Polda 2 (1999 / 2023)

Druhý díl Poldy měli původně opět zplodit Sleepteam Labs, ale mezi nimi a Zima Software došlo k vážným neshodám. Sleepteam prý nechtěli pracovat na pokračování, pak tahanice o značku a vývoje se nakonec zhostili sami Zima Software, kterým série zůstala až do současnosti. Změna tvůrčího týmu se podepsala prakticky na každém aspektu hry. Až už se podíváme na děj, na prostředí, na grafiku, na humor nebo na Pankráce, tak naprosto vše je totálně překopané. Namísto venkovského prostředí je děj situován do jakéhosi fiktivního českého velkoměsta Marsias, které se vyznačuje tím, že nechává klonovat slavné osobnosti z jejich DNA. Tím je zajištěn základní kámen humoru, který se tentokrát neodvíjí od karikaturních postaviček typických pro českou kotlinu, ale od klonů celebrit, politiků, historických osobností ale i fiktivních seriálových, či herních postav. Jedná se o jakýsi mišmaš, který však dokonale zrcadlí tehdejší dobu (1999) v naší zemičce. Jenomže úroveň humoru klesla. Mít postavy s obrovským potenciálem je evidentně k ničemu, pokud nemáte dobrého scenáristu. Jestliže se Polda 1 držel na úrovni inteligentního humoru, tak Polda 2 je celkem slátanina. Kolikrát jsem si při poslouchání dialogů připadal vyloženě trapně. To, že Pankrác neumí říct složitější slovo anebo se zasekává v půlce věty je sice typickým znakem humoru Luďka Soboty, nicméně jde o humor tak pokleslý, že se dá vydržet jen stěží. Zvláštní, že u Poldy 1 Sobota žádné potíže s mluvou neměl a jaká to byla legrace, tudíž dělat ze sebe negramotného idiota evidentně humoru neprospívá.

Alespoň že po stránce hratelnosti Polda 2 leze nahoru, ovšem rychlostí hlemýždě. V porovnání s hratelnostně naprosto nezvládnutým prvním dílem si dvojka vede lépe, avšak nijak slavně. Kombinace předmětů jsou logičtější, ačkoli čas od času stále dochází na úkony, které by nenapadly ani fanoušky sci-fi (nakrmím dřevěného kohouta a on se vykadí). Pixelhunting přetrvává a bohužel někdy je opravdu děsivý (žvejka na okně). Nicméně potěší, že všechny předměty mají nějaké využití a že se začínají objevovat logické rébusy, které k adventurám zkrátka sedí.

Ve výsledku je Polda 2 dokonalou sondou do doby na konci milénia, neboť znázorňuje obrovské množství lidí, o kterých se tehdy mluvilo, kteří tehdy plnili stránky novin a kteří na diváka koukali z televizí i monitorů. Tahle popkulturní hitparáda může být v dnešní době lákadlem větším než tehdy. Nic to však nemění na tom, že Polda 2 ztratil více než získal. Jde o ošklivou a trapnou adventuru, kterou je obtížné hrát v blízkosti rodiny, či přátel a nemuset se za to stydět. 

Návod původně sepsal fanoušek Dave. Při příležitosti vydání remasterované verze hry na Steamu jsem návod upravil, přepsal a doplnil o obrázky.

Hodnocení – 60%
Délka – cca 6h


 

Polda 2

Mapa města Marsias nabízí celkem 10 lokací, které se postupně odemykají. Na mapě chybí lokace cirkusu (ta z mapy později zmizí).

 

Případ 1 – Požár hotelu

Policejní stanice

Přepínáte televizi… nějaký kung fu film a pak začnou zprávy, kde moderátor ohlásí požár hotelu Růžová budoucnost, kde se konala soutěž klonovaných krásek Miss Marsias. Uvede taky natočené záběry z osudného večera. 
Tutoriál – V rámci tutoriálku se naučte přesouvat, vezměte ze zdi sekeru. Hoďte minci z inventáře do automatu. Naučte se zobrazovat aktivní body a kombinovat věci (sekerou usekněte brýlím nožičku).   
Sedíte si v kanceláři, nemáte co dělat a najednou telefonem zavolá manželka, aby vás akorát urážela. Hned nato zazvoní šéf, má nějaký případ a chce, abyste hned přišli. Všimněte si automatu na kafe. Ze stěny seberte sekeru a nůž. Na chodbě je kolega Matěj, ale zatím s ním nemusíte mluvit. Zkuste promluvit s houmelesem ale tvrdě spí. Zatím nemusíte houmelesa prohledávat. Z automatu na zdi vymlaťte minci.
Tip – Kdykoli o minci přijdete, můžete si z automatu vymlátit další.
Vlevo za rohem je BISka, kde najdete Baštu ale nedostanete z něj jediné kloudné slovo. Vpravo na konci chodby je zamčená laborka a vedle koš, kde najdete kelímek a slupku od banánu. Vyjděte ven na ulici. Všimněte si prázdné popelnice a vašeho auta ale nemáte klíče. Zpátky uvnitř konečně na chodbě promluvte s Matějem. Chytil místního chmatáka Koprfílda a má radost. Zajděte za šéfem ale přidělení případu si rozmyslel. Zkuste ho přemluvit ale marně. Vzít šéfovy cigarety, svačinu nebo prohlédnout si mapu vám šéf nedovolí. Všimněte si alespoň letáku (vedle mapy) o konání soutěže Miss Marsias a ze skříně nalevo vezměte klíče od auta. Na chodbě najdete spoutaného Matěje.
Tip – Koprfíld Matějovi uteče po prvním rozhovoru s ním a návratu na chodbu. 
Matěj chce pomoct. Seberte brýle co u něj leží a sekerou jim usekněte nožičku, se kterou vypačte pouta. Matěj vám z vděčnosti pouta dá abyste mohli chmátáka dostat. Odejděte někam pryč a po návratu už bude Matěj pryč. Najdete ho v laborce ale nic pro vás nemá. Venku na ulici stojí výrostek ale zatím s ním nemusíte mluvit. Všimněte si popelnice, Koprfíld je v ní (zkuste mu dát pouta ale nemáte kouli). Na chodbě u Matěje ležela i vězeňská koule (když už máte kouli, zkuste chmatákovi dát pouta ale nemáte klíč od cely). Zajděte do kanclu a z šuplíku vezměte velmi účinnou zbraň, policejní odznak, klíč od cely a otvírák lahví. Venku hoďte řeč s výrostkem ale jen se vám vysmívá (zkuste ho spoutat nebo zastřelit ale rozmyslíte si to).
Tip – Pokud při prvním hovoru s výrostkem už máte odznak, záhadně vám z inventáře zmizí. Ukradl vám ho!
Konečně dejte Koprfíldovi v popelnici pouta a hned ho vezmete do cely. Zajděte se pochlubit šéfovi. Přeci jen vám svěří ten případ. Dostanete dokumentaci k případu v níž najdete informace o požáru, o únosu finalistky Klaudie Š. a svědkovi Petříčkovi , co natočil záznam ale není zde uvedeno místo činu. Promluvte s šéfem a dá vám za Koprfílda ještě prémii balík peněz (celých 15Kč). Vezměte šéfovy cigarety a svačinu pana majora ve které po rozbalení najdete buřtík. Vraťte se do kanclu a vyslechněte Koprfílda, jenže odmítá mluvit. Položte do automatu kelímek, vhoďte minci a máte kelímek s kávou (zkuste vhodit nejprve minci ale kafe pak vyteče na zem). Dejte kafe Koprfíldovi a prozradí, že je vlastně klonovaný nepovedený hybrid a takoví bývají zavřeni v ústavu Hybridárium. Taky řekne, že spálený hotel je ve Spálené ulici (+ Lokace – Spálená ulice).
Tip – Po odejití z kanceláře a návratu už bude Koprfíld pryč.
Stavte se v laborce za Matějem, který vám dá lupu a pytlíček sádry. Venku nasedněte do vozu.

 

Spálená ulice

U trosek odsuňte trámek, pod kterým je řetízek s emblémem. Vpravo u jezírka zkuste promluvit s dědou ale je hluchý. Ze země seberte kapesník a ze stromku nůžky. U obrubníku stojí kýbl s vodou ale nechcete ho hasičům brát. Promluvte s hasičem, jenže chce vidět vaši legitimaci. U domu přistihnete výrostka jak močí. Promluvte s ním a odznak vám vrátí za to, že jeho provinění přehlédnete. 
Tip – Pokud jste se u stanice nenechali okrást, odznak vám zůstal a výrostek u domu nebude.
Zkuste vejít do domu ale pes vás nepustí (zkuste psovi hodit buřtík, sežere ho a vy musíte k majorovi pro novou svačinu, která se tam objeví). Ukažte odznak hasiči. O řetízku nic neví ale ohledně psa vám dá lékárničku, v níž najdete projímadlo, náplast, stetoskop a pinzetu. Do buřtíku napusťte projímadlo (buřtík s projímadlem) a hoďte ho psovi, to ho vyřídí.

