Mafia 2

Na druhý díl Mafie byly kladeny obrovské nároky. Ale přestože pozadí vzniku bylo hodně bouřlivé a do hry samotné se nedostaly celé řady postav, prvků i misí, tak Mafia 2 ten obrovský tlak ustála. Otřásla se, ale ustála to a vznikla jedna z posledních velkých českých her.

Druhý díl na ten první odkazuje jen minimálně a často jen přes nepříliš nápadné nápisy, či rozhovory. Z prvního dílu se vlastně vrátila jen jedna postava a ta má navíc roli vskutku netradiční až má člověk pocit, zda nebylo lepší nechat Toma Angela být. Přelom 40. a 50. let, nové město Empire Bay a fůra nových charakterů… Mafia 2 to vzala téměř od píky a vyplatilo se jí to. Do popředí se opět dostává Italský přistěhovalec, který však oproti Tomovi působí tak nějak volněji a bez svědomí. Nijak zvlášť ho netrápí co dělá a jde jen po penězích, aby si mohl užívat. Jednoduchý přístup, ale bez zásad a tak i když se Vito snaží každým coulem působit jako sympaťák, je to v podstatě sobecký hajzl, který je svým lidem věrný, avšak cizího člověka zabije i za pár šupů. Přesto se mu dá fandit a pozorovat jeho putování mafiánským životem, který tak jako v prvním díle vypadá zpočátku růžově, ale brzy nastane zlom..  

Samotné město se zdá být větší, ačkoli ne o moc. Především mu ale chybí ta ohromná přehlednost a odlišitelnost jednotlivých čtvrtí. Je tu opět fúra zajimavých míst jako je přístav, observatoř, tunel pod řekou, velký most, nádraží a další pěkná místa. Řada scenérií je úžasná a nechybí ani zeleň. Jenomže cesty jsou hodně spletité a vyznat se tu není snadné. Zase ale město žije a má svůj osobitý styl.

Za zmínku stojí systém financí. Už je co kupovat a přestože výdělky probíhají hlavně v rámci misí, tak si lze vydělat i bokovými aktivitami. Možné investice také nejsou marné. Máte tu vylepšování vozů, nákup oblečení, či zbraní, i utrácení drobných za kolikrát bezvýznamné aktivity, které však tvoří svět hry pestrý. Narážíme opět na detaily a že jich je. Můžete podarovat žebráka, zajet s autem do myčky nebo si v bytě otevřít okno. Má to snad nějaký efekt? Kdepak. Ovšem smysl to má a ne malý.

Významnou změnu prodělal systém boje. Unesete všechny druhy zbraní (což moc dobré není) a přebíjení vás o náboje nepřipraví. Navíc máte částečný autoheal a parťáci jsou nesmrtelní. Všechno tohle zjednodušování se snaží napravit alespoň dynamika přestřelek a možnost krytí, kdy se lze schovat za překážku a pálit zpoza ní. Přestřelky jsou díky tomu atraktivní, ale už to tolik není o přemýšlení a opatrnosti. Celkem škoda.

Mafia 2 uspěla téměř plnou měrou. Jde o důstojného nástupce, který v něčem trochu ztratil, v něčem jiném zase získal ale přesto nabízí fantastický zážitek jak herní, tak i příběhový.

Hodnocení – 95%
Délka – cca 12h


 

Návod

Návod na druhý díl legendární české hry.
Není zase tak zvláštní, že návod na Mafii II chce napsat kdekdo. Ovšem jen málokdo si uvědomuje, že když chce napsat návod, má psát skutečně návod a ne stručný heslovitý popis úkonů. Klidně narazíte na „návody“ u kterých máte pocit, že dotyčný jen sepsal úkoly jež dostáváte ve hře do odstavce a myslí si, co úžasného to nevytvořil.

Co se týče příběhových DLC, nemá smysl psát kompletní návod na vedlejší mise. Za něco stojí jen ty příběhové (u Jimmyho vždy první a poslední, u Joea čtveřice hlavních). Zbytek je vycpávka, kde ani není co popisovat nebo na co zajímavého upozorňovat. Sice existují návody, kde se autoři snaží popsat i tyto mise, ovšem kdybych napsal vlastní verzi, bylo by to ve výsledku totéž.

Ještě upozorňuji, že návod je psán stylem, kterým se mluví i ve hře. Tedy vulgarismy, narážky na barvu pleti atd. Je to kvůli autenticitě, žádný jiný důvod tam není. Tohle je zkrátka drsná gangsterka. Porovnejte to třeba s návodem na Posla smrti a uvidíte ten rozdíl.

 

Kapitola 1 – Domovina
Sicílie, červen 1943

Jmenujete se Vito Scaletta (celým jménem Vittorio Antonio Scaletta). S rodiči a ségrou Francescou jste se v dětství přestěhovali ze Sicílie do USA. Ale doba byla zlá a Americký sen byl život ve špíně v Italský čtvrti. Fotr dřel v přístavu u chlápka, který vám pomohl emigrovat, ale většinu peněz stejně prochlastal. A protože nebylo do čeho píchnout, dali jste se s kamarádem Joem na jisté… kšeftíky. Jednou vás chytli, ale protože Amíci hledali chlapy na invazi na Sicílii, kteří se tam domluví, přidali jste se k armádě. Během operace Husky jste skončili na nepřátelském území ale pomohli vám partyzáni. Teď nastal čas se jim odvděčit.

Jste na náměstí, kde Musoliniho vojáci popravují zajatce. Vyhlédněte ven a sejměte důstojníka co je popravuje, načež se kámoši pustí do boje (pokud budete moc otálet, důstojník civila zastřelí a boj se strhne až pak). Vyčistěte náměstí, ale bacha na kulomet za dveřmi. Venku můžete najít nepřátelskou pušku a pak máte ještě tu svoji.

Puška M1 Garand
– Solidní Americká puška se slabší účinností ale velkým zásobníkem na osm kousků. Střílí docela rychle a pokud jste přesní, dokážete s ní pokosit několik nepřátel v rychlém sledu.
– Munice 8 / 32

Puška 98k
– Německá karabina je o poznání silnější a přesnější. Zase ale pomalu přebíjí a zásobník na pět kusů není nic moc. Jestliže ale bojujete z dobrého krytu, přijde vhod víc než M1 Garand.
– Munice 5 / 30

Vlezte s kolegy do okna a obejděte dvorek s kulometem. Kámoši vám dají granát, tak jim ho tam hoďte. Z těl nepřátel pak můžete pobrat samopaly.

Samopal .38
– Italský rychlý samopal se slušnou kadencí. Je docela přesný a na střední vzdálenost se prostě hodí. Vcelku solidní zbraň na boje v interiérech.
– Munice 30 / 90

Samopal MP40
– Německý samopal docela odpovídá tomu Italskému. Jde o slušný, byť méně přesný automat (víc kope) s o trochu větším zásobníkem.
– Munice 32 / 96

Granát Mk.II
– Obyčejný granát schopný vyčistit místnost od neřádů. Granáty jsou dost vzácné. Tady sice jeden najdete, ale potrvá ještě dlouho, než se dostanete k dalším.
– Munice 1 / 5

Pokračujte s kolegy do muničního skladu. Můžete doplnit náboje a na stole vzít pistoli.

Pistole C-96
– Kvalitní Německá pistole s velmi velkým zásobníkem. Na boje proti malému počtu mužů je to dobrá zbraň.
– Munice 10 / 50

Běžte do patra a na balkon. Venku na ulici je hromada vojáků, tak se dobře kryjte a přesnou puškou je postřílejte. Pak zaběhněte dovnitř. U balkonu se chopte kulometu MG42 a postříljte s ním vojáky na náměstí. Je jich tu jako much.

Kulomet MG42
– Německý kulomet s obrovskou kadencí, který dokáže během pár sekund provrtat i náklaďák. MG42 potkáte za hru jen párkrát, ostatně není to zrovna běžná hračka.
– MG42 je statická zbraň – nemůžete si ji vzít s sebou.

Jenomže vzápětí dorazí s artilérií (Wespe) a napálí to do budovy. Skončíte omráčení a barák obsadí Taliáni. Naštěstí ale dorazí Don Calo a nařídí jim, aby se vzdali Američanům. Posádka poslechne.


 

Kapitola 2 – Domov, sladký domov
O 2 roky později, Empire Bay, 8. února 1945

Po nějaké době vás zraní a po zotavení dostanete dovolenku. Zpátky ve městě vás hned přivítá Joe a vezme vás do hospody (Freddyho bar) na pivko. Když zjistí, že se máte vrátit, brnkne svému kámošovi Giuseppemu a ten vám sežene propustku. Vezmete si taxi a zajedete domů do Malý Itálie. Pár doláčů smázne taxík, ale ještě vám skoro třicet babek zbude.
Tip – Kousek přes ulici je stánek s hotdogy. U takovýchto stánků s rychlým občerstvením si můžete koupit párek (0,20) na vyléčení.
Běžte k prodavači v trafice, který vás uvítá doma ve čtvrti. Vedle je večerka, kde najdete kamarádku Lisu – poví vám, že už je vdaná a tak.
Tip – Ve večerkách, hospodách, restauracích a podobných podnicích si můžete kupovat jídlo a pití na vyléčení. Nabídka se mírně mění, stejně jako cena, takže níže uvedené potraviny berte s rezervou.
Swift Cola (0,03)
Sklenice coly (0,05) – točená

Káva (0,07)
Hamburger (0,10)

Párek v rohlíku (0,15) – levnější než ve stáncích venku!
Sendvič (0,15)
Gyros (0,17)
Pivo Old Empirical (0,35) – točené pivko
Pivo Master (0,40)

Pivo Stoltz (0,45)
Whiskey (0,60)
Víno (0,60)
Brandy (0,65)
Pamatujte, že alkoholické nápoje bývají jednak dražší a navíc způsobují opilost.
Některé podniky mají také jukebox, kde můžete za 0,01,- pustit muziku.

Pokračujte uličkou dál k domu. Cestou narazíte na dva ožraly co chtějí vytáhnout do hospody svýho kámoše, ale manželka je proti. Naproti v obchodě nějací gangsteři drží pod krkem majitele. V holičství chlápek holí zákazníka.
Tip – Na rohu ulice je prodavač novin. Kameloti jsou často k nalezení po celém městě a vykřikují na kolemjdoucí aktuální zprávy. Ty se mění dle toho, v jaké kapitole už jste. Opodál se dva chlapi baví o prolétajících letadlech (Amerických, naštěstí). Na rohu ulice je váš známý, pan Manara, který vám řekne, že zavírá obchod. Pokračujte ulicí na jejímž konci probíhá v bytě nahoře manželská hádka. Pak už běžte do vašeho domu. V mezipatře je kočka, která vyskočí kamsi na dvůr. Nahoře už je byt vaší mámy. I se sestrou vás uvítají doma. Promluvte s mámou i ségrou. Máma je strašně ráda, že jste doma a ségra se zmíní, že po smrti otce začíná splácet jeho dluhy. Běžte do svého pokoje a vychrápejte se.

