Battlefield 4 (2013)

A je to tady! První Battlefield, který vyrazil jinou cestou než CoD a povedlo se mu to! Battlefield 4 volně navazuje na předchozí díl ale především se zbavil určité zastaralosti a trapnosti, kterou minulé dva díly měly. Výsledek je vynikající střílečka se zajímavým příběhem, lidsky působícími hrdiny a svižnou akcí. V podstatě je to jako moderní CoD ale s lidskou tváří a ne s partou neohrožených imbecilů a pateticky trapným pojetím války alá Hollywood a jeho výplody.

Hratelnost příjemně oživuje možnost hledat skryté zbraně poschovávané po úrovních a také možnost odemykat další bouchačky za získané body (za zabíjení nepřátel). Akce je svěží díky časté přítomnosti AI řízených kámošů, které lze dokonce nasměrovat na určité cíle. Je to sice chabý způsob ovládání spojenců, nicméně potěší a to tím víc, že konkurenční CoD, které na „one of many“ postavilo svoji značku, žádné takové možnosti nikdy nemělo!

Děsivě ovšem působí ta skutečnost, že hra obsahuje pouhých 7 misí. Naštěstí ale bývají celkem dlouhé a pestré. Dohromady hra zabere cirka sedm hodin a to je na poměry BF série docela slušné.    

Hodnocení – 85%
Délka – cca 7h


 

1. Baku
(Daniel Recker) / Baku, Ázerbájdžán

Bronz – 1500 (CZ-805)
Stříbro – 4000 (UTS-15)
Zlato – 6000 (SVD)

Útočná puška CZ-805

– Česká útočná puška. První zbraň, kterou odemknete za body. Než získáte kulomet MG4 rozhodně ji využijte.
– Doplňky – Kobra (x2), Hybridní optika, Vertikální pažba
– Poškození 24,5-18
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,4s

Brokovnice UTS 15

– Masivní brokovnice s obřím zásobníkem. Škoda, že zrovna v tomhle levelu se moc nehodí, ale za otestování stojí.
– Poškození 180-60
– Munice 15 / 30
– Nabíjení ?

Sniperka SVD-12

– Sniperku odemknete asi až ke konci levelu. Je ideální na vyčištění druhého areálu.
– Poškození 45-38
– Munice 16 / 64
– Nabíjení 2,6s

Jste v potápějícím se autě. Velitel Dunn nemůže ven, je to průser a musíte ho opustit. Nezbývá než vzít revolver a prostřelit sklo.

13:40 minut před touto událostí…
Jste v baráku nějaké školy, máte útočnou pušku SCAR-H (viz BF2) ale bez munice. Projděte chodbami, překonejte překážky. Vyjděte do patra a prozkoumejte první dveře po pravici (které jdou otevřít), uvnitř na nástěnce jsou Psí známky (1/3 – 1/19). V posledních dveřích v chodbě se setkáte s kolegy z týmu Tombstone – medic Pac a velitel Dunn. Je tu bedna, kde doplňte munici a vybavte se.
Tip – Na začátku máte otevřenou jen SCAR-H a sniperku Mk11 Mod 0 (viz BF3).
Venku na ulici je ještě střelec Irčan (poslední člen týmu). Popadněte Mk11 a kryjte ho. Až vyleze do baráku, pokračujte s týmem dál. Vyčistěte halu od nepřátel.
Sběratelská zbraň M39 EMR (1/3 – 1/16) – Vylezte po zřícené části patra. V jedné místnosti v šatní skříňce najdete sniperku z BF3.

Útočná puška AK12

– Standartní útočná puška Ruské armády.
– – Poškození 24,5-18
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,2s

Jděte s týmem dál. Je tam červená místnost se zničenou podlahou ale než skočíte dolů, opatrně skočte okolo díry (nepadejte) a na okenici najdete Psí známky (2/3 – 2/19). Nyní skočte dolů. Najdete bednu výbavy – vezměte si co můžete, tedy C4 (BF2) a granátomet M320 HE (BF3). Pomocí C4 zničte stěnu a vyjděte ven.

Před vámi je velký areál továrny.
Tip – Využívejte dalekohled pro označení nepřátel. Dalekohled znázorní spojence i nepřátele.
Přidá se k vám Hawkinsová s vrtulníkem a spolu vyčistěte areál.
Sběratelská zbraň MG4 (2/3 – 2/16) – V pravé části areálu jsou tři betonové roury za sebou a v jedné je zbraň.

Kulomet MG4

– Mocný kulomet s obřím zásobníkem. Ideální zbraň na ovládnutí zbytku mise.
– Poškození 25-18
– Munice 200 / 200
– Nabíjení ?

Star 1466

– Ruský náklaďák velmi často k vidění jak převáží jednotky vojáků.
– Můžete ho využít pro přepravu vaší skupiny ale není možné z něj střílet. 

VDV Buggy

– Rychlá Ruská bugína s kulometem pro střelce.
– Skvělá pro rychlé akce a výpady na skupiny nepřátel. Je ovšem docela křehká.

