A. Christie: Murder on the Orient Express

Článek napsal fanoušek lordan95

Orient Express

Adventuru s názvem Agatha Christie: Murder on the Orient Express vydala roku 2006 americká vývojářská firma AWE Productions, která má za sebou tituly jako Zorro, několik dílů skvělé budovatelské série her Civilization, Shrek či Spider-Man. V roce 2005 se vrhla na román Agathy Christie Deset malých černoušků, který měl nemalý úspěch. V roce 2006 se k románům Agathy Christie vrátili znovu, ovšem již s menším úspěchem.

Příběh
Jako krásná Antoinette Marceau budete asistovat slavnému detektivovi Herculovi Poirotovi, při odhalování vraha, který ve slavném Orient Expressu zabil bohatého obchodníka Ratchetta. Ve hře nejdříve shlédnete intro z roku 1924 a pak se přenesete o deset let později do Istanbulu.

Hraní
Jak již bylo řečeno ve hře se ujmete role Antoinette Marceau, nikoliv Herculea Poirota. S ním se však budete často radit a předkládat mu své závěry. Hra nabízí jen velice málo lokací. Navštívíte Istanbul (v podstatě jen hlavní vlakové nádraží a přilehlé okolí), Bělehrad (opět jen nádraží) a samozřejmě vlak. Ten působí velice úchvatně. Tvoří ho pět vagonů (dva pro pasažéry, nákladový vůz, salónní vůz a restaurační vůz), které přímo čiší třicátými léty a stylem art deco. Ovšem ve vlaku tkví také hlavní potíž samotné hry. V Orient Expressu se totiž odehrává 3/4 času celé hry a po chvíli vás úžasný vlak začne nudit.

Vývojáři se hru snaží zpestřit několika puzzly. Sbíráte pasy všem cestujícím a zaměstnancům vlaku, snímáte jim všem otisky a všechny je postupně vyslícháte. Tento zajímavý doplněk je však hře také na škodu. Hlavní hrdinka totiž všem klade stejné otázky a hra se tak stává velice nudnou. Nejednou se vám stane, že už dopředu odhadnete na co se Antoinette cestujících zeptá. Rozhovory jsou vleklé, protože ne všichni se s vámi pustí ochotně do řeči a vy tak např. musíte čekat než se daná osoba vyspí, nebo než splníte další úkol. Samotné dialogy jsou často postaveny na hlavu. Hlavní hrdinka už např. dopředu ví, že kuchař je nevrlý, přitom ho ještě neviděla.

Toto všechno sráží body na hře, která mohla býti skvělá, kvůli své výborné atmosféře a výtvarnému ztvárnění. Výborný je ve hře např. soundtrack, i když jen v menu a v traileru. V samotné hře žádnou píseň neuslyšíte a vy tak chodíte po vlaku v nepříjemném tichu.

Jsou zde ale výborně ztvárněné charaktery, které se nijak nezadají s knižní předlohou. Ve hře máte i svůj vlastní inventář, který tvoří šest částí (samotný inventář, do kterého během hry nashromáždíte opravdu velkou spoustu věcí; otisky prstů, které následně porovnáváte s inkriminovanými místy; pasy cestujících, které neobsahují nic moc zajímavého; jakýsi nástroj ve kterém můžete věci kombinovat mezi sebou; lupu, pod kterou si věci prohlídnete zblízka a často tak narazíte na nějaký zajímavý detail a Antoinettin deník, ve kterém má např. výstřižky z novin se starými případy Herculea Poirota).

Přijetí hry
Hra je hodnocena velice rozporuplně. Nejvíc je na hře kritizována opakující se povaha většiny úkolů. Recenzenti také tvrdí, že kniha je více dramatická a zde vykonáváte jakousi „sekretářskou“ práci (snímání otisků, sbírání pasů). Recenzenti zároveň ocenili skvělé hlasy postav (Poirota zde dabuje David Suchet, který ho hraje v televizním seriálu).

Moje hodnocení
Hru jsem hrál především proto, protože mám rád Herculea Poirota (v současnosti sleduji seriál, který běží na ČT1) a většina hráčů si hru pořídí právě z tohoto důvodu. Tato hra postrádá nějaké lákadlo pro hráče, kteří Poirota vůbec neznají. Vcelku je to úplně tuctová adventurka a do konce hry vydrží snad jen pravověrní „adventuráci“ či Poirotovi fanoušci.

