DA1P – (1/3) Šedá tvrz (+ Amaranthine)

Druhé dobrodružství může být samostatnou hrou s novým hrdinou, ale stejně tak můžete importovat svoji postavu z Pramenů a pokračovat druhým velkým příběhem.
Úvodní kapitola vás rovnou vhodí do děje a co víc – rovnou do ostrého boje se zplozenci. Není se čemu divit. Arcidémon padl a je načase přijít s novou hrozbou.
Na Šedou tvrz je dobré se čas od času vracet. Vždy po splnění nějakého hlavního questu se v tvrzi zpřístupní pár nových úkolů. Proto je i tento článek rozdělen na několik částí.

 

Kapitola 1 – Šedá tvrz

Šedá tvrz

Map - Šedá tvrz– Původní sídlo arla Howea, které bylo po jeho zabití předáno Šedým strážcům v důsledku toho, jaká svinstva Howe způsobil. Šedá tvrz je tedy sídlem Strážců ve Fereldenu a to i navzdory existenci původní tvrze na Vojenském vrcholku (viz DLC „Pevnost Strážců“).
– Pevnost se skládá z venkovní mapy střední velikosti. Pevnost má několik bran, silné zdi, kovárnu, podzemí a mnohé další věci. V interiérech je k nalezení především hlavní sál, kde tráví čas další hrdinové (je to obdoba Tábora z Pramenů).
– Při první kapitole se přístupnost tvrze liší od zbytku hry. V první kapitole navštívíte i komnaty a hradby. Později bude možné z interiérů vidět pouze hlavní sál a podzemí pevnosti.

 

Hrdina

1. Import

Hrdina z Pramenů
– V případě importu postavy se vám přenese hrdina s dosaženou úrovní, dosaženými talenty, aktuální výbavou, získanou hotovostí i inventářem. Přenášejí se téměř všechny předměty krom většiny DLC předmětů. Jestliže na sobě máte například zbroj Strážců z DLC Pevnosti strážců, začnete nazí 🙂
– Jestliže je vaše importovaná výbava výrazně slabší než počáteční výbava nového hrdiny v Procitnutí, dostanete adekvátní výzbroj a výstroj v závislosti na vaší postavě. Jen pro příklad – jste bojovník, do Procitnutí vstupujete v chabé kožené zbroji, máte holé ruce a vkládáte talenty do obouručního boje. V takovém případě vám bude automaticky dána masivní plátová zbroj a obouruční meč.
– V případě importu se nabízí ještě jedna významná otázka., kterou si mnoho hráčů nejspíše ani nepoloží. Nicméně pro zajištění zážitku může být zásadní – jak moc import postavy ovlivní hru oproti novému hrdinovi? Rozhodně doporučuji importu využít, nakonec sága Dragon Age je šňůra a když si vytvoříte nového hrdinu, šňůra je přetnuta. Nicméně změna zážitku tu jednoznačně je, protože importovaná postava bude na 99% výrazně kvalitnější než postava nová. Můžete se ale pokusit zažitky trochu vyrovnat zhoršením importované postavy. S talenty, zkušenostmi a penězi nic nenaděláte, ale co předměty? Může být zajímavé všechno zničit a veškerou výbavu (zbraně, věci, přísady, léčiva…) shánět odznovu.


2. Původ – Šedý strážce
(člověk + bojovník / mág / lotr)
(elf + bojovník / mág / lotr)
(trpaslík + bojovník / lotr)

Gerod / Leonie Caron
Elyon / Sidona Andras
Eram / Nika Kader
– Hlavní hrdina je už od počátku Šedý strážce. Původ je jen jeden a odpovídá počátku příběhu v případě importu.

– Jako Šedý strážce začnete na úrovni 18, budete mít 15 zlatých, 2 body specializace a 62 bodů atributů k rozdělení.
– Vaše výbava bude odpovídat třídě. Bojovník má plátovou zbroj, meč, obouruční meč, štít, luk a dýku. Mág má róbu, kapuci, lehké rukavice a boty pro mága, kouzelnou hůl a meč. Lotr má lehkou zbroj, meč, dýku a luk.
– Každá třída začíná s několika slabšími lyriovými lektvary, léčivými obklady, energickými elixíry (novinka Procitnutí!) a granáty. Lotr má navíc pár průměrných pastí.


 

1. Velitelka Šedých strážců

Elissa 2

– V případě importu postavy z Pramenů bude hrdina nachlup stejný, čili nemůžete si pro druhé dobrodružství změnit ani účes.
– Moje importovaná bojovnice Elissa vypadá tedy stejně jako v Pramenech. Pouze jsem ji fotil v jiné zbroji. Tož, musí jít s dobou, ne? 🙂

 

2. Anders

Anders„Jediné, co chci, je pěkná holka, slušné jídlo a právo střílet na blbce blesky.“

– Anders se do týmu přidá už v první kapitole během čištění interiérů tvrze. Po odražení zplozenců můžete Anderse ponechat v týmu anebo ho nechat odvézt templáři. V takovém případě se s ním můžete rozloučit.
– Anders ovládá specializaci Léčitele, což z něj činí velice užitečnou posilu družiny.

