The Bunker

The Bunker je speciálním typem adventury, která využivá tvorbu lokací na základě záběrů skutečných míst a postav tvořenými herci. V 90. letech se pár takových FMV (full motion video) adventur objevilo. Za všechny stojí zmínit legendární Gabriel Knight, či třeba Dracula Unleashed. Tyto „živé“ adventury byly většinou založené na tvorbě hraných předělových scén a na snímání herců při různých aktivitách – sbírání věcí, manipulaci s předměty, pohyb, či dialogy. Bunker je na tom podobně, pouze jsou počítačové animace omezené na minimum a téměř vše je hráno a natáčeno. Navíc subžánr adventury spadá pod interaktivní film, čili výrazné omezení hráčových možností a prostoru k pohybu na úkor příběhu, herectví a spádu.

A právě příběh, byť je silně minimalistický, je hlavní devízou hry. Hlavní hrdina se narodí a vyrůstá v bunkru, neboť svět venku je postižen jadernou válkou. Nic jiného než bunkr nezná. Postupem času však obyvatelé z bunkru kamsi zmizí a zbude jen náš hrdina a jeho milovaná matka. Jeho životní náplň se skládá ze tří věcí – starat se o nemocnou matku, provádět kontrolu stavu bunkru a užívat léky na radiaci. Jenomže jednoho dne se všechno změní – matka umírá a dochází k poruše, takže hrdinovi nezbývá než se vydat do míst, kam už celá léta nevkročil.

Samotná herní náplň není nijak zvláště bohatá. Adventurní úkony nejsou náročné a zapojení hráče je poměrně malé. Obvykle jen klikáte na věci, které chcete prohlédnout, či použít. To je však v rámci žánru interaktivního filmu normální a těžko to lze hře vyčítat, neboť větší důraz na adventuření, či volnost pohybu by se negativně podepsala na atmosféře a spádu. Herecké výkony (hrdinu ztvárnil Britský divadelní herec Adam Brown) sázející hlavně na psychickou nevyrovnanost hrdiny jsou velice dobré a atmosféra bunkru je příjemně ponurá. Přestože The Bunker rozhodně nestaví na mutantech, či duchovnu, je jeho hororová atmosféra na vysoké úrovni a to hlavně díky pocitu naprosté opuštěnosti a neznalosti událostí, jež vedly k tomu, že v Bunkru zůstal jen hrdina. 

The Bunker je na adventurní scéně něco nevídaného, něco svěžího a originálního, což samo o sobě zní velice lákavě. Jedná se o takový pokus oživit FMV adventury, avšak je otázkou, zda je oživení prostřednictvím interaktivního filmu a nikoli klasické adventury, opravdu vhodné. Mnoho lidí totiž interaktivní filmy zatracuje, jelikož jsou založené prakticky jen na klikání. Najdou se i takoví hlupáci, kteří argumentují tím, že kdo chce hrát tento žánr, má si raději sehnat klasický film a kdo chce vidět herecké výkony, má jít do divadla. Na něco takového lze těžko hledat slušnou odpověď, protože s takovou mírou chápání by jí dotyčný sotva porozuměl. Pokud vám ale žánr interaktivního filmu nevadí a nehledáte logické překážky, nýbrž příběh, kterému sami určíte dílčí průběh a ve kterém musíte hrdinu trochu pošťouchnout, máte před sebou solidní kousek. Je nutno uznat, že Bunker skutečně je zdařilý a má potenciál přinést silný zážitek na pomezí hry a filmu.

PS: Bunker obsahuje velmi náročné QTE sekvence, kdy je nezbytné bleskově mačkat tlačítko myši. Z toho důvodu může být pro některé hráče nepřekonatelnou hrou. Nechápu, proč se tvůrci rozhodli pro tak stupidní řešení, které hře akorát škodí.

Hodnocení – 75%
Délka – cca 3h


 

Návod

Návod na Bunkr. Hra je samozřejmě natolik snadná, že je návod na postup hrou zbytečný, ale cílem návodu je hlavně upozornit na všechny ukryté dokumenty, figurky a další souvislosti.

 

Kapitola 1 – Prolog
(3. července 1986 – RGHQ Tajný atomový bunkr, Anglie)

Zatímco se bunkr otřásá, jedna žena porodí chlapce – vás. Počet přeživších v bunkru naroste na 59.