Kladně musím ocenit herní příběh, který nabízí oproti knize alternativní konec, který hře jen prospívá. Výborná je i nová hlavní postava – Antoinette. I když jsem se těšil spíše na Poirota, přeci jen je na Antoinette Marceau hezčí pohled než na obtloustlého detektiva s vejčitou hlavou. Perfektní jsou i hlasy a vlak samotný (tedy alespoň zpočátku).

Ovšem zápory převyšují klady a musím říct, že mě sbírání důkazů málem unudilo k smrti, ale jako pravověrný fanoušek jsem vydržel a v napětí čekal na finále. Naštvali mě i chyby v dialozích, Očekával jsem, že budou alespoň tak inteligentní jako v televizním seriálu.

Přesto této hře musím dát 70 %. Když ne kvůli Poirotovi, tak kvůli Antoinette a dobové atmosféře (lituji toho, že jsem se nenarodil dřív a tím krásným vlakem se nemohl projet). Škoda jen té zdlohavosti.


 

Orient Express

Orient Express je asi nejznámějším vlakem na světě. Pomocí tohoto vlakového spojení je možné se západní Evropy dopravit na Balkán. Poprvé byl užit v provozu 5. června 1883 a skončil teprve nedávno roku 2009. Od sedmdesátých let však fungují vlaky složené z těch původních a přizpůsobené dnešním požadavkům.

Vlak, kterým cestuje monsieur Poirot je Simplon-Orient-Express zavedený v roce 1919. Ten vedl přes Švýcarsko a Simplonský tunel městy Istanbul, Milán, Terst a Záhřeb. Nedlouho poté co Orient Express s Poirotem na palubě opustí chorvatské město Vinkovci, utrhne se před vlakem lavina a dočasní obyvatelé vlaku jsou nuceni čekat na sněhový pluh. Čekání jim však zkrátí vražda podnikatele Ratchetta.

Orient Express

Orient Express

Orient Express - lavina

Orient Express – Lavina

Orient Express - mapa

Mapa Orient Expressu

Orient Express - vagony

Plán vagonů


 

Postavy

Hercule Poirot
Hercule Poirot vyšel roku 1920 z pera anglické autorky světoznámých detektivek Agathy Christie, nejprodávanější a nejpřekládanější spisovatelky všech dob. Hercule Poirot se narodil roku 1864 (měl dvojče bratra Achilese) zřejmě v lázeňském městečku Spa v Belgii. Roku 1893 se připojil k belgické tajné službě a roku 1904 k belgické policii. Roku 1914 napadli Němci Belgii a Poirot se přidává k hnutí odporu, o dva roky později prchá do Anglie. V červenci 1916 se odehrává jeho první případ Záhada na zámku Styles (sepsáno roku 1920). Hercule Poirot podle všeho umírá ve velice požehnaném věku 110 let! (poslední případ Opona se odehrává roku 1974).

V knize je Hercule Poirot popsán jako 5 stop 4 palce vysoký muž (1,62 m) s hlavou ve tvaru vejce a typickým napomádovým knírkem. Byl velice puntičkářský – nosil vždy perfektně vypulírovaný oděv s nezbytnou ozdobou (většinou květinou) na klopě a jeho bankovní zůstatek musel být vždy 444 liber, 4 šilinky a 4 pence. Nosí také nezbytný skřipec na čtení a kapesní hodinky. Má zálibu v klasické hudbě – poslouchá Mozarta a Bacha.

Cestující

Antoinette Marceau (17. dubna 1908) – zaměstnankyně Compagnie internationale des wagons-lits, neboli mezinárodní hotelové a cestovní logistické společnosti, starající se o pohodlí cestujících ve vlaku.

Samuel Ratchett / Casetti – gangster, únosce dětí a vrah. Požádá Poirota o ochranu, ten odmítá a Ratchett je později zavražděn. Je ubytován v kupé č. 6 (hned vedle Poirota).

Edward Henry Masterman (17. května 1883) – anglický sluha. Je domýšlivý, zdvořilý, ale chová se jako povýšenec. Obývá kupé č. 1.

Antonio Foscarelli (19. srpna 1898) – Italoameričan a obchodník s auty. Obývá spolu s Mastermanem kupé č. 1.

