Mafia 1

Titulní skladba

Mafia je herní legendou, která se nesmazatelně zapsala do srdcí tisíců hráčů a to nejen u nás v ČR. Jedná se o takovou vizitku, která odrážela naší tehdejší světovost v otázce počítačových her. Počátek 21. století byl pro český herní průmysl skutečně vrcholný a i když tato dobu trvala z mnoha důvodů jen pár let, hry které tehdy vznikly (přestože jich nebylo moc) patří ke špičce svých žánrů. Potom už šlo všechno dolů, stejně jako šla dolů tato země a dnes už je značka Mafia spíše symbolem rozpolcenosti a ukázkového úpadku. Ale tak je to zkrátka v malých zemích, které dobrovolně slouží jako otrokářská kolonie, obvyklé, že se pro trochu vlastního blaha vzdají lidé všeho, včetně práv na značku, která mezi hráči tvořila učiněný pojem a která dávala důvod k tomu být na český herní průmysl hrdý.

Mafia patří mezi klenoty městských her, přestože otevřené město neslouží jako půda pro desítky aktivit jako tomu je třeba u známého GTA, či kvalitního Sleeping Dogs. Otevřené město tvoří svět příběhu, který naprosto správně vypouští veškeré vedlejší aktivity nesouvisející s příběhem, to aby byla intenzita zážitku maximální. Mafia kašle na nějakou velkou herní dobu, tuny vedlejších questů nebo sběratelské aktivity a soustředí se na kvalitu příběhu a to co s ním úzce souvisí, přičemž v tomto směru naprosto exceluje. Ostatně málokterá městská akce nabízí tak vážný hloubavý příběh jako tato.

Mafia je ve své podstatě klasickou mafiánskou gangsterkou, vzdáleně připomínající Kmotra. Nabízí řádku promyšlených charakterů i na dvě desítky misí, které spojuje příběh, jež je retrospektivně vyprávěn hlavním hrdinou. A tak je to hlavně osud ostatních postav a přičina onoho vyprávění, co hráč postupně odhaluje zatímco se čím dál více propadá vyšperkovaným bahnem mafiánského života. Hlavnímu hrdinovi nechybí lidskost, často v něm převládne svědomí, svým vnitřním hlasem o sobě kolikrát pochybuje a o to věrohodněji pak působí. Samozřejmě je otázkou zda se mu dá fandit, jelikož jeho činy ne vždy korespondují s morálkou, nicméně oproti svému nástupci v druhém díle má Thomas Angelo svědomí a oproti svému nástupci ve třetím díle je jeho postava napsaná jako člověk a ne užitečná opice.

Výrazným prvkem, který Mafii posouvá vpřed je realismus města a doby. Tak například městem se prohánějí prostředky hromadné dopravy, kterými se můžete svézt i vy. Město obsahuje spoustu zajímavých míst jako jsou sklápěcí mosty, tunel, pobřeží, venkovská krajina, či čtvrť města na vysokém kopci, kam se ne každé auto vyškrábe. Každá čtvrť města má viditelně odlišný styl a hudbu hrající na pozadí. Za zmínku stojí, že čínská čtvrť je skutečně obývaná především Číňany (lidé tu prostě vypadají jako Asiaté) a že je ve hře vcelku malý počet černochů, kteří navíc působí často jako agresivní spodina (což je věrohodné, neboť ať už se to někomu líbí nebo ne, tak i v dnešní době jsou jen dvě odvětví v nichž se afroameričané v USA hromadně uplatňují – sport a pouliční gangy). Ale věrohodnost jde ještě dál – policajti vám dají pokutu nejen za nehodu, ale i za vysokou rychlost a dokonce jízdu na červenou. Sice se tu nehraje na peníze a není co kupovat, ale musíte si dát pozor na to co děláte a na to, co vlastníte, jelikož i takové kradení auta vás někdo musí naučit, načež si pak o to více vážíte svých aut, jelikož čím těžší je je získat, tím hodnotnější jsou.

Jízdní model je velice realistický, jelikož auta jsou těžká, bytelná a ještě vám umožňuji využívat manuální převodovku, včetně možnosti neutrálu a spojky při řazení. K čertu se všemi arkádami, kde to i traktor rozpálí stovkou jen když držíte šipku dopředu a kde všechny auta po nárazu odlétají desítky metrů daleko, zatímco vám neklesne zdraví ani o jediné HP. Tohle je jízdní model hodný opravdové městské akce a žádná jiná podobná hra ať už má jakkoli slavné jméno, vám nic takového nenabídne. Veškeré tyto hry to totiž táhnou na hnusnou unylou arkádovost a lehoučké explodující krabice nad kterými budou žasnout jen chudáci, kterým nejde o ježdění s auty, ale o ničení, o nárazy a o rychlost.

Když střílíte zbraní a rozhodnete se přebíjet, vyhodíte nevystřílený zásobník. Není to úplně nejlepší řešení, logičtější by bylo si zásobník nechat a nabít ho v momentě, kdy je jeho obsah větší než obsah ostatních zásobníků, ale pořád je to mnohem lepší než po každém výstřelu zmáčknout R a tvářit se zase vytlemeně. S tím souvisí i přestřelky. Ne každá mise se řeší střelbou, ale jak příběh postupuje, čím dál častěji se musíte spoléhat na bouchačky, no a také na krytí, jelikož hrdina a ani jeho smrtelní (!) kamarádi toho moc nevydrží. Přestřelky jsou velice napínavé, protože stačí jeden zloduch, který vás překvapí s Thompsonem a končíte. Navíc na každou misi máte svých 100 HP a musíte si s nimi vystačit, pokud nenajdete lékárnu, které jsou však vzácné a často není v misi ani jedna jediná.

Mafia exceluje ještě v jedné věci a to je láska k dílu, kterou poznáte v detailech. Jak někdo kdysi řekl – charakter celku i díla vytvářejí detaily. A tak to jsou právě detaily díky kterým si Mafii zapamatujete jako hru, kde má smysl zamířit za hranice úkolu, jelikož tvůrci za tyto hranice šli také a všude pro vás něco pěkného přichystali. Proto se můžete vymočit do záchodu, proto můžete autu ustřelit kolo a ušetřit si honičku, proto můžete cestou na závodiště potkat bandu bezdomovců a proto se můžete na lodi ožrat. Detaily…

Mafia je tedy vrchol městských akcí, je to právem jedna z nejlepších her jaké kdy vznikly a zároveň je smutným připomenutím toho, že hra, která patří na světovou špičku pochází ze země, která svůj herní průmysl až na pár výjimek promrhala ruku v ruce s tím, jak promrhala svoji šanci na budoucnost. Může se to zdát trapné hodnotit stovkou a považovat Mafii za téměř dokonalost, ovšem ukažte mi městskou akci, která vůbec může pomýšlet na to, že se Mafii vyrovná. A tím vyrovnáním nemyslím velikost, délku, pestrost, grafiku, či počet zbraní, ale tu intenzitu zážitku, výsledný dojem a kvalitu nabízeného materiálu.

Hodnocení – 100%
Délka – cca 15h (+ bonusy)


 

Návod

Návod na legendární českou hru. Jenom českých návodů a postřehů jsou na internetu tucty. Může být tenhle něčím originálním a přínosným? Já myslím, že ano, nakonec, Mafia si zasluhuje komplexní podrobný návod a takový je snad jen jeden… tento. 🙂

 

Tutorial

Hlas vám bude radit co máte dělat, abyste se naučili základy ovládání hry. Nejprve dle kompasu běžte na podium, kde otestujte skákání a kotouly. Ze stolku vezměte Colt 1991 a Colt Detective Special. Promluvte do mikrofonu a otestujte střelbu na plechovkách (všimněte si, že Colt 1911 je mnohem silnější). Pak vezměte ze stolu pálku a naučte se zbraně pokládat a schovávat. Otestujte pálku na figurantovi (silným nápřahem zezadu můžete každého sejmout jedinou ranou)
Tip – Na pódiu je ještě lékárna, to kdybyste se snad během výcviku zranili, ale nemělo by se to stát. Nakonec, to že se neběhá pod jedoucí auta jistě víte a jinak si tu snad ani ublížit nemůžete.

Opusťte dům a venku vezměte taxikářský Falconer – vždy si dávejte při kradení aut pozor, jelikož je to nezákonné. Dle kompasu zajeďte na místo určení, zapněte omezovač rychlosti a pokračujte na dvorek. Tady můžete autem zkoušet překonávat různé překážky a skokánky. Především ale otestujte střelbu z auta, troubení a naučte se víc o policajtech a různých typech pátrání. Až bude hotovo, ukončete výcvik dveřmi v ulici na něž ukazuje kompas.


 

Prolog

V kavárně v Lost Heavenu se setkáte s detektivem Normanem, pro kterého máte zajímavé informace. Jmenujete se Thomas Angelo a celé roky jste pracovali pro zdejšího mafiánského bosse Dona Salieriho, ale ten se vás nyní pokouší zabít a tak jste připraveni ho i s jeho rodinou dostat za mříže. Norman samozřejmě není včerejší a tak ho zajímá, co všechno víte a vaše vyprávění může začít…


 

Kapitola 1 – Nabídka, která se neodmítá

Píše se rok 1930, podzim, a vy makáte jako taxikář. Je už večer, krátce po šichtě a dopřáváte si cígo, když tu uslyšíte ránu a zpoza rohu přiběhnou dva dobře oháknutí týpci – postřelený mafián Paulie a mafián Sam. Pronásleduje je auto jiných mafiánů a po vás chtějí, abyste jim utekli. Během útěku budou vaši dočasní kamarádi střílet po mafiánech, ale na to nespoléhejte – musíte kličkovat úzkými uličkami a vyhýbat se jim. Není to zrovna snadné, ne s vaší károu a právě proto se jim nesnažte utéct na základě rychlosti, nýbrž chytrosti. Zároveň dejte pozor na míru zdraví (Paulie je už od počátku zraněný – má jen 79 HP).

Když mafiány setřesete, Paulie vám nařídí dojet k baru Salieriho. Během cesty se nemusíte bát policie, ta ve večerních hodinách už spí a tak to můžete klidně pořádně rozjet.
Krize – Sledujte stav nádrže. Je totiž možné, že během útěku vaše kára schytá pár ran a pokud některá zbloudilá kulka prostřelí nádrž, začne vám prudce klesat palivo. V takovém případě využívejte benzínek u cesty a doplňujte ho.
Jeďte do Malé Itálie a zastavte před barem. Paulie se Samem poděkují, přinesou vám balík peněz jako odměnu a ještě nabídnou pomocnou ruku a drobnou práci. S mafiány ale nechcete nic mít, to je moc špatná sorta lidí.


 

Kapitola 2 – Uprchlík A)

O několik dní později máte svoji obvyklou šichtu. Dorazí zákazník, řekne kam chce jet a vy ho tam máte hodit, přičemž pokud se budete chovat nezpůsobile (příliš rychlá jízda, opuštění taxíku, opakované porušení předpisů, nehoda, či dokonce zabití) zákazník raději uteče a je konec. Zároveň si hlídejte čas, jelikož zákazníci se nechtějí nechat vozit půl hodiny. Obvykle vám dají tak 5 minut a když to nestihnete, vystoupí. Co si můžete dovolit je dopuštění se drobného přestupku (vyšší rychlost, jízda na červenou…), ale musíte pokutu zaplatit. S chlapem, kterému hrozí zatčení nikdo soudný jezdit nebude.

První pasažér míří ke kostelu v Down Townu.
Druhý chce k nemocnici v New Arku.
Třetí míří k divadlu na Central Islandu.
Následuje čtvrtý, jež míří do Pompei baru v Hobokenu
A nakonec pátý, který chce skoro přes celé město k obchoďáku v Malé Itálii.
Během cest navštívíte hned pět z celkem devíti městských čtvrtí, takže se dobře zorientujete na hlavních tepnách a ujasníte si řízení, včetně požadavků na předpisy.
Tip – Nezapomeňte využívat omezovač rychlosti a zároveň můžete dobře testovat manuální převodovku, která je na ovládání sice náročnější, ale pokud to s ní umíte, máte auto pod kontrolou daleko lépe než s automatikou. 
Díky jízdě se též lépe seznámíte se svým Falconerem, což je pěkné bytelné auto.

Speciální vůz – Falconer Yellowcar

– Solidní bytelné taxikářské auto, které je i přes svou velikost vcelku rychlé. Je to takový průměrný auťák.
– Existuje i civilní verze, která se od taxikářské liší jen barvou.
– Hmotnost 1520 kg
– Výkon 80 koní
– Rychlost 120 km/h

 


 

Kapitola 2 – Uprchlík B)

Po pátém pasažérovi si hodíte pauzu, jenomže vás přepadnou dva Morellovi chlapi, rozmlátí vám káru a vás zbijí za to, že jste pomohli Salieriho lidem. Dokonce se vás rozhodnou zastřelit, takže musíte zdrhat. Nesnažte se mafiány zmlátit, jelikož to není možné (jsou nesmrtelní). Musíte utíkat uličkami, přičemž zelené šipky vás budou navigovat. Během zdrhání si všimněte několika věcí…
– Hned v první uličce se jeden chlápek snaží vypáčit dveře.
– V průchodu druhé uličky postává chlápek, co čeká na svou ženu.
– O kousek dál jeden maník moči v rohu uličky
– V záhybu druhé uličky stojí dvě babky na balkonech a baví se spolu
– V další uličce se chlápek hádá se svou ženou stojící na balkoně, zatímco opodál jeden chlap opravuje auto.
– V průchodu třetí uličky je žena, která čeká na svého manžela – můžete jí říct, že je to ten chlápek, kterého jste potkali v minulé ulici.
Nakonec vběhněte do Salieriho baru. Morellovi gangsteři půjdou odvážně dovnitř a po chvilce jsou vhodní leda k cestě na funus, jelikož si to Salierovi chlapci nenechají líbit.


 

Kapitola 3 – Molotov party

Přijali jste práci u Salieriho a ten vás seznámí se svými lidmi. Paulieho a Sama už znáte a Salieri vám představí taky consiglieriho Franka, který zajišťuje právní záležitosti rodiny a Luigiho, který pracuje za barem. Salieri si vás chce ozkoušet, takže máte jet s Pauliem do Morellova báru a postarat se o auta tamních gangsterů. Paulie vás vezme za Vincenzem, který vás vyzbrojí pálkou a dvěma Molotovy. Ralph vám pak ukáže Bolt Ace.
Tip – Každé auto které znáte, můžete ukrást, což vám umožňuje brát si auta, která jen tak někde potkáte. Stejně tak můžete nalezená auta vozit k Ralphovi a na příští mise je tady pak budete mít. Vždycky ale zvažte patřičná rizika mise, jelikož pokud vám například hrozí nějaká honička, s pomalou šunkou to nezvládnete. Také si všímejte počtu sedadel – jestliže na misi půjdete ve třech lidech, nemůžete vzít dvojmístné auto a myslet si, že se parťák narve do kufru.

Baseballová pálka
– Klasická sportovní pomůcka je základní chladnou zbraní, kterou budete potkávat velice často. Pálka je dlouhá, solidně účinná a pokud se napřáhnete, můžete nepřítele zezadu sejmout jedinou ranou.
– Nevýhodou pálky je její velikost. Je to zbraň, kterou schováte jedině pod plášť, stejně jako velké zbraně typu samopal.

Molotovův kokteil
– V zásadě primitivní zbraň – láhev s alkoholem a v lihu namočeným hadrem alias roznětkou je sic účinnou ale kupodivu vzácnou zbraní. Zásah okamžitě podpálí okolí a vytvoří hořící oblast, přes kterou je rizikové procházet.

Bolt Ace

– Lehoučká a křehoučká malinká kára. Jedná se v podstatě o to nejhorší civilní auto, co se prohání ulicemi. Po ztrátě taxíku je to ale vaše jediné auto, takže buďte za tuhle šunku rádi.
– Bolt Ace je po městě k mání v několika variantách, které se liší jen minimálně.
– Hmotnost 800 kg
– Výkon 22 koní
– Rychlost 72km/h

Vyrazte s Pauliem až do New Arku k Morellovu baru. Dle rad Paulieho zaparkujte na plácku před plotem. Zatímco Paulie zůstane tady, vy máte splnit svůj úkol. V žádném případě nechoďte ke dvorku předem – hlídač vás pozná a vytáhne na vás bouchačku. V baru je asi čtveřice dalších gangsterů, takže tamtudy také nechoďte. Obejděte dvorek zezadu a zadní brankou tam vejděte. Pomocí pálky sejměte zezadu hlídače (všiml by si, že rozbíjíte auta). Oberte ho o vaši první pistoli, ale doufejte, že nebude třeba.

Revolver SaW Model 10
– Standartní šestiranný revolver s nízkou účinností. Nebude to vaše nejběžnější pistole, ale zpočátku jde o solidní zbraň tam, kde nečekáte tuhý odpor. Proti malé skupince (2-3) slabě ozbrojených mafiánů jde o dobrý kvér.
– Munice 6 / 30

Nyní popadněte bednu ležící opodál a postavte ji k zadním dveřím jako zátaras. Na svůj ohňostroj máte jen omezenou dobu, po které mafiáni z baru půjdou zkontrolovat hluk venku ale zatarasené dveře je zbrzdí. Začněte tím, že rozmlátíte tři venku stojící auta – ideálně jedno pálkou a zbylé dvě pomocí molotovů. Tím by byl úkol splněn a můžete se vrátit do auta a k Salierimu anebo…
Tip – V garáži najdete krásný Falconer (kára s níž jste taxikařili, ale v civilních barvách). Naskočte a vydejte se k baru s ní, zatímco Paulie pojede sám Boltem.
Krize – Pokud jste s ničením aut pomalí, přijdou si pro vás gangsteři z baru. Jedinou šanci je krýt se za auta a postřílet je. Munice máte málo, takže miřte na hlavu.


 

Kapitola 4 – Běžná rutina

Paulie vás pochválil a vzal si vás do party se Samem. Salieri s Frankem vám vysvětlí další akci. Jakožto řidič máte jen řídit a dovézt Paulieho a Sama k podnikům pro výpalné, nebo přesněji pro peníze za ochranu. Zatímco kámoši si odpočinou na dvoře, vy si skočte za Vinchenzem pro SaW Model 10 a k Ralphovi pro auto. Pokud jste v minulé misi přivezli Falconer, Ralph vám o něm řekne pár věcí a naučí vás ho ukrást. V každém případě vám představí novou káru a tou je opět Bolt, ovšem model řady B.
Tip – Kapacita Ralphovy garáže čítá 15 aut. Kdykoli za ním ale můžete zajít a nechat vybrané auto odstranit. Může se to hodit nejen kvůli místu pro nové vozy, ale také pro likvidaci zastaralých typů, které vaše požadavky dávno nesplňují.

