Call of Duty 6 – Modern Warfare 2 (2009)

Modern Warfare 2 navazuje na poměrně uzavřený příběh prvního dílu Modern Warfare 1 Ten vzbudil ohromné ohlasy a bylo jen otázkou času, kdy se vyprsíme a vytasíme jeho pokračování, které však původně plánované nebylo. Ale navázali jsme mistrně a MW2 opět získalo srdce hráčů. Oranžový tón obálky a osamělý chlápek kdesi v poušti jsou výstižnými symboly tohoto veledíla. Co říkáte, slečno?

Já říkám, že počínaje tímto dílem série CoD směřuje do kopru. Přestože se MW2 zdá prakticky stejný jako MW1, tak došlo k několika závažným změnám a světe div se… všechny jsou k horšímu! Tak například, přestože se herní prostředí neustále střídá, tak náplň hry začíná být velmi repetitivní, místy až otravná. Některé mise se zdají být přehnaně natahované. Hra navíc dospěla k dalším zjednodušení. Neustále vám svítí ikonka kam máte jít. Ono nestačilo mít radar jako v minulých dílech, co? Oni jsou někteří hráči CoD tak debilní, že ten ukazatel musejí mít přímo na očích a navíc velký jak kráva!

Ale stále máme pár vychytávek které se jinak nevidí. Třeba hratelné postavy, kterých je opět více než dost. Tvůrci si s postavami sice stále neumějí vyhrát, nedokážou vykreslit zajímavý charakter, ale dokážou je nechat zemřít v ten správný čas. S podobnými zvraty umě MW2 operuje. Potíž je v tom, že si postavy díky absenci charakteru nelze oblíbit, takže ať už zemře kdokoli, sice vás to překvapí, ale nejspíše nechá chladným.

MW2 po vzoru svého předchůdce provede hráče různými kouty světa. Slumy v Riu, Afghánské hory, Ropná plošina, Chata na břehu jezera… Skutečně je na co se dívat. Po herní stránce se oproti minulému dílu MW také nezměnilo vůbec nic. Autoheal, respawn, výbuchy, psi, zlí Rusové, granátomety, hrdinský patos… vždyť to znáte.

Co tedy k MW2 říci a neopakovat se? Není to snadné, protože MW2 opravdu působí dojmem kopie. Snad tedy toto – příběh o akci pod falešnou vlajkou a vyprovokování třetí světové byl v době vydání hry za pohádku ale postupem času dostává úplně jiný rozměr. Mohu vás ujistit, že pokud skutečně začne válka USA proti Rusku, tak bude začínat falešnou vlajkou, kdy si Amerika třeba zabije prezidenta (nebo shodí dva mrakodrapy 🙂 ) a pak obviní Rusko. Jakési motto Amerického generála Shepherda – „Jsme nejsilnější vojenská síla v historii lidstva… Každý boj je naším bojem…“ Z toho se chce blít, ovšem blící pytlíky nejsou součástí krabičky se hrou (nejsou ani ve sběratelské edici). Příběh o tom jak „Uděláme Ameriku opět silnou…“ už sám o sobě smrdí patriotismem na sto honů, ale když pak následuje: „…a přitom klidně necháme umřít půlku světa,“ vychází tak nějak najevo, že ani USA nejsou ve hře zachyceny jako dokonalost všeho. Ve výsledku je MW2 sice stále proamerická slátanina ale pokud se podíváte ze správného úhlu pohledu, tak už to působí spíše jako neplánovaná parodie na „Yes, we can!“

Příběh je právě díky svému našedlému pojetí originální a snad poprvé v rámci série jej lze označit za zajímavý. Přesto to ale není žádný zázrak. Tvrdit o MW2, že jde o špici akčních her by bylo hodně přehnané. Rezervy v rámci válečných her stále jsou, jsou ohromné a nejsou vázány na technologie. Tak například vnímat válku i z druhé strany je něco, co herní průmysl prakticky nezná a je jasné, kolik potenciálu to může skrývat. Též by bylo zajímavé jít v rámci postav do hloubky a sáhnout po emocích a motivaci hrdinů, nicméně mluvíme tu o CoD a to byla vždycky jen taková povrchní hra na bezduché vojáčkování.

Herní náplň CoD nikdy nebyla zrovna pestrá. Zamířit, vystřelit, běžet… občas zvážit použití nálože, výjimečně stealth akce, kdy jste doslova vedeni za ručičku, ale co dál? Všechno je to navzdory barvám, prostředí, bezpočtu zbraní i neustálým výbuchům podivně chudé. Do toho ještě neskutečné usnadňování hraní pomocí zaměřovače, autohealu, ikon, bodů cíle mise… Přežít tenhle výplach mozku a zároveň se u něj bavit vyžaduje hodně povznesenou náladu a schopnost všechno to špatné příliš nevnímat.

Ani atmosféra nedosahuje kvalit CoD5. CoD od Treyarchu jsou vůbec atmosféričtější, mnohem ponurejší, krvavější a násilnější. Mají své mouchy, to jistě, ale mají alespoň tu atmosféru.

Co je zarážející je obrovské množství munice. Už někdy od CoD 2 se vám jen velmi zřídka stane, že budete nuceni vyměnit zbraň za jinou kvůli nedostatku nábojů. Tady, ač nepřátelé mají různé zbraně a tedy různé druhy munice, máte snad neustále stovky nábojů. Kde se pořád berou? To jako fakt z každé zdechliny u cesty seberete dvě kila kulek? Navíc maximální množství munice do některých zbraní nabobtnalo na nechutnou úroveň. Třeba do M4A1 můžete mít až 600 nábojů. Ty vole, vždyť to je 20 zásobníků!

MW2 přinesla i jednu z nejkontroverznějších misí v herním průmyslu a to likvidaci civilistů na Moskevském letišti. Proč je mise kontroverzní? Kdo ví. Hráč není nucen zastřelit ani jednoho civilistu, a pokud tak učiní, je to čistě jeho touha sžít se s postavou bezpáteřného agenta CIA. Nevím, kterého troubu napadlo, že je tahle mise závadná, ale v každém případě udělal hře dobrou reklamu. Mimochodem v RPG hrách může hráč likvidovat civilisty také a nikdy to nikomu nevadilo.

Taky z MW2 vypadla Coop kampaň, ale nahradily ji velmi zajímavé Speciální operace. Jde o sérii krátkých misí (asi 5-15 min jedna), které je možné hrát jak v SP tak i Coopu. Nechybí tu motivace sáhnout po vyšších obtížnostech, neboť jen s dobrými výsledky se odemknou další mise.

Jak bylo řečeno – MW2 se až příliš podobá prvnímu dílu a v tom tkví obrovský kámen úrazu. Chtělo to nějakou inovaci, nějaké větší zpestření a nejen možnost držet v pařátech dvě zbraně naráz. Nové vychytávky, jako třeba zpomalení času při vyrážení dveří jsou spíše k smíchu. Ve skutečnosti ta rádoby-drsnost hry může imponovat leda tak hloupým harantům, co si svoji zbytečnou existenci kompenzují honěním ega, ovšem rozumnější hráč se bude pozastavovat nad tím, jak je ta hra neskonale trapná.

I v MW2 se sbírají Intely – přesně 45 kusů, ovšem za jejich nalezení je pouze záznam do statistik, nikoli odměna!

Proč stojí za to si CoD 6 MW2 zahrát?
– MW1 vám nestačilo a chcete akci, která bude ve všem větší (tedy krom míry zábavnosti)
– Chcete si postřílet pár (stovek) Rusů, ať už vojáky v uniformě nebo jen civily na letišti.
– Zbožňujete Ameriku a chcete ochránit Bílý dům před zlým Ruskem.
– Zbožňujete Ameriku a chcete slyšet jedny z nejpokrytečtějších hlášek, které lze o USA pronést.
– Nezbožňujete Ameriku a máte pocit, že trapné pojetí 3. sv. války by mohla být docela psina.

Hodnocení – 60%
Délka – 13h


 

Kampaň

Souhrnný článek pro postavy, návod a popisy zbraní. Statistiky zbraní byly čerpány z wiki stránek pro CoD sérii a nemusí být zcela přesné.
V návodu jsou popisovány pouze zcela nové zbraně, které v minulých CoD nebyly. Nemá smysl stejné zbraně ukazovat znovu, jelikož se mezi jednotlivými CoD mění jen málo.
MW2 přináší nový gigantický set zbrusu nových zbraní. Pokud si chcete vyzkoušet všechny, je třeba si jejich využití dobře naplánovat, protože mnoho zbraní je k mání pouze ve vybraných kapitolách. Doporučuji se zaměřit na zbraně, které v minulých dílech nebyly a používat především je, jinak si jen stěží vyzkoušíte všechny nové zbraně, co MW2 nabízí. V návodu je uvedeno, kdy se která zbraň vyplatí tak, abyste si mohli efektivně vyzkoušet všechny nové zbraně.
Od MW2 prudce vzrůstá počet doplňků pro zbraně. Navíc se některé zbraně vyskytují v různém maskování (v různých barvách).

 

Hlavní hrdinové

Vojín Joseph Allen

– Vojín Allen je člen Rangers. Během operací v Afghánistánu nejprve bojuje pod velením Foleyho, ale později si ho vezme generál Shepherd do vlastního programu. Allen vzápětí působí jako agent CIA a pracuje v utajení v jednotce Makarova, kde se podílí na vraždění civilistů na letišti v Moskvě. Allen však byl Shepherdem využit jako návnada, Makarov zná jeho pravou identitu, a Allena zastřelí.
– Za Allena projdete 3 kapitoly.

Seržant Gary „Roach“ Sanderson

– Člen Task Force 141, který slouží pod Soapem. Roach se zúčastní mnoha operací této jednotky – krádeže zařízení v Ruské základně, pronásledování Rojase v Riu, osvobození Price i průzkumu Makarovovy vily. Právě tato akce se mu stane osudnou, neboť je postřelen a zažicva upálem Shepherdem.
– Za Roache projdete 7 kapitol.

Vojín James Ramirez

– Vojín Ramirez pod velením Foleyho bojuje na východním pobřeží USA. Zúčasttní se bojů ve Virginii a poté ve Washingtonu.
– Za Ramireze projdete 5 kapitol.

Astronaut Sat1

– Astronaut s kódovým označení Sat1. Bude sledovat dráhu rakety mířící původně na Washington. Ovšem při její explozi ve vesmíru zemře.
– Za Astronauta Sat1 projdete pouze krátkou část 1 kapitoly.

Kapitán „Soap“ MacTavish

– Soap se vrací z CoD 4 MW1 a konečně je vidět jeho tvář.
– Soap vede jednotku Task Force 141, která spadá pod přímé velení Shepherda.
– Za Soapa projdete 3 kapitoly.


 

Hrdinové

Seržant Foley (Keith David)

– Seržant Foley vede svoji jednotku Rangers během bojů v Afghánistánu a později při obraně USA.
– Jméno seržanta Foleyho se objevilo už v CoD 1 a CoD 1 UO, ale jedná se o pouhou shodu jmen.

Desátník Dunn (Barry Pepper)

– Dunn slouží v Rangers pod velením Foleyho. Zúčastní se misí v Afghánistánu a poté obrany USA.

Generál Shepherd (Lance Henriksen)

– Shepherd během útoku US Army na pozice Al-Asada ztratil vinou nukleární bomby na 30 000 vojáků, což na něj vrhlo negativní stín. V průběhu pěti let mezi MW1 a MW2 založil jednotku Task Force 141, do jejíhož čela postavil Soapa. Aby posílil vliv USA ve světě a znovu získal jméno, zinscenoval třetí světovou válku. Během bojů v Afghánistánu vybral pro CIA Allena, který v utajení sloužil v jednotce Makarova. Když Makarov Allena zabil, dal Rusku jasný důkaz toho, že za masakrem na letišti stály USA. Shepherd poslat Task Force pro modul ACS, který Rusové získali, aby mohli případně obejít systém NORAD. Mise sice vyšla, ale Rusové vyrobili jiný ACS, takže mohli USA překvapit nečekaným vzdušným útokem. Situace ve válce Shepherdovi zprvu nevycházela jak by měla, ale přesto se mu podařilo Ruské síly odrazit. Mezitím poslal Task Force do věznice Gulag a místního VIP vězně Price postavil do čela Task Force. Aby zlikvidoval všechny, kteří znali pravdu o Allenovi, rozhodl se celou Task Force zrušit. Povedlo se mu to jen zčásti zabitím Roache a Ghosta. Pokus o likvidaci Soapa a Price nevyšel. Shepherdovi nezbylo než se ukrýt v Afghánistánu, ale tady je nalezen Soapem a Pricem, kteří ho zabijí.

