Polda 5

Zatímco předchozí díly Poldy vycházely v časovém odstupu roku, maximálně dvou let, na pátý díl si hráči počkali skoro čtyři roky. Mohlo by se zdát, že po takové době půjde v rámci série o významnou revoluci a útok na české adventurní vrcholy, jenomže tu velkou díru nevyplnila pečlivá práce na Poldovi, nýbrž vývoj otřesné FPS a následně urychlený vývoj Poldy 5, který ale taky pohořel na celé čáře a srazil sérii do tak odporného bahna, že jí trvalo skoro deset let, než se vrátila na scénu. Polda 5 totiž zlikvidoval vše dobré z minulého dílu (tedy krom 3D grafiky) a vrátil do centra dění humor. Jenomže ten humor, vážení přátelé, je ještě ubožejší než v díle druhém. Tohle už neocení ani puberťáci, tenhle sprostý pseudohumor plný dvojsmyslů a sexuálních narážek je snad určen rovnou pro úchyláky! Kdyby se mě někdo zeptal, pro koho myslím, že je hra určena, řeknu že pro šedesátileté pupkaté strejdy co si své opožděné sexuální tužby kompenzují vystřihováním prsatic z Playboye, sledováním porna a vyprávěním oplzlých vtípků kolegům.  

Příběh se snaží vytěžit maximum z cestování v čase. Ve čtvrtém díle se to osvědčilo, tak proč to nenacpat do pětky, že? Jenomže cestování v Poldovi 4 mělo hlavu a patu, mělo to příběh, který Pankráce dostával do různých dob, které však byly vzájemně provázané. Cestování v čase nebyl hlavní jen motiv, bylo to gró příběhu. Ale Polda 5 své historické lokace nijak neprovázal a cestování v čase tu slouží jen jako příležitost k navštívení různých lokací, které chtěli tvůrci do své hry vecpat, přičemž prakticky veškerá dějovost končí po první půlhodině hry, kde je Pankrácovi vysvětlena hlavní zápletka a hotovo. Pátý díl dokonce pohřbil i dějovou návaznost. Sice se tu odkazuje na třetí, čtvrtý a zlehka dokonce i první díl, ale všechno je jen pozvolné a na příběh to nemá žádný podstatný vliv. Santusov sice v příběhu je zmiňovaný a má určitou úlohu, leč pouze takovou, aby se nějak zdůvodnila potřeba cestování časem. Mucová pak v příběhu chybí úplně a přestože jako postava měla potenciál, tak ji autoři nechali u ledu… nebo spíše u ufounů.

Pankrác je odpornější než kdy dřív. Sobota už zase neumí mluvit a zasekává se pomalu v každé větě. Zase ale abych mu nekřivdil, protože dle titulků je scenář doslova prošpikovaný mezerami vyplněnými třemi tečkami, kdy je Pankrác jakože na rozpacích a Sobota na základě toho pak už jen jede ten svůj „eee he he he“ humor. Katastrofálně dopadl i další dabing. Když pominu Luďka Sobotu a Bohdana Tůmu, tak tu nejsou žádná jména, která v minulých dílech figurovala. Žádný Lábus, Kaiser, Pípal, Zawadská… ansábl se obměnil, dabérů je málo a jejich výkony jsou slabé.

Ani adventuření se nepovedlo. Většina prováděných úkonů působí silně nelogicky a problémy, které Pankrác řeší, jsou prostě nechutné. Vrcholem pak je týrání zvířat, které sice má mít dle autorů určitý hlubší význam, ale ve skutečnosti ho jaksi nemá.

Pátý Polda zničil všechno dobré co zničit mohl. Až se skoro nechce věřit, že ho zplodili ti samí autoři. Zatlučení hřebíčku do rakve se totiž tvůrcům povedlo na výbornou, všechna čest. Stvořit takto odpornou a nechutnou adventuru, to se nepovede každému.

Hodnocení – 25%
Délka – cca 8h


 

Návod

Kapitola 1 – Skládka

Do Lupan mi dorazí tajemný balíček se vzkazem a přístrojem. Mám se dostavit na místo, na které přístrojek ukazuje a tím je zdejší skládka.

