stodolou v bedně.
Tip – Některé cennosti je možné vylepšit zasazením drahokamů. To výrazně zvedne jejich prodejní cenu.

Tip – Na některých dveřích jsou zámky. Můžete je zničit střelbou nebo do dveří třikrát kopnout.
Uvnitř je dřevěné ozubené kolo a kuchyňský nůž.

Kuchyňský nůž

– Slabší a výrazně křehčí než váš bojový nůž. Bývá k nalezení celkem často, takže jeho použití umožní šetřit trvanlivost bojového nože.
– Poškození: 0,50
– Trvanlivost: 0,25

– Rychlost útoku: 1,00

Do stodole vtrhnou vesničané vedení Brutem (muž s hlavou býka).
Tip – Brute je odolný a velmi nebezpečný se svou palicí. Má dlouhý dosah a útočí agresivně.
Pobijte vesničany.
Rubín (5/39) – V šuplíku stodoly.
Nahoře u brány vložte kolo do mechanismu, pákou ji otevřete a projděte. Dorazíte ke stavení se zamčenou bránou. Odtlačte vozík blokující cestu a sejděte po cestě dolů. Vesničané na vás spustí kamení, rychle uhněte (QTE). Obejděte zával a dorazíte k rybářské osadě. V okolí je spousta pastí a vesničané hází dynamit, tak opatrně.  
Mechanický kastelán (1/16) – Na zničené střeše v rozpadlé budově.
Tip – V celé hře je 16 figurek kastelána. Najděte a střelte všechny pro odměnu v NG+
Vyčistěte osadu.
DLC Safír (2/15) – Zničte schránku na stromě uprostřed osady.
Protože tunel blokují zamčené dveře, musíte vstoupit do zadního domku. V místnosti na stolku je Ohořelý rám obrazu (4/28). Odsuňte skříň, vzadu otevřete poklop a seskočte do podzemí, kde v pytli najdete spoutaného muže. Jenže vás překvapí nějaký obr, omráčí vás a vpíchne vám jakousi látku.

Kapitola 2
Proberete se svázaní s oním mužem. Představí se jako Luis Serra a řekne, že Ashley odnesli do kostela. Uvolníte se a řetězem zabijete jednoho vesničana. Než se ale stihnete dostat z okovů, Luis uteče.
Tip – Sebrali vám vaše věci. Než je získáte zpět, postupujte velmi opatrně.
Projděte tunelem, u mrtvoly najdete kuchyňský nůž. S ním (tiše) zabijte vesničany.
Rubín (6/39) – V pravé peci za dvířky.
Projděte k vratům z továrny. Otočte ventilem, který dočasně zvedne dveře do komory s vašimi věcmi. Rychle tam proběhněte než se uzavřou a poberte své věci. Venku za vraty vás uvidí obchodník.
Tip – U obchodníků lze nakupovat, prodávat, vylepšovat za běžné peníze a také kupovat speciální itemy za spinely. U obchodníků se dokončují questy a vyzvedávají odměny. Nabídka obchodníků se různí s tím, jak postupujete ve hře.
Obchodník (kapitola 2)
Vrhač šipek (10 000p)
SR M1903 (12 000p)
Puškohled (4 000p)
Sprej (5 000p)
Kufřík 7×12 (10 000p)
Recept: Šipky (6 000p)
1x kuchyňský nůž + 1x suroviny L = Munice šipek (2)
1x nůž + 1x suroviny L = Munice šipek (5)

Mapa pokladů: Vesnice (1sp)
Žlutá bylina (3sp)
Mstitel (5sp)
Žlutý diamant (3sp)
Laserový zaměřovač (10sp)
Tip – V kapitole 2 má obchodník speciální nabídku. Za koupi pušky SR M1903 dostanete zdarma Puškohled.

Vrhač šipek

– Šikovná věcička vystřelující tiché šipky, jež dokážou drobně poranit a hlavně zneschopnit nepřátele.
– Poškození: 1,20 – 2,40 (90 000p)
– Kapacita: 3 – 10 (49 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,35 – 0,94 / 1 šipka (44 000p)

– Kadence: 0,70 – 0,85 (56 000p)
– Přesnost: 3,0

– Exkluziv: Kapacita x2 (60 000p)
+ Zaměřovač

SR M1903

– Pušku účinná pro boj na dálku.
– Poškození: 2,5 – 5,3 (115 000 PTAS)
– Kapacita: 5 – 13 (36 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,23 – 0,61 / 1 náboj (44 000p)

– Kadence: 0,42 – 0,53 (52 000p)
– Přesnost: 5,20

– Exkluziv: Poškození x2 (100 000p)
+ Puškohled (1x / 2x zoom)
+ Vysoce výkonná optika (1x / 2x / 3x zoom)
+ Biosenzorický zaměřovač (termální 1x / 2x zoom)

Mstitel (Punisher)

– Solidní pistole za 5 spinelů. Má sice nižší poškození ale vyniká v průraznosti. Je užitečné ji koupit brzy a využívat proti vesničanům v zástupech za sebou.
– Poškození: 0,90 – 1,90 (81 000p)
– Kapacita: 12 – 24 (38 000p)
– Rychlost nabíjení: 1,10 – 1,50 (35 000p)

– Kadence: 1,05 – 1,91 (55 000p)
– Přesnost: 4,5

– Exkluziv: Penetrace skrz 5 cílů (70 000p)
+ Laserový zaměřovač pro snazší zacílení.

U obchodníka je psací stroj, na stole Tip obchodníka: rychlé zbohatnutí! (5/30) o hledání pokladů a je tu quest.
Quest (2/19) – Hubení škůdců. Zabijte v továrně 3 krysy.
Odměna: Spinel 3x
Pokračujte kolem zamčené brány do oblasti údolí. Po žebříku nahoru a skočte za bránu. Areál je plný vesničanů, takže je zlikvidujte (využijte pušku). V domku u brány je pár zásob (sprej) a ve větším domku za propastí je v poličce malý klíč.
Malý klíč – Klíčky slouží pro odemykání obyčejných zámků (šuplíků). Každý lze použít jen jednou.
Na střeše je šestihranný emblém.
Tip – Dejte si pozor na visutý můstek. Je možné ho zničit a může se s vámi utrhnout.
Vyjděte podél skály nahoru a ventilem mechanismu otevřete bránu.
Rubín (7/39) – V truhle nahoře u ventilu.
DLC Spinel (3/15) – Zničte schránku na dřevěné konstrukci nad mostem.
Vraťte se k továrně.
Elegantní maska (8/39) – Malým klíčem odemkněte skříň v místnosti továrny kde byla vaše výzbroj.
Vložte emblém do zámku u brány, otočte ho aby přesně zapadl, vysune se klika a bránu otevřete.
DLC Alexandrit (4/15) – Zničte schránku na vršku betonových trosek hned za bránou.
Safír (9/39) – Podlezte bednu u trosek u schodů a otevřete truhlu vzadu.
Pokračujte nahoru do kopce. V dřevěné boudě je Čmáranice o panenkách (6/30) o figurkách kastelána.
Mechanický kastelán (2/16) – V rohu dřevěné boudy.
Safír (10/39) – Sestřelte schránku visící mezi stromy před boudou.  
Perlový přívěsek / Špinavý perlový přívěsek (11/39) – Střelte prkno podpírající studnu a až se zavře, zničte schránku. Pokud schránku sestřelíte dřív, přívěsek spadne do studny a bude špinavý.
Z kopce přijde vesničan s motorovkou! Ustupujte a zničte ho. Dorazíte k domu starosty. Brána dál je zamčená, hlavní dveře domů také. Vstupte do domu bočními dveřmi. V hale jsou poházené fotky, Fotografie rodiny (7/30) a na stolku malý klíč. V chodbičce je skříň se zámkem na kód. 
Rubín (12/39) – V přízemí domu v šuplíku stolku.
Vyjděte do patra. Nad schody je psací stroj a na skříňce Iluminados 4:3 (8/30), kde se píše o obětech pro vůdce (plodiny, prase, dítě). Sejděte dolů a nastavte na zámku symboly dle knihy. Uvnitř je křišťálová koule, kterou vložte do dveří v patře a otočte jí, aby zrnka uvnitř tvořila symbol kultu. V ložnici je obraz vůdce kultu, na skříni Záznamy vesnice 3. svazek (9/30) o hladomoru. Na zdi sundejte obrázek, zatáhněte za páku a u stropu se odsune žebřík. Bohužel tam nedosáhnete. V šuplíku je klíč s insigniemi. Jak ho vezmete, překvapí vás vousáč, chytí pod krkem a rozpozná ve vás nakažení. Někdo zpoza okna vousáče vyruší a odejde.

Kapitola 3
Spojí se s vámi Huniganová ohledně informací o Serrovi Zpráva Louis Serra (10/30). Vyjděte z domu ven. 
Tip – Vzadu za domem kňučí pes, co uvíznul v pasti. Pomozte mu se uvolnit.
Klíčem (insignie) odemkněte bránu a pěšinou se vrátíte do vesnice. Věž se utrhne a zavalí část náměstí. Pobijte útočící vlky Colmillos.
Tip – Colmillos jsou agresivní vlčí bestie. Obvykle útočí ve smečkách. Při útoku po vás mohou skočit.
Starožitný kompas (13/39) – Malým klíčkem odemkněte skříňku v jednom z domů vesnice.
Obejděte trosky (přes dům vpravo nebo přes kanalizaci) a klíčem (insignie) odemkněte radnici. Uvnitř je spousta lebek, pár zásob a na stole před oltářem je Iluminados 4:9 (11/30) s kázání v komunitě.
Tip – Zmije je často ukrytá ve zničitelných bednách. Může vás uštknout a poranit. Její mrtvolu můžete vzít.
Zvířata k jídlu – Některá zabitá zvířata můžete sníst pro vyléčení.

Zmije (obnoví málo HP)
Okoun černý (obnoví střední HP)
Okoun černý (L) (obnoví hodně HP)

Okoun lunkerský (obnoví max HP)
Sametová modř (14/39) – Zničte schránku u stropu radnice.
Venku za radnicí je na stole psací stroj, vedle Tip obchodníka: Rozumná volba (12/30) o výhodách vrhače šipek. Opodál je obchodník.
Obchodník (kapitola 3)
TMP (10 000p)
Recept: Zábleskový granát (6 000p)
5x prach + 1x zdroje L = Zábleskový granát

Tip – V kapitole 3 má obchodník speciální nabídku. Sleva 20% na Vrhač šipek.

TMP

– Malý samopal s velmi vysokou kadenci ale nízkou účinností a přesností.
– Poškození: 0,50 – 1,10 (123 000p)
– Kapacita: 30 – 70 (82 000p)
– Rychlost nabíjení: 1,0 – 1,40 (38 000p)

– Kadence: 2,50
– Přesnost: 2

– Exkluziv: Poškození 1,5 (100 000p)

U obchodníka je quest.
Quest (3/19) – Lovec zmijí. Prodejte 3 zmije.
Odměna: Spinel 4x
Cesta vede na hřbitov u kostela.
DLC Smaragd (5/15) – Zničte schránku na stromě před hrobníkovou boudou.
DLC Prsten s červeným drahokamem (6/15) – V truhličce nalevo od vchodu do kostela.

Dveře kostela jsou zamčená a dřevěná vrata opodál také. Stavte se vzadu za kostelem. Je tu pár zásob a nahoře nad žebříkem zábleskový granát.
Elegantní spona (15/39) – V bedně za kostelem.
Quest (4/19) – Vykradač hrobů. Zničte emblémy náhrobků dvojčat (dva hroby vedle sebe).
Odměna: Spinel 2x
Do skladu kostela můžete bočním vchodem. Uvnitř je psací stroj, na stole je Fotografie Ashley (13/30), která je držená v kostele a na stěně Mapa břehu jezera (14/30) o klíči, který v jeskyni hlídá monstrum. V komoře kostela otevřete poklop, seskočte do tunelu a projděte ven, čímž obejdete zavřenou bránu. Přes dřevěnou konstrukci postupujte dál.
Tip – Na dřevěné konstrukci u explozivního barelu v zadní části visí schránka. Sestřelte ji. Později se bude hodit.
Cesta tunelem vás dovede k lomu. Těsně před ním je quest.
Quest (5/19) – Znič modré medailony 2. Zničte 5 medailonů v oblasti lomu a rybí farmy.
Odměna: Spinel 4x
Tip – V areálu lomu je spousta havranů. Zničte je najednou zábleskovým granátem.
Rubín (16/39) – Zničte schránku na lanech nahoře v lomu. 
Přes lom a další tunel vstupte do jeskyně. Je zde psací stroj, na stěně Tip obchodníka: Získejte peníze zpět! (15/30) o možnosti prodat věci a obchodník. V bedně je šestihranný díl A a pár zásob je i dole u mola.
Mechanický kastelán (3/16) – Na bedně dole u mola.
V rohu sálu vaše první střelnice. 