Vladimir Makarov

– Vůdce Ultranacionalistů jehož cílem je rozpoutat válku Ruska s USA a z nastalého chaosu vytěžit maximum. Vladimir vede teroristický útok na Moskevském letišti, ale teprve zabití Amerického agenta CIA způsobí, že Rusko v odplatě napadne USA.

Poručík Simon „Ghost“ Riley (Craig Fairbrass)

– Člen Task Force 141. Je charakteristický svojí maskou s kresbou lebky.
– Ghost se zúčastní většiny operací Task Force – operace v Riu (chycení Rojase), operace v Rusku (Gulag) a také útoku na Makarovovu chatu. Právě tady je však zastřelen Shepherdem.

John Price (Billy Murray)

– Po událostech v MW1 Price skončil v Ruském vězení. Na příkaz Shepherda jej osvobodil Task Force 141 a Price se měl postavit do čela jednotky. Ale jeho původním cílem nebyl Makarov, jak si Shepherd přál. Price zamířil k ponorce, aby zastavil vypuštění jaderné rakety na USA. Poté se na příkaz Shepherda vydal na vrakoviště. Společně se Soapem a Nikolaiem ale unikl pokusu o vraždu. Se Soapem v Afghánistánu vyhledal Shepherda a podílel se na jeho zabití.


 

I. Akt I

Pět let po smrti Zakhaeva se objevuje další hrozba. Blíží se dokonalý false flag a Třetí světová válka je na spadnutí.

 

Kapitola 1 – S. S. D. D.
(PFC Joseph Allen – 1. Bn, 75. pluk Rangers)
1. Den, 15:30:31 – Střelecká základna Phoenix, Afghánistán

Uplynulo 5 let od událostí v MW1. Ultranacionalisté se zmocnili vlády nad Ruskem, Zakhaev se stal hrdinou a situace ve světě je napjatá. Jste na vojenské základně v Afghánistánu, abyste cvičili zdejší arabáky. Vezměte ze stolu známou útočnou pušku M4A1. Zaměřte na terče a sestřelte je.
Tip – Po zničení terčů budete mít možnost změnit pohyb mířidel, ale to můžete kdykoli udělat v Nastavení.
Poslouchejte pokyny Foleyho a testujte střelbu na terče, střelbu přes slabou překážku. Poté seberte ze stolu granáty a otestujte je na terčích. Po skončení výcviku se vydejte do základny. Amíci si tu užívají děsné pohody. Mrkněte k věži vlevo v rohu u plotu – na bílé zábraně je Intel (1/1 – 1/45). Pak běžte do díry, kde vás na cvičné střelnici hodlá sledovat generál Shepard jako potenciálního rekruta do jeho speciální jednotky. Místní voják vám ukáže stůl plný zbraní, odkud vezměte především pistoli, a případně i další zbraně.

Útočná puška SCAR-H

– Kvalitní a silná útočná puška s množstvím doplňků. Jde o obvyklou zbraň Amerických vojáků. Budete ji potkávat velice často. Jde o kvalitní univerzální zbraň.
– Předpažbí zlepšuje stabilitu zbraně a zvedá přesnost.
– Doplňky – Předpažbí, Bodová mířidla, Holografická mířidla, Zaměřovač ACOG, Brokovnice, Granátomet, Tlumič, Termální optika
– Poškození 100-85
– Munice 30 / 300
– Nabíjení 3,03s
– Penetrace – Střední

Útočná puška ACR

– O trochu slabší než SCAR-H, ale přesto vysoce kvalitní útočná puška používaná jednotkou Task Force. ACR má stejně jako SCAR-H možnosti bohatých doplňků.
– Doplňky – Bodová mířidla, Holografická mířidla, Tlumič, Senzor srdeční aktivity
– Poškození 80-60
– Munice 30 / 630 (780 / 1200 – dle typu)
– Nabíjení 2,36s
– Penetrace – Střední

Samopal MP5K

– Obstojný samopal vhodný do interiérů. MP5K může mít mnoho doplňků.
– Doplňky – Bodová mířidla, Holografická mířidla, Tlumič
– Poškození ?
– Munice 30 / 360
– Nabíjení 3,03s
-.Penetrace – Malá

Vyzbrojte se (nejlépe ACR) a vydejte se na střelnici.
Tip – V závislosti na tom, jak zvládnete postřílet terče vám hra doporučí nějakou obtížnost, ale je jen na vás, zda se doporučení budete držet.
Na střelnici se zohledňuje i přesnost díky které můžete získat -5s k dobru a také civilní terče, za které vám čas vzrůstá o +2s. Autoři hry uvádějí svůj nejlepší čas 19.7s.
Až střelnici zvládnete, můžete si ji zkusit znovu a znovu, přičemž na stolech se objeví mnoho zbraní. Spoustu z nich už znáte z minulých CoD ale je tu i řada novinek.

Automatická pistole G18

– Slabá automatická pistole. G18 je sice nepřesná a slabá ale velice rychlá a s velkým zásobníkem, což ji činí skvělou na boje v budovách.
– Doplňky – Akimbo
– Poškození 40-30
– Munice 32 / 320
– Nabíjení 3s
– Penetrace – Malá

Samopal UMP45

– UMP45 je malý samopal s vysokou průrazností a účinností. Nevýhodou je menší zásobník, ale i tak jde o kvalitní samopal používaný Ultranacionalisty a Task Force.
– Doplňky – Holografická mířidla
– Poškození 90-60
– Munice 25 / 525
– Nabíjení 3,03s
– Penetrace – Velká

Brokovnice AA-12

– Mocná automatická brokovnice schopná během chvilky zlikvidovat celou skupinu nepřátel. Právě automatická střelba je hlavní výhodou AA-12. Další výhodou je nabíjení pomocí zásobníku. Nevýhodou je ovšem omezený dostřel a slabší poškození.
– Doplňky – Bodová mířidla, Holografická mířidla
– Poškození ?
– Munice 8 / 70
– Nabíjení 3,58s

Brokovnice SPAS-12

– Silná ale pomalá brokovnice. Její plné nabití zabere vcelku hodně času. Jinak jde ale o kvalitní brokovnici, která tvoří jakousi pomalejší ale silnější protiváhu k AA-12
– Doplňky – Bodová mířidla, Holografická mířidla
– Poškození ?
– Munice 7 / 56
– Nabíjení 6,5s

Sniperka M14 EBR

– Klasická kvalitní moderní sniperka se solidním účinkem a velkým zásobníkem.
– Doplňky – Termální optika, Tlumič
– Poškození ?
– Munice 10 / 100
– Nabíjení – 3,5s
– Penetrace – Vysoká

Až si otestujete nové zbraně, vydejte se z díry ven, kde přijde zpráva o útoku.

 

Kapitola 2 – Týmový hráč
(PFC Joseph Allen, 1. Bn, 75. pluk Rangers)

Afghánské město tvrdě brání horda arabáků. S sebou máte M4A1 (+ holograf, + granátomet) a pistoli M9. No a máte i zábleskové granáty. Zaujměte palebné postavení a střílejte Araby na protějším břehu řeky. Musíte krýt umělý most, který bude vaše vozidlo rozkládat. Využijte k tomu granátomet a střílejte na protější břeh. Skupina arabáků zaútočí přímo na druhém konci mostu – rychle je zničte. Až se most rozloží, běžte nahoru. Je tu několik tanků Abrams, mobilní dělostřelectva M1128 a taky Humvee –  nasedněte do Hummeru. Ten tu má minigun, který už dobře znáte z MW1. Vjedete do města, které je plné prachu a civících civilistů. Zprvu je jízda klidná ale po chvíli zaútočí arabáci – hlavně ze střech. Střílejte po nich kulometem, zatímco se řidič pokusí ujet. Nezvládne to a havarujete u jedné budovy. Vběhněte dovnitř, abyste se mohli krýt. V budově je na stole AK-47, kulomet RPD a taky pistole G18, kterou si vezměte.

Jděte do patra a cestou postřílejte arabáky. Někteří nosí FAL, který si také vezměte. Jako sekundární zbraň někteří používají TMP.

Útočná puška FAL

– FAL je poloautomatická útočná puška. Je vhodná na přesnou střelbu na dálku. Některé její doplňky mohou přidávat brokovnici.
– Doplňky – Brokovnice, zaměřovač ACOG
– Poškození 110-90
– Munice 30 / 300
– Nabíjení 3,46s
– Penetrace – ?

Výbava – Brokovnice (Masterkey)

– Masterkey je v podstatě přídavná brokovnice. Bývá většinou na útočných puškách, takže zbraň je pak vhodná i do interiérů.
– Masterkey má nízkou účinnost a pomalé nabíjení, takže nedokáže plně nahradit ani ty slabší brokovnice.
– poškození 25-0 x6
– Munice 7 / 63
– Nabíjení 8.35s

Automatická pistole TMP

– Malý skladný samopal, který se hodí do bojů interiérech.
– Doplňky – Bodová mířidla
– Poškození ?
– Munice 32 / 320
– Nabíjení 2,93s
– Penetrace – Malá

Pokračujte přes patro budovy dál. V pokoji s východem leží opřené raketomety RPG-7.

Ujistěte se, že máte G18 a FAL (ideálně s bročkou). Tenhle set zbraní sice nepůsobí kdovíjak úchvatně, ale vzhledem k povaze zbraní se bude dobře doplňovat – na zbytek kapitoly je to ideální varianta. Vyjděte ven (pozor na Araby v oknech) a přes dvorek běžte do školy. Pozor na hlavní chodby, kde je plno Arabů. Vyčistěte třídu vpravo a postupujte do patra. Dávejte si pozor na Araby ve třídách a postupujte podél oken, kterými na vás stříleli Arabové venku. Dorazíte k východu ze školy, ale ještě než ji opustíte, mrkněte do poslední otevřené třídy, kde je sklad munice – na stole leží Intel (1/2 – 2/45). Vyjděte ze školy a hned na bedně před vchodem je další Intel (2/2 – 3/45). Pokračujte ulicí, kde zaútočí další skupina Arabů. Prostřílejte se vpřed, přičemž využívejte ke krytu dvorky a malé budovy. Ulice vás zavede k východu z města. Tady už čeká generál Shepherd, jež si vás převezme.

 

Kapitola 3 – Cliffhanger
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
2. Den, 07:35:55 – Hřeben Tian Shan, Kazachstán

Pod velením, již kapitána Soapa jste vysoko v Kazachstánských horách. Momentálně máte cepíny pro lezení.

Cepín

– Cepín neslouží primárně k boji, ale k lezení po ledu. Použijete ho na dvou místech v této kapitole.
– Manipulace s cepínem probíhá tak, že se stisknutím tlačítka a jeho držením zaháknete jedním cepínem a povolením ho vyháknete. Musíte proto cepíny střídat – prvním se zaháknout, druhý pustit a zaháknout se výš…
– Poškození 100

Následujte Soapa podél skály a na vhodném místě, začněte šplhat pomocí cepínů vzhůru. až vylezete, Soap skočí na protější skálu a zároveň se zachytí cepíny. Musíte udělat totéž, tedy už za letu se zachytit. Led však začne praskat a vy se málem zřítíte dolů. Naštěstí vás Soap zachytí, takže pokračujte v lezení. Nahoře už můžete vytasit zbraně. Máte útočnou pušku ACR (+ bodový zaměřovač, + tlumič, + senzor tepu) a pistoli USP. 45 (+ tlumič, + nůž).
Tip – Taktický nůž je nový doplněk na některých pistolích. Umožňuje provézt útok zblízka bleskově rychle.

Výbava – Senzor srdečního tepu

– Senzor, který zachycuje srdeční aktivitu ve vaší blízkosti, díky čemuž odhalíte nepřátele za špatného počasí nebo přes zeď. Zapnutí senzoru není nijak limitované, snad jedině, že může působit rušivě. Obecně se ale vyplatí jej použít kdykoli máte tu možnost.