Jak vejdete do domu, průvan převrhne petrolejku a začne hořet. Navíc se zabouchly dveře ven. Všimněte si závěsu (zatím nechcete odhrnovat), umyvadla (neteče voda) a skříně nalevo. Skříň je zamčená, ale všimněte si rýh na zemi a zkuste ji odsunout, jenže je těžká. Na zemi u stolu vezměte židličku, v šuplíku lahvičku adrenalinu a čistící pastu a z lednice láhev vodky. Zkuste s ní uhasit oheň ale efekt je opačný. Vezměte z lednice ještě pivo Mostecký uhlopramen (zkuste s ním uhasit oheň ale neteče).
Tip – Pivo lze sebrat až když zkusíte oheň uhasit vodkou.
Otvírákem otevřete pivo (otevřený Mostecký uhlopramen) a uhaste oheň. Teď už můžete odhrnout závěs, za kterým je WC. Všimněte si nádržky ale je vysoko. Využijte židličku a z nádrže vylovíte žlutý klíček. Odemkněte skříň a vypadne figurína na šaty. Prázdnou skříň už dokážete odsunout ale vrzání probere majitele. Ten vás pošle ven (zkuste mu nabídnout cigarety ale nemáte jak připálit). Odejděte ven a jeďte na skok na stanici.

 

Policejní stanice

Na chodbě z kapsy houmelesa vezměte sirky.
Tip – Sebrat sirky samozřejmě jde už od počátku příběhu ale pokud je už máte, přijdete o možnost oné špatné kombinace (nabídnutí cigaret) a s tím související průpovídku.

 

Spálená ulice

Vraťte se do domu (zkuste muži nabídnout cigarety ale odmítne). Všimněte si hadříku, co byl pod skříní a vytáhněte ho pinzetou. Najdete fotky pana úchyla, kde se převléká za ženu, a i hadr si necháte. Ukažte fotky úchylovi a on vám dá fotku pachatelů. Nabídněte mu cigarety a vyzpovídejte ho. Řetízek neviděl ale pachatelé by mohli pocházet z Hybridária (+ Lokace – Hybridárium). Zajeďte tam.

 

Hybridárium

Brána je zavřená a babka v okně vás odmítne pustit dál. Ukažte bábě odznak ale stejně vás nepustí. Všimněte si kupek sena, levá je mokrá, pravá suchá (zkuste lupou zapálit levou kupku ale je mokrá / zkuste lupou zapálit pravou kupku ale nejde to). Kapesníkem vyčistěte lupu (očištěná lupa) a zapalte pravou kupku. Bába přijde hasit a nechá dveře otevřené. U budovy seberte větev. Všimněte si kotvy u lešení ale nahoru nevylezete. Zatřeste lešením (písek napadá do kýble) a hoďte tam kouli. Jako protizávaží to stačí a jak uvolníte kotvu, vyveze vás to nahoru.
Tip – Můžete slézt zase dolů. Koule je na zemi (vypadla z kýblu), takže ji pak stačí vzít a znovu hodit do kýble.
V okně uvidíte nějakého doktora. Hoďte do okna peníze (nějaké si necháte) a doktor vám je vezme (zkuste peníze hodit znovu ale už nechcete). Hoďte do okna slupku od banánu a pak peníze. Doktor s sebou flákne a ztratí vědomí. Vlezte tam. Je tu několik podivných klonů a pacient ale kvůli hluku z přístroje nemůžete s nikým mluvit. Všimněte si cedulek Sloního muže a Stobožky. Prohledejte doktora a najdete přístrojek (zkuste ho použít na klony ale je tu hluk). Ze stolku vezměte injekci a injekci s uspávadlem. Do injekce nalijte adrenalin a máte injekci s adrenalinem (zkuste ji píchnout doktorovi ale nechcete ho probrat). Zkuste pákou vypnout přístroj ale probíjí. Vypněte ho pomocí hadru. Promluvte s pacientem, který se bojí sklepa a se třemi klony (Sloní muž, Rumlcajs a Stobožka) v celách. Jsou to nepovedené klony, které tady doktor drží a týrá ale nevědí, kde je sklep. Stobožka ale zmíní ještě Hraběte. Použijte na každého z nich, včetně pacienta) přístrojek a z každého dostanete číslo.
Pacient – Zmiňuje 21 let, když koupil CET.
Sloní muž – Dá vám hádanku o rozdílu délky chobotů mezi tátou slonem (115 cm) a strejdou slonem (253 cm). Výsledek je 138.
Rumlcajs – Dá vám hádanku o poslancích co vykopou dvě jámy za hodinu a kopou dvě hodiny. Do jedné se vejdou dva vypasení senátoři, takže celkem 8.
Stobožka – Je vůči hypnóze imunní… ale stobožka… to je 100.
V knihovně je spousta knih a všechny mají číslo v názvu. Zatlačte čtyři knihy dle čísel od hybridů (21, 138, 8 a 100).
Knihovna se odsune a dole ve sklepě najdete Hraběte.  Odmítá se bavit. Všimněte si hydrantu ale je zamčený. Vypačte nožem hydrant, připojte hadici a zapněte vodu, jenže voda stříká dírou (zkuste díru zalepit náplastí, když voda teče ale nejde to). Vypněte vodu, zalepte hadici náplastí a postříkejte Hraběte. Pak už bude ochoten mluvit. Přizná že spolu s Kachnanem zapálili hotel, že je na to někdo najal a pak je asi prásknul, protože je doktor chytil. Hrabě skončil tady, Kachnan v cirkuse. Ale Klaudii prý neunesli. Nahoře proberte doktora injekcí adrenalinu, jenže prozradit polohu cirkusu odmítá. Postrašte ho bouchačkou a řekne, kde cirkus najít (+ Lokace – Cirkus Lunetik). Vyjděte ven (zevnitř otevřete dveře) a jeďte tam.

 

Cirkus Lunetik

U pařezu vezměte sekyru a na zemi kus polínka. Sekerou polínko opracujte na třísku a propíchněte s ní pneumatiku oranžové klece vlevo. Vyteče voda. Všimněte si cedule o kvartetu šimpanzů a maringotky. V cirkusovém stanu promluvte s krotitelkou ale Kachnana nezná. Venku prohlédněte levou ceduli, kde stojí reklama na vystoupení Kachnana a krotitelky.
Tip – Cedule jde prozkoumat až po prvním hovoru s krotitelkou.
Zajděte za krotitelkou, přizná, že Kachnana zná ale nevydá ho bez zatykače.

 

Policejní stanice

Vejděte k šéfovi, požádejte ho o pomoc a ochotně vám dá zatykač. A zpět k cirkusu.

 

Cirkus Lunetik

Ve stanu ukažte krotitelce zatykač, ale stále klade odpor. Vytáhněte na ní pistoli, avšak odhalí, že není nabitá. Nakonec souhlasí s vydáním Kachnana, když jí splníte tři přání. Nejprve máte donutit klauna z maringotky, aby vzal krotitelku zpátky. V maringotce tvrdě spí klaun. Z poličky vezměte prázdnou konvičku. Promluvte s papouškem (Ferdinand) a zkuste mu vytrhnout brko ale nedovolí vám to. Všimněte si, že má na bidýlku prázdnou misku. Venku z louže po pneumatice naberte vodu do konývky (konvička s vodou). V maringotce nalijte vodu do misky a když papoušek pije rychle mu vytrhněte brko.
Tip – Pokud to nestihnete, nalijte vodu do misky znovu.
Brkem polechtejte klauna, což ho probere. Je po těžkém flámu a odmítá krotitelku vzít zpátky. Nabídnete mu vodku, další chlast ho zděsí a slíbí, že se napraví. Hodí na zem klíč od maringotky. Oznamte krotitelce úspěch, předáte jí klíč a ona vám dá druhý úkol. Máte poznat Kachnana podle nohou. Prohlédněte tři páry nohou pod závěsem ale nic nepoznáte a napadne vás zapřemýšlet někde u čerstvého kouře. Takže na místo činu.

 

Spálená ulice

Prohlédněte si vlevo stopu v bahně, která by dle tvaru mohla patřit Kachnanovi.
Tip – Stopa je k prohlédnutí až po zadání úkolu od krotitelky. Dříve ji prohlédnout nešlo.
Promluvte s hasičem a ten vám dovolí si vzít kýbl s vodou. Nožem otevřete pytlík sádry (otevřený pytlíček sádry), nasypte ji do kýble (kýbl se sádrou), ten vylijte do stopy a seberte sádrový odlitek stopy. Je čas se vrátit do cirkusu.

