Sherlock Holmes 5 – vs. Jack Rozparovač

Článek napsal fanoušek lordan95

Baker Street

Sherlock Holmes vs. Jack Rozparovač je adventura od francouzské vývojářské společnosti Frogwares a je již pátým titulem se Sherlockem Holmesem v hlavní roli od této firmy. Vyšla v květnu 2009. Hra se odehrává v londýnské čtvrti Whitechapel roku 1888, kde v té době řádil Jack Rozparovač. V roli Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona vyšetřuje, kdo za sérií vražd stojí. Hra nabízí kromě klasického „adventurního“ third – person pohledu i pohled z vlastních očí.

Příběh
Hra se odehrává v prostředí pozdě viktoriánské Anglie, kdy byla britská říše na svém vrcholu. Její bohatství však hyzdilo množství chudých bydlících v chudých čtvrtí. Tou nejznámější byl Whitechapel v londýnském East Endu. Žilo zde množství bezdomovců, alkoholiků, prostitutek a také velká komunita Židů, která se často stávala cílem antisemitských útoků. Jako by toho nebylo málo, na podzim roku 1888 zde také řádil známý sériový vrah Jack Rozparovač. Je na Sherlocku Holmesovi, aby nebezpečného šílence polapil.

Hraní
Jak už bylo naznačeno, hráč si může vybrat, zda hru bude hrát v klasickém third – person pohledu či si zvolí first – person pohled. Oba hrdinové pokaždé prozkoumají místo činu – provedou rekonstrukci vrahových mordů, sesbírají potřebné důkazy pro jeho usvědčení a učiní potřebné závěry. Jak známo, většinu případů Holmes řešil doma na Baker Street 221B. Nejinak tomu bude i zde. Na šarlatově vytapetované stěně naleznete známý vlastenecký nápis V. R. vystřílený pistolí, Holmesovy housle leží v pouzdru na prostorném chaise longue a na krbu, ve kterém příjemně praská dřevo spatříte portrét Charlese George Gordona, anglického důstojníka zavražděného v Súdánu během Mahdího povstání. Do toho všeho příjemně hraje melodie od Petra Iljiče Čajkovského.

V průběhu hraní prozkoumáte velké množství lokací, ať už whitechapelské obchody či krčmy nebo samotná místa činu. Vše je provázeno temnou atmosférou – nejenže se hra povětšinou odehrává v noci, ale i ve dne je ve čtvrti šero a již tak pochmurnou atmosféru korunuje lezavá mlha. Whitechapel je velice živá čtvrť. Na ulici stojí prodavači květin, lidé si spolu povídají a vousatý flašinetář vyhrává melodie připomínající dětská léta. Po hlavní ulici občas projede kočár a místní prostitutky se vás budou snažit nalákat na nějaké „tiché místečko“. Ačkoli je ve hře množství postav narazíte během hraní jen na něco přes 10 skinů. Tak se vám taky stane, že prostitutka, která z vás předtím chtěla vymámit peníze, se před vámi zjeví znova. Sice většinou v jiném oblečení, ale tělo zůstává stejné.

Postupem hry získáte různé předměty – ve vašem inventáři se tak může objevit i kočka, a také dokumenty. Sem patří soudobý tisk, dopisy od Jacka Rozparovače, staré fotografie a jiné další, které vás nejen posunou dále v ději, ale také vás blíže seznámí s prostředím Londýna konce 19. století.

Přijetí hry
Ve světě hra přijala směsici pozitivních recenzí od kritiků, ale jeho mechanika a hratelnost byly těžce kritizovány. Recenzentům se především nelíbil způsob sbírání stop ve hře.

Moje hodnocení
Musím říct, že tato adventura je moje nejoblíbenější. Nejenom, že hlavním hrdinou je můj oblíbený hrdina – Sherlock Holmes (Trocha jeho dedukce, by se někdy hodila i nám „obyčejným smrtelníkům“), ale také se odehrává v pozdní viktoriánské době, která je pro mnoho hráčů velmi atraktivní. Kladem hry jsou také zajímavé dialogy, někdy i celkem vtipné. Tak například, když detektiv na konci hry úspěšně rozluští kdo je vrahem a zjistí, že kdyby vyzradil jeho tajemství rozpoutá se vlna násilí za okolností, které nechci prozrazovat, řekne Watsonovi, aby místo o Jacku Rozparovači napsal knihu o psu baskervillském. Dále mě fascinovali lokace. Jsou velice realistické a např. hostinec Vosí hnízdo (v originále Wasp´s Nest) na vás dýchne starou atmosférou. Do takové hospodě byste rádi zašli na teplé anglické pivo a na příjemný rozhovor s proprsenou zrzavovlasou barmankou.

