DLC Mafia 2 – 3x Příběhová DLC

Příběhové DLC 1 – Zrada Jimmyho

Jimmyho Zrada je název prvního velkého DLC. Původně vyšlo jen pro konzole, ale později se ukázala i PC verze. Bohužel, všechna tři příběhová DLC jsou naprosto fatálním počinem, který pouze shazuje doteď špičkovou kvalitu série. Z celkové délky každého DLC za něco stojí tak 5-10% obsahu, zatímco zbytek jsou unylé vycpávkové mise. Svým způsobem by Zrada Jimmyho mohla připomínat extrémní jízdu z prvního dílu, neboť celé město je od počátku otevřené a náplní není nic menšího, než různě po městě nabírat úkoly a plnit je. Jenomže extrémní jízda měla jedinečné úkoly a unikátní odměny v podobě speciálních vozů. Jimmy nemá absolutně nic a dokonce i on sám, jakožto nový charakter je jen chladnokrevný hláškující zabiják, který do příběhu Mafie 2 nijak nezapadá.. 

Jednou máte ukrást vyznačené auto, pak třeba rozstřílet obchod, zničit pár vozů, pozabíjet hordu gangsterů… a mezi tím vším jsou zdlouhavé nezáživné cesty městem, neboť se běžně stává, že zadání úkolu je na opačné straně města než místo, kde ho budete plnit. Do toho si připočtěte policii a nekonečné útěky před ní, neboť úkoly se často plní na veřejných místech, takže se fízlům nevyhnete. Aby toho nebylo málo, DLC využívá bodový systém, takže vše působí jako hnusná arkáda a každá mise je časově omezena, čili nějaká příprava akce, či vyčkávání až bude čistý vzduch, prakticky není možná. Tahle neskutečně vleklá natahováná omáčka dokonce ani nemá žádný smysluplný příběh, neboť i zadání misí probíhá jen skrze textová okénka u svítících ikonek. Vlastně jen první a poslední mise nabízejí nějakou dějovost, napětí a animace, no a mezi tím stojí asi třicítka zbytečných úkolů, které nedokážou zabavit, takže prokousávání se vpřed je spíše otázkou snahy hru dokončit.

Hodnocení – 20%
Délka – cca 6h


 

Návod

Mise 1 – Úvod

Jste Jimmy, špičkový zabiják, co pro své zaměstnavatele plní jakékoli úkoly a na nic se neptá. Zrovna dokončujete prácičku s Tongama. Na parkovišti mezi náklaďáky postřílejte jejich muže. Je jich tu jen pár a vy máte Colt, Bročku i Thompson, takže to nebude problém. Až padnou, naskočte do své káry 

Walter Rocket

– Solidní bytelný vůz. Je odolný i docela rychlý, čili ideální na převoz i nečekané situace.
– Toto auto bylo už v původní Mafii 2, ale přímo se nenabízelo k využití.
– Všimněte si poznávací značky vaší káry, kde je nápis JIMMY1
– Hmotnost 1920 kg
– Výkon 124 kW
– Rychlost 201 km/h

Hned u výjezdu se na vás nalepí dvě auta Tongů. Buď je zkuste setřást nebo se vraťte, vystupte a postřílejte je. Pak už můžete zamířit ke svému šéfovi. Je večer a prší, takže viditelnost není nejlepší. Času máte dost a od počátku u sebe máte litra, takže pokud jste při útěku schytali pár ran, klidně můžete cestou opravit káru. Šéf bydlí v Highbrooku (Leova vila) a po příjezdu vám akorát poděkuje a přislíbí další práce.


 

Mise 2-29 – Vedlejší mise

Série osmadvaceti vedlejších misí se dělí do tří typů úloh dle zadavatele. První je Sal Gravina, jehož úkoly jsou zpravidla velmi akční, plné přestřelek a nabírají se nejčastěji ve východní části města (Hunters a okolí). Druhý zadavatel je Tam Brodie, jehož mise mají podobné ražení, ale většina je situovaná do centrální části města. Třetím zadavatelem jsou objednávky kradených aut – vždy je třeba vzít určité vozidlo a někam ho dovézt.
Tip – V DLC můžete v autodílnách kupovat nové věci. Jedná se o možnost nalakování auta (přídání nápisu, či vzoru) a také přibyl třetí stupeň tuningu.


