DA1 – (2/5) Orzammar + Breciliánský les

Váš postup může být od této chvíle jiný. Je na každém hráči, jakou destinaci zvolí a kde bude hledat štěstí, novou výbavu a body zkušeností. Nemůžu ale psát články tak, aby plně odpovídaly všem hráčům, to u nelineárního RPG zkrátka nejde. Pokud nechci encyklopedickou formu zpracování, potom musím zvolit nějaký postup a dle toho se držet. Já za nejlepší destinaci považuji v tuto chvíli Denerim. Je tu obrovské množství questů, mnoho z nich ani nevyžaduje meč, stejně tak je tu řada užitečných věcí ke koupi (hlavně receptů). Pokud máte stejný názor, čtěte klidně dál. Pokud je vaším favoritem jiné místo, potom berte následující řádky s drobnou rezervou.

Do Denerimu je dobré se čas od času vracet. Zpravidla po splnění nějakého hlavního questu se v Denerimu zpřístupní pár nových úkolů anebo se změní nabídka obchodníků. Proto je i tento článek rozdělen na několik částí.

 

Kapitola 3 – Denerim (0 splněných hl. questů)

Denerimské tržiště

Map - Tržní čtvrť v Denerimu– Denerimské tržiště je základní oblast města, tedy ta oblast do níž přijdete, když z mapy světa zavítáte do Denerimu. Lidí jako smetí, zadavatelé úkolu na každém rohu a obchodnící v každé uličce. Denerim ale není jen místo, kde utratit peníze za kvalitní předměty, je to především místo, kde se dají peníze vydělat.
– Riziko Denerimského tržiště není prakticky žádné, ono vůbec nebezpečí v celém Denerimu pramení především z questů a náhodných setkání.
– V celém Denerimu je 5 obchodníků – Gorim a Cesare jsou na tržišti, Harren je v kovárně, pokojný vlastník v Divech Thedasu a barman v hospodě.

 

Město Denerim

Město Denerim 2– Denerim je hlavní město Fereldenu a vyznačuje se tím, že představuje vlastní mapu lokací. V Denerimu je spousta menších lokalit, které se postupně odemykají a které lze navštěvovat. Při předchodu mezi lokacemi hrozí náhodná setkání.
– Takto vypadá maximálně odkrytá mapa. Šedivá místa jsou známá ale zatím nedostupná.
Obchodní čtvrť – Denerimské tržiště a základní oblast Denerimu
Perla – Nevěstinec kde se plní pár questů.
Špinavá ulička – Jedna z malých ulic města. Plní se tu části některých questů.
Sešlá ulička – Jedna z malých ulic města. Plní se tu části některých questů.
Temná ulička – Jedna z malých ulic města. Plní se tu části některých questů.
Opuštěná budova – Rozsáhlá budova plná bojovníků, krvavých mágů a pastí. Velmi nebezpečná oblast.
Místo předání výkupného – malá oblast podobná ostatním uličkám je dějištěm jednoho vedlejšího questu. Otevře se až po splnění jednoho hlavního questu.

 

Doporučená parta
1) Alistair
2) Morrigan
3) Leliana
– Základní parta, tedy bojovník, mág a lotr. Zdánlivě ideální složení týmu, na které se však v žádném případě nedá spoléhat. Nikdy neplatí to, že když bez rozmyslů vrazíte do týmu bojovníka, lotra a mága, je to to nejlepší, co můžete udělat. Třída postav je hezká, ale musíte přihlížet i na jejich specializaci, na jejich talenty, dovednosti… a samozřejmě vše srovnávat s tím, co vás čeká a nemine. Pro Denerim je však různorodost hrdinů užitečná.

Otázka cti
– U hospody postává sir Landry. Vyzve vás na souboj, protože si myslí, že jste zradili krále. Pokud přijmete, Landry se s vámi utká ve vedlejší uličce, přičemž je na vás, zda budete bojovat čestně (1vs1) nebo jeho i jeho kumpány vyřídíte s celou partou.
– Jestliže výzvu odmítnete, čeká vás při toulkách městem náhodné setkání v uličce, kde si na vás Landry počíhá i s kumpány. Souboj bude o něco těžší.
– Z těla Landryho získáte unikátní Vyřezávaný palcát.

O lotrech a Lelianě
– Specializace lotra získává mnohem rychleji body dovedností. Zatímco voják a mág získá bod dovednosti za každé 3 úrovně, lotr získá bod dovednosti už za 2 úrovně. Ale i pokud jste lotrem vy sami, potřebujete body dovedností vkládat především do Přesvědčování, čímž ‚ztratíte‘ 4 body dovedností (8 úrovní), které bude mít Leliana k dobru. Tudíž Leliana by měla být naprosto stěžejní člen každé výpravy a to po hodně dlouhou dobu.
– Snažte se Lelianu zpočátku vézt především na dovednosti kradení a na talenty plížení a páčení zámků. Zároveň jí vkládejte atributy do lstivosti. Výsledkem bude ten, že už během výpravy v Denerimu (v jejím závěru) bude Leliana schopná okrást skoro kohokoli, bude schopná odhalit a deaktivovat většinu běžných pastí a bude schopná vypáčit téměř každý zámek. Tyto tři vlastnosti vám extrémně ulehčí život. Díky okrádání získáte spoustu drobných předmětů a některé unikátní. Díky odhalení pastí se jim vyhnete a ještě za jejich zneškodnění získáte várku XP, no a z truhel získáte spoustu předmětů a opět několik XP.
– Pamatujte, že deaktivovat pasti a páčit truhly může pouze lotr! Dovednost výroby pastí nemá s deaktivací pastí nic společného! Krást naopak může každý, má-li příslušnou dovednost.

Vlny úkolů
– Mnoho vedlejších úkolů spadá pod skupiny různých osob.
– Černokamení nezřízenci jsou žoldáckou skupinou, jejichž členové postávají u truhel se seznamem úkolů. Své lidi mají v Lotheringu, v Denerimu a v Rudoskalí. Stačí se vždy podívat do truhly a nabrat questy, případně ohlásit splnění úkolů. Většina úkolů se plní na mnoha místech po celé zemi. Jakmile splníte všechny úkoly, otevře se závěrečný quest, kde bude možnost volby.
– Spolek mágů je na tom podobně. Své lidi mají u Věže mágů, v Denerimu a v Rudoskalí. Úkoly se neberou z truhly, ale z pytle, jinak je vše stejné. Opět platí, že po splnění všech questů se odemkne jeden závěrečný.
– Od barmana v hospodě lze přijímat úkoly od pánů R, D a K. Opět je to další salva vedlejších questů ale je tu jedno specifikum. Úkol pro R se může splnit kdykoli, ale úkoly zadávané pány D a K se nakonec zkříží. Po splnění všech úkolů pro jednoho z pánů se objeví ještě jeden úkol, v němž vás dotyčný pošle zabít toho druhého. Proto je dobré splnit všechny klasické úkoly (každý má tři) a až poté se vydat některého z nich zabít.
– Na tabulích u kaple jsou další várky questů. Mnoho z nich odemkne na mapě Fereldenu malé vedlejší lokace rozlohou odpovídající náhodným setkání. Tabule najdete v Lotheringu, Denerimu a Rudoskalí.
– Pokud má hlavní hrdina alespoň jednu úroveň kradení nebo plížení, objeví se u kaple Slim Coundry nabízející dvě další vlny questů. Jedna vlna je založená na kapsářství, druhá na vloupačkách. Je dobré Slimovi říct, že chcete obě vlny. Tehdy se vám zpřístupní všechny úkoly, přestože máte třeba jen jednu požadovanou dovednost (kradení / plížení). Ještě je dobré dodat, že úkoly pro Slima vyžadují, abyste mu za každý zaplatili. Čistý zisk je tedy pokaždé trochu nižší.

Slimova vlna zločinu – Kradení
– Úkoly pro Slima si zaslouží větší rozpis…
– 1. úkol kradení je snadný. Stačí zajít na tržiště a okrást šlechtičnu v zeleném.
– 2. úkol kradení už je trochu zajímavější. Je třeba ukrást meč dámě Nancine v kouzelném obchodu. Pokud na to máte, můžete jí meč jednoduše ukradnout. Ale jestliže máte spíše dovednosti přesvědčování než kradení, zkuste to dialogem. Můžete vézt dialog tak, že jste zaměstnanec obchodu a nabídnete dámě šaty. Ona se převlékne a meč je váš. Také si můžete všimnout, že Nancine je nachlazená a doporučit jí lékařskou metodu. Řekněte, aby zhluboka dýchala a dýchala a… potom omdlí, takže meč je váš. Třetí možnost vyžaduje aby nějaký člen party ovládal bylinkářství. Můžete říct, že Nancine vyšetříte. Ona se svlékne do spodního prádla a meč je váš. Také jí můžete nabídnout léčení a ona vám zaplatí 2 zlaté. Ve skutečnosti jí však žádný obklad nedáte a žádné peníze nedostanete (bug!) A konečně poslední možnost vyžaduje člena party schopného vyrábět jedy. Nabídnete Nancine jed převlečený za medicínu. Ještě po ní můžete chtít peníze, načež vám dá 5 stříbrných ale opět platí to, co v předchozí variantě – o žádný jed nepřijdete a žádné peníze nedostanete (bug!). Konečně si ještě můžete vybrat, zda dát Nancine pouze uspávadlo nebo rovnou smrtící jed.
3 -. úkol je také pěkně zamotaný. V uličce vedle kaple je řemeslník Tilver a dva strážní poblíž. Potřebujete řemeslníka okrást. Pokud sázíte na dovednost kradení, máte tři možnosti. Buď se k řemeslníkovi dostanete uličkou od tržiště, nebo využijete talentů Plížení anebo zaplatíte 10 stříb. poslíčkovi (chlapec na opačné straně ulice) a on strážné odláká. Jestliže sázíte spíše na přesvědčování, napochodujte rovnou ke strážným. Když jim řeknete, že se s řemeslníkem znáte, pustí vás k němu. Pochvalte jeho práci nebo si vymyslete, že jste ho viděli na párty a ve vhodný moment od něj vezmete klíč. Také můžete v blízkosti strážných chvíli počkat a z rozhovoru zjistíte, že Tilver čeká na nějakou děvku. Běžte ke strážím a řekněte jim, že ji znáte. Pustí vás blíž k řemeslníkovi a můžete mu o ní začít vyprávět. Ve vhodný čas opět ukradněte klíč. Pak je tu ještě jedna věc – když si promluvíte s chlapcem poslíčkem, aktivuje se vám úkol ohledně Antivanských vran, přestože v tuhle dobu byste k nim ještě neměli mít přístup. Jedná se rozhodně o bug. Buď ho využijete a odemknete si další várku questů u mistra Ignacia v hospodě, nebo poctivě počkáte a Antivanské vrahouny si zpřístupníte až později.
– Poslední quest kradení se zpřístupní později…

Slimova vlna zločinu – Vloupačky
– 1. vloupačka vás vede do pokoje v hostinci. Stačí vypáčit dveře a vykrást místnost. Pokud jste to už udělali před nabráním questu, Slim vám váš vklad vrátí a rovnou se přejde k dalšímu questu. Ušetříte tak 1 zlatý.
– 2. vloupačka je o boji. Máte zajít do skladiště za tržištěm. Tady vás přepadne skupina vojáků a cennosti si vyberete v truhlách vzadu.
– Další vloupačky se odemknou později.

Kradení
– Krádeže v Denerimu jsou už poněkud náročnější. Raději si pořiďte alespoň 3. úroveň kradení i plížení a i tak se vyhněte „žlutým a oranžovým“ osobám.
– Šlechtična Habren (na tržišti) má v kapse dárek – korunku.
– Sanga (majitelka Perly) má u sebe dárek – čelenku.
– Pokud v Denerimu selžete při krádeži, potkají vás při toulkách městem 2 náhodné setkání s vojáky stráže. Celkem se vám postaví asi 35 vojáků!

Na straně zákona
– Seržant Kylon pro vás má zajímavé questy. Nejdříve chce vyhnat z Perly skupinku žoldáků. Buď je přesvědčíte, aby odešli nebo se s nimi pustíte do boje. Jakmile jednoho z nich porazíte, jejich velitel nazná, že je čas ustoupit. Můžete ho nechat jít nebo z něj  vytáhnout 2 zlaté a pak ho nechat jít anebo ho zabít. Ta poslední možnost vám ale znemožní zisk legendární zbraně, proto je lepší ho nechat naživu.
– Při druhém úkolu musíte vyhnat další žoldáky, tentokrát z hospody. Žoldáci zvaní Karmínoví Veslaři se však ničím neprovinili. Prostě si jen užívají a užívají. Buď je napadnete nebo je přesvědčíte, aby pokojně odešli anebo je necháte slavit. Ovšem poslední možnost Kylonovi vyhovovat nebude a nedostanete žádnou odměnu.
– Další úkol související s Kylonem je na nástěnce u kaple – máte vyčistit ulice v Denerimu.
– Po splnění všech úkolů zajděte za Kylonem. Za vyřízení všeho vám dá tučnou odměnu navíc (asi 4 zlaté)

Divy Thedasu a zkušenosti z kodexů
– V Divech Thedasu je k prodeji za pár drobných unikátní opasek Archivářova šerpa, která vám zvedne zkušenosti získávané při záznamu do kodexu o 25 (tedy na 75 XP za záznam). Velice užitečná věc.

5. Specializace – Zběsilec (Bojovník)

– Zuřivý bojovník schopný na omezenou dobu navýšit bojové vlastnosti
– Schopnost ovládá Oghrenem.
– Berserkra lze získat buď nákupem knihy (v Denerimu) nebo vás ji může naučit Oghren. , pokud máte dostatečnou oblíbenost (asi 25 a více).
– Vlastnosti:
— Síla +2
— Zdraví +10

6. Specializace – Duševní léčitel (Mág)

– Léčitel dokáže podporovat ostatní hrdiny i počítačem řízené spojence. Léčit dokážou i některá kouzla Prvotní magie, nicméně proti kouzlům Duševního léčitele jsou to laciné triky. Duševní léčitel by měl být přítomen u všech náročných bojů, především pak v bojích kde je mnoho ostatních spojenců.
– Schopnost ovládaná Wynne
– Duševního léčitele lze získat pouze nákupem manuálu (v Denerimu). Wynne sice tuto specializaci ovládá, nicméně vás ji nemůže naučit.
– Vlastnosti:
— Magie +2
— Regenerace zdraví v boji +0,25

Přítel Gorim
– Pokud jste původem Trpasličí šlechtic, obchodník Gorim (svého času váš parťák) vám předá unikátní Aeducanský rodinný štít. V tuto dobu je to opravdu velice mocný štít.

Neopuštěný dům
– V jedné z uliček Denerimu najdete mrtvolu rytíře se vzkazem o úkrytu krvavých mágů. Na mapě se vám odemkne nová lokace opuštěné budovy v níž je obrovské množství vojáků, krvavých mágů a hlavně pastí. Pokud nemáte lotra (ideálně Lelianu) s vysokou schopností deaktivace pastí (vysoká lstivost + páčení) potom si čistku domu raději nechte na později. Tento dům je zřejmě jediná lokace, kterou je lepší odložit až na další návštěvu Denerimu (po splnění jednoho hlavního questu).

Isabela
– V Perle postává Isabela, což je mimochodem jedna z hrdinek DA2. V prvním díle má jen krátkou roli, ale významnou – může vás naučit specializaci Duelista, kterou nikde jinde nejde získat. Doporučuji ale hovor s Isou odložit až na druhou návštěvu Denerimu (po splnění jednoho hlavního questu).