Druhý den si vezměte ze skříně hadry – máte jen koženou bundu (služební oblek už mít nemůžete). Máma vás pošle shánět poctivou práci v docích u jistého Pappalarda, kde pracoval táta. Nejprve ale musíte za Joem, dořešit propustku. Venku narazíte na zasranýho vymahače, co táhá ze ségry peníze. Dejte tomu grázlovi lekci a aspoň se naučíte bojovat zblízka. Frankie vám poví, že se táta zadlužil a lichvář chce pořád splatit dluh, který dělá dva tácy. No nic, vydejte se za Joeym. Vezměte to pěšky podél silnice.
Tip – Cestou si v uličce po pravici všimněte auta u kterého se hádají muž a žena. Chlápek ho nemůže opravit a jeho žena ho vytočí tak až se spakuje půjde do hajzlu. Opravte motor sami a žena vám poděkuje. Sice vám žádnou odměnu nedá, ale to neva.
Za rohem u domu, kde bydlí Joe si můžete občas všimnout lidí, co se baví o různých věcech (včetně třeba policie v Lost Heavenu).
Tip – Ve městě existují místa, kde se mohou dva náhodní kolemjdoucí sejít a zahájit rozhovor (obsah hovoru záleží i na tom, jací lidé se potkají a jaká je kapitola). Právě roh Joeova domu je jedno z těchto míst. Dalším je například nádražní hala. 

V baráku, kde bydlí Joe běžte do patra. Uklízečka vám ukáže cestu, takže snadno najdete jeho byt. Joe má u sebe dvě štětky a evidentně se dost zmohl. Projděte si byt – všimněte si postele, jeho fotky na krbu, kanape v kuchyni, koupelny i telefonu. Také tu můžete pouštět rádio, otevírat okna, pouštět vodu, zhasínat světla a zapínat ventilátor.
Tip – V lednici všech bytů můžete najít nějaké jídlo (pivo, colu, sendviče…) na vyléčení. Tohle jídlo je navíc zdarma.
Na stolku v hlavním pokoji je Playboy (1/2 – 1/50). Běžte s Joeym ven ke garáži a vemte káru. Překecáte ho, aby vám dovolil řídit.

Culver Empire

– Kvalitní, rychlý a ovladatelný vůz, který představuje prakticky nejlepší osobní vůz, co se městem momentálně prohání. Bohužel vám moc dlouho nezůstane, neboť jde o Joeovo auto.
– Hmotnost 1750 kg
– Výkon 104 kW
– Rychlost 151 km/h

Jeďte podle rad Joea k Guiseppemu, což je zhruba na druhém konci čtvrti. Pokud budete často bourat nebo opuštět káru, Joe to nezapomene komentovat.
Krize – Ježdění v tuhé zimě není snadné a auto se často může dostat do smyku (zvláště pokud máte zapnutou realističtější simulaci jízdy). Pomalá jízda je proto základ. Když káru naboříte moc, může se stát, že odejde motor. V takovém případě vystupte a spravte ho.
Tip – Cestou k Guiseppemu narazíte na benzínku. V benzínkách si můžete doplnit benzín (cca 1,58,-) a také bývá poblíž myčka, kde si můžete úmýt vůz od špíny či sněhu (cca 0,05,-). Míru benzínu dobře sledujte a nezapomeňte včas tankovat.
Zajděte do Guiseppého krámu, kde vám dá propouštěcí papíry a prodá páčidla (7,-). Páčidla si hned vyzkoušejte na připraveném zámku – vždy je třeba správně nastavit západky, přičemž bývá pravidlem, že čím hodnotnější kradené auto je, tím lepší má zámky. Až si to vyzkoušíte, běžte ven. Joe vás pobídne ukrást opodál stojíci Jeffersonku.
Tip – Krást vozy můžete jednak páčením, ale též rozbitím okénka, což je rychlejší, avšak snáze si toho policie všimne.

Jefferson Provincial

– Standartní vůz solidní kvality, který oproti Culveru ztráci jen minimálně. Na běžné poježdění bohatě postačí.
– Během první třetiny hry je Jefferson naprosto jasná volba.
– Hmotnost 1620 kg
– Výkon 96 kW
– Rychlost 146 km/h

Během krádeže si vás všimne fízl (nejde se tomu vyhnout). Podle rad Joea mu musíte rychle zmizet.
Tip – S policií je to podobné jako v prvním díle. Za drobné přestupky (překročení rychlosti, rvačka…) vám hrozí pokuta, která lze v případě nedostatku peněz řešit omluvou. Za větší přestupky (krádež auta, ublížení na zdraví…) hrozí zatčení, přičemž pokud jste chyceni, můžete nabídnout tučný úplatek a zachránit se. Za vážné zločiny (vykradení obchodu, vražda…) vám hrozí rovnou kulka. Za velmi těžké zločiny (série vražd, útoky na policii…) na vás fízlové nasadí automatické zbraně i zátarasy. Policie se může zaměřit jak na vaše auto, tak i na vaši osobu, přičemž následuje pátrání, které zrušíte tím, že auto přelakujete nebo mu změníte značku, no a sobě změníte oblečení. Policii lze také kdykoli odvolat přes telefonní budku, ovšem za tučný úplatek.
Rychle fízlovi ujeďte. Až mu pláchnete, bude třeba legalizovat auto, protože po něm půjdou. Hned vedle Giuseppeho je autodílna, kde si změňte značku anebo barvu.
Tip – V autodílnách můžete upravovat vůz po estetické stránce (kola, barva, značka) a praktické stránce (tuning). Dnes to ještě platí Joe, takže toho využijte!
Auto je nyní vaše a Joe navrhne další destinaci – šrotiště Mika Bruskiho. Je čas si taky něco vydělat. Vydejte se tedy tunelem do Riverside.

Na šroťáku vám Mike Bruski zadá práci – máte ukrást Walter Coupe a dovézt mu ho. Potíž je v tom, že tohle auto patří hubám z Hunters Point. Joe vám dá bouchačku a hned si ji můžete vyzkoušet na jednom z nepojízdných aut. Nejprve prostřílejte pneumatiky a pak trefte nádrž, načež kára hezky exploduje.

Pistole 1911 Semi
– Klasický Colt známý z prvního dílu. Je to standartní rychlá a přesná pistole. Obecně nejběžnější bouchačka.
– Munice 7 / 49

Ještě než půjdete na svou první ostrou akci, můžete si prohlédnout šrotiště. Všimněte si velké drtičky, můžete nahlédnout do Mikeovy boudy a hlavně si z kůlny naproti vezměte Playboy (2/2 – 2/50). Naložte Joea a jeďte do Hunters. Projede přes pár dalších čtvrtí Dipton (nádraží), Kingston (okraj města), Greenfield (vilková čtvrť) až do Hunters Point (díra obývaná negry). Zastavte u baru Lone Star a zatímco se Joe vrátí k Mikeovi, vás čeká akce. Běžte do baru. 
Tip – Lone Star je unikátní bar, jehož klientelu tvoří hlavně černoši. Bary jako je Lone Star nabízejí mnoho druhů pití a to hlavně alkoholických. Kvůli riziku opilosti je dobré zvážit, co má smysl v takových podnicích koupit, zvláště, pokud vás hned opodál čeká nějaká akce.
Pokračujte kolem pultu do skladu, kde leží brokovnice. Ta se bude hodit.

Brokovnice
– Klasická pumpovací brokovnice z prvního dílu. Je to pěkně silná zbraň, ale na dálku neúčinná. Zblízka však nikdo neodolá a snadno rozstřílíte i auto.
– Munice 8 / 48

Pokračujte na dvorek, kde vás pěstmi napadne jeden chlap – zbijte ho.
Tip – Na dvorku se také potlouká somrák. Tihle lidé se pohybují po celém městě a pokud zrovna někde sedí a žebrají, můžete k nim přijít, načež žebrák po chvíli natáhne ruku a vy mu můžete dát 1 dolar. K ničemu to ale není.
U auta na vás vyskočí další, ovšem nyní už s bouchačkami! Rychle se kryjte za betonovou zábranu a postřílejte je. Dejte pozor ať se při střelbě nepoškodí vůz. Z těla jednoho gangstera můžete vzít revolver.

Revolver .38
– Malinký slabý revolver. Účinnost zbraně je opravdu nízká, stejně jako dostřel. Je to taková nouzová zbraň, pokud jdete na někoho ze zálohy.
– Munice 6 / 36

Walter Coupe

– Mizerné autíčko, které je neuvěřitelně lehké a křehké. Naprosto není stavěné na útěky a vinou nízké ovladatelnosti se rychlá jízda může vymstít.
– Hmotnost 942 kg
– Výkon 47 kW
– Rychlost 97 km/h

Při odjezdu vyběhne z baru skupina černochů a další vás budou pronásledovat v autě. Snažte se je setřást.
Krize – Walter Coupe při útěku sotva obstojí, tím spíše, když jsou cesty tak namrzlé. Snažte se využít okolních aut a kličkovat mezi nimi. Pomoci může i policie, to pokud si všimnou agresivních gangsterů, avšak vy budete bez úhony. Pokud se cítíte silní ve střelbě, zastavte ještě na dvorku a útočníky nejprve postřílejte.
Až je setřesete, vraťte se k Bruskimu. Dostanete slíbenou odměnu, z čehož čtvrtinu si vezme Joe, ale i tak vám zůstane slušných 300,-
Tip – Od nynějška můžete Bruskimu vozit auta – stačí vjet do lisu, zapnout ho a odměna v řádu pár stovek je vaše.
Vezměte Joea, vaši Jeffersonku a jeďte domů. Zaparkujte v garáži.
Tip – Auta, která zaparkujete do garáže si odtud můžete kdykoli vzít. navíc lze auto v garáži i opravit. Kapacita garáže čítá 10 vozů, což je vcelku dostačující číslo.
Běžte s Joem do jeho bytu. Nabídne vám jídlo z lednice, takže něco pojezte a pak se vyspěte na gauči (můžete zkusit i postel, ale s Joem se vám spát fakt nechce).


 

Kapitola 3 – Nepřítel státu
Joeův byt, 10. února 1945

Druhý den vás probudí telefon, takže ho běžte vzít. Volá máti a zajímá ji, zda už jste byli za Pappalardem. Rozhodnete se tam tedy přeci jen stavit. Joe v bytě není, takže se jen oblečte a běžte ven. Všimněte si šmírující uklízečky i chlápka co dole řve na souseda, aby ztlumil rádio. Venku si vezměte svého Jeffersona a vydejte se přes město do doků. Nejlepší je to vzít přes dálnici ať se nemusíte motat po městě. Tak se rychle dostanete do přístavní čtvrti Southport a odtud je to do přístaviště kousek. Vyjděte po schodech do kanceláře, kde vás uvítá místní předák Frederico „Derek“ Pappalardo a jeho pomocník Steve. Derek nemá nic proti vašemu zaměstnání a pošle vás stěhovat bedny. Následujte Steva do haly, přičemž hned za dveřmi kanclu si vemte Playboy (1/5 – 3/50). Máte naložit bedny na náklaďák, tak se do toho pusťte. Jakmile vás to přestane bavit, tak se otočte a běžte pryč.
Tip – Můžete naložit až pět beden, pak se na to definitivně vykašlete (i kdybyste chtěli nakládat další, už to nepůjde). Při odchodu se Stevovi zmíníte o Joeovi a vezme vás zpátky za Derekem. Derek si ověří, že fakt znáte Joea a dá vám lepší práci – přimět dělníky zaplatit peníze na holiče. Vraťte se zpátky do haly a přemluvte pár chlapů, aby zaplatili. Jakmile přemluvíte tři, bude následovat holohlavý černoch, kterému se ale platit nechce a pustí se s vámi do rvačky. Dejte mu nakládačku, načež zaplatí i ostatní je hotovo. Oznamte Derekovi splnění a on vám dá rovnou 100 babek (pade za úkol a pade za pěkné zmlácení negra). Další práci zatím nemá, ale prý se po vás sháněl Joe.