 

Cirkus Lunetik

Vejděte do šapitó (zkuste porovnat odlitek s levým / pravým párem nohou ale liší se). Porovnejte odlitek s prostředním párem nohou. To Kachnana usvědčí. Oznámíte to krotitelce a zbývá vám třetí úkol – políbit krotitelku. Moc se vám nechce, ale není zbytí.

 

Policejní stanice

Kachnana zavřete do cely a vyslechnete. Prozradí popis chlapa co ho najal, prý působil umělým dojmem, měl červený nos a ten řetízek. Je jasné, že zapálení hotelu mělo pouze odlákat pozornost od únosu Klaudie.

 

Případ 2 – Pumový atentát

Policejní stanice

Po hovoru s Kachnanem vám zatelefonují z radnice. Byla hlášena bomba v Klonenburgu.
Tip – Pokud výslech Kachnana ukončíte dříve, stále s ním můžete promluvit i po telefonátu.
Jděte k majorovi ale je na rybách a kancelář je prázdná. Konečně můžete prohlédnout mapku kde je Klonenburg (+ Lokace – Klonenburg). Je to hrad, kde se vystavují klony slavných osobností.
Tip – Zatím na Klonenburg nebudete chtít jet, protože nevíte jak bombu zneškodnit. 
Zajděte do BIS za Baštou. Dá vám hádanku. Na polici je 10 knih, každá má 100 stran a knihomol prožere knihy od první strany první knihy do poslední strany poslední knihy. Kolik listů prožere celkem? Úloha má svoji logiku a lze ji vyzkoušet v praxi. Když položíte deset knih vedle sebe na poličku, dáváte je tam hřbetem dopředu, tudíž první strana zleva bude ve skutečnosti poslední strana první knihy a poslední strana v polici je zase první strana poslední knihy. Jestliže tedy knihomol žere od první strany první knihy do poslední strany poslední knihy, tak vynechá 99 stran na počátku (v první knize) a 99 stran na konci (v poslední knize). Knihomol ve dvou krajních knihách sní pouze jednu stránku a zbývajících 8 knih sní celé, tedy 802. Na displeji naťukejte 0802. Bašta vám dá příručku mladého pyrotechnika. Prohlédněte si ji ale nic konkrétního neobsahuje jen obecné poučky o falešném obvodu, senzorech pohybu a drátech k přestřihnutí. Zajděte do laborky k Matějovi, který vám dá náboje do pistole. Nyní můžete na hrad.

 

Klonenburg

Tip – Pokud už máte náboje, nebudete chtít odjet, dokud bombu nevyřadíte z provozu.
Před hradem si všimněte cedule a zvednutého mostu (zkuste ho sestřelit nenabitou pistolí ale nejde to). Nabijte pistoli (velmi účinná, dokonce nabitá zbraň) a sestřelte most. Cestu dál blokuje mříž. Všimněte si výstupku u brány a okénka, které nejde otevřít. Prohlédněte ho lupou a najdete žvýkačku. Vezměte žvejku a v okénku najdete kliku (zkuste ji dát do výstupku ale nevejde se). Sekerou kliku srovnejte (narovnaná klika), vložte ji do panelu a otevřete bránu. Na nádvoří všimněte zamčených dveří vpravo a vezměte pochodeň. Ve druhých dveřích je místnost s Napoleonem. Všimněte si stolu se simulací bitvy u Waterloo a kanónu (zkuste pochodní zapálit knot ale nic se nestane). Z nádoby vezměte černý prášek (zkuste ho nasypat do kanónu ale nechcete riskovat). Promluvte s Napoleonem ale dělo je prý jen atrapa. Nasypte tedy do kanónu prášek, zapalte knot a kanón vystřelí… hromadu nářadí (štípačky, dvanáctku klíč a šroubovák).
Tip – V původní verzi tady býval nepříjemný bug, kdy nářadí zcela zmizelo v případě, že hráč před jeho sebráním odešel z místnosti.
Ve třetích dveřích je Hitler ale zatím s ním nechcete mluvit. Z pod sprchy vezměte plynovou bombu a ze zdi vpravo starou dobrou mesršmitku, u které je i klíček od mesršmitky.
Extra (Letadýlko) – Než klíček využijete jinak, můžete s ním mesršmitku natáhnout (stará dobrá natažená mesršmitka) ale nikde jinde se letadýlko využít nedá.
Klíčkem odemkněte toaletní skříňku, najdete zubní kartáček, kelímek a deodorant. V posledních dveřích jsou známky po vloupání. Všimněte dvou cedulí na zdi o doktoru Zweištejnovi, dále okna kudy sem pachatel vlezl, krve na podlaze a vitríny po klonoskopu. Z poličky před tabulí vezměte křídu a houbu. Nasákněte houbu krví z podlahy (houba nasáklá krví). Odsuňte tabuli a najdete nečitelný nápis. Naneste čistící pastu na kartáček (zubní kartáček s čistící pastou) a vyčistěte nápis. Stojí tam Caesar + Mona Lisa. Zeptejte se na krádež a nápis Napoleona a Hitlera. Caesar byl na hradě jedním z klonů, obýval tu místnost ale kvůli Moně Lise se zapletl s posvětím, vyrazili ho a z místnosti udělali salonek. Hitler vám poradí hledat ho v hospodě Doupě (+ Lokace – Severní doky)

Položte plynovou bombu k prvním dveřím a pistolí ji odpalte. Projděte na hradby. Nad vchodem na vlajce je kus drátu a ve věží ta bomba! Všimněte si plomb a číselníku. Zkuste otevřít kryt ale bez kódu to nejde  Stetoskopem vyhledejte správný kód (275).
Smrt – Po nalezení kódu zkuste otevřít kryt ale kvůli přerušení obvodu (plomby) bomba bouchne.
Drátem propojte plomby a otevřete kryt. Všimněte si snímačů pohybu a tlačítka. Zkuste ho přepnout ale vrátí se do původní polohy.
Smrt – Zkuste sundat kryt ale kvůli snímačům to bouchne.
Deodorantem zamlžte oba snímače. Zkuste sundat kryt ale drží ho šrouby.
Smrt – Zkuste šroubovákem sundat nějaký šroub ale kvůli senzorům dotyku to bouchne.
Zajistěte spínač žvejkou, to vyřadí senzory dotyku. Odšroubujte všechny čtyři šrouby a sundejte kryt. Začne odpočet 60s do exploze. Všimněte si rozbušky a drátků.
Tip – Dokud bombu nevyřadíte, už od ní nebudete chtít odejít.
Smrt – Nechte vypršet 60s, zmáčkněte červené tlačítko nebo přestříhněte špatný drát a bouchne to.
Kleštěmi přestřihněte dráty v pořadí červený, fialový a modrý.
Tip – Zdá se, že hra nenabízí žádnou nápovědu ohledně správného pořadí drátů. Rozbuška nic nenapoví. Nicméně v příručce stojí, že pachatelé drátky volí podle své obliby a Kachnan se zmínil, že objednavatel požáru měl červený nos… 
Po přestříhnutí drátů, zmáčkněte tlačítko a bomba se vypne. Můžete vyrazit do doků.

 

Severní doky

Vpravo si všimněte drezíny ale nemá proud. Klíčem otevřete skříňku a zapněte proud. Naskočí, akorát páka vám zůstane v ruce. Drezínou odjeďte do tovární haly. U sloupu seberte pilu a promluvte s bezdomovcem u sudu ale jen se klepe zimou. Zpátky na ulici promluvte s týpkem na schodech, prý Caesar bývá v hospodě. Sejděte po vedlejších schůdkách dolů k pajzlu. Zkuste zaklepat na dveře, jenže větrák moc hučí a nikdo neslyší. Vrazte do větráku páku, to ho zastaví. Zaklepejte na dveře ale vyhazovač vás nepustí. Všimněte si popelnice a větví vytáhněte smradlavou ponožku. Nahoře se poptejte týpka. Prý tamní gauneři obrali jistého Al Caponeho o všechno. Drezínou zajeďte do haly a promluvte s bezdomovcem (Al Capone), který si postěžuje, že mají tajnou hernu na WC, jsou domluvení a jejich šéf Bill všechny obere. Vraťte se na ulici a k pajzlu. Zaklepejte na dveře a prohlásíte, že vás Bill pozval. Jak vyhazovač odejde, hoďte okénkem dovnitř ponožku.
Tip- Pokud to nestihnete, vyhazovač se vrátí, takže ho pošlete za Billem znovu. 
Po půlhodině nevydrží smrad a dveře otevřou. U barmana objednejte panáka becherovky. Promluvte s mužem u automatu ale snaží se zachránit státní rozpočet a jen vás hrubě uráží. Zkuste vzít jeho kufr ale nedovolí vám to. Všimněte si opilce, zadních dveří na WC a automatu (zkuste do něj vhodit minci ale hraje ten muž). Nabídněte panáka chlápkovi ale stejně vás nepustí. U barmana objednejte dalšího panáka becherovky, zase ho dejte chlápkovi ale pořád nic. Objednejte třetího panáka becherovky, dejte ho chlápkovi a konečně se ožralý zhroutí na zem. Vezměte tajný kufřík, nožem ho otevřete a najdete balíček nových karet, dámské kalhotky a klíček. Vhoďte minci do automatu a vyhrajete balík peněz. Klíčem odemkněte WC, uvnitř je skutečně tajná herna. Všimněte si hráčů i kukátka nahoře a zkuste zatáhnout okénko ale je vysoko. Promluvte s Billem a zahrajte si.
Tip – Pokud nemáte balík peněz z automatu, hru zamítnete.
Sice prohrajete ale nařkněte Billa z podvodu a jak se postaví, zničte falešná esa, na kterých seděl.
Tip – Po zobrazení chybové hlášky Windows si Bill zase sedne, takže pokud to nestihnete, nařkněte ho z podvodu znovu.
Vezměte valašku a zatáhněte s ní okénko s kukátkem. Zajeďte na stanici.

