Posel smrti III

Posel smrti III vyšel krátce po druhém díle. Příběh úzce navazuje na předchozí díl, který ostatně s pokračováním počítal. Hlavním hrdinou je opět Darren Michaels alias Adrian Gordon. Ten je nyní pod vlivem kletby podobně jako jeho otec Samuel. Snaží se odolávat kletbě a zároveň z ní hledá východisko. Adrian na to však nebude sám a najde dalšího člověka, který jej bude podporovat nejen psychicky, ale také mu bude stát po boku v jeho cestě za zničením kletby.

Grafika, ozvučení i hudba jsou v podstatě na stejné úrovni jako předchozí díl. Co se ale týče dabingu tak na tom si čeští dabéři dali mnohem více záležet než na PS 2. Kvalitou sice ani zdaleka nedosahuje prvního dílu, ale už tu jsou viditelné i emoce a volba dabéru také není špatná. Hudba je vcelku příjemná i když je pravda, že motivů není mnoho. K navození atmosféry blížící se zimy na panství však slouží dobře.

Tentokrát se odehrává celý děj jen a pouze na panství Black Mirror. Opět se dostaneme do míst známých z minulých dílů ale přibydou i nějaké nové. Panství se ale nyní zdá být mnohem komplexnější a reálnější než v minulých dílech. Tomu napomáhají jednak spojovací lokace mezi významnými místy (cesty) ale i skvěle provedená mapa. Lesní stezky jsou vůbec velice zajímavé ale neškodilo by, kdyby tyto lesní lokace byly delší. Vypadá to totiž tak, že jednotlivá místa jsou mezi sebou vzdáleno sotva pár set metrů.

Atmosféra celého panství je správně pochmurná jak to známe z prvního dílu. Bohužel modernizace některých lokací, především Willow Creek nepůsobí moc dobře. Všemožné přibližování se současnosti je vesměs nepovedené a značně kazí pocit starého a zapomenutého panství.

Potíže nastávají i s další várkou informací, které odporují událostem v díle prvním. Tvůrci si opět přetočili již zažité reálie tak, aby se jim to skvěle hodilo do příběhu, který je od hlavy k patě napěchován typickými Hollywoodskými klišé. Ta našedlost hlavního hrdiny a ten nepředvídatelný děj (hlavně závěr) známý z PS 1 je ve třetím díle nenávratně pryč. To nemluvím o ponuré atmosféře, kterou Adrian snad ani jednou nezapomene pohřbít jakože vtipnou hláškou. Vážně si nemyslím, že hra s takto temnou atmosférou by měla hráče přivádět k smíchu. Údajně důstojné dokončení trilogie se tak postaralo o to, aby zajímavý a poměrně originální příběh skončil jako laciná Hollywoodská kaše. Škoda…

Hodnocení: 85%
Míra strašidelnosti: 1/5 (cosi jako temná atmosféra tam je)


 

Kapitola I

Willow Creek

S pochodní v ruce Darren přiběhne k zámku Black Mirror, kde jsou hasiči a policie. Je zatčen. Den předtím inspektor Spooner a strážník Zak vyšetřuji upálení Valleyové (u majáku, v hospodě Toma, v bytě Valleyové). Po třech týdnech jste na dalším sezení u psychiatričky Winterbottomové. Konstábl Zak vás pošle na stanici za inspektorem. Ten vás sice považuje za zločince ale jste propuštěni na kauci od anonymního plátce.
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít jít ven.
Promluvte se Spoonerem (Darren, Dr. Winterbottomová, inspektor Spooner, strážník, kauce, Willow Creek, rod Gordonů) a poví vám něco o lidech tady a situaci. Zkuste oslovit strážníka Zaka ale inspektor to nedovolí. Jděte k celám.
Tip – Dokud nenajdete svůj deník, nebudete chtít jít ven.
Promluvte se spoluvězněm Matem Newcastlem ale moc toho nepoví. Prohlédněte vaši celu, ze skříňky seberte tužku ale deník tu není. Zeptejte se Matta, který deník ukradl, čte ho a dělá si z vás legraci. Během vize mu zabodnete tužku do oka. Matt vám raději vrátí stránky deníku (zkuste do nich napsat tužkou ale nechcete). V kanceláři vám Zak dá podepsat nějaké dokumenty, dá vám vizitku dr. Jonese (právníka) a pošle ven.
Tip – Klasický deník sice ještě nemáte ale rychlé poznámky si píšete na vytrhané stránky.
Prohlédněte náměstí.
Tip – Bonusy se odemykají za různé vedlejší aktivity ale nejčastěji za kliknutí na havrana, kteří bývají schovaní ve venkovních lokacích (někdy i v noci).
Bonus – Havran pod stolem stánku.
Ze stolu u stánku seberte menu (zkuste ho hodit do poštovní schránky ale nechcete). Zajděte do obchodu. Nějaká stařenka vás uvidí a uteče. Prohlédněte obchod, hlavně mapy.
Extra (nože) – Prohlédněte nože vlevo a zažijete vizi s nožem, což Abayu vyděsí. Až odejdete a vrátíte se, všechny nože budou uklizené.
Promluvte s Abayou (Darren, kamenný obchod, stařenka, Abaya), která se vás boji a vyděšená stařeny prý byla Dorothy.
Tip – Turistickou mapu můžete získat tím, že si ji prostě vezmete anebo když ji prohlédnete a zeptáte se Abayi. Zatím ale není třeba ji brát.
Jděte k hospodě.
Bonus – Havran na střeše hospody
Dovnitř nechcete kvůli Tomovi ale pod tabulí vezměte houbu (zkuste setřít tabuli menu ale je prázdná). Přejděte most.
Tip – Dokud nezavoláte právníkovi, nebudete chtít jít z vesnice.
Všimněte si muzea ale otevírá až 1. prosince. Jděte za doktorkou, prohlédněte její ordinaci a promluvte si (Darren, Dr. Winterbottomová, inspektor Spooner, kauce, Willow Creek). Poví vám něco o lidech tady a Hermannovi, který byl její přítel. Na náměstí je telefonní budka. Na dveřích je navštívenka jasnovidky. Přes vizitku zavolejte právníkovi Jonesovi (Darren, kauce, terapeutická sezení, policejní složka, rod Gordonů) podle kterého policii došly důkazy a chce abyste mu zaslali kopie policejní složky (pokud jste vyčerpali všechna témata, zkuste právníkovi zavolat znovu ale nevezme to).
Tip – Během hovoru kolem vás projde žena a kavárna už je otevřená. 
Tip – Dokud právníkovi nepošlete kopii složky, nebudete chtít jít z vesnice.
Extra (Fortuna) – Přes navštívenku zavolejte jasnovidce Fortuně. Věští vám smrtelné nebezpečí od divoké zvěře.
Zavolat Fortuně můžete jen jednou denně (zkuste zavolat Fortuně znovu ale nechcete).
Zajděte na policii. 
Tip – K celám už nebudete chtít jít.
Promluvte se Spoonerem (Matt Newcastle, policejní složka, požár na zámku) ale kopii složky vám nedá (zkuste ho praštit deskou menu ale nechcete). Zajděte do kavárny a prohlédněte ji (hlavně fotky na zdi). Za pultem je Denise, kterou jste viděli jít kolem telefonní budky (Willow Creek, kavárna, Denise, koblihy, inspektor Spooner, inspektor Spooner, káva). Řekne vám o sobě, o kavárně, kterou vede otec a že schovává pro Spoonera jeho oblíbené koblihy. Požádáte ji o kávu, ona se otočí a po chvíli dá kávu na pult. Požádejte ji (káva) o další a než ji udělá, projděte do skladu.
Tip – O kávu můžete Denise žádat opakovaně. Pokud mezitím odejdete, budete chtít novou / pokud zůstanete zde, budete chtít teplejší.
Ve skladu v polici je krabice koblih (zkuste je namočit v kýblu / položit na mrazák ale nechcete).
Tip – S koblihami nebudete chtít odejít ale můžete je zase vrátit do police.
Pod oknem je mrazák (zkuste ho otřít houbou ale nechcete uklízet). Otevřete mrazák (zkuste do něj dát houbu ale nechcete). Dejte do mrazáku koblihy. 
Tip – Pokud nyní odejdete ven, mrazák vždy zavřete.
Namočte houbu v řece na návsi / v kýblu ve skladu (vlhká houba) a otřete těsnění mrazáku. Vyjděte ven a zrovna dorazí Spooner s objednávkou na koblihy. Denise neotevře mrazák a oba zajdou do skladu. Venku kolem vás do kavárny projde nějaký muž. Vraťte se tam a promluvte si (inspektor Spooner, kavárna, Willow Creek, fotky). Je to číšník Edward a řekne vám něco o kavárně a Gordonech, že chodili do kostela. Zajděte na stanici a promluvte se Zakem Hitchinsonem (Darren, inspektor Spooner, policejní složka, Angelina, vyšetřování). Policii nenašla ani tělo Angeliny, ani důkaz existence Řádu a ani důkaz únosu do Walesu. Kvůli rozbité kopírce ale nemůže poslat kopii složky právníkovi. Prohlédněte kopírku. Vyhořely některé kontakty, takže je dejte pryč a ze zbylých vytvořte funkční obvod. Umístěte kabel doprava ke zdroji aby svítilo šedé tlačítko pro zapnutí. Zapněte kopírku. Nyní si všimněte kontaktů (1, 2, 3) kdy číslo 1 vede k tlačítku pro kopírování. Vytvořte tedy funkční obvod přes základní desku k tomuto tlačítku a stiskněte ho. Oznamte Zakovi (kopírka) úspěch ale kopii vám nedá, jen ji pošle právníkovi. Venku si všimněte poštovní schránky a strčte do ní menu, aby se dopis zaseknul až ho Zak hodí. Až se tak stane, vyzvedněte ze schránky dopis pro d. Jonese, otevřete ho a kopie policejní složky je vaše. Prohlédněte informace o vyšetřování, že Victorie jako jediná přežila a byla propuštěna do domácí péče a že Murray vám neposkytl alibi, jelikož v době smrti Valleyové vás zrovna vyhazoval z hotelu. Spis použijete jako náhradní deník.
Tip – Nyní opět můžete používat deník, přičemž policejní zpráva a předtím popsané stránky deníku jsou tam také.
Tip – Na některých místech (policejní stanice) si složku otevírat nebudete chtít.
Zajděte za doktorkou (požár na zámku, sny, terapeutická sezení) a povíte jí o svých vizích, načež doporučí hypnózu. Vydejte se směrem k hotelu.

 

Hotel Gordon Palace

Všimněte si cestičky vpravo a vstupte dovnitř. Murray si vzpomene že vás viděl a je ochoten upravit výpověď, když mu pomůžete s reklamou a vyfotíte se někde v lesích. Dá vám polaroid, batoh se Samuelem Gordonem a klíč od pokoje (2). Při odchodu se rozmyslí, že chce fotku před zámkem. V batohu najdete zapalovač se Samuelem Gordonem, zakrvácený plastový nůž a plastový Klíč duší. Prohlédněte halu (zkuste přes vizitky zavolat právníkovi / věštkyni ale nechcete kvůli Murrayovi). Promluvte s Murrayem (inspektor Spooner, Willow Creek, požár na zámku, fotka pro Murrayho) a poví vám víc fotce jakou si představuje a chystané expozici do muzea. Dveře vlevo vedou do kanceláře kam vás Murray nepustí. Vzadu na chodbě je váš pokoj, takže vejděte. Odložíte si sem batoh a klíč duší. Prohlédněte pokoj (televizi, zeď…). Na chodbě si všimněte plánku a že kancelář Murraye je vedle vašeho pokoje. Vydejte se zpět do vesnice. 

 

Willow Creek

Za doktorkou už nechcete abyste ji nerušili. Ale zajděte do kavárny, kde je stařena Dorothy, která zase uteče a hlavně Bobby (inspektor Spooner, Tomkavárna, Denise, Edward, Bobby, stařenka) Bobbyho z muzea vyhodili kvůli ztracenému klíči (co jste mu ukradli) ale teď pomáhá tady a myslí si na Denise. Z vesnice pokračujte do lesů. 

