Don’t Knock Twice

Don’t Knock Twice je hororovou adventurou od tvůrců The Bunker, jejíž příběh je údajně založený na reálné legendě, stejně jako filmový horor téhož názvu z roku 2016. Příběh dívky Chloe a její matky Jess, které se zapletou s čarodějnicí z podivného panského sídla, sice na filmových plátnech nesklidil kdovíjaký úspěch, ale šlo o solidní atmosférický horor s psychologickým podtextem. Herní verze „Neklepej dvakrát“ sice vztahy mezi matkou a dcerou nijak zvláště nerozvádí, ovšem atmosféra je tak silná, že by se dala krájet. Oproti Bunkeru se tentokrát nejedná o interaktivní film s živými herci, nýbrž o klasickou 3D hororovku s motivem strašidelného domu. Lze tedy očekávat důraz na průzkum pokojů, sbírání dokumentů, řadu lekacích momentů, ale i působivou hru tmy a světla, neboť díky prvku zapalování svíček, může hráč osvětlovat pokoje podobně jako tomu bylo v legendární Amnesii. Nechybí ani interakce s předměty (možnost je zvedat a otáčet), či otevírání dveří tažením myši.

Je to jen pár týdnů, co jsem zde zvěřejnil tematicky podobnou hru Eye of Basir. Pokud bych měl srovnávat, Don’t Knock Twice vede ve všech směrech a nabízí vskutku působivý zážitek, který dokazuje, že i prastarý motiv strašidelného domu lze dobře využít. Hra je sice poměrně krátká a díky skromné velikosti domu i velkému spádu, ji velmi rychle překonáte, ale jen tak na ni nezapomenete.

Hodnocení – 60%
Délka – cca 1h 30min


 

Návod

Kapitola 1 – Sídlo

Jste v neznámém domě. Vemte ze stolu mobil – píše vaše dcera Chloe. Na gauči je časopis o sídle (1/25). Pak si vezměte ze stolku u okna svíčku a zapalte ji v krbu.
Tip – Svíčkou nyní můžete zapálit svíce, které budete potkávat při průzkumu domu. Díky tomu si vytvoříte světlo pro snazší orientaci.
Vlevo od pracovního stole leží na zemi matrijoška (1/13). Vyjděte z pokoje. Brzy vám přijde od Chloe druhá zpráva. Projděte chodbou, pičemž omrkněte stolek pod šatníkem – deník Chloe, 10. října 2016 (2/25). Pokračujte chodbou, neboť všechny boční dveře jsou zamčené. Na konci chodby je na stolku je časopis o vás, o sochařce (3/25). Pokračujte dveřmi na další chodbu. Cestou minete na stolku zpráva od sociálky (4/25).

Konečně dveřmi vyjděte ven na nádvoří. Vzápětí vám zavolá Chloe – otočte se nad sebe a uvidíte ji v okně. Obejděte kašnu s jelení hlavou a zvedněte převrácený květináč – je pod ním matrijoška (2/13). Na stolku leží krabička s ptačím krmením – otočte ji, aby se vysypala na stůl, což přiláká vránu. Trochu se vzdalte, aby pták přiletěl a pak ho můžete svíčkou podpálit. Pokračujte jedinou otevřenou brankou a ocitnete se zase v chodbě u šatníku. Svíčky na chodbě ale zhasnou a mnoho obrazů se změní. Projděte chodbou a vstupte do nové místnosti vlevo (hlavní hala s pianem). Na stolku jsou noviny o ztraceném dítěti (5/25) a v úklidové místnosti za dveřmi je matrijoška (3/13). Vyjděte po schodech do patra. Na stole je recept na methadone (6/25). Na chodbě minete skříňku, která je zamčená na kladku. V chodbě před vámi je ve výklenku je fotka ztraceného chlapce (7/25). Vstupte do ložnice po pravici. Na posteli je druhý deník Chloe 31, října 2016 (8/25), na nočním stolku utržená fotka Chloe (9/25) a u notebooku dopis pro Chloe (10/25). Vejděte do skladovací místnosti za ložnicí, načež se za vámi zabouchnou dveře a uslyšíte něčí hlasy. Na bednách je matrijoška (4/13). Vyjděte ven z ložnice a na chodbě uvidíte osobu, která jakoby prošla zdí. Naproti zdi v níž zmizela je okno na dvůr s výraznám nápisem „Ona je má.“ Pokračujte chodbou, přičemž na stolku minete deník Jes 16. října 2016 (11/25). Dojdete do starého sálu s oltářem.

Nejprve prohlédněte balkon, neboť na pracovním stole je malinká matrijoška (5/13). Poté sejděte k oltáři na němž leží fotka Jess (12/25). V policích vzadu za sochami je matrijoška (6/13), na pracovním stole je deník Jess 11. října 2016 (13/25). Vzadu pod oknem je studna – otočte klikou, abyste ji otevřeli a vytáhněte z ni kalich s vodou. Jakožto symbol rituálu se přesune na pentagram. Poté můžete dveřmi opustít síň. Hned za dveřmi je v polici obrázek legendy o Babě Yaze (14/25) a hlavně sprej.
Tip – Pomocí spreje lze zapálit hustý porost a vytvořit si cestu skrze něj.
Za rohem sprejem podpalte houští a na zemi hned za ním je matrijoška (7/13). Přes pár dalších porostů se prokoušete na starý známý dvůr.