Vraťte se přes dálnici zpátky do Malé Itálie a jeďte na schůzku k Freddymu.
Tip – Freddyho bar je vyhlášený podnik a hlavním stanem rodiny Clemente. Tak jako jiné hospody má v nabídce jídlo a pití. Cenu tu jsou však vyšší a i za obyčejný jukebox zaplatíte víc než jinde. Joe na vás čeká nahoře a seznámí vás s nefalšovaným mafiánem – Henrym Tomasinem. Ten má pro vás oba úkoly. Vaším je ukrást z úřadu lístky na benzín. Nejprve zajeďte pro Henryho kontakt – Marii Angello, která bydlí kousek od domu vaší máti. Hned za dveřmi na chodbě leží v rohu Playboy (2/5 – 4/50). Zazvoňte na Marii Angello. Je ochotná vám poradit kudy do úřadu, když ji vezmete do nemocnice. Vezměte Marii k nemocnici do Uptownu, což je čtvrť nahoře nad Malou Itálií. Ona vám cestou poradí, abyste do úřadu vnikli zezadu oknem, sehnali v kanclu ředitele klíče a pak můžete otevřít trezor. Úřad je hned naproti nemocnici, takže až Marii vyložíte, jste hned tam. Běžte uličkou okolo úřadu, přelezte plot a tady dejte pozor.
Tip – Dovnitř se můžete dostat oknem vedle zadních dveří, tak jak radila Maria (přičemž dveře lze zevnitř vypáčit pro pozdější únik). Také ale můžete vylézt po bednách na střechu a vniknout rovnou do jedné kanceláře v patře. Při psaní tohoto návodu se mi též podařilo střelbou otevřít víko a dostat se rovnou do sklepa, ale dost možná se jednalo jen o bug. Nejlepší asi bude to vzít klasicky přes okno.
Jakmile budete na chodbě pokračujte opatrně do haly. Jeden strážný posedává u recepce a další dva chodí okolo a prohlížejí chodby a kanceláře patra. Občas se zastaví a poklábosí spolu o televizi, kterou jeden z nich koupil. Nejprve projděte přes halu a na opačné straně v chodbičce zahněte vlevo. Dostanete se ke dveřím do suterénu. Je tu několik malých místností. V jedněch dveřích je vypínač bezpečnostního okruhu trezoru, čímž si výrazně pomůžete. Jedny další dveře skrývají archiv, kde je v policích Playboy (3/5 – 5/50). Poté můžete jít dál až do kotelny odkud se pak dá vylézt zase ven na ulici. Především se ale vraťte do přízemí. Běžte do patra a zezadu přiškrťte oba strážníky (jejich těla můžete odtáhnout stranou, aby nebyly na očích). Poté se zbavte chlapa dole u recepce, kde také leží Playboy (4/5 – 6/50). Pro případný útěk si vypačte vstupní dveře. V patře vyhledejte kancelář ředitele a vezměte odtud klíče. Hned v protější kanceláři je na parapetu Playboy (5/5 – 7/50). Běžte do kanceláře se mřížemi, vypačte je a za nimi odemkněte trezor, odkud vezměte lístky na benzín. Nyní opusťte úřad a to nejlépe přes kancelář vzadu, odkud můžete vylézt z okna na střechu. Vraťte se na ulici a jeďte zpátky do baru za Henrym.
Krize – Pokud si vás hlídači všimnou anebo dokonce zkusíte otevřít trezor bez vypnutí alarmu, zřejmě se nevyhnete přestřelce. Pokud jde jen o hlídače, zvládnete je snadno. Jestliže ale přivoláte alarmem policii, bude přestřelka mnohem těžší. Jestliže někoho zastřelíte, Henry nebude zrovna rád a při návratu vás seřve (a strhne podíl).
Henry si všimne, že lístky mají dnešní datum splatnosti, takže je musíte ještě bleskově rozvozit. Vezměte káru, vyberte benzínku a jeďte. Ve městě je osm benzínek a máte šest várek lístků, takže nemusíte objet všechny. Dokonce ani není nutné všechny lístky rozvozit, ale snažte se, protože jde o prachy. Pokud byl Henry spokojený, dostanete z každé várky lístků 100,-, jinak jen 35,- Také si dobře projezdíte další městské čtvrti – East Side (východní stranu parku), West Side (západní stranu parku), Midtown (centrum), Oyster Bay (chudinskou čtvrť), Chinatown (čínskou čtvrť) a na druhé straně řeky též Sand Island (jih města a bývalé doupě Bomberů). Až rozvozíte všechny lístky (anebo vyprší limit), zamiřte domů k Joeovi a opět se u něj vyspěte.


 

Kapitola 4 – Murphyho zákony
Little italy, 11. února, 1945

Druhý den najdete vzkaz od Joea – máte se stavit u Freddyho. Takže se oblečte a vyjděte z bytu. Za okny na dvůr si můžete všimnout dvou bezďáků a psa, co na ně štěká. Vemte si Jeffersonku a jeďte do baru. Henry a Joe tu už čekají. Jakýsi rozčílený skrček schválí akci a Henry vám vysvětlí podrobnosti – jeho šéf půjčil peníze na otevření klenotnictví, ale majitel je nespláci a tak je třeba to tam hezky postaru vybílit. Joe vám i sobě zajistí hadry opravářů, takže všechno vypadá čistě.

Po šesti hodinách (k večeru) vyrazíte na akci. Jeďte s Joem do Midtownu k obchoďáku, vypačte dveře a vnikněte dovnitř. Během chvilky ale dorazí Irčan Brian O’Neil se svou bandou, strhne se potyčka, do toho přijedou fízlové a průser je tady. Utíkejte za Joem a kryjte ho, zatímco bude páčit dveře. Měli byste mít bročku, se kterou se zvládnete ubránit poldům i Irčanům. Jakmile Joe dveře vypáči, nahoře nad schůdkami vezměte Playboy (1/4 – 8/50). Hned za rohem je boční východ z obchoďáku a pod schodištěm leží další Playboy (2/4 – 9/50). Utíkejte nahoru za Joem a svrchu kryjte schody, zatímco on vypáčí dveře na střechu. Tady přelezte okolo cedule na protější střechu. Postřílejte fízly a přes střechy pokračujte k dalším dveřím. Uvnitř poběžíte kolem několika polic a u jedné leží další Playboy (3/4 – 10/50). Odtud už je to po požárním schodišti jen kousek a jste dole na ulici.

Joe půjde svojí cestou, ale nechá vám 1000,- ze zisku, což je pořádná sumička. Jste však hledaní, takže bude třeba si počínat opatrně. Obejděte blok, jelikož za obchoďákem je telefonní budka. Počkejte až bude čistý vzduch a odvolejte pátrání. Sice to vyjde na pětikilo, ale lepší než riskovat cestu do obchodu s oblečením. Pak se vraťte před obchoďák pro svoji Jeffersonku a jeďte domů.
Tip – Pokud chcete ušetřit anebo máte prostě jen chuť změnit outfit, stavte se v některém obchodě s oblečením. Všechny obleky mají jen estetickou funkci, přičemž u některých lze vybírat i barevný odstín.
Kožená bunda (35) – základní oděv
Košile (55)

Oblek (55)
Oblek a plášť (67)
Zajeďte domů k Joeovi. Než půjdete do bytu, mrkněte se v chodbičce do sklepa (naproti hlavnímu vchodu), kde leží Playboy (4/4 – 11/50). Poté už můžete jít nahoru spát.


 

Kapitola 5 – Pila
Joeův byt, 20. února 1945

Uplynul zhruba týden. Jeden den ráno narazíte v bytě na Joeovu holku, která vás pošle za ním k Freddymu (kam jinam…). Oblečte se a běžte ven. Nějaký chlápek naboří káru té holky a začne na ni řvát.
Tip – Pokud chcete, můžete holce pomoct. Vložte se do hovoru, načež se na vás chlápek vrhne a vy mu dejte do huby. Holka se vám odmění 50 dolary.
Potom vezměte svého Jeffersona (teoreticky můžete vzít i káru zmláceného chlápka – též Jefferson) a jeďte k Freddymu. Tady si s vámi promluví Luca Gurino, který tuhle potvrdil akci v klenotnictví. Luca pro vás má další práci, při které budete pomáhat Henrymu a zároveň vám za poplatek přislíbí místo v rodině. Po chvíli dorazí i velký boss Alberto Clemente a Luca s ním odejde. Henry vám vysvětlí akci – je třeba zabít tlusťocha z palírny. Akce je vymyšlená a na vás je dovézt kulomet. Vezměte káru a jeďte do Kingstonu, kde má krám Harry. Zazvoňte a dole s ním hoďte řeč. Rychle se zkamarádíte, neboť on taky sloužil. Dá vám bednu s kulometem, ale ještě než půjdete si prohlédněte jeho krám. Má v nabídce postatě kvalitnější výbavu než je v běžných obchodech. Dokupte si od něj náboje do bročky a magnumku. Venku naložte bednu do připravené dodávky (k sobě do kufru ji dát nemůžete) a vydejte se k lihovaru v Sand Islandu.

Magnum
– Mocný silný revolver. Je účinnější než Colt ale zase více kope. Pokud ale střílíte z dobrého krytu, jde o skvělou bouchačku.
– Munice 6 / 36

Dodávka Shubert 38

– Solidní a bytelná dodávka, která sice zdaleka nedosahuje kvalit Jeffersonky, ale na přepravu z místa na místo bez rizika a nutnosti rychlé jízdy postačí velmi dobře.
– Hmotnost 1801 kg
– Výkon 63 kW
– Rychlost 122 km/h

V bytě 233, naproti lihovaru připevníte kulomet a budete vyčkávat. O dvě hodiny později se tlusťoch ukáže. Rychle postřílejte jeho ochranku (můžete rozstřílet auta), nicméně on vám stihne utéct. Položte kulomet a běžte ven. Nejprve stavte v nejvyšším patře domu, kde je Playboy (1/3 – 12/50). Potom jděte na ulici postřílet další chlapy. Joe vám samozřejmě pomůže se svým Thompsonem a ani Henry není marný, byť má jen Colt. Probijte se do lihovaru, kryjte se za sloupy a vyčistěte přízemí. Naproti schodišti je v malém skladu v polici Playboy (2/3 – 13/50). Postupujte do patra, probijte se do výtahu a vyjeďte nahoru. Tady si gangsteři připravili těžkou obranu. Kryjí to tam samopaly, takže využijte chodbičky vlevo a obejděte zboku. Z jejich těl získáte krásnou odměnu.