Falconer

– Solidní bytelné auto, které je i přes svou velikost vcelku rychlé. Je to takový průměrný auťák, který navíc dobře znáte, neboť od vaší původní taxikářské varianty se liší jen barvou.
– Hmotnost 1520 kg
– Výkon 80 koní
– Rychlost 120 km/h

Bolt B

– Druhá řada Boltů se nazývá jednoduše Model B. Opět jich je několik typů a jedná se o trochu kvalitnější auto než byla ta první šunka. Proti Falconeru však zaostává, takže pokud máte jeho, můžete si Bolt B nechat v garáži, nechcete-li si ho vyzkoušet.
– Hmotnost 1075 kg
– Výkon 40 koní
– Rychlost 97 km/h

Vyberte si káru, naberte kámoše a vydejte se do města. První zastávkou je restaurace na Central Islandu – zastavte poblíž a počkejte až Paulie přinese tašku plnou prachů. Pak jeďte do baru v Hobokenu, kde je druhá zastávka. Následně se vydejte za poslední destinací, do Clarkova motelu za městem. Venkov už není zakreslen na mapě, takže se musíte orientovat jen podle radaru a čichu, nicméně všechny odbočky jsou zatarasené, takže hotel snadno najdete.

Protože Bill posledně nezaplatil, s Pauliem půjde dovnitř i Sam, ale dojde ke střelbě a ven se vypotácí akorát zraněný Paulie. Gangster vám vzkáže, že to přebrali oni (Morellovic lidi) a Paulie vás pošle zachránit Sama, kterého si nechali. První ostrá akce je tady. Taste svou Model 10, kterou vám dal Vinc a obhlídněte situaci.
Tip – U hotelu je velký žlutý kabriolet, který vlastní ten mamlas, co hotel vede. Pokud jste trochu prozřetelní, ustřelte mu kolo – pár střel do jeho středu a odpadne.
Vzadu za hotelem je čokl – zbavte se ho. Přes bedny vylezte na balkon. Na záchodě je jeden gangster a další chlapi dorazí po schodech. V pokoji patra najdete Thompson a v koupelně druhého pokoje i lékárničku (+30 HP). Z těl gangsterů tady i v přízemí si můžete obstarat pistole Colt a Magnum.

Thompson 1928
– První velká střelná zbraň. Thompson je mocný samopal s velkým zásobníkem. Při rychlé střelbě ale netrefíte ani náklaďák, protože zbraň hrozně kope a proto střílejte pouze malými kontrolovanými dávkami.
– Thompson je z obecného pohledu nejlepší zbraní, což však neznamená, že se do všech situací hodí více než kterákoli jiná zbraň.
– Munice 50 / 200

Colt 1911
– Standartní vyvážená pistole, kterou budete používat patrně nejčastěji. Colt má solidní zásobník, je rychlý, přesný a účinný. V podstatě ideální pistole do větších přestřelek.
– Munice 7 / 35

SaW Model 27 Magnum
– Tento revolver je podstatně silnější než „desítka“ a dokonce silnější než Colt. Potíž je v tom, že strašně kope, takže se nehodí do bojů s větším množstvím nepřátel. Pokud se ale máte kde krýt a čelíte v jednu chvíli pouze jedinému protivníkovi, potom je Magnum skvělá.
– Munice 6 / 30

Vyčistěte přízemí a obzvláště pozor dejte na chlápka za barem (má Thompsona!).
Tip – Chlapa za barem lze elegantně vyřídit – sestřelte nad barem lampu a potom střelte do chlastu na policích, načež se oheň podpořený lihem rozhoří a chlápka to upálí. Až bude klid, ze skladu vyběhne bouchač, co vyslýchal Sama a vrhne se na vás pěstmi. Zbavte se ho. Můžete si pak skočit na pány v přízemí a vymočit se do mísy. Až budete připraveni, běžte do skladu pro Sama. Bouchač se ale zvedne, dá vám do huby a vytáhne na vás pistolku. Teď už snese mnohem víc, takže taste magnum a skolte ho. Můžete ho pak obrat o malinký revolver.

Colt Detective Special
– Malinký policejní revolver, který je velice slabý a má výrazně omezený dostřel. Je to v podstatě nouzová zbraň, která se hodí, když jdete na někoho slabého (civilista, pes…) a můžete to na něj nasypat z těsné vzdálenosti. Na běžné bojové situace proti mafiánům a poldům je Detective Special velmi špatnou volbou.
– Munice 6 / 30

Popadněte Sama, ale vyskočí na vás maník, co to tu vede a uteče i s prachama! Pokud jste mu předtím prozřetelně zničili kabriolet, daleko neuteče a vám zbývá zastřelit ještě jeho. Pokud je ale jeho auto pojízdné, naskočte rychle do toho svého a jeďte za ním.

Pronásledovačka je docela drsná a gangster vám nesmí příliš utéct. Naštěstí je ale cesta velice dlouhá – chlápek objede velký kus krajiny, když to vezme podél jezera, pak serpentinami, soutěskou a vrátí se druhou cestou k hotelu, načež na hlavní tepně prudce zrychlí a zamíří k městu. Pokud to necháte dojít tak daleko, na této silnici vám uteče v každém případě, takže pozor na to. Musíte ho tedy dostat během okružní jízdy krajinou, přičemž variant je několik. Můžete třeba doufat, že to nezvládne a převrátí vůz, no a jelikož má auto bez střechy, tak si rozmáčkne hlavu a je hotovo. Také do něj můžete prostě jen vrážet a umlátit ho autem (pokud neumlátíte dřív sebe). Ale spíš budete muset využít střelbu z vozu. Snažte se mířit na pneumatiky – i jediná prostřelená udělá z jeho káry prakticky neovladatelný vůz, který ostré zatáčky nemá šanci zvládnout. Pokud chlápek nazná, že je auto v háji a nikam nedojede, vystoupí a začne po vás střílet. Pak ho stačí přejet nebo zastřelit z vozu. Až ho sejmete, prachy jsou vaše.


 

Intermezzo I

Zpátky v současnosti roku 1938 vysvětlíte Normanovi, že po téhle akci se s vámi začalo počítat jako s někým kdo zvládne víc než pouhé řízení. Najednou jste byl schopný pistolník na úrovni Paulieho či Sama a to se cenilo. Morellovy aktivity však stoupaly a bylo znát, že mezi Salierim a Morellem propuká válka, přičemž policajti stáli na výplatní pásce obou. Povíte Normanovi historku o Morellovi, který před zraky policajtů umlátil chlápka jen pro to, že mu ťuknul do auta, mimochodem moc pěkného auta.


 

Kapitola 5 – Fairplay

Je rok 1932. U mafie jste tedy už druhým rokem a čeká vás docela drsná úloha. Pozdě večer vám Salieri vysvětlí situaci – konají se závody na městském okruhu, ale přijel Evropan s neporazitelným fárem a protože Salieri (a s ním půlka čtvrti) vsadili na jiného, bude třeba se trochu postarat o tu káru. Běžte za Ralphem, který vám podá detaily akce – máte jet na okruh za jeho kámošem Bobbym, vzít to fáro, dovézt ho dalšímu kámošovi Lucasu Bertonemu, který tyhle fára zná, počkat až ho pošteluje a vrátit fáro zpátky. Ralph vám také ukáže nový vůz se kterým si v této misi zajezdíte víc než bude zdrávo.

Shubert Six

– Shubert Six je solidní auto, které v upravené podobě využívá i policie. Lehce převyšuje předchozí Bolt B, avšak stále plně nedosahuje kvalit Falconeru. Pokud ale chcete zkusit něco nového, je Shubert Six dobrá volba.
– Hmotnost 1346 kg
– Výkon 46 koní
– Rychlost 100 km/h

Vyjeďte ze dvorku a pohněte kostrou, neboť na první část akce máte asi 12 minut. Zamiřte do doposud nenavštívené dělnické čtvrti Works Quarter a odtud na venkov k okruhu. Cestou si můžete nedaleko výjezdu z města všimnout hloučku bezďáků u sudu s ohněm. U okruhu zastavte u vrátnice. Vrátný Bobby otevře bránu a nasedne k vám. Dovezte do ke garážím, kde odemkne garáž vašeho cíle. Naskočte do závodní formule a vydejte se za Lucasem.

Speciální auto – Carrozella C-Otto

– Špičková závodní formule, která je rychlá, lehká a s neuvěřitelným výkonem.
– Hmotnost 950 kg
– Výkon 300 koní
– Rychlost 225 km/h

Cestou za Lucasem (pod mostem v New Arku) dbejte na to, abyste formuli příliš nepoškodili a rovněž dávejte pozor na policii. Je noc, takže fízlové budou chrnět, ale můžete občas narazit na jejich vůz, takže nezbude než jim ujet, což opravdu nebude problém. Omezovač rychlosti je samozřejmě hloupost, raději to pořádně rozpalte ať to stíháte. Na Guliano Bridge si můžete všimnout hloučku lidí a chlápka, co chce skočit z mostu. Je tu i jinak vzácná ambulance, ale to teď není vaše starost. Zajeďte k Lucasovi, který fáro pošteluje, zatímco si dáte pauzu na cígo. Nyní máte asi pět minut na to vůz vrátit. I když je teď pomalejší, nebude to problém, obzvláště když cestu znáte. Tady vraťte formuli do garáže, Bobby se s vámi rozloučí, vemte si zpátky svoje auto a jeďte do baru.

Druhý den najdete v baru akorát barmana Luigiho. Zrovna zavolá Frank ze závodiště a chce abyste závod odjeli, neboť chlapovi, na kterého Don vsadil někdo zlomil ruku. Skočte si pro auto (nejlépe asi opět Shubert Six) a vyražte. Máte jen 5 minut na to dojet na okruh ke garážím, kde čekají vaši lidi (Don, Frank a Ralph). Tady vám Frank zopakuje, že musíte závod odjet vy! Vzápětí se startuje.

Speciální auto – Brubaker

– Brubaker se vyrovná Carozelle akorát je o něco málo těžší, ale to vás trápit nemusí, neboť díky tomu bude těžší vaši káru odstrčit a lépe se udrží na dráze. Brubaker je z ostatních vozů vašich soupeřů patrně nejlepší.
– Hmotnost 1100 kg
– Výkon 300 koní
– Rychlost 225 km/h

Vyhrát závod není jen tak. Váš největší rival sice se svou definitivně rozladěnou Carrozellou zůstane stát na startu 🙂 ale ostatní závodníci jsou také dobří.
Tip – Nejnovější verze hry sice umožňují nastavit obtížnost a dokonce závod úplně přeskočit, nicméně pokud chcete poctivě vyhrát na standartní obtížnost, čeká vás hodně práce. Ve všech ostatních návodech vám autoři radí nanejvýše pár obecných poznatků anebo jen to, jak smysl závodu podfouknout. Já poradím jak ho vyhrát.
Sice už znáte jak se taková formule chová, ale závodní okruh je jiný než ulice města a nabízí řádku ostrých zatáček, nějaké to stoupání, klesání i zákeřné esíčko. Navíc jsou soupeři dobří a pět kol je pět kol (celková délka závodu je zhruba 7-8 minut). Snažte se co nejdříve dostat dopředu a udržet se na předních příčkách tak, abyste viděli, jakým způsobem ti nejlepší závodnící před vámi projíždějí zatáčky. No a pak je ve vhodný okamžik překonejte. Drsná je ostrá zatáčka na počátku, která je obzvláště po cílové rovince, kde to můžete rozpálit, velice zákeřná. Ale i to se dá zvládnout.
Tip – V žádném případě během závodu nevyužívejte automatickou převodovku – to je obrovská chyba, neboť s manuálem máte mnohem více možností. Jeďte po celý závod maximálně na dvojku s vysokými otáčkami a trojku hoďte jen v cílové rovince, přičemž před onou počáteční zatáčkou prudce dupněte na brzdy se sešlápnutou spojkou a klesněte na jedničku – to vám pomůže zatáčku dobře zmáknout. Esíčko projíždějte napříč a v plné rychlosti tak, že na červené čáry najedete pokaždé jen jednou stranou formule – díky tomu se udržíte na silnici. A pak samozřejmě platí sekat malé zatáčky a ty velké vybírat po obvodu – sice bude dráha delší ale ve vysoké rychlosti je ostré zatočení zárukou smyku a hodin.

Po vyhrání závodu se vrátíte na oslavu do baru, kde vám Salieri řekne o vděku Lucase. Máte se za ním stavit. Vezměte si tedy auto (patrně opět Shubert Six) a jeďte za Lucasem.
Tip – Lucas pro vás bude mít první a rozhodně ne poslední luxusní auto. Někdy si za ním po splněné práci můžete zajet, on vás pověří drobným úkolem a pak vás naučí ukrást nějaké vzácné auto, načež vám poradí, kde ho hledat.

Lucas Bertone I
Protože díky vám Lucas vyhrál balík peněz, úkol dnes nebude a přijde rovnou odměna a tím je přesně ta žlutá kráska se kterou prchal gangster z hotelu.

Lassiter V16 Phaeton

– První luxusní vůz pochází z řady Lassiter, což je běžná značka podobně drahých kár. Je to kabriolet, který už znáte z pronásledovačky u hotelu. Především jde ale o dlouhé, široké a jak kráva těžké auto se kterým jen tak někdo nepohne. I když je výkon velice slušný, docela to trvá, než se skoro třítunový macek pořádně rozjede.
– Hmotnost 2650 kg
– Výkon 185 koní
– Rychlost 135 km/h

Jeďte na Centrail Island na parkoviště. Tady je Lassiter zaparkovaný ale pozor, protože okolo parkoviště chodí hlídač (vypadá skoro jako běžný polda ale s bílou košilí). Nemáte žádné zbraně a bylo by zbytečně dělat rozruch, takže počkejte až bude daleko od vás a ukradněte fáro. S ním se můžete vrátit do baru.


 

Kapitola 6 – Sára

Pozdě večer vás Luigi seznámí se svou dcerou Sárou a požádá vás, zda byste ji nedoprovodili domů, jelikož včera se po ní sápali nějací grázlové. Samozřejmě nemůžete odmítnout a tak si vezmete boxera a vyrazíte.

Boxer
– Boxer je druhou chladnou zbraní, která má oproti klasickým pěstem jen o trochu vyšší poškození. Pořád je to ale do bitek lepší než holé ruce.

Se Sárou zahněte do uličky, kde vás skutečně napadne banda grázlů s různými zbraněmi (někteří mají dokonce nože a pálky). Hned vpravo je o paletu opřené prkno, které se může hodit víc než boxer.

Prkno
– Prkno může vypadat zvláštně, ale jde o docela solidní zbraň jejíž nevýhoda je v pomalých nápřazích. Prkno je sice silnější než boxer ale pomalejší, takže proti skupinkám se hodí víc.

Prknem zmlaťte skupinku týpků, dokud se někteří nedají na útěk a boxerem dotlučte ty zbylé. Pak utíkejte do boční ulice za Sárou, kde se po ní sápe druhá skupinka – opět jim dejte nakládačku.
Tip – Když jste obklíčeni grázly, snažte se po každé ráně, kterou jim dáte, couvnout. Je pak větší šance že minou. Až je zaženete všechny, je klid a Sára vás pozve domů. Doprovoďte ji po zbytek cesty a vstupte do bytu. Ona vám ošetří zranění a zajímavý večer skončí milováním.


 

Kapitola 7 – Radši si zvykej

Druhý den řeknete Donovi co se stalo a ten se hrozně naštve. Nestrpí aby nějací zmrdi dělali ve čtvrti bordel a tak se o ně máte s Pauliem postarat a dát jim pořádnou nakládačku. Než půjdete, pohovořte s Frankem a Luigim, kteří vám řeknou víc k akci (Luigi spíš jen poděkuje za Sáru, ale i tak). Také můžete zapnout gramofon a poslouchat hudbu. Zajděte si k Vincovi pro zbraně (pálku a Colt 1911). Ralph nic nového nemá, takže dejte zavděk nejlépe vaši žluté krásce.

Vydejte se do nově otevřené Čínské čtvrti (v té jste ještě nebyli) a na náměstí vyhledejte Tlustého Biffa. Vymamte z něj informace o chuligánech, kteří se prý schovávají v autoservisu poblíž. Zaskočte tam. Paulie vás varuje, abyste je nestříleli (skutečně ho poslechněte, jinak končíte). Vražte dovnitř, načež Paulie chuligány vyprovokuje a dojde k bitce.
Krize – Skupinka chuligánů, navíc se zbraněmi, dokáže vás i Paulieho rychle zbušit, pokud se necháte obklíčit. Využívejte silného útoku pálky a vždy se snažte zezadu přetáhnout chlapa, který bije Paulieho. Tím ho sejmete na jednu ránu.
Většina chuligánů je ozbrojena a někteří mají i nové typy zbraní. Hned za rohem je skupinka, z níž jeden má páčidlo.

Páčidlo
– Páčidlo je průměrná chladná zbraň. Pálce se nevyrovná, ale je lepší než nic. Výhodou páčidla je možnost vypáčit některé zámky, což je v některých misích užitečné.

Zhruba v půli cesty narazíte na civilistu, kterého si chuligání podávají. Postarejte se o ně a chlápka pak potkáte o kus dál, kde se zmíní, že jeden z chuligánů je syn radního – proto na ně poldové kašlou. Pokračujte přes kovové schodiště do další části dvorku, kde na vás chlugáni vytáhnou pistole! Nyní už i vy můžete (a pokud chcete přežít tak musíte) tasit bouchačku. Máte Colt 1911 se kterým by to nemělo být těžké, navíc vám pomůže Paulie (má taky Colt). Chuligáni mají nanejvýše pistole a moc jich není. Na konci cesty potkáte zbylé dva chuligány, kteří začnou zdrhat autem.

Rychle naskočte do Lassiteru a uhánějte za nimi. Paulie po nich bude střílet, vy se spíš věnujte řízení. Máte mnohem těžší a rychlejší auto než oni, takže byste je měli být schopni totálně sejmout pořádným nárazem či natlačením do zdi. Když jejich auto zastavíte, je hotovo a Paulie dorazí vzdávajícího se řidiče, zatímco spolujezdec už vypadá mrtvě.
Pokud nedokážete auto zastavit, nevadí, jelikož vám postačí se držet za ním. Dejte pozor na silnici mezi China Townem a Malou Itálií, kde je nabořený náklaďák a vysypaná prkna. Jiná nečekaná překážka na cestě už není, takže by pronásledování mělo být snadné. Pokud vám grázlové přeci jen zmizí z dohledu, máte asi minutu na to je objevit. Útěk chuligánů končí v západním cípu čtvrti, kde jim vyplivne motor – stačí k autu přijít.
Tip – Pokud se vám podaří se zpočátku držet těsně za autem chuligánů, dojde zhruba při vjezdu do Malé Itálie k automatické honičce (animaci), kde to chuligáni nakonec napálí do zdi. Opět pak následuje doražení řidiče.

Po dokončení této kapitoly se zpřístupní nové módy jízdy – oblast Noční město a Noční krajina.


 

Kapitola 8 – Coura

O pár dnů později vám Frank vysvětlí, že ten druhý z auta přežil a ten, kterého Paulie dorazil, byl právě syn radního (jmenoval se Billy, byť mu jeho kumpání říkají i Johny). Radní tedy začíná usilovat o vaši likvidaci ale to teď není to hlavní. Máte dojet do hotelu Corleone, jehož ředitel přeběhl k Morellovi, zabít ředitele, ukrást dokumenty, zabít holku, co na rodinu donáší a jako výstrahu vyhodit kancelář ředitele do luftu. Tohle je tedy vaše první velká akce, kde se přímo očekává, že půjde o život – nebude to snadné. Na akci dostanete od Franka Colt 1911, bombu a starého dobrého Falconera. Pokud chcete, můžete si do garáže skočit pro jiné auto, ale Falconer by vám měl stačit. Vydejte se do Down Townu a vstupte do hotelu.