Profil
– Mág Anders je věčným bojovníkem proti utlačování mágů Kruhem, respektive Oltářem. Prošel trýzní, naučil se ovládat svoje schopnosti, ale strávit zbytek života ve věži se mu nechce. A tak utíká a utíká… Do týmu se přidá v Šedé tvrzi při čištění zplozenců. Následně může být buď vzat do družiny, nebo poslán s templáři do Kruhu. Po připojení k družině se stane Šedým strážcem, čímž si zajistí větší svobodu.
– Anders se jako hrdina představí i v DA2 a to nezávisle na tom, jestli v Procitnutí zemře 🙂 Jeho přežití nebo spíše oživení bude vysvětleno.
– Anders je specializací Duchovní léčitel, což z něj činí fantastickou podporu, kterou můžeme připodobnit Wynne z Pramenů. Navíc Anderse získáte hned na počátku hry, už v první kapitole. Díky své specializaci by měl být přítomen u většiny výprav. Nicméně je tu drobný zádrhel. Anders totiž není zaměřen na žádnou magickou školu. Má pár talentů v každé škole, takže po stránce boje je sice všestranný ale slabý. To je třeba rychle zvrátit a tak se nabízí otázka do jaké magické školy Anderse směrovat. Vzhledem k povaze Andersovy specializace se nabízí škola Stvoření, která má i další léčivá a pomocná kouzla. Jestliže ale chcete zkusit něco nového (školu Stvoření v Pramenech ovládala Wynne) pak zaměřte Anderse na magii Přízraků.
– Z dalších specializací je Anders horkým kandidátem na Přízračného bojovníka a zbrusu novou specializaci Bojového mága. Přízračný bojovník je již známý (využívá magii tam kde je třeba síla, používá zbraně) no a Bojový mág je s tím úzce spjatý. Díky tomu bude Anders schopen díky silným zbrojím bojovat v centru bitvy a používat účinná kouzla Bojového mága.
– Anders je srandista a cynik. Bere každou situaci s nadhledem. Dokonce i svůj životní problém, tedy touhu po zakázané svobodě se snaží vnímat s nadsázkou a humorem. Anders je tak trochu snílek, místy zbabělec, ale přesto celkem sympaťák. Při jednání s ním to chce ho chápat, chápat jeho touhu po svobodě a kritiku Oltáře.
– Anders má rád hezké a roztomilé dárky. Různé šály, šperky a koťátko 🙂

Krize
– Pokud není tvrz maximálně vylepšená a vy zvolíte Anderse na její obranu, zatímco půjdete chránit Amaranthine, Anders v epilogu zemře! V DA2 se ale stejně objeví živý (jeho oživení se vysvětlí).

Osobní úkol
– Vezměte Anderse do Amaranthine a promluvte s elfkou Namayou. Ukáže se, že Anders hledá své filaktérium, díky kterému jej mohou templáři vystopovat. Zajděte s Andersem do skladiště u trhu, kde padnete do pasti templářů. Žádná filakteria tu nejsou a velitelka templářů chce Anderse zpátky. Postavte se za něj a strhne se boj. Vítězstvím quest končí a Anders bude rád, že jste pomohli.
– Sklad je plný užitečných věcí, takže výprava do něj se vyplatí. Navíc existuje malá šance, že z templářů vypadnou rukavice a boty templářů (případně i zbroj, ale tu už znáte z Pramenů)

Osobní názor
– Anders je navzdory jisté zženštilosti sympaťák. Zdánlivě nemá daleko k Alistairovi, ale ve skutečnosti není tak naivní a ani nemá tendenci si z lidí okolo sebe utahovat (spíš si utahuje sám ze sebe). Anders je svým způsobem jenom chudák, který trpí nespravedlností světa. V mém případě nejoblíbenější hrdina Procitnutí.

 

3. Oghren

Oghren 2– Oghrena potkáte krátce po Andersovi. Stačí ho přijmout do družiny. Přestože se Oghren vrací z Pramenů, žádné předměty se mu neimportovaly a začíná se zbrusu novou výbavou včetně brnění Legie a nové unikátní velesekery.
– Oghren opět ovládá specializaci Zběsilce a opět je veden v boji s obouručními zbraněmi