Samopal Thompson 1928
– Tradiční gangsterský samopal známý z prvního dílu. Velký zásobník, slabší přesnost ale zato slušná kadence.
– Munice 50 / 150

Pokračujte do nejvyššího patra, kde konečně najdete špekouna. Jenomže on Henryho střelí do nohy. Sice s Joem tlusťocha rozstřílíte, jenže Henry potřebuje doktora. Joe ho vezme na záda a tak je střílení jen na vás. Hned kousek od vás je v koutě u pletiva Playboy (3/3 – 14/50). Sejděte dolů ale protože je výtah v háji, musíte pokračovat po schodišti. V nižším patře na vás zpoza dveří vyběhne pár zloduchů. Budova začne bouchat, takže kličkujte mezi plameny až na čerstvý vzduch vzadu na dvorku. Je tu zaparkovaný Culver Empire, kam Henryho uložíte. Bohužel po tom masakru po vás jde policie (chtějí vás zastřelit), takže to bude o to těžší. Henry navíc nevydrží moc dlouho, takže musíte jet rychle. Vezměte to přes Hunters, dále přes most do Uptonu a odtud nahoru. Zastavte na dvoře El Grecova domu. Doktor si Henryho vezme ale ještě předtím vám Henry dá odměnu 2000,-

Po akci jste pravděpodobně stále hledaní, takže zajeďte do nejbližší autodílny a nakupte nové hadry. Poté jeďte k domu mámy. Máte potřebné dva tácy na splacení tátova dluhu, takže zazvoňte u bytu a dejte peníze ségře.
Krize – Henry vám dá rovné dva tisíce, tedy akorát pro splacení dluhu, nicméně pokud peníze někde utratíte (např. za odvolání policie) a nebudete mít dost, musíte si vydělat. Možnosti jsou v zásadě dvě – buď vozit auta Bruskimu na šrotiště nebo zkusit vykrást obchod.
Tip – V každém obchodu můžete zlikvidovat nebo namířenou zbraní vyděsit prodavače a vybráním pokladny obchod vykrást. Můžete vybrat nejen kasu, ale i zboží, takže pokud máte chuť na burgera a nechce se vám platit… Vzápětí ale na místo dorazí policie, takže jde o rizikovou akci. Vykrádání obchodu je možné stihnout aniž by si vás policie všimla, ale musíte být rychlí a v momentě příjezdu policie být už na ulici. Dobře také vybírejte, který typ obchodu vykrást. Nejlepší jsou obchody se zbraněmi, ale prodavači mívají bouchačku, takže buďte opatrní. V barech, kde je hodně pochybných zákazníků také hrozí, že má některý z nich bouchačku.
Po splacení dluhu jeďte domů (Culvera si můžete dát do garáže) a vyspěte se na gauči.


 

Kapitola 6 – Dobře strávený čas
Little Italy, 26. února 1945

Po pár dnech vás před domem chytí policie. Prásknul vás pumpař a krádež lístků na benzín je za válečného stavu vážný zločin. Henry vám zajistí právníka, ale je to marné a skončíte odsouzeni k deseti letům vězení ve federální věznici. Po příjezdu pokračujte s ostatními dovnitř. Představí se vám zdejší kapitán Terence Stone, ostříhají vás, převlečou a pošlou do cely. Takže si tam hezky vlezte a lehněte si.

Po třech dnech vám přijde zpráva od Joea, abyste vyhledali chlápka jménem Leo Galante. Při vycházce na dvorku máte možnost. Můžete oslovit zdejší typy, aby vás nasměrovali ke Galantemu – většina vás jen odbude, ale nakonec zjistíte, že Leo je stařík hrající vzadu šachy. Za lavicemi po pravé straně leží chlap a vedle má Playboy (1/3 – 15/50). Přejděte hřiště a v koutě mezi plotem a budovou je druhý Playboy (2/3 – 16/50). Můžete si ještě projít dvorek. Kousek před hřištěm se skupinka vězňu baví o tom, jak dlouho tu ještě budou. O kus dál u plotu se další baví o nějakém zmláceném chlápkovi. Opodál banda negrů řeší kolik kliků zvládne udělat jejich kámoš. Hned vedle u plotu se vězni baví o kamošovi, co skončil v takzvané díře (samotka). U terasy se negr domlouvá s číňanem o učení karate za basket. A zhruba uprostřed chlápek v tmavém mundúru pronáší pomatené řeči. Vzadu u stolu sedí Leo, tak běžte za ním, ale přepadne vás O’Neill a strhne se rvačka. Dřív než někdo z vás padne, rozeženou vás bachaři a strčí do díry, ale Leo si vaší odvahy všimne.

O dva dny pozdějc vás Leo vezme do tělocvičny, kde cvičí zápasníky na pěstní souboje. Vy máte trénovat s šampionem Pepém. Naučíte se protiútoky (vykrytí úderu a bleskové zaútočení). Po tréninku můžete hodit řeč s lidmi okolo. Většina vám řekne pár slov o sobě. U lavic se dva týpci baví o Leovi, že prý byl známý bookmaker a proto taky skončil tady.
Tip – V rohu u boxovacího pytle je Al, se kterým si můžete dávat cvičné souboje a trénovat boj.
Při odchodu z tělocvičny vás zastaví číňani a postaví proti vám svého bojovníka. Platí na něj rychlé údery, takže mu dejte nakládačku.

Uběhne týden a bachaři vás vedou na úklid, když jim Leův člověk řekne, že si vás přebírá. Běžte za ním do prádelny, kde vám Galante vysvětlí další boj. Soupeřem bude velký negr, který rozdává především silné údery. Využijte protiútoků a zlikvidujte ho. Až bude mít dost, dorazí bachař, že prý máte jít s ním. Než odejdete, vpravo mezi pračkami vemte Playboy (3/3 – 17/50). Bachař vás vezme za návštěvou – Francescou. Ségra se bude vdávat a taky má starost o mámu, která je velice nemocná a tak jí dáte své peníze jako věno a na doktora.

O další týden později jdete čistit záchody. Bachař vás dovede přes sprchu, kde jeden typ zpívá až na záchody. Umyjte oba pisoáry a pak znovu ten, kam se bachař vymočí. Ve sprše si vlezte pod tekoucí vodu a umyjte se. Jenomže se na vás začnou sápat dvě buzny. Následuje další bitka, tentokrát se dvěma chlapy (nejprve jeden, pak vzápětí druhý). Ukažte jim, že lézt cizím do prdele není dobrý nápad. Pak vás ale bachaři za trest strčí do díry a dostanete dopis – máma zemřela.

Později se na dvorku sejdete s Leem. Pepého zbili O’Neillovi kámoši, ale teď je O’Neill sám v tělocvičně a to je vaše šance. Boj s O’Neilem je drsný. Využívejte protiútoků. Když ho jednou porazíte, vzpamatuje se a půjde po vás znovu. Po druhé porážce na vás vytáhne nůž a podaří se vám mu podříznout krk. Po takovém úspěchu vám Leo zajistí pobyt v soukromé cele. Leo vysvětlí, že v Empire Bay jsou tři rodiny – první patří Albertovi Clementemu, pro něhož jste makali, ale Alberto je neskutečná svině, neboť nabízet vstup do rodiny za těžký peníze je zakázané. Druhou rodinu vede mladý Carlo Falcone. Třetí patří Franku Vincimu a právě u něj Leo funguje jako consiglieri. Lea brzy propustí, ale pomůže vám dostat se z lochu dřív.


 

Kapitola 7 – Vzpomínka na Francesca Potenzu
Empire Bay, 10. dubna 1951

Díky Leovi jste venku o čtyři roky dříve. Hodně se toho změnilo, je jiná doba a hlavně jaro. Taxíkem se svezete před Joeův barák. Ale než půjdete za ním, nebude od věci vzít si z jeho garáže auto (pořád je tu máte) a objet pár známých, jelikož s nimi můžete prohodit pár slov o návratu z basy. Stavte se u Guiseppeho (nově prodává Molotovy), u Dereka, kde promluvte se Stevem a také v domě mámy, kde najdete ségřina manžílka Erica. Nyní uděláte dobře, když si zajedete k Harrymu. Hned vedle pultu leží Playboy (1/3 – 18/50). Harry má v nabídce nově Thompson a i další zbraně, které by se mohli do budoucna hodit, ale peníze na to mít nebudete. Buď zbraně zatím oželte anebo si nějak vydělejte (např. u Bruskiho). Po projížďce se vraťte k domu Joea. Běžte za ním. Nejprve ale skočte do nejvyššího patra, kde je na konci chodbičky Playboy (2/3 – 19/50). Pak běžte za Joem, který vás hned přivítá, dá vám bouchačku (Colt), taky 200,- pro začátek a půjdete navštívit váš nový byt, který vám Joe koupil. Z Joeovy garáže vezměte jeho Smith Custom.

Smith Custom 200

– Moderní autíčko s velmi vysokým výkonem a maximální rychlostí. Opět jde o Joeovu káru a opět to je jeden z nejlepších vozů, co jezdí městem. Bohužel si ho nebudete moci nechat.
– Hmotnost 1500 kg
– Výkon 142 kW
– Rychlost 177 km/h

Jeďte do Uptownu ke svému bytu. Joe vám mezitím řekne, že začal makat pro Falconeho a že pro vás navečer přichystal překvápko, kvůli kterému potřebujete nějaké kvádro. Zastavte u baráku a běžte nahoru. V mezipatře je na botníku Playboy (3/3 – 20/50). Nahoře čeká realitní makléř, který vám ukáže byt. Je menší ten Joeův, ale máte tu vše potřebné – garáž, lednici, telefon, šatník i rádio. Běžte ven, z garáže vytáhněte své auto a pokud potřebujete oblek (nemáte ho doma v šatníku), jeďte si ho koupit. Musí jít o oblek.

Stavte se u Joea (je zpátky ve svém bytě). Počkáte na večer, když dorazí Joeův kámoš Eddie Scarpa, který souhlasí s tím, že budete tak jako Joe makat pro Falconeho. Venku nasedněte do Eddieho káry a vydejte se k místu dnešního překvapení – bordelu v Oyster Bay.

Potomac Indian

– Eddieho kára je solidní civilní vůz, který svými statistikami zhruba odpovídá staré Jeffersonce. V podstatě jde o průměr, který se běžně prohání ulicemi.
– Hmotnost 1676 kg
– Výkon 88 kW
– Rychlost 154 km/h

Po proflámovaném večeru je Joe i Eddie totálně na sračky. Během cesty navíc ucítíte strašný smrad – táhne to z Francesca Potenzy, který je v kufru a Eddie ho má zahrabat nahoře u observatoře. Jeďte tedy tam.přes Highbrook (zbohatlická čtvrť) až do Hillwoodu (observatoř).
Tip – Cestou se Eddiemu udělá zle a bude chtít blít. Když včas zastavíte, hodí to na ulici, jinak si nazvrací do auta.
U observatoře hodíte smradlavou mrtvolu do díry a zahrabete ji. Fakt úchvatné přivítání. Po práci odvezte oba ožraly k Joeovi domů. Cestou budou zpívat, ale pak už dají pokoj. U Joeova baráku se rozejdete.


 

Kapitola 8 – Divočáci
Uptown, 11. dubna 1951

Druhý den vás vzbudí Joe a mladý uřvaný kluk Marty. Na stole v kuchyni máte Playboy (1/4 – 21/50). Běžte ven, kde vám Joe vysvětlí dnešní práci – máte vzít náklaďák a rozvážet cigára. Vypadá to na klidnou akci.

Náklaďák Shubert s korbou

– Velký bytelný náklaďák s korbou. Je velice těžký a pomalý, nicméně zase něco vydrží a to je hlavní.
– Hmotnost 4620 kg
– Výkon 123 kW
– Rychlost 101 km/h

Jeďte do Riverside na plácek. Tady budete rozdávat zákazníkům cigára, přičemž vám Joe vždy zopakuje jaký typ (jakou barvu) chtějí. Pokud vezmete jinou barvu, Joe vás na to upozorní. Za každou krabku vyfasujete 2 dolary. Dokonce pro jedny přijede i policajt. Po nějaké době vyděláte balík (asi 350,-) a je načase se přesunout jinam. Jeďte zpět do hlavní části města a dále na jih do zatím nenavštívené čtvrti South Millville (jižní průmyslová oblast). Zastavte na plácku a pokračujte s prodáváním huliva. Brzy ale dorazí gang mastňáků a podpálí vám náklaďák! Rychlle vlezete do auta Potomac Indian po jednom z chlapů a rozhodnete se pronásledovat dalšího. Jeďte přímo za ním po dálnici, nicméně nakonec vám stejně ujede
Tip – Mastňáka v autě nejde chytit. Nejdále u tunelu do Riverside vám ujede tak či tak. Odtud je to kousek k telefonní budce (před domem Joea) odkud zavolejte Eddiemu. Je pěkně nasranej a chce dva tácy za zničený náklaďák. Poradí vám ale, že na otázce mastňáků už pracuje Derekův Steve a že se s ním máte sejít u baru Crazy Horse.