 

Kapitola 2 – Poslední sbohem
(o 30 let později)

Den 10 998
Z posádky bunkru jste zbyli jen vy a vaše matka, která právě umírá. Slíbíte jí, že nikdy neopustíte bunkr. Tak jak je vaším zvykem, přečtěte jí úryvek z knihy. Vyberte si, zda sáhnete po bibli, technickém manuálu nebo Ostrově pokladů. Během četby matka zemře.


 

Kapitola 3 – Rutina

Tak jako každý den máte před sebou pět povinností. Nejprve léky – otevřete skříňku, vezměte z hnědé pixle vitamíny a dozimetrem zkontrolujte hodnotu radiace. Druhým krokem je rádio – zkuste zda něco nenaladíte, nicméně marně. Krok tři je kontrola radiace v bunkru – přes počítač proveďte analýzu, nicméně vše je v pohodě. Následuje jídlo. Z jedné krabice na toaletách si vězměte konzervu a tu sníte. Posledním bodem, je matka… Její mrtvolu držíte v chladnu zabalenou na posteli. Nejprve mrkněte na obrázek květin, který má na hrudi. Všimněte si puzzle v rámu a hlavně chybějícího dílku. Můžete mrknout i na termostat na zdi – mínus 10 stupňů, to aby se matka nezačala rozkládat. Opět jí přečtěte jednu ze tří knih.

Den 11 110
Druhý den rutina pokračuje. Na dozimetru však zjistíte, že vám míra radiace stoupá. Jinak se nic nezmění a matce automaticky přečtete Ostrov pokladů.

Den 11 111
Rutina pokračuje. Dozimetr opět ukazuje vyšší hodnoty. Mnohem horší je počítač – systém ohlásí chybu!


 

Kapitola 4 – Selhání

Mrkněte na soubor figurek na skříni – vaše hračky. Prohledejte skříň. V prvním šuplíku je Deník (1/11) s vašimi zápisky z dětství – o vyřezávání figurek. V druhém šuplíku nic zvláštního není a v tom posledním najdete manuál. Bude třeba vyrazit do 2. patra a vyměnit poškozenou pojistku. Protože jdete do místa, které moc neznáte, vezmete si s sebou automaticky Figurku matky (1/9). Vyjděte ze dveří a mrkněte na dveře na konci chodby. Jsou zamčené. V pokoji č. 1 je vaše matka. Prohlédněte skříňku. V prvním šuplíku najdete vaše dětské kresby, v druhém šuplíku vezměte klíče. Pokoj č.2 je ten váš, čili nemá smysl se vracet. Dál na chodbě je sklad s jídlem – vlevo na bedně vedle záchodu je Seznam jídla (2/11). Běžte na ošetřovnu. Na lůžku vpravo je Lékařský spis (3/11). Vzadu jsou dveře únikového východu (zamčené) a na stěně mapa bunkru. Nyní se vydejte k zamčeným dveřím, odemkněte a vyjděte na schodiště.

Zavzpomínáte na dětství. Během Flashbacku si hrajete s figurkami, když zaslechnete, jak se dva muži (velitel Bishop a Sam) baví o snižujícím se stavu zásob. Zpátky v přítomnosti sejděte po schodech. Níže než do 2. patra se neodvážíte, ale to nevadí. Vstupte do druhého patra.


 

Kapitola 5 – Výměna pojistky
(Patro 2)

Pomocí vypínače zapněte světla. Jste v řídící místnosti. Hned na stole vlevo je přehrávač (1/3) se zprávou. Zhruba uprostřed je PC (1/3) k prohlédnutí – mrkněte na všechny záznamy. Na stole uprostřed místnosti je Vládní dokument (4/11). Pokračujte na konec místnosti. Tady je na stěně mapa, která pomůže v orientaci. Na zemi vpravo pod skříňkou leží Figurka Sama (2/9). Nejprve navštivte kancelář 2. Uvnitř je posluchárna. Pod židlemi na zemi je Figurka Doktora (3/9). Prohlédněte mapu na zdi i tabuli se záznamy o radiaci. Na stole je Hlášení ze schůze (5/11) a další přehrávač (2/3). Nyní prohlédněte kancelář velitele (č. 1). Tady v rámci flashbacku uvidíte, jak se vaše matka baví s doktorem a velitelem Bishopem o rostoucí radiaci. Během flashbacku včas reagujte a vyhněte se odhalení – zjistíte víc informací. Prohlédněte kancl. U zdi jsou monitory, které po zapnutí ukážou kamerový systém. V koutě pod stolkem leží Figurka Komisaře (4/9). Mrkněte na stůl, kde je PC (2/3) se záznamy a Seznam posádky (6/11). Přes interkom oznamte vypnutí proudu. To je nutné, abyste se vůbec odhodlali ho později vypnout. Vraťte se na chodbu a běžte ke dveřím v rohu. Otevřete je a otevřete i skříňku rozvodny. Nejprve z bedny vezměte novou pojistku, poté pákou vypněte proud, to abyste následně mohli manipulovat s pojistkami – najděte tu poškozenou (první zprava), vyměňte ji a nahoďte proud. Tak!