Dorazím na skládku. Mám u sebe onen přístroj na určování polohy a švýcarský nůž. Přístrojek prohlédnu a zjistím, že ukazuje na místo za plotem. Otevřu nůž a otevřeným švýcarským nožem uříznu větvičku z keře. U hromady bordelu si všimnu roury s potkanem. Uvnitř roury něco je, ale nemůžu to vyndat (mohu zkusit věc vytáhnout větví, ale bojím se potkana). Zkusím švýcarákem prostříhat plot, ale kleštičky se rozbijí a získám akorát kus drátu (mohu zkusit plot přestříhat znovu, ale kleštičky jsou rozbité). Projdu dál a u zadního plotu vezmu koště. Můžu zkusit vyvrátit sloupek v rohu, ale je to marné. Koštětem praštím do roury, čímž potkana vyženu, jenomže během chvilky se zase vrátí. Musím po jeho vyhnání rychle sebrat sýr, aby neměl důvod se vracet. Když je potkan nadobro pryč, vytáhnu větvičkou tu věc z roury – byla to pružina (mohu zkusit pružinu připevnit na desku, ale nebude držet). Pomocí nože vyvrtám do desky díru a vložím do ní pružinu, čímž vyrobím odrazový můstek. Nejprve ale chci otestovat jeho funkčnost. Všimnu si, že potkan se přesunul ke keři. Nastražím na zem sýr a odejdu. Po návratu bude potkan hodovat na sýru. Odkopnu trubku podpírající sud a ten potkana rozmáčkne – mrtvolku potkana si vezmu. Vzadu u plotu nalákám na potkana kočku. Kočku hodím na odrazový můstek – ta se odrazí a blesk ji sežehne. Takže zkoušet prkno osobně nebudu. Namotám drát na koště a vzniklé koště s drátem alias provizorní hromosvod připevním na hromadu bordelu. Nyní už mohu bezpečně přeskočit plot. Dostanu se na cílové místo a zaměří mě teleport.


 

Kapitola 2 – Základna P.R.Č.A.

Ocitnu se na základně, kdesi ve vesmíru. Operátorka Nataša a její kolega mi vysvětlí, že jsou policejní skupinou, která řeší časové paradoxy PRČA (Policejní rekonstrukce časových abnormalit) a hodlají mě zaměstnat jako agenta. Mám se hlásit u velitele. Nejprve prohlédnu výstup z teleportu vypadající jako prdel, všimnu si horkých kabelů vzadu i okraje plošiny za níž létá nepořádek. Přeptám se na to operátorů. Operátor mě vysvětlí, že není čeho se bát a operátorka mě spíše pobídne k práci. Vyrazím do středu základny. Všimnu si sbírky čelistí (všechny čtyři prohlédnu), šroubu i orientačních cedulí. V druhém rohu si všimnu, stejné cedule jako u výstupu z teleportu. Prohlédnu počítač, který potvrdí, že jsem na základně PRČA. Promluvím se strojníkem, který mi pomůže s orientací na základně. Pak vyrazím na jih, na velitelství. V cestě stojí voják, který mě odmítá pustit za velitelem, dokud se neprokážu. Zeptám se na to strojníka, ale neví, jak pomoct. Projdu k ubikacím, kde si všimnu robota i stroje uprostřed. Promluvím s technikem, který mi ukáže speciální kávovar – vezmu si jedno kafe a kelímek si nechám. Navštívím i vstup do teleportu, jenže zdejší operátorka se se mnou nechce vybavovat. Po zběžném prohlédnutí základny se vrátím k výstupu a promluvím s Natašou. Poví mi, že agent Kamil Malinovský nosíval v čelisti potenční pilulky. Také mi sdělí, že operátorka u vstupu je její sestra. Zeptám se také operátora, který mi konečně věnuje odznak a pozastaví se nad stejnými cedulemi. Prohlédnu čelisti a nožem prozkoumám čelist Malinovského – potenční pilulka tu však není. Přeptám se na to strojníka – v okolí čelistí prý uklízel robot. Zeptám se na robota technika, který mi poví o paměťové kartě. Pomocí nože vyndám z robota paměťovou kartu a vložím ji do počítače na křižovatce – ukáže se, že robot prohodil cedule a čelist Malinovského je na místě Muldera. Mrknu se tam a nožem vyloupnu pilulku. Oznámím strojníkovi, že se robot porouchal. Pak ukážu pilulku Nataše, která mě varuje před znásobením jejího účinku při kontaktu s kofeinem.

Teď už ale ukážu odznak vojákovi a projdu k velitelství. Můžu si nechat vpravo oskenovat prdel, ale bez úspěchu. Přes interkom promluvím s velitelem ve vyslýchací místnosti – odbude mě a chce, abych čekal. Všimnu si ventilačky, ale není přes ní nic slyšet (mohu zkusit přiložit k ventilačce kelímek, ale stejně nic neuslyším). Na křižovatce prohlédnu skulpturu v rohu a nabodnu n ni kelímek, čímž vyrobím kelímek s dírkou. Upravený kelímek přiložím k ventilačce a vyslechnu si rozhovor – velitel vyslýchá Darwina a slíbí mu kafe za informace o zisku teorie evoluce (mohu zkusit odposlouchávat znovu, ale je to zbytečné). Zajdi ke kávovaru a všimnu si zásobníku na kafe, kam vhodím pilulku. Potřebuji vyprázdnit současný zásobník, takže si tlačítkem objednám a vypiju kafe tolikrát, aby byl zásobník prázdný (po čtvrtém objednání). Pak oznámím technikovi chybějící kafe a on tam připojí nový zásobník. Zajdu zpět a kelímkem opět odposlechnu rozhovor. Zdá se, že Darwin už promluvil a velitel poslal pro kafe. Technik mu ho přinese, ale nadržený Darwin po něm vyjede a velitel uteče ven. Konečně mohu s velitelem promluvit. Vezme mě do kanceláře, kde mi ukáže centrální počítač a nabídne práci agenta. Zprvu odmítnu, ale velitel v rychlosti shrne moji neúspěšnou kariéru policajta i soukromého detektiva, zmíní první manželku, která mě opustila i druhou, Mucovou, kterou však unesli ufouni a nakonec mě přesvědčí ke spolupráci. Vzápětí se ozve počítač s časovou abnormalitou – město trója nebylo dobyto, vyrostlo a následné války oslabily zemi, kterou převálcovali Asijské kmeny. Mám zajistit, aby byla Trója dobyta. Zajdu k výstupu, kde promluvím s operátorem, ale ten mě pošle do vstupu teleportu. Promluvím tedy s nepříjemnou operátorkou u vstupu a ta mě odešle do Tróje.


