James Bond – Nightfire

jb-f

Titulní skladba

Nightfire není první PC hrou ze série s Jamesem Bondem (jméno slavného agenta se objevilo i v několika textových adventurách z 80. let.), ale je první, která představuje skutečně moderní komplexní herní zážitek  Nightfire je klasickou FPS akci, která do hlavní role staví nesmrtelného agenta, kterému svoji tvář i hlas propůjčil Pierse Brosnan. Hra na PC vyšla koncem roku 2002, stejně jako poslední Bondovka s Brosnanem – Dnes neumírej. Hra si ale po příběhové stránce jde vlastní cestou, přináší zbrusu nové dobrodružství a s Dnes neumírej naprosto nijak nesouvisí. Příběh o megalomanském padouchovi, který hodlá zničit svět je typický. Základní kostra příběhu zkrátka neoslní, ale postav je v příběhu vcelku hodně, ženských hrdinek samozřejmě také a provázanost mezi postavami je značná. Nechybí pokus o přeběhnutí, nechybí zrada, úmrtí… příběh zkrátka nedělá Bondovi ostudu.

Za zmínku stojí obrovský rozdíl mezi verzí hry pro PC a pro konzole. Ty odlišnosti jsou i po stránce hratelnosti ohromné. Konzolová verze je podstatně delší, nabízí více misí i lokací, má jiné zbraně a obsahuje úrovně, kde se ovládají vozidla. Je celkem škoda, že PC verze je takto osekaná, ale pravdou je, že herní série s Jamesem Bondem byla vždycky soustředěna především na konzole. Spousta dílů se PC verze vůbec nedočkalo a Nightfire je svým způsobem první komplexní Bondovkou, která měla tu čest stát se i PC hrou. Buďmež proto rádi alespoň za takovou verzi Nightfire, jaká se k nám dostala. Nakonec hra přes to všechno působí uceleně a na první pohled nepoznáte, že mohla být ještě o pár misí delší.

Nightfire jako každá střílečka nabízí celou řadu zbraní od pistolí přes samopaly po raketomet. To by samo o sobě za moc nestálo, jenže některé zbraně mají specifické funkce, které dodávájí hře na taktičnosti – zbraně s tlumičem i bez, naváděné střely raketometu nebo přísavné nálože. Třešničkou na dortu je pak kufřík s kulometem nebo dálkově odpalovanou výbušninou. Zbraně jsou zkrátka propracované, hravé a je s nimi zábava. Každá nalezne uplatnění, stačí je jen umět správně využít. Aby toho nebylo málo, Bond unese jen čtyři střelné zbraně a tudíž nastávají momenty, kdy je třeba pečlivě volit co vzít s sebou. Obvyklou volbou je pistole, nějaký automat, cosi silného (bročka / sniperka) a něco, co hezky bouchá 🙂

Ruku v ruce zbraním jdou technické vymoženosti jako laserové hodinky či mobil s hákem. Většina vychytávek je z hlediska použití omezená na dané objekty. Výjimku tvoří především uspávací šipky a tím se dostáváme k stealth akcím, které jsou nedílnou součástí dvou kapitol, nicméně minimálně ve dvou dalších je možné projít nepozorován cca do poloviny mise a v některých dalších kapitolách jsou tu a tam krátké úseky, kde může Bond vyměnit pažbu pistole za uspávací šipky. Celkově vzato bych řekl, že zhruba 1/3 hry je možné věnovat plížení.

V tomto směru poněkud zamrzí AI nepřátel. Počítačem řízení protivníci skutečně nejsou kdovíjak chytří. Jestliže vás chlápek naposledy viděl u dveří a vy se k němu dostanete z boku, vůbec ho nenapadne se otočit, dokud nevystřelíte. Dohlednost nepřátel je nízká a jejich přesnost často mizerná. Střelbu, k níž dochází jen pár desítek metrů od nich, dokážou kolikrát ignorovat. Svým způsobem ale tahle tupost nepřátel nahrává do karet hráčům, kteří si na bojišti chtějí vyhrát. Můžete nepřátele obejít, zkusit je nalákat, zaútočit svrchu… Vyzrát nad těmito tupými nepřáteli je zkrátka nejen možné, ale i snadné.

Dalším aspektem zvyšujícím prvek taktizování jsou Bondovy brýle, které zahrnují 3 funkce. Noční brýle do tmavých prostor, tepelné brýle na hledání nepřátel a lahůdkové rentgenové brýle na svlékaní žen do spodního prádla… nebo spíše na hledání kostlivců za zdmi a dveřmi. K hratelnosti přidává své body i přítomnost tajných míst a takzvané Bond moves – obvykle průchod alternativní cestou.

Stereotyp se zkrátka nedostaví a to i díky rozmanitosti prostředí. Procestujete kus světa, včetně hradu v Rakousku, rozsáhlé vily v Tokiu, či ostrovu v Pacifiku. Hra sice grafikou neoslní, ale je na co se dívat, jelikož prostředí je pestré a často se mění.

Nightfire je ukázkou toho, jak by měly akční střílečky vypadat a jak bohužel v dnešní době nevypadají. Hra z roku 2002 svojí pestrostí a možnostmi válcuje i moderní střílečky! Postarší grafika a slabá AI nepřátel nedokáže zkazit výsledný herní zážitek, který ještě umocňuje stylová hudební stránka. Nightfire je navzdory staří jednou z mála FPS kterou stojí za to si zahrát, pokud nestojíte jen o bezduché rubání nabíhajících nepřátel a tedy bezmyšlenkovitou odreagovačku. Za mě rozhodně palec nahoru a doporučení pro všechny příznivce akčních stříleček.

Hodnocení – 80%
Délka – cca 5h 30min


 

Návod

Kompletní návod na čistokrevnou střílečku s proslulým agentem. Návod počítá se ziskem všech tajných oblastí a absolvováním všech 007 akcí – čili 100% splnění hry.
Názvy kapitol a míst jsou přebrány z neoficiální češtiny. Nejsem si tak úplně jist, zda je překlad správný, jelikož po přečtení přeložených popisů kapitol jsem nabyl dojmu, že autor poněkud zamrzl se svou úrovní češtiny. Tak doufejme, že aspoň ten překlad z angličtiny zvládá 🙂

 

Mise 1 – Schůzka
Hrad (Rakousko)
Počet nepřátel – 49
Délka – 00:35:00

jb-aBoháč Raphael Drake pořádá na svém hradu párty pro obchodní partnery. Vás se pozvánka jaksi netýkala, ale to neznamená, že MI6 nezajímá, co se mezi zdmi hradu odehrává.
První kapitola je taková úvodní a to se vším všudy. Nejenže se naučíte postavu ovládat a dostanete základní zbraně, ale také poznáte většinu důležitých postav.

Oblast 1 – Vstupní brána

Na padáku seskočíte na jednu z věží vnější brány. S sebou máte 4 granáty, 4 zábleskové granáty, pistoli a v nejhorším případě můžete někomu i natlouct kokos. Krom toho máte tři vychytávky od pana Q a speciální brýle.

Pistole Wolfram
– Základní pistole je slabá ale lze na ni připevnit tlumič. Pistole s tlumičem je vhodná na tiché akcičky jako je tato. Bez tlumiče je pistole zřejmě (nejsem si jistý) o trochu silnější, takže jakmile tichý postup ztroskotá, zkuste tlumič sundat.

Pěsti
– Rána pěstí dovede nepřítele omráčit. Obvykle je ale třeba více ran a navíc nepřítel může opětovat palbu. Pěsti jsou nouzovka, nemáte-li čas vybrat jiné prostředky k uspání.

Explozivní granát
– Kulaté černé věcičky dovedou způsobit velké bum. Házejte je mezi skupiny nepřátel anebo do místností. Klasickým použitím granát hodíte, přičemž čímž déle držíte tlačítko, tím dále dohodíte, zatímco čas do exploze běží. Sekundárním použitím granát prakticky jen pouštíte na zem. Je to o tom odhodit a utéct anebo ho nechat spadnout do nižšího patra.

Zábleskový granát
– Šedé plechovky způsobují záblesk, který ochromí nepřátele. Použití je stejné jako u explozivního granátu – hodit / položit
– Oslnění nepřátelé někdy naslepo pálí kolem sebe. Dejte si pozor a využívejte krytu.

Hodinky
– Pomocí laserových hodinek lze přepálit zámky a otevřít tak některé místnosti. Hodinky mají 100 jednotek energie a samy se dobíjejí.
– Laser na nepřátele neúčinkuje. Nesnažte se je upálit 🙂
– Na hodinkách běží aktuální čas, jaký máte nastavený v operačním systému vašeho počítače.

Klíče
– Klíčky od auta můžete použít na omráčení nepřátel. Elektrický šok protivníka hezky stylově rozklepe a složí. Máte 100 jednotek energie ale ta se postupně dobíjí, takže se nebojte roznášet šokové vlny kdekomu.
– Klíče jsou takovou obdobou vašich pěstí. Jedna rána pěstí nemusí stačit, ale plná dávka z klíčků omráčí každého. Navíc jakmile je dotyčný pod proudem, nemůže se bránit.

Mobil
– Mobil s kotvou slouží k vytažení se do vyvýšených prostor. Sledujte šedivé háky – k nim se můžete přitáhnout.
– Kotvu můžete vystřelovat i na nepřátele. Způsobuje extrémně nízké poškození, takže jako zbraň je k ničemu. Nicméně, pokud potřebujete upoutat pozornost nepřítele, není to špatná volba.

Brýle
– Brýle mají tři funkce, které můžete přepínat. Každá spotřebovává baterie jinou rychlostí, přičemž pokud brýle odložíte, baterie se časem zase nabije.
– První, nejšetrnější funkce, je zelené noční vidění. Hodí se do tmavých prostor.
– Druhé, na baterii už náročnější, je modré rentgenové vidění. Díky němu budou nepřátelé viděni jako kostlivci a spatříte je i přes zeď. Na ženy toto vidění funguje jinak – uvidíte je ve spodním prádle 😀
– Třetí, na energii velice náročné vidění je červené termální. Rudě zvýrazní všechny nepřátele, což se hodí ve větších tmavých areálech.

Po probrání bohatého arzenálu je čas s sebou pohnout. Do hradu vedou dvě cesty. To kterou z nich zvolíte ovlivní místo, kde budete v další úrovni začínat. V každém případě postřílejte stráže u světlometů. Pak seskočte na bránu, zatímco směrem k hradu se rozjede náklaďák.
007 (1/2) – Pokud skočíte na střechu náklaďáku, ten vás doveze až k bráně a rovnou projdete do druhé části. Za tenhle akční manévr obdržíte první 007 hodnocení. Má to však své nevýhody. Jednak nebude možnost prozkoumat tuto oblast a za druhé si vás nepřátelé všimnou, čili budete pod palbou.

Pokud o 007 nestojíte, nechte náklaďák projet. Sejděte dolů na cestu a běžte k druhé bráně. U hlavní brány před náklaďákem jsou stráže. Zabijte je a vezměte si jejich zbraň.

Samopal Storm M32 s tlumičem
– Napevno připevněný tlumič na malém nepřesném samopalu. Storm je typickou zbraní strážných oděných v bílých kombinézách. Je to užitečný samopal do interiérů a na tichou likvidaci.

Můžete otevřít bránu a tím oblast opustit, ale existuje i alternativní cestička. Přepalte zámek na druhé vnější bráně a projděte do druhé věže. Po žebříku vylezte na věž. Přeručkujte po napnutém kabelu, přičemž dejte pozor na jiskřící místo.
Tip – Přes napnuté kabely lze ručkovat. Na většině kabelů však jsou místa, kde proud probíjí. Dle jiskření, ke kterému dochází vždy v určitých intervalech, musíte počkat na správný moment a pokračovat. Pokud vás jiskření zasáhne, nezemřete, ale zranění spadnete dolů.
Na druhé straně jděte podél zdi hradu. Protáhněte se kolem oken, aby si vás stráže nevšimly a obejděte hrad. Uvidíte nad sebou zničené schodiště. Pan Q vás informuje o možnostech vašeho mobilu. Nahoře nad balkonem je hák ke kterému se přitáhněte mobilem a vstupte do dveří.

 

Oblast 2 – Nádvoří

jb-22V závislosti na tom, jak jste zakončili první úroveň můžete začínat na dvou místech. Pokud jste prošli bránou (v případě zisku 007 nutnost), začínáte na nádvoří. Zatímco náklaďák zajede zaparkovat, vy se musíte ubránit pár strážným. Použijte náklaďák jako štít. V garáži přepalte zámek na pletivu a prohlédněte sklad. Je tu pár plátů brnění, což se po bitce na nádvoří jistě hodí. Z nádvoří vedou dvě cesty – jedna na dvůr ke kašně, druhá pod věž. Vy běžte k věži. Na balkonu pod věží sundejte chlapa a všimněte si otevřeného generátoru.
007 (2/2)Vyputím generátoru vyřadíte z provozu trojici světlometů na následujícím dvoře. Výrazně si tím usnadníte cestu, protože stráže si vás hůře všimnou.
Tajná oblast (1/2)Nad balkonem, po kterém chodil strážný, je přímo pod věží hák. Přitáhněte se mobilem na balkon. Je tu plát brnění a na druhém konci trojice granátů. Teď sice zrovna vhodná doba na hlasité exploze ale už brzy přijde tahle hromádka petard vhod.
Pokračujte přes nádvoří se světlomety. Pokud jste je vyřadili, půjde likvidace strážných snáz. Na konci vstupte do hradu. V přízemí si všimněte dveří na elektronický zámek. Potřebujete je odemknout. Po schodišti ve věži vylezte do patra. Právě tady v patře byste začínali, pokud by jste v první oblasti zvolili alternativní cestu. Váš postup by v takovém případě měl jedno velké riziko a tím je překonání nádvoří se světlomety. Museli byste si opatrně pročistit cestu a pobít strážné nejlépe z věže a přes okna v patře. Tady v patře je také na stole zábleskový granát. Vydejte se až na vršek věže. Je tu jeden strážný, ale s využitím zábleskových granátů ho zvládnete překvapit. Ve věži leží sniperka!

Odstřelovací puška
– Fantastická přesná a silná zbraň jejíž nevýhodou je pouze pomalá střelba a pomalé nabíjení. Sniperka je díky nastavitelné optice (2 varianty) vhodná na vzdálené cíle.
– Sniperka má dvě verze vzhledu – maskování zimní a letní. Jde pouze o kosmetickou změnu.

