Assassin’s Creed 4: Black Flag

AC IV BF

Se čtyřkou v názvu se nám představuje Assassin’s Creed 4: Black Flag. Jak název napovídá, je čas vytáhnout kotvy, vyvěsit černou vlajku a nahlédnout do zlatého věku pirátství ve zřejmě nejlepší pirátské hře jaká kdy vznikla!

Začnu u příběhu, s nimž je spjatý náš hrdina Edward Kenway. Jde o fotříka jízlivého, inteligentního elegána Haythama, což znamená jediné – vůbec poprvé v celé sérii jsme se vrátili hlouběji do minulosti. Jenže Edward je všechno, jen ne sympaťák. Když hra o pirátech, pak musí hrdina odpovídat představě o pirátovi, že? Čili lump, hrubián, vrah, ožrala, chamtivec, snílek, naiva,… a mohl bych pokračovat. Edward sice v rámci děje podstoupí přerod a změní se k lepšímu, ale stejně je těžké mu výše zmíněné nálepky odejmout. Pravdou je, že Edwardovy víceméně negativní vlastnosti z něj činí jednoho z nejvěrohodnějších hrdinů dosavadní série. Tady bych mohl odbočit k filosofování a zamyslet se nad naší reálnou společností, dle které je líný vychcánek Edward běžný typ obyvatele našeho dekadentního civilizovaného světa. Ale raději zůstanu u hry jako takové. Edward mě osobně přijde sice věrohodný, ale ne sympatický a jelikož není sympatický, těžko si ho mohu oblíbit, těžko mu mohu fandit a těžko ho mohu prohlásit za postavu lepší než byl třeba jeho vnuk Connor.

Zamýšlel jsem se nad tím, jak by měl vypadat pirátský hrdina, který by mi byl opravdu sympatický. A vyšlo mi, že by mi nešlo ani tak o chování vůči druhým, kdyby měl hrdina své zásady, svoji čest a kdyby důvod jeho pirátění nebyl jen o tom – jsem líný pracovat, tak budu radši loupit. Ale i když je Edward jako hrdina takový jaký je, po příběhové stránce je AC IV velmi vysoko. Nápad s přerodem pirátského snu v krutou bezútěšnou realitu je v AC sérii novinkou a výsledek funguje bezvadně.

A zajímavá je i složka z přítomnosti. Desmond je pryč a novým hlavním hrdinou je nejmenovaný zaměstnanec Absterga. Ano, stojíme teď na straně Templářů, takže sledujeme události hezky z druhé strany s čímž přichází i nášup nových postav dějové linie současnosti – totiž představitelů Absterga. Doba pokročila a z přehrávání vzpomínek v Animu se stal byznys pro veřejnost. Celý AC IV je tedy pojat jako projekt, jako film ze vzpomínek. Peníze především, ale za vším hledejme i politiku – a tak se na historické události pohlíží očima Absterga, respektive očima těch, co se snaží z Animu vytřískat peníze a zároveň propagovat sami sebe. Tím se osvětluje i pozadí AC Liberation – tedy první film s nálepkou „skutečné událostí“ avšak dělané též jako propaganda Absterga (viz falešný děj v AC L). V podstatě ale dochází k tomu, že na události, včetně dějů v Animu je pohlíženo ze dvou pohledů – asasínská realita a templářská fikce. Abych to shrnul – hráč, který má za sebou všechny předchozí díly se bude snadno orientovat, ale občasní hráči AC nebudou v jednotlivých narážkách na děje a postavy z minulých AC vědět, zda je to pravda, či ne.

Ale zpět mezi piráty. Prostředím je samozřejmě Karibik a ten je naprosto volně přístupný. Pod palcem máte největší mapu jakou kdy AC série předvedla a to moře plné desítek ostrůvků, vesniček, pevností… Křišťálově čisté moře, kterým můžete libovolně brázdit na své Kavce. Loď lze vylepšovat a to jak po stránce výzbroje, tak i vzhledu. Můžete kdykoli pustit kormidlo a běžet prozkoumávat nalezený ostrov. Můžete napadnout jakoukoli loď, zahákovat ji, obsadit a vyloupit. Existují desítky pirátských her koncipovaných jako strategie. Klikáte na lodě, stavíte flotilu, útočíte na nepřátele, prodáváte naloupené suroviny… V AC IV můžete všechno tohle dělat přímo v terénu. A krom Karibiku samozřejmě nechybí další volně přístupné mapy, konkrétně tři velká města Havana, Kingston a Nassau, a též menší osady Tulum, Bona Vista, Great Inagua a další. Počet volně otevřených map sahá po čísle 10 a to nesmíme zapomenout na několik ryze příběhových mapek.

Ten největší problém Black Flag je však omáčka. Po střídmém Liberation se opět vrací lov, výroba, obchod, asasínské kontrakty, gigantické množství sběratelských předmětů… Bohužel ta velikost těchto aktivit je větší než v jakémkoli předchozím díle. Tvůrci už překonali únosnou mez. Něco jiného je trhnout rekord v herní době a něco jiného je tu herní dobu udržet zábavnou. To se AC IV nepovedlo. Ani zdaleka ne. Méně je někdy více a u AC IV to platí dvojnásob.

Jinak je ale AC IV jedním z vrcholů celé dosavadní série, což zračí jedno jediné – ani po tolika dílech nedochází tvůrcům dech a stále dokážou nejen držet svoji laťku, ale i překvapovat novými herními prvky a prostředím. AC IV je splněným snem hráčů toužících zahrát si na piráty a to v řádně komplexní rozsáhlé hře jejíž délka sahá po padesáti hodinách, pokud nikam nespěcháte a jste připraveni splnit vše, co hra nabízí.

Herní doba – cca 50 hodin
Hodnocení – 90%


 

Sekvence I – Prolog

1. Edward Kenway (1-1)
Jste pirát (Piráti, bukanýři a privatýři) Edward Kenway na lodi Jacobite, která je pod útokem HMS Intrigue, kde je i asasín. Chopte se kormidla a zničte útočící lodě. Nakonec ale vaši loď zničí. Zavzpomínáte na vaši holku Caroline Scottovou, od které jste odešli abyste jako pirát zbohatli. Doplavejte na břeh. Vy a asasín (Duncan Walpole) jako jediný přežijete. Pokusí se vás zabít a uteče.

Cape BonavistaCape Bonavista. Osada v husté džungli. Odehraje se tu hlavně úvodní část příběhu, takže zdejší prostory slouží hlavně k výcviku pohybu. A právě ten není na tomto místě nijak snadný. Cape Bonevista se vyznačuje džunglí, skalami, útesy i osadami. Nepřehledný ostrov.

Prozkoumejte ostrov. Můžete začít plnit sběratelské aktivity.
Pěsti – Piráti nejednají v rukavičkách. Můžete někoho zmlátit, případně odzbrojit.
Peníze – Hození pár drobných na zem může přilákat civilisty a odpoutat pozornost.
Mapa pokladu – Mapy slouží jako nástroj. Můžete se na ni podívat abyste věděli, kde hledat poklad.
Dostihněte asasína a bojujte s ním. Naučte se základům boje (útok, protiútok) a zabijte ho. Seberete mu podivnou kostku, mapy a dopis od někoho kdo ho očekává v Havaně a chce mu za plány zaplatit. Vezmete mu oblečení a rozhodnete se za něj vydávat. Kousek níž je skupina britských vojáků (Britská říše) co chtějí zabít obchodníka. Využijte keře pro kryt, zabijte je a muže osvoboďte. Je to Stede Bonnet a míří na lodi Pomsta do Havany s cukrem. Doplavte na loď. Chopíte se kormidla a prokličkujte mezi útesy na širé moře.

Současnost…
Proberete se v Abstergu. Jste nějaký nový zaměstnanec. Podívejte se na světla (nahoru, dolů) a následujte Melanii Lemayovou ven. Provede vás nahoru, představí první virtuální fil ze vzpomínek AC3 – Liberation a dá vám PDA.
Tip – Přes PDA můžete sledovat mapu aktuální lokace, zprávy a pročítat databázi dokumentů.
Následujte Melanii do výtahu a nahoru kde vás představí řediteli oddělení (Olivier Garneau) a poté vám ukáže pracoviště.
Figurka – Edward Kenway

Akce současnosti – Lístečky
Po kancelářích Absterga se nachází několik nalepených lístečků. Najděte je.

Aktivita mimo DNA – Výzvy Absterga
Od počátku příběhu můžete začít plnit výzvy zadané Abstergem.
Asasín
*
1) Synchronizujte vyhlídky (5)
2) Proveďte zabití (10)
3) Proveďte vzdušné zabití (10)
4) Zabijte nepřátele z úkrytu (10)
5) Dokončete asasínské kontrakty (3)
**
6) Skočte do vody z výšky 45m
7) Našplhejte 500m
8) Proveďte dvojité zabití (5)
9) Unikněte z otevřeného konfliktu splynutím nebo skrytím (10)
10) Otravte nepřátele foukačkou (10)
11) Dokončete první sadu asasínských kontraktů (15)
***
12) Oběste nepřátele oštěpy na laně (5)
13) Uplavte 2nm (námořní míle)
14) Nechte zabít nepřítele jiným nepřítelem v zuřivosti (10)
15) Dokončete všechny asasínské kontrakty (30)
Pirát
*
16) Zakupte vylepšení člunu (3)
17) Potopte loď otočným dělem (1)
18) Obsaďte loď (3)
19) Vydrancujte skladiště (3)
20) Resetujte úroveň hledaného podplacením úředníka
21) Vypijte sklenici rumu (5)
22) Dokončete námořní kontrakty (3)
23) Vydrancujte pašerácké doupě (1)
**
24) Obsaďte pevnost (5)
25) Porazte předem označenou loď (5)
26) Potopte loď nárazem klounu
27) Potopte loveckou hlídku 3. úrovně
28) Odemkněte krčmu (5)
29) Uplujte 100nm
30) Získejte galionovou figurku (5)
***
31) Porazte válečnou loď (3)
32) Vydrancujte skladiště bez spuštění poplašného zvonu (3)
33) Porazte legendární loď
34) Uplujte 300nm
35) Vydrancujte všechna pašerácká doupata (5)
Objevitel
*
36) Získejte fragment Animu (10)
37) Vyřešte hádanku s mayskou stélou (3)
38) Prozkoumejte podmořský vrak (3)
39) Vydrancujte podmořskou truhlu (10)
40) Získejte mapu pokladu
41) Vydrancujte všechny podmořské truhly (50)
**
42) Získejte fragmenty Animu (50)
43) Získejte text písně (5)
44) Získejte dopis (5)
45) Získejte stránku rukopisu (5)
46) Navštivte různá místa (15)
***
47) Získejte všechny fragmenty Animu (200)
48) Přežijte žraločí útok (10)
49) Synchronizujte všechny vyhlídky (58)
50) Vyřešte všechny hádanky s mayskými stélami (16)
51) Prozkoumejte všechny podmořské vraky (7)
Bojovník
*
52) Odzbrojte nepřítele (5)
53) Získejte sérii zabití 3 nepřátel
54) Zabijte kapitána (5)
55) Zabijte nepřítele střelou do hlavy (5)
56) Do 10 vteřin zabijte 5 nepřátel ovlivněných dýmovnicí (5)
**
57) Získejte sérii zabití 5 nepřátel
58) Zabijte nepřítele každým druhem zbraně (9)
59) Zabijte nepřítele střelou do hlavy (30)
60) Zabijte 4 nepřátele v řadě pomocí zlatých pistolí
***
61) Získejte sérii zabití 7 nepřátel
62) Odzbrojte hbitou stráž a zabijte ji jejich vlastní zbraní (3)
63) Zabijte nepřítele oštěpem na laně (15)
Lovec
*
64) Stáhněte zvíře (5)
65) Proveďte interakci se psem (5)
66) Zabijte krokodýla (2)
67) Zabijte opici (2)
68) Zabijte ocelota skrytou čepelí
**
69) Stáhněte zvíře (15)
70) Zabijte zvíře foukačkou (10)
71) Zabijte zvíře oštěpem na laně (5)
72) Harpunujte a zabijte mořského tvora (5)
73) Vyrobte vylepšení hrdiny (5)
***
74) Zabijte bílého jaguára
75) Zabijte zrzavého vřešťana
76) Vyrobte všechny vylepšení hrdiny (15)
77) Stáhněte všechny druhy zvířat (12)
78) Harpunujte a zabijte všechny druhy mořských tvorů (6)
Zlatý chlapec
*
79) Získejte kapsářstvím peníze (200)
80) Okradněte tělo (10)
81) Mějte v držení peníze (5000)
82) Prodejte správci přístavu náklad (500)
83) Najměte skupinu tanečnic (5)
**
84) Osvoboďte obchodní trasu Kenwayovou flotilou 
85) Dokončete mise v Kenwayově flotile (25)
86) Zakupte vylepšené úkrytu (5)
87) Utraťte peníze (50000)
88) Vyhrajte minihru (3)
89) Získejte modely lodí do sbírky (10)
***
90) Zakupte všechna vylepšení úkrytu (8)
91) Vyhrajte v minihrách peníze (2000)
92) Mějte v držení peníze (100 000)
93) Odemkněte všechny destinace Kenwayovy flotily
Simulace
*
94) Dosáhněte 25% celkové synchronizace
95) Sdílejte místa se společnými truhlami (3)
**
96) Sdílejte místa s královským konvojem (3)
97) Sdílejte místa s běluhou (3)
98) Dosáhněte 50% celkové synchronizace
***
99) Dosáhněte 75% celkové synchronizace
100) Dosáhněte 100% celkové synchronizace