Kde je Genitivi?
– Už v Lotheringu jste od vojáka v kapli mohli slyšet o bratru Genitivim a o tom kterak arl Eamon hledá urnu s popelem Andrasty. V Denerimu je dům, kde vás odchytí pomocník učence Genitiviho. Když nabídnete pomoc, učedník vás pošle k jezeru Calenhad. Tím můžete zpřístupnit další (pátý) hlavní quest. Jeho obtížnost je však velmi vysoká a rozhodně doporučuji na něj nyní zapomenout.
– Když se přiblížíte k zadním dveřím Genitiviho domu, pomocník Weylon vás zastaví. Když budete na vstupu do místnosti trvat, dokonce vás napadne a musíte ho zabít. V zadní místnosti najdete mrtvolu skutečného pomocníka Weylona. Díky tomuto zjištění přeskočíte část questu a také se připravíte o souboj s několka nepřáteli a možnost zisku unikátní zbroje. Raději se nechte vodit za nos.

Co v Denerimu nedělat?
– Poslední tři odstavce to řekly jasně, ale ještě si shrneme věci, které bych doporučil odložit až na další návštěvy města…
– Návštěvu lokace Opuštěného domu (je příliš těžký)
– Hovor s Isabelou (přijdete o pěkný bodový zisk oblíbenosti pro jednoho společníka)
– Nález Weylonova těla (přeskočíte část questu)

 

Náhodná setkání – Denerim

Ve městě?
– I při toulkách městem můžete čelit náhodným setkáním. Není jich zdaleka tolik jako na mapě Fereldenu ale jsou.

Vedlejší ulička (Podmíněné)
– Pokud odmítnete výzvu Landryho na souboj, čeká vás toto setkání. Landry a jeho kumpáni vás napadnout v uličce. Souboj bude těžší, než když na výzvu kývnete.

Zadní ulička (Podmíněné)
– Pokud jste v rámci questu pro velitele Kylona vyhnali žoldáky z Perly, přepadnou vás během náhodného setkání. V tu dobu bude na místě i seržant Kylon a jeho lidé, takže boj bude vyrovnanější. Nemusíte se bát, že by Kylon zemřel – nemůže padnout.
– Z mrtvoly velitele získáte legendární zbraň – ohnivou sekeru Aoth
– Jestliže jste žoldáky pobili už v Perle, žádné setkání nebude ale také nezískáte sekeru.

Zadní ulička (Nahodilé)
– Při jednom setkání narazíte na uličku obsazenou bandity. V bráně je nastražena past a za bránou po obou stranách skupiny banditů. Stačí být opatrný, bandity nalákat a past spustit (ideálně deaktivovat) až když bude po všem.

Zadní ulička (Nahodilé)
– Opět stejná lokace jako výše, ale z druhé strany. Přepadení vás čeká jakmile projdete bránou. Brána se zavře, čímž odřízne vaši postavu od zbytku týmu. Postava za bránou se musí ubránit anebo zatáhnout za páku a bránu otevřít.
– Toto setkání je zajímavé ještě jednou věcí – na vrcholku schodiště se nachází jedna z šesti ampulek poházených po celém světě. Vždy po sebrání ampulky se zjeví boss Přízrak se kterým musíte bojovat. Odměnou vám jsou zápisy do rejstříků a v tomto případě i unikátní štít. Nicméně pozor – v tuto chvíli pravděpodobně budete schopni Přízraku čelit jen s velkými obtížemi, jenomže ampulka se nachází v náhodném setkání, takže se sem už nikdy nepodíváte. Pokud máte smůlu a setkání vás nemine, je třeba být opravdu dobře připraven, abyste byli schopni Přízrak porazit.
– Riziko střetu s Přízrakem, případně nenávratná ztráta jedné ampulky, jsou podle mého názoru jedinými důvody, proč návštěvu Denerimu odložit. Jsem si rizika vědom, přesto považuji Denerim za nejlepší možnou destinaci po opuštění Lotheringu. S Přízrakem se totiž dá bojovat.

Významný boss 2 – Přízrak

– Nejprve o Přízraku obecně. V celé hře jich potkáte spoustu a nemá smysl mluvit o každém zvlášť, protože jsou všichni stejní a i taktika na ně je stejná. Přízrak má vysoké zdraví, vysoké brnění (!) a regeneruje se mu zdraví. Přízrak je imunní vůči sražení k zemi, imunní vůči mrazu, přírodě a poškození vůči nemrtvým (technicky vzato není nemrtvý). Jediná slabina Přízraku je oheň. Přízrak ovládá mocné útoky v čele se schopností přitáhnout nepřátele k sobě a srazit je k zemi. Přízrak také dokáže útočit na více nepřátel najednou.
– Když jsme si řekli, že je Přízrak prakticky dokonalý bojovník, je načase zvolit taktiku. Možností je více, ale ta nejtypičtější počítá se třemi lidmi bojujícími zdálky a jedním, který odolává útoku Přizraku zblízka a doléčuje se. Konkrétnější taktika vypadá takto – přesuňte se na otevřený prostor, vezměte někoho silného (ideálně Alistaira) a bojujte s Přízrakem. Použijte talent Štítová zeď, díky čemuž výrazně zvednete obranu. Ostatní tři (jeden by měl být válečník) se rozestaví okolo v dostatečné vzdálenosti, to aby Přízrak nenapadlo najít jiný cíl. Vytáhněte luky (nejlépe s ohnivými šípy) nebo hole (ohnivé) a perte to do Přízraku. Používejte talenty schopné prorazit brnění. Pokud hrdina bojující s Přízrakem padne, rychle ho nahraďte druhým bojovníkem. Jestliže Přízrak použije schopnost na přitáhnutí hrdinů k sobě, musíte se od něj zase rychle vzdálit, aby se nezaměřil na slabší postavy. Počítejte s tím, že tato metoda je dlouhá a bude vás stát spoustu léčení, nicméně je to metoda efektivní.
– Pokud je v oblasti nějaká překážka kolem které by se dalo kroužit, je situace ještě lepší. V tomto případě nalákejte Přízrak, aby se zaměřil na jednoho hrdinu a s ním neustále běhejte okolo překážky. Zatímco vás bude Přízrak pronásledovat, ostatní hrdinové do něj můžou střílet.
– Jestliže se v blízkosti Přízraku objeví další nepřátelé, nastává závažný problém. Tehdy je třeba rychle vyřešit řadové nepřátele, aby Přízrak zbyl sám. Dobře se toho dá docílit tak, že s hrdinou na něhož se Přízrak zaměřil jednoduše utečete co nejdál od ostatních spojenců, kteří vyřídí řadové nepřátele. Díky odlákání Přízraku nebude těžké bojiště uklidit a pak se soustředit pouze na Přízrak.
– Protože budete Přízrak potkávat na mnoha místech po celém světě, můžete sledovat, jak se obtížnost souboje postupně snižuje s tím, jak se vaši hrdinové vylepšují. V žádném případě ale Přízrak nepodceňte, protože i pro zkušenou skupinu hrdinů je nebezpečným soupeřem.

Zadní ulička (Podmíněná)
– Pokud jste v Denerimu neuspěli při kradení, potkáte skupinu šestnácti vojáků! Nebude snadné se s nimi vypořádat. Nicméně, čistě technicky – z tolika vojáků je hodně XP, proto může být užitečné zkusit záměrně selhat během kradení.

Zadní ulička (Podmíněné)
– A zadní ulička ještě jednou. Po vypořádání se s vojáky výše, vás čeká ještě další setkání se strážci zákona. Tentokrát jich potkáte 19!
– Další „antizlodějská“ setkání v Denerimu už nepotkáte.

 

Náhodná setkání – Ferelden

Náhodně a záměrně?
– Po vyřešení záležitostí v Denerimu je vaše parta schopná čelit všem náhodným setkáním, které můžete v tuto chvíli potkat při cestách po Fereldenu. Dokonce byste měli být schopni tyto setkání zvládnout bez větších potíží. Proto je moje doporučení následující – než se pustíte do nějakého hlavního questu, párkrát procestujte mezi již navštívenými lokacemi a postarejte se o náhodná setkání. Zkušenosti se vždycky vyplatí.
– Jedno ze setkání se může opakovat nekonečněkrát. Jde o setkání s trpasličím obchodníkem. Má na skladě řadu zajímavých věcí, hlavně dárků. Určitě si na setkání s ním počkejte, nakonec dárky jsou vždycky potřebné.

Z cesty (Podmíněné)
– V rámci úkolu z tabule Pěvců vás během cesty po Fereldenu čeká náhodné setkání. Střetnete se s bossem Opovržencem.

Příjemná cesta (Nahodilé, Opakované)
– Jediné náhodné setkání, které se může opakovat nekonečněkrát. Je tu obchodník Tegrin prodávající některé základní předměty a řadu dárků.

Spodní cesta (Nahodilé)
– Běžné náhodné setkání při putování Fereldenem. Napadne vás Bereskarn a několik nakažených vlků.

Krvavé pláně (Nahodilé)
– Vcelku problematické setkání. Malá skupinka zplozenců včetně mága a Vířivce Alfa. Všude kolem vás jsou pasti, asi 10 pastí. Pokud máte lotra (ideálně Lelianu) a dokážete pasti odhalit, pravděpodobně je zvládnete i deaktivovat a to dělá zhruba 300XP. Jestliže se ale vrhnete na nepřátele, spoustu pastí aktivujete a i když nejsou moc silné, ty ztracené zkušenosti zamrzí. Proto je dobré celý tým buď okamžitě zastavit a bojovat jen zdálky nebo couvnout a celé pole pastí obejit po obvodu mapy.

Zdevastovaná cesta (Nahodilé)
– Úzká cesta plná pastí a vlků. Kvůli pastem je nejlepší zastavit skupinu a bojovat z místa, případně rychle deaktivovat nejbližší pasti a couvnout.

Zrádná cesta (Nahodilé)
– Velice vzácné setkání. V nočním táboře se na vás vrhne několik stínů a jeden velký stín (boss). Situace je těžko řešitelná, protože i řadové stíny mají „žlutou“ úroveň. Pomohou fyzické omračující údery, případně Obouruční rozmach, či jiné talenty schopné zasáhnout více cílů najednou.
– Mrtvola v táboře vlastní úkolový předmět lístečku. Ten ale nemá žádné využití.

Zvláštní dřevo (Nahodilé)
– Extrémně vzácné setkání. Kolem pařezu stojí hlouček vesničanů, kteří tvrdí, že kdo vytáhne z pařezu sekeru, stane se králem Thedasu. Sekeru můžete sebrat, jedná se o unikátní kousek zvaný Axametr. K žádnému boji v setkání nedojde.
– Pravděpodobnost tohoto setkání je téměř nulová. Dragon Age jsem hrál všehovšudy třikrát. Ani jednou jsem na setkání nenarazil a musel jsem si pomoci konzolovým příkazem, abych vůbec zjistil, jak setkání vypadá.


 

Kapitola 4 – Zmrzlé hory

Zmrzlé hory

Map - Průsmy v zmrzlých horách– Úvodní lokace Orzammarské kapitoly. Horský průsmysk je malou oblastí končící venkovním tržištěm, kde je 1 obchodník a především brána do Orzammaru.
– V oblasti se nachází skupinka banditů. Ta může činit nemalé potíže pro nevybavenou a nezkušenou partu hrdinů.

 

Orzammar

Orzammar

Map - Orzammar– Jedno z posledních trpasličích měst je rozsáhlý jeskyní komplex o třech úrovních. V prostřední úrovni (měšťanská čtvrť) se nachází sál hrdinů neboli vstup do města, dále rozsáhlé tržiště se dvěma kamennými obchody, hospodou a kaplí. Je tu také vstup do Hlubokých cest a cesta přes most do soubojové arény. V nižším patře Orzammaru je takzvaný Prachov – chudinská čtvrť s žebráky na každém rohu. Nachází se tu jeden volně přístupný dům a jeden kamenných obchod. Z Prachova vede skrytá cesta do úkrytu Carty (rozsáhlý jeskynní komplex Orzammarského podsvětí). Úkryt Carty se napojuje také na jeden z obchodů ve střední části města. V horním patře města (diamantová čtvrť) je královský palác, dům lorda Harrowmonta, sněmovna a také správcovství neboli veliká knihovna. Celkem se Orzammar skládá z úctyhodných 16ti map různých velikostí a to nepočítám Hluboké cesty. Najdete tu celkem 5 obchodníků.
– Orzammar jako takový není příliš nebezpečný. Jediná opravdu nebezpečná oblast je úkryt Carty, ale jinak většina případných potyček pramení z questů a jejich důsledků.

 

Hluboké cesty

Hluboké cesty - map– Z Orzammaru, tedy ze samotného města vede vstup do Hlubokých cest. Ty mají vlastní mapu a tvoří celkem 5 rozsáhlých spletitých lokací. Průchod každou z nich trvá dlouho, jsou tu desítky zplozenců, hlubolezů a dalších potvor včetně mnoha bossů. Hluboké cesty opravdu nejsou nic příjemného a výprava do nich by se měla řádně naplánovat.
– Při přesunu po mapě Hlubokých cest nehrozí žádná náhodná setkání!
Orzammar – výchozí bod pro vstup do Hlubokých cest
Aeducanský thaig – velký thaig se slabšími zplozenci a hlubolezy. Navštíví se buď v rámci prvního questu pro Bhelena anebo svobodně po zpřístupnění Hlubokých cest.
Caridinův kříž – rozsáhlá křižovatka s mnoha odbočkami. Nabízí hned tři bosse, spoustu zplozenců a hlubolezů.
Ortanský thaig – středně velký thaig, kterému dominují pavouci. Jsou tu dva bossové a také jeden obchodník.
Mrtvé příkopy – náročná a velice dlouhá lineární oblast. Čtyři bossové a desítky, ne-li stovky zplozenců, včetně asi tří zlobrů. Velice obtížná lokace.
Kovadlina nicoty – velkolepé finále Orzammarské kapitoly. Středně velká lineární mapa se silnými nepřáteli, včetně golemů. Není možné kovadlinu opustit před vyřešením celého questu!

Začínáme
– Orzammar je zdánlivě jedním z nejhorších míst, kde začít s plněním hlavních questů hry. Je dlouhý, je spletitý, je rozsáhlý, je únavný, je náročný… Ale přes to všechno nemá až na výjimky žádná nepříjemná překvapení ani situace při nichž by obtížnost prudce vzrostla. Ve skutečnosti je Orzammar ideálním místem díky velkému množství questů, bohatým výdělkům, silným unikátním předmětům a mnoha obchodníkům.
– Pokud dáváte přednost soustředění se na jediný hlavní quest, pak se před branami Orzammaru zhluboka nadechněte, neboť ven se dostanete zhruba po 20-25 hodinách! Toto je s přehledem nejdelší kapitola hry!

Důležitá rozhodnutí

1) Branka X Caridin
– Zatímco slavná paragonka Branka nehledí kolem sebe a pomýšlí jen na to, jak díky Kovadlině pomoci v boji se zplozenci, paragon Caridin se obává, že jeho vynález pošle na smrt tucty dalších trpaslíků, neboť co golem, to duše trpaslíka. Na první pohled je rozhodování snadné, nakonec Branka je slušně cáklá a oběti jí vůbec nevadí, kdežto Caridin je takový ten typický trouba, co dělal špatné věci, náhle prozřel a tak si zřejmě zaslouží pomoc. Anebo je to jinak? Nechci nikomu podstrkovat svoji myšlenku, nakonec žádná ryze správná varianta neexistuje, nicméně popřemýšlejte nad sporem takto…
– Branka, navzdory tomu jak moc je posedlá kovadlinou, chce jen jediné – porazit zplozence, které trpaslíky rok co rok zatlačují víc a víc k Orzammaru. Jistě, její metoda povede přes tisíce mrtvých, respektive tisíce golemů, mnozí se jimi stanou nedobrovolně, ale copak to bez golemů bude jiné? Copak vinou zplozenců nikdo neumírá? Copak nikdo neztrácí svůj majetek? Copak se ženy trpaslice nepřetváří v obludné Plemenné matky? Copak nikdo netrpí? Hrát si na svatoušky a čekat na zázrak je hezké, ale uběhly stovky let a zázrak pořád nikde.
– Ať už ale zvolíte kohokoli, podíváme se, co to způsobí.