 

Kapitola 3 – Trója

Ocitnu se na pláži se vzkazem, že potřebné předměty ke splnění úkolu najdu s Achillově stanu. Promluvím s ptákem ohnivákem, který si postěžuje na kocoura, co sežral poslední vejce a vyhubil tak celý druh. Vydám se podél pláže doleva. Z mrtvé ryby vezmu rybí kost a prohlédnu lasturu z níž na mě zaútočí krab. Dál po pláži je přístav. Jsou zde sudy s vínem a u kousek dál spáleniště se zničeným Trojským koněm – vezmu odsud meč. Vzadu u moře je poslední loď Řeků hlídána Cerberem. Cesta pokračuje na bojiště. Je tu samostříl, ale chybí mu munice. Ta je vidět za propasti, jenže přes jámu s bodci se nedostanu. Vrátím se na pláž a půjdu podél ní až do dáli k místu, kde odpočívá Afrodita. Bohyně mě požádá o získání zrcátka, které jí ukradl Poseidon. Můžu zkusit vzít květinu u tůňky, ale Afrodita mi to nedovolí. Mečem useknu palmový list u tůně. Kousek dál je chrám s oltářem. Všimnu si tornáda se zrcátkem i sloupu vlevo v rohu na němž jsou nápisy. Vrátím se na pláž a půjdu podél džungle k táboru.

U záchodků si všimnu kocoura na stromě a ze země vezmu houbu. Prozkoumám kadibudky a v té vlevo narazím na kapitána Řeků, který mě požádá o papír na utření (mohu mu dát list, ale kapitán se utře a bude chtít neustále další, takže musím jít vždy useknout další list, který mezitím dorostl). Projdu k táboru. Ochutnám polévku ale je tak ostrá, že se vyzvracím. Namočím v polévce list a ziskám pikantní palmový list. Je tu stan Achillea ale je zavřený (mohu zkusit stan otevřít nožem, ale nechci ho ztupit). Pomocí meče proseknu stan a vezmu z něj balík. Nožem balík rozbalím a najdu svůj přístroj na určování polohy, knihu a pověřovací dokument. Prohlédnu přístroj, ovšem cílová destinace je za hradbami Tróje. Přečtu si knihu a poučím se o poražení Trójanů pomocí dřevěného koně. Půjdu na okraj tábora, kde pracuje tesař. Promluvím s ním a on mi vysvětlí situaci – Achilles je mrtvý, Trójané zničili koně a armáda je v rozkladu. Nařídím tesaři útok, ale rozkazy přijímá jen od velitele (mohu mu ukázat dokument, jenže neumí číst). Mečem přeseknu dýni, půlku si vezmu a hned ji sním, takže mi zbude vyžraná dýně. Půjdu zpátky k záchodkům (mohu ukázat veliteli dokument, ale teď nemá čas). Dám veliteli list namočený v polívce. Zatímco odejdu, velitel zděšeně vyběhne ven a skočí do kádě s vodou. Po návratu uvidím, jak smrad z kadibudky skolí kocoura. Promluvím s velitelem a ten mi popíše situaci. Do útoku se však nehrne. Ukážu mu dokument a on mi obratem předá kapitánův prsten se kterým mohu rozkazovat vojákům. Z kádě také naberu vodu do dýně a získám dýni s vodou. Půjdu ukázat prsten tesaři a vysvětlím mu svůj plán – vyrobit malého koně, naplnit ho vínem a Trojany uspat. Tesař mi předá prkno a chce, abych se nejprve zbavil Cerbera. Když se ho zeptám, poradí mi, abych ho praštil. Zeptám se na Cerbera také kapitána, ale prý ho nelze odlákat. Mrknu na pláž, kde ohnivákovi oznámím, že kocour to má za sebou – odletí se podívat a nechá tu ohnivé pero. Hodím pero do dýně s vodou a dýní s vařící vodou pokropím kraba na pláži – krab chcípne a mušle s krabem je moje. Pomocí kosti kraba vytáhnu a oddělím mušli a kraba. Zajdu k oltáři a pomocí knihy přeložím text na sloupu – hněv bohů prý usmíří oběť (mohu požádat Afroditu o očarování mušle, ale odmítne anebo mohu dát kraba na obětní kámen, ale ten slouží jen pro jehňata). Projdu kolem přístavu (mohu zkusit Cerbera praštit prknem, ale nechci umřít) a dojdu k jámě. Přes jámu položím prkno. Nebudu zkoušet přes bojiště projít – Trojané by mě zastřelili. Vezmu pouze svazek šípů za jámou, náladuji jimi samostříl a postřílím obránce na hradbách. Nyní mohu projít k Tróji.

