Painkiller 1

Painkiller se velice podobá známému Serious Samovi ve kterém šlo jen o zabití všech monster, které na vás vyběhnou a následný přesun do další lokace. Tento základ je u Painkillera stejný, ale zatímco SS sází na různorodost protivníků, na jejich odlišnou taktiku, na vtipy, odlehčenou atmosféru a coop mod, Painkiller se zaměřuje na rozmanitost úrovní, často velice atmosférické prostředí, originální zbraně a jakési archievementy v podobě karet jež dodávají hráči nové schopnosti. SS i PK mají každý své klady i zápory a přestože mají stejnou myšlenku, dělí je od sebe celá řada věcí, takže se nedá říct, že hráč, který si oblíbil jednu sérii, bude spokojený i s tou druhou.

Grafická stránka Painkillera ve své době sklízela úspěchy, ale ani dnes není nijak špatná a ti kteří neholdují na moderních hrách a nevybírají hry jen podle grafického zpracování budou spokojeni. Nečekejte žádné bombastické efekty ani jemné detaily textur, avšak připravit se můžete na vizuálně solidní zážitek. Ani s odstupem let není Painkiller ošklivá hra. Navíc využívá slavný fyzikální engine Havoc, který však může na některých novějších systémech způsobovat neplechu – jsou ojedinělé případy, kdy se objekty ve hře chovají podivně.

U her tohoto typu jsou důležité prostředky k likvidaci monster, čili dostupné zbraně. Těch sice mnoho není, vlastně jen 5, ale vzhledem k tomu, že má každá minimálně dvě funkce je počet dostatečný (celkem 12 funkcí). Kromě toho jsou zbraně vysoce originální a najdete zde kousky, které u jiných FPS nemají obdoby nebo jste snad už někde viděli strojek na metání vrhacích hvězdic? Co se týče nepřátel tak v každé úrovni najdeme přibližně tři nové druhy, což je jistě dost, ovšem… pokud mám Painkillerovi něco vytknout pak bezpochyby běžná monstra. Jsou jich desítky druhů, avšak řada z nich má jen jeden cíl – hnát se za vámi a praštit vás. SS předvedl podstatně méně monster, ale byly mezi nimi značné rozdíly a boj s nimi byl dynamický, jelikož na každého platila trochu odlišná taktika. V Painkilleru to tak slavné není. Naštěstí se vše snaží zachránit ta různorodost. V případě bossů je to mnohem lepší, neboť se jedná o hotové obry, kteří se povětšinou nedají jen tak zastřelit. Mnohdy je zapotřebí najít nějakou fintu a též je zapotřebí umět si poradit se spoustou různých útoků, jimiž bossové disponují.

Každý Painkiller je obohacen o možnost získávání karet za určité úkoly. Je to jakási verze dnes často viděných archievementů, za kterými se hráči ženou, aniž by k tomu měli smysluplný důvod – nebo vám snad svítící obrázek k něčemu je? Karty jsou však o něčem jiném, neboť každá karta může propůjčit určitou schopnost ulehčující hru, jako například větší poškození, sběr duší na dálku, vyšší rychlost atd. V každém Painkilleru čeká za každou úroveň přesně jedna karta a tyto karty je možné nakupovat za získané zlaťáky, které se povalují všude možně po úrovních. Karty se dělí na zlaté a stříbrné, přičemž ty zlaté mají omezenou dobu trvání, kdežto ty stříbrné fungují po celou úroveň. Počet karet ovlivňuje ještě jeden faktor a to přístupnost nejvyšší obtížnosti – pro její zahrání potřebujete nasbírat 23 karet.

Úrovní je 24 přičemž jsou rozděleny do pěti kapitol (na konci každé kapitoly čeká boss). Některé úrovně však nejsou přístupné na všechny obtížnosti, což si vynucuje opakované hraní, to pokud chcete projít opravdu vším co Painkiller nabízí. Na nejlehčí obtížnost jsou uzamčeny 3 úrovně a s každou vyšší obtížností se jedna úroveň zpřístupňuje. Abyste si zahráli všechny úrovně, musíte projít hrou minimálně dvakrát a ještě získat alespoň 23 karet. Jinými slovy znovuhratelnost je očekávána, jenže právě v tom tkví kámen úrazu. Komu se bude chtít absolvovat celou hru znovu kvůli jedné, či dvěma novým úrovním?! Mělo být možné nejprve zvolit úroveň a až poté vybrat obtížnost. Některé úrovně by hráč nemohl hrát pokud by nesáhl po vyšších obtížnostech, ale nemusel by kvůli nim hrát celou kampaň znovu. Způsob výběru úrovní a obtížností se Painkilleru holt moc nevyvedl.

Rozmanitost úrovní je obrovské plus a hráč není vázán prostředím ani historickou dobou jako tomu je u naprosté většiny podobných stříleček. V Painkileru procestujete středověké hrady, pohřebiště, katedrály, orientální paláce, ale i novější místa jako je věznice, nádraží, vojenská základna, doky, mostní konstrukce a mnohé další. Závěrečné úrovně kapitol bývají mnohem menší a stylizované do jakýchsi arén ve kterých svedete souboj s bossy. Ani tyto úrovně však nejsou nezajímavé, neboť prostředí každé z nich je jedinečné a kolikrát vyloženě vražedné.

Nedílnou součástí Painkillera jsou tajné oblasti, které obvykle obsahují munici, brnění, či zlato navíc. Zatímco ve spoustě jiných her, kde jsou secrety přítomny, stačí prošmejdit každý kout, či otevřit skryté dveře, Painkiller představuje opravdovou výzvu. Většina secretů se dá získat za pomoci velmi přesného skákání a to vyžaduje nejen bedlivě sledovat okolí a pátrat po secretu, ale především vymyslet, jak se k danému secretu dostat a též se naučit svoji postavu ovládat. Může to znít divně, ale není to vůbec jednoduché. Jsou tu perličky jako například zvýšení rychlosti za pomocí řetězce skoků, anebo možnost vytvořit si pomocí jedné zbraně „odrazový můstek.“ Secrety jsou dělané především pro poctivé hardcore hráče a ne pro ty, co se ženou za závěrečnými titulkami a míjejí to, co dělá Painkiller Painkillerem.

Co říci závěrem? Painkiller je stará dobrá odreagovačka, která má co nabídnout i současným hráčům, kteří nepotřebují velké výbuchy, hromady scriptů a maskovanou primitivnost viděnou v dnešních FPS. Painkiller si na nic nehraje – nemůže zabalit hratelnost do grafického kabátku, či příběhu, jako to dělá spoustu moderních her. Místo toho vytahuje na hráče frenetickou akci, přehledný jednoduchý koncept, velice poutavé prostředí i poctivou hratelnost a přesto dokáže pobavit.

Painkiller je více než 12 let stará hra. Sehnat v dnešní době originální krabicovou verzi nemusí být snadné. Větší šanci máte s nalezením nějaké edice, jež v sobě kompletuje více dílů. Pokud ale chcete ozdobit svoji sbírku klasickou krabicovou verzí jednotlivých dílů, šance možná stále ještě je. Původní hra má tu výhodu, že pochází z Polska a dočkala se u nás oficiálního počeštění (včetně dabingu). Obojí přispívá vysokým nákladům a vysoké náklady přispívají šanci, že i po takové době najdete obchod, který má na skladě ještě pár kusů Painkillera.
Pokud se spokojíte s digitální verzí, na Steamu je hra ke koupi za zhruba 300 Kč, a to včetně druhého dílu (respektive datadisku).

Hodnocení – 85%
Délka – cca 10h


 

Návod

Herní mechanismy

1. Karty

Pokud hrajete na obtížnost 2 (Nespavost) nebo vyšší, můžete v každé úrovni vyhrát kartu. Pro její získání stačí splnit úkol, který je pro každou úroveň přiřazen. Úkoly jsou to různé, jako například zabití všech nepřátel, sebrání veškeré munice, nalezení tajných oblastí, dokončení úrovně v časovém limitu a mnohé další.
Karty vám usnadňují průchod úrovněmi a dělí se do dvou kategorií – zlaté a stříbrné. Když už nějakou kartu máte, můžete si ji do následující úrovně vzít (na desce úrovní). K tomu však potřebujete peníze, neboť každá karta něco stojí. Pamatujte, že odložení karty z aktivního slotu zpět do balíčku vám vrátí jen polovinu její hodnoty. Navíc ne vždy platí, že nejdražší karta je také nejlepší, a proto je třeba si vždy promyslet jaké karty zvolit a zohlednit při tom nejen jejich cenu a následující úroveň, ale také úkol, který budete plnit.

Zlaté karty
Zlaté karty působí 30 sekund a je možné je použít jen jednou (Painkiller, Battle out of hell, Overdose) nebo třikrát (Resurrection, Redemption, Recurring Evil) za úroveň. Jak dobu trvání, tak i počet použití jde pomocí některých karet zvýšit.
– V Painkiller, Battle out of hell a Overdose je možné mít do úrovně nakoupené až tři karty (s tím, že se použijí všechny najednou) a v Resurrection, Redemption a Recurring Evil pouze jednu. Obecně je vhodné používat tyto karty uvážlivě, ale nezapomínejte, že je máte zakoupené. 
– Ve většině úrovní vás na závěr čeká nějaký těžký boj, takže pokud jste nikde jinde nenašli vhodnou příležitost, tak tady se určitě vyplatí karty použít.

Stříbrné karty
Stříbrné karty učinkují po celou úroveň a obecně se dá říci, že jsou lepší (ale také dražší), než karty zlaté.
– V Painkiller, Battle out hell a Overdose je možné mít do úrovně zakoupené až dvě karty a v dalších pokračováních pouze jednu. Většina stříbrných karet ovlivňuje zdraví, brnění a duše.
– Pokud hrajete na obtížnost Trauma, jsou všechny karty související s dušemi k ničemu, tak na to pamatujte. 

 

2. Duše

Po každém nepříteli zbude zelená nebo červená duše. Sbíráním duší se můžete nejen proměnit v démona (za 66 duší) ale i vyléčit. Také jsou speciální duše, které vás pouze vyléčí.
Zelená duše – Přídá 1b. zdraví a to do max. hodnoty 250b. Zbývá po běžných monstrech.
Červená duše – Přidá 6b. zdraví a to do max. hodnoty 250b. Zbývá po silných monstrech.
Bílá duše – Jejím sebráním si nepomůžete k přeměně v démona. Bývá roztroušena různě po úrovních a přidá 25b zdraví a to do max. hodnoty 100b.
Zelenočervená duše – Bývá většinou na těžko dostupných místech, obvykle v tajných oblastech. Je velmi vzácná a jejím sebráním si nepomůžete k přeměně v démona. Duše přidá 100b. zdraví a to do max. hodnoty 250b.

 

3. Podoba démona

Po sebrání 66ti duší se na omezenou dobu proměníte v démona. Okolní svět se zbarví do černobíla a všichni nepřátelé budou červeně zvýraznění. Dokud jste démon, není možné vás zranit a každým výstřelem zabijete jakéhokoli nepřítele.
Obecně platí, že duše je dobré sbírat nejen kvůli získanému zdraví, ale i díky této proměně, kterou si můžete naplánovat na vhodnou dobu a vytěžit z démonské podoby co nejvíce.

 

4. Zlato

Painkillerovská tvrdá měna… je hned několik způsobů jak získat peníze na nákup karet.
1. Klasický způsob je ničení předmětů (urny, truhly, sudy…) a sbírání zlaťáků, které po nich zůstanou. Jediná zajímavá věc je, že po sebrání jedné mince vám přibudou 2 zlaťáky
2. Pokud seberete svatý předmět (zlatý kříž nebo pohár) získáte 100 zlaťáků. Vyplatí se tyto předměty sbírat ale často jsou v tajných oblastech, kam není snadné se dostat.
3. Pomocí zbraně Pain / Killer (konkrétně funkcí Killer) můžete přitahovat padlé nepřátele. Pokud mrtvolu zasáhnete vícekrát, vypadne z ní zlatý prsten v hodnotě 15 zlaťáků. Můžete střílet do mrtvoly dál dokud z ní nevypadne až 5 takovýchto prstenů. Občas naleznete v úrovních ohořelé mrtvoly, z nichž jde také získat prsteny. Tyto mrtvoly nikdy nezmizí takže není problém si trochu přivydělat. V podstatě se dá říci, že když naleznete ohořelou mrtvolu, nalezli jste 75 zlaťáků a to vůbec není málo.
4. Poslední možnost jak získat zlaťáky je rozstřelit něčím výbušným (raketomet, granátomet,…) mrtvolu nepřítele, která je ve vzduchu. Zkrátka je nutné zabít nepřítele tak aby mrtvola vyletěla do vzduchu a následně ji rozstřelit dřív než dopadne na zem. Ideální na to je raketomet. Výsledkem je zlatý drahokam v hodnotě 20 zlaťáků. Když jsou nepřátelé ve skupině, je velká šance drahokam získat.

 

5. Explozivní sudy

Říká se, že největším klišé PC her jsou obří krysy. Ty se jako nepřítel objevují snad v každém RPG. U FPS ale ono megaklišé představují explozivní barely a Painkiller není výjímkou. Dřevěné sudy, plechové barely i velké nádrže… to vše jsou předměty, které po zásahu explodují. Výbuch může zabít nebo alespoň poškodit okolní monstra, tudíž střela do sudu udělá někdy více práce než cílená likvidace monster. Výbuch však může poškodit i vás.
Mějte na paměti, že exploze může zničit některé specifické objekty jako jsou obří bedny, či poškozené stěny, které jiným způsobem zničit nelze. Obvykle se za takovými překážkami dají nalézt tajné oblasti.
Existují i speciální druhy explozivních předmětů…

Petardy
– Keramické nádoby s petardami se vyskytují v mnoha dílech celé série. Obvykle jsou k vidění jen v malém množství a výjimku představuje úroveň Palác z tohoto dílu PK. Po zničení nádoby vyletí vybuchující petardy vpřed, tedy tím směrem, jak jsou položeny. Při vhodném načasování lze petardami poškodit celé skupinky nepřátel.

Bílé barely
– Bílé plechové barely jsou vzácné a vyskytují se snad jen v prvním Painkillerovi. Zdánlivě jsou stejné jako běžné zelené barely, ale ve skutečnosti je jejich exploze mnohem silnější. 
– Bílý barel bývá kolikrát prostředkem ke zničení nějakého objektu a k otevření cesty dál. V takovém případě platí, že barel nejde odstrčit, tedy že je napevno umístěn, aby zničil přesně to, co zničit má.