 

Policejní stanice

Na chodbě z automatu vymlaťte minci. Zajděte pro radu k majorovi, dá vám falešné krále, a ohledně Caesara vás pošle do BIS za Baštou.
Tip – Po odchodu se zase vraťte ale major už je pryč.
Zajděte za Baštou ale je zase mimo. V laborce si postěžujte Matějovi, dá vám papírek se zaříkávadlem (zkuste ho použít Na Baštu ale chcete si ho šetřit). Takže zase do doků.

 

Severní doky

V Doupěti hoďte minci do automatu a vyhrajte další balík peněz.
Tip – Pokud zase prohrajete, můžete z automatu po vhození mince kdykoli vyhrát další peníze.
Do balíčku karet přimíchejte falešné krále (tak trochu cinknuté karty). V herně nabídněte Billovi hru vlastními kartami. A konečně vyhrajete.
Tip – Vyhrajete pouze po splnění všech podmínek
1) Zničit Billova esa
2) Valaškou zatáhnout kukátko
3) Hrát s vlastními kartami s přimíchanými falešnými králi.
Bill vám výměnou za navrácení majetku poradí, že v Rockbaru na konci ulice pobývá Caesarův brácha. Vyjděte na ulici a pokračujte k baru.

Ze země u motorky seberte cihlu a láhev. Všimněte si dvou plakátu a čopra. Zkuste vejít ale vyhazovač vás nepustí. Stočte hovor na hitparádu písniček, zmiňte Urob si sám, což ho tak zaujme, že si začne zpívat a můžete vejít. Zkuste hodit řeč s Majklem ale hudba je moc nahlas a s pankáčem u baru ale vypadá moc drsně. Vpravo u vchodu vytáhněte zástrčku, což vypne hudbu.
Tip – Majkl vám nedovolí vyjít ven, dokud zástrčku zase nevrátíte.
Promluvte s Majklem. Poradí vám, že pankáč je Caesarův brácha ale zabírá jen na Zetor. Taky ho požádejte o podpis Majkla Džeksna. Všimněte si receptu na Zetor u baru. Na baru je tu spousta chlastu, také sklenička a naberte kostky ledu
Tip – Do skleničky můžete přidat jakýkoli drink anebo kostky ledu (sklenička s nápojem). Obsah můžete vylít do sudu s pivem (pokud už ve skleničce jedna přísada je, zkuste ji nabrat znovu ale už nechcete).
Namíchejte nějaký drink (nabídněte ho pankáčovi ale odmítá). Hoďte pankáčovi kostky ledu za krk a zatímco vyvádí, nalijte mu nějaký drink do pusy. Vyplivne ho. 
Tip – Pokud to nestihnete, led roztaje. Můžete jít pro nové kostky a zkusit to znovu.
Podle receptu namíchejte ZETOR.
1) Dávku ZElené.
2) Dávku TOniku.
3) Dávku Rumu.
4) A přidejte led.
Hoďte pankáčovi led za krk a nalijte mu drink do úst. Rozpovídá se o bráchovi z vrakoviště (+ Lokace – Vrakoviště). Zapojte zástrčku (hudbu) a jděte ven.

Zkuste někam jet ale došel benzín. Zpátky u Rockbaru vytrhněte hadičku u čopra a natankujte benzín do láhve (láhev s benzínem). Nalijte benzín do auta. A hned si běžte naplnit další láhev s benzínem (zkuste ji také nalít do auta ale už máte dost). A na vrakoviště.

 

Vrakoviště

Z kamení vzadu vezměte trochu štěrku, ze strašáka plechovku a provázek, z rostliny chachasparágus indický a z keře šípky. Nůžkami prostříhejte keř a protáhněte se dírou v plotě. Mezi vraky narazíte na hipíky. Všimněte si ošklivé ženy, matky s dítětem a sudu. Ze šňůry vezměte ručník, namočte ho v sudu (namočenej ručník) a na zemi prací prášek „Vizír“. Promluvte s hipíkem ale nepamatuje si jak Caesar vypadá. Vydejte se na hrad.

 

Klonenburg

Zajděte dovnitř a za Hitlerem. Slíbí podobiznu Césara, když mu dodáte růžovou barvu. Vymáčkněte krev z houby do kelímku (kelímek s krví), přidejte křídu a máte kelímek s růžovou barvou. Dejte ji Hitlerovi a dostanete podobiznu Caesara. Zpět na vrakoviště.

 

Vrakoviště

Ukažte podobiznu hipíkovi ale naznačí, že letí tržní ekonomika. Přivažte šípky na provázek a vzniklé korále dejte staré ženě. Dejte štěrk do plechovky a chrastítko dejte ženě s dítětem. Hipíkovi dejte chachasparágus. Po obdarování rodiny znovu ukažte podobiznu hipíkovi a pošle vás k vraku za vrtulníkem. Zkuste vejít do vraku letadla ale bojíte se, že by uvnitř nemusel být Caesar. Všimněte si nápisu Mona Lisa a tím je to jasné. Zkuste dveře otevřít ale Caesar zevnitř vyhrožuje, že se zabije. Cihlou rozbijte okénko, seberte střep a dveře otevřete zevnitř. Caesar visí oběšený (zkuste lano přeříznout střepem ale je vysoko). Postavte stoličku a střepem lano přeřízněte. Ještě Caesara pokapejte namočeným ručníkem a probere se.

 

Policejní stanice

Caesar je v cele ale nechce se přiznat. Usvědčte ho houbou nasáklou krví. Přizná se ke krádeži Klonoskopu, ale o bombě nic neví. Prozradí, že zločinec co ho najal měl jakoby umělý vzhled. Ukažte mu ještě řetízek a vzpomene si, že stejný symbol měl chlap na košili.

 

Případ 3 – Anonymní dopisy

Policejní stanice

Zajděte do laborky za Matějem, prý vás major posílá do Paradisa, protože modelkám chodí anonymní dopisy (+ Lokace – Plážové středisko Paradiso).

 