Vybijte zbytek nepřátel a prolezte rourou a tunelem do druhého areálu. Tady se od vás oddělí pilotka vrtulníku, protože nepřátelé mají RPG. Opět vyčistěte areál. Až bude větší klid,
Sběratelská zbraň CBJ-MS (3/3 – 3/16) – Vyjděte po pravé žluté konstrukci vedoucí přes areál. V druhé půlce tohoto můstku vede napříč železná konstrukce a na ní (zhruba uprostřed) leží samopal.

Samopal CBJ-MS

– Malý zvláštní samopal s velkým zásobníkem. 
-Poškození 25-12,1
– Munice 51 / 102
– Nabíjení 3,6s

Vybijte zbytek nepřátel a běže do budovy továrny. Výtahem to vemte nahoru, když… zaútočí nepřátelský vrtulník a výtah zničí. Vysypete se ven. Utíkejte s kámoši na střechu a kryjte se. Jenže nepřátelský heli zničí váš evakuační vrtulník a zřítíte se dolů. Vzpamatujete se u trosek vrtulníku pod kterým leží Dunn. Nejprve vrtulník obejděte a pilotní kabiny vemte Psí známky (3/3 – 3/19). Pak pomozte Irčanovi uříznout Dunnovi nohu a naložit ho do vozu.

Autem prorazte bránu a ujíždějte po silnici. Jeďte rychle a zároveň opatrně. Nicméně až pojedete po pobřeží, vrtulník střelí po autě raketu a vy to strhnete dolů do moře. Irčan vám hodí granátomet M320, kterým trefte vrtulník. Skončíte ale ve vodě, viz úvod příběhu… 
Sice vyplavete ale Dunna necháte zemřít.

 

2. Šanghai
(Daniel Recker) / Šanghaj, Čína

Bronz – 3000 (FAMAS – viz BF2)
Stříbro – 7000 (SG553 – viz BF3)
Zlato – 10 000 (Scout Elite)

Sniperka Scout Elite

– Výborná sniperka s obřím poškozením. Pokud se vám podaří ji získat na obranu hotelu, bude to skvělé.
– Poškození 100-36,6
– Munice 6 / 42
– Nabíjení ?

Kapitán Garrison z vaší lodi USS Valkyria vám osvětlí situaci. Generál Chang Wei se snaží po likvidaci svého politického rivala svalit vinu na vás a tomu potřebujete zabránit. Jste v Šanghaji abyste evakuovali VIP z hotelu. Irčan řídí ale vysekáte se než tam dojede. Dál musíte pěšky. V uličce zahněte nejprve doprava a v jedné ze slepých bočních uliček najdete na dveřích Psí známky (1/3 – 4/19). Pac otevře branku.
Tip – Pokud chvíli počkáte než brankou projdete, Pac s Irčanem se začnou bavit o oblíbeném jídle.
Následujte tým přes branku, uličkami až na střechu s výhledem na hotel. Jenže okolí hotelu je plné vojáků. Slezte druhým žebříkem dolů, obejděte nádvoří před hotelem a vejděte dovnitř zprava. Kámoši poběží k výtahu.
Tip – Pokud chvíli počkáte než přivoláte výtah, Pac s Irčanem se začnou bavit o sušenkách štěstí.
Ve výtahu si připravíte zbraně, samopal UMP-45 (BF3) a revolver MP-412 REX

Revolver MP-412 REX

– Jediná pistole ve hře. Revolver je silný ale má pomalé nabíjení a pochopitelně i malý zásobník.
– Poškození 56-28
– Munice 6 / 30
– Nabíjení 3,4s

Nejprve skončíte ve špatném patře, kde vás uvidí pár PLA vojáků. Teprve pak dorazíte do správného. Hned nad dveřmi výtahu jsou Psí známky (2/3 – 5/19). V patře uvidíte procházet vojáky. Zkuste tichou likvidaci, přičemž je užitečné projít prosklenými dveřmi na balkon a obejít bar nahoře.
Sběratelská zbraň QBS-09 (1/2 – 4/16) – V chodbičce vlevo pod schodištěm (naproti proskleným dveřím), které vede nahoru za bar, je u beden v koutě brokovnice.

Brokovnice QBS-09

– Čínská bročka. V podstatě standart. Dobrá na blízko.
– Poškození ?
– Munice 6 / 36
– Nabíjení ?

Vyčistěte s pomocí bročky a revolveru celý bar i patro nad ním. Z těl nepřátel si pak vyhlédněte nové kousky. Dobrá bude bročka Hawk a samopal JS2.

Útočná puška QBZ-95-1

– Klasická čínská útočná puška. Běžná zbraň v rukou PLA.
– Poškození 24,5-18
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,55s 

Brokovnice Hawk 12G

– Běžná čínská brokovnice. Opět častá zbraň v PLA.
– Poškození 215,6-72,8
– Munice 6 / 36
– Nabíjení ?