 

Sekvence II – Nové Španělsko

2. Rušná Havana (2-1)
– Srazte kapsáře.
– Použijte dýmovnice abyste unikli z boje.
Havana, Kuba 1715. Doplujete do Havany.
Tip – Objeví se logo AC4 Black Flag a příběh začíná… 

Havana. Největší městská oblast AC IV. Španělské město hraje všemi barvami. Krom přístavu, který musí být zkrátka všude, najdete v Havaně kostely, tržiště, pláže, pevnost a samozřejmě residenci guvernéra.
Památky – 10 (Basilica Menor de San Francisco de Asis, Castillo de la Real Fuerza, Castillo Moro, Castillo San Salvador de la Punta, Guvernérské vězení, Guvernérské panství, Havanská katedrála, Hradby, Skladiště, Asasínská základna)

Následujte Steda městem. Dá vám peníze na nákup zbraní – kupte Britské šavle. Vylezte na vyhlídku pro synchronizaci. Steda okrade zloděj, takže ho pronásledujte, skočte po něm a peníze získejte zpět. Cestou městem můžete potkat různé skupiny (Tanečnice, Opilci) a vojáky (Španělská říše). Zajděte za Stedem a společně vstupte do krčmy. Jeden z námořníků vás pozná jako piráta a strhne se rvačka. Naučte se bojovat beze zbraní (útok, kombo, odražení, hození, odražení s útokem, protiútok). Dorazí ale vojáci. Využijte kouřovou bombu a utečte jim. 
Kouřová bomba – Vytvořený kouř omámí nepřátele, kteří jsou pak snadným cílem k zabití. Stejně tak je možné jim prostě utéci. Maximum je 15 bomb.
Vrhací nůž – Nože lze nalézt okrádáním mrtvých těl, avšak unesete pouze jeden jediný. Vržený nůž dokáže okamžitě zabít obyčejné nepřátele a to potichu!
Tip – V krčmách můžete za 200 koupit od barmana tip na obchodní konvoj k přepadení. Za 5 lze na baru koupit sklenku rumu.

Asasínské kontrakty (1/30) – Oheň na pláži
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na pláži a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (2/30) – Lodní zásilka prachu
– Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na molu a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (3/30) – Španělský velitel
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na vojáky střeženém dvoru a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (4/30) – Obchodník bez licence
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na hlídaném dvorku a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (5/30) – Už žádné daně
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na nádvoří domu a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (6/30) – Zpackaný únik
Vyhledejte cíl (zločinec obklopený strážemi). Dá se na útěk, tak ho dožeňte a zabijte.

3. …A můj cukr? (2-2)
– Najměte tanečnice na odvedení pozornosti stráží.
– Nevstupte do otevřeného konfliktu.
Bonnet v přístavu si postěžuje, že mu vojáci zabavili cukr a vám plány. Společně sledujte dva vojáky. Bonnet po chvíli půjde jinam a vy pokračujte ve sledování. Půjdou přes několik zakázaných zón takže využijte tanečnice na krytí. Poběží na křižovatku kde je odposlechněte zatímco půjdou k popravišti. Velký voják El Tiburón, který je zároveň osobním strážcem guvernéra, provede popravu. Vy sledujte kapitána Mendozu, který sejde z popraviště a půjde na dvorek před pevností. Ukradněte mu klíč. Vylezte na stěnu pevnosti, vyšplhejte nahoru a na střeše pevnosti vnikněte dovnitř. Cestou se vyhněte konfliktu. Uvnitř najdete vaše mapy. Skočte do vody, opusťte pevnost a na molu se sejděte s Bonnetem.

4. Pan Walpole, nemýlím-li se? (2-3)
– Dokončete Rogersovu střeleckou výzvu.
– Okraďte všechny templáře (3).
Vydejte se do rezidence guvernéra. Stále se vydáváte za Duncana Walpola, takže vojáci vás pustí dovnitř. Přivítá vás Woodes Rogers a Julien du Casse. Dají vám pistole na nácvik střelby. Naučte se střílet na figuríny. Rogers navrhne výzvu. Přijměte ji. V časovém limitu (0:20) trefte všech 6 terčů.
Tip – Výzvu není nutné přijmout ani splnit, stačí promluvit s Julienem a jít dál. Ale výhra ve výzvě přinese i finanční odměnu.
Poté promluvte s Julienem. Dá vám skryté čepele, které sbírá od zabitých asasínů. Naučte se s ní zacházet (klasické zabití, zabití z úkrytu, zabití z davu, zabití ze vzduchu a zabití při běhu). 
Skrytá čepel – Dvojitá čepel nemůže chybět ani na pirátském zápěstí. Ideální na nenápadné vraždy.
Promluvte s Julienem a po chvilce vás přivítá guvernér Laureano Torres y Ayala. Vezme si od vás mapy a s Woodsem a Julienem vás vezme do Templářského ritu. Hledá bájnou Observatoř, která umožňuje vyhledat jakéhokoli člověka na Zemi. Zatímco vám bude ukazovat mapy, všechny templáře (Torrese, Rogerse i Juliena) okradněte.

5. Muž, kterému se říká Mudrc (2-4)
– Srazte Mudrce na zem shora.
– Použijte v boji pistoli.
V přístavu se sejdete s Woodesem. Stede Bonnet vás pozdraví jako Edwarda, ale vymluvíte se z toho. Dorazí Torres s ostatními a ukážou vám Mudrce. Torres mu odebere trochu krve do kostky, což je prý nezbytné pro Observatoř. Společně Mudrce odveďte ale zaútočí asasíni. Využijte pistoli a chraňte Torrese. Po odražení útoku se Mudrcd pokusí utéct. Pronásledujte ho přes střechy a chyťte ho (skokem z výšky). Woodes odjede do Anglie a Torres vám dá odměnu (1000).

6. Vymáhání dluhů (2-5)
– Nepouštějte se do otevřeného konfliktu.
– Zabijte stráže ze stopovacích zón (3).
Sejdete se s Bonettem a postěžujete si nad malou odměnou. Rozhodnete se získat observatoř pro sebe. Pronikněte nenápadně přes plantáž (vyhýbejte se přímému boji a využijte úkrytů k likvidaci nepřátel). U schodiště vzadu zabijte strážného a seberte mu klíč. Pokračujte nahoru, kolem rezidence guvernéra až k celám v rohu. Mudrc je ale pryč, kolem hromada mrtvol a vás překvapí Torres a El Tiburón. Zajmou vás.

7. Stříbrná flotila (2-6)
– Osvoboďte 23 pirátů.
– Zabijte stráže zpoza rohů (3).
Plujete na lodi El Dorado jako vězni v oblasti Floridy. Společně s dalším vězněm (Adéwalé) se osvoboďte. Nemáte své zbraně, tak buďte opatrní. Zabijte vojáky zpoza rohů (Adewale vám pomůže) a na konci podpalubí najdete své zbraně. Vylezte na palubu.

Karibské mořeKaribské moře. Největší oblast spojující všechny ostatní. Zpočátku je otevřená jen severní část Karibiku a zbytek se zpřístupní na počátku IV. sekvence.

Adewale půjde zajistit brigu, kterou chcete ukrást. Potřebujete osvobodit alespoň 18 pirátů jako posádku. Pobijte vojáky na této lodi a osvoboďte vězně (9 pirátů). Před vámi jsou ještě tři lodě s vězni (loď vlevo – 3 piráti, loď vpředu – 2 piráti, velká loď vpravo – 9 pirátů v podpalubí). Osvoboďte všechny. Poté na vaši vyhlédnuté brize zabijte kapitána a chopte se kormidla. Ujeďte zbytku flotily a cestou dejte pozor na vlny a tornáda.
Tip – Valící se vlna může poškodit loď. Pomůže se buď včas skrýt nebo vlnou projet přímo. Tornáda výrazně poškodí zasaženou loď. Vyhněte se jim.
Utečete na otevřené moře a svoji loď pojmenujete Kavka.

 

Sekvence III – Pirátská republika

8. Začínající kapitán (3-1)
– Zastřelte leguána.
– Zabijte ocelota ze vzduchu.
Stanete se kapitánem lodi a jmenujete Adéwalého za prvního důstojníka. Rozhodnete se vyrobit pár věcí. Vydejte se k Abaco Island. Tady zabijte dva leguány a dva oceloty a vyrobte z nich pouzdro na pistoli a vylepšení zdraví.
Můžete začít volně cestovat po moři. Objevíte nový typy míst – Kokosová pláž (Abaco Island, Salt Lagoon, Santanillas, Cumberland Bay, Mariguana Island, Cayman sound), Pevnosti (Dry Tortuga, Eleuthera, Castillo de Jagua, Punto Guarico, Chinchorro, Serranilla, Charlotte, Navassa, Conttoyor, Givara, Cabo de Cruz), Pirátské tábory (Andreas Island, Corozal, Ile a Vache), Plantáže cukrové třtiny (Cat Island, Matanzas, New Bone, Tortuga), Rybářské vesničky (Arroyos, Salt Key Bank, Crooked Island, Velký Kajman), Pašerácká doupata (Petite Caverne, Jiguey, Ambergis Key, San Juan, Anotto Bay) 

Asasínské kontrakty (7/30) – Pochybný obchod
Salt Key Bank. Vyhledejte cíl na lodi u Matanzas a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (8/30) – Pochybný obchod
Salt Key Bank. Vyhledejte cíl v pevnosti Dry Tortuga a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (9/30) – Hledač pokladů
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Andreas Island. Vyhledejte cíl na Abaco Island a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (10/30) – Pytláci
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Crooked Island. Vyhledejte cíl na Mariguana a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (11/30) – Dezertér
Crooked Island. Vyhledejte cíl na Salt Lagoon a zabijte ho.

9. Najímáme (3-2)
– Odzbrojte a zabijte stráže (3)
– Střelte do provazu abyste zachránili piráta.
1715, Nassau. Plujte do Nassau.

Nassau. Původně osada obývaná piráty a fungující jako svobodná republika pro každého, kdo nechce žít pod vládou krále. Ovšem Nassau vydrželo vyplňovat vizi svobodných občanů pouze pár let. Poté si osadu zabrala Anglie.
Památky – 2 (Krčma Old Avery, Královniny schody)

Na pláži uvidíte potyčku mezi piráty a Angličanem. Zajděte do krčmy. Představíte Adéwalého svým známým James Kidd, Edward Thatch, Benjamin Hornigold a Edův společník Josiah Burgess. Naverbujte posádku zachráněním 15 pirátů. Poté jděte pro posledního před pevnost na šibenici. Máte limit (0:30) na záchranu – přestřelte lano a pobijte vojáky. 
Tip – Nabírat posádku můžete různými způsoby.
1) Osvobodit piráty při akci kdy je ohrožuje skupina vojáků
2) Najmout piráty v krčmě (musí být odemčená) za peníze.
3) Zachránit piráty ztracené na moři.
Vraťte se do krčmy.

