35MM

35MM je Ruská adventura z roku 2016, která byla vyrobena jediným člověkem. Ruský herní průmysl rozhodně nepatří na vysoké příčky ani kvalitou her a ani jejich počtem. Hráčská veřejnost má poměrně nízké povědomí o Ruských hrách i z toho důvodu, že se do českých obchodů téměř žádná hra nedostane a jedinou možnosti, kde nakupovat, je Steam. 35MM dokonce unikla i recenzím – nenašel jsem jedinou oficiální českou recenzi (pouze zmínku na Games.cz, že je hra ve vývoji). Ale i když je 35MM neznámá a zapomenutá adventura, rozhodně by byla chyba ji přehlédnout. Oficiální české recenze totiž mohou být leccos, ale rozhodně ne vypíchnutím nejlepších, či nejzajímavějších kousků světové herní scény, tak jak by to mělo být.

Příběh je prostý – zákeřný virus Ebola smetl většinu populace, správní systém neexistuje a všude vládne zákon džungle. Lidé bojují o přežití, slučují se do tlup a namísto spolupráce dávají přednost loupeživým nájezdům, rabování a vraždám. Zvěř je po mutaci agresivní, odolnější a smrtící. Veškerý život po apokalypse připomíná spíše živoření a vzpomínání na zlaté časy před katastrofou.
Toto téma bylo k vidění už v mnoha různých hrách, ale snad nikdy ve walking adventuře, ačkoli 35MM rozhodně není pouze procházkovou hrou založenou na chůzi z místa A do místa B. Motiv putování napříč postapokalyptickým Ruskem je obohacen mnoha prvky včetně přítomností kolegy parťáka. Avšak vztah mezi hlavním hrdinou a parťákem nijak zvláště budován není a vývoj charakterů, narozdíl od putování za předem neznámým cílem, není motivem příběhu.

35MM je jakýsi kokteil různých prvků nebo ještě lépe různých podžánrů adventur. Hra se nebojí přiznat inspiraci herními velikány jako je STALKER a Metro, nicméně drží se v rámci adventurního žánru. Poměrně prostorný svět vyžaduje sběr a používání předmětů tak jako v každé druhé klasické adventuře. Nechybí systém zdraví a hladu, čili hrdina může i zemřít. O zranění se postarají nejen nastražené pasti ale i nepřátelské existence – lidé, psi, medvěd… Pochod venkovskou a později též městskou krajinou je zásadním prvkem, nicméně ke slovu se dostane i temnota, hororové pasáže, logické úlohy a dokonce střelba. 35MM je opravdu pestrou adventurou, která má řadu zajímavých momentů. Pochody světem sice mohou působit místy až zdlouhavě, neboť design prostředí patří k těm slabším, nicméně atmosféra navštívených míst je silná a k motivu putování dlouhá vzdálenost zkrátka patří.

Velkým neduhem hry je neschopnost dovést využité prvky do skutečně profesionální podoby. Ze hry kolikrát číší amatérismus. Ať už je to chudost animací postav, křečovitě provedená pěstní bitka, nulová inteligence nepřátel, či zbytečný prvek focení, tak všude jsou vidět obrovské ambice, které tvůrce nedokázal profesionálně zpracovat. Zamrzí i závěrečná kapitola, která namísto gradace přináší vcelku otravné hledání předmětů v rozsáhlé městské oblasti, které navíc chybí i jinak silná atmosféra. I přes své neduhy a amatérské vyznění je ale 35MM pestrou adventurou, která může díky své jedinečnosti skončit v paměti milovníků žánru po velmi dlouhou dobu.

Hodnocení – 70%
Délka – 4h


 

Návod

Poznámky
– Baterie slouží pro vaši svítilnu. Pokud se baterka vybije, stále bude svítit, ale světlo bude mnohem slabší
– Pokud přebijete, přijdete o celý nevyprázdněný zásobník.
– Klávesami 1-5 vybíráte použitelné předměty.
1) Foťákem můžete fotit různé scenérie, které pak lze prohlížet v menu (sekce info).
2) Nožem lze přeseknout provazy na dveřích, lana a také deaktivovat pasti.
3) Sekera poslouží k proražení barikád a jiných zábran.
4) Makarov je vhodná zbraň na střelbu ze zálohy.
5) AK47 je málo přesný ale silný automat.
– Hra má tři různé konce, které se odvíjejí dle toho, jak moc zásadních objevů najdete a jakých činů se dopustíte. Vždy, když obrazovka jemně zableskne, udělali jste něco, co má vazbu na závěr hry. Návod upozorňuje na všechny důležité věci, čili hra podle návodu vede k nejlepšímu cíli.
– Některé předměty (především úkolové, ale občas i běžné) se mění v závislosti na dané hře. Pokud nemůžete najít předmět popsaný v návodu, neznamená to, že je návod chybný, pouze ve vaší hře je onen předmět jinde.