Samopal JS2

– Malý čínský samopal. Běžně ho používá PLA. Velmi rychlý ale nepřesný.
– Poškození 22,5-13,5
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,15s

Nahoře zkusí Pac otevřít dveře, zatímco vy si z bedny výbavy vezměte Claymory (viz BF Vietnam) a připravte pasti. Za chvíli zaútočí další jednotky! Zlikvidujte vše a případně se zase přezbrojte (bude se hodit útočná puška). Jděte s týmem do pokojů nahoře. Do pokoje VIP vtrhnou vojáci ale exploze je zabije. Váš kontakt Whistler „Kovic“ ze CIA se přestěhoval do sousedního pokoje i s VIP a jeho manželkou.
Tip – Kovic byl jeden z CIA agentů, kteří v BF3 vyslýchali hlavního hrdinu.
Společně pokračujte na střechu. Kovic vám pomůže v boji a společně vyčistěte střechu. Běžte k vrtulníku, jenže VIP někdo postřelí a Kovic odletí bez vás. Udržte pozici za každou cenu a zničte všechny PLA vojáky. Pak jděte zpátky do budovy a výtahem sjeďte do přízemí. Musíte z budovy utéct jinak. Irčan od mrtvoly v přízemí sebere kulomet.
Sběratelská zbraň RFB (2/2 – 5/16) – Mezi nohama sochy v hlavní hale.

Sniperka RFB

– Mocná sniperka s ohromným zásobníkem a variabilními mířidly. Skvělá proti velké přesile.
– Poškození 45-38
– Munice 21 / 84
– Nabíjení 3,2s

Využijte halu a zlikvidujte celé nádvoří před hotelem, včetně posádky vrtulníku. Bude to drsný boj ale nezbytný. Až bude klid, utíkejte přes nádvoří zpátky do uliček.

Na hlavní vás překvapí tank! Zdrhejte do bočních uliček a projděte jimi. Je tu spousta PLA vojáků. Využívejte krytu.
Tip – V jednom místě lze vyjít skrze budovu po schodech až na střechu. Využijte výhodu palebné pozice.
Pokračujte uličkami stále dál až dokud tank nesetřesete. Jen kousek před uličkou vedoucí na hlavní silnici si všimněte brány v průchodu – jsou u ní Psí známky (3/3 – 6/19). Pokračujte na hlavní, kde vás pár civilů pozve do úkrytu. Slíbíte jim pomoc ale venku je opět tank. Utíkejte s týmem přes nadchod do venkovního areálu parku u nábřeží. V budovách v parku jsou bedny zásob, vezměte protitankové miny M15 AT (viz BF1942) a M2 SLAM.

Mina M2 SLAM

– Speciální mina, která poslouží proti pěchotě i vozidlům. Její účinnost na těžkou techniku ale není moc velká.
– Poškození 350
– Munice 6
– Exploze 6m

Využijte obou typů min (hlavně tedy AT) a zničte první tank. Pak ještě druhý, který dorazí vzápětí. Běžte na molo, kde přivoláte loďku a odplujete po řece. Mezitím dojde nad městem k masivnímu EMP a Irčan se rozhodne vzít civilisty na vaši USS Valkyrie.

 

3. Jihočínské moře
(Daniel Recker) / Jihočínské moře

Bronz – 4000 (M4 – viz BF2)
Stříbro – 6000 (MX4)
Zlato – 10 000 (USAS-12 – viz BF BC2)

Samopal MX4

– Slušný samopal, který krásně využijete při čištění interiérů Valkyrie.
– Poškození 22,5-13,5
– Munice 31 / 93
– Nabíjení 3,6s

Probudíte se v kajutě na lodi a kolega vedle vám řekne, že vás sháněl Irčan. Vydejte se chodbou, přičemž v kajutě vpravo (těsně před opraváři) jsou Psí známky (1/3 – 7/19). Projděte chodbami, venkem skrze boční stranu lodi, přes instruktážní místnost a jídelnu až k místu, kde vás potká Pac. Vezměte to přes ošetřovnu, kde se manželka VIP (Hannah) vyptává na jeho zdraví, dále přes hangár až do skladu, kde je Irčan a uprchlíci. Společně pokračujte dál a venku uvidíte zničenou letadlovku USS Titan. Něco se stalo! Běžte na můstek za Garrisonem, a dle rozkazu máte pod velením Kovice Titan prozkoumat. Z bedny si vemte výbavu.
Tip – Je užitečné zvolit samopal a sniperku, třeba JS2 a Scout Elite.
Následujte Kovice ke člunu.