Asasínské kontrakty (12/30) – Pirátský kapitán
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Vyhledejte cíl v džungli u města a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (13/30) – Psanci
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Vyhledejte cíl u rezidence nad bažinou a zabijte ho.

10. Kořisti a drancování (3-3)
– Zabijte námořníky pomocí otočného děla (3).
– Vydrancujte 20 jednotek rumu.
Hornigold na pláži vás chce naučit jak plenit lodě. Vezměte ho na palubu a vyplujte. Vyhledejte škuner.
Tip – Dalekohled slouží k průzkumu okolí a sledování lodí. Zjistíte o jaký typ lodě se jedná, jaký veze náklad a pod jakou vlajkou se plaví.
Napadněte škuner, poškoďte ho (ale nezničte) a zahákujte. Otočným dělem zničte vojáky na palubě a obsaďte loď.
Tip – Obtížnost obsazení lodi závisí na jejím typu. Větší lodě vyžadují pro obsazení i dodatečné podmínky (zničit sudy střelného prachu, strhnout vlajku, zabít důstojníky, zabít kapitána)
Dělový člun – Nelze obsadit (jen zničit)
Škuner – Zabít 5 vojáků
Briga – Zabít 10 vojáků
Fregata – Zabít 15 vojáků (+ další úlohy)
Válečná loď –  Zabít 20 vojáků (+ další úlohy)
Vydrancujte ještě nějakou další loď (škuner) kvůli rumu. V Salt Key Bank si poté zakupte lepší pancíř trupu.

11. Vyvěšení černé vlajky (3-4)
– Vydrancujte loveckou loď.
– Vydrancujte 30 jednotek cukru.
Vyhledejte si vhodné lodě a vydrancujte 70 kovu. Naroste vám míra hledanosti lodi
Tip – Míra hledanosti ovlivňuje lovecké lodě, které po vás půjdou. Je možné ji snížit podplacením důstojníka anebo využitím obsazené lodě.
Vydrancujte jednu loveckou loď a dále vydrancujte 30 cukru. V Salt Key Bank podplaťte důstojníka. V kajutě Kavky si zakupte silnější děla. Venku se Adé zmíní, že Kidd má nějakou práci na plantáži.

Kavka je briga, kterou jste zabrali ve vzpomínce 2-6 a teprve nyní je možné ji svobodně vylepšovat a upravovat. Pomocí modelu lodi v kajutě se otevře menu nákupu vylepšení Kavky a prodeje nákladu. To samé lze dělat v obchodech v přístavech. Kavka slouží pro přepravu, pro boj, pro lov i pro uchovávání nákladu. Vylepšení obvykle vyžadují nejen peníze ale i suroviny (látku, dřevo a kov). Navíc některá vylepšení lze zakoupit až po nalezení příslušného plánu.

1) Výzbroj
– Zbraně a pancíř

Pancíř trupu – Výdrž lodi (5 úrovní / 5 000 výdrže)
Boční děla -.Počet bočních děl (7 úrovní / 23 děl)
Stíhací děla – Počet stíhacích děl (2 úrovně / 4 děla)
Síla klounu – Útočná síla nárazu (4 úrovně / 4 000 poškození)
Síla dělové koule – Útočná síla koulí (5 úrovní / 100 poškození)
Síla řetězové koule – Útočná síla řetězových koulí (3 úrovně / 65 poškození)
Minometní granát – Útoční síla moždířů (4 úrovně / 4 000 poškození)
Síla otočného děla – Útočná síla otočného děla (4 úrovně / 500 poškození)
Těžká střela – Útoční síla těžkých střel (3 úrovně / 260 poškození)
Síla ohnivého sudu – Útočná síla ohnivého sudu (3 úrovně / 600 poškození)
Potápěčský zvon – Umožňuje prozkoumávat podvodní lokace
– Skladiště
Skladiště těžkých střel – Kapacita těžkých střel (4 úrovně / 40 kusů)
Skladiště minometných granátů – Kapacita minometných granátů (4 úrovně / 20 kusů)
Skladiště ohnivých sudů – Kapacita ohnivých sudů (4 úrovně / 40 kusů)
Ubikace posádky – Kapacita námořníků (3 úrovně / 40 mužů)
Skladiště nákladu – Kapacita nákladu (3 úrovně / 2 000 kusů)
– Harpunování
Pancíř veslice – Výdrž veslice (3 úrovně / 300 výdrže)
Síla harpuny – Útočná síla harpun (3 úrovně / 300 poškození)
Skladiště harpun – Kapacita harpun (3 úrovně / 30 kusů)

1.2. Vzhled – Galionové figury
Figura KavkyFigura skopceFigura FénixeFigura mořské panny, Figura chrliče, Figura hada, Figura královna Anny(klasické figury)

 – Lze koupit v obchodě (z lodi Černovouse)
– Klasické vzácné figury
Figura Rangeru – Za splnění 1/2 námořních kontraktů (z lodi Ch. Vanea)
Figura Royal Fortune – Za mise flotily (z lodi Černého Barta)
Figura Aquily – Za vydrancování 3 královských konvojů (z lodi Connora)
– UPlay
Figura elitní – Za UP odměnu

1.3. Vzhled – Kormidla
Kormidlo Kavky, Bronzové kormidloKvětinové kormidloKormidlo fénixeKormidlo Oko moře, Kormidlo z tvrdého dřevo – Lze koupit v obchodě
Kormidlo Aquily – Lze koupit v obchodě (z lodi Connora)
– Klasická vzácná kormidla
Zdobené kormidlo – Za mise flotily
Kormidlo Pomsty královny Anny – Za splnění 1/2 námořních kontraktů (z lodi Černovouse)
– UPlay
Elitní kormidlo – Za UP odměnu

1.4. Vzhled – Plachty
– Klasické plachty
Bílé plachtyKarmínové plachtyPlachty s červenými pruhyPotrhané plachtyKožené plachtyKvětinové plachtyŠedé plachty
Diamantové plachty (mise flotily)
Pozlacené plachty – Za splnění všech námořních kontraktů
– UPlay
Elitní plachty – Za UP odměnu

Námořní kontrakty (1/15) – Soukromá eskorta
Obtížnost – 5
Dry Tortuga. Vyhledejte spojeneckou loď Neptuno a ochraňte ji před útočníky (2 dělové čluny, 2 škunery a 2 brigy).

Námořní kontrakty (2/15) – Španělská epidemie
Obtížnost – 1
Eleuthera. Najděte nějaké španělské dělové čluny (3) a zničte je. 

Námořní kontrakty (3/15) – Hedvábí na vlnách
Obtížnost – 2
Gibara. Vydrancujte 30 jednotek látky a odevzdejte je.

12. Sklizeň cukrové třtiny (3-5)
– Vyhněte se otevřenému konfliktu na moři.
– Sabotujte poplašné zvony (2).
Na Andreas Island se setkejte s Kiddem, který vám dá tip na plantáž. Sledujte španělského kapitána, který ji vede až na jeho loď. V časovém limitu (0:40) se vraťte na Kavku. Sledujte kapitánovu loď ale vyhněte se konfliktu. Dorazí na plantáž. Zakotvěte u poničeného mola a v limitu (0:45) se dostaňte ke kapitánovi. Nenápadně ho sledujte a odposlechněte. Zlobí se, že jsou vojáci nalití rumem a nakonec dojde ke skladu. Vyhledejte vojáka, který má klíč, zabijte ho a klíč seberte. Také zničte dva poplašné zvony a vyhněte se odhalení. Odemkněte sklad a vyrabujte kořist.
Tip – Na další úkol bude dobré zainvestovat do vybavení Kavky. Kupte především Těžké střely.
Tip – Během drancování lodí můžete narazit na konvoje (vezou velké množství peněz) anebo dokonce Královské konvoje (vezou hromady peněz).

Asasínské kontrakty (14/30) – Otrokářův kšeft
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Andreas Island. Vyhledejte cíl na Abaco Island a zabijte ho.

13. Pořádná obrana (3-6)
– Jednou salvou zboku potopte 2 lodě.
– Těžkými střelami potopte lodě (2).
Na Salt Lagoon se setkejte s Kiddem a Thatchem. Navrhují zmocnit se válečné lodi El Arca del Maestro. Vyhledejte ji v nedaleké oblasti a nenápadně sledujte. Zaútočí na ni Charles Vane ale zažene ho. Vyhněte se minometům válečné lodi a také utečte. Zaútočí 8 dělových člunů. Zničte je a využijte přitom těžké střely a zničte i dvě jednou boční salvou.

14. Jediný šílenec (3-7)
– Vyhněte se otevřenému konfliktu.
– Zabijte du Cassea ze vzduchu.
Zamiřte na Great Inagua kde El Arca Del Maestro kotví.

Great InaguaGreat Inagua. Původně Templářský úkryt. Jedná se o středně velký ostrov s hustou džunglí, osadou, přístavem a hlavně velkou vilou.

Připlujte k břehu a běžte na ostrov. Vyšplhejte po ruinách. Projděte dlouhým úsekem džungle a dejte pozor na nepřátele (nenechte se odhalit). Dorazíte k osadě. Překonejte ji k molu a vylezte na válečnou loď. Je tu Julien.
Julien du Casse. Francouzský prodejce zbraní a člen Templářů (Karibský ritus). Great Inaguu využívá jako svůj úkryt. Julien chodí po lodi s početnou posádkou. Využijte stěžně a ve vhodný moment na něj skočte a zabijte ho z výšky.
Edward: Vzpomínáš si na dárek, který jsi mi dal? Odpovídá přesně.
Julien: (Ty zkurvysynu!) Smělý jako mušketová koule a pořád o polovinu ostřejší.
Eduard: „Ještě pořád je to taková ostrá muška: Je mi to líto, kámo. Ale nemůžu riskovat, že řekneš svým templářským kamarádům o tom, že se tu pořád motám.
Julien: Je mi tě líto (bukanýre). Po všem, co jsi viděl, po všem, co jsme ti ukázali o našem řádu, stále přijímáš život nevědomého a bezcílného tuláka.
(Edward bere z Julienova těla klíč).
Eduard: Co je to?
Julien: Je snad drobná krádež maximum tvých ambicí? Copak nemáš rozum, abys pochopil rozsah těch našich? Všechny říše na Zemi zrušeny! Svobodný a otevřený svět bez parazitů, jako jste vy! (Ať si peklo, které najdete, způsobíte sami.)

Současnost…
Melanie vás pošle nahoru k řediteli. Vyjeďte výtahem a vstupte do kanceláře Oliveira. Ukáže vám výhled na město z balkonu a řekne abyste se zaměřili na Observatoř. Cestou dolů vás technik John požádá o data z PC kolegyně. Dá vám bezpečnostní úroveň 1. Zajděte do kanceláře a dle rad Johna hackněte PC.
Tip – Hackovat od nynějška můžete všechna volná PC. Na přístup k některým dalším ale budete muset počkat na vyšší bezpečnostní úroveň.
Sejděte do haly a data předejte Rebecce, která postává u stánku na kafe, kde dělá Shaun. Poté se vraťte do Animu.   

Akce současnosti – Hackování (33)
Hackněte volné počítače. Hackování vyžaduje vyřešit rébus.
1) Posunout světelný bod na zelenou čáru na kouli.
2) Projít svítícím bodem skrze dráhu a vyhnout se překážkám.

 

Sekvence IV – Odplata (1716 – Great Inagua)

15. Tato stará zátoka (4-1)
Kidd vás probere aby vám něco ukázal. Běžte za ním do džungle, kde vám ukáže Mayské stély. Absolvujte hádanku (vylezte nahoru a v Orlím pohledu nastavte symboly aby odpovídaly prostředí). Poté Kidda následujte přes podzemí do vily. Je zde Templářský poklad uzamčený pěti klíči (první máte od du Casseho) a mapa pozic asasínů, kterou jste předali Torresovi. V přístavu se rozlučte s Kiddem, který odplouvá na své lodi Ranger ale dohodne si s vámi schůzku.
Tip – Můžete začít kupovat vylepšení pro úkryt.
Správce přístavu 500

Hokynářství 700

Krčma 3500
Táborák 7000
Nevěstinec 15000
Tip – Nově se zpřístupnila jižní polovina světa, včetně lokace Kingston.
Můžete objevit nová místa (Mayské ruiny).
Na lodi vám Adéwele poví o možnosti kontroly lodního obchodu. V kajutě si obchod projděte. 