Střelnice 1
Na střelnici na stolku jsou Pravidla pro cvičnou střelbu (16/30). Vyberte si nabízenou výzvu a nastřílejte dostatek bodů. Za plnění výzev vyhrajete stříbrné žetony a zlaté žetony. Ty pak vložte po třech do automatu a náhodně získáte přívěšek pro kufřík.
Výzva 1-A (SG-09 R)
Výzva 1-B (SR M1903)
Výzva 1-C (SG-09 R + SR M1903)

Tip – 

Dveřmi opusťte jeskyni. Na vyhlídce prohlédněte dalekohledem jezero (chlápky na loďce krmící vodní monstrum / loděnice vpravo / hrad). Na skále nad břehem je Při nedostatku lodního paliva (17/30) o palivu v rybárně. Slezte dolů, prohlédněte chýše kvůli zásobám, všimněte si člunu bez paliva a desky s chybějícími ornamenty. Vylezte zase nahoru a tunelem dojdete k rybí farmě. Utrhne se s vámi můstek a spadnete do vody. Vyčistěte farmu od nepřátel (pozor na Brute).
Tip – Okoun černý je sladkovodní ryba, která se objevuje ve vodních oblastech, poprvé zde. Můžete ho ulovit a vzít jako předmět.
Starožitná dýmka (17/39) – Zničte schránku na okraji, u domku nad vodou.
V zadní části ve vodě je truhla s šestihranným dílem B a v zadním domku je palivo pro čluny.
DLC Stříbrný žeton (7/15) – Zničte schránku u stropu v chajdě kde bylo palivo.
V šuplíku v jednom domku je malý klíč. Přes horní část okraje osady se vraťte zpět. Zajděte ještě k obchodníkovi dokončit questy.
Mosazné kapesní hodinky (18/39) – Malým klíčem odemkněte skříňku dole u mola (pod obchodníkem).
Vydejte se k břehu, kanystrem natankujte a vyjeďte na jezero.

Boss 1 – Del Lago

– Na jezeře selže člunu motor a zaútočí monstrum. Jste jím vláčení po jezeře. Můžete pouze částečně korigovat směr a především musíte vrhat harpuny na monstrum.
– Když Del Lago zaútočí na člun, snažte se mu zasadit co nejvíce ran a omezit poškození člunu.
– Po mnoha zásazích harpunou monstrum chcípne.

Kapitola 4
Máte sen o vůdci sekty, který se vás snaží zotročit. Dojedete k loděnici, kde vystoupíte. V budově loděnice na skřipci je Roztrhaná důstojnická čepice (18/30) od poldy. Vyjděte ven, přes plácek a skrze malý tunel. Na druhé straně uvidíte jak se hlava jednoho vesničana utrhne a z krku my vyroste velké chapadlo – Ganado. Zničte ho.
Tip – Od nynějška se Ganado může stát ze všech běžných vesničanů a případně i z jiných typů nepřátel.
Cesta vede do jeskyně fresek, kde si všimněte oltáře a mapy na stěně, která znázorňuje dvě místa u jezera. Vyjdete u malého mola. V bedně je starý klíč od Svatyně. a na zdi quest.
Quest (6/19) – Lov vejce. Najděte a prodejte zlaté vejce.
Odměna: Spinel 3x
Vezměte člun u mola a vyrazte.
Tip – Na člunu můžete volně cestovat. Případné cíle (bedny, ryby) lze ničit harpunami. Na jezeře je mnoho míst, kde můžete nalovit ryby.
Pokračujte jeskynní řekou a vystupte o kus dál. Projděte přes jeskynní systém.
Sametová modř (19/39) – Zničte schránku nad světlem ve výklenku v jeskyni (nedaleko mostu).
DLC Stříbrný žeton (8/15) – Zničte schránku u stropu jeskyně poblíž řeky.
Vyšplhejte nahoru a všimněte si zavřených dveří a mechanismu. V okolí jsou na zdech nakreslené tři žluté symboly, na mechanismu stiskněte tlačítka s těmito symboly a seberte z oltáře hlavu odpadlíka. Vraťte se ke člunu. Projeďte skrze jeskyni, dál na západ a vyjedete na pobřeží pod kostelem. Je zde pár zásob.
Alexandrit (20/39) – Sestřelte schránku vysoko nahoře na dřevěných konstrukcích pod kostelem. Pokud jste ji sestřelili už předtím, cennost už bude dole.
Skvostný náramek (21/39) – Klíčem svatyně odemkněte truhličku svatyně.
Projeďte tunelem na jezero. Uprostřed je vrak lodi.
Alexandrit (22/39) – V bedně na vraku.
Red9 (23/39) – V truhle vzadu na vraku.

Red9

– Pomalá ale silná a stabilní pistole.
– Poškození: 1,50 – 2,70 (155 000p)
– Kapacita: 8 – 16 (36 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,85 – 1,25 (43 000p)

– Kadence: 0,90 – 1,26 / (50 000p)
– Přesnost: 3,0

– Exkluziv: Poškození x1,5 (100 000p)
+ Z

Na druhé straně jezera je malá pláž a na ní spousta slepic. Seženete zde všechny tři typy vajec i to zlaté! 
Sametová modř (24/39) – Na sudu vzadu za klecemi.
Nyní pokračujte člunem do jeskyně pod hradem. Je tu malá dřevěná stavba. Nejprve vylezte na střechu a všimněte si tří žlutých symbolů. Ty pak opět stiskněte na mechanismu dveří. Z oltáře seberte hlavu rouhače a z bedny vedle šestihranný díl C.
Rubín (25/39) – Sestřelte schránku v komoře nahoře (vede tam žebřík u oltáře).
DLC Rubín (9/15) – Zničte schránku nad žebříkem na střechu.
Nyní se na člunu vydejte k osadě u jezera.
Perlový náramek (26/39) – Klíčem (svatyně) odemkněte truhličku svatyně v osadě.
Klíčem (insignie) odemkněte dveře do tunelu.
DLC Spinel (10/15) – Zničte schránku u stropu v jeskyni za dveřmi.
Na trámu visí quest.  
Quest (7/19) – Chyť mi velkou rybu. Vyjeďte se člunem na jezero, vyhledejte místo dle fotografie (u loděnice), harpunou ulovte lunkerského okouna a prodejte ho.
Odměna: Spinel 4x
V jeskyni si všimněte umučené ženy. Vylezte po žebříku k lesnímu oltáři. Na vozu je malý klíč
Mechanický kastelán (4/16) – Za plotem u lesního oltáře. 
Vraťte se dolů (pozor na ganado ze psů) a běžte do domu, kde jste tehdy nalezli Serru.
Zlatý prut (27/39) – Malým klíčem odemkněte skříňku v domě, kde byl držen Luis Serra.
Slezte až do podzemí, kde jste Serru našli v pytli. Leží zde Deník starého muže (19/30) o chlapci.
Prsten s červeným drahokamem (28/39) – Na konci tunelu, kde byl v pytli držen Serra.
Vraťte se nahoru.
Tip – Tunel vedoucí zpět směrem k farmě je zavalený.
Tip – Na stromě u okraje osady je brouk nosorožík.
Nosorožík – Velmi vzácný brouk. Dá se zkonzumovat, což vás sice nevyléčí ale zvedne max HP podobně jako žlutá bylinka. 
Nyní zajeďte člunem na pláž, kde jste natankovali první člun.
Zvrácená modla (29/39) – Vložte do ornamenty šestihranné díly A, B, C a otočte jimi po trojicích tak, aby tvořily obrazec. Odsune se přihrádka.
Je čas se vrátit k oltáři v jeskyni. Na dlaně položte hlavy odpadlíka a rouhače a seberte kostelní insignii. Nyní máte konečně prozkoumáno vše na jezeře.

Vraťte se k obchodníkovi u doku. Má na skladě nové zboží. 
Obchodník (kapitola 4)
Raketomet (80 000p)
Vylepšení kufříku 8×12 (20 000p)
Recept: Připevnitelné miny (8 000p)
8x prach + 1x suroviny S = Připevnitelné miny (4)

Kufřík: Černý (8sp)
Červený beryl (4sp)
Vysoce výkonná optika (7sp)
Elegantní maska (2sp)
Pažba TMP (8sp)

Tip – V kapitole 4 má obchodník speciální nabídku. Sleva 20% na Recept na připevnitelné miny.

Raketomet

– Speciální zbraň na jedno použití. Po výstřelu je nutné koupit nový raketomet.

Vydejte se cestou zpátky ke kostelu. 
Motýlí lampa (30/39) – Klíčem (svatyně) odemkněte truhličku svatyně před lomem.
V lomu se uzavřou vraty a nějaký červený sektář na vás pošle obří monstrum.

Boss 2 – El Gigante

– Gigante je obří bestie. Je pomalý ale velmi silný a odolný. Když se napřáhne k úderu snažte se včas uhnut nebo mu proběhnout mezi nohami.
– Palte na hlavu a po několika ranách mu ze zad vyleze parazit. To je zranitelný cíl. Střílejte do parazita. Dostatečné poranění způsobí, že El Gigante padne na kolena. Tehdy na něj můžete skočit a sekat parazita nožem.
Tip – Pokud jste u starostova domu zachránili psa, přijde na pomoc. Na čas El Giganta zaměstná a nakonec ho jednou sám ochromí, když Gigante vrazí hlavou do stěnu lomu.
– Pokračujte v ničení parazita dokuid El Gigante nepadne.
– Z těla El Gigante zbude cennost žlutý diamant

V jeskyni odkud obr vyšel je Záznam o chovu (20/30) o výchově El Giganta a jeho uspání. Vydejte se zpátky ke kostelu, vložte kostelní insignii do dveří a vstupte. V kostele na poličce u oltáře je malý klíč a za sloupy ve skříni modrý kotouč.
Žlutý diamant (31/39) – Malým klíčem odemkněte skříňku v boční místnosti kostela.
Zatáhněte za páku u oltáře a vložte modrý kotouč k ostatním. Otočte barevnými kotoučemi tak, aby barevná sklíčka na vitríně přesně zapadla ke znaku sekty. Otevře se mříž a cesta nahoru. Vzadu v patře u okna je Rozbitý mobil (21/30). Za dveřmi ve skladu konečně najdete Ashley. Málem vás praští svícnem ale uklidníte ji, jenže ke kostelu míří vesničané.

Kapitola 5
Vesničané vejdou do kostela ale mříž zahrazuje cestu dolů.
Tip – Ashley vás bude doprovázet. Musíte ji chránit, případně likvidovat nepřátele, kteří se jí pokusí unést. Ashley vám může pomoci dostat se do nových míst.
Žlutý diamant (32/39) – Zničte schránku ve skladu kostela kde byla Ashley. 
Zvedněte Ashley nad žebřík na půdu, ona ho sundá a můžete vylézt. Nahoře jsou připevnitelné miny (vaše první). 
DLC Brýle (Wellington) + Zlatý žeton (11/15) – Ve skříňce na půdě. 
Vyskočte oknem ven a dole odtlačte skříň blokující cestu před kostel.
Tip – Ashley můžete dát dva příkazy. Aby se držela stranou / aby šla těsně za vámi.
Vyčistěte kostel od vesničanů a vydejte se k radnici. U ní je nový quest
Quest (8/19) – Divokej čokl. Zabijte velkého psa u starostova domu.
Odměna: Spinel 8x
Tip – V kapitole 5 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Red9, v případě že ho nemáte z vraku lodi na jezeře.
Přes radnici se vraťte do vesnice. Pobijte nové vesničany. Poté zvedněte Ashley aby vlezla do stodoly a otevřela vám vrata.
Elegantní náramek (33/39) – V truhle ve stodole. Zničte schránku ve skladu kostela kde byla Ashley. 
DLC Stříbrný žeton (12/15) – Zničte schránku u stropu ve stodole.
Vydejte se k domu starosty. 
Tip – Cesta dál k továrně je zablokovaná padlým stromem.
Zajděte do ložnice domu, zvedněte Ashley nad žebřík, ona ho sundá a vylezte na půdu. Jsou tam Záznamy vesnice 2. svazek (22/30) o rozvoji vsi, u zdi Portrét otce (23/30) s fotkou starosty a Fotografie továrny (24/30) z její stavby.  
Mechanický kastelán (5/16) – Na půdě starostova domu na polici.  
Prolezte do kouta půdy, kde u zdi je Záznamy vesnice 1. svazek (25/30) o požáru domu a na skříni Fotografie chlapce a jeho dědečka (26/27), z rodiny Navarrových z 1981.
Starožitný fotoaparát (34/39) – Na skříni v koutě půdy. 
Slezte dolů a běžte ven. Za bránou uvidíte velkého čokla jak uteče do vesnice. Jděte tam a zlikvidujte ho.
Tip – Velký čokl má pokročilou mutací Ganado. Je ještě mnohem odolnější. Využijte silné zbraně jako brokovnici a granáty.
Přes balkon velkého domu překonejte trosky a vydejte se k farmě. Je plná nových vesničanů, takže je pobijte. V přízemí mlýna je nově psací stroj a obchodník.
Starožitný dýmka (35/39) – Klíčem (svatyně) odemkněte truhličku svatyně na farmě.
Pokračujte přes most k domu. Luis Serra vás pozve dovnitř, schováte Ashley a připravíte se držet vilu před masivním útokem vesničanů. 
Tip – Luis vám pomůže se svojí Red9. Krom toho si od něj můžete občas vyzvednout extra munici.
Rychle poberte zásoby a barikády
Tip – Barikádami můžete zatlouct některá okna a zpomalit příval nepřátel.
Držte se před útokem vesničanů. Po čase se přesuňte do patra a dál držte dům. Dorazí i jeden Brute ale odolávejte dál. Po nějaké době vám Ashley otevře únikovou cestu. Luis vám oznámí, že vy i Ashley v sobě máte parazita „Plaga“ který vás časem změní jako vesničany ale dá se vyoperovat ven. Poté odejde

Kapitola 6
Luis se setká s Adou, která po něm chce jakýsi jantar. Protože zpátky do domu nemůžeete, pokračujte cestou dál.
DLC Červený beryl (13/15) – Zničte schránku nahoře u příbytku obchodníka.
Narazíte na chýši. Uvnitř je psací stroj, v rohu obchodník a na stole je Tip obchodníka: půlnoční procházka (27/27) o výhodě zábleskových granátů.
Má na skladě nové zboží. 
Obchodník (kapitola 6)
Riot Gun (28 000p)
Střelný prach 10x (2sp)
Pažba Red (9sp)
Tip – V kapitole 6 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Vylepšení kufříku 8×12 a sleva 50% na Recept na zábleskové granáty.