 

Lesní křižovatka

Všimněte si levé stezky ale nechcete tam jít. Pokračujte kus rovně. Na druhé křižovatce už v dálce uvidíte zámek.
Bonus – Havran na stromě vpravo nahoře.
Polní cestou nalevo jít nechcete, protože nevíte kam vede.
Tip – Pokud už máte mapu, víte že polní cesta vede na Warmhill ale stejně tam nebudete chtít jít.
Jděte zpět na první křižovatku a po štěrkové cestě doprava. Prohlédněte ceduli, ostnatý drát a také malou stezku opodál. Pak pokračujte po cestě.

 

Maják

U majáku prohlédněte okolí.
Bonus – Havran na zemi pod stromem.
Pokračujte na kopec k akademii. Vchod se zasypal a Ralf už tu také nebydlí.
Bonus – Havran na zdi akademie.
Vraťte se do lesů a běžte k zámku.

 

Zámek Black Mirror

Prozkoumejte okolí brány včetně poštovní schránky, kamene vlevo a odpadků (zkuste vyfotit zámek ale nejprve chcete za Victorií). Branka je zamčená, tak zazvoňte na intercom. Ošetřovatelka Valentina Antoliniová vás pustí dál, uvítá vás a před pokojem Victorie s ní promluvíte (renovace, lady Victorie). Řekne vám o stavu Victorie a pošle do pokoje.
Tip – Dokud nevyřídíte vše potřebné, nebudete chtít z pokoje odejít.
Prohlédněte pokoj, hlavně šperkovnici a obraz. Prohlédněte lékařský přístroj a přivolejte Valentinu (lady Victorie). Věří, že i když Victorie s nikým nemluví, s vámi se bavit bude. Zkuste to (kauce, ošetřovatelka, lady Victorie, rod Gordonů, požár na zámku) ale Victorie vůbec nereaguje a teprve při zmínce o požáru vás ze všeho neštěstí obviní a dodá, že vás Mordred ovládne. Během vize Victorii zadusíte polštářem. Přitíží se jí a Antoliniová vás vyhodí. Znovu zvonit přes intercom nechcete. Polaroidem vyfoťte zámek abyste měli fotku před zámkem pro Murraye (zkuste vyfotit zámek znovu ale stačí to). A běžte do hotelu.

 

Hotel Gordon Palace

Vstupte a promluvte s Murrayem (les White Woodfotka před zámkem) a řekne, že změní svoji výpověď. Ve svém pokoji najdete lístek se zvláštní zprávou. Někdo prý může prokázat vaši nevinu a vodítko má být u hrobu vašeho otce. Zeptejte se Murraye (hřbitov, zvláštní zpráva) a ohledně hřbitova vám poradí Warmhill, jelikož místní hřbitov u sanatoria nechal předělat.

 

Willow Creek

Zkuste jít za doktorkou ale má zavřeno. Na policejní stanici promluvte se Spoonerem (Warmhill, hřbitov). Řekne vám o Warmhillu a podrobnosti ohledně nálezu Valleyové. 
Extra (vzácný dialog) – Po prohlídce okolí majáku a zřícené Akademie se zeptejte Spoonera (vražda slečny Valleyové, Angelina, Akademie). Zřícení akademie ale považuje za normální jev a odklízet trosky by bylo nákladné.
Extra (vzácný dialog) – Po prohlédnutí odpadků před zámkem promluvte se Spoonerem (mladí lidé) ale odmítá s tím něco dělat.

V obchodě promluvte s Abayou (turistická mapa) a nyní si už kupte turistickou mapu.
Tip – Přes mapu je možné cestovat po již navštívených lokacích.
V kavárně najdete Denise (Bobby, Edward, stařenka), která zmíní, že Edward je její snoubenec. Promluvte s ním (Edward, zámek Black Mirror). Potvrdí to ale přizná, že by raději dělal na zámku. Je zde ještě doktorka Joyce (Warmhill, hřbitov) a sdělí vám, že Warmhill je malá hornická osada. Vydejte se do lesů.

 

Lesní křižovatka

Na druhé křižovatce se vydejte doleva, k Warmhill.
Tip – Abyste mohli k Warmhill, musíte už mít mapu.
Přejděte most. Za ním je boční pěšina do lesa kam ale nechcete jít. Pokračujte na Warmhill.

 

Warmhillský kostel

Prohlédněte starý kostel a okolí.
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít odejít.
Bonus – Havran na střeše kostela.

Je zde hrob Valleyové, nějaký čerstvý hrob a vzadu zamčená branka k faře. Jděte na zadní hřbitov. Vzadu je další brána k faře, na hřbitově hrob Williama a vepředu anonymní hroby (zkuste hroby vyfotit ale nechcete). V kostele si všimněte sloupu s biblickými citáty a někoho ve zpovědnici. Není to ale kněz, nýbrž hrobník (Warmhill, hřbitov, hrobník, kostel, les White Wood, čerstvý hrob, Samuelův hrob, otec Frederick). Prozradí, že je Mark a řekne hodně o historii kostela, hrobce Marcuse pod ním a o místních pověstech o pekelných psech. Čerstvý hrob prý patří Sally ale kde je Samuelův hrob to netuší. Odkáže vás na Fredericka, který tu ale dnes není. Běžte ven, kde už je tma.

 

Warmhillský kostel – Noc

Zajděte ještě na zadní hřbitov.
Bonus – Havran na sloupu zadní brány.
A vydejte se do lesů.

 

Lesní křižovatka – Noc

Pokračujte po cestě, když zaslechnete nějaké zvuky a objeví se dva rozzuření psi.
Smrt – Příliš dlouho čekejte nebo zkuste na psy promluvit. Skočí na vás zabijí vás.
Rychle utečte po pěšině dozadu.

 

Lesní chatrč – Noc

Doběhnete ke staré chatrči a ukryjete se uvnitř. Psi po chvíli odejdou. Zkuste otevřít dveře ale jsou zaseklé. Podívejte se z okna a uvidíte záhadnou ženu v bílém jak chodí lesem. Zkuste otevřít bednu pod oknem ale je zamčená. Pod postelí něco uvidíte ale nedosáhnete tam. Vzadu jsou další dveře ale také zamčené. Podlaha vzadu je zvláštní (zkuste tam posvítit zapalovačem a zjistíte, že pod podlahou je prostor). V drtiči nahmatáte něco mrtvého. Za drtičem seberte hrábě a z pod postele s nimi vytáhněte kartónovou krabici (podepsanou velkým R). Prohlédněte ji a najdete pana Bubbyho, nálepku svítící ve tmě a korkový špunt. Z police vezměte benzín v nádobce (zkuste nalít benzín do lampy ale je tam) a pilník (zkuste vylomit přední dveře / zadní dveře / upilovat mříže okna / vylomit prkna podlahy ale nepůjde to). Zapalovačem zapalte lampu.
Tip – Pokud jste ještě neviděli bílou ženu v lese, nyní se podíváte z okna automaticky.
Všimněte si stínu na zdi, který lampa vrhá a najdete na ní zrezivělý klíč. Odemkněte jím zámek truhly. Najdete kutnu Řádu, ve které je útržek zprávy o jeho rozpuštění, vývrtku (zkuste vyvrtat prkna podlahy ale nejde to), metr a motorovou pilu ale bez paliva a bez víka nádrže (zkuste nádrž pily ucpat korkem ale nemáte palivo). Můžete se zaměřit na řezání (zkuste pilou pořezat přední dveře ale kvůli psům nechcete / zkuste pořezat zadní dveře / mříže okna / podlahu ale není palivo). Nalijte benzín do pily (zkuste pořezat zadní dveře / mříže okna / podlahu ale nádrž je otevřená). Zadělejte nádrž pily korkem (zkuste pořezat zadní dveře ale je tam moc dřeva / mříže okna ale jsou pevná / podlahu ale nevíte co tam je). Metrem změřte mezeru pod podlahou (je tam prostor) a motorovkou ji rozřežte. Vylezete ven a vzápětí omdlíte.

 

Kapitola II

Willow Creek

V živé vzpomínce spatříte sebe a Angelinu jak běžíte lesem poblíž zámku ale sestra někam spadne. Jste na sezení u Winterbottomové. Nemůžete si vzpomenout co bylo dál ale doktorka doporučí to místo najít. Také vám dá předpis na léky, které si máte vyzvednout u Abayi. Promluvte s doktorkou (Ralph, chatrč v lese, Bílá paní, černí psi). Snaží se vědecky vysvětlit vaše včerejší zážitky (zkuste dát doktorce Bubbyho ale není její / zkuste vyhodit svítící nálepku / předpis do koše ale nechcete). Venku si přeberete co je dnes potřeba udělat (léky, ověřit výpověď Murraye, místo ze sna a najít Samuelův hrob). Na návsi u stánku je Matt (Matt Newcastle) ale zase vás jen uráží (zkuste Matta napadnout tužkou / vývrtkou ale nechcete). Zkuste vejít do obchodu ale je zavřeno. Na stanici je pouze Zak, tak s ním promluvte (inspektor Spooner, kamenný obchod, Warmhilll, Bílá paní, chatrč v lese). Potvrdí, že Murray tu byl ale že inspektor je pryč a taky že sám Zak bydlí na Warmhill. V kavárně je jen Bobby a Edward (inspektor Spooner) ale inspektora tu neviděl a ani Denise.
Extra (Fortuna 2) – Přes navštívenku zase zavolejte jasnovidce Fortuně. Věští vám smrtelné nebezpečí od střelby.
Bonus – Zavolat Fortuně v kapitole II.
Zajděte ještě za doktorkou (kamenný obchod), která si vzpomene že Abaya je v Ipswitchi ale že jako poštovní schránku používá sud u obchodu.
Tip – Ze sudu si můžete věci vyzvednout už nyní ale zatím s tím počkejte.
Vydejte se k hotelu.

 

Hotel Gordon Palace

Zajděte dovnitř ale Murray tu není.
Tip – Když Murray není u pultu můžete použít jeho telefon pro volání právníkovi / věštkyni.
Zkuste zaklepat na dveře kanceláře ale nic (zkuste v pokoji změřit zeď metrem ale nechcete). Vydejte se do lesů. 

 

Lesní křižovatka

Na rozcestí odbočte doprava. Budete mít záblesk snu z rána, s budovou s nápisem Morgue. Zkuste se vydat cestou za plotem ale ostnatý drát překáží. Pokračujte tedy směrem k Warmhill ale nejprve odbočte k chatě.

 

Lesní chatrč

Tady jste se včera ukryli před psy. Prohlédněte okolí, jsou tu stopy tažení jak vás Murray táhl pryč. Dovnitř jít nechcete. Vraťte se na cestu a na Warmhill.

 

Warmhillský kostel

Kostel je zamčený.
Tip – Při pokusu vstoupit si shrnete věci, které potřebujete zařídit (místo ze snů, léky).
Na hřbitově si všimněte anonymních hrobů a brankou vedle kostela nebo tou na hřbitově zajděte dozadu k faře. Zkuste vejít na faru ale je zamčeno. U zdi seberte zahradnické nůžky, všimněte si položených dveří s okénkem a u kůlny promluvte s hrobníkem Markem (otec Frederick, Bílá paní, anonymní hroby). Lituje toho, že zámek neshořel celý. Ale farář se ještě nevrátil. Vydejte se zpět do lesů.

 

Lesní křižovatka

Běžte k dřevěnému plotu, nůžkami přestříhejte ostnatý drát a přelezte dál.

 

Polorozpadlá budova

Dojdete ke staré budově. 
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít odejít.
Zkuste vstoupit ale nechcete rušit. Prohlédněte okolí a v trávě u vchodu najdete další nálepku (máte dvě nálepky svítící ve tmě).
Tip – Po nalezení nálepky už můžete zkusit vstoupit / zazvonit na intercom ale nikdo se neozve.
Prohlédněte auto a zažijete vizi zraněné ženy ale je to jen deka. Vedle budovy je kontejner (zkuste zámek přeštípnout nůžkami ale nejde to). Prohlédněte všechna podivná místa v okolí ale nenajdete nic a rozhodnete se odejít. Jděte do vesnice.