 

Mise 30 – Bohatá odměna

Po zabití všech Salových a Tamových konkurentů si máte vyzvednout odměnu v Riverside. Odměnou je červená kára Berkley Kingfisher (běžné auto jezdící po ulicích v majetnějších čtvrtích), ale jakmile do káry nastoupíte, přepadne vás policie. Zkusíte ujet, ale nakonec vás dostanou a skončíte v lápaku. Vaši zaměstnavatelé se vás elegantně zbavili.


 

Zajímavosti

Obsazení
Pavel Soukup (Jimmy)
Libor Terš (Sal Gravina)


 

Příběhové DLC 2 – Jimmyho vendeta

Druhé DLC pokračuje v příběhu Jimmyho, který nejprve pomáhal svým zaměstnavatelům obsadit město a nyní, to když ho zradili, je bude naopak likvidovat. DLC se od toho prvního neliší téměř v ničem. Počet misí se ještě o něco málo navýšil, ale jejich kvalita je stejně žalostná jako minule. Za něco stojí opět jen první a poslední mise, zbytek je hnusná kaše.

Žádné nové prvky tentokrát nejsou, snad až na novou lokaci v níž se odehrává závěrečná mise. Celkově jde o neskutečnou bídu. Prostě jen další naběračku plnou hnusné plichty.

Hodnocení – 20%
Délka – cca 6h


 

Návod

Mise 1 – Tak snadné, až se tomu nechce věřit

V base kam vás zavřeli propukne vzpoura a to je vaše příležitost k útěku. Proběhnete chodbou, na jejímž konci zmlaťte strážníka. Druhé mříže jsou zamčené a za nimi je bachař s bouchačkou, takže rychle zaběhněte do dveří vpravo. Ve skladišti si podejte dalšího bachaře a směřujte do prádelny, kde je třetí strážník ke zmlácení. Na konci prádelny je kanál, kterým utečete na svobodu.


 

Mise 2-33 – Vedlejší mise

Série dvaatřiceti vedlejších misí se opět dělí do tří typů úloh dle zadavatele. První jsou mise vedoucí k likvidaci Gravina. Úkoly jsou to akční, plné přestřelek a odehrávají se nejčastěji v severní části města (Kingston a okolí). Druhý zadavatel jsou mise vedoucí k likvidaci Brodieho. Opět jde o podobné mise, ale většina je situovaná do centrální části města. Třetím zadavatelem jsou známé objednávky kradených aut – vždy je třeba vzít určité vozidlo a někam ho dovézt.


 

Mise 34 – Velkej šéf

Z Greenfieldu se vydejte na západ, kde vede cesta k vile soudce, kterého potřebujete dostat. Nejprve ale musíte sejmout jeho tři věrné strážce. Jeďte k hlavní bráně, kde se u zátarasů z aut ukrývá první strážce – zbavte se ho, ale dál na pozemek nechoďte (byli byste snadným terčem).
Tip – Pokračujte po cestě a objeďte pozemek až na vyhlídku. Kousek odtud je malá branka skrze kterou se dostanete na pozemek zezadu. Odtud zlikvidujte co nejvíce mafiánů a poté vstupte do zahradního bludiště, v jehož středu je druhý strážce. Pokračujte k vile, obejděte ji a zlikvidujte vše živé okolo ní. Potom z přední zahrady sejděte po schodech do sklípku, kde je třetí strážce.

Po zabití všech strážců se ve vile objeví sám soudce Hillwood ale s ním i několik nových gangsterů. Opatrně je postřílejte, vnikněte do domu a soudce zabijte (vydrží zhruba tolik co běžní gangsteři, možná o trošku víc). Až padne, podpálíte barák a jeho dorazíte. Tím je pomsta vykonána.


 

Zajímavosti

Obsazení
Pavel Soukup (Jimmy)


 

Příběhové DLC 3 – Joeova dobrodružství

Třetí DLC se zdá být o poznání kvalitnější než ty předchozí. Dějově vyplňuje mezeru v době Vitova věznění, přičemž nabízí hned čtyři velké kapitoly (jedna kvalitou odpovídající kapitolám základní hry, zbylé tři o něco slabší). Bohužel, mezi těmito hlavními misemi opět stojí várka (21) arkádových úloh o stejné kvalitě jako v předchozích přídavcích.

