Resident Evil 8 – Shadows of Rose

DLC 5 (27. 10. 2022) – Winter’s Expansion

– Příběhové DLC s Rose jako hlavní hrdinkou. Ta se v dospělosti vrací zpět do prostor vesnice skrze pozůstatky Megamycete..

 

Hrad (Dimitrescu)

Jste Rose, v parku se sejdete s jedním z Chrisových lidí (K) a ten vás vezme do laboratoře a ukáže zbytek Megamycete. Podle výzkumu Mirandy obsahuje přístup do sítě Plísně a někde tam má být Očistný krystal, který by mohl tlumit vaše schopnosti. Vstoupíte tam. V laboratoři na stěně je Teorém o Megamycete (1/19), že propojuje veškerou Plíseň. Za dveřmi je hradní podzemí. Projděte chodbami. Ze zamčené cely uslyšíte něčí hlas. Sejděte na ošetřovnu. Na stole je Jak uchovat králíky (2/19) o lovu králíčků. Na polici vezměte klíč od cely, vraťte se zpět a odemkněte celu. Pohltí vás tekutina ale zachrání vás další Rose! Okolí se začne zaplňovat tekutou hmotou.
Tip – Hmota dokáže být i na zemi a tvořit nebezpečnou oblast. Delší pobyt v ní vás pohltí.
Následujte Rose na ošetřovnu a prolezte tunelem do bloku cel. Cely jsou plné dalších Rose. Panelu na ovládání mříže chybí klika. Prolezte dírou a projděte skrze zadní cely. U hromady harampádí vezměte rukojeť spínače a cestou se vraťte k celám. Jenže druhou Rose pohltí bytosti.
Tip – Face Eater je ohavná bytost, která pohlcuje a vysává tváře. Jsou naštěstí velmi pomalí.
Vložte rukojeť do panelu, zatáhněte a až se mříž otevře, proběhněte. Utečte skrze chodby, zatímco vám kdosi ukazuje cestu a vystoupejte nahoru.

Ve světnici jste v bezpečí a podivný průvodce, jež si vybere jméno Michael, s vámi začne komunikovat přes nápisy. V pokoji je psací stroj a za dvojitými dveřmi je Tekutá prázdnota (3/19) o černé tekutině pohlcující kořist. Projděte dveřmi do předsíně. V hlavní hale maskovaný Vévoda nechává pohltit jednoho ze svých králíků (Rose) a pak zahlédne vás. Rychle utečte před monstry až ke vstupní hale do hradu ale východ u brány zaplní tekutina. Michael vám zhmotní pistoli LEMI.

LEMI

– Upravená LEMI. Slabá ale užitečná.
– Poškození: 100
– Kadence: 0,6
– Rychlost nabíjení: 2,7
– Kapacita: 10
+ Velkokapacitní zásobník (+6)

+ Kompenzátor zpětného rázu zvyšuje poškození (+26)

Běžte do hlavní haly, která už je prázdná. V hale je psací stroj a hledaný krystal, který ale vyžaduje tři masky pro odemčení. Projděte přes jídelnu do kuchyně a v bedně na stole seberte štípačky
Tip – Po návratu do jídelny vám Michael zhmotní munici.
Přeštípněte řetěz dveří v jídelně a vyjděte na nádvoří. První maska je na soše uprostřed ale je vysoko. Pokračujte do severního křídla. V patře na stole je Pokusil jsem se některé věci zkombinovat (4/19) o výrobě léčení a munice. 
Výroba – Nalezením surovin se otevře možnost je využívat pro výrobu.
1x bylina + 1x chemikálie = Léčivý roztok
1x chemikálie + 1x střelný prach = Munice pistole (8)
Projděte přes knihovnu (pozor na Face Eatery) a čekárnu až do ateliéru. Vylezte nahoru, shoďte žebřík a překonejte tekutou podlahu. Tajná chodba vede na půdu. V dílně je psací stroj, na stole je O narušení mutamycete (5/19), že skořápky (sklerocia) lze zničit, což zničí na ně napojenou plíseň a hlavně RW varianta – nádoba 1.
Tip – Nádoba 1 vám umožní ničit skořápky sklerocia a tím zpřístupňovat v plísni zaseklé předměty a cesty.
Vraťte se zpět (cestou ničte skořápky). V čekárně před ateliérem zničte sklerociu a v kufru najdete LEMI – Velkokapacitní zásobník. Přes knihovnu se vraťte na nádvoří.
Tip – Na nádvoří u mrtvé Rose je fotka druhé masky a vzkaz, že je třeba najít klíč.
Zničte sklerociu na soše a seberte bronzovou masku.