 

Willow Creek

Zajděte za doktorkou (budova v lese, dr. Heinz Hermann), která poví, že v budově žil její přítel Hermann, jedna z obětí Samuelových vražd. Na náměstí si už ze sudu u obchodu vyzvedněte věcí, je tam balíček pro Murrayho a léky.
Tip – Doručit balíček pro Murraye je další z věcí, které si shrnete při pokusu vstoupit do kostela na Warmhill.
Zajděte na policii kde už je Spooner (Ralph) a potvrdí, že Ralpha zná ale je neškodný. V kavárně už je také Denise (černí psi, Ralph, budova v lese) ale z vašich zážitků si spíše dělá legraci. Jděte do hotelu.

 

Hotel Gordon Palace

Zajděte do Murrayovy kanceláře kam mu položíte balíček a všimnete si dokumentů, že to on zaplatil kauci. Právě přijde a prozradí, že čeká na to až zase někoho zabijete. Z hotelu se odhlásíte a vyjdete do haly. 
Tip – Zpět do kanceláře už nebudete chtít jít.
Vydejte se na Warmhill. 

 

Warmhillský kostel

Konečně je kostel otevřený.
Tip – Kostel bude otevřený pokud jste zařídili vše potřebné (léky, místo ze snů, balíček Murraye).
Uvnitř promluvte s Frederickem (hřbitov, hrobník, otec Frederick, Samuelův hrob, anonymní hroby), který vám řekne mnohé o zdejší farnosti ale ohledně hrobu Samuela nic neví.
Tip – S farářem je možné o Samuelově hrobu mluvit znovu a znovu. Dialog je ale stejný.
Tip – Neptejte se zatím na kostel, jelikož tím prozradíte svůj původ a dialog o Samuelovu hrobu bude jiný, načež téma anonymních hrobů zmizí.
Promluvte s Frederickem znovu (kostel, Marcus a Mordred, Samuelův hrob) a poví vám hodně o kostelu, o činech Marcuse a Mordreda a ohledně hrobu Samuela vám dá seznam pohřbených z roku 1981.
Tip – Na Marcuse a Mordreda se můžete ptát znovu a znovu, text dialogy je ale stejný.
Prohlédněte si seznam (Henry Stanton, Vick Valley, Dr. Heinz Hermann, William Gordon, Dr. Robert Gordon, James a Samuel Gordon) a běžte ven k anonymním hrobům. Vytrhnete ze seznamu pět jmen (jelikož Vick je v rodinném hrobu a William je vzadu u hrobky). Prohlédněte si epitafy ale zatím nemáte dost informací. V kostele se zeptejte Fredericka (dr. Heinz Hermann, rozhřešení, Henry Stanton, Robert Gordon, James, William, citát z bible z anonymního hrobu, citát z bible z anonymního hrobu). Poví vám, že Hermann a Robert páchali pokusy na pacientech sanatoria, že James se v sanatoriu oběsil, že William je považován za sebevraha ale okolnosti smrti jsou zvláštní a proto má svůj hrob, ale o Henrym nic neví. Také vám přeloží citáty na hrobech. U fary se zeptejte Marka (Henry Stanton, suché květiny), který vám řekne, že Henry byl samotář a opilec a že Victorie u hrobů před požárem byla. Než se budete hrobům věnovat, zajděte ještě do vesnice.

 

Willow Creek

Extra (vzácný dialog) – Po informacích od faráře zajděte za doktorkou (Marcus a Mordred) ale myslí si, že jsou součásti vašich představ.
Vraťte se ke kostelu.

 

Warmhillský kostel

S dostatkem informací se vraťte k anonymním hrobům. a začněte přiřazovat jména. UNa základě informací od Fredericka a Marka přiřaďte jména ke správným hrobům.
Přední vlevo – Dr. Heinz Hermann (lapač snů, který má u sebe i doktorka)
Přední vpravo – Dr. Robert Gordon (lékařský znak, vzkaz od matky Victorie), v Zadní vlevo – James (epitafu o utrpení a vysvobození v podobě smrti)
Zadní uprostřed – Henry Stanton (život v osamění a zanedbaný hrob) a
Zadní vpravo – Samuel Gordon (citát o Beránku Božím).

Odhalíte hrob vašeho otce. Prohlédněte ho a napadne vás spojitost s citátem. Zeptejte se v kostele faráře (Samuelův hrob) a prozradí, že citát o Beránku Božím je i v kostele.
Tip – S farářem je možné o Samuelově hrobu mluvit zase znovu a znovu. Dialog je ale stejný.
Prohlédněte sloup s citáty vpravo a najdete lístek se zprávou podle které máte pomáhat druhým a prokázat nevinnu. 

 

Lesní křižovatka

Na rozcestí před vesnicí potkáte Phila, který opravuje vůz. Ten co jste viděli u Hermannova domu. Oslovte muže (nebo běžte směrem k majáku a osloví vás sám). Je to Phil a pošle vás pro Toma aby mu pomohl. Raději se ale na auto kouknete sami (auto, Phil, Ralph). Při zmínce o Ralphovi se ale Phil začne vytáčet a pak vás omráčí.

 

Polorozpadlá budova – Noc

Proberete se v tmavé schránce. Phil vás tu nechá a odejde.
Tip – Ve tmě nemůžete číst některé předměty (mapu, vzkazy…)
Prohlédněte okolí (zkuste si na některou část schránky posvítit foťákem / zapalovačem / svítícími nálepkami ale nechcete). Horní část je měkčí a najdete posuvná nosítka. Vrazte tam vývrtku jako páku a vyrazte dvířka. Vylezete do márnice ale je tu tma.
Tip – Kvůli tmě někdy dopředu nevíte popisky aktivních míst. Musíte zkoumat.
Kvůli tmě nemůžete skoro nic prozkoumat, takže červeným tlačítkem rozsviťte. Najdete nefunkční interkom ale dveře vedle jsou zamčené a nemají kliku. Prohlédněte márnici. Zapněte promítačku, vytáhněte plátno a pod ním jsou barevné filtry. Z kostry seberte lebku, prohlédněte ji a najdete filmový kotouč. Na stole je prázdná lahvička od čichací soli, balíček cigaret bez filtru (zkuste je zapálit zapalovačem ale nekouříte) a Bunsenův hořák, která zapněte – funguje. V šuplíku je chemická kniha a skalpel. Na stole je také kovová schránka na kód (zkuste ji vypáčit pilníkem / skalpelem ale nejde to / zkuste ji změřit metrem ale nepomůže to). Skalpelem uřízněte dráty z rádia v polici. V kartotéce najdete záznamy s připravenými úmrtními listy pro Jamese a Ralpha Thompsona. Pomocí drátů spravte interkom. Najednou se ozve hluk z chladících boxů.
Tip – Pokud jste již chladící boxy prozkoumali, neozve se nikdo.
Zkuste přivolat interkomem Phila ale chcete se připravit. V otevření prostředního boxu překáží ten horní. Najdete v něm mrtvolu Josepha, toho somráka. Pak zkuste otevřít box odkud vyšel hluk ale je zamčený (zkuste pilníkem upilovat zámek ale nejde to). Někdo ale uvnitř dýchá. Zkuste přivolat Phila ale chcete se pojistit zbraní. Z kostry seberte stehenní kost. Zkuste zase přivolat Phila ale chcete nějakou past. Vezměte promítačku…
Tip – Promítačku nemůžete sebrat do inventáře ale můžete nastavit její směr (plátno / dveře).
Nejprve ale nastavte promítačku na plátno (nejdříve ho stáhněte dolů). Vložte do promítačky film a pusťte si ho. Je tam jen nějaká skála. Vložte do projektoru ještě barevné filtry. Levé tlačítko ovládá rychlost promítání, pravé spouští film v požadovaném směru. Kulatými knoflíky přepínejte barevné filtry. Nejprve zachyťte snímek filmu, který je nápadně tmavší a pak ho prohlédněte pod filtry. Navolte správné kombinace filtrů (tlačítka 2 a 6) a objevíte kód – 2180
S kódem otevřete schránku na stole. Je tam dopis pro Phila, kde ho nějaký M (bezpochyby Murray) instruuje aby vás sledoval a má i fotky požáru. Nastavte promítačku na dveře a konečně interkomem přivolejte Phila.
Smrt – Phil se po chvíli rozkouká, vypne projektor a zastřelí vás.
Rychle Phila udeřte kostí. To ho omráčí. Prohledejte ho a najdete upilovanou brokovnici (zkuste Phila dorazit brokovnicí / skalpelem / zapalovačem ale nechcete ho zabít / zkuste ho bodnout tužkou ale nechcete / zkuste ho vyfotit ale nechcete / zkuste brokovnici zničit zámek schránky ale nechcete) a Philovy klíče (zkuste zamknout dveře ale z téhle strany nechcete). 

Vyjděte nahoru a prohlédněte místnost (zkuste Philovými klíči zamknout odtud dveře dolů ale nechcete). Na polici vlevo vezměte prázdnou plastovou lahev, na stole s počítačem disketu se Space Attack (zkuste ji dát do PC ale nechcete hrát hry). Philovými klíči odemkněte šuplík stolu, uvnitř je pistole, munice (9mm) (zkuste nabít pistoli ale nechcete / nabít brokovnici ale je to jiná munice / otevřít náboje skalpelem ale nejde to / podpálit náboje zapalovačem ale nechcete) a cenný náhrdelník. Všimněte si lístečku na monitoru s nápovědou k heslu (jít před dveře), dále hromady šrotu a jelení hlavy u vchodových dveří. Ven ale zatím jít nechcete. Vpravo ve skříni je skleněná baňka. Všimněte si kabelů od počítače, které vedou pod skříň, tam najdete dole tajnou přihrádku (zkuste ji rozbít brokovnicí / pistolí ale nechcete).
Tip – Nebudete chtít otevřít tajnou přihrádku dokud nevyřešíte Phila a Ralpha dole.
Sejděte dolů a Philovými klíči odemkněte schránku. Uvnitř je Ralph ale je mimo (zkuste mu dát Bubbyho ale spí / zkuste ho probrat lahvičkou od čichací soli ale je prázdná). Na lahvičku od soli se podívejte s chemickou knihou a najdete recept na čichací sůl – namleté a krystalizované paroží. Nahoře z hlavy jelena vezměte jelení paroží (zkuste ho dát do baňky ale nevejde se). Pilníkem paroží nadrťte na drcené jelení parohy (zkuste je dát do plastové lahve ale nechcete) a dejte je do baňky (drcené jelení parohy ve skleněné baňce), kterou pak dejte na Bunsenův hořák (zkuste zapalovačem hořák zapálit ale nic se nestane).
Tip – Můžete také nejprve prázdnou baňku dát na hořák a pak nasypat paroží, ale přijdete o item drceného paroží v baňce.
Zapněte hořák, pak ho zapalte zapalovačem a vyrobíte čichací sůl (zkuste s ní probrat Phila ale nechcete riskovat). Solí proberte Ralpha ale stále je v šoku. Dejte mu Bubbyho a on uteče ven.
Tip – Stále nebudete chtít jít ven z budovy dokud se nepostaráte o Phila.
Prohlédněte Phila, který se už začíná probouzet. Vyjděte nahoru a Philovými klíči dveře márnice zamkněte. Phil se probere a začne vám nadávat. Zapněte počítač (zkuste dát disketu do PC ale ještě nechcete) ale vyžaduje heslo.