Hector Willard MacQueen (8. května 1906) – žije v New Yorku, kde se živí jako naftový makléř. Byl to Ratchettův tajemník. Bydlí v kupé č. 2.

Hildegarde Schmidt (30. června 1891) – pochází z Německa. Služka kněžny Dragomirofové. Obývá kupé č. 3.

Greta Sigrid Ohlsson (21. dubna 1885) – zdravotní sestra ze Stockholmu. Je nábožensky založená a je dobrou vychovatelkou. Našli byste ji v kupé č. 4.

Mary Hermione Debenham (9. ledna 1902) – pochází z Anglie. Obývá kupé spolu s Gretou.

Caroline Martha Hubbard – bydlí na Long Islandu a neustále mluví o Americe a své rodině. Bydlí v první třídě v kupé č. 7.

Elena Maria Andrenyi (1. června 1914) – pochází z Maďarska. Velice půvabná a bohatá dáma obývající kupé č. 8.

Rudolf Josef Andrenyi (3. listopadu 1899) – maďarský hrabě a diplomat v jedné osobě z vznešené rodiny. Sídlí hned vedle své ženy v kupé č. 9.

Natalia Dragomiroff – ruská princezna žijící v Paříži bydlí v kupé č. 10.

Plukovník Francis Gordon Arbuthnot – angličan, který slouží u Northumberlandských královských střelců. Obývá kupé č. 11.

Cyrus Hardman (19. května 1893) – soukromý detektiv z New Yorku. Nosí křiklavé oblečení. Bydlí v kupé č. 12.

Dr. Stavros Constantine – řecký doktor (ve skutečnosti veterinář). Naleznete ho v posledním vagóně.

Zaměstnanci

Matteo Riverte (12. prosince 1907) – španěl, který pracuje jako průvodčí a posluhovač.

Tayyip Sensoy – turecký technik.

Klaus Herkensheimer (2. března 1896) – německý kuchař. Arogantní a vznětlivý.

Abdullah Özbilen – turecký topič.

Pierre Michel (21.dubna 1882) – francouzský průvodčí.

Lucien Revilland (5. září 1908) – francouzský číšník.

 

Galerie postav


 

Odhalení pravdy

Na konci hry je sezváno všech dvanáct (v knize třináct) podezřelých do saloního vozu (v knize jídelního) a vyštřování se ujímá sama Antoinette (nikoliv Poirot jako v knize). Ve hře jsou nám předložena tři řešení tohoto případu (v knize pouze dva). Celý případ souvisí s americkou rodinou Armstrong. Ratchett / Cassetti totiž před časem unesl tříletou Daisy Armstrong. I když rodina zaplatila veliké výkupné, Casseti už Daisy dávno zabil a uprchl poté i s penězi pryč ze Států. Když se to dozvěděla Daisyina matka Sonia, předčasně porodila a ona i její dítě při porodu zemřeli. Její manžel, plukovník Armstrong, se ze žalu zastřelil. Daisyina chůva Susanne byla obviněna z účasti na zločinu, ale když jí chtěli zadržet vrhla se z okna a zabila se. Později vyšlo najevo, že je nevinná. Casseti se poté ukrýval pod různými jmény a v různých převlecích na různých místech světa a nikdy nebyl dopaden.

První řešení: na vlak nastopil nějaký cizinec – gangsterský nepřítel Ratcheta / Cassetiho, který ho zabil z neznámých příčin a poté nepozorovaně uprchl z vlaku a nepochybně uprchl z Jugoslávie, kde byl vlak zastaven. Zločin se stal o hodinu dříve než si všichni mysleli, protože vlak vjel do jiného časového pásma (v Istanbulu se přidávají oproti greenwichskému času 2 hodiny navíc, ale když vlak vjel do Jugoslávie rozdíl už byl jen jedna hodina).

Druhé řešení: všichni cestující jsou vinni. Všichni pasažéři jsou ze všech možných koutů planety (USA, Anglie, Maďarsko atd.) a společenských tříd (sluha, princezna, vychovatelka) a jediné místo, kde by se tito lidé mohli setkat jinde než ve vlaku je USA, která je proslulá těmito rozdíly. Je odhaleno, že všichni pasažéři jsou nějak propojeni s tragédií rodiny Armstrong.