Je to škoda, neboť se ke slovu opět dostává lacinost, arkádovost a podřadná kvalita nehodná značky Mafia. Kdyby si tvůrci tuhle vatu odpustili, celková doba hry by se pohybovala okolo slabé hodinky a půl, a to ještě jen v případě, že si mise skutečně užíváte, ovšem pořád by to bylo lepší než ta čtyřhodinová omáčka navíc.

Příběh DLC celkem dobře ukazuje, co všechno bylo ze základní hry odstraněno. Minimálně první kapitola jako kdyby byla přímo vystřižena ze hry.

Hodnocení – 35%
Délka – cca 6h


 

Kapitola 1 – Svědek
Little Italy, 26. února 1945

Užíváte si s holkama, když přes okno zahlédnete jak poldové seberou Vita. Hned brknete do Freddyho baru. Luca vám řekne, že Vita prásknul jeden pumpař a že si ho máte podat. Vemte si ze skříně hadry (máte koženou bundu a oblek s pláštěm). Běžte ven ke garáži, odkud si vemte svoji káru Culver Empire. Než se ale vydáte za pumpařem, nebude od věci absolvovat projížďku po městě, jelikož tu je spousta Playboyů k sebrání.
Tip – Vetšínu Playboyů lze sbírat kdykoli během DLC ať už v misi nebo mimo ní. Pouze pár z nich se vztahuje jen k vybraných misím (hlavním i vedlejším). Více než polovinu Playboyů můžete sesbírat už na samém počátku.
Udělejte se okružní jízdu po městě.
– První zastávka je bar Dragstrip, kde na stolku leží Playboy (1/11 – 1/19).
– Pokračujte k ocelárně a hned naproti ocelárny je v zatáčce několik budov s nájezdovou rampou – na jedné z nich je Playboy (2/11 – 2/19).
– Nyní zavítejte do nové čtvrti Přehrada a u první věže najdete další Playboy (3/11 – 3/19).
– Čtvrtá zástavka je u Bruskiho, kde zleva obejděte drtičku. V rohu je Playboy (4/11 – 4/19).
– Další zastávka je nádraží v Diptonu – projděte přes halu na nástupiště a pod jedním schodištěm je Playboy (5/11 – 5/19).
– Na řadě je Harry – běžte do jeho krámku a v chodbičce mezi východem a prodejnou leží na bedně Playboy (6/11 – 6/19).
– Kousek od Harryho krámku v Kingstonu je autoopravna. Jeďte tam a hned na plácku vpravo od ní je Playboy (7/11 – 7/19).
– Teď pokračujte až do Hunters. V jihozápadním cípu čtvrti je takový velký plácek (na mapě vypadá jako zástavba a zeleň). Je tu několik velkých chatrných baráků s dřevěnými schodišti a za jedním z nich jsou otevřené dveře do domu – hned za dveřmi v chodbičce leží pěkně ukrytý Playboy (8/11 – 8/19).
– Další zastávkou je až přístav. Tady běžte do místa, kde se rozděluje železnice. Opodál je velká hala s prosklenými okny (je vidět až dovnitř). Vrata haly lze manuálně otevřít. Vystoupujte po můstku, co vede napříč halou a u ovládací páky leží Playboy (9/10 – 9/19).
– Poslední zastávka vaší cesty je v Uptownu na konci mostu vedoucímu do Hunters. Když se podíváte proti mostu, po levici budete mít budovu garáží. Otevřte vrata a na schodišti mezi podlažími je Playboy (10/11 – 10/19). Víc hambatých časáku po městě zatím není. Takže se vydejte k pumpaři.