Člun RHIB

– Typický hlídkový člun známý z BF2. Tato verze nemá zbraně a můžete pouze řídit.
– Člun je celkem rychlý a dobře se ovládá. Ideální na projížďku 🙂

Na člunu dojeďte k Titanu a objeďte ho, protože vzadu je díra v trupu kudy proniknete dovnitř. Protáhněte se chodbami. Kovic chce najít průlez G-46.
Sběratelská zbraň P90 (1/3 – 6/16) – Na bednách v místnosti, kterou zkoumá Kovic. Otevřete dveře v chodbičce za nimiž je ten průlez. Skočte dolů a plavte. V momentě kdy budete mít před sebou zavřené dveře se mrkněte vlevo od nich, kde jsou na zdi Psí známky (2/3 – 8/19). O kus dál vylezte z vody. Za strojovnou narazíte na dva topící se vojáky ale nejde jim pomoct. V cílové místnosti vezměte černou skříňku a pokračujte. V lodi jsou PLA a dojde k boji. Vyčistěte chodby až k místu, kde se začne loď trhat. Vymrští vás to na přistávací plochu. Tady je situace vážná. Postřílejte nepřátele, pozor na sjíždějící trosky a stíhačky.
Tip – Zničte červené sudy u stíhaček. Sjedou dolů a mohou rozmáčknout nepřátele.
V levé části vyhledejte díru vedoucí do podpalubí. Můžete zdejší chodby využít a dostat se nepříteli z boku.
Sběratelská zbraň U-100 MK5 (2/3 – 7/16) – V chodbách podpalubí, na konci chodby s výhledem na moře.

Kulomet U-100 MK5

– Solidní kulomet sice s malým zásobníkem ale přesto s velkou silou.
– Poškození 25-18
– Munice 31 / 217
– Nabíjení ?

S kulometem vyčistěte celou plochu. Neměl by to být problém. Pak skočte dolů a vylezte na Čínský člun

Člun DV-15 Interceptor

– Čínský bojový člun. Je rychlý, dobře manévrovatelný a hlavně ozbrojený.
– Člun má 25mm kanón, který poslouží proti námořním i případně vzdušným cílům.
– Druhou zbraní jsou naváděné rakety. Ty dokážou po zaměření a vypálení sledovat cíl, byť proti rychle se pohybujícím terčům nejsou tak účinné.

Během jízdy likvidujte nepřátelské čluny kulometem i raketami. směřujte zpět na USS Valkyrie. U ní je vrtulník, který musíte sestřelit. Pak vyplujte do nákladového prostoru.

Vyčistěte společně s dalšími vojáky sklad a postupujte po schodech vzhůru. Na boku uvidíte přilétat čínské vrtulníky a jeden se pustí do vás. Naštěstí v bedně výbavy opodál jsou raketomety – RPG-7V2 (viz BF Vietnam), Mk 153 SMAW (viz BF3), nové M136 CS a MBT LAW a také dva protiletadlové raketomety FIM-92 Stinger (viz BF3) a nový HVM-II.

Raketomet MBT LAW

– Pokročilý raketomet. Stačí zaměřit cíl a vypálit raketu, která cíl následuje a trefí jej.
– Poškození ?
– Munice 1 / 4
– Nabíjení 2,5s

Raketomet M136 CS (AT4)

– Vylepšená verze raketometu AT4 (viz BF3). Velmi vysoké poškození ale raketa rychle klesá a unesete jen jednu.
– Poškození ?
– Munice 1 / 0
– Nabíjení ?

Raketomet HVM-II

– Pokročilý laserem naváděný raketomet, efektivní proti vzdušné i pozemní technice. Nemá však takovou sílu jako M136 nebo SMAW, takže se vyplatí spíše na vzdušné cíle.
– Poškození ?
– Munice 1 / 1
– Nabíjení ?

Popadněte HVM-II a MBT LAW. Zničte pomocí HMV-II raketometu vrtulník a pokračujte do hangáru. Tady využijte běžný raketomet pro zničení PLA vojáků.
Sběratelská zbraň SPAS-12 (3/3 – 8/16) – V otevřeném vrtulníku Osprey. SPAS-12 znáte už z BC2.
Dojdete na ošetřovnu, kde Hannah holýma rukama vyřídí dva PLA vojáky. Rozhodně není běžnou civilistkou a řekne vám, že VIP nechal Garrison přesunout.
Tip – Hannah se k vám přidá s P90.
Vyjděte na horní palubu, kde se tvrdě válčí.
Tip – Po označení cílů vám v boji pomohou i děla lodi.
Vyčistěte palubu a ve zničeném vrtulníku na zádi (tedy vpravo při východu na palubu) najdete Psí známky (3/3 – 9/19). Na opačném konci si z bedny výbavy doplňte rakety. Pak pomozte Kovicovi uvolnit žebřík nahoru, jenže během šplhání ho trefí vrtulník! Rychle se kryjte a pomocí AA raketometů posílejte dolů útočící vrtulníky. Mezitím likvidujte nové vojáky PLA z výsadků. Tito vojáci mají dokonce kulomet Type 88 LMG (viz BF BC2). Pokoste všechny a až konečně odrazíte útok, běžte ke Kovicovi. Umírá a stačí vám jen dát černou skříňku a varovat vás. Vyšplhejte po žebříku a jděte na můstek. Tady je ještě pár nepřátel ale to už nebude problém. Až bude po všem, ukáže se Garrison a pochválí vaši akci.