Riot Gun

– Kvalitní brokovnice s velkou přesností.
– Poškození: 6,40 – 12,80 (170 000p)
– Kapacita: 7 – 12 (52 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,33 – 0,97 / 1 náboj (52 000p)

– Kadence: 0,75 – 1,10 (46 000p)
– Přesnost: 3,5

– Exkluziv: Poškození x1,5 (80 000p)

Kus dál u brány visí Posílení obrany (28/28) o zabezpečení od lorda Saddlera. Projděte bránou. Před vámi je úzká skalní stezka, snažte se nepřátele zlikvidovat tiše.
Tip – Pokud se prozradíte, zaútočí skupina vesničanů a Brute.
Žlutý diamant (36/39) – V truhle na dřevěné konstrukci. 
Další bránou pokračujte k lomu. Před vámi je brána ke kontrolnímu bodu. 
Kalich smíření (37/39) – V truhle v boudě. 
Mechanický kastelán (6/16) – Před bránou vpravo u hořící hranice. 
Projděte bránou do oblasti kontrolního bodu. Cestu dál blokují zamčená masivní vrata.
DLC Spinel (14/15) – Zničte schránku nahoře před zamčenými vraty.
Elegantní spona (38/39) –
Klíčem (svatyně) odemkněte truhličku svatyně v patře na dřevěné konstrukci.
Prohlédněte oblast, vyjděte na dřevěnou konstrukci do patra a vstupte do domu.
Tip – Můžete nařídit Ashley aby se ukryla v některých objektech (šatní skříně…).
Schovejte Ashley, přes balkon skočte dolů za plot a otevřete přízemí domu, kde najdete kliku. Jak ji zkusíte vzít do místnosti se motorovkou prořežou dvě vesničanky a kliku vezmou.
Tip – Dvě sestry jsou velmi nebezpečné. Vydrží mnohem víc než běžný vesničan s motorovkou. Z těla první zůstane safír, z těla druhé klika.
Využijte areál stanoviště (pozor na nové vesničany) a sestry udolejte. Seberte z nich kliku od kontrolního stanoviště, vložte ji do vrat a otevřete je. Cesta vás dovede k domku kam skočte střechou. Je tam pár zásob. Pokračujte vraty dál jenže zezadu vás překvapí vousatý obr.
Tip – Obra nemůžete zabít a pokud chytí Ashley, okamžitě ji odnese a končíte.
Rychle utíklejte vpřed, koste vesničany a prchejte s Ashley dál. Oběhněte vozík s výbušným sudem a běžte na můstky. Sice se utrhnou ale dostanete se na protější strany a uniknete kazateli. Před budovou je psací stroj a obchodník. Vstupte do budovy jatek kde vás znovu napadne kazatel. 

Boss 3 – Bitores Mendez

– Po explozi sudu Mendezovi shoří plášť a ukáže se, že je zmutavaný a parazit mu tvoří páteř. 
– Mendez má spoustu nebezpečných útoků, používá je dle toho zda bojujete v přízemí nebo v patře. Vyhýbejte se útokům jeho parazitických končetin, bodání a sekání.
– Zranitelným bodem je oko, které má na zádech. Pokud ho dostatečně ochromíte střelbou do hlavy, na čas padne a oko odkryje. Je šance 
– Po dostatečném poškození Mendezovi odpadnou nohy a začne se pohybovat po trámech a přeskakovat po nich. Nyní na dálku vrhá různé hořící objekty nebo sudy. Včas uhněte, případně sudy odpalte.
– Z jeho těla vypadne Méndezovo falešné oko.

Po smrti Mendeze je budova v plamenech ale stále máte čas pobrat věci. Poté vyskočte oknem, kde čeká Ashley. Spolu pokračujte do kopce ke hradu.
Smaragd (39/39) – Zničte schránku na stromě nad autem.
DLC Barva vlasů (červená) + Zlatý žeton (15/15) – Ve skříňce na korbě vozu.

Vstupte do hradu a most za vámi se zvedne.

Hodnoty pokladů sehnatelné poprvé v oblasti vesnice.
2500p – Sametová modř
3000p – Rubín
4000p – Safír
5000p – Perlový náhrdelník / Smaragd
6000p – Alexandrit / Prsten s červeným drahokamem
7000p – Elegantní spona / Starožitná dýmka / Žlutý diamant
8000p – Starožitný kompas / Mosazné kapesní hodinky
9000p – Červený beryl

10 000p – Zlatý prut / Starožitný fotoaparát
12 000p – Perlový náhrdelník / Méndezovo falešné oko
15 000p – Zvrácená modla
/
4000p (až 21 600p) – Džbán

4000p (až 26 400p) – Skvostný náramek
5000p (až 36 400p) – Elegantní maska
5000p (až 37 800p) – Motýlí lampa
6000p (až 22 800p) – Elegantní náramek
7000p (až 47 600p) – Kalich smíření

11 000p (až 64 500p) – Zdobený náhrdelník

 

Hrad

Zkontaktuje vás Luis, domluví setkání na nádvoří a pošle Čtvrtletní zjištění – výňatek (1/22) o vývoji plagy. Na dvoře v příbytku je Tip obchodníka: Pistole pro vás! (2/22) o shrnutí pistolí. Vedle je psací stroj a obchodník, který má spoustu nového zboží.
Obchodník (kapitola 7)
Riot Gun Blacktail (24 000p)
Stingray (30 000p)

Broken Butterfly (42 000p)
Zdroje (L) (1 900p)
Recept: Náboje magnum (7 000p)
17x prach + 1x suroviny S = Munice magnum (3)
Mapa pokladů: Hrad (3sp)
Kufřík: Kožený (12sp)
Exkluzivní vylepšovací tiket (30sp)
Tip – V kapitole 7 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Broken Butterfly a k tomu zdarma recept na munici magnum.

Blacktail

– Výkonná kompaktní pistole. Velmi solidní a malá.
– Poškození: 1,40 – 2,40 (141 000p)
– Kapacita: 9 – 13 (44 000p)
– Rychlost nabíjení: 1,20 – 1,60 (46 000p)

– Kadence: 1,19 – 2,20 (70 000p)
– Přesnost: 4,2

– Exkluziv: Poškození x1,5 (100 000p)

Stingray

– Velmi solidní poloautomatická puška.
– Poškození: 3,30 – 4,90 (140 000p)
– Kapacita: 10 – 18 (70 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,84 – 1,18 (58 000p)

– Kadence: 0,73 – 0,92 (88 000p)
– Přesnost: 5,4

– Exkluziv: Kadence x2 (60 000p)
+ Puškohled (1x / 2x zoom)
+ Vysoce výkonná optika (1x / 2x / 3x zoom)
+ Biosenzorický zaměřovač (termální 1x / 2x zoom)

Broken Butterfly

– Magnum revolver. Velmi vysoká síla ale pomalé nabíjení a vzácná munice.
– Poškození: 15,0 – 27,0 (168 000p)
– Kapacita: 6 – 10 (90 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,37 – 0,86 / 1 náboj (66 000p)

– Kadence: 0,90 – 1,33 (90 000p)
– Přesnost: 2,0

– Exkluziv: Poškození x1,5 (100 000p)

Vybavte se a vydejte se do hradu.
Starožitný kompas (1/41) – V truhle za příbytkem obchodníka.
Vydejte se nahoru po schodišti. U hradby dalekohledem prozkoumejte okolí (sektáře / vůdce sektářů v červeném / katapult). Pokračujte nahoru a do budovy. V kapli jeden sektář zmutuje do nové plagy.
Tip – Mandibula je větší než Ganado. Je to celá tlama parazita vystupující z krku. Velmi smrtící na malou vzdálenost. 
Zničte Mandibulu a z těla vypadne nůž.

Nůž

– Standartní nůž je o trochu trvanlivější než kuchyňský nůž.
– Poškození: 0,50
– Trvanlivost: 0,50

– Rychlost útoku: 1,00

Postupujte přes most do oblasti hradeb. Nahoře mají katapulty.
Tip – Vyhýbejte se brutálně zraňujícím dopadům katapultových střel.
Proběhněte kolem zničeného altánu.
DLC Safír (1/17) – Zničte schránku za bránou na prvním patře.
Vyběhněte po schodech. Hlavní brána je zamčená, takže proběhněte doprava a zamiřte k malé věžičce. Seskočte dolů. Je zde kanón. Zničte závaží aby se zvedl nahoru. Projděte spodem, přes nízké hradby a po žebříku nahoru.  
Elegantní náramek (2/41) – V truhle nad žebříkem. 
Proběhněte znovu k věžičce, chopte se kanónu a zničte s ním zbylé katapulty a hlavně zamčenou bránu. Projděte na nádvoří.  
Quest (9/19) – Znič modré medailony 3. Zničte 6 medailonů v oblasti hradní brány.
Odměna: Spinel 5x
Pokračujte do hradu. V předsálí je obchodník. V audienčním sále vás uvítá skrček Ramón, chce Ashley a pošle na vás sektáře. Někteří mají štít, takže opatrně. Pobijte je. Hlavní dveře dál jsou zamčené. Zvedněte Ashley aby přelezla zeď a otevřela vám mříže do levého křídla.
Elegantní lahvička na parfém (3/41) – V truhle za podchodem pod hlavními dveřmi.
Protáhněte se škvírou ve zdi. 
Rubín (4/42) – Zničte schránku ve slepé chodbě za dřevěnými deskami.
Dojdete do mučírny ale mříže dál jsou zamčené. Na stole je Poznámka správce (3/22) o držení monstra. Projděte doleva, skrze cely a u mrtvoly je klíč od žaláře. Při pokusu odejít se pod vámi prolomí podlaha a spadnete do kobky se slepým monstrem.
Tip – Garrador je obrovský slepý válečník s ostrými železnými drápy namísto rukou. Protože nevidí, lze se k němu připlížit zezadu a závažně ho poranit nožem.
Odejděte od Garradora ale brzy se uvolní a půjde za vámi. Ve velkém sále ho zničte. Klikou zvedněte mříž, projděte nahoru a vratíte se tudy k Ashley. Klíčem odemkněte mříže a po žebříku vylezete do skladu.  
Spinel (5/41) – Na polici ve skladu.
DLC Stříbrný žeton (2/17) – Zničte schránku u stropu ve skladišti. 
Mechanický kastelán (7/16) – V horní polici ve skladu uprostřed.
Pokračujte do pokladnice. Na čtyřech freskách jsou tři meče – zlatý meč, rezavý meč a železný meč. Jeden chybí. Na bráně jsou tři symboly (jelen, orel, had). Zatáhněte za táhlo u symbolu jelena a střelte symboly orla a hada za bránou. Ta se otevře a najdete zakrvácený meč. Umístěte meče na správné fresky (železný meč – rytíř, zlatý meč – král, krvavý meč – bitva, rezavý meč – hrob). Otevře se cesta dál.
Zlatý náramek (6/41) – V truhle za pokladnicí.
Dorazíte na balkon nad audienčním sálem. Na konci skopněte žebřík pro snazší návrat.
Zlaté přesýpací hodiny (7/41) – Přeskočte přes zadní lustr na protější strany a seskočte do otvorem k truhle za mřížemi.
Na bráně si všimněte dvou symbolů (ryba, had). Zatáhněte symbol ryby, přeskočte přes lustr na protější stranu a tam najdete symbol hada. Otevřete mříže na balkon kde byl Ramon a pokračujte dál. 
DLC Spinel (3/17) – Zničte schránku u stropu v místnosti za audienčním sálem.
V boční komoře je psací stroj a Parazité a jejích ekosystémy 2. (4/22) o typech parazitů. Před vámi je vodní sál plný sektářů. Pobijte je a všimněte si chybějícího ventilu uprostřed. V levé části seskočte dolů, vyčistěte spodní patro a u sochy vezměte svatozář, což je vlastně onen ventil. Vložte svatozář do mechanismu dole, čímž spustíte schody zpět nahoru, pobijte nové sektáře a svatozář vložte do mechanismu uprostřed. v horním patře sálu otočte ventilem, což z vody vysune část mostu. Zbylé ventily jsou ale nahoře. Vysaďte tam Ashley a chraňte ji před sektáři než otočí oba další ventily a vrátí se dolů. Společně projděte přes most a ven na dvorek s kašnou. Zvedněte Ashley aby zezadu otevřela branku a společně pokračujte dál. V Ashley se probere parazit, pokusí se vás bodnout nožem a uteče.