 

6. Hvězdičky

Statistiky pro každou úroveň jsou rozděleny a obsahují dvě části. V první jsou počty zabitých, sebrané duše a sebrané zlaťáky. Ve druhé jsou sebraná brnění, munice, svaté předměty, nalezené tajné oblasti a zničené předměty. Za tuto pětici statistik dostáváte na konci úrovně zlaté hvězdičky (samozřejmě je musíte splnit). Celkem tedy můžete nasbírat z každé úrovně 5 hvězdiček ale není vůbec snadné je získat. Pojďme si je podrobně popsat.
1. Sebraná brnění – Obecně asi nejjednodušší na splnění. Brnění nebývá v úrovních moc a navíc jsou často na dobře přístupných místech. Jediný problém bývá v tom, že nemůžete sebrat horší brnění než to co máte na sobě. Pokud tedy máte na sobě např. Zlaté brnění, musíte se dostatečně poškodit, aby pro vás bylo výhodnější mít brnění jiné, jinak vám hra nedovolí ho sebrat.
2. Sebrané svaté předměty – Zde je to už mnohem horší. Svaté předměty se většinou nachází v tajných oblastech a jejich získání není nic snadného. Jediná výhoda je v tom, že svaté předměty svítí a snadno je uvidíte. Jejich podoba je různá, můžou to být zlaté kříže nebo poháry. Sebráním jakéhokoliv svatého předmětu získáte navíc 100 zlaťáků.
3. Sebraná munice – Munice bývá v každé úrovni spousta a k jejímu nalezení je třeba pozorně prohledávat každou místnost (často bývá i v tajných oblastech). V některých úrovních je vinou bugu munice méně než kolik uvádějí statistiky. V tomto případě není možné získat hvězdičku.
4. Zničené zničitelné objekty – Tohle sice může vypadat těžce ale většinou to tak není. Zničitelné předměty jsou například truhly, misky, odpadkové koše, lavičky, urny, sudy, bedny apod. Obvykle se jedná o předměty, které explodují anebo po nich zůstanou nějaké zlaťáky. Často se stává, že v úrovni je více nebo méně předmětů, než kolik udávají statistiky. V prvním případě je to v pohodě (a navíc máte větší šanci získat hvězdu) ale v tom druhém dochází k problému.
5. Nalezené tajné oblasti – Velice těžké k nalezení. Tajné oblasti mohou být všude ale většinou je k nim zapotřebí skákání. V tomto případě pomůže karta Rychlost. Obsah tajných oblastí je také velice rozmanitý. Mohou tam být náboje, svaté předměty, brnění a někdy i monstra. Pokud nemůžete nějaké oblasti najít a už nevíte kudy kam, zkuste vyhledat videonávody na Youtube.
Odměna – Pokud se vám podaří získat všechny hvězdy ve všech úrovních, budete moci používat zlaté karty kolikrát chcete.

 

7. Powermad

Pokud vám pro dosažení hvězdičky chybí nějaký zničitelný předmět nebo munice a nemůžete je nikde najít, může se jednat o bug. Ani Painkiller není bezchybný a ani všechny patche, jež tvůrci přednesli, nezachrání riziko takovýchto nepříjemností. Naštěstí existuje fanoušky vytvořený program Powermad. Powermad by měl opravit statistiky, tak aby bylo možné získat všechny hvězdy.
Powermad dále opravuje jiné bugy a přidává spoustu cheatů.

Powermad-Painkiller

 

8. Odemčení úrovní

Úrovně Továrna, Žalář a Les jsou na některé obtížnosti uzamčené. Pokud si je chcete zahrát na svoji oblíbenou obtížnost, nemusíte zoufat – tato utilitka vám to umožní! Jediné, co potřebujete je v adresáři hry vyhledat složku Data-Lscripts a zde vytvořit novou složku s názvem „HUD“ (bez uvozovek). Do této složky tento soubor po rozbalení vložte.

Levels

 

9. Démonická lebka

Démonická lebka je vzácný artefakt, který na malou dobu (asi 30 sekund) vylepší zbraně. Po jejím sebrání okraje obrazovky zčervenají a vlastnosti zbraní se změní k lepšímu, takže například brokovnice bude mít menší rozptyl, zmrazovač zmrazí nepřítele na delší dobu, kůly poletí po přímce, granáty budou po výbuchu zapalovat okolí, kulomet bude účinnější, hvězdice doletí dál, atd. Vzhledem k její vzácnosti a účinku je dobré rozmyslet si, kdy lebku použijete (resp. seberete).
Úrovní, kde se lebka vyskytuje je jen 8! Vůbec první démonická lebka se nachází až v polovině hry a ještě v tajné oblasti.

 

10. Obtížnosti

Painkiller nabízí celkem čtyři úrovně obtížnosti, přičemž každá má svá specifika.

Snění
Nejsnazší obtížnost obsahuje pouze 21 úrovní
– Není možné získávat karty.
– Nepřátelé způsobují velmi mále škody
– Každé monstrum (včetně bosse) má jen 75% zdraví.
– Každý průchod checkpointem vyléčí na maximální hodnotu.
Obecně se tato obtížnost vyplatí jen pro absolutní nováčky FPS stříleček.

Nespavost
Klasická obtížnost nabízí 22 úrovní
– Již je možné získávat karty.
– Nepřátelé způsobují běžná zranění
– Stále dochází k automatickému léčení na checkpointech.
Obtížnost vhodná pro průměrné hráče stříleček.

Noční můra
Vyšší obtížnost nabízí 23 úrovní.
– Nepřátelé způsobují ještě větší škody
– Checkpointy již neléčí, což výrazně zvedá důležitost léčiva
– V každé muniční bedně je o polovinu méně munice
Obtížnost pro zkušené hráče, která nabídne nejednu opravdu náročnou situaci.

Trauma
Nejtěžší obtížnost hry nabízí 20 úrovní (oproti Noční můře jednu novou úroveň, ale jinak o čtyři méně).
– Je zpočátku uzamčena a zpřístupní se za zisk 23 karet.
– Nepřátelé způsobují extrémně vysoké škody.
– Není možné libovolně uložit hru (automaticky se ukládá na checkpointech).
– Po nepřátelích nezůstávají žádné duše (některé úkoly nejdou splnit a pár karet je k ničemu).
Obtížnost pro opravdové hardcore hráče.

 

11. Jak dokončit hru na 100%

Painkiller má celkem dvě verze zakončení příběhu.
– Špatný se přehraje po dohrání hry na obtížnosti 1-3
– Dobrý shlédnete až po dohrání hry na Traumu.
Je třeba podotknout, že další díly PK vycházejí z toho špatného konce… nicméně, kdo touží po tom splnit hru na 100% čeká ho dlouhá cesta. Budete si totiž muset celou hrou projít minimálně dvakrát. Tady je postup, jak co nejrychleji dohrát hru na 100%. A ještě upozornění – když zahajujete novou hru, budete vždy dotázání, zda chcete ponechat vyhrané karty a zlato. Samozřejmě si je ponechte!
1. Hrát Noční můru a získat všech 23 dostupných karet
1a. Pokud je pro vás Noční můra příliš složitá, sáhněte po Nespavosti a získejte všech 22 dostupných karet. Následně spusťte Noční můru a vyhrajte kartu v nově odemčené úrovni Žalář. Protože už máte spoustu karet z Nespavosti, měli byste si s Noční můrou hravě poradit.
2. Spustit obtížnost Trauma a vyhrát kartu v nově odemčené úrovni Les.
3. Dokončit kapitolu IV, čímž skončí hra a přehraje se dobré zakončení. (Kapitola V není na Trauma obtížnosti přístupná).
Gratuluji, nyní máte Painkiller dohraný na 100% !


 

Přehled úrovní

I. Kapitola

První kapitola se vyznačuje lehkými, krátkými a nijak rozsáhlými úrovněmi. Nepřátelé jsou snadno zabitelní a jen málokdo z nich je schopen útočit na dálku. Úrovně spojuje motiv náboženství, neboť všechna místa, která projdete s ním úzce souvisejí. Již během této kapitoly získáte tři zbraně, ale munice do některých funkcí (konkrétně Zmrazovač a Granátomet) se vyskytuje jen velmi vzácně.
Celkový počet nepřátel v kapitole je 579

 

1. Hřbitov

Hřbitov je vůbec první úroveň legendární střílečky a hned přichází s temným, nepříliš přivětivým prostředím, které by sedlo více hororové FPS než ryzí akci. Painkiller se však vyznačuje jen lehce hororovým nádechem, nikoli budováním silné atmosféry. Celý hřbitov se skládá ze dvou větších prostranství. Na tom prvním je vstupní brána a na druhém kostel. Z obou pak vedou cesty k větším hrobkám.
Úroveň je sice první a měla by být velmi snadná, ovšem v uličkách mezi hroby je těžké vyhýbat se hordám kostlivců. Situaci nezlepší ani mocný démon na konci. V úrovni je navíc jen jedno léčení.
Můžete si všimnout, že jména na náhrobcích jsou polská, ostatně tvůrci pocházejí z Polska.

Nepřátelé – 150
Tajné oblasti – 4

Herní doba – cca 20:00

Pain / Killer

1. Funkce: Roztočí čepele, které jsou na těsnou vzdálenost smrtící.
2. Funkce: Vystřelí hlavici, která dokáže po zásahu slabší nepřátele nejenom zabít ale přitáhnout blíže k vám. Pokud se hlavice zabodne do zdi vytvoří se mezi hlavicí a zbytkem zbraňě paprsek, který si lehce poradí s menšími nepřáteli. Hlavici je možné kdykoli vrátit zpět do zbraně. Pokud se hlavice nezasekne do žádné zdi, vrátí se po chvíli letu zpět.
3. Funkce: Po roztočení čepelí a současnému vystřelení havice se točící čepel může provrtat skrz několik nepřátel najednou. Tím může zabít nebo alespoň zranit celou řadu nepřátel. Po chvíli se čepel vrátí zpět.
– Základní zbraň dostupná už od začátku. Její hlavní výhodou je, že nepotřebuje munici. Rozhodně ale nejde o zbraň, která je v porovnání s ostatními k ničemu. Je dobré se se zbraní naučit perfektně zacházet – kombinovat výstřel hlavice s výstřelem ostří, naučit se používat hlavici k získávání drahokamů z mrtvých a umět využít hlavici ke zvedání sám sebe k dosažení tajných oblastí.
– Střílejte hlavicí do ohořelých těl – ziskáte drahokamy (max. 5×15)

– Opakovaně a rychle střílejte hlavici na lehký nezničitelný předmět, na kterém stojíte – předmět se bude zvedat do vzduchu a vy s ním. Je to šance jak doskočit na vysoká a nepřístupná místa
– Přitahování objektů na dálku. Zaměřte se na lehký předmět a opakovaným výstřelem hlavice ho přitahujte k sobě
– Odstrkování předmětů – zaměřte se na pohyblivý předmět a roztočte čepele. Přibližte se k předmětu a čepelemi strkejte do předmětu.
– Vystřelení roztočených čepelí projede těly slabých nepřátel jako nůž máslem. Couvejte před nepřáteli, aby se seřadili do řady a rozstřelte je čepelí
– Vystřelte hlavici nechte ji zabodnout do úzké chodby. Nechte slabé nepřátele, aby do paprsku nabíhali jeden po druhém – zničíte je všechny bez námahy

Brokovnice / Zmrazovač

1. Funkce: Výstřel z brokovnice. Nepřesný, s velkým rozptylem ale zblízka smrtící.
2. Funkce: Vystřelí z červené nádržky na zbrani zmrazovací paprsek, který je schopný většinu protivníků zmrazit. To je na chvíli zastaví a navíc je možné je zničit jediným zásahem.
– Pravděpodobně nejběžnější zbraň. Ani silní nepřátelé nemají proti kombinaci zmrazovače a brokovnice šanci. Na velké vzdálenosti je však k ničemu, rychlost střelby je nízká a velké hordy nepřátel také nedokáže zastavit. Pro běžné používání je dobré vědět, že výstřel nádržky je možný téměř současně se střelbou brokovnice. To umožňuje mnohem rychlejší likvidaci.
– Zmrazovač platí i na některé nepřátele s červenou duši – Popravčí, Lebkouni, Malomocní kněží… nikdo z nich neodolá. Zvažte ale, jestli to stojí za to, nakonec bitka s těmito nepřáteli může být zajímavá.

– Zmrazovačem je možné zmrazit i nepřátele se štíty – Templáři. Jejich štít však i nadále bude střely pohlcovat.
– Některé nepřátele zmrazit nejde (např. malí skládací kostlivci, tanky, děla, duchové v Pekle)
– Munice 100 / 100

Zombie bojovník (63 HP)
– Kostlivec v brnění s mečem. Často vyskakuje přímo ze země. Pohybuje se dost pomalu a není těžké si před ním držet dostatečný odstup. Při útoku se nejdříve napřáhne a až potom provede sek mečem.
– Pokud mu Zombie válečník usekne hlavu, kostlivec se pouze chvilku otáčí kolem své osy s napřaženým mečem načež sám zemře. Stačí se k němu nepřibližovat.
– V 3. úrovni (Katakomby) potkáte novou verzi bojovníka, který má palcát. Je ale přibližně stejně nebezpečný, jen s tím rozdílem, že pokud ho Zombie válečník připraví o hlavu, nebude stát na místě, ale půjde stále vpřed a bude máchat palcátem okolo sebe.
– Vhodná zbraň – Brokovnice

Banshee (111 HP)
– Stará shrbená babizna, která sice nevypadá nebezpečně, ale je to přeci jen zvláštní protivník. Nemůže vám ublížit, ale zblízka vás muže podrápat, což způsobí na chvíli ztmavení vidění. Na dálku pak může vřískat, což vyvolá mnohem delší zatmění. Nejnebezpečnější je tedy ve skupině s jinými nepřáteli a proto by měla být cílem číslo jedna. Po zabití čarodějnice z ní vylétne hejno havranů.
– V Overdose se na konci úrovně Strašidelný les nachází obří verze Banshee, která má 500 HP.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Brokovnice

Zombie válečník (129 HP)
– Pohybuje se rychleji než kostlivec a navíc jsou jeho údery mečem mnohem rychlejší. V druhé ruce má malý štít, kterým vás snadno odstrčí. Důležité je se k němu vůbec nepřibližovat.
– V  3. úrovni (Katakomby) potkáte jinou verzi válečníka, který vypadá více jako fantasy netvor, než nemrtvý.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Černý démon (1000 HP)
– Velice tvrdý obr v brnění, který dokáže vystřelovat rychle letící ohnivé koule. Zblízka dokáže rozdávat velmi silné rány pěstí. V boji s ním je třeba být neustále v pohybu a nepřibližovat se k němu. Když je zasažen, většinou se zastaví a zakloní, což vám umožní couvnout a znovu vystřelit.
– Ve hře je pouze jeden Černý démon, byť někteří další nepřátelé se mu hodně podobají.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Odolnost

Zranění, která utrpíte budou jen poloviční
– Jedna z nejslabších karet, která má význam hlavně při setkání s nepřáteli, kteří způsobují velká poranění.
– Úkol – Dokončit úroveň
– Jednoduchý úkol, který nelze nesplnit. Karty začnou hrát roli už na počátku hry. Taková malá ochutnávka. 🙂
Cena – 100

 

 


 

2. Átrium

Zajímavá úroveň vynikající především prostou, leč líbivou architekturou. Kromě několika chodeb a chodbiček jsou zde dvě nádvoří s podloubím, kde se nachází několik menších místností. Dále tu je také patro (nad podloubím), kam je možné se dostat po schodišti. Hlaví část komplexu patří prostorné svatyni. Přibližně polovina úrovně se odehrává na nádvořích za mírného deště. Příjemná krátká úroveň s ponurou atmosférou.
Úroveň se vyznačuje spoustou explozivních sudů. Ty mohou pomoci, ale i hodně zkomplikovat boj.
V úrovni je také možné získat Kolíkovač, ačkoli jen v tajné oblasti.

