Polda 3

Po těžko pochopitelném úspěchu druhého dílu na sebe další Polda nenechal dlouho čekat. A i tentokrát je příběh zbrusu nový a na události v Lupanech, či v Marsiasu vůbec nenavazuje (ačkoli se tu najde pár nepřímých odkazů na druhý díl). Pankrác odešel od policie a založil si vlastní detektivní kancelář (o čemž jen tak mimochodem mluvil už v Poldovi 1). První případ – najít ztraceného kuchaře se však rozvine v dobrodružný příběh odehrávající se v mnoha koutech světa, včetně Iráku, Sibiře, či USA. Konečně se dá říci, že tu máme opravdový příběh, který má hlavu a patu, má své důležité postavy (nejen Pankráce) a obsahuje cosi jako zvraty. Bohužel, spád příběhu je někdy hodně pozvolný a často se děj vleče na úkor adventuření. Jelikož není z čeho brát napětí a charaktery postav jsou plytké, pobyt v jednotlivých lokacích se může rychle zvrtnout ve znuděné čekání na to, kdy se děj zase někam posune.

Grafická stránka se začíná zvedat. Styl viděný v druhém díle je sice pořád přítomný, ale už není tak praštěně pokroucený. Renderované pozadí hře prospívá. Na pohled vypadají lokace docela hezky a i hudba, která je netradiční díky různým výkřikům a mumlání v pozadí, je stylová a dobře sedí k danému prostředí. Trochu průšvih představují předměty, které jsou obtažené nevzhlednou černou čárkou. Je to zřejmě z důvodu animací, které se díky tomu tvořily mnohem snáz. Na jednu stranu zvýrazněné sebratelné předměty nepůsobí dobře, ale na stranu druhou zase odbourávají riziko pixelhuntingu. Náročnost hry celkově výrazně klesla, což je dáno i tím, že světem hry procházíte postupně, namísto toho, aby se nové lokace odemykaly na mapě jako v minulých dílech. Neměl by být problém hru dokončit bez návodu a to navzdory tomu, že logika některých úkonů opět těžce pokulhává.

Humoru trochu ubylo a jeho terčem jsou tentokrát především různé národnosti a sociální skupiny lidí. Zdá se, že Sobota se opět naučil číst, ovšem  momentky, kdy má Pankrác říct složitější slovo ale přeřekne se a pronese cosi jakože vtipného tu stále jsou. Asi to má být vtipné, což není ani trochu. I když je humor pořád mizerný, tak některé vtípky a hlášky jsou opravdu povedené. Rozhodně není Polda 3 tak neskonale trapný jako jeho předchůdce. I Pankrác začíná chvílemi připomínat sympatického hrdinu. Celkově vzato se dá říci, že série pomalu dospívá.

Žhavou novinkou je přítomnost pěti miniher, které lze po odemčení hrát kdykoli z menu a měnit obtížnost. Ačkoli se minihry často kritizují, neboť nejde o klasické logické rébusy známé z jiných adventur, ale o hříčky vyžadující rychlost, přesnost a štěstí, tak si myslím, že jejich přítomnost je vítaná. Tedy s vyjímkou minihry poslední, která představuje klasickou nudnou posunovačku, která je sice použitá v každé druhé adventuře, ale snad pokaždé má nějaký vylepšovák, něco co ji ozvláštní. Tady je to jen laciná nuda a navíc s hodně ošklivým obrázkem.

Ve výsledku je Polda 3 krokem vpřed. Hra se po hratelnostní stránce konečně zvedá z bahna a přízvisko „trapná“ humorná adventura začíná lehce slábnout, což jedině vítám. Na klasickou dobrodružnou adventuru je Polda pořád moc plytký a stále zbavený jakékoli atmosféry, logiky, či charakterů postav.

Hodnocení – 50%
Délka – 8h


 

Návod

Pankrác se vrací. Tentokrát bez policejní uniformy. Stal se soukromým detektivem. Nic jiného mu totiž po vyhazovu od policie nezbylo. První zákazník, tedy zákaznice, na sebe nedá dlouho čekat.

 

Polda 3

Kapitola 1 – Čechy

Strohá mapka Prahy nabízí jen tři malé lokace.

 

Kancl

Po odchodu z policie jsem se dal na dráhu soukromého očka. Případy se ale nehrnou. Až jednou vtrhne do kanclu jakási bréca s tím, že má dědit, ale její manžel kuchař Franta Cecvárek, který musí být u předání dědictví je neznámo kde. Dostanu nějaké peníze do zálohy a můžu začít. U sebe mám taky mobil, ale zatím nemám komu volat. Z šuplíku vezmu šroubovák a ze stolku baterku. Skříňka na pistoli je bohužel zamčená a ztratil jsem klíč. Vyrazím na policii.

 

Policie

U vietnamce ve stánku si všimnu paralyzéru a požádám Asiata o půjčení. Není proti a paralyzér je můj. Mrknu na důchodce, kteří vyhrožují jakémusi týpkovu, který se schovává na stromě. Důchodce mi řekne, že má speciální železné zuby a ukáže mi je, jenže mu dojde šťáva a zuby se zaseknout ve dřevě lavičky. Použiju na zuby parylyzér, čímž je uvolním a zubní protézu si vemu. Před policejní stanicí je strážník a odmítá mě vpustit. Prokecnu malého kluka opodál. Vyzve mě ke hře Amerických vočí. Můžu si od něj nechat vysvětlit pravidla a pak už se jde na hru.
Minihra – Americké oči
Každý začíná s dvacítkou dolarů a aby vyhrál, musí druhého obrat. V každém kole se hraje o pět mincí, takže stačí čtyři vyhrané hry za sebou. V každém kole se pak hází pětkrát, přičemž se nastaví síla hodu a úhel. Úhel je důležitý neboť mince se chová jinak když letí a jinak když klouže po zemi. Na hřišti jsou tři terče, každý jinak bodově ohodnozený, ale platí, že čím blíže středu terče, tím víc bodů. Kluk nehraje marně, rád se uchyluje k vyrážení mincí a jeho poražení nebude úplná brnkačka. Pokud mířím přesně, je dobré rozházet mince ke středu všech terčů, aby je nemohl všechny vyrazit. Pokud mi to půjde hůře, stačí když se zaměřím na střed velkého terče a bude se ho snažit pokaždé zasáhnout. I když mě kluk zkusí vyrazit, nepovede se mu to vždycky a jakmile budu mít u terče víc mincí naráz, jen těžko je odtamtud dostane.

Když vyhraju, vyhandluju od kluka flusbrok (můžu s ním zkusit sestřelit týpka na stromě ale netrefím se). Můžu ještě o klukovi pokecat s důchodci a pak se vrátím do kanclu.

 

Kancl (2. část)

Můžu zkusit zubama vypáčit skříňku, ale jsou vybité. Dám do zubů baterku a pak skříňku vypáčím. Uvnitř je má pistole. Šroubovákem z ní sundám laserový zaměřovač a ten připevním na flusbrok.