Skrze kanál se dostanu do města. Všimnu si gongu (mohu na něj zkusit zazvonit mečem, ale nevím proč to dělat). Z terasy u hospody vezmu kalich. Projdu dál a promluvím s vojákem. Prý hlídá zbrojnici. Před chrámem narazím na dalšího vojáka, kteý dohlíží na oběti (mohu zkusit položit na oltář kraba, ale voják to neschválí). Dorazím až k bráně ale ta je střežená – promluvím se strážným, který mi řekne, že velitel, co posedává v hospodě vždy v poledne vystřelí šíp přes hradby. Mohu nabídnout strážnému prsten, jenže pozná, že je Řecký a zabije mě! Vrátím se zpět a cestou nahlédnu do hospody – skutečně tam je velitel. Pak prolezu kanálem nazpět. Na pláži se povaluje hromada sudů s vínem (mohu zkusit nabrat vodu do kalichu, ale sudy jsou zavřené. Nejprve tedy švýcarákem (vývrtkou) otevřu sudy a pak naberu víno do kalichu – mám kalich s vínem. Vydám se zpět do města (mohu nabídnout víno vojákovi u zbrojnice a u hradeb, ale odmítnou ho). Nabídnu víno vojákovi u chrámu a ten ho vypije. Odejdu a zase se vrátím – voják bude zmožený. Konečně položím na oltář kraba. A teď se vydám až na konec pláže, k Afroditě. Tornádo je pryč a já mohu vzít zrcátko, které obratem vrátím Afroditě. Za odměnu mi dá Afroditin šíp, který nikdy nemine. Požádám Afroditu o očarování mušle a získám signální mušli. Také si vezmu květinu Afroditin polibek (bohyně mi už dovolí ji vzít a dodá, že má uspávací účinky). Vrátím se do města k hospodě a všimnu si toulců (mohu dát do toulce u hospody Afroditin šíp, ale už se tam nevejde). Nejprve tedy šípy vyndám a pak tam vložím ten Afroditin. Mečem udeřím do gongu, načež velitel vypálí Afroditin šíp. Cestou zpátky si všimnu láskou zlomeného Cerbera. Oznámím tesaři, že se může pustit do práce. Zanedlouho bude na pláži nový kůň (mohu do něj zkusit dát houbu, ale otrava by byla slabá anebo mohu zkusit dát do koně uspávací květinu, ale i ta by nestačila). Spojím proto houbu a květinou a vzniklou uspávací kuličku dám do koně. Zajdu do města a strážnému u brány oznámím, že Řekové vyrobili nového koně. Rozhodne se ho přitáhnout do hradeb. Mezitím půjdu do Řeckého tábora (cestou si všimnu, že kůň už byl odvezen) a nařídím tesaři útok. Stále však odmítá. Vrátím se proto zpět do Troji. Vojáci už spí, kůň je za bránou a já mohu rumpálem bránu otevřít. Pomocí lastury na ně z brány zatroubím. A pak už se rychle přesunu na místo vyzvednutí.


 

Kapitola 4 – Základna P.R.Č.A. (2. část)