Nepřátelé – 188
Tajné oblasti – 4
Herní doba – cca 15:00

Tajné zbraně
Kolíkovač / Granátomet – V místnosti se sloupy (skoro na počátku úrovně) běžte po schodišti na protější balkon. Před balkonem je místnost s truhlami a v té velké je Kolíkovač. Klasicky Kolíkovač seženete až v další úrovni.

Kolíkovač / Granátomet

1. Funkce: Vystřelí rychle letící kůl, který dokáže menší nepřátele přišpendlit ke zdi. Dráha letu kolíku není přímá ale kolík letí po určité parabole, proto je nutné dobře odhadnout vzdálenost.
2. Funkce: Vystřelí granát, který vybuchne hned při kontaktu s nepřítelem nebo po nějaké době. Granát má velmi omezený dostřel.
– Zbraň, která slouží především proti osamoceným vzdáleným nepřátelům nebo proti velkým skupinám slabých nepřátel. Naučit se správně vystřelovat kůly vyžaduje cvik a dobrý odhad vzdálenosti cíle. Granátomet je na ovládání naopak snadný a jeho hlavní výhoda tkví v možnosti likvidovat nepřátele ukryté za rohem, či nějakou překážkou. Nejzkušenější hráči dokážou granát ještě ve vzduchu odpalovat kůlem, čímž dojde k okamžitému výbuchu.

Při hře bez zaměřovače je kolíkovač podstatně obtížnější na míření. Na druhou stranu každý zásah na velké vzdálenosti potěší o to víc 🙂
Vystřelený granát je možné rozstřelit kůlem. To může být někdy užitečné, jenže s tímhle si běžný hráč neporadí. Perfektní míření i načasování je obzvláště v boji těžko proveditelné
– Těla je možné přišpendlit ke zdi a následně díky Painkilleru snáz vytlouct drahokamy.
– Munice 100 / 100

Zlý mnich (64 / 75 HP)
– Mnich v šedé kápi a bez tváře. V rukou třímá velkou sekeru, kterou mimo klasického sekání dokáže i vrhat. To ale využije až po větším zranění a hned po hodu sekery umírá. Nejlepší taktika je tedy důkladná likvidace silnou zbraní a využití krytu.
– V úrovni 4. (Katedrála) se vyskytuje nová verze mnicha, který má 75 HP a nosí zelený plášť. Má dvě sekery. Jednu z nich po vás hodí a tou druhou seká zblízka. Po dostatečném zranění vrhne i druhou. Může také hodit obě dvě sekery najednou, což je poměrně nebezpečné. V každém případě po ztrátě obou seker sám od sebe umírá.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Brokovnice

Psychonun (129 / 132 HP)
Klasická smrtka s kosou, která dokáže způsobit větší zranění. Při pohybu se vznáší kousek nad zemí a jakoby se kolébá, takže je těžké ji zasáhnout. Z toho důvodu je nevhodné použít přesné zbraně.
– V úrovni 4 (Katedrála) se vyskytuje nová verze Psychonun, která má. Je podobná jako normální smrtka, ale vydrží o malinko víc (132 HP). Po dostatečném zranění jí spadne z hlavy přilba. Navíc dokáže na dálku vystřelit ohnivou kouli, která na chvíli znemožní střelbu. Opět se při pohybu kolébá a je obtížné jí trefit zdálky.

– V Overdose se v úrovni Asteroidy nachází modrá verze Psychonun, který je o trochu rychlejší.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Ďábelský mnich (120 HP)
– Nevydrží sice moc, ale v rukou třímá zvláštní a hlavně velmi nebezpečnou zbraň. Na jedné konci je normální čepel a na straně druhé nádoba naplněná zeleným plynem. Po zásahu tímto plynem se váš pohyb výrazně zpomalí a pro mnicha tak není problém vás rozsekat. Navíc po jeho zabití tento plyn ještě chvíli uniká ze zbraně. Nejlepší je likvidace z dálky a když už jste zpomalení, střílet kolem sebe a snažit se rychle utéct.
– V 4. úrovni (Katedrála) potkáte novou verzi mnicha který má červenou nádrž. Červený plyn nezpomaluje, ale přímo zraňuje.
– V Overdose v úrovni Asteroidy se vyskytuje verze mnicha, která má modrou nádrž. Tato nádrž však odpovídá té zelené – zpomaluje.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Brokovnice

Spěch

Vše kolem vás se pohybuje 2x pomaleji
– Karta která má význam hlavně při boji s velkým počtem nepřátel protože vám dovolí rychleji mířit.
Úkol – Zničit všechny předměty
– Zničení předmětů vyžaduje návštěvu některých tajných oblastí. Přesto stačí pouze otevřít závěrečný portál a důkladně projít celou úroveň znovu. Vzhledem k její malé velikosti by nemělo být těžké zbylé předměty nalézt.
Cena – 100

 


 

3. Katakomby

Velmi temná úroveň odehrávající se téměř celá pod zemí. Kromě všudypřítomné tmy jsou prostory katakomb přeplněny rakvemi a hroby. Úzké chodby podepřené ztrouchnivělými trámy, několik větších sálů se sloupy a bezedné propasti přehrazené dřevěnými mosty. V samém nitru je pak velká propast s lávou a netvoři vytesaní do skály. U dlouhého mostu se také nachází Kolíkovač.
Úroveň měla být původně přístupná až od 3. obtížnosti.

Nepřátelé – 112
Tajné oblasti – 4
Herní doba – cca 15:00

Vampýr (100 / 500 HP)
– Vzdáleně připomíná člověka a dokáže házet nože. Před nimi je těžké uhnout a vzhledem k frekvenci hodů se z něj stává velmi nebezpečný protivník.
– Po dostatečném zranění se Vampýr promění na velkého Vampýra, který nejenom že hodně vydrží, ale na malou vzdálenost dokáže házet kusy masa. Před kusy masa je snadné uhnout, ale zabít upíra už tak snadné není. Nejlepší je něčím silným zničit malého upíra (s noži) čímž k žádné přeměně nedojde.

Vhodná zbraň – Kolíkovač, Granátomet

Vampýr se sudem (30 HP)
– Nebezpečný protivník, který v rukou nese sud s výbušninou. Jakmile se k vám přiblíží sud i s ním vybuchne a způsobí velké zranění – mnohdy rovnou smrt. Ideální je likvidace z dálky (stačí střela do sudu). Výbuch může také snadno poranit okolní nepřátele.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Proto Vampýr (99 999 HP)
– Nezničitelný protivník na kterého neplatí ani zmrazovač. Není naštěstí moc rychlý a útočí jen zblízka pěstmi. Funguje na něj pouze denní světlo. Vzhledem k tomu, že je ve hře jen jeden, stačí ho dostat pod světlo. Není to ale tak snadné, jak se zdá. Nejprve je nutné zničit prkna u stropu, která blokují paprsky slunce. Poté to chce netvora nalákat do sloupu světa a když už je blízko, přeskočit propast a uhnout mu.
Vhodná zbraň – X

Strážce duší

Duše zůstanou o chvíli déle
– Usnadňuje léčení ale hlavně se hodí při získávání karet, kdy jsou duše nezbytné (Opera, Doky, Opuštěná továrna).
Úkol – Zabít všechny nepřátele
– První stříbrná karta je již ta třetí. Zabít všechny nepřátele není těžké – chce to jen projít každou místnost a nehnat se vždy jen za checkpointem.
Cena – 500

 

 


 

4. Katedrála

Katedrála působí velkolepým a monstrózním dojmem. Především hlavní místnost stavěná do tvaru kříže je velice působivá. Kromě toho jsou zde podzemní prostory s pohřebními komorami a dvě křídla. Jedno z nich je hodně poničené a podlaha je rozpadlá. Katedrála je výjimečná úroveň tím, že se zde nachází vůbec jediný miniboss ve hře. V úrovni se také nachází další Kolíkovač. Je na schodišti cestou z krypty a obsahuje munici granátometu.

Nepřátelé – 128
Tajné oblasti – 3
Herní doba – cca 20:00

Obří Vampýr (4000 HP)
– Obrovský protivník představující minibosse. Díky své velikosti má omezený prostor k pohybu. Vyskytuje se v hlavní síni katedrály. Dokáže zatřást budovou tak, že na zem dopadnou kusy kamene. Také po vás může kameny házet. Lze se mu snadno schovat v podloubí, kde na vás nemůže.
– Navzdory tomu, že jde o jakéhosi minibosse, není zase tak těžké ho zabít a tak větší nebezpečí při boji s ním, tvoři paradoxně řadoví nepřátelé.

Časový bonus

Působení karet se prodlouží o 10s
– Hodí se hlavně v boji s bossy, kde je nutné k získání karet využít každé vteřiny. Samozřejmostí je kombinace s alespoň jednou další kartou.
Úkol – Sebrat aspoň 500 zlata
– Poměrně snadný úkol. Pokud to i tak nedáváte, zkuste si pomoct nalezením svatého předmětu.
Cena – 100

 

 


 

5. Enkláva

5-enklava

Typická finálová úroveň kapitoly – velká aréna. Ta je v první kapitole stylizovaná do podoby hřbitova s chaoticky rozmístěnými náhrobky. Uprostřed je zřícenina větší krypty.

Nepřátelé – 1
Tajné oblasti – 0
Herní doba – cca 05:00

Požehnání

Základní zdraví se zvedne na 150 (maximální hodnota je pořád 100)
– Dobrá karta na většinu úrovní, dokud nejsou lepší (např. Vitalita). Je dobré pamatovat, že maximální hodnota zdraví se nezvedá.
Úkol – Zabít Necrogianta do 2 min
– Tohle už je drsný… ale karta stojí za to. I když na první pokus ji těžko získáte. Pokud se vám stále nedaří úkol splnit, vraťte se po získání karet Vztek a Hbitost. Požehnání je během druhé i třetí kapitoly zatraceně cenné a bylo by chybou ho minout.
Cena – 200

 

Boss 1 – Necrogiant (25 000 HP)

Finální boss první kapitoly je největší nepřítel v celé hře. Hotový super obr. Místo nohou má bodce a je ověšen řetězy. Děsivě vyhlížející monstrum má celou sadu smrtících útoků…
1. Jednoduše vás udeří, což vás odrazí dozadu
2. Bouchne pěstí do země, odkud vyleze skupina kostlivců s palcátem.
3. Umí nechat ze země vyjet ostré bodce. Těch je vždy pět a jdou snadno poznat podle prstů, které Necrogiant natahuje (když natáhne prst, okamžitě se ze země pod vámi vysune jeden bodec).
Když je netvor zbaven řetězů, přichází druhá fáze boje a on dokáže mnohem horší věci, přičemž ztratí možnost vyvolávat kostlivce.
4. Z úst se mu vypustí malé tornádo, které vás nejenom zamotá, ale také vyhodí do velké výšky, což vyvrcholí bolestivým pádem na zem
5. Poslední útok je vyplivnutí ohnivých kamenů, které po pár sekundách dopadnou na místo, kde stojíte.
Aréna: Přibližně kruhová, obehnaná vysokou zdí. Všude jsou hroby, kterým je třeba se vyhýbat. Zaseknutí o ně může být velmi nepříjemné. Po celé oblasti je několik altánků – čtvercové otevřené stavby kryté stříškou. Altánky jsou jediná místa, kde vám nehrozí zachycení tornádem. Uprostřed hřbitova je velká hrobka, kde je spousta nábojů včetně krabic smíšené munice. Také tu najdete čtyři žluté duše zdraví – 4×25, což je vlastně jediné léčení, které na boj máte. 100 bodů zdraví navíc… to není mnoho.

Popis boje:
Bez karet
– Přímo před vámi se v jednom altánku skrývá bronzové brnění. Až ho seberete, obcházejte podél zdi a berte si dostatek nábojů. Zároveň si udržujte od Necrogianta dostatečnou vzdálenost, aby na něj mohly dopadat kůly. Dávejte pozor na jeho údery do země při kterých vyskakují kostlivci s palcátem. Ty se snažte ignorovat, neboť budou přicházet pořád noví. Případně jim můžete pod nohy hodit granát. Před Necrogiantovým úderem uskakujte dozadu a pokud Necrogiant začne ‚počítat‘ bodce, neustále měňte směr běhu. Pamatujte si, že bodců, které při této akci vypouští, je vždy pět. Uprostřed, kolem jedné hrobky, se nachází spousta munice a hlavně čtyři léčení – když budete potřebovat vyléčit, můžete sem zajít. Střílejte do Necrogianta kolíkovačem, případně brokovnicí, to když se přiblíží.