 

Policie (2. část)

Flusbrokem se zaměřovačem sundám chuligána a důchodci ho začnou tlouct. Nahlásím to fízlovi, ten je půjde uklidnit (a zahnat na strom). Cesta na stanici je volná. Tady narazím na mladého fízla Nedomého se kterým hodím řeč. Není moc ochotný, ale má prý hlad. Do počítače kvůli pozici Cecvárka se však podívat nesmím. Všimnu si vlasatce v cele a uklízečky, která mě akorát vynadá. Zkusím jí sebrat smeták, ale seřve mě. Vypínačem zhasnu v její cele (spínač 3), ona usne a smeták je můj. Skočím k Vietnamcovi pro hamburger a nabídnu ho fízlovi. Poděkuje a rozpovídá se o vlasatci. Prý běhal po parku nahý. Když už vlasatce znám, mohu s ním hodit řeč. Je to Vráťa Samolej, ekolog a aktivista. Požádám ho o virvál, ale chce nejprve časák z vedlejší cely. Mrknu tam, ale ve tmě nic neuvidím. Rozsvítím si světlo (spínač 1) a všimnu si časáku – je však daleko. Přitáhnu ho smetákem a ekologický časopis je můj. Dám ho Vráťovi, jenže pokud je v jeho cele pořád tma, nemůže číst. Takže mu nejprve rozsvítím (spínač 2) a on mi pak za časák dá své číslo na telefon (+ Nový kontakt – Ekolog) a hlavně vyvolá vzpouru. Jenomže krom fízla to nikdo neuslyší. Otevřu boční dveře do kanclu náčelníka. Ten mě vyrazí, ale dveře zůstanou otevřené. Když požádám Vráťu o vzpouru zase, náčelník to uslyší, fízlovi vynadá a ten dá výpověď. Nyní už nemá nic proti mé prohlídce počítače, jenomže neznám heslo do centrální evidence osob. Fízl mi řekne, že náčelník vždycky vypíná větrák. Zkusím to taky (spínač 4) a na lopatce větráku najdu heslo (Komandant) se kterým se dostanu do evidence obyvatel a zjistím, že Cecvárek pracoval v hokejové putyce (+ Nová lokace – Hospoda U puku). No vida! Vydám se tam.

 

Hospoda U puku

Prohlédnu si individua v hospůdce a promluvím s vrchním. Ukáže se, že Cecvárek už odešel a šel vařit pro hokejistu Jégra. Nový kuchař Ruda Nechutný mi o něm nic neřekne ale ožrala u stolu je Jégrův manažer Rosomák. Vrchní slíbí speciální koktejl na vystřízlivění, ale musím se postarat o kontrolora Lehkého, který právě testuje místní blaf. Promluvím s ním, jenže s jídlem je těžce nespokojen. Flusbrokem sejmu trofej nad stolem, oko spadne hygienikovi do jídla a ten s sebou flákne o stůl. Řeknu vrchnímu, aby uvařil lepší jídlo, jenže na to kuchař nemá. Zajdu na policii.

 

Policie (3. část)

U Vietnamce koupím asijskou specialitu a rychle zpátky k Puku.

 

Hospoda U Puku (2. část)

Vyměním hygienikovo jídlo za to Asijské a proberu ho. Hygienik je spokojen, vrchní je spokojen a já taky, protože dostanu koktejl. Dám ho manažerovi. Rosomák mi řekne, že se ztratil nejen Cecvárek ale i Jégr. Požádá mě, abych ho vypátral, doporučí mi navštívit jeho psychiatra Czernouska, jeho přítelkyni Andreu Voříškovou a samozřejmě stadion klubu. Také mi zamluví letenku do Států.


 

Kapitola 2 – USA

Mapa New Yorku. Většina lokací je přístupná už od počátku.

 

Letiště

Nacházím se na letišti v New Yorku, ale během celní prohlídky mě úředník obere o věci. Zkusím to s ním probrat ale marně. Na letišti je taky Japonský horolezec, který si stěžuje na přehršel mastí a málo cepínů. Dále je tu černý prodavač nanuků a bezpečák, kterého požádat o kazetu jako důkaz krádeže, jenže chce vidět Majkla Jacksona. Vydám se nejprve k domu Jardovy přítelkyně.

 

Dům přítelkyně

Před vilou seberu starou botu a zaklepu. Přítelkyně chce důkaz, že nejsem novinářská hyena. Mrknu ještě na kohoutek u bazénu, ale víc toho tady nesvedu. Vydám se k psychiatrovi.

 

Psychiatr

Sekretářká mě k doktorovi nepustí a vysvětlí mi, že se musím telefonicky objednat. Ze stolu si vezmu aspoň olej. Prokecnu pacienta a pak ho proberu se sekretářkou. Prý je to magor, který střídá osobnosti na základě vnějších podnětů. Zajímavý… Zajdu na stadion.

 

Stadion

V předních dveřích je garáž s rolbou. Seberu odtud mop, plechovku barvy a z krabice žárovku a lano. Druhé dveře jsou zamčené a v koši nic není, takže půjdu do patra. Tady sedí prezident klubu Luigi Chicony. Nabídne mě, abych hledat Jégra taky jménem klubu. Vezmu si od prezidenta lahvičku inkoustu a požádám ho o písemné pověření od prezidenta. Pak se vydám zpátky za Andreou.

 

Dům přítelkyně (2. část)

Přes dveře ukážu potvrzení a Andrea mě pustí. O Jégrovi však nechce nic říct. Prý ví, kde je ale nepoví to. Také řekne, že chce dostříhat bonsai a pak odjede na dovolenou. Venku zkusím vypustit bazén, ale ventil je zaseklý – namažu ho olejem a bazén vypustím. Jakmile odejdu a zase se vrátím, Andrea bude venku u bazénu. Dveře sice zamkla ale můžu dovnitř oknem. Vezmu prostěradlo i bonsai, kterou osekám větrákem a vrátím na stolek. Vylezu ven, opět odejdu z oblasti a hned se vrátím. Bazén je napuštěný a Andrea ve vile není (už odjela). Vezmu si nůžky, co tu nechala a do prostěradla s nimi udělám díru. Zamířím ke cvokaři.

 

Psychiatr (2. část)

Prostěradlo s dírou dám bláznovi. Převleče se za Césara, stanoví mě správcem Galie a věnuje Césarův prsten. Také si postěžuje na horko. Připevním k mopu botu a potřu ji barvou, čímž vyrobím nabarvenou botu na mopu (také můžu nejprve potřít barvou botu a pak ji dát na mop). Umělou nohou udělám na podlaze šlápotu. Blázen si toho všimne a prohlásí, že to byl yetti. Zajdu na letiště.

 

Letiště (2. část)

Za prsten koupím u černocha nanuk. A teď zpátky k magorovi.

 

Psychiatr (3. část)

Dám Césarovi nanuk. Pokud jsem mu dal nanuk a udělal šlápotu, přiměje ho to provézt další změnu osobností a vrátí se jako horolezec. Dá mi cepín. S ním půjdu na letiště.

 

Letiště (3. část)

Dám cepín horolezci a dostanu mast na omrzliny. Hmm.

 

Psychiatr (4. část)

Ukážu bláznovi mast. Tím mu dám další podnět a on se vrátí jako Majkl Jackson. Pokud jsem už mluvil s bezpečákem o kazetě, rovnou Majklovi navrhnu aby zazpíval na letišti (jinak s ním prohodím jen pár slov). Zajdu tedy na letiště.