Pokračujte vánicí a snažte se nevzbudit pozornost nepřátel. Narazíte na dvě skupinky nepřátel – tiše je na příkaz Soapa zabijte. Z těl můžete najít útočné pušky AUG HBAR a FAMAS. Kulomet AUG HBAR doporučuji vzít s sebou místo pistole USP. Na tichou akci se samozřejmě nehodí, ale jeho čas přijde.

Kulomet AUG HBAR

– Kulomet AUG se vymyká jiným kulometům, jelikož má jen malý zásobník a vysokou přesnost. Vyznačuje se i vysokou účinností a několika doplňky včetně klasické optiky, která je u podobného typu zbraní ojedinělá.
– Doplňky – Bodový zaměřovač, Optika
– Poškození ?
– Munice 30 / 420
– Nabíjení 4s

Útočná puška FAMAS

– Silná útočná puška, která střílí dávkou 3 kulek. Díky tomu je zbraň přesná a užitečná na větší dálku. Proti hordám nepřátel se však moc nevyplatí.
– Doplňky – Bodový zaměřovač
– Poškození ?
– Munice 30 / 420
– Nabíjení 3,3s
– Penetrace – Střední

Dorazíte k základně, když zhoustne vánice. Soap se oddělí, aby vás kryl sniperkou. Buďte opatrní a nevzbuďte pozornost nepřátel – jinak hrozí velké potíže. Přibližte se k základně a všimněte si strážní věže vpravo (před vchodem). Vylezte na věž a z můstku si vemte Intel (1/3 – 4/45). Postupujte do základny a snažte se využívat pomoci Soapa, který osamocené nepřátele odstřelí. Hned za bránou zahněte vlevo a pokračujte podél plotu. Ve středu základny je totiž plno nepřátel a navíc tudy projíždí džíp. Pokračujte podél plotu až na přistávací dráhu kde vzadu jsou nádrže s palivem – sem položte nálož. Nyní se vraťte zpět a pokračujte podél základny až na pahorek a dále k hangárům. Obejděte hangáry a všimněte si, že v tom prvním skupina mechaniků cosi opravuje. Hned za oknem tohoto hangáru leží na sudu Intel (2/3 – 5/45), stačí rozbít sklo a je váš. U druhého hangáru už čeká Soap. Vstupte dovnitř, kde Soap zblízka zabije jednoho vojáka a pokračujte do patra. Tady najdete hledané sledovací zařízení ACS. Vezměte ho, když zaslechnete, jak major Petrov vyslýchá Soapa. Na jeho pokyn se vydejte zpět ale nestřílejte ani nechoďte dolů, jinak Soapa zabijí. Až vyjdete na schodiště, Soap vám nařídí přejít na plán B – odpalte nálož C4!
Tip – Oproti CoD4MW1 se nálož C4 nedá libovolně používat. Budete ji využívat často v rámci úkolů, přičemž musíte C4 někam položit a pak, jakmile nastane čas ji máte odpálit. Žádné svobodné házení a odpalování tu není.

Exploze překvapí vojáky, které rychle postřílejte. Základna je na nohou, takže taste rozhodně AUG HBAR. Nejprve z hangáru postřílejte okolní vojáky. Pozor dejte na BVP (nemáte jak ho zničit). Z těl nepřátel najdete nové zbraně.

Samopal Vector

– Solidní Ruský samopal s relativně velkým účinkem a rychlým nabíjením.
– Doplňky – Bodová mířidla, Holografická mířidla, Zaměřovač ACOG, Tlumič
– Poškození ?
– Munice 30 /360
– Nabíjení 2,76s
– Penetrace – Malá

Nechte si AUG HBAR a postupujte ven ze základny za Soapem. Cestou se kryjte za bednami a stíhačkami, protože nepřátel je tu spousta. Probijte se přes přistávací plochu až ke svahu, po kterém se sklouzněte dolů. Z vršku vás napadnou další vojáci, přičemž někteří jedou na skútrech. Postřílejte je a na jeden skútr nasedněte.

Ovladatelné vozidlo – Sněžný skútr

– Sněžný skútr je další vozidlo v rámci CoD série, které lze ovládat. Předtím se jednalo pouze o tanky, ale skútr je o něčem jiném. Vzhledem k rychlosti poslouží k úniku před pronásledovateli (nepřáteli na skútrech a vrtulníkem).
– Během jízdy na skútru lze střílet pistolí G18.

Vyjeďte vpřed a střílejte nepřátele na skútrech. Jakmile sjedete po svahu dolů a zabočíte vpravo, budete před sebou mít lesík, který můžete objet buď zprava nebo zleva. Ke konci lesíku, v místě, kde se obě cesty nadobro scházejí a vedou nahoru na vrchol, se nachází Intel (3/3 – 6/45). Abyste Intel získali, stačí přes něj projet, ale je dost náročné si ho všimnout. Snažte se projíždět přímo lesem a bedlivě sledujte vzdálenost k cíli – Intel je v místě přibližně 1800m od cíle. Pak pokračujte přes pahorek a přes zamrzlé jezero. Vyjeďte do kopce a po svahu nabírejte rychlost. Potřebujete přeskočit mezeru, abyste dopadli do vesničky na protějším kopci, kde pro vás přiletí vrtulník.

 

Kapitola 4 – Žádná ruština
(PFC Joseph Allen alias Alexei Borodin)
3. Den, 08:40:53 – Zakhaevovo mezinárodní letiště, Moskva, Rusko

POZOR – Toto je volitelná kapitola. Její náplň představující teroristický útok na civilní cíle může být údajně závadná. Pokud jste po prvním spuštění hry dali volbu, že pro vás kontroverzní obsah hry není závadný, pak kapitolu budete klasicky hrát, v jiném případě budete mít možnost ji přeskočit.

Jste na Moskevském letišti, jako tajný agent CIA. S sebou máte kulomet M240 a útočnou pušku M4A1 (+ granátomet). Po boku máte Makarova a jeho muže.

Kulomet M240

– Velmi mocný kulomet s tradičně vysokou účinností. Výhodou je maximální kapacita munice, která je opravdu ohromná.
– Doplňky – Zaměřovač ACOG, Senzor srdeční aktivity
– Poškození 130-90
– Munice 100 / 900
– Nabíjení – 7,75s
– Penetrace – Vysoká

Makarov začne pálit do civilistů. Můžete udělat totéž, ale především se zaměřte na ochranku, která vás na rozdíl od civilů může ohrozit. Pokračujte po schodišti a dále podél obchodů. S kulometem by neměl být problém ochranku zvládnout. Postupujte dál a po dalších schodišti zase dolů. Odtud zamiřte za roh a únikovou cestou ven před budovu letiště. Tady už dorazí speciální jednotky vyzbrojené štíty. Buďte opatrní a využívejte zábleskové granáty, které je dokážou ochromit. Probijte se přes všechny speciální jednotky, přičemž si můžete vzít jejich zbraně. Může se také stát, že jeden z vašich kolegů (Kiril) padne a pak si od něj můžete vzít novou bročku.

Útočná puška TAR-21

– Solidní útočná puška používaná Ultranacionalisty. Je to běžná zbraň Ruských vojáků.
– Zaměřovač MARS je specialitkou právě u TAR-21. Jedná se o klasický bodový zaměřovač, ale sklíčko je umístěné v konstrukci zbraně.
– Doplňky – Zaměřovač ACOG, Zaměřovač MARS
– Poškození ?
– Munice 30 / 420
– Nabíjení 3,15s
– Penetrace – Střední

Útočná puška F2000

– Velice přesná útočná puška s velkým dostřelem. F2000 je typickou zbraní Ultranacionalistů.
– Doplňky – Bodový zaměřovač, Zaměřovač ACOG, Holografická mířidla, Optika, Termální optika
– Poškození ?
– Munice 30 / 420
– Nabíjení 3,7s
– Penetrace – ?

Pořádkový štít

– Pořádkový štít schopný odrazit velké množství kulek i explozi. Během používání štítu nejde střílet ale zblízka je možné štítem udeřit.
– Štít je ideální během přesunu mezi kryty, především pod těžkou palbou.

– Poškození 100

Brokovnice Striker

– Mocná poloautomatická brokovnice s obrovským zásobníkem na 12 nábojů. Její nevýhoda tkví především v nízké účinnosti a malém dostřelu, ovšem na malou vzdálenost jde o ideální věc.
– Doplňky – Bodový zaměřovač
– Poškození 25-15 x6
– Munice 12 / 60
– Nabíjení 8,9s

Následujte Makarova k východu z letiště kde už na vás čeká odvoz v podobě sanitky. Jenže Makarov zná vaši identitu a zastřelí vás. Tím je zaděláno na to, aby vyšlo najevo, že za útokem stojí Američané. Třetí světová je na spadnutí.

 

Kapitola 5 – Dostaň ho
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
4. Den, 15:08:22 – Rio de Janeiro, Brazílie

Naplánujete past, abyste chytili pravou ruku Alejandra Rojase, jenže chlápek léčku prohlédne a vaše muže postřílí. Jakmile začne pálit na vaše auto, skrčte se jinak vás sejme. Opusťte auto a se Soapem a Ghostem pronásledujte překupníka. Nesmí se vám ztratit. V uličce vám Soap nařídí ho postřelit – trefte ho jen do nohy! Soap s Ghostem zahají mučeníčko a vy máte zatím zajistit oblast Favel. Konečně je čas zkontrolovat výzbroj – máte ACR (+ granátomet, + ACOG) a bročku M1014.

Následujte jednotku ke slumům. Z vršku postřílejte okolní nepřátele a seskočte dolů. Začněte opatrně prozkoumávat domy. Od nepřátel si vezměte MP5K – malý rychlý samopal bude dobrý. Vydejte se ulicí vlevo a v nízkém bílém domku na rohu ulice najdete Intel (1/4 – 7/45). Postupujte skrze slumy a postupně je celé vyčistěte. Mezitím vaši dva parťáci padnou, takže je to jen na vás. Až vyčistíte oblast, pokračujte dál podél fotbalového hřiště (pozor na psa na hřišti). Soap vám oznámí, že má pozici Rojase a jde po něm. Vy postupujte do kopce k dalším domům. Cesta vzhůru se postupně klikatí a nepřátel je všude plno (často útočí ze střech nebo oken). Využívejte přístupných domů v kterých sice nic užitečného není, ale dá se tu dobře krýt. Pár zdejších nepřátel (hlavně ti v oknech) nosí sniperku Dragunov a někteří další mají nové (byť zastaralé) bročky Ranger a Model 1887.

Brokovnice Ranger

– Ranger je stará krátká brokovnice používaná Brazilskou milicí. Má obrovský rozptyl a krátký dosah, ale na malou vzdálenost jí nic neodolá.
– Ranger je jednou z mála zbraní s nimiž nejde mířit a je třeba střílet od boku.
– Doplňky – Akimbo
– Poškození 75-35 (x6)
– Munice 2 / 70
– Nabíjení 2,55s

Brokovnice Model 1887

– Stará brokovnice s velkou účinností ale velice zdlouhavým nabíjením, navíc s pákovým přebíjením mezi jednotlivými výstřely.
– Poškození ?
– Munice 5 / 70
– Nabíjení 6,35s

Rangera nebo Model 1887 si určitě vezměte – na čištění domů jsou ideální. Jelikož je mise celkem dlouhá, můžete dostatečně využít obě dvě. Osobně v této misi doporučuji spíše Rangera a s 1887 se seznámit až při druhé misi v Riu. Na rohu cesty je dům na které lze vylézt po žebříku – uvnitř je na stole Intel (2/4 – 8/45). Hned naproti přes uličku je další dům, kde v ložnici na stolku najdete Intel (3/4 – 9/45). Pokračujte dál a směřujte stále výš a výš. Odpor nepřátel bude sílit a mnoho z nich bude útočit ze střech. Buďte opatrní a využívejte domy okolo ke krytí. Téměř na vršku kopce je velký cihlový dům, který má prasklou stříšku. Uvnitř domu ve sklepě v ložnici je Intel (4/4 – 10/45). Pokračujte dál uličkou vzhůru po kopci, kde zahlédnete Rojase jak běží po balkonu. Soap ho strhne z balkonu na střechu auta a překupním je konečně váš.