Kapitola 8
Nyní jste bez Ashley. 
Tip – Ve vodě kolem kašny je několik černých okounů.
Tip – Na zdi u okraje kašny je brouk nosorožík.
V boudě za dveřmi je psací stroj a obchodník.
Obchodník (kapitola 8)
Ochranná vesta (18 000p)
Matilda (10sp)

Matilda

– Pokročilá pistole s nízkou účinnosti ale velkou kapacitou zásobníku a přesností. 
– Poškození: 1,30 – 2,0 (146 000p)
– Kapacita: 18 – 30 (52 000p)
– Rychlost nabíjení: 1,00 – 1,40 (38 000p)

– Kadence: 0,96 – 1,63 (62 000p)
– Přesnost: 3,5

– Exkluziv: Kapacita x2 (70 000p)

Cesta nahoru vás zavede do místnosti s oltářem a uctívači, naštěstí jsou to sochy. Dveře dál jsou ale zamčené. Přeskočte zábradlí do vinného sklípku. Dole jsou dveře se sochami (jedné chybí lucerna) a na trámu je Uložení karmínového plamene (5/22) o plamenu co odhalí cestu. Vedle je vinný sklep, kde s fanatikem v červeném rouchu.
Tip – Červený fanatik dokáže svým zaříkáním probouzet parazity, což vás na čas ochromí a navíc dokáže proměnit ostatní fanatiky v Ganado nebo Mandibuly.
Snažte se tiše zlikvidovat co nejvíce ostatních, protože jakmile si váš červený všimne, pošle je na vás.
Tip – V patře můžete pákou shodit lustr, což zabije fanatiky pod ním.
Z těla červeného vezměte karmínovou lucernu. Ubraňte se tvrdému náporu, využijte patro a fanatiky pobijte.  
Zrcadlo s perlami a rubíny (8/41) – V truhle v zadní části sklepa. 
Umístěte lucernu na sochu a otevře se průchod. Z haly s rytíři je možné se vrátit nahoru k oltáři ale hlavně pokračujte dál.
DLC Alexandrit (4/17) – Zničte schránku u stropu v chodbě za místností s rytíři.
V pokoji vazače vás překvapí Ada. Po rvačce se rozejdete.
Extravagantní hodiny (9/41) – V truhle v pokoji. zadní části sklepa. 
DLC Stříbrný žeton (5/17) – Zničte schránku u stropu v rohu pokoje.
V pokoji si všimněte stěny s otvory pro kameny kde je už umístěný jeden liturgický kámen. V polici je litografický kámen B, na polici u knih je litografický kámen C a ve vitríně litografický kámen D. Prohlédněte kameny (každý má dva symboly na rubu a líci) a umístěte je do otvorů stěny. Přeházejte je tak aby odpovídaly symbolům jak barvou, tak i tvarem rámečku (nahoře červený štít, vpravo modrý meč, dole modrá zbroj, vlevo červená helma). Otevře se průchod. Na stole v další místnosti je Iluminados 3:2 (6/22) o dalším kázání. Před sebou uvidíte jak cosi proběhne. V té místnosti je malý klíč.
Mosazné kapesní hodinky (10/41) – Malým klíčem odemkněte skříňku ve vazačství.
O kus dál zaútočí Plaga arana.
Tip – Arana jsou agresivní pavouci, kteří dokážou skočit na záda oběti, ovládnout ho a velmi agresivně poslat proti vám. Snažte se Arany ničit než si vyberou hostitele.
Chodby vás dovedou do přízemí, kde je psací stroj a obchodník. Zničte závaží a vyjděte otevřenou bránou na hradby. Pokoste sektáře na hradbách, zničte závaží, což spustí most a projděte do první věže.
Tip – V oblasti věží jsou zlaté páky, které otevírají / zavírají dveře dle symbolu na nich (slunce / měsíc).
Pákami v přízemí a v patře otevřete sluneční dveře, projděte přes věž a seskočte do spodního patra. Tady pákou otevřete měsíční dveře, projděte a seskočte níž dírou v podlaze. 
Zdobený náhrdelník (11/41) – V truhle u paty žebříku pod dírou.
Vylezte po žebříku a vystoupejte do druhé věže. Pákou otevřete měsíční dveře a vyjděte na vrchol věže. Na tvrzi je obrněný El Gigante a vrhá sem kameny.
Tip – Nemá cenu na El Gigante střílet, pouze se vyhýbejte kamenům a skrývejte se za překážky.
Skočte z věže doprava, směrem k první věži. 
Tip – U bran věží jsou závaží, takže stačí střelit a brána se otevře.
Vylezte z této strany na první věž. 
Mechanický kastelán (8/16) – Na první věži vzadu za barikádou. 
Smaragd (12/41) – V truhle na první věži. 
Vraťte se na druhou věž, skočte doleva a běžte podél hradeb. Z třetí (rozbité) věže seskočte dolů a pákou ve věži otevřete měsíční dveře. Seskočte ještě níž.
Rubín (13/41) – Zničte schránku u stropu ve spodní místnosti.
Následně vylezte zpět nahoru na dřevěnou konstrukci a proběhněte měsíčními dveřmi do čtvrté věže. Uvnitř je kanón! Zničte jeho závaží zde i o patro výš a nechtě kanón vyjet na vrchol. Chopte se ho a jedinou střelou zničte El Giganta! Pak ještě rozbijte bránu dál. Seskočte z věže a projděte k bráně. El Gigante vás z posledních sil zkusí chytit ale zřítí se dolů. Vyjdete na hradbu s výhledem na zahrady hradu.  
DLC Stylová maska + Zlatý žeton (6/17) – Ve skříňce u barikády. 
V pokoji najdete Ashley. Už je v pořádku a vyčítá si útok na vás, takže ji uklidníte.

Kapitola 9
Tip – Od této kapitoly můžete vylepšovat zbraně na úrovně 4 a 5. A také kupovat exkluzivní vylepšení.
Spojí se s vámi Luis a požaduje záchranu v tanečním sále. Prohlédněte pokoj a vydejte se ven. V bednách nalevo je těžký granát.

Těžký granát

– Silnější explozivní granát. Velmi účinný na silná monstra a na skupiny.

Dole je zahradní bludiště a v jeho středu zamčená mříž. Vylezte na věžičku a pákou stáhněte první ze tří praporů nad mříží. Vstupte do bludiště. Je plné vlků Colmillos, tak opatrně. 
Mechanický kastelán (9/16) – V severozápadním cípu bludiště (pod schodištěm) mezi harampádím.
Postupujte přes bludiště, po jeho obvodu a okolo kašny.
Elegantní šachovnice (14/41) – V truhle ve výklenku ve východní části bludiště.
 V jihovýchodním cípu bludiště je druhá věž s pákou na spuštění praporu. Pokračujte bludištěm do jihozápadní části. Nechte Ashley podržet páku aby se otevřely dveře a projděte nahoru do třetí věže. Přiběhne skupina sektářů a pokusí se Ashley chytit, takže seskočte dolů a ochraňte ji. Po spuštění tří praporů se mříž otevřela ale také se otevřela mříž vedoucí zpět na místo, kde vás Ashley napadla (u kašny). Vraťte se tudy k obchodníkovi u vinného sklípku (má nové zboží).
Obchodník (kapitola 9)
Vylepšení kufříku 8×13 (36 000p)
Kalich smíření (3pt)
Vezměte Ashley za vinný sklípek do místnosti s rytíři. Tady narazíte a oživlou zbroj.
Tip – Armadura je plaga parazit v brnění rytíře. Je pomalý ale díky brnění těžko zasažitelný.
Zvedněte Ashley a nechte ji z druhé strany otevřít mříž. Ve skladu uvnitř je Chronologie rodiny Salazarů (7/22) o členech rodiny.  
Zvrácená modla (15/41) – V truhle ve skladu. 
Nyní zajděte zpět do zahrady a pokračujte dveřmi, jež otevřely tři praporky. Dorazíte do velkého sálu se sochami.
Alexandrit (16/41) – Zničte schránku, kterou drží zadní pravá socha.
V komoře vedle je psací stroj a obchodník. Na stole je Tip obchodníka: Vylepšení další úrovně! (8/22) o nových úrovních vylepšení a v rohu je střelnice!  
Quest (10/19) – Znič modré medailony 4. Zničte 6 medailonů v oblasti velkého sálu.
Odměna: Spinel 5x

Střelnice 2
Vyberte si nové výzvy a nastřílejte dostatek bodů.
Výzva 2-A (TMP)
Výzva 2-B (Riot Gun)
Výzva 2-C (TMP + Riot Gun)

V patře velkého sálu je neúplná socha a vedle zamčené dveře s vyobrazením trohlavého zvířete. Na stěně je další quest.  
Quest (11/19) – Další kontrola škůdců. Zabijte 3 krysy v oblasti velkého sálu a knihovny.
Odměna: Spinel 3x
Projděte dveřmi do jídelny. Prohlédněte obrazy krále a královny a vyhledejte sezení u stolů se stejnými předměty. Na jedno místo posaďte Ashley, na druhé sebe a společně zazvoňte. Otevře se socha s hadí hlavou. Pokračujte o patro výš do zbrojnice. V místnosti se stolem je ve skříní malý klíč.
DLC Stříbrný žeton (7/17) – Zničte schránku u stropu před oknem.
Zdobený brouk (17/41) – Vraťte se přes zahradní bludiště až do oblasti hradeb (pozor na nové sektáře) a ve čtvrté věži (s dělem) odemkněte malým klíčem skříňku. 
Ve zbrojnici seskočte dolů, poberte zásoby po obvodu a seberte lví hlavu. V ten moment ožijí paraziti v brnění. Nejprve dva, pak další dva a nakonec tři.
Tip – Ashley dolů shodí postupně tři fialové nádoby. Nalákejte rytíře k výparům z nich, což je ochromí a bude snazší trefit parazita.
Po boji nechte Ashley seskočit a společně aktivujte páky na jezdcích, což otevře cestu zpátky do sálu. V chodbě v truhle najdete kubické zařízení, které lze různě otáčet a použít jako klíč.. 
Motýlí lampa (18/41) – V komoře s obchodníkem odemkněte (kubickým zařízením) schránku.
Vydejte se dveřmi v patře sálu do galerie. Sektáři sníží most a zaútočí na vás velká skupina vedená červeným fanatikem. Přednostně ho zlikvidujte a sejměte ostatní. Nahoře pákou zase zvedněte most.
Žlutý diamant (19/41) – V truhle pod zvednutým mostem.
Přejděte most, seberte kozí hlavu a vraťte se. Než umístíte hlavy na sochu, vydejte se dveřmi okolo obchodníka. Je tam podzemní dráha, která vás zaveze k audienčnímu sálu. 
DLC Elegantní koruna (8/17) – V truhličce na druhé stanici dráhy.
Zpátky v audienčním sále pobijte novou skupinu sektářů vedených jedním červeným.
Soška Justitie (20/41) – V audienčním sále odemkněte (kubickým zařízením) schránku.
Nyní zpět do velkého sálu. Umístěte všechny tři hlavy na sochu ale přepadnou vás sektáři a mříž vám odřízne cestu. Ashley uteče.