 

Kapitola 1 – Pojďme

Začínáte na cestě u domu, ze kterého vyjde váš přítel. S sebou máte jedno jídlo, foťák (focení zajímavých míst) a nůž (řezání lan). Nejprve prohlédněte dům. Na stole je lampa, která vám poskytne trochu světla. Ve spodním šuplíku skříňky je Fotka muže s kosou (1/3). Ve skříni nad stolem jsou baterie a 2x jídlo (konzerva). Vezměte bednu a postavte ji pod otvor vedoucí na půdu. Vyskočte výš a uvidíte na půdě ležet další jídlo (konzerva) – seberte ho při výskoku. Vydejte se ven a vyrazte po cestě. Mírně vlevo od cesty je u jednoho stromu nádoba (březová šťáva), kterou můžete vypít a okamžitě se trochu vyléčit. Vpravo od hlavní cesty uvidíte odbočku k chajdě v dálce – běžte se tam podívat. Na stole v chajdě leží Dopis o lese (2/3), ve skříní jídlo (džem) a v plechovce na stole je lékárna. Nedaleko odtud, směrem dál k lesu je vysoká věž. Je na ní přivázaný batoh – nožem přesekněte lano, batoh spadne a uvnitř najdete 2x jídlo (konzerva) a lékárnu. Nyní pokračujte po cestě. Minete vůz s kmeny a hned za ním se cesta větví. Nejprve se vydejte cestou vlevo. Dorazíte k mýtince, kde je pár větví, bedna a na ní jídlo (konzerva). Nyní se vraťte a vydejte se druhou cestou. Brzy dorazíte do hustého lesa. Pokud se odtud vydáte směrem doleva, narazíte na bažinatou oblast a základy jakési stavby. Pokud půjdete doprava, najdete mýtinu s vyházenými odpadky včetně tašky z níž vykukuje useknutá hlava. Projděte lesem a dorazíte na silnici. Stojí tu auto – otevřte dveře a vezměte Fotku mostu (3/3) a jídlo (pití). Pokud se nyní zkusíte vydat zpátky do lesa, uslyšíte podivné troubení, ale jinak nic. Přejděte silnici a pokračujte pěšinou do lesa.

 

Kapitola 2 – Setkání

Dorazíte ke stožáru a malé budce rozvodny. Dveře jsou zajištěné provazem – přesekněte ho a uvnitř najdete jídlo (konzerva). Kolega prohlédne okolí a brzy k vám přijde opuštěný pes. Lehne si u vyhaslého ohniště, zatímco vy pokračujte cestou nahoru do lesů. Mírně vpravo od cesty můžete vidět strašáka a nedaleko odtud jezírko u něhož leží mrtvola. Nic užitečného tu však není. Pokračujte dál po cestě až vás napadne medvěd! Okamžitě utíkejte za kolegou stále vpřed až k bráně kravína – v rámci QTE otevřte dveře a jakmile se medvěd přiblíží, kolega ho zblízka zastřelí. Uff.

 

Kapitola 3 – Nemocnice

V rámci flashbacku se proberete v nemocničním pokoji. Během QTE se vzpamatujte. Vyjděte na chodbu. V prvním pokoji vlevo najdete v šuplíku Dopis o hospitalizaci (1/4). V druhém pokoji zleva je na stole rádio – po zapnutí uslyšíte zprávy o epidemii. V druhém pokoji zprava pokoji je ve skříni Fotka páru (2/4). V třetím pokoji zprava je pracovní stůl a na něm Lékařské záznamy (3/4) , přičemž v koutě pokoje leží mrtvola a u ní Zakrvácený dopis (4/4). Je evidentní, že propukla jistá epidemie Eboly, která likviduje obyvatelstvo bez milosti. Pokračujte na křižovatku, kde vize skončí.