Za jediný zápor hry tak musím označit skiny postav. Hře by neuškodilo, kdyby v ní „účinkovalo“ větší množství originálních NPC postav. Grafické zpracování hry je sice trochu zastaralé, mimiku postavy téměř postrádají, ale to už je jen hledání hnid v již tak dokonalé hře.

Mě nezbývá nic jiného než hru všem vřele doporučit. Myslím si, že se Frogwares v tomto ohledu překonali a tato je hra je dosavadní vrchol jejich tvorby. Hra je určená nejen pro hráče adventur, ale i pro milovníky Sherlocka Holmese. Na své si přijdou i konspirační teoretici v případu Jacka Rozparovače. Mimo téma musím říct, že mým názorem, kdo je ve skutečnosti Jack Rozparovač, to sice nepohlo, ale teorie, které se hra drží je zajisté také velice zajímavá a přináší i množství zajímavých argumentů.

Hry hodnotím vždy procentuálně a ode mě tato hra dostává 95 %. Tudíž je má recenze u konce. Jak prosté, drahý Watsone!


 

Postavy

Sherlock Holmes
Tuto literární postavu není třeba představovat. Jen pro zajímavost – poprvé se objevil roku 1887 v knize s názvem Studie v šarlatové. Podle vědeckého bádání se narodil 6. ledna 1854, tudíž je mu 160 let. Není to tedy žádný mladík. V této počítačové hře Holmes spolu s dr. Watsonem vyšetřuje případ Jacka Rozparovače roku 1888. V tomto případu mu tedy je 34 let.

 

John Watson
Neméně známá postava. Celým jménem John Hamish Watson. Bývalý voják, který se zůčastnil bojů v Afghánistánu. Nyní úspěšný lékařský praktikant. Podle vědců se Watson narodil 7. srpna 1852, ve hře mu je tedy 36 let.

 

Frederick Abberline
1843 – 1929. Skutečná historická postava, jako většina postav v této hře. Byl šéf inspektorem Londýnské metropolitní policie a nejznámějším vyšetřovatelem v případu Jack Rozparovač. Ve hře je trošku namyšlený. Myslí si, že případ rozlouskne sám a proto odmítá Holmesovi pomoci.

Finley
Majitel penzionu ve Whitechapelu. Většinou ho naleznete jak zametá před budovou. Pro Holmese s Watsonem je užitečným informátorem. Jeho penzion obývá dr. Francis Tumblety – jeden z podezřelých.

 

Tom Bulling
Londýnský pisálek. Vymyslel identitu Jacka Rozparovače pro zvíšení zisku jeho novin. Pendluje mezi Hlavní tiskovou agenturou v Londýně a hostincem Vosí hnízdo.

Dr. Gibbons
Doktor pracující na místní klinice. Většinou ho navštěvuje doktor Watson. Gibbons mu často pomáhá.

Bella Poolman
Majitelka místního nevěstince.


 

Podezřelí

Teorie, které předkládá hra ve věci identity Jacka Rozparovače, obsahuje jak reálné tak i fiktivní, pro hru vytvořené, podezřelé.

Abraham Solomonovič
Fiktivní postava. Majitel obchodu se zvířaty a bratr Izák Solomonoviče, majitele ševcovství. Svědčí pro něj fakt, že je pravák, je chudý, byl řezníkem a měl spory s židovskou komunitou.

James Hardiman
Fiktivní postava. Majitel jatek. Stejně jako Abraham je pravák a chudý člověk. Pracoval také jako řezník. Navíc se setkal se syfilidou a nosí pracovní oblečení.

Walter Sickert
1860 – 1942. Anglický malíř původem z Mnichova a člen postimpresionistické skupiny malířů Camden Town. Častý návštěvník whitechapelských bordelů. Ve hře pro něj svědčí jen to, že je pravák, ale ve skutečnosti byl podezříván kvůli jeho obrazům, na kterých byly zachyceny výjevy velice podobné vraždám Jacka Rozparovače. Podezříván však byl až dlouho po událostech ve Whitechapelu a je velice nepravděpodobné, že on je Jack Rozparovač.

Dr. Francis Tumblety
1833 – 1903. Americký lékař původem z Irska. Ve hře je prezentován jako pravák a muž velké fyzické síly, který ve svém pokoji v penzionu pro chudé skladuje lidské orgány a který udržuje korespondenci s mužem, která prokazuje jeho homosexualitu. V reálu figuruje mezi hlavními podezřelými (na seriozní stránce casebook.org dokonce druhý nejvíce podezřívaný).