Vraťte se do hradu.
Tip – Po návratu do jídelny vám Michael zhmotní léčení.
Tip – Zničte skořápku blokující sklad u vstupní haly. Uvnitř jsou zásoby.
V salonu v předsíni na stole je Deník maskovaného Vévody (6/19), kde si stěžuje, že neví nic o sobě ani jak vzniknul. Uvolněte cestu z hlavní haly do patra. Nad schody je ručně kreslená mapa s pozicí klíče v šatně. Uvolněte dveře do pravého křídla ale překvapí vás velké monstrum.
Tip – Kat je velká bestie s mnoha tvářemi a velkou palicí. Běžnými zbraněmi nejde zničit, pouze ochromit.
Rychle utečte dál do přijímacího pokoje. Za vámi se zavře mříž a jste v bezpečí. Skrze krb prolezte do zbrojnice, kde je RW varianta – nádoba 2.
Tip – Nádoba 2 vám dá 3 body energie a umožňuje dočasně ochromit nepřátele a znemožnit jim pohyb. Schopnost stojí 1 bod energie.
Sejděte zpět do sálu, kde Michael zhmotní snítku bílé šalvěje.
Energie – Konzumace šalvěje obnoví energii pro schopnosti.
Šalvěj = Obnoví 2 body energie
Svazek šalvěje = Obnoví všechny body energie
Projděte do šatny, kde je monokulární klíč a O narušení pohybu (7/19), že lze narušit pohyb plísně. Vraťte se do přízemí a klíčem (mono) odemkněte schránku v salonku (LEMI – Kompenzátor). Na nádvoří odemkněte klíčem (mono) jižní křídlo. Na stole v patře je Galerie zoufalství (8/19) o tělech mrtvých Rose vložených do rámů. V síni Očisty jsou čtyři sochy mrtvých Rose. Dle textu na zdi je zatlačte v pořadí oběšená, probodnutá, utopená a zastřelená. Otevře se cesta do podzemí. Dole je Kat. Snažte se mu vyhnout a opatrně proklouznout dál. Protáhněte se otvorem a ve slepé chodbě najdete trubkovou bombu (vaši první) a stříbrnou masku. Vzápětí zaútočí Kat. Rychle utečte zpátky, prokličkujte a ochromte nové Face Eatery a po žebříku utečte nahoru.

Nahoře se otevřel pokoj pro hosty, uvnitř je psací stroj a Michael zhmotní svazek šalvěje a munice pistole. Přes balkon projděte na terasu kde je Náboje do brokovnice by měly pomoci (9/19) o novými recepty.  
1x střelný prach + 1x zrezivělý šrot = Munice brokovnice (3)
1x zrezivělý šrot + 1x střelný prach + 1x bylina = Trubková bomba
V koupelně vezměte obraz hada, sejděte na nádvoří (pozor na Kata) a utečte do hlavní haly. V patře za dveřmi je galerie. Seberte obraz žáby, obraz pavouka a obraz ovce. Podle textu na desce umístěte na levou stranu kořist (motýl, žába, ovce) a na pravou stranu lovce (pavouk, had, vlk). Otevře se truhlička a v ní triokulární klíč. Klíčem (trio) odemkněte mříž v jídelně, je tam brokovnice.
Tip – Můžete zkusit dát na místo monokulární klíč ale nestane se nic.