Se sniperkou můžete zlikvidovat strážné u světlometů (v případě alternativní cesty) ale jinak ji teď moc nevyužijete. Její čas nadejde později. Běžte na první nádvoří a dále ke kašně. Jsou tu dveře do budovy a vedle okénko. Prostřelte sklo a naházejte dovnitř várku granátů. Na počátku kapitoly jste dostali čtyři kusy a další tři byly v tajné oblasti. Klidně tam naházejte všechny. Abyste měli jistotu, mrskněte tam na závěr zábleskový granát a vstupte. Pokud někdo z přítomných nějakým zázrakem přežil, bude oslněný a máte čas ho dorazit. Pak aktivujte páčkou vyrušení bezpečnostního okruhu. Nahoře v patře je ještě vesta, která vás vyléčí na maximum. Vraťe se k zamčeným dveřím a protože elektronický zámek je odemčený, můžete vstoupit. Nyní pozor. Jsou tu dva světlomety a jeden strážný chodí dole. Všimněte si protější budovy. Vlevo v rohu pod střechou je obrovský krápník. Sestřelte ho tichou zbraní. To přiláká pozornost stráže. Máte čas vylézt ze dveří a z vhodných pozic postřílet (klidně sniperkou) strážné za světlomety. Nezapomeňte ještě na toho strážného dole. Pád krápníku je sice úžasný, ale jakmile začnete střílet, dá přednost vám. Jakmile je čisto, můžete se rozloučit se svými zbraněmi a vejít do hlavní části hradu.

 

Oblast 3 – Interiéry hradu

jb-3Nemáte žádné zbraně a vydáváte se za hosta. Nepokoušejte se nikoho napadnout – utajení by skončilo prohrou. Projděte do sálu, kde probíhá párty. Drake právě uvítá hosty a odejde v doprovodu své holky. Před dveřmi kam šel, zůstane stát obrovská černá gorila. Sejděte dolů a od jednoho z číšníků si vezměte další vychytávky.

Pero
– Uspávací pero je jediná nesmrtící zbraň použitelná na dálku. Vystřeluje šipky, které jsou přesné a jediný zásah uspí nepřítele. Dejte si však pozor, protože po čase se spící nepřátelé vzbudí.

Zapalovač
– V zapalovači je ukrytý fotoaparát, který slouží na focení vybraných cílů. Foťák použijete pouze při plnění úkolů, žádné samostatné využití nemá.

Nyní je třeba vyfotografovat všechny čtyři ženy na párty. Mezi nimi je totiž tělesná strážkyně Drakeova spolupracovníka Mayhewa. Vždy oslovte vybranou dámu a vyfoťte její tvář. Ona bodyguardka je černovlasá asiatka, ale to zatím neřešte. Po vyfocení žen se gorila přesune na druhý balkon a vy můžete pokračovat dveřmi. Dorazíte do knihovny, kde narazíte na Drakeovu známost. Ve skutečnosti jde o vaší přítelkyni, agentku francouzské FIS Dominique Paradis. Vyruší vás agentka CIA Zoe Nightshade. Jak se zdá, na Drakeově párty je víc agentů než jemu věrných lidí. Dominique půjde uspokojovat Drakea a vy se se Zoe dohodnete na spolupráci. Vyjděte po točitém schodišti a pokračujte do galerie. Tady už je několik hlídačů. Mají pistole a neváhají je použít. Snažte se je všechny tiše uspat šipkami. Nezapomeňte hlídače obrat o pistole.

Pistole Kowloon
– Silnější pistole používající stejný typ munice jako Wolfram. Nelze na ni připevnit tlumič, takže se hodí jen do přestřelek. Tady ale nad pistolí Wolfram vede díky své účinnosti.

V další místnosti je galerie. Pod vámi je jeden strážný. Pokud vám ještě zbyly šipky, můžete se ho elegantně zbavit. Jinak vsaďte na střelbu nebo klíčky.
Tajná oblast (2/2)V galerii je jeden obraz za nímž se ukrývá trezor. Pomocí rentgenového vidění odhalte obraz, otevřete ho, hodinkami přepalte zámek a vyberte si odměnu – 2x granáty.
Dorazíte na balkon nad sálem, kde Drakeův spolupracovník Mayhew předává Drakeovi kufřík s naváděcím zařízením satelitu. Přítomný je i Drakeův bodyguard (velký černoch) a Mayhewova bodyguardka (asiatka z párty). Hlídači přeruší schůzku, když přivedou zajatou agentku Zoe. Je třeba ji zachránit. Pokud máte z tajné skrýše granáty, neváhejte je naházet z balkonu dolů. Když budete mít trochu štěstí, vyřídíte hlídače. Pobijte ty, co zbyli a sejděte dolů. Hlídači tu nechali otevřenou tajnou cestu za knihovnou, čili můžete pokračovat. Po schodišti se vydejte do podzemí.

 

Oblast 4 – Lanovka

jb-4Zdejší nepřátelé používají známé samopaly Storm, ale bez tlumiče. Měly by být o trochu silnější, takkže si je určitě vezměte.

Samopal Storm M32
– Malý nepřesný samopal bez tlumiče. Storm je typickou zbraní strážných v interiérech. Je to užitečný samopal do uzavřených prostor.

Chodba vedoucí k lanovce je plná beden za nimiž se krčí nepřátelé. Postupujte velice opatrně. Hned naproti schodišti je malá místnost s vestou a granáty (jeden od každého druhu). Budou se hodit na vylákání nepřátel z krytů. Skrze chodbu se prostřílejte k lanovce. Vpravo od kabiny leží bedna plná samopalů Storm a také tu leží raketomet!

Raketomet AT-420 Sentinel
– Raketomet je vražedně účinná zbraň. Má dvě formy střelby. Při té první jednoduše vypálíte raketu, jenomže ta je velice nepřesná. Na malou vzdálenost nebo na vyčištění místnosti je to ideální ale vzdálené cíle ani nezkoušejte trefit.
– o něčem jiném je druhá možnost střelby. tehdy můžete raketu ovládat a navigovat. Díky tomu přesně zamíříte vzdálené cíle. Nevýhodou je, že zatímco raketu ovládáte, jste snadným terčem.

V kabině lanovky čeká agentka Zoe, která se zbavila stráží, získala potřebný kufřík s naváděcím zařízením a ještě se převlékla do zimní kombinézy. Šikovná kočka, ještě tak kdyby vám občas pomohla postřílet strážné. Až bude čisto, můžete tlačítkem v kabině zkusit spustit lanovku, ale je bez proudu. Běžte nahoru, kde leží přemožení strážní a aktivujte panelem proud. Nastupte si do kabiny a konečně se tlačítkem vydejte vpřed.

Boss – Vrtulník
– Lanovka se zasekne a na vás zaútočí Drakeův bodyguard ve vrtulníku. Ze dveří vrtulníku vás budou střílet stráže. Někteří mají jen samopal, ale další jsou vyzbrojeni raketometem! Situace je víceméně žalostná, protože aby toho nebylo málo, na stanici lanovky se objeví dva strážní. V první řadě se postarejte právě o ně.
– Poté máte dvě možnosti, jak řešit vrtulník. Ta první vyžaduje postřílet všechny strážné. Je jich asi pět. Druhou možností, je tasit raketomet a nejlépe naváděnou raketou (jinak se těžko trefíte) vrtulník sestřelit. Protože v kabině lanovky není absolutně nic a nemáte se kde krýt, snažte se reagovat rychle.
– Když vrtulník zničíte, bodyguard nezvládne řízení a vrazí do lanovky. Vy a agentka se stihnete svézt na kabelu. Spadnete do sněhu vstříc druhé kapitole.


 

Kapitola 2 – Útok na letiště
Letiště (Rakousko)
Počet nepřátel – 97
Délka – 00:45:00

jb-bPo opuštění hradu dorazíte k letišti s početnou posádkou strážných. Vy a agentka Zoe budete muset spolupracovat, abyste se dostali pryč.
Druhá kapitola je zajímavá tím, že nabízí jen jedinou, zato pořádně rozsáhlou oblast. Letiště je plné strážných a první polovinu kapitoly navíc musíte vyřešit bez spuštění alarmu!

 

Oblast 1 – Letiště

jb-5Začínáte se základní výbavou, která obsahuje pouze pistoli s tlumičem. Nic moc. Navíc nesmíte vyvolat poplach, jinak končíte. To v praxi znamená tři věci – za prvé nevyprovokovat stráže, za druhé nenechat se spatřit kamerou a za třetí nedopustit, aby kamery viděly mrtvé tělo. Zoe se rozhodne prozkoumat budovu bezpečnosti letiště, zatímco vy máte projít administraci až k letové kontrolní věži. Zoe ale nemůže projít kvůli světlometům, takže vás požádá o vypnutí světel. Obejděte budovu a dostanete se ke generátoru. Přepalte zámek a vypněte světla. Než se vydáte zpět, podívejte se na stožár na budově. Na stožáru je hák, ale protože je střecha plná stráží, bylo by riskantní tam vyskočit. Zatím to nechte být a vraťte se k Zoe. Poděkuje a proběhne do budovy. Vzdalte se do uličky mezi plotem a žlutou budovou administrace a vyčkávejte. Strážný pošle kolegu prohlédnout generátor. Napojte se na strážného a sledujte ho. Na vhodném místě, nejlépe u generátoru ho odpravte a seberte z těla bezpečnostní kartu první úrovně. S ní se vraťte k budově administrace a projděte ke dveřím. Použije kartu a vstupte.

Nyní pozor – budova je plná kamer, které fungují na jednoduchém principu. Pokud na kameře svítí zelené světlo, je vše v pořádku. Jakmile je světlo oranžové, kamera vás vidí a máte jen pár sekund se schovat. Pokud je světlo červené, jste zaměřeni a končíte. Navíc se budovou procházejí stráže. Jeden strážný je hned vlevo v chodbičce. Nejprve běžte trochu blíž abyste ho mohli sledovat rentgenovým viděním. Až půjde kolem vás, vyjděte před budovu a nechte ho projít chodbou. Pak se vraťte dovnitř a začněte prozkoumávat budovu.
Tajná oblast (1/5)Hned vlevo ve slepé chodbě navštivte kancelář Administrátora. Obejděte stůl a všimněte si, že šuplík je povytažený. Otevřte ho a najdete silnou pistoli Kowloon. Zatím vám k ničemu není, ale její čas přijde. 🙂
Opatrně pokračujte skrze chodby budovy. Využívejte rentgenové vidění, metody vyhlížení zpoza rohů a nezapomeňte na strážného, který tudy chodí. Minete jednu velkou kancelář, konferenční místnost a po pravici budete mít úklidovou komoru.
Tajná oblast (2/5)Zhruba naproti chodbičce ke konferenční místnosti je úklidová komora. Je malinká ale na polici leží batoh. Každý batoh je univerzálním skladem munice. Okamžitě získáte várku nábojů do různých zbraní a případně i pár granátů.
Na konci chodby vyjděte po schodišti nahoru. Za okny je velká kancelář kam vstupte. Jsou tu dva strážní. Zabijte je a ze stolu vezměte bezpečnostní kartu druhé úrovně. Také tu leží vesta, ale v tuto chvíli budete mít nejspíše plné zdraví. Nevadí, nejdete tudy naposled. Pokračujte po schodišti dolů až na konec chodby, kde jsou dveře zamčené elektronickým zámkem. Otevřte je kartou a stanete pod schodištěm do věže.

007 (1/1) – Podívejte se nahoru na strop věže. Je tu vidět hák. Přitáhněte se a tím se v mžiku vytáhnete nad schodiště. Rychlá zkratka.
Běžte ke schodům u věže a setrvejte. Jakmile vám Zoe oznámí, že vypnula kamerový systém, nemusíte se už bát odhalení a můžete vstoupit do věže. Vhoďte do věže pár granátů, zaútočte a postřílejte zdejší osazenstvo. Vezměte sniperku, která zde leží. Nyní zničte řídící panely, čímž přerušíte komunikaci. V letišti se ale spustí alarm, Zoe vyskočí oknem a bude probíhat skrze skladovací prostor uprostřed nádvoří. Okamžitě utíkejte na ochoz věže. Bleskově zabijte stráže, kteří tu jsou, a vytaste sniperku. Musíte Zoe chránit, zatímco ona bude probíhat skrze sklad. Sledujte její pozici a střílejte přibíhající stráže. Ve vhodný moment odpalte výbušné sudy ale opatrně ať jimi nezabijete Zoe! 🙂 Je to docela náročné a to hlavně na počátku, než postřílíte stráže na ochozu a najdete pozici Zoe. Pak už jen udržujte přehled nad situací a včas přebíjejte. Jakmile Zoe proběhne do budovy skladu, můžete si vydechnout. Pokud jste tak ještě neučinili, zastřelte stráže na střeše protější budovy (u vypnutých světlometů).

Nyní je čas zahájit sestup z věže. Kamer se už bát nemusíte, ale budova je plná strážných. Čekají vás tuhé přestřelky. Využijete určitě samopal, ale na boj v dlouhých chodbách se hodí i pistole Kowloon z tajné oblasti. Opatrný postup je samozřejmostí. Jakmile se probojujete ven, můžete zajít do areálu skladu, kterým probíhala Zoe a pobrat munici od nepřátel.
Tajná oblast (3/5)Nyní je ideální čas vrátit se ke generátoru a mobilem se přitáhnout k háku na vršku antény. Vyskočíte tak na budovu, kde předtím stály stráže. U zábradlí leží batoh s municí. Opatrně seskákejte dolů.
Běžte k velké budově skladiště. Ta má celkem dva vchody – přes malý sklad a přes kanceláře.
Tajná oblast (4/5)Před skladem stojí náklaďák s korbou, na které je bedna. Přepalte zámek bedny a odhalíte pistoli Kowloon a 2x zásobníky. Pistoli možná máte už z minulé tajné oblasti, ale munice se může vždycky hodit.

