Adventurista

Svět příběhů

Adventurista

DLC 1 – Kamenný vězeň

Kamenný vězeňOslavované i nenáviděné stahovatelné přídavky neboli DLC… Bioware s nimi nikdy nešetřili a tak není divu, že jejich hry jsou jich plné. Ať už je to Dragon Age nebo sesterská série Mass Effect, stahovatelných přídavků je pro každý díl požehnaně. A přestože cena jednotlivých DLC je neúměrně vysoká (v poměru k obsahu), fanoušci si jistě časem našetří těch pár stovek až tisíc, to aby si mohli hru obohatit všemi přídavky. Krom příběhových DLC se objevují i menší DLC, která nabízejí nové zbraně, či části výbavy. Tady na Adventuristovi se ale budeme věnovat hlavně příběhovým DLC a vůbec prvním přídavkem pro DA je Kamenný vězeň.

Jedná se o DLC rozšiřující základní hru, to znamená, že zatímco se prodíráte příběhem DA, můžete si (téměř) kdykoli udělat odbočku a vrhnout se na novou DLC kapitolu. Kamenný golem přidává nového společníka – kamenného golema s duší trpaslice, Shale. DLC samozřejmě nabízí také nové prostředí s vlastním příběhem a s působivou atmosférou – opuštěnou vesnici Honnleath, kde je plněn hlavní úkol přinášející ve výsledku onoho golema do party. V příběhu dojde i na možnosti volby a dokonce je zde jedna pěkná logická hádanka.
Další přidanou oblastí je pak thaig v Hlubokých cestách, ve kterém se plní osobní quest Shale.

Nejzásadnějším přínosem přídavku je bezesporu samotná postava Shale, která má vlastní strom schopností a je možné ji vybavovat krystaly (brnění + zbraň). Krystalů je několik druhů a o různých kvalitách, no a s těmi lepšími se z golema stává téměř nezničitelný stroj na zabíjení. Shale skutečně patří k nejsilnějším hrdinům a je schopna v závislosti na použitých krystalech čelit prakticky jakékoli situaci. Role tanku Shale krásně vyhovuje, což z ní činí hrdinku, která na sebe dokáže strhnout mnoho nepřátel a dokonce sama zaměstnat, někdy i zabít, slabší bosse. Jinak je Shale jako ostatní společníci, takže je možné s ní vést rozhovory, má mnoho dialogů s ostatními členy party a je možné jí dávat dárky. Dokonce má Shale i vlastní krizi, kdy se může obrátit proti vám a nezbude než ji zabít. Jde zkrátka o postavu, která si v ničem nezadá s ostatními společníky.

Zajímavou perličkou je, že Shale měla být už v původní hře a hráč se k ní měl dostat někde v Rudoskalí. Autoři golema prostě odtrhli od původní hry, vytvořili pro něj novou mapu + příběh a výsledek zpeněžili. Sprosté, leč u DLC byznysu naprosto typické.

Hodnocení: 85%
Herní doba – cca 3h

 

Kapitola 1 – Vesnice Honnleath

Vesnice Honnleath

Map - Honnleath– Malebná vesnička se zborcenou věží. Po útoku zplozenců tu zbyly trosky, nepořádek, mrtvoly a hromady oběšenců… to už tak malebně nezní. Vesnice je malá, ale stále tu je několik skupinek slabších zplozenců.
– Pod vesnicí se táhnou úzké interiérové chodby. I ty jsou obývané zplozenci a opět nijak zvláště silnými.
– Celkem má tato lokace dvě mapy střední velikosti. K obsahu DLC však patří ještě třetí mapa thaigu v Hlubokých cestách a malinká mapa vedlejší lokace..

Začínáme
– Zbrusu nová DLC kapitola je situována do prostřední zničené vesnice obývané zplozenci. Velice pěkná atmosférická kapitolka, které si délkou rozhodně nezadá ani s Rudoskalím, či Ostagarem, ale hraje se moc dobře. Svižná, pestrá, nápaditá. Pokud nespěcháte, rozmýšlíte nad taktikou a užíváte si hru, čekají vás zhruba 3 hodiny.
– DLC kapitoly jsou menšího rázu ale zase bývají zajímavé a originální. Kamenný vězeň nabizí celkem 3 mapy (+1 vedlejší lokaci). Dvě mapy střední velikosti spadají k lokaci Honnleathu, ta třetí je větší mapa thaigu v Hlubokých cestách.
Obtížnost kapitoly je vcelku nízká, přesto doporučuji absolvovat alespoň jeden hlavní quest než se do vesnice vydáte. Pokud si DLC necháváte až nakonec, tedy před finále hry, čeká vás pohodička, kterou může ohrozit snad jen neuvážený postup. Nepřátel není mnoho a  postupovat lze opatrně a s rozmyslem. Přesto kapitolu nepodceňte. To, že na vás nepřátelé moc nestačí, neznamená, že nemůžete padnout. Často dochází k „přepadovým“ situacím, kdy můžete klidně vběhnout mezi skupinu nepřátel a pak se jen divit.

