DAT TR 2 – Golden Mask

Datadisk pro Tomb Raider 2 vyšel podobně jako datadisk pro první díl se značným zpožděním oproti datu vydání základní hry. Světlo světa spatřil až roku 1999, čili zhruba v době, kdy vycházel již čtvrtý díl. To mu ale na kvalitě neubírá a naopak se dá očekávat propracovanější level design. U Golden Mask se tvůrcům podařilo udržet prostředí zajímavé, zapamatovatelné, originální a hratelnost plynulou. Kvalita levelů se směle vyrovná základní hře a tak je Golden Mask výrazně kvalitnějším datadiskem než Unfinished Business pro TR1..

Datadisk nabízí novou epizodu o délce čtyř misí a jedné bonusové. Délka levelů je v rámci TR2 průměrná a tak dohrání datadisku zabere dlouhé hodiny. Po stránce hratelnosti se nic nezměnilo.

Hodnocení – 70%
Délka – cca 4h


 

Návod

– Nalezení všech tří tajných oblastí v levelu tentokrát nepřináší žádnou přímou odměnu v podobě zbraní, či munice. Nalezení všech secretů v celé hře je však podmínkou pro odemčení bonusové úrovně.
– I bonusová úroveň má secrety, ovšem ty už k ničemu nejsou.

 

Mise 1 – Aljaška

Kapitola 1 – Studená válka

První level představuje zamrzlé prostředí Aljašky. Už v tomto levelu lze získat většinu známých zbraní, byť jsou často dobře ukryty. Zrovna tak se znovupředstaví řada nepřátel, včetně sněžných levhartů, orlů i lidí.
V úrovni je možné získat skútr jakožto ovladatelné vozítko známé z TR2. 

Nepřátelé – cca 44
Tajná místa – 3
Čas – cca 55:00

Secrety
1) Hned v úvodní zatopené oblasti prohledejte dno – v jednom výklenku jsou zlaté mince.
2) V olasti s lanovkou sešplhejte po popraskané stěně až na dno propasti. Jsou tu zlaté cihličky a též nějaká ta munice do bročky.
3) U budovy před níž je zamrzlá voda je v koutě páka, která svalí na led kouli a prorazí ho. Proplavte dolů až do zamrzlé jeskyně. Je tu celá řada věcí, včetně munice do uzi a granátometu. Především je na sloupu velká lékárna po jejímž sebrání koule zničí ledový sloup a odkryjí zlatou lebku. V areálu je též několik průhledných stráží, kteří nejsou agresivní (pokud je nevyprovokujete) a pomohou vám porazit žoldáky, jež se po sebrání lebky objeví. 

Žoldák AVALANCHE
– Lidští nepřátelé jsou v podstatě stejní jako gangsteři Fiamma Nera. Mohou mít stejné zbraně, jsou stejně odolní i nebezpeční. Narazíte na plamenometčíky, jezdce na skútrech i na řadové členy s bouchačkami, či tyčemi.


 

Kapitola 2 – Bláznovo zlato

Velká opuštěná Sovětská základna v rukou žoldáků. To značí spoustu soubojů a to dokonce i s mnoha jezdci na skútrech, přičemž skůtr lze opět využít i pro vlastní potřeby. Počet nepřátel v této úrovni je skutečně extrémní (žádný jiný dosavadní level TR série neměl tolik nepřátel). V levelu lze získat granátomet a zkompletovat celý arzenál.

Nepřátelé – cca 62
Tajná místa – 3
Čas – cca 55:00

Secrety
1) U východu z první oblasti budovy je páčka, která otevře nedaleký sklad s bednami. Vytáhněte odtud jednu bednu, abyste mohli tu druhou posunout a pod ní najdete zlaté mince.
2) Po odemčení dveří na kartu A se vraťte do budovy, kde se v chodbičce odsunula jedna zeď s rytinou Stalina. Za ní je ventilační šachta na střechu první budovy, kde jsou zlaté cihličky.
3) V závěrečné jeskyni s kolejemi skočte do levé části, kde je ve skále díra a v ní zlatá lebka.