Doporučuji vejít do budovy skladu skrze kanceláře, tedy dveřmi vzadu od plotu. Pobijte stráže a z beden si můžete vyměnit samopal Storm M32 za jeho verzi bez tlumiče. Teď už stejně nemůžete pracovat v utajení. V bednách najdete také 3 granáty (2x výbušné a 1x zábleskový) a dva pláty zbroje. Vcelku solidní výbava na náročnou bitvu. Pokračujte dál a díky výhodě střelby zpoza oken pobijte stráže ve skladu. Je jich tu spousty. Některé stráže střílejí skrze škvíry mezi bednami. Na některých místech tu leží explozivní sudy, které se snažte odpálit ve vhodný okamžik. Boj ve skladišti je náročný, tak buďte opatrní. Mezi krabicemi vede úzká chodbička, ale nejprve prohlédněte také druhou cestu skrze malý sklad. Najdete tu v bedně vestu. Všimněte si i malému muničního skladu v oploceném areálu. Dveře bohužel nejdou otevřít kvůli krabicím. Pak se vraťe a projděte cestou mezi bednami. Zabijte stráže za rourami a protáhněte se jimi.
Tajná oblast (5/5) – Jakmile vylezete z roury otočte se doprava a vyskákejte po bednách až nahoru. Pokračujte přes bedny a roury až kam vás cesta dovede a přeskočte na střechu budovy kanceláří. Po střeše projděte až na konec a seskočte do oploceného muničáku. Náročná cesta se vyplatila, neboť tu najdete hromadu věcí – plát brnění, 1x explozivní granát, 2x zásobníky do Kowloon pistole, 2x zásobníky do Stormu (obojí stejný typ munice), 1x zásobník do sniperky a ještě 2 samopaly Storm. Prostě parádní sklad munice! Jedinou nevýhodou je to, že když nepoberete všechno a budete se chtít vrátit, musíte si zase střihnout opičí dráhu přes bedny 🙂

Vyjděte dveřmi (za rourami) z hlavního skladu. V malé chodbě jsou další bedny – 2x zábleskové granáty, 2x explozivní granáty a ještě vesta. Navzdory náročné přestřelce ve skladišti byste měli být maximálně připravení na další fázi. Opusťe sklad a ocitnete se v potemnělém venkovním areálu plném beden a stráží. Nastal čas využít termální vidění. Díky němu získáte přehled o pozicích nepřátel a můžete se postupně probít až k hangáru. V budově před hangárem najdete další vestu, jeden Storm s tlumičem, 1 zásobník do Stormu a 1 zásobník do sniperky. Venku v hangáru čeká Zoe. Zatímco ona natankuje letadlo, vy potřebujete obsadit strážní věž a následně kámošku krýt. Tady je sniperka jasnou volbou. Obsaďte věž, na níž najdete nějaké to brnění a ještě batoh munice. Zaujměte pozici a kryjte Zoe. Nepřátelé budou přibíhat jednak ze dveří vedle Zoe ale také zpoza plotu. Ti za plotem půjdou okamžitě po vás, ti ze dveří se zaměří na Zoe a letadlo. V žádném případě nesmí Zoe umřít a letadlo nesmí být zničeno! Pokud nejste tak rychlí, abyste zvládli pokrýt oba směry, kterými přibíhají nepřátelé, máte dvě možnosti – buď se vrátíte k Zoe a stráže postřílíte hezky zblízka samopalem, anebo vylezte na vršek věže a využijte její střed jako kryt před strážnými za plotem. Když je letadlo připraveno, Zoe s ním vyjede na přistávací dráhu. Okamžitě utíkejte k letadlu a nadběhněte mu přes přistávací dráhu. Musíte nastoupit dříve, než vám Zoe uletí. 🙂 Když se zadaří, můžete dát Rakousku sbohem.


 

Kapitola 3 – Nezvaní hosté
Residence (Japonsko)
Počet nepřátel – 62
Délka – 00:50:00

jb-ccAlexandr Mayhew, je ochoten s vámi spolupracovat, protože cítí, že se ho Drake chystá odstranit. Dojednal si s vámi schůzku.
Děj se přesouvá do Japonska, přesněji do rozsáhlé vily Alexandra Mayhewa. Tato kapitola nabízí několik vzájemně propojených oblastí, mezi kterými lze libovolně přecházet. Prakticky máte pod palcem celou vilu a postup je značně nelineární. Varianta níže představuje nejpohodlnější postup při průzkumu vily.

 

Oblast 1 – Hlavní hala

jb-6Svým Aston Martinem dorazíte do residence Mayhewa. Uvítá vás jeho služebná a zavede za ním. Mayhew vám představí svoji bodyguardku Kiko. Vilu však napadne početná skupina členů Yakuzy. Kiko se půjde postarat o nějaké své záležitosti a vy musíte chránit Mayhewa. Začínáte jen s pistolí a pár granáty. Navíc, hned jak začnete, do místnosti vtrhnou členové Yakuzy. Rychle je pobijte a vezměte si žhavou novinku.

Samopal SG5 Commando
– Velmi nepřesná, ale rychlá a solidní útočná puška. Má optiku, díky které můžete střílet na větší vzdálenosti. Prakticky jde o náhradu za malý Storm, který jste využívali v minulých kapitolách.
– Přes optiku můžete střílet pouze dávkou tří střel. Výsledek je ale přesnější.
– Laser má jen kosmetickou funkci.

Opatrně přejděte na zahrádku a dveřmi do chodby. Mayhew se bude snažit zůstávat vzadu, tudíž pokud k němu nepustíte žádné mafiány, měl by být v bezpečí. Naproti vám je potemnělá kontrolní místnost. Na stole tu leží další SG5 a 1 zásobník. Probijte se skrze hlavní chodbu. Jeden z mužů tu má brokovnici…

Brokovnice
– Mocná bročka na osm nábojů. Má dva mody střelby. První střílí rychle, ale slabě a nepřesně. Alternativní střelba je silná, celkem přesná ale velice pomalá. Obvykle se vyplatí střelit na nepřítele silnou ránu a pokud přežije, dorazit ho těmi rychlými.
– Brokovnice je ideální pro taktiku nalákat nepřátele a sundat je zpoza rohu. Určitě ji nepodceňujte. V kapitolách založených na interiérech (jako je třeba tato) je bročka kámoška číslo jedna.

Dovedete Mayhewa do galerie. Tady opatrně, protože mafiáni se ukrývají i v patře nad vámi. Až bude čisto, Mayhew otevře tajnou chodbu do bunkru.

 

Oblast 2 – Lázeňský pavilon

jb-7V bunkru vás Mayhew požádá o pomoc. Potřebuje abyste našli dokumenty o projektu Nightfire, abyste zničili jeho počítač a ještě zachránili jeho služebné. Ten poslední úkol se bude dělat sám 🙂 Mayhew si evidentně rád užívá a to nejen se svou bodyguardkou 😀 Nyní máte tedy na výběr. Můžete se z bunkru vrátit nahoru do přední části domu a prozkoumávat nově přístupné oblasti a nebo půjdete dál na zahradu. Já rozhodně doporučuji zahradu a pokud toužíte získat všechny 007 hodnocení, jinou možnost ani nemáte. Nejprve si ale prohlédněte vybavení bunkru, které se stane takovým vašim zázemím. Hned za Mayhewem leží vesta a sniperka. Na polici jsou hned tři pláty brnění, 2x náboje do pistole Wolfram a 1x munice do sniperky. Přejděte do druhé části bunkru. Tady leží na stole bročka a 1x krabka munice.
Tajná oblast (1/5) – V druhé části bunkru je veliká skříň. Přepalte zámek a odhalíte její bohatý obsah. Leží tu 3x SG5, 2x explozivní granát, 1x zábleskový granát a další plát.

Po zuby ozbrojeni otevřte páčkou východ a vylezte na zahradu. Zahrada je plná Yakuzy. Mafiáni nosí černé pláště a navíc je noc, takže určitě využijte termální brýle na odhalení jejich pozic. Můžete zkusit tichý postup a pár jich vyřídit perem, anebo vsadit na tichou likvidaci pistolí. Munice na to máte z bunkru dost. Teprve pokud se prozradíte, taste sniperku nebo SG5. Ze zahrady lze odejít do další oblasti skrze velkou dřevěnou bránu ale teď není na čase opuštět oblast. Potřebujete navštívit lázeňský pavilonek a zachránit rukojmí. Můžete tam jednoduše vtrhnout dveřmi, ale tím se připravíte o moment překvapení. Skočte do vody a proplavte tunelem směrem pod budovu pavilonu. Musíte si pospíšit, abyste se neutopili. Doplavejte na křižovatku. Tunel rovně vás zavede do další oblasti ale nechoďte tam! Zabočte do tunelu vlevo a vylezete po žebříku do lázní.
Tajná oblast (2/5) – Nad žebříkem je vzadu za ostrůvkem truhla (jakmile vylezete z tunelu, otočte se za sebe). Přepalte zámek a odhalíte útočnou pušku SG5, zábleskový granát a plát brnění.
Nyní pozor hned pod vámi je rukojmí. Musíte rychle a přesně (nejlépe pistolí) zlikvidovat mafiána a zachránit rukojmí. Odměnou vám bude nejen splněný úkol ale i pusa 🙂 Pobijte zbývající muže v pavilonku a dejte pozor ať nezasáhnete rukojmí, která se přesunula za plentu v rohu. Tím máte tuto oblast prozkoumanou. Do další oblasti můžete přejít buď přes bránu venku, skrze tunel anebo východem z lázeňského pavilonku. Jednoznačně volte bránu, jinak vpadnete přímo mezi mafiány. Vyjděte tedy z pavilonku na zadní zahradu a projděte dřevěnou branou.

 

Oblast 3 – Zahrada

jb-8Zahrada je plná členů Yakuzy. Sázejte na tichou likvidaci za použití pera, či tlumiče. Pokud utajení selže, berte sniperku. Co se týče zahradního pavilonku, zbavte se pouze muže, který chodí okolo na balkonu. Uvnitř pavilonu je za sklem rukojmí a pokud sklo poškodíte, mafián si toho všimne a zkusí rukojmí zabít. Jakmile je zahrada čistá, všimněte si kabelu, který vede k zahradnímu pavilonu.
007 (1/3)Sestřelte lucerny na kabelu a přelezte do zahradního pavilonku. Aby se vám 007 akce započítala, musí být v zahradním pavilonku stále rukojmí! Výhodou této akce totiž není jen možnost, kterak se ze zahrady dostat do pavilonu, ale především šance překvapit mafiána a snáze zachránit rukojmí.
Jakmile jste v pavilonku, rychle se zbavte mafiána a zachraňte rukojmí. Dlouhou chodbou pokračujte do domu. V místnosti před vámi je spousta mafiánů. Pomozte si zábleskovými granáty a pobijte mafiány. Dorazíte ke dvěma dveřím, přičemž oboje vedou do další oblasti, ovšem každé do jiné! Doporučuji projít menšími dveřmi na konci chodby.

 

Oblast 1 – Hala (2. část)

Jste zpátky v místě, kde jste začínali kapitolu, tedy ve společenské místnosti. Z celé této oblasti vedou hned několik východů do dalších oblastí. Dvoje dveře jsou hned tady. Ty vlevo vedou do obytného křídla, ty vpravo zase zpátky na zahradu ale do nové místnosti. Další dveře (do obytného křídla) jsou na chodbě před kontrolní místností a poslední dveře (opět do obytného křídla) jsou v hlavní hale. Začněte tím, že prozkoumáte jedinou novou místnost v této oblasti a tím je parkoviště před domem. Běžte do haly a otevřte velké dveře ven. Hned před vámi mafiáni drží rukojmí. V mžiku je postřílejte. Po záchraně rukojmí se můžete vrátit zpátky do domu. Nyní se vraťe zpátky, do společenské místnosti a běžte skrze malé dveře vpravo na zahradu.

 

Oblast 3 – Zahrada (2. část)

Tady je pouze jediná chodba s výhledem na zahradu. Jelikož už jste na zahradě byli, nemusíte si ničeho bát, tedy pokud jste tam nějaké mafiány neuspali. Pokud ano, nejspíše budou vzhůru, tak opatrně.
Tajná oblast (3/5)Na konci chodby je truhla. Sestřelte z ní vázy a přepaslte zámek. Uvnitř najdete plát brnění, pistoli Kowloon a 2x zásobníky do ní. Klidně můžete pistoli Kowloon vzít místo sniperky. V domě ji stejně nevyužijete.
Můžete se vrátit do předchozí oblasti. Nyní je načase ze čtyř možných průchodů zvolit ten, který vás uvede na tu nejlepší možnou startovní pozici další oblasti. Já doporučuji dveře ve společenské místnosti, čili hned naproti dveřím, odkud vyjdete.

 

Oblast 4 – Obytné křídlo

jb-9Před vámi je vnitřní zahrada. Pobijte Yakuzu a všimněte si dvou dveří. Ty vlevo vedou do knihovny a ty vpravo k pokojům. Jednoznačně běžte doprava. Za dveřmi je dlouhá chodba, která se táhne podél obytného křídla. Chodbu vedoucí vlevo moc nezkoumejte. Jen pobijte mafiány a běžte po schodišti do patra. V pokoji tu visí vesta.
Tajná oblast (4/5)Otevřte šatník a odhalíte truhlu. Přepalte zámek a narazíte na pěkný obsah – samopal Storm s tlumičem, 2x zásobník do Stormu a 2x explozivní granáty. Doporučuji Storm vyměnit za vaši základní pistoli. Jeho čas nadejde vzápětí.
007 (2/3)Před pokojem vyskočte přes lampu na skříň a protáhněte se oknem. Přejděte po střeše a vlezte do oken vpravo. Dostanete se nad místo, kde je držena rukojmí a získáte ideální pozici pro přepadení. Pokud už byla rukojmí zachráněna, 007 akci vám hra pravděpodobně neuzná
Dole pod vámi jsou dva mafiáni hlídající jednu rukojmí. Kdybyste sem přišli z chodby, čekala by vás náročná situace, ale teď je vše jiné. Moment překvapení hraje jen pro vás, tak ho využijte. Taste Storm a rychle postřílejte oba mafiány. Seskočte dolů a rukojmí je vaše. Nacházíte nyní na chodbě vedoucí okolo domu kolem pokojů. Vpravo i vleva na chodbě je hodně mafiánů ale s pomocí granátů je zvládnete. Nyní začněte prohledávat jednotlivé pokoje. Jsou celkem čtyři. V některých jsou mafiáni a v jednom najdete vestu. Na konci chodby je kancelář Mayhewa. Zničte počítač a vraťte se zpátky na vnitřní zahradu.

007 (3/3)Nad balkonem knihovny je hák. Přitáhněte se mobilem a dostanete se tak do patra knihovny. Díky tomu získáte výhodnou pozici pro záchranu rukojmí.
Vstupte do knihovny. Ať už jste se sem dostali přes přízemí anebo přes balkon (007 akce) musíte reagovat velice rychle, protože mafiáni jsou jak v přízemí, tak i v patře a vy nemáte šanci je zlikvidovat tiše. Rukojmí je uprostřed v přízemí hlídaná dvěma mafiány. Cesta přes balkon je výhodnější, protože vám stačí přiběhnout nad schodiště, shlédnout dolů a z relativně malé vzdálenosti mafiány postřílet. Jakmile je knihovna čistá, sejděte do přízemí.
Tajná oblast (5/5)V levém rohu v přízemí je police s červenou knihou se znakem Fénixe. Zatáhněte za ni a odhalíte tajnou místnost. Je tu vesta, sniperka, 2x munice do bročky, 2x munice do SG5, 1x explozivní granát a 2x zábleskový granát. Jinými slovy jde o parádní výbavu. Broky přijdou brzy vhod a akorát ta sniperka je trochu zbytečná.

Pokračujte chodbou k soukromým pokojům Mayhewa. Je tu spousta mafiánů a další spousta jich je přímo v ložnici. Využijte nedávno získané granáty a bročku. Až bude v ložnici klid, můžete si z šatny vzít vestu. Přejděte k soše draka a vložte do ní perlu od Mayhewa. Odkryje se trezor z něhož seberte kartu k datům Nightfire. Pokud máte všechny úkoly splněné, je čas se vrátit do bunkru. Vezměte to kudy chcete a pokud potřebujete, sežeňte si nějaké brnění.