Profil
– Trpaslík Oghren se z Pramenů vrací a znovu rovnou do družiny hrdinů. Je tak jedním ze tří hrdinů napříč celou ságou, kteří byli členy družiny ve vícero dílech. Oghren je pořád primitivní blb s oplzlými řečmi a zálibou v těch největších alkoholických svinstvech. Od minula se Oghren moc nezměnil.
– Nezávisle na tom, jaké míry oblíbenosti jste u Oghrena dosáhli v Pramenech, bude v Procitnutí začínat opět na nule! Stejně tak, pokud jste ho v Pramenech vyhnali nebo zabili, objeví se v Procitnutí znovu (jeho zabití bude vysvětleno tím, že přežil).
– Úspěšné jednání s Oghrenem se nezměnilo. Stačí tolerovat jeho výstřelky a opilecké žvatlání. Co se dárků týče, tam je to stále stejné – chlast nade vše!
– Oghrenova výzbroj, výstroj ani dovednosti a talenty se do Procitnutí neimportují. To znamená, že Oghren bude jiný než jak ho znáte z Pramenů. Začíná v setu zbroje Legie a s obouruční sekerou. Je veden hlavně do obouručního boje a ovládá spacializaci Zběsilce.

Krize
– Pokud není tvrz maximálně vylepšená a vy zvolíte Oghrena na její obranu, zatímco půjdete chránit Amaranthine, Oghren v epilogu zemře!

Osobní úkol
– Jakmile se Oghrenova oblíbenost trochu zvedne, navštíví ho v tvrzi Felsi, aby mu vynadala, že ji a dítě opustil. Nyní je třeba u Oghrena dosáhnout 75 bodů oblíbenosti, aby si s vámi promluvil o rodině, načež mu dojde, že není rodinný typ a quest skončí. 75 bodů oblíbenosti je ale docela problém, protože pokud máte importovaného hrdinu, potom si hra pamatuje, že jste Oghrenovi už dávali dárky. Navýšení oblíbenosti za dárek se pomalu snižovalo z +10 až na +6 a v Procitnutí to tak pokračuje. To znamená, že za dárky v Procitnutí získáte u Oghrena pravděpodobně jen +6. Musíte se snažit i v otázce hovorů, jinak potřebné oblíbenosti nedosáhnete.

Osobní názor
– Oghren mi byl nesympatický už v Pramenech a v Procitnutí je to ještě větší primitiv a debil. Rozhodně nejméně oblíbená postava datadisku.

 

4. Nathaniel Howe

Nathaniel– Abyste do týmu přijali Nathaniela Howea, musíte za ním zajít do vězení, kde je držen. Můžete ho rovnou vzít mezi Šedé anebo ho nechat jít. Pokud Nathaniela propustíte, čeká vás náhodné setkání, kde se vám přímo nabídne jako rekrut pro Šedé. Stačí ho přijmout.
– Nathaniel je specializací Vrah. To tak trochu skřípe s jeho zaměřením na lukostřelbu. Přesto je ale lepší udělat z Nathaniela mistra lukostřelce, byť jeho specializace zůstane zčásti nevyužita.

Profil
– Nathaniel Howe je syn Rendona Howea. Zatímco jeho fotřík s úsměvem na ksichtu vyvražďoval Couslandy a následně zavíral a mučil své nepřátele v Denerimském sídle, Nathaniel dělal panoše ve Svobodných markách, včetně Kirkwallu. Po návratu Nathaniel zjistil, že jeho domov už není jeho a že rodina Howeů je považována za totální špínu. A tak Nathaniela nenapadlo nic lepšího než se vplížit do tvrze, aby pomstil otce a zabil hlavního hrdinu. Změnil názor a došlo mu, že by bylo lepší si ukrást pár svých věcí, načež byl chycen. Hrdina ho může rovnou přijmout do družiny anebo ho pouze pustit z vězení a nechat jít, přičemž bude následovat setkání, kdy nastane druhá šance vzít Nathaniela do party. Pak pochopitelně existuje i možnost zabití (poprava v cele / zabití v boji během setkání) nicméně tyhle postupy Nathaniela mezi hrdiny nedostanou 🙂
– Nathaniel je lotr, nicmíně fušuje trochu do všeho a kolem a kolem je opravdu dobrý jen v lukostřelbě. Proto ho chce rychle usměrnit na kapsáře a odemykače zámků / pastí. Nathaniel by v ideálním případě měl nahradit Lelianu z Pramenů, čili nedílná ale i schopná součást většiny výprav. Pouze pokud je hrdina sám lotrem, potom kvalita Nathaniela klesne, protože hrdina by měl v tuhle dobu být schopen obstarávat všechny důležité dovednosti (kradení) a talenty (páčení + plížení).
– Specializaci, kterou Nathaniel ovládá je Vrah. Protože ale má tak blízko k lukům, nepřijde jeho specializace zase až tak vhod. Je užitečné udělat z Nathaniela také Hraničáře, případně i Barda.
– Nathaniel je praktický muž. Má rád užitečné věci a také dárky spojené s jeho rodinou.
– Jednání s Nathanielem není moc těžké. On se zprvu jeví jako neuvěřitelná sketa, ale po přijetí do družiny otočí a ukáže se jeho rozumná tvář. Stačí ho příliš neurážet a šetrně mu vysvětlovat, že to jeho otec se provinil, ne celá jeho rodina.