Jakmile bude mít Necrogiant jen polovinu zdraví, začne ze sebe strhávat řetězy. Nechte ho být (i když je to teď snadný cíl) a najděte si nějaký altánek ve kterém se ukryjte. Rychle pobijte všechny kostlivce nebo vás v altánku utlučou. Když si Necrogiant strhne řetězy už nebude vyvolávat kostlivce, ale začne vypouštět tornádo. Zůstaňte za každou cenu v altánku, protože pokud vylezete, tornádo vás chytí a ztratíte spoustu zdraví (a taky orientaci). Vždy když tornádo ustane, Necrogiant vyplivne do vzduchu kameny, které za chvíli spadnou na místo, kde jste stáli, když je vyplivnul. Po skončení tormáda proto ihned vyběhněte a pospíchejte k dalšímu altánku. V běhu se snažte netvora několikrát trefit. Nyní bude pravděpodobně následovat další tornádo, ale je možné že Necrogiant začne vypouštět bodce. V tu chvíli rychle opusťte altánek a kličkujte k jinému. Důležité je nezmatkovat a je-li to možné, připravovat si další úkryt (altánek) už dopředu. Je nutné stále sledovat netvorovo počínání, abyste na něj mohli zavčasu reagovat. Postupujte tímto způsobem a snižujte Necrogiantovi zdraví jak jen to jde. Pokud je potřeba se vyléčit, musíte být velmi rychlí, aby vás nezastihlo tornádo. V případě, že se vám začne zdraví povážlivě zmenšovat, zvažte, jestli nebude lepší vše vsadit na jednu kartu – vyběhnout přímo k Necrogiantovi a pálit do něj co to jen jde. Tuhle metodu můžete klidně využít i v situaci, kdy má Necrogiant tak málo zdraví, že vás už nestihne zabít.
S kartami a na čas – Pokud vezmeme v potaz jen karty, které máte doposavad odemčené, vyplatí se Odolnost, Spěch a Časový bonus. Na začátku vezměte brnění, vytaste brokovnici a utíkejte k Necrogiantovi. Kružte kolem něj a střílejte ho. Až vám začnou docházet náboje, zaběhněte pro ně do středu arény k hrobce a vezměte si i léčení.
Jakmile si začne Necrogiant strhávat řetězy, palte do něj co to jde a snažte se vyhýbat kostlivcům. Když začne být Necrogiant opět nebezpečný, zapněte karty a perte to do něj dál. Nemáte čas na to se schovávat před tornádem a tak musíte netvora udolat pokud možno dříve, než tornádo vypustí. Pokud to nestihnete, pomůže vám karta Odolnost, která alespoň omezí utrpěná zranění. Nemělo by být zase tak těžké Necrogianta udolat i do minuty a půl.


 

II. Kapitola

V druhé kapitole vás čekají mnohem modernější lokace. Poprvé se setkáte s nepřáteli vyzbrojenými střelnými zbraněmi a nebudou chybět ani monstra s pokročilými magickými schopnostmi. Většina protivníků bude schopna útočit zblízka i na dálku. Díky nástupu nepřátel vyzbrojených střelnými zbraněmi se styl hry mění, neboť se více vyplatí využívat kryty a hledat výhodné palebné pozice. Místa, kterými budete procházet by se dala shrnout jako opuštěná, osamocená a odříznutá od světa.
Celkový počet nepřátel v kapitole je 707, tedy o 120 více než v první epizodě.

 

6. Žalář

6-zalar

Žalář je přístupný až od 3. úrovně obtížnosti.

Sice poměrně malá, ale přesto povedená úroveň, která se vyznačuje velmi depresivní ambientní hudbou. Kromě hlavní místnosti s celami zde najdete umývárnu, vězeňský dvorek, skladiště, jídelnu, obytné prostory, ošetřovnu a také popravní místnost s elektrickým křeslem. Silně atmosférická úroveň.
V chodbě mezi sprchou a jídelnou je k sehnání další brokovnice (zmrazovač)

Nepřátelé – 118
Tajné oblasti – 4
Herní doba – cca 15:00

Pekelný gangster (120 / 88 HP)
– Tlustý chlápek používající známý samopal Thompson. Střílí vždy po krátkých dávkách a i když není zrovna moc přesný, není dobré se mu zbytečně ukazovat. Pokud ho dostatečně poraníte, odhodí samopal a rozběhne se proti vám hlavou. Ať už narazí do vás nebo (v lepším případě) do zdi, tak zemře.
– V úrovni 6. (Žalář) se nachází i druhá verze gangstera, který vydrží méně (88 HP) ale používá masivní rotační kulomet, kterým
dokáže udělat z každého cedník. Naštěstí je velice pomalý a také chvíli trvá, než se mu kulomet zahřeje a začne střílet. Nejlepší je mít vyhlédnutý kryt a zabít ho rychlou a hlavně přesnou střelou.
Vhodná zbraň – Kolíkovač

Pekelný anděl – dozorce (90 HP)
– Tvor podobný člověku s přilbou na hlavě. V rukou má elektrický obušek ale není moc nebezpečný. Dokáže běhat velmi rychle, ovšem s pořádnou zbraní není problém ho zabít.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Automatický kulomet (? HP)
– Nejde o pohybujícího se protivníka, ale přesto může být smrtící. Stačí ho přehlédnout a následná palba do vás udělá své. Lepší je se pořádně rozhlížet kolem sebe a dávat na něj pozor. Kulomet má omezené palebné pole, ale stříli takřka okamžitě a tak je nejlepší ho zlikvidovat, aniž byste museli nasazovat krk – hezky granátem.
Vhodná zbraň – Granátomet

Naplnění

2x více nábojů z každé muniční bedny
– Výhodná karta především v úrovních, kde je munice málo. Díky ní budete moci také častěji využívat zbraně do kterých je munice vzácnější (kulomet, elektro).
Úkol – Nepoužít žádnou výbušnou zbraň (Granátomet, Raketomet)
– Na druhou obtížnost můžete na kartu zapomenout, ale to moc nevadí, protože na první dvě obtížnosti je munice ve hře obecně hodně. Ovšem od Noční můry výše přidává každý zásobník jen polovinu munice, takže tuhle kartu si rozhodně nenechte ujít. Nakonec její získání je snadné – pouze se vyvarujte explozivním zbraním.
Cena: 500


 

7. Opera

7-opera

Opera se od předchozích úrovní odlišuje na první pohled přívětivým prostředím. Obrovský hlavní sál s balkony a jevištěm je to nejzajímavější, co může nabídnout. Kromě toho zde jsou menší sály a schodiště která zdobí obrazy s ne vždy veselými motivy. Je zajímavé, jak moc autoři využívají jedinečné textury pro tvorbu obrazů nebo fresek. V této úrovni jich je plno. Do operního sálu se postupně dostanete přes kotelnu a požární schodiště, ale budete se moci procházet i po balkonech ze kterých je pěkný pohled dolů na jeviště. Úrovně v této kapitole působí vesměs mnohem moderněji než ty v první.
Na okraj zmíním, že při tvorbě této úrovně se tvůrci inspirovali Vídeňskou státní operou a to hlavně co se týče hlavního sálu s jevištěm.

Nepřátelé – 151
Tajné oblasti – 4
Herní doba – cca 20:00

Ninja (88 / 111 HP)
– Protivník vynikající především svou rychlostí. Dokáže vystřelovat smrtící (a hlavně rychlé) šipky ze své foukačky. Navíc dokáže extrémně zrychlit a přiblížit se k vám během okamžiku. Nindža tento sprint často ukončí úderem dlaně do vás. Není radno si s ním zahrávat.
– V 9. úrovni (Sněžný most) se vyskytuje nová verze ninji, který je zmrzlý a má více zdraví (111 HP). Tento má v rukou katanu a je s ní velice rychlý. Dokáže skákat do velké výšky a při dopadu vede horizontální útok. Umí také házet hvězdice a využívat kotoulů. Je velice obtížné ho trefit přesnou zbraní, proto jsou lepší zbraně s velkým rozptylem nebo kadencí.

Vhodná zbraň – Brokovnice, Kolíkovač

Ohnivý samuraj (99 / 135 HP)
– Další Japonský bojovník. Už několik metrů před vámi provede rychlý manévr který zakončí sekem svými meči. Na velkou vzdálenost je schopen vystřelit ohnivou kouli. Jediné, co vám hraje do karet je Samurajova velikost, díky které není těžké ho zasáhnout ani kolíkovačem.
– V 9. úrovni (Sněžný most) se vyskytuje nová verze samuraje, která je zmrzlá a má výrazně více zdraví (135 HP). V rukou nese dvojčepel. Je to poměrně nebezpečná zbrań a navíc s ní dokáže na dálku vystřelovat ledové koule. Pokud ho dostatečně zraníte, rozlomí svou zbraň a praští s ní do země. V okolí to vyvolá ledovou vlnu, která je velice nebezpečná. Po tomto útoku ale stejně umírá. Základem úspěchu v boji s ním, je ho dorazit dříve, než stihne spustit ledovou vlnu.

Vhodná zbraň – Kolíkovač, Brokovnice

Loki (90 HP)
– Zvláštní protivník, který dokáže skákat do velké výšky a svůj skok zakončuje prudkým sekem. Místo rukou a nohou má totiž ostré břity, které dokáže použít i ze země. Občas místo skoku, pouze vyvrhne několik malých pavouků. Hned po vyvrhnutí sám zemře.
Vhodná zbraň – Brokovnice

Pavouk (1 HP)
– Není to plnohodnotný nepřítel který se počítá do statistik, ale ublížit vám dokáže. Vzniká ze sebevraždy Lokiho anebo z mrtvoly rozsekáné Katem (protivník čtvrté kapitoly).
– Pavouk má několik vývojových stádií, při kterých zvětšuje svoji velikost, ale tím snižuje svoji rychlost. Sice zraňuje více, ale vydrží stále stejně a navíc je lehčí ho zasáhnout. Povyrůstá vždy po nějaké době a po třetím zvětšení následuje jeho exploze. Někdy se stane, že ke zvětšování nedojde a rovnou chcípne
– Způsob útoku pavouka je jednoduchý – pouze skáče na vás. Stačí počkat až dosáhne velikosti snadno zasáhnutelné a nebo dokud sám nezemře.
Vhodná zbraň – Brokovnice, Kulomet

Rychlost

Zvýší vaši rychlost
– Nejvíce ji využijete při získávání tajných oblastí především v páte kapitole. Díky ní se dá doskočit mnohem dál.
Opera – Sebrat aspoň 100 duší
– Úkol vůbec těžký není. V úrovni je ještě asi o 50 nepřátel víc, takže vůle je značná.
Cena: 100

 

 


 

8. Blázinec

8-blazinec

Blázinec je velká budova na opuštěném místě. Kolem se rozprostírá velká zahrada a u altánku je také tajná cesta do budovy. Ta má tři patra a dostupná je i věž. Tato úroveň působí až hororově díky hustému dešti, noci a zvuků nářků a řevu šílenců. Více než u kterékoli jiné úrovně doporučuji zcela vypnout bojovou hudbu a nechat si jen ambientní. Painkiller je sice rychlá akční střílečka, ale má potenciál zapůsobit na hráče i temnou audiovizuální stránkou.
Perličkou je, že autoři se nechali inspirovat reálnou nemocnicí pro duševně choré a to tou jež stojí v Danversu (USA).

Nepřátelé – 92
Tajné oblasti – 3
Herní doba – cca 10:00

Duch (99 999 HP)
– Není to hlavní nepřítel, který se započítává do statistik, ale přesto je velice nebezpečný. Nejde totiž zabít a navíc dokáže procházet stěnami. Zraní vás pokud proletí přes vás a jediná šance jak se ho zbavit je nějakou dobu počkat. Časem totiž sám zmizí.
– Duch se velmi často objevuje v datadisku Resurrection.
Vhodná zbraň – X

Amputant (80 HP)
– Jedná se o blázna, kterému byly uříznuty všechny končetiny. Dokáže se pohybovat pomocí pahýlů, jež mu zbyly a to buď po všech čtyřech nebo jen po nohou. Každopádně většinu času jen nehybně leží, což z něj dělá snadno přehlédnutelný cíl. Pokud se dostane příliš blízko, rychle po vás skočí, takže je lepší likvidace zdálky. Z malé vzdálenosti vás může také pozvracet.
– Někteří Amputanti dokáží chodit po stropě a pokud se omylem dostanete pod ně, skočí na vás.

Vhodná zbraň – Killer, Brokovnice

Blázen (140 HP)
– Blázen ve svěrací kazajce. Pohybuje se velmi pomalu a útočí jen nablízko. Jeho údery navíc moc nepoškozují.
– Již v této úrovni se vyskytuje i druhá verze Blázna. Je podobná jako předchozí verze, ale tentokrát vás nemůže praštit, neboť má ruce svázané a je pod proudem. Má však mnohem horší útok – pokud se k vám dostane, vybuchne a to znamená téměř jistou smrt. Naštěstí je dobře vidět díky elektrickým výbojům. Bohužel v Blázinci, kde se vyskytuje, je velmi stísněný prostor a tak bývá velmi užitečné ho zmrazit.
Vhodná zbraň – Zmrazovač, Kolíkovač

Vztek

2x větší účinek zbraní
– Nejlepší je v boji se silnými protivníky nebo s bossy. Jedna z nejuniverzálnějších zlatých karet.
Úkol – Dokončit úroveň jen s použitím zbraně Pain / Killer
– Vystačit si s Painkillerem jde snadno. Hlavně omylem nepřepnout na jinou zbraň. 
Cena: 200

 

 


 

9. Sněžný most

9-snezny-most

Sněžný most působí velmi moderně. Kovová konstrukce mostu, kterou budete procházet je sice zajímavá, ale zajímavější je asi obrovské skladiště umístěné ve skále. Odtud také vede cesta k lanovce. Pohyb po vršku mostu je díky ledu velice nebezpečný. Venku je také jasně patrná mlha a mírné sněžení. V úrovni je k mání nová zbraň – poprvé na vršku mostu mezi věžemi, podruhé ve skladišti pod schody (elektro).
Drobnou perličkou je skutečnost, že v této úrovní se poprvé běžně vyskytuje velká zelenočervená duše. Všechny předchozí duše byly v tajných oblastech.