 

Kapitola 4 – Na farmě

Po zabití medvěda už padla tma a kámoš rozdělal oheň. Pošle vás sehnat vodu na uvaření jídla. Sundejte lopatu ve vratech, abyste mohli vyjít ven. Obejděte kravín a zezadu vstupte do kůlny – na polici je jídlo (konzerva) a baterie. Rovněž tu jsou dveře do kravína – přesekněte nožem provazy a jsou otevřené. Pokračujte po cestě k vesnici. První dům vlevo je prázdný, v tom druhém je na stole rádio s hudbou, ve vyhaslých kamnech je kbelík a na polici lékárna a zapalovač. Prozkoumejte sousední dům (třetí zleva). Venku u zdi za hromadou betonových kruhů je jídlo (džem), uvnitř domu na polici je baterii a na stole jídlo (voda). U domu je také ohniště, které můžete zapalovačem zažehnout a získat tak trochu světla jako orientační bod. Dorazíte k zatáčce. Nedaleko odtud je malá budka, kde je na polici Foto lomu (1/4). Dál za křižovatkou je studna. Odklopte víko, přivažte kbelík, otočte rumpálem aby jste nabrali vodu, kbelík vytáhněte a seberte. Než půjdete zpátky za kolegou, bude dobré prohledat zbytek vsi. Na kopci je kostel, kde můžete zapalovačem zažehnout svíce u oltáře. Poslední přístupný dům v ulici ukrývá baterie ležící na stole. S kbelíkem se vraťte do kravína, položte ho na ohniště a posaďte se. První den je za vámi.

Druhý den následujte kolegu do nové části vesnice, která byla v noci nepřístupná. V prvním domě vpravo je nastražená past – hned za předsíní je nálož s drátem, který přesekněte nožem. V jedné místnosti je klavír, na který zahrajte pár not. V domě jsou také zajištěné dveře – přesekněte provazy a vstupte. Uvnitř si můžete všimnout kufříku s penězi a hlavně z police vemte jídlo (džem). Pokračujte do sousedního domu, kterému dominuje hlava jelena v síni. V knihovničce najdete jídlo (konzerva) a na stole v pokoji je Dopis o životě (2/4). Stodola na zahradě je zabedněná, takže dovnitř zatím nemůžete. Přejděte přes cestu a běžte k protějšímu domu. Kolega vás upozorní na to, že dům je zjevně obývaný (ohniště doutná). Vstupte dovnitř, zatímco venku začne pršet. Hned pod schodištěm najdete sekeru. Na polici je lékárna a na stole Dopis o babičce (3/4). Vedle sekery (pod schody) je skříň, na kterou zboku zatlačte a odsuňte ji. Ukrývá tajné dveře za nimiž sedí už téměř umírající žena. Abyste ulevili jejímu trápení, dvěma údery sekerou ji zabijte. Pokračujte do sousedního domu – na stole leží Noviny (4/4) a rádio. V polici najdete jídlo (voda). Nyní je čas pomocí sekery rozbít zabedněné kůlny ve vesnici. Jsou celkem dvoje. První kůlna je na kopečku vedle obydleného domu – proražte dveře sekerou a vstupte do kůlny – na polici jsou baterie. Nyní proražte ještě dveře kůlny u domu s hlavou jelena – ve stodole je na polici jídlo (džem). V jedné z těchto zabedněných kůlen najdete také kanystr benzínu, jehož pozice je náhodná. V kůlně, kde kanystr nebude, seženete namísto něj další jídlo (džem). Opusťte vesnici a pokračujte po cestě k trati. Je tu drezína do níž vložte kanystr s benzínem a naskočte si.

 

Kapitola 5 – Vozík

Jedete na vozíku po kolejích. Nejprve z báglu kolegy na vozíku vemte jídlo (konzerva). Poté se vydejte vpřed a kochejte se okolím. Dorazíte k výhybce. Můžete výhybku zatím nechat být a jet rovně, kde narazíte na oběšence. Především je ale třeba výhybku otočit a pokračovat po druhých kolejích. V cestě narazíte na několik spadaných větví – je třeba do nich vrazit ve velké rychlosti, abyste je prorazili. Dorazíte k vlakovému depu a další výhybce. Zatím s ní nemanipulujte a vaším vozíkem začněte tlačit nákladní vagon. Odtlačte ho až k ostatním vagonům v dálce. Vpravo před vagony je na sudu baterie, kterou si díky tomu můžete přivlastnit. Pak se vraťte k výhybce, přehoďte ji a pokračujte po levých kolejích dál. Cesta bude ještě dlouhá, ale bez překážek.