Krize
– Pokud není tvrz maximálně vylepšená a vy zvolíte Nathaniela na její obranu, zatímco půjdete chránit Amaranthine, Nathaniel v epilogu zemře!
– V případě, že Nathaniel zemře, neobjeví se v DA2 (logicky). Pokud přežije, bude mít ve druhém díle svoji roli, ale už ne jako člen družiny.

Osobní úkol – sestra Delilah
– V Šedé tvrzi vás potká bývalý sluha Howeů, která Nathanielovi řekne o jeho sestře z Amaranthine. Zajděte do města a Nathanielovu ségru najdete na trhu. Dají se do řečí, málem si padnou kolem krku a tím quest končí. Jednoduché jako facka!

Osobní názor
– s Howem je to těžké, podobně jako se Zevranem. Ale přesto je Nathaniel o řád lepší, protože jakmile ho přijmete do družiny, začne se chovat mnohem rozuměji a uctivěji. Potíž je v tom, že se neustále snaží vnímat celou rodinu, včetně otce v lepším světle. Co na to říct? Howe je jedna z největších sviní Pramenů. A z pohledu lidského šlechtice (což byl můj původ) jsou jeho činy absolutně neobhajitelné.

Dočasní spojenci

Mhairi
– Bojovnice Mhairi je silná, snaživá a uctivá. Už nějakou dobu slouží u Šedých ale ještě nesložila Přijímání. Bude s vámi od počátku hry zhruba do poloviny první kapitoly (do vyčištění tvrze od zplozenců). Potom přijde na řadu Přijímání, které Mhairi bohužel nepřežije. Nelze tomu zabránit.
– Přestože je Mhairi pouze dočasnou společnicí, může se jí zvyšovat oblíbenost a získává XP. Nicméně vzhledem k její krátké působnosti nikdy nemůže získat bonus za oblíbenost.
– Mhairi skvěle ovládá boj s mečem a štítem. Má specializaci Šampióna.

.

Postřehy

Zoufalí vojáci
– V oblasti tvrze (venku) se nacházejí celkem čtyři vojáci, kteří čelí zplozencům. Když pomůžete vojákům a ochráníte je, přesunou se ke vstupní bráně. Nic z toho nebude, ale pro dobrý pocit…
– U vnitřní brány je ještě jeden voják na nějž útočí zplozenci. Když mu pomůžete, dá vám nový vedlejší quest s hledáním léčivých zásob. Není to nic těžkého, stačí se k zásobám probít, vzít je a vrátit se.
– V interiéru tvrze je několik civilistů, které můžete v rámci questu ochránit před zplozenci. Dejte si záležet, abyste našli a zachránili všechny, jinak quest skončí neúspěchem.

Nabídka Yuriaha – 2. úroveň
– V oblasti tvrze (venku) je kupec, který čelí zplozencům. Ochraňte ho a za odměnu vám později (až bude po všem), váš osobní obchodník Yuriah vylepší svoji nabídku zboží na druhou úroveň. Jinými slovy bude nabízet nové a lepší věcičky (staré věci mu zůstanou také, takže se nebojte – nepřijdete o nic).

Bossové
– V Procitnutí už je bossů mnohem méně, přesněji 26. I to je ale pořádná várka, takže zde budu uvádět opět jen ty nejvýznamnější z nich.

Významný boss 1 – Odumřelý

– První boss hry… a rovnou silný mluvící zplozenec. Odumřelý je Architektův stoupenec, který vedl útok na Šedou tvrz. Útok na tvrz měl být původně snahou o vyjednávání s Šedými. Výsledek každopádně zračí, že Odumřelý je nebezpečná bestie.
– Odumřelý používá meč a štít, přičemž má pár talentů v boji s mečem a štítem. Po svém boku má pár dalších zplozenců, ale nic těžkého.
– Na Odumřelého netřeba vymýšlet nic zvláštního. Je dobré ho zbavit pomocníků a pak zahájit jeho likvidaci celou partou. Pomohou kouzla a talenty schopné vyřadit ho na okamžik z boje (Paralýza, Omráčení…).

Návrat hrdinů – Alistair
– Jestliže se Alistair stal králem, po poražení zplozenců vás navštíví před tvrzí. Dialog nebude mít dlouhého trvání, spíše vás jen zaúkoluje zajištěním arlingu a likvidací zplozenců.
– Jestliže se Alistair králem nestal, navštíví vás královna, tedy Anora. Průběh dialogu bude ale obdobný.
– I v případě, že si Alistair vzal Anoru vás navštíví pouze on.