Vyjděte z budovy kde už je noc.
Tip – Nebudete chtít odejít pryč, protože máte zbraně.
Bonus – Havran na střeše domu.
Všimněte si kontejneru (zkuste tam dát brokovnici / pistoli ale je zamčený). Philovými klíči kontejner odemkněte, najdete malou kartonovou ruličku (zkuste do ní nasypat střelný prach z nábojů ale nejde to) a písmeno M z tepaného železa (zkuste ho porovnat s nápisem nad vchodem a zjistíte, že tam dříve bylo). Všimněte si auta a nádrže (zkuste nabrat benzín do lahve ale je malá). Dejte brokovnici a pistoli do kontejneru.
Tip – Stále nebudete chtít odejít pryč, dokud nezjistíte vše potřebné.
Vedle dveří je interkom, který zničte. Zpět v domě použijte počítač. Na základě nápovědy z lístečku, nápisu nad vchodem, nápisu před márnicí a nalezeného M složte a zadejte slovo MORGUE. Přes soubor odemknete tajnou schránku pod skříní.
Bonus (minihra) – Vložte disketu do PC a zahrajte si Space Invaders.
V tajné schránce je seznam vkladů (částky, které Phil dostal od M) a videokazeta s Ralphem. Dejte videokazetu do televize a zjistíte, že jde o záznamy z mučení. Nyní odejděte do lesa.

 

Lesní křižovatka – Noc

Jste v lese v noci.
Tip – V noci nebudete chtít jít k majáku.
Vydejte se směrem na Warmhill ale za potokem odbočte k chatrči.

 

Lesní chatrč – Noc

Ralph je už doma, takže s ním promluvte (Bílá paní, Ralph, budova v lese) a zmíní, že v lesích bílou paní také viděl.
Bonus – Havran na sudech pod přístřeškem.
Zajděte do vesnice.
Tip – Chodit v noci na Warmhill nemá smysl, není tam nic nového. Pouze se můžete podívat jak v noci vypadá dvorek u fary.

 

Willow Creek – Noc

Většina budov je zavřená.
Tip – V noci nemůžete za doktorkou, do muzea, do obchodu ani do telefonní budky.
Zajděte na stanici, kde je Zak (Marcus a Mordred, budova v lese) ale ohledně mučení v domě vám nevěří.
Tip – Kavárna má také otevřeno a je tam jen Denise ale žádné nové dialogy.
Jděte k hotelu.

 

Hotel Gordon Palace – Noc

V hotelu se pustíte do Murraye ohledně komplotu s Philem. Nakonec to přizná a začne vás vydírat fotkou, kde prý běžíte od hořícího zámku. To vás rozzuří, Murraye málem napadnete ale stříkne vám do očí pepřák a uteče. Protože vás zase ovládl Mordred, vezmete si léky. 
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít odejít.
V hotelu je vaše podobizna (zkuste ji podpálit ale nechcete).
Extra (podobizna) – Tužkou přimalujte podobizně knírek.
V chodbě u pokojů vezměte z bedny kleště. Vedle je váš pokoj (zkuste rozškrábat zeď skalpelem / písmenem M ale nechcete). Vstupte do kanceláře a prohlédněte ji. Všimněte si zamčené ocelové skříně a telefonu.
Tip – Telefon v kanceláři můžete opět využít na volání.
V šuplíku stolu je manuál k ocelové skříňce. Při zapomenutém heslu postačí znát sériové číslo skříně, datum narození majitele a zavolat (zkuste přes manuál zavolat telefonem a shrnete si, co ještě potřebujete). Metrem změřte skříň / zeď a zjistíte její vzdálenost (3,5m). Na chodbě si všimněte plánku, podle kterého je zeď se skříní za zdí vašeho pokoje. Změřte zeď v pokoji a najdete přesnou pozici skříně. Skalpelem ze zdi odstraňte tapetu a metrem / Philovými klíči / písmenem M seškrábejte maltu. Přes díru uvidíte sériové číslo (8528-173). V kanceláři si všimněte diplomu u okna, kde je datum narození Murraye (1942). Telefonem (kancelář / hala) zavolejte a automat vám sdělí kombinaci (4, 8, 15, 16, 23, 42). Otevřete skříňku a najdete složku s fotkami a negativy, která kompromituje různé lidi (zkuste složku spálit zapalovačem ale nechcete) a najdete také fotku Angeliny u majáku, což je důkaz vaší nevinny.
Bonus – Prozkoumejte složku a najdete článek o přeřazení Spoonera sem, kde nahradil Colliera.
Vyjděte před hotel. Začíná bouřka. Běžte do vesnice. 

 

Willow Creek – Noc

Jděte k policejní stanici ale zrovna se objeví Tom a Matt a probírají ubytování. Raději zmizíte.
Tip – Na náves přes most už nebude chtít jít.
Jděte do lesa.

 

Lesní křižovatka – Noc

Na druhé křižovatce uvidíte Bílou paní jak míří k zámku. Vzápětí začne pršet. Běžte k zámku také.

 

Zámek Black Mirror – Noc

Brána je otevřená.
Bonus – Havran na levém sloupu brány.
Vstupte a prohlédněte zámek a okolí. Zkuste vejít hlavním vchodem ale v hale někdo je. Obejděte zámek zprava. Prohlédněte zahradu, hlavně zbytky petard u vchodu a napadne vás jednu vyrobit. Vzadu je skleník ale dovnitř jich nechcete. Vstupte do kuchyně, všimněte si hrnce a dveří sklepa. Jděte do haly ale jsou tam dělníci.
Tip – Kvůli dělníkům nebudete chtít v hale zůstat. Vždy se hned vrátíte.
V kuchyni na příborníku seberte svíčku, zapalovačem ji zapalte a máte hořící svíčku (zkuste s ní zapálit cigarety ale nekouříte / zkuste zapálit složku s důkazy ale nechcete / zkuste zapálit náboje ale nechcete / zkuste voskem svíčky zalepit ruličku ale je prázdná). Kleštěmi otevřete nábojnice a získáte střelný prach (zkuste ho zapálit zapalovačem / svíčkou ale nechcete / zkuste ho nasypat do plastové lahve ale nechcete). Nasypte prach do ruličky (kartonová rulička naplněná střelným prachem), ucpěte voskem svíčky (kartonová rulička zapečetěná voskem) a přidejte cigarety jako doutnák, čímž získáte podomácku vyrobenou petardu (zkuste ji dát do hrnce / do východu z kuchyně ale chcete dostat dělníky ven / zkuste ji dát před hlavní vchod ale nechcete / zkuste ji zapálit zapalovačem ale nechcete). Běžte k hlavnímu vchodu a petardu vložte do rozbitého světla.
Tip – Kvůli petardě nebudete chtít odejít k bráně.
Obejděte zámek, kuchyní dovnitř a do haly. Petarda bouchne a dělníci Steve a Greg půjdou ven, aby potrestali viníky. Proklouznete do patra. Je tu několik pokojů.
Tip – Dokud nenavštívíte Victorii, nebudete chtít jít nikam jinam.
Zkuste vejít do Victoriina pokoje, když odtamtud vyjde Antoliniová a půjde dolů hledat dělníky. Vstoupíte do pokoje. 
Tip – Dokud nevyřídíte vše potřebné, nebudete chtít z pokoje odejít.
Promluvte s Victorií (Angelina, Řád, Bílá paní, Mariino dítě, Kletba, Gordonové, Rituální síň, Sny, Mordred), která vám konečně uvěří, že zločiny spáchala Angelina a řekne podrobnosti o kletbě. Bílá paní je Mordredova žena Maria a hledá dítě, které Mordred unesl. Pak Marcus vyzval Mordreda na souboj a zabil. Kletba ale má umožnit návrat Mordreda, jehož duše je po rituálu ve vás. Byl i v Samuelovi, který vše řešil sebevraždou. Victorie změní závěť, potvrdí vaši totožnost a zmíní se o menhirech, které vás mají dovézt ke knize a k místu kde vše začalo. Pak zemře. Dorazí Antoliniová a pošle vás ven.

 

Kapitola III

Lesní křižovatka

V kostele na Warmhill se koná pohře Victorie. Otec Frederick vám sdělí, že se můžete nastěhovat na zámek. Doktorka Winterbottomová s vámi dojedná sezení na odpoledne a venku se do vás závistivě opře Spooner. Vyjdete až do lesa. U sebe nově máte vizitku notáře a svazek klíčů (zkuste k nim přidat Philovy klíče ale nechcete).
Tip – Na první křižovatku u vesnice nebudete chtít jít.
Vraťte se ještě ke kostelu.

 

Warmhillský kostel

V kostele si promluvte s Frederickem (slečna Antoliniová, dědic) a poví vám víc o dědictví. Vzadu u fary vezměte z položených dveří kulaté sklo. A nyní domů na zámek.

 

Zámek Black Mirror

Před bránou stojí oba dělníci. Greg vám vysvětlí, že chce mít jistotu, že dostanou zaplaceno. Pak odejdou. Všimněte si menhiru před bránou a zakreslete ho do mapy.
Tip – Na mapě máte nově papírek s podrobnějším nákresem zámku a možnosti rychlého cestování do jeho různých míst.
Ve schránce najdete dopis pro Adriana Gordona a včerejší noviny. V obálce je dopis s druhou zprávou o třetí ctnosti Strážce.
Bonus – Prozkoumejte v inventáři dopis s druhou zprávou.
Prohlédněte noviny v níž je fotka, kterou jste pro Murraye fotili. Vyhodíte je. Před zámkem je druhý menhir (zakreslete ho do mapy) a z lešení kde je svačina seberte balíček párátek. U vchodu jsou oba dělníci ale pracuje jen Steve. Všimněte si rozbité lampy (Greg to okomentuje) a promluvte se Stevem (práce), který vrtá díry do zdi, aby se zbavil vody po hašení. Běžte na zahradu u kuchyně. Stojí tu třetí a čtvrtý menhir (oba zakreslete do mapy).
Bonus – Havran na starém stromě.
Sejděte dolů ke skleníku.
Bonus – Havran na stromě vpravo u skleníku.
Ve skleníku seberte rozbitý kyblík, u zdi dřevěnou násadu (zkuste k ní připojit písmeno M ale nedrží), také zahradní hadici a všimněte si sochy a truhlíku s kozlíkem lékařským.
Tip – Hadici ve skleníku zatím není třeba brát.
Vyjděte ven ze skleníku a do kuchyně. Klíči odemkněte dveře sklepa. Na police je montážní pěnaobjímky a dole u zdi visí prodlužovačka.
Tip – Dolů až do sklepa zatím nebudete chtít jít.
Pokračujte do haly. Všimněte si role vzadu a základního kamene s glóbem (zkuste kámen / glóbus zakreslit do mapy ale nechcete). Jděte do knihovny.
Tip – Do křesla v knihovně se můžete na chvíli posadit. Začnete usínat ale proberete se.
Vpravo je rodokmen (zkuste tužkou dopsat své jméno ale nechcete). Je zde telefon, takže přes vizitku zavolejte právníka Jonese (kauce, dědic), který už zjistil, že kauci zaplatil Charles Murray. Přes vizitku zavolejte notáře Dukese (dědic), který shrne vaše majetky a povinnosti (pokud jste vyčerpali všechna témata, zkuste notáři zavolat znovu ale nevezme to).
Extra (Fortuna 3) – Přes navštívenku zase zavolejte Fortuně. Věští vám smrt od medvěda.
Zajděte do čajového salonku, prohlédněte sošku koně, černý flek na zdi a v šuplíku najdete bankovní výpisy s trvalými částkami 6000 liber, které naposledy vybrala Antoliniová a prázdný dopis z Vatikánu. Vyjděte do patra. V pracovně vpravo je spousta uložených věcí, hlavně obrazů. V pokoji Victorie si všimněte neodvezených lékařských přístrojů a zkuste prohlédnout obraz Bílé paní ale po vašem doteku začne černat. Na chodbě zkuste otevřít dveře vzadu ale jsou zamčené (zkuste je odemknout klíči ale nepasují).