Za Branku!
– Caridin bude bojovat. Branku ochromí a oživí čtyři své golemy. Na vaší straně budou dva golemové, takže síly se trochu vyrovnají. Caridin je silný boss, navíc s elektrickým poškozením.
– Pomoc Brance ocení hlavně Oghren (až +11) a Morrigan (+7). Naopak Lelianu (-10), Alistaira (-10) a Wynn (-15) to raní.
– Pokud vlastníte DLC „Kamenný vězeň“ a už jste získali hrdinku Shale, tak v případě, že ji máte s sebou a podpoříte Branku, se Shale postaví proti vám po boku Caridina. Jinými slovy, budete muset svého vlastního společníka zabít! Vyhnout se tomu dá, pokud necháte Shale v táboře. I tak ale poté budete čelit vážnému rozhovoru, kdy budete muset své rozhodnutí obhájit, jinak Shale prudce klesne oblíbenost (až o -33 bodů!).
– Branka vám uková korunu pro krále.
– Po vyřešení Caridina stále můžete Branku přesvědčit, aby kovadlinu zničila. V takovém případě jí dožene svědomí a spáchá sebevraždu.
– Jestliže necháte Branku pracovat na kovadlině, ve válce se zplozenci (závěr hry) bude vaše armáda čítat i několik golemů.
– Z těla Caridina získáte unikátní přívěšek a štít

Za Caridina!
– Branka se bez boje nevzdá. Znehybní Caridina a oživí čtyři golemy. Na vaší straně budou dva golemové, takže síly se opět trochu vyrovnají. Branka je třídou bojovnice, má sekeru a štít.
– Boj s Brankou Oghren odsoudí (-10) a Morrigan také nebude nadšená (-5). Nejvíce toto rozhodutí ocení Wynne (+7).
– Caridin vám uková korunu pro krále, zničí kovadlinu a spáchá sebevraždu (nelze jeho a ani kovadlinu zachránit).
– Ve válce se zplozenci žádné golemy mít nebudete.
– Z těla Branky získáte unikátní palcát a štít.

 

2) Harrowmont X Bhelen
– Orzammar potřebuje krále a kandidáti jsou dva. Přítel bývalého krále Harrowmont a syn bývalého krále princ Bhelen.
– Harrowmont byl požádán králem, aby se stal jeho nástupcem. Je to konzervativec trvající na starých tradicích včetně kastovního systému. Zdá se být podstatně čestnější než jeho sok. Tím je princ Bhelen, dle zvyklostí právoplatný následník trůnu. Princ Bhelen měl dva sourozence. Pokud jste původem trpasličí šlechtic víte, že jedním ze sourozenců jste vy a tím druhým byl princ Trian, který byl zabit. Jako kterýkoli jiný původ zjistíte jen to, že Trian zemřel a druhý sourozenec byl vypovězen z města. Co se Bhelena týče, ten dává přednost modernizaci starých pořádků ale také tyranii a vládě pevnou rukou, kdy každý jeho odpůrce zaslouží popravu.
– Volbu strany můžete podstoupit už na počátku kapitoly, nicméně konečné rozhodnutí padne až na jejím konci, kdy máte v rukou korunu a je na vás na čí hlavu ji vrazíte.
– Průběhu questu se podrobně věnuji níže. Tady si představíme pouze důsledky konečné volby.
– Toto rozhodnutí nemá žádný vliv na oblíbenost hrdinů.

Za Harrowmonta!
– Bhelen nesnese porážku a napadne vás. Sám Bhelen je boss, čili souboj nebude snadný. Na jeho stranu se postaví několik deshyrů (senátorů) a jeho vojáci, přičemž počet nepřátel závisí na bodech obliby pro Harrowmonta. Ve stručnosti – pokud jste byli Harrowmontovi maximálně věrní, Bhelen bude mít zhruba vyrovnané počty spojenců, ale pokud jste to celou dobu táhli s Bhelenem a pak ho zradili, obrátí se proti vám skoro všichni v sále. Na vaší straně bude krom některých deshyrů také sám Harrowmont.
– Princovi věrní po celém Orzammaru vás napadnou, jakmile se přiblížíte. Mezi tyto věrné patří jeho pobočník a také jeho bojovníci ze soubojů včetně bosse Piotina.
– Od Harowmonta dostanete jeho unikátní hůl, ovšem jen pokud jste získali dostatek bodů obliby. Pokud máte bodů málo, nedá vám nic. Ne, že by byl takový držgrešle, ale je to dáno bugem. 🙂  Ve skutečnosti by vás měl odměnit v každém případě, leč bohužel.

Za Bhelena!
– Pokud korunu dostane Bhelen, lord Harrowmont ho sice uzná králem, nicméně první krok nového krále je poprava svého soka. Oproti předchozí variantě k žádnému boji nedojde.
– Harrowmontovi věrní po celém Orzammaru vás napadnou. Jmenovitě to bude jeho pobočník a pár obyčejných vojáků.
– Pokud máte hodně bodů podpory, Bhelen vám dá unikátní velkou palici, máte-li bodů méně, dostanete alespoň unikátní palcát (taková cena útěchy 🙂 )

 

7. Oghren

Oghren– Manžel Branky a věčně napitý trpaslík, který se rád bije, dovádí s trpaslicemi a především chlastá. Oghren se do týmu přidá zhruba v polovině Orzammarské kapitoly, v době kdy se hráč vydává hledat Branku do Hlubokých cest.
– Oghren se specializuje na boj s obouručními zbraněmi, čímž ale fušuje do řemesla Stenovi. Hra na dva tanky v týmu není špatná ale aby byli oba na obouruční zbraně?! Zkrátka Oghren má potenciál zůstat tak trochu ve stínu Stena a to není dobré. Každý hrdina by měl být jiný, jinak zapadne a vytratí se jeho důležitost. Já začal Oghrenovi ládovat talenty do lukostřelby a vyzbrojil ho krom obouručáku i kuší.

Profil
– Trpaslík Oghren je svérázná bytost milující chlast, legraci a dobrý boj. Těžko říct v jakém pořadí. Oghren čas od času dokáže působit i vážně, dokáže se rozčílit, ale také si umí vážit přátel. Oghren je manželem paragonky Branky, nicméně pro rodinný život se nikdy nehodil. Branka odešla do Hlubokých cest bez něj a on nikdy nedokázal sehnat dost velikou výpravu, aby se jí mohl vydat hledat. Ogrena nečeká žádný zvláštní vývoj. Pokud sám neodejde nebo není vyhnán hrdinou, potom s ním zůstane a do konce.
– Oghren miluje legraci, což znamená, že rozhodnutí, které druhé lidi ponižují nebo zesměšňují se mu budou zamlouvat. Také má rád dobrý boj, čili odhodlanost a touha s někým měřit síly ho také potěší. Nemá ale rád krutost a ubližování nevinným. Žádnou složitou osobnostní neoplývá a tak stačí tolerovat jeho šílené výstřelky a naslouchat mu. Rád si totiž vylívá srdce. Dosáhnout u něj maximální oblíbenosti by mělo být vcelku snadné.
– Oghren zbožňuje chlast, tedy téměř všechno co teče je jasným dárkem pro něj. Vyjímku tvoří víno. Víno jakožto vznešený nápoj pro Oghrena není!

Oghren – Osobní quest – Felsi
– Jakmile se vám Oghren svěří, že zná na povrchu jednu trpaslici, vezměte ho do hospody u jezera Calenhad. Tady pracuje Oghrenova známá Felsi. Můžete za ní zajít na výzvědy a zjistit, že je Oghrena naštvaná a že jí zdejši muži přijdou nudní. Pak je načase posat Oghrena vpřed, aby Felsi získal. Pokud chcete, aby jejich vztah definitivně krachl, nechte Oghrena jednat po svém. Jestliže je ale chcete sblížit, musíte se snažit Oghrenovi napovídat a vychvalovat ho.

Osobní názor
– Oghren při vší úctě ke scenáristům je podlé mého názoru čistě sebeúčelná postavička mající bavit puberťáky a jim podobné. Oghren je vlastně přerostlé dítě (i když ne o moc přerostlé). Věčně napitý, primitivní, s oplzlými vtípky… Kdyby byl Oghren alespoň tedy zábavný, jenže to není, anebo mi uniká tento typ humoru. Charakterově Oghren není žádná svině, narozdíl od některých jiných postav, takže mi sice je nesympatický, ale ne vyloženě odporný..

 

Postřehy

Doporučená parta
1) Mabari
2) Leliana
3) Sten
4) Po získání Ogrena jej vzít místo Stena
– Hrát minimálně na dva tanky je v Orzammaru užitečné. Většina nepřátel spoléhá na kontaktní boj. Ať už jsou to trpaslící, zplozenci či hlubolezové, útok zblízka základním fyzickým poškozením je pro většinu z nich prioritou. Proto je dobré spoléhat na silnou fyzicky odolnou družinu. K mání tu jsou také dva unikátní kompletní masivní sety zbrojí a chce to, aby je měl kdo nosit.
– Vzít mabariho není vůbec špatný nápad. Díky své rychlosti při útoku je mabari ideální při napadání lukostřelců, případně mágů. Navíc pouze mabari vám může v Hlubokých cestách sehnat přilbu Povinnosti a zkompletovat tak celý set brnění.

Banditi na začátek
– Už na samém počátku, ještě kus cesty před samotným Orzammarem vás přepadne skupina žoldáků s kušníkem a mágem. Je to taková zkouška, zda tu vůbec máte co pohledávat. Je dobré bitvu nepodcenit. Užitečné je využít pasti, nejlépe nějaké omračující nebo alespoň zpomalující. Jakmile jsou nepřátelští bojovníci ochromeni, prioritou nejsou oni, ale kušník s mágem vzadu. Ti by měli padnout první, proto není špatnou taktikou vrhnout se na ně s mabarim. Jakmile jsou kušník s mágem mrtví nebo alespoň zaměstnaní, zbytek skupiny lze rychle vyřídit.

Politika Orzammaru
– Hlavní quest v Orzammaru je velice složitý a navzájem propletený. Aby toho nebylo málo, je i hodně zabugovaný. Následující řádky vám snad pomohou se v questu lépe vyznat…
– Máme tu dvě strany – prince Bhelena Aeducana a lorda Harrowmonta. Bhelen je moderně smýšlející trpaslík ochotný změnit zaběhnuté pořádky v Orzammaru ale zároveň je to nečestný podrazácký zmetek, který se neštítí ničeho včetně kydání špíny na svého soupeře. Lord Harrowmont také není žádný svatoušek, ačkoli je charakterově o poznání lepší, nicméně zase uznává konzervativní myšlenky, tedy pokračující izolaci Orzammaru i trvalý kastovní systém. Jeden z nich se musí stát králem, přičemž váš názor jistě značně ovlivní původ vašeho hrdiny. Jako prostý trpaslík zřejmě budete mít blíže k Bhelenovi, zatímco za trpasličího šlechtice je Bhelen sice váš bratr ale také zrádce.
– Možná se ptáte, jestli je možné stát se králem sám, jste-li trpasličí šlechtic. Nejde to! Přestože jste Aeducan a máte na trůn nárok (dokonce větší než Bhelen), nemůžete se králem stát. Jako trpasličí šlechtic ale můžete získat jeden vedlejší quest navíc, kdy očistíte své jméno.
– Po debatě s pobočníky obou kandidátů máte možnost přijmout jejich questy a stát se podporovatelem daného kandidáta. Každý kandidát pro vás má celkem 3 questy, přičemž pouze ty první se od sebe výrazně liší.
– První quest pro Bhelena vás zavede do Aeducanského thaigu v Hlubokých cestách, kdežto první Harrowmontův quest vás vyšle na Souboj. Ať už vyberete jakýkoli quest, Aeducanský thaig i Souboj budete moci později navštívit, pouze to nebude v rámci questu, čili menší odlišnosti se najdou. Ovšem vy také můžete nabrat oba questy, přičemž jeden splníte a druhý skončí fiaskem (splněný bude ale s negativním výsledkem). Pokud chcete projít oba questy, je třeba začít Bhelenem (Aeducanský thaig) a poté, ještě před dokončením toho questu, se vrhnout na quest pro Harrowmonta v Souboji. Je tu ale také riziko toho, že jeden z úkolů se vám zasekne v deníku a nepůjde splnit. Stejně tak dojde k tomu, že některé úkolové předměty (související s úkolem, který nesplníte) vám zůstanou v inventáři.
– Když už máte dokončený první úkol, pobočník podporovaného kandidáta si vás pozve na audienci a odteď budete jednat s ním samotným. V případě podpory Bhelena se vám zpřístupní Aeducanské křídlo paláce. Ale i když podporujete Harrowmonta, můžete tuto část paláce později navštívit (po splnění jeho druhého úkolu). Mimo jiné tu najdete vedlejší quest s výrobou trpasličího lektvaru.
– Druhý úkol je pro oba víceméně totožný a bude třeba vyčistit podzemí plné zločinců a zabít Jarvii. Aby to ale nebylo tak snadné, můžete v tuto chvíli (po splnění prvního questu) zradit svého kandidáta a přesvědčit pobočníka jeho soupeře o tom, že jste dvojitý agent. Zahájí se tím nový quest, nicméně opět hrozí, že quest s podporou kandáta, kterého jste zradili nepůjde splnit. V případě zrady bude quest s Jarviou trochu odlišný, jelikož v závěru budete muset z její truhly vzít patřičné dopisy (quest zrady Bhelena) anebo tam nějaké dopisy naopak umístit (quest zrady Harrowmonta).
– V rámci celého questu se počítají imaginární body, kterým pracovně říkám Body podpory. Co jsou to body podpory? Při různých situacích v rámci celého hlavního questu získáváte body pro Bhelena nebo Harrowmonta. Nikde není ukázáno, jaká je výše bodů, ale existují. Můžete si je představit na úrovni schématu zhruba takto – pokud udělám rozhodnutí X, potom získám bod P. Jestliže počet bodů P=Y, potom nastane situace A, pokud je počet bodů P<Y a zároveň P>Z, potom nastane situace B, v jiných případech nastane situace C. – V závěru tyto body ovlivní především odměnu, kterou za quest dostanete. Pokud toužíte po nejlepší odměně od daného kandidáta, pravděpodobně (nejsem si jednoznačně jist) nesmíte přeběhnout na druhou stranu a ještě musíte neustále vystupovat pod jménem svého kandidáta – např. na souboji prohlásit, že bojujete za Harowmonta anebo požádat Ortu, aby volila Bhelena atd.
– Třetí quest je opět pro oba totožný a zavede vás do Hlubokých cest. Tento quest je velice dlouhý ale víceméně lineární. Komplikace nastanou až na samém závěru výpravy, kdy stojíte tváří v tvář Brance a Caridinovi (viz důležitá rozhodnutí).

Klíč od města
– Po celém Orzammaru se nachází několik roztroušených svitků se záznamem do rejstříku. Když najdete všechny, v chodbě před sněmovnou se otevře přihrádka s unikátním prstenem, přidávajícím +2 ke každé vlastnosti. To je jako kdybyste dostali na rozdání 10 atributů, neboli povýšili o 3 úrovně. Parádní odměna!
– V každé oblasti Orzammaru je jeden svitek.

Ukradená kniha
– V rámci questu ze správcovství máte hledat ukradenou knihu. Tu najdete u zločince vedle arény. Tehdy máte na výběr – buď dokončit obchod a knihu prodat překupníkovi za dva a půl zlatých nebo knihu poctivě vrátíte do správcovství, nicméně správce vám žádnou odměnu nedá.

