Skladba
Posel smrti je česká detektivní hororová adventura od Unknown Identity. Děj je situován převážně na fiktivní anglické panství Black Mirror. Hlavním hrdinou je šlechtic Samuel Gordon, který se po dlouhých 12ti letech vrací domů na panství. Tam začne docházet k podivným úmrtím a Samuel se bude muset hodně snažit, aby jim přišel na kloub.
Posel smrti byl vydán již roku 2003, ale stále je po všech směrech velice nadprůměrnou hrou a dokonce si u mnoha hráčů i oficiálních recenzentů odnesla nálepku nejlepší česká adventura. Pak jsou i hráči, co Posla považují za nejlepší Point and Click adventuru vůbec. Přitom se opírají o hutnou atmosféru, profesionální dabing s řadou českých herců, pohodlné ovládání a především pochmurný příběh s řadou zajímavých postav. Ani grafika není špatná a i když je znát, že je hra stará, stále nevypadá nijak zle a veškeré scenérie působí realisticky, čemuž dopomáhají animace – ptáci, listy na stromech, tekoucí voda,… Stáří hry je nejpatrnější na postavách – ty jsou často až nepřirozeně odlišné od okolí, nejsou dobře nasvícené, mají trochu trhané pohyby a vypadají jakoby rozmazaně. Je to však snadno odpustitelný neduh, daný datem vydání.
Ozvučení včetně dabingu je perfektní a nevzpomínám si na jinou hru, která by byla tak perfektně nadabovaná (snad jedině Mafia) navíc vesměs známými herci (R. Brzobohatý, V. Čech, K Fialová a další). V jednotlivých postavách jsou velice dobře znát i emoce, zkrátka je vidět, že se dabéři činili a svoje role opravdu hráli. Korunu tomu nasazuje M. Dlouhý, který zabodoval na všech frontách, neboť Samuel v jeho podání je zajímavý už jen svým barvitým hlasem a zastřenými vnitřními monology. Stejně tak zvuky jsou dobře nahrány a například provedení bouře a deště je neuvěřitelně autentické. Hudba je rovněž povedená a to, že zaznívá jen v důležitých momentech vůbec nevadí, spíše naopak.
Atmosféra zapadlého a zapomenutého panství je dokonalá a i když se hra odehrává v 80. letech 20. století budete si myslet, že je ve skutečnosti nejméně o sto let méně. Zkrátka se zdá jakoby se čas na panství zastavil. Tento pocit umocňuje i to, že Samuel dobře ví jak panství vypadalo před jeho odjezdem a často tak porovnává tuto dobu se současností, která však nevypadá moc odlišně. Z toho plyne i zajímavá věc, která nebývá v adventurách zase až tak obvyklá – hlavní hrdina nezřídkakdy zmiňuje svůj osobní vztah k okolí a nebrání se vzpomínkám. Proto je snazší Samuela vnímat jako jednu z postav než se s ním ztotožňovat.
Ne vše je na Poslu smrti bez chyby, neboť čeští tvůrci se dopustili řady historických i logických nesrovnalostí. Mluví se kupříkladu o zmíňované inkvizici, jež však v Anglii nikdy nebyla. Některé události postrádají dostatečné vysvětlení, takže i po skončení závěrečných titulků se může hráč jen domnívat, jak to vlastně bylo a co všechno se událo. Dává to prostor pro diskuze nad celkovým dějem ale na druhou stranu – je opravdu tak špatné, když si hráč na některé otázky musí hledat odpovědi sám?
Zvláštností této hry (narozdíl od jiných adventur) je, že se budete dozvídat spoustu událostí, které se odehrávaly ještě před samotnou hrou. K těmto událostem se často dozvíte i přesné datum, kdy k nim došlo. Tato, mohlo by se zdát maličkost, je důležitá především z toho důvodu, že přidává příběhu na „skutečnosti“. Hráč se dozvídá o historii jednotlivých míst, což dává najevo, že se samotný příběh neodehrává jen od začátku do konce hry, ale že sahá mnohem hlouběji a vzniká tak komplexnější fiktivní svět, který je dále rozveden ve dvou pokračováních.
Z mého pohledu je Posel smrti jednoznačně nejlepší adventura, jakou jsem kdy hrál. A nepřekonali ho ani velikáni adventur, za které mnozí hráči i recenzenti považují kupříkladu pohádkovou The Longest Journey, či Poslovi tematicky blízký Broken sword.
Hodnocení: 100%
Míra strašidelnosti: 2/5 (na P&C adventuru neobyčejně hutná atmosféra)