HQResidence na Great Inagua + Kavka. Velká vila převzaná od templáře du Casseho. Množství aktivit lze dělat i Kavky. Počet aktivit klesá, jelikož mnoho z nich je možné dělat přes menu hry. Zároveň se základny hrdiny rozkládají na dvě části – totiž jednak residence (R), ale též kajuta Kavky (K).

1) Zbraně
Měnit zbraně lze rovnou přes menu. Každá zbraň má tři vlastnosti (rychlost, kombo a poškození).
0R Důstojnické kordy – R 1 / K 2 / P 1 (od počátku)
800R Britské šavle – R 2 / K 3 / P 2
1 200R Španělské rapíry s košem – R 2 / K 3 / P 2
3 000R Francouzské malé meče – R 3 / K 3 / P 1
5 000R Espada Ancha – R 2 / K 3 / P 3
6 500R Privatýrské šavle – R 3 / K 3 / P 3
8 000R Britské koloniální šavle – R 2 / K 4 / P 3
10 000R Pirátské šamšíry – R 2 / K 3 / P 5
12 500R Francouzské dvorní meče – R 4 / K 3 / P 4
14 000R Důstojnické rapíry  – R 5 / K 4 / P 3
0R Skotské meče s širokou čepelí – R 3 / K 5 / P 3 (nalézt 3 společné poklady)
0R Pistolové meče – R 5 / K 4 / P 3 (splnit asasínské kontrakty)
0R Perské šamšíry – R 2 / K 2 / P 3 (za výzvy komunity)
0R Toledské čepele – R 4 / K 3 / P 3 (UPlay)
0R Altairovy meče – R 4 / K 3 / P 3 (DLC Crusader and Florentine Pack)
0R Eziovy meče – R 3 / K 3 / P 4 (DLC Crusader and Florentine Pack)
Pistole – Co by to bylo za piráta bez pistolí? Zpočátku unesete jednu, ale díky výrobám pouzder je možné najednou nosit až 4 pistole. Pistole mají tři vlastnosti (poškození, ochromení a přesnost). Maximum je 30 kulek. Opět lze využívat i muškety. Ty mají dlouhé nabíjení, ale velký dosah.
0R Běžné křesadlové pistole – P 1 / O 1 / Př 3
800R Pirátské muškety – P 3 / O 3 / Př 1
2 500R Standardní pistole s kolečkovým zámkem – P 1 / O 1 / Př 5
7 000R Španělské důstojnické pistole – P 3 / O 3 / Př 3
9 000R Pistole s kanónovou hlavní – P 3 / O 5 / Př 3
0R Zlaté křesadlové pistole – P 5 / O 5 / Př 3 (splnit námořní kontrakty)
0R Kapitánovy pistole s kolečkovým zámkem – P 3 / O 1 / Př 3 (za výzvy komunity)

2) Galerie
bb

 

3) Flotila
Akce flotily je možné kontrolovat i přes Kavku.
Doky – Flotila může obsahovat až 15 lodí, přičemž existuje 5 typů – dělový člun (nelze vlastnit), škuner, briga, fregata a válečná loď. Rozšíření flotily se provádí v několika krocích. Základem je nákup nového doku, pokud není již nějaký otevřen. Nákup se provádí za měnu drahokamů a ty lze získat buď lodními bitvami v rámci flotily nebo obsazením nějaké lodi přímo ve hře, poslání jí do flotily a následným rozebráním na drahokamy. Cena za nové doky rapidně vzrůstá z desítek drahokamů přes stovky až po tisíce. Za poslední dok je cena 5000 drahokamů, což je v přepočtu zhruba 7 rozebraných válečných lodí.
Lodě – Každý typ lodě má tři základní statistiky – kapacitu skladu, rychlost a útočnou sílu. Zároveň každá loď má určitou míru zdraví, přičemž nejvíce vydrží válečná loď, nejméně dělový člun (objevuje se pouze jako nepřítel). Kapacita skladu slouží pro obchod, zatímco ostatní statistiky fungují především pro boj. Dbejte také na nákladový prostor a sežeňte minimálně jednu loď s kapacitou 80 (pouze válečná loď nejvyšší úrovně). Některé mise totiž vyžadují takto velký sklad.
Boj – Na mapě flotily se postupně odemykají námořní trasy ale každá z nich má určitou míru nebezpečí. Poslat loď na nebezpečnou trasu zvedá riziko, že se už nevrátí. Proto je třeba trasy čistit od nepřátelských lodí. To probíhá v rámci minihry, kdy proti sobě stojí až 6 lodí (3 na 3). Vy máte možnost volit lodě podle výběru protivníka. Volte nejen  podle úspěchu ale též dle co nejmenších předpokládaných ztrát, protože oprava lodí se platí drahokamy. Proto je nezbytné v přímé hře obsazovat lodě a rozkládat je na drahokamy nejen pro nákup doků, ale též na opravy.
Za každou vyhranou bitvu dostanete nějaké suroviny na obchod, drahokamy a když budete mít štěstí tak i ohnivý sud. Sud je jediným prostředkem jak ovlivnit probíhající bitvu. Můžete sud vypustit a ten způsobí rozsáhlé škody jedné lodi.
Obchod – Existuje pět surovin – rýže, tabák, kakao, víno a léky. a na každou misi potřebujete jejich daný počet. Suroviny lze získat pouze díky bojům. Každý obchod má určitou šanci na úspěch v závislosti na nebezpečnosti trasy. I maximálně bezpečná trasa se však může stát pro loď osudnou, neboť každá trasa ubere část zdraví lodi. Proto se raději ujistěte, že šance na úspěch je 100%.
Dále mějte na paměti, že delší cesty trvají klidně až 24 hodin reálného času. Když nemáte čas na hraní, připojujte se do AC IV alespoň na vyřízení lodního obchodu. Zabere vám to tak 5-15 minut a získáte solidní kapitál až zase budete moci hrát.
Zisk – Zisk může být dvojího typu a to jednak finanční obnos v rámci stovek až pár tisíců a za druhé věcná odměna. Tou může být umělecký předmět do sbírky, nový plán, nový vzhled plachet, mapa pokladu… Abyste měli jistotu, že získáte všechny odměny, absolvujte alespoň jednou každou misi, přičemž mise, která ještě nebyla dokončena je značena vykřičníkem.

4) Edward (K)
– V Kavce je na stojanu s oblekem možné otevřít menu Edwarda, kde lze měnit výbavu (meče, pistole a obleky).

1. Obleky
– Oblečení je možné měnit buď v obchodech nebo v kajutě Kavky. Většina typů oblečení má pouze estetický význam, ale najdou se i cennější kousky.
Klasické obleky (Róba Edwarda Kenwyae, Hnědý plášťKarmínový plášť
Vzhled privatýra – Lze koupit v obchodě.
Pirátský plášť – Lze koupit v obchodě.
Vzhled pirátského kapitána – Lze koupit v obchodě.
Vzhled obchodníka –  Lze koupit v obchodě.
Vzhled politika – Lze koupit v obchodě.
– Klasické vzácné obleky
Vzhled guvernéra – Za nalezení společného pokladu.
Vzhled objevitele – Za dokončení výzev komunity
Vzhled důstojníka – Za mise Kenwayovy flotily
Nenápadný vzhled – Za dokončení 1/2 asasínských kontraktů. Snižuje detekci nepřáteli.
– Výroba
Vzhled s kůží kočkovité šelmy – Je nutné vyrobit.
Vzhled lovce žraloků – Je nutné vyrobit.
Vzhled velrybáře – Je nutné vyrobit.
Vzhled lovce – Je nutné jej vyrobit. Snižuje detekci zvířaty.
– Unikátní obleky
Mayský oděv – Za nalezení Mayských stél (hádanky s Mayskými klíči) a otevření dveří na Tulum. Ignoruje zásahy střelnými zbraněmi.
Templářská zbroj – Za nalezení Templářských klíčů (mise Honů na Templáře) a otevření mříží na Great Inagua. Poskytuje vyšší odolnost v boji.
– UPlay
Róba Altaira Ibn-La Ahada – Za registraci jedné další AC hry na UPlay
Róba Ezia Auditore – Za registraci dvou dalších AC her na UPlay
Vzhled Connora – Za registraci třech dalších AC her na UPlay
Legendární Kenway – Za nákup UPlay odměny
– DLC a ULC
Vzhled kapitána Moragana – Za splnění ULC paměti Černý ostrov
Vzhled Bonneta – Za splnění ULC paměti Tajemný ostrov
Vzhled kapitána Drakea – Za splnění ULC paměti Ostrov obětování
– Sběratelské
Vzhled Haythama Kenwaye – Za aktivaci kódu ze sběratelské figurky

 

3

Mayské stély

Templářské klíče

Asasínské kontrakty (15/30) – Expedice
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Ile A Vache. Vyhledejte cíl na Cumberland Bay a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (16/30) – Otrokář
Ile A Vache. Vyhledejte cíl na Tortuze a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (17/30) – Dvojité dilema
Velký Kajman. Vyhledejte cíle (2) u přístavu a zabijte je. Pokud si vás všimnou poběží na svoji loď a zkusí utéct po moři.

Asasínské kontrakty (18/30) – Vykradači hrobů
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

Arroyos. Vyhledejte cíl na Ostrově Mládeže a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (19/30) – Poslední doušek na cestu
Arroyos. Vyhledejte cíl u krčmy. Pokusí se dostat na svoji loď a utéct po moři.

Asasínské kontrakty (20/30) – Trosečník
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

New Bone. Vyhledejte cíl na Cayman Sound a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (21/30) – Obávaný pirát
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.

New Bone. Vyhledejte cíl na Misteriosa a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (22/30) – Nedůstojný bratr
Corozal.
Vyhledejte cíl na Chinchorro a zabijte ho.

Námořní pevnosti
Obsaďte všechny námořní pevnosti. Zničte obranu pevnosti (věže, zdi), pronikněte dovnitř, zabijte kapitány a nakonec zabijte velitele (1 – Fort Castillo de Jagua, 1 – Fort Charlotte, 1 – Fort Chinchorro, 1 – Fort Conttoyor, 1 – Fort Cabo de Cruz, 1 – Fort Dry Tortuga, 1 – Fort Eleuthera, 1 – Fort Gibara, 1 – Fort Navassa, 1 – Fort Serranilla)

Námořní kontrakty (4/15) – Zákon oceánu
Obtížnost – 3
Conttoyor. Vyhledejte v oblasti brigu Hercules. Naloďte se a obsaďte ji. 

Námořní kontrakty (5/15) – Skutečná podoba války
Obtížnost – 5
Conttoyor. Vyhledejte v spojence (2 brigy) a společně zničte nepřátelskou flotilu (4x briga, 1x válečná loď.

Námořní kontrakty (6/15) – Oko za oko
Obtížnost – 3
Castillo de Jagua. Vyhledejte loď San Lorenzo (fregata) a obsaďte ji.

Námořní kontrakty (7/15) – Naplavené dříví
Obtížnost – 4
Cabo de Cruzz. Vydrancujte 60 jednotek dřeva a odevzdejte je.

Námořní kontrakty (8/15) – Slepá spravedlnost
Obtížnost – 4
Navassa. Vyhledejte v oblasti flotilu (3 brigy). Po zničení dorazí válečná loď, kterou obsaďte.

Námořní kontrakty (9/15) – Soukromá záležitost
Obtížnost – 4
Navassa. Vyhledejte v oblasti fregatu HMS Defiance a zničte ji.

Námořní kontrakty (10/15) – Kontraband
Obtížnost – 5
Chinchorro. Najděte a zničte 2 španělské brigy a 1 španělskou fregatu.

Námořní kontrakty (11/15) – Pašerácké doupě
Obtížnost – 5
Chinchorro. Vyhledejte v oblasti flotilu (3 dělové čluny, 2 fregaty + válečná loď) a zničte ji.

Námořní kontrakty (12/15) – Lovec a sběrač
Obtížnost – 5
Charlotte. Nalákejte na sebe a zničte 2 lovecké lodě. 