Lyriový jackpot (1. část)
– V Prachově postává týpek jménem Rogek a nabízí ne zrovna legální prácičku. Za 50 zlatých (lze usmlouvat na 40) máte koupit lyrium a dopravit ho Godwinovi do věže mágů. Godwin vám zaplatí a vy máte ohlásit Rogekovi splnění úkolu načež vyfasujete odměnu. Ač je vklad do tohoto questu opravdu tučný, možný výdělek je mnohem tučnější. Rozhodně tento úkol vezměte!
– Pokud nemáte dost peněz na nákup lyria, Rogek odejde a už vám úkol nikdy nenabídne! Raději s ním jednejte až když budete mít požadovanou sumu anebo se ho nevyptávejte na práci.
– Lyrium se počítá jako běžný předmět, to znamená, že ho můžete prodat komukoli ale značně pod cenou. Celkově byste na questu tratili asi 25-35 zlatých.

Šmudlíček
– Pokud má Leliana dostatečnou oblíbenost (asi 25) vezměte ji s sebou do Orzammaru a promluvte s ní. Řekne, že by ráda dostala jednoho rypce jako mazlíčka. Zajděte do Prachova a požádejte krotitele rypců, aby vám jednoho chytil. Po nějaké době se vrátí a dá vám rypce neboli speciální dárek pro Lelianu. Můžete si vybrat kolik trpaslíkovi dáte za odměnu.
– Rypce dejte Lelianě až v táboře. Od té doby bude u jejího stanu pískat až do konce hry. 🙂

Nečistá hra
– Že je princ Bhelen bezpáteřná svině ví hrdina s původem trpasličího šlechtice už dávno. Ale i ostatní původy se o tom mohou přesvědčit.
– V rámci prvního úkolu pro Bhelena máte doručit dopisy dvěma šlechticům, kterým Harrowmont slíbil půdu ale údajně jde o stejnou půdu pro oba rody. Můžete zaskočit do správcovství a požádat správce o ověření platnosti dopisů. Správce hned pozná, že to je padělek. Když potom zajdete za Bhelenovým pobočníkem Vartagem, přizná vám, že dopisy zfalšoval.
– Jakmile doručíte dopis lordu Daceovi v Aeducanském thaigu, můžete ho buď požádat o podporu Bhelena (bod podpory) nebo o odměnu. V případě odměny vám zařídí slevu u obchodníků, kteří mu jsou podřízení. Jmenovitě jde pouze o Gorima z Denerimu.

Na turnaji
– Pokud plníte první úkol pro Harrowmonta máte přesvědčit dva trpaslíky, aby se vrátili do souboje za svého pána. Toho prvního stačí přesvědčit, s tím druhým (Baizylem) je to horší, neboť potřebujete získat milostné dopisy, které ho kompromitují. Ty má u sebe v truhle bojovnice Maya (v ubikacích bojovníků). Její komnata je zamčená ale dovnitř se dostane snadno – buď Mayu okradete o klíč, nebo dveře vypáčíte. Truhlu v níž jsou dopisy uložené však musíte jedině vypáčit.
– Až budete dopisy vracet, můžete po Baizylovi požadovat odměnu. On navrhne 10 zlatých, ale můžete ho přesvědčit, aby vám dal rovnou 15!
– Pokud se vám podaří oba trpaslíky přesvědčit, aby bojovali, můžete si jednoho z nich povolat na čtvrtý souboj jako pomocníka (jinak můžete povolat kohokoli z vaší aktivní party anebo bojovat sám). Povolaný trpaslík se ale nestane součástí vašeho týmu – půjde o běžné spojence řízeného AI.
– Na závěrečný souboj turnaje si můžete povolat oba dva trpaslíky, ale tím přijdete o možnost bojovat se svojí partou. V praxi budete ve třech lidech čelit čtyřem nepřátelům včetně bosse Piotina a ještě budete moci ovládat pouze sebe. Skoro sebevražedné rozhodnutí.
– Jestliže jste splnili raději úkol pro prince Bhelena, stále se můžete zúčastnit turnaje.

Nelegální boj
– Vedle ubikací souboje je malá komora s trpaslíkem, který vám nabídne další 4 souboje v aréně. Jsou to souboje týmů a navíc docela těžké. Budete bojovat proti nepřátelům se vzácnými specializacemi jako je krvavý mág, šampión či tajemný bojovník. Raději se na souboje vrhněte až v pokročilé fázi Orzammarské kapitoly.
– Za všechny 4 vyhrané boje získáte legendární předmět – Krvavý prsten! Potíž je v tom, že ho může používat pouze hrdina s velice vzácnou specializací krvavého mága. Pokud váš hlavní hrdina není původem mág, pak tuto specializaci nikdy nezískáte. Tudíž je prsten sice hezký, ale k ničemu.

Jak napadnout Cartu?
– V rámci druhého úkolu pro kandidáty na krále máte najít úkryt Carty. Jsou dvě možnosti, jak jej nalézt. Pokud jste na náměstí obdarovali Nadezdu, je vám nakloněná a poví vám o úkrytu Carty. Poté vás požádá o příspěvek v hodnotě pár stříbrných (ale nemusíte jí platit nic). Stejné informace můžete získat od Alimara v obchodu nedaleko. Ten si za informaci účtuje 30 stříbrných, přičemž máte možnost mu za informaci zaplatit jen dvacet. Ve skutečnosti mu však zaplatíte měďáky, nikoli stříbrňáky, takže vás informace vyjde levněji než u Nadezdy (za předpokladu, že jí zaplatíte).
– Úkol vás zavede do opuštěného domu poblíž náměstí. Napadnou vás Jarviini lidé. Jakmile vyřídíte jejich velitele, začne vás žádat o ušetření. Je na vás, jestli ho necháte jít nebo dokončíte boj. Každopádně i když ho necháte běžet, nic se nezmění.
– Až konečně otevřete úkryt Carty, zdejší hlídač po vás bude chtít heslo. Je jedno co řeknete – pokaždé na vás zaútočí. Čili jinak než bojem se situace vyřešit nedá, ač to tak na první pohled nevypadá.

Jammerova skrýš
– V úkrytu Carty si můžete přijít k tučné finanční odměně (téměř 8 zlatých). Na třech místech se nacházejí bedny se třemi úkolovými předměty. Když z každé bedny vezmete pouze nejlevnější věc, získáte klíč od Jammerovy skrýše nedaleko jeskyní s ochočenými zvířaty. Ony věci jsou tyto – Stříbrný kostýmový prsten, železný otvírač dopisů a cetka z granátu
– Pokud z krabic vezmete i ostatní předměty, utrpíte za každý předmět jedno trvalé zranění. Úkol ale stále půjde splnit.

Významný boss 3 – Jarvia (Základna Carty)

– Mrcha z Orzammarského podsvětí. Jarvia je mocná i v boji. Boj s ní patří vůbec k velmi náročným, což je způsobeno celou řadou věcí. Boj s Jarviou se odehraje ve velké uzavřené místnosti z níž nemůžete nikam utéct. Místnost je plná Jarviiných poskoků včetně střelců. Místnost je také prošpikovaná pastmi (ohnivé dráty mezi sudy) a neopatrný pohyb, řekněme chaotické řízení boje, je v tomto případě velice nebezpečné. V tomto souboji je důležité neustále kontrolovat jeho průběh, strategicky sledovat situaci, odhadovat vývoj, rychle deaktivovat odhalené pasti a cíleně oslabovat počty nepřátel. Boj s Jarviou je tedy především otázkou taktiky.
– Sama Jarvia ovládá řadu silných útoků se dvěma zbraněmi (používá sekery). Také často využívá talent plížení, díky čemuž čas od času zmízí a buď se k vám přikrade a zaútočí nebo se stáhne do středu místnosti a začne bojovat lukem. Právě střed místnosti, tedy Jarviino stanoviště je ze všech tří stran chráněno pastmi.
– V boji záleží na tom, zda se chcete bránit a likvidovat především Jarviiny pohůnky anebo vrhnete všechny síly proti ní i s rizikem, že si naběhnete do pastí. Nejlepší variantou je zřejmě zlatá střední cesta, tedy v prvé řadě rychle vyřídit nepřátele v okolí. Následně by měl lotr, je-li toho schopen, rychle deaktivovat pasti vedoucí nahoru na schodiště. Pokud to lotr nezvládne, nezbývá než past spustit. Tady nahoře je několik dalších nepřátel ale především sem Jarvia nevidí ze svého stanoviště dole. To znamená, že se na vás bude muset vrhat při boji zblízka. Mělo by stačit j obklíčit a zlikvidovat. Pozor si dávejte na míru zdraví. Jarviin útok může díky její schopnosti stínu přijít znenadání, proto je dobré léčit včas.

Kradení
– V Orzammaru je spousta lidí s unikátními předměty po kapsách…
– Vartag Gavorn u sebe má unikátní Štít šampiona.
– Správce v knihovně má unikátní Amulet správce.
– Anwer Dace v kapse zase nosí Trn dávných bohů – legendární dýku! Najdete ho v rámci prvního questu pro Bhelena.
– Pokud v Orzammaru při kradení selžete, pravděpodobně vás napadnou některé stráže.

Nestárnoucí
– Zajděte do paláce a dále k trůnnímu sálu. Vlevo od vchodu je až u zdi na podlaze ornament se dvěma tmavými deskami na podlaze. Na každou desku postavte jednoho hrdinu. Uprostřed vstupního sálu (před trůnním sálem) je další taková deska, takže i tam postavte hrdinu. Posledním hrdinou nyní aktivujte samotný trůn. Dveře do sálu se zavřou, hrdina ze vstupního sálu se objeví poblíž a před trůnem se zjeví boss Drak. Pokud tohoto skrytého bosse porazíte, získáte z jeho těla fantastický velemeč Nestárnoucí, který je ideální především proti zplozencům – tedy zbraň číslo jedna do Hlubokých cest.
– Po zvolení krále už nebude možné meč získat!

Kardol
– Po splnění questu a vyhlášení krále vás před sněmovnou potká šéf Legie mrtvých Kardol. Je to silný bojovník v kvalitním brnění legie. Když ho přesvědčíte, aby bojoval na povrchu, pomůže vám v závěrečném boji s Arcidémonem. Získáte tak prvního spojence pro boj s hlavním bossem celé hry!

 

Orzammar – Hluboké cesty

Kusy démona
– V oblasti Aeducanského thaigu (1) a Caridinova kříže (2) se nacházejí celkem tři pytle s částmi těl. Až je budete mít, zaskočte do Ortanského thaigu k oltáři (poblíž mostu). Po umístění částí těl se zrodí démon pýchy – velice mocný boss. Dostanete na výběr – buď s ním bojovat nebo přijmout 25 zlatých a nechat démona jít. Je to převážně otázka morálky, jelikož i když démona propustíte, nikdy ho znovu nepotkáte a naopak, pokud se rozhodnete bojovat, žádný unikání předmět z jeho těla nezískáte.

Kusy meče
– V oblasti Caridinova kříže a Ortanského thaigu se nacházejí kousky meče. V Ortanském thaigu navíc najdete i hrob válečníka, kterému meč patřil, čímž začne vedlejší quest s jeho hledáním. Teprve pokud máte obě části meče a též nalezený hrob, objeví se v oblasti Mrtvých průsmyků boss Prastarý zplozenec. Je to v podstatě mocná forma vířivce Alfa a nachází se v jedné z chodeb, zruba v polovině mapy. Tento boss u sebe má kompletní meč (úkolový předmět). S ním se zbývá vrátit k hrobu v Ortanském thaigu a vyzvednout si výtečný unikátní meč.

Ruck
– V Ortanském thaigu najdete trpaslíka Rucka, který se živil zplozenci a tak zůstal někde na půli cesty mnezi trpaslíkem a zplozencem. Ruck je předmětem vedlejšího questu pro modlící se trpaslici Fildu z Orzammaru. Pokud jí syna najdete, požádáte o odměnu a nějak šetrně ji vysvětlíte k čemu došlo (případně na radu Rucka řeknete, že zemřel), dá vám unikátní Ruckův štít.
– Aby bylo možné s Ruckem rozumě jednat, musíte ho nejprve přesvědčit, aby se uklidnil a nesnažit se mu jakkoli ublížit. Jinak hrozí, že vás napadne, čímž ztratíte možnost s Ruckem obchodovat. I když jsou Ruckovy ceny přehnané, má mezi svým předraženým zbožím i řádku unikátních věcí.

Orta a její thaig
– Jakmile v rámci úkolu pro Ortu (postává ve správcovství) získáte z Ortanského thaigu její rodokmen, zaskočte za ní ukažte jí ho. Pozve vás ke sněmovně, kde vám také nabídne odměnu. Můžete si vyžádat peníze a dostanete 5 zlatých. Také ale můžete Ortu požádat, aby teď, když je členkou šlechtické kasty, hlasovala pro někoho z kandidátů, čímž pro něj získáte další bod podpory.
– Až opustíte Orzammar a odejdete jinam (musíte navštívit jinou lokaci), vraťte se do města a zajděte za Ortou znovu. Z vděčnosti vám dá 15 zlatých jako bonus. Pořádná sumička.

Významný boss 4 – Plemenná matka (Mrtvé příkopy)

– Tady končí legrace, pokud tedy neskončila už dávno i jiného bosse. Plemenná matka je takovým ne zrovna hezkým důkazem toho, že zplozenci skutečně unášejí lidi a nejradějí mají ženy. Z trpaslíků se stanou Svíječi, z lidí Vířivci, z elfů Křiklouni, z quanarijců Zlobři, no a z žen těchto národů se stanou Plemenné matky.
– Boj s matkou se odehraje v uzavřené jeskyni. Zdánlivě není kam utéct. Zdánlivě… jelikož po obou stranách matky jsou plošinky, které sice končí propastí, ale matka tam na vás nemůže. Čas od času (zdá se, že v závislosti na zdraví) si matka povolá na pomoc pár zplozenců (Zlobry naštěstí ne). Jakmile k tomu dojde, je plošina vzadu dobrým stanovištěm na ostřelování zplozenců a vyčištění oblasti. Jenže matka také neustále vyvolává chapadla, která vystupují ze země a sekají kolem sebe. Chapadla vydrží celkem hodně, takže snažit se je zabít nemá moc význam, beztak si matka vyvolá další.
– Sama matka, ač se nepohybuje, je velice smrtonosná. Dokáže sekat svými vlastními chapadly a také má mocný útok, kdy uchopí hrdinu a začne ho drtit v ruce. Je to vražedný útok podobný tomu, který ovládá zlobr, ale mnohem silnější. Pokud máte to štěstí a útok vůbec přežijete, okamžité léčení je nezbytné. Navíc matka dokáže hrdiny kolem sebe odrazit vzad a ještě je srazit k zemi. Odtud pramení základní doporučení pro boj – bojovat zdálky!
– Vezměte lukostřelce a mágy a postavte je daleko od matky. Bojovníci (měli by být alespoň dva) budou likvidovat zplozence, odrážet chapadla a případně může některý přiběhnout k matce, použít nějaký zdrcující mocný úder a rychle se vzdálit. Chapadla vás sice budou neustále otravovat, ale nutnost léčení je u bosse takovéhoto formátu nutností. Vážnému úbytku zdraví se zkrátka nevyhnete. Pokud chcete své šance ještě trochu vylepšit, rozdejte lukostřelcům masti rychlosti.