Plážové středisko Paradiso

Na pláži seberte škebli a šutr. Nožem škebli otevřete a najdete perlu. Promluvte s Pamelou. Má anonymní dopis ale chce nejprve namazat záda. Všimněte si moře a škuneru (má nečitelný nápis Ba…). Na škuneru si všimněte záchranného kruhu se znakem B jako na řetízku. Zatáhněte za špagát, siréna vyděsí racka a vypadne mu prsten. Pilkou přeřízněte lano jeřábu, načež spadne rybářská síť. Šutrem urazte zámek bedny, kde najdete harpunu. Na pláži hoďte síť do moře ale místo ryby chytíte kraba. Pokračujte nahoru na útesy.
Všimněte si kokosu na palmě a zkuste vstoupit do domu ale hysterka uvnitř vás nepustí. Pusťte jí tam tedy kraba a vstupte. Ta hysterka je Lara Croft a vříská ze strachu z kraba. Zkuste umlčet Laru a odehnat kraba ale nemá to cenu. Všimněte si konvice na sporáku a vína na stole. Ze skleničky na stole vezměte jahodu a u lahve na stole špunt s vývrtkou, které oddělte a máte špunt a vývrtku. Špuntem ucpěte Laře pusu a krab odejde. Špunt jí zase vytáhněte a konečně si můžete promluvit, jenže je naštvaná. Jděte ven a pokračujte po útesu.
U dalšího domu sedí Esmeralda. Promluvte s ní, jenže je slepá a myslí si, že jste Chosé Armando (zkuste Esmeraldě dát jahodu, sní ji a zapije vodou ale musíte k Laře pro novou jahodu, která se tam objeví). Zkuste Esmeraldě sebrat skleničku s vodou nebo slepecké hole ale nechcete ji trápit. Všimněte si poštovní schránky a na zemi seberte proutek na hledání pramene. Nasypte prášek Vizír do skleničky, dejte Esmeraldě jahodu a jak ji zapije, vyperou se jí oči a vrátí zrak! Vyzpovídejte ji a dá vám klíček od schránky, kterým schránku odemkněte a najdete část anonymu. Sklenici Esmeraldě stále nechcete vzít ale vezměte slepecké hole, rozbalte je a vytáhnete trojku dřevo, šestku železo a pětku bakelit (zkuste některou z holí nabít harpunu ale něco jí chybí). Dámskými kalhotkami (gumou) spravte harpunu (funkční harpuna).
Pokračujte po cestě. U posledního domu jsou dvě Marylin. Promluvte s nimi ale jsou naštvané ze zločinů a tvrdí, že se policie nesnaží.
Tip – Obě Marylin vám řeknou totéž, nezáleží na tom s jakou promluvíte.
Marylin by nepochybně potřebovaly přesvědčit (zkuste pravé Marylin dát prsten ale odmítne ho). Připevněte perlu na prsten (prsten s perlou), darujte ho pravé Marylin a dá vám část anonymu. Podpis Majkla darujte levé Marylin a také vám dá část anonymu. Všimnete si také vyschlého záhonu a dřevěného kohouta. Ze stolu vezměte láhev žitné (zkuste ji nabídnout kohoutovi ale neteče). Vývrtkou žitnou otevřete (otevřená láhev žitné), dejte napít kohoutovi a vypadne z něj kohoutí hovno. Pohnojte záhon a proutkem na záhonku vyhledejte pramen, načež vyroste květina.

Vraťte se do domu Lary a dejte jí květinu. Udobříte si ji a dá vám část anonymu. Venku na palmě je stále ten kokos. Nabijte harpunu šestkou železem (harpuna nabitá šestkou železem) a sestřelte naprasklý kokos.  
Extra (hole) – Nejprve nabijte harpunu dřevem (harpuna nabitá trojkou dřevem) / bakelitem (harpuna nabitá pětkou bakelitem) ale při pokusu sestřelit kokos se hole jen odrazí.
Na pláži mlékem z kokosu namažte Pamele záda. sympatie z její strany ochabnou ale část anonymu vám dá. Složte dvě části anonymu k sobě (části anonymu) a přidejte všechny zbylé až vznikne celý anonym. Je to výhružka od zločince adresovaná vám, zřejmě aby vás zdržel. V domě Lary nahřejte anonym nad konvicí a odhalíte skryté písmo odkazující na DNA Revolution (+ Lokace – DNA továrna). Je čas tam vyrazit.

 

DNA továrna

Na poušti si všimněte DNA továrny ale nevíte jak dovnitř. Všimněte si kostlivce, velblouda v dálce i supa (zkuste supa zastřelit ale pohrozí vám). Zkuste u kaktusu vytrhnout trn, ale nejde to. Promluvte do mikrofonu, automat chce identifikaci ale tu neznáte. Pistolí zastřelte velblouda, sup odletí a u ostatků najdete kód agenta Pištory. Oznamte to do mikrofonu a trnem otevřete vstup.

Doktor Zweištejn je uvězněný v nějakém stroji. Všimněte si velkého přístroje, jeho kahanu i trychtýře, dále poličky s chemikáliemi a knihovny vzadu. Promluvte s doktorem ale opakuje jen slovo grog. Prohlédněte knihovnu ale stránka s receptem na grog je vytržená.
Extra (vlastní míchání) – Do skleničky zkuste namíchat grog z police s chemikáliemi (sklenička s namíchanou kapalinou). Nalijte to do trychtýře ale grog to není a nestane se nic.
Pod přístrojem vezměte hadr, namočte ho benzínem z láhve (hadr nasáklý benzínem). Ještě pákou zapněte agregát. Prozatím ale běžte ven k autu. 

 

Policejní stanice

Zajděte za Baštou, použijte na něj zaříkadlo (od Matěje) a dá vám recept na grog. Pročtěte si ho a zpátky do továrny.

 

DNA továrna

Přes kaktus (mikrofon a trn) projděte do továrny. Do skleničky namíchejte grog z police s chemikáliemi (sklenička s GRO-Gem) a nalijte ji do trychtýře. Hadr s benzínem zapalte na agregátu (hořící hadr) a zapalte s ním kahan. Přístroj exploduje a doktor je volný. Poví vám, že mu to udělali dva pachatelé, jeden působil umělým dojmem, a že emblém na řetízku pochází z firmy Dattel, která vyráběla hračky ale doktor ji svými klony zlikvidoval. Tak se rozhodli pro pomstu. Doktor vám poradí, že Dattel sídlí na ostrově v zábavním parku Barbieland a taky kde najdete letiště (+ Lokace – Letiště). Odejděte a zamiřte tam.

 

Letiště

Zkuste nasednout do letadla ale létat neumíte. Když zkusíte otevřít poklop nebo roztočit vrtuli, okřikne vás pilot. Promluvte s ním ale je našrot a létat odmítá. Vstříkněte mu uspávadlo (z injekce) do skleničky. Až usne, prohledejte ho a najdete leteckou příručku, kterou si pročtěte. Letadlo ale ještě není připraveno. Zkuste roztočit vrtuli ale nejde to. Otevřete poklop, zapněte motor a roztočte vrtuli.
Tip – Toto je poslední šance prohlédnout si Marsias, vydat se do prozkoumaných lokací a dokončit, co jste ještě nestihli.
Naskočte do letadla směr Barbieland!

 

Barbieland

Přistání není zrovna čisté, narazíte do zdi hradu a z nádrže teče palivo. Promluvte s umělým Kenem… vzpomenete si, že to on je ten pachatel, o kterém mluvil Kachnan, Caesar a Zweinštein. Z hlavy mu vezměte baterky z Kena. Vlevo na zemi je mechanický pejsek. Vložte do pejska baterky (mechanický provozuschopný pes), dejte mu očichat kapesníček a máte psa načichaného vůní z kapesníku (zkuste ho vypustit do okna vpravo ale potřebujete zajistit pachatele). Promluvte se zraněným dědkem Mattelem. To on všechno zinscenoval, ve snaze upravit klonoskopem Klaudii, vytvořit živou panenku Barbie a získat zpátky slávu. Po rozhovoru zemře. Pusťte psa do okénka. Prolezete za ním do místnosti, kde je držena Klaudie. Promluvte s ní ale je přivázaná. Nechte psa překousat pouta a společně utečete balónem.  

 

Případ 4 – Jak se Pankrác stal detektivem (Dodatek)

Návrat na letiště

S Klaudií unikáte v balónu ale exploze Barbielandu ho poškodí a uniká vzduch. Promluvte s Klaudií ale není schopna vám pomoct. Zkuste vytáhnout výpusť, urvete ji ale klesáte dál. Ze síťky vezměte láhev šampusu a badmintonovou pálku, z brašny pytlík s vločkami a z popelníku nedopalky. Všimněte si balónu z něhož nějak uniká vzduch, také proutěného koše a okraje koše. Táhlem zatáhněte za hořák, horký vzduch vás trochu nadnese ale stejně začnete znovu klesat. Vhoďte do hořáku nedopalky a zatáhněte hořák znovu. Všimnete si díry v balónu, kterou uniká kouř. Klaudie mezitím usne ale stihne vám napovědět cosi o výrobě lepidla rozpuštěním poly… Prohledejte Klaudii, najdete krabičku KPZ, z níž vyndejte odlakovač. Prohlédněte okraj koše, dojde vám, že Klaudie mluvila o polystyrenu. Zkuste láhev rozbít o okraj koše ale je měkký a praštíte sebe (zkuste láhev rozbít o okraj znovu ale nechcete). Rozbijte láhev o propanbutanovou nádobu (rozbitá láhev) a seškrabejte s ní polystyren z okraje koše (zkuste seškrabat další polystyren ale máte dost). Smíchejte polystyren s odlakovačem, čímž vyrobíte lepidlo. Rozbitou lahví otevřete pytlík s vločkami, získáte vločky a prázdný pytlík. Naneste lepidlo na pytlík a vyrobíte záplatu (zkuste s ní zalepit díru ale je vysoko). Položte záplatu na pálku (pálka se záplatou) a díru zaplácněte. Ještě zatáhněte za hořák a horký vzduch vás konečně zvedne. Proberete Klaudii a pomilujete se v balóně.