 

II. Akt II

Rusové po teroristickém útoku na letišti napadají USA. Mezitím Shepherd usiluje o osvobození VIP vězně z Ruské věznice.

 

Kapitola 6 – Rosomáci!
(Vojín James Ramirez – 1. batalion, 75. pluk Rangers)
4. Den, 17:45:38 – Severovýchodní Virginie, USA

Přijíždíte do oblasti, která je pod útokem Rusů. Narazíte na BTR80, takže se okamžitě vzdalte od auta, protože ho zničí, a utíkejte za Foleym na zahradu. Až bude klid, mrkněte na výbavu – máte výbornou pušku SCAH-H (+ bodový zaměřovač, + masterkey), slabou pistoli M9 a také dýmovnice. Následujte jednotku přes zahrady a dejte pozor na BTR. Nestřílejte ho, jinak zbytečně upoutáte pozornost. Na silnici je bedna s municí odkud můžete nabírat náboje do všech zbraní.
Tip – Bedny s municí (nekonečná zásoba) se od CoD6MW2 objevují v mnoha dalších dílech série.
Dole na ulici je BTR – hoďte na něj dýmovnici a pak proběhněte uličkou vpravo. Od Ruským vojáků můžete nabrat spoustu jejich zbraní, ale SCAR-H je v tuhle chvíli nejlepší varianta. Můžete si ale všimnout, že někteří vojáci jako sekundární zbraň nosí novou pistoli.

Automatická pistole PP2000

– Malý skladný samopal používaný Rusy. Je běžně k mání od Ruských vojáků. Bohužel je velmi nepřesný a má jen malý zásobník.
– PP2000 je charakteristický cvakavým zvukem při střelbě.
– Doplňky – Termální optika
– Poškození ?
– Munice 20 / 320
– Nabíjení 2,7s
– Penetrace – Malá

Postupujte k benzínce, kde si dejte pozor na náklaďák plný Rusů. V benzínce na pultu leží Intel (1/4 – 11/45). Pokračujte doleva do restaurace Diner – uvnitř mají Rusové hromadu zbraní, včetně kulometu M240, sniperky M14 EBR a Stingeru.

Vezměte si určitě sniperku M14, která má termální optiku a postřílejte Rusy v okolí. Před restaurací navíc najdete bednu s municí. Pak se přesuňte s jednotkou k vraku vrtulníku. Tady najdete přeživší kámoše, kteří vás odkážou na zásoby na střeše. Nejprve ale zajděte do vedlejší budovy (Financial), kde před jednou přepážkou leží Intel (2/4 – 12/45). Poté vylezte na střechu restaurace, kde najdete bednu munice, sniperky M14 EBR a Intervention, raketomet Stinger, speciální Přenosný kulomet a miny Claymore.

Sniperka Intervention

– Extrémně silná sniperka s vysokou průbojností. Intervention je sice pomalá, ale zatraceně silná.
– Jde o jednu z mála zbraní schopných prostřelit zbroj Juggernauta!
– Doplňky – Tlumič
– Poškození ?
– Munice 5 / 100
– Nabíjení 4,14s
– Penetrace – Vysoká

Nástroj – Přenosný kulomet

– Minigun, který můžete vzít a umístit na jakékoli vhodné místo. Kulomet bude automaticky pálit po nepřátelích, ale může být zničen.
– Přenosný kulomet je k dispozici jen v této kapitole. Nicméně velmi často se objevuje ve Spec Ops.

Rusové během chvilky zaútočí, takže rychle rozmístěte Claymory nad žebříky, nastavte přenosný kulomet a popadněte sniperku M14 EBR. Díky termální optice uvidíte nepřátele i přes kouř. Obrana bude náročná, ale zvládnete to. Pak se na vás ale zaměří operátor dronu Predator a to je průšvih. Vyměňte si sniperku M14 EBR za Intervention (na zbytek kapitoly poslouží více) a utíkejte dolů. Probijte se zpátky k restauraci Diner, ale pozor na BTR80, které jezdí v okolí. Využijte dýmovnic, abyste se jim vyhnuli (raketomety Stinger nedokážou BTR zaměřit, takže je nezničíte). V restauraci popadněte z pultu naváděč Predatoru a s jeho pomocí obě BTR80 zničte.

Výbava – Dron Predator

– Přístroj přes který je možné sledovat okolí přes dron a na vybrané místo nechat vystřelit raketu z letounu. Účinnost je ohromná.
– Nepřátelské cíle jsou červeně zvýrazněny.

Vraťte se zpátky, když střechu restaurace poničí raketa. Je čas se přesunout k další restauraci. Nejprve prohlédněte polorozpadlou restauraci Taco Togo, kde na jednom stole leží Intel (3/4 – 13/45). Pak pokračujte k Burger Townu, kde v odpadním kontejneru vedle bufáče najdete Intel (4/4 – 14/45). Vyčistěte bufáč, vylezte na střechu a kryjte přesun vojáků, kteří ponesou VIP civilistu. Poté Rusové zahájí masivní útok. Využijte drony Predator a vždy každou skupinu Rusů nejprve pročistěte raketou. Potom taste sniperku Intervention, jejíž průbojnost vám umožní sundat i několik vojáků v řadě. Až odrazíte všechny útoky, zaútočí vrtulník. Utíkejte zpátky na zničenou střechu restaurace pro Stingera – tím sestřelte oba dva vrtulníky. Pak se braňte dalšímu přívalu Rusů, ovšem už bez Predatora (vyruší ho). Konečně dorazí váš konvoj, se kterým se sejděte za Burger Townem.

 

Kapitola 7 – Vosí hnízdo
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
4. Den, 16:19:46 – Rio de Janeiro, 1700 stop nad mořem

Nastal čas Rio opustit, ale nebude to jen tak. S sebou máte samopal UMP45 (+ ACOG) a pistoli G18. Nechte si obojí, protože rychlé zbraně se hodí. Následujte Soapa nahoru do další části favel. Narazíte na velkou budovu s anténou – okolo ní je areál plný nepřátel, přičemž někteří dokonce přijíždí na autech. Kulomety na nich jsou staré dobré M2 Browningy a lze je použít na ostatní nepřátele. Opatrně se probijte vpřed (využívejte krytu v okolních domech). Od případných padlých spojenců můžete získat M16A4

Pokračujte dál ulicí. V domu na rohu ulice (dům s garáží) je na stole Intel (1/4 – 15/45). Postupujte ulicí na zelený plácek s výhledem na džungli. Tady je spousta nepřátel, tak opatrně. Z plácku vedou dvě cesty – jedna do ulice, druhá podél plotu. Obě se scházejí, ale vy jděte tou podél plotu, neboť hned pod schodištěm je stříška s Intelem (2/4 – 16/45). Pokračujte na ulici, kde se obě cesty scházejí. Postupně vyčistěte celou ulici, přičemž využijte domů po levici ze kterých lze dobře střílet. Z některých nepřátel můžete získat bročky Ranger a Model 1887. Zhruba v polovině ulice je rohový barák zmrzlinářství Pelayo – uvnitř v přízemí na polici v rohu leží Thumper!

Granátomet Thumper

– Bonusová zbraň, která se nachází pouze v této kapitole ve zmrzlinářství. Jde o klasický starý jednoranný granátomet schopný na dálku vrhat výbušné granáty. Užitečná zbraň na skupinky nepřátel. Bohužel, další munice se nikde sehnat nedá.
– V rámci Spec Ops je granátomet mnohem běžnější zbraní.
– Poškození 135 (exploze 155-25)
– Munice 1 / 20

Granátomet se vyplatí brzy využít, abyste se mohli vrátit k univerzálnějším zbraním. Rozmýšlejte ale dobře, kam granáty poslat. Ze zmrzlinářství vede také schodiště do sousedního domu. V něm jděte do patra, kde najdete v pokoji ležet Intel (3/4 – 17/45). Pokračujte nahoru nad ulici a dále přes zelený plácek k tržišti. Tady je spousta nepřátel, navíc se mezi stánky špatně bojuje. Buďte opatrní a využívejte bročku na boj zblízka. Probijte se přes tržiště až k domům okolo fotbalového hřiště. Projděte jimi až na hřiště, kde má přistát Nikolai a vyzvednout vás. Bohužel však zaútočí milice takže Nikolai musí přistát jinde. Za protější brankou si všimněte okna v němž je Intel (4/4 – 18/45). Vylezte na střechu za Soapem a pokračujte přes střechy k vrtulníku. Jakmile ale přeskočíte na protější střechu, uklouznete a spadnete dolů.

Proberete se beze zbraní a navíc s milicí za zády. Musíte proběhnou uličkami a skrze domy zase zpátky na střechu. Tady započne limit 00:30 za který musíte přes střechy přeskákat až k vrtulníku. Nikde se nezdržujte a utíkejte vpřed. Sklouzněte se na šikmé střeše, vyběhněte na okraj města a skočte na žebřík vrtulníku. Když to zvládnete, zachytíte se a horké Rio je za vámi.

 

Kapitola 8 – Exodus
(Vojín James Ramirez, 1. batalion, 75. pluk Rangers)
4. Den, 18:51:34 – Severovýchodní Virginie, USA

Bránění předměstí Virginie pokračuje. S sebou máte opět SCAR-H (+ bodový zaměřovač) a pistoli M9. Nově máte laserový naváděč.

Výbava – Laser AN/PEQ-2A

– Laserový naváděč neslouží pro přesnější střelbu, nýbrž k označení cíle pro vozidlo Stryker. Na označený cíl (dům, vrtulník) začne Strykem pálit kulometem.
– Laser můžete použít k jakékoli zbrani – čili je úplně jedno, zda si vezmete pistoli, nebo samopal od nepřátel – pořád můžete laser používat.

Pomocí laseru můžete po celou kapitolu rozkazovat Strykerovi, kam má pálit. Určitě toho využívejte. Vydejte se ulicí vpřed a kryjte se v domech napravo. Od Rusů si obstarejte útočnou pušku TAR-21 a samopal PP2000. Jde o kvalitní Ruský set na tuto kapitolu. Pokračujte ulicí a vpravo u žlutého domu najdete muniční bednu. Po chvilce cesty se na obloze objeví vrtulníky, aby vysadili vojáky – označte je pro Stryker, aby je co nejdříve sestřelil. Pokračujte dál. V malém domku kanceláře u parkoviště najdete Intel (1/3 – 19/45). V parku nedaleko vstupu do Arcadie je další muniční bedna. V průchodu do Arcadie (ve strážní budově vpravo) je Intel (2/3 – 20/45). Prostřílejte se do čtvrti Arcadie a překonejte most.

Po levici je jeden přístupný dům, po pravici tři další. Navíc kousek za mostem je bedna munice. Začněte postupně prohledávat a čistit všechny domu. Druhý dům vpravo ukrývá v patře Intel (3/3 – 21/45). Poslední dům vpravo má několik pater a vzadu bazén. Opatrně dům vyčistěte (samozřejmě nejprve povolejte Stryker) a poté pokračujte přes terasu dolů k louce. Právě na louce jsou dvě skupiny AA děl – označte je laserem a nechte zničit. Postupujte dál a přes další most pokračujte k místu havárie letadla. Vpravo v poničeném domě jeden Rus hledá cosi v lednici. Zastřelte ho a jděte do patra. Tady je otevřená tajná místnost a v ní zastřelený VIP civilista. Seberte kufřík s citlivými dokumenty.

 

Kapitola 9 – Jediný klidný den… byl včerejšek
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
5. Den, 05:48:37 – Ropná plošina Vikhorevka 36, Rusko

Na miniponorce dorazíte k plošině. Útokem zblízka stáhněte strážného dolů a zabijte ho. Vylezte nahoru a zkontrolujte zbraně. Máte útočnou pušku M4A1 (+ SOPMOD) a SCAR-H (+ tlumič, + termální optika) a1x Claymore. Pokračujte nahoru do strojovny. Soap sundá vojáka opírajícího se o zábradlí a vy se přibližte k zamčené místnosti. Nyní vůbec poprvé budete vyrážet dveře bombou. Můžete si vybrat které dveře, neboť obě vedou do stejné místnosti. Jakmile nálož bouchne, během zpomaleného času musíte sejmout nepřátele a zároveň se vyhnout úmrtí rukojmích.
Tip – Podobné zpomalené prorážecí akce vás čekají často (i v dalších dílech CoD), ale nikdy nezkoušejte vtrhnout dovnitř s poloprázdným zásobníkem anebo nevhodnou zbraní (brokovnice, sniperka, cokoli s termální optikou atd.)
Poté pokračujte po schodišti nahoru. Ve skladu na polici leží Intel (1/3 – 22/45). Vyjděte ven a jděte podél plošiny. Na konstrukci v rohu můžete najít Dragunov a dole u beden raketomet AT4.

