Doorways – Old Prototype

Old Prototype je krátkým počinem, který tvůrci trilogie uvolnili zdarma. Jedná se o ukázku prvotní verze Doorways, která neměla být ani tak adventurou, jako spíše jakousi puzzle hříčkou založenou na manipulaci s různými platformami, přesném skákání a vyhýbání se potvorám. Na první pohled je Old Prototype reklamou nebo spíše demem pro trilogii Doorways, ovšem jak bylo řečeno – herní náplň Old Prototype se od Doorways velmi liší a rozhodně není dobré přistupovat k tomuto krátkému kousku jako k demu.

Hra neobsahuje žádný příběh a dokonce ani neumožňuje save/load, čili je třeba ji dohrát na jeden zátah (což vzhledem k délce není problém). Old Prototype představuje dvě kapitoly, přičemž v obou lze nacházet dokumenty, které poodhalují pozadí vývoje trilogie Doorways.

Hodnocení – 25%
Délka – cca 40min


 

Návod

 

Kapitola 1 – Propast

Na samém počátku projděte chodbou a vezměte ze stolu Dokument (1/4). Otevře se tunel na jehož konci budete přeneseni na kusy skály levitující nad propastí. Projděte přes základní typ platforem. Kousek před vámi je na stole Dokument (2/4). Vyjděte nahoru a přes platformy přeskákejte ke spínači. Po jeho stisknutí se vraťte a všimněte si nové cesty. Je tu nový typ platformy, která se pohybuje. Přeskákejte k druhému spínači, po jeho sepnutí se zase vraťte a postupujte přes útes dál. Během flashbacku se ocitnete v nějakém sále ale hned se zase vrátíte zpět. Schodiště před vámi je prasklé, takže jej musíte přeskákat, ale skrze mezery někdy proudí plameny – musíte skoky správně načasovat. Na konci naskočte na pohybující se platformu, která vás zaveze do další oblasti.

Ze stolu vemte Dokument (3/4) a pokračujte dál. Narazíte na novou platformu, která je zatížená kamenem a zhroutí se, když na ni skočíte. Musíte přes tyto platformy rychle přeskákat. Aby toho nebylo málo, mezi platformami šlehají plameny, takže to chce dobře načasovat skoky. Na konci uvidíte další flashback z operačního sálu a až budete zpátky vemte ze stolu Dokument (4/4). Před vámi je nový druh platformy, kterou můžete uchopit a pohybovat s ní. Pomocí těchto platforem vytvořte schody a vyskákejte po skalách. Nahoře vás čeká větší oblast s plameny a padajícími platformami. Tohle už začíná být docela náročné. Ale s dobrým načasováním to zvládnete. Následuje další velká oblast tentokrát s pohybujícími se platformami. Na jejím konci vás platforma zaveze do další oblasti.

Představí se další překážka – buchary. Projděte okolo nich. Na schodišti je hned několik dalších bucharů a ty už neobejdete – musíte pod ními projít. Nahoře naskočte na pohybující se platformu. Cestou budete čelit několika překážkám – musíte přes jiné platformy obejít buchar a na konci přeskákat mezi plameny. Jde o dosti náročný úsek. Ale až se zadaří, dopadnete na skálu s bránou. Nesnažte se bránu obejít. Je třeba shlédnout z útesu dolů a seskákat přes platformy dole pod vámi. Tak se dostanete k jiné bráně, kde dostanete opět flashback. Během něj projděte ke dveřím.


 

Kapitola 2 – Sál

Jste v našedlém sále. Projděte průchodem a z podstavce vemte Dokument (1/9). Otevřou se dveře a dovnitř vběhne monstrum. Rychle se vzdalte a všimněte si, že kolem monstra se na podlaze tvoří jakási pavičuna prasklin, kterí značí jeho dosah. Stačí když monstrum obejdete a můžete jít dál. Z podstavce vlevo vemte Dokument (2/9) a pokračujte. Stoupněte si na podstavec, čímž otevřete dveře z nichž vyběhne monstrum. Musíte ho obejít a to tak, že vyžiujete cestičky za sloupy – přeskákejte přes díry za sloupy a monstrum oběhněte. V dalším sále z podstavce vpravo vemte Dokument (3/9). Dorazíte do obrovského sálu s cestou tvořenou kousky podlahy. Než vyrazíte vpřed, podívejte se doleva, kde dole pod vámi je úzké cestička na jejímž konci je Dokument (4/9). Pak se vraťte a vydejte se cestou plnou skoků přes celý sál. Skoky nejsou zprvu náročné ale postupem času se mezery mezi kameny zvětšují. Je třeba dobře plánovat trasu (byť je jenom jedna), protože některé kameny jsou docela ukryté. V závěru cesty dopadnete na podstavec, kteý otevře cestu dál. Zbývá pár posledních skoků a jste z toho venku.

V chodbě budete mít vizi, kdy místnost zrudne. Pak ze podstavce vemte Dokument (5/10). Dorazíte do velkého sálu s římsou okolo. Stoupněte na podstavec a dovnitř vběhne monstrum, které se usadí v průchodu. Abyste se mu dokázali vyhnout, nalákejte ho, aby šel po vás, využijte římsy abyste jej oběhli a proběhněte dveřmi dál. Brzy se ocitnete v ohnivé vizi. Přímo před vámi na úzkém můstku je monstrum. Nalákejte ho a couvejte před ním. Až nebude kam ustoupit, vyražte vpřed a v rychlosti ho oběhněte z té strany, kde je víc místa. Na konci mostu se vrátíte zpět do sálů. Dojdete do velké místnosti s podstavci na nichž leží Dokument (6/9), Dokument (7/9), Dokument (8/9) a Dokument (9/9). Po sebrání dokumentů se otevře schodiště k východu a tím hra končí.