Assassin’s Creed 2 (2.)

AC II

Kde AC I skončil, tam Assassin’s Creed 2 směle pokračuje a rozšiřuje své obzory do Itálie v 15. století. Druhý díl je ve všem větší – nabitější, propracovanější, delší… Takřka během celé hry se hráč učí nové a nové způsoby likvidace nepřátel, dostává nové typy zbraní a poznává nová místa. Je to něco úžasného, jelikož AC II přináší nové herní prvky v průběhu celé té dlouhé zhruba třicetihodinové hry. To je přesně klíčem k tomu, aby se hráč nezačal nudit, tak jako to hrozilo v díle prvním.

Renesanční Itálie je v herním průmyslu věc téměř nevídaná a tvůrci AC II ji dokázali skvěle podchytit a zpracovat, včetně stylové atmosféry. Projet se na gondole skrze Benátské kanály je působivý herní zážitek, stejně jako se potkat s Leonardem da Vincim a nechat si od něj rozšiřovat asasínský zbraňový arzenál. Celá série těží z historických postav, které si tvůrci upravují pro potřeby příběhu. Někdy se zadaří a výsledek působí navzdory jasné fikci rozumně, jindy je to totální nesmysl postrádající základní logiku. Zkrátka je třeba na AC univerzum nahlížet tak, že polovina důležitých historických postav byli asasíni a druhá polovina Templáři, zjednodušeně řečeno 🙂  A tak to není jen da Vinci, kdo se na monitoru ukáže. Nechybí ani Lorenzo Medici, Machiavelli, Katarina Sforza, či Rodrigo Borgia. AC může být vše, jen ne lekce dějepisu, ovšem je to celkem dobrý podnět k tomu, aby se hráč začal trochu zajímat o skutečné historické postavy a zjistil, co to skutečně bylo za lidi. Jen varování pro mladší hráče – nepleťte si pak realitu s AC fikcí :))

Ptáte se, kam se v AC II hráč podívá? AC I nabídl pět otevřených map, že? AC II jich má o jednu více. Dvě velká města – Florencie a Benátky, dále dvě střední města – Forli a San Gimignano, poté ještě malé městečko Monteriggoni a lineární horská cesta. Pokud se ptáte, kde je venkov, tedy kde je cosi na způsob Království, odpovím, že některá města mají okolo hradeb volný prostor plný vesniček, polí, či luk.

Co podpoří zdařilou atmosféru hry je Italština – ano, česká verze hry nabízí i Italský dabing, což je prostě výtečný tah. Autentický jazyk má jen jednu nevýhodu – je kompletní a tedy i pro dějovou linii ze současnosti, která by však měla být logicky v angličtině. V AC zkrátka chybí jakási autentická verze dabingu, čili takový dabing, který by zahrnoval několik řečí v závislosti na tom, jak se na scéně právě mluví. To je bohužel neduh celé série. Jediné, co to částečně zachraňuje je skutečnost, že tu a tam pronášejí postavy některé známé fráze v autentickém jazyce.

Po stránce příběhu a postav mám oproti AC I trochu rozpačité dojmy. Po elegantním Altairovi, který byl vždy nad věcí, se nám samozřejmě představí nový hrdina a to lehkovážný floutek Ezio. Naštěstí se brzy ukáže, že i když Ezio tu a tam utrousí hlášku, není to takový trouba, jakým se zprvu zdá být. Příběh nabízí tentokrát klasický motiv pomsty a to poutavě podaný. I když jsem se s Eziem nedokázal dost dobře sžít, fandil jsem mu a to stačí. Chudší to je, co se týče charakterů důležitých protivníků – cílů. Je jich sice ohromný počet, ale většina působí jen a pouze jako ‚ti špatní.‘ Ty památné sekvence, kdy Altair promlouval se svou obětí, která si dokázala obhájit své činy, daly zavděk krátkým štěkům a Eziovým typickým: ‚Requiescat in pace.‘ Ale přestože barvy postav se rozdělily na černé a bílé, příběh je poutavý, pěkně plyne vpřed a díky rozličnosti misí, nestihne do konce hry omrzet.

Ale AC II není jen o Eziovi… Ironií je, že přestože se Desmondův příběh z hlediska délky hraní ještě více smrsknul, dějově poskočil vpřed mnohem více než v díle prvním. Dokonce čeká Desmonda i nějaká ta akce. A jako perličku nemohu nezmínit návrat Altaira. Jeho příběh ještě dovyprávěn nebyl a i tady v AC II si za něj zahrajeme, byť jen velmi, velmi krátce. Takže AC II nabízí v uvozovkách hned tři hratelné hrdiny.

AC II konečně obsahuje finanční systém, který prvnímu dílu docela chyběl. Máme tu obchody a zboží, které nezahrnuje jen to potřebné (zbraně, zbroje, léčení…) ale i obrazy, barvy na oblečení atd. Vypadá to nedůležitě, je to nedůležité, ale potěší to. Skoupit všechny obrazy a pak si v galerii prohlédnout neznámější díla té doby… jo, má to něco do sebe. Také se plně objevuje potenciál asasínské základny, kterou v AC II obstarává vila s přilehlým městečkem. Je to skladiště na předměty všeho druhu a zázemí v němž jde dělat řada věcí (viz rubrika Lokace). Vilu je navíc možné vylepšovat a její podoba i vybavenost částečně odráží postup ve hře.

Soubojový systém doznal změn, které hru výrazně ulehčují. Většina soubojů v AC I byla tak akorát obtížná, přičemž ke konci začalo dost přituhovat, ale dalo se to zvládnout bez desítek loadingů. Jenže AC II je velmi snadný od začátku, skoro až do konce. Ezio dokáže vykrýt prakticky cokoli, může se během boje léčit a nepřátelé se chovají jako idioti. Zatímco Ezio bojuje s jedním soupeřem, další obvykle jen přihlížejí. Ale zase je díky tomu hra přístupná i těm, kdož v soubojích netouží po nějaké výzvě a soustředí se hlavně na děj.

Na AC II je fajn například obsáhlá databáze postav a památek, zpracování DNA respektive synchronizace vzpomínek (prostě přehled úkolů) a pěkné jsou i krátké filmečky o pozadí jednotlivých Eziových cílů. Sice detaily, ale pěkné detaily.

AC II je tedy obrovský skok vpřed oproti prvnímu dílu. Dá se říci, že až tady se podařily ustálit základní prvky AC, které se ve větších či menších obměnách objevují napříč celou sérií. Kdo zkoušel AC I a byl zklamán, doporučil bych mu vyzkoušet ještě AC II, protože ten rozdíl je opravdu zásadní.

Herní doba – cca 30 hodin
Hodnocení – 90%


 

Současnost…
Jako Desmond Miles jste zpět. Probere vás Lucy a chce abyste vlezli do Animu. Napojíte se na svého předka během jeho narození v roce 1459. Ezio… Jako děcko interagujte. Po odpojení vás Lucy vyvede ven z Absterga. Následujte ji, případně ji pomozte zmlátit stráže (většinou to zvládne sama). Projděte laborkou (a vyhýbejte se kontaktu) a na konci orlím pohledem odhalte kód k zámku. Zbijte hromadu chlapů v garážích a dodávkou ujedete pryč.
Nyní jste v úkrytu novodobých Asasínů. Lucy vám představí Shauna, Rebeccu a také Animus 2.0. Plán je zřejmý – máte se stát Asasínem pomocí efektu spříznění kdy se budete učit to, co se učil váš předek.

 

Sekvence I. – Nevědomost je sladká (1476)

1. Kluci zůstanou kluky (1-1)
Jste Ezio Auditore, mladý šlechtic z Florencie. 

Florecie

Florencie. Hlavní město Florentské republiky. Rozsáhlé město překypující pamětihodnostmi. Renesanční atmosféra dýchá na každém kroku. Město je rozdělené do čtyř čtvrtí, které se postupně zpřístupňují.
Památky – 22 (Florencie, Čtvrť San Giovanni, Ponte Vecchio, Santa Trinita, Palazzo Auditore, Casa di Vespucci, Bottega di Leonardo a Firenze, Santa Maria del Fiore(*), Giottova Kampanila, Palazzo Della Signoria, Loggia Dei Lanzi, Čtvrť San Marco, Ospedale Degli Innocenti(Ω), Santa Croce(Ω), Palazzo Medici(*ULC), La Rosa Colta(Ω), Čtvrť Santa Maria Novella, Santa Maria Novella(*), Mercato Vecchio(Ω), San Lorenzo(Ω), Čtvrť Oltrarno, Palazzo Pitti)
Symboly Pravdy – 5 (Ω)
Pravda – Na vybraných památkách můžete skládat video Pravdy prostřednictvím dvaceti logických rébusů. Orlím zrakem najděte symboly, přibližte se a uvidíte hádanku, za jejíž úspěšné vyřešení získáte pár vteřin záznamu z celého videa. Jednotlivé části videa si můžete kdykoli pouštět v databázi. Na některých hádankách Pravdy se nacházejí ještě jakési skryté šifry, nápisy psané morseovkou, binárním kódem… Pokud chcete odhalit i jejich znění, musíte je rozlousknout sami. K již vyřešené hádance se nelze znovu vrátit.
1) Na počátku – Obrazy 3,5,6,7,9
2) Šedesát čtyři čtverců – Otáčení kruhů, Skrytá jablka na obrazech Alžběty I. Napoleona I. a George Washingtona.
3) Potomci – Skrytá jablka na obrazech Roosevelta, Houdiniho, Gandhiho
4) Nekonečně vědění – Skrytá jablka na obrazech Vietnamská válka (bazooka), Druhá světová válka (helma vojáka), Občanská válka USA (za důstojníkem na koni), Buddha (v ruce démona).
5) Nástroje moci – Obrazy s mečem – 2,3,6,8,9 a s berlou – 3,6,8,9,10.
Tajná místa – 3 (*)
Asasínské hrobky – Na vybraných památkách se nachází bílá mechanická lebka což je vstup do hrobky. První hrobku navštívíte povinně v rámci vzpomínky Sekvence IV a teprve poté můžete svobodně prozkoumávat ostatní nepovinné hrobky. Z každé hrobky získáte pečeť, které slouží k odemčení nejlepší zbroje hry.
ULC místa – Některé památky jsou přístupné jen pokud vlastníte odemykatelný (ULC) obsah. Vstup do nich je odlišný a odměna různá (obvykle jen peníze).
1) Santa Maria Novella
2) Santa Maria del Fiore
3) Palazzo Medici (ULC)

Tip – Od AC 2 je přítomna databáze kam se zanášejí informace o postavách a památkách, které potkáte. Přehled památek je vždy uveden u popisu mapy, přestože ta se může časem otevírat a tak některé památky nemůžete potkat hned. Záznamy postav jsou uvedeny při prvním setkání s nimi. 
Bijete se za čest svého rodu s Vierim Pazzim a jeho lidmi. 
Pěsti. Prostě pěsti… Nově je možné s nimi odzbrojit vojáka a stejně tak je možné sbírat předměty jako třeba košťata a používat je v boji. Stejně je ale lepší šetřit si pěsti na férové souboje.
Vieri po vás hodí kámen a rozbije vám ret. Naštěstí po nějaké době dorazí váš brácha Federico Auditore a pomůže vám. Zbijte všechny až Vieri uteče. Oberte těla o peníze.
Tip – Obírání padlých nepřátel je základní způsob výdělku. Většinou to moc nepřinese ale aspoň něco. Dále lze vydělávat krádežemi a samozřejmě něco kápne jako odměna za questy (vzpomínky). Také můžete otevírat truhly (vedlejší vzpomínka).
Peníze – Rozhazovat peníze po ulicích nemusí být důsledek šílenství. Obyčejní civilisté a někteří strážní půjdou po snadném výdělku jako slepice po flusu. Je to ideální šance, jak odlákat pozornost.
Získejte alespoň 200 florinů.