Nepřátelé – 204
Tajné oblasti – 6
Herní doba – cca 30:00

Hvězdicomet / Elektro

1. Fukce: Vystřeluje rychle za sebou hvězdice. Po nějaké době letu explodují.
2, Funkce: Vystřelí elektrický proud s malým dosahem. Ten se dokáže sám zaměřit na blízkého nepřítele.
3. Funkce: Pokud při palbě elektra zapnete hvězdice, vystřelíte se celý kotouč hvězdic nabitý proudem. Všechny nepřátele v okolí kotouče zasáhne elektrický proud. Velmi smrtící.
– Mnohými opovrhovaná zbraň, která však má široké uplatnění. Hvězdice jsou vystřelovány slušnou rychlostí, ale mají jen omezený dosah. Zkušení hrači využívají toho, že hvězdice na konci své dráhy vybuchne, což způsobuje větší poškození.
– Elektro je poměrně omezená zbraň, která se opravdu vyplatí jen v některých situacích. Především je vhodná proti protivníkům se štíty (brnění nepřátel nehraje roli) a dále pak proti rychlým, či malým nepřátelům. Díky pomoci při míření je Elektro užitečná zbraň do nepřehledných situací, jen je však nutné dávat pozor na velmi omezený dosah. Možnost výstřelu nabitého kotouče je obzvláště výhodná proti velkým skupinám nejsilnějších nepřátel. Tam, kde raketomet nestačí, je kotouč ideální, protože protivníky zbržďuje a zároveň zraňuje. Velkou nevýhodou je však obrovská spotřeba munice do elektra.
– Tahle zbraň není tak zbytečná, jak se často tvrdí. Neodsuzujte ji, protože ji odsuzují jiní (obvykle ti, kteří s ní neumějí).
– Každý zásah většinou zbraní nepřátele obvykle zbrzdí. Díky velké kadenci a účinnosti hvězdic je možné udržet si každého nepřítele daleko od těla a zabít ho než se k vám stihne přiblížit. Pokud se přeci jen přiblíží, je čas na elektro.
– Hvězdice vybuchne, když doletí na konec svého maximálního dosahu. Výbuch může poranit okolní nepřátele, ale v praxi je těžké odhadnout vzdálenost od nepřítele
– Elektro je ideální na slabé a rychle se pohybující nepřátele (např. skládací kostlivci), ignoruje brnění a štíty (např. templáři) a částečně se samo zaměřuje (cokoli létacího). Má však velmi omezený dosah.
– Výstřel kotouče žere hrozně moc elektra. Na dva, tři nepřátele se nevyplatí, ale pokud jich je celá skupina pak použití zvažujte. Navíc paprsky z kotouče zasažené nepřátele ‚podrží‘ na jednom místě.
– Mnoho lidí má za to, že Painkiller je o tom vběhnout do vřavy nepřátel a masakrovat je. Je to hloupost a minimálně na Trauma člověk pozná, že takhle to mnohdy nemusí fungovat. Design úrovní nabízí spoustu pohodlných úkrytů, kde je možné se schovat před střílejícími nepřáteli, získat vhodnou palebnou pozici nebo si alespoň krýt záda stěnou. Tehdy je Hvězdicomet a Elektro velmi užitečný.
– Munice 250 / 500

 

Temná duše

Proměna v démona nastane už po 50 duších
– Dobrá karta především do úrovní, kde je hodně nepřátel nebo tam, kde se proměna v démona vyžaduje pro získání karty (Opuštěná továrna, Doky).
Úkol – Najít všechny tajné oblasti
– Tohle je opravdu velmi náročný úkol. Sněžný most je obrovská úroveň s výškovými rozdíly a nebezpečným prostředím plným propastí. Málokdo bude schopen nalézt tajné oblasti poctivě bez návodu. Ovšem odměna je cenná a to především jako pomůcka pro zisk dalších karet. Takže… hodně štěstí hledači.
Cena: 400


 

10. Město

10-mesto

Město je úroveň působící paradoxně mrtvým dojmem. Je zasazená do středověkého města postiženého morem (kříže na dveřích značící nakažené). Všude hoří budovy, na ulících se povalují ohořelá těla, rakve a spousta trosek. Nejzajímavější je asi náměstí s šibenicí. Z jednoho domu je cesta do podzemních chodeb, kde se nachází obětní místnost. Opět jedna z těch působivých úrovní a to i díky geniální bojové hudbě.

Nepřátelé – 141
Tajné oblasti – 5
Herní doba – cca 15:00

Zombie (90 HP)
– Mrtvola pohybující se neuvěřitelně pomalu. Je to velmi snadný, leč hubený cíl. Každá Zombie má u sebe nějaký předmět, který po vás hodí a to i na velkou vzdálenost. Může to být kladivo, srp, pochodeň (ta je dobře vidět a snadno se před ní uhýbá) nebo třeba nůž. I po tom co po vás zbraň hodí, je Zombie nebezpečná, protože začne házet kusy vnitřností.
Vhodná zbraň – Kolíkovač

Čarodějnice (135 HP)
– Jeden z nejrychlejších nepřátel ve hře. Vzhledem k tomu, že je neustále ve vzduchu a na svém koštěti, stává se z ní jen velmi těžko zasažitelný cíl. Navíc dokáže velmi rychle vystřelovat ohnivé koule, před kterými se jen těžko uhýbá.
– V úrovni 19. (Les) se vyskytuje jiná verze Čarodějnice, která létá extrémní rychlostí. Je téměř nemožné je trefit jinou zbraní, než brokovnicí, či kulometem.

Vhodná zbraň – Kulomet, Brokovnice

Malomocný mnich (1000 HP)
– Opravdu velice nebezpečný a mocný protivník, který představuje velkou hrozbu i když je sám. Dokáže pomocí telekineze zvedat mrtvá těla a házet je po vás. Navíc není možné se k němu přiblížit protože vás telekinezí vždy odhodí o kus stranou. Nejlepší taktika je tedy udržovat si dostatečný odstup a uskakovat před mrtvými těly. Pokud ho dostatečně zraníte, zvedne svou hůl a hodí ji po vás jako kopí. Hned poté umírá.
Vhodná zbraň – Kolíkovač

Chvat

Vše kolem vás se pohybuje 4x pomaleji
– Hodí se hlavně při boji s ohromnou skupinou nepřátel nebo proti velice rychle se pohybujícím nepřátelům.
Úkol – Dokončit úroveň jen s použitím zbraně Kolíkovač
– Zdánlivě jednoduchý úkol se může proměnit v peklo ze dvou důvodů – čarodějnice a málo munice. Pamatujte taky, že Granátomet povolený není – jen Kolíkovač. Obrovská přesnost a šetření municí je základ. Pokud to nezvládáte, pomožte si kartou Naplnění, je-li na vaši obtížnost přístupná. Proti čarodějnicím zase pomůže Spěch.
Cena: 300


 

11. Močál

11-mocal

Močál je velice malá úroveň, vlastně vůbec nejmenší z celé hry. Je zde pouze malý kamenitý ostrůvek a všude kolem se rozprostírá smrtící bažina. Za ní jsou neprostupné stromy.

Nepřátelé – 1
Tajné oblasti – 0
Herní doba – cca 05:00

Hbitost

2x rychlejší střelba zbraní
– Nejlepší je proti rychlým nepřátelům nebo při boji s bossy na čas. Je nutné také dávat pozor na munici, která bude mizet mnohem rychleji.
Úkol – Zabít Swamp Thinga do 4:00
– Tohle kupodivu není zase tak těžké. Když víte, jak Swampa porazit, zvládnete to do čtyř minut i bez karet. A odměna stojí za to.
Cena: 300

 

 

Boss 2 – Swamp Thing (15 000 HP)

Velký mohutný a průhledný netvor. Je takřka v tekutém stavu takže mu nic neubližuje. Má jen pár útoků.
1. Vůbec nejnebezpečnější útok je vyvolání vodního hada (časem dokáže vyvolat i dva najednou). Ten vyleze z bažiny a praští vás, načež se stáhne pod vodu.
2. Vystřelí energetickou střelu, která je rychlá a hodně zraňuje
3. Vypustí proti vám velkou bublinu, kterou naštěstí jde rozstřelit
Aréna: Malý placatý ostrůvek uprostřed smrtící bažiny. Pohybovat se v bažině je opravdu nebezpečné – pobyt v ní ubírá zdraví. V bažině je ovšem pár beden smíšené munice, takže pokud je třeba ji vzít, nevyhnete se zranění. Vedle ostrůvku je ještě jeden mnohem menší, na kterém je několik dalších beden munice. Špatné je, že v celé úrovni není jediné léčení a tak je nezbytné vystačit si se základní hodnotou zdraví.

Popis boje:
Bez karet
– Tady už začíná přituhovat. Nejprve sežeňte na menším ostrůvku náboje do brokovnice. Jsou tu i hvězdice, ale ty mají krátký dostřel a moc se nevyplatí. Sledujte pořád Swampa a dávejte pozor, jestli proti vám nevystřelí velkou bublinu. Pokud ano, rychle ji sestřelte. Také může strčít ruku do bažiny a někde jinde z bažiny vyleze had, který se vás pokusí zamáčknout. Rychle musíte uskočit, jinak to schytáte. Snažte se šetřit zdraví, protože zde není žádné brnění a ani léčení. Právě to činí tento bossfight náročným, jelikož si musíte vystačit se základním zdravím. Všimněte si na hladině bublinek, které čas od času vyskočí. Jakmile bude Swamp poblíž, sestřelte bublinu a následný výbuch netvora zraní. Takto to opakujte dokud Swamp nezmění barvu na šedivou. Nyní je už v pevném skupenství a můžete mu ublížit běžnou zbraní. Moc toho ale nestihnete, neboť se po chvilce opět rozpustí (zprůhlední se).

Teď už může Swamp přivolat dva hady, před kterými je mnohem těžší uhnout. Poslední jeho útok je jakýsí světelný výboj, který po vás mrští. Vždy, když se napřahuje, poznáte, že se ho chystá hodit. Na hladině se nyní povaluje několik větších bublin – všechny rozstřelte a vyšlehne z nich plamen. Potom začnou z bažiny létat velké bubliny a jakmile bude nějaká z nich prolétat kolem Swampa rozstřelte ji, aby ho výbuch poranil. Pokud se to podaří, netvor se opět zhmotní a začne zhasínat plameny. Je teď naprosto neškodný dokud všechny plameny nezhasne. Můžete ho tedy vážně poranit, přičemž máte-li hvězdice, zkuste je použít. Tohle je jediná fáze boje, kdy hvězdice mají smysl. Jakmile Swamp zhasne plameny, bude opět průhledný a opět bude útočit. Znovu se na hladině objeví bubliny a vy musíte opakovat postup s jejich zničením. Takto to stále opakujte, dokud Swampa nezabijete.
S kartami a na čas – Z druhé kapitoly máte vražednou kombinaci karet – Vztek a Chvat. Dále je můžete doplnit Odolností a ze stříbrných karet zvolte Požehnání (50 zdraví navíc není málo). Po startu vemte náboje do brokovnice a dodržujte postup napsaný výše s tím, že v momentě, kdy se Swamp poprví zhmotní (po dostatečném zranění bublinami) zapněte karty a rozstřílíte ho. Pravděpodobně ho nestihnete zabít, nicméně Swamp bude hodně poraněný a jakmile se zhmotní podruhé a začne hasit požáry, snadno ho dorazíte. Čtyři minuty na jeho zabití jsou až až. Když víte, co dělat, není těžké ho sundat i bez karet do dvou minut.


 

III. Kapitola

Úrovně vesměs z moderní doby, konkrétně 20. stol. Obvykle jde o místa s moderní technikou a nejrůznějšími technickými vynálezy. Zatímco předchozí dvě kapitoly nabízely temné až strašidelné úrovně, kapitola třetí sází spíše na velkolepost. Druhů protivníků tentokrát není mnoho, ale všichni jsou vyzbrojeni střelnými zbraněmi, přičemž nebude nouze ani o těžkou techniku. Lokace jsou mnohem větší než dříve a nepřátel bude podstatně více, zhruba 250-350 na úroveň.
Celkový počet nepřátel v kapitole je 975, což je zhruba o 270 více než v minulé epizodě.

 

12. Nádraží

12-nadrazi

Nádraží je rozlehlá úroveň se spoustou velkých místností. Kromě nástupiště s vlaky tu jsou i sklady, pokladny a také kanalizace. Stropy jsou proskleny a většina úrovně je tak za velkého světla.
Po otevření exitového portálu doporučuji projít úroveň znovu. Můžete si všimnout, že většina místností je na sebe navzájem napojena a to dveřmi a průchody, kterými jste vůbec nešli, neboť předtím byly zahrazeny.

Nepřátelé – 266
Tajné oblasti – 4
Herní doba – cca 20:00

Raketomet / Kulomet

1. Funkce: Vystřelí raketu, která vybuchne při jakémkoli kontaktu s překážkou nebo sama po nějaké době letu. Dostřel je většinou dostatečný a výbuch má poměrně velký dosah.
2. Funkce: Nepřetržitá palba kulometu. Dostřel je extrémně velký.
Na ovládání nejsnadnější a dá se říci také obecně nejlepší zbraň. Velký pozor je nutné dávat na výbuch rakety, která se nehodí do stísněných prostor nebo na nepřátele v těsné blízkosti. Kulomet je skvělý i proti vzdáleným cílům, ale má i tak omezený dostřel, který je kupříkladu v „Městě na vodě“ znát. Díky obrovské přesnosti se kulomet dá použít proti malým, či částečně obrněným protivníkům. Ani nepříjemní křižáci s velkými štíty nejsou pro kulomet vážnou překážkou.
– Raketomet je prvně k mání už na nástupišti, čili na počátku úrovně.
– V boji s hloučkem nepřátel jim posílejte rakety pod nohy – zabité to odhodí stranou a zasáhnete víc cílů
– Raketometem nejsnáze rozstřelíte mrtvá těla, jež jsou ve vzduchu – z každého vypadne drahokam – 20 zlatých.
– Nehledejte logiku – raketomet není proti tankům tak vhodný jako kulomet
– Tzv. Rocketjump (střela rakety pod nohy) v singleplayeru nefunguje.
– Munice 100 / 500

Sado komando (80 / 135 HP)
– Voják ve stříbrném brnění. Nejčastěji používá svůj samopal, ale občas také vyhodí malou nálož. Pokud se k ní přiblížíte, nálož vyletí do vzduchu a vybuchne. Je dobré proto dávat pozor kam šlapete. Komando může provádět salta ve vzduchu a může tím vyskočit na vyvýšené pozice.
– V  úrovni 13 (Opuštěná továrna) se vyskytuje nová verze Sado komanda, která nosí zlaté brnění a je odolnější. Také dokáže skákat do velkých výšek a házet nálože, které se aktivují když k nim přijdete. Navíc má o jeden samopal více a dokáže vám způsobit dvakrát větší škody. Pokud ho vážně poraníte, jeden samopal mu upadne, ale i nadále je velice nebezpečný.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Kulomet

Maso komando (80 HP)
– Silný chlápek, kterého nejde jen tak zastřelit. Pokud ho zasáhnete, zakloní se a začne se vám vysmívat. Důležité je zasáhnout jeho zbraň, která pak exploduje a zničí ho. Komando používá svůj plamenomet, ale dokáže také vystřelovat granáty. Proti Komandu je ideální zmrazovač, protože pokud je zmražen, lze ho zabít i střelou do těla.
Vhodná zbraň – Kulomet, Zmrazovač

Kostlivý voják (40 HP)
– Velice slabý nepřítel, který padne už po pár výstřelech z čehokoliv. Nosí pušku se kterou je docela přesný, ale má na ní i připevněný bajonet, takže může útočit i zblízka. Občas také vyhodí plechovku s plynem, který vám nejenom ubere zdraví, ale trochu vás i zpomalí.
Vhodná zbraň – Kulomet, Hvězdicomet

Chytač duší

Přitahuje duše z větší vzdálenosti
– Výborná karta do většiny úrovní. Není třeba nějak extrémně sbírat duše (stačí projí kolem nich). Výhodou není jen léčení ale i pohodlnější proměna v démona. Navíc v některých úrovních se sběr duší vyžaduje pro zisk karty (Opuštěná továrna, Doky)
Úkol – Nesebrat žádnou duši
– Třetí kapitola zvedá obtížnost úkolů o další laťku výš. Vyhnout se sebrání jediné duše, když je v úrovni asi 250 monster, to je opravdu drsný úkol. Před každým checkpointem kontrolujte, že jste žádnou duši nesebrali a případně nahrajte hru. Bude to pěkně těžké, ale odměna je úžasná, tím spíše, že usnadní získ jiných karet.
Cena: 500


 

13. Opuštěná továrna

13-opustena-tovarna

Továrna je přístupná až od 2. úrovně obtížnosti.