 

Kapitola 3 – Pec bohů

Temná jeskyně skrze kterou protéká masivní zlatá řeka. Vcelku náročný level plný skoků a rizik okamžité smrti. Nepřátel naštěstí ubylo, ale pořád jich je více než dost.

Nepřátelé – cca 41
Tajná místa – 3
Čas – cca 45:00

Secrety
1) V oblasti nad žebříkem, kde musíte odtlačit modrou krychli s rytinou, ji po odtlačení ke stěně pohněte ještě do stranu. U zdi jsou totiž zlaté mince.
2) V horní části lávové řeky je jeden balvan, který z ní trčí jakoby propadlý. Vedle něj je plošinka se zlatými cihličkami.
3) Až budete na vršku horu odkud teče zlato, všimněte si výklenku pod vámi (je směrem ke vstupu do sálu). Opatrně na něj seskočte a dole najdete zlatou lebku. Cesta zpět nahoru vede přes pár žebříků.


 

Kapitola 4 – Království

Poslední klasický level je velice složitý a plný nebezpečně rozmístěných nepřátel, hlavně Yettiů.

Nepřátelé – cca 29
Tajná místa – 3
Čas – cca 50:00

Secrety
1) Až budete opouštět místnost s mnoha mřížemi, narazíte na chodbu jejíž jeden konec vede ven do lesů a druhý k žebříku. Vylezte po žebříku, překonejte bodce a dostanete se do patra nad místnosti s mřížemi. Je tu spousta věcí a chodba vedoucí do zadní části patra, kde jsou zlaté mince.
2) V prvních hustých lesích přeskočte z jednoho můstku na druhý a pokračujte podél okraje areálu. Přeručkujte po šikmých skalách, vyskočte na další můstek a v koutě najdete zlaté cihličky.
3) V druhém hustém lese se svezete po zlaté šikmině. Krátce poté najdete v oblasti několik padacích dveří. Pod těmi prvními je cesta. Skočte dolů a prolezte až do velkého sálu s tekoucím zlatem. Přeskákejte po plošinkách mezi šikminami až k proudu před nímž je sklo (poznáte ho tak, že se nehýbe). Proražte ho a uvnitř najdete zlatou jeskyni. Pohyb v ní je náročná, protože podlaha vypadá jako smrtící tekoucí zlato. Musíte se řídit podle stropu – skála na stropě znamená, že plošina pod ní je bezpečná. V jeskyni najdete pár zásob a v rohu vlevo i zlatou lebku.

Boss 1 – Strážce masky

– Strážce masky je vlastně totéž co byl Strážce Talionu (akorát má jiné zbarvení). Opět jde o gigantického orla kulturistu, který Laru snadno utluče a který potřebuje asi 7-8 granátů, aby padnul.
– Když Strážce oběhnete a poběžíte nahoru odkud přišel, najdete v místnosti granáty, velkou lékárnu a hlavně páčku, které otevře vrata dole. Za vraty je most k další páčce, která jej strhne. Pokud Strážce bude v tu dobu na mostě, spadne dolů a vy ho můžete snadno dorazit. Celá akce je sice elegantní, ale může být těžší než Strážce jednoduše zastřelit.


 

Bonus

Kapitola 5 – Noční můra ve Vegas

Bonusová kapitola, která se odemkne za nalezení všech dvanácti secretů. Jedná se o sen Lary, to proto je prostředí plné podivných místnosti a nepřátel. V úrovni můžete sehnat bročku, automatické pistole i uzi.
Na závěr se jakožto boss opět představí Strážce masky.

Nepřátelé – cca 23
Tajná místa – 3
Čas – cca 45:00

Secrety
1) V oblasti s bednami v podobě cel, natlačte dva bloky na podlahu uprostřed (na podlahu s texturou cel). Tím se otevře mříž vedoucí dolů mezi další bloky cel. Odtlačte bloky a po posledním najdete zlaté mince.
2) Venku mrkněte do oploceného areálu, kde byl T-Rex. Jsou tu zlaté cihličky.
3) Na samém konci proběhněte okolo Strážce až do klece, kde zpočátku byl. Je tu zlatá lebka.