2. Měli byste chápat druhé (1-2)
Vyhledejte s bráchou doktora (Lékaři) a nechte si ošetřit ránu.
Tip – Lékaři jsou prvních typem obchodníků u kterých lze nakupovat. Je možné si u nich nechat ošetřit rány (okamžitě vyléčení) a také lze kupovat léky (později i jedy).
Léky – Lahvičky s čichací solí, díky kterým se lze kdykoli, dokonce i v boji, léčit. Základem je mít neustále dostatek léčiva a poté by žádná bojová situace neměla být moc obtížná.
Maximum je 15 léků.

3. Sourozenecká rivalita (1-3)
Při cestě od doktora navrhnete dát si závod na střechu kostela. Utíkejte a buďte rychlejší než brácha.
Tip – Po vylezení na kostel se objeví logo AC II a příběh začíná…

4. Noční čepička (1-4)
Vydejte se za svojí láskou Cristinou Vespucci a vylezte do jejího domu.
Tip – Během interakcí občas můžete vhodně zareagovat včasných stisknutím správné klávesy. Poprvé je ta možnost zde, při románku s Christinou.
Jenže druhý den vás načape její fotřík a zavolá stráže – rychle jim utečte a schovejte se.

Závod (1/6) – Florentský sprint
Překonejte dráhu po Florentských střehách v časovém limitu.

5. Poslíček (1-5)
Druhý den se můžete věnovat průzkumu. Zatím je přístupná jen čtvrť San Giovanni ale najdete v ní hodně míst (KovářiKrejčíObchodníci s uměnímBanky). Potkáte také Heroldy co vyvolávají aktuální dění. 
Tip – Kováři mají v nabídce zbraně a zbroje, které se umísťují i do sídla a generují zisk. Rovněž je možné zbroje opravit.
Tip – Krejčí nabízí vaky a batohy na rozšiřování kapacity předmětů (jako nože, léky…) a také umožňuje nechávat si obarvit asasínský oblek ale to až ho získáte. 
Tip – Obchodníci s uměním nabízejí mapy, které odkrývají pozice pokladů na mapách. Také nabízejí obrazy, které vylepšují hodnotu sídla a tím generují zisk. To ale až v Sekvenci IV.
Tip – Banky slouží pro výběr peněz. Teprve v Sekvenci IV začnou banky generovat váš zisk v závislosti na kvalitě renovace sídla.
Také začněte plnit základní sběratelské aktivity.
Tip – Poklady (330). S nástupem finančního systému se objevuje možnost jednoduchého přivýdělku. Různě po světě je roztroušeno celkem 330 truhliček. Jejich otevření přidá finanční obnos. V oblastech s vodou (hlavně Benátky a Forli) se občas nacházejí zakryté loďky, které lze také prohledat a přivydělat si. Stejně tak lze na truhly narazit i během vzpomínek Hrobek. Tyto typy pokladů ale nepatří do žádné statistiky sběratelských předmětů.
Vyhledejte vaše sídlo. Váš tatík Giovanni Auditore vám dá dopis od Giovanni Auditore 1 pro Lorenza Medicejského. Jděte za ním a odevzdejte ho správci.

Kurýr (1/5) – Donchuán
Dostanete dopis od Raphaela 1 a dopis od Raphaela 2. V časovém limitu (4min) oba doručte.

6. Zmlaťte podvodníka (1-6)
Vaše sestra Claudia Auditore si stěžuje na Duccia, který ji podvádí. Najděte ho a zbijte.

Bitky (1/5) – Zesměšněná žena
Zbijte váš cíl.

7. Petrucciovo tajemství (1-7)
Pro svého bratra Petruccia Auditore v časovém limitu posbírejte pírka na střechách.
Tip – Po této vzpomínce můžete začít plnit sběratelskou aktivitu pírek.

8. Rodinný přítel (1-8)
Vaše matka Maria Auditore vás seznámí s Leonardem da Vinci. Pomozte jí odnést bednu s obrazy.

9. Zvláštní donáška (1-9)
Váš tatík vám předá dopis od Giovanni Auditore 2 a dopis od Giovanni Auditore 3. Oba jsou zapečetěné, tak si nepočtete. Doručte je. Další zprávu pak vyzvedněte z holubníku.

10. Kriminálník (1-10)
Po návratu domů najdete dům prázdný. Jen služebná tu je – prý vašeho otce a bratry zatkli. Vyšplhejte na palác Signoria a přes okno promluvte s otcem.

11. Rodinné dědictví (1-11)
Zpět v domě najděte tajné dveře (přes Orlí pohled) a uvnitř najdete Asasínskou zbroj, rozbitou skrytou čepel, stránku kodexu a dopis od Giovanni Auditore 4.
Tip – Od AC II se objevuje možnost měnit vzhled volbou oblečení. Jedná se o volbu nad rámec brnění, čili můžete mít zakoupenou zbroj a zároveň nosit nějaký oblek. Některé obleky mají specifickou funkci.
Obyčejná kápě – Běžná hnědá kápě jež je součástí obleku asasína. Nemá žádné vlastnosti. Oblek lze za určitý obnos nabarvit v prodejně umění.
Zaneste dopis Ubertu Albertovi. Ten slíbí že zakročí aby rodinu osvobodil.

12. Poslední naživu vyhrává (1-12)
Zajděte na náměstí kde se koná poprava. Jenže Uberto nic neudělá, naopak vašeho otce i oba bratry popraví oběšením a na vás pošle stráže. Nesnažte se bojovat, jen rychle utečte strážím.

 

Sekvence II – Únikové plány (1476)

13. Přizpůsobivost (2-1)
Nově je přístupná čtvrť San Marco. Vyhledejte vaše sídlo. Protože jste hledaní, dávejte pozor na stráže. Dle rady služebné vyhledejte Paolu, která vede kurtizány. Podle Paoly se naučte využívat davy lidí ke splynutí a poté se naučte okrádat lidi. Poznáte najímatelné skupiny lidí (Kurtizány, Zloději)

14. Eso v rukávu (2-2)
Paola vás pošle za Leonardem ohledně skryté čepele. Ten vám ji spraví a také dešifruje nalezenou stránku kodexu.
Skrytá čepel – Čepel se v AC II samozřejmě vrací. Je stejná jako minule ale časem ji vylepšíte…
Leonarda na dvorku překvapí strážný a začne ho mlátit. Vyzkoušejte čepel a zabijte ho.

15. Soudce, porota, kat (2-3)
Paola vás pošle se pomstít. Uberto míří s Lorenzem do Santa Croce na výstavu obrazů. Musíte se tam dostat nepozorovaně, takže využijte hlouček lidí a pronikněte dovnitř. 
Uberto AlbertiUberto Alberti. Vynikající Florentský právník a gonfalonier. Byl blízkým přítelem rodu Auditore, avšak své nové přátele si nalezl na opačné straně mezi rodem Pazziů. Uberto je na slavnosti, chodí mezi obrazy a prohlíží je. Ve vhodný moment ho zabijte.
Uberto: Ty bys udělal totéž. Abys zachránili ty, které miluješ.
Ezio: Ano, udělal bych to. A udělal jsem to.
Z těla Uberta získáte dopis od Uberto Alberti.

16. Nenápadnost (2-4)
Zpátky u Paoly vám kurtizána poradí jak se zbavit hledanosti. Můžete jednoduše strhnout plakáty hledaného (-25%), podplatit herolda (-50%) nebo zabít agenta (-75%). Snižte hledanost.

17. Arrivederci (2-5)
V Růži vyzvedněte matku a sestru a vydejte se k branám města. U bran města se nacházejí Zastávky rychlého cestování.
Tip – Zastávky umožňuji za menší poplatek okamžitý přesun mezi jednotlivými mapami.
Jsou tam stráže ale můžete najmout skupinu kurtizán a poslat je na vojáky (odlákají je). Musíte se dostat pryč. 

 

Sekvence III – Rychlá modlitba za zemřelé (1476-1478)

18. Pomoc na silnici (3-1)
Blížíte se k Monteriggioni.

Monterigioni Vila

Monteriggioni / Vila. Malá oblast zahrnující opevněné městečko, trochu venkovské krajiny a hlavně sídlo rodu Auditore. Jak vila, tak i samotné město se postupně vylepšuje v závislosti na tom, jak jsou plněny vedlejší úlohy a jak je nakládáno do investic vily.
Památky – 2 (Monteriggioni(*ULC), Vila Auditore(Ω))
Symbolů Pravdy – 1 (Ω)
6) Bratři – Otáčení kruhů (4x)
Tajná místa – 1 (*)
4) Monteriggioni (ULC)

Na cestě vás přepadne Vieri. Bojujte s jeho lidmi a hlavně chraňte Marii a Claudii (nesmí zemřít). Po odražení prvního útoku někdo ze zálohy pobije Vieriho muže. To je strýc Mario Auditore! Dá vám meč. S mečem a spojenci snadno pobijete zbylé Vieriho lidi a sám Vieri uteče.

19. Casa Dolce Casa (3-2)
Cestou do vily Mariovi vysvětlíte, co se stalo a on se vás rozhodne vycvičit. Dá vám 2000 florinů za které si kupte kožené brnění a dýku.

Výhledy – Monteriggioni / Vila (1)
V Monteriggioni je 1 rozhledna. Zdolejte ji. Odkryjete tím mapu.

Pírka – Monteriggioni / Vila (4)
V Monteriggioni jsou 4 pírka. Najděte je všechny.

Poklady – Monteriggioni / Vila (27)
V Monteriggioni je 27 pokladů. Získat některé vyžaduje nejprve provézt renovace vybraných budov, což se zpřístupní později. Najděte je všechny.

ULC Tajná místa (Asasínská hrobka) (1/9) – Skládání poklony
Projděte hrobkou a cestou prohlížejte nápisy – vzpomínky předka Domenica Auditore (zakladatel Vily Auditore). Dorazíte až k jeho hrobce a složíte poklonu.

20. Cvičení dělá mistra (3-3)
S Mariem běžte cvičit před vilu. Naučte se základní techniky jako zaměření protivníka, výpad, úskok, opuštění boje, výsměch a další). Během boje vám Mario vysvětlí, že váš otec byl Asasín. Na závěr porazte v boji Maria.
Po boji vyhledejte ve vile jednoho z Mariových žoldnéřů – řekne, že Mario vyrazil do San Gimignana. Promluvte s matkou, ta ale po tragédii nemluví a zajímá se jen o pírka, co Pettrucio sbíral. Vydejte se do San Gimignana. Pro přesun využijte koně.
Kůň je přítomný i v AC II. V oblasti Florencie a Benátek koně nejsou, v ostatních oblastech ano. Do města však není možné s koňmi vjet.

21. Co se povídá (3-4)
Před vámi je město.

Toskánsko San GimiganoToskánsko / San Gimignano Středně velké město obehnané zdi a kopcovitá krajina plná polí a luk okolo. Na venkově lze nalézt několik statků, věží nebo třeba klášter. Ideální mapa pro projížďky na koni.
Památky – 10 (San Gimignano, Torre Rognosa, Santa Maria Assunta(Ω), Torre del Diavolo(Ω), Torri dei Salvucci, Torre Grossa(Ω)(*), Palazzo Comunale, Antico Teatro Romano(Ω), Monte Oliveto Maggiore(Ω), Vila Salviati)
Symboly Pravdy – 5 (Ω)
7) Kdo hledá, najde – Obrazy 1,2,3,5,6 / Skrytá insignie na obraze Ježíše (vedle něj)
8) Mučedníci – S
kryté Úlomky na obrazech Mikuláše II. (žezlo), Johanka z Arku (meč) / Přesuňte oheň na Johanku, přesuňte fotku Rasputina na cara.
9) Hattrick – Skrytá jablka na obrazech Houdiniho (ve hrudi), Gandhiho (ve hrudi) / Šifra: 3,1,2.
10) Apollo – Skrytá sonda na obraze Měsíce (vlevo od něj) / Otáčení kruhů / Skrytý Úlomek ráje na obraze Přistání na Měsíci (pod nohami astronauta).
11) Vynálezce – Aktivujte žárovky / Skrytý Úlomek Ráje na obraze Teslovy věže (mezi okny vrchní střechy), Nikola Tesly (na klíně).