Pokračujte do jediných otevřených dveří (těmi jste na dvůr přišli poprvé) a zahněte doleva do herny. Na biliárovém stole je fotka Chloe (15/25) a tablet s rituálem (16/25). Všimněte si, že rituál vyžaduje pět elementů – duši, vodu, oheň, zemi a vzduch. Na druhé straně biliáru leží mapa přízemí (17/25), kterou si zkuste pro lepší orientaci zapamatovat. Koule ze stolu můžete naházet do dírek v rohu, ale není to nutné. Všimněte si zamčené skříně a ze stolku u krbu vemte doporučení od Bena Thomase (18/25). Vedle krbu je basketbalový míč, který si můžete vzít s sebou. Projděte přes chodbu do vstupní haly a odtud do kuchyně. V kuchyni je sekera.
Tip – Pomocí sekery lze urazit zámky na skříních a dveřích dostat se dovnitř. První najdete v kuchyni, ale další jsou mnoha místech po celém domě.
V polici pod stolem je matrijoška (8/13) a na stole kniha s legendou o Babě Jaze (19/25). Sekerou uražte kliku na dveřích a otevřte je. Uvnitř je tajná chodba. Nejprve otočte uzávěrem plynu, načež se vraťte do kuchyně a z trouby vezměte hořící panenku (element ohně). Poté projděte tajnou chodbou a na jejím konci proražte zeď. Jste zpátky na chodbě domu. Díky sekeře si nyní můžete zpřístupnit každé dveře.

Běžte do haly, odkud uslyšíte hrát piano. Nikdo tu však není a na pianu leží fotka Jess a malé Chloe (20/25). Zničte sekerou zámek na pianu a smáčkněte klávesu s krvavou skvrnou – odkryje se tajná místnost. Uvnitř tajné místnosti leží na skříni mezi krabicemi matrijoška (9/13). Zatáhněte za páku u rozvodné skříně, čímž snížíte schody na půdu. Nahoře najdete náhrdelník (element ducha) a sprej, kterým se prorazte estu pavučinami. Vyjdete do pokoje v patře. Na posteli leží sekera a obrázek služebnice Yagy (21/25). V pokoji je také trezor, ale neznáte kód. Vyjděte ven. Běžte nejprve doleva do chodby. Když jste tudy procházeli poprvé, našli jste tu zamčenou skříň a nyní můžete urazit zámek sekerou – uvnitř je matrijoška (10/13). Poté se vraťte ke schodům, neboť ve dveřích nad schody je koupelna. Prohlédněte vanu, z níž vylezou pařáty. V záchodové míse je matrijoška (11/13) a na umyvadle fotka svatby Benna a Jess (22/25). Otočte páky na umyvadle a pusťte horkou vodu – pára odkryje skrýtá čísla na zrcadle 4862. Běžte k trezoru a nastavte kód ze zrcadla – 4862. V trezoru najdete prsten (element vzduchu). 

Nyní sejděte do přízemí. V herně můžete sekerou rozbít zámek na skříni, ale uvnitř je jen kachnička. Spíše rozbijte boční dveře v herně – je za nimi místnost s matrijoškou (12/13).  Vedle východu na dvůr (téměř naproti herně) jsou dveře do sklepa. Hned pod schodištěm záznam o dveřích s kozím symbolem (23/25). Ve sklepě prohlédněte generátor, který se nastartuje a rozsvítí světlo. Sekerou zničte dřevěné zábrany za nimiž je propast a též obraz, který můžete svíčkou spálit. Na sloupu je páka, kterou otočte, čímž snížíte most přes propast. Na opačné straně je na stole fotka malé Chloe (24/25) a ve skříni (uražte zámek) je matrijoška (13/13). Všimněte si polorozpadle zdi z níž čouhá jakýsi kořen. Propátrejte zeď o pár čísel výše a rozeberte uvolněné cihly – uvnitř je schránka s tiárou (symbol země). Pokud máte všechny elementy, zamiřte do sálu s oltářem a postavte se do pentagramu. Objeví se dveře k příbytku Yagy – zaklepejte dvakrát.


 

Kapitola 2 – Příbytek Yagy

Ocitnete se u jeskyně. Hned na kameni před vámi je legenda o démonovi (25/25). Popadněte sprej ležící opodál a propalte si cestu skrze jeskyni. Na druhé straně jsou klece – přepalte lano, čímž uvolníte klec s Chloe. Vzápětí se ale objeví Yaga. Utíkejte zpátky ke dveřím, ale než stihnete zaklepat, objevíte se v kleci. Je tu sekera. Popadněte ji a sekejte Yagu do rukou, zatímco se snaží vylomit mříž. Na konec se jí to ale stejně podaří a nyní máte na výběr jak příběh zakončit.
1) Pomocí sekery zaútočíte na Yagu a trefte ji do hlavy. Tím se stanete služebníkem Yagy vy a Chloe zemře.
2) Necháte Yagu být, aby vás chytila. Chloe však přežije.