 

Oblast 1 – Hala (3. část)

Vyvedete Mayhewa před vilu. Vše se zdá být v pořádku, když zaútoči ninja a Mayhewa zezadu sekne.

Boss – Ninja
– Boj s Ninjou se odehrává na parkovišti před vilou. Nic zajímavého tu není a jediné dva solidní kryty jsou za auty. Sám Ninja je velice rychlý a dokáže se přesouvat ohromnou rychlostí. Na dálku používá Storm s tlumičem, zblízka vás může seknout katanou a čas od času si pomáhá zábleskovými granáty.
– Jakmile boj začne, utíkejte se krýt za auto a střílejte zpoza něj. Vhodnou zbraní je SG5. Sniperkou se těžko trefíte a bročka je zase vhodná jen na malou vzdálenost. Pokud se ninja přiblíží, musíte se přesunout k druhému autu.
– Když ninja padne, umírající Mayhew vám řekne, že data jsou v Tokiu, v kancelářích Phoenixu – organizace, kterou Drake vede. Dorazí Kiko a zjistí, že právě dostala padáka. Rozhodne se vám pomoct.


 

Kapitola 4 – Povstání Phoenixe
Mrakodrap Phoenixu (Japonsko – Tokio)
Počet nepřátel – 44

Délka – 00:40:00

jb-ddPo průšvihu ve vile se Kiko připojila k vám. Její informace o budově Phoenix Rising a nové vynálezy od Q jsou dobrým začátkem pro infiltraci v utajení. Je třeba využít Mayhewův kód a získat dokumenty o Nightfire projektu.
Čtvrtá kapitola je téměř celá podřízená tichému postupu. Prostředí kanceláří je rizikové z mnoha ohledů a průchod vyžaduje opatrnost i sledování pozic a tras nepřátel.

 

Oblast 1 – Garáže

jb-10Začínáte pouze s pistolí, ale ani si na ni nezvykejte, protože tentokrát vám k ničemu nebude. Hlídači, kteří v noci střeží budovu jsou pouhými civilisty a jejich smrt je nepřípustná. Musíte si vystačit s vynálezy od Q, které se rozrostly o nové kousky.

PDA
– Vaše PDAčko slouží jako dešifrovací stroj. S jeho pomocí se můžete nabourat do systémů a narušovat bezpečnostní okruhy, či odemykat elektronicky zabezpečené dveře.

Kreditní karta
– Kreditka obsahuje miniaturní disk s virem od Q. Díky němu můžete hackovat stolní počítače, což je obvykle vyžadováno v rámci úkolů.

Vašimi největšími kámoši jsou nyní uspávací šipky a klíče. Protože šipek máte omezené množství, snažte se řešit situace spíše klíčemi. Pamatujte, že za prvé nesmíte nikoho zabít a za druhé, nesmíte dopustit, aby hlídači zapnuli alarm, což znamená v případě odhalení zpacifikovat hlídače dříve než přiběhne k terminálu (malý panel na zdi) a nacvaká kód. Protože nesmíte hlídače zabíjet a protože omráčený nepřítel se po čase probere, je důležité dávat přednost vyhýbání se odhalení, namísto cílenému omráčování nepřátel.

Jen kousek od vás je první hlídač. Míří k výtahům, kde jsou dva jeho kolegové. Tři hlídače najednou nezvládnete, ale to nevadí. Nechte je být. V areálu parkoviště leží na podlaze dva samopaly SG5. V budoucnu se budou hodit, takže si je vezměte. Nyní skrčeni opatrně projděte okolo hlídačů do druhé části parkoviště. Vlevo na plošině je mechanik. Ve vhodný čas se ho zbavte.
Tajná oblast (1/3) – V druhé části parkoviště je vpravo dodávka. Má otevřené boční dveře a v nich 3x zábleskové granáty. To se může hodit, ačkoli ne teď.
Vedle plošiny s mechanikem jsou dveře na nouzové schodiště. Projděte jimi a vyjděte do přízemí budovy.

 

Oblast 2 – Vstupní hala

jb-11Po pravici si všimněte výtahů, avšak momentálně nefunkčních. Vlevo je cesta do hlavní auly. Můžete si vybrat, zda to vezmete levou stranou, kterou procházejí dva hlídači anebo stranou pravou, kde je za oknem bezpečnostní místností jeden hlídač. Okno je tmavené a budete potřebovat rentgenové brýle, abyste odhalili pozici hlídače a mohli ve vhodný moment projít. Doporučuji to vzít raději levou stranou a oknu se vyhýbat jako čert kříži. Pomocí pera vyřaďte oba hlídače. Ovšem opatrně, protože na ochozu nad vámi jsou další dva! Držte se proto co nejvíce u stěny.
007 (1/4)V patře nad ochozem je dvojice háků. Jsou hned nad průchody, kterými vyjdete do auly. Přitáhněte se mobilem k háku, čímž se dostanete na ochoz. Odtud můžete snadno vyřadit hlídače, kteří tu procházejí a ještě se dostat k tajné oblasti.
Tajná oblast (2/3) – Až budete v patře, projděte po ochozu až na opačnou stranu. Na konferenčním stolku tu leží pistole Kowloon a jeden zásobník. Střílení je zatím nemyslitelné, ale později přijde silná pistole vhod.

Seskočte dolů a pokračujte po schodišti do vstupní haly. Tady jsou dva hlídači. Jeden se prochází po hale, druhý spí na recepci. Vám stačí vzít z recepčního stolu bezpečnostní kartu a vzdálit se. Nyní zvažte, zda nebude lepší počkat, až se hlídači v přízemí proberou, abyste je mohli opětovně uspat. Pak zamiřte zpátky do auly a nyní obejděte bezpečnostní místnost, abyste se dostali k jejím dveřím. Vložte kartu do čtečky a otevřte dveře. Zrušte hlídače a pomocí PDA zprovozněte výtahy (červený panel). Můžete si také vzít plát brnění, pokud jste zraněni. Pak se přesuňte k výtahům a nastupte do toho otevřeného.

 

Oblast 3 – Kanceláře

jb-12Na tomto patře se objevují dva nové zádrhely. Prvním jsou kamery, které už znáte z druhé kapitoly. Druhým problémem jsou laserové pasti. Pomocí infračerveného vidění brýlí můžete odhalit lasery mezi některými chodbami. Musíte se jim vyhnout. Vyjděte do chodby když zleva přijde jeden hlídač. Půjde se napít a v ten moment proběhněte okolo. Po levici minete prosklený můstek a dorazíte ke dveřím. Projděte skrze kanceláře a obejdete tak lasery. Na chodbě před vámi chodí hlídač a na křižovatce je kamera. Ve vhodný moment projděte a snažte se hlídače neomračovat. Za dveřmi vpravo je kantýna. Projděte okolo kamery a vyjděte zase na chodbu. Nyní projděte dveřmi vlevo, kde je další kancelářský blok. V jedné malé kanceláři leží na stole uspávací šipky. Ty se budou hodit! Projděte kancelářemi až na konec kde je počítač administrátora. Otevřte mechaniku a pomocí CD z kreditní karty nahrajte virus. První úloha vaší sabotáže je hotova. Vraťe se na chodbu a projděte do sálu s modrými točitými ozdobami uprostřed.
007 (2/4) – Nad oběma modrými ozdobami jsou háky. Přitáhněte se mobilem a překonejte tak místnost pod vámi. Vyhnete se zdejším hlídačům a také uhnete z dohledu hlídačovi za oknem.
Až budete seskakovat, dejte si pozor na hlídače za oknem. Projděte skrze kanceláře do další místnosti. V cestě stojí hlídači. Opatrně je vyřaďte. Před vámi bude prostorná kanceláč účetního. Běžte k jeho počítači a opět vložte svůj disk s virem. Vyjděte ven a na konci chodby je bezpečnostní místnost. Stále máte kartu, takže stačí ji vsunout do čtečky a vejít. Vyřaďte hlídače a pokud potřebujete, vemte si vestu. Pomocí PDA zrušte bezpečnostní lasery. Zpátky na chodbě pokračujte dál a po levici vstupte na nouzové schodiště.

 

Oblast 4 – Údržba

jb-13Jen kousek před vámi se v místnosti za okny pohybuje mechanik. Vyřiďte ho.
Tajná oblast (3/3)Vydejte se doprava a vejděte do místnosti údržby. Je tu skříň, které přepalte zámek. Uvnitř najdete samopal SG5, 2x munici do Wolfram pistole, 2x munici do Kowloon pistole (stejný typ munice), 1 zábleskový granát a ještě plát brnění. Pěkná výbava ač je zatím nevyužitelná.

Pokračujte dveřmi do velkého sálu s generátory. Je tu plno mechaniků, tak opatrně. Sejděte dolů a všimněte si otevřeného panelu nejbližšího generátoru. Kulkou (samozřejmě tlumenou) zničte panel. Generátor exne a jeden maník vyšle druhého, aby to zkontroloval. Počkejte si na něj a zrušte ho. Tím trochu ulevíte situaci. Druhý mechanik brzy sejde do přízemí, takže i jeho vyřiďte. Pak po druhém schodišti vyjděte nahoru a projděte dveřmi do chodby.
007 (3/4)Hned vlevo vedle vás je malá skříňka s rozvodem elektřiny. Přepalte zámek a rozstřelte panel. V místnostech před vámi vyhodíte proud, což vám usnadní postup. Nepřátelé si vás hůře všimnou. Vy jich sice také, ale od čeho máte brýle? 🙂 Navíc tma přiláká mechanika, který to půjde zkusit opravit.
Pokud jste využili výpadek proudu, počkejte si na mechanika a vyřiďte ho. Krátce po něm sem přijde i hlídač, kterého se také zbavte. Běžte do chodby a projděte do místnosti s výhledem na halu s generátory. Vyřaďťe mechanika a do počítače údržby vpravte díky CD virus. Tím aktivujete výtahy. Vraťte se na chodbu a jděte až na její konec. Skrze místnost projděte ke dveřím.

 

Oblast 5 – Výtah

jb-14Nacházíte se venku na nižší střeše budovy. Kousek před vámi je mafián Yakuzy. Můžete ho zabít. Poté přejděte do rohu k prosklené stěně. Vytasíte další vynález od Q a to magnetické přisavky. S nimi musíte vylézt až nahoru k výtahu. V cestě ale stojí několik pater plných hlídačů a mafiánů. Musíte se jim vyhnout, protože hlídači mohou stále spustit alarm a mafiáni mohou rozstřílet sklo, načež spadnete. V prvním patře je jen jeden stojící hlídač. Stačí projít mimo jeho zorné pole. V druhém patře je také jeden hlídač, ale už se prochází po určité trase. Vyčkejte, až se otočí zády a běžte. V třetím patře jsou dva hlídači a jeden mafián. Jeden hlídač je na stráží, druhý je zatím dost daleko. Největší problém proto činí mafián. Po nějaké době se však otočí a půjde pryč. Počkejte si a projděte. Ve čtvrtém patře jsou dva mafiáni. Tady už začíná přituhovat, protože se procházejí v kruhu. Nastudujte si jejich trasy a jakmile budou otočeni zády projděte. V pátém patře je situace podobná. Opět si počkejte, až mafiáni půjdou zády k vám. Šesté patro už je prázdné a nahoře dorazíte k výtahové šachtě. Dveřmi nad ní vstoupíte do budovy.

 

Oblast 6 – Terminál Phoenixu

jb-15Tady už se nemusíte bát prozrazení. Hlídači tu nejsou. Po levici narazíte na prostornou kancelář Mayhewa. Na skříni tu leží plát brnění. Vy potřebujete otevřit CD mechaniku a nahrát do počítače vir. Můžete si všimnout, že Mayhew má na skříňce svoji fotku se dvěma služebnými a na pracovním stole má velkou fotografii Kiko. Pokračujte dál k velkým zabezpečeným dveřím. M vás správně informuje o tom, že jste u cíle cesty. Stále máte bezpečnostní kartu, kterou otevřte první dveře. Ty další jsou zabezpečené na kod, který dešifrujete na červeném panelu pomocí PDA. Uprostřed je hlavní počítač, který otevřete kodem od Mayhewa. Vyzvedněte si disk s daty o Nightfire projektu. Za vámi se však objeví mafiáni. Je načase začít střílet! Pokud jste pečlivě vybrali všechny tajné oblasti, máte po ruce zábleskové granáty, kterými si vytvoříte prostor a máte také pistoli Kowloon s níž snadno postřílíte vzdálené mafiány. Až bude klid pokračujte chodbou do konferenční místnosti. Ke stolu umístíte štěnici a najdete pistoli, kterou si tu schovává Drake. Necháte mu ji tam a vyjdete ven. Dveřmi projděte na nouzové schodiště. Narazíte na Dominique, která vás varuje před Drakem.

 

Oblast 7 – Střecha

jb-16Vejděte do velké kanceláře Drakea.
007 (4/4)Všimněte si červeného panelu vedle dveří. Pomocí PDA odemkněte panel a odkryjete tajnou zbrojnici. Je tu SG5, 1x munice do SG5 a 2x plát brnění. Přepalte zámek od bedny v níž je nekonečná zásoba munice. Kdykoli sem můžete zajít a munici doplnit. Za mřížemi leží také raketomet, ale tam se zatím nedostanete. Tahle zbrojnice se později zpřístupní nezávisle na tom, zda jste ji otevřeli přes PDA, nicméně pouze v případě jejího otevření získáte 007 akci. Je to proto, že díky vlastnímu otevření se můžete připravit na to, co bude následvat.
Přejděte k počítači drakea, kam vložíte štěnici. Vzápětí zaútočí vrtulník!

Boss – Bojový vrtulník
– Tohle nebude taková sranda jako první vrtulník na počátku hry. Tehle má kulomet, raketomety a vydrží zatraceně hodně. Využívejte sochy a kanceláře pro krytí. Pomocí SG5 přesně střílejte na vrtulník v momentech, kdy nemůže opětovat palbu. Občas se vrtulník ztratí, to když sletí níž pod helipad. V žádném případě ho nechoďte hledat. Je to skoro sebevražda, protože venku se není kde schovat.
– Vrtulník v závislosti na svém poškození metá rakety na různé cíle. Tu zničí kus kanceláře, jindy kámen a jednou rozbije i sklad munice. V ten moment je raketomet za mříží volný a čeká jen na vás. Poberte rakety a nyní využijte raketomet – naváděnými raketami trefujte vrtulník. Vydrží docela dost ale raket je ve skladu dostatek, takže pokud se dokážete aspoň občas trefit, stihnete vrtulník sundat. Pokud ne, musíte ho dorazit útočnou puškou.
– Když je vrtulník zničený, seskočíte na padáku z vršku helipadu. Rychlá to zkratka.