Vejděte do benzínky a chlápka si podejte, jenže vás praští a uteče. Rychle naskočte do své káry a jeďte za ním. Nepotrvá to dlouho, jelikož o ulici dál naboří do cisterny. Dojděte si pro něj a vyslechněte ho. Málem se posere, ale řekne vám, že Vita prásknul jeho kolega Stan a že míří z města. Rychle se vraťte do káry a jeďte na nádraží. Nemáte moc času, proto to vemte po dálnici a nebojte se to rozpálit. V nádražní hale Stana najdete, ale hned se dá na útěk. Utíkejte za ním na koleje, přelézejte vagony a nenechte ho upláchnout. Stan přeběhne koleje, vyběhne po schodišti nahoru a zkusí ujet autem v uličce – do té doby ho musíte dohnat, jinak vám pláchne! Když ho chytíte, přesvědčíte ho, aby proti Vitovi nesvědčil a on se zmíní o dalším svědkovi – bývalém členovi Clementeho rodiny, Mazzeovi. Zavolejte z telefonní budky (jedna je hned kousek od uličky) Lucovi, který vám nařídí postarat se o Mazzea. Vezměte si Shuberta, kterým chtěl Stan utéct (to vaše auto totiž u nádraží už není) a jeďte k policejní stanici v Midtownu. Tady je dvojice poldů, kteří se baví o svědkovi. Chvíli je sledujte až nastoupí do auta a potom jeďte za nimi. Sledujte je a nenechte je zmizet (a ani se moc nepřibližujte). Poldové zamíří přes přehradu až do loděnice u jezera. Brána se za nimi ale zavře, takže musíte jít oklikou. Sejděte po cestičce k molu, přelezte ledové kry a vstupte do boudy.

Nyní postupujte opatrně, protože pokud si vás poldové všimnou, svědek se dá na útěk a máte jen chvilku na to ho dohnat. Dva chlapi před vámi se baví o tom, že svědek je uvnitř. Počkejte až se rozejdou, prvního sejměte hned a druhého zabijte, když bude močit na okraji mola a zpívat si. Pak podél břehu pokročte dál. K vodě půjde jeden polda, tak ho zezadu sejměte a máte cestu do stodoly otevřenou. Ve stodole se hlouček chlapů baví o nově otevřené hospodě. Vylezte po bednách vpravo a prolezte patro stodoly na druhou stranu. V druhé části stodoly se dvojice chlapů baví o děvce, která jednoho z nich napálila, zatímco opodál jeden chlap hlídá. Počkejte až se hlídač otočí, vylezte po bednách nalevo, přelezte přes můstek a tak se dostanete k východu ze stodoly. Venku se zbavte chlapa a postupujte k domu. Po pravici je kancelář, kde jeden chlap vyhlíží z okna (skrčte se ať vás nevidí) a další dva se baví o práci. V kanclu na stole je také Playboy (11/11 – 11/19), jenomže ho těžko získáte bez prozrazení. Můžete zkusit vejít dovnitř dveřmi vedle oken, časák rychle vzít a stejnou cestou se vytratit. Pokud to zvládnete, pokračujte tiše dál. Obejděte roh baráku, sejměte zezadu chlapa co stojí u zábradlí a pak už jen vypačte dveře do domu.

Mazzeo vám stihne uprchnout a bude utíkat v autě, které jste sem sledovali. Ve své káře musíte za ním a dostat ho. Mazzeo to těsně před přehradou stočí dolů na jezero a bude projíždět přes něj. Buďte velmi opatrní ať sami neskončíte ve vodě. Raději si zpomalte a dejte Mazzeovi náskok, než abyste spadli.
Tip – Pokud chcete zariskovat, můžete Mazzea elegantně strčit do vody a utopit ho v jezeře. Musíte s ním ale držet krok už od počátku a pak do něj ve vhodný moment (nejlépe, když bude zatáčet) strčit. Bohužel se tím ale připravíte o auto.
Pokud Mazzeo překoná jezero, zamíří na jih města a bude neustále jezdit okružní jízdu – přes dálnici na sever do Kingstonu, tady otočka zpátky na dálnici, zase až na jih města do Oyster Bay a znovu zpět na dálnici. Během této cesty máte spoustu možností, jak ho sejmout.
Tip – Mazzeo má vzácnou káru, která sice byla už v základní hře, ale nenabízela se přímo k vyzkoušení. Pokud káru chcete, snažte se Mazzea zablokovat a vyhodit ho z auta. Není ozbrojený, takže to je bez rizika.