 

Letiště (4. část)

Za Majkla požádám bezpečáka o usvědčující kazetu a tu ukážu úředníkovi. Dostanu své věci – peníze a mobil zpátky (+ Nový kontakt – Psychiatr). Rovnou si po telefonu domluvímm schůzku s doktorem a vydám se za ním.

 

Psychiatr (5. část)

Promluvím se sekretářkou, která mě pustí dál. Czernousek mi ale moc neřekne. Dá mi vizitku psychiatra, ale jinak nic. Můžu zkusit přenastavit hodiny – doktor si toho všimne, ale nestane se nic. Nevadí, půjdu zpátky na letiště.

 

Letiště (5. část)

Dám vizitku úředníkovi. Ten poděkuje a dá mi telepatovy hodinky, které někomu šlohnul. Promluvím s ním a poptám se na letadlo, kterým Jégr přiletěl. Prý v něm byla jakási gorila a prý je letadlo stále v hangáru. Půjdu tam uličkou za stánkem. Místní technik mě však zakáže jít do letadla. Pokecám s ním a zjistím, že sedí na katapultovacím křesle (můžu ho zkusit tlačítkem katapultovat, ale rozmyslím si to) a že si rád hází s vlaštovkou, protože bez ní usíná. Vezmu ze stolu lampu a dám do ní žárovku. Na zemi seberu síťku a vpravo tyč na které je kus drátu. Zažehnu hořák balonu. Všimnu si ventilátorů, které se ovládají tlačítky. Tlačítko A a C vypínají / zapínají ventilátory, zatímco tlačítka B a D určují zda bude ventilátor foukat nebo sát. Začnu tím, že u prvního ventilátoru nastavím sání. Vlaštovka mechanika popolítne o kus dál. V druhém ventilátoru je zaseknutý mrtvý pták a nejde zapnout. Připevním síť k tyči a ptáka vytáhnu, načež ventilátor zapnu a nastavím sání – vlaštovka zase popolétne. Do sudu dám lampičku a připojím zástrčku. Vlaštovka díky horkému vzduchu popolétne dál. Otevřu okno, ale průvan ho zase zavře. Drátem zafixuju dveře a nyní už mohu okno otevřít. Vlaštovka zase popolétne a pokud hořák hoří, tak se spálí, načež mechanik usne. Stále ale nechci riskovat prohlídku letadla a tak nejdřív mechanika tlačítkem odpálím. Konečně můžu vejít. V letadle je kupa sedaček, ale nevím, kde Jégr seděl. Zeptám se na to úředníka, který mi poradí, že celebrity bývají pověrčivé. Zajdu k psychoušovi.

 

Psychiatr (6. část)

Na doktorovu lampičku připevním hodinky a následně přenastavím hodiny, aby odbili dvanáct. Doktora to zhypnotizuje a vydá mi složku přítelkyně Jégra. Odejdu pryč (můžu se zase se vrátit, ale při vstupu do ordinace mě sektretářka řekne, že doktor odjel na konferenci).

 

Stadion (2. část)

Dám šéfovi složku přítelkyně. Začne mi důvěřovat a dostanu složku Jégra, kterou prostuduji. Měl dres číslo 3, hmm.

 

Letiště (6. část)

V letadle prohlédnu sedačky, hlavně číslo tři a propadnu se do nákladového prostoru. Po tmě přeruším dráty ale vytvořím slabé světlo. Dál do tmy ale nechci jít. Vezmu kleště a vyjdu nahoru. Dveře z letadla se zamknuly, takže nemůžu ven. Kleštěmi otevřu skříňku a najdu baterku. Tu položím dole na skříň s pojistkami a osvětlím celý prostor. Pokud teď odejdu, zmíním se, že ve skladu je určitě nějaká stopa. Všimnu si nápisu v arabštině a kufrů – ty proděravím kleštěmi a vytáhnu fotbalovou helmu a dámské kalhotky. Na kalhotky obtisku nápis. Vyjdu nahoru a pomocí helmy prorazím vozíkem sklo v kokpitu. Zpátky do letadla už můžu chodit jedině přes rozbité okno, ale pokud mám nápis obtištěný, není třeba se vracet. Zajdu ukázat kalhotky úředníkovi a ten nápis přelouská – je to arabská firma Džihád transporting a sídlí v NY (+ Nová lokace – Arabský sklad). Vydám se tam.

 

Arabský sklad

Všimnu si babky, co likviduje krysy. Zkusím vejít do skladu ale je zamčeno. Požádám bábu o pomoc ale nejprve jí musím helfnout. Je třeba zlikvidovat deset krys v popelnicích tak, že budu rychle zvedat víko ze kterých krysa vykoukne. Když se spletu nebo to nestihnu, krysa se rozmnoží a bude jich zase deset. Během akce je třeba používat dvojklik myší pro okamžitý přesun. Až bude hotovo, babka svolí, že mi pomůže se dostat k oknu skladu. Hodím jí lano a ona mě přes prádelní šňůru posune k oknu. Uvnitř prohlédnu obrazy zvířat. Vzadu na stole najdu lepivý papír a na zdi vzkaz o kodu k pavoučímu trezoru. Sundám obraz pavouka a najdu trezor. Na lepivý papír připevním brouka, který leze nedaleko dveří. Stáhnu plátno, zapnu promítačku a dám na ní papír s broukem. Všimnu si, že má devět nohou. Nyní mám indicie k otevření trezoru. Protože každý ciferník, má jiné maximální nastavitelné číslo, jde celkem snadno poznat, kde které číslo nastavit. Vodítkem jsou počty nohou zvířat ve skladu. Čísla nastavím takto – 0 (had), 2 (orel), 4 (slon), 8 (pavouk) a 9 (brouk). Z trezoru seberu dokumenty, pistoli ráži 9, kus pohlednice a klíč. Klíčem odemknu vstupní dveře, ale venku mě chytne agentka CIA.

 

Sídlo CIA

Agentka zjistí, že jsem soukromé očko, omluví se za zatčení a nabídne mi spolupráci. Nejdřív ale musím projít testy. Vyjdu ven a zamířím do prvních dveří vlevo. Sedí tu starý agent a ufon. Agent se prý jmenuje Smith a vyslýchá ufona, což se ale vůbec nedaří. Dovolí mi vyslýchat taky ale jen za kafe a koblihu. Během hovoru odloží zapalovač, který vemu. Ve vedlejších dveřích je laborka. Ze skříně seberu kádinku, všimnu si chobotnice, chladiče a koblihy, kterou mi však doktor nedovolí vzít. Promluvím s doktorem Emilem Zolou, který mě postaví před první test – střelnici.
Minihra – Střelnice.
Na střelnici je třeba během 01:00 nahrát 750 bodů. Zbraň musím nabíjet a to klidně i v době, kdy ještě mám náboje v zásobníku. Každý terč je za +20 bodů ale za zásah do děcka ztratím -100 bodů. Vzhledem k drsnému limitu je i jediný zásah kluka téměř fatální.

Až bude hotovo, dostanu od doktora testy. Ty ale sám nezvládnu. Pod chladič dám kádinku a zapálím ho zapalovačem (mohu zkusit nejprve chladič zapálit, ale dojde mi, že by to nemělo cenu). Vezmu uvařenou kávu. Do filtračního zařízení vedle akvárka naliju inkoust a pak zkusím vzít koblihu od Jarmilky (doktora odlákám a je moje). Zajdu k agentovi (mohu mu zkusit dát testy, ale odmítne je vyplnit). Předám mu kafe a koblihu a vrhnu se na výslech ufona. Moje pěstní kůra zabere, on se ukáže jako intergalaktický masochista a agent je spokojený. Požádám ho o vyplnění testů, což už mu nedělá problém a pak vyplněné testy předám doktorovi. Zaskočím za Mucovou a ohlásím úspěšné přijetí.