 

Kapitola 5 – Utajený program
Výcvikové středisko (Japonsko)
Počet nepřátel – 34

Délka – 00:25:00

jb-eNa základě dokumentů o Nightfire jste zjistili pozici Drakeovy fabriky. Zdá se, že se tu ukrývá něco zajímavého a je načase to hezky prozkoumat. Protáhnete se skrze ventilační šachtu a zjistíte, že Drakeův bodyguard Rook explozi vrtulníku přežil.
Tato kapitola patří k těm nejkratším. Navzdory tomu však přináší náročné prostředí a obtížné souboje.

 

Oblast 1 – Elektrárna

jb-17Začínáte v šachtě s pistolí a dvěma zábleskovými granáty. Skrze mříže můžete sledovat sál plný generátorů. Protáhněte se šachtou a pokračujte. Narazíte na celkem tři zamřížované otvory a jednu cestu končící seskokem na nižší úroveň šachty. Snažte se hezky tiše pozabíjet stráže, co se pohybují pod vámi. Přepálením zámku můžete mříže otevřít a vyskočit, ale doporučuji nic takového nedělat, protože i když z šachty postřílíte všechny stráže tam dole, pořád jich zbude dost na to, aby vám pěkně zatopili. Pokud chcete opravdu seskočit, pak volte třetí mříž, která vás dostane vršek generátoru – na nejlepší palebnou pozici a ještě získáte možnost snadno dosáhnout 007 akce, nicméně akci můžete zvládnout i později, viz níže. Až z šachty zabijete koho půjde, sejděte raději na nižší úroveň a dojdete k mříži od skladu. Tohle je jediný opravdu bezpečný východ z šachty! Přepalte zámek a seskočte do skladu. Na policích leží Storm s tlumičem, dále 1x zásobník do Stormu, 1x zásobník do Wolfram pistole a 2x pláty zbroje. Jako základ je to dobré a Storm přijde skutečně vhod. Opusťe sklad a venku zlikvidujte stráže. Mají novou zbraň!

Samopal PDW90
– Rychlý a obstojně silný samopal s obrovským zásobníkem (50 kusů!). PDW90 je docela přesný a jde o parádní zbraň do přestřelek.

Zatím ale přijde vhod spíše tlumič, takže si nechte Storma. Všimněte si výtahu, kterému chybí proud a také rozbitého elektronického zámku dveří.
Tajná oblast (1/3)Vedle dveří (v místnosti s výtahem) jsou na stěně tři skříňky od rozvodu elektřiny. Ta prostřední je tmavší. Otevřte ji a najdete dvě miny!

Mina
– Pokročilá explozivní zbraň, která pro správné použití vyžaduje trochu přemýšlet. Min ve hře není mnoho a jejich funkce je velice specifická. Špatně umístěná mina vás bude mrzet, kdežto správně položená mina vydatně pomůže.
– Současnou funkci miny poznáte dle jejího vzhledu a spínače. Díky tomu víte, jak máte minu nastavenou.
– Základní funkcí je LASER. Mina se položí na jakoukoli překážku (včetně stěn, či stropu) a bude vyzařovat laserový paprsek. Po překročení paprsku dojde k explozi. Využívejte minu na nastražení pastí v úzkých chodbách. Tam, kde očekáváte nepřítele anebo jste-li pronásledování je mina ideální. Minu pokládejte do výše vašich očí. To proto, abyste mohli minu překonat (podlézt), aniž byste ji museli odpalovat. AI řízení nepřátelé minu nedokážou bezpečně odpálit a ani podlézt laser, takže se nemusíte bát.
– Alternativní funkcí je PROX, což je detekce pohybu. V praxi bude mina někde nalepená a když k ní někdo přijde, začne pípat. Po pár pípnutí vybuchne. Tato mina není vhodná do chodeb narozdíl od laseru, protože nepřátelé proběhnou dříve než se odpálí. PROX minu vkládejte do členitého prostoru, obvykle na vršek nízké překážky, to aby exploze zasáhla velkou oblast. Samozřejmostí je, položit minu tak, abyste ji byli schopni obejít.

Vstupte do dveří a pokračujte. Dojde do velkého sálu s generátory. Snaha o tichý postup tady pravděpodobně ztroskotá, protože nepřátel je mnoho, ale to nevadí. Dole pod schodištěm leží na stole 2x munice do Wolfram pistole. To pokud se stále držíte na tajné vlně. Až bude čisto, všimněte si třech věcí. Za prvé, za zavřeným plotem je vidět vesta. Za druhé, vedou odtud dvoje zamčené dveře na elektronický zámek. A za třetí, u stropu visí napnutý kabel.
007 (1/1)Abyste mohli získat 007 akci, musíte se dostat na generátor pod kabelem. Existují tři metody.
První metoda byla možná už na počátku v šachtách. Je třeba přepálit zámek u třetího otvoru a seskočit přímo na generátor. Tehdy ale budete terčem všech stráží v místnosti, čili tahle metoda je sice nejpohodlnější ale též nejnebezpečnější.
Druhá metoda je možná právě nyní. Běžte k turbíně v levé zadní části sálu, vyskočte na ni a přeskočte na generátor. Pak už stačí jen přeskákat po generátorech ke kabelu.
Třetí metoda je dostupná až otevřete zamčené dveře. Tehdy stačí rozbít sklo a seskočit rovnou na generátor pod oknem, načež přeskákáte ke kabelu. Vyhnete se tak náročnému skoku na turbíně ale vzhledem k tomu, že tato metoda bude proveditelná až za dlouho, bude vám význam 007 akce víceméně k ničemu.
Pokud jste u kabelu, přelezte na druhou stranu, kde je konec šachty, čímž se vám 007 akce započítá. Díky ní můžete nalézt další tajnou oblast ale především máte skvělou palebnou pozici a na vyčištění stráží za okny.
Tajná oblast (2/3)Po splnění 007 akce se podívejte pod sebe a přepalte zámek šachty. Opatrně vlezte dovnitř a na konci šachty přepalte další zámek. Ocitnete se ve skladu. Je tu plát brnění, 1x zásobník do SG5, 1x zásobník do PDW90 a především raketomet! Raketomet sice v úzkých prostorách střediska není příliš užitečný, ale jeho čas přijde. Tedy, pokud jste ho získali dříve než odemknete elektronické zámky v hale.

Zpátky v hale s generátory vejděte do dveří na chodbu. Zabočte doprava a vyčistěte místnost. Na policích leží plát brnění a také samopal Storm s tlumičem. Dojdete do řídící místnosti nad halou s generátory. Na policích leží 2x munice do Stormu a 1x munice do Wolfram pistole.
Tajná oblast (3/3)Na podlaze je ventilační šachta. Přepalte zámek a prolezte jí. Na konci opět přepalte zámek a dostanete se do oplocené místnosti v sále s generátory. Je tu vesta! Ta přijde po náročném boji jistě vhod.

Vraťe se na chodbu a vejděte do dveří od strojovny. Pobijte stráže a tlačítkem zapněte výtahy. Je čas se vrátit až k výtahu. Nastupte do něj a nechte se svézt dolů. Rychle pobijte stráže. Před vámi je zamčená bezpečnostní místnost. Vpravo je hromada harampádí a výbušný sud. Můžete si díky explozi prorazit cestu, ale sud je položený za rohem a akorát byste se zabili. Nevadí, nechte to být a běžte na druhou stranu. Pobijte stráže za bednami a narazíte na přetlakovou komoru. Takhle vypadá Drakeovo tajemství. Bude třeba komoru otevřít, ale zatím tu nic nezmůžete. Vydejte se zpátky, když se dveře bezpečnostní místnosti otevřou a vyběhnou stráže. Tohle je dobrý čas na laserovou minu. V místnosti leží hned 3x granát a plát brnění. Přepalte zámek dveří a vypněte bezpečnostní zámky. Teď je třeba se vrátit do patra ale budova je plná nových stráží. Pár jich je i nad výtahem a pěkně byste si uškodili, kdybyste tam jen tak vyjeli. Máte ale granáty s nimiž zničte explozivní sud a udělejte si cestu. Vyjdete z rozbitých dveří do patra s výtahovou šachtou. Máte ale výhodu v tom, že se můžete stáhnout a krýt, takže stráže zvládnete snáze než z kabiny výtahu. Běžte ke generátorům, kde je hromada nových stráží. Nastal čas na raketomet. Pokud ho máte z tajné oblasti, neváhejte si udělat pořádek. Strážím nepomůže krýt se za generátory a snadno je vyřídíte. Raketa sem, raketa tam a je klid 🙂 Teď navštivte oboje dveře s elektronickým zámkem a v každých zapněte tlačítkem turbínu. Tím aktivujete vypuštění vody z přetlakové komory. Vraťte se do suterénu a ze skříně popadněte skafandr.

Samurai Laser Rifle
– Laserová puška je nedílnou výbavou skafandru. Když máte skafandr, žádnou jinou zbraň používat nemůžete.
– Střelba puškou spotřebovává energii, která se pak automaticky nabíjí. Je třeba energií rozumně šetřit, abyste nestáli v tváři tvář nepříteli a nemohli se bránit.
– Puška střílí přesné energetické projektily. Ty jsou vcelku účinné. Druhá verze střelby nabije energetickou kouli, která po vystřelení způsobí velkou plošnou škodu. Koule stojí podstatně více energie a také se s ní můžete snadno zabít 🙂 Proti skupinám nepřátel je ale ideální.

Až se seznámíte se zbraní a zvyknete si na omezený výhled ze skafandru, vstupte do přetlakové komory.

 

Oblast 2 – Chladící věže

jb-18Tlačítkem napusťe do komory vody. Až se tlak vyrovná, můžete pokračovat tunelem. Dorazíte do válcovité konstrukce uprostřed jedné chladící věže. Na plošinách je několik kosmonautů, které zlikvidujte. Dveřmi o několik pater výš pokračujte do tunelu. V cestě stojí čtyři laserové pasti. Laser je smrtící a je nutné vždy chvíli počkat, zjistit v jakém intervalu laser proudí a pak proplavat. Na konci dorazíte do jiné přetlakové komory. Tlačítkem snižte hladinu vody a pokračujte do druhéchladící věže. Tady na vás čeká Rook.

Boss – Rook
– Drakeův bodyguard má také skafandr a také laserovou pušku. S ní střílí pouze laserové paprsky ale zato v salvách, kterými pokryje širokou oblast. Zblízka vás pak může udeřit. Rook má narozdíl od vás vlastní pohon skafandru, takže je schopen vznášet se v prostoru. To vy se můžete spolehnout pouze na plošiny. Dole po vámi je ventilátor, který vám pomůže navýšit dosah skoku. Skutečně dokážete vyskočit mnohem výš ale také velice pomalu padáte. Padání je stručně řečeno momentkem, kdy jste nejsnazším terčem. Snažte se proto pohybovat mezi plošinami.
– Rook snese docela dost a nejlepší je na jeho likvidaci používat pouze normální paprsky. Energetickou kouli zkuste jen pokud se pohybuje blízko nějaké plošiny, to aby ho exploze zasáhla i když minete.
– Když Rooka dostatečně poškodíte, Drake, který vás sleduje z okna nahoře, otevře mříž od ventilátoru dole. Navíc se začne horní mříž snižovat a bude vás oba tlačit proti ventilátoru. Je jasné, že blízké setkání s rotujícími lopatkami není zdraví prospěšné. Musíte proto máknout a Rooka udolat než skončíte na kusy. Naštěstí v momentě, kdy Drake spustí mříže zbývá Rookavi už jen velmi málo zdraví.
– Když Rooka porazíte, zřítí se do ventilátoru sám. Vylezete ven, kde na vás čeká Kiko ve svém bojovém oblečku. Vezme vás do vrtulníku a uspí šipkou…


 

Kapitola 6 – Vlastizrada
Mrakodrap Phoenixu (Japonsko – Tokio)
Počet nepřátel – 181
Délka – 00:45:00

jb-fPo zradě od Kiko jste přivedení nazpátek do budovy Phoenixu. Drake ví, že Dominique je tajnou agentkou, a tak nařídí Kiko, aby ji srazila z mrakodrapu. Kiko nemá nic proti a i když se Dominique zkusí ubránit, nemá šanci. Její konflikt s Kiko vám však poskytne čas jednat. Seskočíte z věže na výtah.
Drsná náročná kapitola plná přestřelek a obrovské hordy nepřátel. Výhodou je, že prostředí znáte ze čtvrté kapitoly. Nepřátel je ale plno a není nouze o těžké zbraně.

 

Oblast 1 – Výtah

jb-19Hned ve výtahu seberete zbraně, co tu leží. Získáte sniperku, samopal SG5, pistoli Kowloon a novou pistoli Raptor Magnum.

Raptor Magnum
– Masivní silná pistole. Střílí pomalu, ale každá rána stojí za to. Nevýhodou je, že pistole hrozně kope. Vystřelíte jednou a musíte zase zamířit. Přesto jde o výtečnou věc proti menším počtům silných nepřátel.

Výtah postupně sjíždí dolů a z oken kolem vás střílí mafiáni Yakuzy. Jste snadným terčem a tak musíte nepřátele střílet tak rychle, jak jen se objeví. Volbou číslo jedna je rozhodně sniperka. Jakmile výtah klesne k nižší střeše mrakodrapu, připravte se čelit mafiánům, kteří přibíhají zpoza rohů. Munice do sniperky vám nevystačí, takže musíte sáhnout po samopalu. SG5 má optiku, takže to zvládnete. Až výtah ještě klesne, dostanete se na úroveň proskleného visutého tunelu. Sklo rozstřelí mafián a vy si můžete všimnout háku, který uvnitř je. Musíte se rychle přitáhnout mobilem, než výtah definitivně spadne.
007 (1/2) – Jakmile mafián rozbije sklo, nestřílejte po něm! Rovnou berte mobil a přitáhněte se dovnitř. Za jízdy mafiána skopnete a zabijete. Sice vám tenhle manévr ušetří náboje, ale zase vás mafián stihne dost poškodit.

 

Oblast 2 – Kanceláře

jb-20Na tomto patře to dobře znáte ze čtvrté kapitoly. Nemusíte se už bát kamer ale některé chodby jsou přehrazeny bezpečnostními mřížemi. Dejte se doprava a běžte k výtahům. Ty jsou pochopiteně zamčené, ale za recepcí jsou na skříní 2x pláty brnění, pistole Kowloon a 2x munice do Kownloon pistole. Běžte kousek zpátky a vydejte se přes kanceláře, kde narazíte skupiny mafiánů. S rychlou Kowloon pistolí by nemělo být těžké je vyřadit. Můžete si od nich vzít bročku, která v menších kancelářích přijde vhod. Pokračujte dál na chodbu a všimněte si dveří od servrovny. Potřebujete zničit dostatečný počet serverů, ale nemáte explozivní zbraně. Běžte dál a v kantýně dejte pozor na automatický kulomet. Je na stole a dokáže vás během chvilky zmasakrovat. Snažte se ho rozstřílet Raptorem. Uvnitř na stole jsou dva pláty brnění a hlavně kufřík!