Teď v roli Ashley. 
Tip – Jako Ashley nemáte žádné zbraně, ale máte vlastní inventář (momentálně prázdný) a můžete sbírat předměty.
V malém pokoji seberte lampu.
Tip – Lampa pomůže osvětlit temné prostory a také její přímý svit dokáže ochromit plagu.
Projděte chodbami s trofejemi. Narazíte na hodiny a na stolku poblíž Cesta ke skrytému mauzoleu (9/22) o hodinách. Dveře vás zavedou do knihovny. Na jejím konci položte lampu na podstavec, což odsune polici a za ní pákou spusťte schodiště. Zase si lampu vezměte a vyjděte po schodech nahoru. Je tam svazek klíčů. Při návratu dolů ale některá brnění ožijí plagou. 
Elegantní lahvička na parfém (21/41) – Prolezte pod policí a v koutě odemkněte (klíč ryby) truhlu.
V přední části knihovny odemkněte (klíč květiny) výtah. Během jízdy se zasekne, ale manuálně otevřete dveře a můžete vylézt. Uvidíte Leona v pasti u sochy. Na stolku je Knihovníkova poznámka (10/22) o insignii a psací stroj. Vedle jsou další hodiny. 
Safír (22/41) – Mezi policemi knih odemkněte (klíč ptáka) truhlu.
Na stole vzadu je Narychlo napsaná poznámka (11/30) se zápisem 11:04. Nastavte tento čas na hodinách a otevře se tajná chodba dolů do knihovny (pozor na plagu v brnění). Vraťte se k prvním hodinám, nastavte čas (11:04) a projděte dolů. Výtah vás doveze do mauzolea. Na mříži vzadu jsou čtyři symboly (jelen, orel, ryba a had). Zatáhněte za táhla u těchto symbolů a mříž se otevře.
Smaragd (23/41) – Za zástěnou vpravo odemkněte (klíč hada) truhlu.
Sejděte do podzemí a všimněte si insignie za mříží. Procházejte tři lampy (včetně vaší) na podstavcích tak, aby jejich světlo odpovídalo symbolům slunce, měsíce a hvězdy na stěně. Vezměte insignii rodiny Salazarů. Rytíři ožijí a bude nutné utíkat zpátky. Nemáte lampu, takže jen probíhejte okolo rytířů. Utečte přes mauzoleum nahoru, dále přes knihovnu a až k mříži kde jste viděli Leona. Vložte insignii do prohlubně, což otevře mříž. U těla sektáře najdete klíč, hodíte ho Leonovi ale jakási velká bytost (jeden ze strážců Rámona) vás chytí a odnese.

Kapitola 10
Ada na hradbách informuje svého zaměstnavatele ohledně jantaru. Nyní zpět v kůži Leona a bude třeba Ashley znovu zachránit. Vydejte se dveřmi, které otevřela tříhlavá socha. Na stolku je nový quest. 
Quest (12/19) – Nemilosrdný rytíř. Zabijte zlatého rytíře  v mauzoleu.
Odměna: Spinel 8x
Vydejte se dolů do mauzolea a zlatého rytíře (a dva obyčejné) zničte.
Tip – Zlatý rytíř je mnohem odolnější, větší a agresivnější. Se svým mečem má dlouhý dosah a jeho parazit se těžko trefuje. Omračte ho zábleskovými granáty.
Zajděte do knihovny.
CQBR útočná puška (24/41) – V patře knihovny odemkněte (kubickým zařízením) schránku.

Útočná puška CQBR

– Velmi kvalitní útočná puška s průmětným poškozením a hlavně rychlou střelbou. Pamatujte, že stále využívá munici pušky, takže náboje jsou cenné.
– Poškození: 2,00 – 3,40 (172 000p)
– Kapacita: 20 – 32 (68 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,85 – 1,25 (90 000p)

– Kadence: 2,50
– Přesnost: 5,00

– Exkluziv: Poškození x1,5 (100 000p)
+ Puškohled (1x / 2x zoom)
+ Vysoce výkonná optika (1x / 2x / 3x zoom)
+ Biosenzorický zaměřovač (termální 1x / 2x zoom)

DLC Žlutý diamant (9/17) – Zničte schránku v tajné chodbě mezi knihovnou a patrem na balkon.
Zlatý rys (25/41) – V místnosti nad knihovnou (u průchodu na balkon) odemkněte (kubickým zařízením) schránku.
Stavte se za obchodníkem v sále. Má na skladě nové zboží.
Obchodník (kapitola 10)
Striker (38 000p)
Suroviny (S) (1700p)
Recept: Těžký granát (12 000p)
12x prach + 1x zdroje L = Těžký granát
Střelný prach 10x (3sp)
Tip – V kapitole 10 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Ochrannou vestu.

Striker

– Mocná brokovnice s obrovským rozptylem.
– Poškození: 9,00 – 16,20 (180 000p)
– Kapacita: 12 – 24 (64 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,13 – 0,62 / 1 náboj (60 000p)

– Kadence: 1,13 – 1,57 (70 000p)
– Přesnost: 2,0

– Exkluziv: Kapacita x2 (60 000p)

Dveřmi před knihovnou pokračujte dál. Ze stropu zaútočí velký brouk.
Tip – Novistador je velká poletující muší bestie. Vydrží jen málo ale létá a často se maskuje.
Dveře naproti vedou do tanečního sálu ale jsou zavřené. Vyjděte tedy po schodech do patra, kde je sklad.
Tip – Sestřelte hnízdo na hlavě jelení hlavy na konci skladu. Je v něm hnědé vejce.
DLC Stříbrný žeton (10/17) – Zničte schránku ve výklenku v rohu skladu.
Na stole na protější straně místnosti je Kroniky hledačů 1 (12/22) o Novistadorech. Vyjdete do patra tanečního sálu. Pobijte brouky a sejděte dolů.
Rubín (26/41) – Zničte schránku pod troskami uprostřed sálu.
Zdobený brouk (27/41) – V truhle na okraji sálu u propasti.

Vylezte po žebříku u okraje a v patře aktivujte první páku. Vyjděte po druhých schodech, obejděte balkon a na konci aktivujte druhou páku. To otevře bránu dál. U padacího mostu zničte dvě závaží a vstupte do předsálí. Tady je skupina sektářů a dva Garradoři, z nichž jeden má dokonce zbroj! To je vážné.
Tip – V rozích místnosti jsou rozmístěny zvony. Střelba do nich přiláká Garradory.
Využijte hluk, který působí nepřátelé, využijte zvony a snažte se rychle udolat běžného Garradora. Pak se můžete zaměřit na obrněného a udolat i jeho. Z Garradorů vypadnou dva rohy jednorožce, ty vložte na hlavy koňů a otevře se brána dál. Jenže v trůnním sále vás chytí Rámonův bodyguard, Rámon nechá provézt na Ashley rituál k probuzení plagy a vás svrhnou do jámy.

Zachráníte se díky řetězu a dopadnete na dno hlubin. Protáhněte se mezi naostřenými kůly a projděte jeskyní. Pod vodou číhaní Novistadoři. Vylezte po schodech a seskočte do druhé části tunelů. Ty vedou až ke kamenné stavbě. Uvnitř u mrtvoly je Poznámka vězně (13/22) o utrpení zde.
Elegantní koruna (28/41) – U mrtvoly na konci místnosti.
Prorazte naprasklou stěnu, protáhněte se a vylezte po žebříku. Nahoře je kanál, který vede až do komory s psacím strojem a obchodníkem.
Červený beryl (29/41) – Zničte schránku u stropu ve výklenku s generátorem.
DLC Spinel (11/17) – Zničte schránku v komoře s obchodníkem.
Mechanický kastelán (10/16) – V mřížce přítoku kanálu hned naproti komoře s obchodníkem.
Na konci chodby u dveří je Nouzové sprchy s tekutým dusíkem (14/22) o nebezpečné mrazící látce.
Tip – V podzemí je několik dusíkových sprch. Stisknutí tlačítka způsobí, že dolů spadne velmi zraňující tekutý dusík. 
Chodba ústí do laboratoře. Na stole jsou Kroniky hledačů 3 (15/22) o strážci Ramóna Verdugo a u mříží výtahu Oznámení o napájení (16/22) ohledně jističe.  
DLC Smaragd (12/17) – Zničte schránku v první laboratoři mezi policemi. 
Projděte chodbou, v boční místnosti pákou otevřete dveře. Cosi na vás během cesty zaútočí ocasem, včas se vyhněte (QTE). Na konci nahoďte pákou jistič ale do místnosti vnikne Vertugo.

Boss 3 – Verdugo

– Bodyguard a pravá ruka Salazara, který vás srazil do hlubin. Verdugo je velmi nebezpečný a smrtící protivník s mimořádnou odolností.
– Nejprve na vás zaútočí v místnosti s jističem. Verdugo bojuje rychle a agresivně ale jeho útoky se dají blokovat nožem, případně uhýbat (QTE). Můžete také využít nitrogenové sprchy a na chvíli ho zmrazit. Bojujte s ním dokud neuteče.
– Otočte ventilem dveře a vraťte se do hlavní chodby. Verdugo zaútočí znovu. 
– Verdugo je extrémně odolný, nicméně jeho poražení není nutné. Stačí vyčkat (asi 4 minuty) než přijede výtah a utéci.
– Daleko jistější je bojovat. K tomu využijte nejsilnější zbraně, ideálně vylepšený magnum a těžké granáty. Případně můžete použít raketomet. Jediný zásah raketou a Verdugo chcípne (musí být ale zmražený aby nemohl uhnout a boj musí být v druhé fázi kdy čekáte na výtah)
– Když Verdugo porazíte, vypadne z něj zlatý monokl v hodnotě úžasných 30 000,-
Žlutý diamant (30/41) – Po aktivaci jističe v truhle boční místnosti. Buď během boje s Verdugem nebo po jeho zabití.

Nastupte do výtahu. Saddler na vás pošle tajemného chlápka s nožem. Nahoře vás čeká Luis.

Kapitola 11
Luis se přidá k vám.
Tip – Nyní bude Luis chodit s vámi stejně jako Ashley. Je vyzbrojený svojí Red9.
V dole je psací stroj, obchodník a na bedně Předákův deník (17/22) o ovládnutí dolu.
Obchodník (kapitola 11)
Pažba Matilda (12sp)
Zlatý žeton (3sp)
Tip – V kapitole 11 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Útočnou pušku CQBR, v případě že ji nemáte z knihovny.

Za obchodníkem je střelnice.

Střelnice 3
Vyberte si nové výzvy a nastřílejte dostatek bodů.
Výzva 3-A (Red9)
Výzva 3-B (Mstitel)
Výzva 3-C (Mstitel)

S Luisem vylezte po žebříku a vydejte se tunelem. Ten končí závalem. Na trámu je Upozornění o skladování výbušnin (18/22) a cesta do oblasti dolu. Seskočte tam a pobijte hromadu vesničanů (včetně dvou s motorovkou).
DLC Spinel (13/17) – Zničte schránku u stropu v malém tunelu za schodištěm. 
Žlutý diamant (31/41) – Zničte schránku ve slepém tunelu před sklápěcím mostem.
Vyjděte po schodech u budovy, vstupte do jejího patra a pákou snižte můstek. Přes přízemí pak můžete ven. Přejděte přes můstek a ve skladu za ním seberte dynamit
Zlaté přesýpací hodiny (32/41) – V truhle v dalším výklenku za skladem.
Vraťte se k závalu, nastražte dynamit do kamene a utečte. Až to bouchne, svalí se dolů kamení, tak včas uhněte. Cesta vede do velké pece ale jak zkusíte vyrazit mříž, chytí vás opancéřovaný El Gigante (ten z hradeb) a stáhne dolů. A tady má ještě kolegu!

Boss 4 – El Gigante

– Dva El Gigante najednou, to je obrovský problém! Ale naštěstí máte Luise a ten pomůže obry odlákat. S opancéřovaným zatím nic neuděláte, takže se zaměřte na obyčejného a udolejte ho.
– Luis pak odběhne pryč a po chvíli se vrátí s dynamitem. Nalákejte obra k němu a Luis mu na záda připevní dynamit. Střelbou dynamit odpalte a to obrovi utrhne zbroj na zádech a odhalí parazita.
– Spolu pokračujte v boji a udolejte i obrněného. Konečně.
– Panelem s pákami můžete otevřít podlahu a nechat některého z El Gigante spadnout do lávy. Okamžitě ho to zabije ale není to tak snadné, protože bude schopen uhnout. Musíte otevřít podlahu když je El Gigante ochromený.
– Z těl obrů zbude žlutý diamant a červený beryl. Ale jen když je zabijete normálně. Shození do pece vás o cennost připraví.  

Zvedněte Luise k oknu, aby zezadu otevřel dveře do budovy.
DLC Přívěsek Iluminados (14/17) – V truhle pod schody v budově.
Dorazíte k důlnímu vozíku. Nad ním je psací stroj. Naskočte na vozík.
Tip – Během jízdy používáte Luisovu Red9 s nekonečno munice.
Za jízdy naklánějte vozík abyste se nepřevrátili a likvidujte vesničany na dalších vozících. Občas je třeba střelbou přehodit výhybku. Dojedete na stanici. Vyjděte do patra a vyčistěte domek.
Mechanický kastelán (11/16) – Na rozbité střeše v budově zastávky stanice.
Džbán (33/41) – V truhle za budovou stanice.
O kus dál je druhý vozík. Naskočte a připravte se na druhou jízdu. Během ní na vás bude útočit i vesničan s motorovkou. Pokud se přiblíží, dostatečně ho poškoďte. Na konci skočíte do středu úlu Novistadorů.