Tajná místa – 1 (*)
5) Torre Grossa

Maria najdete u brány ale nemůže do města. Narazíte i na skupiny Žoldnéřů.
Tip – Všechny tři skupiny (Kurtizány, Zloději, Žoldnéři) se dají najmout. Kurtizány lze využít na splynutí v davu nebo zaměstnání stráží. Zloději lze použít na odlákání stráží. Žoldnéře lze použít na boj se strážemi.
Mario vás pošle přes hradby a dá vám nože.
Vrhací nože – Házecí nože se v AC II vrací. Jde o tichý způsob, jak rychle vyřídit slabé stráže na dálku. Maximum je 25 nožů.
Přelezte hradby a brány otevřete. Pomozte Mariovi a jeho žoldnéřům ovládnout oblast u bran. Poté se rozdělíte – běžte čistit ulice. Na náměstí vám zraněný žoldnéř řekne, že Mario potřebuje pomoc. Utíkejte za ním a pomozte mu. Poté vás pošle na hradby. Uvidíte jak někdo v kápi rozděluje úkoly pro členy Pazziů. Ve městě zůstane sám Vieri. 
Vieri de PazziVieri Pazzi. Nejmladší z rodu Pazziů je lehkovážný, arogantní a domýšlivý aristokrat a též Eziův rival již od mládí. Vieri vede obranu města. Vyšplhejte za ním na věž a zabijte ho v boji.
Ezio: Co plánujete vy a vaši spojenci? Tohle objevil můj otec? Proto byl zabit?
Vieri: Promiň, doufal jste v přiznání?
Z těla Vieriho získáte další kodex a dopis od Fra Giocondo.

Výhledy – Toskánsko / San Gimignano (9)
V Toskánsku je 9 rozhleden. Zdolejte je všechny.

Pírka – Toskánsko / San Gimignano (11)
V Toskánsku je 11 pírek. Najděte je všechny.

Poklady – Toskánsko / San Gimignano (46)
V Toskánsku je 46 pokladů. Najděte je všechny.

Kurýr (2/5) – Bijí svatební zvony
Dostanete dopis od Ramonda. V časovém limitu (2min) ho doručte.

Závod (2/6) – San Gimignanský sprint
Překonejte dráhu po San Gimignanu v časovém limitu.

22. Změna plánů (3-5)
Zpátky ve vile vás Mario sdělí, že rod Pazzi pracuje pro Rodriga Borgiu, to byl ten záhadný muž v San Gimignanu. Mario vám ukáže zeď se stránkami kodexu od Altaira. Ukrývá poklad po kterém prahnou Templáři. Rozhodnete se kodex zkompletovat.
Tip – Stránky kodexu získáváte průběžně v rámci příběhu ale mnoho dalších můžete získat ze speciálních truhel v různých oblastech (budovy chráněné dvěma strážnými). Stránky si můžete nechat dešifrovat u Leonarda a poté si je můžete přečíst (v databázi) a umístit sem na stěnu. Protože zkompletování kodexu je nezbytné, pracujte na tom průběžně.
Poté v okolo Monteriggioni najděte 4 stránky kodexu.

HQSídlo Monteriggioni je nyní pod vaší správou a to znamená mnoho věcí. Rozsáhla vila s přilehlým městečkem. Uvnitř vily je opravdu bohatá nabídka aktivit.

1) Zbrojnice
– Každá získaná zbraň a brnění se přesune na své místo ve zbrojnici vily, kde je lze libovolně přidávat do aktuální výbavy. Nabídka obchodníků se postupně rozšiřuje dle nových Sekvencí. 
– Každá zbraň, včetně pěstí má tři základní statistiky – Poškození, Rychlost a Odrážení.
Pěsti – Obyčejné pěsti a jejich vylepšení
0f Pěsti – P 1 / R 5 / O 1 (základní zbraň)
200f Kovové bojové rukavice – P 3 / R 5 / O 1
Krátké zbraně – Dýky a nože, užitečné při obraně a na osamělé cíle.
500f Dýka – P 1 / R 1 / O 2
1 300f Nůž – P 1 / R 2 / O 3
2 200f Stiletto – P 2 / R 4 / O 1
4 100f Rýhovaná Cinquedea – P 3 / R 3 / O 4
4 300f Sultánův nůž – P 3 / R 5 / O 3
6 400f Řeznický nůž – P 4 / R 3 / O 5
9 500f Vrubovaná Cinquedea – P 5 / R 5 / O 4
Střední zbraně (běžné)
0f Běžný meč – P 1 / R 2 / O 2 (základní zbraň)
1 900f Benátský Falchion – P 1 / R 3 / O 1
2 300f Starý syrský meč – P 1 / R 2 / O 3
5 200f Florentský falchion – P 2 / R 3 / O 4
5 200f Kapitánův meč – P 2 / R 4 / O 3
11 300f Miláský meč – P 3 / R 5 / O 3
11 300f Šamšír – P 3 / R 3 / O 5
25 000f Schiavona – P 4 / R 5 / O 4
45 000f Altairův meč – P 5 / R 5 / O 5
Střední zbraně (velké)
1 900f Válečné kladivo žoldnéře – P 1 / R 1 / O 3
3 600f Palice – P 2 / R 1 / O 2
10 500f Lamelový palcát – P 3 / R 3 / O 3
20 800f Palcát kavalírů – P 4 / R 2 / O 2
35 000f Válečné kladivo kondotiéra – P 5 / R 3 / O 4 (sesbírat 50 pírek)
Tip – Existuje i speciální druh zbraní, které nejde trvale vlastnit (ani přidat do zbrojnice), ale je možné je získat od stráží a jednorázově použít v boji. Jakákoli akrobatická aktivita či volba jiné zbraně způsobí, že bude dlouhá zbraň odhozena.
Kopí – P 3 / R 5 / O 3
Halapartna – P 4 / R 3 / O 4
– Každé brnění se skládá ze čtyř částí – nárameníky, kyrys, lokty a holeně. Každý kus brnění má dvě vlastnosti – Odolnost (výdrž brnění) a Zdraví (přidaný počet HP). Čím více se zvyšuje poškození nošeného brnění, tím klesá maximální počet navýšeného zdraví.
– Nejlepší zbroj je Altairova, která se navíc nepoškozuje. Pro její získání je třeba absolvovat průchod šesti hrobkami a získat pečetě asasínů. Na získání téhle speciální zbroje se určitě zaměřte.
8 855f Kožená zbroj
24 840f Helmschmiedská zbroj
42 700f Kovová zbroj
75 800f Missagliaská zbroj
0f Altaïrova zbroj (získat šest pečetí a odemknout poklad)

2) Galerie
– V obchodech s uměním bývají k dispozici obrazy. Po jejich zakoupení se obraz přesune do galerie ve vile, kde jej lze prohlédnout a dočíst se něco málo o něm. Navíc každý obraz drobně přispívá do výdělku vily.
20 Portrét hudebníka (Leonardo da Vinci)
32 La Fornarina (Raphael)
53 Svatý Jeroným (Leonardo da Vinci)
85 Dáma s hranostajem (Leonardo da Vinci)
125 Simonette Vespucci (Piera di Cosimo)
163 Svatý Šebestián (Antonello da Messina)
200 Leda a labuť (Leonardo da Vinci)
280 Křest Krista (Andrea del Verrochio)
320 Madona s dítětem (Filippo Lippi)
325 Federico da Montefeltro (Pedro Berruguete)
429 Zvěstování (Leonardo da Vinci)
500 Tři Grácie (Raphael)
525 Portrét dámy (Leonardo da Vinci)
581 Svatý František v agonii (Giovanni Bellini)
800 Eva (Albrecht Dürer)
1035 Venuše a zrcadlo (Mabuse)
1238 Battista a Faderico (Piero della Francesca)
1290 Klanění mudrců (Leonardo da Vinci)
1492 Francesco delle Opere (Pietro Perugino)
1608 Svatý Jan Křtitel (Leonardo da Vinci)
2850 Ideální město (Francesco di Giorgio Martini a Piero della Francesca)
2950 Primavera (Sando Botticelli)
3050 Pallas a kentaur (Sando Botticelli)
3290 Svatý Chrysogonus (Michele Giambono)
4300 Sv. Jeroným ve své studovně (Antonello da Messina)
6295 Posvátná a hříšná láska (Titian)
6969 Jupiter a Ió (Antonio Allegri de Correggio)
7220 Vzestup Venuše (Titian)
9175 Spící Venuše (Giorgione)
14800 Zrození Venuše (Sando Botticelli)
– Ve zbrojnici jsou podstavce pro modely vozidel. Jakmile jsou splněny vzpomínky, kde se tyto prostředky využívají, jejich model se objeví ve vile.

Drožka
Leonardův létající stroj

3) Portréty cílů
– V podkroví vily je Eziova pracovna a v ní se objevují obrazy vybraných cílů po jejich likvidaci. U každého z nich je krátký popis.
Uberto Alberti
Vieri Pazzi
Francesco Pazzi
Konspirátoři rodu Pazziů
Emilio Barbarigo
Carlo Grimaldi
Marco Barbarigo
Silvio Barbarigo
Bratři Orsiovi
Girolamo Savonarola
Rodrigo Borgia

4) Cvičiště
– Na cvičišti před vilou lze trénovat bojové dovednosti a naučit se nové.
Pohyby – Základní bojové schopnosti (Útok, Odražení, Útočné kombo, Úhyb, Vyhnutí, Výpad, Odzbrojení, Sbírání zbraní, Schování zbraně, Výběr zbraní, Kouřové bomby, Vrhací nože)
Archetypy – Různé typy nepřátel (Hbití, Surovci, Hledači)
Speciální pohyby – Unikátní bojové schopnosti při použití specifických zbraní (Boj beze zbraně, Zbraně na dálku, Dlouhé zbraně, Obouruční zbraně, Pistole). 
Akrobatický boj – Běžný nácvik souboje.

Příjem5) Renovace vily
– U architekta ve vile můžete zakoupit vylepšení částí městečka a renovaci obchodů. Investice se postupně vrací, neboť každá zvedá zisky do truhlice.
– Renovace obchodů snižuje cenu prodávaných věcí.
– U Claudie je možné nahlédnout na tabulku renovace vily a jejího příjmu. Ten se dělí do čtyř kategorií (vylepšení obchodů, renovace města, sbírky obrazů a výbava zbrojnice).
– Každých dvacet minut přibude do truhly ve vile finanční obnos v závislosti na počtu vylepšení. Maximální výdělek je 15 000 florinů za 20 minut hraní.

Stránky Kodexu (30)
– Po celém světě se nachází 30 stránek kodexu, který začal Altair sepisovat po získání jablka ráje.
– Sesbírání stránek kodexu je nezbytné k postupu v dějové linii, přičemž některé stránky se nacházejí již zpočátku ve vile, jiné se získají v rámci Vzpomínek a zbylé je nutné vyhledat ve městech.
– Stránky se musí nejprve dešifrovat (u Leonarda) a poté umístit na stěnu ve vile. Stránky lze pak pročítat buď přímo na místě ve vile, nebo v databázi.
Odměna – Dokumenty v databázi (nezbytné pro postup v ději)

Pečetě (6)
– V kryptě pod vilou se nachází šest soch slavných asasínů. Každému patří jedna pečeť, jež je možné získat při průzkumu hrobek. Pokud jsou na sochy umístěny všechny pečeti, otevře se socha Altaira i s jeho brněním, které lze následně nosit. Jedná se o nejlepší brnění ve hře.
Odměna – Altaïrova zbroj

Sošky (8)
Po oblasti Monteriggioni se nachází 8 soch Římských bohů. Ty patří umístit po dvou na podstavce v zahradě vily (Diana + Apollo, Jupiter + Minerva, Mars + Venuše, Neptun + Pluto). Za umístění jednoho páru soch z tajné schránky vyzvednete finanční sumu.
Odměna – 4x 2000 florinů

Pírka (100)
– V pokoji Marie je truhla do které se vkládají nasbíraná pírka. Nestačí pírka jen sebrat (tím vyřešíte pouze sběratelskou vzpomínku), ale abyste získali odměny je třeba je vložit do truhly.
Odměna: 50 pírek – Válečné kladivo kondotiéra – P 5 / R 3 / O 4
Odměna: 100 pírek – Maria s vámi promluví a odemkne se kápě rodu Auditore.
Kápě rodu Auditore – Pokud je nošena, míra známostí je automaticky na maximu, což činí nošení kápě velmi rizikové. Výhodou může být snad jen snazší zapojování se do soubojů.