Jsem zpátky na základně, kde to vypadá jako po výbuchu. Potenční pilulka se postarala o sexuální orgie. Promluvím s Natašou, která potvrdí sexuální revoluci. Z hromady pomůcek vezmu vibrátor. Od křižovatky půjdu rovnou za velitelem, jenže v cestě stojí voják a kvůli výjimečnému stavu vpouští dovnitř jen lidi s vyšší hodnosti (mohu mu ukázat svůj odznak, ale nepomůže to). Promluvím se strojníkem, který mi potvrdí, že je android a požádá mě o čip, který měl dodat technik. Mrknu ještě ke vstupu do teleportu, ale operátorka tu není – aspoň si prohlédnu její židličku. Zajdu za technikem (u BTEGMy) a všimnu si robota, se kterým si technik evidentně užíval. Zeptám se technika na čip, ale odmítne ho vydat. Poradím se o technikovi s androidem, který se zmíní, že technikovi chybí žena. Nabídnu technikovi vibrátor, jenže mu chybí baterie. Prohrabu se znovu hromadou pomůcek a baterie sice nenajdu, ale objevím vakuovou pumpu. Předám ji technikovi a dostanu čip. Čip dám androidovi, ale je prázdný (mohu mu ho ukázat znovu, ale nemá to smysl). Nechám projet čip v počítači (v rohu) a ověřím si, že je k ničemu. Ukážu čip technikovi a vynadám mu, jenže se mi akorát vysměje. Pomocí nože vyndám z robota uklízečky paměťovou kartu a nechám ji projet v počítači, čímž zjistím, jaké prasárny s robotem technik prováděl. Následně mu kartu s prasárnama ukážu a on mi pod výhružkou zvěřejnění předá čip číslo 2 (mohu mu zkusit kartu předat, ale nechci riskovat). Zajdu na křižovatku (mohu nový čip ukázat androidovi, ale chci mít jistotu, že je v pořádku). Nejprve tedy projedu čip v počítači a po kontrole mu ověřený čip předám. Android nabídne pomoc. Ukážu mu proto odznak a on mi půjčí svůj odznak s vyšší hodností. Ukážu odznak vojákovi a konečně mě pustí.

Zkusím interkom do vyslýchací místnosti – uslyším, jak si velitel užívá s operátorkou. Do kanceláře se ale nedostanu ani po oskenování zadku. Přeptám se na skenování androida, který řekne, že na velitelství se dostane krom velitele jen jeho milenka operátorka. Android mi také předá fólii na otisky. Obtisknu fólii na židličku u vstupu teleportu a mám otisk zadnice operátorky. Ukážu fólii skeneru a projdu. Promluvím s počítačem, který mě však obviní ze spolupráce se Santusovem, který má údajně na svědomí časové paradoxy ve snaze zabránit válkám. Počítač uzamkne místnost a nepustí mě ven. Manipulaci s klávesnicí mi počítač také nedovolí (mohu zkusit vrazit do čidla počítače vibrátor, ale nemá baterie). Z montérek vyndám baterii, vložím ji do vibrátoru a vibrátor s bateriemi vrazím do čidla počítače. Tím zaměstnám čidlo a na klávesnici smažu obvinění. Vibrátor vyndám a promluvím s počítačem. Uklidní se a vzápětí mi zadá nový úkol – v Berlíně 1915 jistý vědec Johan van den Berg vynalezl tryskový letoun, který zvrátil průběh války. Opustím velitelství a půjdu ke vstupu do teleportu. Tady promluvím s počítačem, který mě odešle na druhou misi.


 

Kapitola 5 – Berlín (Noc)

Ocitnu se v zákopu. Podle vzkazu najdu své věci někde v okolí. Mým úkolem má být zničit plány letadla a zmocnit se prototypu. Ze země seberu kámen a z generátoru šroubovák. Odendám víko nádrže a zjistím, že je tu ještě dost benzínu. Vydám se směrem dolů a dorazím ke stodole u které chrápe ožrala. Dveře domu jsou zamčené, ale všimnu si nápisu – pomocí nože ceduli sundám. Kousek dál je plot. Zkusím narovnat uvolněnou plaňku, ale utrhne se a spadne do trámy kde z ní čouhá hřebík. Půjdu dál podél pole a seberu strašáka do zelí. Rozeberu ho a vyndám kostru strašáka. Dojdu k balonu. Prohlédnu si plechovky napravo – je tu červená, černá a zlatá barva. Brát je sice nechci, ale namočím do zlaté barvy kámen a získám zlatý kámen. Zkusím také vytáhnout kotvu, ale nejde to. Vylezu nahoru, ovšem z výšky se mi udělá zle a zase slezu. Dorazím k hangárům, kde promluvím se strážníkem Hansem. Chce vidět legitimaci. Půjdu k hangáru, kde si všimnu si označeného hangáru a pak zajdu do toho otevřeného. Otevřu lékárničku a vezmu obvaz a láhev s lihem. Na stole jsou dokumenty o dodávce helia. Zkusím otevřít šuplík ale je zamčený – vypáčím ho nožem a najdu pilotní průkaz. Prohlédnu ještě letadlo (můžu roztočit  vrtuli) a vyjdu ven. Půjdu dál podél hangárů a dorazím k velitelství. Klikou stáhnu vlajku a vezmu si ji. Promluvím s úředníkem v okénku, jenže chce vidět legitimaci. Nebudu s ním zkoušet mluvit znovu, jinak nazná, že jsem špion a zavolá Hanse, aby mě zastřelil. K žebříku mě úředník nepustí (mohu zkusit žebřík spravit kostrou strašáka, ale úředník to nedovolí). Ukážu tedy úředníkovi pilotní průkaz. Konečně pookřeje a řekne mi něco o základně. K žebříku mě však stejně nepustí. Ukážu průkaz taky Hansovi a promluvím s ním. Řekne mi, že opilec u stodoly bude profesor a že u sebe nosívá placatku. Také mi sdělí, že úředník funguje jako překupník a že si u něj plánuje objednat cukr. Zajdu zpátky za ním a zeptám se na cukr. Chce peníze, takže mu ukážu zlatý kámen. Sice pozná, že jde o barvu ale cukr mi vydá, protože se mu líbí ten nápad s podvodem. Podél velitelství dorazím zpátky ke generátoru. Nasypu do nádrže cukr a generátor se zastaví.