Hector Willard MacQueen byl Rattchetův tajemník a jeho otec byl okresním prokurátorem v případě Armstrong. Hector věděl od svého otce o podrobnostech Cassetiho útěku před spravedlností a zamýšlel ho zabít.

Edward Henry Masterman byl Rattchetův sluha, který však byl za války i sluhou plukovníka Arbuthnota a později sloužil i jako komorník v rodině Armstrong.

Plukovník Arbuthnot byl nejlepší přítel plukovníka Armstronga.

Paní Hubbardová byla ve skutečnosti Linda Ardenová nejslavnější herečka tragických rolí v New Yorku a matka Soni Armstrongové (tedy babička malé Daisy).

Hraběnka Andrenyi byla sestra Soni Armstrongové, tudíž je její matkou paní Hubbardová.

Princezna Dragomiroff byla kmotra Soni Armstrongové a přítelkyně její matky paní Hubbardové.

Mary Debenham byla sekretářkou Soni Armstrongové a guvernantka Daisy.

Hidegarde Schmidt byla rodinná kuchařka.

Antonio Foscarelli byl rodinný šofér.

Greta Ohlsson byla zdravotní sestrou Daisy Armstrongové.

Pierre Michel byl otec Susanne, Armstrongovic služky.

Cyrus Hardman byl soukromý detektiv a tělesná stráž Ratchetta. Ve skutečnosti byl zamilovaný do Susanne.

Tito lidé vzali zákon do svých rukou (policie byla totiž neschopná a Cassetiho nemohla najít) a počkali si na něj ve vlaku. Casseti byl dvanáctkrát bodnut, každý mu totiž zasadil jednu ránu. Hlavní potíží pro tyto samozvané katy byla sněhová bouře a samotná přítomnost Herculea Poirota. Na konci paní Hubbardová prohlásí, že je vinna jen ona (aby ochránila ostatní) a že chce být za tento čin odsouzena. Všichni také poukazují na to, že Casseti by pravděpodobně vraždil dál, kdyby tomu tito lidé neudělali přítrž. Všichni se nakonec shodnou, že bude lepší první řešení případu, ze soucitu k Armstrongově rodině a k velikému utrpení těchto lidí.

Alternativní konec: na úplném konci přichází Pierre Michel a představuje jim již starší Daisy Armstrongovou, kterou chránil ve vlaku. Všichni se tak nakonec ve zdraví sejdou. V knize je však Daisy až do konce mrtva. Ve hře také Casseti vyjadřuje soucit nad tímto činem ve svém posledním dopise. To v knize také chybí.


 

Případy

Následující informace pocházejí z notesu Antoinette Marceau, která se zajímá o kriminalistiku a vystřihuje si z novin články o různých případech.

 

Crippen popraven

Crippen popraven

28. listopadu 1910. Crippen zaplatil nejvyšší cenu. Vrah své manželky byl pověšen v Pentonvillu. Ostatky Cory Crippenové byly objeveny ve sklepě.

Případ dr. Hawleyho Harveyho Crippena patří k těm nejznámějším kriminálním případům v historii. Doktor žil s neúspěšnou kabaretní zpěvačkou Corou, která jej opakovaně podváděla s jinými muži. On sám si také našel milenku a vztah s manželkou byl takřka ped rozpadem. 31. ledna 1910 je Cora Crippenová viděna naposledy živa. Podivné okolnosti jejího zmizení nenechá spát policii a o několik měsíců podniknou v domě Crippenových domovní porhlídku a odhalí ostatky ženy. Policie je přesvědčena, že jsou to ostatky Cory a její manžel je z její smrti obviněn. Těsně před popravou se však doktor podivně usmíval, jakoby byl nevinný a v roce 2007 proběhla nová analýza ostatků, podle níž tyto ostatky Core Crippenové nepatřily.

 

Případ Styles

Pripad Styles

19. července 1920. Případ Styles je blízko vyřešení. Belgický uprchlík pomáhá policii.

Záhada na zámku Styles je první případ Herculea Poirota. Paní Cavendishová, majitelka panství Styles vkřečovitém záchvatu zemřela. Lékař konstatuje otravu strychninem. Policie je v případu bezmocná a tak je na pomoc přizván belgický detektiv.