Tady je situace vážná. Je tu plno gangsterů (celkem asi 8), takže netaste pistoli bez důkladného průzkumu. Přeptejte se recepčního na ředitele – prý je v restauraci, ale pozici hledané holky vám odmítá říct a vyhrožuje brokovnicí. Ředitele skutečně najdete v restauraci v přízemí (má bílý oblek) a můžete mu veřejně vzkázat, že ho jdete popravit, ovšem tím na sebe strhnete pozornost všech a ředitel navíc zkusí zdrhnout k sobě do kanclu. Lepší bude nejprve prozkoumat patra hotelu.
Tip – V jednom pokoji prvního patra je na stolku nůž se kterým můžete tiše zlikvidovat pár chlapů. Zaměřte se hlavně na ty v patrech, jelikož v přízemí je tichá likvidace těžší (ačkoli i tam můžete tiše zabít třeba gangstery u vchodu přes výplň dveří).
V jednom pokoji druhého patra najdete hledanou děvku Michelle. Vzpomenete si, že jste ji viděli na oslavě po závodu a rozhodnete se její prosby vyslyšet, nechat ji jít a pouze ji poslat z města.

Nůž
– Nůž je výtečná chladná zbraň. Nejen že je silný a malý, ale stejně jako u pálky s ním můžete silnou ránou okamžitě někoho zezadu zabít. Z toho důvodu je nůž dokonce užitečnější než pálka.

Upilovaná brokovnice
– Bročka je na malou vzdálenost vražednou zbraní a navíc s pořádným rozptylem. Má ale krátký dostřel a malý zásobník (vlastně jen dva kusy do obou hlavní). Tato bročka je skvělá, když o nepříteli víte a chcete ho sejmout zezadu nebo zpoza rohu. Na přímé přestřelky se však nehodí.
– Munice 2 / 12

Až počty nepřátel klesnou vinou vašeho nožíku, buď z vhodného místa zahajte střelbu (vhodné je zbavit se recepčního a vzít mu bročku) anebo běžte oznámit řediteli, že jdete po něm a pak se kryjte v restauraci. Pozor dejte na námořníka, co se v restauraci objímá s holkou – má pistoli. Až bude klid, v místnosti recepčního vemte klíč od ředitelova kanclu a hned vedle je lékárna (+30 HP). Pokud vám ředitel pláchl, najdete ho v kanclu v třetím patře – zabijte ho, ze stolu vemte dokumenty, položte bombu a rychle během pár vteřin do exploze utečte k oknu na chodbě. Proskočíte oknem na protější střechu a uniknete tak výbuchu.

Exploze vzburcovala fízly a ti jdou po vás. Jeden s Thompsonem postává dole na ulici a další půjdou po vás po požárním schodišti. Buď si na ně počíhejte a pokoste je anebo jim zkuste zdrhnout. Utíkejte po schodech nahoru a dále přes dveře na vyšší střechu. Tady pokračujte přes střechy dál, ale dejte pozor na poldu s puškou, který střílí z jedné střechy před vámi. V tom místě také ze dveří vyběhne asi pět poldů a další se objeví na střeše nad vámi. Postupujte opatrně a postupně je postřílejte. Až se dostanete k mrtvole poldy s puškou, můžete si ji vzít.

US rifle, M1903 Springfield
– Mocná puška s vysokou palebnou silou a přesností. Na velkou dálku je to výtečná zbraň, ovšem na malou vzdálenost ji rozhodně nepoužívejte. Springfield je jinak poměrně vzácnou zbraní. V rukou nepřátel ji sice potkáte často ale ne vždy ji můžete získat a ne vždy najde uplatnění.
– Munice 5 / 30

Pokračujte po dřevěném lešení ke kostelu. Leží tu opřený žebřík po němž přelezete ke kostelní věži.


 

Kapitola 9 – Kněz

Zdaleka není po všem. Hned vedle vás visí na lešení kýbl – můžete ho sestřelit a on žuchne přímo na dělníka dole. Ze zvonice zamiřte dolů a cestou narazíte na lékárnu (+100 HP). Pokud ale máte ještě dost zdraví z minulé mise, nechte si lékárnu na později. Dole v hlavní siní právě narušíte pohřeb grázla Billyho (syna radního). Všimne si vás ten hajzl, co přežil a všichni na vás vytáhnou bouchačky. Kryjte se u schodiště anebo vběhněte za oltář a co nejvíce gangsterů postřílejte zdálky. Až to trochu vyčistíte, pomocí přesné pistole (nebo ideálně pušky) skolte chlapy na ochozech a nahoře u varhan. Až vybílíte kostel, ze dveří dorazí další skupinka grázlů, takže je zmákněte (mezitím si dojděte pro lékárnu). Jakmile bude čisto, vysvětlíte knězi, že Billy byl zkurvenec, dáte mu peníze na opravu kostela (z toho vraždění vás trochu tíží svědomí, i když to všechno byli grázlové) a půjdete si po svém. Kněz samozřejmě není proti, ostatně za ty prachy…

Venku po vás jde policie. Je vyhlášeno pátrání s cílem vás zatknout. Pokud jste byli doteď spořádaní občané, jde o vaše první pátrání a v žádném případě se ho nesnažte posunout na další stupeň – patrání s cílem vás zastřelit. Proto po nikom nestřílejte a raději využijte připraveného pohřebáku před kostelem k útěku.

Speciální vůz – Lassiter V16 Charon

– Charon je typ pohřebáku vycházející s luxusní řady Lassiterů. Přestože jde o „pouhý“ pohřebák má výtečný výkon i rychlost a je zcela srovnatelný s vaším žlutým Phaetonem. Havrani z Lost Heaven se holt dost zmohli.
– Hmotnost 2650 kg
– Výkon 185 koní
– Rychlost 135 km/h

Rychle se zašijte do nějaké uličky (dobrý úkryt je například útes za restaurací v rohu čtvrti) a vyčkejte až poldové pátrání odvolají. Potom můžete spořádaně jet zpátky do baru, kde tahle náročná dvojmise končí.


 

Intermezzo II

V současnosti osvětlujete Normanovi situaci. Radní po ztrátě syna a masakru v kostele zmobilizoval policii, která společně s Morellem šla proti vaší rodině. Vaše situace je vážná a čím dál více začínáte tahat za kratší slámku. Navíc vám takový masakr pěkně hnul se životem a začali jste chlastat. Povíte Normanovi o tom, jak s vámi jednou promluvil Frank, vysvětlil vám, že pouze dodržujete zákony rodiny, stejně jako policie dodržuje zákony státu, doporučil vám dát to dohromady se Sárou a varoval vás před chlastem a flámováním.


 

Kapitola 10 – Výlet do přírody

Je rok 1933. Za deštivé noci vás Frank požádá, abyste jeli do skladu na kraji města, setkali se s Pauliem a s ním jeli k farmě u hranic pro dodávku chlastu z Kanady. Má tam na vás čekat Sam. Zajděte za Ralphem, který vám dnes nabídne moc pěkný vůz – třetí řadu Boltů.

Bolt V8

– Třetí řada Boltů jsou osmiválce se slušným výkonem. Jde o kvalitní vůz, který sice stále nedosahuje výkonu a rychlosti Lassiteru Phaeton, nicméně díky své malé velikosti a nízké váze je dobře manévrovatelný a s pěkným odpichem.
– Hmotnost 1170 kg
– Výkon 65 koní
– Rychlost 122 km/h

Vydejte se přes město do skladu v Hobokenu. Můžete to vzít přes Terranova Bridge a vyhnout se rušnému Centrail Islandu, ačkoli v noci je provoz výrazně omezený. Ve skladu vás přivítá Paulie a společně se vydáte na farmu.

Sam na vás měl čekat u farmy, ale není tu a tak vás Paulie pošle na průzkum. Dostanete bouchačku Colt a brokovnici.

Pumpovací brokovnice
– Výtečná zbraň na malou až střední vzdálenost. Brokovnice má velký zásobník, který se navíc láduje po jednom kusu, takže při přebíjení neztratíte žádnou munici. Účinnost je jen o trochu menší než u upilovaná bročky. A především je pumpovačka díky dlouhé hlavni přesnější.
– Munice 8 / 32

Vydejte se na farmu. Vypadá to tu pustě. V otevřené stodole je lékárnička (+30 HP), která předznamenává potíže. Vzadu najdete vaše auto, ale řidič je mrtvý. Vzápětí vás přepadnou Morellovic lidé, kteří si tu na vás počíhali. Rychle je zrušte a zamiřte zpátky k Pauliemu. Cestou ale počítejte s tuhým odporem, neboť stodola je plná gangsterů a pár dalších na vás vyběhne z boud u cesty. Snažte se bojovat na dálku, protože někteří gangsteři mají také bročku. Vždy nejprve zdálky postřílejte gangstery v budovách a pak tam s bročkou vlezte a postřílejte ty zbylé. Až dorazíte k Pauliemu, uvidíte, že i tady se střílí, ale vaši lidé útočníky přemůžou. Oznamte Pauliemu průser a společně se rozhodnete prozkoumat zamčenou stodolu kvůli ztracenému Samovi. Paulie má pumpovačku, takže se o sebe zvládne dobře postarat. Běžte nejprve do patra otevřené stodoly, kde Paulie najde tyč s níž vypáčí červenou stodolu. Tyč si následně můžete vzít.

Kovová tyč
– Tyč je poměrně silnou chladnou zbraní, avšak na rozdíl od pálky s ní nelze zezadu zabít jedinou ranou (což je zvláštní, neboť tyč musí být logicky ještě tvrdší).
– Tyč je navíc velkou zbraní, kterou schováte jen pod kabát a tak se její používání nevyplatí, nesete-li velké střelné zbraně.

Pro případ nouze si můžete tyč vzít, ale sotva najde uplatnění. Raději rychle postřílejte gangstery ve stodole (pozor na ty v patře a nad schodištěm). V patře je také lékárna (+30 HP) a hlavně Sam! Je téměř umlácený (má jen 9 HP). Paulie půjde pro náklaďák a vy máte Sama pohlídat. O chvíli později dorazí dvě auta naložená fízly a dalšími mafiány. Můžete jich pár sejmout z okna, ale především kryjte schodiště, neboť pokud některý z nich vyleze nahoru, snadno může Sama dorazit. Po nějaké době přijede Paulie a pomůže vám postřílet zbylé útočníky. Až bude po všem, naložíte Sama na náklaďák, jenomže v dáli uvidíte další auta gangsterů!

Během cesty do města musíte krýt náklaďák. Od Paulieho máte Thompson a hromadu nábojů, takže to kropte do pronásledovatelů ve velkém. Snažte se buď sejmout řidiče anebo nacpat pár kulek do chladiče, načež auto exploduje. Pronásledující auta jsou celkem tři. Po jejich zničení Paulie zajede k doktorovi, kde necháte Sama a poté zpátky do skladu, kde se s vámi rozloučí. Vy můžete ještě vyrazit k Lucasovi, který má otevřeno i pozdě v noci.

Lucas Bertone II
Pokud chcete tip na auto, zadarmo už to nebude. Lucas vám dnes zadá úkol – máte asi dvě minuty na to varovat jeho kámoše v Hobokenu, neboť po něm jde policie. Rychle naskočte do svého Bolt V8 a utíkejte tam. Můžete si pomoci zkratkou přes staveniště, to pokud to vezmete od Down Townu anebo zkratkou přes stupně v zátáčce hlavní tepny (přímo pod tratí nadzemky). Rychle zabouchejte na dveře a varujte chlápka. Po vypršení času sem dorazí policejní speciál a čtyři borci s brokovnicemi, přičemž dva zůstanou venku. Jestliže nestihnete chlápka varovat, nemá smysl poldy napadat, protože to už je pozdě a Lucas vám po návratu jen oznámí, že máte smůlu. Pokud ale uspějete, zajeďte zpátky za ním a on vám dá tip na první sériově vyráběné auto s aerodynamickými tvary – prostě moderní lahůdka.

Ulver Airstream

– Vysoce kvalitní moderní vůz, který představuje posun ve vývoji. Už ne auta tvaru krabice, ale pěkné moderní civilní fáro, které navíc vyniká i svými statistikami.
– Hmotnost 1550 kg
– Výkon 130 koní
– Rychlost 145 km/h

Auťák stojí u jednoho domku v Oak Woodu, což je čtvrť kterou zatím nebyl důvod navštěvovat. Noční prohlídka nové čtvrti ale není úplně to nejlepší, takže si spíš jen vezměte auto (v okolí nikdo nehlídá) a zamiřte zpátky do baru. Cesta je docela dlouhá ale aspoň si novou káru otestujete.


 

Kapitola 11 – Omerta

Druhý den je Salieri pěkně vytočený. Nejen, že to radní táhne s Morellem, ale už mají na své straně prokurátora a co hůř – zradil Frank a je ochoten dát policii účetní knihy jako důkazy. Pro Dona je to zdrcující, ale musíte se Franka zbavit a důkazy získat zpět. Jde o akci s nejvyšší prioritou, nicméně svoje kvality jste prokázali a Don vám věří. Zajděte k Vincovi pro obvyklý Colt 1911 a také Upilovanou brokovnici alias Luparu. Ralph vám dnes představí nové auto, která je vylepšenou verzí Shuberta Six.

Shubert Extra Six

– Nový Shubert je výrazně lepší než klasická verze. Má lepší výkon i rychlost. Jde o solidní auto, nicméně Ulver Airstream, který máte od Lucase je stále kvalitnější.
– Na obrázku je Shubert v zelené barvě, ale od Ralpha dostanete bíločervený.
– Hmotnost 1346 kg
– Výkon 85 koní
– Rychlost 130 km/h

Nejprve musíte zjistit, kde Franka drží. Jeďte tedy do Čínské čtvrti a na náměstí se přeptejte Tlustého Biffa. Žádné informace nemá, ale odkáže vás na Malého Tonyho. Jeďte na Centrail Island, kde u galerie proklepněte Tonyho (jeho psa opodál se bát nemusíte – není agresivní). Tony sice taky neví, ale odkáže vás na týpka, kterému se říká Idiot Joe. Běžte tedy pod most v New Arku, kde Joe postává se svými kamarády. Tvrdí, že není Joe a až po nějaké době se prokecne, ovšem informaci od Franka odmítne vyzradit. Zkontrolujte, zda okolo nejde fízl a pak Joeovi dejte do řepy. Ani se nebrání a po několika ranách radši vyklopí, že Franka drží v Oakwoodu. Vydejte se tam. Uvidíte, jak Franka nakládají do policejního speciálu. Sledujte ho ale nesnažte se na něj útočit – auto by zrychlilo a ujelo by vám.
Krize – Policejní kára projede uličkou v Oakwoodu, kde probíhá stavba a je zúžená silnice (což není takový problém), ale jakmile kára projede, silnici ucpe náklaďák a musíte počkat než odjede. Snažit se vycouvat a jet jinudy moc nepomůže, ale můžete do náklaďáku trochu zezadu strčit a protáhnout se mezerou.
Policejní kára zamíří ven z města a dále na letiště. Sledujte ji až tam.

Tady Franka vyloží a s autem odjedou. Je tu plno elitních poldů (béžové pláště) i Morellových gangsterů. Především ale postupujte opatrně a přímo tudy, kudy utíká Frank (když kupříkladu zkusíte obejít vstupní budovu a zaútočit zezadu, speciálové vás sejmou neobyčejně přesnou střelbou). Nejprve tedy vyčistěte hlavní halu. Najdete tu i lékárnu (+50 HP) a pak pokračujte dozadu podél runwaye. U skladů uvidíte náklaďák z něhož vyběhne dělňas a zkusí vás zmlátit páčidlem. Auto pak můžete použít, ale lepší bude sázet na zbraně. Probijte se přes levý sklad, na opačné straně dejte pozor na střelce na věži (když budete mít štěstí, jeho puška spadne dolů) a pokračujte až k ulici za malými budovami. Pobijte zbytek neřádů a vyslechněte Franka. Řekne, že ho policie vydírala a hrozila, že ublíží jeho rodině a tak to vzdal a raději vás zradil. Je ochoten spolupracovat, ale máte se postarat o jeho ženu a dceru, které tu někde jsou. Pokračujte k většímu domku opodál, odkud vyběhne párek gangsterů. Uvnitř najdete Frankovu rodinu.
Tip – V budově je také chlápek, který telefonuje na policii o pomoc. Pokud chlapa rychle zabijete, žádné pomoci se nedovolá ale pokud ho necháte telefonovat, přijede na parkoviště u vstupu několik nových aut plných policajtů a strhne se další boj. Jestliže necháte chlapa zavolat o pomoc, běžte se rychle postarat o nové poldy, než se stihnou rozprchnout. V budově najdete také lékárnu (+50 HP) a zamilovaný párek – pokud zabijete jednoho z nich, druhý se na vás vrhne pěstmi (je to jediná situace, kdy se můžete dostat do potyčky s ženou). Oznamte Frankovi nalezení rodiny a doveďte ho k ní. Frank vás požádá ještě o letenky. Můžete s ním a jeho ženou hodit řeč (jsou vám vděční). Potom běžte zpátky do vstupní haly a z pultu vezměte letenky. Franka s rodinou najdete před budovou, kde mu dáte lístky a on vám dá klíč od schránky v bance, kde má uložené účetní knihy. Frank očekává omertu, ale rozhodnete se ho nechat jít, nakonec je to přece přítel. Opusťte letiště (své auto máte na parkovišti) a jeďte do města. V bance v Down Townu vyzvedněte účetní knihy a nyní můžete ještě za Lucasem.

Lucas Bertone III
Lucas pro vás má další prácičku a opět jde o to píchnout jednomu z jeho kámošů. Toho kámoše si totiž podal svalovec Stan a vy ho máte zmlátit. Jeďte do Works Quarter k baru Černá kočka, kde tu gorilu potkáte. V žádném případě ho nezkoušejte zastřelit nebo přejet (Lucas by vás po návratu nepochválil a odměnu by vám nedal). Můžete však na Stana vytáhnout chladnou zbraň. Od agresivního dělníka na letišti (shodou náhod taky černocha) byste měli mít páčidlo. Až Stan uteče, vraťte se k Lucasovi. Ukáže vám luxusní bourák s náhonem na přední kola.

Thor 810

– Výtečná oranžová kára s náhonem na přední kola, což pomáhá vyjet každé stoupání. Jde o vysoce kvalitní vůz, který představuje bezpochyby to nejlepší, co zatím můžete mít.
– Hmotnost 1656 kg
– Výkon 125 koní
– Rychlost 150 km/h

Tohle fáro najdete v poslední nenavštívené čtvrti – nahoře v milionářském hnízdečku Oak Hill, kam se kvůli strmému stoupání není snadné ani dostat. Pokud cítíte, že vaše kára by mohla mít potíže, vezměte to cestou od Oak Woodu, která sice nabízí více serpentin, ale není tak strmá. Thora najdete u jedné vilky a v okolí chodí bodyguard. Bohužel je dost pozorný a těžko se vám povede auto ukrást aniž by si vás všiml. Zase ale není ozbrojený, takže když mu jich pár natáhnete, uteče. S Thorem si docela užijete, nakonec cesta k baru je ta nejdelší možná. Aspoň si tuhle nádheru hezky otestujete.