Nyní se můžete vydat zpátky do pokoje. Zkontrolujte počítač. Systém sice funguje ale nahlásí se chyba – ventilační systém nefunguje. To je docela průser. Abyste mohli jít vyřešit problém do patra filtrace vzduchu, budete potřebovat ochranný oblek. Vydejte se na schodiště a do patra č. 3.


 

Kapitola 6 – Alarm
(Patro 3)

Tlačítkem rozsviťte světlo. Je tu velitelská místnost. Vpravo pod stolem leží Figurka Vojáka (5/9). Mrkněte na stůl. V rámci flashbacku vezměte nějakou figurku se kterou si začnete hrát, když uvidíte velitele s doktorem. Nezapomeňte včas reagovat, aby vás neodhalili a mohli jste zjistit víc informací. Zdá se, že pár lidí onemocnělo a nikdo neví proč. Mrkněte na zelenou tabuli i mapu se zasaženými oblastmi. Vzadu jsou dvoje dveře – zavřený nouzový východ a sklad. Ve skladu rozsviťte světlo. Na židli je Instruktáž k NBC obleku (7/11). Vezměte oblek a přístroj z brašny na skříni. Nyní vyjděte ven na schodiště. Cesta do nižšího podlaží muže začít.


 

Kapitola 7 – Filtrace vzduchu
(Patro 4)

Sejděte po schodech dolů do strojovny. Cestu dál blokuje pára, přes kterou nemůžete. Mrkněte nejprve do kanclu vlevo. Rozsviťte lampičku. Na světle můžete prohlédnout Záznam o kontrole (8/11), v šuplíku najdete Záznam o nehodě (9/11) a také Figurku Inženýra (6/9). Nezapomeňte zkontrolovat PC (3/3), který hlási chybový stav ohledně uniklé páry a poškozené filtrace. Nyní zpátky ve strojovně běžte doprava, vylezte po žebříku a ventilem zastavte únik páry. Běžte zkontrolovat PC – už hlásí pouze chybu filtrace. Protože pára je pryč, můžete projít. Na konci chodby otevřte dvířka s filtračními mřížkami, vytáhněte tu poškozenou (vpravo), běžte ji hodit do kontejneru (se znakem radiace), z bedny naproti vemte novou filtrační mřížku a umístěte ji na své místo. Opět zkontrolujte PC, který bude hlásit opravenou filtraci. Pamatujte tedy, že z tohoto PC můžete přečíst celkem troje záznamy – když uniká pára, po zastavení páry a po výměně filtrační mřížky. Poté zbývá už jen otočit ventilem a uvolnit přívod vzduchu. Jenomže se pod vámi zvrtne žebřík a zřítíte se na zem.


 

Kapitola 8 – Zlomený

Jste zraněni a potřebujete ošetření. Postupujte zpátky do prvního patra na ošetřovnu, kde si sundáte oblek. Ruku máte zlomenou, což je docela velký průser. Nejprve se nadýchejte kyslíku z masky na stole, poté zatlačte kost v předloktí zpátky. Během flashbacku (nezapomeňte včas reagovat kvůli odhalení) uvidíte, jak se doktor baví s matkou o podivné nemoci, načež vás právě jedna nemocná žena napadne. Zpátky ve své kůži otevřete skříňku. Mrkněte na hnědou pixli a prohlédněte Popisek lindanu (10/11). Z krabice dole vezměte obvazy a zafixujte si ruku. Jenomže ventilem ve strojovně jste neotočili, tudíž filtrace skončila vypnutá a do bunkru vniká radiace. Rozhodnete se utéct nouzových východem.