Továrna se rozkládá na poměrně velké ploše, ale většina komínů, nádrží a můstků je nepřístupná. Přesto je prostředí poměrně nepřehledné kvůli všem konstrukcím a kontejnerům. Na první pohled vypadá továrna opravdu velkolepě.
Zajímavostí je, že Továrna je první úrovní v níž se nachází démonická lebka. Rovněž jde o úroveň s vůbec největším počtem nepřátel.

Nepřátelé – 361
Tajné oblasti – 6
Herní doba – cca 20:00

Odpuštění

Umožňuje použít 2x zlaté karty
– Jedna z nejlepších karet ve hře. Výrazně se usnadní postup v každé úrovni, neboť výsledkem je vlastně 2×30 sekud trvání zlatých karet.
Úkol – Zabít během proměny v démona alespoň 30 nepřátel.
– Další drsný úkol, ale odměna je ještě větší než u Nádraží. Prakticky jsou dvě vhodná místa, kde kartu snadno získat a to velké nádvoří s budovami a závěrečná oblast s kontejnery. Hlavně si šetřete přeměnu na tahle dvě místa.
Cena: 1000


 

14. Vojenská základna

14-vojenska-zakladna

Vojenská základna je jednou z nejrozlehlejších a také nejdelších úrovní ve hře. Jsou zde garáže pro vozidla a tanky, obytné prostory, velitelská stanoviště, velký radar, sklady, radiostanice a velké letiště s hangáry. Úroveň se také vyznačuje zastoupením tanků a děl mezi nepřáteli.

Nepřátelé – 347
Tajné oblasti – 7
Herní doba – 35:00

Dělo (? HP)
– Dělo schopné střílet i na velké vzdálenosti. Je velice odolné, ale nemůže se pohybovat, takže je velmi snadným cílem. Bez pořádného krytí je nebezpečné s ním bojovat. Též neplatí, že stačí sestřelit střelce – střelec i dělo mají společné zdraví.
Vhodná zbraň – Raketomet

Tank (600 HP)
– Nebezpečnější než dělo, neboť se může pohybovat a není tak snadné se před ním krýt. Nejlepší je střelba na velké vzdálenosti. Přiblížení se k tanku znamená téměř jistou smrt, protože vystřelené rakety mají velký rádius exploze a jen těžko se před nimi uhýbá. Pochopitelně je také hodně odolný, nicméně lze ho zničit jakoukoli zbraní.
Vhodná zbraň – Kulomet, Raketomet

Chamtivost

2x více peněz z každého zlaťáku
– Výborná karta při nedostatku zlata. Bohužel je velice drahá a vložené zlaťáky se vrátí přibližně až po 2-3 úrovních.
Úkol – Zabít všechny nepřátele
– Zdánlivě snadný úkol má jedno riziko – někteří nepřátelé jsou v tajných oblastech. Krom běžné likvidace je důležité pamatovat na návštěvu ubikací u garáží a také dvorku vedle hangárů.
Cena: 2000

 


 

15. Ruiny

15-ruiny

Ruiny jsou zajímavé především množstvím zničitelných trosek, navíc takových trosek, které nikdy nezmizí. Na obrázku vypadá úroveň přehledně, že? Počkejte pár sekund v aréně a uvidíte… 🙂

Nepřátelé – 1
Tajné oblasti – 0
Herní doba – 05:00

Železná vůle

Naprostá nesmrtelnost (i proti pádům z výšky)
– Nejlepší zlatá karta vhodná do každé situace a to i tam, kde hrozí pády z velké výšky (Věž, Doky)
Úkol – Zabít Thora do 1:20
– Obecně nejlepší zlatá karta se skrývá pod jedním z nejnáročnějších úkolů. Bez vhodných karet je splnění úkolu prakticky nemožné. Pokud to ani s dosavadními kartami nezvládáte, zkuste se vrátit v průběhu čtvrté kapitoly. Tahle karta se prostě vyplatí a to hlavně u dalších bossů.
Cena: 666

 

Boss 3 – Strážce (Thor)

Velký protivník podobný člověku. Kolem hlavy má zvláštní kly. V rukou třímá obrovské kladivo.
1. Udeří kladivem do země tak prudce, že vylétnete do vzduchu (společně s okolními troskami). Pád dolů je vražedný.
2. Kladivem se může také léčit – zvedne ho nad hlavu a obnoví se mu část zdraví
3. Bez kladiva může mlátit do země, což působí stejně jako útok kladivem – vymrští vás do vzduchu, avšak ještě silněji (a s ještě vražednějším dopadem).
Aréna: Obrovské údolí přeplněné troskami staveb. Jsou tu velké sloupy, cesty a vyvýšené plošiny. Všude kolem se povaluje mnoho munice a na plošinách (jsou dvě) se nacházejí brnění. Nikde tady ovšem není žádné léčení.

Popis boje:
Bez karet
– Tohle bude drsné… Připravte si nejlépe kulomet a poberte co nejvíce nábojů poblíž dříve, než se k vám Thor přiblíží. Za každých okolností musíte mít přehled o tom co Thor dělá. Sledujte ho a dávejte pozor jestli se nenapřahuje kladivem k úderu. Pokud ano, musíte si načasovat skok a být ve vzduchu přesně v okamžiku kdy kladivo dopadne na zem (pokud se to nepodaří, budete vymrštěni do takové výšky ze které pád znamená téměř jistou smrt. Pokud to zvládnete, vylétnou do vzduchu jen okolní trosky a vy si musíte dát pozor, aby vám potom nespadly na hlavu. Samozřejmě si před Thorem udržujte odstup, aby tím kladivem nepraštil přimo vás. Pár desítek metrů před vámi jsou dvě vyvýšené plošiny na kterých kromě nábojů jsou i brnění. Cestou k nim střílejte do Thorova kladiva, protože střílet přímo jeho nemá smysl (je nezranitelný). Poté, co bude brnění vaše, pouze kličkujte troskami a dávejte pozor na netvorovy údery. Nábojů je zde spousta, ale je možné, že některé bedny skončí zavaleny troskami. Nejvíce by vás měly zajímat náboje do kulometu, rakety a případně i broky.

Jakmile bude mít Thor asi polovinu zdraví, musíte přitlačit a střílet do kladiva jak jen to jde, protože občas začne zvedat kladivo do výše a tím se trochu vyléčí. Thor není tak pomalý jak vypadá a velké kameny vám budou častokrát zahrazovat cestu. Proto se musíte pohybovat rychle a už dopředu promýšlet cestu. Nezapomínejte, že i již shozené kameny se můžou po Thorově úderu vymrštit do vzduchy a následně spadnout na místa, kde předtím bylo čisto – aréna se do určité míry neustále mění.
Jakmile Thorovo kladivo zničíte, nemáte zdaleka vyhráno. Kladivo sice zmizí a můžete Thorovi ubližovat i střelou do jeho těla, ale i bez kladiva je nebezpečný, protože teď může praštit do země přímo pěstmi, což je nejenom rychlejší, ale také o něco silnější. Opět hrozí že vylétnete do vzduchu a pád vás bude stát pravděpodobně život. Pokud zvládnete vyskakovat při dopadu jeho pěstí na zem, vše bude v pohodě, ale musíte být ještě pohotovější. Nejlepší zbraň je nyní asi raketomet a brokovnice (případně kulomet, to pokud se Thor vzdálí). Občas se stane, že některé trosky vylétnou až za skály co místo obklopují. V takovém případě máte teoreticky větší přehled o zbytku trosek, ale vzhledem k jejich počtu by jste zde museli být opravdu velice dlouhou dobu aby bylo údolí viditelně prázdnější. Postupné vyčkávání tedy není dobrou taktikou.
S kartami a na čas – Stihnout zabít Thora do 1:20 je velmi náročné i s použitím těch nejlepších doposavad získaných karet. Rozhodně se vyplatí kombinace Vztek, Chvat a Hbitost. To doplňte střibrným Odpuštěním a Naplněním. Jakmile se ocitnete v aréně, poberte náboje do kulometu a začněte jím pálit do Thorova kladiva, přičemž si zapněte karty. Nemáte čas shánět brnění, takže pouze munici (ideálně do kulometu). Nezapomeňte se pomocí skoků vyhýbat Thorovým útokům. Jakmile netvorovi zničite kladivo, běžte až k němu, zapněte karty podruhé a vytáhněte brokovnici či raketomet. Po chvilce bude Thor vyřízený. Půjde-li to dobře, do minuty Thora udoláte. Podmínkou pro to, ale nejsou jen vhodné karty, ale též rychlý sběr patřičné munice.


 

IV. Kapitola

Rozmanité úrovně s velkými rozdíly v počtu nepřátel. Monstra jsou často velice odolná a disponují mnoha nebezpečnými útoky a schopnostmi. S tím souvisí i velké zastoupení tzv. silných monster, po kterých zůstává červená duše. Úrovně se vyznačují mohutnými a rozlehlými stavbami, které jsou obvykle centrem určité moci.
Celkový počet nepřátel v kapitole je 829. Počet nepřátel tedy trochu klesá (asi o 140), ale obtížnost pochopitelně roste.

 

16. Hrad

16-hrad

Typický gotický středověký hrad je další ze silně atmosférických úrovní. Ke hradu vede přístupová cesta po rozbitém kamenném mostu. Za bránou je delší cesta podél hradeb vedoucí ke katapultu, beranidla a hlavně k bráně na hlavní nádvoří. Odtud je pak cesta do obytné části, do strážní věže a do podzemí, kde se kromě cel nachází i mučírna. Hrad je zasazen do zasněžených hor a přítomná mlha částečně snižuje viditelnost.
Při tvorbě mapy se autoři inspirovali hradem Bedzin na jihu Polska.

Nepřátelé – 127
Tajné oblasti – 7
Herní doba – 20:00

Bestie (150 HP)
– Pes v brnění. Kromě kousání je schopen se roztočit a narazit do vás a navíc je přitom schopen měnit směr takže mu jen tak neuhnete. Pomůže jedině se ukrýt za překážku nebo ho zmrazit. Jeho pohyby jsou spíše přískoky a je obtížné ho trefit.
– V Overdose v úrovni Zvířecí farma se vyskytuje jiný typ Bestie, která má červené brnění.
Vhodná zbraň – Brokovnice, Zmrazovač

Kostra (50 HP)
– Zajímavý nepřítel, který vypadá jako obyčejná kostra. Někdy bývá rozmetaná po místnosti a poskládá se teprve když vás spatří. Její jediné zranitelné místo je hrudní koš ve kterém jí svítí zelené světélko. Vzhledem k její malé výšce a rychlosti není vůbec snadné ji zasáhnout.
– Její útok spočívá v kousání, ale kromě zdraví se vám snižuje také počet sebraných duší. Pokud kostru dostatečně zraníte, vyhodí po vás svou lebku a poté exploduje, takže je dobré ji dorazit jakmile se to chystá udělat
– Kostra je díky své rychlosti a schopnosti krást duše velmi nebezpečná. Bývá běžné, že si hráč naplánuje proměnu v démona na závěrečný souboj úrovně, jež bývá zpravidla nejtěžší, ovšem kostra vám může dost zhatit plány.
Vhodná zbraň – Elektro

Popravčí (90 HP)
– Jeden z nejnebezpečnějších protivníků. Vypadá jako kat a místo rukou má velké popravčí sekery, kterými způsobuje vážná zranění. Dokáže jimi rozsekat mrtvolu, ze které pak vylezou malá klíšťata. Jediné zranitelné místo, je jeho odkryté břicho což není zase tak velký cíl a není snadné jej zasáhnout. Proto je nejlepší něco rychlého s dobrou účinností. Samozřejmě může krásně posloužit i Zmrazovač.
– V úrovni 18 (Babel) se vyskytuje druhá verze Popravčího. Má stejné útoky jako klasický Kat, ale svými sekerami dokáže navíc vystřelit šipky, které pokud vás zasáhnou, přitáhnou vás blíže a on vás pak snadno sekerami zraní. Pokud se vám podaří šipkám vyhnout, stále není vyhráno – mezi nimi a sekerami se vytvoří paprsek, který vás zraní pokud přes něj projdete. Je to trochu podobné zbrani Pain / Killer.  Stejně jako obyčejná verze má i tento kat zranitelné pouze břicho.
Vhodná zbraň – Hvězdicomet, Zmrazovač

Zlost

4x větší účinek zbraní
– Nejlepší je proti nejsilnějším protivníkům a především proti silným bossům.
Úkol -Najít všechny svaté předměty
– Náročný úkol. Hrad je podobný jako Sněžný most – rizikové prostředí a výškové rozdíly. Odměna je skvělá, ale před poctivými hledači stojí velmi, velmi náročný úkol.
Cena – 500

 

 


 

17. Palác

17-palac

Tato úroveň se rozkládá na velkých placech často spojených průchody skrze budovy. Orientální architektura výrazně odlišuje tuto úroveň od většiny ostatních. Značné části paláce především sloupy, menší zdi a některé budovy jsou poničeny. Při pohledu z ptačí perspektivy by bylo jasně patrné, že celá úroveň je vlastně obdélník a hráč prochází z jednoho užšího konce na druhý, aniž by jedenkrát změnil směr.