Je zde psací stroj a na konci můstku výtah, jenže se utrhnou prkna. Slezte dolů a obejděte úl po obvodu. V prvním větším výklenku je quest.  
Quest (13/19) – Hmyzí úl. Zničte čtyři žluté kokony na vršku úlu uprostřed sálu.
Odměna: Spinel 4x
Postupujte opatrně po obvodu úlu a ničte maskované Novistadory.
Zlatá cihla (L) (34/41) – V truhle v temné chodbě severozápadní části úlu.
Kousek před výtahem je v jeskyni po pravé straně psací stroj a obchodník. Vyjeďte výtahem ale nahoře vás překvapí Krauser, zezadu bodne Luise a sebere mu plagu.

Boss 6 – Jack Krauser

– Krauser byl váš instruktor během speciálního výcviku. Ale změnil stranu. Bojujete s ním na nože.
– Krauser to s noži umí, je velmi rychlý a má řadu útoků. Využívejte často odrážení (parry) a útočte až když ho úspěšně odrazíte.
– V okolí mezi bednami je mnoho bylinek. Vyhněte se ale okrajům plošiny, jinak vás může srazit dolů.
– Po dostatečném poškození vás Krauser přeci jen přemůže ale z posledních sil ho střelbou zažene Luis. Luis vám dá klíč od laboratoře a zemře.

Kapitola 12
Máte Luisův klíč. Vyjeďte výtahem nahoru. Ada vás informuje, že Salazar vzal Ashley do hodinové věže. Nahoře na stanice lanovky. V kufříku je malý klíč, na stěně hned dva questy a v komoře psací stroj a obchodník.  
Quest (14/19) – Zloděj šperků. Sledujte havrana (od zahradního bludiště) až k jeho hnízdu (nad obchodníkem u vinného sklípku). Z hnízda získejte poškrábaný smaragd a prodejte ho.
Odměna: Spinel 3x
Quest (15/19) – Ostuda rodiny Salazarů. Vyhledejte Ramónův obraz v trůnním sále (dle fotky) a zničte ho tím, že na něj hodíte vejce.
Odměna: Spinel 4x
Zlatý prut (35/41) – Vraťte se zpátky do audienčního sálu a malým klíčem odemkněte skříňku.
Projděte přes taneční sálu do předsálí (pozor na Arana pavouky) a do trůnního sálu. Tady vás Ramón nechal shodit dolů ale teď je tu prázdno. Na stolech jsou Kroniky hledačů (19/22) o bytosti U-3, Vzpomínka hospodyně 2 (20/22) o vděku za parazita a Ramónova zpověď (21/22) o jeho poslušnosti k Saddlerovi. 
Zlaté vejce (36/41) – V trůním sále odemkněte (kubickým zařízením) schránku.
DLC Zdobený náhrdelník (15/17) – V truhličce v trůnním sále.
Tip – Sedněte si na Salazarův trůn. Ale nemáte čas odpočívat. 
Vybavte se a nastupte do kabiny lanovky.

Vstupte do hodinové věže, kde narazíte na Ramóna. Uteče a pošle na vás sektáře. Vyčistěte přízemí.
Zlatý prut (37/41) – V truhle v přízemí věže. 
Mechanický kastelán (12/16) – V přízemí věže pod schodištěm.
Vystoupejte po schodech do prvního patra. Uprostřed je obří hlava Ramóna, která funguje jako plamenomet. 
Alexandrit (38/41) – Zničte schránku nad schodištěm u barikády.
Ve vhodný moment proběhněte okolo obří sochy.
Tip – Obří hlava sochy má zezadu výklenek s výbušninami uvnitř. Trefte je, hlava exploduje a plamenomet tím zničíte.
Pokračujte nahoru ale po schodech se začnou valit ozubené koule. Vytipujte vhodný moment a proběhněte výš. Nad schodištěm sejměte sektáře, který pákou posílá koule.
Tip – Páku můžete použít a poslat kouli na sektáře dole.
Zrcadlo s perlami a rubíny (39/41) – V truhle na dřevěném lešení u vršku schodiště.
Extravagantní hodiny (40/41) – V truhle v centrální části věže u výtahu. 
Nastupte na výtah uprostřed věže a aktivujte ho pákou. Během jízdy výtahem ničte sektáře okolo a využívejte explozivní sudy. Je tam i vůdce v červeném rouchu.
Tip – Pokud nějaký sektář skočí na výtah, přetíží se a zastaví, takže se snažte je zabíjet než skočí.
Vyjedete na vrchol věže.
DLC Stříbrný žeton (16/17) – Zničte schránku u stropu na vršku věže. 
Vyjděte ven na lešení a dalekohledem zkontrolujte situaci (Ramón vede Ashley do vrat). 
Tip – Dřevěné části lešení se mohou propadnout. Neběhejte přes ně.
Žlutý diamant (41/41) – Zničte schránku visící na horní části lešení u zdi.
Projděte přes lešení. Vlevo je komora s psacím strojem a obchodníkem. Vrata kam odešel Salazar vedou do staré kaple. Krauser si převezme Ashley a odjede, vy zastřelíte Ramóna, který spadne do propasti ale pak zmutuje.

Boss 5 – Ramón Salazar

– Skrček Salazar konečně osobně ve své zmutované podobě.
– Je z něj agresivní obří parazit pohybující se rychle po celé kapli díky šlahounům. V jeho tlamě je Ramónova hlava a když útočí, otevírá tlamu, takže ho lze vážně zraňovat.
– Salazar často zvrací černou toxickou hmotu a to buď přímo na vás anebo vytváří cosi jako minové pole. Hmota bouchne, když se přiblížíte. 
– Když má otevřenou tlamu, můžete mu do ní hodit granát. Musí ji ale včas zavřít, jinak granát vypadne. Pokud ho ale spolkne vážnšěě ho to poškodí. 
– a zblízka vás může sežrat.
– Z těla Ramóna vypadne Rtěnka (24 000p)

Projděte bránou ven a nastupte do výtahu. Uvidíte jak Krauser odváží Ashley na člunu. Sjedete do podzemí u doku. Projděte přes sklady. Na stole je Vzpomínka hospodyně 1 (22/22) o hříchu Ramóna.   
DLC Žlutý diamant (17/17) – Zničte schránku u stropu v podzemní chodbě.
Tunel vede do doku kde naskočte na volný člun. Chybí klíčky, které vám přinese Ada.

Hodnoty pokladů sehnatelné poprvé v oblasti hradu.
8000p – Zlatý náramek
10 000p – Zlaté přesýpací hodiny / Zrcadlo s perlami a rubíny / Elegantní lahvička na parfém
12 000p – Zdobený brouk / Soška Justitie
13 000p – Elegantní šachovnice
15 000p – Zlatá cihla (L)
18 000p – Přívěsek Iluminados
24 000p – Rtěnka
30 000p – Zlatý monokl
/
9000p (až 27 500) – Extravagantní hodiny
15 000p (až 45 600p) – Zlatý rys

19 000p (až 108 000p)  – Elegantní koruna

 

Ostrov

Kapitola 13
Ada vás doveze k ostrovu a hákem se vytáhne na skálu. Před vámi je základna, kterou prozkoumejte dalekohledem (obranné lasery / světlomety / Krauser odnášející Ashley). V tunelu je laser blokující cestu. Vzadu je ale v tunelu psací stroj a obchodník
Obchodník (kapitola 13)
Killer7 (77 700p)
Vylepšení kufříku 9×13 (64 000p)

Map pokladů: Ostrov (5sp)
Exkluzivní vylepšovací tiket (40sp)
Sametová modř (1sp)

Killer7

– Velmi mocná magnum pistole s vlastním zaměřovačem.
– Poškození: 20,00 – 28,00 (220 000p)
– Kapacita: 7 – 15 (60 000p)
– Rychlost nabíjení: 1,00 – 1,40 (58 000p)

– Kadence: 0,81 – 1,16 (90 000p)
– Přesnost: 2,5

– Exkluziv: Kritický zásah x5 (77 700p)

Vydejte se tunelem na opačnou stranu. Na konci na skále je Epitaf v jeskyni Eroded (1/22) o prohlášení Saddlera. Vraťe se ke vstupu do jeskyně a přepněte laser.
Tip – Lasery automatických zbraní se nedají vypnout, pouze odklonit stranou. Vyhněte se přerušení laseru, jinak zbraň začne pálit.
Snažte se postupovat tiše. Pronikněte do základny přístavu a zlikvidujte vojáky.
Perlový náramek (1/24) – Odkloňte laser nalevo od vstupu do základny a vyberte truhlu u něj.
Opatrně vyčistěte základnu, prozkoumejte budovy a odkloňte lasery abyste mohli projít ke dveřím. Jakmile si vás nepřátelé všimnou, přijde Brute s kulometem! Projděte dveřmi a dále nahoru tunelem.
Zlatý rys (2/24) – V horním tunelu proražre explozivním sudem stěnu. Na konci tunelu je truhla.

Vyjděte z tunelu a probijte se přes skalní soutěsku.
Tip – Jeden voják na můstku u soutěsky má dokonce raketomet.
Za vraty je areál skladiště. Dostaňte se tam zleva a vyčistěte okolí kontejneru.
Elegantní koruna (3/24) – V truhle u červeného kontejneru.
DLC Smaragd (1/9) – Zničte schránku nahoře před velkými vraty.
Mechanický kastelán (13/16) – Za vysokozdvižným vozíkem. 
Vyjděte nahoru a dveřmi (‚pozor na nálož) do bezpečnostní místnosti. Uvnitř je psací stroj.
Sametová modř (4/24) – V kufříku v bezpečnostní místnosti.
Dveře dál jsou zamčené, takže vyjděte do patra (schody nebo žebřík) a v kontrolní místnosti je odemkněte spínačem. Z komplexu 1 (sklad) uvidíte v zadržovací cele Ashley ale je zamčená a hlídá ji Brute. Až ho vyřídíte, vylezte nahoru a projděte přes místnosti služeb a údržby. V jeden moment proti vám vyběhne hořící voják.
Sametová modř (5/24) – V kufříku v boční komoře se spotřebiči. 
Dorazíte do místnosti v níž je psací stroj a obchodník.
DLC Smaragd (2/9) – Zničte schránku u stropu v místnosti s obchodníkem.
Tip – V lednici v místnosti s obchodníkem je okoun černý. 
Chodba vede do opuštěné oblasti laboratoří. Cestou minete další zamčené dveře a zavřenou mříž. Přes pitevnu projděte do skladu za mříží. Na lůžku je Upozornění pro laboratoř (2/22) ohledně karet úrovně 1 (na pitevně), úrovně 2 (v mrazáku) a úrovně 3 (v inkubátoru). Pákou přepněte proud do východní části laboratoří. S proudem zvedněte mříž a prohlédněte kancelář u pitevny..  
Červený beryl (6/24) – V prosklené skříni v kanceláři u pitevny.
Prohlédněte terminál u márnice. Otočte obvody tak, aby proud prošel přes střed panelu až k výstupu. Na márnici je tělo jakéhosi mutanta a Analýza subjektu: Regenerador (3/22) o jeho vlastnostech. Vzadu leží přístupová karta úrovně 1. Vzápětí přijde monstrum z protější místnosti.
Tip – Regenerador je téměř nezničitelná bestie, která se dokáže léčit díky parazitům v těle. S biosenzorem lze vyhledat jeho parazity a na ta místa pálit, čímž ho zničíte.
Zlatá cihla (7/24) – V prosklené schránce v místnosti odkud Regenerator vyšel.
Utíkejte pákou přepnout proud do levé části laboratoří a kartou (úrovně 1) odemkněte mrazák.
Tip – Můžete zkusit odemknout dveře vyžadující vyšší úroveň karty nebo odemknout dveře bez proudu ale nepůjde to.
LE5 (8/24) – Aktivujte napájecí terminál (propojte proud) v mrazáku. To otevře místnost s novou zbraní.

LE 5

– Velmi kvalitní a přesný samopal, který navíc umožňuje připevnit optiku.
– Poškození: 0,80 – 1,20 (155 000p)
– Kapacita: 20 – 60 (66 000p)
– Rychlost nabíjení: 0,65 – 1,05 (52 000p)

– Kadence: 2,50
– Přesnost: 4,50

– Exkluziv: Penetrace 5 cílů (80 000p)
+ Puškohled (1x / 2x zoom)
+ Vysoce výkonná optika (1x / 2x / 3x zoom)
+ Biosenzorický zaměřovač (termální 1x / 2x zoom)

Vložte kartu do přepisovače v mrazáku. Mezitím z pytle vyleze druhý Regenerator. Vydržte než se karta přepíše a seberte přístupovou kartu úrovně 2. Utíkejte k dveřím dole v záhybu chodby a odemkněte je kartou (úrovně 2). Projděte přes kancelář systémů a dolů.
DLC Stříbrný žeton (3/9) – Zničte schránku u stropu v místnosti pod schody.
Odemkněte inkubační místnost kartou (úrovně 2). Uvnitř vzadu na stole je Případ 2002-f: Uprchlý testovaný subjekt (4/22) o uprchlém mutantovi a nástroji co sežral.
Biosenzorický zaměřovač (9/24) – Na stole inkubační místnosti.
Tip – Pomocí biosenzoru můžete vidět a zničit parazity v těle Regeneratorů a definitivně je zabít.
Přepisovač na kartu je zamčený. Pomocí biosenzoru prohlédněte Regenerátory v nádržích, vyhledejte toho co má v těle klíč a zničte ho. Seberte francouzský klíč, uvolněte přepisovač a vložte tam kartu. Během přepisování se ubraňte útoku vojáků a seberte přístupovou kartu úrovně 3.
Tip – Můžete zničit i ostatní Regenerátory (dva u pitevny a zbylé tři v nádržích zde). Zbudou po nich drahokamy.
Přes inkubátorem odemkněte kartou (úrovně 3) mříž a tudy se vrátíte k cele. Odemkněte kartou (úrovně 3) celu Ashley a zachraňte ji.