Vyjděte před zámek a promluvte s Gregorym (knihy, slečna Antoliniová, pokladnice, lékařské vybavení, sklep, zamčený pokoj) a řekne vám o Antoliniové, která opravy řídila a že zamčený pokoj je její. Napadne vás, že tu Victorie měla někde ukryté peníze. Zajděte do skleníku, odsuňte koberec, odstraňte volné dlaždice a zvedněte poklop. Najdete tajnou studnu a v ní na římse kufr (zkuste ho vyndat násadou ale nejde to). Přidejte na násadu objímky a máte dřevěnou násadu s objímkami (zkuste s ní vyndat kufr ale nejde to). Připevněte k objímkám kovové M (improvizovaný hák), vytáhněte kufr a prohlédněte ho. Uvnitř je zápisník Henryho Stantona a píše v něm o úkrytu v čajovém salonku, o Derghamovi Gordonovi a je tu nákres koně. V čajovém salonku prohlédněte podstavec. Všimněte si sedmi dírek (zkuste tam vložit párátka ale nic se nestane) a smáčkněte tlačítko pod kopytem. Nestane se nic. Nahoře v pracovně prohlédněte obrazy ale Derghama nenajdete. Dole v knihovně prohlédněte rodokmen a najdete Derghamovu ženu Lillian. Ještě přes vizitku zavolejte notáři Dukesovi (bankovní výpisy, pokladnice) ale ohledně skrýše vám neporadí. Znovu se běžte podívat na obrazy a objevíte obraz namalovaný ve stejné době jako portrét Lillian – to bude Dergham. Prohlédněte malbu a a vyndejte kousek rámu (zkuste část rámu vrátit ale nechcete / zkuste do části rámu dát párátka ale nevejdou se). Sejděte zase dolů do salonku (zkuste část rámu dát do děr u koně ale nic se nestane). Jděte zase zpět k obrazu Derghama a prohlédněte místo na rámu. Je tam sedm dírek (zkuste tam vrátit část rámu ale už nechcete). Dejte do děr rámu párátka a zjistíte, že mají různou hloubku (zkuste je ucpat montážní pěnou ale nechcete). Přidejte na párátka část rámu, abyste okopírovali podobu klíče a máte opravený klíč. Zajděte dolů, vložte ho do dírek u koně, zmáčkněte tlačítko a soška se odsune, což odhalí schránku.
Tip – Dokud schránku neprozkoumáte nebudete chtít skrýš opustit.
Vyberte peníze a dopis z Vatikánu, kde sám papež Inocent III. ustanovuje Marcuse a rod Gordonů strážením portálů (pět malých, jeden velký stínový) a nařizuje stavbu Akademie. Na zadní straně najdete poznámku o ukrytí menhiru v hale. Venku promluvte s Gregem (peníze) a konečně je ochoten pracovat ale ještě je třeba mu sehnat práci (renovovat halu, renovovat kuchyni, renovovat fasádu, práce, zrenovovat čajový salónek). Poví vám o renovaci různých místností a půjde opravovat fasádu.
Tip – O renovaci fasády mluvte až naposledy, protože pak Greg odejde pracovat a nepůjde s ním dál mluvit.
Pokud jste zařídili vše potřebné (práce pro Grega, prohlédnutí obrazu Bílé paní…) zazvoní telefon a půjdete ho vzít. Doktorka se po vás už shání. Převlečete se a vyrazíte na sezení.

 

Willow Creek

Během hypnózy podruhé vidíte známý sen, ale tentokrát je delší a v díře spatříte souhvězdí. Vytvoříte nákres souhvězdí ale doktorka ho nezná (zkuste nákres spálit zapalovačem ale nechcete). Promluvte s doktorkou (sny, dopis z Vatikánu, portály) ale ohledně portálů vám nevěří. Venku vás čeká Zak s kolem. Na zámku prý někdo zemřel, takže se tam hned vydáte.

.

Zámek Black Mirror

Mrtvým je Greg, kterého zabila kamenná lebka nad vchodem. Zak vás pošle dovnitř za inspektorem.
Tip – Dokud nepromluvíte s inspektorem, nebudete chtít jít před zámek.
Lebku si prohlédněte a objevíte plíseň. Pod lampou je průmyslový čistič a kartáč. Promluvte se Stevem (nehoda), který věří, že zámek je prokletý, práci vzdá a odejde. Všimněte si vrtacího kladiva a vedle je prázdný kanystr na benzín.
Tip – Kanystr u zámku zatím není třeba brát.
V hale čeká Spooner. Jeho urážky vás rozzuří a vyrazíte ho. Ovládne vás Mordred a začnete se chlubit zámkem… pak uslyšíte zvonek. Venku ve schránce najdete vzkaz od Murraye, který vám účtuje 500 liber za nevrácení klíče. Vydejte se do vesnice.

 

Willow Creek

U břehu ze Zakova kola seberte sadu na lepení duší (zkuste zalepit disketu ale nechcete). Muzeum je konečně otevřené. Prohlédněte hromadu exponátů a na pultu si všimněte brožurek, které psal Edward. Zajděte na stanici, kde je jen Zak (inspektor SpoonerMatt Newcastleportály). Inspektor si prý vzal volno ale Matta dlouho nikdo neviděl. Obchod je opět zavřený. V kavárně najdete doktorku (nehoda), které povíte o neštěstí a je tu i Denise a Edward (muzeum), který kritizuje úroveň muzea. Vraťte se na zámek.

 

Zámek Black Mirror

Jděte dovnitř a v hale zakreslete základní kámen / glóbus do mapy jako pátý menhir.
Tip – Pokud nyní prozkoumáte nákres souhvězdí, zmíníte podobnost s rozmístěním menhirů ale jeden chybí.
Zajděte do skleníku a čističem s kartáčem vyčistěte sochu. Je to další menhir, takže ho zakreslete do mapy. Tužkou začněte kreslit do mapy. Spojte všechny body (menhiry) jako na nákresu souhvězdí. Nyní použijte základní kámen jako výchozí bod a každý menhir na určení směru a nakreslete přímky k místům kam vedou (Warmhill, les White Wood, hotel Gordon Palace, ruiny Akademie a močál Deepmire). Bude třeba portály najít.

 

Warmhillský kostel

Vstupte dovnitř kostela, kde si promluvte s otcem Frederickem (dopis z Vatikánu, portály). Ukážete mu dopis od papeže ale portál je zasypaný, stejně jako hrobka Marcuse nad ním. Vydejte se k majáku.

 

Maják

Pokračujte k akademii, kde prohlédněte sutiny. Není šance se k portálu dostat, takže jděte zpět a dál k hotelu.

 

Hotel Gordon Palace

Bonus – Po nalezení vzkazu ve schránce zajděte do hotelu za Murraym. Tvrdě ho zastrašíte a vrátíte klíč.
Tip – Zpět do hotelu už nebudete chtít jít.
U hotelu odbočte na cestičku k řece. V řece je Bobby a něco hledá.
Bonus (minihra) – Zkuste vyfotit Bobbyho.
Všimněte si naplaveniny v řece a uvidíte tělo Matta ale je to jen vize. Všimněte si cedulí, menhirů v řece a řeky (zkuste ponořit hadici jako šnorchl ale nechcete). Promluvte s Bobbym (cenný náhrdelník), hledá pro Denise perly, tak mu dáte náhrdelník. Odejde a položí kalhoty na lavičku. Seberte brodičky, protože mají díru, opravte je sadou na lepení duší (zalepené brodičky). Prohlédněte brodičky a nasadíte si je.
Tip – Pokud odejdete zpět k hotelu, brodičky si zase sundáte.
Přebroďte se k menhirům ale dolů je špatně vidět. Dejte kulaté sklo do kyblíku (kbelík se skleněným dnem) a skrze něj prohlédněte tmavé místo. Jsou tam schody dolů ale portál je nepřístupný.
Tip – Po odhalení nepřístupnosti těchto tří portálů (Akademie, Warmhill, Gordon Palace) budete ochotní hledat i zbylé dva. 
Jděte do lesa. 

 

Lesní křižovatka

Na křižovatce se vydejte doleva do hloubi lesa. Všimněte si pasti na medvědy a varování na stromě.
Smrt – Zkuste pokračovat dál lesem ale šlápnete do pasti.
Ze země seberte dlouhou větev (zkuste s ní deaktivovat past ale nechcete / zkuste s větví jít dál lesem ale bojíte se). Vraťte se na křižovatku, jděte směrem k Philovu domu a kolem plotu malou stezkou.

 

Východní močál

Uprostřed močálu najdete bahnité místo, kde asi byl portál, ale bažina jej pohltila.
Bonus – Havran na stromě vlevo nahoře.
Vpravo si všimněte kostí zvířat a u bahna uprostřed seberte starý detektor kovů. Prohlédněte ho ale chybí mu baterie a zdroj signálu. Zajděte k Philova domu.

 

Polorozpadlý dům

Prohlédněte auto a zkuste otevřít kapotu ale je zavřená (zkuste auto odemknout klíči od zámku ale nepasují). Odemkněte auto Philovými klíči, otevřete kapotu a v autě najdete další nálepku (tři nálepky svítící ve tmě). Z motoru vezměte autobaterii. Všimněte si nádrže (pokud máte jen hadici / jen kanystr zkuste tím vytáhnout benzín z nádrže ale nejde to). Pokud už máte hadici i kanystr, vytáhněte z nádrže benzín (poloprázdný kanystr na benzín). Zajděte do domu.
Tip – Dokud nezkontrolujete Phila, nebude chtít odejít.
Z hromady šrotu vytáhněte tranzistorové rádio. Zajděte dolů za Philem ale je mrtvý na pitevním stole. Prohlédněte ho a dojde vám, že dveře byly odemčené, někdo tu byl.
Tip – Zpět do márnice už nebudete chtít jít.
Zajděte za Ralphem k chatrči. 

 

Lesní chatrč

Přes dveře promluvte s Ralphem (Phil) a oznámíte mu Philovu smrt, ale Ralph se ještě bojí jeho komplice. Zajděte na zámek.

 

Zámek Black Mirror

Jděte ke vchodu kde leží Stevovo kladivo. Nalijte do něj benzín a vrtací kladivo si vezmete. Zaskočte ještě do vesnice.

 

Willow Creek

Zkuste jít za doktorkou, ale přes interkom vám oznámí, že má pacienta. Na stanici promluvte se Zakem (lovec) ale neví kdo pasti klade. Naplňte lahev vodou (z řeky ve vesnici / z fontány před hotelem / z řeky u hotelu) a máte balenou vodu. Zpět do lesa.

 

Lesní křižovatka

Jděte k mýtině s pastí (zkuste použít detektor na past / na cestu dál ale nefunguje). Vložte do detektoru nejprve baterii (starý detektor kovů) nebo rádio (starý detektor kovů), přidejte druhý předmět a máte funkční starý detektor kovů. Detektor otestujte na cestu / past. V každém případě nejprve ověříte funkčnost na pasti a pak můžete do lesa, přičemž pasti označíte svítícími nálepkami.

 

Kamenný kruh v lese

Dojdete ke kamennému kruhu. Prohlédněte velký kámen a skulinu pod ním (zkuste skulinu vyfotit ale nepomůže to). Prošťouchněte skulinu větví, vylétnout netopýři a zjistíte, že tam je jeskyně.
Tip – Prošťouchnutí skuliny sice vede k animaci a zápisu do deníku ale jde o nepovinnou věc.
Provrtejte kámen vrtacím kladivem.

 

Kamenný kruh v lese – Noc

O tři hodin později… Vyvrtali jste spoustu děr ale kámen drží a navíc je tma a zima.
Tip – V noci nebudete chtít jít k majáku, do močálu a ani k řece u hotelu. Kavárna ve vesnice je navíc zavřená.
Nalijte vodu do děr a ucpěte je (montážní pěnou / větví). Nyní zbývá počkat přes noc. Vraťte se.

 

Lesní křižovatka – Noc

Zajděte domů k zámku.

 

Zámek Black Mirror – Noc

U brány sedí Bobby.
Tip – Dokud nepromluvíte s Bobbym, nebudete chtít jít k zámku.
Promluvte s ním (život na zámku, peníze za hotelový pokoj, promluvit si s Tomem na rovinu). Bobby si stěžuje, že ho Tom praštil klackem a vyhodil. Nechce pomoc s ubytováním a tak zajdete do vesnice za Tomem. U hospody Tom obviňuje Denise, že má jeho náhrdelník a je u toho i Spooner. Vložíte se do hovoru, začnete Tomovi vyhrožovat, ten vás obviní ze smrti Phila a nakonec vás praští.