 

Kapitola 12 – Návštěva lepší společnosti

Pohřeb Franka bez Franka dopadne dobře, ale situace vaší rodiny je stále krizová. V noci vám Salieri osvětlí další důležitou akci – vloupačku. Je třeba zbavit prokurátora důkazů, zatímco Paulie se Samem zastrašují svědky. Máte si vzít nejlepšího kasaře ve městě a vybrakovat trezor prokurátora, zatímco bude pryč. Než půjdete, můžete se Salierim a Luigim prohodit pár vět o Frankovi. Vinc vám dnes dá pálku a Colt 1911 s trochou munice. Zato Ralph pro vás nemá nic, akorát si můžete všimnout řadového mafiána s nímž tam mluví a který pak půjde do kanclu v baru, kde posedává Sam (nic vám ale neřeknou). Vezměte si tedy Thora, to abyste nezůstali trčet v půlce cesty do Oak Hillu a vyražte. Jeďte až do Hobokenu, kde u stadionu naberte Salvátora a vezměte ho nahoru do Oak Hillu. Zastavte u zadních vrat na pozemek a řekněte Salvátorovi, aby je vypáčil. Tím vniknete na zahradu.

Nyní bude třeba postupovat velmi opatrně. Teoreticky můžete zahájit střelbu a do vily se prostě prostřílet, ale to by bylo zbytečně riskantní, jelikož téměř všichni gangsteři mají brokovnice a vy jen Colt s hrstkou nábojů. Můžete Salvátorovi říct, aby šel s vámi, nebo počkal na místě. Nyní ho vemte s sebou a zahněte vlevo, kde se schovejte za sochu. Nechte Salvátora tady a počkejte až okolo projde gangster – sejměte ho zezadu pálkou a vemte od něj bročku (to kdyby se to zvrtlo) a hlavně klíč. Pokračujte dál po levé straně a za rohem najdete skříň s pojistkami – vyhoďte světla a schovejte se za roh. Počkejte až chlápek od vily půjde světla zapnout a zezadu ho bouchněte. Vemte Salvátora a pokračujte přes zahradu zleva podél plotu. Cestou obejdete dva gangstery co si spolu povídají o rvačce v hospodě a dorazíte k bočním dvířkám do vily. Pokud máte klíče od prvního strážného, odemknete je sami, jinak požádejte Salvátora.
Uvnitř vily je situace komplikovaná kvůli horší orientaci. V žádném případě nerozsvěcejte světla a vyhýbejte se přízemí hlavní haly – před vilou je totiž chlápek a pravděpodobně by vás viděl. Potřebujete se dostat do patra protějšího křídla, přičemž možnosti jsou v zásadě dvě. Můžete to vzít po schodišti do patra a poté přes pokoje pánů domu, přičemž prokurátorova žena je přímo v ložnici, ale naštěstí má na ksichtu pleťovou masku a přes okurky vás neuvidí. Touto cestou ale riskujete, že vás chlap před vilou spatří jak jdete po balkonu v hale. Lepší varianta je vzít to přes kuchyni a jídelnu, ovšem pozor – přízemí domu okupuje černošská uklízečka, kterou snadno poznáte podle příšerného zpěvu (se divím, že to majitelé strpí). Pokud si vás všimne, vyběhne na terasu a vzburcuje stráže s tím, že v domě je zloděj. Raději tedy počkejte až bude opouštět jídelnu a tiše projděte do protějšího křídla vily.
Krize – Mohlo by se zdát, že když se nejprve zbavíte chlapa před domem, bude cesta přes vilu v pohodě. Jenomže jeho mrtvoly si později všimne navrátivší se prokurátor a patrně se nevyhnete poplachu.
Se Salvátorem pokračujte do patra a vlezte do pracovny (pokoj s výhledem před dům). Tady je hledaný trezor a Salvátor se pustí do své práce.
Jenomže do domu se vrátí prokurátor. Nyní to bude ještě drsnější. Nejprve vezměte z trezoru dokumenty a zpozorněte. Prokurátor půjde přes ložnici své ženy do svého pokoje. Nesnažte se ho zabít, to by byl konec. Dejte si ale pozor na prokurátorova strážce, který přijel s ním a půjde přes jídelnu na terasu. Počkejte tedy až projde a potom přes jídelnu tiše proklouzněte zpátky k bočnímu východu z domu (nezapomeňte dávat pozor na uklízečku). Až budete venku, můžete se vrátit k vrátkům na zahradě a opustit pozemek, ale pokud trochu zariskujete, můžete si odvézt také něco pro sebe…
Tip – Běžte podél plotu směrem před vilu a zezadu bouchněte chlapa, který tu hlídá. Požádejte Savátora, aby otevřel prokurátorovu limuzínu (stejnou má i sám Morello). Díky tomu se auto naučíte ukrást, stejně jako od Ralpha a Lucase. Nasedněte a odjeďte hlavní branou.

Silver Fletcher

– Krásná stříbrná limuzína s mimořádným výkonem. Auto je bytelné, s vysokým zrychlením a dobrou ovladatelností. Ač se to nezdá, tahle kráska strčí do kapsy i Thora, nakonec dvanáctiválec je holt dvanáctiválec.
– Hmotnost 2314 kg
– Výkon 175 koní
– Rychlost 185 km/h

Zavezte Salvátra k domu, kde bydlí (kousek od místa, kde jste ho nabírali) a vydejte se do baru. Akce vyšla perfektně, zvlášť pokud máte Silver Fletcher.


 

Kapitola 13 – Skvělý obchod!

Situace se pro vás obrací k lepšímu. Radní a Morello vás už málem měli na lopatě, ale teď se stav vyrovnává. A tak Paulie přijde s návrhem na obchod. Potkal jistého Williama „Billyho“ Wicketse a ten mu nabídl prvotřídní whisky. Objednal jeden náklaďák a vy si ho máte převzít.

Kolegové vás dovezou k nadzemním garážím, Paulie vám dá Thomsona a společně s ním a Samem půjdete na schůzku. Vrátný vám oznámí, že Bill už čeká nahoře a hned vedle vrátnice je lékárna (+50 HP). Asi ve třetím poschodí je v oploceném skladu další lékárna (+50 HP). Asi je vám jasné, že tu nebudou náhodou. Nahoře potkáte Billyho, jenže obchod naruší Morellovi chlapi, Billa sejmou i s jeho ochrankou a vám jde o kejhák. Rychle postřílejte útočníky a využijte auta proti nim – pár střel do chladiče a bum! Paulie vám pomůže se svoji Magnum 27, Sam má pumpovací bročku, takže toho oba zvládnou dost. Při cestě dolů můžete teoreticky využít malé schodiště, ale na něm nebudete mít prostor ke krytí a proto raději sestupujte po nájezdech. Hned o patro níž je vzadu u zdi kára a za ní chlap, co má u sebe bednu s granáty (měli by být 4)

Granát
– Granát je mocná explozivní zbraň, která dokáže nejen zabít skupinu nepřátel, ale i zničit auta. Granát je sice vzácný ale velice, velice užitečný.

Pokračujte dolů až k přízemí, kde je situace velmi vážná. Gangsteři to tady zatarasili auty a ještě na vás hází molotovy. Vy ale také máte jeden dáreček – hoďte granát mezi auta a exploze se o útočníky postará. Pobijte zbytek neřádů a všimněte si, že vaši lidi v autě jsou mrtví a vrátný to má taky za sebou. Pokud jsou garáže už čisté, Sam půjde pro auto a vy máte s Pauliem vzít náklaďák (no přece tu ten chlast nenecháte). Jděte tedy nahoru, vezměte káru a opatrně sjeďte dolů. Pokud vám nějaká auta překáží, musíte je buď odvézt nebo prorazit náklaďákem, ovšem pozor ať ho moc neponičíte. Také vězte, že trosky aut po explozi jsou mnohem lehčí a odtlačíte je snáz.

Venku uvidíte dvě skupiny dalších gangsterů. Mají tam dvě auta, takže vás budou pronásledovat. Můžete se pustit do zdrhačky, jenže Sam, který pojede v druhém autě vám nepomůže a vaše kára není stavěná na útěky.
Tip – Raději rychle vystupte a naházejte na gangstery zbylé granáty. Pokud někdo přežije, buď ho doražte nebo ujeďte (zvláště pokud granátem zničíte jejich auta, tak vás už nechytí).
Zavezte náklaďák do vašeho skladu v Hobokenu. Jestliže vás někdo bude pronásledovat, vystupte a zabijte je (pomůže vám jeden kolega, co tu čeká a případně i Sam, když se sem stihne dostat před vámi). Po návratu do baru vám Salieri sdělí, že Wickets byl obyčejný podvodníček, který dodávku výtečné whisky ukradl Morellovi a chtěl vám ji prodat. Nakonec jste z toho vyšli vlastně docela dobře.


 

Intermezzo III

V současnosti pokračujete s vyprávěním. Vysvětlíte Normanovi nadcházející změny po konci prohibice, kdy se většina podniků mafie rázem legalizovala a díky obrovským ziskům za prohibice jste mohli investovat do nových projektů.


 

Kapiola 14 – Dobrou chuť!

Píše se rok 1935. Salieri vás požádá, zda byste ho dovezl do Pepého restaurace, jelikož jeho osobní strážce se hodil marod. Máte u sebe Colt 1911 a venku stojí Donovo luxusní auto.

Lassiter V16 Roadster

– Další z řady Lassiterů je dlouhý kabriolet. Sice nedosahuje kvalit Silver fletcheru, ale i tak se jedná o velice dobrý vůz.
– Pamatujte si, že i když můžete Roadster řídit a dokonce vám zůstane po misi, nikdo vás ho nenaučil krást!
– Hmotnost 2500 kg
– Výkon 204 koní
– Rychlost 150 km/h

Zajeďte do New Arku k Pepému. S Donem poobědváte, ale v momentě, kdy vám Pepé nabídne červené, zaútočí Morellovi lidi a zcela regulérně se pokusí zavraždit Salieriho! Válka evidentně nabírá na obrátkách. Sám Salieri má Magnum 27 se kterou se pokusí udržet restauraci, zatímco vy máte útočníky přepadnout zezadu bočním východem. Na chodbě je lékárnička (+25 HP). Utíkejte ven na dvorek. Je tu pes, ale pokud k němu nepůjdete blíž, nenapadne vás. Rychle v ulici sejměte grázla s Thompsonem. Pro Thompson si dojděte ale zase se vraťte na dvorek, jelikož přes chodbu v baráku sem zamíří pár gangsterů, aby se do restaurace dostali zadem – to jim nesmí vyjít! Až je zadržíte, nemeškejte a oběhněte barák po ulici. Don nevydrží věčně, takže musíte pohnout kostrou a zboku napadnout zbylé gangstery před restaurací. Je jich tu spousta ale s dobrým krytím to zmáknete. Pak bude zbývat už jen střelec v okně domu, takže si pro něj dojděte a je to. Až bude klid, Don přislíbí Pepému finanční kompenzaci a nařídí vyrazit za bodyguardem Carlem, neboť on jediný věděl, kde dnes Don bude. Poberte si pár zbraní, hlavně Thompson a pumpovací bročku. Potom naskočte do auta a jeďte zpět do Malé Itálie k West Marshall Bridge, kde má Carlo svůj byt.

Běžte do činžáku a počkejte až Salieri zabuší na dveře. Pak vtrhněte dovnitř. Carlo (ten typ v trenkách) začne zdrhat po schodišti na dvůr, tedy rychle vyskočte z okna a zkuste ho párkrát trefit než zaběhne za roh. Pak vám nezbude než sejít dolů a postavit se mu, ale opatrně – Carlo má Magnum 27 a je to zatraceně tvrdej chlápek (potřebuje asi 2-3 rány z brokovnice). Navíc, když ho dostatečně poraníte, na dvůr vběhnou tři jeho kámoši (jeden má Colt Detective Special, druhý má pálku a třetí tyč). Snažte se Carla sejmout pumpovačkou dřív než tihle tři stihnou přiběhnout. Až bude po všem, pokus o atentát bude definitivně zažehnán. Morello se mezitím sejde se svým bráchou, aby ho informoval o neúspěchu a varoval. Očekává, že po něm půjdete. A neplete se.


 

Kapitola 15 – Všechno nejlepší!

Morello vám vyhlásil likvidační válku, ale iniciativu teď přebíráte vy. Je třeba zbavit se radního. Vincent se Salierim připravili plán a vaším úkolem má být vetřít se na parník, kde radní pořádá oslavu narozenin, získat předem připravený revolver na záchodcích, radního sejmout při projevu a utéct. Vypadá to na pěkně rizikovou akci. Salieri odejde a nasedne si k někomu do pěkné a vám zatím neznámé káry. Vy si běžte pro podstatně horší vůz k Ralphovi.

Crusader Chromium

Nový typ běžného osobáku. Crusader je solidní průměrný vůz. Ničím nevyniká, oproti Lassiteru Roadster, či dokonce Silver Fletcheru je výrazně horší, avšak na obyčejné poježdění bohatě postačí.
– Hmotnost 1500 kg
– Výkon 85 koní
– Rychlost 130 km/h

Zamiřte na jih Central Islandu k molu. Cesta je to dost krátká, takže si svůj nový vůz ani moc nevyzkoušíte, ale to nevadí. U mola je hlouček lidí a chlap z ochranky, který vás bez vstupenky nepustí. Nesnažte se využít násilí, to by byl konec. Raději běžte do otevřené budovy naproti a sejděte do sklepa – je tu šatna, odkud se převlečte do námořnického oblečku. Jakožto člen posádky už vás na parník pustí a brzy vyplujete.

Na parníku je spousta zajímavých lidí. Hned v přízemí se prochází plavčík, který vás ale rychle odbude. Také je tu chlápek, kterému je zle a zvrací do moře. Na toaletách tu najdete kýbl.

Kbelík
– Kýblem se sice lze ohánět jako se zbraní, ale nezdá se, že by nějak pomáhal při boji. Navíc ho ani není kde efektivně využít.
– S kýblem však můžete vyčistit skvrny na záchodech a v tom tkví jeho výhoda.

Tip – V patře je restaurace, kde vám sice barman odmitne nalít, ale v rohu je sklenička z níž se můžete napít – pokud se napijete třikrát, přeženete to a v kocovině se vám bude obraz rozmazávat. Není to ale praktické – spíš naopak. Na levé straně paluby se dva chlápci baví o děvce svého kamaráda, na pravé straně zase dvě ženy probírají jakéhosi fešáka a před restaurací muž s ženou probírají jídlo. Vzadu také najdete záchodky, jenže ty vaše jsou zamčené a dle cedulky má klíč plavčík. V nejvyšším patře se chlápek s ženou baví o mrtvém Billym (synovi radního), další pár plánuje objednat jídlo a chlapi u stolu mluví o blížícím se ohňostroji. Na přídi hraje hudba a opodál před kajutou radního, hlídají dva bodyguardi.
Průzkum lodi se snažte provézt rychle, jelikož po nějaké době radní přijde aby zahájil proslov a po něm odejde zpátky do kajuty, což se nesmí stát. Je proto dobré, abyste byli připraveni už když proslov začíná. Nejprve tedy utíkejte na záchodky zjistit, že je zamčeno. Pak běžte dolů za plavčíkem (můžete se na klíč poptat ostatních námořníků, ale odkážou vás na plavčíka). Plavčík vám po druhém požádání vydá klíč, ale musíte mu ho vrátit a ještě záchod vyčistit. Na vyčištění záchodu potřebujete kýbl z hajzlíků dole – s ním vyčistěte záchod, vezměte si schovaný Colt Detektive Special a běžte plavčíkovi vrátit klíč. Pak už stačí se potulovat po lodi a čekat na zahájení proslovu.
Krize – Jestliže plavčíkovi nevrátíte klíč (bez ohledu na to, zda jste hajzlík vyčistili) později si pro vás přijde, strčí do vás a pokud u sebe máte pistoli, všimne si jí a spustí poplach. To samé se stane, když mu klíč sice vrátíte, ale záchod nevyčistíte – půjde vás seřvat, že jste se na to vykašlali a zase si všimne pistole. Pokud nechcete plavčíkovi posluhovat, pistoli si vezměte až poté, co vás seřve.
Jakmile vyleze radní, najděte si dobré místečku u podia. Mohlo by se zdát, že ideální na střelbu bude vršek sklápěcího můstku, jenže je to dost daleko a snadno můžete minout. Raději palte z bezprostřední vzdálenosti a poté prokličkujte davem až dolů k přídí, kde skočte k Pauliemu na člun. Jestli chcete slyšet radního proslov o tom, jak je skvělým, čestným Američanem a jak svého syna brzy pomstí, můžete ho sejmout až v závěru proslovu, kdy se bude loučit.
Krize – Jestliže nějakým způsobem vyvoláte poplach ještě před proslovem (někoho napadnete, plavčík u vás najde zbraň…), stále nemusí být nic ztraceno. Pomocí pistolky rychle zrušte nějakého strážce a vemte mu zbraň (všichni mají Model 10, což je sice slabý revolver, ale lepší než Detective Special). Pak opatrně postřílejte zbylou ochranku. Jeden z chlapů, kteří střežili kajutu radního u sebe měl klíč, kterým kajutu odemkněte a radního sejměte uvnitř.

Po dokončení této kapitoly se zpřístupní nové módy jízdy – oblast Denní město a Denní krajina.


 

Kapitola 16 – Bastard se štěstím!

Poslední akce vyšla skvěle a v podstatě jste z konfliktu mezi vámi a Morellem vyšachovali policii a politiky. Nyní je čas zaměřit se na Morellova bratra – Sergia Morella juniora. Paulie má plán a chce ho sejmout v restauraci Italian Garden, zatímco ho vy vylákáte k telefonu. Než vyrazíte, můžete se Salierim promluvit o Sergiovi (řekne vám, jaký je to psychopat) a s Luigim o rodině (zajímá ho, jak vám to klape se Sárou). Pak jděte s Pauliem k Vincovi, který vám dá Colt 1991 a Pauliemu Thompson.
Tip – Můžete si všimnout, že už od počátku mise u sebe máte Colt Detective Special. Počínaje touto misí, ho vždy budete od počátku vlastnit. Sice máte jen jeden zásobník, ale jako nouzová pistole na nečekané potíže přijde vhod.
Ralph vám dnes ukáže nové auto.