Jeďte do North Millwille (severní průmyslová část).
Tip – Cestou ke Crazy Horse budete míjet bar Dragstrip. Je to další unikátní podnik podobně jako Lone Star. V Dragstripu se často schází mastňácké gangy.
U baru Crazy Horse najdete nejen Steva ale i Martyho, který mu občas vypomáhá. Steve má s mastňáky osobní potíže, proto pomáhá Eddiemu je vyřešit. Dá vám Thompson abyste rozstříleli hospodu. Udělejte to a pak na jeho pokyn popadněte z kufru Molotovy, kterými dokončete dílo zkázy.

Molotovův kokteil
– Klasická zápalná lahev z prvního dílu. Vůbec se nezměnila a tak jde stále o prostou, byť velmi vzácnou zbraň schopnou dobře podpálit lidi i auta.
– Munice 1 / 5

Po dobře vykonané práci, naskočte do auta a jeďte za Stevem do ocelárny, kde mastňáci přebývají. Jenomže lekce se zvrtne, když se ukáže, že mají bouchačky. Kryjte se za trosky aut i další překážky a pomalu postupujte vpřed. Steve vám vydatně pomůže svoji bročkou. Joe a Marty mají jen Colty, ale i to postačí. Probijte se až na opačnou stranu hlavní cesty ocelárnou. Tady je na betonovém bloku puška M1 Garand, pár burgrů a cola na vyléčení. Opodál je po levici bouda a v ní Playboy (2/4 – 22/50). Pokračujte dál a postupně obejdete hlavní tovární budovy. Až přijdete na cestu vedoucí směrem zpátky ke vchodu, všimněte si po levici ležícího Playboye (3/4 – 23/50). O kousek dál, za schodištěm vlevo je v koutě zastrčený táborák a na posteli leží další Playboy (4/4 – 24/50). Zatímco Steve a Marty pojedou po vydařené akci pryč, vy navrhnete doručit Derekovi speciální vozy, které tu mastňáci měli. Jeden vezme Joe, vy berte druhý.

Speciální vůz – Smith 34 Hot Rod

– Vytuněný speciál s otevřeným motorem. Hot Rod je extrémně rychlá kára, avšak je též velmi lehká a křehká, takže se může proměnit v rakev na kolečkách.
– Jde o speciální vůz, který není veden v autopedii. Do autopedie je přidán až v DLC Greaser.
– Hmotnost ? kg
– Výkon ? kW
– Rychlost ? km/h

Jeďte do přístavu a zavezte Hot Rod na rampu vedle lodi. Za auto dostanete zhruba 2000, takže bude dost na splacení zničeného auta Eddiemu.
Tip – Od této chvíle můžete Derekovi vozit další sportovní a luxusní vozy. Stačí je hodit na rampu a dostanete tučnou odměnu (lepší než u Bruskiho). Derek ale nebere všechno – jen opravdu kvalitní auta.
V docích parkuje pár aut, takže si nějaké vyhlédněte (ideálně Potomac Indian) a přivlastněte si ho. Pak jeďte do baru rodiny Falcone – Maltese Falcon.
Tip – Naproti vchodu do Maltesy je čistič bot. Takových chlápků je po městě více a za 1,- si u nich můžete vyčistit boty. K ničemu to ale není.
Běžte do Maltesy a Eddiemu splaťte dva tácy (prodej auta Derekovi + výdělek za cigára by vám měl bohatě stačit).
Tip – Maltesa Falcone je luxusní restaurace a hlavní sídlo rodiny Falcone. Stejně jako v jiných restauracích a barech si tu můžete koupit jídlo a pití, avšak cena je ještě vyšší než kde jinde.
Po vykonané práci je venku už tma a vám stačí jet domů a fláknout s sebou na postel.


 

Kapitola 9 – Drsňák a účetní
Uptown, 6. května 1951

Zhruba po měsíci válení se přichází další akce. Zavolá Eddie a máte jet hned do Maltesy. V baráku o patro níž si můžete všimnout policie, co se snaží dostat k někomu do bytu. Vemte káru a jeďte za Eddiem (pokud potřebujete, stavte se nejprve dokoupit munici). V Maltese vás Eddie představí Carlu Falconemu a pak vám vysvětlí situaci – zdá se, že Luca Gurino chytil Carlova účetního Harveye Beanse i s jeho ochrankou (Tonym Ballsem) a je třeba zjistit, kde jsou. Než půjdete, vemte z pultu baru Playboy (1/4 – 25/50). Jeďte k Freddymu baru a sledujte Lucu, který odtud pojedete ve svém kabrioletu. Nesmíte se moc vzdálit ani moc přiblížit – pokud se tak stane, dostanete časomíru na vyrovnání optimální vzdálenosti. Luca míří přes tunel do Riverside, tedy ne moc daleko. Zajede na dvůr Clementeho jatek.

U jatek si všimněte blábolícího bezďáka a promluvte s chlapem, co opravuje auto – poradí, že na jatka se dá dostat kanálem. Sejděte k řece, kam šel i bezďák a vlezte do kanalizace. Část kanalizace je spadlá a nahoře je stráž, takže počkejte až odejde. Na křižovatce na vás spadne hromada sraček. Co se dá dělat… Vlevo ve slepé chodbičce leží Playboy (2/4 – 26/50). Pokračujte k výlezu z kanálu a na dvorku se hnede schovejte za kontejner, jelikož štěkající pes přiláká chlápka a ten by vás viděl. Spatříte, jak jsou z dodávky vedeni unesení chlapi. Až bude vzduch čistý, vylezte na stříčku, odtud na potrubí a vlezte do kotelny. Mezi hromadami uhlí je Playboy (3/4 – 27/50). Pokračujte potichoučku na chodbu. Vzadu jsou dva chlapi, co se baví o příjezdu Falconeho lidí. Ze dveří vpravy vyjde řezník a půjde ven na terasu. Vy běžte do místnosti odkud vyšel a potom dál doprava až do sálu s pásy. Chlapi se tu baví o práci, vy opatrně obejděte pás a v rohu vedle zavěšených prasat vemte Playboy (4/4 – 28/50). Po chvíli přijde gangster a zaměstnance pošle pryč. To vám dá příležitost, opustit dveřmi sál. Postupujte dveřmi po pravici až na chodbičku na jejímž konci debatují další dva gangsteři. Vlete do dveři vpravo, kam byli hledaní chlapi zavlečeni. Luca si však všimne vašeho smradu a vrhne se na vás nějaký bouchač. Pěstní bitka je dost drsná, ale zmáknete to. Nakonec vás zachrání Balls, když vám pošle bouchačku s níž bouchače dorazíte. Luca zdrhne a vy s Ballsem postřílejte útočníky. Balls vám pomůže sebraným Coltem, což není marné. Především ale spoléhejte na sebe a na větší bouchačky typu brokovnice. Pokračujte s Ballsem na chodbu. Luca se zabarikádoval za dveřmi a na dvůr vjede několik aut plných mafiánů (je jich asi 15). Kryjte chodbu a postřílejte je. Až bude čisto, společně s Ballsem vyrazíte dveře a on si Lucu podá, přičemž mu ve spolupráci s účetním připraví pěkné mučeníčko. Akce vysoké priority je splněna.
Tip – Na dvorku si můžete vybrat nějaké auto, kterým přijeli gangsteři, ale nejlepší je bezesporu Lucův kabriolet. Parádní odměna za náročnou akci.

Shubert Frigate 

– Výtečné moderní auto. Je rychlé, je ovladatelné a dobře se s ním jezdí. Původně šlo o Lucovu káru, ale po jeho likvidaci může být vaše.
– Hmotnost 1293 kg
– Výkon 112 kW
– Rychlost 168 km/h

Zamiřte přes město do Maltesy oznámit splnění úkolu.
Tip – Protože máte hadry od sraček, lidé na ulici i v obchodech (kolemjdoucí, prodavači, pumpaři, policisté, čističi bot…) to nezapomenou komentovat. Může být zábavné objet město a vyzkoušet reakce lidí, přičemž nezapomeňte ani barmany v různých barech (Lone Star, Dragstrip a další) a také různé skupiny lidí na ulici (ženy, gangsteři, číňani, černoši,…).
I Eddieho v Maltese hned zarazí ten neskutečný smrad. Dá vám prachy a to rovnou extrémní sumu 5000, ale velice rychle vás vyprovodí sehnat čisté hadry. Protože máte takové peníze, není od věci vyrazit po nákupech – nakoupit munici, maximálně vytunit Shuberta Frigate a také sehnat oblečení. Kousek od Maltesy je luxusní obchod s oblečením, kde si můžete dovolit koupit něco opravdu kvalitního.
Tip – Vangel’s je unikátní obchod s oblečením, který nabízí poměrně drahé kusy hadrů a to včetně některých nových, které jinde ve městě neseženete.
Oblek na míru (115)
Oblek na míru a plášť (145).
Poté se vraťte do Maltesy. Uvnitř narazíte i na Lea Galanteho, který vám vysvětlí, že by vás sice raději měl u sebe v rodině Vinci, ale kvůli Joeovi vám pomohl zajistit přijetí do rodiny Falcone. Joe i vy se zúčastníte přísahy a oficiálního přijetí do rodiny Falcone. Pak si vezme řeč Don Vinci a varuje všechny přítomné před drogami. Po oficiálním přijetí se z vás stane uznávaná osoba. Pořídíte si vysněný domek v Greenfieldu a za následující akcičky drobnějšího formátu si přijdete na dalších zhruba 5000,-
Tip – Pokud jste se někde již převlékli, Eddie samozřejmě nic neucítí, nikam vás nepošle a rovnou vás vezme na ceremoniál přijetí.


 

Kapitola 10 – Pokojová služba
Villa Scaletta, 15. června 1951

Uběhne další měsíc. Ráno vám do vašeho nového domu brkne Eddie, že máte jet k Joeovi. Ve vile máte vše potřebné, tak jak to znáte, přičemž v koupelně navíc leží Playboy (1/4 – 29/50). Vezměte si auto (ideálně Shubert Frigate) a než zamíříte k Joeovi, můžete se stavit u Harryho. Doba pokročila a má v nabídce Německé bouchačky z války (MP40 + C-96) a nově též granáty! Pak jeďte k Joeovi. Před bytem potkáte Martyho a uvnitř dokonce Falconeho. Je čas zlikvidovat samotného Clementeho a Joe vám vysvětlí plán – do hotelu Empire arms, kde má Clemente schůzku nastražíte bombu. Běžte si pro Joeovo auto (známý Smith Custom), naložte Joea i Martyho a jeďte k hotelu.
Tip – Pokud myslíte do budoucna, udělejte si zastávku v autoservisu a káru si vytuňte. Jeden nikdy neví, co se může podělat…
Cestou také dávejte pozor na bombu – přílišné nárazy ji odpálí a končíte. Zajeďte k hotelu na podzemní parkoviště.