 

Kapitola 9 – Radiace

Pokračujete dolů po schodišti. Během flashbacku uvidíte, kterak velitel Bishop nemocnou ženu zastřelil. Dojdete do dlouhé chodby s dveřmi. Nejprve se vydejte chodbou na její druhý konec. Tady jsou masivní zavřená vrata – zkuste je otevřít, ale marně. V horní části vrat je položená Figurka Sestry (7/9). Dole pod vraty je brašna s Poznámkou o vratech (11/11) a klíčem, kterým můžete zkusit vrata povolit, ale marně. Vraťte se ke dveřím a projděte jimi. Během flashbacku uvidíte, jak jste tudy utíkali s matkou před někým v obleku.


 

Kapitola 10 – Sestup

Otevřte dveře a vyjdete ve známém velíně. Během flashbacku uvidíte, kterak velitel Bishop oznámí nutnost setrvat v bunkru zhruba čtvrt století. Na otázku ohledně dostatku zásob se však Sam moc dobře netváří. Můžete se podívat do středu sálu a mrknout na mapu postižených oblastí na stole vzadu. Na podlaze vlevo pod mapou leží Figurka Churchilla (8/9). Prohlédněte mapu a zjisíte, že odtud vede nouzový východ do pátého patra. Všimněte si na podlaze dvířek pod panelem. Odsuňte panel, otevřete dvířka a sešplhejte dolů.

Slezete k zavřeným dveřím, ale ještě je neotvírejte! Vpravo u nich je přehrávač (3/3) s posledním hlasovým záznamem. Vlevo za dveřmi je na vypínači Figurka Generála (9/9). Až poté otevřete dveře a pokračujte tunelem.


 

Kapitola 11 – Probuzení
(Patro 5)

Dorazíte k dalším masivním vratům. Dole je poklop, ale nepodaří se ho otevřít. V rámci flashbacku uvidíte, jak jste tudy utíkali s matkou. Sáhněte si do kapsy a pomocí figurky matky dokážete poklop zvednout. Dole je ale tma. Všimněte si držáku vedle vrat a vezměte odtud baterku, se kterou vlezte do kanálu pod poklopem.

Pokračujte ke dveřím, kde budete mít další flashback – s matkou jste se snažili dostat ven, když vás dohnal muž v obleku – Bishop. Během potyčky jste ho zastřelili, když škrtil vaši matku. Protože vrata jsou zamčená a Bishop měl klíče, musíte mrtvolu najít. Všimněte si mapy vedle vrat (téměř celý bunkr je plný radiace) a krve pode dveřmi skladu. Mrkněte na klávesnici na dveřích a v rámci flashbacku uvidíte, jak vaše matka dveře zamykala kodem. Na klávesách je stále krev, takže od nacvakejte kód od nejzakrvácenější klávesy – 3786. Vstupte.


 

Kapitola 12 – Chladírna

V rámci flashbacku uvidíte, kterak matka narušila systém a nechala všechny umřít. Bishop ji chtěl zastavit a tak zkusila utéct, leč díky vám se ho podařilo zneškodnit. Ve skladu jsou těla celé posádky bunkru. Prolezte dovnitř. Všimněte si plachty s rozloženým tělem a pak pokračujte až na konec. Z těla Bishopa vezmete klíče, ale během psychózy uvidíte všechny tváře mrtvých. Utečte do šachty v koutě.


 

Kapitola 13 – Závěr

Dorazíte k výlezu, odkud je vidět světlo, ale ještě tam nechoďte. Pokud jste na počátku prozkoumali chybějící díl puzzle, prohlédněte tmavý kout v šachtě (zhruba na okraji kuželu světla), kde najdete poslední dílek (1/1). Poté se protáhněte dolů. V rámci flashbacku uvidíte, kterak vás matka poslala s jedovatou tekutinou lindanu do filtračního systému, abyste otrávili veškerou posádku bunkru. U dveří prohlédněte svazek klíčů a tím správným (červený) odemkněte.

Vyjděte po schodech. Během cesty vzhůru vás dvakrát přepadnou představy o mrtvých. V rámci QTE se jim musíte ubránit, nicméně jde o poměrně těžké QTE. Pookud to zvládnete, vyjdete až nahoru ke vchodovým dveřím. V rámci flashbacku se přehrají stěžejní události, tedy to, že se vaše matka rozhodla zabít všechny ostatní, aby vás ochránila před nedostatkem zásob, které rozhodně nestačily na požadovanou dobu pro všechny. V závěru se zbývá rozhodnout, zda odejdete (v tom případě je třeba otevřít dveře ven) nebo dodržíte slib daný matce a zůstanete dole.