Lassiter Series 69

– Řada luxusních aut Lassiter je známá už z prvního dílu. Šedesát devítka je na svou dobu (40. léta) kvalitní auto s dobrým výkonem.
– Lassiter se vyskytoval už v základní Mafii 2.
– Hmotnost 1873 kg
– Výkon 120 kW
– Rychlost 164 km/h

Až Mazzea zabijete, jeďte k Freddymu, kde Lucovi oznámíte splnění úkolu. Slíbí, že se o Vita postará, ale ten o pár měsíců později jde bručet. Lucu pěkně seřvete, ale druhý den vám zavolá Henry, že vás má Luca plné zuby a chce vás zlikvidovat. Na radu Henryho opustíte na pět let město. Po návratu vás hned uvítá Tony Balls, se kterým se znáte.


 

Vedlejší mise

Po dokončení první kapitoly se otevře várka vedlejších misí, tak jako v předchozích DLC. Průběžně se vám zpřístupní další domy k ukládání pozice a také se průběžně odemykají další kapitoly (první zhruba ve třetině DLC, druhá asi ve dvou třetinách a poslední po splnění všech předešlých misí).
Během plnění vedlejších misí lze najít řadu nových Playboyů.
– Během mise Bankrot (pro Tonyho) navštívíte prostornou garáž v Millville. Jakmile vejdete dovnitř, zahněte doleva a v rohu u polic najdete Playboy (1/5 – 12/19). Pro splnění úkolu vám stačí rozstřelit propanbutanové nádrže a exploze vozidla zničí.
– Během mise Martyho záchrana (pro Martyho) sejděte do stanice metra. Hned pod schodištěm vypačte bránu a běžte až na konec ostrůvku, kde na bedně leží Playboy (2/5 – 13/19).
– Během mise Lekce slušného chování (pro Eddieho) jeďte do vily násilníka. Běžte na balkon a v rohu u lehátek je Playboy (3/5 – 14/19).
– Až se vám zpřístupní Martyho byt, běže se podívat dovnitř. Na stole u postele leží Playboy (4/5 – 15/19).
– Až se vám zpřístupní Vitova vila, běžte se podívat dovnitř. Na stolku v hlavním pokoji je Playboy (5/5 – 16/19).


 

Kapitola 2 – Spojení

V docích probíhá veselé pašování zbraní a Tony má za úkol dodávky přerušit. Vy mu budete pomáhat. Hned nad molem jeden dělník líbe holku, ale tiše ho sejmout nejde, takže vzburcuje celé doky. S Tonym, který používá bročku, se musíte prostřílet. Kryjte se za bedny a směřujte dál k velké hale. Cestou dejte pozor na střelce na vyvýšených místech (jeřáby a okna). Přes haldy nepřátel (jen venku jich je asi 15) se probijte k hale.

Pákou otevřte halu a boj pokračuje uvnitř. Dobře se kryjte a dejte pozor na můstky nad vámi, odkud mají nepřátelé dobrý výhled. Využíjte přesné zbraně (hlavně pušky) k jejich sestřelení. Jakmile bude hala čistá, Tony připraví vlak s nákladem, zatímco vy odstraňte zaráčku (předek vlaku) a otevřte bránu (páka na můstku). Za vraty je ale nová skupina nepřátel. Kryjte se nahoře na můstku a postřílejtze je dříve, než se dostanou k vám. Využijte granátů a pušek. Když zemřou všichni, Tony vezme vlak a ujedete.
Později vás Tony vezme do bordelu za Eddiem a doporučí vás. Eddie nabídne za poctivou práci odpustku, neboli ochranu před Clementeho lidmi.


 

Kapitola 3 – Supermarket

Opět budete spolupracovat s Tonym a to tentokrát nas vykrádačce supermarketu. Hned jak sem vlezete, strhne se boj. Zákazníci utečou, ale ochranku se bude bránit (mají i automaty), takže je to na vás. Balls vám pomůže svým Coltem, ale spíše spoléhejte na sebe. Opatrně se probijte přes regály ke schodišti. Vyjděte nahoru a vpadněte do kanclu. Zatímco Tony začne vyslýchat ředitele, vy se musíte ubránit policii. V kanclu je několik M1 Garand, které přijdou vhod. Dobře se kryjte a postřílejte poldy v hlavní hale. Tony mezitím získá klíče od trezoru a vybere peníze. Brzy však dorazí speciální policejní jednotky ve zbrojích a tak musíte zdrhnat.
Krize – Policejní speciálové používají automaty a díky zbroji vydrží vcelku hodně ran. Snažte se jim maximálně vyhýbat a využívat krytu.
Ve vedlejší kanceláři na stole je Playboy (1/1 – 17/19). Pokračujte po schodišti dolů do haly. Opatrně zdálky postřílejte speciály a směřujte k východu. Vezměte auto, které je v marketu vystavěné a s ním proražte skla.