Spiknutí – 1. část
– Po opětovném návratu do sálu tvrze vám po promluvě s Varelem čeká přísaha vazalů. Někteří z nich se proti vám spikli. V zásadě existují tři varianty. Buď necháte spiklence, aby na vás připravili past, nebo spiknutí předejdete anebo spiklence zavčasu povraždíte. Nejprve je ale třeba spiknutí odhalit (jinak vykročíte mílovými kroky v první fázi zakončení questu). Pokud během uvítání vazalů přesvědčíte své poddané, že jste tu abyste pomohli, můžete si pohovořit s lady Tamrou, která vám chystané spiknutí prozradí. Pokud vazaly nepřesvědčíte, můžete promluvit s Andersem, který vám řekne, co slyšel. Tím začíná quest o spiknutí.
– V druhé fázi je na řadě zvážit své možnosti u Varela. Nabídne vám několik řešení. Pokud se rozhodnete pozvat do tvrze příslušníka z každého rodu a držet je jako rukojmí, předejdete spiknutí rovnou a quest skončí. Také můžete kývnout na Varelův návrh vyhledat chlápka jménem Temný Vlk. Zbylé možnosti (nic nedělat, posílit stráže) vám nepomohou a půjdete vstříc do chystané pasti.
– Pokud jste původem Šedý strážce můžete na přísaze promluvit se sirem Guyem. Ten orlesiánce nenávidí. Pokud ho přesvědčíte, uklidní se. Jinak bude muset být vyveden, načež ho můžete nechat popravit. Pokud Guy přežije a nepodaří se vám ho přesvědčit, přidá se ke spiklencům.

Nabídka Yuriaha – 3. úroveň
– Během přijetí vazalů zahajte u Eddelbrecka nový quest. Je třeba si vybrat koho a co chránit svými vojsky. Jestliže si vyberete chránit obchodní cesty anebo chránit všechno, uděláte první ze tří kroků k tomu, aby se nabídka obchodníka Yuriaha posunula na další úroveň.
– V rámci questu pro madam Woolsey potkáte při náhodném setkání obchodnici Lilith. Pošlete ji do tvrze, čímž splníte druhou podmínku pro novou nabídku u Yuriaha.
– Třetí podmínka souvisí s obchodníkem Armaasem, kterého potkáte až za dlouho, v oblasti Pohyblivého lesa. Stačí ho přesvědčit, aby šel prodávat do tvrze.

1. Specializace – Bojový mág (Mág)

– Mág schopný používat dlouhodobá plošná kouzla, která výrazně zraňují blízké protivníky (elementárním poškození) anebo jim může vysávat zdraví. Bojový mág je do tuhých uzavřených bitev jako dělaný, ale vždy musí být v přímém boji, což ho činí zranitelným. V případě zkombinování Bojového mága se specializací Přízračného bojovníka lze tohle omezení vykompenzovat.
– Manuál na naučení specializace prodává Cera v Šedé tvrzi. Lze ho koupit prakticky na počátku hry.
– Vlastnosti:
— Magie +2
— Regenerace zdraví v boji +0,25

2. Specializace – Stín (Lotr)

– Stín dokáže využívat poloprůhlednou formu díky které může mást protivníky anebo snižovat svoji hrozbu (tedy odlákat nepřátele na jiné hrdiny). Stín je svým způsobem kombinace talentu Plížení se specializací Vraha, kterou je také ideální Stín doplnit.
– Manuál specializace prodává Yuriah v Šedé tvrzi. I tuto specializaci jde sehnat skoro na počátku hry.
– Vlastnosti:
— Obratnost +1
— Útok +5

3. Specializace – Ochránce (Bojovník)

– Ochránce je válečník, který dokáže vylepšovat svým spojencům brnění a obranu. Je to specializace na způsob Šampióna a Barda ale slouží výhradně na podporu spojenců. Ochránce dokáže také obětovat sám sebe, přičemž vytvoří kolem spojenců silný štít zraňující nepřátele.
– Manuál prodává Herren na nádvoří Šedé tvrze. Tedy další specializace, kterou lze snadno odemknout už v první kapitole hry.
– Vlastnosti:
— Kondice +1
— Odolnost přírodě +5

Vylepšení tvrze
– V rámci třech kroků lze vylepšovat tvrz. Rozhodně to nepodceňte, protože vylepšení tvrze má přímý dopad na životy hrdinů.

Vylepšení tvrze – Zajištění podzemí (1/2)
– Seržantka stráží vás vezme do podzemí odkud přišli zplozenci. Až se probijete na konec, najdete zával, který je třeba odklidit. Tím quest prozatím končí.
– V podzemí můžete najít zamčený sál. Ukrývá se v něm mnoho věcí včetně dalšího zamčeného sálu, nicméně klíč seženete až v druhé části podzemí (po odklizení závalu). Druhou možností je nechat Nathaniela aby první dveře vypáčil. Nicméně s druhými už si neporadí a klíč (respektive klíče) na jejich otevření jsou opět až v druhé části podzemí.
– Ve vězení tu jsou drženi vaše stráže. Můžete je pustit jen tak, ale také jim můžete nařídit, aby se nejprve svlékli. Jejich oblečení do inventáře však nezískáte.