Raketomet AT4

– Raketomet na jedno použití. Po vystřelení je třeba najít nový. AT4 se hodí proti slabší technice nebo nepřátelům v úkrytu, nicméně nejde o žádný zázrak.
– Poškození 1000, (exploze 155-50)
– Munice 1

Vyhoďte do povětří další dveře a postřílejte vojáky ohrožující rukojmí. V místnosti najdete na polici zábleskové granáty a v rohu na zemi Claymory. Protože se vaším směrem vydá skupina nepřátel, urychleně podminujte náložemi mrtvá těla a pak se stáhněte na konstrukci k Soapovi. Na jeho pokyn, to až vojáci přijdou, nálože odpalte. Postřílejte zbytek vojáku (nebo do nich střelte raketu) a pokračujte za bránu. Hned vpravo je sklad. Na polici leží Intel (2/3 – 23/45) a na bednách najdete granáty, bročku AA-12, raketomety AT4, Claymory a hlavně zbrusu nový kulomet.

Kulomet MG4

– Silný masivní kulomet používaný Ultranacionalisty a Shadow Company. Oproti M240 má ještě delší nabíjení a malý počet maximální nesené munice.
– Poškození ?
– Munice 100 / 200
– Nabíjení 9,7s

Vyzbrojte se kulometem a postupujte po schodišti vzhůru. V mezipatře leží na prknech F2000 s termální optikou. Bude se hodit, ale to až později – nechte si kulomet a raketomet. Nahoře vás napadne krom velké skupiny nepřátel i malý vrtulník. V rohu plošiny najdete další raketomety AT4, ve skladu vpravo jsou RPG-7, další AT4 a Stinger. Krom toho jsou ve skladu Claymory, další kulomet MG4 a bročky SPAS-12. Nejprve se zbavte vrtulníku – nejlépe pomocí AT4 (je přesnější než RPG-7 a střílí ihned na rozdíl od Stingeru). Poté využijte Claymory, abyste kryli sklad a okolí před nepřáteli a postarejte se o ně. Postupujte za roh, kde jsou další armádní bedny a na nich sniperka Intervention s termální optikou a malý samopal PP2000 (také s termálem). Zatím je ale viditelnost stále dobrá, takže nemá cenu zbraně brát. Zatímco Ghost to vezme podél plošiny, Soap půjde nahoru přes sklad. Právě ve skladu nad schodištěm je další hromada Claymorů, RPG-7, Stingerů a dalších zbraní. Pod schodištěm je Intel (3/3 – 24/45). Využijte Claymory, abyste si kryli záda a vyčistěte oblast. Postupujte do vyššího patra.

Tady nepřátele využijí dýmovnice, které však čmoudí neustále. Hned u kontejnerů před vámi jsou Claymory a zbraně s termální optikou (F2000 a PP2000). Vezměte si právě F2000 a opatrně likvidujte nepřátele přes kouř. Je jich tu spousty, takže si pomozte i Claymory. Probijte se přes kouř, kde opět prorazte dveře a v místnosti postřílejte nepřátele (pozor na civilisty a sudy s výbušninami – nesmíte je trefit). Postupujte přes místnost na přistávací plošinu, kde vás vyzvedne vrtulník. Během letu dostanete sniperku EBR, ale plošina je vaše – už není po kom střílet.

 

Kapitola 10 – Gulag
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
5. Den, 07:42:56 – 40 mil východně od Petropavlovsku, Rusko

Přilétáte k věznici, kde je držen VIP vězeň, kterého Shepherd chce. Už za letu máte sniperku M14 EBR, se kterou postřílejte Rusy na věžích. Vrtulník obletí pevnost a přistane na nádvoří. Zkontrolujte výbavu – máte krom sniperky také M4A1 (+ granátomet, + bodová mířidla), 10x Claymore a Noktovizor. Pokračujte s jednotkou a vyčistěte nádvoří – vojáci často střílejí z oken a zdí okolo, takže buďte opatrní. Probijte se až ke vstupu do pevnosti a od nepřátel si zajistěte bročku SPAS-12. Bude se hodit. Ještě než vstoupíte do pevnosti, mrkněte do patra budovy vpravo, kde je Intel (1/4 – 25/45). Konečně se vydejte do podzemí pevnosti. Dorazíte do kontrolní místnosti, kde je Intel (2/4 – 26/45). Pokračujte podél cel. Ghost vám bude z kontrolní místnosti otevírat dveře a tak se dostanete až do zbrojnice. Je tu pochopitelně hromada zbraní včetně brokovnic M1014, útočných pušek AK-47, TAR-21, štítu a nově také pistole M93 Raffica.

Automatická pistole M93 Raffica

– Vzácná automatická pistole střílející dávkou tří kulek. Na první pohled vypadá jako M9, ale oproti ní je upravená a má vlastní prodlouženou pažbu. Jde o velice kvalitní pistoli, obecně nejlepší za všech, ale vyskytuje se jen na několika málo místech.
– Poškození ?
– Munice 15 / 90
– Nabíjení 1,93s
– Penetrace – Nízká

Bročku SPAS-12 si nechte a vezměte si Rafficu. Ve zbrojnici vás obklíčí a napadne početná skupina nepřátel. Musíte se ubránit. Využijte brokovnice, opatrně vyhlížejte z oken a střílejte nepřátele. Pistoli si šetřete na horší časy. Dobrou taktikou je i popadnou štít a krýt se za něj. Až se dveře otevřou, můžete pokračovat. V jedné větší cele, kterou budete míjet je Intel (3/4 – 27/45). Na konci chodby se slaňte na dno jámy. Před vámi je tmavá chodba, takže určitě využijte brýle do tmy. Prostřílejte se chodbou a pokračujte dál. Tady už tma není, takže je lepší bojovat bez brýlí. Přes strojovnu dorazíte k chodbě vedle sprch. Náloží prorazte zeď a vnikněte do sprch.

Tady je situace krizová, neboť před vámi je hromada nepřátel včetně těch se štíty a nahoře na ochozech jsou další střelci. Využijte přesnou Rafficu a také Claymory. Opatrně postřílejte všechny nepřátele ve sprchách a na jejich konci skočte dírou do podzemí. Přelezte zábradlí, sklouzněte se do kanálu a pokračujte k cele hledaného vězně. Náloží prorazte zeď a uvidíte kapitána Price, který v nastalém zmatku uškrtí dozorce a pak vás praští. Situace se ale vyjasní, jenže věznice se začne hroutit. Jakmile se seberete, všimněte si, že hned vlevo od vás na stole je Intel (4/4 – 28/45). Pak utíkejte za jednotkou. Doběhnete do uzavřeného sálu. Soap vystřelí světlici, vrtulník vám shodí lano a vy se za něj zahákněte než se strop zřítí. Když to stihnete, dostanete se včas ven.

 

Kapitola 11 – Podle jejich not
(Vojín James Ramirez – 1. batalion, 75. pluk Rangers)
5. Den, 18:37:15 – Washington D.C., USA

Jste v bunkru s útočnou puškou M4A1 (+ granátomet, + holografická mířidla), pistolí M9, máte 10x Claymore a Noktovizor. V bunkru je na policích mnoho zbraní, včetně sniperky M14 EBR, pistole Deset Eagle, útočné pušky M16A4. Vezměte si hlavně tu sniperku. Vyjděte ven z bunkru před budovu Ministerstva obchodu. Následujte Foleyho přes cestu a park k budově. Protože odtamtud střílí Rusové, kryjte se v kráterech a zákopech. Pokračujte k nízké zídce, o kterou jsou opřeny sniperky M14 EBR. Následujte Foleyho a dostaňte se k budově zleva. Uvnitř je spousta Rusů, takže je postřílejte. Je dobré si co nejdříve zajistit Ruský samopal Vector a bročku Striker. Hned v první hale je bedna s municí, odkud můžete doplnit zásoby. Pokračujte chodbou dál. Minete výtah, který se nemůže dovřít kvůli tělu – vlezte do výtahu, kde leží Intel (1/2 – 29/45). Pokračujte na dvorek a odtud dále do budovy. V celé budově je docela tma, takže může být užitečné využít brýle do tmy. Na terase je bedna s municí. Pokračujte do patra, postřílejte nepřátele na balkonu nad hlavní halou a po troskách směřujte nahoru. Dorazíte do patra, kde je před vámi terasa s bednou munice a AA dělem – umístěte na něj nálož a odpalte ho. V chodbě (zhruba v rohu) jsou dveře zpoza kterých pálí voják – zabijte ho a uvnitř v chodbičce najdete Intel (2/2 – 30/45). Postupujte do protějšího křídla domu. Na chodbě pod oknem leží další Claymory. Využijte je v oblasti před vámi, kde je několik propojených místností. S pomocí Claymorů si zajistíte, aby vám nikdo nevpadl do zad. Pokračujte až do rohu budovy, kde je v místnosti skupina vojáků – postřílejte je. Na policích tu leží Javeliny a v rohu sniperka M82 (v MW1 jste s ní stříleli na Zakhaeva).

Nejprve zalehněte ke sniperce a postřílejte vojáky s Javeliny u evakuačního bodu. Poté dorazí technika, takže berte Javelin a postarejte se o vrtulníky i BTR80. Nastane čas k vaší evakuaci. Máte 01:30, abyste se dostali na střechu. Za vámi se však vydá skupina vojáků – zpomalte je Claymory a utíkejte na střechu. Nemáte moc času nazbyt, takže nepřátele cestou koste za běhu (Striker je ideální). Jakmile vyběhnete na střechu, vlezte do vrtulníku a chopte se minigunu. Vrtulník vás odveze k památníku, kde je skupina Rusů včetně techniky – postřílejte je. Nakonec však dostanete zásah raketou a zřítíte se. Proberete se zraněni ve vraku vrtulníku. Foley vám dá M4A1 s troškou munice. Snažte se bránit proti přívalům nepřátel, když okolí osvítí náhlý záblesk.


 

III. Akt III

Situace se zhoršuje a válka je v plném proudu. Je třeba konflikt zastavit a zjistit, kdo je za něj skutečně zodpovědný.

 

Kapitola 12 – Výjimečná situace
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
5. Den, 11:22:38 – 14 mil jihojihovýchodně od Petropavlovsku, Rusko

Shepherd chce Task Force poslat na Makarova, ale Price je proti, jeho cílem je zastavit válku a tak míříte k jaderné ponorce. Seskočíte s Pricem na okraj lesa. Máte sniperku M14 EBR (+ tlumič) a pistoli USP.45 (+ tlumič). Následujte Price do lesa a snažte se být tiše. Prozrazení by přilákalo mnoho nepřátel navíc. Price vás varuje před první skupinou nepřátel. Přibližte se k silnici a počkejte až projede auto. Pak na příkaz Price zabijte jednoho z dvojce vojáku na silnici (Price sejme toho druhého). Pokračujte blíž ke dvě skupinkám. Postarejte se o strážného se psem a Price vyřídí ostatní dva. Pokračujte přes most, kde vás zachytí BTR80. Rychle utíkejte do lesa a ztraťte se mezi stromy. Jste stále v utajení, ale hledají vás. Nechte projít skupinku před vámi a pokračujte dál. Price vás upozorní na skupinu vojáků u plotu. Nemusíte je zabíjet, ale vedle nich je pod padákem Intel (1/3 – 31/45), čili musíte vojáky sejmout, pokud ho chcete. Pak tiše pokračujte za Pricem. Narazíte na dvě skupinky nepřátel – postarejte se o dvojici vpravo a Price sundá ty druhé včetně psa. Pokračujte k silnici. Projde tudy početná skupina vojáků, ale raději po nich nestřílejte. Počkejte až projdou a pokračujte v jejich stopách. Jakmile se pod svahem zastaví, vydržte dokud se nerozdělí a potom pokračujte na kopec.