Zatímco Marty zůstane tady, vy půjdete s Joem na akci, samozřejmě neozbrojení. Joeův kontakt vám ale neotevře vrata, takže to vezměte druhým vchodem. Projděte přes prádelnu, kde se číňani baví o chování Gremlinů a v kanceláři vlevo (sedí tu chlápek) si vyzvedněte Playboy (2/4 – 30/50). Obejděte prádelnu k vratům u kterých čeká Joe, když právě dorazí jeho kontakt a otevře mu. V šatně se převlečte do uniformy pokojové služby a dostanete ještě fešný knírek. U výtahu vás gangster pošle vyčistit vodu na zemi. Udělejte to. Zatímco čistíte, projde okolo Henry a vede nějakého zbitého chlápka. Pak vyjeďte výtahem nahoru, kde vás gangster zaúkoluje uklidit konferenční sál. Následujte ho a vyhýbejte se kontaktu s jinými gangstery – když vás poznají, je to v háji. Na kobci levé chodby se jeden chlap sápe na holku, která mu navluví, že je příbuzná s Clementem. Můžete ji pak oslovit, ale odbude vás. Pokračujte do konferenčního sálu, kde Joe připraví bombu. Vy pak utřete krev na podlaze a běžte ven. Před barem narazíte na Clementeho, jak vypráví svým lidem vtipy. Následujte Joea na nouzové schodiště. Po něj jděte nejprve dolů, neboť tu leží Playboy (3/4 – 31/50). Potom běžte na střechu, kde vám Joe dá upravený Colt. Střecha je totiž plná gangsterů.

Pistole 1911 Semi Special
– Vylepšený Colt s větším zásobníkem. Zásobník je víc než trojnásobně velký, což zbraň činí velmi užitečnou i do větších přestřelek. Jinak je to standartní rychlá a přesná pistole.
– Munice 23 / 69

Vyběhněte na střechu a kryjte se. Joe vám pomůže se svým upraveným Coltem. Společně postřílejte chlápky mezi ventilátory, pak pokračujte nahoru a sejměte ty další. Z těl si můžete vzít zbraně (berte hlavně Thompsony). Na konstrukci výtahu leží Playboy (4/4 – 32/50). Zapněte výtah, na němž už je jeden zaměstnanec – toho svažte a sami sjeďte dolů k oknu konferenční místnosti. Zatímco Joe bude připravovat drát k bombě, vy popadněte stěrku a dělejte, že děláte. Poté vyjeďte nahoru, jenže bomba bouchne dřív a když se vrátíte, Clemente se vypotácí ze záchodu a zdrhne. Musíte ho dostat po staru. Probijte se ze sálu k baru, kde dejte pozor na prosklenou stěnu – lze ji rozstřílet. Pokračujte chodbami, kam jeden gangster hodí Molotov – ohneň spustí automatické hašení, což zhorší výhled. Na konci chodby přivolejte výtah a jeďte dolů. I prádelna je plná gangsterů, takže se prostřílejte na parkoviště. Uvidíte Clementeho ujíždět, ovšem Marty je rozstřílený. Joea to strašně nasere. Skočte do káry a jeďte za Clementem. Ujíždějí ve dvou vozech, přičemž ten černý patří Clementemu a hlavně ten pronásledujte. Joe bude pálit z Thompsonu (později pistolí) a na vás je, aby vám Clemente neutekl.
Krize – Clementeho musíte dostat dřív, než dojede ke své vile v Highbrooku. Pak ho uklidí a je to v háji.
Po zastavení vozu, Joe rozstřílí Clementeho. Vrátíte se k Joeovi, kde on dá vědět Eddiemu a pak se sesype kvůli Martymu. Vraťte se domů a lehněte si.

Po náročné akci ale ještě není konec. V noci vám zavolá Leon, barman z Lone Star, abyste odtamtud odvezli Joea. Oblečte se, vezměte auto (klasicky Shubert Frigate) a jeďte tam. V baru se pokusíte Joea odvést po dobrém, jenže on omylem zastřeli barmana. Vezměte jeho mrtvolu a odtáhněte ho na dvůr, kde ho naložte do kufru jeho káry (Potomac Indian).
Tip – Po smrti barmana si můžete z jeho kasy vybrat peníze (asi 75,-). Je to podobné, jako když vykradnete obchod.
K baru dorazí policejní vozy, takže rychle zmizněte. Odvezte Joea k němu domů a potom vezměte auto k Bruskimu, kde ho zavezte do lisu a tlačítkem jej sešrotujte. Klasicky za to od Bruskiho obdržíte pár stovek (asi 400) a hlavně se zbavíte těla. Na cestu zpátky si budete muset nějaké auto ukrást. Přímo na šrotišti jich pár stojí, byť nejde o nic extra. Prostě si nějaké vyberte, beztak půjde jen o jednu dočasnou jízdu. Jeďte domů a flákněte s sebou na postel.


 

Kapitola 11 – Náš přítel
Villa Scaletta, 27. července 1951

Asi o další měsíc později u vás jedno ráno zazvoní Henry. Oblečte se a běžte mu otevřít. Přijel svým autem, takže nastupte. Henry by rád pracoval pro Falconeho. Jako bývalý Clementeho chlap, se však obává o svůj život.

Shubert Beverly

– Druhý z civilní řady Shubertů je opět nadprůměrná kára. Svými statistikami je velmi podobná Shubertu Frigate, akorát má střechu.
– Hmotnost 1565 kg
– Výkon 121 kW
– Rychlost 163 km/h

Zavezte Henryho k Maltese. Uvnitř ho představíte Eddimu, který Henryho okamžitě pošle na velmi důležitý úkol – zabít Lea Galanteho. Falcone má za to, že po něm Vinci půjde a tak chce zasáhnout. Pro vás je to šok. Eddie vám také dá výplatu za akci s Clementem (3000,-), ale teď tu jsou důležitější věci na práci než utrácet. Jakmile odejdete z Maltesy, máte jen pár minut na to vašeho přítele varovat. Nebude to snadné, jelikož tu ani nejste autem. Bleskově ukradněte vůz stojící u restaurace (vždy tu nějaký bude) a jeďte co nejrychleji do Highbrooku. Jde o vteřiny, takže každá chyba může být fatální. Prorazte bránu na pozemek Leovy vily, vylezte z auta a utíkejte do dveří. Leovi dost trvá než pobere, co se děje, ale mimo jiné vám vysvětlí, že Falcone jede v drogách a po Vincim jde jen proto, aby to neprasklo. Mezitím dorazí Henry. Bude třeba se mu vyhnout. Nejprve běžte na ochoz haly a na parapetu okna vemte Playboy (1/5 – 33/50). Pokračujte do protějších dveří (ložnice) a dále chodbičkou, přičemž se stavte v koupelně, kde vedle sprchy vemte Playboy (2/5 – 34/50). Vedle je obývací pokoj a v protějším rohu budovy je balkon, ale nemáte jak sešplhat. Leo vám poradí využít prostěradla u koupelny. Vraťte se do chodbičky ke sprše, vezměte z koše prádlo a sešplháte z balkonu dolů.
Tip – Ven z domu se můžete dostat i přes přízemí. Počkejte až Henry vyjde nahoru a opusťte dům buď zadními dveřmi přes kuchyni anebo hlavním vchodem (strážného u vchodu můžete tiše zabít).
Tip – Před Henrym se také můžete schovat na několik různých míst v baráku, ovšem pokaždé vás najde. Můžete si vlézt do ložnice pod postel. Dále můžete do skříně v obýváku. A konečně i za sprchu, ovšem tady bude Henry rovnou střílet a sejme vás. Pokud vás Henry kdekoli načape (a nebude to ve sprše), promluví si s vámi a nakonec si úkol kvůli vám rozmyslí a Lea nechá jít.
Ať už s vědomím Henryho anebo bez něj, musíte Lea dovézt v jeho káře na nádraží. Zamiřte tedy do Diptonu a vyložte ho před nádražní halou.

Ascot Bailey

– Velmi kvalitní sporťák, který sice nemá kdovíjaký výkon, ale je extrémně lehký a tak snadno dosáhne ohromné rychlosti. Zároveň ale může být velmi nebezpečný.
– Hmotnost 856 kg
– Výkon 98 kW
– Rychlost 198 km/h

Vysaďte Lea před nádražím. Potom se vraťte do káry a jeďte domů. Ale dnešním průserům zdaleka není konec.

Před domem najdete plačící ségru. Trápí ji manžel Eric a dokonce ji bije, což chcete okamžitě zarazit. Takže si hned zase vemte auto a jeďte do Kingstonu (jen kousek odtud). Trochu se zhorší počasí a začne chcát, ale viditelnost je pořád dobrá. Zastavte před domem a běžte do bytu, kde Eric se svými kumpány pořádá párty plnou chlastu a drog. Hned v ložnici naproti vchodu do bytu leží na zemi Playboy (3/5 – 35/50). Poptejte se ožralů na Erica (pár jich sedí u telky, další bleje do záchodu). Odkážou vás na chlápka v kuchyni. Jestli chcete, můžete se těm pitomcům motat před telkou, načež vám budou nadávat, že nevidí. Pak si podejte Erica a rozbijte mu hubu. Tím je párty u konce, takže se spakujte a jeďte domů. Ve vile vám drnčí telefon – volá ségra a i když lekce Ericovi prospěla, Francesca se na vás naštve, že jste mu ublížili. Co se dá dělat. Běžte spát.

V noci vám banda grázlů podpálí barák a s ním i vaše peníze. Vyskočte oknem a utíkejte co nejdál, protože ti hajzlové mají bouchačky, kdežto vy jen trenky. Utečte a někde si obstarejte auto. Stačí jakákoli kára na jedno použití. Jeďte za Joem. Vpustí vás do bytu a začne obvolávat kámoše, aby zjistil, co to bylo za hajzly. Mezitím si prohlédněte Joeův nový nebo spíše silně zmodernizovaný byt hýřící všemi barvami. Můžete si všimnout nové postele, kuchyně, koupelny i sošky plameňáků v rohu. U postele také leží Playboy (4/5 – 36/50). Pokud potřebujete, nezapomeňte si vzít něco k jídlu z ledničky. Joe zjistí, že jde o gang Irčanů a scházejí se v baru Hill of Tara v Kingstonu. Vezměte si ze šatníku havajskou košili a běžte s Joem na vendetu. Joe se zmohl i v otázce auta a namísto předchozího Smith Custom vlastní Shubert Beverly (káru, co má Henry). Cestou vám vysvětlí, že Irčany vede Mickey Desmond – bratránek O’Neila. To proto se na vás tak vrhli. Taky dostanete starý dobrý Colt. Zastavte u hospody a vlezte dovnitř.
Tip – Hill of Tara je za normálních okolností bar, podobně jako Lone Star, či Dragstrip. Běžně tu popíjejí Irčani.
Uvnitř se dobře kryjte a vystřílejte putyku. Je tu asi jen pět grázlů, ale mají i MP40 a dokonce novou zbraň – olejničku.

Olejnička
– Dobrý samopal známý díky svému tvaru jako Olejnička. Je docela přesný a moc nekope. Poškození ale není nijak valné.
– Munice 30 / 90

Vystřílejte hospodu a v chodbičce vzadu si vemte Playboy (5/5 – 37/50).
Tip – Stejně jako tehdy v Lone Staru, můžete i tady vybrat kasu a rovněž si zdarma vzít, co bar nabízí – tedy chlast na vyléčení. Také je na pultu rádio, kde můžete měnit stanice.
Vyběhněte zadními dveřmi ven. Uvidíte, jak zbytek bandy utíká. Rychle vemte své auto a jeďte za nimi. Joe po nich bude pálit. Pokud ty šmejdy dostanete a sejmete, je to fajn, ale i když vám ujedou, nic se neděje a pomsta bude dostatečně vykonaná. V každém případě zavezte Joea domů (můžete to vzít kolem své vily z níž zbylo jen spáleniště). Joe vám dá mezitím klíče od Martyho bytu v Oyster Bay a také vám nechá auto. Takže jeďte ještě do Martyho bytu, schovejte káru v garáži a prohlédněte si nový dům. Je to hnusná rozpadající se díra, ale vše co potřebujete tu je, včetně telefonu a ledničky s jídlem. Konečně se můžete v klidu vyspat. 