 

4. Singapur
(Daniel Recker) / Changi, Singapur

Bronz – 11 000 (SAR-21)
Stříbro – 15 000 (QBB-95)
Zlato – 19 000 (M82A3 – viz BF3)

Útočná puška SAR-21

– Solidní útočná puška. Standartní zbraň vhodná do běžných bojů této mise.
– Poškození 24,5-18
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,4s

Kulomet QBB-95-1

– Lehce upravená verze kulometu Type 88 známého z BF2.
– Poškození 25-18
– Munice 76 / 228
– Nabíjení 4,1s

Garrison vás pověří úkolem proniknout na Singapurské letiště a označit ho, protože jakmile pomine tajfun, PLA je připravena zničit vaši loď. K týmu se přidá Hannah.
Tip – Tohle je velmi dlouhá mise. Snažte se získávat body co nejrychleji, aby vám to stačilo na odměny.
Naskočte do člunu a projeďte s ním k pláži. Do začátku máte útočnou pušku SCAR-H a revolver MP412 REX. Po vystoupení zajistěte pláž, přičemž využijte tanku Abrams v týmu. Na zadní straně nedaleké jachty (směrem k moři) najdete Psí známky (1/3 – 10/19). Pokračujte s tankem na silnici a dále podél ní. Překonejte nadchod plný nepřátel a brzy se dostanete k mostnímu pilíři.
Sběratelská zbraň SCAR-H SV (1/3 – 9/16) – Po lešení na mostním pilíři vylezte do prvního patra, přeskočte velkou mezeru (obtížný skok) a na konci lešení leží zbraň.

Puška SCAR-H SV

– Odstřelovací varianta slavné útočné pušky SCAR.
– poškození 45-38
– Munice 21 / 63
– Nabíjení 2,3s

Posádku tanku těžce zraní takže nezbude než převzít jejich místo.

Tank M4A1 Abrams

– Abrams nemůže chybět ani v tomto díle. Funguje podobně jako v Bad Company 2 a BF3. Je to pořádná hromada oceli s masivním dělem.
– Má kulomet na pěchotu a můžete zapnout i infračervený pohled což se hodí když je okolo mlha nebo kouř.
– Na HUDu tanku máte všechno možné včetně otočení vozidla, rychlosti, typu zbraně i kompasu.

V tanku pokračujte k městu. Zbytek vaší tankové čety ale rychle zničí. V oblasti města před vámi je spousta nepřátelských ZBD-09 a tanků Type 98.
Tip – Některé ZBD-09 jsou volné a můžete je obsadit a použít.

Obrněný transportér ZBD-09

– Čínský obrněný transportér přijde vhod když přijdete o tank Abrams nebo dáte přednost méně těžkopádnému stroji. Je o dost slabší, i když stále dobře vybavený.
– Transportér má kanón určený proti pěchotě a také dělo vystřelující naváděné rakety.

Na počátku města jsou zásoby výbavy s novými kousky, včetně granátometů XM25 a M32 MGL, a raketometů SA-18 IGLA, FGM-172 SRAW (viz BF2) a FGM-148 Javelin (viz BF3). Vezměte si hlavně nové protipěchotní granátomety, protože na těžkou techniku máte přece Abramse!

Granátomet XM25

– Granátomet jehož střely letí téměř po přímce a explodují po dosažení určité vzdálenosti (anebo překážky). Ideální na likvidaci vojáků kteří mají za zády velkou překážku.
– Poškození 35
– Munice 5 / 5
– Nabíjení ?

Granátomet M32 MGL

– Kvalitní granátomet se zásobníkem pro 6 kusů. Skvělý na střílení za překážky nebo proti skupinám nepřátel.
– Poškození ?
– Munice 6 / 12
– Nabíjení ?

Raketomet SA-18 IGLA

– Protiletadlový raketomet s laserovým naváděním. Nevýhodou je, že cíl je třeba neustále držet v zaměřovači, jinak raketa ztratí směr. Nehodí se když jste pod palbou.
– Poškození ?
– Munice 1 / 4
– Nabíjení ?

Pomocí tanku, transportéru a raketometů (vyplatí se M136 CS AT4 na vozidla a M32 MGL na pěchotu), ovládněte ulice města. Nepřátel je hodně, takže šikovně využijte kombinace různých zbraní. Poté vjeďte do garáže ale zátarasy vám překáží v cestě.
Sběratelská zbraň M240B (2/3 – 10/16) – Vyjděte na střechu garáže, přes bedny v rohu skočte na římsu budovy, opatrně budovu obejděte a na straně u moře najdete velice dobře schovaný kulomet.

Kulomet M240B

– Velmi mocný kulomet s vysokým poškozením a vcelku slušnou přesností.
– Poškození 33-21,6
– Munice 100 / 100
– Nabíjení ?

Tlačítkem vedle východu z garáži snižte zátarasy, naskočte do tanku a jeďte dál. Vzápětí zaútočí nepřátelský tank, zničte ho. Projeďte obchodním domem a pokračujte přes park. Park je plný nepřátelské techniky ale to zvládnete. Za parkem zatočte vlevo k budově restaurace u pobřeží. Dál už musíte pěšky.

