DAT TR 3 – The Lost Artifact

V pořadí třetí datadisk pro Tomb Raider a opět se značným časovým odstupem od vydání základní hry. Lost Artifact vyšel roku 2000 a opět po stránce hratelnosti nepřináší nic nového. Jedná se zkrátka o další Lařino dobrodružtví, které se však tentokrát více váže k ději základní hry, neboť oním ztraceným artefaktem není nic menšího, než pátý meteoritický kámen.

Datadisk je velice pestrý, neboť je po vzoru základní hry rozčleněn do několika epizod lišící se svým prostředím. Lara navštíví Skotsko, Eurotunel i Franci. Zmínku si určitě zaslouží tajné oblasti, které jsou propracovanější a obvykle nabízejí i velice zajímavé prostředí nebo nová monstra.

Hodnocení – 75%
Délka – cca 4h


 

Návod

– V datadisku již nejsou drahokamy na léčení. Musíte se spoléhat jen na lékárny, tak jako v minulých dílech.

 

Mise 1 – Skotsko

Kapitola 1 – Vysočina

První úroveň v prostředí Skotského hradu. Celkem zajímavá lokace, kterou zpestří ještě vodní kanál.
Mezi nepřáteli se objeví několik známých druhů, včetně psů a strážných. Mají trochu odlišný vzhled, ale stejné schopnosti.
Pro první epizodu hry Lara nosí svůj klasický outfit.

Nepřátelé – cca 24
Tajná místa – 3
Čas – cca 45:00

Secrety
1) Na mostě před hlavní částí hradu skočte na pravou věž a po břečťanu vylezte na střechu. Odtud skočte do okna protější věže, kde je bročka a 2x munice bročky.
2) V nádrži vedle páky, jež otevírá mříž do hradu je páčidlo. Vezměte ho a až budete na malém nádvoří se sochou psa, dočasně se zde otevře mříž za níž jsou dveře. Proběhněte tam, vypačte dveře páčidlem a uvnitř v hrobce najdete MP5 a 2x munici MP5.
3) V levém křídle hradu budete stoupat na vršek věže. Během stoupání skočte na kamenný most napříč věží a odtud skočte do okna. Z okna skočte do díry ve zdi vlevo, načež dopadnete na sloup nad bažinou. Prolezte do jeskyně dole. Pod vodou jsou světlice a také cesta do malé ponorky ve tvaru Lochnessky. V ponorc je velká lékárna a ještě munice granátometu.


 

Kapitola 2 – Willardovo doupě

Smrtící kobky hradu plné vražedných pastí. Valící se koule, naprasklá podlaha, stěny s bodci… zkrátka spoustu způsobů jak zemřít.

Nepřátelé – cca 21
Tajná místa – 3
Čas – cca 40:00

Secrety
1) V třípatrové místnosti, kde se posunují tři stěny s bodci se dostaňte právě za tyto stěny (obejděte tu druhou přes vrchní patro) a seskočte na nejnižší úroveň. Je tu velká lékárna a munice MP5.
2) Na počátku, v jeskyni, kde se valí první balvan vezměte páčidlo, jež tu leží. Až se dostanete do hlavního sálu s počítači, odtlačte bednu v rohu a za ní vypačte páčidlem dveře. Uvnitř je sklad, v němž popřesouvejte bedny až do místa, kde visí mapa a u ní velká lékárna.
3) V hlavním sále s počítači vezměte ze stolu klíč s kamenem. Až na konci půdete adioaktivním tunelem, vyskočte z okna vpravo na dvůr okolo věže. Na zdi nedaleko beden v hlíně, je otvor, kam vložte klíč. Zaútočí několik Horalů. Po jejich likvidaci pokračujte tunelem až k východu a zahněte do nově otevřeného areálu vlevo. Cesta přes louku vás zavede ke kamenné svatyně. Na celé louce je celkem 3x munice uzi.

Horal
– Dávný válečník s mečem v apartní sukni. Objevují se jen v rámci tajné oblasti, ale jsou vcelku nebezpeční. Nenechte se jimi obklíčit a raději je skolte něčím silným.


 

Mise 2 – Dover

Kapitola 3 – Shakespearův útes

Druhá mise situuje dění do Eurotunelu. Neobvyklá lokace přináší spoustu tunelu, rozsáhlý podzemní komplex ale také jízdy na čtyřkolce.
Lara během této epizody nosí Nevadaký outfit.