 

Kapitola 6 – Příjezd

Dorazíte k továrnímu komplexu ale brána je zamčená. Prozkoumejte maringotku – na polici je lékárna, Dopis o lovu (1/1) a páčidlo. S páčidlem se zbavte zámku a vstupte do komplexu. Projděte kolem garáží na křižovatku. Nejprve mrkněte rovně mezi další garáže – jedna je otevřená a uvnitř leží baterie. Pak zamiřte nahoru ke vsi. Vedle hřiště je malá budka, ovšem prozatím zabedněná. Zhruba naproti přes cestu je úzká ulička vedoucí okolo továrny, kde na konci najdete mrtvolu, avšak nic užitečného tu není. Běžte k vesnici a prozkoumejte areál domu vlevo. U ohrady pllné koz je na stole jídlo (konzerva). Poté běžte k druhému domu kde dvojce chlápků otravují místního starce. Pokud se sem stihne dostat dříve váš parťák, vloží se do sporu, ale v rámci lepšího závěru hry to buďte vy kdo s násilníky začne jednat. V rámci QTE akce je ztlučte až utečou. Stařík vás pozve do domu.

 

Kapitola 7 – Přes noc

Po večeři vám děda nabídne přespání. Na lince u sporáku je jídlo (džem). Chlapec u stolu vás požádá o pomoc se sestavením puzzle – dokončete obrázek a on vám poděkuje. Na polici u postele je Dopis pro otce (1/1). Běžte na chodbu, kde na stěně visí obrázek rodiny – je nakřivo, takže ho narovnejte. V pokoji máte na stole jídlo (konzerva) a na parapetu rádio. Ještě nechoďte spát a vydejte se ven před dům. U ohniště posedávají sousedé, jeden z nich začne hrát na kytaru. Před domem je váš parťák, který si s vámi promluví o životě. Vzadu za domem je kůlna a v ní palírna. Můžete se napít z nádoby (alkohol). Hned za kůlnou je na policí krabička s baterii a také hrací skříňka, kterou otevřte a pusťte balerínu. Můžete také vyrazit do vsi. Budka u hřiště už je otevřené a uvnitř leží baterie. Hned před budkou je u stromu nádoba (březová šťáva). Zamiřte směrem ven z areálu a znovu prohlédněte maringotku – uvnitř na polici leží lékárna (obvaz). Zpátky ve vsi můžete ještě mrknout na dva domy – v pravém domku je na verandě chlápek, který s vámi prohodí pár vět, zatímco v domku nalevo můžete přes okno vidět muže, co sledujte televizi. Víc toho ve vsi nenaděláte, takže si běžte lehnout do postele.

 

Kapitola 8 – Flashback

Vzpomínáte si, jak jste volali své ženě. Na stole máte několik čísel. Můžete vyzkoušet všechny, ale to správné je číslo Anya (132-14-08). Po zavolání na špatná čísla se sice ozvou nějací lidé, ale zavěsíte. Také můžete zavolat na číslo 666-66-66 po kterém se ozve řev démona. Jakmile zavoláte Anyi, sen skončí.

 

Kapitola 9 – Zajetí

Ráno vás proberou banditi. Vrátili se i s posilami a zbraněmi, aby se pomstili za výprask. Udeří vás, svážou a hodí do sklepa. V rámci QTE se připlazte ke kusu plechu, přepilujte pouta a vylezte ze sklepa. Nahoře si vás však všimnou banditi. Zastřelí starce a vás naloží do dodávky.