M1897

– Upravená brokovnice. Vhodná na odolnější monstra nebo skupiny slabších potvor.
– Poškození: 560
– Kadence: 1,7
– Rychlost nabíjení: 2,8
– Kapacita: 5

Přes nádvoří proběhnete do severního křídla a klíčem (trio) odemkněte operní sál. Zničte skořápku u stropu, aby spadl kus piana a z něj zničte další skořápku, která blokuje patro. Vyjděte nahoru a z balkonu zničte poslední skořápu, což vytvoří cestu pro masku. Sejděte dolů a vezměte zlatou masku. Vzápětí vás chytí Kat. Proberete se v cele se spoustou skořápek okolo, ale většina je falešná a Vévoda vám dá jen pár minut, než celu zaplaví tekutina. Podle rad Michaela zničte nejprve skořápku vlevo dole, pak velkou skořápku v prasklině a nakonec skořápku u stropu. Mříž se otevře a můžete ven. V další místnosti je psací stroj a Michael zhmotní munice pistole a brokovnice. Projděte žalářem a přes kuchyni se vraťte do haly.

V hlavní hale umístěte všechny masky na sousoší a zkuste vzít krystal ale je to jen návnada a Vévoda vás chytí. Ocitnete se na Popravčím nádvoří.

Boss 1 – Kat

– Kat je nyní zranitelný (oranžový bod na hrudi). Vyhýbejte se jeho úderům a zničte oranžový výstupek. Pak se zhroutí.
– Otevře se další část podzemí ale Kat se znovu zvedne. Nyní má oranžový bod na noze. Zničte ho.
– Poslední část oblasti se zpřístupní. Je tam RW varianta – nádoba 3.
Tip – Nádoba 3 přidá 1 bod energie, celkem máte 4.
– Kat se nyní začne zhmotňovat všude v oblasti a oranžový bod má na zádech. Zpomalte ho svými schopnostmi, oběhněte a silně udeřte (brokovnicí). Po dostatečném poškození ho zničíte.
– Podaří se vám uniknout do hlubšího vrsty Megamycete.

 

Dům (Beneviento)

Ocitnete se na pěšině vedoucí od mostu k domu Beneviento. Vydejte se tam. Za hrobem, který je plný plyšáků nastupte do výtahu. Doveze vás rovnou do sklepa domu Beneviento. V hale je psací stroj. Na chodbě je Deník malé dívenky (10/19) se záznamy o vašem prvním dnu ve škole. V dílně je klec s krystalem ale jak ji prohlédnete, něco vám sebere všechny předměty. Na stole se objeví plyšová hračka. Přes ošetřovnu projděte do pracovny. Na chodbě před ní je dětské kresba s pořadím tři míst. V pracovně tato místa prohlédněte – skříň (číslo 02), obrázek na stěně (číslo 44), stůl v rohu (číslo 66). Zadejte kód (024466) do zámku skříně a uvnitř najdete nůžky. V dílně nůžkami rozpárejte plyšáka a z jeho břicha vyndejte reliéf dítěte. Okolí se znovu změní.

Na stolku je vzkaz o zapálení ohně, u okna je panenka (postoj 1) a na stole dioráma pro čtyři panenky, které chtějí upálit panenku Rose. Zajděte do skladu, kde je panenka (postoj 2) a dioráma z Vánoc pro tři panenky. Na ošetřovně je dioráma toalet pro dvě panenky. Dle názvů panenek sem umístěte panenku 1 (Lucy) a panenku 2 (Catherin). Otevře se šuplík s klíčem od Jimmyho pokoje. Klíčem odemkněte dveře ke studni, sejděte dolů a na dně studny je panenka (postoj 3). Zajděte zase do skladu, panenku 1 (Lucy) umístěte na schůdky, panenku 2 (Catherin) dejte do rohu a panenku 3 k dárku. Otevře se šuplík s černovlasou panenkou. V dílně umístěte panenku 1 (Lucy) k přednímu klacku, panenku 2 (Catherin) k zadnímu klacku, panenku 3 k roští a černovlasou panenku na okraj. Panenka Rose shoří a zůstane klíč k pojistkové skříňce.