Kufr
– Specialitka která má dvě a dvě varianty použití. Základním použitím kufřík hodíte, tím alternativním ho jen položíte. Když je kufřík na zemi, můžete ho dálkově aktivovat a opět dvěma způsoby.
– Základním použitím z kufříku uděláte automatický kulomet, čili přesně to, co jste teď tak pracně ničili. Kulomet bude pálit na nepřátele a oni s ním budou mít dost práce. Kulomet je zkrátka ideální nastražit v místech, kde tušíte masivní nepřátelský útok. Dejte si jen pozor, ať ho položíte správně, aby mohl střílet.
– Druhotné použití kufřík dálkově odpálí. Exploze je velice silná a snadno tak zmasakrujete celou skupinu nepřátel. Není ale zrovna mnoho situací, kdy má větší smysl použít bombu než kulomet.
– Obvykle platí, že když chcete kulomet, tak kufřík jen tak položíte a když chcete bombu, hodíte ho požadovaným směrem.
– Pokud je aktivní kulomet, nemůžete vzít další kufřík, i když technicky vzato žádný nemáte. Jedinou možností je kulomet zničit.

Zatím si kufřík šetřete a pokračujte dál na chodbu. Zamiřte doleva přes další blok kanceláří. Probijte se až ke kanceláři administrátora. V ten moment, se otevřou dveře na chodbu za nimiž stojí chlap s raketometem. Navc stěna vedle vás exploduje a z velké konferenční místnosti sem začnou přibíhat další mafiáni. Snažte se okamžitě utéct přes okna z kanceláře a najít něco ke krytí. Pak můžete nepřátele zlikvidovat a zmocnit se raketometu. Ten se bude v této kapitole hodit, narozdíl třeba od sniperky. V konferenčním sále na vás čeká učiněný poklad. Vypadá to tady jak v bunkru. Na stole leží celkem 3x pláty zbroje, dále 3x samopal SG5, 3x zásobník do SG5, 2x brokovnice, 3x broky, 3x granáty, 2x munice do PSG90, které zatím ani nemáte a konečně i 1x rakety. Navíc je uprostřed bedna, které přepalte zámek a najdete nekonečnou zásobu granátů a munice. Naberte granáty a vydejte se zpátky do místnosti se servery. Cestou pozor na další skupinku mafiánů. Zlikvidujte dostatečný počet serverů (asi 10) a vraťe se do konferenční místnosti. Dovybavte se a běžte ven do sálu s modrým zdobením. Vzadu za oknem je bezpečnostní místnost. Vlezte dovnitř. Je tu vesta a především vypínač bezpečnostních mříží. Tím patro uvolníte. Vraťte se ven a pokračujte. Před vámi bude kancelář účetního a v ní najdete batoh s municí. Projděte dál až k nouzovému schodišti. Před ním leží ještě 2x pláty brnění. Měli byste být po zuby ozbrojení na další štaci.

 

Oblast 3 – Nouzové schodiště

jb-21Začínáte v patře 37. Pobijte mafiány na schodišti a vydejte se nejprve nahoru. Patro 38 je otevřené. Je tu blok kanceláří uvnitř kterých jsou mafiáni Yakuzy. Opatrným postupem (pozor hlavně na střelbu zpoza skel) vyčistěte patro. Vůbec nemusí být na škodu vhodit do nějaké přeplněné kanceláře kufřík a odpálit ho. Podobně poslouží i řízené rakety, kterých je v kapitole spousta, takže jimi vůbec nešetřete. V zadní kanceláři tohoto patra je drobná odměna v podobě trocha brnění a 1x raket. Vraťe se na schodiště a běžte až nahoru. Na konci schodiště leží plát brnění a 2x zábleskový granát. Granátky se budou hodit při čištění kanceláří. Nyní je čas vydat se dolů. Z patra 33 vyběhne pár mafiánů. Uvnitř je ale jen chodba zahrazená mřížemi, čili nic zvláštního. Následuje přístupné patro 29, což je další blok kanceláří. Pomozte si zábleskovými granáty a pročistěte patro. V zadní kanceláři najdete plát brnění a batoh s municí!
Tajná oblast (1/2)V zadní kanceláři patra 29, tedy hned vedle batohu s municí je vzadu za rohem stůl a před ním stojí kufřík. Určitě si ho vyzvedněte!

Cestu nad patrem 18 zničí exploze. Schodiště je rozbité ale můžete opatrně slézt do patra 18. Další patro plné kancelářských stolů. V zadní kanceláři najdete vestu a další batoh munice. Vyhledejte v patře velká okna s výhledem na město. Nahoře v proskleném tunelu nad vámi se objeví raketometčík, který zničí část podlaží. Až ho zabijete, můžete opatrně seskočit do chodby nižšího patra. I tady jsou kanceláře a nepřátel je tu plno. V zadní kanceláři opět čeká odměna, kterou je plát brnění a 2x rakety. Můžete je obratem využít na vyčištění kanceláří v nichž se ukrývají raketometčíci. Až bude čisto projděte ke dveřím na schodišti. Obešli jste prasklé schody a můžete pokračovat v sestupu. Z patra 13 na vás vyběhnou strážní s PSG90. Na samotném patře nic není (cesta je zahrazená mříží) ale ty samopaly přijdou vhod. Rozhodně je užijete lépe než SG5, který je v tuto chvíli už opravdu poněkud zastaralou zbraní. V patře 7 je konečně východ z oblasti, ale ještě tam nechoďte.
Tajná oblast (2/2) – Sejděte úplně dolů k patě schodiště. Cestou narazíte na pár raketometčíku, ale to zvládnete. Přepalte zámek dveří z pletiva a vyzvedněte si vestu a 1x rakety.

 

Oblast 4 – Patro účetnictví

jb-22Na tomto patře jsou rozmístěny miny. Laserové i proxy, čili postupujte velmi opatrně. Jedna proxy mina je hned vpravo za mříží a vlevo jsou zase laserové miny. Těch si všimnete celkem snadno, ale na ty proxy buďte opatrní. Pokud zaslechnete pípání, okamžitě couvejte! Pokračujte jedinou možnou cestou. Narazíte na potemnělé a navíc zaminované kanceláře. V prvních vás čeká skupina strážných, v druhých dokonce automatický kulomet. Opatrně likviduje nastražené miny. Pokud neseženete vhodný úhel pro zničení miny, sáhněte po raketě. Projděte kancelářemí a dostanete se do velké místnosti s okny. Uprostřed na stole je plát brnění a 2x granáty. Kousek odtud je jeden kancelářský stůl obestaven skříněmi. Je tu hromada věcí – hned 3x plát brnění, 2x rakety a navíc batoh munice. Vyjdete zase na chodbu. Jedna chodba je nejenom slepá, ale navíc zaminovaná proxy náloží. Je to přesně ta nálož, kterou jste mohli zničit na počátku přes mříže.

Každopádně cesta vede do velkého sálu s mezerou uprostřed. Za vámi se zavřou mříže a uslyšíte, jak se připravují nepřátelé (nabíjení zbraní, hlasy…). Pokud můžete připravte si okamžitě kulomet z kufříku a vyčkávejte. V první vlně vás napadne spousta mafiánu s raketometem. Kulomet vám výrazně pomůže a vy dořešte zbytek. Ve fázi druhé z konferenčního sálu vyběhnou strážci. Až bude klid, můžete prohlédnout hotový muničák v konferenčním sále. Je tu vesta i 2x plát brnění. Na stolech raketomet a 1x rakety, dále 4x miny a konečně i nový kufřík! Navíc je mezi dveřmi bedna. Přepalte zámek a odhalíte nekonečný sklad munice a granátů. Nyní je načase udělat si čelem vzad. Na celém patře jsou rozmístěně severy (šedé bedny, které znáte z předminulé oblasti). Je třeba dostatečný počet serverů (asi 10) zničit. S nekonečnou zásobou granátů to půjde samo. Takže až zničíte servery, které jste nechali za sebou, můžete zvesela vyrazit dál (a cestou ničit další servery). Projdete skrze další zaminované kanceláře a navíc s automatickým kulometem. Na chodbě vedle mříže leží vesta, batoh munice a také nastražená proxy miny. Pozor na ni. Probijte se další kanceláří. Nemělo by to být těžké díky zásobě munice. Vyjdete zase na chodbu. Před povalenými skříněmi leží 3x granáty a opodál plát brnění. Hned vedle je sedačka a na ní další 2x pláty brnění a 1x rakety. No a hned za rohem jsou nastražené dvě proxy miny, takže jestli je neodpálíte zpoza rohu, budete rádi, když přežijete. Pomozte si granátem. Pokračujte kolem recepce a naskočte do výtahu.

 

Oblast 5 – Garáže

jb-23Jste zpátky v oblasti garáži. Kolem jezdí dodávka s chlápkem s kulometem. Potřebujete okamžitě zmizet, neboť garáže jsou plné strážných a další budou neustále přicházet skrze výtahy. Utíkejte doleva za roh a ukryjte se na parkovišti. Co se dodávky týče, tak nestačí zabít jen střelce. Musíte zničit dodávku celou. A k tomu nejlépe poslouží miny s laserem. Nastražte miny tak, aby samotná nálož byla co nejblíže středu silnice, to aby exploze dodávku maximálně poškodila. Měli byste mít z minulé oblasti čtyři miny a to na zničení dodávky bohatě postačí. Poté opatrně vyčistěte garáže. V rohu na vyvýšené plošině najdete 2x plát brnění a 3x rakety! Opodál je bedna, které přepalte zámek a najdete nekonečný sklad granátů a munice. Granáty vám poslouží na likvidaci dodávek Phoenixu. Musíte zničit všechny dodávky, co na parkovišti jsou. Mezitím dávejte pozor na nově příchozí stráže. U zavřených mříží najdete další zásoby. U jedné mříže 1x rakety a plát brnění, no a u druhých mříží 2x plát brnění. Až dodávky exnou, otevřou se dveře na nouzové schodiště, odkud vyběhne skupina stráží. Klidně si poslužte raketou. Vstupte dovnitř, pobijte stráže na schodech. Nahoře jsou ještě další 2x pláty brnění a konečně cesta dál.

 

Oblast 6 – Vstupní hala

jb-24A jste zase ve známé hale. Běžte do auly, kde je skupina stráží a vpravo za oknem v bezpečnostní místnosti jsou další.
007 (2/2)V aule visí veliký kamenný kvádr se symbolem draka. Raketou zničte věšáky u stropu, čímž desku srazíte a ta spadne na zem. Pokud se vám podaří desku sundat ve správný čas, rozmáčkne nepřátele pod ní. Se zničením desky nesmíte moc otálet, protože ji později mohou zničit i raketometčící. Tehdy ale žádnou 007 akci nezískáte.
Vyčistit aulu není nic snadného. Pokud můžete, pomozte si strategicky umístěným kulometem z kufříku. Nezapomeňte na raketometčíky v patře na ochozu. Až bude čisto můžete si uprostřed (pod deskou) vyzvednout 1x rakety a batoh s municí. V kontrolní místnosti pak najdete 1x rakety, 2x vestu a dva batohy s municí. Dobře tyto věci využijte, protože bude hůř. Vydejte se dolů ke vstupní hale, když nepřátelé zapnou bezpečnostní mříže. Musíte zpátky do kontrolní místnosti a spínačem na panelu deaktivovat mříže. Jakmile se pokusíte odejít z bezpečnostní místnosti dveřmi, narazíte venku na raketometčíka. Nepřátele se teď budou objevovat neustále a budou přicházet ze dveří i výtahů. Musíte se probít dolů do haly k recepci. Munice i zbroje na to máte v bezpečnostní místnosti dost. Když se dostanete na recepci, skrze sklo sem vjede agentka australské tajné služby Alura a zachrání vás. Budete s ní spolupracovat na následující misi.


 

Kapitola 7 – Únik z ostrova
Drakeův ostrov (Pacifik)
Počet nepřátel – 125
Délka – 00:50:00

jb-gDrake vlastní ostrov tichomoří. Je jasné, že se na něm ukrývá něco zajímavého a nastal čas to prohlédnout. Tohle je společná operace MI6 a ASIS. Australská tajná služba vyslala na ostrov Aluru, která ale padla do zajetí.
Kapitola na ostrově nabízí interiérové i exteriérové prostředí. Obvykle nepřehledné nebo tmavé prostředí je skvělým úkrytem pro nepřátele. Podobně jako v kapitole třetí, tak i zde lze přecházet mezi některými oblastmi. Přesto je však kapitola lineární, protože návrat má smysl jen kvůli sběru předmětů. Není třeba se vracet.

 

Oblast 1 – Pláž

jb-25Začínáte na pláži. Máte jen svoji pistoli a po třech granátech od každého. První tři oblasti kapitoly jsou navzájem propojené takže mezi nimi můžete libovolně přecházet. Pamatujte na to a nebojte se nechávat za sebou užitečné věci. Vydejte se podél skal a postupujte velice opatrně. Okolí je plné vojáků v zelených uniformách. Není snadné si jich všimnout, proto využívejte termální vidění. Dorazíte k chatě plné vojáků. Další se procházejí okolo. Protože máte jen pistoli, snažte se jich pár dostat tiše a získat jejich samopaly PDW90. Vyčistěte chatu (granáty pomůžou) a uvnitř najdete plát brnění a počítač. V žádném případě se nesnažte pokračovat dál k říčce. Jsou tu dvě kulometné střílny, které by vás rozsekali na maděru. Namísto toho otevřte mechaniku počítače v chatě a svým CD z kreditky do něj nacpěte virus. Tím deaktivujete kulomety.
Tajná oblast (1/4)Podívejte se pod chatu směrem od říčky. V rohu pod chatou leží pistole Kowloon. Jako náhrada za vaši základní pistoli přijde vhod.
Vyjděte na útes a pokračujte podél skal. Vojáků je před vámi dost a tiše je zabít nepůjde. Pistolí Kowloon je ale zvládnete vyřadit a vejít do jeskyně.

 

Oblast 2 – Jeskyně

jb-26Pobijte vojáky a dojdete na ochoz nad zpola zatopenou jeskyní. Slezte po žebříku a zastřelte vojáky vzadu u skladů. Přepalte zámek oploceného skladiště a vstupte. Jedna z šatních skříní lze otevřít a uvnitř je plát brnění. Pak vyjděte ven a pokračujte do druhého oploceného skladu. Na polici je další plát zbroje a 1x munice do Wolfram pistole. Je tu tunel do druhé jeskyně.
007 (1/3)Před tunelem se otočte za sebe a podívejte se nahoru. Mezi skálou a žlutými trubkami je vidět hák. Přitáhněte se a vylezte na potrubí. Projděte tunelem a dostanete se do druhé jeskyně z vyvýšené pozice. Budete mít ideální přehled o pozicích nepřátel a dobrou palebnou pozici k tomu.
Pobijte vojáky v druhé jeskyni a seskočte z trubek dolů. Vpravo je další oplocený sklad. Přepalte zámek a ze stolu vemte plát brnění a 2x munici do Wolfram pistole.
Tajná oblast (2/4)V jeskyni je ještě jeden oplocený sklad, ale dveře jsou zatarasené. Obejděte plot zleva a přes bedny skočte dovnitř. Na stole leží vesta, pistole Raptor a 2x munice do Raptora. Jde jednoduše o skvělou pistoli, kterou klidně můžete vyměnit za Kowloon (máte-li ji z první tajné). Ze skladu se dostanete opět přes bedny.
Pokračujte do tunelu.