Nepřátelé – cca 30
Tajná místa – 3
Čas – cca 50:00

Secrety
1) V jedné z počátečních chodeb je modrá bedna. Natlačte ji plotu vedle ní a následně zpátky, čímž se plot otevře. Uvnitř je velkjá lékárna.
2) V tunelu, kterým projíždí vlaky běžte právě cestou, kterým přijíždějí a vběhněte do chodbičky po straně než vás přejedou. Uvnitř je starý tunel s parním vlakem a hlavně raketometem a raketou.
3) V závěru najdete kartu k pumpě. Otočte se a vylezte skrze šachtu až na vrchol, kde je na záchodkách počítač, který kartou aktivujte. To napustí vodu na dno šachty, takže seskočte dolů a proplavte do velké jeskyně s lávou a pterodaktyly. Přeskákejte po útesech a cestou najdete 2x velkou lékárnu.

Pterodaktyl
– Prehistorický létající dravec je k nalezení pouze v secretu. Je zhruba tak nebezpečný jako sup, či vrána.


 

Mise 3 – Francie

Kapitola 4 – Spaní s rybami

Dlouhý level plný rozsáhlých podvodních pasáží. Orientace je náročná a boje pod hladinou rovněž. Harpuna bude váš největší kámoš.
V poslední epizodě Lara nosí Catsuit, který V TR3 měla v Londýnské části.

Nepřátelé – cca 15
Tajná místa – 3
Čas – cca 45:00

Secrety
1) V podvodním areálu s dvěma potápěčí propátrejte oblast nad klecí – je tu žlutý tunel vedoucí do další oblasti s delfíny. Až tuto oblast opustíte, dostanete se do tunelu na křižovatku – proplavte doleva a nahoru, kde je malá místnost s 2x velkou lékárnou a municí harpuny.
2) V třetím bazénu po umístění dvou barevných žárovek se otevře tunel dál. Vpravo hned vedle tunelu je jiný tunel vedoucí do velkého areálu. Hned u vstupu najdete světlice a munici bročky (vzápětí projede podvodní modul, kterému se musíte vyhnout). Kousek odtud je další tunel do jiného modulu s malou lékárnou a 2x munici harpuny. Na konci velké jeskyně je stará ponorka s Desert Eagle a 2x municí do Desert Eagle.
3) Ve čtvrtém bazénu (vstup sem vede z tunelu, který otevřete žárovkami) je v koutě průchod do bazénku s mutavaným delfínem a hlavně granátometem a municí granátometu.

Mutovaný delfín
– Radioaktivitou zmutovaný delfín je stejně nebezpečný jako krokodýl. Plave celkem pomalu, ale pod vodou představuje značnou hrozbu.


 

Kapitola 5 – Je to blázinec!

Velmi komplikovaný level v barvami hýřícím ZOO. Díky zasazení do ZOO se v malém množství objeví mnoho exotické zvěře, včetně tygrů a supů.

Nepřátelé – cca 22
Tajná místa – 3
Čas – cca 40:00

Secrety
1) V zahradním bludišti vyhledejte tygří klec. Nedaleko odtud (v chodbě připomínající džungli) je v zarostlé stěně díra, kam lze projít. Tudy se dostanete až na ulici se sochou, kde je malá lékárna a vzadu u ochozu je též velká lékárna a dokonce 3x munice MP5! Na soše je navíc páčka, která zpřístupní další secret.
2) Až sjedete po první lanovce na ostrůvek, vydejte se otevřenou brankou zpátky do budovy a následně nahoru. Nachází se tu otevřená brána na dvorek, kde je malá lékárna, velká lékárna a munice Desert Eagle.
3) V areálu ZOO vyhledejte dva klíče (jeden popadne opice v místnosti s můstky, druhý najdete ve vodě na ostrůvku s lanovkou). Jeden klíč nutně potřebujete pro odemčení cesty dál, ale druhý klíč můžete použít na zámek na podstavci sochy (tam, kde končí druhá lanovka). Nedaleko této sochy je ve stěně průchod (je otevřený jen pokud jste v prvním secretu aktivovali páčku na soše). Tudy se dostanete do jeskyně, kde jsou světlice a 3x raketa (jedna raketa je až dole ve výklenku naproti žebříku).


 

Kapitola 6 – Shledání

Závěrečná úroveň vrací na scénu Sophii Leigh. Úroveň je celkem malá a její podstatnou část tvoří bossfight.

Nepřátelé – cca 11
Tajná místa – 0
Čas – cca 10:00

Boss 1 – Sophia Leigh

– Sophia přežila první střet s Larou v TR3 a nyní přichází střet druhý a definitivní. Sophia bojuje úplně stejně (opět střelba projektilů a opět ochranný štít) a stejně tak způsob boje s ní je zpočátku totožný, neboť je třeba překonat řadu překážek a dostat se k ní.
– Když Sophia vyleze na podstavec, kde je meteoritický artefakt, nastal čas ji zničit. Na to potřebujete explozivní zbraň (munice do nich se válí všude okolo). Postačí Sophii zasáhnout (ideálně raketou), což artefakt i ji zničí.