Tajné místnosti
– Při průzkumu podzemí nespoléhejte se příliš na mapu. V podzemí je několik tajných místností, které se na mapu nezakreslují.
– První místnost je ve sklípku se sochou Andrasty. Prohlédněte sochu, zatáhněte za pochodeň a odhalíte malou komoru s truhlou plnou kvalitních věcí (léčení, lyriové lektvary…) a unikátním prstenem Brnilem.
– Druhá tajná místnost je sál za druhými zamčenými dveřmi (viz výše). Stačí získat čtyři avvarské klíče (v druhé části podzemí) a otevřít hrobku.

Nemocný mabari
– U vstupu do podzemí je umírající mabari. Pokud má někdo z hrdinu dostatečné Přežívání (3. úroveň) můžete ho utišit a vzít si od něj list, kterým začíná jeden vedlejší quest. Úkolem je najít v podzemí jeho paničku, za které je však ghůl, takže musí být zabita. Nicméně i když Přežívání nemáte, pes zemře a list získáte stejně.

Vylepšení tvrze – Oprava hradeb
– Trpaslík Voldrik shání 80 zlatých na opravdu hradeb. Je to obrovská suma, ale vyplatí se!
– Po zaplacení a splnění alespoň jednoho hlavního questu bude Voldrik požadovat ložisko žuly. Najdete ho v Pohyblivém lese. Tím bude oprava hradeb kompletní.

Vylepšení tvrze – Výzbroj vojáků
– Horký mistr Wade potřebuje na zbraně a zbroje vojáků speciální rudy. Ty se nacházejí v mnoha lokacích.
– První, veridiovou runu najdete v podzemí Šedé tvrze
– Druhá, železná ruda je k nalezení v kapitole Sukovitých vrchů v Kal’Hirolu
– Třetí, silveritovou rudu můžete najít v kapitole Pohyblivého lesa v Silveritovém dole.

Kradení
– I v Procitnutí jsou desítky postav, které lze okrást. Nicméně tentokrát vás v případě neúspěchu nečeká žádný postih.
– V oblasti Šedé tvrze je několik postav (např obchodník Yuriah nebo dva strážní u brány), kteří u sebe mají unikátní rodinný meč. Tenhle meč můžete znát z Pramenů, pokud jste Lidský šlechtic (mohli jste jej získat v Původu).
– Umírající mabari v podzemí u sebe má obojek se zvonkem – dárek pro Anderse. Ten samý dárek lze později koupit i ve městě.

Výkupné
– V rámci questu z dopisů navštívíte doupě únosců na útesu. Pokud únosce rovnou napadnete, zabijí rukojmí a vás čeká pouze poloviční odměna (5 zlatých). Jestliže chete plnou odměnu, musíte trochu lépe vyjednávat. Můžete únosce poslechnout, dát jim 30 zlatých a rukojmí si vzít, ovšem hrdina Fereldenu se sebou přece nenechá takto vyběhnout, no ne?! 🙂
– Můžete únosce přesvědčit, aby vám nejprve předali rukojmí a pak je napadnout. Také lze únosce zastrašit, takže polovina z nich uteče. V obou případech rukojmí přežije.

 

Náhodná setkání

Obecně
– I v Procitnutí dochází k náhodným setkáním, přičemž některá mohou přijít kdykoli, jiná v závislosti na vykonaném činu. Je tu ale přeci jeden rozdíl. Některé nahodilá setkání se mohou opakovat na třech různých mapách neustále, přičemž pokaždé tu bude jiné složení nepřátel.
– Pravděpodobnost nahodilých setkání je u Procitnutí poměrně nízká. Dost možná za celou hru potkáte jen pár setkání.

Howeova cesta (Podmíněné)
– Pokud propustíte z vězení Howea a necháte ho jít, čeká vás setkání u domu u cesty. Howe tu bude buď v civilním oblečení anebo ve své výstroji, která mu byla při pobytu v cele uložena do truhly. Závisí to na tom, co jste mu z truhly vzali, zatímco byl v cele. V každém případě po vás bude Howe chtít, aby se mohl stát Šedým strážcem. Můžete přijmout anebo odmítnout, načež se vás pokusí zabít.

Opuštěný statek (Podmíněné)
– V rámci questu s hledáním obchodníků pro madam Woolsey vás čeká a nemine toto setkání. Skupinka banditů (i se psem) ohrožuje obchodnici. Nemohou ji zabít, protože se hned vrhnou na vás. Nemělo by být těžké je vyřídit.

Statek u cesty (Nahodilé, Opakované)
– Běžné náhodné střetnutí u statku. Může se tu objevit mnoho různých nepřátel, včetně zplozenců, dráčků, démonů a dalších potvor.

Lesní cesta (Nahodilé, Opakované)
– Běžné náhodné střetnutí v lese. Může se tu objevit mnoho různých nepřátel, včetně vlků, lesounů, či elfů.