Vražedná hlava
– Branka mluví o cestě ke Kovadlině jako o labyrintu plném překážek. Nemluví úplně do větru…
– V první místnosti unikají jedové výpary. Vypínače jsou čtyři, vždy u dveří po stranách. Rychle je vypněte ať se můžete soustředit na golemy, kteří postupně ožijí uprostřed.
– Druhou překážkou je chodba. Ožijí tu celkem čtyři golemové ale navíc jsou na podlaze dvě speciální ostnaté pasti. Pozor na to!
– Poslední průšvih představuje obří kamenná hlava. Má čtyři tváře a vždy zplodí přízrak trpaslíka. Jakmile jednoho trpaslíka porazíte, kovadlina vedle které vzniknul začne zářit. Jejím použitím vystřelíte magickou kouli, která hlavu zasáhne a to je jediný způsob, kterak jí ublížit! Každá tvář ale vydrží dvě až tři rány (dle obtížnosti hry), takže musíte zabít minimálně osm až dvanáct trpaslíků. Aby toho nebylo málo, po prvním zásahu začne tvář hlavy léčit blízké trpaslíky a po druhém zásahu začne plivat silné magické projektily na bázi duševna (pokud hrajete na nižší obtížnost, potom bude fáze léčení trpaslíků přeskočena a tvář začne plivat magii už po první ráně).
– Vždy po zabití jednoho trpaslíka se hlava otočí, takže tváře budou na jiném místě.
– Přestože tvář není boss, je třeba k ní takto přistupovat a v žádném případě ji nepodcenit. Buď můžete chaoticky pobíhat po aréně a doufat, že obrovskou přesilu ustojíte a rychle zničíte všechny tváře, anebo zkusíte taktičtější metodu…
– Ukryjte se za skalní výstupem vpravo od vstupu do arény. Vždy nalákejte jednoho trpaslíka, zabijte ho a rychle aktivujte příslušnou kovadlinu. Hlava se bude postupně otáčet, tudíž nemusíte nic zvláštního vymýšlet, prostě jen aktivujte stále tu jednu kovadlinu. Sice vás to bude stát hodně léčení, ale je to mnohem bezpečnější metoda než se vrhnout do boje.
– Nezapomeňte si pomoci mastmi na odolnost proti duševnu. Pokud dodržujete mnou navržený postup hry, pak recept na tyto masti ještě nemáte, ale určitě jste nějaké našli v truhlách.

Významný boss 5 – Branka (Kovadlina nicoty)

– Pokud se v otázce kovadliny postavíte na stranu Caridina, čeká vás boj s Brankou. Ta nejprve ochromí Caridina a poté oživí čtyři golemy. Na vaší straně zůstanou dva. Zdánlivě jste stále v přesile, nicméně pouze v početní, jelikož Branka vydá za několik hrdinů. Nejlepší strategií je podřídit se spřáteleným golemům. Jsou řízeni automaticky počítačem, takže se někam rozběhnout a jdou bojovat. Zaměřte se na jejich protivníky, zkrátka bojujte s těmi golemy, kteří útočí na ty vaše. Díky tomu můžete snadno a rychle zvrátit situaci. Když budete mít opravdu štěstí, zvládnete uchránit oba dva golemy, ale i kdyby měli padnout oba, pomohou vám porazit ostatní nepřátele.
– Jakmile zbývá pouze Branka je načase se zaměřit na ni. Používá palcát a štít, třídou je bojovnice a nebezpečná k tomu. Všude okolo arény jsou lyriové žíly. Jejich použití vám přidá trochu zdraví i many. Jenomže v momentě kdy uberete Brance zdraví zhruba na polovinu, přiběhne k nějaké žíle a využije její moc tak, že vytvoří tři své kopie! Rázem budete stát proti čtyřem Brankám! Jen jedna z nich je pravá, ty ostatní Branky se po zásahu zprůhlední, takže rychle poznáte, která je která. Falešná Branka vydrží zhruba tolik, co přízraky trpaslíků, které jste v Hlubokých cestách tu a tam potkávali. A i když se to nezdá, je mnohem lepší vyřídit nejprve falešné Branky a pak se znovu soustředit na tu pravou. Ještě lepší metodou je, když některým hrdinou oběhnete všechny žíly a použijete je. Potrvá než se jejich energie obnoví a Branka do té doby nebude schopná využít jejich moc.

Významný boss 6 – Caridin (Kovadlina nicoty)

– Boj s Caridinem se velice podobá tomu s Brankou… Pokud se v otázce kovadliny postavíte na stranu Branky, čeká vás boj s Caridinem. Ten nejprve ochromí Branku a poté oživí čtyři golemy. Na vaší straně zůstanou dva. Zdánlivě jste stále v přesile, nicméně pouze v početní, jelikož Caridin vydá za několik hrdinů. Nejlepší strategií je podřídit se spřáteleným golemům. Jsou řízeni automaticky počítačem, takže se někam rozběhnout a jdou bojovat. Zaměřte se na jejich protivníky, zkrátka bojujte s těmi golemy, kteří útočí na ty vaše. Díky tomu můžete snadno a rychle zvrátit situaci. Když budete mít opravdu štěstí, zvládnete uchránit oba dva golemy, ale i kdyby měli padnout oba, pomohou vám porazit ostatní nepřátele.
– Jakmile zbývá pouze Caridin je načase se zaměřit na něj. Je to silný golem a používá typické útoky jako údery, zemětřesení (bušení do země) nebo vrhání balvanů (na dálku). Navíc způsobuje elektrické poškození. Protože je Caridin schopný lehce zasáhnout více hrdinů naráz, je vhodnější bojovat zblízka jedním, či dvěma hrdiny a těmi zbylými vsadit na boj zdálky.
– Všude okolo arény jsou lyriové žíly. Jejich použití vám přidá trochu zdraví i many. Jenomže v momentě kdy uberete Caridinovi zdraví zhruba na polovinu, přiběhne k nějaké žíle a využije její moc tak, že se vyléčí. To dosti zkomplikuje situace a prodlouží už tak náročný boj. Lepší metodou je, když některým hrdinou oběhnete všechny žíly a použijete je. Potrvá než se jejich energie obnoví a Caridin do té doby nebude schopný využít jejich moc.

Jak okrást Branku
– Branka je nejtvrdší oříšek pro kapsáře v celé hře. Její okradení vyžaduje neskutečných 110 bodů lstivosti! Nicméně neděste se, protože systém kradení je trochu složitější. Úspěšnou krádež ovlivní míra dovednosti kradení a míra talentu plížení. Každá úroveň kradení, či plížení si lze představit jako +5 bodů lstivosti (na normální obtížnost). To znamená, že lotr, který se chystá vyrazit na Branku by měl mít ideálně 4 úrovně kradení, 4 úrovně plížení a ještě 70 bodů lstivosti. Pokud hrajete na snadnou obtížnost, bude kradení snazší, protože pomyslných bodů lstivosti získáte za každou úroveň kradení, či plížení více.

Významný boss 7 – Princ Bhelen (Sněmovní sál)

– Agresivní, domýšlivý ale i vychytralý trpaslík porážku v otázce volby krále nesnese a vrhne se do boje. Jeho primárním cílem nejste ani tak vy jako lord Harrowmont. Na straně Bhelena i Harrowmonta však bude i několik deshyrů a vojáků v závislosti na bodech podpory, které jste získali. Jinými slovy bitva ve sněmovně se promění v chaos, kdy se každý bude řezat s někým. Obtížnost boje ovlivní právě zisk bodů podpory.
– V každém případě je však taktika velmi podobná boji s Caridinem či Brankou – totiž zaměřit se na ty nepřátele, kteří ohrožují vaše spojence. Snažte se spřáteleným jednotkám maximálně pomáhat ale také dávejte pozor na to, aby vás neobklíčilo příliš nepřátel. V nastalém zmatku není snadné se orientovat. Bhelena nemá smysl řešit, naopak se snažte pobít všechny ostatní.
– Teprve když zůstane Bhelen sám, je cílem číslo jedna. Pokud máte stále dost spojenců, vrhnou se na něj a utlučou ho i bez vašeho přičinění. Pokud se přeci jen chcete zapojit, vězte, že Bhelen sice má palcát a štít, ale těžko se vám povede ho vůbec přimět, aby útočil na někoho jiného, než je Harrowmont.
– I když je Bhelen v podstatě posledním bossem Orzammarské kapitoly (nepočítáme-li druhý boj s Piotinem), není zdaleka tak obtížný jako Plemenná matka, Branka nebo Caridin. Vrchol obtížnosti této kapitoly tak představuje tato trojice bossů.

 

Tábor

Vyslanec Fellhammer
– Po vyřešení Orzammarské dějové linie budete mít v táboře trpasličího vyslance. Do jeho bedny můžete dávat předměty na vylepšení trpasličí armády.
– Felhammer vybírá drahokamy – malachity, ametysty, topazy a safíry. Pokud nějaké seženete je dobré je dát vyslanci, byť je pravdou, že zrovna tyto drahokamy se dají celkem výhodně prodávat.

Co dál?
– Opět je čas volit další destinaci pro hlavní quest. Máte-li za sebou již alespoň jeden hlavní quest (a vůbec to nemusí být právě Orzammar) měli byste být schopni zvládnout jakokouli další destinaci krom pátého questu s hledáním urny. Pořád tu ale zůstávají další okolnosti. – Rudoskalí je nadále prakticky vyloučené, protože bez vyřešené věže mágů nedosáhnete nejlepšího výsledku questu a bez velmi dobrého léčitele neuchráníte všechny vesničany.
Věž mágů je v tuto chvíle vcelku snadná nebo přinejmenším ne příliš náročná. Stále ale počítejte s tím, že jakmile vstoupíte hlouběji do věže, už nemůžete zpátky. Žádný obchodník, žádná možnost ulevit inventáři, zkrátka nic z toho. Pokud se ocitnete v situaci, kdy začnou docházet léčiva, budou se kupit zranění hrdinů a přestanete na nepřátele stačit, hrozí, že posledních pár hodin jste hráli zbytečně. Pokud patříte k těm, co neradi riskují (tak jako já) možná bude dobré věž ještě odložit.
– Asi už tušíte, že mým favoritem je Breciliánský les. Je bezpochyby těžší než věž mágů ale nikdo vám v něm nebrání v návratu. Počítejte s tím, že náročnost bude odpovídat Orzammaru, místy jej i překoná. Takže i když Breciliánský les není nejsnazší volba, je z mého pohledu nejvhodnější.
– Než se ale na další quest vrhnete, doporučuji další zastávku v Denerimu, kde je k mání mnoho nových questů.

 

Náhodná setkání – Ferelden

Zalesněný svah (Podmíněné)
– Pokud jste dokončili hlavní quest Orzammaru (vybrali krále), čeká vás toto setkání. Narazíte na něj nejčastěji při cestě zalesněnými oblastmi. Na svahu před vámi je vůdce skupinky trpaslíků, kteří vás obklíčili a snaží se pomstít za kandidáta, který boj o korunu prohrál (Bhelen / Harrowmont).
– Situace vinou obklíčení není snadná. Nejlepší je rychle zlikvidovat ty trpaslíky, kteří na vás dostřelí. Snažit se vylézt na svah a zabít nejprve jejich velitele není moc dobrý nápad.

Klikatá cesta (Podmíněné)
– Pokud je vyřešen hlavní quest v Orzammaru, čeká vás náhodné setkání, kde čtveřice trpaslíků čelí přesile zplozenců včetně dvou zlobrů. Udržet alespoň jednoho trpaslíka naživu je velice těžké. Nic z toho nezískáte, ale pokud o záchranu trpaslíků stojíte, zaměstnejte hlavně zlobry.


 

Kapitola 5 – Denerim, 2. část (1 splněný hl. quest)

Denerimské tržištěPo splnění jednoho hlavního questu (nezávisle na tom jakého) se vyplatí udělat si druhé zastaveničko v Denerimu. Rovněž se dá předpokládat že v této době bude oblíbenost vašich spojenců tak vysoká, že vám začnou rozdávat své osobní úkoly. I na ty je dobré se v tuto chvíli podívat.

 

8. Zevran

Zevran„Lidé umírají, jak my rádi říkáváme. A když za to dostanu zaplaceno, umírají ještě častěji.“

– Přijmout Zevrana do party je především otázkou morálky. Možnost se nabídne rychle – během náhodného setkání podmíněného splněním jednoho hlavního questu (jakéhokoli) jej můžete po poražení probrat, vyslechnout a najmout. Otázkou je, zda je bezcitný vrah, který se vás pokusil zabít dobrým členem party.
– Zevran je veden v boji se dvěma zbraněmi, což je pro jeho specializaci vraha a také pro jeho dovednost výroby jedů naprosto ideální. Spojení těchto tří prvků (dvě zbraně, vrah, jedy) tvoří ze Zevrana velice schopného hrdinu. Zevran je také jediný vhodný kandidát pro specializaci Duelisty.

Profil
– Elfí vrah a člen nechvalně proslulých Antivanských vran. Zevran je věčný optimista, který bere život s nadhledem a pro něhož je zabíjení druhých běžnou rutinou. Žádné svědomí, žádné zábrany, žádné výčitky. Poslední Zevranův úkol bylo na příkaz Loghaina zabít šedé strážce, včetně hlavního hrdiny. Pokud ho hrdina nechal žít a přijal ho do party, Zevranův život dostal novou vzpruhu. Zevrana čeká i poté vcelku zajímavý vývoj. V závislosti na míře oblíbenosti může hlavního hrdinu zradit a během náhodného setkání se s ním utkat, tentokrát na život a na snrt. Pokud je ale míra Zevranovy oblíbenosti dostetečně vysoká, zůstane po boku hrdiny a naopak se postaví Antivanským vranám. Se Zevranem je také možné založit milostný poměr a nezávisí na tom, zda je hlavní hrdina muž, či žena.
– Zevran ovládá specializaci Vraha, díky čemuž je vynikající proti nepřátelům, se kterými už někdo bojuje. Rovněž se logicky specializuje na boj se dvěma zbraněmi. Přestože je třídou lotr, v týmu by měl plnit úlohu zaškodníka, nikoli zálohy. Rovněž Zevran vyniká ve výrobě jedů přičemž pokud je nějaký hrdina, který by skutečně měl mít ve výbavě jedy a nátěry, pak je to Zevran. Jeden nátěr totiž stačí na pomazání obou zbraní!
– Zevran je lehkovážný elf se smyslem pro humor a se zalíbením v dobrodružstvích i v sexu. Vycházet s ním není zase tak těžké. Stačí občas zabrnkat na nostalgickou strunu, občas trochu zaflirtovat… Právě dobré vycházení se Zevranem je převelice důležité kvůli tomu, aby nezradil a zůstal v týmu až do konce. Bohužel dárků pro Zevrana není mnoho, o to víc je třeba s ním dobře jednat v rozhovorech.
– Zevran miluje bohatství. Jako dárky má rád cenné kovy, ale ne šperky.

Krize + Osobní quest – Talisen
– Krize Zevrana je zároveň jeho osobním úkolem. Během kapitoly Sněmu vás čeká náhodné setkání s Talisenem (vůdcem Vran). I když jste nechali Zevrana v táboře, k setkání dojde a Zevran se tu objeví (čili nevyhnete se tomu 🙂 )

– Jestliže oblíbenost Zevrana je nízká (menší než 33) potom se obrátí proti vám a musíte ho zabít. Pokud je průměrná, odmítne s Talisenem bojovat, takže opustí aktivní tým ale zůstane v družině. Jestliže má vysokou oblíbenost, pomůže vám v boji proti Talisenovi
– Po zabití Talisena bude Zevran přemýšlet o odchodu z družiny. Můžete ho ale přesvědčit, aby zůstal.

Osobní názor
– Kdybych DA bral ryze jako Role-play hru a nesnažil se sestavit celý tým hrdinů, potom by se Zevran mezi hrdiny ani nepodíval. Neměl jsem problémy s žádným hrdinou, ani se Stenem ne, ale Zevran si zaslouží smrt a už vůbec ne druhou šanci. Ani osobností mi nikdy nesedl. Je to zákeřný parchant bez špetky cti a morálních zásad. Neříkám, že jeho postava je scenáristicky špatně napsaná, nicméně je to postava odporná.