Okolí se zase změní. Zvedněte telefon, nějaká dívka vás varuje před mámou. Jděte k výtahu, klíčem odemkněte skříňku a vezměte mapu pojistek. Podle mapy se vydejte do ložnice ale už v pracovně je loutka Mii.
Tip – Mia je loutka, která se pohybuje když se na ni nedíváte. Pokud vás chytí, pohltí vás a končíte.
Včas se otáčejte a snažte se couvat. Přes pracovnu projděte do kuchyně, zničte sklerociu a projděte do ložnice. Ze skříně seberte pojistku. Cestou zpátky narazíte hned na čtyři loutky Mii, snažte se je sjednotit a prokličkujte k výtahu. Vložte pojistku a výtahem vyjeďte.

Ocitnete se na stejném patře ale vše je obrovské. Na zemi je psací stroj a vzadu panenky.
Tip – Panenky prohledávají okolí. Pokud vás označí světlem, vrhnou se na vás a vážně vás poškodí.
Projděte pod stolem a počkejte, až se panenky rozejdou. Proklouzněte do pracovny, vyhněte se panenkám a nahoře na stole zničte skořápku, což uvolní chodbu. Další sklerocie na chodbě drží klece. Když klec spadne, panenky se na ni vrhnou a můžete proběhnout. V dílně se vyhněte panenkám, shoďte klec a pak uvolněte cestu na ošetřovnu. Schovejte se pod stolem, abyste se vyhnuli loutce Mii a utíkejte dál.
Tip – Energií je možné panenky zničit.
Projděte přes kuchyni a pokračujte do ložnice. Panenky se zvětší a jejich hlavy začnou vystupovat ze zdí. Utíkejte cestou zpátky nahoru až k výtahu. Zachrání vás Michael.

Nyní jste v domě Ethana. Na stolku je Seznam úkolů (11/19) pro oslavu narozenin.
Tip – V domě je mnoho věcí, které můžete prohlédnout. V přízemí (lahve vína, CD u přehrávače, dětskou lahev, přesnídávky) a v patře (hrací skříňka, postýlka, oblečení, dárek ve skříni).
Na chodbě je psací stroj. Projděte patro. Vzadu nad schody je Miin dopis (12/19) o přípravě narozenin. Za dětským pokojem v pracovně je v notebooku Roseiny poloviční narozeniny (13/19) o chystané oslavě. Na stěně je fotka malé Rose a na zadní straně klíč k zásuvce. Odemkněte šuplík a najdete dopis od táty.
Vzápětí se ocitnete znovu v domě, kde na vás útočí přímo Eveline. Rychle utíkejte k ložnici, kde zničte skořápku, hned poté zpátky nahoru, přes ošetřovnu a dílnu (pozor na panenky), dále chodbou a do výtahu. Tady vás Eveline chytí ale Michael ji odrazí. Rychle do výtahu a vyjedete do horního patra domu.

V obývacím pokoji je psací stroj a RW varianta – nádoba 4
Tip – Nádoba 4 přidá 1 bod energie, celkem máte 5.
V foyer je Eveline.

Boss 2 – Eveline

– Eveline útočí rázovými vlnami větru a sama je zranitelná vaší schopnosti. Kryjte se za nábytkem a ve vhodný moment Eveline zasáhněte.
– Po několika zásazích Eveline uteče do patra. Zničte sklerocie, abyste mohli nahoru.
– Až vyletí ke stropu, počkejte na radu Michaela (až vám bude schopen pomoci) a naposledy ji zasáhněte.
– Eveline se vás z posledních sil pokusí zastavit ale Michael vás vystrčí ven. Poznáte, že to byl Ethan, váš otec. 