Před vámi se vyloupne sněhem zavátá vesnice. Otevřete ovladač dronu Predator, ale sestřelí ho raketomety. Bude třeba se probít. Sklouzněte se po svahu dolů a hned u beden najdete kulomet M240 (+ senzor tepu), bročku AA-12 a AUG HBR. Vezměte si rozhodně kulomet M240 ale od nepřátel si také obstarejte pušku FAMAS, která je skvělá na větší dálku. Drony Predator se vám brzy zase zapnou, takže jej využijte. Vyčistěte oblast vesničky a postupujte přes kopec k základně. Na kopci nad základnou je na bedně další kulomet M240 a také raketomet RPG-7. Zahajte útok na základnu pomocí dronu, kterým se postarejte o techniku (vrtulník a BTR). Pak se vydejte do útoku. Probijte se přes bránu a vstupte do skladiště vlevo. Uvnitř skladiště je na stole Intel (2/3 – 32/45). Pokračujte v čištění základy, přičemž využívejte Predator. Na přistávací ploše v rohu je na bednách další Intel (3/3 – 33/45). Probijte se až k přístavu. Zatímco Price půjde do ponorky, vy zaujměte místo na střeše budovy opodál. Tady najdete RPG-7 a Dragunova. Z této palebné pozice odrážejte útoky nepřátel. Někteří pojedou i ve vozech, takže využijte i dron Predator. Nesmíte dovolit, aby se vojáci dostali k ponorce. Nicméně po nějaké době se silo ponorky otevře a ven skutečně vystřelí raketa.

 

Kapitola 13 – Druhé Slunce
(Vojín James Ramirez – 1. batalion, 75 pluk Rangers)
5. Den, 18:57:24 – Washington D.C., USA

Stejná situace jako předtím – jste v troskách vrtulníku. Voják vám předá M4A1 (+ granátomet, + holografická mířidla) a vy se s hrstkou nábojů braňte Rusům. Pak ale dojde k záblesku…

Jste Astronaut s kódovým označením Sat1. Po výstřelu rakety máte sledovat její dráhu z vnějšku vesmírné stanice. Raketa skutečně přiletí, ale Price uspěl a namísto dopadu na Washington, raketa exploduje právě v blízkosti stanice.

Zpátky v kůži Ramireze… exploze rakety způsobila masivní EMP – elektromagnetický výboj, který nad pobřežím USA vyřadil veškerou elektroniku. Rusové ustoupí, vás kámoši dostanou z vrtulníku. Můžete si všimnout, že vaše elektronická mířidla jsou jednoduše bez zaměřovače. To znamená, že jakmile to bude možné, vezměte zbraně buď bez přídavných mířidel anebo se zaměřovačem ACOG. Následujte jednotku do budovy. Je tu bedna munice a na stole granáty (i zábleskové). Pokračujte potemnělou ulicí do budovy kanceláři. Cestou vás potká kámoš a odkáže na Whisky Hotel neboli White House. V přízemí budovy je další bedna munice a nahoře v kanceláři nepřátelé. Buďte opatrní, protože je tu tma. Probijte se přes kanceláře ven na ulici. Vydejte se přes parkoviště a dávejte pozor na nepřátele. Na jednu skupinu narazíte u BTR. Další skupina je až za mostem u autobusu – Foley k nim hodí světlici, aby zjistil, zda to nejsou vaši, ale nejsou. Takže je postřílejte a postupujte k domu. Vstupte dovnitř a dále do podzemí, kde jsou skryté dveře vedoucí do starého bunkru pod Bílým domem.

 

Kapitola 14 – Whiskey Hotel
(Vojín James Ramirez – 1. batalion, 75. pluk Rangers)
5. Den, 19:28:28 – Washington D.C., USA

Postupujte tunelem k Bílému domu. Skoro na konci tunelu bedna munice. Až vyjdete ven, rozkoukejte se a od padlých kámošů si zajistěte nějakou pořádnou zbraň (ideálně kulomet). Bílý dům je skvěle bráněn, takže využívejte všech možných krytů (krátery, trosky, vraky) a přibližujte se. Můžete se zaměřit i na střelce na domě a pár jich sundat, ale brzy dorazí další. Pokračujte vpřed a směřujte k levému křídlu. Probijte se dovnitř. Z rádia uslyšíte, že velitelství je připraveno Bílý dům srovnat se zemí. Stále ale je šance ho obsadit. Hned v sousední místnosti je na sedačce Intel (1/2 – 34/45). Postupujte přes místnosti plné Rusů až ven na terasu a odtud dál do hlavní části domu. Uvnitř si musíte pospíšit, neboť letecký úder brzy začne. Máte omezený čas, který vám bude Foley hlásit a musíte se dostat na střechu. Snažte se likvidovat nepřátele za pochodu a spěchejte vzhůru. Jakmile vylezete do patra, všimněte si vpravo pod oknem Intelu (2/2 – 35/45). Utíkejte na střechu, kde vám kámoš dá světlici.

Nástroj – Světlice

– Světlice po použití vydává světlo (nečekaně :)) V tomto případě zelené světlo.
– Světlice slouží k oznámení toho, že Bílý dům byl obsazen a že není třeba ho bombardovat.

Zapalte světlici a počkejte až bezpečně prolétnou vaše stíhačky. Jde se na Moskvu?

 

Kapitola 15 – Otevřené konce
(Seržant Gary „Roach“ Sanderson – Task Force 141)
6. Den, 15:36:15 – Gruzínsko-ruská hranice

Dorazili jste k chatě, kde se má skrývat Makarov. S sebou máte útočnou pušku ACR (+ granátomet, + holografická mířidla), pistoli M9 a 10x Claymore. Následujte Ghosta k lesu. Tady však šlápnete na minu, ta vyskočí do vzduchu a vy si bleskově lehněte, jinak vás exploze zabije. Vzápětí z kopce zaútočí nepřátelé. Postřílejte je a utíkejte k chatě, neboť začne minometná palba. Schovejte se v kouři z dýmovnic nepřátel a prorazte jejich řady. Snažte se najít kryt a uniknout z vražedné situace. Postřílejte nepřátele a vezměte si novou sniperku WA2000.

Sniperka WA2000

– Silná masivní sniperka s velkým účinkem. Má velký zásobník, velkou účinnost a celkově jde o kvalitní kousek. Nachází se pouze v této kapitole.
– Doplňky – Termální optika
– Poškození ?
– Munice 10 / 100
– Nabíjení 3,9s
– Penetrace – Vysoká

Pokračujte k chatě. Po silnici vyrazí dva vozy ale vaši lidé je sejmou raketami. Makarov mezi nimi není. Pokračujte k chatě, ale než půjdete dovnitř, obejděte ji. Vzadu u jezera je malý dok a před ním na bedně Intel (1/3 – 36/45). Nyní se věnujte chatě. Vedou dovnitř troje dveře – vyberte jedny a pomocí nálože vtrhněte dovnitř. Bleskově postřílejte vojáky a prohlédněte chatu. Jsou tu další tři místnosti na proražení výbušninou, ale nejprve vyčistěte přístupnou část chaty. V přízemí u oken je hromada zbraní – raketomety RPG-7, kulomety M240, Dragunov, AUG HBAR ale i zbrusu nový kulomet L86 LSW.

Kulomet L86 LSW

– Silný kulomet, který se vyznačuje relativně nízkou dobou nabíjení. To ho činí skvělým v bojích, kdy budete pod těžkým tlakem. Nachází se pouze v této kapitole.
– Doplňky – Optika
– Poškození ?
– Munice 100 / 420
– Nabíjení 5s

Prorazte dveře v přízemí směrem ven z chaty a vyčistěte místnost. Uvnitř jsou další zbraně – bročka Striker, samopal P90, MP5K, AK-47 a mnohé další včetně sniperky Barrett .50cal.

Sniperka Barrett .50cal

– Sniperka Barrett .50cal je přenosnou verzí sniperky M82 .50 cal, která byla k vidění v CoD4 MW1 (střelba na Zakhaeva) a v CoD6 MW2 (obrana evakuace).
– Tato verze zbraně jde tedy přenášet, má zásobník a nelze u ní měnit zoom.

– Barrett je extrémně silná a průrazná. V kampani je ale k mání pouze v této kapitole.
– Poškození ?
– Munice 10 / 100
– Nabíjení 4,25s
– Penetrace – Vysoká

Nyní prorazte protější dveře. I za nimi jsou nepřátelé a hlavně muniční sklad. V místnosti jsou Claymory, pistole G18, M9, Desert Eagle, dále bročka SPAS-12, samopaly P90, Vector, TMP, PP2000 a další. Především se tu nachází sniperka WA 2000 s termální optikou. V místnosti je také Intel (2/3 – 37/45) a muniční bedny v polici. Běžte do patra chaty, kde prorazte poslední dveře. V místnosti je na stole Intel (3/3 – 38/45). Jedna věc je jistá – Makarov v chatě není, ale přesto je tu spousta informací.

Ghost vám nařídí umístit k počítači nahrávací zařízení DSM, ale nejprve se dobře připravte. Za prvé, využijte všechny Claymory a strategicky podminujte okolí chaty. Za druhé, vezměte si kulomet L86 LSW a za třetí vezměte si sniperku WA2000 s termální optikou. Pak položte zařízení a jděte do patra, abyste mohli sledovat okolí. Přijdou hordy nepřátel. Pomocí sniperky jich postřílejte co nejvíc. Jakmile ale začnou pronikat do chaty, musíte s kulometem v ruce dolů, protože nepřátelé nesmí zničit DSM zařízení. Jakmile se nahrají data, vydejte se nejprve do zbrojnice a namísto sniperky s termální optikou si vezměte Barrett .50cal. Tahle sniperka je srovnatelně silná, ale během útěku bude lepší právě proto, že je bez termální optiky, která je v hektickém boji spíše rušivá. Opusťte chatu a utíkejte za Ghostem přes les. Před vámi je několik ukrytých sniperů a za vámi pronásledovatelé, takže využijte kůlny za jezírkem ke krytí. Postřílejte útočníky sniperkou a pokračujte dál. Dole v lese narazíte na několik raketometčíků – rychle se jich zbavte a utíkejte na louku. Tady přistane vrtulník s generálem. Shepherd si od vás vezme DSM a… střelí vás. Obratem zastřelí Ghosta, jeho lidé vás oba hodí do jámy, polijí benzínem a zapálí.

 

Kapitola 16 – Nepřítel mého nepřítele
(Kapitán „Soap“ MacTavish)
6. Den, 16:03:38 – US vrakoviště 437, 160 mil severozápadně od Kandaharu, Afghánistán

Jste ve vraku letadla a všude kolem se bojuje. Sheperdova elitní jednotka Shadow Company proti Makarovovým Ultranacionalistům. Snažte se příliš neplést do bojů. U sebe máte sniperku M14 EBR (+ tlumič) a MP5K (+ bodový zaměřovač, + tlumič). Je ale dobré si obstarat od nepřátel samopal TMP – díky rychlosti je ideální vůči nečekaným útokům. Nedaleko od vás je trup letadla a v kokpitu leží Intel (1/2 – 39/45). Price se mezitím spojí s Makarovem, který vám prozradí pozici Shepherdovy základny. Vy pokračujte přes vrakoviště. Postupujte velice opatrně a bedlivě prohlížejte okolí sniperkou. Nejprve vyčkávejte až se nepřátelé postřílí mezi sebou a pak je dorazte. Pozor na vozidla s kulometem a malé vrtulníky – většinou se zlikvidují mezi sebou ale můžete to zařídit i vy (malé vrtulníky lze sestřelit i ruční zbraní).

Pokračujte až k letadlu položenému nad jámou. Odtud sniperkou sundejte nepřátele v oblasti před vámi. Sklouzněte se do jámy a překonejte ji. Na protějším svahu je v kokpitu letadla Intel (2/2 – 40/45). Pokračujte dál až k silnici, kde čeká Price. Naskočte do džípu a během jízdy střílejte na pronásledovatele v autech. Na ranvej přistane Nikolai, ale vašeho řidiče zabíjí. Musíte nasměrovat vůz do nákladového prostoru letadla – tedy udržet se ve středu ranveje a nenechat se srazit cizími vozy. Když se zadaří, je horký útěk za vámi.