 

Doporučená parta
1) Alistair
2) Morrigan
3) Leliana
4) Po získání Zevrana jej vzít místo Alistaira
– Klasická „Denerimská“ univerzální skupina – bojovník, mág, lotr. Vzhledem k velkému množství soubojů v malých lokacích, je ale dobré vzít Zevrana. Jeho specializace vraha už v tento moment bude slavit úspěchy. Díky soustředění se na boj se dvěma zbraněmi, by od této chvíle měla vzrůst váha jedů. Na každý větší boj (hlavně s bossy) by měl mít Zevran připravený účinný jed.

Antivanské vrány
– O vránách byla řeč už v minulém Denerimském článku. Jestliže jste využili bug v rámci questu pro Slima Coundryho a hovořili jste s poslíčkem, vlna questů s Vranami se vám již aktivovala. V opačném případě dostanete zprávu od poslíčka až nyní.
– V hospodě je mistr Ignacio, který vám bude zadávat úlohy. Pokud o to nestojíte, můžete Ignacia zabít, ale připravíte se o cenné odměny i questy samotné. Navíc Ignacio je boss.
– První quest je takový zkušební, žádnou odměnu za něj nedostanete a navíc už jste měli možnost ho splnit. Na tržišti je plakát o pomoci pro šedé strážce. Stojí tam, že vaši dobrodinci jsou v Perle a prý se máte prokázat heslem. Zajděte do Perly k zamčeným dveřím, řekněte heslo a rázem budete stát proti Howeovým žoldákům, kteří takhle likvidují spojence šedých. Bitva není zase tak těžká. Pokud už jste žoldáky pobili (jejich nalezení není podmíněno přijetím questu) potom se jde rovnou na další prácičku.
– Druhý a třetí úkol jsou k dispozici souběžně. Jednou máte pobít skupinu quanarijců ve vedlejší lokaci na mapě Fereldenu, podruhé máte pobít skupinku vyslanců v Orzammarském paláci. Jestliže tedy dodržujete mnou navržený postup a máte Orzammar vyřešený, stačí se tam zase zastavit a můžete ve vlně úkolů pro Vrány pokračovat.
– Čtvrtý a poslední úkol vás zavede do vedlejší lokace v Denerimu. Po boku dalších Vran budete bojovat s Howeovými žoldáky, kteří unesli syna jednoho šlechtice. Nic víc, nic míň.
– I po splnění všech questů můžete Ignacia zabít ale pokud o to nestojíte, jeho společník Cesare z tržiště pro vás otevře druhý sklad zboží. Je tu spousta nových pěkných kusů výbavy a recepty na ty nejlepší jedy (ideální pro Zevrana). To se jako odměna vyplatí, nemyslíte? 🙂
– Pokud questy dokončíte, dostanete ještě jednu odměnu… při hlasování na sněmu (jedna z dalších kapitol) získáte 1 bod podpory od šlechtice jehož syna jste pomohli zachránit.

Osobní úkoly
– Každý z vašich spojenců má jeden osobní quest jehož splnění výrazně zlepší váš vzájemný vztah a to v mnoha ohledech. Krom předpokládaného navýšení oblíbenosti může být osobní quest podmínkou jak daného hrdinu tzv zatvrdit. Jindy zase hrdina díky osobnímu questu získá unikátní část výbavy.
– Dá se říci, že každý osobní quest má veliký význam a je dobré je splnit, nicméně obtížnost těchto questů je značně promněnlivá. Jinak až na výjimky platí, že když chcete splnit daný osobní quest, musíte mít v partě hrdinu, kterého se quest týká.
– Všechny osobní questy jsou probrané v profilech hrdinů.

Chvilka s Isabelou
– Pokud jste se od Isabely ještě nenaučili spacializaci Duelisty, máte možnost jak hezky navýšit Zevranovu oblíbenosti o 7 bodů. Pokud máte vysoké přesvědčování, požádejte Isabelu o sex. Nesejde na tom, zda je váš hrdina muž, či žena, Isabela přijme a vy můžete vzít Zevrana s sebou, což se mu bude zamlouvat. Existuje ale vícero možností románku s Isou…
– Isabela + hrdina = získáte specializaci
– Isabela + hrdina + zatvrzelá Leliana ve vztahu = specializace a +4 pro Lelianu
– Isabela + hrdina (žena) + zatvrzelý Alistair ve vztahu = specializace a +2 pro Alistaira
– Isabela + hrdina + Zevran = specializace a +7 pro Zevrana!
– Isabela + hrdina + Zevran + zatvrzelá Leliana ve vztahu = specializace a +4 pro Lelianu a +7 pro Zevrana!
– Jiné možnosti pravděpodobně nejsou možné. Pokud jste s Alistairem nebo Lelianou v milostném vztahu a nejsou zatvrzelí, budou protestovat a Isabela váš návrh odmítne (řešením je nechat je v táboře). Pokud chcete románek s Alistairem i Zevranem, elf bude proti. Pokud nejste ve vztahu s Lelianou či Alistairem, zřejmě nebude možné je vůbec pozvat. Pokud je přítomna Morrigan a jste s ní ve vztahu (jako muž) potom váš románek s Isabelou také nepůjde (Morrigan se rozčílí).

7. Specializace – Duelista (Lotr)

– Duelista je výtečným bojovníkem v bojích 1vs1. Sám je schopen zaměstnat téměř kteréhokoli silnějšího protivníka s výjimkou bossů. Díky zvýšené obraně je velice těžké Duelistu zasáhnout, což z něj činí skvělého soupeře proti bojovníkům, kteří spoléhají na pomalé ale silné údery.
– Získat Duelistu není úplně jednoduché. Na jeho naučení není žádná kniha. Naučit vás jej může Isabela z Perly v Denerimu. V zásadě existují dě možnosti. Pokud máte velmi vysoké přesvědčování, můžete ji požádat o sex na jehož konci vás Duelistu naučí. Druhou možností je kývnout na její hru v karty. Následně ji musíte porazit, což vyžaduje vysoké body buď v obratnosti, v lstivosti anebo schopnost plížení či kradení. Pomoci vám v otázce kradení a pížení mohou i Leliana či Zevran.
– Prakticky jediným vhodným kandidátem je Zevran. Leliana je sice lotr ale u ní by měl být prioritou boj lukem, kde talenty Duelisty k ničemu nejsou. Zevran díky specializaci bude tvořit dobrou protiváhu vůči silnějším nepřátelům a bude je schopen sám zaměstnat.
– Vlastnosti
— Obratnost +2
— Kritické poškození / poškození ze zákeřného napadení +1

8. Specializace – Vrah (Lotr)

– Záškodník schopný značně navýšit účinost i užitečnost tzv „bodnutí do zad.“ Může označit jednoho nepřítele, který bude následně zranitelný vůči různým útokům a to i pro ostatní hrdiny.
– Schopnost ovládá Zevran
– Vraha lze získat buď nákupem knihy (v Denerimské odluce) nebo vás ji může naučir Zavran pokud máte dostatečnou oblíbenost (asi 25 a více).
– Vlastnosti:
— Obratnost +2
— Šance na kritický zásah zblízka +2,5

 

Náhodná setkání – Ferelden

Dlouhá cesta (Podmíněné)
– Jakmile dokončíte jeden hlavní quest budete svědky animace, kde si Loghain na doporučení arla Howea najme Antivanskou vránu (rozumějte špičkového vrahouna) na řešení svých potíží. Při další cestě napříč Fereldenem vás hned poté čeká toto náhodné setkání. Antivanská vrána – elf Zevran, vás nechá vlákat do pasti. Situace je vážná, neboť cesta zpátky je odříznutá, na kopcích jsou lučištníci i mágové, dole skupina bojovníků v čele se Zevranem a jediná cesta pryč je prošpikována pastmi. Tohle náhodné setkání patří k těm náročným. Máte-li s sebou lotra schopného deaktivovat pasti, rychle ho pošlete stranou, aby dělal svoji práci. Zbytek skupiny se společně s postupujícím lotrem musí stahovat doprava za kopce z dohledu střelců. Pak už není těžké vyřídit pěšáky i Zevrana a vpadnou střelcům do zad.
– Nicméně náhodné setkání nekončí porážkou všech. Zevran přežije a je na vás, co s ním bude. Můžete ho vyslechnout nebo rovnou zabít. Jste-li pro pokládání otázek, můžete z něj vytahat rozumy a pak opět volit co s ním. Jedna z možností je i ta, že ho přijmete do party, čímž se opravdu stane novým plnohodnotným hrdinou.
– Přijetí Zevrana ocení pouze Leliana (+2). Ostatním to bude buď ukradené anebo s tím budou mít problémy. Výrazný pokles oblíbenosti ale nečeká nikoho.
– U jedné z mrtvol se nachází dopis od přátel Rudé Jenny. Tím se načne jeden vedlejší quest.

Lesní strouha (Podmíněné)
– Pokud vám Leliana pověděla o Marjolaine, čeká vás toto setkání. Na kopci střílí velitel žoldáků a cesta k němu vede přes několik nepřátel včetně vlka, mabariho a mága. Nejjednodušší řešení je rovnou zastřelit velitele. Zpod kopce je na něj vidět a jakmile padne, začne rozhovor, načež zbylí nepřátelé zmizí. Pokud ale chcete víc zkušeností a předmětů z nepřátel, probojujte se k veliteli klasickým způsobem.
– Při výslechu velitele si můžete vybrat zda ho necháte jít anebo jej zabijete. Leliana více ocení, když muže ušetříte.


 

Kapitola 6 – Okraj Breciliánského lesa

Okraj Breciliánského lesa

Map - Okraj breciliánského lesa– Hlavní oblast kapitoly je tábor na okraji lesa. Je tu asi na dvě desítky Dálů, z čehož téměř polovina jsou postavy s nimiž se dá vézt dialog. V táboře je také jeden obchodník, což je jediný obchodník této kapitoly.

 

Breciliánský les

Breciliánský les

Map - Breciliánský les– Oblast Breciliánského lesa nabízí „pouze“ dvě lokace – západní a východní část. Nutno ovšem podotknout, že obě lokace jsou rozsáhlé a plné nepřátel i zajímavých míst.
– Západní část Breciliánského lesa – první navštívená oblast. Oblast je to nepřehledná, spletitá a plná zvířecích nepřátel.
– Východní část Breciliánského lesa – druhá oblast je o poznání přehlednější a tvoří jakýsi systém propojených koridorů.

 

Breciliánská zřícenina

Breciliánská zřícenina

Map - Breciliánská zřícenina– Staré Tevinterské ruiny obývané elfy jsou útočištěm vlkodlaků. Trojice ponurých lineárních map.
– Elfí hrobky – Dvě lineární středně velké mapy, představující typické nepřátele této lokace, pavouky, vlkodlaky a nemrtvé. Nacházejí se tu celkem tři bossové.
– Doupě vlkodlaků – Finále kapitoly a velice náročná mapa. Možností ukončení questu je několik a odtud se odvíjí i to jaký bude závěrečný boss.

Začínáme
– Další hlavní quest se točí okolo elfů. Když porovnáme Breciliánský les s gigantickým Orzammarem, zjistíme, že tato kapitola je zhruba poloviční (zabere asi 10-15 hodin). Nicméně Breciliánský les se vyznačuje tím, že prakticky na každém rohu natrefíte na nějaký zajímavý úkon, ať už quest, či událost, který má nějakou vazbu na questy či události jiné. Zkrátka Breciliánský les je velice propletená kapitola v níž není snadné se zorientovat.
– V Breciliánském lese je celá řada situací, které jsou náročnější než v Orzammaru. I hráč, který již zdolal nějaký hlavní quest (jakýkoli) bude v Breciliánském lese čelit spoustě problémům.

 

Důležitá rozhodnutí

1) Tesák X Zathrian X Zlom kletby
– Hlavní quest lze vyřešit třemi základními postupy. Samotná volba ale není tak jednoduchá a jednotlivé cíle jsou podřízeny několika úkonům.
– Než se budete nějak rozhodovat, je dobré si promyslet, čeho vlastně chcete docílit. Pokud jste rozhodnutí dopředu, je věc jasná a víte za čím máte jít, pokud ale stále nevíte na čí stranu se přiklonit, je dobré se snažit z událostí vytěžit maximum, ptát se a získávat informace.
– Po stránce užitku je patrně nejlepší stát na straně Zathriana a vlkodlaky pobít. Jednak tím získáte spojence pro boj s Arcidémonem (mága Zathriana) a také skvělou unikátní sekeru. Stát na straně vlkodlaků a zabít elfy také nemusí být vyloženě zlé. Vlkodlaci jsou v armádě velice mocní, navíc získáte spojence pro bitvu s Arcidémonem (Tesáka), jenomže pobitím elfů přijdete o obchodníka Varathorna. Rovněž jde o řešení dosti bestiální vůči elfům. Paradoxem je, že v uvozovkách nejlepší varianta, totiž kletbu zlomit přinese nejchudší odměnu (získáte vlastně jen unikátní štít).
– Opět si neodpustím můj pohled na věc. Možná vám pomůže situaci vnímat trochu jiným způsobem. Z mého pohledu je nejlepší Zathrianova varianta, případně zlom kletby a následně povraždění vesničanů. Vraždu vesničanů snad ani netřeba obhajovat – celou kapitolu vás ty bestie napadají a o nějakou domluvu jim začne jít až když jim teče do bot. Proč ale dát přednost Zathrianovi a vlkodlaky včetně Paní pobít? Svým způsobem ten důvod vychází z onoho věčného napadání ale je tu ještě něco. Uvědomte si, že Zathrian přišel kvůli vesničanům o děti, tak stvořil kletbu na duchovi lesa (Paní alias Tesák) a nechal likvidovat vesničany. Z některých se stali vlkodlaci a jejich potomci teď chtějí kletbu zlomit. Co ale dělají vlkodlaci? Mstí se na elfech, aby přiměli Zathriana kletbu zlomit! Ani jedna ze stran tedy nezbrojí vůči skutečnému nepříteli, ale hází do pytle celou skupinu (Zathrian se pomstil všem vesničanům / Paní se mstí celému klanu). Ať už se ohánějí jakkoli vznešenými řečmi, nikdo z nich není dobrý. Podle čeho tedy rozhodovat, koho označit za cíl, když po morální stránce je to prašť jako uhoď. Pokud se na to ale podíváte z osobního hlediska, vyjde vám, že Zathrian sice zamlčuje důležité informace, ale narozdíl od vlkodlaků se vás nesnaží zabít a Dálové navíc působí přátelsky (když jim trochu helfnete), což se ani o jednom z vlkodlaků říct nedá.
– Podívejme se, co jednotlivé možnosti způsobí a jak jich dosáhnout…

Smrt vlkodlakům!
– Jestliže toužíte po tom vyléčit elfy a pobít vlkodlaky, je situace jednoduchá. Stačí odmítnou návrh Paní na přivedení Zathriana a napadnout ji během rozhovoru. Dále můžete zprvu souhlasit s návrhem Paní, přivolat Zathriana a poté po jeho boku napadnout Paní. Výhoda druhé možností tkví v tom, že vám v boji pomůže Zathrian. Každopádně výsledek těchto variant je ten, že Paní zemře a nemocní Dálové budou vyléčení. I poté můžete Zathriana napadnout a zabít ho anebo se spořádaně vrátit do tábora.
– Někteří hrdinové, hlavně Leliana a Wynne, budou mít s tímto řešením potíže a tak čekejte ztrátu až -15 bodů.
– Pokud Zathrian přežil, předá vám darem unikátní velkou sekeru Gryfí zobák (pokud jste si řekli o odměnu). Také se Zathrian zúčastní finálové bitvy s Arcidémonem.
– Z Tesáka získáte unikátní přívěšek Tesákovo srdce.
– Do vaší armády se přidají elfové a v táboře budete mít jejich vyslance

Smrt elfům!
– Poněkud drsné řešení, kterého lze dosáhnout, přesvědčíte-li Paní, že elfy zabijete. Společně s Paní se přesunete do tábora Dálů a všechny pobijete, včetně Zathriana.
– Někteří hrdinové tohle řešení překousnou jen stěží, čili očekávejte nemalou ztrátu oblíbenosti. V případě Zevrana a Wynne až -15.
– Z mrtvých elfů můžete získat pár unikátních předmětů (hůl, dýku, prsten)
– Tesák se zúčastní závěrečné bitvy s Arcidémonem.
– Do vaší armády se přidají vlkodlaci a v táboře budete mít jejich vyslance

Zrušit kletbu!
– Nejelegantnější ale také nejhůře proveditelné řešení je kletbu zlomit a udobřit elfy i vlkodlaky. Musíte kývnout na návrh Paní s přivoláním Zathriana, poté přemluvit Zathriana, aby se s ní setkal a následně s ním bojovat. Jakmile bude poražený, vzdá se a svolí, že se obětuje, aby kletbu zlomil.
– Z vlkodlaků se stanou opět lidé, pokud si řeknete o odměnu, dostanete od nich unikátní Bleskův štít, přičemž máte možnost vesničany následně pobít.
– Do vaší armády se přidají elfové a v táboře budete mít jejich vyslance.
– V závěrečné bitvě s Arcidémonem nebudete mít z této dějové linie žádného spojence!