Nepřátelé – 357
Tajné oblasti – 4
Herní doba – 30:00

Arabský válečník (? HP)
– Rytíř v brnění a s šavlí. Moc toho nevydrží a při útoku se chvíli napřahuje, takže je možné mu snadno uhnout. Je ale hodně rychlý.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Brokovnice

Templářský rytíř (100 HP)
– Ze své kuše je schopen střílet přesné šípy a někteří (v úrovni 18 – Babel) dokážou vystřelit i tři najednou. Těm je velmi těžké uhýbat a tak je nejlepší se před rytířem moc neukazovat. V druhé ruce má rytíř velký štít, který pohlcuje vaše střely. Rytíř štít odkrývá jen na chvilku, to když vystřeluje z kuše. Je tedy náročné ho vůbec zasáhnout. Nejlepší je vystřelit přesně ve chvíli, kdy se chystá použít kuši a odklápí štít. Pokud je rytíř zmražen, jeho štít nadále pohltí vaše střely, takže zmrazovač není moc účinný.
– V Overdose v úrovni strašidelný les se vyskytuje jiná verze rytířů, kteří mají zlatavý vzhled. Jinak se ale ničím neliší.

Vhodná zbraň – Elektro, Kulomet

Templářský černý démon (1 000 HP)
– Druhá varianta Černého démona. Jde o velkého rytíře schopného vystřelovat ohnivé koule. Zblízka vás dokáže praštit a to způsobuje velká poranění. Pokud ho silně zasáhnete, zastaví se a zakloní, což vám dá čas ustoupit a vystřelit znovu.
Vhodná zbraň – Raketomet

Vitalita

Kapacita zdraví vzroste na 150
– Skvělá karta za velmi výhodnou cenu. Dá se použít v podstatě v každé úrovni. Vzhledem k tomu, že se zvedne maximální počet zdraví je možné se tak více vylečít a být lépe připraven na další nepřátele. Význam ztrácí až se získáním užitečnějších karet.
Úkol – Nesebrat žádné brnění
– Těžký, leč proveditelný úkol, který je na vyšší obtížnosti v podstatě životně důležitý. Tato karta je základ u úrovní páté kapitoly. Pokud ji nezískáte, čekají vás na Noční můru krušné časy. 
Cena – 100


 

18. Babylon

18-babel

Babylon se kromě velkého nádvoří skládá především z vysoké věže, kolem které se kroutí mnoho schodišť. Samotná věž má tři přístupná patra, přičemž to třetí navazuje na schodiště vedoucí dolů k patě věže. Úroveň se odehrává v noci, takže viditelnost není nic moc.

Nepřátelé – 237
Tajné oblasti – 5
Herní doba – 20:00

Bestie se sudem (250 HP)
– Obrněný pes nesoucí na zádech sud s výbušninami. Vydrží opravdu hodně, ale stačí jedna přesná rána do sudu a vybuchne. Pokud se pes přiblíží k vám, výbuch způsobí velká zranění, možná i smrt. Pes je velice rychlý, takže je nutné střílet co nejdříve a přesně mířit na sud.
Vhodná zbraň – Kulomet, Brokovnice

Velká bestie (? HP)
– Mnohem větší a odolnější než normální bojový pes. Vzhledem k velikosti je daleko těžší mu uhnout když se proti vám rozeběhne. Je nutné ho co nejrychleji zničit. Velká bestie se ve hře vyskytuje jen jedenkrát.
Vhodná zbraň – Raketomet, Brokovnice

Dvojitý časový bonus

Působení karet se prodlouží o 20s
– Hodí se hlavně v boji s bossy, kde je nutné k získání karet využít každé vteřiny. Samozřejmostí je kombinace s alespoň jednou další kartou. Velký význam má především v kombinaci s kartou Rychlost, když chcete více času na skákání k tajným oblastem.
Úkol – Sebrat všechnu munici
– Odměna je skvělá, ale úkol dost těžký. Naštěstí se po otevření exitového portálu otevře celá úroveň, takže je možné se vrátit a hledat munici, kterou jste minuli. Bohužel některá je v tajných oblastech.
Cena – 300


 

19. Les

19-les

Les je přístupný pouze na 4. úroveň obtížnosti.

Výborná úroveň, která je bohužel dostupná jen na Trauma obtížnost, což znamená, že nejprve musíte získat 23 karet, abyste Traumu vůbec odemkli. Úroveň má perfektní atmosféru a to hlavně díky dešti, mlžnému oparu a jedinečné ambientní hudbě. Porost lesa sice není zrovna hustý, ale to nevadí. Krom stromů a kamení je v úrovni k vidění stará zřícenina jakési stavby. Navzdory tomu, že se jedná o zajímavou úroveň a to ať už dostupností, či samotným prostředím, je les velice krátký – vlastně se jedná o vůbec nejkratší běžnou úroveň.

Nepřátelé – 107
Tajné oblasti – 2
Herní doba – 15:00

Lesní vampýr (150 HP)
– Samostatná verze vampýra. Je schopný házet ze sebe kusy masa. Naštěstí není těžké jim uhnout. Vzhledem k velikosti upíra není ani příliš těžké ho trefit.
Vhodná zbraň – Raketomet

Bílý démon (1000 HP)
– Již třetí varianta Černého démona. Velice tuhý nepřítel podobný křižáckému rytíři. Také je schopný vystřelovat rychle letící ohnivé koule a také vás může zblízka dost silně udeřit. Musíte být neustále v pohybu a uhýbat střelám.
Vhodná zbraň – Raketomet

Boží zásah

Všechny ostatní karty ve slotech jsou zdarma
– Výborná karta v případě že nejsou peníze. Snadno se tak dá ušetřit spousta peněz. Jediná nevýhoda je v zabrání jednoho místa pro kartu. Karta je zajímavá i tím, že ji lze získat až jako poslední v celé hře. Teoreticky by tedy mělo jít o nejlepší kartu vůbec, byť to tak jednoznačné není.
Les – Dokončit úroveň bez použití karet
– Nejen, že otevření této úrovně je samo o sobě extrémně náročné. Dokonce i úkol pro zisk karty je extrémně náročný, pokud bereme v potaz Trauma obtížnost. Alespoň si vyzkoušíte, jak vražedná by byla Trauma, kdyby ji bylo možné hrát od začátku bez získaných karet. 
Cena – 0


 

20. Věž

20-vez

Věž má kromě přízemí tři patra. Dole je věž rozšířena a uprostřed jsou do kruhu postaveny magické sochy. Tato aréna je zajímavá hlavně zničitelností jednotlivých podlaží věže – cesta dolů je strmá a až nebezpečně rychlá.

Nepřátelé – 1
Tajné oblasti – 0
Herní doba – 05:00

Fofr

Vše kolem vás se pohybuje 8x pomaleji
– Hodí se hlavně v boji hordami nepřátel a s nejrychlejšími protivníky.
Úkol – Zabít Alastora do 5:00
– Stejně jako u Thora je prakticky nezbytné být vyzbrojen jinými kartami. Pět minut se zdá být hodně, ale pamatujte, že boj s Alastorem má čtyři fáze.
Cena – 500

 

 

Boss 4 – Alastor

Velký okřídlený démon. Taková klasická vize démona z pekla.
1. Může šlehat plameny a to buď za letu, nebo na zemi.
2. Na zemi se může napřáhnout, skočit a udeřit do vás pěstmi.
3. Dokáže se regenerovat, ale to vždy za určitých podmínek.
Aréna: První fáze boje se odehrává na vršku věže. Ta je kruhová a na okraji nemá příliš velké hrazení, takže hrozí pád. Druhá fáze se odehrává již o úroveň niž. Vzhledem ke zničenému stropu zde je mnoho kamenů, které vám mohou blokovat cestu. Hrazení už je mnohem lepší ale kameny, které ho tvoří je možné snadno odstřelit. Stále tedy hrozí nebezpečí pádu. Třetí fáze se odehrává o další úroveň níž. Kromě napadaných kamenů ze stropu jsou zde i nové kameny z předešlého patra. Pohyb je tedy ještě obtížnější a hrazení kolem věže je stále z odstřelitelných kamenů. Teprve čtvrtá fáze je již v přízemí věže, které je z hlediska prostředí bezpečné. Nejsou zde trosky a jsou zde vysoké zdi, takže není možné nikam spadnout. Uprostřed je kruhový sál se sochami, ve kterém je mnoho průchodů do kruhové chodby, která vede podél sálu. Zde je velká spousta beden se smíšenou municí a také několik brnění a léčení. Právě brnění i léčení je v úrovni poměrně hodně, nicméně Alastor způsobuje masivní zranění, tudíž se nedá říct, že by léčiva bylo nějak přehnaně moc.

Popis boje:
Bez karet
– Pokud hrajete na Noční můru nebo dokonce na Traumu, připravte se na peklo. Bez karet je boj s Alastorem opravdu extrémní. Ale řádky níže vám alespoň trochu pomohou.

Začínáte na vrcholku věže. Na tu padají malé meteority, před kterými se snažte uhýbat. Alastor létá kolem věže a buď přeletí nad vámi a pokusí se vás upálit nebo vylétne přes okraj věže a rovněž začne šlehat plameny. Snažte se zdržovat co nejvíce uprostřed věže, ale pokud bude Alastor prolétat okolo, okamžitě utečte na stranu. Je zde také bronzové brnění a spousta nábojů do kulometu, takže nejdříve tyto věci seberte a potom začněte kulometem pražit do Alastora. Zjistíte že moc nevydrží a za chvíli bude po něm. Jakmile ho udoláte, rychle běžte blíže k okraji (ne však úplně na okraj), protože Alastor za chvíli spadne doprostřed podlahy a prolomí ji. Pád na nižší podlaží vás bude stát spoustu zdraví a tak je třeba mu co nejvíce předejít. Když Alastor padá, postavte se asi dva metry od okraje věže a to přesně na jedno z větších širších prken na podlaze. Zhruba pod těmito místy jsou totiž dole sloupy a když dokážete spadnout na jeden z nich, ušetříte několik desítek bodů zdraví.
Ze sloupu seskočte a boj přejde do druhé fáze. Alastor se zregeneruje ale už nemůže létat. Stále však dokáže plivat plameny, ze kterých se musíte rychle dostat pokud vás zasáhnou. Také se může napřáhnout a skočit po vás – v tomto případě se snažte uskočit, aby vás nepraštil. Nebude to ale snadné protože na tomto patře je mnoho kusů zdiva z podpěr. Vlastně se to podobá aréně v Ruinách, jen je vše na menším prostoru. Na tomto patře je stříbrné brnění a velká duše (100 zdraví). Tyto věci rychle vyhledejte a seberte. Po obvodu věže je také mnoho raket, ale raději je nechte být. Použití raketometu je vinou trosek velmi rizikové a tak dejte zavděk brokovnici (kulomet si šetřete). Tentokrát nebude tak snadné netvora porazit, protože vydrží mnohem víc a také je prostor k možnému manévrování dost omezen troskami. Snažte se spíše zdržovat uprostřed věže, kde je trosek méně a když bude Alastor procházet kolem vás, pokuste se mu vyhnout. Až ho přemůžete, půjde do středu a rozbije podlahu. Bohužel zmírnit tento pád je spíše věcí náhody. Dole sice je několik sloupů, ale jsou poměrně chaoticky rozmístěny. Samozřejmě se snažte pád korigovat na nějaký ten sloup, či oblouk, ale spíše počítejte s výraznou ztrátou zdraví.
Na tomto patře není ani léčení, takže šetřete zdraví jak to jde. Alastor se znovu zregeneruje a můžete pokračovat v boji. Opět tu je hromada trosek, ale v ničem zásadním se toto patro neliší od předchozího (nezapomeňte šetřit kulomet). Znovu se zdržujte v samém středu věže a Alastora poražte, aby šel opět zničit podlahu.
Nyní budete padat až do přízemí věže, ale podlaha je mnohem níž, takže vám to způsobí téměř jistou smrt. Naštěstí existuje možnost jak zranění zmírnit. Už když jde Alastor rozbít podlahu, jděte co nejvíce na kraj věže a jakmile začnete padat, sledujte kam padáte a zkuste směřovat pád na rám po obvodu věže, na zdobený sloup nebo na sochy pod vámi. Z těchto míst následně opatrně seskákejte dolů. Jakmile budete dole, běžte hned do průchodu který vede do kruhové chodby podél hlavní místnosti. Alastor za vámi nemůže, ale bude do průchodů šlehat plameny a pokud vyjdete za ním, bude vás chtít opět praštit. V chodbě jsou čtyři léčení a hlavně zlaté brnění. Také jsou tu bedny se smíšenou municí. Až se trochu vyzbrojíte, všimněte si v hlavním sále soch, které budou později důležité. Začněte zabíjet Alastora a vyhýbejte se jeho ohni a ohnivým koulím, které na vás občas vyšle. Pro jeho likvidaci využijte hlavně raketomet a elektřinou nabité kotouče z hvězdicometu (výstřel sice vyžaduje sebrání mnoha munice, ale vyplatí se). Jakmile netvora porazíte, půjde doprostřed sálu a ze soch do něj začne proudit paprsek, který ho vyléčí. V tu chvíli vytáhněte kulomet a rozstřílejte co nejvíce soch, dokud z nich proudí tyto paprsky, protože potom už zničit nepůjdou. Pokud budete rychlí, zbydou tam asi tři sochy. Alastor se už tedy nebude moct plně vyléčit. Znovu do něj začněte pálit, dokud ho neporazíte a on se nepůjde znovu doléčit. Doničte všechny zbylé sochy. Jste-li pomalejší bude nutné akci párkrát opakovat, dokud nezničíte všechny sochy. Alastor teď bude mít už jen trochu zdraví co se mu stihlo doplnit. Střílejte do něj dál, dokud konečně nepadne. Uff, a máte to za sebou 
S kartami a na čas – Jednoznačně využijte karty Zlost, Chvat a především Železnou vůli. Jako stříbrné karty vezměte Odpuštění a Vitalitu. Postupejte dle návodu výše, jen s tím rozdílem, že se vše snažte maximálně urychlit. Jakmile budete v třetí fázi boje a Alastor půjde zničit podlahu, použijte karty. Je třeba, aby Železná vůle fungovala dokud nespadnete na zem – nic se vám nestane. Pak rychle zaběhněte do podloubí a střílejte do Alastora, dokud se nezačne léčit ze soch. V tu chvíli použijte karty znovu a zničte všechny sochy (díky Chvatu žádný problém). Pak stačí už jen dorazit Alastora. Když to půjde dobře, stihnete vše asi za dvě a půl minuty.


 

V. Kapitola

Nejtěžší kapitola plná rozsáhlých a ne zrovna přehledných úrovní. Nepřátelé jsou velmi nebezpeční, odolní a schopní způsobit velké škody. Více než v jiných kapitolách tu jsou přítomny veliké výškové rozdíly, což vyžaduje pozorné sledování okolí a opatrný postup vpřed. Úrovně spojuje především voda, která daná místa obklopuje. Prostředí je díky tomuto aspektu velice nebezpečné, neboť pád do hluboké vody znamená smrt.
Na Trauma obtížnost je celá kapitola nedostupná.
Celkový počet nepřátel v kapitole je 670, tedy ještě zhruba o 160 méně než v minulé kapitole.