Zajdu k opilci, prohledám ho a najdu placatku. Nyní se vrátím zpět k velitelství. Úředník půjde kvůli vypnutému generátoru spát a já mohu k žebříku. Pomocí kostry strašáka žebřík opravím a vylezu nahoru. Je tu hvězdářka Gerda, která mi poví o incidentu se psem, který veliteli ukousnul varlata. Všimnu si dalekohledu, ale nemůž ho Gerdě vzít. Je tu také amplion ale nechci nikoho budit. Ze střechy vezmu svůj balík, otevřu ho nožem a vyndám přístroj na určování polohy, knihu, krabičku a bleskomet. Prohlédnu přístroj, který ukazuje na místo dvacet mil odtud, přečtu knihu, kde se píše o tom, že profesor měl své poznámky ve stodole, která však shořela, dále si prohlédnu bleskomet, abych zjistil k čemu je a z krabičky vyndám kondom. Zajdu k balonu a abych mohl vylézt nahoru, napiju se z placatky na kuráž. Nahoře si všimnu foťáku (mohu ho zkusit sundat šroubovákem, ale je tu díra). Přes díru položím ceduli a šroubovákem sundám foťák. Vrátím se na střechu ke Gerdě (mohu ji zkusit vyfotit, ale není světlo). Připevním na foťák bleskomet a vzniklým foťákem s bleskometem vyfotím Gerdu – záblesk ji omráčí. Prohledám Gerdu a najdu zapalovač. Zkusím sundat dalekohled, ale je připevněný. Zajdu ke stodole. Pokud jsem si pročetl knížku po prozkoumání okna si všimnu dokumentů, které tam jsou (mohu zkusit dát profesorovi zapalovač, ale nemá to cenu). U zahrádky roztrhám o utrženou plaňku vlajku a získám hadr. Hadr strčím do lihu a mám líh s hadrem. Zapalovače zapálím hadr a vyrobím Molotovův kokteil. Láhev hodím do okna v patře stodoly a dám profesorovi zapalovač, čímž shodím vinu na něj.


 

Kapitola 6 – Berlín (Den)

Je druhý den a jsem u balonu. Stodola lehla popelem, profesor Van den Berg utekl a plány jsou zničené. Zbývá ukrást letadlo. Zpátky ke stodole už jít nechci. Všimnu si ovocného stromu a nožem mu useknu větev. U strážnice promluvím s Hansem – vysvětlí mi, co se v noci stalo a řekne, že před hangárem s prototypem hlídá nový voják. Otevřít závoru nemůžu a vzít hasák ležící za strážnicí také ne. Zajdu k hangárům a promluvím s vojákem – odmítá se bavit. Nebudu zkoušet vejít do dveří hangáru – voják by mě zastřelil. V otevřeném hangáru si všimnu zásilky hélia. Mohu se ho nalokat, ale to mi nepomůže. Naberu si hélium do kondomu a získám kondom s héliem. Zajdu k velitelství a vylezu na střechu (úředník tu není). S pomocí hélia promluvím do amplionu, budu se vydávat za velitele a pošlu vojáky pryč. Vrátím se k hangárům, kde už je čisto, ale dveře k letounu jsou zamčené. Zvednu závoru a u budky seberu hasák. Hasákem povolím vrtuli letadla (mohu ji zkusit povolit ještě jednou, ale už je uvolněná), poté ji roztočím, načež spadne a vrtuli vezmu. Stejně tak hasákem povolím dalekohled na střeše velitelství. Vylezu na balon a připevním dalekohled na stojan. Podívám se do dalekohledu a napodruhé si všimnu, že kočka ukradla velitelovy klíče. Kočku najdu před hangárem, ale klíče mi nechce dát. K motoru opodál připevním vrtuli a kočku k němu přivážu obvazem. Po zapnutí motoru se díky vrtuli vznese a kočku odnesew pryč, ovšem klíče zmizí taky. Najdu je na vodní mině u velitelství. Nebudu zkoušet klíče jen tak vzít – mina by vybouchla. Pomocí větvičky se klíčů zmocním. Odemknu jimi hangár a odletím pryč.