Jacob Levy
1856 – 1891. Židovský řezník narozený v Aldgate. Ve hře je právě on Jackem Rozparovačem. Tvůrci hry to vysvětlují tím, že je pravák a řezník z chudé rodiny, má velkou fyzickou sílu a je 5,3 stopy vysoký (přibližně 161 cm). Dále má blond vlasy a knír. Žije v Aldgate a nosí pracovní oblečení. Setkal se také se syfilisem a měl konflikt s místními Židy. O reálném Jacobu Levym se toho moc neví, ani nikde nelze najít jeho podobiznu. Strávil krátký čas v blázinci. Následně začal provozovat řeznictví na Middlesex Street. Zvláštní je, že když byl podruhé hospitalizován v blázinci, tvrdil, že slyší v hlavě hlasy a pokud ho někdo nezastaví, někomu ublíží. Trpěl nespavostí a v noci se toulal po ulicích. Trpěl také syfilidou (pokročilé stádium) na kterou v onom blázinci zemřel. Sherlock Holmes ho nechá ve hře jít, neboť prozíravě tuší, že jeho zadržení by způsobilo všeobecnou nenávist vůči Židům. Navíc měl Jacob rodinu. Více o Jacobu Levym a dalších podezřeelých lze na jít na českých stránkách http://www.jack-the-ripper.estranky.cz.


 

Závěry

Následující výčet informací jsou závěry Sherlocka Holmese při pátrání po Jacku Rozparovači. Ve většině bodů se shodují s historickými reáliemi.

* Jack Rozparovač je silný muž (velká fyzická síla)

* odvrátil pozornost svých obětí těsně před tím, než na ně zaútočil

* bezcitný a pořádkumilovný

* vyzná se v anatomii (je nebo kdysi byl řezníkem)

* odejmul vnitřní orgány obětí, když k tomu měl příležitost

* chtěl prověřit zdravotní stav svých obětí

* Jack je pravák

* je chudý

* má nevyřízené účty s židovskou komunitou

* snažil se vytvořit na svých posledních obětech dojem působení syfilisu (potýkal se se syfilidou)


 

Lokace

Baker Street 221b

Baker Street

Bydliště Sherlock Holmese a dr. Watsona netřeba nějak sáhodlouze představovat. Ulice Baker Street se nachází v londýnské čtvrti Marylebone. V Holmesově době byla rezidencí boháčů.

 

Holmesův pokoj

Holmesuv pokoj

 

Watsonův pokoj

Watsonuv pokoj

 

Whitechapel

Chudá čtvrť a místo mnoha továren a dalších podniků. Byla pojmenována po kapli sv. Marie, která e tu nachází. V současnosti ji obývá jen 14 tisíc obyvatel z celkového počtu 8 milionů Londýňanů. Ve hře zavítáte např. na místní polcejní stanici, penzionu pro chudé, hostince Vosí Hnízdo (v originále Wasp´s Nest) či místního nevěstince. Důležitými lokacemi v této oblasti je také klinika spravovaná dr. Gibbonsem a podniky bratří Solomonovičů (obchod se zvířaty a ševcovství).

 

Policejní stanice

Policejni stanice Whitechapel

 

Penzion pro chudé

Penzion pro chude

 

Aldgate Ward

Podle teorie ve hře se zde nachází bydliště Jacka Rozparovače. Je to brána spojující londýnské City a Whitechapel.

 

Barnesovo knihkupectví

Barnesovo knihkupectvi

Staré knihkupectví nacházející se v sousedství Baker Street. Jeho majitel se jmenuje Barnes (zjevný odkaz na světoznámé knihkupectví Barnes & Noble). Holmes zde zakoupí fiktivní knihu Encyclopedia Spartaca, kvůli druhům parfémů a zároveň pomůže knihkupci s uspořádáním knihkupectví.

 

Hlavní tisková agentura CNA (Central News Agency)

Hlavni tiskova agentura

Nachází se na Fleet Street a byla založena roku 1863. Pracuje zde novinář Tom Bulling. Byl zde publikován dopis Jacka Rozparovače „Drahý šéfe“. Podle tohoto dopisu dostal Jack Rozparovač své jméno. S tímto dopisem přišel jistý Thomas John Bulling, který tvrdil, že tento dopis obdržel.

 

Londýnská nemocnice

Na tuto nemocnici postavenou roku 1740 zavítá Watson 12. září 1888 a setká se tu se svým přítelem Andrewem. Najde tu důležité informace o Jacku Rozparovači.

1 komentář u „Sherlock Holmes 5 – vs. Jack Rozparovač

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.