 

Kapitola IV

Willow Creek

Máte opět sen ale tentokrát pokračuje… slezli jste za Angelinou do díry a ona stála před obrovským Černým zrcadlem, které ji zobrazovalo jako zlou starou ženu. Proberete se, povíte vše doktorce, když jí zazvoní telefon a prý máte jít za inspektorem do kavárny. 
Tip – Dokud nepromluvíte se Spoonerem, nebudete chtít opustit vesnici.
V muzeu najdete dva turisty (Svetlana a Yuri) ale nechcete je rušit. 
Extra (Fortuna 4) – Přes navštívenku zavolejte z budky Fortuně. Věští vám nebezpečí pádu.
Jděte do kavárny (u dveří se minete s Denise) a promluvte se Spoonerem. Zajímá ho Phil. Odvedete ho tam. 

 

Polorozpadlý dům

Spooner zkusí otevřít ale je zamčeno (zkuste odemknout klíči od zámku ale nepasují).
Tip – Dokud nevyřídíte vše potřebné, Spooner vás nenechá odejít.
Odemkněte dveře Philovými klíči. Spooner vám je zabaví jako důkaz. Uvnitř ukážete Spoonerovi kazetu s mučením, ty ostatní jsou ale pryč.
Tip – Dokud nevyřídíte vše potřebné, nebudete chtít jít ven.
Prohlédněte si počítač (zkuste vložit disketu Space Invaders do počítače ale Spooner to nedovolí). Sejděte do sklepa ale tělo je pryč.
Tip – Dokud neukážete jiné tělo, Spooner vás nenechá odejít nahoru.
Otevřete box s mrtvolou Josepha a Spooner vám konečně uvěří. Vyjdete nahoru když zrovna přijde Tom. Uteče a Spooner poběží za ním.
Tip – Dolů do márnice už nebudete chtít jít.
Vydejte se ven.

 

Lesní křižovatka

Vydejte se ke kamennému kruhu.

 

Kamenný kruh v lese

Kámen se během noci rozpadl, takže můžete slézt po schodech dolů. V podzemí za propastí je portál, vedle nějaká tabulka (zkuste ji vyfotit ale nemáte zoom / zkuste ji překreslit tužkou ale je daleko). Všimněte si kořenů u stropu (zkuste se přes ně zhoupnout prodlužovačkou ale nechcete).
Smrt – Zkuste přeskočit propast. Spadnete.
Nic tu nezmůžete tam vyjděte ven a na zámek.  

 

Zámek Black Mirror

Zajděte do zámku a v hale seberte roli stavební fólie. Venku u lešení vezměte žebřík a hned se vrátíte k portálu.

 

Kamenný kruh v lese

Žebřík položíte přes propast, takže můžete přejít. Prohlédněte portál a držák ale chybí černá koule. Prohlédněte tabulku s hieroglyfy které zobrazují rituál s koulí. Tužkou je překreslete (máte list s hieroglyfy) / foťákem je vyfoťte (máte fotku s hieroglyfy) a prohlédněte je.
Tip – Můžete hieroglyfy buď překreslit nebo vyfotit. Obojí najednou ale nelze.
A jděte ven a do vsi. 

 

Willow Creek

Zajděte za doktorkou (černá koule, hieroglyfy) a dá vám knihu o hieroglyfech. Porovnejte s vaším záznamem hieroglyfů a najdete v knize poděkování od Edwarda.
Tip – Zisk knihy a porovnání s hieroglyfy sice vede k zápisu do deníku ale je to nepovinný úkon. 
V muzeu promluvte s turisty (černá koule, hieroglyfy). Považují vás za dvojníka Darrena ale kouli neviděli. Zajděte na stanici, kde už je Spooner (černá koule, hieroglyfy, náhrdelník). Toma nechytil, o kouli nic neví ale poradíte mu, že náhrdelník byl kradený. V kavárně promluvte s Edwardem (černá koule, hieroglyfy, mohyla). Poradí vám, že se jedná o pohřební rituál, že v okolí jsou mohyly, které s nějakými studenty zkoumala i Valleyová. Také vás požádá o místo komorníka na zámku. Zajděte ještě za doktorkou (mohyla) ale nic o mohyle neví. Vydejte se na Warmhill.

 

Warmhillský kostel

Vstupte do kostela a promluvte s Frederickem (černá koule, hieroglyfy, mohyla). O kouli neví ale potvrdí, že tu dlouho byli pohané ale nic konkrétního neví. Zeptejte se ještě hrobníka Marka, který na hřbitově kope hrob (černá koule, hieroglyfy) ale o kouli nic neví.
Bonus – Promluvte s Markem (mohyla), ovšem o další hroby se nezajímá.
Zpět do vesnice.

.

Willow Creek

Zajděte na policejní stanici a promluvte se Zakem (dům slečny Valleyové) ale nesmí o případu mluvit. Zeptejte se Spoonera (mohyla, dům slečny Valleyové). Pošle Zaka ven a řekne že vám celkem věří, že se potřebuje dostat pryč a případ uzavřít, takže vám dovolí dům Valleyové prozkoumat. Zak se vrátí tak s ním promluvte (dům slečny Valleyovcé) a vezme vás do jejího domu.
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít odejít.
Prohlédněte dům (koberec, schodiště). U krbu seberte uhlík a pod schody prázdný list papíru. Pomoc tužky / uhlíku přemalujte list a najdete vytlačený vzkaz slečny Valleyové o rozpuštění Řádu. Prohlédněte ho, je to stejný vzkaz jehož část byla v chatě Ralpha. V knihovničce seberte seminární práci slečny Valleyové a práci prohlédněte. Podtrhněte části, které upřesňují pozici nálezu mohyly (sektor 13, kosti malých zvířat, močál). Získáte tak představu o poloze mohyly. Oslovte Zaka a půjdete ven. Vyjdete na náměstí odkud zamiřte k močálu.

 

Východní močál

Prohlédněte okolí (močál, kosti zvířat). Na hromádce kamenů je dopis pro Adriana Gordona a v něm najdete lístek se třetí zprávou o druhé ctnosti Strážce (naději).
Bonus – Prozkoumejte v inventáři lístek se třetí zprávou.
Pokračujte doprava kde najdete mohylu. Prohlédněte ji, ze země seberte suché větvičky a vstupte. Prohlédněte vnitřek mohyly (zkuste zevnitř zadělat vchod fólií ale nechcete). Kouli ale nenajdete a po prohlídce vás napadne vysadit léky a čekat na vizi. Prohlédněte krabičku léků a zjistíte něco o účincích. Vydejte se do vesnice.

 

Willow Creek

Jděte za doktorkou (účinky léků, cigaretový kouř) a poví vám, že účinek může narušit čaj z kozlíku nebo třezalky, magnézium a kofein. Zajděte do obchodu a zeptejte se Abayi (pálení žáhy, balená káva, kozlík lékařský). Dá vám tabletky Antacidu ale kávu ani byliny nemá. Zeptejte se v kavárně Edwarda (balená káva) a prodá vám jednu balenou kávu. Vydejte se na zámek. 

 

Zámek Black Mirror

Jděte na zadní zahradu a do skleníku. Z květináče vlevo vezměte kozlík lékařský a poté z kuchyně na sporáku hrnec (nalijete do něj vodu). A nyní k mohyle.

 

Východní močál

Vstupte dovnitř do mohyly a upravte kameny, abyste vytvořili ohniště (zkuste ho zapálit zapalovačem ale nechcete / zkuste přidat kozlík / hrnec ale není připravené). Přidejte větve a zapalovačem to zapalte (zkuste zapalovačem nebo v ohni spálit bankovní výpisy / nákres souhvězdí / dopis z Vatikánu, vzkaz Valleyové / lístek se třetí zprávou ale nechcete). Přidejte do ohně kozlík ale kouř unikne ven (zkuste kozlík přidat znovu ale nechcete). Vyjděte ven a fólií zadělejte vchod. Uvnitř spalte v ohništi kozlík a vnitřek mohyly se zakouří. Položte na ohniště hrnec, přidejte kávu i antacid (v jakémkoli pořadí) a napijte se. Během vize uvidíte pohřební rituál. V černém plesnivém místě najděte černou kouli. A s ní rovnou do lesa. 

 

Kamenný kruh v lese

Sejděte do podzemí, překročte propast a černou kouli dejte do držáku, což aktivuje portál.
Tip – Dokud je portál aktivní, nebudete chtít odejít ven.
Projděte portálem.

 

Akademie

Portál asi nemá dost energie a ocitnete se jen v Akademii. Navíc se portál vypne. Prohlédněte sál včetně těla Louise (zkuste ho vyfotit ale nechcete). U těla Louise najdete dopis od Angeliny s instrukcemi aby zapálil zámek. Jasný důkaz vaší neviny. Pod závalem vstupu uvidíte těla někoho z Řádu. Všimněte si dvou skulin ale je tam tma (zkuste posvítit zapalovačem ale nevidíte nic). Některou z děr vyfoťte (fotka černé koule) a v blesku uvidíte že tam koule je. Z těla Louise ulomte ruku (Louisova ruka), s ní postrčte jednou z děr kouli a z druhé díry černou kouli seberte. Vložte kouli do stojanu a projděte portálem.

 

Rituální komnata

Ocitnete se v rituální síni.
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít portálem odejít.
Prohlédněte komnatu a zkuste vzít knihu z oltáře. Zaslechnete jak vám Victorie říkala, že je to v knize… ale cosi vás ovládne a srazí na zem. Až se seberete vezměte knihu znovu. Ovládne vás Mordred, přehodí černou kouli v komnatě aby otevřel portál zpět do lesa a odejde. Kouli co otevírala portál v jeskyni seberte, venku si přivoláte černé psy a odejdete k zámku. Na křižovatce vás přepadne Marie, vyčítá vám smrt syna Damiana a pak na vás zaútočí.

 

Kapitola V

Zámek Black Mirror

Probudíte se na zámku, v onom zamčeném pokoji a máte černé oči.
Tip – Dokud nezařídíte vše potřebné, nebudete chtít odejít z pokoje.
Prohlédněte pokoj (vylomené dveře, skříň), za oknem seberte provaz a na stole lístek se čtvrtou zprávou o nejvyšší ctnosti Strážce (víře).
Bonus – Prozkoumejte v inventáři lístek se čtvrtou zprávou.
Prohlédněte Mordredovu knihu na stole ale stránky jsou prázdné. Vezmete si léky a napadne vás, že text se objevuje krví. Ze země vezměte střep, pořežete se a zacákáte knihu krví. Objeví se jen verše. Rozhodnete se spáchat sebevraždu jako otec, skokem z věže. Zastaví vás Antoliniová, slezete dolů a u vchodu s ní promluvíte (Valentina, kletba, Strážce, Mordred, řešení problému)  Poví vám o funkci Strážce, ustanovené Vatikánem, kterou jako první plnil Marcus a dá vám knihu Strážců. Angelina měla být novým Strážcem po Victorii. Předá vám Knihu Strážců a navrhne zničit Mordreda exorcismem. Vydáte se do kostela.

 

Warmhillský kostel

Vstoupíte do kostela bočním vchodem a promluvíte s Frederickem (exorcismus). Ještě nikdy nevymítal ale pošle vás sehnat jeho osobní předmět a důvod jeho hříchu. Prohlédněte knihu Strážců, kde se píše o boji Marcuse s Mordredem. Mordred probodl manželku Marii. Vejděte zpět do kostela a oznamte to Frederickovi (Mordredova žena). Považuje to za užitečné a Valentina vás pošle hledat dál na zámku.
Tip – Můžete Valentině dát provaz a ona si ho nechá. Zatím to ale není třeba dělat.
Vydejte se do lesa.

 

Lesní křižovatka

Vydejte se k zámku.
Tip – K chatrči a k první křižovatce u vesnice nebudete chtít jít.