Kapitola 14
Ashley je opět s vámi. Ada vám poradí, že hlavní laboratoř bude ve svatyni a pošle vám Kopii zprávy o ozařování (5/22) o léčbě plagy. V cele je spousta zásob a Poznámka zajatého výzkumníka (6/22) o vývoji plagy, který nesnižuje inteligenci. 
Křišťálová ruda (10/24) – Na posteli v cele.
Zvedněte Ashley k otvoru ve zdi aby vám zezadu otevřela mříže. V místnosti je další quest a za rohem psací stroj a obchodník. Také je tu střelnice.
Quest (16/19) – Znič modré medailony 5. Zničte medailony v oblasti nákladního skladu.
Odměna: Spinel 5x
DLC Barva vlasů (modrý) + Zlatý žeton (4/9) – Ve skříňce v místnosti před obchodníkem.

Střelnice 4
Vyberte si nové výzvy a nastřílejte dostatek bodů.
Výzva 4-A (Mistitel, Riot Gun)
Výzva 4-B (Vrhač šipek)
Výzva 4-C (Blacktail, Stingray, Striker, TMP)

Vydejte se ven na dvůr skladu.
Alexandrit (11/24) – Zničte schránku na jeřábu vysoko nad vámi.
Vyjděte po schodech a seskočte do zadní části skladu.
Zlatý náramek (12/24) – V kontejneru v nákladním skladu. 
Po schodech vyjděte nahoru a vstupte do budovy komplexu 2. Pobijte vojáky u pecí.
Sametová modř (13/24) – Zničte schránku u stropu za pecemi (nad oknem).
Cestu dál blokují dveře, ale nad schody v budce je páčka. Nechte Ashley aby ji podržela a projděte. Druhým dveřmi se vraťte do místnosti s pecemi a rychle ochraňte Ashley, protože po ní jdou vojáci. Spolu pak pokračujte dál do patra. V další místnosti skočte do kanálu a podlezte potrubí.
Smaragd (14/24) – V kanále v rohu za potrubím.

Spolu s Ashley otevřete dveře.
Tip – Některé dveře vyžadují zatáhnout za páky včas, aby šipka nade dveřmi zůstala v červené oblasti.
Jste v oblasti zpracování odpadu. Nechte Ashley schovat se do skříně, protože za rohem je Regenerator. Jenže po zničení parazitů nechcípne, změní se na mocnější verzi.
Tip – Iron Maiden je zmutovaný Regenerator, kterému z těla vyrůstají ostny. Dokáže je střílet na dálku nebo vás jimi probodat. Jeho poslední parazit je vždy v tlamě ale vydrží hodně. Při umírání vystřelí ostny na všechny směry.
Až bestii sejmete, spolu s Ashley otevřete dveře. Nechte Ashley otočit ventilem a držet zvednutý most. Sami přejděte.
Zdobený náhrdelník (15/24) – V kufříku na pultu kontrolního panelu. 
DLC Rubín (5/9) – Zničte schránku nad druhým žlutým mostem.
Přejděte přes další most a pákou přepněte proud do levé části oblasti. K Ashley vběhne skupina vojáků, takže ji přes plot chraňte ale zároveň musíte zničit další Regeneratora (Iron Maiden), který vyleze z odpadků. Až bude klid, vraťte se za Ashley a aktivujte napájeí terminál (propojení proudu) abyste mohli ven. V další místnosti narazíte na psací stroj a obchodníka, který má poblíž quest.
Quest (17/19) – Ještě více škůdců. Zničte 4 krysy v oblasti likvidace odpadu.
Odměna: Spinel 3x
Pokračujte ven, seskočte na dvůr (chyťte Ashley) a prozkoumejte oblast. Ashley si všimne výtahu za prasklinou ve zdi. Využijte jeřáb, který Ashley bude ovládat aby koulí prorazila zeď. Mezitím musíte jeřáb bránit před útoky vojáků (včetně Brute a raketometčíka).
Tip – Nalákejte nepřátele do dráhy koule. Ta je srazí. Stejně snadno ale může zranit vás.
Po rozbití zdi projděte s Ashley skrz. Brána vpravo je zkratkou zpátky na dvůr skladu. Na bedně u vysokozdvižného vozíku je quest.
Quest (18/19) – Bloudící mrtvý. Vraťte se bránou zpět do laboratoří a zabijte velkého Iron Maiden v inkubační laboratoři.
Odměna: Spinel 8x
Přivolejte výtah a vyjeďte nahoru. Projděte přes budku, vyskočte oknem abyste obešli bránu a vstupte do skladu. Ve skladu jantaru v polici je Přeprava jantaru (7/22) o vykopávkách jantaru s plagou a v zadní části na bednách je Zpráva o nadřazeném druhu (8/22) o nadřazeném druhu plagas.
DLC Spinel (6/9) – Zničte schránku u stropu v rohu skladiště.
Křišťálová ruda (16/24) – Na dřevěné bedně v zadní části skladu.
Všimněte si obrovského kusu jantaru v němž jsou parazité plagas. Vejde sám Saddler, ovládne parazity ve vašich tělech a donutí Ashley aby na vás vystřelila. Zastřelí ale jen Saddlerovy sluhy a pak spolu odejdou. Vydejte se za nimi. Před vámi je tábořiště. Využijte prvního jeskynního tunelu, který vede na útes nad táborem a pobijte vojáky. V boudě na útesu je Vývoj obrany (9/22) o nutnosti posílit zabezpečení.  
Mechanický kastelán (14/16) – Na šatní skříňce v boudě na útesu.
Zlatá cihla (L) (17/24) – V truhle uprostřed tábora ve stanu.
Ve velkém stanu na stole u psích známek je Soubor případů (10/22) o operaci Javier. na židli je diktafon s Krauserovým záznamem (11/22) kde vás pobízí k duelu, na stole je Fotografie Leona (12/22) se vzkazem od Krausera a na zadním stole Únos Ashley Grahamové (13/22) ohledně provedení jejího únosu. Pokračujte přes stan do oblasti ruin. U vstupu je psací stroj a obchodník. Seskočte do ruin

Boss 7 – Jack Krauser

– Druhý střet s Krauserem. Tentokrát to bude komplikovanější. Krausem kombinuje samopal, luk s výbušnými šípy a případný útok nožem zblízka. Využijte trosek a kryjte se. Pokud se přiblíží našijte do něj ránu z brokovnice. Po dostatečném poškození zmizí v záblesku granátu.
Tip – Na zdi pod místem kde jste seskočili je brouk nosorožík.
– Projděte do budovy ruin, ventilem v patře otevřete vrata a projděte do podzemí.
– Podzemí ruin je plné Krauserových pastí. Jsou tu laserové miny, klasické pasti na medvědy i automatické stropní střílny. Postupujte pomalu a pasti včas likvidujte. Občas zaútočí sám Krausem (lukem nebo zblízka). Dostatečně ho poškoďte aby utekl.
– Na střeše po vás Krauser bude pálit explozivní šípy. Kličkujte mezi zbytky sloupů a proběhněte k budově. Krauser na vás nad vchodem hodí pár granátů.
– Uvnitř znovu bojujte s Krauserem jako při prvním střetu. Nyní častěji útočí zblízka. Po jeho dalším poražení vyskočí nahoru a zmutují mu paže do velkým drápů. Propadnete se do podzemí.
– Projděte tmavým podzemím a odolejte občasným přepadům Krausera. Je tam dost zásob.
– Vylezete na věž kde se strhne poslední část duelu. Krauser už bojuje pouze zblízka pomocí rychlých seků. Držte se ve středu věže, jinak vás může srazit z okraje. Pokud Krauser vyskočí na skálu, chystá se na masivní dopad zpět na věž. Tehdy využijte patra věže a vyhněte se zásahu.
– Až Krausera udoláte, padne a požádá vás abyste ho dorazili. To uděláte. Z jeho těla získáte jeho nůž.

Soubojový nůž

– Vysoce kvalitní ale také velký nůž Jacka Krausera.
– Poškození: 1,00 – 1,80 (100 000p)
– Trvanlivost: 1,40 – 1,80 (83 000p)

– Rychlost útoku: 1,00
– Exkluziv: Poškození x2 (80 000p)

Projděte přes most skrze bránu.

Kapitola 15
Vyjděte na věž a dalekohledem prozkoumejte situaci (opevnění u ruin / Ashley vcházející do svatyně). Dole čeká psací stroj a obchodník.
Tip – V kapitole 15 má obchodník speciální nabídku. Sleva 30% na Vylepšení kufříku 9×13 a sleva 40% na Killer7.
Vydejte se k pevnosti. Objeví se pilot Mike ve vrtulníku a pomůže vám.
Tip – Mike vás bude doprovázet. jeho vrtulník má kulomety a raketomety. Snadno dokáže zničit skupiny nepřátel. Jen dejte pozor ať nejste v jeho palebném poli.
Červený beryl (L) (18/24) – Zničte schránku visící za věží.
Dočistěte oblast. Můžete využít kulomet na věži.
Tip – Kulomety můžete použít. Jsou brutálně účinné ale mají omezený dosah a munici.
Pokračujte k druhé věži, kterou Mike úplně zničí raketou. Vylezte po žebříku. Za mostem uvidíte velkou věž.
Sametová modř (19/24) – Zničte schránku nad mostem. 
 Z věže vyjede masivní protiletadlový kanón a Mike musí letět pryč. Věž je ale zamčená, takže sejděte po cestě dolů (pozor na kulomet naproti). Projděte tunelem a vylezte za věž. Přes přízemí věže pokračujte k velké bráně a po schodech nahoru. V horním patře se chopte kulometu a zničte AA kanón. Mike se vrátí aby vám dál pomáhal a odpálí bránu. Pak zase odletí aby doplnil munici. Je tam velký areál opevněné brány krytý nepřátelskými kulomety. Pobijte nepřátele (případně kulomety využijte) a zatáhněte za dvě páky v patře po stranách brány. Projděte skrz a stoupejte k ruinám na útesu. Nahoře čeká Mike ale Saddler na něj pošle Novistadory a ti vrtulník zničí. Slezte po žebříku dolů do ruin. Je tam sál s hrobem Epitaf na útesu (14/22) o vládě rodu Saddlerů.  
Královská hůl (20/24) – V truhle v sále pod ruinami.
Pokračujte k budově na útesu, u které je poslední quest.
Quest (19/19) – Znič modré medailony 6. Zničte medailony v oblasti ruin na útesu.
Odměna: Spinel 5x
Vstupte do budovy úložiště vzorků. Je tu spousta pytlů na mutanty.
Tip – V některých pytlích jsou Regeneratoři. Někdy půjde se jim vyhnout, jindy vylezou sami. Případně je můžete střelbou vylákat.
Na stole je Přeprava biologických vzorků (15/22) o převozu vzorků.
Skvostný náramek (21/24) – V truhle v boční komoře úložiště vzorků.
Mechanický kastelán (15/16) – Na trámech u stropu v komoře úložiště vzorků.

Otočte ventilem a než se dveře uzavřou, proběhněte do skladu. Opatrně prokličkujte mezi pytli (ve dvou jsou Regeneratoři), otočte ventilem a proběhněte dál. V místnosti je psací stroj a obchodník
DLC Stříbrný žeton (7/9) – Zničte schránku u stropu v místnosti s obchodníkem.
Za obchodníkem je střelnice.