Prý chytili jednoho z obchodníků z arabského skladu a já z něj mám dostat informace. Zavřou mě k němu do cely. Hodím s ním řeč. Je to Ibrahim Al Chobot a chystá se utéct. Dle jeho pokynů prohledám záchod, ale hledané páčidlo tam nenajdu. Chobot pozná, že nejsem kriminálník, jelikož jsem záchod nerozkopal a praští mě. Proberu se už když je Chobot pryč, ale nechal tu teroristovy cigarety. Nahlásím Mucové nález cigaret. Ukážu je doktorovi, který v nich najde 6 kusů pohlednice. Složím je s kusem nalezeným v trezoru a mám celý složený pohled. Je od jistého Paula z Ulithi a hovoří o likvidaci nějakého typa. Ukážu pohled Mucové a ta mě na Ulithi pošle, přičemž mi dá své číslo (+ Nový kontakt – Agentka).


 

Kapitola 3 – Ulithi

Můžu kdykoli zavolat Mucové a požádat o vyzvednutí, ale dokud nezjistím co musím, nemůžu odjet. Prokecnu rybáře – prý dodává maso do hotelu, ale sezóna je u konce a navíc se krom žraloků nedá nic chytit. Všimnu si cedule o sopečné aktivitě. Zajdu do kasína a proklepnu majitelku. Potvrdí, že Chobot na ostrově byl a hrál karty, ale sám si záhrát nemůžu, neboť krupiérka Rosita spí. Navštívím hotel, kde mě ředitel Pavel Medek uvítá a dá mi ředitelovu vizitku. Pročtu si ji a ukáže se, že to on psal pohlednici. Navíc získám jeho číslo (+ Nový kontakt – Ředitel hotelu). Odmítá však přiznat, že by Chobota znal. Mrknu do kuchyně. Vaří tu nerudný Japonec. Za vitrínou má nějaké lejstro a lednici si podezřele hlídá. Vyjdu na nábřeží a zavolám Medkovi. Zahraju si na Ruský zájezd a objednám rybu. Promluvím s rybářem, který dostal echo z hotelu a požádá mě o pomoc při lovu. Vyrazím doleva k muzeu. Seberu kýbl na rampě a všimnu si ponorky. V muzeu si prohlédnu přístrojek a oslovím ředitele Uweho Kruppa. Řekne mi, že přístroj odpuzuje žraloky, ale dá se nastavit i na přitahování. Odmítá mi ho však dát. Krupp má ale zálibu v erotických časácích, hm. Vydám se nahoru k sopce. Před stanicí vezmu kámen a klacek. Uvnitř prohlédnu přístroj a graf hlásící, že při třech stupních Richterovy škály je třeba poslat fax o situaci. Ze skříně vezmu inhalátor a francouzák s kusem drátu. Otevřu skříňku přístroje odkud vezmu pulsní článek. Pokračuju na pláž, kde narazím na záchranářku, která si myslí, že má postavu pornoherečky Loly Ferrari. Pomocí francouzáku urvu lopatku vrtule spadlého letadla. Z písku vezmu erotický časopis a zajdu ho ukázat Kruppovi – chce však podpis. Zavolám Czernouskovi a požádám o radu se záchranářkou. Má si prý vsugerovat, že je Lola. Zajdu za ní, pomůžu jí se sugescí a nechám od ní podepsat kalendář, který pak dám Kruppovi. Uwe je nadšený a dovolí mi vzít si odpuzovač žraloků. Zajdu k molu, kde si všimnu, že varovná cedule je vypnutá (vyndal jsem pulzní článek). V kasínu mi majitelka řekne, že se chystá odjet, neboť může hrozit nebezpečí. Zpátky na molu připravím odpuzovač – vložím do něj pulsní článek, francouzákem ho přepnu na přitahování a hodím jej do vody (pokud do vody hodím nepřipravený odpuzovač – nenabitý, či nepřepnutý, potom se nestane nic a najdu ho vyplavený na pláži). Odpuzovač přiláká žraloka, ale rybář potřebuje harpunu. Navážu na klacek drát a připevním lopatku, čímž vyrobím harpunu, kterou hodím rybáři.

Zajdu do kuchyně, kde už kuchař připravuje žraloka. Prohlédnu si ho a všimnu si také misky s extra pálivou nádivkou. Do inhalátoru nasaju nádivku. Otevřu lednici, kde najdu mrtvého Cecvárka! Má na těle divné fleky, ale kuchař odmítá vinu. Zajdu na pláž, poradit se se záchranářkou. Fleky na těle prý způsobuje mořský had leban anebo špatně připravené suši. Vstříknu nádivku v inhalátoru do pravé dírky v písečném hradu, načež vyleze ven krab, ale hned zase zaleze. Dám proto k druhé dírce kýbl a znovu vstříknu nádivku, což kraba zelektrizuje a vžene do kýblu. Kýbl s elektrickým krabem si vezmu a půjdu ho vložit do přístroje ve stanici. Tím je cedule s varováním opět aktivní a majitelka kasína už je zase klidná. Stále si ale zahrát nemůžu. Zajdu do kuchyně a nařknu kuchaře z vraždy. Tvrdí, že suši připravovat neumí. Kamenem mu ztupím nůž, co má na lince. Odejdu a zase se vrátím. To už má kuchař nový nůž z vitrínky, kterou však nechal odemčenou a já si můžu vzít lejstro v japonštině. Zajdu do seismo stanice. Aktivuji přístroj (kopanci vytvořím otřesy) a odešlu faxem lejstro. Zavolám Mucový, která nechá papír přelouskat a ukáže se, že kuchař Ysoroku Yamamoto je mistr v přípravě suši. Tím ho už konečně usvědčím. Prý Cecvárka zabil, protože do všeho kybicoval. Chobota zná, ostatně Medek je s ním spolčený a když byl Chobot na ostrově, trpěl nějakou nemocí, kterou si přivezl z díry, kde předtím pracoval – Bolívijská vesnice La Kukarača. Oznámím Medkovi co se stalo a ten mi zakáže odjezd z ostrova, navíc vyhrožuje vraždou.