 

Zámek Black Mirror

Před bránou najdete Edwarda, který na vás čeká (černé oči, Edward). Předáte mu Angelinin vzkaz pro Spoonera jako důkaz nevinny.
Tip – Pokud zkusíte projít bránou dál, Edward vás osloví sám.
Tip – Po dialogu „Edward“ už Edward odejde, takže o tom mluvte až na konec.
Zajděte do knihovny.
Extra (Fortuna 5) – Přes navštívenku zavolejte z knihovny Fortuně. Věští vám dotek smrti z věže.
Zajděte nahoru do pokoje a vyzvedněte Mordredovu knihu. A nyní do kostela.

 

Warmhillský kostel

Vstupte do kostela bočními dveřmi. Promluvte si s otcem Frederickem (Mordredova kniha) a řeknete mu o předmětu Mordreda. Započne vymítání, které Valentina nahrává. Vymítání se však vymkne a Frederick je odhozen černou mlhou a krátce poté umírá.

 

Kapitola VI

Zámek Black Mirror – Noc

Valentina
S pomocí Edwarda jste odnesli Adriana na zámek. Chcete informovat arcibiskupa o situaci.
Tip – Nyní jste v kůži Valentiny. To znamená vlastní inventář, nová aktivní místa i ve známých lokacích a žádné záznamy do deníku.
U sebe máte dýku, diktafon, zápalky, bibli a složku Gordonových. Prohlédněte diktafon, uslyšíte krátký záznam z vymítání, kdy Adrian hovořil jiným jazykem a také prohlédněte složku Gordonů podle které byla minulým strážcem Victorie.
Tip – Dokud nezavoláte arcibiskupovi, nebudete chtít z knihovny odejít.
Telefonem zavolejte arcibiskupa. Rozhodnete se najít vstup do katakomb a hlavní stínový portál. Vyjděte do haly.
Tip – Nebudete chtít vyjít ven ze zámku.
Prohlédněte halu (základní kámen, pod nímž původně byl vstup), čajový salonek (plíseň na zdi) a kuchyni. Jděte do sklepa a sejděte dolů. Prohlédněte sklep, vždy si posvítíte zápalkou. Vraťte se do knihovny (zkuste si sirkami posvítit na rodokmen / koberec / levou knihovnu ale nic tam není). Posviťte si na sloup a podle proudění vzduchu poznáte, že za ním je průchod. Prozkoumejte sloup a najdete klíčovou dírku (zkuste ji vypáčit dýkou ale nejde to). 
Tip – Když už víte kde vstup je, nebudete chtít jít do sklepa.
Vyjděte do patra. Prohlédněte pracovnu plnou věcí a hlavně pokoj Victorie, kde ze stolku vezměte šperkovnici (zkuste ji vypáčit dýkou ale nejde to). U přístrojů seberte injekci adrenalinu.
Tip – Zatím není třeba injekci brát.
Na chodbě u pokojů najdete Adriana (exorcismus, černé oči, otec Frederick, Mordred, katakomby). Oči se mu sice vrátily ale povíte mu, k čemu došlo a že bude nutné najít stínový portál.
Tip – Od této chvíle můžete mezi hrdiny přepínat, mohou spolu vést dialogy a můžete si předávat některé předměty.
Promluvte ještě s Adrianem (šperkovnice). Ukážete mu šperkovnici, on ji rozšlápne a získáte z ní jílec dýky. Chybí jí jeden rubín. Prohlédněte ještě Adrianův pokoj (zkuste Adrianovi dát složku Gordonů / bibli ale nechcete). Sejděte do knihovny a vložte jílec do zámku ale nepomůže to. Vraťte se a dejte jílec Adrianovi.

Adrian
Promluvte s Valentinou (rituální síň, Černé zrcadlo, zvláštní zprávy). To ona vám psala vzkazy a také řekne, že Černé zrcadlo změnilo Mordreda, když ho otevřel. Je to brána do jiného světa.
Tip – Zatím nemusíte hovořit o chybějícím rubínu.
Z šatníku v pokoji vezměte hřbitovní svíčku a kleště. Sejděte do haly.
Tip – Dokud nebudete mít důvod, nebudete chtít vyjít ven ze zámku.
Zajděte do knihovny (zkuste jílcem otevřít zámek ale nejde to).
Extra (Fortuna 6) – Přes navštívenku zavolejte z knihovny Fortuně. Věští vám smrti od blesku, vody a temnoty.
Prohlédněte čajový salonek (plíseň) a přes kuchyni jděte do sklepa. Z kýble naberte sůl
Tip – Do sklepa nebudete chtít jít bez zdroje světla.
Zapalovačem zapalte svíčku (hřbitovní svíčka) a sejděte dolů. Prohlédněte sklep. Všimněte si reflektoru (zkuste připojit kabel ale nemáte zásuvku). Vzadu zatáhněte za páku, čímž zapnete proud ale kvůli tmě ho vypnete. Uprostřed je studna (zkuste do ní hodit svíčku / přivázat k ní provaz ale nechcete).
Tip – Na manipulaci s řetězem, čerpadlem, přípojkou a napájecím kabelem potřebujete více světla.
Vyjděte nahoru, připojte kabel k zásuvce pod vypínačem, kabel shoďte dolů po schodech a dole připojte k reflektoru. Konečně je světlo (zkuste řetěz přivázat k čerpadlu ale není kam).
Smrt – Zapněte pákou proud a zkuste sáhnout na napájecí kabel.
S vypnutým proudem natáhněte napájecí kabel do kaluže vody.
Smrt – Zapněte pákou proud a přípojku čerpadla připevněte k odtokovým mřížím.
Přípojku čerpadla připevněte k odtokovým mřížím.
Smrt – Zapněte pákou proud a zkuste ovládáním spustit čerpadlo.
Smrt – Zapněte pákou proud a připojte ocelové uzemňovací lano k čerpadlu.
Připojte ocelové lano k čerpadlu. Konečně zapněte pákou proud a spusťte čerpadlo. Proud je slabý, takže do kaluže přisypte sůl a čerpadlo spusťte.
Tip – Zatím není třeba dělat s čerpadlem něco víc.

Adrian / Valentina
Promluvte s tím druhým (chybějící rubín) a napadne vás, že mohlo jít o nějaký šperk.
Tip – Dialog by měl vézt k tomu, že si Adrian vzpomene, že od Victorie dostala Angelina náramek s rubíny. Někdy k tomu ale nedojde, netuším proč.

Adrian
Když už víte o šperku, vyjděte ven a před bránu. Ve schránce najdete sluneční brýle od Edwarda.

 

Lesní křižovatka – Noc

Vydejte se nejprve k chatrči.
Tip – V noci nebudete chtít jít k majáku, do močálu, ke kamennému kruhu a k řece u hotelu.

 

Lesní chatrč – Noc

Dveře jsou vymlácené, tak se podívejte dovnitř. Najdete mrtvolu, zřejmě Ralpha. Odejděte na cestu.

 

Lesní křižovatka – Noc

Tip – Zpět k chatrči už nebudete chtít jít.
Běžte na křižovatku u zámku ale zaslechnete Ralpha jak si zpívá. Vraťte se ještě k chatrči.

 

Lesní chatrč – Noc

Znovu prohlédněte vnitřek. Mrtvola uvnitř je Tom. Ralph se mu pomstil. Můžete zajít ke kostelu.

 

Warmhillský kostel – Noc

Oba vchodu do kostela jsou zamčené. Můžete zajít ještě ke starému domu.

 

Polorozpadlý dům – Noc

Vchod je zamčený. Takže zajděte do vesnice.

 

Willow Creek

Zajděte na stanici.
Tip – Obchod, kavárna i muzeum jsou zavřené a za doktorkou nebudete chtít jít.
Spooner vám oznámí uzavření případu (chybějící rubín, přesun). Předá vám Angelinin náramek, který už jako důkaz nepotřebuje (zkuste ho dát do jílce ale rubín drží).
Bonus (Video) – Po nálezu masakru v chatrči to oznamte Spoonerovi (chatrč v lese) a pošlete ho tam hledat Toma.
Promluvte se Zakem (kavárna), který vám řekne, že Edward dal výpověď. Vraťte se na zámek.

 

Zámek Black Mirror – Noc

Zajděte promluvit s Valentinou (Angelinin náramek) a oznámíte jí, že máte náramek. Kleštěmi vyndejte rubín z náramku (zkuste dát rubín Valentině ale nechcete když nemá jílec). Dejte Valentině provaz.

Valentina
Zajděte do sklepa.
Tip – Když už svítí reflektor, budete ochotni tam sejít.
Prohlédněte sklep (zkuste přivázat ke studni provaz ale nechcete).

Adrian / Valentina
Předejte si jílec a rubín. Spojte je (jílec dýky) a odemkněte tím zámek v knihovně. Společně sejdete dolů. Postupně oba prohlédněte místnost, především symboly na čtyřech sloupech a dva na zemi. Promluvte si (hieroglyfy, jiný východ). Valentina některé symboly zná ale neumí je číst. Nechte Adriana / Valentinu dole a druhým běžte do sklepa, přes studnu na sebe zavolejte. Uslyšíte se. 

Adrian
Vyjděte do sklepa, otevřete čerpadlo a řetěz ze studny k němu připevněte. Zapněte čerpadlo a vytáhnete klec. Valentina se přijde podívat, aby zjistila co se děje.
Tip – Dokud se nepodíváte co jste vytáhli, nebudete používat čerpadlo znovu.
Sejděte dolů a prohlédněte si klec. Vlezte dovnitř.
Tip – Do klece může vlézt jen Adrian.

Valentina
Vyjděte do sklepa.
Tip – Nebudete chtít používat čerpadlo, protože se bojíte, že u klece je Adrian (nepůjde to ani když bude vedle vás ve sklepě). 

Adrian / Valentina
Promluvte si (klec) ale nemyslíte si, že klec je k mučení. Předejte si provaz a přivažte ho ke studni. Poté informujte toho druhého (zatáhnout za provaz) o dorozumívání provazem.
Tip – Valentina nebude chtít používat čerpadlo, dokud jí Adrian nedá signál.

Adrian
Vlezte do klece.
Tip – Pokud zataháte za provaz, zatímco je Valentina jinde než ve sklepě, klec samozřejmě nespustí.
Zatahejte za provaz a nechte se spustit. Pod vodou jsou kotouče se symboly.
Smrt – Zůstaňte pod vodou příliš dlouho.
Bonus – Zatahejte za provaz a nechte se vytáhnout nahoru.
Nechte se vytáhnout a zajděte za Valentinou (symboly pod vodou). Navrhnete, že je třeba symboly správně zmáčknout. Vraťte se do klece, zatahejte provaz a nechte se spustit. Podle symbolů v sále stiskněte správné symboly do páru (dům – amfora / trojzubec – květina / pták – hlava / ryba – ruka). Klec sjede do velkého sálu.

 

Katakomby

Jste v katakombách a Valentina sešplhá dolů po řetězu. Prohlédněte sál. Zkuste použít váhy pod sochou, načež se kapsle na řetězech dají do pohybu a jedna zůstane u země. Prohlédněte hieroglyfy na zdi (zkuste na ně dát navštívenku jasnovidky ale neozývá se) a zamčené dveře vlevo.
Bonus – Zkuste odemknout dveře klíči ze zámku, ale nejde to.

Valentina
Prohlédněte sál, hlavně hieroglyfy. Na podlaze u propasti si všimněte lodičky, upozorníte Adriana a ten loďku sebere.
Tip – Loďku může sebrat Adrian rovnou.

Adrian
Na zemi seberte meč a na chvíli vás ovládne Mordred. Prohlédněte sarkofágy a odsuňte víka. Valentina vám v tom pomůže. Pravý sarkofág je prázdný ale v ostatních najdete rybu, štít a hrot šípu. Ze spuštěné kapsle seberte zlatý klíč. Zkuste s ním odemknout dveře ale i když pasuje, nejde otočit. V díře vedle pravého průchodu je nákres. Je na něm mapa labyrintu s číslicemi místností.