Vyjděte nahoru po schodech a skočte oknem do budovy. Uvnitř pod barovým pultem jsou Psí známky (2/3 – 11/19). Pomozte Irčanovi odstranit překážku a seskočte ven. Prokličkujte mezi auty na mostě a z autobusu pokropte PLA vojáky na silnici. O kus dál na mostě vás přimáčkne k zábradlí auto! Využijte revolveru MP412 a braňte se útočníkům. Kámoši vám zkusí pomoct ale do mostu vrazí loď zřítíte se do vody.

Doplavete k břehu u odpadního kanálu letiště. Naštěstí jsou všichni v pohodě. Zabijte vojáky u vchodu a vlezte do kanálu. Projděte jím, vyšplhejte po žebříku nahoru a ocitnete se u malého hangáru.
Sběratelská zbraň M16A4 (3/3 – 11/16) – V místnosti vlevo v koutě je spousta papírových beden. Zničte je nějakou výbušninou a v samém rohu u trubky je M16A4 (viz BF Vietnam).
Zaútočte na vojáky v hangáru a pobijte je. Přes patro a tunel projděte do hlavního hangáru. Je obrovský a plný PLA.
Tip – Je užitečné si z beden výbavy vzít granátomet XM25 a případně sniperku M82A3 (za body).
Využijte dobré palebné postavení a zničte PLA. Vylezte na opačnou stranu velkého letadla (přes schody a křídlo) a na dveřích najdete Psí známky (3/3 – 12/19). V druhé půlce zaútočí další jednotky PLA.
Tip – Na můstku na pravé straně hangáru (poblíž vrat), je sniper s novou čínskou sniperkou.

Sniperka FY-JS (CS-LR4)

– Čínská sniperka s velkou silou a přesností. Kvalitní kousek.
– Poškození 100-36,6
– Munice 11 / 44
– Nabíjení 4,8s

Dočistěte zbytek hangáru. Otevřete dveře ven, kde Pac vystřelí světlici aby USS Vakyrie mohla zahájit útok. Naskočíte do VDV bugíny jako kulometčík. Pokropte vojáky co přijíždí v náklaďáku a pak kryjte ústup. Jenže se vysekáte a zajme vás PLA včetně zrádkyně Hannah!

 

5. Kunlunské hory
(Daniel Recker) / Tibet, Čína

Bronz – 5000 (G36C – viz BF3)
Stříbro – 7000 (AUG A3)
Zlato – 11 000 (CZ3-A1)

Útočná puška AUG A3

– Solidní útočná puška. Přijde vhod hlavně na boj v tunelu.
– Poškození 24,5-18
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3,1s

Samopal CZ-3A1

– Český samopal. Kvalitní kousek ale odemknete ho asi až ve venkovní oblasti, kde se sice uplatní ale ne moc.
– Pškození 22,5-13,5s
– Munice 31 / 124
– Nabíjení 3s

Jste ve vězení mláceni a vyslýchání generálem Changem. Irčan, ten vůl, nakonec práskne, že VIP je na Valkyrii. Skončíte v cele s Dimou (agent GRU z BF3), který vám dá nůž a má v plánu útěk. Probourá stěnu z cely a vy ho následujte přes trubky až nahoru. Pokračujte s Dimou k věži v centrální části věznice. Cestou tiše zlikvidujte vojáka a seberte mu bročku Hawk 12G. Naplánujte jak se do věže dostat a zkuste to nenápadně. Ve věži je tlačítko na otevření cel a také samopal JS2. Po otevření cel postřílejte velkou skupinu stráží a proklouzněte ven. O kus dál v jedné místnosti dozorce mlátí Irčana. Pomozte mu a přidá se k vám. V další chodbě (na krabicích tu leží JS2) se podívejte do pravé části chodby kde je jedna cela a v ní Psí známky (1/3 – 13/19). Pokračujte přes chodby plné nepřátel dál. Dostanete se do výtahu, který vás vyveze do garáží.

Tady je konečně bedna zásob, takže se můžete vybavit. Následuje široký dlouhý tunel přecpaný nepřáteli. Využijte horního patra kam se dá přes schody nebo žebřík dostat. V patře, na levé straně (zhruba na úrovní prvního visícího kontejneru u stropu) jsou na rozvodné skříni Psí známky (2/3 – 14/19). Probijte se na konec tunelu k vratům ale zavřou se. Naštěstí vedle je kontrolní místnost. Je tu granátomet M320 HE a Claymory. Zatímco Dima zkusí odemknout vrata, spolu s Irčanem odrazte výsadek z vrtulníků (využijte Claymory). Až bude klid, Dima vrata otevře. Podlezte je. Jenže vás chytí ten hajzl, co vedl výslech. Hannah opět změní stranu, zastřelí ho a přidá se k vám s tím, že je čínská agentka a její VIP „manžel“ je Jin Jié, kterého se Chang snaží zabít. Aby vás na letišti nezabili, snažila se hrát na jejich straně. Otevřete cestu ven kde je… sníh!

Na dohled je lanovka kam se musíte dostat ale v cestě jsou tucty PLA. Zkuste pro začátek tichý postup, protože u mostu je bedna výbavy odkud můžete vzít RPG na zničení vozidla na mostu.
Sběratelská zbraň 338 Recon (1/1 – 12/16) – Na kovovém můstku přímo pod velkým mostem.