Námořní kontrakty (13/15) – Papíry, prosím
Obtížnost – 5
Charlotte. Vyhledejte válečnou loď HMS Courage a zničte ji. 

Hon na templáře – Opía Apito (1/4) – Taínská asasínka
Na Cayman Sound najdete Opíu Apito (asasínku). Vyzve vás na loveckou soutěž. V oblasti vyhledejte a ulovte hutie. Po nějaké době vás napadne bílý jaguár – zabijte ho. To Opiu přesvědčí, že stojíte za to a domluví si schůzku na Velký Kajman.

Hon na templáře – Opía Apito (2/4) – Templářské lodě
Na Velkém Kajmanu váš Opía pošle na výzvědy. Sledujte a odposlechněte skupinku civilistů. Jeden z nich, Alvin, se chlubí dokumenty podepsané Vargasem, pomocníkem Španělky Márquezové. Až se rozejdou, ukradněte mu je.

Hon na templáře – Opía Apito (3/4) – Pravá ruka
Opía vám sdělí, že manžel Márquezové zničil vesnici Taínů. Následujte jí k domu Vargase. Schovejte se do kupy listí a Opía ho zkusí vylákat. Vargas se dá na útěk – pronásledujte ho k molu, kde skočí na loď (brigu). Pronásledujte loď Kavkou, obsaďte ji a Vargase zabijte. Před smrtí řekne, že Márquezová je na Juventudu.

Hon na templáře – Opía Apito (4/4) – Stopa Lucii Márquezové
Na Ostrově Mládeže promluvte s Opíou. Společně sledujte vojáka až k ruinám chrámů. Pobijte skupinu vojáků a pak ještě jednu další co dorazí. To vyláká Lucii Márquezovou.
Lucia Márquez. Španělská zlodějka a členka Templářského ritu. Pronásledujte Lucii, která se čas od času zastaví aby střelila Opii. Musíte se k Lucii dostat dříve než Opii zabije. Bojujte s ní a zabijte ji.
Lucia: Ne! Nemohu zemřít rukou Taínů. Můj otec viděl v těchto ostrovech takový potenciál. Zlato… Průmysl… Svobodu… to vše promarněno. Nemáte ani ponětí, jak ho využít. Mohl vám přinést bohatství.
Opía: Myslíš, že jsme svobodu promarnili tím, že jsme žili svobodně? Umíráš jako vězeň svých templářských mravů.
Eduard: Nehádejme se s mrtvou ženou. Tady je moje odměna.

Hon na templáře – R. Dinsmoreoá (1/4) – Napadená základna
V Havaně vyhledejte vaši známou Rhonu Dinsmoreovou (asasínku). Pomozte ji odrazit vlny nepřátel. Mezi vlnami máte limit (0:30) na nastražení explozivních sudů.

Hon na templáře – R. Dinsmoreoá (2/4) – Zloděj na tržišti
Rhona vás pošle na trh. Vyhledejte zde zloděje, chyťte ho (zkusí utéct) a ukradněte mu dopis.

Hon na templáře – R. Dinsmoreoá (3/4) – Závody ve zbrojení
Podle dopisu Rhona zjistí, že templáři skladují sudy střelného prachu. Vyhledejte všechny tři sudy (pozor na stráže okolo) a zničte je.

Hon na templáře – R. Dinsmoreoá (4/4) – Flintův konec
S Rhonou půjdete na templáře Hilary Flinta, který po ní jde.
Hilary Flint. Templář, který měl kdysi dávno románek s Rhonou ale byl poslán aby ji zabil. Zatímco Rhona upoutá pozornost, utíkejte po molu za Flintem. Ten poběží na loďku a případně uteče. Popadněte cestou mušketu a zastřelte ho (poblíž je hodně explozivních sudů) anebo ho zabijte v boji na člunu.
Flint: Věděl jsem, že skončíme v přestřelce, ale vždycky jsem si myslel, že naše pozice budou obrácené. Měl jsem zemřít šťastnější, když jsem věděl, že na světě je o jednoho asasína méně. Jaká škoda, nikdy jsme spolu nemohli bojovat na správné straně věci. Edward: Chtěli byste, uh… vy dva, chvíli o samotě?
Rhona: Ne. Je příliš pozdě.
(Rhona zavře Flintovi oči a vezme jeho templářský klíč.)
Rhona: Vezmi to. Jeho šarm je vyčerpán. Ať je vzpomínka na něj navždy uzamčena.
Opusťte oblast.

Hon na templáře – Vance Travers (1/4) – Ach, bratře…
V Nassau vyhledejte asasína pašeráka Vance. Pošle vás zabít templáře Uptona. Sledujte a odposlechněte jeho dva muže. Dovedou vás k Uptonovi se kterým bojujte. Když mu zdraví klesne na minimum, řekne že je Vanceův bratr, pašerák Upton.

Hon na templáře – Vance Travers (2/4) – Druhý bratr
Upton vám řekne, že Vance se sblížil s Asijskou pirátkou Jing Lang a chtějí jeho polovinu mapy. Schovejte se do keře a až se bratři sejdou, sledujte je a odposlechněte. Občas se objeví zloději, kteří zkusí mapu ukrást, tak je včas zabijte. Až se bratři rozejdou sledujte Vancea na schůzku s Jing Langovou. Oba opět sleduje a odposlechněte. Vance najal na bratra nového vraha, takže v časovém limitu (0:60) vyhledejte na místě vraha a zabijte ho než on zabije Uptona.

Hon na templáře – Vance Travers (3/4) – Uptonův zármutek
Upton se opíjí u hospody. Dojde ke rvačce, takže ho braňte před útočníky. Potom ho následujte pryč. Cestou se zastaví u prostitutek, buď mu je zaplaťte (150) nebo do Uptona párkrát strčte. Upton začne močit u rohu budovy a napadnou ho tři piráti co jdou okolo – zabijte je.

Hon na templáře – Vance Travers (4/4) – Královna pirátů, král hlupáků
Upton vystřízlivěl a pošle vás zabít bratra i templářků. V bažině vyhledejte tábor Vanceho.
Vance Travers. Zrádný hloupý asasín, který se nešťastně zamiloval do templářky Jing a hodlal pro ni zabít svého bratra. Pobijte muže, které Vance v táboře má a poté v boji zabijte i jeho. Pokud budete opatrní, můžete ho v ideálním případě zavraždit aniž by si vás všiml.
Vance: Zrádce!
Edward: Je třeba najít jednoho pro poznání druhého.
Objeví se Templářka Jing Lang a začne utíkat někam směrem ven z bažin.
Jing Lang. Čínská pirátka a členka Templářů, která využila lásku Vanceho aby se dostala k mapě. Jing začne utíkat. Pronásledujte ji a zabijte. Pokud to nevyjde, na konci trasy (u pobřeží) s vámi začne bojovat.
Jing: Představ si. Královna pirátů Jing Lang, poražená kvůli falešné mapě. Byla jsem arogantní.
Edward: Opravdu?
Jing: Ano. Ukradla jsem tu pravou. Obě poloviny. Má je můj manžel.
Edward: Váš manžel?
Jing: Lepší muž než tihle blázni.

Kingston. Velké město na Jamajce plné plantáží a lesů. Za zátokou v níž je velký přístav, lze nalézt mohutnou anglickou pevnost s vězením.
Památky – 7 (Farní kostel, Fort Charles, Panství Laurense Prinse, Portroyalská věž, Pozorovatelna, Třtinový cukrovar, Větrný mlýn)

Asasínské kontrakty (23/30) – Správce plantáže
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na plantáži a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (24/30) – Strážní post
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na skále a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (25/30) – Otrokáři
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na malém dvorku a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (26/30) – Soudce
Vyhledejte cíl u jižní pevnosti a zabijte ho. Dá se na útěk když vás uvidí.

Asasínské kontrakty (27/30) – Pašeráci zbraní
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl na dvoře a zabijte ho.

Asasínské kontrakty (28/30) – Britský kapitán
Bonus – Vyhněte se otevřenému konfliktu.
Vyhledejte cíl v přístavu a zabijte ho.

Hon na templáře – Antó (1/4) – Maroonský asasín
V Kingstonu promluvte asasínem jménem Antó. Má problémy s otroky. Sledujte a odposlechněte dvojici vojáků. Poté odposlechněte další dvojici vojáky a když se rozejdou, jednoho z nich srazte a vyslechněte. Pošle vás k mlýnu.

Hon na templáře – Antó (2/4) – Rekrutování Maroonů
Antó s vámi půjde osvobodit tři otroky. Dva jsou hlídání na dvorcích, jednoho vojáci vedou ulicí. Zachraňte je všechny.

Hon na templáře – Antó (3/4) – Napadení
Promluvte s Antóem, když vás přepadnou vojáci. Společně s Antóem a jeho muži se braňte vlnám útočníků. Mezi vlnai máte čas (0:30 a 0:20) na protiúder (zabití pár vojáků z další vlny aby jich najednou nebylo tolik).

Hon na templáře – Antó (4/4) – Velitelova lest
Společné s Antóem sledujte důstojníka (Antó půjde po střechách). Přidají se k němu další důstojníci a dojdete k plantáží. Jsou tu tři oblasti ve kterých vyhledejte důstojníky a najděte Kennetha Abrahama.
Kenneth Abraham. Velitel Britských vojsk a člen Templářského ritu, který byl poslán ovládnout Kingston. Najděte Abrahama a zaútočte na něj. Bojuje jako běžný důstojník. Zabijte ho.
Kenneth: Antó. Kolik let jsme bojovali? Tvoji muži v horách, beze zbraní. A moje armáda, nádherná. A přesto ty žiješ a já umírám…
Antó: Chybělo ti přesvědčení, abys vyhrál.

Krčmy
Zbijte násilníky u krčmy, čímž ji odemknete (1 – Kingston, 1 – Arroyos, 1 – Salt Key Bank, 1 –  Crooked Island, 1 – Velký Kajman, 1 – Andreas Island, 1 – Corozal, 1 – Ile A Vache)
Tip – Odemčené krčmy umožňují kupovat informace o konvojích od barmana, kupovat rum (kvůli opití), najímat piráty, hrát deskové hry a poslouchat muziku.

16. Nic není pravda… (4-2)
– Knokautujte asasíny (3).
– Vykraďte truhly s pokladem (4)
Vydejte se na Tulum.

Tulum. Úkryt asasínů v husté džungli. Krom asasínské osady a jejich cvičiště tu lze nalézt trosky velkých Mayských chrámů.

Vyhněte se asasínům (nesmíte se prozradit ani je zabít) a zamiřte do džungle. Cestou alespoň 3 asasíny omračte a vykradněte celkem 4 truhly. Skrývejte se v keřích, využívejte stromu a opatrně se dostaňte až do centra džungle, kde čeká Kidd. Překvapí vás jeho asasínský mentor Ah Tabai a vyčte vám prodej map Templářům. Nicméně potvrdí, že Duncam Walpole jehož identitu jste využili byl zrádce asasínů.

17. Mudrcovo pohřbené tajemství (4-3)
Následujte Kidda skrze Tulumský chrám (Mayské chrámy). V jeden moment se za ním utrhne most, takže propast obejděte přes stěny (akrobacie). Na konci skočte do jámy a proplavte podvodní jeskyní. Dostanete se k bráně chrámu kde je rébus. Je třeba na otočný kruh na zemi umístit tři stejně barevné kameny vyjadřující dravce (kořist je vyobrazena na kruhu). Po stranách je protizávaží, takže můžete každý barevný kámen dravce zvednout a zase snížit na správné místa na kruhu. Vyřešení otevře velkou sochu hlavy Mudrce.  