Cesta kaňonem (Nahodilé, Opakované)
– Běžné náhodné střetnutí v kaňonu. Může se tu objevit mnoho různých nepřátel, včetně nemrtvých, trpaslíků a draků.

Lesní mýtina (Nahodilé)
– Skupinka avvarských bojovníků u pobitého tábora templářů. Bitva by neměla být moc těžká. Avvarů je sice hodně, ale jsou slabí.
– Jeden z templářů u sebe má cenný předmět listiny hledaných. Je tu mimo jiné jméno Anderse a Jowana.

Piráty sužované pobřeží (Nahodilé)
– Dvě skupinky pirátů útočících na vás za dvou stran. Setkání může činit trochu potíže, právě kvůli tomu, že jste sevřeni do kleští. Není od věci zkusit zatlačit na jednu stranu a pak se bránit druhé skupině.

Hořící most (Nahodilé)
– Banda banditů u mostu přes kaňon. Stačí je ostřelovat z jednoho konce mostu a pobít ty, co se rozhodnout přejít. Můžete si pomoct i pastmi.

Sluncem vysušený kámen (Nahodilé)
– Velice vzácné setkání. Kaňon zamořený draky. Není to snadné setkání, ale z těla rytíře získáte unikátní obouručák Dračí cejch, který je proti drakům velice efektivní.


 

Kapitola 2 – Amaranthine

Amaranthine

Map - Amaranthine– Město je plné lidí, což z něj činí ideální místo pro krádeže. Najdou se tu i čtyři obchodníci a řada vedlejších questů. V podstatě se povinná část kapitoly skládá pouze ze třech krátkých questů, kdežto vše ostatní už je nad povinný rámec.
– Skrze některá vrata se dají navštívit i hradby.
– Krom hlavní mapy města nabízí Amaranthine i 5 menších interiérových map.

Začínáme
– Druhá část hry je soustředěná do města Amaranthine. Jedná se o město podstatně menší než byl Denerim, ale přesto se tu najde mnoho obchodníků i questů.
Amaranthine je poslední kapitola v nalajnované části hry. Poté se již tradičně otevře několik na sobě nezávislých hlavních questů, které lze plnit v libovolném pořadí. Čas od času je dobré se do města vrátit kvůli novým questům. Mnoho questů, které naberete v dějištích dalších kapitol se plní zde. Stejně tak mnoho questů společníků se plní v Amaranthine.

Důležitá rozhodnutí

1) Stráže X pašeráci
– Zatímco velitel městských stráží požaduje zlikvidovat pašeráky, kteří do města dostávají nelegální zboží, zástupce pašeráků požaduje omezení vlivu stráží. V obou případech je výsledkem boj a to i s jedním bossem.
– Mějte na paměti, že jakmile některý z questů zahájíte, už nepůjde splnit osobní qest pro Sigrun!

Za stráže!
– Pobijete pár skupinek po městě a poté jejich velitele v doupěti pašeráků
– Z těl pašeráckých mágů můžete získat unikátní Ceremoniářův háv, který je součástí setu, nicméně šance je velmi malá.

Za pašeráky!
– Quest se skládá z několika částí, přičemž celková odměna čítá 45 zlatých + unikátní Sněmovní štít
– Nejprve musíte přesvědčit nebo uplatit barmana, poté pobít skupiny stráží na hradbách a nakonec zabít velitele na vršku pevnosti
– Na tabuli Cechu obchodníků se otevře nový vedlejší quest, což je předpoklad pro vylepšení nabídky zboží Yuriaha v tvrzi.
– Od mrtvého velitele získáte klíče, kterými můžete otevřít uvězněného elfa Jacena. Nabídne se, že pomůže v tvrzi. Během obrany tvrze (jedna z posledních kapitol) bude zajišťovat lukostřelbu, nicméně i když elfa nevezmete, stejnou funkci bude plnit seržantka Maverlies.

 

Postřehy

Doporučená parta
1) Anders
2) Oghren
3) Nathaniel
– Vzhledem k tomu, že zatím máte jen tři hrdiny, je celý tenhle odstaveček bezpředmětný 🙂

Sady questů
– Sety vedlejších questů lze stejně jako v Pramenech nabírat z mnoha zdrojů…
– Sadu questů z osobních dopisů jste mohli najít už v tvrzi. Stačí si tam promluvit strážkyní u vchodu do pevnosti. Jde převážně o bojová střetnutí na vedlejších lokacích světa.
– Cech obchodníků má tabuli v Amaranthine. Další salva questů, která se plní všude po světě.
– Známá Tabule pěvců je i tady v Amaranthine. Stojí vedle kaple a nabízí další úkoly spojené nejčastěji s bojem. Bohužel většina úkolů není nijak finančně odměňována.
– Poslední sada questů je v hospodě. Jde o tabuli Sirotků, kteří nabízejí řadu nebojových questů, za které však nebývá žádná odměna, krom drobné změny oblíbenosti u společníků.