 

11. Shale

Shale– Shale do své party získáte na konci kapitoly, tedy zhruba v polovině obsahu DLC. Jejímu přidání do party se nedá vyhnout.

Profil
– Trpaslice, která v dávných dobách skončila jako zdroj pro golema. Golem zůstal v Hlubokých cestách opuštěný, když ho našel jistý čaroděj Wilhelm. Ten přivedl Shale do Honnleathu a díky hůlce ji ovládal. Při jisté nehodě se Shale povedlo svého pána zabít a od té doby skončila jako socha na návsi. A tady už do příběhu vstupuje hlavní hrdina…
– Přestože je Shale DLC postavou, v ničem si nezadá s ostatními společníky. Třídou je bojovník, nicméně specializací je Golem, což znamená, že krom talentů bojovníka má celkem 16 talentů golema. A jde o talentu vcelku silné a pestré. Krom drtivých útoků zblízka dokáže Shale vrhat kameny na dálku. Navíc dokáže aktivovat ochranné pole kolem sebe, což výrazně pomůže spojencům, kteří v poli bojují. Shale se během aktivního pole nemůže hýbat, ale ostatní hrdinové mají řadu výhod.
– Shale má ráda speciální drahokamy jakožto dárky. Některé tyto drahokamy se nacházejí v oblastech DLC. Jiné se objeví v nabídkách různých obchodníků (hlavně v Orzammaru).
– S Shale je velice těžké pořízení. Je neuvěřitelně cynická ale také sebestředná. S takovým hrdinou je těžké vycházet. Podlézání a vychvalování není zrovna ctnostný způsob jednání, ale pokud chcete zvedat oblíbenost Shale, nemáte na výběr.

Krize
– Krizový moment přichází během Orzammarské kapitoly. Pokud je Shale s vámi a rozhodnete se podpořit Branku proti Caridinovi, Shale na vás zaútočí. Řešením je nechat ji po tu dobu v táboře, nicméně až bude po vše, Shale bude zajímat, co se s Caridinem stalo. Pokud nedokážete volit dostatečně diplomatické odpovdi, Shale může ze skupiny odejít anebo jí alespoň prudce klesne oblíbenost.

Osobní úkol – Vzpomínky
– Po vyřešení údálosti s Caridinem, můžete za Shale zajít a ona se vám svěří, že by ráda znala svůj původ. Pochopitelně musí Shale vaše setkání s Caridinem ustát, což znamená, že ji v tu dobu nesmíte mít v aktivní partě pokud stojíte na straně Branky (napadla by vás) a za druhé, jestliže už stojíte na straně Branky, musíte před Shale obhájit své rozhodnutí v táboře (jinak vás opustí).
– Jakmile máte quest, zajděte s Shale někam do Hlubokých cest. Řekne vám, že si vzpomíná na thaig odkud pochází. Na mapě budete mít novou lokaci Cadashského thaigu. Samotný quest není nijak komplikovaný. Stačí se probojovat až k pamětní tabuli golemů. V cestě stojí hromada hlubolezů a všechny druhy zplozenců včetně bosse zlobra, který je také závěrečnou překážkou DLC.

Osobní názor
– Shale patří k nejužitečnějším hrdinům, ale bohužel je to také hrdina nejodpornější. Cynismus, kterým tahle hrouda oplývá nemusí být nutně špatný, pokud je opodstatněný. Ale Shale je pouze domýšlivé prase, totiž domýšlivý golem u kterého je respekt neznámé slovo. To, že jde o DLC postavu v žádném případě neznamená, že bude X důvodů k tomu si ji zamilovat. Bioware je zvláštní tím, že většina jejich DLC hrdinů (pro Dragon Age i Mass Effect) jsou strašné svině.

Postřehy

Doporučená parta
1) Leliana
2) Mabari
3) Oghren
4) Po získání Shale ji vzít místo Mabariho
– Leliana je jasná volba. V kapitole sice není moc truhel a dokonce vás čeká jen hrstka pastí (hurá), nicméně schopný lotr s lukem se zkrátka hodí. Ve vesnici se totiž ostřelování a boj zdálky přímo nabízí.
– V těsných interiérech už je to horší, ale od toho je tu Oghren (mající navíc ke golemům a vůbec trpasličím vynálezům blízko), no a také Mabari, který je skvělý při napadání a prudkých útocích.