 

Kapitola 12 – Mořský dar
Martyho byt, 22. září 1951

Uběhnou dva měsíce a vy stále bydlíte v té díře. Zavolá vám Henry a chce schůzku v parku. Tak si vezměte auto (prozřetelně berte čtyřmístné – tedy ideálně Potomaca) a jeďte tam. Henry a Joe už tu čekají a Henry vám představí svůj plán – není už žádné tajemství, že Falcone jede v drogách a Henry chce zkusit podobný kšeft. Chce si půjčit peníze od žida Bruna, koupit fet u čínského gangu Tongů a prodat ho. Čistý zisk by měl být zhruba šedesát táců, tedy dvacet pro každého. Moc se vám do toho nechce, ale nakonec svolíte. Naložte kámoše a jeďte do Southportu za Brunem. Žid bydlí v jedné zastrčené uličce, tak ať to nepřejedete. Bruno sice je ochotný půjčit peníze ale zpátky chce namísto předpokládaných pětačtyřiceti mnohem víc. Henry ho ukecá na pětapadesát. Od Bruna zamiřte do Čínské čtvrti k továrně Mořský dar a zastavte na dvoře.

Nejprve se porozhlédněte okolo. U cisterny se dva číňani baví o riziku cigára. V rohu vpravo od brány je u náklaďáku Playboy (1/3 – 38/50). Pokračujte k uličce, kterou šli kámoši a odbočte do malé slepé uličky po levici – na jejím konci za kontejnerem je Playboy (2/3 – 39/50). Pak pokračujte uličkou. Nahoru na můstek vás číňan nepustí, tudíž pokračujte s kolegy rovně. V kanceláři se Henry sejde s Wongem a za pětatřicet táců koupí fet. Cestou zpátky vás přepadnou chlapi převlečení za policajty. Strhne se přestřelka. Zničené auto zablokuje uličku, takže musíte vrchem přes můstek a potom do budovy skladu. V chodbě s mnoha okny se kryjte před střelbou zvenčí a také si tu (zhruba uprostřed) vyzvedněte Playboy (3/3 – 40/50). Pokračujte do skladu a postřílejte ty bastardy. Joe vám pomůže se svým Thompsonem a Henry má zase Magnumku, takže oba zvládnout docela dost. Prostřílejte se do přízemí skladu a dále ven na dvůr. Dorazí sem dvě auta plná dalších hajzlů. Rychle je rozstřílejte, než se gangsteři rozprchnou. Až bude po všem, vezměte nějakou káru, co řádění přežila (asi tu vaši původní) a opusťte továrnu. Jen kousek před ní se na vás nalepí další dvě auta plná gangsterů. Jeďte co to dá, zatímco by se o ně kámoši měli postarat. Likvidace pronásledovatelů, by skutečně neměla být velkým problémem, ale i tak dejte pozor a kličkujte uličkami. Až bude klid, zamiřte do Hunters na plácek, kde budete fet prodávat černým hubám. Během dne rozprodáte drogy různým skupinkám a akce se i přes nepříjemnou přestřelku vyvede na výbornou.


 

Kapitola 13 – Odejít od Draka
Joeův byt , 24. září 1951

Po prodeji drog trávíte čas flámováním s Joeovými holkami. Z prodeje dostanete prozatím malou sumičku 500,- na nějaké ty výdaje. Zadrnčí telefon a volá Henry – Falcone se dozvěděl o prodeji drog a chce podíl. No, očekávalo se to, jenomže chce tolik, že nebudete mít dost ani pro Bruna! Máte se s Henrym sejít v parku. Vezměte Joea a jeho novou káru (Ascon Bailey) a jeďte do parku. Tady uvidíte, jak číňani sekají Henryho na kusy. Rychle je postřílejte. Henry to ale má za sebou, škoda ho. Uvidíte odtud odjíždět Wonga, takže rychle berte káru a sledujte ho. Dejte pozor ať nejste moc blízko a taky ať vám neujede. Wong míří do Chinatownu k restauraci Rudý drak. Pokud máte dost bouchaček, můžete tam nakráčet rovnou, ale lepší bude stavit se za Harrym (asi nebudete mít moc peněz, takže si trochu vydělejte třeba prodejem auta Derekovi). Harry má na skladě hromadu nových bouchaček z války – M1 Garand, 98K a Samopal .38. Až se vybavíte, nakráčejte do Draka.

Okamžitě se strhne boj. Kryjte se a vystřílejte celou restauraci (pozor na chlapy na ochozech). V patře na konci ochozu je za stolem zastrčený Playboy (1/3 – 41/50). Pokračujte přes kuchyni až na dvorek. Číňanů je tu jako much, takže buďte opatrní. Samopaly jsou jasnou volbou. Přes dvorek se dostanete do opiového doupěte. Tady je docela klid. Hned jak slezete do doupěte, mrkněte do prvního brlohu vlevo – je tu Playboy (2/3 – 42/50). Nastupte do výtahu a sjeďte níž.
Tip – Tady dole se snažte postupovat tiše. Zezadu zabijte chlapa ve skladišti a pokračujte do výrobny drog. Po pravici je sklad plný zbraní, včetně hromady granátů a molotovů. Také je ve skladu Playboy (3/3 – 43/50). Granáty pak můžete použít a překvapit hajzly ve výrobně (dál už není možné postupovat tiše). Pomocí granátů vyčistěte celou výrobnu a dalším výtahem pokračujte ještě hlouběji. Tady je kancelář Wonga. Řekne vám, že Henry dělal pro federály a informoval je o drogách. Joe tomu nevěří a Wonga oddělá. Vyjeďte výtahem nahoru a chodbou vedle skladu pokračujte na ulici. Jde po vás policie – chtějí vás oddělat automaty, takže buďte opatrní. Postřílejte fízly u zátarasu vpravo a pak utíkejte ulicí dál. O pár set metrů dál je telefonní budka, kde pokud máte peníze, můžete pátrání odvolat. Potom běžte k Joeovi domů – je to pár bloků odtud, takže ani nemusíte krást auto.


 

Kapitola 14 – Schody do nebe
Oyster Bay, 25. září 1951

Druhý den vám brkne Joe, že sehnal služný džob pro Eddieho a počká na vás před domem. Oblečte se a běžte ven. Joe tu čeká s novým fárem.

Smith Thunderbolt

– Velmi kvalitní kára s vysokým výkonem a maximální rychlosti. Navíc je docela stabilní a dobře se s ní jezdí.
– Obecně jde o jedno z nejlepších vozidel, tak si ho važte.
– Hmotnost 1352 kg
– Výkon 145 kW
– Rychlost 189 km/h

Vaším úkolem je popravit chlápka, který napráskal celou svoji rodinu federálům. Bydlí ve vilkové čtvrti Greenfield, takže jeďte tam (je to dost daleko). Ten chlap se jmenuje Thomas Angelo. Vzkážete mu, že je to pozdrav od Salieriho a Joe ho odpráskne. Vzápětí se na vás vrhnou tajní, kteří ho hlídali. Jedou v civilním autě a samozřejmě další poldové se přidají. Musíte rychle ujet. Docela dobré to je vzít na dvorek k Harrymu, kde můžee fízly postřílet (pokud se vám nepodaří je setřást už cestou). Pak si nedaleko odtud nechte změnit značky (popř. barvu) a převlečte se. Jak autodílna, tak i krám s oblečením je pár ulic odtud. Joe vám dá výplatu od Eddieho (3000,-) a chce, abyste ho hodili na parkoviště tady v Kingstonu. Každý z vás půjde shánět peníze pro Bruna na vlastní pěst. Logickým řešením se zdá být Derek, takže se vydejte do přístavu.

Zajděte do kanclu za Derekem, který pro vás skutečná má drobný úkol – dělňasové stávkují a je třeba je trochu postrašit. Dostanete brokovnici a společně s Derekem, Stevem a dalšími běžte za dělníky. Jeden z nich vás ale pozná a řekne vám, že vašeho tátu kdysi zabil Steve. Steve se bez okolků přizná a vy rychle změníte stranu, jelikož s vrahy svýho táty spolupracovat fakt nebudete. Derek a Steve utečou, takže běžte po nich. Pomůže vám pár dělníku s pistolemi, ale spoléhejte hlavně na sebe. Postřílejte ozbrojence před skladem a pokračujte k hlavní budově.
Krize – Steve po vás půjde se svým Thompsonem. Umí být docela nebezpečný, ačkoli vydrží asi tolik, co běžní gangsteři. Pokud Steva nesejmete dřív, bude před vámi ustupovat až do vrat hlavní haly. Tady už ale nemá, kde by se kryl, takže ho relativně snadno zabijete.
Prostřílejte se do haly, uvnitř které vás Derek uzavře a začne na vás vrhat molotovy. Navíc je obklopen hromadou chlapů.
Krize – S Derekem je těžké pořízení, protože se skoro není kde krýt. Každý kryt může podpálit a uhoříte. A pokud se krýt nebudete, zastřelí vás jeho chlapi. Využijte proto ke krytí podpěrný sloup vlevo. Nejen že odtud můžete dobře hlídat schodiště ale Derek vám téměř nemůže ublížit.
Zpoza sloupu pokoste gangstery a potom přesnou střelbou sejměte Dereka. Až padne, můžete si z míst, odkud házel Molotovy vzít právě několik zápalných lahví. Poté mu z kanclu seberte úspory (skoro 18 500,-) a běžte ven.

Pro Bruna potřebujete sehnat půlku požadované sumy (druhou obstará Joe) tedy přesně 27 500,- V tuto chvíli byste měli mít něco málo přes dvacet táců, takže budete muset zbylé peníze vydělat. Riskantnější metoda je vykrádat obchody (nejlépe se zbraněmi). Ta bezpečnější metoda je odvoz aut Bruskimu do drtičky. Až vyděláte dost peněz, jeďte za Joem. Zazvoňte u jeho dveří, ale není doma. Rozhodnete se počkat.

Ani po šesti hodinách Joe není doma. Rozhodnete se ho tedy hledat. Vezměte káru a zajeďte do Maltesy. Eddie vám řekne o průserech s Tongy, kteří po masakru v restauraci hledají viníky u Falconeho a Vinciho a vyhlašují jim v podstatě válku. Děláte, že nevíte o co jde a Eddie vám to, zdá se, zbaští. Joe tu ale není. Ještě než odejdete, můžete se na Joea znovu přeptat Eddieho, ale on sám ho shání. Druhý člověk, který by mohl o Joeovi vědět, je Guiseppe, takže jeďte za ním. Guiseppe vám řekne, že Joea odváželi Vinciho chlapi.
Tip – Giuseppe má na skladě upravený Colt 1911 s dlouhým zásobníkem. Myslete ale na peníze pro Bruna.
Zajeďte tedy do baru Mona Lisa ve West Side. Tady vás ale odchytí Vinciho chlapi a omráčí vás.
Tip – Mona Lisa je další bar a zároveň hlavní stan rodiny Vinci. Tak jako v jiných podobných podnicích je cena zboží dost vysoká.