 

Sekvence IV – Konspirace rodu Pazziů (1478)

23. Když kážete vodu, nepijte víno (4-1)
Vydejte se do Florencie. Nově je přístupná čtvrť Santa Maria Novella. Zajděte za Leonardem a dáte mu na dešifrování stránky kodexu. Mezitím si nacvičte nový způsoby zabíjení – z úkrytu (ze sena, z lavičky…) z výšky (skok na cíl), z římsy (shození nepřítele nad vámi). Leonardo vám kromě kodexu dá i druhou čepel! 
Skrytý čepel (+ dvojitá) – Znamená jednoduše možnost nosit skrytou čepel na obou zápěstích. Krom větších výhod v boji je možné provádět vraždy dvou nepřátel najednou, stojí-li blízko u sebe. Dokonce je možné provádět dvojité zabití ze vzduchu.
Leonardo vás odkáže na La Volpeho, záhadného zloděje.

Závod (3/6) – Úprk v San Marco
Překonejte dráhu ve čtvrti San Marco časovém limitu.

24. Hon na lišku (4-2)
Na trhnu zkuste nalézt svůj cíl. Až se to podaří nějaký zloděj vám ukradne peníze – utíkejte za ním. Na konci vás zavede přímo k La Volpemu.

25. Uvidíme se tam (4-3)
Následujte Volpeho přes střechy (nesmíte ho ztratit) až ke kostelu Santa Maria Novella kde uvidíte Francesca Pazziho.

26. Tajemství Novelly (4-4)
Aktivací podivné lebky u zdi kostela otevřete cestu do katakomb. Projděte skrze tunely a pákou otevírejte cestu dál. Hrobky jako je tahle jsou plné akrobatických překážek. 
Tip – V hrobkách se dají nalézt ukryté poklady (truhly s penězi) které se ale nepočítají do vzpomínek pokladů z měst.
Nakonec se dostanete k bráně u které uvidíte utíkat strážného. Rychle za ním, přičemž se vyhýbejte překážkám, která vám nastraží. Na konci cesty sejměte jeho i další stráže. Vylezte ke dveřím s lebkou a uslyšíte spiklence (Spiklenci a spojenci Pazziů), kteří pro svého pána Rodriga Borgiu plánují zabít Medicejské. Pokračujte k sarkofágu v němž najdete pečeť.
Tip – Od nynějška můžete navštěvovat hrobky asasínů. Nacházejí se v některých významných památkách.
Z kanálu vylezete ven. 

Tajná místa (Asasínská hrobka) (2/9) – Tajemství Il Duomo
Santa Maria del Fiore. Jste v kostelní síni. Přes sloupy, žebříky a další předměty postupně lezte a skákejte až ke stropu. Tu a tam si pomůžete skopnutým žebříkem či jiným způsobem pro rychlejší návrat v případě pádu. Na konci v hrobce čeká Iltanina pečeť.

ULC Tajná místa (Templářské doupě) (3/9) – Vniknutí do domu
Palazzo Medici. V paláci jsou nepřátelští vojáci a zabíjejí služebné Medicejů. Pobijte skupinu vojáků a přes akrobatickou pasáž vylezte nahoru. V galerie pákou u krbu otevřete průchod a pokračujte dál nahoru. Oknem vylezte ven a pokračujte skrze balkony a další místnosti. Cestou pobíjejte vojáky (pozor na surovce). V ložnici pákou u okna odsuňte polici a přes ní přeskočte do otvoru u stropu. V pokladnici vám Lorenzo poděkuje za záchranu a z truhly si vezměte peníze (3250). 

27. Vlci v rouše beránčím (4-5)
Na náměstí uvidíte jak Pazziové zaútočí na Medicije, zabijí Giuliana Medicejského a zraní Lorenzova Medicejského. Zapojte se do boje a pomozte Lorenzovi odrazit útočníky (hlavně Francesca). Pak doprovoďte Lorenza domů a cestou zabijte útočníky. V domě se o něj postará strážce Poliziano

28. Sbohem, Francesco (4-6)
Stráže Lorenza vás pošlou k Palazzo dela Signoria. Cestou narazíte na mnoho bitek mezi vojáky Medici a Pazzi. Na střeše paláce je váš cíl. 
Francesco PazziFrancesco Pazzi. Hlava rodu Pazziů a významný článek tzv. Konspirace Pazziů jejímž cílem bylo získat moc nad Florentskou republikou a svrhnout rod Medicejů. Francesco získal své postavení díky bankovnictví a jeho rod soupeří s rodem Auditore. Po zpackaném pokusu o vraždu Lorenza je jeho osud jasný. Jakmile se přiblížíte, Francesco se dá na útěk – pronásledujte ho a zabijte.
E: Florencie tě teď odsoudí za to, cos provedl.
F: Je konec… Je úplný konec…
E: Raději být spokojen v tomto životě, než doufat ve spokojenost v životě příštím. Odpočívej v pokoji.
Jacopo se mezitím dole snaží rozpoutat revoluci ale jakmile uvidí vyvěšenou mrtvolu svého syna, rychle uteče z města.

Pírka – Florencie (27)
Ve Florencii je 27 pírek (9 – San Giovanni, 9 – San Marco, 9 – Santa Maria Novella). Najděte je všechny.

Pírka – Poklady (71)
Ve Florencii je 71 pokladů (27 – San Giovanni, 25 – San Marco, 19 – Santa Maria Novella). Najděte je všechny.

 

Sekvence V – Otevřené konce (1478-1480)

29. Na čtvrtou (5-1)
Na mostě Ponte Vecchio se sejděte s Lorenzem. Dá vám další stránku kodexu a jména zbylých spiklenců Jacopa Pazziho

Vraždy (1/30) – Den na tržišti
Zabijte obchodníka na trhu u San Marco.

Vraždy (2/30) – Padlí lučištníci
Zabijte 3 lučištníky ve čtvrti San Marco.

Vraždy (3/30) – Politická sebevražda
Nenápadně zabijte měšťana u kostela San Lorenzo.

Vraždy (4/30) – Bez záruky
Nenápadně zabijte cíl na trhu u Santa Maria Novella.

Vraždy (5/30) – Schůze odročena
Sledujte váš cíl na místo setkání a tam zabijte i všechny ostatní cíle.

Vraždy (6/30) – Jehla v kupce sena
Nenápadně zabijte váš cíl u baziliky Santa Maria Novella.

Vraždy (7/30) – Mírotvůrce
Do 60s zabijte vaše cíle (10 Surovců).

Vraždy (8/30) – Vůdce smečky
Sledujte cílovou osobu až vás dovede k vašemu cíli (velitel vojáků) a zabijte ho.

30. Čepel, která kouše (5-2)
Zajděte za Leonardem – dešifruje kodex a vyrobí vám vylepšení skryté čepele.
Skrytý čepel (+ Jed). Vpravení jedu funguje jako útok skrytou čepelí, avšak nenásleduje okamžitá smrt cíle. Zasažený cíl nepozná, že se něco stalo a dál si půjde po svých. Ovšem během několika sekund začne cíl rozhazovat rukama, zběsile tlouct kolem sebe, pomalu umírat… a tohle představení upoutá pozornost okolí včetně stráží.
Maximum jedu je slušných 15.

31. Úhybné manévry (5-3)
Jeďte do Monteriggioni a za Mariem. Bude vás učit pokročilejší bojové techniky – úhyb a odzbrojení. Až se to naučíte, Mariovi lidi přijdou oznámit, že našli Jacopovy spiklence v San Gimignanu.

Bitky (2/5) – Kopí nevěry
Zbijte váš cíl (voják).

Kurýr (3/5) – Spěšné doručení
Dostanete dopis od Dianydopis od Michelangela a dopis od Rigarda. V časovém limitu (2:30) je doručte.

Vraždy (9/30) – Co si kdo nadrobí, to si taky sní  
Zabijte pomocníka Pazziů na farmě u města.

Vraždy (10/30) – Neušpiňte si ruce
Zabijte 4 vojáky v San Gimignanu ale beze zbraní. Využijte shazování ze střech nebo najaté žoldnéře.

Vraždy (11/30) – Žádané zboží
Vyhledejte pomocníka cíle a sledujte ho až vás zavede k vašemu cíli – toho zabijte.

Vraždy (12/30) – Bleší trh
Zabijte dva spiklence na trhu u Santa Maria Assunta.

Vraždy (13/30) – Kolmý řez
Nenápadně zabijte 5 vojáků Borgiů v San Gimignanu.

Vraždy (14/30) – Žádné táboření
Zabijte 3 velitele stráží v limitu 5min. Jsou na farmách okolo města takže využijte koně.

Vraždy (15/30) – Show začíná
Zabijte spiklence v amfiteátru u města.

Tajná místa (Asasínská hrobka) (4/9) – Tajemství věže Torre Grossa
Torre Grossa. Překonejte akrobatickou část a vyšplhejte na vyšší úroveň. Pokračujte přes balkon (pozor na stráže) a skrze knihovnu. Stále nahoru a přes akrobatickou část k vršku věže kde je hrobka. V hrobce čeká pečeť Wei Yu.

32. Městský vyvolávač (5-4)
Jeden z Mariových lidí vás upozorní na vyvolávače Antonia.
Antonio Maffei. Mnich a člen Konspirace Pazziů. Během útoku na Lorenza Medici se mu podařilo jej bodnout. Je věrným pomocníkem Jacopa Pazziho. Antonio je na vrcholku věže a promlouvá k městu. Vyšplhejte za ním (pozor na lučištníky) a ve vhodný moment ho zabijte.
Antonio: K čertu s tebou, démone!
Ezio: Měj trochu úcty ke smrti, příteli.
Antonio: Já ti dám úctu! –
Ezio: Ne, já to udělám.
Che tu possa alfine trovare riposo nel corpo e nella mente. (Kéž tvé tělo a mysl konečně naleznou klid) Requiescat in Pace. (Odpočívej v pokoji)
Z jeho těla získáte dopis od Antonio Maffei.

33. Za zavřenými dveřmi (5-5)
Druhý z Mariových lidí vás upozorní na arcibiskupa na farmě. Najměte žoldnéře a zaútočte na farmu. Brána je zavřená ale uvnitř je Salviati.
Francesco Salviati. Arcibiskup z Pisy a člen Konspirace Pazziů. Je věrným pomocníkem Jacopa Pazziho. Přelezte zeď na farmu, otevřete brány a v nastalém boji zabijte Salviatiho.
Ezio: Kde je Jacopo?
Salviati: Ví, že jsi pro něj přišel… ukazuje se jen za tmy, aby se setkal s ostatními…
Ezio: To je odpověď na otázku, kdy… Teď mi řekni kde?
(Salviati neodpoví).
Ezio: La fede dovrebbe dare conforto, non pena. (Víra by měla přinášet útěchu, ne bolest.) Requiescat in Pace (Odpočívej v pokoji).

34. Ukažte se a hrajte (5-6)
Třetí z Mariových lidí vás upozorní na bankéře na trhu.
Barnardo Baroncelli. Bankéř a člen Konspirace Pazziů. Je věrný především Jacopovi. Barnardo chodí po trhu a hovoří sám se sebou, tak ho snadno poznáte. Ale jak vás uvidí, začne utíkat – dostihněte ho a zabijte.
Bernardo: Věděl jsem, že přijdeš…
Ezio: Kde je Jacopo?
Bernardo: Abys mu mohl udělat to, co jsi udělal mně?
Ezio: Ještě máš čas očistit své svědomí.
Bernardo: Sejdeme se v kostele, když je svolána schůze…
Ezio: Mi duole dover giungere a tanto. (Je mi líto, že k tomu došlo.) Requiescat in Pace. (Odpočívej v pokoji.)

35. Kutna nedělá mnicha (5-7)
Čtvrtý z Mariových lidí vás upozorní na mnicha v klášteře. A také vám dá kouřové bomby.
Kouřové bomby – Hozená bomba okamžitě vytvoří dým, který paralyzuje okolní nepřátele. Ty je pak možné snadno zabít nebo jim utéct.
Maximum jsou 3 kouřové bomby.