Zavolám Mucový, jenže ta mi nemůže pomoct, protože Ulithi nespadá pod USA. Půjdu za Kruppem a požádám ho o ponorku. Prý jedině, když v kasínu porazím a svléknu krupiérku Rositu. Zajdu do kasína a pokud je přístroj ve stanici nabitý krabem (varovná cedule funguje), krupiérka tu už bude sedět a já si můžu zahrát. Nejprve se ale dohodnu o hře s majitelkou, pak Rositu vyzpovídám, poptám se na pravidla Prší a dáme si hru.
Minihra – Prší
Jedná se o klasické Prší se čtyřmi kartami, v němž lze přebít akorát sedmičky. Každý má stejný počet kusů oblečení, které po prohraném kole svléká a kdo přijde o všechny (prohraje 4 kola), prohrál definitivně. Kolo končí, pokud někdo přijde o vložených 10Kč, přičemž peněžní ztráta se určuje podobou karet, které zůstaly poraženému v ruce – sedmička (70 haléřů), osmička (80 haléřů), devítka (90 haléřů), desítka (1 Kč), spodek (10 haléřů), král (20 haléřů), svršek (2 Kč, červený však za 5 Kč) a eso (1 Kč a 10 haléřů). Pokud vzdám hru anebo prohraju, okamžitě zavolám Mucový, která mi pošle peníze, kterými si koupím věci zpátky. Můžu tedy hrát stále dokola, i když prohrávám. Až zvítězím a Rosita se svlékne, požádám majitelku o to, aby Rosita při hře s Kruppem schválně prohrála. Kruppovi oznámím vítězství ale klíč k ponorce propil a tak mě pošle pro dynamit k rybáři. Vyžádám od něj štangli dynamitu a odpálím řetěz ponorky. Zatím ale jet nemůžu, protože nevím jak. Požádám Kruppa o radu a ten mi vše vysvětlí. Zbývá jen vyrazit.
Minihra – Ponorka
Během jízdy ponorkou musím sestřelovat miny a nepřátelské lodě. Z bonusových bójek získávám lepší zbraně, které fungují jen po omezenou dobu (růžová, oranžová a zelená), léčení (žlutá) anebo speciální bombu (modrá), která zničí všechny lodě na obrazovce. Ponorka má své zdraví, které se snižuje střelbou nepřátel anebo nárazem do miny. Náraz do útesu však ponorku kompletně zničí a je nutné začít zase odznova. Pokud prohraju, objevím se zpátky u mola a musím vyrazit znovu. 

Ve Státech Mucové oznámím, že mám stopu Chobota. Okamžitě vyrazím do chemičky v Bolívii, kde pracoval.


 

Kapitola 4 – Bolívie

Dorazím do La Kukarači. Všimnu si bobra i zatarasených dveří. Kousek dál postává němý chlápek. Zjistím, že se jmenuje Santa Maria ale jinak nic. Zkusím vstoupit do fabriky, ale vrátný chce povolení. Zavolám Vráťovi, jestli by mě ohledně fabriky nemohl píchnout. Bohužel, jedině prý v případě nálezu nějakého extra svinstva. V hospodě ze stolu seberu otvírák, také ubrus a všimnu si vychlípeného prkna, které po šlápnutí na prknu u vchodu vystřelí nahoru. Promluvím s chlápkem. Je to nahluchlý Niňa a poví mi o mluvícím bobrovi. Zkusím vzít jeho flašku tequily, když mě vybídne k soutěži v pití. Nemám proti němu šanci – zbourám se a druhý den se proberu zase u mola. Promluvím s bobrem. Je to Chozé, mluví díky sajrajtu z chemičky a miluje skupinu Trios Kretinos, jenomže bráchové se porvali, navzájem si ukradli věci, které kompenzovali jejich vady a bylo po kapele. Zavolám Vráťovi a oznámím nález mutanta. Mám ho chytit, což půjde těžko. Zajdu do baráku vedle hospody. Je to radnice a vezmu odtud klec a z brnění železnou rukavici. Dál za vsí je na poli poslední z bratrů – slepý Pinta, který se chce s bráchy udobřit a dá mi naslouchátko, abych ukradené věci vyhandloval zpátky. Všimnu si pavouka na kaktusu a zeptám se na něj Pinty – prý je strašně jedovatý. Z krtince seberu trychtýř a ze země kyblík. Zkusím vzít kleště ale Pinta je potřebuje na opravu pily. Rukavicí vezmu pavouka a půjdu za Niňou. Dám mu naslouchátko, načež dostanu mluvítko. Do sklenky mu hodím pavouka a zkusím nad ním znovu vyhrát tequilu. Jed z pavouka ho odbourá a lahev tequily je moje. Venku dám Santa Mariovi mluvítko a dostanu brýle. Ještě ho vyzpovídám ohledně případu (fabrika, Chobot a tak dále). Pak zajdu na pole, kde dám Pintovi brýle. Dám trychtýř na pilu (můžu do ní zkusit nejprve nalít tequilu ale nepovede se to) a zkusím vzít kleště. Oznámím Pintovi, že lil benzín vedle ale žádný další nemá, takže mi stejně nedovolí kleště vzít. Naliju do motorovky přes trychtýř tequilu a Pinta mi konečně dovolí vzít kleště.

Pinta mi ale řekne, že si při rvačce rozbili hudební nástroje, takže bude třeba vyřešit ještě tohle. Kleštěmi ustřihnu z plotu fabriku ostnatý drát. V hospodě opravím blánu bubnu ubrusem a na kytaru jako strunu připevním ostnatý drát. Oznámím to Pintovi, ale stěžuje si na ostnatý drát. Dám mu proto železnou rukavici. Bráchové půjdou hrát ale Pinta mi nejprve z vděku věnuje jejich Demo kazetu Trios Kretinos (mohu ji vložit do kazeťáku na radnici ale po chvilce ji radši zase vytáhnu). Zajdu Chozému oznámit, že Trios Kretinos opět hrají, jenomže mi nevěří. Pomocí otvíráku vylomím dno kýble (můžu ho zkusit připevnit na megafon v patře, ale dokud jsou dveře zatarasené, nepůjde to). Pomocí kleští vypáčím prkna z domku a vyjdu nahoru. Upraveným kýblem opravím megafon a půjdu na radnici, kde kazetu vložím do kazeťáku. Chozé konečně slyší hrát kapelu, takže mu oznámím, aby šel do hospody. Uvnitř položím klec na vychlípené prkno, šlápnu na prkno u vchodu, čímž klec vystřelím a ta uvězní bobra. Během hovoru Vráťovi oznámím předání bobra, který s výletem nakonec souhlasí. Zajdu do chemičky, která už je po skandálu s mutanty opuštěná. Prohlédnu konzoli na ovládání zdejšího svinstva.
Minihra – Skládačka
Jednoduchá posunovací skládačka loga firmy. Je třeba posunovat dílky tak, aby vytvořily celistvý obrázek. Nejlepší je začít od kraje (řádky, sloupce) a směřovat až k prázdnému místu vpravo nahoře.
Po skládačce nechám přetlakovat nádrž s žíravinou, která naruší uzavřenou místnost nad žebříkem – mohu vstoupit. Uvnitř kontrolní stanoviště vezmu golfovou hůl a všimnu si zamčeného šuplíku. Venku namočím hůl do kaluže kyseliny a pak s ní zničím zámek šuplíku. Najdu dokumenty o Chobotovi.

Zpátky na ústředí Mucová nechá provézt analýzu. Chobot z chemičky dodával čpavek do raketové základny Boží pěst v Iráku. Tam se mám společně s Mucovou vydat a vydávat se za inspektory OSN.