 

Oblast 3 – Odpalovač rakety

jb-27Před vámi je jeskyně, kde dva manící opravují jakýsi generátor. Když na sebe neupozorníte, nevšimnou si vás. Vlevo nad schodištěm je stůl a na něm 1x zábleskový granát a 2x munice do Wolfram pistole.
007 (2/3)Nepoutejte na sebe pozornost stráží a tiše vyjděte na schodiště vlevo. Nad stolem s věcmi je napnutý kabel. Přeručkujte na druhou stranu, čímž se vojákům elegantně vyhnete a můžete projít dál.
Před vámi je dlouhá chodba s jedinou odbočkou – šatnou, v níž je hromada vojáků. Pomozte si granáty. Uvnitř jsou na stole dva pláty brnění, dále samopal Storm a kufřík!  Krom toho, jedna ze skříněk vzadu lze otevřít a najdete v ní dva granáty. Užitečnost Stormu je poněkud sporná. Ale do menších místností se díky kadenci vyplatí víc než PDW90. Klidně si ho zatím vemte. Vraťte se na chodbu a běžte dál. V další místnosti je sklad. Mezi bednami i nahoře na můstcích je několik vojáků. Až bude klid, přepalte zámek od oploceného skladu výbušnin. Na stole leží plát brnění a hlavně nálože, které potřebujete v rámci úkolu. Běžte nahoru na kovový můstek.
Tajná oblast (3/4)Napříč místností je napnutý kabel od jednoho můstku k druhému. Přelezte po něm na protější stranu. V místnosti vpravo najdete na stole sniperku, 2x zásobníky do sniperky a jeden zábleskový granát. Sniperku určitě berte, bude se vám hodit!

Vydejte se chodbou dál. Po levici narazíte na zamčené dveře. Přes panel je pomocí svého PDA otevřte. Uvnitř je malá dvoupatrová místnost. Dole jsou vojáci, které snadno zmáknete Stormem a nahoře civilista v ochranném obleku – nezabíjet, jinak končíte! Dole na stole leží raketomet! Určitě ho vemte. V tuhle chvíli byste v ideálním případě měli mít PDW90, Raptora, Sniperku a Raketomet. Ostatní zbraně se moc nevyplatí. Vyjděte na chodbu a po schodišti pokračujte nahoru. Narazíte na křižovatku. Až pobijete vojáky, běžte rovně. Natrefíte na raketové silo i s raketou uvnitř. Pobijte vojáky a skočte do vody. Plavte až k patě konstrukce rakety a vplavte do otvoru dole. Na velkou skříň vpravo položte nálože (musíte je samozřejmě už mít ze skladu). Pak vyplavte nahoru a po žebříku vylezte k malé budově řízení rakety. Uvnitř pozor na vojáky i na civilisty. Dole na stole leží vesta, Raptor pistole a 1x munice do Raptora. Nahoře je osobní počítač. Otevřte mechaniku a z kreditky vložte disk. Narušíte systém a nosič rakety se začne pohybovat nahoru a dolů. Bohužel, z vody na něj nevylezete, takže přeplavte k tunelu za raketou a pokračujte dál. Tunelem plným vojáků se dostanete zpátky na křižovatku, odkud známou cestou dojdete k raketě. Naskočte na její nosič a nechte se vyvézt na ochoz vysoké budovy k níž je nosič připevněný. Obejděte budovu a po žebříku vylezte do vrchního patra. Odtud můžete dobře postřílet vojáky na můstcích nahoře. Jen kousek nad vámi, u stropu je hák, kterým se přitáhněte a tak se konečně dostanete na můstky vedoucí ven ze sila. Projděte přes ně, přičemž cestou odpálíte nálože.

 

Oblast 4 – Útesy

jb-28Nacházíte se ve vertikální jeskyni. Zpátky do sila už nemůžete, ale následující dvě oblasti jsou navzájem opět propojené, počítejte s tím. Dole je skupina vojáků. Zkuste je překvapit a pobít. Pak se vydejte nahoru. Cesta po útesu vede přes několik menších budov, přičemž každá je obývaná vojáky. Zkuste se jich zbavit přes sklo a to nejlépe za použití raketometu, kterým můžete snadno vyčistit budovy. V první budově na stole čeká 1x munice do Raptora a 2x munice do Wolfram pistole. Vzadu na stole je také vesta. Pokračujte dál k druhé budově.
007 (3/3)Dojděte na most a podívejte se na věž uprostřed. Uvidíte nahoře hák. Přitáhněte se mobilem. Po žebříku vylezte na vyšší patro věže. Díky tomu získáte výbornou palebnou pozici, kdy uvidíte přímo do druhé i třetí budovy, takže je můžete snadno vyčistit. Pak už jen z vršku věže seskočte na další můstek.

Určitě se vraťe zpátky a prohlédněte druhou budovu. Uvnitř jsou 2x rakety a plát brnění. Pak už zamiřte do budovy třetí, kde je držena Alura! Na stole tu leží celkem 2x pláty brnění, 1x munice do Wolfram pistole, nová zbraň Granátomet a rovnou 2x munice do granátometu. Leží tu též sniperka, ale ta není pro vás 🙂 Pomocí PDA otevřete celu přes panel vedle dveří. Alura si vezme sniperku a přidá se k vám.

Mark 6 Granátomet
– Silná explozivní zbraň, která přijde vhod na čištění místností i proti skupinám nepřátel. První funkce vystřelí granát, který po dopadu exploduje.
– Druhá funkce také vystřelí granát, ale ten se odráží od stěn a exploduje až po nějaké době. Právě druhá funkce je skvělá na likvidaci nepřátel, kteří jsou v místnostech, či krytech.

Zatím se vybavte spíše sniperkou (máte-li ji z tajné oblasti) anebo PDW90. Skrze tunel vyjdete na čerstcý vzduch. Jste na útesu který se klikatí podél skal. Cesta je zarostlá travou a poskytuje tak úkryt pro vojáky. Postupujte velice opatrně. Alura vám bude dobře sekundovat svojí sniperkou, avšak i když střílí přesně, někdy jí trvá než si všimne nepřítele. Dejte na ní pozor, protože nesmí zemřít. Postupujte tedy opatrně vpřed po klikatícím se útesu. Zhruba v polovině bude třeba seskočit na nižší útes. Skok je to dosti náročný, tak dejte pozor. Pokračujte s Alurou dál až narazíte na tunel.

 

Oblast 5 – Radiokomunikační věže

jb-29S Alurou dojdete do údolí, kde je radiokomunikační budova. Dojde vám, že ruší signál a bude třeba ji vyřadit. Alura mezitím půjde vlastní cestou – seběhne dolů a přeleze vpravo bránu. Máte-li možnost taste sniperku a postřílejte vojáky, které uvidíte. Jsou uvnitř radiové budovy i v menší budově skladu. Opatrně po útesech seskákejte dolů a protože je radiová budova zavřená, běžte do skladu. V patře na stole leží 2x plát brnění a 2x granáty. V přízemí v rohu otevřte poklop a slezte dolů. Tunel vede do radiové budovy. Uvnitř si dejte dobrý pozor na vojáky. V prvním patře leží na stole sniperka a 1x zásobník do ní. Pokud jste sniperku nezískali v tajné oblasti kdysi dávno, můžete ji mít až nyní. Brzy přijde vhod. Spínačem vypněte věž. Zbývá ještě jedna. Vylezte na střechu a všimněte si, že z tunelu vyšli vojáci. Sniperka to jistí 🙂
Tajná oblast (4/4)Na střeše budovy se podívejte na konstrukci věže s radarem. Je tu hák, ke kterému se přitáhněte a seskočte na vršek budovy. Leží tu 2x kotouče do granátometu!

Slezte dolů a vydejte se tunelem. Granátomet je teď váš největší kámoš. V budce stiskněte tlačítko a otevřte tak bránu. Na konci brány je několik vojáků. Buď je vyřešte granátometem anebo to vezměte přes údržbovou chodbu vlevo, čímž je obejdete. Právě přes tento tunel pak také obejděte zavřenou bránu a dostanete se do dalšího údolí s druhou radiovou budovou. pomocí sniperky pobijte vojáky za okny a na ochozu. Pak prozkoumejte malé sklady. Ten vpravo obsahuje Raptor pistoli a 1x munici do Raptora. V druhé budově, která je zastrčená vzadu u skály jsou 2x rakety a 2x zábleskové granáty. Pokud ale dáváte přednost granátometu, který je přeci jen výkonější, pak už vám rakety asi k ničemu nebudou. Vstupte do budovy radiokomunikace a pomocí zábleskových granátů si vytvořte prostor. Vojáků je uvnitř hodně ale zvládnete to. V patře na stole leží 2x munice do Wolfram pistole, 1x munice do Raptora a 1x munice do sniperky. Vypněte tlačítkem rušení a konečně navážete spojení s MI6. Dle očekávání vás M pošle za Drakem do jeho základny. Venku z brány vyjede náklaďák následovaný skupinou vojáků. Běžte rychle na střechu, odkud budete mít přehled (můžete to vzít i po žebříku na ochozu a dostat se na vršek budovy). Na střeše najdete plát brnění a 1x munici do sniperky. Právě pomocí sniperky pobijte vojáky u auta. Pak slezte dolů a pokračujte tunelem. Projděte přes chodbu údržby vlevo, kde z jedné šatní skříňky můžete vyzvednout plát brnění. Pokračujte dál.

 

Oblast 6 – Most

jb-30Dorazíte k mostu nad jezerem. Jestliže ještě stále máte kufřík, položte ho tady a otevřte kulomet. Pak po útesech opatrně seskákejte až do vody. Bude nutné náložemi podminovat nosníky mostu, zatímco se na útesu objeví vojáci. Z vody střílet nemůžete a tak je můžete pozabíjet jedině k nosníků. Díky kulometu ale máte nemalou výhodu -váš brutální pomocník by měl vojáky zvládnout sám. Nastražte všechny nálože a je hotovo! Vylezete na most, Alura, která přijela v s džípem vás nabere a společně zamíříte k základně Drakea.


 

Kapitola 8 – Mínus Nula
Raketová základna (Pacifik)
Počet nepřátel – 118
Délka – 00:40:00

jb-hNa ostrově se nachází raketová základna Drakea, kterou je třeba sabotovat. Do základny pokračujete společně s Alurou. Zatímco ona se pokusí nabořit komunikační systémy, vy infiltrujete základnu.
Náročná kapitola, která přináší nepřehledné prostředí, tmu i možnost tichého postupu.

 

Oblast 1 – Sklad

jb-31Začínáte s obstojnou výbavou – pistolí Wolfram, samopalem PDW90, sniperkou a granátometem Mark 6. K tomu máte čtyři explozivní a dva zábleskové granáty a také rovných 10 uspávacích šipek! Alura zůstane tady, aby zkusila napojit systémy základny. Vy můžete vyrazit vpřed. Základna je chráněna kamerami i alarmem. Tentokrát ale není vyloženě nutné postupovat v utajení. Pokud se dokážete vyhnout prozrazení, vyhnete se také příchodu obrněných kulometčíků, což je super. Drobnou nevýhodou je, že obrnění kulometčící přicházejí z ubikací, kde jsou vždycky nějaké užitečné věci. Přesto ale doporučuji se prozrazení vyhnout. Přidělejte si na vaši pistoli tlumič a vyražte vpřed.

Ve strážnici je jeden voják a druhý chodí kolem plotu. Zbavte se obou, ale opatrně, protože ve strážnici je také spínač alarmu. Vzadu v garáži je vidět procházející voják, ale protože je tam i kamera, nesmíte ho zabít. Do základny vedou tři cesty. První přes garáž je vyloučená. Druhá vede přes malou budovu, ale tam jsou kamery a těžko se jim vyhnete. Vy se vydejte třetí cestou kolem plotu. Všimněte si, že pod železničním mostem je sklopený žebřík. Přepalte u něj zámek a on sjede dolů. Vylezte a projděte tunelem. Dostanete se na ochoz nad rozsáhlým skladištěm. Je plné stráží (5) a postup bude náročný. Začněte velmi pomalou promyšlenou likvidaci přesnými ranami do hlavy. Prioritou jsou stráže vpravo mezi bednami, poté se zaměřte na stráže vlevo vedle pásů. Až bude čisto, projděte na konec můstku. Je tu sice kabel, po němž můžete přelézt, ale v cestě stojí jeřáb. Seskočte dolů a běžte do pravé části skladu. Můžete si všimnout SECURITY dveří vzadu. Právě odtud vybíhají kulometčící v případě spuštění alarmu. Ručně se ale dveře otevřít nedají. Dovnitř se dostanete jen pokud alarm spustíte. Uvnitř pak najdete dvě skříňky a po přepálení zámku z nich můžete vzít 1x plát brnění, pistoli Raptor a 1x munici do Raptora. Ta pistole je sice hezká, ale vražedný kulometčík už tak hezký není. Dále platí, že z mrtvol kulometčíků si můžete přivlastnit jejich zbraň.

Kulomet X6 Annihilator
– Vražedná zbraň se zásobníkem na sto nábojů. Je velice nepřesný ale na malou vzdálenost mu nic neodolá.
– Nevýhodou je pomalé nabíjení i nutnost roztočit hlavně před střelbou.

Za předpokladu, že se držíte na tajné vlně, můžete zatím na kulomet zapomenout. Vlevo od pásu je chodba vedoucí dál. Nechoďte tam, protože kamera chodbu snímá – neunikli byste odhalení. Nicméně v chodbě jsou také druhé SECURITY dveře, které krom kulometčíků obsahují i skříňky s 1x plátem zbroje, 2x municí do sniperky 1x kotoučem do granátometu.
007 (1/1)Poslední 007 akce hry. Běžte ke kontrolnímu panelu nad pásy a páčkou stáhněte pryč jeřáb blokující kabel vzadu u zdi. Vedle kabelu je hák. Přitáhněte se k němu a následně přes kabel přeručkujte na druhou stranu. Díky tomu můžete pokračovat přes patro, což je také jediná cesta, jak se nadále vyhnout prozrazení.
Na konci patra jsou zamčené dveře, které přes panel odemkněte díky vašemu PDA. Je tu místnost s dopravníkovými pásy a dole chodí dva strážní. Vyřaďte je hezky tiše a jděte dál. Dorazíte do velkého skladiště. Dole se prochází tři strážní, jeden další je v bezpečnostní místnosti vedle které je také kamera. Lézt dolů je v podstatě záruka prozrazení. Takže pouze seshora vyřaďte stráže.
Tajná oblast (1/1)A poslední tajná oblast. Podívejte se nad sebe ke stropu, kde je velký jeřáb na kolejnicích. Na jeřábu je hák. Přitáhněte se a na plošině na jeřábu najdete raketomet! Ten se může hodit. Ale zatím bude lepší zůstat v utajení.