Příručka
– I pro DLC jsem vytvořil přehledovou příručku DA1 – Kamenný vězeň. Má 15 stran, což je víc než jsem čekal.

Kočička
– V momentě, kdy natrefíte na démona touhy v podobě zrzavé kočky, se naskytne řada možností, jak s questem naložit. Můžete kočičku rovnou napadnout. Z jejího těla získáte unikátní opasek a unikátní přilbu (velice mocnou přilbu).
– Také můžete souhlasit s tím, že démon Amelii posedne. Potom musíte vyřešit posunovací skládačku, aby byl démon volný. A pak už jen ohlásíte tatínkovi, jak jste to krásně vyřešili 🙂 Odměnou vám bude unikátní opasek (jako v případě zabití démona).
– Můžete ale také kývnout na návrh démona a zatímco řešíte hádanku, vrátit se za Matthiasem a oznámit mu k čemu došlo. Cestou potkáte pár stínů, ale to není podstatné. Podstatné je, že se Matthias rozběhne k Amelii a až se sem vrátíte, zjistíte, že démon muže posednul. Opět vás čeká odměna v podobě opasku.
– Také můžete souhlasit s tím, že démona osvobodíte, ale že chcete, aby dívku nechal být. V tom případě vyřešíte hádanku, načež si démon domluvu rozmyslí a rozhodne se Amelii posednout. Můžete mu to rozmluvit bojem, ale také si můžete zažádat o odměnu, za kterou démonovi dovolíte dívku posednout. Pouze v tomto případě, získáte unikátní magickou hůl.
– Pokud chcete situaci vyřešit bojem, nemusíte se démona moc obávat. Ač se to nezdá, démon nemá statut bosse, tudíž ho půjde vyřešit celkem snadno. Jediný problém je ten, že si na pomoc povolá démony hněvu, ale i tak je situace vcelku dobře řešitelná.

Krystaly
– Shale jako zbraně a brnění užívá krystaly. Malé krystaly slouží jako zbraně, velké jako brnění. Každý krystal se může vyskytovat v pěti odlišných elementech – krystaly ohnivé, ledové, přírodní, elektrické a duševní. Každý typ krystalu se pak vyskytuje ještě v pěti úrovních kvality. Podtrženo sečteno, existuje celkem 50 kusů různých krystalů!
– Krystaly se nacházejí náhodně v truhlách jako jiné generické předměty. V momentě, kdy DLC nainstalujete, už můžete tu a tam narazit na krystal a to nejen v lokacích, které se vážou k DLC. Možná si říkáte, co dělat když jste si DLC sehnali a nainstalovali v době, kdy je většina světa už prozkoumaná. Kde potom hledat krystaly. Jednak můžete hodně krystalů najít v DLC lokacích. A navíc, trpaslík Garin v Orzammaru bude při každé návštěvě vlastnit různé krystaly. Můžete zajít za ním, zkontrolovat nabídku, opustit Orzammar, zase se vrátit a zjišťovat, jestli se mu na skladě objevil nový krystal, který zrovna sháníte.

Boss 1 – Zlobr šampion

– První a poslední boss DLC. Zlobr se představí v závěru osobního questu Shale a po boku bude mít skupinku Křiklounů. Jinak ale nejde o nic nového pod sluncem, nakonec zlobr se jako boss několikrát představil i v základní hře.
– Jelikož máte Shale, není od věci založit taktiku na ní. Zahajte kamennou auru a držte hrdiny v jejím dosahu. Díky mnoha bonusům dokážete celkem rychle zlikvidovat křiklouny. Zlobr mezitím bude dělat potíže, ale s trochou léčení udržíte celý tým na nohou. Jakmile je po křiklounech, zrušte kamennou auru a nyní sáhněte po talentech na nalákání – navýšení hrozby a podobné. Jde o to, aby se zlobr zaměřil na Shale, protože je s přehledem nejsilnější. Jakmile se zadaří, zbývá zlobra obklíčit zbylými hrdiny a udolat ho. Můžete také přepnout Shale na boj zblízka a rozdávat zdrcující údery.
– Přestože je Shale velice tvrdá, nedokáže se zlobrovi vyrovnat, tak na to pamatujte a nesnažte se sázet jen na ni.
– A konečně, bojujte na otevřeném prostranství před sochou. Vlákat zlobra na můstky je nešikovné z toho důvodu, že ho nebudete schopni obklíčit všemi hrdiny. Nicméně pokud chcete založit taktiku na boji zdálky, může být užitečné couvat před zlobrem zpátky do thaigu.