Dorazíte zpátky na letiště ale balón je lehký a neklesá. Všimněte si poldy dole a racků pod hangárem. Rozbitou lahví uřízněte z balónu síťku. Nasypte vločky do popelníku, což přivábí racka ale než ho chytíte, uletí vám (zkuste ho praštit pálkou / chytit síťkou ale nezadaří se). Rozbitou lahví vyřízněte výpletu pálky (pálka bez výpletu) a přivažte k ní síť (pálka se síťkou). Přilákejte racka vločkami a rychle ho chyťte do sítě (racek).
Tip – Pokud to nestihnete, nasypte další vločky.
Jeden racek nestačí, tak nasypte další vločky a chyťte racka sítí (rackové). A znovu nasypte vločky… jak dosedne třetí racek, balón klesne. Jenomže polda vás zatkne, sám major vás obviní ze zabití Mattela a zničení Barbielandu a dokonce i Klaudie vás obviní. 

 

Léčebna

Po nějaké době jste zavření v léčebně, na doživotí. Prohlédněte si okolí, včetně postele, televize, sklenice kterou spoluvězeň popíjí, zamčených dveří u nichž je číselník, dále venku počmáraný plot, dekoraci, prasklou dekoraci, oblečení a trávníček. Promluvte se staříkem, je to Archibald a zavřel ho sem Mattel, který prý stále žije a takhle se jen zbavuje konkurence. Zmíní ale, že za dveřmi na kód je místnost pro údržbáře a že tam zdejší dozorci (prý samí cizinci) chodí hned poté, co si prohlédnou plot. Zaklepejte na dveře ven. Dozorce vás nepustí ale hovoří španělsky. Prohlédněte číselník. Na základě informací od Archibalda je jasné, že dozorci chodí k plotu přečíst kód. Ten se sice mění ale dozorci jsou cizinci a jediná čísla v cizím jazyce (španělštině) jsou Uno Tres Duo, takže kód je 132. Archie vám v televizi ukáže reklamu na robotické hračky Mattela. V patře seberte z podlahy schůdky, z prkna žehličku, berte i žehlící prkno a v lékárničce nůžky. Všimněte si zásuvky, kýblu, koštěte i sombrera na zdi. Sejděte dolů a žehličkou trafte prasklou dekoraci, což ji urve a uvidíte za ní zeď (zkuste dát ke zdi schůdky / žehlící prkno ale je to vysoko. položte schůdky na trávníček, přidejte prkno a máte odrazovou rampu. Promluvte s Archiem, kterého požádáte aby skočil z balkonu a vymrštil vás přes zeď. Doporučí vám sehnat převlek, tak ho požádejte o černé brýle. Na dvorku vezměte oblečení a v patře sombréro (zkuste přiložit sombréro k brýlím / oblečení ale je moc nápadné). Nůžkami upravte sombréro (zastřižené sombréro). Nyní přiložte jakékoli dvě části převleku k sobě (část převleku), přidejte poslední a máte kompletní převlek. Vyjděte na dvorek a připravte použití lávky. Archibald je ale strašně pomalý, trvá než vyjde na balkon a ještě skočí vedle. V patře z lékárničky vezměte tablety Turbo boost, které mu přimíchejte do pití u televize. Promluvte s ním, ovšem mluví hrozně rychle, a běžte znovu na lávku. První ukazatel značí směr skoku a druhý jeho sílu. Archibald musí skočit na lávku z dostatečné výšky. Aby to vyšlo, nastavte směr zhruba na polovinu (kousek pod 90°) a sílu zhruba mezi oranžový a červený ukazatel. Archibald vás vymrští přes plot, převléknete se a vyrazíte do Marsiasu.

 

Policejní stanice

Venku si prohlédněte auto a koš (prázdný) a vejděte na stanici.
Tip – K majorovi a nechcete jít a vaše kancelář je zamčená.
Všimněte si prázdného koše, automatu a plakátu na Bíbí. V laborce je Matěj, málem vás pozná ale vydáváte se za turistu. Z nástěnky seberte plakát se slonem (o exkurzi) a PR plakát policie (zkuste plakáty dát k sobě ale není proč). Zajděte za Baštou. Jak zkusíte něco prohlédnout nebo přijít k němu, vyhodí vás ven. Nechá vás ale sebrat vteřinové lepidlo ze stolku. Natřete lepidlem plakát se slonem (plakát se slonem a lepidlem) nebo ho nejprve nůžkami rozstřihněte (odstřižený nápis exkurze), potom použijte nůžky / lepidlo až vyrobíte odstřižený nápis exkurze s lepidlem. Přilepte nápis na PR plakát a vyrobíte vstupenku na exkurzi. Ukažte vstupenku Matějovi a on vás vezme do BISky. 
Tip – Ven na chodbu zatím nebudete chtít jít.
S Matějem a Baštou raději nebudete chtít mluvit kvůli prozrazení. Všimněte si celkem čtyř plakátů Bíbí, co tu Bašta má a účtenky za Bíbí na pultu. Prohlédněte meotar. Všimněte si další fotky Bíbí, tří složek vpravo ale hlavně otevřete vaši složku. Vezměte foto Pankráce a foto Klaudie, aby nepřekážely a přečtěte složku, podle níž tělo Mattela dali do sběru. Vložte některou z fotek na promítací sklo (zkuste tam dát další fotku ale už tam jedna je). Zapněte promítačku a zatímco je zapnutá přiložte druhé foto, načež si všimnete jasné podobnosti mezi Bíbí a portrétem vás + Klaudie. Dojde vám, že za vším je Live Toys. Všimněte si účtenky na Baštově stole kde je adresa firmy.
Tip – Pokud jste už účtenku na Baštově stole viděli, vyrazíte do Live Toys hned.

 

Live Toys

Všimněte si počítače a promluvte s recepční. Odmítá vám sdělit kdo je šéf společnosti a naznačí, že sama je robotem, neboť se dobíjí stejnosměrným proudem. Z pultu jí vezměte štípačky. Prohlédněte nástěnku odkud seberte příchytky. Nabídněte příchytky recepční ale odmítne. Na kiosku vpravo projděte testem.
1) Výrobce Bibi? / c) Live Toys 
2) Proud nabíjení Bibi? / b) Stejnosměrný
3) Počet servomotorů? / b) Osm
4) Předloha pro Bibi? / a) Klaudie Š.
5) Dárce životní esence Bibi? / a) Podřadný primát
Z automatu vypadne přívěšek na klíče. Kleštěmi je rozeberte a získáte přeštípnuté kroužky. Nabídněte kroužky recepční ale odmítne je (zkuste kroužky navléct na příchytky ale nedrží). Natřete kroužky lepidlem (přeštípnuté kroužky s lepidlem), připevněte příchytky a vyrobíte fešné magnetické náušnice. Dejte je recepční. Nasadí si je a magnetické pole ji uvede do servisního stavu (jak o tom mluvil Bašta). Prohlédněte počítač, kde je informace, že vlastníkem Live Toys je Archibald Maselnikov!

 

Miliardářská čtvrť

Dorazíte k vile Maselnikova. Všimněte si vily, jeřábu nahoře i stánku s párky. Promluvte s hlídačem a jeho psem ale ani za nic vás nepustí dál. U zdi nasbírejte z hromad extra malý štěrk, malý štěrk, středně velký štěrk, velký štěrk a extra velký štěrk. Na druhé straně cesty je podivná pixelhuntingová oblast. 
Tip – Je zde asi 12 různých aktivních bodů k průzkumu.
Prohrabejte oblast až najdete dvojkorunu a pětikorunu. Nabídněte dvojkorunu / pětikorunu hlídači jako úplatek ale nepustí vás. Ve stánku pokláboste s prodavačem Jozífkem. Je slepý, za párek si účtuje 17 Kč do plechovky a hodnotu prý pozná podle zvuku. Můžete mu do plechovky naházet štěrk a mince ale pozná když to bude málo / moc a vezmete si to zpět (zkuste mu do plechovky hodit extra malý štěrk / středně velký štěrk / velký štěrk ale zní mu to jako euro mince a ty nebere).
Tip – Na plechovkách u cesty si natrénujte zvuk dopadu mincí a štěrku. Tak zjistíte, že dvojkoruna zní jako malý štěrk a pětikoruna jako extra velký štěrk.
Hoďte prodavači do plechovky 3x extra velký štěrk a 1x malý štěrk, což je dohromady 17 Kč, tedy cena párku (zkuste hodnotu dorovnat mincemi ale nechcete o ně přijít). Oznamte prodavači platbu a dá vám párek v rohlíku. Vyndejte párek a hoďte ho psovi. Jak pes odběhne, natřete mu vodítko lepidlem.
Tip- Pokud to nestihnete a pes se vrátí, kupte další párek a zkuste to znovu
Hlídač se přilepí k vodítku, takže kupte další párek v rohlíku, vyndejte párek, hoďte ho psovi a ten hlídače odtáhne. Proklouznete na pozemek.