 

Kapitola 7 – Základna P.R.Č.A. (3. část)

Na základně došlo k maléru – je zapnutý alarm a operátor visí z okraje plošiny. Promluvím s ním – vysvětlí mi, že se uklízecí robot zbláznil a zablokoval šroub. Zajdu na křižovatku, kde skutečně hlídkuje robot a šroub stojí kvůli krystalu. Android je mrtvý a voják opodál taky. Prohledám vojáka a najdu zapalovač. Zkontroluji počítač v rohu, ale dokud je alarm zapnutý, nejde s ním manipulovat. Zajdu k ubikacím. Za levými dveřmi najdu operátora BTEGMy, který mi přes dveře řekne, co se stalo a dodá, že uklízečka nejprve vše uklidila. Vytáhnu válec uprostřed drtičky a najdu v něm nanity. Z kávovaru vezmu kelímek. Půjdu k velitelství a vstoupím do výslechové místnosti. Z provazu vezmu sušenou kytku a ze stolu ladičky 1-7 (mohu zkusit ladičkami anebo nanity zničit krystal, ale uklízečka to nedovolí). V místnosti je také fritovací hrnec – naberu do kelímku olej a získám kelímek s olejem. Zapalovačem spálím sušenou kytku a do vzniklé hromádky popela přimíchám nanity – získám popel s nanity a ten vysypu na podlahu vedle počítače. Uklízečka půjde bordel uklidit, jenže vcucne nanity a ty ji rozloží.

Oznámím operátorovi úspěch, ale zbývá ještě zničit krystal a on neví jak. Musím krystal rozbít pomocí ladiček, přičemž ta správná má číslo 5 (mohu krystal zkusit zničit i ostatními ladičkami, ale nic se nestane). Po zničení krystalu to zajdu oznámit operátorovi. Mám nyní zjistit, proč se robot zbláznil. Prohlédnu tedy počítač, ale chce přístupový kód. Zeptám se na kód technika automatu, který mi řekne, že kodem je speciální čip, který měl velitel, jenže utekl a teď ho má zřejmě operátor. Zeptám se tedy operátora, který má čip v prstenu na ruce – zkusím ho sundat ale marně. Namažu mu ruku olejem z kelímku a prsten s mikročipem konečně vytáhnu. Operátor se sice neudrží a spadne, ale čip je můj. Vložím čip do počítače a zjistím, že poslední anomálie zavinil virus v počítači. Poslední anomálií je Egypt, kde došlo k úmrtí faraona. Vymažu virus a nechám se počítačem poslat do Egypta.


 

Kapitola 8 – Egypt

Mapa Egyptské kapitoly. Obsahuje čtyři lokace.

 

Rybář

Skončím na voru uprostřed moře. uvědomím si, že jsem se zapomněl poslat do doby před úmrtím faraóna, takže už je po něm. Ve vodě jsou pádla, ale kvůli žralokům je nemůžu sebrat. V dálce je sud s balíkem, ale ani tam se nedostanu. Nejprve vezmu z voru ruku a odkousnu ji od hadru, čímž získám zvlášť hadr a ukousnutou ruku. Hodím ruku žralokům, čímž je odlákám. Z moře vylovím klacek a klacek. Oba klacky spojím, čímž vyrobím kříž a na něj navléknu hadr – mám vratiplachtu. Připevním plachtu k voru a dopluju k věcem. Vezmu nádobu s vodou a balík, který tak jako vždy otevřu nožem – najdu v něm přístroj na určování polohy, knížku a jedlou sodu. Prohlédnu přístroj, ale zatím mě zajímá víc můj úkol. Také nahlédnu do knihy. Nasypu jedlou sodu do nádoby, čímž vyrobím malé torpédo a to připevním k voru. Dostanu se tak k pláži.

Skrze okno promluvím s rybářem. Vysvětlí mi jaká je situace – vezír Imhotep II. po smrti faraona vyhlásil, že novým faraonem bude ten, kdo na Svaté hoře vezme žezlo na nějž usedne červený motýl. Pokud se tak nestane do tří dnů, faraonem bude sám vezír. Rybář mi popíše cestu na horu a k paláci (+ Nová lokace – Svatá hora), (+ Nová lokace – Palác) a také si postěžuje na kašel. Zkusím vzít síť, ale rybář mi to nedovolí. Prohrabu alespoň prkna a najdu v nich termity. Evidentně jde o zbytky faraonovy lodě, která byla zničena termity jež sem poslal počítač. Dál na pláži si všimnu matrací a žraloka, ale uzel, který ho drží je moc vysoko na rozvázání. Projdu na konec pláže a vydám se na horu.

 

Svatá hora

Na hoře oslovím strážce, který mi popíše to, co rybář. Mohu zkusit vzít žezlo, ale zatím na to nejsem připravený. Z hnízda na stromě seberu peří. Zkusím vzít kopí, ale je moc těžké. Nechám kopí rozežrat termity a vezmu jen hrot kopí. Vydám se do paláce.