 

Kapitola 5 – Irák

 

Hranice

Protože Mucová je na misi se mnou, mám nově kontakt přímo na CIA (+ Nový kontakt –  CIA). Promluvím s Mucovou, která mi nakáže otevřít džíp. To půjde snadno, protože je odemčený. Oznámím to Mucové a pak prozkoumám okolí. Všimnu si balónků ale při snaze je uvolnit mi vždy uletí. U závory je klika, kterou mi však celník nechce zprvu vydat. Promluvím s ním, on nakonec svolí a kliku si vemu. Pomocí kliky aktivuji přes panel vysouvací střechu. Když teď zkusím vzít balonek, tak sice uletí ale zasekne se nahoře. V hotelu promluvím s hoteliérem, který hodlá kouřit opium dokud neuvidí chlupaté vodní stvoření Al-kabana. Zkusím jít nahoru, ale inspektorka OSN mě vyrazí. Venku už Mucová sedi v autě. Nakáže mi získat doklady. Zavolám na CIA a požádám o doručení Chozého. Krabice s ním spadne před hotel, ale uvnitř už je jen mrtvej bobr – Chozé pád evidentně nepřežil. Nevadí. Ukážu bobra hoteliérovi, toho to složí a já si vemu opiovou fajfku, kterou fouknu do ventilace. Inspektorku to omráčí a mohu vejít do pokoje. Zkusím prohledat šuplíky, ale marně. Přes dveře promluvím s inspektorem, který chytil úpolavici, ale odbude mě. Pokud už jsem vypustil balonek pod střechu, uvidím ho z okna – nadýchám se helia a zkusím se vydávat za inspektorovu ženu. Požádám inspektora o doklady a on mi předá klíče od auta, pasy i pověření OSN. Pověření ukážu venku celníkovi a můžu naskočit do auta, směr Irák.

 

Raketová základna

Bohužel nezvládnu řízení a vysekáme se. Promluvím s Mucovou, ale má otřes mozku a musím pokračovat sám. Můžu zkusit zavolat telefonem a zjistím, že tu není signál – nikomu volat nemůžu. Prohledám auto, odkud vezmu vrtačku, Iráckej francouzák, geologické kladivo a nějaký přístrojek. Všimnu si brusky a spínače na stole. Kočka mi nedovolí ho sepnout. Zapnu ostřikovače auta, čímž kočku postříkám a odeženu. Teď už můžu brusku zapnout, ale kotouč se netočí. Zajdu před dvůr, kde je kolo na řetězu. Vrtačkou odvrtám řetěz a pak francouzákem sundám zadní kolo s kusem řetězu, který tam zbyl. Odendám z kola řetěz pohonu a ten natáhnu na brusku. Teď už jde brusku zapnout (můžu zkusit řetěz odendat, když se bruska točí, ale rozmyslím si to). Na točící brusku přiložím kolo a odbrousím zbytek řetězu. Brusku vypnu, abych mohl sundat řetěz pohunu a vrátím ho na kolo, čímž konečně mám funkční zadní kolo. Kolo namontuju zpátky do kola a mohu odjet.

Dorazím k bazaru. Všimnu si zlaté lampy i šuplíku stolu, ale prodavač by krádež viděl. Promluvím s ním, ale má spoustu práce se zákaznicí. Tou je přítelkyně Jégra, Voříšková, jenže tvrdí, že mě vůbec nezná a s Jégrem už delší dobu není. Ani její vykastrovaný bodyguard mi moc neřekne. Dál za kavárnou jsou záchodky, ale smrad mi zabrání v delším pobytu. U mešity vyzpovídám vyvolávače. Stěžuje si, že Amíci nikdy netrefí kavárnu bezvěrce. Zpátky na bazaru půjdu doleva k základně. Místní velitel Ahmed Ibn Raud mě odmítne pustit. Zkusím ho přesvědčit, že jsem taky muslim, ale chce důkaz. Vrátím se za Mucovou a požádám ji o radu. Domluví se se známým, kapitánem Wilkinsonem alias Kancem na leteckém útoku ale musím kavárnu označit laserem. Laserový zaměřovač je právě ten podivný přístroj z auta. Zpátky u bazaru, položím zaměřovač na parapet vedle kašny. Posunu ho, protože kašna překáží, ale teď laser směřuje na obchod. Z obchodu vezmu mahagonové zrcadlo a přehodím ho na druhý věšák – tím se laser odrazí a konečně míří na kavárnu. Oznámím Mucové zaměření, Kanec provede nálet a je po kavárničce. U bazaru promluvím se zděšeným prodavačem. Pak půjdu oznámit vyvolávačovi k čemu došlo. Začne opět kázat, ale abych se stal muslimem, chce velký dar. Zpátky u bazaru se prodavač modlí. Povytáhnu šuplík, on se praští do hlavy a je od něj pokoj. Seberu lampu ala Aladin, předám ji jako dar vyvolávači a ten mi věnuje osvědčení o muslimství. Zbývá osvědčení ukázat veliteli a cesta do základny je volná. Ahmed mi sdělí, že raketová základna byla přebudována na zimní stadion a že kvanta dováženého čpavku slouží na chlazení ledu.

Uvnitř je skutečně ledová plocha. Seberu hokejovou přilbu a na protiamerické reklamě objevím tlačítko, které odkryje panel s číselným kodem. Venku se na základnu zeptám Ahmeda a ten mi kód napoví. Ještě naberu do helmy písek před základnou. Uvnitř nacvakám kód, což odkryje tajný ale zamrzlý poklop. Na poklop nasypu horký písek z helmy, led roztaje a slezu do tajné posilovny. Všimnu si terče, posilovacího stroje i mřížky od kanálu, kterou ale nechci kvůli smradu sbírat. Skříňka vlevo i dveře vzadu jsou zamčené, ale z otevřené skříňky vezmu kotouč, z žebřin další kotouč a ze země puk. Puk položím na posilovací stroj, na stroj přidám kotouč a vytáhnu kolíček. Zaváží vystřelí puk proti terči, ale síla je moc malá. Puk zase vemu, vytáhnu závaží a přidám druhý kotouč. Opět nechám puk vystřelit ani ani dva kotouče nestačí. Nezbývá než vzít mřížku kanálu (nemůžu ji sebrat dřív než vyzkouším odpálit puk dvěma kotouči). Opět seberu puk, vytáhnu závaží a přidám mřížku. Po vytažení kolíku puk vystřelí dostatečnou silou a zamčená skříňka se otevře. Uvnitř najdu klíče, kterými odemknu zadní dveře. V pracovně si prohlédnu vzkaz na skříni. Prý mělo dojít k nějaké schůzce na WC u bazaru. Zajdu tam a prohlédnu si cihlu ve zdi. Pomocí kladívka cihlu rozmlátím a najdu tajnou schránku se vzkazem od vědce Ivana Alexejeviče Santusova, který se po vykonané práci na základně vrátil domů.

Zpátky na ústředí mi doktor vysvětlí, že vědci, kteří pracují pro Blízký východ sídli na Sibiři ve výzkumném institutu Čurila Plenkovič na Sibiři. Další stopa je tedy jasná.