 

Kapitola 10 – Útěk

Váš kolega využije situace a omráčí hlídače v dodávce. Jakmile vůz zastaví vyběhnete ven a skočíte do kanálu. Banditi jsou na mostě a střílí po vás! Rychle vběhněte do kontejneru před vámi, kde leží lékárna. Schovejte se tak, aby na vás banditi neviděli a zkontrolujte výbavu. Od hlídače máte pistoli Makarov a 8 nábojů. Opatrně nějaké bandity postřílejte. Nedostanete všechny, ale i tak si pomůžete. Vašeho kolegu nevyhnutelně trefí, za posledním kontejnerem se sesype a požádá vás o lékárnu. Určitě mu ji předejte (on sice jinak přežije a pomůže si sám, ale má to vliv na závěr). Společně s ním se vydejte kanálem dál.

 

Kapitola 11 – Kanály

Pouze animace, kterak s parťákem putujete kanálem.

 

Kapitola 12 – Bor

Dorazíte k penzionu Bor na okraji města. Nejprve se vydejte doleva mezi autobusy – je tu cesta. Na lavici najdete jídlo (konzerva) a na konci cesty škvírou v plotě uvidíte muže u jakési budovy. Vydejte se zpátky a zamiřte do penzionu. Projděte přes společenský sál (kde je na stěně vyobrazení Putina) až do haly se schodištěm. Vyjděte do patra. První dveře po pravici ukrývají pokoj s podivným obrazem a globem, kterým můžete otáčet. Za druhými dveřmi po pravici je schodiště dolů na ulici, přičemž před východem je na stěně skříňka s baterií. První dveře po levici ukrývají zaminovaný pokoj – opatrně přesekněte nožem drát. Uvnitř v pokoji je na stole jídlo (konzerva). Vystoupejte do vyššího patra. Dveře po pravici ukrývají další zaminovaný pokoj – uvnitř na stole leží Dopis o Boru (1/4) a na stole kniha s tvářemi lidí, kterou můžete prohlédnout. Ve dveřích po levici je v pokoji trezor, ale zatím neznáte kód. Před schodištěm jsou také dveře do prázdného skladu a za schodištěm mrtvola u níž leží lampa a hlavně Dopis o smrti (2/4).

Sejděte níž, přesekněte nožem provazy na dveřích a přes nadchod směřujte do velké vstupní haly penzionu. Pod recepčním pultem dole najdete jídlo (konzerva). Vydejte se jedinou nezabarikádovanou chodbou (pozor na drát a nálož!). Většina pokojů je prázdných, nicméně v druhém pokoji zleva je postel s mrtvolou a u ní Dopis o umírání (3/4). V posledním pokoji je promítačka, ale potřebujete baterii. Někde v areálu Boru se nachází bílá baterie, což je malá bílá čtvercová věc. Její pozice je náhodná a může se nacházet jak uvnitř budov, tak i venku. Může být například v uličce za autobusy, v malé budce za plotem u kanálu, nebo ve skladu v nejvyšším patře. Až baterii najdete, připojte ji ke kabelům promítačky. Na zdi se ukáže obraz čtyřmístného kódu (opět náhodný) a právě tento kód vložte do trezoru. Uvnitř trezoru najdete 2x lékárnu, zásobník pistole a Protokol o Ebole (4/4). Nyní se vraťte do haly penzonu a následujte vašeho parťáka dál.

V nadchodu uvidíte, jak k Boru míří banditi. Projdete dveřmi, které parťák zablokuje. Zatímco on se začne věnovat páčení dveří dole, vy prohledejte okolí. Sejděte po schodech, zabočte vpravo a vstupte do místnosti na konci chodby. V šuplíku pod televizí je lékárna (obvaz) a v šuplíku skříňky najdete klíč. Kámoš už dveře jistě otevřel, takže projděte na chodbu. Je tu výtah, ale bez proudu. Na zdi je skříňka s baterií. Sejděte dolů a klíčem odemkněte místnost s generátorem. Vedle dveří je rozvodná síť – aktivujte napětí dle čísel, aby dávaly dohromady 24 Voltů. Poté stáhněte obě páčky a panelem aktivujte výtah. Jděte nahoru, když banditi rozrazí dveře a hodí k výtahu granát. Naštěstí stihnete uniknout. Kámoš výtah zablokuje a vydá se svojí cestou. Vy si z vršku skříně vemte baterii, skočte do tunelu a vydejte se doprava.