 

Palác

U bazénu si všimnu motýla a koberce – motýla však nechytím a koberec brát nechci, protože na něm sedí. Můžu zkusit promluvit s dívkou v bazénu, ale nechci rušit. Projdu do trůnního sálu, kde promluvím s vezírem – už se těší na roli faraona. Pohovořím s generálem, který by nebyl proti mé kandidatuře na faraona a souhlasí, že můj nárok na trůn podpoří vojensky, ale chce peníze z pokladnice. Poví mi heslo na otevření pokladnice a řekne mi, kde se nachází (+ Nová lokace – Pokladnice). Vezmu ze stolu med. Vydám se k pokladnici.

 

Pokladnice

Zkusím na oltář použít heslo, ale zapomenu ho. Nedá se nic dělat. Vydám se na pláž.

 

Rybář (2. část)

Předám rybářovi med a on mi dovolí vzít si rybářskou síť. Prohlédnu si žraloka (mohu ho zkusit kopím rozříznout, ale kopí je tupé). Půjdu do paláce.

 

Palác (2. část)

V paláci si o černou sochu obrousím kopí a získám nabroušený hrot kopí. Do sítě chytím motýla a pak vezmu koberec. Oznámím generálovi, že jsem heslo zapomněl a on mi předá desku s heslem. Nejprve se ale vydám k rybáři.

 

Rybář (3. část)

Můžu hned zkusit rozříznout kopím žraloka, ale rybář mě seřve. Hodím mu na komín koberec a on díky kouři neuvidí jak žraloka řežu. Z jeho vnitřností vyjmu korunu faraóna. Ještě nabarvím motýla v kaluži krve a získám červeného motýla. Motýla namažu medem a získám lepkavého červeného motýla. Na skok se vrátím do paláce, kde si opět nabrousím o sichu kopí a pak už můžu vyrazit do pokladnice.

 

Pokladnice (2. část)

Pomocí desky s heslem řeknu oltáři správné heslo a vysune se most přes jámu. Na druhé straně vezmu hůlku a prohlédnu si obrazek na trůnu. Je tu vidět faraon s korunou a otevřenou pokladnici. V žádném případě si nebudu na trůn jen tak sedat – nohy sfingy by mě rozmáčkly. Posadím se s faaonovou korunou, načež se pokladnice otevře. Sejdu dolů a všimnu si drahokamu ve sloupu (mohu ho zkusit vyloupnout neobroušeným kopím, ale nepůjde to). Nabroušeným kopím diamant vyjmu. Pomocí pírek zametu podlahu a odhalím 16 děr. Vložím diamant do hůlky a hůlku s diamantem umístím do nějaké díry – nestane se však nic. Pomocí nože diamant z hůlky zase vyjmu. Na konci pokladnice jsou dveře a podstavec s kočkou. Mohu zkusit zatáhnout za páčku na podstavci, ale kočka je proti. Vrátím se do paláce.

 

Palác (3. část)

Mohu si napotřetí nabrousit kopí o sochu, jenže tentokrát se kopí rozbije a přijdu o něj. Do ručníku u bazénu otřu diamant a mám průzračný diamant. Vložím ho do hůlky, čímž získám hůlku s čistým diamantem. Oznámím generálovi, že jsem našel diamant, ale za to si armádu nekoupím. Vrátím se do pokladnice.

 

Pokladnice (3. část)

Sejdu dolů k dírám. Když hůlku s diamantem zapíchnu do nějaké díry, přes diamant bude proudit paprsek světla. Musím najít díru přes kterou bude paprsek proudit na kočku, aby ji spálil – je to díra 14. Z kočky je popel a já páčkou otevřu dveře, za kterými však najdu jen ozdobný pás. S ním se vydám do paláce.

 

Palác (4. část)

Oznámím generálovi, že pokladnice je prázdná. Tím jeho nabídka armády končí. Můžu jít pryč.

 

Rybář (4. část)

Položím ozdobný pás na matrace pod skálou a zpátky získám zablešený ozdobný pás. S tím se dá něco podniknout. Půjdu na horu.

 

Svatá hora (2. část)

Všimnu si žezla na oltáři (mohu zkusit na žezlo přilepit lepkavého motýla, ale strážný by mě viděl). Předám proto strážnému pás s blechami. Jakmile se začne ošívat, nalepím motýla na žezlo. Strážce nazná, že mě vybrali bohové a odvede mě do paláce. Vezír protestuje, pozná, že motýl je přilepený a sám si usedne na trůn, jenomže právě to je místo kde má dojít k teleportaci. Vezír se teleportuje na základnu a já se stanu faraonem.


 

Zajímavosti

Obsazení
Luděk Sobota (Pankrác)
Bohdan Tůma (voják u zbrojnice Troje, Gerda, rybář)
Zdeněk Izer (strojník android, řecký tesař, Hanz, strážce oltáře a další)
Zdeněk Mahdal (technik, velitel základny, řecký kapitán, německý úředník a další)
Jan Šťastný (operátor, strážce u brány Troje, vezír a další)
Miroslava Součková (operátorka Nataša, operátorka u vstupu, Afrodita a další)