 

Kapittola 6 – Sibiř

Skončím zavěšený na stromě. Nová mám s sebou čutoru a letecké brýle. Během pobytu na Sibiři mohu kdykoli zavolat na ústředí a požádat o vyzvednutí, ale doktor to odmítne, dokud nenajdu co potřebuju. Zavěšený na stromě mohu zkusit odejít nebo sebrat kameny dole, ale jaksi tam nedosáhnu. Z čutory vyleju vodu na větývku. Ta zmrzne a upadne. Rozbiju o pahýl brýle a střepem z brýlí přeřežu lano. Konečně na zemi. Seberu šutr z hromádky na zemi (pokud jeden šutr mám, nebudu chtít sebrat další). Můžu zkusit šutrem trefit veverku ale vždycky se uhne a já pak musím vzít nový kámen. Vyrazím k vesnici. Ze sněhuláka vezmu hrnec a ode zdi chatky úplně vpravo seberu kus prkna. Navštíví první chatku zleva. Je tu James Bond a nabídne spolupráci. Mohu si vybrat zda přijmu, či odmítnu, ale nakonec se s ním stejně dohodnu. Mám se ucházet o jistou vědkyni, aby ji mohl Bond snáze sbalit, hmm. Vezmu pohrabáč a zpod postele s ním vytáhnu brusli. Venku u chatky bruslí useknu kus gumy z pneumatiky. V druhé chajdě narazím na nerudného vědce, který mě vyrazí ven. V třetí chajdě je ona zmiňovaná vědátorka Jelizaveta a také teleport, který si prohlédnu. Jelizaveta mi řekne, že Santusov to má za sebou, že ho sejmula exploze, ale všechny jeho věci teď má velitel u sebe. Dohodneme se na spolupráci. Je třeba zlikvidovat pomocí teleportu Bonda, aby velitel základny mohl vyslýchat chyceného agenta a já měl přístup do jeho chaty. Také ale bude třeba opravit obvod a sehnat vědkyni něco na zahřátí. Zkusím ještě sebrat pružinku z krabice, ale Jelizabeta mi to nedovolí. Ve čtvrté chajdě je tlustý vědec Sergei, který se se mnou nechce bavit. Má strašný hlad. Alespoň vemu ze stolu kus drátu. Pátá chata patří veliteli, ale tam nechci jít, aby mě nechytil.

Dám kus gumy do hrnce a hodím ho vědci v druhé chajdě do komína. Kouř ho omráčí a já můžu vstoupit. Všimnu si drtiče na stole a hlavně seberu papuče. Papuče dám vědkyni a ta mi obratem předá vadný obvod, který má Sergei spravit. Konečně si mohu vzít pružinu (vědkyně už nic nenamítá). Zajdu za Sergeiem. Vysvětlím mu situaci a ukážu mu obvod, nicméně bez jídla nic spravovat nehodlá. Dá mi časový dilatátor na lov veverek (mohu zkusit dilatátor kdekoli zapnou, ale rozmyslím si to). Jediné místo, kde dilatátor mohu zapnout je u strom s veverkou. Po zapnutí hodím po veverce šutr a trefím ji. Dilatátor se sice rozbil ale veverka je moje. Dám veverku Sergeiovi a pak mu předám obvod. Mohu se ho hned zeptat jestli už ho má spravený, ale chce víc času. Odejdu ven a zase se vrátím. Sergei už má funkční obvod hotový takže si ho od něj vemu. Dám obvod Jelizavetě a zbývá připravit past. Zajdu do druhé chatky a do drtiče vložím pružinu (mohu ji tam zkusit vložit, když je drtič sklopený, ale nepůjde to). Nyní zapnu drtič, čímž pružinu smáčku a zafixuju ji drátem. Zbývá drtič zvednout a stisknutou pružinu vzít. Pružinu připevním k prknu a vyrobím past, kterou položím na teleport. Oznámím Bondovi, že Jelizaveta je nalomená a že ji může sbalit. Bond otestuje teleport, past ho omráčí a vědkyně přivolá velitele, který se o Bonda postará. Jelizaveta mě pošle ven.

Mohu zkusit zajít zpátky za vědkyni, ale nebudu chtít, protože tam je stále velitel. Raději půjdu do jeho chajdy. Všimnu si trezoru a vedle krbu seberu lopatku na uhlí. Půjdu zpátky za Jelizabetou (velitel už tu není) a přeptám se jí na velitele a trezor. Velitel prý otevírá trezor svým okem, které mu ale často vypadává, posledně při mytí v barelech. Proklepnu ohledně velitele ještě Sergeie, ale ten nic důležitého neví. Zkusím lopatkou rozbít led v sudech u velitelovy chajdy, ale je moc zamrzlý. Uvnitř nahřeju lopatku v krbu a nahřátou lopatkou led konečně prorazím. V sudu najdu skleněné oko, kterým otevřu trezor a vyberu z něj Santusův deník. Ukážu deník Sergeiovi a nechám si vysvětlit Santusovovu práci. Vyráběl jakési naváděcí výbušné zařízení, které vyhledává slabé elektromagnetické impulsy. Víc ale nezjistím. Zavolám na ústředí a vysvětlím Mucové co jsem zjistil. Řekne, že nejbližší útkání budou hrát právě Lvi v čele s Jégrem a přítomen má být i prezident, čili je jasné, že má jít o atentát.

Zpátky na CIA předám doktorovi dilatátor a vysvětlím situaci. Pošle mě hned na stadion.


 

Kapitola 7 – USA, Stadion

Dorazím na stadion, když komentátor oznamuje zahájení druhé třetiny. U sebe mám nově brokovnici. Promluvím s pokladním, ale lístky už nemá. Pohovořím s maskotem, který si stěžuje na divné lidi a utrhnu mu maskotův ocas (komentátor v ten moment oznámí gól). Prohrabu se košem a najdu lahev whisky a střep (komentátor oznámí další gól). Pohovořím z pořadatelem, ale odmítá mě pustit na tribuny. Zajdu do patra. Luigi tu není ale vezmu si z vitríny zlatý puk. Dole zamířím do druhých dveří. Je tu hlídač, ale nepustí mě dál, prý je vše pod kontrolou. V levých dveřích je monitorovací sál, kde hlídá Mucová, ale zatím nic nového neví. V dveřích vpravo jsou šatny, kde narazím na Voříškovou. Ukáže se, že je klon a je s teroristy spolčená. Vytáhne na mě pistoli ale stačím utéct. Když se vrátím, Voříšková je otočená zády – mohu zkusit prohlédnout umyvadlo a ji samotnou, ale když budu moc dlouho čekat anebo zkusím vybrat skříň Voříšková se otočí a já zase uteču. Střepem odříznu od ocasu maskota konec a mám dutý ocas (mohu zkusit ocas připevnit na umyvadlo v šatnách, ale dojde mi, že bych Voříškovou jen postříkal). Půjdu do skladu s rolbou. Z rolby vezmu lano a mrknu na panel. Mohu tu navolit, kam pustit chlazení – nastavím ho na vodovodní potrubí (druhá možnost nic neovlivní). Ventil u trubek je ale zaseknutý. Přivážu k němu lano od rolby a rolbu rozjedu, čímž ventil povolím. Pokud jsem panel nastavil na vodovod, mohu se vypořádat s Voříškovou – vlezu do šaten a rychle přes hadičku ocasu ji postříkám. Ona zmrzne a já ji rozbiju na kusy. Vzápětí komentátor ohlásí konec druhé třetiny.