 

Postřehy

Doporučená parta
1) Mabari
2) Morrigan
3) Leliana
– Mabari je v této kapitole velice užitečným parťákem ze dvou důvodů. Za prvé budete čelit vlkům a vlkodlakům, kteří dokážou hrdinu srazit k zemi a kousat ho. Během tohoto útoku je chudák hrdina bezmocný a zdraví prudce klesá. Jenže na mabariho tenhle drsný útok neplatí. Navíc hned tři lokace v této kapitole obsahují orientační bod, který může mabari označkovat a navýšit si své atributy.
– Morrigan je v této kapitole rovněž velice užitečná. Většina nepřátel (zvěř) způsobuje přírodní poškození. Její schopnosti specializace Měniče krásně vyváží situaci, protože zvířata jsou vůči přírodě většinou odolní. Navíc nejen mabariho nelze povalit – Morrigan v podobě pavouka, medvěda, či roje sršňů taky nikdo nepovalí. 🙂 Dalším plusem je, že jdete do míst, kde je přírodních čar a kouzel plno, no a Morrigan se v nich vyzná. Mnohokrát bude schopna komentovat zajímavé události a napovědět vám, čemu to vlastně čelíte.
– I Leliana v této kapitole hraje významnou roli a nejen jako prostředek ke krádežím, páčení zámků a deaktivaci pastí. V tuto chvíli by hrdinové měli sahat po úrovní 14 a to je doba na druhou specializaci. Není nic lepšího, než udělat z Leliany Hraničáře a neustále disponovat zvířecím pomocníkem (který, jak jinak – nejde povalit 🙂 ).

Jak využít Zathriana
– Zathrian jakožto archivář Dálů je největším šéfem klanu a také zadavatel hlavního questu. Pošle vás vyřešit záležitost s vlkodlaky.
– Pokud si s sebou vezmete Mabariho, během úvodního dialogu se Zathrianem na něj začne váš mazlíček vrčet.
– Pokud Zathriana požádáte o výbavu, odkáže vás na Varathorna a ten vám nabídne obsah nedaleké truhly se základními věcmi (léčení, lyrium, luky…). Jestliže Zathriana o výbavu nepožádáte, stále můžete truhlu vykrást a věci si přivlastnit.
– Také můžete Zathriana požádat o odměnu za úkol. Pokud tak učiníte a splníte hlavní quest způsobem, jaký Zathrian požaduje (živý Zathrian a mrtvý Tesák), dostanete od něj unikátní velkou sekeru. Jestliže si o odměnu neřeknete anebo quest ukončíte jiným způsobem (a že možností je fůra) pak žádnou zbraň nedostanete.
– Mnoho věcí, které objevíte můžete probrat se Zathrianem. Namátkou je to třeba zmizení Dayny, šílený poustevník, mluvící Blesk, či oživlý dub. Vyplatí se čas od času obrátit výpravu zpět do tábora a pohovořit o nových zjištěních.

Přívětivost elfů
– Stejně jako v případě Orzammaru a volby krále, tak i u elfů fungují imaginární body podpory. V rámci několika místních questů můžete elfům porůznu pomáhat nebo je naopak využívat. Pokud elfům pomáháte a plníte tyto questy tak, aby pozitivně vyznívaly pro klan, elfové si vás oblíbí. Pokud ale naopak klan poškozujete, nebudete nijak zvlášť oblíbení a co víc – hrozí, že Varathorn s vámi odmítne obchodovat.
– Bohužel pouze Varathorn prodává neomezené množství elfích kořenů, což je základ pro léčivé obklady. To z něj dělá velice důležitého obchodníka, jehož ztráta by mohla vážně ohrozit zbytek hry.

Cammenův problém
– Mladý zamilovaný elf Cammen pomýšli na Gheynu. Chce se stát lovcem, ale potřebuje kůži vlka, jenže do lesa nemůže kvůli vlkodlakům. Zdánlivě prostý quest má více možností řešení než se zdá.
– Nejzákladnější varianta je Gheynu jednoduše přesvědčit, aby Cammenovi pomohla. Jestliže si vyžádáte od Cammena odměnu, předá vám knihu o Iloren (+ zápis do rejstříku). Knihu lze využít jako zboží pro poustevníka.
– Také můžete Cammenovi dát vlčí kůži (vlčí, ne vlkodlačí!) a přesvědčit ho, aby Gheyně zalhal a řekl jí, že vlka ulovil.
– Pokud je váš hrdina muž, můžete svézt Gheynu anebo jste-li žena, můžete svést Cammena. V obou případech to mírně ovlívní oblíbenost některých společníků, nicméně vztah mezi Cammenem a Gheynou pochopitelně selže a přestože váš dočasný milenec bude spokojen a quest se zdárně ukončí, celkově ztratíte body podpory pro klan.

Elořin problém
– V ohradě se vyskytují hally a Elora, která se o ně stará, se bojí, že je jedna z nich nakažená. Opět existuje řada možnosti jak s questem naložit. Pokud máte vy anebo někdo z přítomných hrdinů alespoň dva body dovednosti Přežívání, můžete hallu utišit, a zjistíte, že nemocná je jiná halla. Elora vám poděkuje, vy získáte bod podpory pro klan a všichni budou spokojení.
– Jestliže ale dostatečné Přežívání nemáte anebo chcete Eloře lhát, můžete jí přesvědčit, že ta halla je skutečně nakažená. Elora jí okamžitě podřízne, vy z ní dostanete roh a můžete zajít za Varathornem, který vám z něj vyrobí unikátní přívěšek. Přívěšek pak můžete použít i jako zboží pro poustevníka.

Athrasův problém
– Elf Athras vás požádá, abyste nalezli jeho ženu, kterou však nakazili vlkodlaci. Můžete nejprve zajít za Zatrhrienem a přesvědčit ho, aby vám řekl, co se stalo – naznačí, že se Dayna proměnila ve vlkodlaka.
– V druhé (východní) části lesa narazíte na vlkodlačici Daynu. Dá vám šátek pro svého muže a požádá vás, abyste ji zabili. Pokud odmítnete, Dayna vás napadne, takže ve výsledku zemře tak či tak. Ať už šálu vrátíte Athrasovi anebo ne, za informace o jeho milé  vám elf předá unikátní přívěšek jako odměnu. Jak přívěšek, tak i šálu lze použít jako zboží pro poustevníka.

Varathornův problém
– Varathorn se vám svěří, že hledá kovoklest – vzácný kus dřeva na výrobu předmětů. Ten můžete nalézt u východu ze první části lesa. Jakmile Varathornovi kovoklest dáte, máte řadu možností…
– Můžete si nechat vyrobit unikátní zbroj
– Můžete si nechat vyrobit unikátní luk
– Také můžete Varathorna přesvědčit, aby vám vyrobil obě věci. Náročnost přesvědčování závisí na bodech podpory pro klan. Pokud selžete, Varathorn vám nevyrobí nic.
– Můžete nabídku odmítnout a tehdy vám Varathorn vyrobí alespoň unikátní přívěšek.

Kradení
– Elfové u sebe nemají žádné unikátní předměty ale to neznamená, že není užitečné je okrádat.
– Pokud při kradení selžete anebo pokud se pokusíte vybrat truhlu vedle Zathriana (Lanya vás upozorní, že v ní nemáte co hledat) potom vás čeká náhodné setkání s bossem Melorou, která vás bude chtít zabít za krádež. Navíc v případě vybrání truhly se s vámi Lanya odmítne dále bavit.
– Truhlu vedle Zathriana můžete beztrestně vybrat až po splnění hlavního questu.

Nabídka zboží
– Po splnění třech hlavních questů se Varathornova nabídka zboží změní a on bude mít v zásobě mimo jiné řadu kvalitních receptů. Pokud však máte v úmyslu ukončit quest vybitím elfů (po boku vlkodlaků) Varathorn zemře a žádnou novou nabídku zboží neuvidíte. Buť se s tím musíte vyrovnat nebo neukončovat hlavní quest, těsně před jeho splněním si dát „čelem vzad“ a vrhnout se na nějaký jiný.

 

Brecilianaský les

Deyganův problém
– Ve střední části lesa najdete na pahorku zraněného elfa Deygana. Tak jako u většiny questů této kapitoly máte rozličné možnosti jak s ním naložit.
– Můžete elfa probrat a vymámit z něj pár slov ale stejně zase omdlí. Také můžete od něj svobodně odejít a vrátit se později.
– Pokud elfa prohlédnete, zjistíte, že má nějaké předměty. Můžete mu je vzít. Získáte unikátní sekerku, unikátní boty (použitelné jako zboží pro poustevníka) a také úkolový předmět figurínu.
– Můžete elfa i zabít, což můžete udělat před anebo po krádeži. Z jeho těla pak získáte některé věci, včetně výše zmíněných unikátních bot a figuríny.
– Živého, či mrtvého elfa (nezáleží na tom, zda je okradený, či ne) můžete vzít do tábora. Pokud je elf živý, zotaví se a můžete s ním v táboře hodit řeč. Nabídne vám jako odměnu safír, to pokud jste ho neokradli. Jestliže jste mu vzali věci, nabídne vám safír také ale jen když mu vrátíte figurínu. Pokud je elf mrtvý a máte figurínu, můžete ji dát Mithře a Zatrian vás pak odmění safírem.
– Jestliže je Deygan živý (může být okradený či ne) a nabídne vám safír (sám od sebe nebo za figurínu) a vy drahokam odmítnete, získáte tím bod podpory klanu.

Opuštěný tábor
– Za velkým dubem se nachází opuštěné tábořiště. Budete tu moci interagovat s pěti věcmi – příchod, prohlédnutí stanu, prohlédnutí spacáků, prohlédnutí ohniště a pokus o odchod. Během těchto události dostanete dialogovou nabídku. Poznáte, že v táboře něco nehraje a že tu účinkuje magie. Pokud se tomu pokusíte vzdorovat, pouze oddálíte nevyhnutelné. Jakmile kouzlu podlehnete, všichni členové party skončí poražení (s trvalým zraněním) a pouze ten s největší silou vůle zůstane vzhůru a bude muset porazit stín.
– To jak moc na vás budou jednotlivé předměty v táboře účinkovat se odvíjí od společníků, které s sebou máte. Nejvíce dokážou kouzlu vzdorovat mágové ale i tak není možné prohlédnout celý tábor a zůstat při vědomí.
– Skončit v pasti stínu však nemusí být vůbec na škodu. Pokud dokážete stín porazit, získáte legendární prsten!
– Jestliže máte úkolové předměty Kouzelnou vlkodlačí kůži anebo Žalud velkého dubu, iluze stínu povolí a on zaútoči proti celé vaší skupině. Je to vůbec nejlepší varianta jak situaci s tábořištěm vyřešit.

Rýmující dub a praštěný poustevník
– Abyste překročili bariéru v druhé části lesa a mohli vyrazit k ruinám potřebujete les buď udobřit nebo obelhat. V případě udobření musíte spolupracovat s dubem a získat od poustevníka jeho žalud (žalud dubu, samozřejmě 🙂 ). Pokud chcete les obelhat, potřebujete spolupracovat s poustevníkem, zabít dub a přinést mu vlkodlačí kůži. Možná si říkáte, co se stane, když oba zabijete. Ve skutečnosti to není možné, neboť pokud zabijete jednoho, toho druhého už zabít nemůžete.
– Jak dub, tak poustevníka můžete k boji vyprovokovat pouze dokud není vyřešená záležitost s bariérou.

Poustevník
– Šáhlý poustevník je bytost s níž je těžké pořízení. V zásadě lze od něj zísat řadu věcí ale také mu musíte nějaké věci dát. Hovor s poustevníkem probíhá tak, že vám položí otázku. Vy odpovíte a pak se můžete ptát vy. Nesmíte to ale přehnat, protože jakmile poustevníkovi dojdou otázky, odmítne se s vámi dál bavit. Proto choďte přímo k věci a ptejte se v prvé řadě na obchod nebo na hlavní quest (jak překonat bariéru). Obchod ale neprobíhá klasickým způsobem. Poustevníkovi musíte dát věci, které jsou k nalezení po celém lese.
– Existuje 7 předmětů, které poustevníkovi můžete dát
1) Athrasův přívěšek – získáte ho za splnění Athrasova questu s hledáním Danyly
2) Šála – Danilyna šála, kterou potřebujete pro nejlepší ukončení qestu pro Athrase. Pokud se šály zbavíte, stále můžete quest dokončit.
3) Roh hally – pokud přesvědčíte Eloru, aby zabila svoji hallu. Dá vám roh hally a Varathorn vám z něj vyrobí tento přívěšek.
4) Deyganovy boty – pokud okradete zraněného Deygana nebo ho zabijete a prohledáte tělo.
5) Kniha o Ioren – pokud si v rámci questu pro Cammena vyžádáte odměnu a povede se vám quest úspěšně vyřešit (láskou Cammena a Gheyny)
6) Kniha písní – z truhly vedle Zathriana (její vybrání rozčílí elfy)
7) Prsten soumraku – z truhly v opuštěném táboře, kde vládne stín. Prsten je však legendární předmět, navíc součást setu dvou prstenů, takže je velká škoda se ho zbavit.
– Když chcete obchodovat, ujistěte se, že máte některý z těchto předmětů, jinak u poustevníka ztratíte jednu „otázku.“ Také pamatujte, že po překročení bariéry už obchodovat nemůžete!
– A nyní 3 předměty, které poustevník nabízí
1) Žalud – Úkolový předmět pro překročení bariéry způsobem, který nabízí dub. Žalud lze získat i tak, že poustevníka zabijete a vezmete si ho z pařezu.
2) Kniha – přidá záznam do rejstříku – o dvou legendárních prstenech.
3) Helma – unikátní helma
– Pokud chcete Poustevníka vyprovokovat k boji, musíte prohledat jeho pařez. Sice lze poustevníka napadnout i během dialogu, ale pokaždé to skončí neúspěchem, neboť se iluzí dostane pryč.
– Konečně z pařezu lze získat unikátní prsten a další unikátní prsten lze získat z těla poustevníka. Jestliže už jste ale překročili bariéru, poustevníka nevyprovokujete ani prohlédnutím pařezu. Prsten z pařezu si však vzít můžete.

Odměna od Panowen
– Až splníte hlavní quest zajděte do východní části lesa. Překvapí vás elfka Panowen, která vás v závislosti na způsobu zakončení questu může obdarovat unikátním prstenem anebo vás napadnout.
– Pokud jste zabili Tesáka, celá nadšená vám dá prsten rovnou.
– Pokud jste kletbu zlomili, bude se chtít pomstít (i na vás). Jestliže ji přesvědčíte, aby si to rozmyslela, uzná svoji chybu, odejde a dá vám prsten.
– Pokud jste pobili elfy, stále ji můžete přesvědčit, aby odešla a prsten vám věnovala, ale bude to náročnější (snažte se jí vysvětlit, že to Zathrian zradil klan).