 

Kapitola 17 – Jako za starých časů
(„Soap“ MacTavish)
7. Den, 17:32:39 – Místo Hotelu Bravo, Afghánistán

Z Price a Soapa jsou nepřátelé státu, jednoduše hledané cíle a jediným spojencem zůstal Nikolai. Je načase zaútočit na Shepherdovu základnu. S sebou máte mocnou sniperku Intervention (+ tlumič) a samopal Vector (+ tlumič, + ACOG). Následujte Price k útesu. Dole je skupinka vojáků. Snažte se být tiše, jinak se situace zkomplikuje. Počkejte až se skupina rozdělí a na příkaz Price sejměte vojáky vpravo u auta (on se postará o ty zbylé a psa). Sklouzněte se dolů a vyřaďte druhou skupinu (Price opět pomůže). Na zábradlí zahákněte lano a skočte dolů z útesu. Během pádu se přitáhněte ke skále a pomalu se posunujte níž a níž. Pak se spusťte k vojákům dole a útokem nožem (úder zblízka) ho zapíchněte. Dole je vstup do jeskyně. Následujte Price dovnitř.

S Pricem se schovejte vlevo za skálu a počkejte až skupina vojáků projde ven zkontrolovat co se stalo. Jeden voják zůstane v jeskyni, tak ho tiše zabijte. Mrkněte nejprve do chodby vpravo, kde je na bedně Intel (1/4 – 41/45). Dál už ale nechoďte, protože jeskyně je plná vojáků. Vraťte se zpět a jděte za Pricem doleva. Tiše obejděte jeskynní sál. Dva vojáci s baterkami vyjdou z průchodu a půjdou vás hledat – tiše je s Pricem odpravte. Pak se vydejte nad schodiště. Price sejme dalšího vojáka zblízka a pokračujte do jeskyně plné kouře. Tady vám nepřátele zhasnou světla, takže použijte noktovizor a následujte Price do chodby poblíž východu. Nepřátelé si vás všimnou, s tím už nic nenaděláte, takže využijte chodby ke krytí a postřílejte je. Bude dobré si zajistit automatickou bročku AA-12, která má na malou vzdálenost neskutečnou sílu. Až bude čisto postupujte k východu. Vlevo od východu je na stole Intel (2/4 – 42/45). Vyjděte ven na můstky podél útesu.

U beden vlevo je hromada věcí – hlavně bročky AA-12, kulomet MG4 a štít. Vezměte si bročku a štít. Nepřátele mají dobré krytí na opačné straně můstků, takže taste štít a přibližte se k nim, zatímco Price je bude střílet. Překonejte můstky a postupujte do další jeskyně. Zprava vás napadne skupina vojáků se štíty – využijte granáty, abyste jejich jednotku rozbili. Vlevo u skály leží hromada zbraní včetně bročky AA-12, samopalu P90 a dalších. Postupujte do další jeskyně. Tady vojáci sáhnou po dýmovnicích. U zídky nedaleko průrvy je několik útočných pušek SCAR-H s termální optikou – využijte ji a postřílejte vojáky. Pak zbytek obejděte chodbou vpravo. V malé místnosti je několik raketometů AT4, kulomet MG4, zábleskové granáty a Intel (3/4 – 43/45). Obejděte průrvy, dorazte zbytek vojáků a pokračujte chodbou ke dveřím. Před nimi leží další hromada zbraní – granáty, samopaly P90, samopaly TMP, bročka AA-12 a další.

Prorazte náloží dveře a obratem postřílejte vojáky uvnitř. Místnost je kompletně podminovaná a na monitorech se spustí čas do exploze. Rychle seberte Intel (4/4 – 44/45) na stole vpravo od dveří (mezi plechovkami). Přes klávesnici otevřete východové dveře a utíkejte ven, než to bouchne. Exploze zavalí vchod ale dostanete se ven do základny. Tady je plno nepřátel, které však exploze zabila nebo aspoň ochromila. Postřílejte zbylé vojáky, přičemž můžete použít raketomety AT4, které jsou rozmístěné všude okolo. Využívejte rozmístěných explozivních sudů a postupně se probijte až k jeskyni, kam vstupte.

 

Kapitola 18 (A) – Konec hry
(„Soap“ MacTavish)
7. Den, 18:10:28 – Místo Hotelu bravo, Afghánistán

Závěrečná kapitola je rozdělená na dvě části a konečně je tady! Pronásledujete Sheparda. Seběhněte dolů k člunu. Vlevo na bedně seberte poslední Intel (1/1 – 45/45) a naskočte na člun (musíte spěchat nebo vám Shepherd ujede).

Ovladatelné vozidlo – Člun

– Člun je další ovladatelné vozidlo. I v tomto případě se vyžaduje rychlá jízda. Během jízdy na člunu můžete střílet ze samopalu Mini-Uzi a zároveň vám bude pomáhat Price, který bude pálit na cíle dle svého uvážení.

Vyrazte vpřed a pronásledujte Shepherda. Cestou se snažte střílet nepřátele ale nezdržujte se, protože pokud vám Shepherd uteče, je konec. Musíte se neustále držet za ním. Brzy vyjedete ven z jeskyně. Pokračujte po řece a dále do soutěsky. Za ní je otevřená krajina, kde máte lepší možnost manévrovat ale stále musíte jet vpřed. Vydají se za vámi čluny plné vojáků – snažte se je postřílet. Řeka se začne brzy zužovat a bude pokračovat peřejemi. Projeďte přes ně a pokračujte po řece dál až k místu, kde Shepherda naloží vrtulník. Začněte okamžitě brzdit, aby měl Price šanci přesně zamířit. Podaří se mu sestřelit vrtulník, ale pádu přes vodopád se už nevyhnete.

 

Kapitola 18 (B) – Konec hry

Proberete se jen s nožem v písečné bouři. Vydejte se směrem k havarovanému vrtulníku. Cestou narazíte na pár ochromených vojáků – můžete je zapíchnout. U vrtulníku najdete Shepherda. Odběhne kamsi stranou a vy ho pronásledujte. Zkuste ho zapíchnout, ale útoku se vyhne a probodne on vás. Než vás však stihne zastřelit strhne ho Price. Pistole mu vypadne z rukou, takže se pro ni začněte plazit. Nevyjde to, neboť Shepherd vás ochromí. Proberete se, v době kdy Price bojuje s Shepherdem, ale generál zvítězí a začne Price dorážet. Tehdy si můžete z těla vytáhnout nožík.

Vrhací nůž

– Vrhací nůž slouží pouze na vrhání na cíl. V tomto případě na zabití Shepherda.
– Nůž se dokonce ani nedá hodit vedle. 🙂

Zamiřte na Shepherda, vrhněte nůž a zasáhnete ho. S dírou v oku to definitivně zabalí. Zanedlouho dorazí Nikolai, aby vás s Pricem kamsi odvezl.


 

IV – MUSEUM

Bonusová mise v galerii, kde jsou zachyceny scény ze hry včetně hlavních aktérů.

 

Kapitola 19 – Večer s Infinity Ward
Galerie Modern Warfare 2 – Encino, Kalifornie, USA

Začínáte v jednom ze tří sálu s pistolí M9. Dva sály obsahují zbraně a výjevy ze hry, ten zbylý obsahuje modely techniky. Nejprve si ve vitrínách vyberte výzbroj. Je tu téměř všechno včetně pistolí M93 Raffica, TMP, PP2000, útočných pušek FAL, SCAR-H, ACR, AK-47, brokovnic SPAS-12, AA-12, štítu, kulometů AUG HBAR, M240, L86 LSW, sniperek WA2000, Barrett .50cal, raketometů AT4, Stinger, Javelin, granátometu Thumper. Rovněž tu najdete pistoli M1911 .45 (neboli Colt z CoD1) a zbrusu novou pistoli, respektive revolver .44 Magnum.

Revolver .44 Magnum

– Revolver Magnum během kampaně používal generál Shepherd, ale získat ho lze až v bonusové kapitole. Je velice účinný, ale s pomalým nabíjením a malým množstvím maximální munice.
– Poškození ?
– Munice 6 / 18
– Nabíjení 3s
– Penetrace ?

Z muničních beden (u každé vitríny jedna) doplňte munici. A pak můžete v každém sále stisknout tlačítko u recepčního stolu, načež postavy ožijí a pokusí se vás zabít. Narazíte tu na běžné vojáky, na psa, vojáky se štítem i hlavní hrdiny (Price, Soap, Ghost, Shepherd, Makarov…) přičemž tito hrdinové vydrží dvakrát takové poškození, co běžní vojáci. Setkáte se také s Juggernautem, což je těžce obrněný voják, jehož zbroj lze nejlépe prostřelit extrémně průraznými zbraněmi (Deset Eagle, .44 Magnum, sniperka Intervention a další). Až vyčistíte oba sály, postavy se obmění a můžete to zkusit znovu a znovu. Tato kapitola žádným klasickým způsobem dohrát nejde.


 

Spec Ops

Nový herní mód, který nabízí sadu 23 misí v prostředí z CoD4MW1 a CoD6MW2, které lze hrát až ve dvou hráčích. V závislosti na zvolené obtížnosti lze z každé mise vyhrát 1-3 hvězdy za které se odemykají mise následující.

 

I. Alpha

Mise 1 – Cvičiště
Obtížnost – Minimální
Typ – Útok
Čas – 01:00

Základní výbava – útočná puška M4A1, pistole USP.45.
První operace je založená na výcviku v jámě. Cílem je proběhnout střelnici, trefit všechny terče teroristů. Než začnete, na stole si můžete vzít jiné zbraně, včetně SCAR-H a ACR. Zásah civilního terče vás připraví o možnost získat 3 hvězdy.

 

Mise 2 – Sniper Fi
Obtížnost – Snadná
Typ – Obrana vln
Čas – 04:00

Základní výbava – sniperka Barret .50 Cal, pistole Desert Eagle.
Obranná mise založená na ochraně pozice. Na vršku, kde začínáte je pár zbraní (kulomet M240, RPG-7,…) a kopec Claymore náloží. Navíc tam leží i ovladač dronu Predator. Nepřátelé útočí ve vlnách, jejichž počet a náplň (počet nepřátel, vozidel…) závisí na obtížnosti. Mezi vlnami je jen krátká časová rezerva, ale postačí na přichystání pár Claymore min.

 

Mise 3 – O Cristo Redentor
Obtížnost – Snadná
Tyú – Eliminace
Čas – 02:30

Základní výbava – TAR-21, brokovnice Ranger
Akce ve Favelách. Hned za vámi na sudech je pár Claymorů. Je třeba zabít daný počet nepřátel (dle obtížnosti). mezi řadami nepřátel se mohou objevit i psi. Navíc je zde několik civilistů – pokud zabijete 3 civilisty, mise končí prohrou.

 

Mise 4 – Únik
Obtížnost – Snadná
Typ – Tichá akce
Čas – 03:00

Základní výbava – sniperka M14 EBR (+tlumič), pistole USP.45 (+tlumič)
Tichý průchod zasněženým lesem. Nepřátelé využívají i psy. Vzbuzení pozorností nemusí znamenat automaticky konec, avšak v okolí se objeví ohromná skupina nepřátel, kterou lze jen těžko porazit.

 

Mise 5 – Zavěšení
Obtížnost – Střední
Typ – Útok
Čas – 03:30

Základní výbava – útočná puška SCAR-H, Desert Eagle, 5x Claymore a 4x C4.
Průchod přes most plný aut. Tato mise není založena na žádné kapitole z kampaní. Cílem je probít se na konec mostu, přičemž nepřátelé se kryjí za auty anebo se slaňují z vršku konstrukce. Navíc na začátku je hromada dalších zbraní jako ACR (+granátomet), M14 EBR, TAR-21 a další. V polovině mostu zaútočí vrtulník ale naštěstí je poblíž další várka zbraní – RPG-7 a granátomet Thumper.


 

II. Bravo (4 hvězdy)

Mise 6 – Vzdušné krytí
Obtížnost – Snadná
Typ – Časově omezená eskorta / jen pro 2 hráče
Čas – 01:30

Pouze pro dva hráče !
Základní výbava – Hráč 1 – útočná puška SCAR-H, pistole M9.
Základní výbava – Hráč 2 – kanóny AC-130
Útěk na mapě z CoD 4 MW1. Zatímco jeden hráč překonává noční trasu napříč venkovem, druhý jej kryje z letounu AC-130.