Konečně najdete Joea ale zrovna radost z toho nemáte. Vinci zajal vás oba a zajímá ho, co víte o průseru s Tongy. Odmítnete mu cokoli říct a když odejde, uvolníte si pouta a sejmete strážce. Vezměte si od něj revolver. Na střeše je trojice dalších chlapů ale nevědí o vás, takže toho využijte, přibližte se k nim zezadu a sražte je dolů. Nalevo od schodiště je u zdi zastrčený Playboy (1/3 – 44/50). Vydejte se s Joem dolů, ale tady už si vás všimnou. Joe si obstará revolver a společně vyčistěte celé patro. Poté po schodišti směřujte dolů. V dalším přístupném patře nějaký hajz zapálí chodbu. Hned vedle schodiště (nalevo) je Playboy (2/3 – 45/50), takže ho vezměte a přelezte přes lešení, abyste obešli oheň. Opět opatrně vyčistěte patro, ale dávejte pozor, protože zdejší mafiáni jsou velmi dobře vyzbrojení a to i novým samopalem.

Thompson M1A1
– Moderní verze Thompsonu má o 20 kusů menší zásobník, ale zase je velmi přesný. Kadence i účinnost je slušná a obecně jde o nejlepší automat.
– Munice 30 / 90

Až bude patro čisté, prohlédněte stěnu u zakrytých oken – u jednoho okna leží Playboy (3/3 – 46/50). Nad schodištěm dolů se zase na bedně válí granáty. Plně vybaveni se vydejte dolů. Dostanete se na ochoz vstupní haly. Na protějším ochozu a i dole pod vámi je hromada nepřátel. Využijte granáty a dobré krytí. Po zabití všeho konečně opusťte barák.

Joe je na tom blbě a chce, abyste ho hodili k El Grecovi. Buď si ukradněte nějaké auto anebo běžte pěšky k sobě (není to zase tak daleko). V dobrém autě můžete zamířit za doktorem. El Greco vám sdělí, že už tu má zmrzačeného Tonyho Ballse (válka evidentně začala). Joe vám dá svoji část peněz a vám zbývá poslední dnešní cesta – za Brunem. Jeďte tedy k židovi a dejte mu 55 000,-. Prozradí vám, že půjčil i vašemu tátovi a ten pak nebyl schopný splácet. Prostě zasraný židovský lichvář.


 

Kapitola 15 – Per Aspera Ad Astra
Oyster Bay, 26. září  1951

V noci nemůžete pořádně spát a druhý den volá Eddie – máte se sejít s Falconem v observatoři. To docela smrdí. Oblečte se a běžte ven, kde leje jak z konve. Takhle hnusné počasí ještě nebylo. Na ulici vás odchytí černá limuzína – je v ní Leo a vůdce Tongů pan Ču. Leo ví, co jste provedli, potvrdí vám, že Henry byl práskač a hrál si to na obě strany. Takže teď jsou ve válce zapojení i federálové. Ale zachránili jste Leovi mu život a on vám chce dát šanci – máte zabít Falconeho a uvolnit napjatou atmosféru. Vysadí vás kus od vašeho domu, takže buď si ukradněte auto, nebo se vraťte domů pěšky pro nějaké vlastní.
Tip – Z minulé kapitoly určitě máte slušnou výbavu, ale není kompletní. Takže nebude od věci si vydělat pár tisíc (vykrádáním nebo u Bruskiho) a investovat do zbraní. Vybrakujte Harryho i Guiseppeho. Obzvláště vrhací zbraně (granáty a molotovy) se budou hodit. Až budete po zuby ozbrojeni, vydejte se do Hillwoodu k observatoři.

U bočního vchodu vás odchytí kolegové a chtějí vaše zbraně. Není pochyb o tom, co to znamená, takže bývalé kolegy odprásknete a musíte se prostřílet. Ze schodiště vzápětí přiběhnou další – postarejte se o ně. Pokračujte nahoru okolo kupole. Gangsterů tu jsou mraky, ostatně v celé budově jich je skoro čtyřicet. Buďte velmi opatrní. Obejděte kupoli a vstupte do budovy. Hned v prvním sále je nahoře prosklený strop odkud pálí chlap – zbavte se ho. Vyčistěte místnost a po schodech běžte dolů (proražte zátaras), kde najdete Playboy (1/4 – 47/50). Poté pokračujte nahoru až na střechu. I tady je horda gangsterů. V koutě ochozu s výhledem před observatoř leží Playboy (2/4 – 48/50). Vstupte do velké kupole s teleskopem.
Tip – Nahoře nad teleskopem jsou dvě tlačítka na jeho otočení a na otevření střechy. Můžete je použít ale praktický efekt to nemá.
V rohu za teleskopem (nad schodištěm) leží Playboy (3/4 – 49/50). Po schodišti sejděte dolů a postřílejte hromady nepřátel v sále s vitrínami. Postupte do kruhového sálu a dále ke dveřím.

Za dveřmi je sál s projekcí souhvězdí a hlavně je tu Carlo. Nařídí Joeovi, aby vás oddělal, ale Joe je kámoš a raději se postaví za vás. Urychleně se kryjte za sedačky. Po obvodu sálu je několik stanovišť u kterých jsou molotovy a granáty. Snažte se tedy obcházet sál po obvodu a tyto zbraně využívat. V samém středu sálu leží poslední Playboy (4/4 – 50/50), ale můžete ho vzít až bude po všem.
Když zlikvidujte všechny gangstery, dorazí sám Carlo Falcone s Thompsonem. Buďte od něj co nejdál, protože snese spoustu ran. Zasypte ho granáty a nebude-li to stačit doražte ho přesnou střelbou. Po zabití Carla opusťte hlavními dveřmi observatoř. Tady už čeká Leo, který splní svou část dohody, avšak ta neplatila pro Joea…

Po dokončení hry se odemkne Album, kde je stručný popis hlavních postav.


 

Zajímavosti

Obsazení
Martin Trnavský (Vito Scaletta)
Vlastmil Zavřel (Joe Barbaro)
Jana Drbohlavová (Vitova matka, Maria Agnello)
Petra Hřebíčková (Francesca Scaletta)
Vladimír Fišer (Guiseppe, Brian O’Neill, Alberto Clemente, Bruno)
Zdeněk Hess (Mike Bruski, Luca Gurino, Pepé)
Miloslav Študent (Derek Pappalardo)
Miloslav Mejzlík (Steve)
Jan Šťastný (Henry Tomasino)
Petr Takáč (Harry)
Jaromír Meduna (El Greco, Carlo Falcone, Frank Vinci)
Martin Zahálka (kapitán Terence Stone)
Dalimil Klapka (Leo Galante)
Libor Hruška (Eddie Scarpa)
Lukáš Král (Marty)
Ernesto Čekan (Harvey Beans, Eric)
Otmar Brancuzský (Tony Balls, Zhe Yun Wong)
Lubor Šplíchal (barman Leon z Lone Star)
Jaroslav Horák (Thomas Angelo)

Další hlasy
Jan Vondráček (policisté)
Rudolf Starz (taxikáři)
Martin Stránský (gangsteři)
Petr Lněnička (civilisté)
Jiří Štrébl (Tongové)
Jiří Ployhar (prodavači novin, prodavači hot dogů, čističi bot)
Zuzana Kajnarová (prodavačky oblečení)
Petr Gelnar (obsluha ve Stella’s Diner)
Naďa Vicenová (obsluha v Empire Diner)
Hynek Čermák (barman v Lone Star, barman v Maltese Falcon)
Tomáš Karger (barman ve Freddyho baru)
Jiří Bábek (barman v Hill of Tara, barman v Dragstrip, barman v Mona Lisa)
Hana Czivišová (Lísa)
Zdeněk Hruška (šéf lihovaru „špekoun“)

Videa plná postřehů
O Mafii natáčí videa kdekdo a tak je průměrná kvalita dost mizerná a ještě je plno podvodníků, co se snaží jakože ukazovat senzace, přičemž jde jen o bugy, či modifikace. Ale dá se najít i pár velmi kvalitních počinů. Osobně doporučuji sérii videí od Youtubera UNDFND. Jeho videa obsahují řady různých postřehů, tipů i zajímavostí a to včetně těch, které tady v návodu nezazněly a to buď proto, že mi nepřišly dostatečně vhodné anebo jsem o nich sám nevěděl.


 

Mini DLC 1 – Greaser (Balíček Závodník)

První malé DLC vám do garáže přidává dva závodní vozy a do šatníku dva obleky.
Motorkářské hadry
Závodnický oblek

Shubert Pick Up Hot Rod

– Upravená verze Shuberta s osekanou karosérií a drsňácky otevřeným motorem. Potíž je v tom, že auto je díky tomu velmi křehké.
– Hmotnost 1086 kg
– Výkon 156 kW
– Rychlost 178 km/h

Smith 34 Hot Rod

– Mastňácká kára se kterou jste jeli v kapitola 8 – Divočáci. Díky DLC ji můžete využít kdykoli a také se přidá její zápis do Autopedie.
– Hmotnost 1015 kg
– Výkon 150 kW
– Rychlost 182 km/h

 


 

Mini DLC 2 – Renegade (Balíček Renegát)

Druhé malé DLC vám do garáže přidává dva luxusní vozy a do šatníku dva obleky.
Školní oblečení
Červená bunda

Potomac Elysium

– Špičková sportovní kára s velmi vysokým výkonem a extrémní rychlostí. Elysium dalece převyšuje Potomaca Indian.
– Hmotnost 1120 kg
– Výkon 183 kW
– Rychlost 221 km/h

Walter Hot Rod

– Upravená verze stařičkého Walter Coupe s hezčí karosérií a hlavně výkonem. Na Elysium nestačí, ale i tak je to vysoce kvalitní vůz.
– Hmotnost 1150 kg
– Výkon 180 kW
– Rychlost 205 km/h

 


 

Mini DLC 3 – Vegas (Balíček Vegas)

Třetí malé DLC vám do garáže přidává dva futuristické vozy a do šatníku dva obleky.
Fešný kovbojský ohoz
Oblek s vysokým límcem

Chaffeque XT

– Malé skromné autíčko s mizerným výkonem a nízkou maximální rychlostí. Na silnici ale drží dobře a na nějaké to klidné poježdění stačí.
– Hmotnost 1120 kg
– Výkon 56 kW
– Rychlost 151 km/h

Jefferson Futura

– Unikátní Jefferson se skutečně futuristickými tvary připomínající létající talíř. Kára je sice šílená, ale velice bytelná a obecně velmi kvalitní.
– Hmotnost 2475 kg
– Výkon 155 kW
– Rychlost 186 km/h

 


 

Mini DLC 4 – War Hero (Balíček Válečný hrdina)

Čtvrté malé DLC vám do garáže přidává dva vojenské vozy a do šatníku dva obleky.
Služební uniforma
Bojová uniforma

Walter Military

– Malý vojenský džíp. Je pomalý, je docela křehký, ale především je malý a dobře projede úzkými uličkami. Jde o solidní vůz, přestože to tak zprvu nevypadá.
– Hmotnost 1041 kg
– Výkon 46 kW
– Rychlost 105 km/h

Walter Utility

– Téměř totožný džíp jako Military. Jediná odlišnost je ve světlejší barvě a pár dalších drobnostech.
– Hmotnost 1040 kg
– Výkon 46 kW
– Rychlost 105 km/h

 

 


 

Mini DLC 5 – Made Man (Mafián)

Páté malé DLC vám do garáže přidává dva mafiánské vozy a do šatníku dva obleky. Toto DLC nelze samostatně koupit (ani na Steamu ne), jelikož bylo součástí sběratelských a jiných kompletních edic.
Smoking s motýlkem
Oblek a brýle

Cossack

– Dlouhé bytelná a dost těžké auto s kupodivu značným výkonem.
– Hmotnost 2400 kg
– Výkon 198 kW
– Rychlost 190 km/h

Roller GL300

– Extrémně rychlá sportovní kára představuje vůbec to nejrychlejší auto ve hře.
– Hmotnost 1250 kg
– Výkon 158 kW
– Rychlost 239 km/h