Zatím ale nechcete do vily dokud si nezajistíte únikovou cestu. Odvalte kámen vpravo a najdete dálkový ovladač jeřábu. Aktivujte s ním jeřáb.
Tip – S jeřábem můžete pohybovat klecí nahoru nebo dolů a do stran ale zatím to k ničemu není.
Zaklepejte na dveře vily. Otevře Klaudie ale nepozná vás a dostanete se dovnitř jako dělník.
Tip – Ven z vily zatím nebudete chtít jít.
Extra (reakce Klaudie) – Prohlédněte televizi, strop, katanu a Maselnikova v křesle, načež to Klaudie okomentuje. Má uši všude.
Všimněte si fotek pod schodištěm. Je tam Mattel a Maselnikov zamlada. Jenže Klaudie pustí rádio, což probere Mattela, který seděl v křesle. Klaudie vás omráčí pánví a proberete se spoutaní. Původní Mattel z Barbílandu byl také jen robot, ten skutečný změnil identitu a vydával se za Maselnikova, zatímco Klaudie nastražená v Barbielandu z vás měla získat genetický materiál (sex v balónu) pro živou panenku Bíbí. Zkuste s dvojicí promluvit, taky dosáhnout na japonský meč ale hlídají vás. Pomocí ovladače přes prosklený strop aktivujte jeřáb. Posuňte klec nad střešní okno a tlačítkem spusťte. Dopadne přímo na Mattela s Klaudií a uvězní je! Dosáhněte na katanu, čímž přeříznete pouta.

Po nějaké době vás major opět přijme do policejního sboru ale Matěj vám přinese dopis od Maselnikova s hromadou peněz jako poděkování. A tak seknete s kariérou a vyrazíte do Prahy, kde si z peněz pořídíte kancelář a začnete kariéru soukromého detektiva.


 

Zajímavosti

Obsazení
Luděk Sobota (Pankrác)
Jiří Lábus (reklama před zprávami, Pankrácova manželka, babka před ústavem, Stobožka, Kachnan, týpek v docích, Majkl Džeksn, hipík, automat v kaktusu)
Petr Nárožný (moderátor zpráv, Matěj, hasič, Sloní muž, Hrabě, Napoleon, Al Capone, Caesar, Mattel)
Pavel Pípal (výrostek, úchyl Petříček, doktor v ústavu, pankáč, pilot)
Václav Faltus (Bašta, major, pacient v ústavu, Rumlcajs, Hitler, doktor Zweištein)
Vlastimil Bedrna (Koprfíld, klaun, sup, Ken)
Valérie Zawadská (krotitelka, Marilyn 1, Marylin 2, Klaudie Š)
Petra Hanžlíková (telefonát z radnice, Pamela Anderson, Lara Croft, Esmeralda)

Obsazení dodatku
Luděk Sobota (Pankrác)
Valérie Zawadská (Klaudie Š, recepční Live Toys)
Petr Nárožný (policista, Matěj, Jozífek, Matel)
Bohdan Tůma (major, dozorce, reklama Live Toys, Bašta, hlídač se psem)
Bohuslav Kalva (Archibald Maselnikov)