Guardian Terraplane

– Kvalitní bytelné autíčko trochu podobné předchozímu Crusaderu, ale s výrazně větším výkonem.
– Zajezdíte si s ním víc než by se mohlo zdát. Celkově jde o solidní a hlavně bytelný vůz.
– Hmotnost 1316 kg
– Výkon 101 koní
– Rychlost 140 km/h

Vydejte se na Centrail Island k restauraci Italian Garden. Tady zastavte a z budky naproti zavolejte do restaurace. Jenomže k telefonu nepřijde Sergio, ale obyčejný gangster, který jen oznámí, že tu Morello není. Paulie ale už začne střílet a vzápětí jste v průseru. Rychle naskočte do káry a zdrhejte. Pár mafiánů po vás bude pálit z restaurace ale další vezmou auto a budou vás pronásledovat. Buď využijte spletitost ostrova a setřeste je anebo se jim na vhodném místě postavte (na obranu je celkem dobrý plácek u mola na jihu ostrova – tam, co jste nastupovali na parník). Až bude klid, vraťte se do baru.

Salieri nezdar chápe a další plán vymyslí s Vincenzem – máte jet k domu Sergiovy milenky a strčit mu pod auto bombu. Namísto Coltu, který jste měli na první pokus o atentát, u sebe máte Model 10, což by mělo taky postačit. Naskočte do káry (ideálně opět Guardian) a jeďte až do Oakwoodu k domu Sergiovy milenky. Před domem postává jeho gorila. Nechte ji být a vyčkávejte (pokud zkusíte nastražit bombu, všimne si vás a Sergio pláchne). Počkejte až gorila dokouří cigáro a jakmile bude čistý vzduch podminujte toho krasavce (mimochodem, jde o Lassiter Roadster, kterým jste tehdy vezli Dona). Až bude bomba připravená, vzdalte se a čekejte. Namísto Sergia však přijde jeho holka, otevře káru a… pekelně se nažhaví.

O něco později jste zpátky v baru a Salieri s Pauliem vymyslí docela prostinký plán – máte jet na Sergiovo setkání s jeho bookmakery v restauraci Rainbow Garden a prostě ho tam zastřelit. Stále máte u sebe Model 10 ale opět i Colt 1911. Dovezte Paulieho k Rainbow Garden na rohu Down Townu. Paulie vyběhne na Sergia, jenže se mu zasekne Thompson a další průser je na světě. Sergio zdrhne dovnitř, po vás začnou pálit mafiáni od restaurace a další po vás půjdou v autě. Opět naskočte do káry a ujíždějte, přičemž Paulie vám pomůže Coltem. Opět platí, že je můžete zkusit setřást (což je ale v Down Townu docela těžké) anebo je vlákáte někam, kde je zvládnete postřílet. Docela dobré je nábřeží u mostu, ale pozor ať nezničíte káru. Až bude po všem, vraťte se do baru.

Salieru dá tu práci jiným chlapům a tak o něco později jste svědky už čtvrtého pokusu o atentát, u kterého tentokrát jen asistujete. Kolegové mají v plánu natlačit Sergia pod jedoucí vlak, jenomže Sergio to zavčasu prohlédne, jeho řidič přejezd překoná a pod koly vlaku skončí vaši lidé. Je to jen na vás. Musíte Sergia pronásledovat. Nesnažte se po něm střílet nebo do něj vrážet – jeho auto je jak tank. Prostě jen uhánějte za ním neztraťte ho z dohledu. Cesta od trati v Hobokenu až do přístavu ve Works Quarter je zatraceně dlouhá, ale zvládnete to.

Sergio v přístavu hned rozestaví chlapy a schová se. Vy se musíte prostřílet. Opět máte u sebe Model 10 a Colt 1991 (plus samozřejmě Colt Detective Special). Opatrně a systematicky začněte čistit doky. Sice můžete vzít auto a zkusit jet rovnu za Sergiem, ale mluvíme tu zhruba o dvaceti gangsterech co v docích jsou a je vážně hloupé jen tak riskovat jízdu kolem nich. Od brány zamiřte k trati vpravo a vyčistěte areál u vlaku. Jednak je na jedné budově lékárna (+50 HP) a navíc je vedle vlaku krabice s granáty (celkem 9). Poté pokračujte podél trati a vyčistěte dřevěnou boudu odkud pálí gangsteři z oken – hoďte jim tam granát. Dál po trati raději nechoďte, neboť na červených jeřábech jsou střelci s puškami. Obejděte areál zleva kolem skladů a miřte až na opačnou stranu doků, kde je v rohu zadní východ a pár chlapů. Opodál je směrem k trati menší přístupná budova v níž najdete lékárnu (+50 HP) a hajzla s puškou, jak číhá u okna. Pušku vezměte a běžte vyřešit střelce na jeřábech.
Tip – Mezi prvním a druhým jeřábem zleva jsou velké nádrže, které když odpálíte, tak explodují a zapálí okolní gangstery (včetně těch na věži).
O kus více vpravo je mezi jeřáby větší bíla budova skladu a v ní třetí lékárna (+50 HP). Nyní byste měli mít vyčištěné celé doky.
Všimněte si Sergiova auta u jedné haly s číslem 1908. Na konci trati jsou dvě velké cisterny a vy potřebujete jednu z nich využít jako beranidlo. Nejprve si všimněte dvou výhybek – tu u auta nechte být a tu blíže u cisteren přepněte.
Krize – Raději si zkontrolujte, že je trať správně nastavená, jelikož máte jen dva pokusy (dvě cisterny) a pokud pošlete obě špatně, je to celé v háji. Když si jste jistí, odblokujte zarážku cisterny a jakmile vrazí do vrat haly, běžte k ní. Sergio se vám začne vysmívat, jelikož cisterna vrata neprorazila, ale vy cigárem zapálíte palivo a exploze už dílo dokoná. Uvnitř haly je několik gangsterů, takže postupujte velmi opatrně a nejlépe s pumpovačkou v ruce. Pomozte si i granáty, které posílejte mezi hromady materiálů, avšak minimálně dva granáty si nechte na Sergia. Ten na vás vyběhne až sejmete ostatní. Má Thompson a vydrží zatraceně dost. Raději na něj jděte chytře a hoďte mu tam granát. Je dokonce možné, že když nedopadne přímo pod něj, tak explozi přežije, ovšem další granát už by vydržet neměl. Konečně se toho psychopatického hajzla zbavíte. Vzadu v boudě pak najdete lékárnu (+50 HP). Nyní se vydejte ven z doků, přičemž můžete jít zadním a hlavním vchodem, kde máte svou káru. Dejte však pozor na nové gangstery, kteří k oběma východům dorazí v autech. Uděláte dobře, když si namísto svého vozu vezmete ty jejich. Bude se vám totiž hodit čtyřdveřová kára. Až opustíte doky, asi se vám bude chtít náročnou akci rovnou ukončit v baru, ale uděláte lépe, když ještě zavítáte za Lucasem.

Lucas Bertone IV
Lucas pro vás má drsnou úlohu, ale nejprve si všimněte toho, že má na zdi v autoservisu lékárnu (+50 HP). Počínaje touto misí bude mít u sebe lékárnu vždycky, což se hodí. Vaším úkolem je zachránit Lucasova postřeleného kámoše. Musíte pro něj do Čínské čtvrti a zavézt ho k doktorovi v Oak Woodu. Na akci máte asi 8 minut, takže zapomeňte na omezovač a jeďte! Kámoš leží v krvi v jedné uličce a stará se o něj další chlápek, zřejmě ten co Lucasovi volal. Vy však musíte naložit oba a to je právě ten problém.
Krize – Pokud jste si z doku vzali svoje původní auto, musíte rychle ukrást nějaké čtyřmístné. Naštěstí je Čínská čtvrť dost rušná. Jestliže jste si prozřetelně vzali auta gangsterů, co přijeli do doků, ušetříte drahocenné vteřiny a ještě možné komplikace s policií. Rychle naberte oba chlápky a jeďte k doktorovi. Zdraví kámoše bude během cesty plynule klesat, přičemž čím dříve jste se pro něj dostali, tím více ho bude mít. Dávejte pozor na nárazy, neboť mu tím můžete ještě ublížit. Pokud ale pojedete rychle a zároveň opatrně, stihnete to bez potíží. Pak se vraťte za Lucasem, který vám vyčistí káru od potoků krve a poskytne vám tip na nové fáro.

Bruno Speedster 851

– Výtečné luxusní fáro, které je takovým ekvivalentem Lassiteru Roadster, byť jde o úplně jinou řadu a byť na něj tak úplně nestačí. Přesto je Bruno Speedster výborný kvalitní vůz.
– Hmotnost 1702 kg
– Výkon 150 koní
– Rychlost 166 km/h

Auto kotví na parkovišti Centrail Islandu, ale je hlídáno hlídačem. Tenhle hlídač má revolver, takže do bitky se s ním nepouštějte. Buď počkejte až se otočí a káru šlohněte nebo ho přejeďte. Cesta z ostrova k baru není moc dlouhá, takže si nové fáro zase tak moc neozkoušíte, ale do budoucna s ním můžete počítat.


 

Kapitola 17 – Smetánka

Přichází čas konečného zúčtování. Morello je vyděšený a schovává se, nicméně dnes má vyrazit do divadla, aby se předvedl mezi smetánkou. Na akci nejvyšší priority půjdete společně s Pauliem a Samem. Než vyrazíte, hoďte řeč se Salierim, který se zmíní o Peponnem, kýmsi ze starých časů. Pak si běžte k Vincovi pro bouchačky. Dostanete prvotřídní výbavu – Paulie se Samem samopal a vy Luparu. Ralph pro vás dnes nic nemá, nicméně v garáži máte jeden další Guardian Terraplane – je to taková nouzovka, abyste zkrátka měli v čem jet. Lepší ale bude oprášit jiné auto. Dobrou volbou je Silver Fletcher, kterým jezdí i sám Morello. Vydejte se do divadla na ostrově, kde zjistíte, že představení už skončilo a Morello sedí v autě. Jeďte za ním a nedovolte, aby vám utekl. Je tu teoretická šance, že ho dokážete zabít za jízdy, ovšem museli byste dokázat jeho auto narazit někam, odkud se nedostane a pak ho dorazit. Raději na to nespoléhejte a sledujte ho ven z města. Tady to Morello buď stočí na známé letiště anebo pojede dál rovně. Zřejmě je to věcí náhody.

1) V případě, že Morello zahne na letiště, zatočte za ním, ovšem vyplivne vám kára. Sam s Pauliem se na ni podívají a vy utíkejte za Morellem. Cestou luparou zabijte dva gangstery a běžte k hangáru kam Morello jel. Z hangáru vyjede letadlo a pojede na runway. Zanedlouho dorazí Paulie se Samem v opravené káře, tak nim naskočte. Od Paulieho dostanete Thompsona a musíte Morella sestřelit! Miřte na motory a sledujte jeho míru zdraví – když oba motory hoří, máte to v suchu. Bude se sice zdát, že vám Morello uletí, ale pokud má v háji motory, nad lesíkem to zaboří do země a bum! Pokud chcete, vezměte si Morellův Silver Fletcher a vydejte se do města.

2) Jestliže Morello pojede rovně, honička pokračuje. Nesmí vám pláchnout, takže ho pronásledujte dlouhou cestou krajinou. Projedete kolem Clarkova motelu a dále vzhůru přes serpentiny. Cesta končí u rozbitého mostu, kde Morellův řidič nestihne zabrzdit a skončí těsně nad propastí. Vy do něj jen trošku šťouchnete a Morello se zřítí z mostu. Pokud chcete, můžete se vrátit na křižovatku a sjet dolů kam Morellovo auto spadlo, ale krom ohořelého vraku tu nic není. Jeďte zpátky do města.

I dnes se můžete stavit u Lucase, ale pokud tam pojedete rovnou, Paulie vám řekne ať ho nejprve hodíte do baru. Zajeďte tedy k baru, vyložte kámoše a pokud chcete, vezměte si jinou káru (dobrá šance jak lépe vyzkoušet Bruno Speedster). Pak jeďte za Lucasem.

Lucas Bertone V
Dnešní úkol je ještě drsnější než ten minulý. Máte zajet s hledaným autem (Crusader Chromium) k majáku a shodit ho do moře. Pokaždé když jste v autě, automaticky se spustí pátrání s cílem vás zatknout. Snažit se tedy ukrýt vám k ničemu nebude a musíte prostě doufat, že nepotkáte moc poldů. Zajeďte k majáku (mezi Oakwoodem a Oak Hillem) a tady dávejte pozor. Je třeba shodit káru z útesu, jenomže dole jsou i menší útesy a pokud auto zůstane trčet na nich, je to v háji. Nejprve tedy vyhledejte vhodné místo. Potom se velmi opatrně přibližte k okraji útesu tak, aby auto už téměř klouzalo dolů, následně zařaďte neutrál, nechte puštěný motor a rychle vystupte. Když to provedete dobře, auto po chvíli samo sklouzne dolů.
Tip – Pokud nechcete riskovat, že sami spadnete, obstarejte si jiné auto, kterým to hledané prostě srazíte do moře. Opět ale nezapomeňte přepnout na neutrál (zabrzděné auto bude daleko těžší odstrčit). Po akci se vydejte zpátky k Lucasovi. Můžete si samozřejmě ukrást něco v čem se vrátíte, ale pokud je to pro vás zbytečný zločin, běžte pěšky a v Down Townu využijte tramvaj – má jednu zastávku hned u servisu, takže si urychlíte cestu. Pokud půjdete celou cestu pěšky, Lucase to překvapí a pár slov k tomu řekne. V každém případě vám dá tip no novou káru, která tady prve stála ale majitel si ji už vyzvedl.

Celeste Marque 500

– Vysoce kvalitní sportovní vůz, který svým výkonem převyšuje i Bruno Speedster. Celeste Marque je velice rychlá, s výrazným zrychlením a nízkou hmotností. Z hlediska vyváženosti jde prozatím o nejlepší vůz.
– Hmotnost 1200 kg
– Výkon 160 koní
– Rychlost 170 km/h

Majitel jel k baru Roys Grill, takže spěchejte za ním.
Tip – Když budete rychlí, najdete auto stát na parkovišti, zatímco majitel stále večeří – můžete mu káru ukrást než vyjde ven a je to v suchu.
Když ale cítíte, že jste se moc zdrželi, raději neriskujte a až chlap vyleze ven, pouze ho sledujte. Můžete chlápkovi zatarasit cestu a prostě mu auto vzít, ale má bouchačku Colt, takže bude lepší ho jen sledovat k cíli cesty. Tím je domek v Oakwoodu a jakmile chlap vejde do domu, káru mu můžete nerušeně šlohnout. Cestou do baru si tuhle krásku hezky otestujte. Stojí to za to.


 

Intermezzo IV

V současnosti je Norman překvapený tím, že Morello skončil vaší rukou. Vysvětlíte mu ale, že jste pochopili jak může být moc zhoubná, že každý chce stále víc a víc a když má smůlu, někdo ho prostě smete během své cesty na vrchol. Ukážete Normanovi starou fotku, kde je Don Peponne a jeho dva věrní lidé a přátelé – Salieri a Morello. Oba se rozhodli Peponneho zabít, byť si ho minimálně Salieri vážil a začali mezi sebou válčit.


 

Kapitola 18 – Volební kampaň

Už je rok 1938 (tedy stejný jako v současnosti) a Salieri pro vás má další úkladnou vraždu. Vůbec poprvé cítíte, že toho vraždění bylo moc, ale Salieri má jiný názor a tak je vaším cílem politik Sewera, který má obrovské zisky z nevěstinců. Máte ho zabít během proslovu a to za pomocí pušky s optikou. Po poradě půjde Salieri zapnout gramofon a vy s ním můžete ještě promluvit – řekne, že ten politik vymýšlí zákony, které ho zbavují konkurence, jelikož je sám vesele porušuje. Všimněte si, že Luigi je venku u náklaďáku (patrně mu dorazilo zboží) a běžte na dvůr. Vinc vám dnes dá nejen Colt 1911 ale hlavně skvělou sniperku. Ralph pro vás má nový auťák.

Mosin-Nagant 1891/30
– Puška Mosin-Nagant s připevněným puškohledem. Síla pušky zhruba odpovídá pušce Springfield, ale díky optice lze střílet na mnohem větší dálku.
– Sniperka je velice vzácnou zbraní. Krom této mise ji můžete sehnat pouze v misi následující.
– Munice 5 / 25

Wright

– Solidní moderní civilní vůz běžné sériové výroby. Doba pokročila, takže tohle auto, přestože jde o normální káru, se dobře vyrovná některým luxusním vozům, co jste v minulosti získali od Lucase.
–  Hmotnost 1600 kg
– Výkon 141 koní
– Rychlost 155 km/h

Nová kára na Celeste Marque stále nemá, ale pokud si ji chcete vyzkoušet, není důvod to nedělat. Vydejte se na Centrail Island ke staré věznici. Brána je zavřená, ale opodál je kanál a u něj dělník. Když skočíte do kanálu, dělník na vás začne hulákat. Pokračujte kanálem a vylezte na dvoře.
Tip – Jestliže dělníka zabijete, můžete jeho mrtvolu hodit do kanálu. Do budoucna si tím pomůžete, neboť se vyhnete potížím, které by jinak přivolal.

Ve věznici projděte přes dvorek do hlavní budovy. Už v patře ale narazíte na hromadu bezďáků, kteří se tu uvelebili a co hůř – mají i střelná zbraně! Pozabíjejte je a z patra se vydejte chodbou vpravo. Dojdete do místnosti, kde je chlap s brokovnicí (opatrně!) a hlavně páčidlo, které se bude hodit. Nyní běžte na druhou stranu a po venkovním balkonu pokračujte do vyššího patra. I tady je spousta buranů, jeden hned za dveří, které vykopnete. Cestou se zastavte s místnosti s dírou ve zdi, neboť na zdi tu je lékárnička (+50 HP). Už od počátku je otevřená (má ulomená dvířka) tak ať ji nepřehlédnete. Pak pokračujte po schodišti až na věž, ovšem stoupejte pomalu, protože bezďáků je tu spousta. Až budete nahoře, vytaste sniperku a nejprve se rozhlédněte po ostrově. Všimněte si vozu, ochranky a hlavně politika u mikrofonu. Sice není slyšet, co politik žvatlá, ale předvolební pindy jsou všechny stejné, takže si to můžete představit. Zamiřte chlapovi na hlavu nebo na hruď a vystřelte. Pokud minete, máte šanci vystřelit tak 1-2 znovu, ale lidé se dají do pohybu a tak musíte být rychlí i přesní, jinak politika uklidí do auta a je konec. Po likvidaci se můžete vydat podél balkonu, ale jeho konec je nalomený a když na něm budete stát dlouho, urve se a spadnete. Také si můžete všimnout chlápka, který dole u mola opravuje člun – když ho trefíte, spadne do vody. Sejděte dolů až do přízemí věže a odtud na dvůr. Na dvoře postřílejte psy a buď páčidlem vypačte zámek anebo ho rozstřelte.
Krize – Pokud jste nechali dělníka naživu, venku najdete policejní vyšetřovatele, které na vás zavolal. Půjdou vás prohledat a pokud u sebe máte střelnou zbraň (chladné jim nevadí) zatknou vás a jste v háji. Buď jim hned utečte nebo je napadněte, ovšem tím se nevyhnete přestřelce. Také můžete zbraně v rychlosti vyházet.
Naskočte do své káry a můžete se stavit za Lucasem.