18. Předstihnuti a přečísleni (4-4)
– Použijte uspávací šipky na stráže (8)
– Použijte zuřivé šipky na stráže (2)
Ah Tabai vás varuje před templáři, kteří přišli na Tulum a mají vaše piráty jako rukojmí. Kidd vám dá foukačku.
Foukačka – Foukačka s šipkami slouží k nenápadné likvidaci nepřátel. Účinky závísejí na použitých šipkách.
Uspávací šipky – Slouží k uspání cíle. Cíl po omezenou dobu spí ale je-li v okolí nějaký strážný, pokusí se kolegu probrat. Pokud nepřítel spí, lze jej zblízka potichu omráčit, případně i zabít. Počet šipek a délku jejich působení, lze navyšovat výrobou brašen a silnějšího jedu. Maximum je 15 uspávacích šipek.
Zuřivé šipky – Zasažený cíl bude pozvolna umírat a zároveň zešílí a začne útočit na okolní lidi. Elegantní způsob jak se zbavit celé skupiny nepřátel nebo ji přinejmenším rozbít. Počet šipek a délku jejich působení, lze navyšovat výrobou brašen a silnějšího jedu. Maximum je 15 zuřivých šipek.
V džungli je několik skupin zajatců (piráti i asasíni). Pobijte opatrně vojáky (využijte šipky) a zachraňte jich 14. Kidd se zmíní, že za útokem stál otrokář z Kingstonu Laurens Prins. Ah Tabai vám sice poděkuje ale nechce s vámi už nic mít.
Tip – Kidd vám teprve nyní ukáže holubníky a možnost plnit asasínské kontrakty, přestože to můžete dělat už od Sekvence II.
Zajděte za Kiddem, který vás vezme k zamčeným dveřím v chrámu, které se otevřou po nalezení všech Mayských stél. 

 

Sekvence V
Nassau, Bahamy 1717

19. Pevnosti (5-1)

Do Nassau dorazí nováčci Charles Vane a „Cacilico“ Jack Rackham. Přivítá je Edward Thatch alias Černovous. Zmíní se o zlatu guvernéra Torrese v nedaleké pevnosti. Vydejte se tam. 

 

Pevnosti

Použi mínomet na poškodenie pevnosti.
Zabi veliteľa v behu.

Choďte do Nassau, kde sa stretnete aj s Čiernofúzom. Zistíte, že Torres má v námornej pevnosti zásielku zlata, tak sa ju rozhodnete získať. Ak chcete aj bonus, tak si zakúpite pre loď mínomet, ak ho ešte nemáte. Choďte k pevnosti Punta Guarico a obsaďte ju. Táto pevnosť je ľahká, stačí zničiť dve veže, ktoré po vás pália. Pre bonus zasiahnite jednu aspoň raz mínometom. Inak ich stačí zničiť klasicky guľami.
Keď zničíte obe veže, tak zakotvite pri pevnosti a vybehnite hore do pevnosti. V nej nájdite veliteľa. Dá sa na útek, tak ho dobehnite a pre bonus ho zabite v behu. Prosté. Pevnosti ste mohli obsadzovať už predtým, ale tu vám to v rámci hlavného príbehu pripomenú a dajú šancu si to nacvičiť.

2. Potulný obchodník

Zabi 4 strelcov.
Zabi 5 stráží ochromených dymovnicou.

Doplavte sa do mesta Kingston a tam oslovte Adewaléa na pláži. Plánujete vykonať výmenu za Mudrca, no objaví sa Kidd. Presvedčíte ho, aby nezasiahol a tak spoločne sledujte vaše ciele. Choďte do davu a sledujte ich, kým nevyjdú hore schodmi. Vylezte na múr a na dom nad schodmi. Z neho skočte na konár pri veži, cez ktorú prejdú.
Keď sa pohnú, preskáčte po tyčiach veže na strechu domu za vežou. Z nej na susednú a na strom za ňou. Po stromoch preskáčte na strechu domu za stromami. Na nej je jeden strelec. Z druhej strany strechy preskáčte opäť po stromoch na strechu domu za týmito stromami. Na nej je druhý strelec, ktorého zabite.
Skočte na strechu oproti. Vaše ciele pôjdu cez záhradu popri predošlom dome, no odtiaľto na nich máte tiež dobrý výhľad. Preskočte na strechu malého domku, popri ktorom pôjdu a z nej na stromy za ňou. Tu sa pod stromami chvíľu zdržia a pôjdu smerom naspäť. Neskáčte na stromy, kým sú pod nimi, inak si vás všimnú. Skočte zo stromu na strechu domu za ním (oni pôjdu po ľavej strane tohto domu).
Teraz len rovno po stromoch a strechách, až kým nepôjdu napravo a smerom k prístavu. Skočte na strechu budovy, popri ktorej idú a na jej streche je tretí strelec.

Tu zahnú doprava a cez uličku prejdú na pole. Sledujte ich po strechách, preskočte cez stromy (popod ktoré pôjdu na pole) na strechu za nimi a z nej (pri poli) preskáčte po stromoch smerom naľavo na strechu za poľom. K tejto budove smerujú a tu už ich musíte aj odpočúvať.
Tu ich sledujte ďalej po strechách. Pôjdu popri budovách, ktorých strechy sú pospájané spojovacími lanami, tak po nich ľahko prejdete. Posledné lano vedie k stromu, z ktorého skočte na strechu, na ktorej je štvrtý strelec, tak ho vyraďte a máte aj bonus.
Z tejto strechy skočte do sena na cintoríne, na ktorý vaše ciele smerujú. Zabite strážcu pri sene a počkajte si, kým pôjdu vaše ciele nahor. Presuňte sa do kríkov nad senom a do kríkov naľavo, kde zabite druhého strážcu. Presuňte sa ešte vyššie, do kríkov pri dvoch hrobkách, kde vaše ciele dokončia svoj rozhovor.

Stretnutie neprebehne dobre, pretože si vás otrokár všimne a pošle na vás päť svojich chlapov. Pre bonus ich zabite, kým sú ochromení dymovnicou. Nemusíte ich zabiť naraz, kľudne použite aj viac dymovníc, len ich zabite, keď sú ochromení dymom.
Napokon sa Kidd rozbehne za otrokárom, tak ho len prenasledujte a skočte na neho, aby ste ho zastavili.

3. Bez posádky

Použi 2 šípky zúrivosti na surovcov.
Použi 2 uspávacie šípky na strelcov.

Choďte na sever mesta a vylezte tam na mlyn. Zo zadnej strany po mreži a po stene, je to rozhľadňa. Hore oslovte Kidda. Ukáže sa, že je to žena, no to bolo zjavné od prvej chvíle, čo ste ju stretli. Otrokár Laurence Prinse žije v sídle nad plantážou a Kiddovka ho chce zabiť. Máte vyradiť tri zvony na plantáži, aby si nemohli privolať posily. Vyrazte a proste sa plížte a likvidujte nepriateľov.
Môžete vyvolať poplach, ak sa nechcete zdržiavať. Môžete proste všetkých pobiť v otvorenom súboji a potom vyradiť zvony. Alebo ísť potichu. Presuňte sa do kríkov a do poľa, nad ktorým je prvý zvon. Do poľa môžete pískaním nalákať väčšinu nepriateľov z okolia, tak sa ich zbavte. Sú tu aj dvaja surovci (statní vojaci so sekerami), tak ich pre bonus môžete vyradiť šípkou zúrivosti. No ak chcete ísť potichu, tak až keď vyradíte zvon, pretože poplach vyvolajú, aj ak ich napadne ich vlastný vojak. Povyše zvona je aj strážna veža so strelcom, tak ho uspite pre druhý bonus.
Za strážnou vežou choďte doľava, medzi domčekmi je tam druhý zvon. Do kríkov poniže zvona môžete nalákať väčšinu vojakov z okolia. Nad zvonom je vežička so strelcom, tak ho uspite pre druhý bonus a vyraďte zvon.
Už sa len poľami presuňte hore k tretiemu zvonu. Tiež je tu vežička so strelcom a aj surovec (tak ho využite pre bonus, ak ste nepoužili oboch na začiatku plantáže). Proste to istí, do polí a kríkov nalákajte vojakov a vyraďte zvon.

Keď sú všetky tri zvony vyradené, presuňte sa k bráne sídla. Tam Kiddovka oklame stráže a tie vám otvoria bránu, keďže tento plot nedokážete preliezť. Vojdite a zlikvidujte stráže. Opäť môžete ísť potichu, alebo útočne. No vpredu sú len traja, môžete vyliezť na strechu, vyradiť strelcov a sledovať okolie. Máte nájsť Laurenca. Ten je vzadu v altánku v záhrade. Preplížte sa k nemu a zabite ho. V scénke zistíte, že Mudrc Roberts pracoval pre otrokára a na vás povolá stráže. Utečte z oblasti k mlynu, kde čaká Kiddovka. Ak vás aj doženú vojaci, tak vám nepomôže a to mala rečí o vašom charaktere. Rozhovorom s ňou, v ktorom zistíte, že sa volá Mary Readová, ukončíte misiu.

La Dama Negra

S

Po misii 

 

 

. Ž

O

4. Muž, k

 

 

 

 

 

Hlavní místa
Prozkoumejte všechna hlavní místa a posbírejte sběratelské itemy.
Tip – Tajemství jsou buď Mapy pokladů nebo lahve s dopisem ( )nebo rukopisy ().
oPopěvky (Beran z Derby, Billy Riley, Boty Paddyho Doylea, Břehy barbarské, Dejte mi pomocnou ruku, Divoká husa, Divoké hrátky, Hej, hou, tak už ji překul, Jako kára v ulici, John Storm, Kapitán Kidd, Mrtvý kůń, Nech jí, Johnny, Opilý námořník, Plachetnice Malarkey, Plujem spolu na Kubu, Rio grande, Ryby v moři, Taháme, Tak časně zrána, Vy slečny ke mě šup, Whisky, Johnny, Zvesela, brachu, Španělské dívky) 
(Místo – Truhly / Námořnické popěvky / Fragmenty animu / Tajemství)
Cape Bonavista: 16 / 1 / 4 / 2
Havana: 20 / 7 / 15 / 7
Nassau: 22 / 5 / 13 / 5
Kingston: 18 / 6 / 13 / 6
Long Bay: 8 / – / 5 / 1
Great Inagua: 10 / 2 / 5 / 2
Tulum: 7 / – / 5 / –
Principe: 6 / – / 5 / –
Isla Providencia: 9 / – / 5 / 2

Vedlejší místa
Prozkoumejte všechna vedlejší místa a posbírejte sběratelské itemy
(Místo – Truhly / Námořnické popěvky / Fragmenty animu / Tajemství)
Arroyos: 5 / – / 3 / –
Salt Key Bank: 6 / 1 / 3 / 1
Crooked Island: 6 / – / 3 / 1
Velký Kajman: 6 / 1 / 3 / –
Petite Caverne: 4 / – / 2 / 1
Jiguey: 4 / – / 2 / 1
Ambergris Key: 3 / – / 2 / 1
San Juan: 3 / – / 2 / –
Anotto Bay: 3 / – / 2 / 1
Misteriosa: 6 / – / 2 / 2
Ostrov Mládeže: 6 / – / 3 / 1
Cat Island: 5 / 1 / 2 / –
Matanzas: 4 / – / 3 / 1
New Bone: 5 / – / 3 / –
Tortuga: 7 / – / 2 / 2
Andreas island: 5 / – / 2 / 3
Corozal: 4 / – / 2 / 3
Ile a Vache: 4 / – / 2 / 2
Abaco Island: 1 / – / 3 / 2
Salt Lagoon: 3 / – / 2 / 1
Santanillas: 5 / – / 3 / 2
Cumberland Bay: 3 / – / 2 / 2
Mariguana Island: 4 / – / 2 / 1
Cayman Sound: 3 / – / 3 / 2
Florida: 1 / – / 2 / 1
Nezmapováno: 46 / – / 30 / 3

Vedlejší aktivity
Prozkoumejte všechna vedlejší aktivity a posbírejte sběratelské itemy
(Místo – Truhly / Námořnické popěvky / Fragmenty animu / Tajemství)
Castillo de Jagua: 2 / – / 2 / –
Charlotte: 2 / – / 2 / –
Chinchorro: 2 / – / 2 / –
Conttoyor: 2 / – / 2 / –
Cabo de Cruz: 2 / – / 2 / –
Dry Tortuga: 2 / – / 2 / –
Eleuthera: 2 / – / 2 / –
Gibara: 2 / – / 2 / –
Navassa: 2 / – / 2 / –
Punta Guarico: 2 / – / 2 / –
Serranilla: 2 / – / 2 / –
Ruiny Kabahu: 8 / – / 3 / –
Jeskyně Ďáblova oka: 8 / – / 2 / –
Vrak la Concepcion: 7 / – / 3 / –
Modrá díra: 7 / – / 3 / –
Vrak San Ignacia: 6 / – / 3 / –
Vrak Antochy: 7 / – / 2 / –
Temný příkop: 7 / – / 2 / –

Vyhlídky
Synchronizujte všechny vyhlídky (3 – Cape Bonavista, 8 – Havana, 9 – Kingston, 7 – Nassau, 1 – Great Inagua, 2 – Tulum, 2 – Principe, 3 – Isla Providencia, 1 – Arroyos, 1 – Salt Key Bank, 1 – Crooked Island, 1 – Velký Kajman, 1 – Misteriosa, 1 – Ostrov Mládeže, 1 – Cat Island, 1 – Matanzas, 1 – New Bone, 1 – Tortuga, 1 – Andreas Island, 1 – Corozal, 1 – Ile A Vache, 1 – Abaco Island, 1 – Salt Lagoon, 1 – Santanillas, 1 – Mariguana Island, 1 – Cumberland Bay, 1 – Cayman Sound, 3 – Long Bay, 1 – Florida) 

Mayské stély
Vylezte na Mayskou stélu a v Orlím pohledu nastavte znak na předměty v okolí. Střed určí pozici pokladu (1 – Cape Bonavista, 1 – Great Inagua, 1 – Tulum, 2 – Isla Providencia, 2 – Misteriosa, 2 – Ostrov Mládeže, 1 – Cat Island, 1 – Matanzas, 1 – New Bone, 1 – Tortuga, 2 – Santanillas, 1 – Long Bay).