Stefano de Bagnone. Mnich a člen Konspirace Pazziů. Během útoku na Lorenza Medici se mu podařilo jej bodnout. Je věrným pomocníkem Jacopa Pazziho. V klášteře je spousta mnichů, takže nejprve vyhledejte váš cíl – hovoří s jedním dalších mnichem. Pomocí kouřových bomb mnichy okolo ochromte a zabijte Stefana.
Stefano: Teď se ukáže, kdo měl pravdu…
Ezio: Kde je Jacopo?
Stefano: Předpokládám, že se není čeho bát… Setkávají se ve stínu římských bohů…
Ezio: Ora sei libero dalla paura. Requiescat in pace. (Zbav se teď svého strachu. Odpočívej v pokoji.)

36. S takovými přáteli (5-8)
Každý z pomocníků Jacopa vám o něm něco řekl. Nyní mu jděte po krku.
Jacopo de PazziJacopo Pazzi. Poslední člen a hlava Konspirace Pazziů. Jeho plány ale selhaly. Nejprve Jacopa sledujte a nenechte se odhalit. Půjde z města a okolo k amfiteátru. Přibližte se. Uvidíte jak Rodrigo Borgia v přítomnosti dalších spiklenců (včetně jakéhosi Emilia Barbariga) smrtelně zraní Jacopa. Ale pak vás chytí stráže, protože Rodrigo vás očekával. Uvolněte se a pobijte zbylé stráže. Mezitím spiklenci odejdou. Dorazíte Jacopa. 
Ezio: Vai, amico, libero da fardelli e paure. (Jdi vpřed, příteli, nezatížený a nebojácný.) Requiescat in pace. (Odpočívej v pokoji).
Z těla Jacopa získáte dopis od Jacopo Pazzi.

 

Sekvence VI – Kamenitá cesta (1480-1481)

37. Výlet (6-1)
Zajeďte do Florencie a promluvte s Lorenzem. Oznámíte mu úspěchy a on vám dá přehoz Medicejů
Kápě Medicejských – Rudá kápě rodu Medicejů. Pokud je nošena, míra známosti se ve Florencii a Toskánsku nezvedá.
Zajděte k domu Leonarda, kde vám soused sdělí, že si ho objednal šlechtic v Benátkách.

38. Prázdniny v Romagně (6-2)
Vydejte se do hor.

Apeninské pohoříApeninské pohoří. Horská cesta vedoucí kolem několika zřícenin, statků a přes most. Pěšky dost zdlouhavá trasa, na koni je to podstatně lepší.

Pomůžete Leonardovi opravit drožku. Během jízdy vás ale napadnou vojáci. Drožku můžete ovládat. Vyhýbejte se překážkám a třeste drožkou (nenaklánějte ji moc aby se nepřevrhla) abyste shodili vojáky co na ni skočí (pokud se dostanou až k vám, začnou vás škrtit dokud je neshodíte). Po překonání mostu nepřátelé použijí zápalné šípy – vyhýbejte se ohňům. Dorazíte k vesničce, kde sami vyskočíte abyste odlákali vojáky. Pobijte skupinu nepřátel a pokračujte do Forli.

Poklady – Apeninské pohoří (16)
V Apeninském pohoří je 16 pokladů. Najděte je všechny.

39. Tutti a Bordo (6-3)
Jste v Romagně…

Romagna ForliRomagna / Forli. Silně opevněné město s vodním kanálem. Kolem města je venkovská krajina, ovšem z velké části pod vodou, vinou záplav. Mapa vybízí k projížďkám na koni i na gondole.
Památky – 5 (Forli, Palazzo Comunale, Abbazia Di San Mercuriale(Ω), Rocca Di Ravaldino(*),  Avamposto Veneziano(Ω))
Symboly Pravdy – 2 (Ω)
12) Titáni průmyslu – Šifra: 2,0,4. / Aktivujte a zhasněte tak žárovky / Šifra: symbol II- (pod 1), symbol III (pod 3) a symbol I– (pod 9)
13) Stanem se smrtí, ničitelem světů – Šifra: symbol kolečko-čtverec-čtverec (pod 5), symbol kolečko(pod 2), symbol trojúhelník (pod 9) / Aktivujte červené tlačítko / Skrytý nápis na obraze (kód v dolní části).

Tajná místa – 1 (*)
6) Rocca di Ravaldino

U přístavu čeká Leonardo ale vy nemáte lístek. Uvidíte ženu na ostrůvku. Vezměte si člun.
Gondola je prostředek použitelný nejčastěji v Benátkách, ale objevuje se také v Romagně. Je to rychlejší způsob překonávání vodní plochy než plavání. A navíc je to stylové…
Dojeďte pro ženu a odvezte ji zpět. Představí se jako Kateřina Sforza. Zajistí vám lístek na loď.

Tajná místa (Asasínská hrobka) (5/9) – Tajemství Ravaldina
Rocca Di Ravaldino. Pokračujte přes akrobatickou část. Cestou zvedejte časově omezené mechanismy a rychle probíhejte pod mřížemi. Potkáte několik skupinek stráží ale po nějaké době se dostanete k hrobce. V hrobce čeká pečeť Qulan Gal.

Výhledy – Romagna / Forli (9)
V Romagně je 9 rozhleden. Zdolejte je všechny.

Pírka – Romagna / Forli (12)
V Romagne je 12 pírek. Najděte je všechny.

Poklady – Romagna / Forli (45)
V Romagne je 45 pokladů. Najděte je všechny.

Bitky (3/5) – Nemravný mužíček
Vyhledejte nevěrného muže a zbijte ho (dejte pozor na jeho dva kamarády).

Bitky (4/5) – Promiskuita za dveřmi
Vyhledejte nevěrného muže (na náměstí) a zbijte ho.

Kurýr (4/5) – Poslovo břímě
Dostanete dopis od Andrea Allegro. V časovém limitu (1:00) je doručte. Adresát vás ovšem napadne, takže ho zabijte.

Závod (4/6) – Romagnský závod
Překonejte dráhu po Romagně v časovém limitu (4:20).

Závod (5/6) – Dostihy
Překonejte dráhu po venkově Romagny (na koni) v časovém limitu (2:10).

Vraždy (16/30) – Pročísněte řady
Zabijte 3 dvojice stráží ve městě.

Vraždy (17/30) – Počátky konspirace
Nepozorovaně zabijte 3 cíle ve městě a okolí.

Vraždy (18/30) – Nepohodlní lučištníci
V časovém limitu (2:00) zabijte 10 lučištníků na střechách.

Vraždy (19/30) – Mokrá práce
Zabijte kapitána na lodi. Je obklopen vojáky tak pozor.

Vraždy (20/30) – Smrt po příchodu
Zabijte váš cíl než opustí oblast (až vás uvidí, dá se na útěk).

Vraždy (21/30) – Běžte za světlem
Zabijte kapitána stráží na majáku. 

Vraždy (22/30) – Označit a zlikvidovat
Nepozorovaně zabijte cíl na farmě než popraví špionku.

Současnost…
Jste už dlouho v Animu a musíte si dát pauzu. Běžte s Lucy do skladu a ukažte své získané akrobatické dovednosti aktivací senzorů (5). Cestou zpět ale uvidíte vizi Altaira, silnější než dřív a ztratíte vědomí.
Jste v živé vzpomínce Altaira v Acre, konkrétně v pevnosti kde pobýval William z Montferattu. Následujte podivnou postavu na hradby a na vršek věže. Nahoře se sejdete – je to Maria, původně Templářka. Pomilujete se a poté seskočte z věže ale vzpomínka setrvá na Marii…
Po probuzení jako Desmond se vraťte k sezení. Promluvte s Rebecou, Lucy i Shaunem a vlezte do Animu.

 

Sekvence VII – Kupec Benátský (1481-1485)

Vraždy (23/30) – Hustší než voda
Sledujte gondoliéra k lodi a na ní zabijte váš cíl.

Vraždy (24/30) – Nulová tolerance
Nenápadně zabijte cíl aniž by si toho všimla žena poblíž.

ULC Tajná místa (Templářské doupě) (6/9) – Přes trámy pod kamenem
Santa Maria Gloriosa dej Frari. Projděte do hlavní síně a přes akrobatickou pasáž ke stropu. Na konci skočte do díry a dveřmi do pokladnice. Z truhly si vezměte peníze (2000).

40. Benvenuto (7-1)
Připluli jste do Benátek. Zatím je přístupná jen čtvrť San Polo.

BenátkyBenátky. Obrovské město plné kanálů, kterými neúnavně projíždějí gondoliéři. Spleť mostů, ulic, kanálů a pamětihodností tak lze vystihnout Benátky. Město je rozdělené do čtyř čtvrtí.
Památky – 29 (Santa Maria Gloriosa Dei Frari(*ULC), San Giacomo Di Rialto(Ω), Ponte Di Rialto(Ω), Palazzo Della Seta, Gilda Dei Ladri Di Venezia(Ω), Bottega Di Leonardo a Venezia, Čtvrť San Marco, Santo Stefano, Basilica di San Marco(*), Campanile di San Marco(Ω), Palazzo Ducale di Venezia, Torre Dell’Orologio(Ω), Santi Giovanni e Paolo, Čtvrť Dorsoduro, Santa Maria dei Carmini, Squero di San Trovaso, La Rosa Della Virtu, Santa Maria Della Visitazione(*), Čtvrť Castello, San Zaccaria, Velitelství Bartoloměje Alviana, San Pietro di Castello(Ω), Arsenale di Venezia(*ULC), Scuola Grande di San Marco(Ω), Čtvrť Cannaregio, San Giobbe, Madonna Dell’Orto)
Symboly Pravdy – 7 (Ω)
14) Rodokmen – Obrazy 1,4,5,6,10.
15) Strážci – Otáčení kruhů / Aktivujte symboly na mapě.
16) Kavalérie – Aktivujte lokaci Tunguzka na mapě / Vyberte fotku Tesly.
17) Bunkr – Šifra: útvar z pěti čar (pod 7), útvar z šesti čar (pod 9), útvar z osmi čar (pod 1) / S
krytý symbol asasínů na obraze Bunkru (roh budovy vpravo).
18) Synapse – Šifra: 3x symbol poháru (pod 6), 7x symbol poháru + 1x symbol šipky (pod 0), 1x symbol poháru + 3x symbol šipky (pod 3) / Označte všechny nervové spoje
19) Čtvrtý den – Obrazy 2,3,5,8,9 / Skrytá Země obraze Slunce (v dolní části).
20) Původ druhů – Otáčení kruhů / Šifra: Libovolný symbol, Libovolný symbol, Libovolný symbol / Aktivujte kosti a změní se na lidské.
Tajná místa – 4 (*)
7) Santa Maria Gloriosa dej Frari (ULC)
8) Basilica di San Marco
9) Santa Maria della Visitazione
10) Arsenale di Venezia (ULC)

Spolu s Leonardem následujte průvodce Alvise da Vilandino, který vám představí město. Ukáže vám kus města a uvidíte i obchodníka, kterého zatknou když si půjde k paláci stěžovat na zničený stánek. Průvodce vás dovede k nové Leonardově dílně.

41. To se podepíše (7-2)
Zajděte se podívat k paláci. Uvidíte jak se parta zlodějů snaží dostat dovnitř ale zlodějku Rosu trefí šípem. Pomozte ji při útěku ulicemi. Cestou braňte Rosu před strážemi a dávejte pozor aby ji nezabili (je zraněná). Narazíte na pár zlodějů co vám pomohou ale rosa je vyčerpaná a musíte ji nést. Dopravte Rosu až na člun a poté zatímco ji povezou k úkrytu, kryjte člun přes lučištníky. Na konci cesty Rosu vezměte a doneste vůdci zlodějů Antoniovi – společně ji ošetřete.

42. Stavebnice (7-3)
Antonio vám nechá ochutnat kávu a hlavně nabídne spolupráci. Souhlasíte.  

43. Útěk z vězení (7-4)
Zloděj Ugo vám ze střechy ukáže tři klece s uvězněnými zloději. Vždy se tam vydejte , zlikvidujte strážné, klec otevřete a doveďte zloděje (v každé kleci 4) zpět k Ugovi.