 

21. Město na vodě

21-vodni-mesto

Město je obklopeno kolem dokola vodou a skrz něj vede pár kanálů – jednoznačně se tvůrci inspirovali Benátkami, což je patrné i na architektuře. Prostředí je velmi rizikové kvůli smrtící vodě.

Nepřátelé – 249
Tajné oblasti – 6
Herní doba – 30:00

Pekelný anděl – gangster (90 HP)
– Pokročilý druh Pekelného anděla. Na krku nosí zářící medailon ve tvaru pentagramu. V ruce má pálku s hřebíky se kterou zblízka mlátí. Nejhorší jsou ale jeho zápalné lahve, které dokáže házet na dost velké vzdálenosti. Po dopadu místo chvíli hoří, takže je lepší ho obejít.
– V úrovni 22 (Doky) se vyskytuje nový druh Pekelného anděla. V rukou má raketomet, který je samozřejmě velice nebezpečný. Může si s ním střelit pod nohy což ho vymrští do vzduchu a on tak může snadno přestřelit překážku.
Vhodná zbraň – Hvězdicomet, Kulomet

Lebkoun (290 HP)
– Pravděpodobně nejhorší nepřítel ve hře. Vydrží skutečně hodně a někteří (v úrovni 22 – Doky) jsou schopni se střelit do hlavy, což jim zaručí na chvíli nesmrtelnost (ta se pozná podle hořících bodců jejich obleku). Brokovnicí kterou má v rukách dokáže způsobit velice velké zranění, ale na velkou dálku je tato brokovnice nepřesná.
– Lebkoun navíc dokáže vzít tlusťocha s Thompsonem jako živý štít. V tuto chvíli je dobré použít explozivní zbraně, které ho poraní i přes tento štít.

Vhodná zbraň – Hvězdicomet, Elektro

Poslední dech

Po smrti se regeneruje zdraví na 33
– Dobrá karta především do těžších úrovní nebo pro boj s bossy. V podstatě tak získáte 33 zdraví navíc, ovšem taková Vitalita vám přidá hned 50 bodů navíc, ačkoli… při snížení zdraví a s hrozbou smrti většina hráčů logicky zbystří a je pozornější.
Úkol – Sebrat všechny svaté předměty
– Proč není úkol najít všechny tajné oblasti či svaté předměty v úrovni, kde to není tak náročné? Město na vodě je na tom stejně jako Sněžný most a Hrad – výškové úrovně a rizikové prostředí. Pro poctivé hledače mám jednu nápovědu – nenechávejte si hledání svatých předmětů až na závěr, protože jedním takovým zdánlivě nevinným úkonem si můžete znemožnit přístup k tajné oblasti se svatými předměty.
Cena – 500


 

22. Doky

22-doky

Jedná se o rozlehlý přístav, ve kterém je spousta přepravních kontejnerů, beden, vysokých jeřábů a skladišť. Je zde také jeden suchý dok s rozestavěnou lodí. Přístav je z větší části obklopen mořem a kotví zde jedna nakladní loď. Jde o rozsáhlou úroveň s velkými výškovými rozdíly a vůbec největším počtem secretů.

Nepřátelé – 261
Tajné oblasti – 10
Herní doba – 30:00

Pekelný námořník (120 / 219 HP)
Tlustý chlápek v námořnickém obleku s páčidlem v ruce, které dokáže být nebezpečně. Horší je jeho nastřelovací pistole, kterou má v druhé ruce. Ta vystřeluje extrémně rychle letící hřebíky před kterými téměř není možné uhnout. Je tedy důležité držet si před ním odstup a hlavně se dost dobře krýt. Ukázat se mu je bezpečné jen na malinkou chvíli.
– V téže úrovni se vyskytuje i druhá verze námořníka. Ten má flašku chlastu v ruce a je velice odolný (219 HP). Když se k vám přiblíží, říhne si což vám ubere trochu zdraví. Aby si ale mohl říhnout, musí se před tím napít z lahve, což mu chvíli zabere. Pokud ho dostatečně zraníte, rozbije si lahev o hlavu a pokusí se vás s ní pořezat.
Vhodná zbraň – Hvězdicomet, Kolíkovač

Zmatení

Nepřátelé se začnou zabíjet mezi sebou
– Vhodná karta při boji s velkým počtem nepřátel – pobijí se navzájem. Hodí se také v případě, kdy bojujete s nějakým silným nepřítelem. Zatímco on bude napadat své kolegy, vy se ho můžete rychle zbavit.
Úkol – Proměnit se třikrát v démona
– Dost těžký úkol, ale máte-li karty typu Strážce duší, či Temná duše, nebude to tak těžké. Odměna může působit neuvěřitelně chabě, ale uvědomte si jedno – během účinku karty se budou nepřátelé řezat mezi sebou, takže vám nehrozí ztráta zdraví a ještě ušetříte munici a urychlíte si postup dál. Není takhle karta v určitých situacích dokonce lepší než Železná vůle? 
Cena – 200


 

23. Starý klášter

23-stary-klaster

Působivá úroveň. Na skále uprostřed moře je polorozpadlý klášter. Na dalších skalách kolem něj se nachází malý kostel a mrtvý strom, u kterého je pár hrobů. Ve skále pod klášterem jsou chodby vedoucí dolů k moři. Úroveň je netypická tím, že checkpointů je velmi málo a svým způsobem je nahrazuje pětice hvězd, které je zapotřebí sesbírat, aby se otevřela cesta dál. Hvězda však není ukládací bod. Ve výsledku jde o náročnou úroveň, což je ale vzhledem k předposlední úrovni hry logické.

Nepřátelé – 159
Tajné oblasti – 4
Herní doba – 25:00

Vylepšený zlý mnich (119 HP)
– Nejmocnější verze mnicha bez tváře. V rukou má pochodeň kterou vás může zapálit a na malou vzdálenost může do plamenu fouknout a tím vás popálit. Nejhorší jsou ale jeho granáty, které vypadají jako ozubená koule. Ty po chvíli vybuchnou a tak je lepší se u nich moc nezdržovat.
Vhodná zbraň – Kolíkovač, Kulomet

Vylepšený ďábelský mnich (140 HP)
– Kostlivec v mnišském hábitu. Je nejmocnější z mnichů. Má velkou čepel, kterou způsobuje velká zranění. Na dálku dokáže vystřelit elektrický výboj, který vás okamžitě zraní a není možné mu uhnout. Proto je jediná šance, se od něj držet dost daleko.
Vhodná zbraň – Kulomet

 

Vykupitel duší

2x více zdraví z každé duše (zelená 2, červená 12)
– Perfektní karta pro rychlé léčení, která najde uplatnění v každé úrovni mimo finálových. Obzvlášť výhodná je v kombinaci s kartami Strážce duší nebo Chytač duší.
Úkol – Udržet si zdraví nad 50
– Dosti těžký úkol. Hlavně je třeba si neustále hlídat zdraví, abyste třeba na konci nebyli překvapeni tím, že žádnou kartu nedostanete, protože vám kleslo zdraví pod 50 a vy jste si toho nevšimli. Pokud hrajete pouze na Nespavost, tak těžký úkol vás nečeká, protože se na každém checkpointu vyléčíte.

Cena – 1000


 

24. Peklo

24-peklo

Peklo je vůbec nejzajímavější úroveň celé hry – ta myšlenka je natolik originální, že prakticky v žádné jiné hře, se tohle neobjevilo. Peklo představuje hrůzy války, čili obléhací stroje, padající zdi, trosky budov, výbuchy, zasáhnuté letadlo, potápějící se loď, atomový hřib a to vše je zastavené v čase. Bohužel jak je design úrovně skvělý, tak je její hratelnost hrozivou frustrací, která může být záležitostí pár minut anebo také hodin – zabít Lucifera je výhradně o tom vědět, co přesně udělat, ale hráč nemá valnou šanci to zjistit a tak nezbývá než mít pořádné štěstí.

Nepřátelé – 1
Tajné oblasti – 5
Herní doba – 10:00

Slitování

Umožňuje použít 3x zlaté karty
– Nejlepší karta ve hře. Při vhodně zvolených zlatých kartách se postup každou úrovní extrémně zjednodušší. Výsledkem je v podstatě 3×30 sekund trvání zlatých karet.
Úkol – Zabít Lucifera
– Úkol který zvládne každý, co dokončí hru. Takže i ti největší odpůrci karet během hraní získají alespoň dvě karty, přičemž jedna z nich je obecně nejlepší.
Cena – 2000

 

Boss 5 – Lucifer

Vládce pekel a nejnebezpečnější protivník celé hry. Je to velká okřídlená postava s mečem. Je nezranitelný vůči všem možným útokům a ublíží mu jen jeho vlastní meč.
1. Sekne po vás mečem
2. Přivolá déšť meteoritů tak, že zabodne meč do země – meteority z ní vylétnou a po chvíli spadnou na vás.
Aréna: Obrovské údolí obklopené skalami. Je tu téměř rovina až na pár nízkých kopečků. Každé místo v tomto údolí však odpovídá místu v Pekle. Proto je nutné dávat pozor, kde se nacházíte, protože po opuštění se klidně můžete ocitnout na nějakém smrtícím místě.

Popis boje:
Bez karet
– Finální boss je obtížný především tím, že se velmi těžko odhaluje jeho slabina. Ovšem pokud už ji znáte, stane se souboj s Luciferem poměrně snadným.

Po zabití 66 přízraků se ocitnete s Luciferem v údolí, ale v podobě démona. Tato přeměna zanedlouho skončí a pokud Lucifera nezabijete, musíte zničit dalších 66 přízraků abyste se sem vrátili. Tentokrát jste jako démon zranitelný. Všimněte si, že údolí odpovídá Peklu, kde jste byli před přeměnou, nejsou tu ale trosky budov a další věci, které by vám překážely. Je zde ale okraj přes který nesmíte spadnout nebo zemřete, takže dávejte pozor kam jdete. Lucifer začne buď sekat mečem po vás (jestliže jste u něj moc blízko) – v tom případě utíkejte co nejdál, anebo může vyhodit meč do vzduchu a následně ho zarazit do země. Z té potom vyletí velké kameny a po chvilce na vás začnou padat, takže se snažte jim uskočit anebo je odrazit střelou. Klíčem k poražení Lucifera, je využití pravě padajících kamenů, které střelbou odrazíte proti Luciferovi. Lucifer po zásahu kamenem, jako odplatu vymrští meč na vás a to je přesně ta pravá chvíle, kdy můžete s Luciferem skoncovat. Stačí střelou odrazit meč, který letí proti vám zpátky na Lucifera. Pokud se vám to nepovede, musíte počkat na další kameny a zkusit to znovu. Jestliže se vám však podaří meč odrazit, zabodne se Luciferovi do těla a ten zemře.
S využitím karet – V boji s Luciferem se pro zisk karty nehraje na čas a protože Lucifer má v podstatě neomezené zdraví, je spousta karet k ničemu. Navíc přímo v boji s Luciferem nejde použít zlaté karty. V úvahu tak připadají snad jen stříbrné karty Vitalita a Poslední dech. Průběh boje je stejný.


 

Zajímavosti

Pekelné lebky

13. Opuštěná továrna
Lebka se nachází až na konci úrovně v tajné oblasti na vršku obrovské nádrže. Aby vám vůbec k něčemu byla, je třeba tajnou oblast navštívit před zabitím všech nepřátel. Cesta k lebce začíná v momentě, kdy dorazíte k proražené nádrží u níž je velká duše (100 zdraví). Normálně je třeba seskočit dolů, kde jsou nepřátelé, ale to nedělejte. Podívejte se z díry ven a uvidíte onu obrovskou nádrž. Je třeba skočit už z výšky na šikminu na nádrži (je asi v první třetině), následně nádrž po šikmině obejít, vyhledat žebřík a vyšplhat po něm až nahoru. Zde přelezte hranu a dávejte pozor, abyste nepropadli skrze otvory v nádrži. Uprostřed vršku nádrže je ona slavná démonická lebka. Její účinek je však krátký, takže odsud musíte rychle zpátky a to nejlépe tak, že proskočíte otvorem na vršku nádrže a zároveň otvorem na boku nádrže. Dole na zemi najdete hordy nepřátel – asi 80. Vinou obtížné cesty dolů vám však lebka pomůže jen na nějakých 20 sekund a to pouze když nespadnete až na dno nádrže. 

16. Hrad
Až budete na nádvoří hradu, všimněte si postaveného popraviště. Na něm lebka je. Buď se vyplatí ji sebrat když jste tu poprvé a bojujete s monstry anebo si ji nechejte na dobu, kdy se otevře podzemí hradu.

17. Palác
Lebka je téměř na konci úrovně ve velkém paláci. Není možné ji minout. Ovšem opět se nabízí otázka, kdy ji použít. Buď si ji vezmete hned proti běžným monstrům anebo počkejte na samotný závěr úrovně a použijte ji proti čtyřem obřím křižákům.

18. Babylon
V této úrovni najdete lebku na vrcholku točitého schodiště, jež vede k věži. Nejde minout a navíc dobře poslouží během velkého boje.

19. Les
Lebka je v úzkém průsmyku, který spojuje zříceninu a údolí s vysokým mostem. Přehlédnout ji nelze. Doporučuji lebku využít hlavně na zničení čarodějnic. 

21. Město na vodě
Lebka je před velkou budovou s podloubím. Je tu několik menších kanálů, které rozdělují dlažbu na jakési ostrůvky spojené mosty a na jednom z těchto ostrůvku je ona lebka. Prakticky ji nejde minout. Vyplatí se na nic nečekat vzít ji okamžitě, protože oblast se rychle zaplní nepřáteli.

22. Doky
Jakmile se dostanete na konstrukci nad lodí, začněte opatrně seskakovat po visících bednách níž. Na palubě lodi je mnoho naskládaných beden a na jedné z nich je démonická lebka. Je nutné se na tuto bednu dostat již při seskakování, protože z paluby lodi to není možné. A když už lebku získáte, zvažte jestli bude lepší seskočit dolů mezi nepřátele, nebo si pomoci několika granáty.

23. Starý klášter
Poslední lebka je na cestě vedoucí od moře vzhůru k rozpadlé stavbě se sloupy. Je obklopena několika kameny a nejde ji minout. Dobře poslouží hned na začátku, kdy se nepřátelé valí z kopců po stranách.