Sniperka 338-Recon

– Velmi silná sniperka ovšem opakovací a tedy velmi pomalá.
– Poškození 100-59
– Munice 6 / 42
– Nabíjení ?

Postupujte dál do kopce ale opatrně. Někteří nepřátelé mají granátomet, na věži a konstrukci lanovky jsou snipeři a hrozí další výsadek vrtulníku. Probijte se na vrchol. Tady mrkněte k okraji propasti (pod lanovku) kde na samém okraji betonové plochy jsou Psí známky (3/3 – 15/19). Pak naskočte do lanovky. Po chvíli cesty zaútočí vrtulník, prostřílí lanovku, ta se urve a zřítíte se dolů. Dima bohužel zemře ale ostatní přežijí.

 

6. Tashgar
(Daniel Recker) / Tashgar, Čína

Bronz – 5000 (M416 – viz BF3)
Stříbro – 10 000 (M1014 – viz BF2)
Zlato – 14 000 (QBU-88)

Sniperka QBU-88

– Lehce vylepšená a upravená varianta sniperky Type 88 (z BF2). Bude se hodit při útoku na přehradu.
– poškození 43-34
– Munice 11 / 77
– Nabíjení ?

Po dvou dnech cesty jste konečně dole v údolí. V džípu dojedete k místnímu US velitelství v garáži, kde vás místní velitel Molina pošle do Starého města za major Greenlandovou ale okolí je plné Rusů. Zadem opusťte garáž a překonejte areál kudy projíždí Ruský konvoj (asi desítka vojáků a 1x BMP). Od počátku máte útočnou pušku SCAR-H a revolver MP 412 REX. Rusáci mají po střechách i na ulicích rozmístěné raketomety a u brány Tungusku!

Raketomet 9M133 Kornet

– Statický Ruský raketomet vhodný na ničení nepřátelské těžké techniky.
– Nabíjí velmi pomalu, takže likvidace odolných cílů může být nebezpečně dlouhá.
– Raketomet je často k mání po dobu celé mise.

– Munice 1 / –
– Nabíjení 5s

AA vozidlo 9K22 Tunguska

– Tungusku znáte už z BF2. Tady je vybavená děly Vulcan 3mm určenými proti vzdušným cílům (ale i proti pěchotě).
– Tunguska má i raketové podvěsy užitečné proti lehčí technice typu BVP.

Naplánujte akci a vyčistěte celou oblast.
Sběratelská zbraň A-91 (1/3 – 13/16) – Na střeše malého bílého domku vlevo od brány. Vylezte sem po žebříku nebo skočte ze střechy vysokého modrého domu.

Útočná puška A-91

– Ruská útočná puška. Je přesná, celkem málo kope a poškození je adekvátní.
– Poškození 25-15,4s
– Munice 31 / 124
– Nabíjení ?

Naskočte do Tungusky a projeďte bránou na druhý areál. Máte výhodu vozidla tak ho využijte a vyčistěte oblast. Z těl Rusů můžete získat spoustu zbraní jako kulomet PKP Pecheneg (viz BF3), samopal PP-2000 (viz BF3), brokovnici „Saiga“ S12K (viz BF2) a hlavně novou sniperku SV-98.

Sniperka SV-98

– Ruská odstřelovačka. Výhodou je dálkoměr, který usnadní odhad vzdálenosti cíle.
– Poškození 100-59
– Munice 11 / 44
– Nabíjení 

Pokračujte s vozidlem do dalšího areálu, kterým je park.
Sběratelská zbraň M249 (2/3 – 14/16) – V parku vlevo u vraků aut je kulomet M249 (voz BF2).
Vyčistěte park. Dál ale už musíte pěšky, protože do tunelu se vozidlo nevejde. Projděte tunelem.

Ocitnete se u mostu do Staré čtvrti a Rusové právě útočí. Využijte momentu překvapení a tiše projděte do betonové budovy před vámi. Poslouží jako dobrá střelecká pozice. Na vršku je statický Kornet a raketomet MBT LAW. Zlikvidujte veškerý odpor včetně BVP a pěchoty na mostě.
Sběratelská zbraň AEK-971 (3/3 – 15/16) – Na střeše budovy, vedle pletiva.
Pod budovou je náklaďák s modrou korbou, zničte ji něčím výbušným a na korbě najdete Psí známky (1/2 – 16/19). Překonejte most a vstupné do Starého města. US vojáci vám ukážou cestu za místní krávou, majorem Greenlandovou. Odmítne vám pomoci v návratu na Valkyrii dokud nepomůžete vy jim. Takže jdete na další akci, na sabotáž přehrady. Venku naskočte do transportéru…