44. Šaty dělají člověka (7-5)
Zloděj Ugo potřebuje ještě uniformy stráží. Najděte a vykradněte tři truhlice, které hlídají. Poté vezměte člun a doplujte do úkrytu.

45. Úklid domu (7-6)
Antonio vám řekne o zrádcích mezi zloději. Jděte a všechny 3 zabijte.

46. Opice vidí, opice dělá (7-7)
Rosa se už zotavuje a ukáže vám (přes svého kolegu) nový pohyb Lezení s výskokem. Vylezte dle ran na budovu a naučte se to. 
Šplh s výskokem – Nyní můžete zdolávat obtížnější lezecké situace. 

47. Mílovými kroky (7-8) 
Rosa vám dá u kostela Santa Maria dei Gloriosa Frari za úkol vylézt na vrchol do 5min. Využijte přitom Šplh s výskokem a zlezte to.

48. Všechno jde (7-9)
Po předchozích přípravách zaútočíte na palác. Nejprve zlikvidujte cílové lučištníky na střechách okolo. Poté informujte Antonia, že můžete jít na akci. Vyšplhejte po zdi paláce a vlezte dovnitř. Uvidíte jak Emilio hovoří s Carlem Grimaldim o asasínovi ve městě.
Emilio BarbarigoEmilio Barbarigo. Benátský obchodník, který si koupil prakticky celou Benátskou justici. Jakmile si vás Emilio všimne poběží ke kanálu u zadního vchodu a pokusí se utéct na loďce – rychle ho zabijte dříve než nastoupí.
Ezio: Neboj se.
Emilio: Emilio: Necítím strach, vrahu. Pouze lituju. Hledal jsem jednotu… stabilitu… řád.
Ezio: Za příliš velkou cenu.
Emilio: Pokrok si žádá oběti.
Ezio: Non trovo alcuna gioia in questo, ma non c’e altro modo (Nemám z toho radost, ale nevidím jinou cestu). Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).

 

 

Sekvence VIII – Bída člověka naučí (1485)

49. Vrána k vráně (8-1)
Nově je přístupná čtvrť San Marco. Nepozorovaně sledujte Carla Grimaldiho jak se setká s Silviem Barbarigem il Rosso a pak oba sledujte. Po nějaké době se k nim přidají další dva spiklenci (Marco Barbarigo a Dante Moro). Dál je sledujte až na most, kde potkají Rodriga Borgiu. Vyslechnete, že plánují otrávit dóžete.

Vraždy (25/30) – Čepel v davu
Nenápadně zabijte 3 cíle v časovém limitu (3:00) než dorazí na schůzku.

Vraždy (26/30) – Čestný zloděj
Následujte zloděje přes střechy (cestou ho chraňte) až k místu kde je váš cíl – ten zabijte.

Tajná místa (Asasínská hrobka) (7/9) – Tajemství baziliky San Marco
Bazilica San Marco. Projděte hrobkou. Nejprve musíte aktivovat rakev v sále baziliky, která nechá vyjet podstavec uprostřed. Nyní projděte akrobatickými překážkami ve všech čtyřech směrech. Na konci každé trasy je páka, která odemkne jeden zámek podstavce. Po odemčení všech slezte do podzemní hrobky. V hrobce čeká pečeť Amunet. 

50. Pokud napoprvé neuspějete (8-2)
Zajděte za Antoniem (v Palazzo Della Seta) a informujte ho o spiknutí. Půjdete obhlédnout Palazzo Ducale a najít cestu dovnitř. Zepředu to nepůjde, zkuste zezadu na střechu ale jsou tam mříže. Vylezte na střechu sousední baziliky – uvidíte jak v paláci hovoří dóže Giovanni Mocenigo a Carla. Napadne vás požádat o pomoc Leonarda.

51. Risk je zisk (8-3)
Zajděte za Leonardem ohledně létajícího stroje. Vyzkoušíte ho na střeše ale rychle spadnete. Leonarda ale napadne využít horký vzduch.

52. S chutí do toho a půl je hotovo (8-4)
Jděte na 4 cílová místa a pobijte stráže abyste oblast zabezpečili pro ohně (na létající stroj).
Tip – Obrnění stráže na lodi mají dialog. Poslechněte si je – mluví o barevném prášku z Číny.

53. Sváteční pilot (8-5)
Zajděte za Antoniem a Leonardem na střechu. Popadnete stroj a poletíte k paláci dóžete. Využívejte ohně na zvednutí výšky, případně klesejte abyste srazili stráže na střechách. Doleťte až na střechu paláce. Tady nenápadně zlikvidujte stráže a slezte dolů. Jenže Carlo právě otrávil dóžete Moceniga.
Carlo GrimaldiCarlo Grimaldi. Člen Benátské rady deseti. Na tuto pozici se vyhoupl oddaností svým pánům. Otrávit dóžete, kterému měl sloužit. Carlo začne utíkat dolů na nádvoří. Tak zůstane. Probijte se k němu přes stráže a zabijte ho.
Ezio: Zdá se, že k zabití jednoho asasína je zapotřebí jiného asasína.
Carlo: Zabíjíme v domnění, že je to pro nás nejlepší, že ano, Messere (Sire) Ezio?
Ezio: Nedělám to pro sebe. Compio questo sacrificio per il bene superiore. (Tuto oběť přináším pro vyšší dobro.) Requiescat in Pace. (Odpočívej v pokoji).
Z těla Carla získáte další významný kodex.

 

Sekvence IX – Karneval (1486)

Nově je přístupná čtvrť Dorsoduro.

Vraždy (27/30) – Vážná záležitost
Zabijte 3 harlekýny v oblasti karnevalu.

Vraždy (28/30) – Překazte oslavu
Sledujte dívku až na místo konání oslavu a tam zabijte váš cíl.

Vraždy (29/30) – Falešné dědictví
Zabijte váš cíl (je obklopený strážemi tak opatrně).

Tajná místa (Asasínská hrobka) (8/9) – Tajemství Visitazione
Santa Maria Della Visitazione. Po vstupu pronásledujte utíkajícího vojáka. Na konci trasy zlikvidujte jeho i ostatní stráže. Pokračujte skrze akrobatické překážky a postupně aktivujte čtyři páky, které otevřou dveře do hrobky. V hrobce čeká pečeť Leonia.

ULC Tajná místa (Templářské doupě) (9/9) – Ztroskotání
Arsenale di Venezia. Proplavte do doku a přes akrobatické pasáže nahoru. Jeden surovec zbije a srazí dolů dělníka. Pobijte vojáky. Jeden začne utíkat – pronásledujte ho skrze druhý dok až ke skupině stráží a všechny zabijte. O kus dál jsou dveře do pokladnice. Z truhly vyberte odměnu (2000).

54. Ve vědění je síla (9-1)
V ní najdete Karnevalové umělce. Leonardo vám dešifruje kodex a vyrobí nové vylepšení čepele.
Skrytá čepel (+ Pistole). Slouží ke střelbě na dálku. Je hlasitá, tedy se nedá vyhnout odhalení, avšak jde o jedinečný způsob, jak se zbavit cíle na velkou vzdálenost. Pistole je podstatně silnější než vrhací nůž.
Maximum kulek je pouze 6.

Otestujte střelbu zničením panáků. Poté vám Leonardo dá masku na karneval.

55. Dámy v nesnázích (9-2)
Zajděte do bordelu La Rosa della Virtu za Antoniem. Zdejší šéfka Teodora má potíže – zrovna odtud utíká vrah kurtizán. Pronásledujte ho a až ho uvidíte s další kurtizánou jako rukojmí, přesně zamiřte a trefte ho pistolí.

56. Moudřejší jeptiška (9-3)
Zpátky v bordelu požádáte Antonia o pomoc, jelikož nový dóže, Marco Barbarigo. Následujte Antonia a Teodoru na karneval. Koná se tu soutěž o zlatou masku, která zajistí přístup na večírek s dóžetem.  

57. A jsou fuč (9-4)
V časovém limitu (2:00) proběhněte trať skrze body.

58. Krádež vlajky (9-5)
Musíte třikrát získat vlajku a donést ji na startovní pozici dříve než soupeř. Každý může vlajku ztratit pokud do něj protivník vrazí. I tak se ale snažte vlajku získat jako první a už ji neztratit.

59. Hon na pentle (9-6)
V časovém limitu (4:00) musíte od žen na karnevalu nakrást 28 stužek. Stužky můžete získat po různě velkých svazcích (2, 4 nebo 6 kusů).

60. Na každého dojde (9-7)
Po vyhrání všech tří soutěží musíte bojovat v ringu pěstmi. První soupeře bude v pojodě. Druhý soupeř je taky v pohodě. Třetí soupeř je surovec (Brute), takže vydrží víc. Čtvrtý je sám Dante Moro. Vydrží hodně. Ale až padne, Silvio podplatí stráže a pošle na vás 4 hbité vojáky. Zbijte je taky. Přesto ale vyhlásí vítězem Danta!

61. Nesmírná legrace (9-8)
Zpátky v bordelu vás Teodora informuje že Dante míří na oslavu. Cestou mu ve vhodný moment masku ukradněte (ale nesmíte ho zabít), poté si ji na vyznačeném místě nasadíte a jděte na večírek. Marcův bratr Agostino začne promliuvat k lidem okolo. Vy si najděte úkryt a vyčkávejte. Dorazí sám dóže Marco Barbarigo na lodi.
Marco BarbarigoMarco Barbarigo. Templář, který se stal benátským dóžetem poté, co byl jeho předchůdce zavražděn Grimaldim. Marco začne pronášet svoji řeč z lodi. Takže vytipujte ten správný moment a zastřelte ho pistolí.
Marco: Ne… je příliš brzy… Nejsem připraven.
Ezio: Málokdy jsme. Che la morte non sia crudele (Smrt nesmí být nevlídná). Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).
Pak jen rychle utečte. Vrátíte se do bordelu na oslavu s děvkami.

 

Sekvence X – Vyšší moc (1486)

Nově je přístupná čtvrť Castello.

Závod (6/6) – Benátský sprint
Překonejte dráhu po Benátkách v časovém limitu (3:00)

Vraždy (30/30) – Po stopách lovce
Nejprve zabijte váš a cíl a okradněte ho, čímž získáte polohu hlavního cíle. Až tam dojdete zjistíte, že je to past s mrtvým tělem a sám 

62. Nepříjemný zvrat událostí (10-1)
Jeden zloděj vás pošle za Antoniem k Palazzo della Seta. Nový dóže Agostino Barbarigo stojí na vaší straně a oznámí, že jeho bratr Barbarigo dává do kupy armádu. Podle rady Antonia máte kontaktovat Bartoloměje D’Alviana.

63. Bojovní v kleci (10-2)
Na místě setkání najdete zraněného žoldnéře, který řekne, že Bartoloměje zajali. Vyhledejte klec v níž je Bartoloměj Alviano (stále tam nadává takže to půjde snadno), pobijte stráže u klece a pusťte ho ven. Doprovoďte Bartloměje domů a cestou pobijte útočníky. U jeho domu jsou ještě velitelé stráži – pobijte i je.

64. Osvoboďte všechny (10-3)
Bartoloměj najde svůj meč Biancu a pošle vás zachránit celkem 3 skupinky jeho mužů. Vždy pobijte stráže u klecí a otevřete je. Když osvobodíte skupinu žoldnéřů, přidají se k vám.

65. Převezměte pozici (10-4)
Bartoloměj vás pošle zabrat celkem 3 pozice. Vždy veďte skupinu žoldáků na cílové místa, tam pobijte stráže a oblast ovládnout žoldáci.