 

Zakopané truhly
Najděte mapu pokladu, dle souřadnic dojděte na místo a vyhledejte truhlu. Celkem jich je 22.

Objevitel

 

DNA

DNA

– Poměrně přehledná, ačkoli umělecky nijak zvlášť povedená DNA. Sekvencí je celkem 13, což je velmi slušný počet.
– Na vrchol jsem to nedotáhl. Zbývá pár vedlejších úkolů u hlavních pamětí.

DNA
Sekvence I – 1 paměť
Sekvence II – 6 pamětí
Sekvence III – 7 pamětí
Sekvence IV – 4 paměti
Sekvence V – 3 paměti
Sekvence VI – 3 paměti
Sekvence VII – 4 paměti
Sekvence VIII – 3 paměti
Sekvence IX – 2 paměti
Sekvence X – 3 paměti
Sekvence XI – 3 paměti
Sekvence XII – 4 paměti
Sekvence XIII (Epilog) – 2 paměti
Celkem – 45 pamětí

 

Současnost

Povinné
– Linie současnosti je velmi obsáhlá a nabízí několik povinných částí založených na rozhovorech se zaměstnanci Absterga a hackování počítačů. Hackování probíhá formou miniher, kterých jsou tři druhy.

Nepovinné
– Krom hackování počítačů nutných pro postup v ději lze hackovat i další počítače ostatních zaměstnanců. Je jich celkem 33 a odměny za úspěšné hackování se různí. Může jít o nahrávky výzkumných projektů, o příběhy získaných z Animu, o reklamní videa točící se okolo předchozích AC anebo třeba o útržky z Bowdenovy knihy (viz zajímavosti). Obecně jde o různorodý obsah, na který je třeba nahlížet s drobnou rezervou a brát v potaz, že Abstergo si rádo upravuje historii jak se jim to hodí. Čili pokud neznáte předchozí AC, možná budete uvedeni do drobné mýlky.
– Druhou aktivitou je sběr modrých nalepovacích lístečků. Těch je 20 a nacházejí se všude po budově. Obsahují krátké útržky poznámek zaměstnanců.
– Všechny získané předměty ale také resumé hlavních misí a osobní deníky lze prohlížet v menu. Linka minulosti i současnosti má odlišné menu i vlastní databázi, tak na to pamatujte.
– Ve vaší kóji s Animem se na poličce postupně objevují figurky postav z linie minulosti. Bohužel nelze jednoduše zjistit, za co se která figurka dostává.

 

 


 

Lokace

V AC IV je volně otevřených lokací opravdu mnoho. Řada z nich se však vyznačuje třemi základními poznávacími znameními – pláž, džungle a osada. Takže když to vezmete kolem a kolem, ta pestrost lokací se sotva vyrovná mnoha předchozím dílům.

 

Karibské moře

Karibské moře

Největší oblast spojující všechny ostatní. Zpočátku je otevřená zhruba polovina Karibiku a asi ve čtvrtině hry se odemkne zbytek.

 

 

 

 

 

Tulum

Tulum

Úkryt asasínů v husté džungli. Krom asasínské osady a jejich cvičiště tu lze nalézt trosky Mayských chrámů.

 

 

Isla Providenca

Isla Providenca

Opustěný ostrov na jihu Karibiku. Otevře se až v pokročilé fázi hry. Krom husté džungle tu lze nalézt rozsáhlé Mayské ruiny.

 

Principe

Principe

Pobřeží Afriky nabízí velký útes a osadu. Malá oblast kam se lze dostat až v pokročilé fázi hry.

 

Long Bay

Long Bay

Severní cíp Jamajky nabízí krom husté džungle starý chrám První civilizace ukrývající proslulou Observatoř. New Bone se otevře až v pozdějších fázích hry.

 

Příběhové mapy

Charleston – Malá osada v bažinách, kterým vládnou krokodýli. Charleston se navštíví zhruba v 1/4 hry.

Severní Karolína – Úkryt Eda Thatche. Usadí se zde na konci své pirátské kariéry. Jedná se o malou osadu na pláži. Navštíví se zhruba v 1/2 hry.


 

 

Sběratelské aktivity

Vyhlídky
– Obvyklá aktivita. Synchronizace s vyhlídkami odkrývá mapu ale nově také slouží jako bod pro rychlé cestování.
Karibské moře – ?
Cape Bonavista – 3
Havana – 8
Nassau – 7
Great Inagua – 1
Tulum – 2
Kingston – 9
Isla Providenca – 3
Principe – 2
Long Bay – 3

Poklady
– Typická sběratelská aktivita nemůže v pirátské hře chybět. Pamatujte, že spousta truhel se nachází i v oblasti moře a to na malých ostrůvcích. Další truhly jsou k nalezení v podvodních oblastech.
– Truhly obsahuje finanční obnos (zhruba 100-300R) a také drobné předměty, které se ihned převedou do hodnoty peněz dle jejich ceny.
Karibské moře – ?
Cape Bonavista – 16
Havana – 20
Nassau – 22
Great Inagua – 10
Tulum – 7
Kingston – 18
Isla Providenca – 9
Principe – 6
Long Bay – 8

Fragmenty Animu – 200
– Podobně jako truhly se pomalu všude nacházejí žluté světélka – fragmenty Animu. Jejich sbírání však nic nepřináší (pouze splnění výzev Absterga). Fragmenty se obvykle vyskytují na vyvýšených oblastech jako jsou koruny stromů, či střechy.
Karibské moře – ?
Cape Bonavista – 4
Havana – 15
Nassau – 13
Great Inagua – 5
Tulum – 5
Kingston – 13
Isla Providenca – 5
Principe – 5
Long Bay – 5

Tajemství
– Sběratelská aktivita, která v sobě skloubí dva druhy předmětů. Jednak zašpuntované lahve obsahující deník a také mrtvoly dobrodruhů mající mapy pokladů.
Karibské moře – ?
Cape Bonavista – 2
Havana – 7
Nassau – 5
Great Inagua – 2
Kingston – 6
Isla Providenca – 2
Long Bay – 1

Mayské stély
– Na některých místech se nacházejí starobylé Mayské stély. Po vylezení na vrchol a zapnutéí orlího pohledu se dole pod stélou zvýrazní orientační body a schéma. Schématem lze pohybovat a je nutné jej nastavit tak, aby odpovídal orientačním bodům. Následně se na vyznačeném místě musí sebrat Mayský kámen. Tyto kameny patří do dveří v chrámu na Tulum za kterými se nachází speciální oblek – Mayská zbroj blokující zásahy střelnými zbraněmi. Vyplatí se získat co nejdříve, avšak kvůli postupnému zpřístupnění některých míst lze oblek získat až po návštěvě Long Bay.
Karibské moře – ?
Cape Bonavista – 1
Great Inagua – 1
Tulum – 1
Isla Providenca – 2
Long Bay – 1

Zakopané poklady – 22
– Ve světě se nachází 22 zakopaných truhel. Ty obsahují finance (asi 4 000R) a někdy i plány na výrobu vylepšení Kavky. Zakopané truhly se zkrátka vyplatí hledat ale není to jen tak. Nejprve potřebujete získat mapu (viz tajemství) a poté dle souřadnic na ní vyhledat správnou destinaci ke které se mapa vztahuje (souřadnice míst lze vidět na mapě Karibiku). Pak následuje třetí část a to nalezení daného místa, kde je zakopaný poklad. K tomu vám pomůže kresba na mapě pokladu. Zorientovat se, najít místo zakreslené na mapě a vyhledat zakopaný poklad… jednoduché, že? Ve skutečnosti ani moc ne, ale odměna stojí za to.

 

Další aktivity

V AC IV je řada dalších aktivit, které stojí za zmínku.

Legendární lodě – 4
– Na vyznačených místech v Karibiku jsou celkem 4 legendární lodě. Jsou to hotové pevnosti, které je velmi obtížné porazit a to přestože během boje nejste rozptylování žádnými jinými loděmi. Za každou poraženou loď lze získat 20 000R a jejich poražení se též zaznamená do DNA.
Když se chystáte na legendární loď, pamatujte, že…
1) Pokud nemáte Kavku řádně vylepšenou (hlavně výdrž trupu, moždíře, dělové koule, otočná děla a sudy) na porážku legendární lodě rovnou zapomeňte.
2) Pokud nemáte maximální počet munice a též rozšířené sklady (hlavně pro moždíře) na porážku legendární lodě opět zapomeňte.
3) Každá loď má jinou taktiku jak vás zmasakrovat, tedy i vy musíte měnit taktiky dle toho, na kterou loď se chystáte.
4) Jedna loď je extrémně rychlá a útočí hlavně klounem, takže klíčem je manévrování a házení sudů.
5) Druhá loď je extrémně opancéřovaná a útočí hlavně moždíři, tedy i vy musíte sázet hlavně na ně.
6) Třetí loď útočí v mlze a hlavně děly, takže klíčem je se včas ukrývat a nepřibližovat se.
7) Čtvrtá loď jsou vlastně dvě legendární lodě najednou. Boj s nimi je vůbec nejtěžší a základem je se jimi nenechat sevřít do kleští. Navíc pokud zničíte jednu loď, ta druhá začne hořet a útočit hlavně klounem, což způsobí extrémní škody. Klíčem je obě lodi zničit současně.
– Nakonec je dobré říci, že za poražení všech lodí se odemkne nový typ útoku – momentální zrychlení lodi a navýšení útočné síly nárazem.

Lov
– Oproti AC III je lov mnohem jednodušší. Zvíře lze zabít zbraní nablízko, ale i uspávací šipkou či kulkou. Trofej je v každém případě stejná a to vždy kůže a kost. Kosti slouží k výrobě šipek a lan, zatímco kůže je na výrobu pouzder a obleků.
– Některá zvířata jsou agresivní a při jejich napadení se lze ubránit pomocí QTE.

Rybolov
– Rybolov je v AC novinkou. Pomocí oštěpů je nutné zasahovat mořské tvory a udolat je dříve než oni svými útoky udolají váš člun. Proces rybolovu lze vylepšovat v rámci vylepšování Kavky. A samozřejmě odolnost a útočná síla ryb se mění dle jejich druhu, takže na lov silných tvorů jako je kosatka, či kerporkak je nákup vylepšení takřka nutností.
– Odměnou je opět kůže a kosti. Jejich význam je stejný jako u lovu suchozemských zvířat.