4. Specializace – Duchovní bojovník (Bojovník)

– Bojovník, který využívá duchů z Úniku na svoji vlastní ochranu. Duchovní bojovník je schopen odolávat kouzlům a magii. Jde o specializaci úzce související s Templářem.
– Specializaci ovládá Spravedlnost.
– Manuál prodává Octham na tržišti v Amaranthine.
– Vlastnosti:
— Kondice +1
— Odolnost fyzická +5

5. Specializace – Zvěd Legie (Lotr)

– Mocná specializace výrazně posilující sílu a kondici (o 10 bodů!). Zvěd Legie dokáže odolávat fyzickým i magickým stavům a dokonce může využít svoji výdrž jako zdraví – tedy, že bude namísto zdraví ztrácet nejprve výdrž. Zvěd Legie je velice účinná specializace pro ty, kteří bojují v centru bitev, strhávají na sebe nepřátele anebo čelí bossům.
– Specializaci ovládá Sigrun.
– Manuál prodává Glassric na tržišti v Amaranthine.
– Vlastnosti:
— Obratnost +2
— Způsobené škody +1

6. Specializace – Archivář (Mág)

– Dálský archivář je schopným mágem, který dokáže obětovat možnost pohybu, aby výrazně škodil všem nepřátelům v okolí. Rovněž dokáže nepřátele paralyzovat a učinit je snadným cílem pro ostatní hrdiny. Archivář je tedy sám o sobě zranitelný, ale jako týmový hráč je skvělý do soubojů s velkou přesilou.
– Specializaci ovládá Valenna
– Manuál prodává Henley na tržišti v Amaranthine.
– Vlastnosti:
— Magie +2
— Odolnost mentální +3

Riziko pašeráků
– Jestliže zahájíte anebo splníte quest s řešením pašerácké krize (ať už za stráže, či za pašeráky), nepůjde splnit osobní quest pro vaši budoucí společnici Sigrun. Pravděpodobně jde o bug. Pamatujte na to a nechte si pašeráky až na později.

Nabídka Yuriaha – 4. úroveň
– Abyste dosáhli další úrovně nabídky vašeho obchodníka, musíte splnit všechny questy z tabule cechu obchodníků. To znamená, že za sebou musíte mít kapitolu v Pohyblivém lese a též kapitolu v Černé mokřině. Tuhle nabídku tedy otevřete až v pokročilé fázi hry. To ale není všechno…
– Jeden quest pro cech se odemkne pouze v případě, že v otázce pašeráků, budete stát na jejich straně!

Návrat hrdinů – Wynne
– Před kaplí narazíte na starou známou čarodějku Wynne. Prohodí s vámi pár slov o rostoucí krizi mezi skupinami mágů a zadá nový vedlejší quest.

Spiknutí – 2. část
– Pokud jste se rozhodli rašící spiknutí vyřešit nalezením Temného vlka, najdete ho u zadní brány města. Za 50 zlatých vám později (při opětovném návratu) ukáže novou vedlejší lokaci, kde se spiklenci scházejí. Stačí tam zajít a pobít je, čímž quest skončí.
– Pokud spiklence nepobijete před splněním dvou hlavních questů a návratu do tvrze, bude už pozdě a quest spiknutí dospěje do fáze, kdy vpadnete do pasti.

 

Ostatní

Co dál?
– Oblíbená otázka se po vyřešení Amaranthinu vrací. Hlavní questy se plní ve třech lokalitách a opět je načase volit v jakém pořadí je plnit, tedy pokud nejste příznivci přecházení z jednoho místa na druhé.
Sukovité vrchy jsou vstupní bránou do Kal Hirolu – trpasličího města napojeného na Hluboké cesty. Nemusíte se ale bát dalšího dvacetihodinového podzemního dobrodružství alá Orzammar. Sukovité vrchy jsou podstatně kratší, ačkoli i tak zaberou nějaké 3-4 hodiny. Nabízejí málo postav a questů, zato spoustu soubojů. Doporučuji jimi začít.
Pohyblivý les je celkem rozsáhlá kapitola v níž existují dva velké strašáky. Tím prvním je vcelku vysoká obtížnost. Druhým zádrhelem je, že v polovině questu skončíte uvěznění a tak nejenže se nebudete moci vrátit na mapu světa, ale také budete muset shánět svoji původní výbavu. Drsná kapitola, která by měla přijít na řadu až jako druhá.
Černá mokřina je atmosférická oblast v níž ale opět hrozí nemožnost návratu. Zhruba v polovině kapitoly skončíte v Úniku a opět se nepůjde vrátit. Kapitola navíc obsahuje velice náročné souboje s bossy. Sice se tu nachází také několik atributových vylepšení (známých z Věže Kruhu v Pramenech) ale i tak je kapitola náročná a doporučuji jí plnit až jako poslední.