 

Breciliánská zřícenina

Tajné dveře
– V první části elfích ruin se nachází trojice zazděných místnosti. Pokud k nim přijdete, všimnete si, že jde o tajné dveře a můžete je odsunout. Všechny tři se nacházejí hned v prvním sále, přičemž dvoje tajné dveře jsou proti sobě na ochozu a ty poslední jsou dole pod schodištěm vlevo.

Nezastavitelná zbroj
– Zatímco v Orzammaru byly k sehnání dva masivní sety unikátních zbrojí, Breciliánský les nabízí jen jeden takový set. Získat ho bude mnohem těžší. Přímo v Breciliánském lese se nacházejí tři náhrobky. Když narušíte jejich auru, zjeví se boss Přízrak (ano, starý známý boss z šesti amuletů 🙂 ) a po jeho boku ještě několik nemrtvých. Z těla každého přízraku získáte jednu část zbroje.
– Poslední část zbroje se nachází přímo v ruinách. V rámci questu s elfím rituálem musíte provézt obřad popsaný na destičce (záznam najdete v deníku). Ve stručnosti…
1) Vezměte ze studánky džbán, naplňte ho vodou a položte na oltář
2) Pomodlete se, prohlédněte si džbán a vypijte jeden doušek.
3) Džbán vezměte z oltáře a zbylou vodu vylijte do studánky.
– Tím se otevře sál s duchem jakési ženy. Zaútočí na vás společně s dvojicí stínů. Z jejího sarkofágu získáte poslední část této parádní zbroje.

9. Specializace – Přízračný bojovník (Mág)

– Bojový mág, tak by se dala specializace vyjádřit. Mág s touto specializací nepotřebuje pro nošení výstroje a výzbroje sílu, nýbrž magií. To znamená, že mág může klidně nosit masivní zbroje a ohánět se obouručákem, má-li dostatečně vysokou magii. Talenty specializace ještě umocní bojové dovednosti, avšak na úkor kouzlení. Mějte na paměti, že používat kouzla nevyžaduje držet v ruce hůl! Mág může kouzlit i s mečem v ruce!
– Schopnost lze získat v elfích ruinách. V jedné z místností se povaluje lahvička. Když ji vezmete a prozkoumáte, získáte ponětí o jakémsi vědomí elfského bojového mága zde uvězněného. Přistupte na jeho návrh a lahvičku položte na oltář. Elf se vám odmění specializací. Pokud však lahvičku rozbijete nebo návrh elfa zamítnete, nezískáte nic.
– Minimálně jeden mág z družiny by se měl stát bojovým mágem a krom hole by měl nosit i meč. Vhodným kandidátem je Wynne, která se svojí magií Stvoření slouží klasicky jako léčitel týmu, ale díky specializaci bude užitečná i v přímém boji.
– Vlastnosti
— Obratnost +2
— Útok +5
Exkluzivní předměty
– Splétač kouzel (meč)

Vyjednávání
– Pokud kývnete na nabídku vlkodlaků vyjednávat s Paní, rovnou vás za ní dovedou a započne důležitý rozhovor s ní. Nicméně i když vyjednávání odmítnete a vlkodlaky pobijete, rozhovor s Paní se uskuteční také a stále bude možné zakončit quest jakoukoli ze tří variant. Jde jen o to, zda si chcete ušetřit jeden souboj, či nikoli.
– Jestliže souhlasíte s vyjednáváním, nezapomeňte se poté vrátit do ruin a prohlédnout místnosti, které jste minuli.

Významný boss 8 – Tesák

– První boss, o kterém mohu s klidným svědomím říci, že je extrémně nebezpečný a je velice pravděpodobné, ba téměř jisté, že ho nebudete schopni udolat na první pokus.
– Paní lesa alias duch, kterého Zathrian upoutal do podoby vlka. Tesák je mocná bestie s vysokou obranou (těžko ho zasáhnout), velkou odolností a schopností strhnout protivníky k zemi a drásat je. Tesák navíc bude bojovat po boku asi osmi běžných vlkodlaků a Bleska (silného vlkodlaka). Tento souboj je vyvrcholením Breciliánské kapitoly v případě, že se hráč postaví na stranu Zathriana.
– Souboj se v každém případě odehraje na stejném místě, ale může k němu dojít dvěma způsoby. Buď rovnou napadnete Paní lesa, nebo nejprve přivoláte Zathrina a napadnete ji společně. Druhá varianta boj významně usnadní, neboť Zathrian je mocný čaroděj (navíc s úrovní bosse) a jeho pomoc je více než užitečná. V každém případě vás však čeká velice, velice náročný souboj.
– Přesila je ohromná, útoky vlkodlaků jsou devastující a jejich schopnost srážet hrdiny k zemi je smrtící a to nemluvím o samotném Tesákovi, který je jen těžko zasažitelným cílem. Souboj bude vyžadovat spoustu léčiva a protože je velice hektický a prudký, mějte u sebe léčivé obklady různých druhů. Mezi používáním stejného druhu obkladu musí uběhnout 5 vteřin a to je pro zuřivou bitvu s Tesákem příliš. Konečně, pojďme na taktiku…
– Mágové a lukostřelci musejí okamžitě z cesty a držet se vzadu. Je-li v týmu Hraničář, vyvolejte spřátelé zvíře. Nemá smysl se zaměřovat na Tesáka – je příliš silný. Místo toho koncentrujte útoky všech hrdinů na 1-2 vlkodlaky najednou. Je třeba aby se početní převaha Tesákovy skupiny rychle snížila, to aby bylo snazší v aréně manévrovat. Jakmile pár vlkodlaků zemře, urychleně zjistětě, kterého hrdinu si Tesák vybral jako cíl, převezměte nad ním kontrolu a utíkejte. Vzadu za kořeny stromů je slepá chodba kam nálákejte Tesáka. Jde o to, aby se ještě víc uvolnilo bojiště a aby Tesák zůstal stranou. Kličkujte, uhýbejte, snažte se Tesáka zpomalit patřičnými talenty a dejte zbytku skupiny čas, aby vyřídil zbylé vlkodlaky. Dávejte pozor především na Hraničáře – jakmile padne, zmizí i jeho zvíře a ztráta dvou bojovníků je velice citelná, dost možná i rozhodující.
– Jestliže máte čaroděje s mocnými plošnými útoky, neváhejte a použijte jej, i když tím dost možná ublížíte i hrdinům. Právě početní převaha vlkodlaků je vaše největší překážka. Pomožte si Hromadnou paralýzou, Bouří, Infernem… prostě čímkoli co dokáže postihnout více nepřátel naráz. Pokud chcete sáhnout do hodně pokročilé taktiky, rozdejde hrdinům masti proti ohni, vyvolejte mágem mastnotu a zapalte ji ohnivým kouzlem.
– Pokud máte po boku Zathriana taktika je obdobná, jen je třeba se vrhat na ty vlkodlaky, kteří Zathriana napadají. On sice vydrží hodně ale pokud padne, je to velká ztráta.
– Pro hráče, kteří doposavad nesplnili žádný hlavní quest je tahle bitva prakticky sebevražda. Dokonce i hráč, který už prošel Orzammarem a má solidní výbavu i vysokou úroveň, bude stát před velice náročnou bitvou.

Významný boss 9 – Zathrian

– Závěrečný boss Breciliánské kapitoly pro ty, kdož se rozhodli kletbu zlomit, navrhnout vlkodlakům likvidaci Dálů anebo zradit Zathriana po společném zabití Tesáka. V podstatě tu máme tři bitvy a každá bude trochu odlišná i jinak obtížná. Předem je dobré vědět, že Zathrian je čaroděj spoléhající především na Prvotní magii, konkrétně mrazivá a elektrická kouzla. Jakožto mág není kdovíjak odolný ale je rozhodně velice nebezpečný. Představíme si jednotlivá střetnutí..
– Pokud chcete kletbu zlomit, Zathrian se postaví proti vám a bude se bránit. Paralyzuje všechny vlkodlaky i Paní lesa, oživí lesouny a povolá stíny. Situace bude problematická, protože bojiště bude okamžitě zapleveleno Zathrianem povolanými poskoky. Snažte se směřovat útok na lesouny nebo stíny. Zathriana si zatím moc nevšímejte, pouze máte-li Hraničáře, vyvolejte zvíře a pošlete ho na něj. Sice si s ním Zathrian poradí ale potrvá to a mezitím budete mít čas zlikvidovat ostatní bestie. Jakmile bude po nich, soustřeďte síly na Zathriana. Talenty způsobující omráčení ho snadno na čas ochromí. Jestliže máte v týmu Templáře, je situace triviální, protože použitím talentu na čistění magie (rušení kouzel) vyrušíte paralýzu vlkodlaků, kteří se zapojí do boje. Proti nim a ještě Tesákovi bude Zathrian takřka bezmocný.
– Jestliže jste po boku Zathriana zabili Tesáka a následně jej zradili, souboj bude odpovídat popisu výše. Až na to, že tu nebude nikdo, kdo by vám mohl pomoci. Jedinou výhodou bude fakt, že Zathrian bude už zraněný, dle toho jak moc byl zraněn v boji s Tesákem. Jenže i vy za sebou budete mít bossfight s Tesákem! Taktika se v tomto případě liší jen pokud je Zathrian silně poraněný. Potom je lepší ho nejprve dorazit a až potom se věnovat lesounům a stínům.
– Třetí možnost je ta, že přesvědčíte vlkodlaky, aby napadli tábor Dálů. Zathrian se vám postaví na okraji tábora. Nebude mít žádné lesouny ani stíny ale na pomoc mu přiběhnout Dálové. Nicméně ani vy nebudete sami – vlkodlaci včetně Bleska a Tesáka budou stát při vás. Celkově vzato budete v přesile. Zathrian je cíl číslo jedna. Chce to ho porazit dřív než se přiženou elfové, aby mu pomohli. Vlkodlaci je zatím budou rozptylovat, takže na porážku samotného Zathriana budete mít dost času. Jakmile padne, zbytek tábora se vyčistí dost možná i bez vaší pomoci. Tohle je jednoznačně nejlehčí způsob zakončení celé dějové linie Breciliánského lesa.

 

 

Tábor

Vyslanec Bufáč
– Po vyřešení Breciliánské dějové linie ze strany vlkodlaků (pobití elfů) budete mít v táboře vlkodlačího vyslance. Narozdíl od ostatních armád nevyžaduje žádné předměty a jeho armáda bude vždy čítat maximálně vybavené vlkodlaky.
– Pokud máte nějakého rypce (v rámci questu v Orzammaru nebo dárek pro Lelianu) můžete ho Bufáčovi dát. On ho sežere, chudáčka, ale jinak se nic nestane. 🙂

Vyslanec Caron
– Po vyřešení Breciliánské dějové linie za stranu elfů (zabití Tesáka / zrušení kletby) budete mít v táboře elfího vyslance.
– Elfové potřebují na vylepšení armády elfí kořeny, hlubohouby, kořeny smrti a kovové úlomky. Všechny tyto věci se dají levně koupit, takže vylepšovat elfskou armádu jde snadno a rychle.

Uthenera
– Po splnění questu promluvte s Lelianou. Zapěje Utheneru – elfí píseň o mrtvých.

 

Náhodná setkání – Ferelden

Obecně
– V lesních oblastech je vysoká pravděpodobnost, že vás potká mnoho nových setkání. Proto není špatné při anebo po splnění hlavního questu cestovat mezi lokacemi této kapitoly přes mapu. Na většinu setkání, která vás čekají byste měli být dobře připraveni.

Klikatá cestička (Nahodilé)
– Narazíte na past připravovanou bandity. Můžete je rovnou napadnout, nebo je obejít zleva a opustit oblast anebo poslouchat jejich rozhovor. Pokud ale budete poslouchat moc dlouho (3x) všimnou si vás a zaútočí. Rozhodně se vyplatí je zabít protože v oblasti je spousta truhel. Ale také tu jsou nastražené pasti a připravené barikády. Proto je dobré s bandity bojovat tím způsobem, že je budete lákat do oblastí, které už znáte.

Temný les (Nahodilé)
– Noční les plný pavouků. Klikatá cestička mezi stromy a balvany vás připlete do cesty několka skupinám pavouků. Nemělo by být těžké se s nimi vypořádat. Hlavně počítejte s tím, že pavoucí se mohou objevit i za vámi.
– Některé kokony s věcmi visí velmi vysoko na zdánlivě nedostupných místech. Dají se ale vysbírat všechny, chce to si jich jen všimnout.

Přechod řeky (Nahodilé)
– Vcelku náročné setkání. Budete přepadeni malou skupinou banditů, přičemž před vámi je kopec a na něm ještě tři lukostřelci. Není se kam ukrýt a cesta na kopec je kryta dvojicí pastí. Můžete zkusit vyslat lotra deaktivovat pasti a rychle zaměstnat lukostřelce nahoře. Lepší ale bude natlačit se pod kopec a nejprve vyřídit nepřátele dole. Lukostřelci budou mít trochu potíže vás zacílit a o to jde především. Nutnosti hojně léčit se ale stejně nevyhnete.

Zohýbaný les (Nahodilé)
– Přepadení skupinou lesounů. Na lesní mýtince jste snadným cílem, proto je nejlepší vběhnout za velký strom a napadat lesouny když se přiblíží.

Zalesněné kopce (Podmíněné)
– Pokud selžete při krádeži anebo i přes varování Lanyy vybrakujete truhlu vedle Zathriana, čeká vás toto setkání. Na otevřeném poli vás ze všech stran napadnou pomstychtiví elfové. Všude kolem vás jsou sklápěcí pasti. A navíc čelíte bossovi Meloře – lotryni s dvojicí palcátů. Tohle je velice náročné setkání, prakticky největší trest jaký můžete kde získat v případě neúspěšné krádeže. Pokud už chcete setkání záměrně vyvolat, udělejte to až v pokročilé fázi hlavního questu.

Skalnatá cesta (Podmíněné)
– Pokud vyřešíte hlavní quest pro-elfským způsobem (likvidace Tesáka / vyléčení kletby) čeká vás toto setkání. Skupinka elfů se zpoza barikád brání přesile zplozenců. Není to vůbec těžké setkání, ostatně zplozenci jsou slabí a až na Křiklouny by neměli činit žádné potíže. Pokud však chcete udržet elfy naživu, bude třeba postupovat rychle a rovnou se vrhnout do bitvy ve snaze zabít hlavně lučištníky zplozenců.

Silnice porostlá stromy (Podmíněné)
– Pokud vyřešíte hlavní quest pro-vlkodlačím způsobem (pobití elfů) čeká vás toto setkání. Skupinka vlkodlaků čelí přesile zplozenců včetně tří zlobrů! Ač se to nezdá, vlkodlaci nejsou zase v tak hrozivé situaci, ačkoli bez pomoci pochopitelně nepřežijí. Jejich problém je ten, že jsou rozdělení a čelí naráz třem skupinkám zplozenců. Základem je nerozdělovat své síly a vrhnout se vždy proti jedné skupince zplozenců. Když je vyřídíte, můžete s vlkodlaky napadnout další a další. Tato taktika pochopitelně nepočítá s tím, že přežijí všichni vlkodlaci, ale toho se snad ani dosáhnout nedá.

Kácení lesů (Podmíněné)
– Po vyřešení hlavního questu (nezávisle na výsledku) vás potká toto setkání. Na lesní mýtině vás ze všech stran zaútočí vlkodlaci. Nejsou moc silní, takže souboj se dá celkem snadno zvládnout. Pomůže nějaký talent na omráčení celé skupiny.