66. Dvě mouchy jednou ranou (10-5)
Bartoloměj vám dá světlici. Vyšplhejte na vršek věže a dáte signál k útoku. Bartoloměj začne bojovat přímo s Dantem – běžte mu na pomoc ale jakmile vás Dante uvidí, stáhne se. Pronásledujte ho k bráně zbrojnice. Spolu s Bartolomějem bojujte proti Dantovi, zatímco Silvio se vám vysmívá. Až Danteho dostatečně poraníte, uteče se Silviem pryč.
Silvio BarbarigoSilvio Barbarigo. Je jedním z nejvlivnějších benátských aristokratů a obchodníků.
Dante MoroDante Moro. Bývalý velitel městských stráží, kterého však nechal zavraždit Marco Barbarigo. Dante ale přežil dýku v lebce a skončil jako mentálně postižený samostatně neschopný člověk – ideální ochránce Barbarigů. Dante slouží jako Silviův ochránce.
Oba běží k molu ale zjistí, že jejich odvoz odplul, takže budou připravovat novou loď. Máte časový limit (5:00) abyste oba zabili. Nemusíte je dostat najednou. Se Silviem to nebude těžké, protože se nebrání. Dante může být tvrdší oříšek.

Ezio: Co se tu stalo? Proč ty lodě? Myslel jsem, že usiluješ o dóžecí křeslo?
Silvio: Jen rozptýlení. Měli jsme plout…
Ezio: Kam plout?
Silvio: To ti nikdy neřeknu.
Dante: Jejich cílem je Kypr. Chtějí… chtějí…
Ezio: Non temete l’oscurità, accettate il suo abbraccio (Nebojte se temnoty, ale přijměte její objetí). Requiescant in pace (Odpočívej v pokoji).
Z těla Mora získáte dopis od Carlotta Moro.

 

Sekvence XI – Druhé já (1488)

Výhledy – Benátky (27)
V Benátkách je 27 rozhleden (5 – San Polo, 4 – San Marco, 5 – Dorsoduro, 7 – Castello, 6 – Cannaregio). Zdolejte je všechny.

Pírka – Benátky (46)
V Benátkách je 46 pírek (9 – San Polo, 9 – San Marco, 9 – Dorsoduro, 10 – Castello, 9 – Cannaregio). Najděte je všechny.

Poklady – Benátky (125)
V Benátkách je 125 pokladů (29 – San Polo, 24 – San Marco, 24 – Dorsoduro, 24 – Castello, 24 – Cannaregio). Najděte je všechny.

67. Kdo si počká, ten se dočká (11-1)
Nově je přístupná čtvrť Cannaregio. S Leonardem proberete situaci. Loď na Kypr se brzy vrátí a údajně s pokladem. V přístavu (je tu i strýc Mario) uvidíte kurýra s balíčkem. Sledujte ho na cílové místo, v časovém limitu (0:30) ho zabijte a převléknete se za něj. 

Bitky (5/5) – Záletník na střeše
Vyhledejte váš cíl na střeše a zbijte ho (pozor ať nespadne – nesmí zemřít).

Kurýr (5/5) – Perfektní manželství
V časovém limitu (5:00) ukradněte dopis od Lucia nazpět od zloděje a doručte ho.

68. Spolupracujte (11-2)
V přestrojení doneste balíček na cílové místo kde čeká sám Rodrigo Borgia. Jenže vás odhalí. Bojujte s ním. Vydrží hodně ale až mu HP klesne na minimum zavolá posily. Rychle vojáky pobijte. Rodrigo povolá další posily ale dorazí i vaši lidé (Mario, La Volpe, Antonio, Bartoloměj). V pěti bojujte Rodrigem a jeho lidmi. Až ho porazíte, odkopne vás a uteče. Dorazí i Paola a Teodora. A ještě jeden kterého neznáte – Niccolo Machiavelli. Všichni jsou členy řádu Asasínů. Během rituálu vás přijmou do svých řad a Leonardo prozkoumá artefakt (Jablko Ráje). Rozhodnete se ho úkryt ve Forli. Také dostanete Benátskou kápi.
Benátská kápě – Modrá kápě města Benátek. Pokud je nošena, míra známosti se v Benátkách a Romagne nezvedá.

 

DLC 1 – Forli v ohrožení

DLC, které je přímo zahrnuto v PC verzi hry, takže je zcela zdarma. DLC představuje sekvenci 12 a je součástí příběhové linie hry, tudíž se spustí až k němu v dějové lince dojdete. DLC nabízí pouze 6 misí, zato v lákavém prostředí Romagny. Příběh se točí okolo Jablka ráje. Krom nových cílů a nových postav se objeví i řada starých známých postav, hlavně Kateřina Sforza.
+ 2 nové cíle.
+ 3 nové postavy
+ možnost kdykoli se proletět v Leonardově stroji (v oblasti Romagny).

Sekvence XII – Forli v ohrožení (1488)

69. Vřelé uvítání (12-1)
Čeká na vás Kateřina, kterou společně s Machiavellim doprovoďte k hradu. Jenže přiběhne služebná, že město napadli. Probijte se k hradu a chraňte Kateřinu a Machiavelliho. Brána je ale zavřená. Zatímco Kateřina zůstane venku a bude řvát na útočníky, vy podplavejte mříž opodál a vnikněte do hradu. Probijte se na bránu a mechanismem ji otevřete.

70. Tělesná stráž (12-2)
Projděte městem (chraňte Kateřina a Machiavelliho) až do citadely Rocca di Ravaldino.

71. Ubraňte pevnost (12-3)
Bojujte v citadele a chraňte Kateřinu a Machiavelliho. Vyčistěte nádvoří a poté hradby.

72. Kmotr (12-4)
Zosnovatelé útoku (Bratři Orsiovi) oznámí, že chytili Kateřininy děti a chtějí Úlomek Ráje. V časovém limitu (10:00) musíte děti zachránit. Na farmě je držena dcera Kateřiny, Bianca Riario. Pobijte stráže okolo a zachraňte ji. Nyní běžte k majáku – na jeho vrcholku je držen syn Kateřiny, Ottaviano Riario. Vylezte tam.
Ludovico OrsiLudovico Orsi. První z bratrů Orsinů. Podvodník a hrubián, který spolu s bratrem vede útok na Forli. Unesl děti Kateřiny Sforzy. Vylezte na maják a v ideálním případě na něj zaútočte když bude otočený zády.
Ludovico: Caterina byla blázen, že tě poslala.
Ezio: Nebo jsi blázen ty, když umíráš pro hrst drobných? Stálo to za to?
Ludovico: To si piš… Maestro získal svoji kořist díky mně.
Ezio: Muori col tuo orgoglio, per quanto vale… (Zemři se svou pýchou, pro všechno, co za to stojí…) Requiescat in pace. (Odpočívej v pokoji.)

73. Checco (12-5)
Kateřina vám sdělí, že mezitím Checco zaútočil na pevnost a ukradl Úlomek. Běžte za ním k bráně.
Checco OrsiChecco Orsi. Druhý z bratří Orsinů. Podvodník a vůdce útoku na Forli, stejně jako jeho bratr. Checco vám začne utíkat. Musíte ho dostihnout (ideálně na koni) a zabít. 
Checco: Takže… zase máš svůj poklad.
(Ezio bere Jablko Ráje)
Ezio: Stálo to za to? Tolik krveprolití?
Checco: Poklad takové hodnoty ti dlouho nezůstane.
Ezio: Uvidíme. Che miserie nascono dall’avidità. (Jaké ubohé věci se rodí z chamtivosti.) Requiescat in pace. (Odpočívej v pokoji.)
Ale Checco vás z posledních sil bodne a po nějaké době uvidíte mnicha bez prstu jak odnáší Úlomek Ráje.
Trvá to dlouho ale díky péči Kateřiny se zotavíte.

74. Daleko od stromu (12-6)
Běžte do kláštera hledat onoho mnicha. Pobijte vojáky co útočí na Bratra O’Callahana a ten vás odkáže na klášter ve městě. Zajděte tam, najdete skupinku tří mnichů ale někdo z nich pozná, že to vy jste zabili Stefana Bagnoneho (Toskánsko) a dají se na útěk. Utíkejte za nimi a chyťte (srazte) jednoho z nich. Řeknou, že hledaný mnich je Girolamo Savonarola.
Tip – Na vršku majáku se objeví Leonardův létající stroj. V rámci speciální akce se s ním lze kdykoli prolětet, přičemž na mapě Forli se objeví ohně pro zvedání výšky. Létání ale nemá žádný cíl.

 

DLC 2 – Ohňostroj marnosti

Druhé DLC je opět součástí PC verze hry, takže je zdarma. DLC představuje sekvenci 13 a je opět součástí příběhové linie. V podstatě se spustí hned po dokončení prvního DLC. Sekvence je tentokrát dlouhá a nabízí 12 pamětí, navíc v nové čtvrti Florencie. Děj se opět točí okolo Jablka ráje. Hlavní náplň sekvence je především zabíjení jednotlivých cílů a to mnohdy s podmínkou zůstat neodhalen.
+ 10 nových cílů
+ Nová čtvrť Florencie (Oltrarno)
+ Rozhledny

Sekvence XIII – Ohňostroj marnosti (1497-1498)

Vydáte so do Florencie. Nově je přístupná čtvrť Oltrarno.

Výhledy – Florencie (27)
Ve Florencii je 27 rozhleden (7 – San Giovanni, 6 – San Marco, 7 – Santa Maria Novella, 7 – Oltrarno). Zdolejte je všechny.

75. Fiasko ve Florencii (13-1)
Nejprve projděte bránou do města a pokračujte dál.
Tip – Cestou můžete vyslechnout dialogy mešťanů o situaci ve městě.
Na mostě Oltrarno se setkejte s Machiavellim. Následujte Machievelliho městem. Tomu teď vládne Savonarola s Úlomkem Ráje a bojuje i s lidmi Rodriga Borgii. Projděte k paláci (případně pobijte cestou útočníky). Rozhodnete se pobít Savonarolovi věrné, zatímco Machiavelli s ostatními připraví vzpouru.  

76. Zátiší (13-2)
Nenápadně zabijte umělce.
Umělec. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Umělec pálí díla a přitom pronáší řeč. Protože okolo je hodně stráží, využijte davu.  
Umělec: Co jsem to udělal… Co jsem to udělal…
Ezio: Tvé činy nebyly tvé vlastní.
Umělec: Ale byly! Moje vlastní pochybnosti mu dovolily, aby se mě zmocnil. Je mi to líto.
Ezio: Stejně jako mě. Non è una scelta che compio a cuor leggero. Requiescat in pace. (Tohle není rozhodnutí, které bych činil lehce. Odpočívej v pokoji).

77. Přes celé vojsko (13-3)
Zabijte kapitána stráží.
Kapitán stráží. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Kapitán na vás pošle přesilu svých mužů – pobijte je. Vylezte nahoru za kapitánem, který zkusí utéct a zabijte ho.
Kapitán stráže: Je tohle opravdu to, co jsem byl? Tak pyšný a krutý…
Ezio: Ne. Savonarola tě očaroval.
Kapitán stráže: Opravdu? Nebo to bylo tak, že jsem ochutnal moc a ocitl se v opojení? Kéž bych byl silnější.
Ezio: Stejně jako já. Mi rincresce, ma non c’è altro modo (Je mi to upřímně líto, ale jinak to nejde). Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).

78. Sociální mobilita (13-4)
Zabijte šlechtice.
Šlechtic. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Jakmile vás uvidí, začne utíkat po střechách – dožeňte ho a zabijte.
Šlechtic: Stal jsem se obětí! Není to moje vina!
Ezio: Ne. Rozhodl ses sám.
Šlechtic: Okouzlil mě. Tou… věcí.
Ezio: Jen proto, že jsi to dovolil. Lo faccio per il popolo… (Dělám to pro lid…) Requiescat in pace. (Odpočívej v pokoji.)

79. Poslední pomazání (13-5)
Nenápadně zabijte kněze.
Kněz. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Na vrcholku Santa Maria del Fiore latinsky zpívá kněz. Vylezte nenápadně nahoru a zabijte ho.
Kněz: Myslel jsem, že Savonarola kázal slovo Boží.
Ezio: Obávám se, že jeho kázání je lež.
Kněz: Já jsem své stádo svedl na scestí… Prostě jsem… Tak moc jsem chtěl věřit…
Ezio: To my všichni. Vedrò compiuta l’opera di mio padre (Uvidím, že dílo mého otce bude dokončeno)… Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).