Zpátky dole na můstku přejděte až na jeho konec. Všimněte si, že u protější stěny je také můstek a navíc hák. Přitáhněte se tam. Kousek od vás je třetí SECURITY místnost. Pokud byste se prozradili, našli byste v ní ve skříních plát brnění, 2x zábleskové granáty a 1x munici do granátometu. Tady v patře v rohu je šachta. Přepalte zámek a vlezte do ní. Po pravici uvidíte za mřížemi stráže. Je tam i kamera, takže vám nepomůže je zabít. Nechte je projít a opatrně pokračujte. Díky rentgenovému vidění sledujte jejich pozice a pokračujte šachtou. Na konci spadnete do malé místnosti. Je tu vchod do bezpečnostní místnosti s výhledem na předchozí sklad. Uvnitř je strážný a také vesta. Také teoreticky můžete přes panel pomocí PDA otevřít dveře a vrátit se zpátky do skladu, ale to vyvolá alarm. Raději nastupte do výtahu, směr další poschodí.

 

Oblast 2 – Dopravníkový pás

jb-32Tady už utajení možné nebude. Přímo před vámi je malá místnost s modrými plány raket. Potřebujete je vyfotit svým zapalovačem. Poté vyjděte ven, načež z bezpečnostní místnosti vyjdou stráže. Uvnitř jsou jednak 2x zásobníky do PDW90 ale hlavně bezpečnostní karta. Tu nechte projet čtečkou na dveřích na chodbě a vstupte. Ocitnete se v gigantickém tmavém skladišti plném stráží. Vsaďte rozhodně na termální vidění a granáty, kterými stráže vylákáte z krytů. Pokud máte z tajné oblasti raketomet, postarejte se díky němu o stráže na můstcích. Jinak je budete muset pracně likvidovat přesnou střelbou. Na opačné straně skladu jsou dveře z pletiva. Přepalte zámek a můžete si za nimi vyzvednout plát brnění. Zhruba uprostřed skladiště je cesta dál zahrazená dopravníkovými pásy. Kousek odtud je na plošince skříňka a v ní také plát brnění. Nyní bude třeba překonast pásy a pokračovat skladištěm. Jsou dvě možnosti. Můžete to vzít dveřmi v rohu skladu. Za nimi najdete ve skříňce plát brnění a hlavně schodiště na visuté můstky nahoře. Druhá možnost je páčkou před pásem aktivovat jeřáb. Ten zajede ke stěně a vy se přitáhněte k háku, který na něm je. Tím se také dostanete nahoru na můstky. poté po můstcích pokračujte vpřed. Pod vámi uvidíte druhou polovinu skladu. Pobijte stráže (tady přijde vhod granátomet) a slezte dolů. Hned vedle žebříku je také hák, díky kterému se můžete v rychlosti přitáhnout a vylézt zpátky na můstky. Vlevo v rohu skladu je oplocený areál. Z pásu přeskočte na bedny a skočte za plot. Najdete tu ve skříních vestu, 2x brokovnici a ještě 1x broky. Sice to není tajná oblast, ale lze ji snadno přehlédnout. Zevnitř dveře můžete otevřít, takže netřeba zase skákat po bednách. Běžte ke kolejím, kde je velký dopravníkový vůz. Pokud na něj skočíte, rozjede se tunelem. Za jízdy se pak musíte ubránit mnoha strážím, které na vás budou pálit. Doporučuji dopravník raději nevyužívat a raději jít tunelem po svých. Budete mít dost času na to se krýt a postupovat opatrně.

Hned na počátku tunelu dejte pozor na stráže vpravo v bezpečnostní místnosti. Na další stráže narazíte vlevo poblíž explozivních sudů. Neváhejte je zničit. Exploze udělá své. Dorazíte do druhé části skladu. Jeden strážný okamžitě půjde aktivovat alarm. Nedá se nic dělat – nevyhnete se tomu. Po straně se otevřou SECURITY dveře a vběhne na vás várka kulometčíků. Abyste to zvládli, můžete využít můstků nad vámi. U každého je jeden hák, takže se snadno přitáhnete nahoru a odtud kulometčíky zvládnete. Pokud jde o vaše první setkání s nimi, nezapomeňte si vzít kulomet. V šatních skříňkách pak najdete plát brnění, pistoli Raptor a 1x munici pro Raptor. Podívejte se také do levé části skladu, kde je za bednami zastrčená vesta, 1x rakety a 1x munice do granátometu. Dveře dál jsou zamčené, ale pomocí PDA zámek otevřete. Po pravici je bezpečnostní místnost a v ní na stole leží 2x munice do PDW90. Dorazíte do kontrolní místnosti ovládání raket. Vložte svoje CD z kreditky do počítače na stole, čímž namíříte cíl rakety na silo. Pak aktivujte spínačem raketu. Skla popraskají, ale můžete být v klidu. Vstupte do výtahu, směr nižší podlaží.

 

Oblast 3 – Podvodní stanice

jb-33Sjedete výtahem dolů a hned vás zmerčí kamera. Nejde tomu zabránit. Zleva z bezpečnostní místnosti na vás začnou pálit stráže a před vámi ze SECURITY místnosti přiběhnou kulometčíci. Sami kulomet už máte, takže se zvládnete ubránit. Ve skříňkách pak najdete plát brnění, 1x munice do granátometu a 2x zábleskové granáty. Pokračujte dál do velkého sálu s ochozem nahoře. I tady jsou kamery a nelze se jim vyhnout. Dejte si pozor hlavně na kulometčíky, kteří vylezou ze SECURITY dveří nahoře. Nahoru se ale nedostanete. Ovšem třetí SECURITY dveře jsou hned vzadu na chodbě a tam už se podívat můžete. Uvnitř je klasicky 1x plát brnění ale také bročka a 1x broky. Právě používání brokovnice a střílení přibíhajících nepřátel zpoza rohů je vcelku užitečná taktika. Dorazíte do apartmánu Drakea, ovšem jak vás Alura informuje, Drake zdrhá. Vyjděte po schodech a běžte dál. Opět vpadnete před kameru. V mezipatře schodiště je čtvrtá SECURITY místnost. Uvnitř najdete ve skříňkách plát brnění, Raptor pistoli, 1x munici do Raptor a 2x Granátomet! Měli byste mít už spoustu granátů do granátometu, tak je neváhejte využít. Dole pod schodištěm najdete bročku a 1x broky.

Narazíte na obrovskou výtahovou plošinu. Jakmile naskočíte, výtah se rozjede. Hned o patro níž je už pátá SECURITY místnost, ale výtah tam nestaví! Pokud se chcete podívat dovnitř, musíte vyskočit za jízdy. Až pobijete kulometčíky, vyzvedněte si ze skříněk vestu, raketomet, 1x rakety a dokonce 1x minu! Raketomet i mina se bude hodit vzápětí. Seskočte dolů (trochu se tím zraníte) a máte před sebou rozsáhlou chodbu plnou beden, nastražených laserových min a kulometčíků. Použijte hlavně raketomet nebo granátomet, ale vyplatí se i proxy miny. Když minu umístíte na vršek nízkých beden, je vcelku jedno z jaké strany k nim nepřítel přijde – exploze miny nastane v každém případě. Až bude čisto (a že to vyčištění bude dost náročné), prohlédněte celkem čtyři další SECURITY místnosti. V první je plát brnění, sniperka, 1x munice do sniperky a 2x granáty. Sniperka se může hodit, třeba namísto raketometu. V další místnosti je plát brnění, Raptor pistole a munice do Raptor. Třetí obsahuje opět plát brnění ale také 1x munice do granátometu a miny. V poslední místnosti je vesta a také skříňka s neobyčejně pevným zámkem. Jeho přepálení chvíli zabere, ale za odměnu získáte kufřík! Také ve skříňce visí plakát s Kiko. Přejděte k vellkým vratům na konci chodby a pomocí PDA je otevřte přes panel. Vpravo je pootevřená výtahová kabina. Protáhněte se dovnitř a vylezte na střechu. Bude třeba použít mobil a přitáhnout se k hákům, abyste vyšplhali skrze šachtu. V mezipatře pozor na strážného. Vylezte po žebříku, přejděte k druhé šachtě a lezte přes háky vzhůru.

 

Oblast 4 – Raketový hangár

jb-34Vylezete z šachty a hned se ocitnete pod palbou. Vyčistěte místnost a ze stolu vemte vestu, 1x granát, 1x zábleskový granát a 2x zásobník do PDW90. Pomocí PDA odemkněte zámek od hangáru. Všimněte si, že do rakety vlevo skočí Drake. Běžte do středu hangáru. Pokusíte se Drakea pronásledovat, ale zaúřaduje Kiko a spustí můstek. Spadnete dolů do šachty. Zatímco se na vás Kiko dívá skrze prosklené dveře, vy čelíte skupině kulometčíků. Sáhněte po granátometu nebo kulometu. Pomoci může i kufřík, který vhodíte mezi nepřátele a odpálíte bombu. Po nějaké době započne odpočítávání do startu rakety. Otevřou se dveře do dvou SECURITY místností. Musíte se do jedné ukrýt, jinak vás spálí zážeh z rakety. V každé mísnosti jsou klasicky dvoje skříňky s věcmi. V jedné místnosti najdete vestu, 1x zásobník do granátometu a 1x minu. V druhé místnosti je také vesta a dále 1x rakety a 2x granáty.

Po vypuštění rakety se ocitnete zpátky v hangáru a zaútočí na vás dvojice ninjů. Tohle už bude drsné. Pokud jste kufřík předtím nepoužili, teď ho vytaste bez váhání, ale zapněte kulomet. Ninjové jsou i bombu příliš silní. Zároveň využijte obsah skříněk – čili granáty, miny, rakety… prostě explozivní zbraně schopné brutálně poranit oba ninji zároveň. Nebude to snadné. Kiko mezitím bude oba ninji povzbuzovat, ale to vás trápit nemusí. Po nějaké době se opět zahájí odpočet rakety. Vpadněte do SECURITY místnosti, než vás to spálí. Až bude po všem, dveře kde stála Kiko budou otevřené. Máte jen pár sekund, abyste Kiko dohnali. Naskočte na výtah, nechte se vyvézt nahoru a utíkejte k dveřím za nimiž je Kiko. Necháte jí ochutnat vlastní medicínu – spustíte můstek, čímž ji shodíte dolů a nastoupíte do rakety. Kiko se schovat nestihne a při zážehu rakety z ní nezbude ani mastný flek 🙂


 

Kapitola 9 – Návrat
Vesmírná stanice (Vesmír)
Počet nepřátel – ?
Délka – ?

jb-iV raketoplánu dorazíte na vesmírnou stanici Drakea. Chystá se odtud odpálit další své rakety a zničit svět. Bude třeba mu v tom zabránit.
Poslední kapitola je krátká, ale náročná svým prostředím i souboji. Protože na konci této kapitoly nejsou uvedeny její statistiky, není znám počet nepřátel ani předpokládaná herní doba. Dá se ale odhadnout, že nepřátel je v poslední kapitole zhruba 20 a herní doba se pohybuje okolo 10 minut.

 

Oblast 1 – Vesmírná stanice

jb-35Začínáte ve skafandru a tedy s laserovou puškou. Přímo před vámi vyjede výtahem nahoru kosmonaut. Vy tu musíte vzít přes nádrže vlevo u zdi. Gravitace je tu jiná, respektive přesně taková jakou jste zažili ve výcvikovém institutu v páté kapitole. Přeskočte mezeru a stanete u terminálu jetpacku. Odtud si můžete načerpávat pohonné jednotky, které vám umožní vyskočit výš. Najednou můžete mít až tři jednotky. Naberte si je a vyskočte až na výtah. Pokračujte dveřmi přes kontrolní místnosti. Je tu několik kosmonautů, tak opatrně. Rozbijte sklo od raketového sila a seskočte dolů.

Nyní máte jen pět minut na deaktivaci čtyř raket. Deaktivace znamená otevřít spínačem dole poklop, vyskočit na poklop, zatáhnout za obě bezpečnostní páky a deaktivovat raketu tlačítkem. Mezitím vás budou ze tří směrů napadat kosmonauti. Není jich nekonečný počet, ale je jich dost. Krom toho je dole v přízemí jetpack stanice. Začněte tím, že otevřete poklopy všech čtyř raket. Poté na jeden poklop vyskočte a postupně pobijte všechny kosmonauty. Měly by vám zbýt zhruba 3 minuty času a za tu dobu pak už v pohodě stihnete přeskákat k panelům a deaktivovat rakety. Až bude hotovo, otevřou se dveře dál. Projděte chodbou, vylezte o žebříku a stanete ve velkém sále s výhledem na Zemi. Tady vás napadne Drake.

Boss – Drake
– Boj s Drakeem není vůbec snadný (co čekat od finále, že?). Drake se dokáže díky pohovu vznášet nad zemí jako tehdy Rook. Stejně jako on může i střílet paprsky. Navíc ale může vystřelit energetickou kouli a to je velice vražedný útok. Stačí 1-2 koule a končíte. Zblízka vás pak může Drake udeřit. V sále jsou také dva kosmonauti. Po stranách v chodbičkách pak najdete jetpack stanice.
– V aréně jsou navěšené válce s výbušninami. Střelbou je můžete odpálit. Využijte toho, když se Drake přiblíží.
– Co se taktiky týče, doporučuji se zdržovat v prostoru. V žádném případě se nesnažte krýt u překážky, protože i když energetické kouli uhnete, ona vám za zády exploduje a stejně skončíte zranění. Místo toho se pohybujte zhruba ve středu sálu, snažte se být od Drakea co nejdál, ale zároveň ho sledujte, abyste mohli střílet i uhýbat koulím.
– Když Drakea dostatečně poškodíte, vlevo v chodbičce se otevřou dveře se dvěma kosmonauty, kteří mu půjdou na pomoc. Postarejte se o ně.
– Jakmile Drakeovo zdraví opět výrazně klesne, otevřou se dveře i v pravé chodbičce a za nimi bude už jen jeden další kosmonaut. Podle toho, jak se budou dveře s kosmonauty otevírat, můžete poznat jak na tom Drake je se zdravím, čili zda už mu dochází dech.
– Až Drake exne, máte 20 vteřin na opuštění stanice, jinak vás smete exploze. Utíkejte do pravé chodby a tlačítkem otevřte únikový modul. A je to! Svět je zachráněn a Bond si může užívat společnosti Alury.


 

Bonusy

– Po dokončení hry si můžete v hlavním menu vybrat jakoukoli misi a hrát ji znovu. A to je vlastně všechno. Žádné další bonusy vám dohrání hry nepřinese.