Do šaten dorazil Jégr. Zkusím ho proklepnout, ale nechce nic říct a mluví o jakémsi slovu. Z umyvadla vezmu řetízek a ze skříňky prášky a brusku na brusle. Zavolám psychiatrovi a poradím se co s Jégrem – prý na něj zabírá slovo Brána. Po telefonátu se mi vybije baterka a volat už nemůžu. Zkusím Bránu na Jégra ale nereaguje. Připevním zlatý puk k řetízku a zhypnotizuju Jégra. Ten mi sdělí, že byl unesen v letadle, dopraven do Iráku, kde trénoval. Po rozhovoru komentátor ohlásí třetí třetinu. Zajdu k Mucový, jenže u ní je nějaký terorista. Vyklouznu ven a odposlechem uslyším hovor Mucové s teroristou. Všechno má spustit hymna, po které Jégr trefí prezidenta. Sejdu dolů ke vstupu (mohu zkusit na pokladního namířit brokovnici a okrást ho, ale dokud tu jsou svědci, rozmyslím si to). Dám do whisky prášky a nabídnu ji pořadateli (mohu dát pořadateli whisky bez prášku, ale nic to s ním neudělá). Whisky s práškami pořadatele uspí (komentátor oznámí rvačku na ledě). Vytáhnu na pokladního bročku a dostanu z něj drobné (komentátor ohlásí prodloužení). Drobné nahážu do automatu a zavolám do patra. zvedne to terorista, čímž odlákám pozornost a v momentě, kdy komentátor ohlásí trestné střílené Jégra a zapnutí hymny vtrhnu do sálu – teroristu omráčím a spravený dilatátor co vypadne Mucové zastaví čas.

Seberu dilatátor a půjdu na chodbu. Prohlédnu hlídače – má klíče. Bruskou je ubrousím a hlídačovými klíči odemknu mříže. Projdu do lóže prezidenta. Dám ochránci do ruky dilatátor. Pokud do dilatátoru nyní praštím, čas se spustí a prezidenta zabije puk. Musím nejprve prohlédnout vypnutou reklamní tabuli u letícího puku a zpátky v sále s Mucovou aktivovat reklamní tabuli. Teprve nyní praštím do dilatátoru. Puk se zastaví o tabuli a prezident je zachráněn. Za odměnu mě i Mucovou čeká luxusní apartmá v hotelu na Floridě.


 

Zajímavosti

Obsazení
Luděk Sobota (Pankrác)
Petr Nárožný (doktor Czernousek, Pavel Medek, Niňa, James Bond a další)
Jiří Lábus (vietnamec, důchodkyně Máňa, blázen u psychiatra, Sergei a další)
Pavel Pípal (Luigi Chicony, Ibrahim Al Chobot, Uwe Krupp, Jarda Jégr, prezident a další)
Petra Hanžlíková (paní Slabá, Andrea Voříšková, záchranářka, Rosita)
Vlastimil Bedrna (hygienik Lehký, letištní mechanik, rybář, bobr Chozé a další)
Valérie Zawadská (sekretířka psychiatra, majitelka kasina, Jelizaveta)
Oldřich Kaiser (fízl Nedomý, ufoun, kuchař v hotelu, Pinta a další)
Bohdan Tůma (výrostek v parku, Vratislav Samolej, letištní úředník, Emil Zola a další)
Sabina Laurinová (Mucová)

Jaromír Jégr
– Ve třetím díle parodie na známé osobnosti slábla. Daleko více se objevují narážky během dialogů a popisů, než že by byla nějaká osobnost přímo postavou. Téměř jedinou reálnou osobností (nepočítáme-li Bonda) je Jarda Jégr. Jégr je samozřejmě odkazem na nejlepšího českého hokejistu Jágra. Ten ale působil v New Yorském klubu až v letech 2004-08 a nejedná se o „New Yorské lvy“ ale o New York Rangers. Lva mívá jako maskota klub Los Angeles Kings.

Zajímavé odkazy
– Seznam některých narážek a odkazů.
SPN – SPN neboli Stánky Pavla Niederleho, který vlastní Vietnamcův stánek je známá zkratka pro Státní pedagogické nakladatelství vydávají učebnice. Rovněž jde ale o zkratku pro Sexuálně přenosné nemoci 🙂
Hannibal Lecter – Kanibal Lektr, kterého Pankrác zmíní při sbírání zubů je románová a později filmová postava masového vraha s kanibalistickými sklony. S touto postavou bylo natočeno několik filmů, ale nejlepší je trilogie s Anthonym Hopkinsem.
Pusťte bratry domů! – Známé heslo poprvé zaznělo ve snímku Pevnost Apačů v Bronxu. Navzdory tomu, že je film Americký, ukazuje syrovou realitu odporné New Yorské čtvrti, kde se mísí policejní brutalita se zločinnými černošskými gangy. Velice vzácná ukázka špinavosti Ameriky, zkorumpované policie i zvířat ulice.
Beverly Hills 90210 – Když Rosomák zmíní adresu Voříškové v Beverly Hills 90211, jedná se o odkaz na městečko boháčů u Los Angeles. Tato adresa se stala slavná hlavně díky seriálu Berverly Hills 90210, který se točil v 90. letech.
Reinhold Messner – Když Japonský horolezec zmíní Messnera, jedná se o známého Italského horolezce, který jako první vylezl na všechny osmitísícovky. Je znám i svými přechody přes různá nepříliš přívětivá místa jako je poušť Gobi, poušť Taklamakan, Antarktida a další.
Emile Zola – Doktor v CIA nese jméno po francouzském spisovateli, který je znám hojně využívaným uměleckým směrem zvaným Naturalismus. Ten do popředí často staví různé podivné existence na okraji společnosti, které však obvykle nevynikají ani intelektem, ani morálkou, ani svědomím.
Lolo Ferrari – Lola, kterou obdivuje záchranářka z Ulithi je Francouzská pornoherečka 90. let, která se proslavila především největším poprsím na světě za což byla několikrát zapsána i do Guinnessovy knihy rekordů. Dnes už bude její poprsí pravděpodobně překonáno.
Specialita šéfkuchaře – Pankrác při nálezu Cecvárka zmíní Amirstanského beránka, což je narážka na pokrm z českého filmu Specialita šéfkuchaře, kde v hlavní roli hrál Jiří Lábus. Amirstanský beránek byl tak dobrý pokrm, že strávníci pátrali po tom, z čeho se vlastně skládá. Ukázalo se, že hlavní přísadou je lidské maso.
Stevie Wonder – Pinta zmíní Stevieho Wondera, který by prý bez své slepoty nic nedokázal a měl by o něj zájem jedině Ku-klux-klan. Jde o jeden z nejlepších fórů Poldy 3 vůbec, ale jen pokud víte, kdo je Stevie. Jedná se černošského zpěváka, který je od narození slepý a právě to je jeho největším tahákem. Přestože jeho hlas své kvality má, tak lze dosti pochybovat o tom, že by ty desítky svých cen získal i kdyby viděl.

Odkazy na Poldu 2
– Přestože třetí díl na dvojku dějově nijak nenavazuje, je tu pár věcí, které na minulý díl poukazují.
– V kasínu na Ulithi je obraz Pankráce z Poldy 2 a také obraz škuneru z pláže Paradiso.
– Když Pankrác prohlédne havarované letadlo na pláži v Ulithi, zmíní, že takhle už také přistával. Je to narážka na přistání v Barbielandu.

Pixelový zapalovač
– Když agent Smith položí na stůl zapalovač, Pankrác zmíní, že ten kdo si ho nevšiml je trouba a nemá psát recenze. Je to narážka na pixelhunting, který je prvnímu a druhému dílu Poldy hojně vyčítán a to docela právem. U dalších dílů už je situace lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.