 

Kapitola 13 – Tunely

Postupujte tunelem. Po pravici narazíte na dveře 17A – uvnitř na stole leží Noviny o epidemii (1/5) a Foto tunelů (2/5). Pokračujte tunelem do místa, kde se tunely propojují. Je tu ohniště, které můžete zažehnout, aby bylo víc světla (musíte však mít zapalovač). Po pravici jsou dveře a za nimi úzká chodba. První dveře vpravo ukrývají pokoj – na stole je Foto metra (3/5) a zapalovač (to pokud nemáte ten z kapitoly 4). V první dveřích vlevo je ventilační šachta a za ní lahev. Sekerou strhněte mřížku šachty, doneste sem z ostatním pokojů židli / bednu, vylezte k šachtě a uvnitř najdete Dopis s kódem (4/5), přičemž kód si zapamatujte. Druhé dveře po levici ukrývají pokoj s televizí, kterou můžete zapnout, ale nefunguje. Na stole najdete lékárnu (obvaz). Na konci chodby je další ohniště a ventil, kterým můžete otočit (ale je to zbytečné). Vraťte se zpátky do tunelu. Můžete se vydat pravým tunelem, kde najdete anomálii a uslyšíte divné steny. Především ale jděte do levého tunelu, na jehož konci jsou dveře na kód – nacvakejte kód z papíru. Vstupte a na konci chodby zahlédnete světlo baterky. V rámci QTE akce dejte baterkou domluvený signál, ale brzy se objeví druhé světlo, což značí, že váš parťák to určitě není. Naštěstí rychle vběhnete do dveří a zavřete je.

Jste v úzké chodbě s několika pokoji. V posledním pokoji vpravo je na policích 2x baterie. V pokoji naproti je vysílačka, ze které po zapnutí zazní číslo 4,8,15,16,23,42 (což je odkaz na seriál Ztraceni). Zamiřte do prvních dveří vlevo. Ve skříňce na zdi je baterie, na polici lékárna (obvaz) a UV baterka. Od této chvíle můžete zapnout UV baterku, která svítí modrým světlem a je schopna odhalit ukryté nápisy. Pokračujte chodbou. Narazíte na dveře šaten – na rádiu vedle jedné skříně leží zásobník pistole a na jedné skříňce můžete přes UV světlo vidět znak Lambda (odkaz na hru Half-Life). Pokračujte chodbou. V dalším pokoji na stole najdete Foto staveniště (5/5). Následující dveře ukrývají umývárnu. Přes UV světlo uvidíte, že dvě kachličky jsou označený křížkem – zničte je sekerou. Prorazíte tak přívod páry, čímž odstraní unikající páru na konci chodby. Můžete nerušeně pokračovat chodbou až na její konec.

 

Kapitola 14 – Plovák

Postupujte tunelem až k vodní nádrži. Otočte oba ventily na potrubí, čímž do nádrže přiteče více vody a připluje ponton. Naskočte a přeplujte na opačnou stranu nádrže ke schodišti. Na druhém břehu mezi sudy v koutě leží baterie. Otočte ventilem a projděte vraty. Narazíte na místnost se soustruhem. Na stole je 2x lékárna (obvaz) a na stěně návod k ovládání soustruhu. Zatím soustruh nechte být a pokračujte chodbou do tunelu. Je tu ohniště, které vám poskytne více světla a na sudu vedle leží Dopis o tunelech (1/1). Na konci tunelu jsou velká vrata, ale když zatáhnete za páku, zjistíte, že chybí hřídel. Vraťte se k soustruhu a pomocí vrtáku opracujte tyč, která poslouží jako provizorní hřídel. Musíte ale tyč opracovat správně, neboť příliš malé opracování způsobí, že se do dveří nevejde a příliš velké zase, že se utrhne. Opracujte tyč rovnoměrně a zhruba do polovinu tloušťky. Vložte tyč do dveří, pákou je otevřte a vstupte.

 

Kapitola 15 – Nebezpečí

Pokračujte k velké nádrží a seskočte dolů. Najdete mrtvolu muže a u něj AK47. Vzápětí však zaútočí pět psů. Hned vedle mrtvoly leží 2x zásobník AK, v batohu je lékárna a na sudu zapalovač (pokud ho ještě nemáte), přičemž můžete zažehnout oheň v sudu. Rychle se tedy zorientujte a na světle se pusťte do střelby psů. Až padnou, pokračujte na konec nádrže a vylezte po žebříku.

