DAT TR 1 – Unfinished Business

Datadisk pro první Tomb Raider vyšel až roku 1998, tedy krátce po vydání TR3, ovšem jen na konzole. PC verze se objevila mnohem později v roce 2013. Ač je taková prodleva pro PC hráče skoro jako výsměch, bylo to lepší než nic. Pořád je lepší dočkat se původně konzolového obsahu o „pár“ let déle, než vůbec. Konečně se tak mohli PC hráči vrátit ke kořenům série a prožít další dobrodružství Lary, které však za mnoho nestojí.

Datadisk nenabízí nic nového, neobsahuje animace a vlastně ani řádný příběh. Lara se vrací do lokací prvního dílu (takže některé místnosti jsou téměř stejné) a jejím cílem je zlikvidovat zbytky po Atlantidě. Obtížnost celkově vzrostla po všech směrech. Nepřátel je opravdu hodně, prostředí je mnohem složitější a smrtící pasti jsou zcela běžné. V komplikovanosti prostředí se bohužel ukrývá největší nevýhoda datadisku a tou je přílišná zmatenost lokací vinou spousty nerovného terénu. Lokace zkrátka nepůsobí dobře a více zdůrazňují mizernou grafickou stránku hry, což by bylo lepší spíše maskovat.

Hodnocení – 50%
Délka – cca 4h


 

Mise 1 – Egypt

Kapitola 1 – Návrat do Egypta

Už první úroveň datadisku značně zvedne obtížnost. Začínáte zase od nuly, ale monstra na něž narazíte se řadí k těm lepším (aligátor, puma a mumie). Chce to tedy šetřit municí i zdravím. V úrovni se dají nalézt rovnou všechny zbraně, ačkoli magnum a uzi jsou poměrně dobře ukryté, přestože ani nejsou v secretu.

Nepřátelé – cca 41
Tajná místa – 3
Čas – cca 45:00

Secrety
1) V úvodním zatopeném sále skočte na sloup ze zbytku obelisku. Otevřou se dveře pod sfingou do místnosti s krokodýly a též malou lékárnou a 2x municí bročky.
2) V sále, kde poprvé narazíte na bodce seskočte až dolů (klasická cesta) a nyní se vydejte doprava. Je tu elmi tmavá jeskyně s několika pasti a na jejím konci sál s velkou lékárnou, 2x municí bročky a municí magnum.
3) V pískem zasypaném údolí (když poprvé vyjdete ven), skočte přes val až k bodcům. Přejděte přes ně doprava, kde vylezte skrze tunely až nahoru. Odtud skočte na samotný vrchol hor, přeskočte přes nejvyší pahorek doleva a odtud na převis, kde je munice bročky.


 

Kapitola 2 – Chrám kočky

Patrně nejdelší level celého TR1. Chrám kočky je skutečně rozsáhlá úroveň, která je sice poměrně lineární, ale nabízí spousty záludností a nebezpečných pastí.

Nepřátelé – cca 44
Tajná místa – 4
Čas – cca 01:20:00

Secrety
1) Hned na počátku je vpravo za rohem páčka, která mimo jiné i dočasně otevře vrátka do oblasti za mříži. Uvnitř najdete krom mumie i 4x munici magnum (a též jednu pumu).
2) Po odemčení chrámu kočky vejděte dovnitř, ale pákou neaktivujte světla. Za tmy projděte chodbou a narazíte na otevřená vrata s velkou lékárnou.
3) Ve velkém sále se světle žlutými kameny po aktivování páky v hlavě kočky seskočte dolů pod sloup na němž leží munice uzi. Dole je otevřená cesta s velkou lékárnou a municí uzi. Nahoru se dostanete nově otevřenou cestou, ovšem je tu několik valících koulí a puma.
4) V chodbě s trojicí vrat, které lze otevřit pákami po stranách, si stoupněte na desku před prostředními vraty (s lebkami). Vzápětí se dočasně otevře průchod na konci chodby. Uvnitř přesuňte bloky (je jich fakt hodně) a dostaňte se až do místnosti s věcmi. Je tu malá lékárna, velká lékárna, munice magnum a munice uzi.


 

Mise 2 – Atlantida

Kapitola 3 – Atlantská pevnost

Velmi komplikovaný level plný složitých prostranství. Obtížnost značně navýší desítky Atlantských vojáků.

Nepřátelé – cca 31
Tajná místa – 2
Čas – cca 55:00

Secrety
1) Hned na počátku neskákejte dolů, ale přeskákejte k lávě vpředu, kde je jeskyně s 2x municí bročky.
2) V chodbě s vodou (první voda v úrovni) skočte do ní a aktivujte levou páku, což otevře průchod v rohu. Proplavte dovnitř, kde najdete velkou lékárnu, munici magnum a 2x munici bročky.


 

Kapitola 4 – Úl

Závěrečný level nabízí spousty soubojů se všemi běžnými druhy Atlanťanů. Častokrát dojde i na kentaury. Je celkem škoda, že datadisk nemá žádného bosse. Poslední překážkou je série chodeb s líhněmi z nichž útočí různé druhy Atlanťanů.

Nepřátelé – cca 41
Tajná místa – 1
Čas – cca 40:00

Secrety
1) V lávové jeskyni prohlédněte jámu uprostřed – dá se seskákat do ní a v samém koutu leží velká lékárna.