Střelnice 5
Tato střelnice už neobsahuje nové výzvy a zároveň je poslední. Dokončete výzvy a investujte žetony.
Přívěsky – Běžné

1) Don Jose: +15% výroba munice pistole
2) Voják s kladivem: +20% výroba munice pistole
3) Don Esteban: +15% výroba munice brokovnice
4) Fanatik se štítem: +20% výroba munice brokovnice
5) Don Manuel: +15% výroba munice samopalu
6) Fanatik s kosou: +20% výroba munice samopalu
7)     +15 výroba munice pušky
8) Dr. Salvador: +20% výroba munice pušky
9) Maria: +15% výroba munice magnum
10) Sestry Belly: +20% výroba munice magnum
11)    +15% výroba šipek
12)    +20% vároba šipek
13) +30% výroba min
14) Vůdce fanatiků: +10% obnova HP ze zelených bylin
15) Isabel: +30% Obnova HP ze zmijí
16) Don Pedro: +40% obnova HP ze zmijí
Přívěsky – Vzácné

17) Leon s pistolí: -30% na opravy nože
18) Ada Wongová: -30% na opravy zbroje
19) Leon s brokovnicí: +40% hodnota munice při prodeji
20) Luis Sera: +20% hodnota zbraně při prodeji
21) Leon s raketometem: -20% na nákup raketometu
22) J. J.: -40% na nákup zdrojů
23) Slepice: +100% Obnova HP z vajec.
24)   +100 obnova okouna
Přívěsky – Epi
Přívěsky – Legendární

Vyjděte ven a pokračujte do kopce. Pobijte vojáky u budovy vlevo i u dvou větších budov na kopci. Cestu nahoru blokuje laser střílny. Vylezte do patra pravé budovy (jsou tam zásoby), přejděte do budovy levé a dostaňte se zezadu ke střílně abyste ji přepnuli. Pokračujte nahoru po cestě, přičemž druhou střílnu můžete otočit aby kryla cesta (a zastavila případné pronásledovatele). Na kopci je svatyně.
DLC Červený beryl (8/9) – Zničte schránku vlevo od vchodu do svatyně.
Vstupte do svatyně a na oltáři najdete Ashley. Saddler vás opět ovládne ale Ada je poblíž a začne do něj střílet abyste mohli popadnout Ashley a utéct. Parazit se ve vás už probouzí, což se projeví na podivných vizích sektářů a fialové barvy. Doneste Ashley k laboratoři, odemkněte ji klíčem (od Luise) a položte ji na lůžko. Vyoperujete jí z těla parazita… a pak omdlíte.

Kapitola 16
Proberete se poté, co Ashley odstranila parazita i z vás. Prohlédněte Luisovu laboratoř. Na stole je Metody pro vymýcení Las Plagas (16/22) ohledně antigenu nebo vyříznutí, vedle leží Skupinová fotka (17/22), kde je Luis s týmem Umbrelly. Na vedlejším stole je Saddlerův animus (18/22) o jeho možnosti kontrolovat celý svět. V počítači je Jantar (19/22) o schránkách pro Las Plagas a v počítači naprosti jsou E-maily (20/22) s Luisovou komunikací s Adou. Vyjděte z laboratoře ven do skladu. Zvedněte Ashley nad žebřík aby vám ho spustila dolů. 
Sametová modř (22/24) – Zničte schránku ve skladu v patře nad můstkem.
Přes sklad dojdete zase do kaple. Seskočte dolů, pobijte Novistadory a prolezte pod troskami k oltáři. U oltáře je Iluminados Závěrečná kapitola (21/22) o posledních přikázáních a na zadní straně stély Provenience Monolit (22/22) od prvního, Adama Saddlera.
Přívěsek Iluminados (23/24) – Na stéle u oltáře.
Vylezte po troskách nahoru a pokračujte přes balkon a dveře do tunelu. V něm je pár dalších Novistadorů.
DLC Spinel (9/9) – Zničte schránku u stropu tunelu.
Přívěsek Iluminados (24/24) – V truhle v místnosti za jeskyní.
Za jeskyní je menší místnost a v boční komoře psací stroj a obchodník
Tip – Toto je poslední obchodník. Prodejte všechny cennosti a vylepšete zbraně.
Vyjděte ven. Dalekohledem prozkoumejte nákladní doky před vámi (spoutaná Ada). Ashley necháte nahoře a výtahem sjeďte dolů. Přestřelíte Adě pouta ale je tu i Saddler a zmutuje do ohavné formy. 

Boss – Osmund Saddler

– Zmutovaný Saddler je obrovská nohatá bestie. Bojuje agresivně a díky ostrým nohám a chpadlům má velký dosah. Využijte velikost arény a držte si odstup.
– Zranitelné části jsou hlavně oči na některých místech těla.
– Aréna je obrovské. Je tu spousta plošin a na nich bedny s věcmi. Také můžete tlačítkem zvednout můstek a přeběhnout mezi plošinami, takže můžete ustupovat stále dokola.
– Vždy po dostatečném poškození Saddlerova tlama padne na zem a můžete ho nožem probodnout.
– Po dostatečném zranění Saddler skočí stranou a přivolá hejno Novistadorů. Rychle je sejměte.
– Po dalším dostatečném zranění Saddler začne ničit můstky a tím omezovat vaše možnosti pohybu.
– Když Saddlera porazíte spadne dolů ale vás strhne také a zmutuje do podoby plné masivních chapadel kolem parazita uprostřed. Saddler se bude snažit vás zasáhnout chapadly, takže včas uhýbejte. Střílejte do oranžové koule s parazitem.
– Po nějaké době vám ada shodí speciální raketomet. Popadněte ho a trefte raketou parazita. To Saddlera konečně zničí.

Ada vám sebere vzorek plagy a uletí vrtulníkem ale ještě předtím vám hodí klíč k vodnímu skútru s medvídkem. S Ashley sjedete do podzemní chodby. V limitu 02:10 se musíte dostat pryč než ostrov vybouchne. Na začátku chodby je psací stroj. Utíkejte chodbou a do skladu.  
Mechanický kastelán (16/16) – Ve skladu na vysokozdvižném vozíku.
Tip – Bez kontroly parazitů nakažení vojáci umírají ale stejně je můžete dorazit pro běžné předměty.
Utíkejte dál, dolů k jeskyni a klíčem nastartujte vodní skútr. Během jízdy jeskyní se vyhýbejte překážkám, především ohni a padajícím skalám. Jeskyně je dlouhá ale po nějaké době vyjedete ven na otevřené moře. Mise je splněna.
Titulky…
Ada se ještě ve vrtulníku zkontaktuje se svým zaměstnavatelem… Weskerem. Ten se chystá s plagou povraždit miliardy lidí a Ada raději nechá změnit kurz.
Zbylé titulky…

Hodnoty pokladů sehnatelné poprvé v oblasti ostrova.
14 000p – Křišťálová ruda
20 000p – Zlatá cihla
25 000p – Královská hůl

 

 

 

Bonusy

NG+
– Po dokončení hry se vytvoří uložení pro NG+. Hra při NG+ odpovídá stejné obtížnosti, takže nelze při nahrání takového uložení zvolit obtížnost jinou. Také při NG+ nelze získat hodnocení S+.

Primární nůž

– Za zničení všech 16 figurek Kastelána v kampani a zakoupení v obchodě získáte do bedny skladu speciální nůž.
– Poškození: 0,8 – 1,2 (170 000p)
– Trvanlivost: 1,6 – 2,4 (80 000p)

– Rychlost útoku: 1,10
– Exkluziv: Nezničitelný (10 000p)

h

 

Sluneční brýle – kulaté, Ochranná maska, Letecká čepice

 

Smaragd

Divokej čokl

Tip –

 

NG+

 

24

Obchodník (kapiola 1-3)
– Pažba (TMP) – Větší stabilita (4000 PTAS)

Vy

Punisher (2

 

 

 

 

 

 

 

 

S
Počet ne

 

 

 

 

Bonusy

NG+
– Po dokončení hry si můžete vytvořit uložení, které bude sloužit jako NG+ Můžete tak zahájit celou kampaň znovu, přičemž…
– Pokud jste vyhráli bonusové zbraně, můžete si je koupit u obchodníka
– Začínáte se stejnou výbavou, kterou jste měli na konci hry a to včetně míry vylepšení zbraní.
– Na samém počátku, ještě před úvodním intrem, budete mít možnost obchodovat a rovnou si tak nakoupit bonusové nebo jiné zbraně.
– Uložení pro NG+ ponese stejnou úroveň obtížnosti. To znamená, že si nemůžete střihnout vyšší ale ani nižší obtížnost s vyhranými bonusy a získaným inventářem.
– V každém případě NG+ by měla být vcelku pohodovou záležitostí. Během druhého projití kampaně už získáte dost peněz na maximální vylepšení všech nejlepších zbraní dané kategorie. Navíc si můžete pořídit řadu bonusových zbraní, přičemž některé lze též

Bonusová zbraň – Nekonečný raketomet (1 000 000 PTAS)

– Za dokončení kampaně.
– Jedná se o ekvivalent klasického raketometu (stejná účinnost, nabíjení atd.), který má nekonečnou munici

Bonusová zbraň – Chicago Typewriter (1 000 000 PTAS)

– Za dokončení kampaně.
– Mocný gangsterský samopal. Nelze ho vylepšovat a stojí velmi mnoho, ale účinnost je vysoká a munice nekonečná. Jde o výtečnou náhradu za TMP.
– Samopal lze přebíjet, přestože nefunguje na zásobníky a může střílet nepřetržitě.
– Poškození: 10 (0 PTAS)
– Rychlost střelby: 0,10 (0 PTAS)
– Rychlost nabíjení: 2,83 (0 PTAS)
– Kapacita: / (0 PTAS)

Bonusová zbraň – P.R.L 412

– Za dokončení hry na nejtěžší obtížnost Professional (její odemčení vyžaduje nejprve dokončení hry na Normal).
– Jedná se o speciální laserovou pušku s dvěma mody střelby. Základní mod vystřeluje paprsky, které poraní a oslepí nepřátele (podobně jako zábleskové granáty). Druhý mód střelby nabije mnohem silnější výstřel. Maximálně nabitý výstřel pak dokáže zabít každého nepřítele jedinou ranou (včetně bossů).
– Zbraň nemá žádné statistiky. Je zcela unikátní.

 

 

 

Kostýmy

Leon

Bunda (dokončit hru, 500B)
Tričko (dokončit hru, 500B)
Pruhovaný oblek (dokončení hry, 2000B)

Brýle (Lexington) (dokončení hry, 1000B)
Sluneční brýle (bez obrouček) (dokončit hru, 1000B)
Chránič obličeje (dokončit hru, 1000B)
Maska lebky (dokončit hru, 1000B)
Páska přes oko (dokončit hru, 1000B)
Sluneční brýle (kočičí oči) (dokončit hru, 1000B)

Sluneční brýle (kulaté) (dokončit hru na Normální, 1000B)
Ochranná maska (dokončit hru na Normální, 1000B)
Letecká čepice (dokončit hru na Normální, 1000B)

Bunda (dokončit hru, 500B)
Bez saka (dokončit hru, 500B)

 

DLC 1 – Treasure Map: Expansion (24. 3. 2023)

– Na každé mapě se objeví několik extra cenností, což znamená více peněz.

DLC 2 – Lean and Ashley Costumes: Casual (24. 3. 2023)

 

DLC 3 – Lean and Ashley Costumes: Romantic (24. 3. 2023)

 

DLC Attaché Case: Gold (23. 7. 2023)

 

DLC 1 – Original soundtrack (21. 9. 2023)

 

DLC – Seperate Ways (21. 9. 2023)

 

 

 

 

 

Žoldáci

Mercenaries neboli Žoldáci nabízejí čtveřici map a osm hratelných charakterů. Bojuje se na upravených mapách z kampaně, přičemž nepřátelé se neustále objevují. Úkolem je v časovém limitu nabrat co nejvíce bodů za zabíjení nepřátel.
– Na mapě jsou rozmístěny dva druhy speciálních věcí. První jsou zelené orby dají čas navíc. Žluté orby přidají více energie na speciální režim chaosu. Po jeho aktivaci získáte po omezenou dobu vylepšení schopností.

 

1. Leon

– Dostupný od počátku

 

2. Ada

– Dostupná od počátku

 

3. Luis

– Jako Leon dosáhněte hodnocení A na jakékoli mapě

 

4. Wesker

– Jako Ada dosáhněte hodnocení A na jakékoli mapě.

 

 

4.

– Jako Leon dosáhnout hodnocení S na všech mapách

4. 

 

 

 

1. Leon S. Kennedy

– Odemčení: /
– Leon je základní postava. Má vcelku slabou pistoli a naopak silnou bročku. Tak jako všichni ostatní začíná i s jedním sprejem. Leon je patrně nejslabší postavou vůbec. Jeho brokovnice je sice fajn, ale jen na malou vzdálenost.

 

2. Ada Wong

m-2-ada– Odemčení – Získat 4 hvězdy na první mapě
– Adin arzenál patří k nejbohatším. Má silnou pistoli Punisher na prostřelení dvou nepřátel naráz. Má sniperku s vylepšenou rychlostí střelby a velkou účinností. A navíc má ještě samopal s hromadou munice. Právě velký počet munice dává Adě počáteční výhodu, kdy se může věnovat likvidaci nepřátel aniž by musela nejprve hledát náboje.
– Trojce hořlavých granátů si poradí se skupinami nepřátel i minibossy.

f

 

 

Kostýmy

 

 

 

 

Galerie pokladů