 

Vesnice

Proberete se ve vnitřní vrstvě. Na sudech je psací stroj. Z vrcholku kopce uvidíte obří skořápku nad vesnicí. Projděte vesnicí, cestu ničte Face Eatery s vaší tváří a dostaňte se ke hřbitovu. Seskočte do tunelu a dolů do laboratoře. Je zde psací stroj, na stole O této sféře a jejích zákonitostech (14/19) o vzpomínkách ukládaných v Megamycete. Na velkém stole je O obnově a manipulaci s pamětí (15/19) o snaze vytvořit zde člověka (Vévoda) ale bez výsledku a na bočním stolku O syntéze schránky (16/19) o pokusu vytvořit kopie Rose jako vhodné schránky. Na velkém stole na rohu je Nedávno napsaná zpráva (17/19) o Eveline, která zde existuje taktéž. Projděte dlouhým jeskynním tunelem. V tunelu najdete Vyčerpaně načmáraná poznámka (18/19) o únavě z cesty a v jeskyni na oltáři je Rituální text (19/19) se vzýváním černoty. Nad schodištěm najdete krystal ale přepadne vás Miranda. To ona vytvořila iluzi agenta K a vlákala vás sem, aby získala vaši schránku pro Evu. Na pomoc vám přijde Ethan. Následujte ho a utečte z jeskyně. Venku Miranda Ethana ochromí. Zničíte krystal a získáte jeho moc.

Final Boss – Miranda

– Miranda bojuje v podobě vrány. Provádí rychlé útoky zblízka a vytváří ohnivé koule (později dokonce tři najednou), které na vás vrhá.
– Díky moci od krystalu se můžete bleskově přesouvat do stran. Využijte toho k uhýbání.
– Dostaňte se k Mirandě blíž, ochromte ji schopnosti a poté ji střílejte (ideálně brokovnicí). 
– Koule, které Miranda vypálí můžete pohltit a tím doplnit energii.
– Když je Miranda ochromená, využijte mocný útok ovládnutí Megamycete (stojí 3 energie), čímž ze země vystřelí kořen, který Mirandu chytí a vážně poraní.
– Po dostatečném poškození okolí zčervená, Miranda vás vážně poraní a začne chystat finální úder ale Ethan vám předá svoji energii. Použijte útok Megamycete, což Mirandu zničí.
– Rozloučíte se s otcem a vrátíte se do laboratoře. 

Titulky… 
Dospívající Rose autobusem přijede ke hrobu otce Ethana. Poté ji odveze agent, kterému výhružně naznačí svoji mimořádnou moc. 

 

Pečlivý průchod hrou na nižší obtížnosti… Standartní délka hry jsou přibližně 3 hodiny.
Tip – Rank. Závěrečné statistiky u DLC obsahují jen čas bez celkového hodnocení písmenem.

 

Mercenaries

– DLC Žoldáci upravují původní hru přidáním tabulek s rychlým přehledem odměn, přinášejí čtyři nové mapy a především i tři další hratelné postavy.
– Získáním 25 odměn se zpřístupní speciální DLC doplněk pro většinu zbraní pro kampaň.

 

1. Ethan Winters

– Dostupný od počátku. Používá pistole, brokovnice a sniperky.

2. Chris Redfield

– Dostupný od počátku. Za boj zblízka získává body zuřivosti, která v případě aktivace navýší poškození a rychlost.

3. Karl Heisenberg

– Dokončit všechny běžné mapy (normální obtížnost) s hodnocením A. Využívá své kladivo k mocným útokům zblízka a na dálku vrhá kusy železa.

4. Alcina Dimitrescu

– Dokončit Krvavou řeku (normální obtížnost) s hodnocením S. Díky své výšce má velký dosah svých drápů a je mimořádně odolná.

Krvavá vesnice I (3 oblasti)
B – 298,000
A – 745,000 (odemčení Krvavá řeka I)
S – 1,117,500
SS – 1,341,000
SSS – ?????

Krvavá řeka I (4 oblasti)
B – 420,000
A – 1,050,000
S – 1,575,000
SS – 1,890,000
SSS – ?????

Krvavá vesnice II (3 oblasti)
B – 188,000 (odemčení Krvavá řeka II)
A – 470,000
S – 705,000
SS – 846,000
SSS – ?????

Krvavá řeka II (4 oblasti)
B – 220,000
A – 550,000
S – 825,000
SS – 990,000
SSS – ?????