Lucas Bertone VI
Lucas má ještě drsnější úkol než minule. Musíte do asi pěti minut zajet pro jeho kámoše do Works Quarter po kterém jde policie. Když to nestihnete, přijede policejní speciál naložený fízly s brokovnicí a chlápka odprásknou. Jestliže stihnete kámoše nabrat v momentě, kdy se speciálové budou už blížit, půjdou po něm i když bude sedět ve vaší káře (přímo po vás však nepůjdou). Snažte se to stihnout opravdu bleskově, abyste se vyhnuli potížím a to znamená jet přes Terranova Bridge a Čínskou čtvrť.
Krize – Jestliže to tak úplně nestihnete a speciálové se nalepí na vaše auto s cílem chlápka zabít, musíte je setřást, ale opatrně. Oni nebudou střílet po vašem autě ale jen po chlápkovi, to pokud zkusí opětovat palbu. To znamená, že když je nalákáte až na nábřeží v New Arku, snadno je můžete odstrčit do vody. V žádném případě ale nezkoušejte vystoupit, dokud vám jsou v patách.
Zavezte kámoše k Lucasovi a dostanete tip na upravený Lassiter s karosérií na zakázku.

Lassiter V16 Apollyon

– Upravený Lassiter s jedinečnou karosérií, která z auta dělá nepřehlédnutelný sběratelský kousek. Není to ale jen výstavní auto, jelikož vyniká svým výkonem a i přes tu váhu to s ním dokážete rozjet pěkně rychle.
– Horší je ta neskutečná délka, díky které stačí malé šťouchnutí a točíte se jak hodinky.
– Hmotnost 2500 kg
– Výkon 230 koní
– Rychlost 175 km/h

Pro tohohle krasavce musíte jet až na Oak Hill. Bude to vaše poslední návštěva téhle zbohatlické čtvrti, tak si ji vychutnejte. U jednoho baráku postávají luxusní auta a jedním z nich je Apollyon. Očumují ho dva týpci. Pokud auto zkusíte ukrást, varují ochranku u baráku a ta se do vás pustí zbraněmi. Raději s čumily promluvte a tvařte se, že kára je vaše. Oni odejdou a vy můžete auto nerušeně ukrást. Cestou do baru si ho budete moci patřičně vyzkoušet.


 

Kapitola 19 – Jen tak pro radost

Salieri usiluje o luxusní doutníky a pošle vás, Paulieho a Sama, abyste ukradli jeden náklaďák. Moc se vám to nezamlouvá, jelikož laciné krádeže hodné zlodějíčků doposavad nebyly stylem vaší rodiny. Ale co se dá dělat. Paulie vám vysvětlí akci – máte ukrást  náklaďák a papíry od dělníka, načež vjedete do doků, naložíte bedny a odvezete je na smluvené místo, kde bude Paulie a Sam čekat, aby setřásli případné pronásledovatele. Vypadá to jako pěkně komplikovaná akce, která se může kdykoli podělat.
Jestli chcete, můžete zapnout gramofon a poslouchat muziku. Pak jděte ven, kde Ralph vyprovází nějakého vašeho kolegu v pohřebáku. Běžte k Vinchenzovi pro výbavu – vy dostanete pálku a Colt 1911, zatímco Paulie a Sam obdrží Thompsony. V této misi u sebe výjimečně nemáte Colt Detective Special, ale to zase tolik nevadí. Pak si jděte k Ralphovi pro poslední auto – trezor na čtyřech kolech.

Lassiter V16 Fordor

– Velikánské, extrémně těžké a bytelné prostorné auto, kterým jezdíval Sergio Morello.
– Fordor je taková pevnost na kolečkách, kterou ze silnice jen tak někdo nevyšťouchá.
– Hmotnost 2812 kg
– Výkon 230 koní
– Rychlost 160 km/h

Naložte kámoše a vydejte se do Works Quarter na vytipovaný plácek. Tady vám Paulie navrhne udělat si projednou takový soukromý kšeftík a to rovnou vyloupit banku! Sam je ale rezolutně proti, neboť to považuje za zradu rodiny a ani vám se to nelíbí. Sama nechte tu a s Pauliem pokračujte k dokům. Dovnitř vás bez povolení nepustí – vrátný vás vykáže ven. Takže pouze počkejte až z doků vyjede náklaďák s bednami. Potřebujete ho ukrást a z dělníka vymámit doklady. Nejprve náklaďák sledujte. Mají striktně danou trasu, která končí v malém, leč chráněném skladu v úzké uličce, kde dělník vyloží bedny a pojede pro další. Pokud ho necháte se vrátit do doků, po chvíli vyjede s dalším nákladem a tak stále dokola.
Tip – Přepadněte dělníka až když svůj náklad vyloží. Jinak ho totiž budete muset do malého skladu vyložit sami, jelikož vás vrátný do doků nepustí pokud nebude náklaďák prázdný. Navíc, malý sklad je bráněný a budete muset nejprve postřílet tamní strážce, teprve potom přirazit náklaďák k rampě a bedny vyložit na rampu těsně vedle schodů.
Počkejte si tedy na konci úzké uličky, kterou se dělník vrací do doků, zataraste mu cestu a vytáhněte ho z auta. Pokusí se utéct do malého skladu. Několikrát ho prašťte pálkou až z něj vypadnou doklady.
Krize – Pokud vám dělník uteče do skladu, musíte se za ním prostřílet. Snažte se tedy, aby vám neutekl. V nejhorším ho můžete zabít, byť to Paulie nepochválí.
Až budou doklady vaše, Paulie vezme auto a pojedete na dvorek, zatímco vy berte náklaďák Bolt Truck a zamiřte do doků. To nejhorší teprve přijde.

V docích projeďte rovně ke skladišti po levici. Zaparkujte náklaďák k rampě, abyste mohli přecházet na korbu. Ve skladu uvidíte hledané bedny Scorsese Import-Export. Jenomže tu stojí hlídač, který vás pošle nosit jiné bedny do spediční haly v uličce. Nesnažte se ho obejít a nakládat vaše bedny, neboť by vás označil za zloděje a napadl. Běžte tedy ke spediční hale, zatímco hlídač se půjde vymočit. Bedny k nošení jsou před halou a mají se naskládat na palety v hale.
Tip – Opodál stojí dva dělňasové – požádejte je o pomoc s bednami. Ve třech to zvládnete mnohem rychleji. Až bude hotovo, hlídač to zkoukne a vrátí se zpátky. Běžte za ním a nakecejte mu, že se po něm sháněli u vlaku. Odejde a teď přijde vaše chvíle. Okamžitě začněte nosit vaše bedny na korbu náklaďáku. Musíte to stihnout, než se hlídač vrátí, protože pak se na vás oboří, že jste mu lhali, všimne si, že vás nezná a vzburcuje všechny okolo. Jakmile máte bedny naskládané, jeďte ven z doků. U vrátnice ale hlídač pozná, že máte špatný náklad a půjdou po vás hned tři vozy plné chlapů s bouchačkami.
Krize – Jestliže utajení v docích praskne nebo někoho sami napadnete, nezbude než vše vyřešit střelbou. V docích je asi tolik chlapů co za Morella a co hůř – akorát v malé boudě s otevřeným oknem vzadu je lékárna (+50 HP). Jinak tu nikde nic užitečného není. Spoustu chlapů je na jeřábech a další jsou v dřevěné boudě (jeden z nich má dokonce sniperku Mosin-Nagant). V této boudě je také rádio, které můžete vypínat a zapínat, ale k ničemu to není. Pokud se dokážete probojovat, naložíte bedny a odjedete, půjde po vás jen jedno auto.
S náklaďákem zdrhejte na dvorek. Cestou ale buďte opatrní, protože náklaďák je velice náchylný na prostřelení nádrže! Nádrž s benzínem je naprosto nekrytá a drží na levé straně vozu. Nedovolte, aby se k vám někdo dostal z této strany. Jakmile vjedete na dvorek (vjeďte sem ze severu – jako když jste přijížděli), zastavte s náklaďákem u zdi a vystupte. V rohu dvorku je opřená pumpovačka s jejíž pomocí (a s pomocí kámošů) postřílejte pronásledovatele.
Tip – Pokud jste doky vystříleli a pronásleduje vás jen jeden vůz, možná bude lepší se o něj postarat okamžitě. Rovnou zastavte na parkovišti u doků a postřílejte útočníky. S výbavou z doků by to měla být hračka. Jestliže pak na dvorek přijedete aniž by vás kdokoli pronásledoval, oznámíte kámošům, že past ani nebyla třeba.
Až bude po všem, Sam vyrazí autem do baru a vy s Pauliem zavezte náklaďák do skladu v Hobokenu. Cesta je to dlouhá, proto se snažte mít náklaďák v dobrém stavu. Ve skladu okouknete bedny a Paulie najde zásilku diamantů. Když pak nabídnete Salierimu vystěhování beden, zamítne to, čímž potvrdí, že o diamantech ví, ale tají vám to, aby nemusel vyplatit tak velký podíl. Na to konto se rozhodnete na něj nehledět a také si udělat vlastní kšeft – banku.


 

Kapitola 20 – Melouch

Druhý den zajdete za Pauliem do bytu. Chcete nejprve banku obhlídnout a tak tam vyrazíte. Vyjděte z domu a následujte Paulieho ke stanici nadzemky. Můžete zkusit zajít k Salierimu, ale dvůr je zavřený (tam už se nedostanete) a když zkusíte vejít do baru, dojde vám, že to není dobrý nápad. S Pauliem nastupte do vlaku a jeďte na stanici Down Town, kde vystupte a běžte do banky. Paulie vám uvnitř představí plán – on bude držet v šachu hlavní místnost, vy musíte vzít klíče od trezoru, utíkat dolů pro prachy a vrátit se. Na celou akci budete mít zhruba pět minut (do příjezdu policie). V bance si ještě můžete všimnout chlápka Viktora Koženého, co si chce vybrat peníze z přečerpaného účtu. Opodál je paní, která s úředníkem mluví o otevření účtu a vpředu jsou dva chlapi co probírají obchodní možnosti v Hobokenu – pokud vlezete k nim, vykážou vás ven.

Běžte ven, kde vás Paulie zaúkoluje sehnáním auta a zbraní – poradí vám, abyste navštívili Žlutého Peta a popíše vám cestu (pokud ji zapomenete, můžete se ho zeptat znovu). Zatímco Paulie pojede domů, vy pokračujte nadzemkou na stanici Central Hoboken. Odtud jděte uličkou pod tratí a zahněte vlevo. Zabušte na dveře kina Twister a otevře vám chlápek, který vás zavede za jednorukým dědulou Petem.
Tip – U Peta si můžete vybrat jakékoli zbraně z nabídky. Oproti Vincenzovi je to změna, jelikož sami musíte zvážit, co je pro vás nejvhodnější. Pete nemá na skladě všechny druhy zbraní – pouze baseballku, Colt Detective Special, Colt 1911, Model 10, Magnum 27, Thompson, pumpovačku a pušku Springfield.
Vezměte si Colt 1911 a pumpovací brokovnici. To vám bude stačit. Zbývá ještě auto. Teoreticky si můžete nějaké auto ukradnout ale bude lepší využít Lucase, přičemž ani není moc zapotřebí si obstarávat dočasný vůz. Skočte na nadzemku a jeďte zpátky až na stanici New Ark. Odtud je to k Lucasovi kousek.

Lucas Bertone VII
Ani dnes to nebude snadné. Máte doručit balíček pro chlápka jménem Dick, který čeká pod East Marshall Bridge. Jestliže jste si nepřivlastnili žádné auto, nijak to nevadí. Běžte buď po nábřeží anebo to vezměte tramvají a za chvíli jste tam. Dejte Dickovi balík, ale napadnou vás tři chlapi. Společně s Dickem je sejměte (pozor ať Dicka nezabijí). Vraťte se k Lucasovi, který vám dá tip na Německý sporťák.

Trautenberg Model J

– Vysoce kvalitní sporťák, který vzhledem připomíná Lassiter Roadster, ale jde o jiný typ. Trautenberg je rychlý vůz s ohromným zrychlením, který snadno unikne policejním vozům.
– Hmotnost 1700 kg
– Výkon 265 koní
– Rychlost 185 km/h 

Podle Lucase má majitel vozu jet z vejšky v Oak Woodu kamsi na Centrail Island. Můžete ho přepadnout po cestě a káru si prostě vzít, ale to moc elegantní není a ještě zbytečně riskujete. Ani sledovačka není nejlepší, jelikož ten chlápek jezdí jako prase a když pojedete za ním, patrně vám tu káru někde pomlátí a ještě skončí v zácpě, takže krádež bude nezbytná. Existuje ale mnohem snazší metoda. Prostě běžte zpátky na stanici nadzemky v New Arku a jeďte na stanici Centrail Island. Počkejte pár minut, než chlap dorazí a pak si pro auto dojděte (parkuje jen pár ulic od stanice).

Pokračování mise
Jeďte k bytu Paulieho a zatrubte. Vystrčí hlavu z okna a poběží k vám. Jeďte do banky a akce může začít. Paulie začne vyhrožovat a vzápětí do místnosti vtrhnou dva hlídači – zbavte se jich. Paulie se zeptá chlápka u přepážky na klíče, ale klíč k trezoru má jen ředitel. Vezměte tedy za přepážkou aspoň klíče od mříží a běžte nahoru. Jsou tu dva strážní, tak se jich zbavte a v kanceláři vyslechněte ředitele – řekne, že klíče má ve skříňce. Vemte si je. Nyní utíkejte do sklepa. Cestou se zbavte dalších dvou stráží a utíkejte k trezoru. Začnete nabírat prachy, zatímco Paulie nahoře hystericky vyšiluje. Až naberete prachy (můžete vzít ještě poslední balík, co tam zbyl), utíkejte nahoru k Pauliemu, kde on mezitím zastřelí ženu, co zkoušela utéct. Rychle běžte ven a naskočte do káry.
Krize – Pokud to do pěti minut nestihnete, před banku dorazí asi čtyři policejní vozy naložené poldy a vyzvou vás, abyste se vzdali. Můžete vyjít ven a nechat pokojně zatknout, ale to není řešení. Pokud chcete navzdory průseru uspět, snažte se udržet vstupní halu a postřílet všechny policajty. Je jich tam jak much, ale zvládnout se to dá.
Z banky ujíždějte do Palermo klubu v Hobokenu. Je na vás vyhlášeno pátrání s cílem vás zatknout (pokud jste se prostříleli, tak rovnou zabít), tudíž to chce počínat si opatrně. Využijte vysoké stupně v hlavní zatáčce, přes které to sice bude dost drncat, ale je to nejkratší cesta. Navíc vás na těch stupních těžko někdo chytí, takže můžete počkat až se pátrání odvolá. Vjeďte do skladu klubu a pokecejte s Pauliem. Jsou z vás pracháči!


 

Kapitola 21 – Smrt umění

Druhý den se vydáte za Pauliem domluvit se co s prachama, jenže Paulie leží mrtvý v kaluži krve. Zavolá Sam a řekne, že chtěl Paulieho varovat, jelikož se Salieri dozvěděl o bance a nechal Paulieho odstranit. Máte se se Samem sejít v galerii.
Tip – Byt Paulieho rychle opusťte, jelikož sem dorazí poldové a pokud vás tu načapou, hned vás zkusí zastřelit. Běžte ven na ulici, kde stojí dvě káry, kterými přijeli poldové. Vezměte si civilní Schubert Extra Six, kterým dorazili vyšetřovatelé a vydejte se nikoli do galerie, ale nejprve získat výbavu – tedy za Petem. Chlápek vás zase vpustí dál a od Peta si můžete vzít výbavu. Tentokrát berte Colt 1911 a Thompson. Nyní jeďte za Lucasem.

Lucas Bertone VIII
Poslední Lucasův úkol nevypadá tak těžce – máte sledovat ženu z hotelu Corleone až k úkrytu chlapa, který dluží Lucasovi peníze. Jeďte k hotelu a počkejte až ta holka vyleze ven. Nyní ji začněte sledovat (pěšky, samozřejmě). Moc se k ní nepřibližujte, jinak vás označí za úchyla, zavolá o pomoc a je to v háji. Hezky pomalu kráčejte za ní a sledujte jak míří uličkou ke kostelu a dále do baráku na rohu ulice. Zajeďte oznámit Lucasovi, co víte a dostanete tip na poslední káru – novou verzi Thora.

Thor 812

– Špičková kára s náhonem na přední kola, která oproti Thorovi 810 vyniká ve výkonu. Ohromné zrychlení je pro Thora typické.
– Na jakékoli poježdění je to skutečně výtečné autíčko.
– Hmotnost 1814 kg
– Výkon 170 koní
– Rychlost 164 km/h

Zajeďte k autobazaru v China Townu, kde Thor stojí. Vrata jsou zamčená a páčidlo sehnat nejde, takže musíte zámek ustřelit a pak se ještě postarat o smečku psů. Dejte pozor na policajty – okolí je hodně rušné a snadno je můžete přehlédnout. Až budete uvnitř, vemte Thora a vydejte se na schůzku se Samem ke galerii.

Pokračování mise
V galerii vás nepřekvapí jen Sam, ale i jeho zabijáci a peníze, které vám vysype na hlavu. Sam vás zradil, neboť jste vy zradili rodinu, které je Sam zcela oddaný. A tak stejně jako v případě Paulieho je připraven vás zabít. Podaří se vám uhnout popravě. Urychleně taste Thompson.
Tip – V celé galerii je na 30 zabijáků a pouze jediná lékárna a tak si musíte počínat extrémně opatrně. Thompson je váš nejlepší kámoš po celou dobu, takže pokaždé když najdete chlapa, který ho má, doplňte si munici.
Nejprve sejměte chlápky, co vás měli oddělat, poté dva další co přiběhnou dveřmi vpravo a následně jednoho na schodech vlevo. Pokračujte do pravého křídla a opatrně se prostřílejte až ke schodišti do patra. Odtamtud přiletí granát, tak rychle couvněte a počkejte až gangsteři seběhnou dolů. Až bude přízemí čisté, vydejte se po schodech vzhůru. Sama překvapí, že ještě žijete ale stále věří, že má situaci pod kontrolou. Na ochozech nad vámi se objeví spousta chlapů – velice opatrně je postřílejte a vystoupejte až do patra odkud na vás Sam na počátku mluvil. Vyčistěte patro a nyní zamiřte dveřmi do levého křídla. Prostřílejte se přes několik sálů s obrazy. V jednom uvidíte Sama, ale uteče vám. Pokračujte dál až se vrátíte zase do hlavní haly v patře. Nyní běžte k dvojitému schodišti, ale dejte pozor protože svrchu přiletí granát! Dole mezi schodišti je lékárna (+50 HP). Vystoupejte nahoru a pokud už jste vyrušili Sama v křídle, najdete tu otevřené dveře na horní balkon kam se schoval. Prozkoumejte to tady, když vás Sam přepadne. Vysvětlí vám, že Salieri ví o vaší zradě. Ví, že jste nezabili děvku Michelle i Franka a patrně se od Sama dozvěděl i o bance. Jednoduše jste zradili rodinu a ta je pro Sama víc než nějaké osobní vazby k vám a Pauliemu, takže vaši snahu o smír rezolutně odmítá.