Reálné osobnosti
– U druhého dílu je parodování reálných osob v podstatě základním pilířem humoru. Do přehledu jsem zařadil i pár zajímavostí a souvislostí, které o daných osobách nejsou příliš známy. Cílem těchto popisků není nikoho očerňovat.
David Copperfield – Nezdařený klon Koprfíld je parodie na slavného Amerického iluzionistu Davida Copperfielda. Ten je známý bezpočtem působivých triků včetně levitace, zmizení Sochy svobody, úniku z Alcatrazu a dalších. Je jedním z prvních kouzelníků, kteří své triky předváděli i pro televizní diváky.
Stanislav Neumann – Československý divadelní herec, jehož napodobený hlas imitátor Václav Faltus poskytnul majorovi na stanici. Neumann je krom divadla znám i několika filmovými rolemi, přičemž zřejmě nejslavnější je role krále v pohádce Pyšná princezna.
Jaroslav Bašta – Postava Bašty vizuálně a hlasem odpovídá Jaroslavu Baštovi, nicméně nekonečné éééé bylo spíše doménou politika Václava Bendy. Bašta byl na přelomu milénia tzv. ministrem bez portfeje (byl ve vládě, ale neřídil žádné ministerstvo). Později se stal velvyslancem v Rusku a na Ukrajině, odkud údajně ze zdravotních důvodů odešel.
Božena Němcová – Nepovedený klon Stobožka odkazuje na slavnou českou spisovatelku z 19. stol. Proslavila se především díky románu Babička, ale je též autorkou mnoha pohádek, přičemž některé z nich byly zfilmovány, nicméně snad pokaždé s pozitivnějším a méně násilným průběhem. Pohádky Boženy Němcové sice nebývají založeny na smrti, nicméně tento motiv pro ně rozhodně není tabu.
Vladimír Železný – Hlas pacienta z ústavu se sice Václavu Faltusovi moc nepovedl, ale přesto je dle replik znát, že jde o odkaz na ředitele TV Nova Železného. Ten je známý tím, že stál za založením TV Nova roku 1994 v níž měl svůj vlastní pořad. Stál v čele společnosti CET 21, jejímž majitelem je Americký gigant CME, jež zajišťuje vysílání ve východní Evropě (pro-americké vysílání, samozřejmě). V roce 1999 došlo k rozporům mezi Železným (který se chtěl se svým CET 21 odtrhnout) a CME, což vyústilo až v prohru v arbitráži a pokutu 10 miliard, kterou musel stát zaplatit.
Jan Ruml – Rumlcajs je politikem Janem Rumlem, který v letech 1992-97 zastával post ministra vnitra a byl členem ODS. V roce 1997 došlo k rozporům s předsedou vlády Klausem a kvůli utajené korupci v ODS o které Klaus měl vědět, požadoval Ruml jeho odstoupení. K odstoupení Klause však nedošlo, Ruml opustil ODS a založil vlastní Unii svobody. Jeho strana se dostala do vlády, avšak nechvalně známá Opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD odstavila Unii na vedlejší kolej. V důsledku protivládní akce „Děkujeme, odejděte!“ Ruml rezignoval na post předsedy Unie.
Napoleon Bonaparte – Slavný francouzský císař a vojevůdce. Dá se o něm napsat kvanta textu, takže jen pár zajímavostí. Napoleon byl malého vzrůstu (asi 155 cm), vyznačoval se statečností, pracovitostí ale i touhou po slávě a moci (takzvaný Napoleonský komplex). Bitva u Waterloo se Napoleonovi stala osudným a dovršila období sta dnů jeho vlády po návratu z Elby. Z hlediska politiky těchto sto dnů však prý pomohlo najít a vykrystalizovat Napoleonovy věrné. Opětovná vláda Napoleona po návratu z exilu možná byla vyloženě cílem zainteresovaných osob.
Adolf Hitler – Hitler je v dějinách postavou, která je takřka výhradně vykreslována v negativním světle. Jen nicotný zlomek zdrojů poskytuje o Hitlerovi objektivní informace. V souvislosti s Napoleonem je tu drobná zajímavost – Hitler usiloval o sjednocení Evropy, avšak bez účasti Británie, s cílem následně napadnout a podrobit si Rusko. Tento scénář je v historii znám několikrát. Na počátku 19. stol u Napoleona, ve 40. letech 20. stol u Hitlera a rovněž na počátku 21. stol. u Evropské Unie a NATO. Je zajímavé, jak se historie opakuje. Hitler opravdu byl milovníkem umění a dokonce sám maloval (poměrně dobře).
Al Capone – Legendární gangster a jeden z nejvlivnějších mafiánů USA. Al Capone se už v mládí připojil k pouličním gangům a z nuly se postupně vyšvihl mezi elitu. Později byl uvězněn ale zhruba po 10 letech propuštěn za dobré chování. Konec prohibice znamenal pro mafii těžkou ránu a nutnost přeorientovat se namísto alkoholu na drogy. Al Capone se po propuštění z vězení raději stáhl do ústraní a zemřel na syfilis. Přestože je Al Capone nejznámějším mafiánským bossem, rozhodně nebyl nejmocnější. Na rozdíl od jiných bossů, kteří se drželi v ústraní se Al Capone nechával zmedializovat a využíval publicity kde se dalo.   
Miloš Zeman – Ačkoli jméno chlápka u automatu není známo, dle vzhledu, hlasu a replik se jedná o Miloše Zemana. Ten se v roce 1992 stal předsedou ČSSD a později po volbách 1998 i premiérem. Díky Opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS získal podporu své menšinové vlády, což bylo považováno za velké překvapení neboť se mělo zato, že ODS v čele s Klausem bude v opozici. Roku 1998 spustila Zemanova ČSSD protikorupční akci Čisté ruce (vedl ji Bašta), jež však měla bídný efekt. Akce byla přinejmenším důkazem toho, že zkorumpovanost vlády dosáhla obřích rozměrů. Po miléniu se Zeman z politiky stáhnul. Roku 2003 sice kandidoval na funkci prezidenta, leč bez úspěchu. O deset let později však uspěl a stal se třetím prezidentem ČR.
Bill Gates – Jeden z nejbohatších lidí planety, spoluzakladatel a majitel giganta Microsoft, který je znám především operačními systémy Windows, jež sice často trpěly poruchovostí, nicméně díky přívětivému uživatelskému rozhraní se rychle vyšvihly na špici. S Billem je spojováno i mnoho negativ, například prý jeho silné zapojení v projektu NWO, jehož cílem je dokonalá kontrola obyvatel.
Juraj Jánošík – Hráč naproti Billovi je bezpochyby Jánošík. Jánošík je Slovenský hrdina a zbojník. Žil na přelomu 17 a 18. stol ale už v pětadvaceti letech byl chycen a oběšen. Protože se se svou bandou zaměřoval i na bohaté kupce a šlechtice, stal se hrdinou slovenského lidu, neboť dle romantických představ bojoval proti útlaku panstva. O Janošíkovi koluje mnoho legend. Říká se, že vlastnil kouzelný opasek a valašku.
Vladimir Mečiar – Slovenský vyhazovač u baru, který zbožňuje píseň „Neubližil som,“ je odkazem na Vladimíra Mečiara. Ten, když odstupoval roku 1998 z funkce premiéra se takto loučil s lidem. Mečiar je však spojován s množstvím podivných afér, přičemž jednou z nich je únos syna prezidenta Kováče z něhož byla podezřívána Slovenská tajná služba SIS. Mečiar byl jedním z mužů, kteří jsou odpovědní za rozdělení ČSR, což vedlo k významnému oslabení obou států.
Michael Jackson – Majkl Džeksn z Rockbaru je odkaz na známého Amerického popového zpěváka afroamerického původu. Krom mnoha legendárních hitů byl i tanečníkem a tzv. Moonwalk (chůze pozpátku) je spojován právě s ním. Jackson údajně trpěl nemocí vitiligo, která způsobuje blednutí kůže. Byl znám svým excentrickým chováním, množstvím plastických operací a také rančem Neverland, kam brával cizí děti, které údajně sexuálně zneužíval.
Julius Caesar – Postava Césara odkazuje na Julia Caesara, což byl známý Římský vojevůdce a politik. Podílel se na zániku republiky a její přerod v monarchii. Právě z jeho jména pak pochází slovo císař. V Alexandrii, kam Caesar pronásledoval Pompeia se zapletl do války mezi Ptolemaiem a jeho sestrou Kleopatrou. Oba usilovali o trůn. Caesar podpořil Kleopatru, se kterou zplodil syna.
Pamela Anderson – Známý sexsymbol s vydatně vylepšeným tělem i poprsím. Pamela je Kanadská modelka a herečka, kterou nejvíce proslavil seriál Pobřežní hlídka. Když Pamela ve hře zmíní, že dostala Zelený citrón jedná se o narážku na ceny Zlatá malina, které se udělují za nejhorší filmové výkony. Pamela však Malinu nikdy nedostala.
Lara Croft – Lara se objevila už v Poldovi 1. Tato verze vystihuje přesný opak originálu. Tedy namísto neohrožené silné dobrodružky máme hysterickou vyděšenou nánu.
Esmeralda – Esmeralda je hlavní hrdinka stejnojmenné Mexické telenovely, kterou ztvárnila Leticia Calderon. Jednalo se o jeden z nejúspěšnějším romantických příběhů jaké kdy latinskoamerická produkce natočila a úspěchu se dočkal i v česku. Co se Esmeraldy týče, tak postavy, které ve hře zmíní jsou skutečně hlavními postavami seriálu. José Armando je hlavní mužská postava a její největší láska. Původem je však José sirotek a Esmeralda je ve skutečně z rodu Peňarrealů, jenže oba byli po narození vyměněni a tak Esmeralda vyrostla jako chudá dívka s Domingou (porodní bába) a přáteli, kdežto José se stal bohatým a uznávaným mužem. Graciela je pak milenka Chosého a tedy největší rivalka Esmeraldy. Petra Hanžlíková, která Esmeraldu v Poldovi dabovala ji dabovala i v seriálu.
Marilyn Monroe – Slavná Americká herečka z poloviny 20. stol. Ve své době se stala symbolem ženskosti, nicméně zajímavější je její osud. Existují teorie, že její smrt nebyla sebevražda, nýbrž práce CIA, která usilovala o očernění rodiny Kennedyů. Ať je to jak chce, vyšetřování její smrti bylo podezřele rychle ukončeno, lékaři měnili své názory na způsob smrti a dle přátel by si Marilyn na život nikdy nesáhla.
Václav Klaus – Doktor Cvajštajn mluví hlasem Klause a stejně jako on rád opakuje některá slova. Václav Klaus byl spoluzakladatelem strany ODS a v  90. letech byl jejím předsedou. Poté, v letech 2003-2013 zastával úřad prezidenta ČR. Klaus se hojně podílel na rozbití Československa a na přijetí kapitalistické ekonomiky, namísto socialistické. V době jeho vlády vesele probíhalo rozkrádání státu. Jeho období ve funkci prezidenta bylo zakončeno amnestií v důsledku které se velké množství zločinců dostalo na svobodu. Narážka na tenis se vztahuje ke Klausově zálibě v tomto sportu.
Ken – Ken je postavičkou firmy Mattel a v rámci hračkářské série jde o přítele Barbie.
Claudia Shiffer – Marsiaská superkráska Klaudie Š je odkazem na německou topmodelku Claudii Shiffer. Její míry jsou údajně 94-62-91.

Další odkazy
– Polda 2 je plný i jiných popkulturních odkazů. O jaké jde si povíme.
Marta Kubišová (Chcete mě) – O pořadu Chcete mě padne zmínka už v intru, kdy se moderátor zmiňuje o uplatnění finalistek miss. Pankrác pak v hovoru s hasičem (o agresivním Čertíkovi) zmíní i Kubišovou. Chcete mě je pořad o domácích zvířatech, který se vysílá už od roku 1992 a jeho cílem je informovat o týraných zvířatech, o rezervacích, či třeba o nabídce psů z útulků. Jedním ze zakladatelů a též moderátorů pořadu je právě Kubišová.  
Lunetic – Cirkus Lunetik a především cedule o kvartetu šimpanzů odkazuje na chlapeckou skupinu Lunetic, která pobláznila hlavy tisíců mladých fanynek především na přelomu milénia. Lunetic se brzy rozpadli a přestože se později opět dali dohromady, jejich sláva je fuč. Říká se, že zpívat nikdy neuměli.
Viktor Kožený – Zakladatel hradu Klonenburg, Viktor von Bahamas je odkazem na známého zločince Viktora Koženého. Ten v průběhu Kuponové privatizace (spuštěné hlavně V. Klausem) nakradl podvodem značné jmění, načež uprchl na Bahamy. Po Sametové revoluci se republika stála rájem zlodějů a její rozkradení proběhlo velkou rychlostí. Stihnout za 15-20 let učinit z prosperujícího státu usmolenou kolonii Západu je slušný výkon. Kožený byl sice velkou rybou, ačkoli zdaleka ne největší.
Visací zámek – Píseň „Jede traktor, je to Zetor…“ kterou zpívá pankáč v Rockbaru je počátek písně Traktor od Visacího zámku.
Béda Trávníček – Béda Travička, kterého Pankrác zmíní při trhání Chachasparágu je původně animovaná postava z hobby pořadu Receptář a zároveň reklamní postavička obchodního řetězce hobby marketů Mountfield. Zatímco pořad Receptář zanikl, respektive se vyvinul v jiné pořady stejného druhu, tak řetězec Mountfield funguje s Bédou stále a zpravidla využívá tuto postavu (i hranou) do své reklamy.
Mickey Rourke – Když Pankrác při sbírání štěrku zmíní Mikyho Rouru, jedná se o odkaz na Amerického akčního herce a boxera Rourkeho. Ten je znám především díky množství plastických operací, neboť valný úspěch ve filmu narozdíl od jiných akčních hvězd té doby nezískal.
Mattel – Firma Dattel je odkazem na Amerického výrobce hraček Mattel, který je znám právě hračkami ze série Barbie.
Jáchyme, hoď ho do stroje – Hláška „Slezte z toho lustru Donalde. Vidím vás.“ kterou Pankrác odláká pozornost pilota pochází z uvedeného filmu, kde ji Luděk Sobota nejprve odkouká v biografu a poté za podobným účelem použije na barmana, aby odlákal jeho pozornost a dal mu pěstí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.