 

Mise 7 – Hory mrtvých
Obtížnost – Střední
Typ – Eliminace
Čas – 02:30

Základní výbava – útočná puška SCAR-H, pistole M9.
Likvidace nepřátel u restaurací ve Virginii. Je třeba nasbírat 30 000 bodů, přičemž zásahy do hlavy jsou za více bodů a je možné vytvářet comba.
Zabití ležícího nepřítele – 500
Zabití stojícího nepřítele – 1000
Zabití ležícího nepřítele nožem – 2000
Zničení BTR – 4000
Poblíž jsou i další zbraně jako sniperky M14 EBR a Intervention nebo bročky AA-12 a M1014. Navíc máte do začátku zbrusu nový typ granátu.

Semtex

– Vysoce účinná explozivní trhavina. Oproti běžnému granátu se přilepí na cíl a dokáže poškodit a zničit i těžkou techniku.
– Poškození 200-50
– Munice 4
– Pojistka 3,5s

Velice dobrou taktikou je nejprve pomocí semtexu zničit náklaďák přivážející vojáky a následně 2 BTR. Vše ale musíte zvládnout zničit pomocí 4 kusů semtexů, takže přesný hod je nezbytný.

 

Mise 8 – Pyrotechnik
Obtížnost – Střední
Typ – Limitovaný útok
Čas – 02:30

Základní výbava – brokovnice M1014, pistole G18 (+ Akimbo).
Tržiště v Riu. Na sudech na startu je pár dalších zbraní jako kulomet M240, granátomet Thumper, či AA-12. V oblasti jsou tři bomby, které je nutné deaktivovat. Na akci je časový limit, takže musíte postupovat rychle, systematicky a zároveň opatrně. Protože deaktivace bomby chvíli trvá, je dobré, když nejprve vyčistíte okolí anebo se necháte krýt kolegou.

 

Mise 9 – Závod
Obtížnost – Minimální
Typ – Jízda
Čas – 01:30

Jízda na skútru s pistolí G18. Pro dosažení úspěchu je třeba dojet v časovém limitu. Cestou samozřejmě útočí nepřátelé na skútrech.

 

Mise 10 – Velký bratr
Obtížnost – Střední
Typ – Časově omezená eskorta / jen pro 2 hráče
Čas – 03:00

Pouze pro dva hráče !
Základní výbava – Hráč 1 – samopal UMP-45, pistole Desert Eagle.
Základní výbava – Hráč 2 – kulomet vrtulníku.
Akce u restaurací ve Virginii. Zatímco jeden hráč musí projít ulicemi a dostat se na střechu restaurace, druhý ho kraje zpoza minigunu ve vrtulníku.


 

III. Charlie (8 hvězd)

Mise 11 – Skrytý
Obtížnost – Střední
Typ – Tichá akce
Čas – 04:30

Základní výbava – sniperka Intervention (+ tlumič), pistole USP .45 (+tlumič), 5x Claymore a 5x C4.
Tichá operace v prostředí Pripyti (z CoD 4 MW1). Hned na počátku je pár dalších zbraní s tlumičem, dokonce i brokovnice M1014 a Striker. Z okraje Pripyti je třeba dojít až na louku u vesnice. Oblast je plná sniperů i obyčejných vojáků. Nutnost tichého postupu tu ale není, takže může pomoci i podminování cest nebo vchodů do budov a nalákání vojáků.

 

Mise 12 – Vtrhni a vyčisti
Obtížnost – Těžká
Typ – Útok / Zpomalené prorážení
Čas – 01:30

Základní výbava – útočná puška M4A1 (+ granátomet), brokovnice M1014.
Tvrdá rychlá akce ve věznici. Na začátku je várka dalších zbraní, které můžou pomoct – brokovnice AA-12, Striker, AK-47 a další. Po proražení zdí do sprch je nutné překonat v časovém limitu hordy nepřátel. Jsou tu střelci s lasery i vojáci se štíty. 

 

Mise 13 – Závod na čas
Obtížnost – Snadná
Typ – Časově omezená jízda
Čas – 01:30

Další jízda na skútru s G18 ale tentokrát bez nepřátel. Odpočítává se čas, který nesmí klesnou na nulu. Za projetí mezi praporky získáte +4s k dobru.

 

Mise 14 – Domoobrana
Obtížnost – Těžká
Typ – Obrana vln
Čas – 11:00

Základní výbava – útočná puška SCAR-H, pistole M9, semtex.
Obrana restaurací ve Virginii proti vlnám nepřátel. K dispozici na začátku jsou Claymory i přenosné kulomety, dále sniperka M14 EBR (+ termální optika), sniperka Intervention, RPG-7 a další. V každé budově v okolí se dá sehnat další výbava, včetně dalších přenosných kulometů a Claymorů. Mise je ale drsná, nepřátel jsou desítky, využívají BTR80, vrtulníky i drony Predator. Jedná se o obecně nejdelší misi.

 

Mise 15 – Seber a zmiz
Obtížnost – Střední
Typ – Útok
Čas – 03:30

Základní výbava – útočná puška M4A1, sniperka Intervention.
Vrakoviště letadel plné vojáků z Shadow Company a pár Juggernautů. Hned na začátku je i SCAR-H a kulomet M240, nicméně sniperku Intervention si rozhodně nechte, protože je naprosto zásadní proti Juggernautům. Cílem je projít vrakoviště, zhruba v polovině nahrát data z notebooku a pokračovat k silnici, kde mise končí.


 

IV. Delta (20 hvězd)

Mise 16 – Válečná jízda
Obtížnost – Těžká
Typ – Útok a Obrana
Čas – 09:00

Základní výbava – útočná puška SCAR-H, pistole M9.
Předměstí ve Virginii. Ve třech domech je třeba zapnout zařízení na nahrávání dat. Během nahrávání však proběhne masivní útok nepřátel, kteří se navíc nesmí dostat k zařízení, jinak ho zničí a je třeba ho umístit znovu. Pomůžou Claymory a přenosné kulomety (bývají v blízkosti místa pro zařízení). Navíc máte obrněné vozidlo Stryker, které lze laserem navádět na domy. Dobrou taktikou je proto obsadit dům, připravit obranu (Claymore, kulomety), umístit nahrávání a neustále udržovat dům pod palbou Strykeru. Po nahrání všech tří dat je třeba ještě opustit oblast a vrátit se ke Strykerovi..

 

Mise 17 – Vrakoviště
Obtížnost – Střední
Typ – Rychlé ničení vozidel
Čas – 03:30

Základní výbava – RPG-7, pistole M9, 10x Claymore, 10x C4, semtex.
Likvidace aut na mostě. Hned na počátku a poté na mnoha místech na mostě je další várka zbraní jako granátomet Thumper, M4A1 (+ granátomet), M16A4 (+ granátomet) a další. Na počátku jsou i dva přenosné kulomety a v polovině mostu další dva. Cílem je zničit všechna auta, přičemž za každých pět zničených získáte na omezenou dobu nekonečnou zásobu munice. Jenže během akce budou útočit nepřátelé, stejně jako v minulé operaci na mostě (Zavěšení). Je užitečné využívat přenosné kulomety na krytí a mezitím rychle ničit auta explozivními zbraněmi nebo náložemi. V polovině mostu zaútočí vrtulník, který se také počítá za vozidlo a musí být zničen.

 

Mise 18 – Přijatelné ztráty
Obtížnost – Střední
Typ – Tichá akce
Čas – 07:00

Základní výbava – bročka AA-12 (+ tlumič, + srdeční senzor), pistole USP .45 (+ tlumič).
Tichá operace na základně. Na počátku je k mání pár dalších zbraní jako sniperka M14 EBR (+ tlumič) nebo MP5K (+ tlumič). Viditelnost je nízká, areál plný nepřátel a je třeba na tři místa položit bombu a poté se dostat před základnu. Postupovat tiše sice není podmínkou, ale prozrazení přiláká nové vojáky a to dost zkomplikuje misi.

 

Mise 19 – Terminál
Obtížnost – Těžká
Typ – Útok
Čas – 04:00

Základní výbava – kulomet M240, brokovnice Striker, 10x Claymore
Akce na letišti. Na startu je možné najít i další zbraně jako ACR (+ granátomet), RPG-7, Desert Eagle (+ Akimbo) a další. V cestě stojí několik skupin vojáků se štíty přes které je třeba se dostat až k cíli. K úspěšnému dokončení je dobré vymyslet vhodnou taktiku na borce se štítem. Pomůžou Claymory a zábleskové granáty ale hlavně je vlákat na schody, kde je možné je snadno sejmout z boku. 

 

Mise 20 – Zabrání sídla
Obtížnost – Střední
Typ – Eliminace
Čas – 09:00

Základní výbava – útočná puška M4A1 (+ granátomet), sniperka Barret .50cal., 10x Claymore
Likvidace nepřátel v chatě a jejím okolí. U chaty se nachází mnoho ukrytých sniperů i Juggernautů. Přímo v chatě je obrovská hromada zbraní, které lze využít. Například ve sklepě je muniční bedna a také sniperky WA2000 (+ termální optika) a Dragunov, brokovnice SPAS-12 a AA-12, útočné pušky F2000, TAR-21, Vector, kulomet L86 LSW a mnohé další. Vhodnou taktikou je obsadit chatu, vzít sniperku WA2000 s termálem (dokáže prostřelit Juggernauta a odhalí snipery v lesích) a zahájit tvrdou obranu horního patra chaty s využitím Claymorů.


 

V. Echo (40 hvězd)

Mise 21 – Horká práce
Obtížnost – Masivní
Typ – Útok / Zpomalené prorážení
Čas – 05:00

Základní výbava – útočná puška M4A1 (+ granátomet), brokovnice M1014, 10x Claymore.
Akce na ropné plošině. Cílem je náloží prorazit dvě místnosti a zachránit rukojmí. Mezi těmito místnostmi je třeba projít velkou část plošiny plnou nepřátel. Na spodním podlaží je jedna místnost s rukojmími a po jejich zachránění zaútočí skupina nepřátel, které lze snadno sejmout Claymory. Na středním podlaží se všude možně povaluje velká hromada zbraní, včetně dalších Claymorů, raketometů AT4, RPG-7 a Stinger, což se hodí, jelikož tu zaútočí vrtulník. Na horním patře nepřátelé využijí dýmovnice ale poblíž je pár zbraní s termální optikou.

 

Mise 22 – Vysoce explozivní
Obtížnost – Masivní
Typ – Eliminace / Pouze výbušniny a nože
Čas – 06:00

Základní výbava – raketomet RPG-7, granátomet Thumper, 10x Claymore, 10x C4.
Slumy v Riu a zabíjení deseti Juggernautů! Na celou akci jsou k dispozici jen explozivní zbraně, které na Juggernauty moc nepůsobí (pokud se nepodaří headshot). Vyhýbat se jednomu Juggernautovi není těžké, ale později mohou přijít i dva nebo tři najednou a to je opravdový problém!

 

Mise 23 – Těžkooděnci
Obtížnost – Masivní
Typ – Eliminace
Čas – 07:00

Základní výbava – kulomet M240, granátomet Thumper, 10x Claymore.
Opět ropná plošina a tentokrát eliminace patnácti Juggernautů! K dispozici naštěstí jsou i zbraně s vysokou průbojností. Hned na začátku leží sniperka Intervention a Barrett .50cal. Po celé ropné plošině jsou rozmístěny další zbraně včetně raketometů a útočných pušek. Přesto jde o extrémně náročnou misi, na kterou ale existuje účinná taktika a to zkrátka čekat na vhodném místě.


 

DLC

DLC 1 – Stimulus Package
(4. května 2010)

První DLC přináší 5 nových MP map (Crash, Overgrown, Bailout, Salvage, Storm). První dvě mapy jsou z CoD4MW1 a ty zbylé 3 jsou zcela nové.


 

DLC 2 – Resurgence Pack
(6. července 2010)

Druhé DLC přináší opět 5 nových MP map (Strike, Vacant, Fuel, Carnival, Trailer Prak). První dvě mapy jsou zase z CoD4MW1 a ty zbylé 3 jsou zcela nové.