Po hodince spánku jste u tunelu u přehrady. Omrkněte situaci a naplánujte útok. Zkuste tichý postup, případně sniperku a odstřelování zdálky. Vyčistěte areál před přehradou. Situaci zkomplikuje vrtulník! Na střeše budovy využijte Kornet (nebo sestřelte střelce vrtulníku). Přes střechu budovy přeskočte bránu (na kontejnery) abyste se dostali na přehradu. Jděte nejprve cestu vlevo k lešení nahoře. Ze střechy budovy skočte na část lešení (zhruba nad výtahem) kde na dřevěné desce jsou Psí známky (2/2 – 17/19). Vyčistěte dolní cestu a výtahem sjeďte dolů. V přehradě začne Hannah pokládat první C4. Projděte chodbou (cestou koste vojáky) a druhou nálož (na konci chodby) položte vy. Dveřmi vyjděte na lešení na boku přehrady. V rouře umístí Irčan třetí nálož C4. Probijte se k okraji přehrady ale opatrně, protože na lešení jste snadno na ráně. U mezery skočte na žebřík a vystoupejte nahoru. Spolu s kolegy rychle přeběhněte přes zelenou desku na zadní lešení.
Tip – Vinou bugu vojáci nahoře mohou desku odpálit granátometem a pak už se přes lešení nedostane. Jediné řešení je nechat se zabít a zkusit to znovu.
Z vrchu zaútočí vojáci. Nemeškejte a odpalte nálože C4. To protrhne přehradu ale strhne vás to dolů.

Jako zázrakem se vzpamatujete dole živí a zdraví. Máte zase útočnou pušku SCAR-H a revolver MP412 REX. Na střeše blízkého baráku vás čeká Greenlandová a slíbí vám návrat na loď. Vezměte si padák a vzhůru do oblak. 

 

7. Suez
(Daniel Recker) / Suezský kanál, Egypt

Bronz – 3000 (870-MCS – viz BF3)
Stříbro – 4000 (ACE 52 CQB)
Zlato – 5000 (PDW-R – viz BF3)

Karabina ACE 52 CQB

– Izraelská puška známá také jako Galil. Výborný kousek ale s malým zásobníkem. Využijte ji hlavně v podpalubí. 
– Poškození 34-20
– Munice 26 / 104
– Nabíjení ?

Vyskočíte z letounu na padáku a doplachtíte na Valkyrii. Už během letu máte granátomet M32 MGL, kterým pročistěte plochu lodi. Po přistání máte opět útočnou pušku SCAR-H a revolver MP 412 REX. Vedle jsou bedny zbraní i výbavy, takže se připravte. Vylezte nahoru a začněte čistit přistávací plochu. Dávejte pozor na snipery a raketometčíky na vršku lodi. Tam je dobré se dostat, abyste měli výhodnou palebnou pozici. Vyčistěte zhruba půlku plochy. Využijte shozeného můstku a přes vrtuli vyskočte na Osprey kde na zadním křídle jsou Psí známky (1/2 – 18/19).
Sběratelská zbraň AK 5C (1/1 – 16/16) – U ohně před Osprey vrtulníkem.

Karabina AK 5C

– Poslední tajná zbraň je švédská karabina. Je to sice slabší ale zato přesná útočná puška.
– Poškození 25-15,4
– Munice 31 / 124
– Nabíjení ?

Pokračujte na příď, kde zaútočí vrtulník. Rychle z bedny zásob vezměte nějaký AA raketomet (ideálně SA-18 IGLA) a zničte ho. Až bude klid, následujte tým přes boční můstky do podpalubí.

Projděte chodbami a za jedněmi dveřmi vás překvapí Pac! Přežil to! Následujte ho přes jídelnu a kuchyni (pozor na PLA) až na ošetřovnu. Tady je Jin Jié a Garrison. Za plentou vpravo na lůžku jsou Psí známky (2/2 – 19/19). Jin Jié hodlá dostat PLA na svoji stranu tím, že se jim ukáže a dá najevo, že Chang zradil. Otevřete dveře a dovnitř vtrhnou vojáci PLA. Jin Jié je skutečně uklidní a složí zbraně.

Jenže Chang začne střílet na Valkyrii ze své lodi. Pokračujte s týmem k doku a naskočte do člunu (Pac zůstane na lodi). Irčan se chopí kulometu a vy projeďte průplavem k vlajkové lodi Changa. Umístíte na trup C4 a pak vystřelte kotvu vzhůru, abyste se vytáhli po laně a vyhnuli explozi. Jenže odpalovač se zasekl. Hannah s Irčanem vás požádají o další C4 s tím, že půjdou dolů a odpálí se taky. Musíte rozhodnout…
1) Dáte C4 Irčanovi. Půjde dolů, nastraží C4, vy ji odpalte a exploze zničí Changovu loď. Irčan zemře. Získáte speciální Psí známku Irčana (1/3).
2) Dáte C4 Hannah. Půjde dolů, nastraží C4, vy ji odpalte a exploze zničí Changovu loď. Hannah zemře. Získáte speciální Psí známku Hannah (2/3).
3) Nedáte C4 nikomu (počkáte). Chang zničí USS Valkyrii. Jin Jié, Garrison, Pac a další zemřou. Získáte speciální Psí známku Paca (3/3).