Adrian / Valentina
Promluvte si (hieroglyfy) a Valentina myslí, že každý sloupec symbolů patří jedné postavě na reliéfu. Projděte pravým průchodem. Valentina si všimne varovného nápisu o stínech. Je zde labyrint a v něm dva stíny. Valentina spínačem spustí dveře mezi vámi a stínem.
Smrt – Adrian nebo Valentina přijde do kontaktu se stínem.

Adrian
Prohlédněte knihu Strážců a najdete zápis o nebezpečnosti stínů a že je zelené světlo dokáže zahnat. Nákres znázorňuje tento labyrint a čísla udávají počet otevřených dveří do místnosti aby se v ní rozsvítilo zelené světlo, kterého se stíny bojí. Při pomyslném očíslování místností (1-11) bude první sloupec místnost 1-2, druhý sloupec místností 3-4-5, třetí sloupec 6-7-8, dále velká místnost 9 a dvě místnosti v rohu 10-11.
1) Zavřete vstupní dveře labyrintu
2) Otevřete dveře do místnosti 2, dále do 5. Uvnitř je sarkofág, přiveďte sem Valentinu otevřete ho a najdete korunu.
3) Otevřete dveře do místnosti 8, dále do 10, do 11. Uvnitř je druhý sarkofág, přiveďte sem Valentinu otevřete ho ale je prázdný. Oba vyjděte a zavřete dveře do 11.
4) Z místnosti 10 otevřete dveře do 9 (se stínem). Protože ve vaší místnosti (10) svítí světlo (dvoje dveře jsou otevřené) stín nezaútočí a jste v bezpečí. Z místnosti 8 zavřete dveře do místnosti 10.
Tip – Pokud nastane situace, kdy stín nemá kam ustoupit, raději zaútočí a zabije vás i když je ve vaší místnosti světlo.
5) Z místnosti 8 otevřete dveře do místnosti 7, dále do 6. Vraťte se a z místnosti 8 zase uzavřete dveře do 7.
6) Otevřete dveře do místnosti 4. Tam vejděte.

Valentina
Všimněte si stínů (zkuste je nahrát na diktafon ale nic neříkají).
1) Z místnosti 1 otevřete dveře do místnosti 3 (se stínem). 
2) Projděte do místnosti 2, zavřete dveře do 1, zavřete dveře do 4 (s Adrianem).

Adrian
1) Otevřete dveře do místnosti 3 (se stínem). Protože se u stínu rozsvítí, uteče do místnosti 1 kde je tma.
2) Uzavřete dveře do místnosti 1. V místnosti 3 prohlédněte výklenek a najdete misku.
3) Otevřete dveře do 6 a z místnosti 6 otevřete dveře do 9 (se stínem). 
4) Projděte do místnosti 7 a otevřete dveře do 9 (se stínem). V místnosti 9 se rozsvítí a protože je světlo i v 6 a 7, tak stín uteče do místnosti 10. Uvnitř je sarkofág, přiveďte sem Valentinu (otevřete dveře mezi 7 a 8), otevřete ho a najdete hůl. Oba vyjděte.
5) Z místnosti 3 zavřete dveře do místnosti 6 a otevřete dveře do 1.
6) Z místnosti 4 zavřete dveře do místnosti 3.

Valentina
1) Z místnosti 2 zavřete dveře do místnosti 5 a otevřete dveře do místnosti 1 (se stínem). V místnosti 1 se rozsvítí a stín uteče do místnosti 3.
2) Z místnosti 1 uzavřete dveře do místnosti 3 (uzavřete stín).
3) Otevřete dveře do místnosti 4 (s Adrianem), otevřete vstupní dveře labyrintu a odejděte.

Adrian
Prohlédněte misku vah a vyskládáte tam nalezené předměty (celkem 7). Vložte nějaké na misku, po každých čtyřech se převáží a kapsle se rozpohybují. Jedna kapsle zůstane dole, v ní opět zlatý klíč, který vložte do dveří. Na misky je třeba umístit čtyři předměty odpovídající čtyřem stojícím lidem na hieroglyfech. Každému je přiřazen sloupeček s rytinami obrázků a každého tak symbolizuje jeden z předmětů (ten co se neopakuje nebo ten co zbude po vyloučení ostatních).
1. sloupec – stojící – hůl (druid) 
2. sloupec – ležící – loďka (námořník)
3. sloupec – ležící – štít (válečník)
4. sloupec – stojící – hrot šípu (lovec)
5. sloupec – stojící – miska (poutník)
6. sloupec – ležící – koruna (král)
7. sloupec – stojící – ryba (rybář)
Na misku vložte hrot šípu, misku, hůl a rybu. Všechny kapsle sjedou a najdete v nich několik klíčů, kterými odemkněte dveře a vstupte.

Adrian / Valentina
Prohlédněte jeskyni a přejděte přes most do kaple. Podle Valentiny ji postavili Marcus s Mordredem jako poslední společnou věc. Jsou tu hroby a oltář. Otevřete spodní hrob, kde je Mordred.
Tip – Horní hrob ještě nemusíte otevírat.
Promluvte si (kaple) a věříte, že kaple je ochranou před vstupem k Černému zrcadlu.

Adrian
Prohlédněte kapli (zkuste dát na hroby svíčku ale nechcete) a hlavně oltář. Valentina přeloží text „Za východu slunce vyšle král své bojovníky do boje proti temnotě.“ Na oltáři zmáčkněte tlačítka se symboly ve správném pořadí, aby tvořili cestu dle oné věty (slunce, koruna, chléb, dům, loď, štít, kalich, sekera, helma, meč, šíp, štít, měsíc). Odhalí se průchod. Uvnitř najdete alchymistickou laboratoř Mordreda a vzpomenete si, že jde o místo ze sna, že sem Angelina spadla a nahoru vás oba dostal Bates. Prohlédněte laboratoř, hlavně zavřené dveře dál a sáhněte na meče, načež vás opět na chvíli postihne Mordred.

Valentina
Prohlédněte laboratoř a zavřené dveře dál.
Bonus – Prohlédněte knihu na stojanu, podle které chtěl Mordred stvořit život.

Adrian / Valentina
Promluvte si (Mordredova laboratoř) a napadne vás, že by tu mohly být nějaké objevy a jedy.

Adrian
Požádejte Valentinu (dýka) aby vám půjčila dýku, říznete se a krví Gordonů otevřete dveře. Vstupte. Společně uvidíte jak se v Černém zrcadle odráží duše Mordreda. Nalákal vás sem, aby se jeho duše dostala do vašeho těla. V Mordredově knize se objeví text, kde píše o své snaze dostat do těla syna Damiena duši dávného krále Armundora. Valentina chce připravit plán.

Valentina
Prohlédněte oltář, kde se prováděly oběti na testování duší a Černé zrcadlo. Napadne vás, zda Adrian má také svůj stín. Necháte ho přečíst z knihy Strážců pasáž kde stojí, že stíny vznikají až po smrti. Vraťte se (spolu) do laboratoře, kde požádáte Adriana, aby přečetl víc z Mordredovy knihy. Podle zápisu Mordred vytvořil stín pro svůj meč, aby ho mohl použít za zrcadlem. Prohlédněte meče (jsou obyčejné) a alchymistický stůl (napadne vás Adriana otrávit a pak probrat adrenalinem). V kapli si prohlédněte Mordredovy ostatky (mohl by se do nich vlákat stín).
Tip – Po prohlédnutí všeho důležitého přestavíte Adrianovi celý plán.
Shrnete Adrianovi plán, připravit na oltář Mordredovu kostru aby do ní vstoupil stín Mordredovy duše, přivézt Adriana do stavu klinické smrti, aby se za zrcadlem vytvořil jeho stín, získat Mordredův stínový meč, aby s ním Adrianův stín mohl za zrcadlem zničit Mordredovu duši a probrat Adriana adrenalinem. Odejdete zpět do zámku.

Adrian
Tip – Nyní se už nebudete chtít vrátit k mostu katakomb.
Prohlédněte kostru Mordreda ale nezapamatujete si její složení. Vyfoťte ji (fotka Mordredovy kostry) a seberte Mordredovu kostru, kterou zajděte položit na oltář. Poskládejte kosti podle fotky. Dávejte pozor na natočení kostí a jejich připevnění. Po složení kostry potřebujete počkat na Valentinu.

 

Zámek Black Mirror – Noc

Valentina
Jste v čajovém salonku.
Tip – Dokud nezískáte meč, nebudete chtít odejít.
Podívejte se na černotu na zdi, dýkou rozřízněte tapetu a vyndejte meč. Má ulomenou špičku. Odejděte.
Tip – Pokud jste předtím nesebrali adrenalin z Victoriiny ložnice, uděláte to automaticky nyní.

 

Katakomby

Adrian
Oznámíte Valentině pokrok (Mordredova kostra) a složení kostry. Chybí ještě špice meče.
Extra (vzácný dialog) – Pokud jste ještě neotevřeli Mariin hrob, promluvte s Valentinou (špička meče) a rozhodnete se špici získat.

Valentina
Společně jděte do kaple (zkuste dát Adrianovi meč / adrenalin ale ještě je čas).
Tip – Nyní se už nebudete chtít vrátit k mostu katakomb.
Otevřete druhý hrob, kde leží Marie. Upozorníte Adriana na špičku meče a on ji sebere.
Tip – Špičku může sebrat Adrian rovnou.

Adrian
Promluvte s Valentinou (můžeme začít) o zahájení plánu. Lehnete si na oltář a Valentina odejde do laboratoře.

Valentina
Ze stolu v laboratoři seberte jed a u oltáře ho podejte Adrianovi. Stín Mordreda přejde na jeho kosti, za zrcadlem se vytvoří Adrianův stín a ten s mečem zničí Mordredovu duši. Mordredův stín se pak navrátí za zrcadlo. Adrenalinem proberte Adriana. Vše vyšlo a společně odejdete z katakomb.
Tip – Následují závěrečné titulky…
V knihovně vám Adrian ukáže deník se shrnutím všech věcí ohledně kletby, Mordreda, duší a stínů. Navíc z Mordredovy knihy zjistí, že černé koule mohly sloužit jako náhrady za těla a Mordred do nich uzavíral duše. Je možné, že svět obývají i další stíny.

6 komentářů u „Posel smrti III

 1. Máš ji mít 🙂
  To, že nemá v názvu číslo čtyři a je plivnutím do tváře původní trilogii, je vedlejší…

 2. Ahoj, sice už je to dost passé, ale po několika letech jsem se rozhodl si zahrát celou trilogii Posla smrti v kuse a při té příležitosti jsem dal dohromady kompletní seznam bonusů do Posla smrti 2 a Posla smrti 3. Ve dvojce je to jednoduchý, stačí fotit některé předměty na herních obrazovkách.

  Obrázky:

  1. Kapitola III – Havran na stromě u skleníku zámku
  2. Kapitola III – Havran na stromě za kuchyní zámku
  3. Kapitola II – Havran na sloupu brány zámku v noci
  4. Kapitola I – Havran pod stolem na návsi
  5. Kapitola I – Havan na střeše hospody
  6. Kapitola I – Havran na sloupku brány na hřbitově v noci
  7. Kapitola I – Havran na střeše katedrály Warmhill
  9. Kapitola VI – použít svazek klíčů na kamenné dveře
  11. Kapitola II – Havran na střeše márnice v noci
  12. Kapitola II – přečíst u Murraye složku s fotkami a negativy
  13. Kapitola II – Havran na sudu u chatrče v lese v noci
  15. Kapitola V – dvakrát přečíst dopis se čtvrtou zprávou
  16. Kapitola V – havran na stromě v močále
  17. Kapitola V – dvakrát přečíst dopis se třetí zprávou
  18. Kapitola III – dvakrát přečíst dopis s druhou zprávou
  19. Kapitola I – Havran na stromě na křižovatce před zámkem
  20. Kapitola I – Havran na sloupu v ruinách
  21. Kapitola II – zavolat madam Fortuně
  22. Kapitola I – Havran vedle místa činu u majáku

  Videa:

  20. Kapitola III – strčit větev do díry pod kamenem
  24. Kapitola VI – říct inspektorovi o rozbité chatrči v lese

  Minihry:

  4. Kapitola III – vyfotit Bobbyho v řece

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.