Je třeba Sama zlikvidovat, ale lehké to nebude. Vydrží zatraceně hodně a má Thompsona, kterým vás zvládne rychle rozstřílet. Sam se bude pohybovat okolo ochozu, stejně jako vy a vždy bude stát na opačné straně, takže se ho nesnažte dohonit. Musíte ho sejmout na dálku a na to bude Thompson ideální. Vykoukněte zpoza rohu a začněte do Sama šít jednu kulku po druhé tak, abyste ho neustále zraňovali a on vám nemohl utéct. Pokud totiž uhne, musíte k dalšímu oknu a opět riskujete, že vás zpraží rychleji než vy jeho. Když Sama dostatečně poškodíte, kamsi zmizí. Pokračujte kolem oken na chodbu vedoucí zpátky ke schodišti – na podlaze uvidíte krev. Buďte připraveni, neboť zhruba v polovině chodby na vás zpoza rohu vyběhne Sam a musíte mu bleskově zasadit ještě pár ran. Potom se vážně zraněný vydá na útěk ale z vršku balkonu ho trefíte. Na pokraji smrti vám vzkáže, že přátelství je sračka, načež ho rozstřílíte, jelikož máte patrně jiný názor.

Po dokončení této kapitoly se zpřístupní nové módy jízdy – možnost nastavit hustotu provozu, lidí a policie.
Po dokončení této kapitoly se zpřístupní Extrémní jízda


 

Epilog

Dovyprávíte Normanovi svůj příběh a ten souhlasí s tím, že vám pomůže. A tak Salieri skončí na doživotí v base a jeho organizace skončí rozprášena a pozatýkána. Pro sebe a rodinu dostanete novou identitu a přestěhujete se do jiného města. I tady si vás však po letech najdou Salieriho lidé a oplatí vaši zradu přesně tak, jak se to v téhle branži dělává.


 

Zajímavosti

Obsazení
Thomas Angelo (Marek Vašut)

Hlas v tutoriálu (Jiří Brož)
Norman (Alexej Pyško)
Paulie (Petr Rychlý)
Sam (Luděk Čtvrtlík)
Don Salieri (Antoním Molčík)
Frank (Dalimil Klapka)
Vincenzo (Miroslav Saic)
Ralph (Tomáš Sýkora)
Luigi (Tomáš Karger)
Don Morello (Milan Bouška)
Lucas Bertone (Václav Knop)
Sára (Linda Rybová)
Tlustej Biff (Jiří Kodeš)
Michelle (Radka Stupková)
Kněz (Zbyšek Pantůček)
Malý Tony (Jiří Valšuba)
Salvátor (Zdeněk Hruška)
Žlutý Pete (Karel Richter)

Mýty
– O Mafii koluje řádka různých mýtů, které se rodí z toho důvodu, že hra je velmi pestrá, plná ukrytých vtípků a především skutečností, že je tak moc hraná dětmi, kteří za účelem zviditelnění se šíří jakoukoli senzaci ať je jakkoli falešná, či praštěná.
– Vůbec největším mýtem je takzvané kasíno, jehož pozůstatky byly nalezené v souborech hry a tak se začalo tvrdit, že existuje. Ve skutečnosti kasíno bylo v raných fázích hry plánované, ale ve finální verzi nic takového není. Bohužel mýtus silně podporuje fakt, že kasíno je předmětem mnoha fanouškovských modifikací a tak najdete tucty videí, kde se především děti snaží na sebe strhnout pozornost tím, že kasíno „jakože“ objevili.
– Druhým velkým mýtem jsou městské závody. Hra skutečně měla původně obsahovat možnost svobodně závodit a to i na jiných tratích než je ta v misi Fairplay, ovšem nic takového ve finále není. Opět ale existují módy, které to umožní.

Debaty
– Díky silnému příběhu, který se nebojí tnout do živého se často dají nalézt různé debaty a diskuze, kde si lidé vyměňují názory a to ne na příběh ale především na to, zda je mafie Salieriho typu správná organizace, či nikoli. Protože je to zajímavé téma, podíváme se na to z obecného hlediska i tady.
– Co se týče té otázky, tak tady je třeba nahodit protistranu a tím nemyslím Morellovu mafii, o jejímž fungování toho beztak moc nepadlo, nýbrž stát. Obě jsou to organizace, které vzešly z peněz lidí a lidem vládnou. Stát chce po lidech daně, mafie chce výpalné. Stát za peníze nabízí bezpečí formou policie, mafie ochranu formou svých lidí. Samozřejmě to není tutovka. Jen hlupák si myslí, že policie slouží lidem a nikoli státu, který už tuplem lidem neslouží a akorát je využívá. Mafie je na tom stejně – nabízí pofidérní ochranu ale něco za něco a dobro lidí není prioritou ani u Salieriho. Jak stát, tak i mafie mají své zákony. Policie nedodržuje zákony mafie a naopak, ovšem obyčejní lidé musejí dbát jak na zákony státu, tak i mafie, to aby se nedostali do křížku s kýmkoli z nich. Jak stát, tak i mafie má své hranice, za které se běžný civil nesmí dostat, jinak riskuje zdraví (i policie zabíjí). A těmi hranicemi není myšlena čára na mapě, ale dosah zájmu a vlivu. O tom, zda je humánnější stát či mafie se dost dobře nedá diskutovat, jelikož obě organizace si často vzájemně vypomáhají, nebo se aspoň respektují. V zásadě lze říci jen to, že jak stát, tak i mafie jde přes mrtvoly nepohodlných, aby dosáhli vlastních sobeckých zájmů, které nejsou podřízeny morálním pravidlům, přičemž ambice státu i mafie se během časů mění, avšak jen co se týče velikosti – tedy velikosti moci. V době hry (30. léta) mafie rozhodně neusilovala o to ovládnout celý svět, zatímco USA takové choutky už měli a vydatně je naplňovali. Dnes jsou USA jakožto stát největším vrahem, ovšem pojem stát už není co býval a v zásadě je to v rukách nadnárodních společností stojících nad politickou mapou světa. To samé mafie, která už dávno nemá prsty jen ve „své“ zemi a často je ovládaná právě těmi nahoře nebo je jimi dokonce tvořena.
Pistolníka mafie, kterým Tom byl, lze úplně ideálně připodobnit vojákovi. Mafián za peníze a za svoji organizaci vraždí a to většinou bez ohledu na morálku a čest. Voják nedělá nic jiného – nakonec lépe než to řekne Vito v Mafii 2 to ani říci nejde. Jen pro připomenutí – ve válce jsem zabíjel lidi, na které ukázal prezident. Samozřejmě, pokud někdo přímo ohrožuje organizaci, které dotyčný slouží (mafie / stát) potom zabíjení není nemorální, tedy za předpokladu, že organizace též nejedná v rozporu s morálkou (což se ale v případě státu ani mafie říci nedá).
Tím klesáme na osobní záležitost. Tom sice měl určité záchvěvy morálky, ostatně pokud by byl věrný rodině, Michelle a Frank by skončili s kulkou v čele, jelikož oba dva rodině ublížili. Ovšem Tom se svou organizaci ne vždy souhlasil a někdy stavěl osobní stránku věci nad rozhodnutí rodiny. To je sice chvályhodné, ale jen z jeho pohledu. A tak je třeba posuzovat i závěr. To, že mafie Toma zachránila neznamená, že ji musí upřednostnit před vlastním svědomím a sloužit jí do konce života. Salieri s Tomem nejednal čestně (viz diamanty) a Tom zase nejednal čestně se Salierim (plnil úkoly po svém). Ale na základě informací ze hry, to byl Tom, kdo podvedl poprvé (Michelle) i podruhé (Frank). Po bance to bylo už jen kdo z koho a tak je třeba posuzovat i závěrečnou „zradu“ a soud. Jestliže ti Salieriho organizace usiluje o život a ty se bráníš (byť přes prostředníka – policii), pak už to není zrada. Zradou totiž byla příčina.


 

Extrémní jízda

Po dokončení kampaně se odemkne herní mod, který nabízí 19 dalších úkolů. V drtivé většině úkoly souvisejí s rychlou jízdou. V extrémní jízdě je město kompletně otevřeno (krajina však přístupná není) a nachází se tu několik změn oproti klasickému městu z kampaně – především tu není žádná policie.

Začínáte ve svém domku v Oak Woodu. Bočními dveřmi můžete kdykoli uložit hru, vedle je nekonečná lékárnička a vzadu za domem váš Thor 812. U sebe máte Colt 1911 a celkem dost munice. Hned před barákem je mávající chlápek, který vám řekne, že ve městě je 19 dalších těchto chlápků a každý má úkol za jehož splnění získáte nové auto. Abyste lépe odhalili lokace chlápků, můžete jet k majáku a aktivovat vstupní dveře – přehraje se obrazovka pozic chlápků. Pořadí řešení úloh je naprosto libovolné a stejně tak je jen na vás, co budete dělat s vyhranými vozy (můžete si je třeba vozit do garáže, dělat sbírku někde na parkovišti nebo je využívat jen k dopravě na další úkol).

Úkoly níže jsou seřazené tak, abyste vždy splnili co nejblíže položený úkol od vaší současné pozice (tedy od místa, kde získáte odměnu), přičemž je počítáno s tím, že získanou odměnu využijete pro přepravu k dalšímu úkolu a někdy i k jeho splnění.

 

Úkol 1 – Speedy Gonzáles

Vpravo od vašeho domu je první úkol, Musíte sejmout extrémně rychlého chlápka v trenkách. Ten poběží od svého domu až na Gulliano Bridge a dále pod něj, kde skočí do vody, čímž úkol končí nezdarem. Na úkol postačí váš Thor 812. Jeďte přímo za Gonzalesem a snažte se ho cestou srazit. Ideální by bylo ho srazit až na Guliano Bridge, kde je největší šance ho dohnat, jelikož tady hodně kličkuje mezi auty, jenomže je tu takový problém…
Krize – Pokud Gonzálese sejmete na Guliano Bridge, hrozí, že vinou bugu nebude možné splnit misi Neviditelný muž. Buď tedy tuto misi splňte přednostně anebo Gonzálese zlikvidujte dřív.
Tip – Pokud se vám ho nedaří dostat, zkuste menší fígl – objeďte blok a jeďte přímo proti němu. On totiž utíká vždy stejnou trasou a občas na vás počká, takže máte možnost se připravit, nadjet si a pak ho autem sejmout.
Odměna vás bude čekat u zadavatele úkolu.

Flower Power

– Hipízácká kára sice vypadá jako pouhá květinkama pomalovaná kraksna ovšem svým výkonem a rychlostí převyšuje i doposavad nejlepší auto (Thor 812).
– Hmotnost 1800 kg
– Výkon 175 koní
– Rychlost 185 km/h

 


 

Úkol 2 – Bomba v náklaďáku

Před restaurací Rainbow Garden, kde jste páchali třetí atentát na Sergia čeká druhý úkol. Máte doručit náklaďák na plácek ve Works Quarter ale musíte do 30s zrychlit nad 34mph (asi 50 km/h) a poté už pod tuto hranici nezpomalit, jinak náklaďák bouchne. Úkol je to vskutku vražedně náročný. Existuje celá řádka variant kudy jet od krátké a velmi těžké až po dlouhou a „pouze“ těžkou. Docela bezpečná a často doporučovaná se může zdát varianta, kdy to vezmete nahoru po hlavní, na křižovatce doleva a podél nábřeží New Arku stále na sever k Terranova Bridge. Most přejedete a přes čínskou čtvrť to vemete zase dolů do Malé Itálie. budete se držet stále po hlavní silnici, pod West Marshall mostem a pak až na místo určení.
Tip – Já nabízím jinou a vhodnější variantu. Jeďte rovnou na Centrail Island přes East Marshall most, tady zabočte doleva podél galerie a na velkém plácku s parkovištěm zahněte vpravo – projedete středem ostrova a následně přes tunel do Malé Itálie. Pokračujte po hlavní ale před druhou zatáčkou (před barem Černá kočka) to stočte doprava. Cesta je tu úzká ale zatáčky nejsou ostré, takže dobře projedete až k uličkám, kterými jezdil náklaďák (mise Jen tak pro radost) a odtud je to k cíli cesty jen kousek.

Masseur taxi

– Taxi verze klasického Masseuru. Masseur vyniká v naprosto extrémním výkonu, který podporuje i nízká hmotnost. Jde prostě velice kvalitní prostředek k přepravě a ještě se stylovým designem.
– Hmotnost 1200 kg
– Výkon 326 koní
– Rychlost 195 km/h


 

Úkol 3 – Formule a vyznačená trasa

S Masseurem si moc neužijete, jelikož hned v uličce vlevo (tam kde projížděl náklaďák v Jen tak pro radost) čeká další úloha. Je třeba v časovém limitu 5 minut projet kontrolními body symbolizovanými červeným kouřem. Na akci máte superrychlou formuli. Tato formule, ač je unikátní, není onou odměnou za úkol, ovšem po splnění úkolu do ní už nepůjde nastoupit.

Speciální vůz – Flame Spear

— Superrychlá formule ve tvaru rakety. Formulka trochu připomíná Carrozellu z mise Fairplay, nicméně za ní zaostává v rychlosti. I tak je to ale extrémně rychlá (a též křehká) kára.
– Hmotnost 950 kg
– Výkon 300 koní
– Rychlost 205 km/h

Cesta kouře vede přes hlavní tepny napříč celým městem (přes Works Quater, Malou Itáliii, China Town, pak New Ark, okolo Down Townu do Hobokenu a odtud zpátky na Guliano Bridge a až na parkoviště na Centrail Islandu). To znamená, že vysoká rychlost je na místě, ovšem dávejte pozor, protože stačí pár nárazů a kára se rozpadne. Na konci, na parkovišti vás čeká odměna.

Flamer

– Velmi kvalitní lehký vůz s modrým pomalováním tvaru plamenů. Sice zdaleká nemá takový výkon jako Flame Spear, ale je o něco těžší a hlavně vydrží víc.
– Hmotnost 1100 kg
– Výkon 217 koní
– Rychlost 210 km/h

 


 

Úkol 4 – Bedna

Další nejbližší úkol je na Centrail Islandu hned u vjezdu na Gulianno Bridge. Na plácku je chlápek, který vám dá pět minut na sérii prostých úkolů. Nejprve oběhněte blok, potom se třikrát skrčte a následně popadněte bednu a jděte za chlápkem až na parkoviště u tunelu, kde bednu položte k té druhé. No a to je vše. Toto je opravdu prostinký úkol – nejlehčí vůbec.

Hillbilly 5.1

– Staré oprýskané taxikářské auto. Pod odpudivým (i když pro někoho stylovým) vzezřením se však skrývá kvalitní mašinka.
– Hillbilly se dost pomalu rozjíždí a chvíli trvá než se vůbec odpíchne, avšak pak už to stojí za to.
– Hmotnost 1619 kg
– Výkon 225 koní
– Rychlost 180 km/h


 

Úkol 5 – Telefonní budky

Od místa konce předchozího úkolu je to zhruba stejně daleko ke dvěma dalším úlohám, ale jelikož na tu druhou je lepší vlastnit zbraně, jež zatím nemáte, berte úkol na parkovišti v Little Italy (tam co jste vezli pátého zákazníka v misi Uprchlík).
Je třeba v časovém limitu objet telefonní budky a v každé zvednout telefon. Pozici budky však nepoznáte jinak než dle jejího zvonění, přičemž dostanete pouze krátký popisek místa, kde se další budka nachází a tak to chce mít dobrý přehled o městě. Naštěstí je času na každou budku dostatek, takže pokud nejdete na jistotu a musíte budku chvíli hledat, měli byste to zvládat i tak. Je tu však ještě jeden problém – na úkol nedostanete žádné auto a tak je nejlepší využít vhodný bonusový vůz (v našem případě postačí poslední získaný Hillbilly).
První budka je hned na počátku u maníka, co zadává úkol.
Druhá budka je v uličce napravo vedle náměstí China Townu.
Třetí je nad tunelem na Centrail Islandu.
Čtvrtá je stále na Centrail Islandu a to dole v přístavu – na terase nedaleko mola.
Pátá je u malé budovy v parku v New Arku (naproti nemocnici)
Šestá je na hřbitově u kostela v Oakwoodu. Budka je miniaturní a leží vedle náhrobku.
Pro odměnu si pak ještě musíte skočit na plácek u tenisových kurtů (tam odkud odjížděl Frank v misi Omerta).

Luciferion

– Pekelně žhavá rudá taxikářská kára. Luciferion je výtečné vozidlo díky pořádnému zrychlení i rychlosti. I když kára není zrovna těžká, něco snese. Rozhodně jde o jedno z nejvyváženějších doposavad získaných aut.
– Hmotnost 1548 kg
– Výkon 296 koní
– Rychlost 230 km/h


 

Úkol 6 – Bomby ve městě

Další nejbližší úkol je na Oak Hillu, konkrétně u brány na východní straně. Úkol je dost podobný budkám, ale přesto je tu pár změn. Máte deaktivovat bomby rozmístěné po městě, přičemž na každou máte vlastní časový limit a i přesně určenou pozici (bod na mapě i obraz bomby). Na úkol můžete použít Thora 812, který stojí vedle chlápka, ale pokud dodržujete postup, máte Luciferiona a ten se bude hodit víc.
První bomby je hned za chlápkem u brány na kopci
Druhá bomba je na kruháči před kostelem v Oakwoodu.
Třetí bomba je před kostelem v Down Townu.
Čtvrtá bomba je před galerií na Central Islandu
Pátá bomba leží před nádražím ve Works Quarter (naproti dokům).
Šestá bomba je u hasičárny ve Works Quarter (u výjezdu na závodiště)
Sedmá bomba je v Ralphově dílně v Little Italy
Osmá bomba je před akademií v New Arku (vezměte to přes Terranova Bridge)
Devátá bomba je přímo obří a je v Hobokenu naproti výjezdu na Oak Hill.
Hned u poslední bomby čeká vaše odměna.

Bob Mylan

– Solidní taxikářské auto s rohy. Je o něco horší než Luciferion (hlavně co se týče rychlosti) ale i tak je na takové běžné poježdění velmi dobré.
– Hmotnost 1346 kg
– Výkon 271 koní
– Rychlost 175 km/h

 


 

Úkol 7 – Výměna formulí

Přímo naproti místu, kde jste ukončili předchozí úkol (u výjezdu na Oak Hill) postává další maník. S novým autíčkem si tedy moc nezajezdíte, ale nevadí. Váš úkol je opět trochu podobný předchozímu, ale tentokrát to bude mnohem komplikovanější. Musíte během 10 minut vyměnit tři závodní formule na korbách náklaďáků. První je u zadavatele úkolů a jedná se o vám dosud neznámý Caesar 8C 2300 Racing, což je závodní vůz, který se objevil v misi Fairplay, ale vy jste jím jet nemohli.