 

Kapitola 16 – Metro

V rámci noční můry uvidíte, kterak sochy v metru ožijí. Bude třeba je zastřelit, přičemž můžete použít jen AK a nemůžete se léčit. Snažte se maximálně šetřit munici. U gramofonu na podlaze leží 2x zásobník AK, na zábradlí schodiště na konci chodby je brašna se zásobníkem AK, na sudu na konci jedné koleje je další zásobník AK, nedaleko zábradlí od schodiště dolů je další zásobník AK a na římse v chodbě je ještě jeden zásobník AK. Až zlikvidujete sochy, proberete se.

 

Kapitola 17 – Velkoměsto

V závislosti na závěru hry, ke kterému směřujete vás u východu najde parťák anebo budete pokračovat stále sami. Vyjděte ze stanice metra a jste ve městě. Nejprve se vydejte ulicí doprava, přičemž na konci ulice je otevřené okno, kterým vlezte dovnitř. Projděte dům a v pokoji najdete na stole rádio, Pas (1/4) a v polici jídlo (voda). Všimněte si zakroužkovaných čísel na pasu. Na zdi pokoje je také několik vylepených plakátů, včetně plakátu STALKER (odkaz na hru STALKER: Shadow of Chernobyl) a noviny Sun o Putinově raketě (Sun je Britský bulvární plátek známý tím, že často publikuje naprosté žvásty). Z chodby vylezte oknem na zadní dvorek a odtud jděte dveřmi do sklepa. Je tu sklad plný figurín, přičemž ve skříňce na zdi je zásobník pistole. Vraťe se na ulici a zamiřte na opačnou stranu. Na křižovatce je otevřený náklaďák – uvnitř je lékárna a v kufříku zásobník AK. Projděte za kostel a všimněte si zeleného přístupného domu. Prozkoumejte levé křídlo, kde v bytech najdete kytaru (můžete na ní zahrát pár not), na stolku baterie, v jiném pokoji je nádoba s vodkou. Prozkoumejte i pravé křídlo domu, kde v jednom bytě najdete na skříňce jídlo (konzerva), na červené skříňce je Dopis o lidech (2/4) a v uvnitř skříňky zásobník AK.

Zamiřte do zadních uliček vlevo od kostela. U malé kůlny je chlápek s vozíkem. Vpáčí se dovnitř a začne si nosit ven baterie. Řekne vám, že pokud seženete dvě baterie (a dáte mu je do bedny na vozíku), předá vám paklíč. Baterie jsou rozházené různě po městě (pozice jsou náhodné), nicméně pravděpodobně je najdete v zeleném domu za kostelem a v domku hrdiny. Pokračujte v průzkumu města. Jen kousek od kůlny je malý barák s nápisem na střeše. Uvnitř domu v přízemí je v šuplíku skříně baterie a v patře je kancelář – v šuplíku skříňky je zásobník pistole a v koutě trezor. Pomocí kódu z pasu trezor odemkněte – uvnitř najdete lékárnu, Dopis o životě města (3/4) a paklíč. Hned vedle tohoto domu je ulička, kde vás osloví jakási žena s tím, že potřebuje pomoct. Pokud s sebou máte parťáka, naznačí vám, že je to past a žena odejde, ovšem pokud už jste sami, necháte se ženou zlákat, načež vás těžce zraní její komplic a okrade vás o zbraně. Nicméně zbraně v této kapitole nevyužijete, takže ztráta není tak vážná. Na konci ulice u zátarasu) je váš dům. Prohlédněte ho. V jednom bytě v přízemí najdete na skříni jídlo (konzerva).

V patře je byt číslo 5 – váš byt, kam se potřebujete dostat. Abyste dveře vypáčili, potřebujete paklíč (buď z trezoru nebo od chlápka za baterie). Vypačte zámek a vstupte. V pokoji je na stolku Dopis pro Anyu (4/4), u počítače rádio a ve skříni jsou klíče, kterými odemkněte dětský pokoj. V pokoji u televize je červené album. Vezměte si ho a zavzpomínáte na ztracenou rodinu.

V závislosti na počtu nalezených důležitých dokumentů, viděných událostí, prozkoumaných míst atd. se přehraje jeden ze tří závěrů. Každý závěr však dá odpověď na to, co se stalo rodině hrdiny – manželka i dcery byly smeteny při autohavárii právě vaším parťákem.