Půjde po vás policie s automaty, takže nejlépe uděláte, když se zastavíte u budky a podplatíte fízly. Poté jeďte na místo určení. Po splněné práci se setkáte s Eddiem v rozestavěné budově. Je tu i sám Carlo Falcone, který s Roccem dojednává výslech jednoho chlápka (F. Potze). Rocco není proti tomu se za vás přimluvit, ale chce další fušky.


 

Kapitola 4 – Bordel

Po nevydařených bokovkách od Rocca si chcete promluvit s Eddiem. Běžte do jeho oblíbeného bordelu. V jedné chodbičce před hlavním sálem leží na gauči Playboy (1/2 – 18/19). Projděte přes sál s jevištěm až do soukromé lóže. Tady pokecáte s Eddiem, ale Rocco odejde a nařídí svým lidem zahájit pokus o atentát. Dokonce se mu podaří postřelit Falconeho, který tu je s vámi. Společně s Eddiem (má Colt) se musíte ubránit. Kryjte se a postřílejte útočníky. Poté opusťte VIP lóži a směřujte k východu. Cesta do sálu je zatarasená, takže to vezměte přes šatnu.
Tip – Eddie vám dovolí si vybrat, zda chcete zaútočit z pódia nebo z uličky. U pódia budete mít větší přehled o situaci a výhodnější palebnou pozici, ale v uličce jste zase více krytí. Pokud dáváte přednost opatrnosti, berte uličku a Eddiemu nechte podium.
Vyčistěte sál. Z baru si můžete vzít jídlo na vyléčení a pak už pokračujte chodbami plnými gangsterů k východu.

Eddie vás zaveze ke staveništi, kde se Rocco ukrývá, ale sám zůstane v autě, takže je to na vás. Vyčistěte vstupní halu, přičemž obzvláště pozor dejte na chlápky nahoře na balkonech. Poté směřujte vzhůru na balkon. Vedle schodiště do vyšších pater leží pár granátů – budou se hodit.
Krize – Ve vyšších patrech jsou rozestavěné světlomety, které silně svítí a tak omezují výhled. Můžete je zničit tak že trefíte do žárovky, ale ještě lepší je zničit skříň s pojistkami (bývá někde poblíž).
Vyčistěte celé hodní patro a pokračujte ke schodišti. Nejprve po něm sejděte dolů, neboť tu je hromada granátů. Teprve poté zamiřte vzhůru, ale dejte pozor na chlapa na vrcholku schodiště. Hned vedle něj je Playboy (2/2 – 19/19). Probijte se přes další patra a na jeho konci zahlédnete Rocca, jak na vás pošle chlápky ve vestách.
Krize – Mafiáni v neprůstřelných vestách jsou stejně odolní jako policejní speciálové. Snažte se je trefit do hlavy nebo využít granátů.
Rocco uteče do vyššího patra, tak běžte za ním. I tady na vás pošle pár odolných chlápků, takže si počínejte velmi opatrně. Je jich tu asi 6. Na konci patra je schodiště na střechu, kde Rocca dostihnete a srazíte dolů, přímo na Eddieho káru. Za odměnu vám Eddie zajistí odpustku a na schůzce ve Freddyho baru, se postará, aby po vás Clementeho rodina už nešla.


 

Zajímavosti

Obsazení
Vlastimil Zavřel (Joe Barbaro)
Zdeněk Hess (Luca Gurino)
Zdeněk Podhůrský (pumpař Stan)
Jan Šťastný (Henry Tomasino)
Otmar Brancuzský (Tony Balls)
Libor Hruška (Eddie Scarpa)
Jaromír Meduna (Carlo Falcone)
Zbyšek Horák (Rocco)