Speciální vůz – Caesar 8C 2300 Racing

– Tato závodní formule patří ze všech ostatních k té nejhorší. Přesto jde o velmi rychlou káru.
– Hmotnost 920 kg
– Výkon 178 koní
– Rychlost 225 km/h

Vezměte Caesara a jeďte na Centrail Island k věznici. Tady sundujte z korby druhou formuli (Carrozellu) a naložte na náklaďák tu první (dejte pozor při nájezdu ať se nezaseknete mezi prkny!). Potom s druhou formulí makejte pod West Marshall Bridge ve Works Quarter, kde je opět vyměňte za třetí formuli (Brubaker). No a tu třetí vraťte na korbu prvního náklaďáku u zadavatele úkolu.
Krize – Největší průšvih mise není čas, ale nutnost velmi přesného nájezdu na korbu. Pamatujte, že najet tam můžete i předkem!
Až formule vyměníte, můžete si vzít vyhraný vůz. 

Caesar 8C Mostro

– Upravený dvoumístný Caesar už není čistě závodní formule, ale spíše moderní sportovní vůz. Jeho velkou nevýhodou je všeobecná křehkost a s tím související nízká hmotnost.
– Hmotnost 1000 kg
– Výkon 142 koní
– Rychlost 170 km/h

 


 

Úkol 8 – Nitroglycerinový vůz

V uličce nad parkovištěm v Hobokenu (v podstatě jen pár metrů od posledního úkolu) postává další chlápek. Máte doručit náklaďák na plácek na západě Works Quarter ale musíte do stihnout do požadovaného limitu a nesmíte nabourat, protože stačí malinké ťuknutí a auto exploduje. Svým způsobem se to podobá úkolu, kde jste nesměli zpomalit a je to i podobně náročné, takže se pekelně soustřeďte. Zřejmě nejlepší cesta vede nahoru po hlavní, na křižovatce doprava, podél nemocnice v New Arku a přes Terranova Bridge. Most přejedete a přes čínskou čtvrť to vemete zase dolů do Malé Itálie. Budete se držet po hlavní silnici a pak to vezmete uličkami k cíli. Především v uličkách je to těžké, protože se dá jen obtížně vyhýbat autům. S trochou štěstí to ale stihnete.

Masseur

– Běžná civilní verzi sporťáku Masseur. Má naprosto stejné parametry a jedná se tedy pouze o kosmetickou úpravu, čímž se vlastně jen potrhuje podobnost s druhou náklaďákovou misí.
– Hmotnost 1200 kg
– Výkon 326 koní
– Rychlost 195 km/h


 

Úkol 9 – Chuligáni v uličce

První úkol, kde budete střílet. A ne málo. Úkol je u vchodu do uličky, kde jste v misi Jen tak pro radost připravovali past. Je třeba postřílet bandu devíti gangsterů v uličce a tak je dobré si před úkolem udělat dostaveníčko doma kvůli vyléčení (je totiž pravděpodobné, že jste doteď nějaké to zranění vinou nárazů utrpěli). U vchodu do uličky leží Thompson, ale nejprve pokoste co nejvíce grázlů zdálky pomocí Coltu. Dva jsou na balkonu vlevo, dva vpravo a dva na balkonech na konci uličky (všichni mají Thompsona). Pak pokračujte dál do druhé části uličky, kde jsou hned tři hajzlové s brokovnicemi – ty sejměte rychle ať se nepřiblíží. Na konci uličky najdete vyhranou káru.

Black Dragon

– Černý taxík, který je extrémně výkonný avšak vcelku těžko ovladatelný vinou své lehkosti. Velmi snadno se v zatáčkách protáčí.
– Hmotnost 1000 kg
– Výkon 245 koní
– Rychlost 200 km/h

 


 

Úkol 10 – Vybuchující auto

Nedaleko uličky stojí na plácku s nadzemní rampou další týpek. Je třeba vzít Celeste Marque a projet s ní až na parkoviště na Central Islandu. Není to snadné, jelikož vždy v určitých intervalech dojde v místě kde auto před pár sekundami stálo k explozi a tak je třeba udržet dostatečnou rychlost, neboť stačí pár explozí a auto je nepojízdné.
Krize – Exploze jsou po technologické stránce ovlivněny vaším FPS během hraní. Ve své době počítače příliš vysoké FPS nedovolovaly a tak byl úkol v pořádku dohratelný, ovšem s moderními stroji, jejichž grafická karta umožňuje vyšší FPS nestíháte explozi ujet. Je třeba násilně snížit maximální FPS, což lze udělat jednoduše přes nahrávací program Fraps, kde nastavíte pro nahrávání videa maximální limit FPS na zhruba 15-20. Ve hře pak začněte natáčet video, zatímco FPS klesne a úkol půjde dokončit.

Disorder

– Mocný fialový vůz, který je však lehčí než se jeví. Naštěstí ale dobře sedí na silnici díky své šířce.
– Hmotnost 900 kg
– Výkon 201 koní
– Rychlost 205 km/h

 

 


 

Úkol 11 – Odstřelovači

Od konce minulého úkolu je to hruba stejně daleko hned ke třem úlohám, přičemž nejlepší bude zvolit tu v samém středu Down Townu – na terase vysoké budovy. Jedná se o druhou a poslední střílecí misi. Musíte pomocí sniperky (leží u auta) sejmout trojici gangsterů na střechách okolo. Urychleně se zorientujte, kryjte se za vůz a postřílejte je. Jeden z nich je vlevo na střeše baráku, druhý je vpravo na černé budově (před cedulí) a poslední před vámi na nižší střeše vysokých věží. Až to bude, vůz si můžete odvézt (doufejte, že nebude moc prostřílený).

Manta Prototype

– Velmi solidní vůz se zajímavými tvary. Manta je skvělé a dobře vyvážené auto, které je navíc vcelku bytelné a dobře ovladatelné. Sice neoplývá kdovíjakým výkonem a rychlostí, ale statistiky má i tak vysoké.
– Hmotnost 2025 kg
– Výkon 190 koní
– Rychlost 175 km/h


 

Úkol 12 – Auto se zúženým vnímáním

Opět to máte stejně daleko ke třem úlohám, přičemž nejlepší bude zamířit do Hobokenu. Přejeďte staveniště a v uličce nedaleko kina Twister je další chlápek. Musíte provézt auto – závodní Trautenberg skrze několik bodů (orientujte se mapou), ovšem čím více zrychlujete tím více se natahuje a deformuje obraz.

Trautenberg Racer

– Závodní verze Trautenberga je poslední formulí, která se představila v misi Fairplay, ale se kterou nebylo možné si zajezdit. Ze všech formulí je Trautenberg nejméně výkonný a rovněž nejlehčí.
– Hmotnost 877,5 kg
– Výkon 150 koní
– Rychlost 220 km/h

A tak je náročné přesně zatáčet a vyhýbat se překážkám, jelikož máte pocit, že vaše kára je snímáná ze strašné dálky. Pozornost je zkrátka velmi důležitá.

Crazy Horse

– Vskutku šílené auto, které až má přímo extrémní rychlost, tak se chová naprosto nepředvídatelně a tak jako kůň se staví na zadní.
– S tímto autem je velice problematické vůbec někam  dojet a tak i navzdory abnormální rychlosti je jeho užitečnost prakticky nulová.
– Hmotnost 1300 kg
– Výkon 340 koní
– Rychlost 250+ km/h


 

Úkol 13 – Neviditelný muž

Od konce minulého úkolu je to zhruba stejně daleko ke dvěma úlohám v New Arku. Nejlepší bude zvolit tu v samém středu New Arku u Morellova baru. Vaším úkolem je sledovat téměř průhledného chlápka. Nesmíte se od něj moc vzdálit. Není to ale tak snadné, jelikož chlápek často zastavuje a celkově vás mate.
První fáze – Chlap poběží nejprve do uličky vedle baru a poté k hlavní silnici. Na chodníku se dá vpravo, poběží ke křižovatce a zahne doprava (oběhne roh baráku). Tady doběhne k druhým schůdkům u domu a chvíli počká.
Druhá fáze – Nyní poběží zpátky k rohu baráku. Tentokrát ale přeběhne křižovatku a poběží po chodníku až k telefonní budce, do níž na moment zaleze.
Třetí fáze – Chlápek vyleze z budky, šikmo přeběhne křižovatku a na druhé straně u schůdků do domu zase počká. Poté poběží po chodníku směrem pod kolejemi, přičemž udělá menší odbočku u zídky vlevo. Doběhne ke schodům na nadzemku, ty však oběhne, přeběhne silnici a až protějšími schůdky vyleze na nástupiště, kde se postaví do jeho levé části.
Čtvrtá fáze – Z nástupiště však zase seběhne dolů a poběží dál. Přeběhne křižovatku a zastaví se za podpěrným sloupem nadzemky. Po chvilce si to však rozmyslí a poběží zpátky na nástupiště. Tentokrát se postaví do pravé části a až přijede vlak, nastoupí si.
Pátá fáze – Pojede o jednu stanici dál (Guliano Bridge), kde vystoupí, ovšem vystupuje až v posledních vteřinách, než vlak zavře dveře, takže dejte pozor ať nezůstanete trčet ve vlaku.
Šestá fáze – Chlápek seběhne z nástupiště, přeběhne silnici, tam zahne vlevo a zase přeběhne silnici. Vzápětí vběhne do uličky mezi domy. Doběhne na plácek u mostu, načež zprava oběhne druhou zídku s trávou. Doběhne k silnici, ale po chodníku se vydá vlevo a zakotví před vraty přímo naproti červenému autu, které představuje vaši odměnu.
Krize – Jestliže jste již splnili úkol se Speedy Gonzálesem a zabili jste ho na Guliano Bridge nebo těsně za ním, pravděpodobně se neviditelný muž zasekne kousek před cílem a dál se ani nepohne. Jedná se o vážný bug, při kterém neviditelný muž reaguje na mrtvolu Speedyho jako obyčejný civilista. Misi pak není možné dokončit bez zásahů do souborů hry.

Bolt-Thower

– Pěkný moderní červený vůz. Je to přesně ten vůz, kterým za vámi dorazili mafiáni v závěru příběhu.
– Sice se jedná o Bolt, ale tento je rozhodně kvalitní a na solidní poježdění moc vhodný vůz.
– Hmotnost 1619 kg
– Výkon 225 koní
– Rychlost 180 km/h


 

Úkol 14 – Topení taxíků

Vraťte se zpátky na nábřeží v New Arku a běžte dolů k vodě. Postává tu další chlapík s úkolem. Je třeba v časovém limitu utopit taxíky. Celkem vás tedy čeká hodně přesedávání a kradení aut.
Tip – Pokud je naproti vodě šikmá plošina (což většinou bývá), postavte taxík na ni a hoďte tam neutrál. Jakmile vylezete, taxík se sám rozjede a žuchne do vody.
První taxík je hned u chlápka a vedle je rampa, takže využijte ji, zařaďte neutrál a taxi spadne dolů.
Druhý taxík je uprostřed staveniště v Hobokenu. Utíkejte na silnici pro auto (pokud nemáte vlastní, kterým jste sem přijeli). Vezměte taxík zpátky na nábřeží, kde jste topili ten první. Opět využijte plošinu a máte ho z krku.
Třetí taxi je na Centrail Islandu, konkrétně vpravo pod Guliano Bridge. Rychle si obstarejte káru a jeďte tam. Nábřeží je kousek odtud a opět k němu vede šikmá plošina, takže to zvládnete snadno. Pokud by snad byly potíže, strčte do taxíku vozem, kterým jste sem přijeli.
Čtvrtý taxík postává na Centrail Islandu před radnicí. Je to ta velká budova na jihu ostrova kolem které vedou dráty tramvají. Taxík můžete vzít buď zpátky na nábřeží, tam co jste topili minulý, anebo využijte přístavu kousek dál na jih. Plošina tu není, takže ukrást auto bude nezbytné.
Pátý taxík čeká až u doků ve Works Quarter. Jeďte tam a všimněte si, že tu jsou taxíky dva. Správný je ten blíže silnici, neboť v druhém je nálož a pokud nasednete, exploduje. S taxíkem jeďte pod West Marshall Bridge. Tady sice je plošina k nábřeží, ale jen velmi mírná, takže menší popostrčení bude nejspíš zapotřebí.
Po utopení posledního taxíku najdete hned opodál odměnu. A stojí za to.

Manta Taxi

– Taxikářská verze Manty. Pořád jde o velmi solidní, skvěle vyvážený a ovladatelný vůz.
– Jeho statistiky jsou stejné jako u klasické Manty.
– Hmotnost 2025 kg
– Výkon 190 koní
– Rychlost 175 km/h

 


 

Úkol 15 – Příšery z vesmíru

Tento úkol je jen nedaleko od vás, konkrétně ve středu Works Quarter na slepé T křižovatce. Je třeba během 15 minut (času je skutečně hodně) pronásledovat ufo. Nejprve se přibližte k zelenému mužíkovi naproti, načež on vnikne do létajícího talíře a vydá se městem. Vždy na vás někde počká a je třeba ho najít a následovat. Není to moc těžké, ostatně času je spousta a pokud sledujete, kterým směrem se ufo pohybuje není těžké jet za ním. Na úkol sice nedostanete auto, ale bohatě by vám mělo stačit posledně vyhraný Manta Taxi.
Ufo nejprve zabočí doleva a směrem na sever do Little Italy, poté nad tunelem na Central Island, tudy až na jih, načež přeletí vodu do Down Townu (vy samozřejmě jeďte po mostě). Ufo pak pokračuje přes kostel v Down Townu a kostel v Oakwoodu až k majáku, kde jeho cesta končí a na vás tu čeká odměna.

Mutagen

– Špičkový futuristický vůz s elektrickými motivy. Toto auto má přímo extrémní výkon (mnohem vyšší než jakýkoli předchozí vůz).
– Jedná se o jedno z nejlepších aut vůbec.
– Hmotnost 1650 kg
– Výkon 380 koní
– Rychlost 200 km/h


 

Úkol 16 – Auto s obří spotřebou

Další nejbližší úloha je až za Oak Hillem v Hobokenu. Úkol se nachází pod místem, kde se otáčí nadzemka – sousední ulice od stanice Market Ave. Je třeba dopravit Trautenberga až na druhý konec města – k hasičské stanici ve Works Quarter, ovšem autu extrémně rychle utíká palivo. Jedná se o velice těžký úkol, který nejde zvládnout bez využití všech tří benzínových pump pro natankování. Ideální cesta je z Hobokenu do Down Townu (cestou natankovat), poté na Guliano Bridge, hned za ním do uličky k pumpě, následně přes West Marshall Bridge, v Little italy opět natankovat a pak to vzít uličkami (případně po hlavní kolem doků) až na okraj města.
Tip – Svoji jízdu musíte uzpůsobit tak, abyste udrželi konzistentní rychlost – ideálně okolo 50-70km/h, přičemž se snažte co nejméně sešlapávat plynový pedál. Trochu to rozjeďte, do zatáčky nebo z kopečka nechte volnoběh, potom zase trochu přidejte a tak dále.
Krize – Abyste mohli tankovat benzín, musíte stát u pumpy z té správné strany, což znamená levou stranou k pumpaři. Především na Central Islandu je to problém, jelikož tam zřejmě přijedete z druhé strany a tak to chce se rychle otočit.

Speedee

– Velmi těžko ovladatelné, ale zato extrémně rychlé a výkonné taxikářské auto. Svým výkonem se sice nevyrovná Mutagenu a navíc je velice lehké, což nedělá dobrotu, ovšem maximální rychlost je vysoká.
– Hmotnost 1050 kg
– Výkon 326 koní
– Rychlost 215 km/h


 

Úkol 17 – Slepičí příšera

Na náměstí  China Townu čeká další úloha a bude pěkně drsná. Je to snad jediná úloha, kde to opravdu chce mít kvalitní přípravu a to jednak rychlé ale ovladatelné vozidlo (posledně získaný Speedee sice není nejlepší volba, ale postačí) a dále to chce sniperku z úkolu se snipery. Vaším úkolem je asi do dvou minut dojet k restauraci Rainbow Garden a na útesech rozstřelit zámek, kterým je držení dívka dříve než ji sežere vodní příšera. Potíž je v tom, že příšera se objeví ještě před skončením limitu a jakmile začne dívku požírat, je to v háji navzdory tomu, že vám ještě nějaký čas zbývá. Musíte být velice rychlí a pokud možno střílet z co největší dálky na což je sniperka jako dělaná.
Krize – Pokud na to jdete bez přípravy, musíte si bleskově obstarat rychlý vůz a vzít Magnum 27 ležící před chlápkem (pokud tedy nemáte dost munice alespoň do základního Coltu). V každém případě ztratíte drahocenný čas a pravděpodobně nedokážete úlohu splnit bez opravdu mistrovské jízdy městem a to ještě s dostatečně vhodným vozem (Thor 812).

HotRod

— Pěkný rudý taxík s velmi vysokou rychlostí avšak o trochu slabším výkonem (byť stále vysokým). Na rovince z tohohle krasavce vytáhnete dost, ale na rychlou jízdu skrze ulice se nehodí.
– Hmotnost 1300 kg
– Výkon 271 koní
– Rychlost 250 km/h


 

Úkol 18 – Letadlo

Ke zbývajícím dvěma úlohám je to od konce té minulé zhruba stejně daleko. Vyberte třeba chlápka v Hobokenu – u železničního tunelu. Úkolem je sledovat letící letadlo, ovšem pokud se od něj vzdálíte na více než 200m, vaše kára exploduje! Na úkol naštěstí nemáte náklaďák, nýbrž Celeste Marque, ovšem i tak jde o velmi náročný úkol. Cesta vede rovně do New Arku, dále přes Guliano Bridge a tunel do Little Italy. Cesta pak končí až na západě čtvrti. Je to tedy trasa napříč celým městem, ovšem zatáčky tu jsou vlastně jen tři, takže pokud je dobře vychytáte, půjde to. Nejkrizovější je zatáčka na Centrail Islandu, kde je třeba to bleskově otočit směrem na tunel, avšak neztratit rychlost.

Demoniac

– Velmi výkonné a rychlé, avšak chatrné auto. Demoniac je opravdu lehoučký a strašně snadno se rozfláká.
– Hmotnost 700 kg
– Výkon 300 koní
– Rychlost 199 km/h

 


 

Úkol 19 – Auto na mostě

Poslední úkol čeká v New Arku nedaleko Terranova Bridge před nemocnicí. Dostanete obyčejný Bolt Ace a musíte projet přes vybuchující most. Navíc vám auto může vyplivnout, pokud přesáhnete rychlost asi 60 km/h, tudíž je dobré využít omezovač.
Krize – Stejně v případě s vybuchující Celeste jsou i tyto exploze ovlivněny vaším FPS během hraní. S vysokými FPS most exploduje tak rychle, že nemáte šanci projet. Je třeba násilně snížit maximální FPS, což lze udělat jednoduše přes nahrávací program Fraps, kde nastavíte pro nahrávání videa maximální limit FPS na zhruba 15-20. Ve hře pak začněte natáčet video, zatímco FPS klesne a úkol půjde dokončit.

Black Metal

– Hotový tank na kolečkách. Jedná se o extrémně těžký a též extrémně výkonný opancéřovaný vůz.
– Black Metal sice není zrovna rychlý a i přes extrémní výkon se rozjíždí pomalu, ovšem pak už ho zastaví snad jedině náraz do zdi.
– Hmotnost 7000 kg
– Výkon 543 koní
– Rychlost 105 km/h

A to je vlastně všechno. Po dokončení všech úkolů můžete akorát dál jezdit po městě a testovat vyhrané vozy.