 

William Taylor

William Taylor

8. února 1922. William Desmond Taylor pochován. Herečka Mabel Norman na hřbitově zkolabovala. Policie slibuje brzké zatknutí vraha ředitele Hollywoodu.

Americko-irský herec byl zavražděn 1. února 1922 v zámožné čtvrti LA. Byl střelen do zan pistolí malé ráže. Ačkoliv bylo obviněn tucet osob z jeho zabití, případ nebyl nikdy vyřešen.

 

Daisy unesena

Daisy unesena

11. června 1924. Únos pobuřuje Mid-Town. Dcera válečného hrdiny unesena. Daisy Armstrongové byly tři roky.

Únos Daisy Armstrongové je hlavním motivem knihy Vražda v Orient Expressu i stejnojmenné počítačové hry. Vychází ze skutečné události – únosu syna slavného letce Charlese Lindbergha.

 

Požadováno výkupné

Pozadovano vykupne

14. června 1924. Požadováno 200 000 dolarů za unesené dítě. Daisy Armstrongová zmizela před třemi dny. Central Park je místem činu, kde bylo dítě uneseno.

 

Hledání podezřelých

Hledani podezrelych

28. června 1924. V případu únosu Daisy Armstrongové jsou hledáni dva podezřelí. 200 tisíc vyplaceno, ale žádná známka po dítěti. Matka prosí o život své dcery.

 

Daisy nalezena mrtvá

Daisy nalezena mrtva

9. července 1924. Hrozivý objev v New Paltz. Daisy Armstrongová nalezena mrtvá. Tělo leželo v mělkém hrobě.

 

Sonia Armstrong

Sonia Armstrong

10. července 1924. Hrůza útočí znovu v Armstrongovic rodině. Sonia Armstrongová zemřela po předčasném porodu. Válečný hrdina Toby Armstrong trpí další hroznou ztrátou.

 

Perkinson popraven

Perkinson popraven

12. srpna 1924. Jeffrey Perkinson popraven. Jeho poslední chůze a prosba o odpuštění. Spravedlnost, ale pouze jeden únosce.

 

Chůva mrtva

Chuva mrtva

15. srpna 1924. Cůva malé Daisy vyskočila z okna a zabila se. Policie má nadále podezření, že je spojena s únosem Daisy Armstrongové. Čtvrtá smrt v Armstrongovic domácnosti.

 

Únosce prchá

Unosce prcha

28. sprna 1924. Předpokládá se, že strůjce únosu Daisy Armstrongové uprchl ze země. Policie sleduje stopy do Jižní Ameriky, ale stopa chladne. Strůjce únosu pořád na svobodě.

 

Ackroydova vražda

Ackroydova vrazda

26. září 1926. Zatčení v případu vraždy Rogera Ackroyda. Nejnovější triumf dektektiva Herculea Poirota. Výstavní tykve dokazují, že Poirot je také zkušený zahradník.

Další případ Herculea Poirota. Ve vesnici King´s Abbot je zabit bodnou ranou do krku. Vraždě ale předcházela dvě další podezřelá úmrtí.

 

Modrý vlak

Modry vlak

17. února 1928. Dědička zavražděna v Modrém vlaku, slavný rubín odcizen. Slavný detektiv je také jedním z cestujících. Vrah měl počítát s Poirotem na palubě.

Záhada modrého expressu je dalším Poirotovým případem. Ruth Ketteringová zdědila po otci milionáři nejen velké bohatství, ale i velký rubín. Ruth je ve vlaku nalezena mrtvá a rubín zmizel.

 

Nixon-Nirdlinger

Nixon-Nirdlinger

29. května 1930. Charlotte Nixon-Nirdlinger zproštěna v Nice viny. Kráska se houpe před porotou. Mladá nevěsta žárlivého milionáře.

Tento případ se zřejmě týká toho předchozího.

 

Král Alexander

Kral Alexander

10. října 1934. Chorvatský král Alexander zavražděn v Marseille. Vrah zabit mečem francouzského policisty. Celá tragédie zachycena filmovou kamerou.

Král Alexandr I. Karađorđević byl druhý jugoslávský král od roku 1921. V roce 1929, během politické krize, změnil jméno státu na Království Jugoslávie a stal se diktátorem. Byl zavražděn během státní návštěvy Francie. Jeho vrahem byl bulharský revolucionář Vlado Černozemski, který byl na místě zabit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.