80. Přístavní správa (13-6)
Nenápadně zabijte obchodníka na lodi.
Obchodník. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Nejprve opatrně zlikvidujte stráže na molu a poté ve vhodný moment odstraňujte stráže z lodi abyste se dostali k obchodníkovi a toho zabijte.
Obchodník: Co… Co jsem to udělal…
Ezio: Pokusil ses vynutit si oddanost.
Kupec: Někdy je třeba lidem říct, co si mají myslet.
Ezio: Z toho nikdy nevzešlo nic dobrého. Benché il mio cuore sia turbato, la mia mente è lucida (I když se mé srdce trápí, má hlava je jasná). Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).

81. Chirurgicky přesný útok (13-7)
Nenápadně zabijte lékaře.
Lékař. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Lékař před budovou káže davu. Využijte toho a ve vhodný moment ho zabijte. 
Lékař: Prolil jsi krev léčitele.
Ezio: Prolil jsem krev tyrana.
Lékař: Vládnout takovou mocí nad tělem, mezi tímto a oním světem. Zdá se, že jsem se opil mocí.
Ezio Auditore: A nyní utichneš. La tua morte non sarà inutile… Requiescat in pace. (Tvá smrt bude mít smysl… Odpočívej v pokoji.)

82. Senoseč (13-8)
Nenápadně zabijte farmáře.
Farmář. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Farmář chodí po oblasti a rozkazuje lidem. Využijte davu a kupek sena a zabte ho. 
Ezio: Nechal bys vlastní lidi hladovět! A kvůli čemu?
Farmář: Proč? Příliš dlouho jsem trpěl jejich urážky. Říkali mi, že jsem prostý a nízký… Chtěl jsem jejich úctu.
Ezio: Obávám se, že mou nemáš. Per quanto sia penoso il trapasso, lieto sarà il tuo sonno. Requiescat in pace. (Ačkoli odchod může být bolestný, bude to jemný spánek. Odpočívej v pokoji.)

83. Úhlavní nepřítel (13-9)
Nenápadně zabijte kondotiéra.
Kondotiér. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Kondotiér je na balkoně nad mostem a káže lidem. Kolem je hodně stráží, takže buďte opatrní – zbavte se těm co překážejí a kondotiéra zabijte.
Ezio: Nosíš šaty šlechtice. Čím tě Savonarola okouzlil?
Kondotiér: Bohatství a moc nezajišťují spokojenost. Chtěl jsem ještě víc…
Ezio: A teď místo toho nemáš nic. Questo non è che un atto dovuto (To je něco, co se musí udělat)… Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji).

84. Soudný den (13-10)
Zabijte kazatele.
Kazatel. Jeden z devíti Savonarolových věrných, kteří ve Florencii rozpoutávají ohňostroj marnosti. Kazatel před kostelem káže davu. Využijte střech a z výšky ho zabijte. Pokud to nevyjde, pronásledujte ho a dostaňte.
Ezio: Tvoje mysl… Cítím, že je tvoje vlastní.
Kazatel: Ne všichni potřebujeme klam, abychom se nechali přesvědčit. Já už jsem uvěřil. Všechno, co jsem řekl, je pravda!
Ezio: Nic není pravda. Non è un compito facile il mio… Requiescat in pace. (Není to snadné, co dělám… Odpočívej v pokoji.)

85. Elektřina pro lidi (13-11)
Po zabití všech devíti cílů se sejdete s Machiavellim, La Volpem a Paolou, kteří přivedli dav na Palazzo Pitti. Vyražte Savonarolovi Jablko nožem, načež se mnicha chopí dav ale Jablko ukradne voják Borgiů. Dostihněte vojáka a zabte ho. Jablko je opět vaše.

86. Veřejná spravedlnost (13-12)
Lid na náměstí upaluje Savonarolu.
Girolamo SavonarolaGirolamo Savonarola. Dominikánský mnich, který ukradl Jablko ráje a s jeho pomocí získá na svou stranu lid Florencie, kde zahájil krutovládu. Chcete ukončit Savonarolovo utrpení. Máte limit (0:30). Proderte se rychle davem a mnicha dorazíte čepelí.
Savonarola: To jsi ty. Věděl jsem, že tento den přijde. Prosím, smiluj se!
Ezio: To budu. Va‘ ora – che sia il tuo Dio a giudicarti. Requiescat in pace. (Odejdi, ať tě soudí tvůj Bůh. Odpočívej v pokoji.)
Poté k davu pronesete řeč o vaší pomstě za rodinu.

 

 

Sekvence XIV – Veni, Vidi, Vici (1499)

87. Dané místo je označeno X (14-1)
Jste u Monteriggioni. Pokud ještě nemáte všech 30 stránek kodexu, nastal čas je získat a nechat dešifrovat u Leonarda (nyní je ve vile). Stránky umístěte na zeď a v Orlím pohledu je pootáčejte tak aby tvořily mapu světa. Svítí tu vyznačený bod – Řím. Je jasné, že proto Borgia usiloval o post papeže. Rozhodnete se tam vydat.

88. Zlomte vaz (14-2) 
Vydáváte se do Říma.

Řím. Srdce Itálie je přístupné pouze na konci hry v rámci příběhu a není možné se do něj svobodně vracet. Oblast nabízí lineární cestu přes hradby a do Sixtínské kaple.
Památky – 3 (Castel Sant’Angelo, Basilica di San Pietro, Cappella Sistina)

Vyšplhejte nahoru na hradby a pokračujte po nich. Brány otevřete mechanismem. V cestě je brána, kterou nezvednete. Vylezte tedy na věž a z ní dolů na koně. Během jízdy koste vojáky ale brzy budete muset koně nechat. Vojáci před vámi zavřou bránu. Přelezte ji tedy přes věž. Pokračujte k další věži, zase ji překonejte a skočte dolů. Překonávejte věže až na terasu. Je zde několik Surovců, takže opatrně. Na balkonu pákou otevřete vstup do hradu. Uvnitř se musíte vyhnout odhalení. Využijte davu mnichů, vyhněte se vojákům, pákou otevřete dveře a projděte. V Sixtinské kapli uvidíte Borgiu jak latinsky káže kardinálům. Přes lešení u stropu se dostaňte blíž a skočte na něj.
Ezio: Myslel jsem, že… Myslel jsem, že už jsem se přes to přenesl. Ale ne. Čekal jsem příliš dlouho… ztratil jsem příliš mnoho… Requiescat in pace (Odpočívej v pokoji), ty bastarde.
Rodrigo: To si nemyslím!
Rodrigo BorgiaRodrigo Borgia. Hlava Templářského odvětví v Itálii. Rodrigo je mocný a vlivný aristokrat, asasíny nejčastěji nazýván jako Španěl, dle jeho původu. Jeho snaha ovládnout republiky na území Itálie ztroskotá hlavně díky Eziovi, nicméně Rodrigova touha odhalit prastaré tajemství a získat moc neutichne. A to ani poté, co se stane papežem.
Rodriho vás odstrčí svou berlou (rovněž artefaktem). Použijete Jablko na tvorbu svých kopií (4), takže i když má Rodrigo vynikající zbraň na boj zblízka, máte početní výhodu. Porazte ho. Rodrigo ale sebere síly, probodne vás a uteče i s Jablkem. Orlím pohledem vyhledejte skryté spínače v kapli a otevřete jimi kryptu.
Oba se rozhonete boj rozhodnout pěstmi. Bojujte s Rodrigem! Uhýbejte úderům, vracejte je. Nemělo by to být zase tak těžké. Na konci Rodrigo přiškrťte. 
Rodrigo: To nemůžeš! To nemůžeš! Je to MŮJ osud! MŮJ! Já jsem prorok!
Ezio: Nikdy jsi jím nebyl…
Rodrigo: Tak už to ukonči.
(Ezio vstane a ustoupí).
Ezio: Ne. Tím, že tě zabiju, se mi rodina nevrátí… Skončil jsem. Nulla è reale, tutto è lecito. Requiescat in pace. (Nic není pravda, všechno je dovoleno. Odpočívej v pokoji.)
Pokračujte do krypty. Zjeví se hologram Minervy jedné z členů dávné civilizace a začne promlouvat ale k Desmondovi! Varuje ho před koncem světa, který smetl jejich civilizaci a který se má opakovat.

Současnost…
Na váš úkryt útočí Abstergo. Lucy vám dá Skrytou čepel. Běžte do skladu a pobijte útočníky. Přijel i Vidic ale jakmile zvítězíte, ujede zbaběle pryč.
Konec příběhu… titulky (už během boje)

Po titulcích se vrátíte do kůže Ezia a můžete si v podkroví prohlédnout poslední obraz cíle (Rodriga).

 

DNA

Oproti prvnímu dílu je její zpracování pojato umělečtěji. DNA má však velkou nevýhodu – nelze opětovně přehrávat hlavní mise. To znamená, že pokud nezačnete novou hru, už si hlavní sekvence příběhu nikdy nezkusíte.

Narození Ezia – 1459
Sekvence I (Nevědomost je sladká) – 1476 – 12 pamětí
Sekvence II (Únikové plány) – 1476 – 5 pamětí
Sekvence III (Motlitba za zemřelé) – 1476-78 – 5 pamětí
Sekvence IV (Konspirace rodu Pazziů) – 1478 – 6 pamětí
Sekvence V (Otevřené konce) – 1478-80 – 8 pamětí
Sekvence VI (Kamenitá cesta) – 1480-81 – 3 paměti
Sekvence VII (Kupec Benátský) – 1481-85 – 9 pamětí
Sekvence VIII (Bída člověka naučí) – 1485 – 5 pamětí
Sekvence IX (Karneval) – 1486 – 8 pamětí
Sekvence X (Vyšší moc) – 1486 – 5 pamětí
Sekvence XI (Druhé já) – 1488 – 2 paměti
DLC – Sekvence XII (Forli v ohrožení) – 1488 – 6 pamětí
DLC – Sekvence XIII (Ohňostroj marnosti) – 1497-98 – 12 pamětí
Sekvence XIV (Veni, Vidi, Vici) – 1499 – 2 paměti
Celkem – 70 pamětí + 18 DLC pamětí

 

UPlay

Odměny (4)
Pozadí AC II – 1 tapeta na plochu ve čtyřech mírně odlišných verzích.
Házecí nože navíc – Zvýšení kapacity házecích nožů (max 25)
Altairův kostým – Vzhled Altaira
Altaïr – Vzhled Altaira. Jen kosmetická změna.
Exkluzivní mapa UPlay – Nová hrobka u vily.
ULC Tajná místa (Asasínská hrobka) – Skládání poklony

 

Zajímavosti

Mapa
Mapka Itálie se zobrazí při maximálním oddálení mapy a lze vidět všechny volně přístupné mapy (od jihu – Syn Gimignano, Moteriggioni, Florencie, Apeninské pohoří, Forli, Benátky).

Mapa

 

Cíle
V AC 2 je možné si zobrazit vzájemné provázání významných cílů. V průběhu hry se zobrazují ve třech kategoriích.

Konspiřátoři

 

Intro
Pro AC II byla vyrobena podobná úvodní animace jako v prvním díle. Tato animace byla používána jako reklamní trailer na hru, ale málokdo ví, že si ji lze přehrát přímo v AC II. Stačí, když v úvodním menu chvilku počkáte (cca 2min) a animace se spustí. Opět se v ní představí řada prvků typických pro AC II jako například kurtizány, slavnosti, či pistole.

Kniha Assassin’s Creed – Renesance
– Prví kniha Olivera Bowdena dle herní AC série, nicméně rest za AC I časem dohnal (viz Zajímavosti u AC I). Velmi věrný přepis Eziova příběhu do knižní podoby. Co víc k tomu dodat?

Hraný film Assassin’s Creed – Lineage
– Ubisoft se při uvedení AC II na trh vytáhnul a vydal 35min dlouhý hraný film popisující počátek konspirace hrající hlavní roli v AC II. Hlavním hrdinou je asasín Giovanni Auditore, tedy otec Ezia. A jak si můžete všimnout, vzhled herců věrně odpovídá vzhledu postav ze hry. Tomu se říká bonusový materiál jak má být.
– Některé možná potěší, že amatérská dabingová skupina Fénix ProDabing zajistila nadabování filmu. Můžete jej shlédnout na jejich stránkách zde.