 

Zbraně

S novým dějstvím se trochu obměnil systém zbraní… Dále pamatujte, že hromada věcí se odemyká za různé specifické úkony – nákup ULC, UPlay odměny, nákup speciálních limitovaných figurek…

 

Zbraně na blízko

2. Skrytá čepel
– Skrytá čepel nemůže chybět ani na pirátském zápěstí. Ideální na nenápadné vraždy.

3. Střední zb

2. Foukačka
Foukačka s šipkami slouží k nenápadné likvidaci nepřátel. Účinky zavísejí na použitých šipkách.
Uspávací šipky – Slouží k uspání cíle. Cíl se složí na zem a po omezenou dobu spí. Je-li v okolí nějaký strážný, pokusí se kolegu probrat, čímž délka spaní výrazně klesne. Pokud nepřítel spí, lze jej zblízka potichu omráčit, případně i zabít. Dobré na jednotlivé cíle a hlavně strážné. Počet šipek a délku jejich působení, lze navyšovat výrobou brašen a silnějšího jedu. Maximum šipek je 15 šipek.
Zuřivé šipky – Zasažený cíl bude pozvolna umírat a zároveň zešílí tím způsobem, že začne útočit na okolní lidi. Elegantní způsob jak se zbavit celé skupiny nepřátel nebo ji přinejmenším rozbít. Nejlepší je touto šipkou zasáhnout silné protivníky jako jsou třeba kapitáni. Dávejte pozor na civilisty, protože strážný posedlý zuřivostí se vrhá na každého bez rozdílu. Počet šipek a délku jejich působení, lze navyšovat výrobou brašen a silnějšího jedu. Maximum šipek je 15 šipek.

3. V

 

 

4. Oštěpy na laně
– Oštěpy na laně se vrací. V AC L jejich funkci obstaral mnohem lepší bič, leč tady se musíte spokojit s oštěpy. Navíc tuto zbraň získáte až skoro ke konci hry.
– Oštěp je možné vrhnout na nepřítele, což jej zraní a ještě je možné si jej přitáhnout blíž a dorazit.
– Opravdu zákeřné jsou oštěpy při úkrytu na stromě, či lodích. Po zasažení protivníka je možné seskočit, vytáhnout nepřítele svou vlastní vahou nahoru a oběsit jej. Maximální počet lze navyšovat výrobou brašen až na hodnotu 15.

 

 

 

Dopravní prostředky

1. Kavka
– Jediným dopravním prostředkem AC IV je briga Kavka. Edward ji získá na konci druhé sekvence. Kavka slouží pro přepravu, pro boj, pro lov i pro uchovávání nákladu. Kavku je možné vylepšit nákupem řady vylepšení. Vylepšení obvykle vyžadují nejen peníze ale i suroviny (látku, dřevo a kov). Navíc některá vylepšení lze zakoupit až po nalezení příslušného plánu. To samé platí pro nákup vzhledů. Tady ale doporučuji zvážit, zda není lepší místo utrácení za estetické úpravy lodi investovat do výzbroje.

1.1. Výzbroj
– Zbraně a pancíř

Pancíř trupu – Výdrž lodi (5 úrovní / 5 000 výdrže)
Boční děla -.Počet bočních děl (7 úrovní / 23 děl)
Stíhací děla – Počet stíhacích děl (2 úrovně / 4 děla)
Síla klounu – Útočná síla nárazu (4 úrovně / 4 000 poškození)
Síla dělové koule – Útočná síla koulí (5 úrovní / 100 poškození)
Síla řetězové koule – Útočná síla řetězových koulí (3 úrovně / 65 poškození)
Minometní granát – Útoční síla moždířů (4 úrovně / 4 000 poškození)
Síla otočného děla – Útočná síla otočného děla (4 úrovně / 500 poškození)
Těžká střela – Útoční síla těžkých střel (3 úrovně / 260 poškození)
Síla ohnivého sudu – Útočná síla ohnivého sudu (3 úrovně / 600 poškození)
Potápěčský zvon – Umožňuje prozkoumávat podvodní lokace
– Skladiště
Skladiště těžkých střel – Kapacita těžkých střel (4 úrovně / 40 kusů)
Skladiště minometných granátů – Kapacita minometných granátů (4 úrovně / 20 kusů)
Skladiště ohnivých sudů – Kapacita ohnivých sudů (4 úrovně / 40 kusů)
Ubikace posádky – Kapacita námořníků (3 úrovně / 40 mužů)
Skladiště nákladu – Kapacita nákladu (3 úrovně / 2 000 kusů)
– Harpunování
Pancíř veslice – Výdrž veslice (3 úrovně / 300 výdrže)
Síla harpuny – Útočná síla harpun (3 úrovně / 300 poškození)
Skladiště harpun – Kapacita harpun (3 úrovně / 30 kusů)

1.2. Vzhled – Galionové figury
– Klasické figury
Figura Kavky – Základní figura.
Figura skopce – Lze koupit v obchodě
Figura Fénixe – Lze koupit v obchodě.
Figura mořské panny – Lze koupit v obchodě
Figura chrliče – Lze koupit v obchodě
Figura hada – Lze koupit v obchodě
Figura královna Anny – Lze koupit v obchodě (z lodi Černovouse)
– Klasické vzácné figury
Figura Rangeru – Za splnění 1/2 námořních kontraktů (z lodi Ch. Vanea)
Figura Royal Fortune – Za mise flotily (z lodi Černého Barta)
Figura Aquily – Za vydrancování 3 královských konvojů (z lodi Connora)
– UPlay
Figura elitní – Za UP odměnu

1.3. Vzhled – Kormidla
– Klasická kormidla
Kormidlo Kavky – Základní kormidlo
Bronzové kormidlo – Lze koupit v obchodě
Květinové kormidlo – Lze koupit v obchodě
Kormidlo fénixe – Lze koupit v obchodě
Kormidlo Oko moře – Lze koupit v obchodě
Kormidlo z tvrdého dřevo – Lze koupit v obchodě
Kormidlo Aquily – Lze koupit v obchodě (z lodi Connora)
– Klasická vzácná kormidla
Zdobené kormidlo – Za mise flotily
Kormidlo Pomsty královny Anny – Za splnění 1/2 námořních kontraktů (z lodi Černovouse)
– UPlay
Elitní kormidlo – Za UP odměnu

1.4. Vzhled – Plachty
– Klasické plachty
Bílé plachty – Lze koupit v obchodě
Karmínové plachty – Lze koupit v obchodě
Plachty s červenými pruhy – Lze koupit v obchodě
Potrhané plachty – Lze koupit v obchodě
Kožené plachty – Lze koupit v obchodě
Květinové plachty – Lze koupit v obchodě
Šedé plachty – Lze koupit v obchodě
– Klasické vzácné plachty
Diamantové plachty – Za mise flotily
Pozlacené plachty – Za splnění všech námořních kontraktů
– UPlay
Elitní plachty – Za UP odměnu


 

UPlay

Odměny (4)

Tapeta AC IV BF – 4 tapety na plochu (- 10 b)
Vzhled legendárního Edwarda – Oblek piráta (- 20 b)
Balíček Toledské čepele – Nová zbraň (- 30 b)
Balíček Pomstychtivá dcera – MP postava černá dáma, nové vzhledy pro Kavku (- 40 b)
– Tentokrát tu máme poměrně nijak zvláště cenný obsah. Nový oblek nemá žádné speciální vlastnosti, nová zbraň je poměrně slabá… Takže větší význam mají snad jen velmi pěkné tapety a též vzhledy na úpravu Kavky.

 

Děj

Kniha – Assassin’s Creed – Černá vlajka
– Další kniha Olivera Bowdena. Edwardův příběh v knižní podobě.

 

DLC a ULC

– Systém DLC se začíná u AC IV komplikovat. Nově se totiž objevují DLC, které slouží k zjednodušení postupu ve hře, protože například umožní rychleji získávat peníze či suroviny. Pokud bych se měl vyjádřit k užitečnosti těchto DLC, pak musím podotknout, že sice ušetří herní čas, ale na úkor vaší peněženky.
– Dále se objevuje Season Pass tedy možnost jak rychle zakoupit všechny DLC. Myslím, že z hlediska ceny je Season Pass vyhodnější než kupovat DLC jednotlivě. Zase je ale otázkou, jestli vám všechna DLC stojí za koupi…

Season Pass
– Soubor všech DLC

Samostatné DLC – Freedom Cry
– Samostatné DLC. Je možné jej zakoupit a hrát aniž byste vlastnili AC IV. Více v samostatné rubrice.

Zdrojové DLC – Balíček surovin (Resources Pack)
– Průměrné zdrojové DLC
— Navýšení kapacity skladiště lodi na 2500 jednotek (původně je maximum 2000)
— 500 rumu, cukru, látky, dřeva a kovu navíc

Zdrojové DLC – Balíček sběratelských předmětů (Collectibles Pack)
– Slabší zdrojové DLC
— Zobrazí na mapě všechny sběratelské předměty

Zdrojové DLC – Balíček aktivit (Activities Pack)
– Slabší zdrojové DLC
— Zobrazí na mapě všechny aktivity

Zdrojové DLC – Balíček technologií (Technology Pack)
–  Průměrné zdrojové DLC
— Odstraní nutnost hledat plány pro některá vylepšení Kavky

MP DLC – Černovousův hněv (Blackbeard’s Wrath)
– MP DLC
— 3 nové MP postavy

MP DLC – Guild of Rogue
– MP DLC
— 3 nové MP postavy

ULC DLC – Balíček lodi smrti (Death Vessel Pack)
– Slabé ULC DLC obsahující pouze vzhledové doplňky.
— 3 předměty pro úpravu vzhledu Kavky (figura, kormidlo a plachty)

ULC DLC – Křižák a Florenťan (Crusader a Florentine Pack)
– Průměrné ULC DLC nabízející krom úprav vzhledu i zbraně.
— 4 předměty pro úpravu vzhledu Kavky (2 figury a 2 plachty)
— 2 nové zbraně

ULC DLC – Proslulí piráti (Illustrious Pirates Pack)
– Dobré ULC DLC přidávající nové paměti. Ze všech malých DLC je právě tohle nejcennější.
— 3 nové paměti (Černý ostrov, Tajuplný ostrov a Ostrov obětí)
— Nové předměty (zbraně, vzhledy, MP obsah…), které se z velké části vztahují k pamětem. Cílem je v daných lokacích najít speciální truhly.


(Samostatné DLC – Aveline)
– Nejen Freedom Cry se dá považovat za samostatnou hru, neboť přivádí jedinečný příběh oddělený od základní hry. Existuje též DLC Aveline, které, jak název napovídá, vrací na scénu asasínku Aveline z AC L. Bohužel Aveline není k dispozici v česku vydávaných verzích a nelze koupit ani formou DLC přes UPlay. Takže nezbývá než shlédnout video, toužíte-li po tom vidět, jak vypadá další příběh prozatím jediné ženské hrdinky ze světa AC.
— Celé DLC je však velmi krátké – obsahuje pouhopouhé tři mise, které se na sebe vážou, takže hra nenabízí žádný volný průzkum světa ani jakékoli vedlejší aktivity. Jedná se zkrátka o takový velký / malý bonus


Sběratelská edice – Skull edition
Základní sběratelská edice, která však neobsahuje Season pass a ani všechen příběhový ULC obsah. Již klasicky proto uvádím odkaz na video ULC pamětí, byť všechen příběhový ULC obsah, lze zakoupit prostřednictvím vybraných DLC. Navíc uvádím odkaz na video průchodu Černého ostrova, který není součástí sběratelské edice.
– Hra AC IV BF
– Artbook
– Bonusový DVD disk (soundtrack)
– Litografie s obrázkem Edwarda
– ULC – 2 paměti (Ostrov obětí a Tajuplný ostrov)
– ULC – 1 nová zbraň
– ULC – 1 nový oblek
– Kovová krabička se znakem asasínů

Sběratelská edice – Jackdaw
Druhá sběratelská edice není nic jiného než kompletní herní obsah AC BF. Jde o soubor hry AC IV BF + Season passu.


 

Zajímavosti

Intro
– V AC IV se vrací systém animovaného intra, které se přehraje, když v hlavním menu chvíli počkáte. Kapitán Černovous představí Edwarda a s tím i tematické prvky AC IV (lodě, pirátění, Karibik).

Postavy a herci
Postavy a herci (ENG verze)
– Jen opravdu malé množství starách známých postav se objeví i v AC IV. Překvapením je, že téměř všichni herci ve svých rolích setrvali. A to dokonce i co se týče Nolana Northa, který opět namluvil Desmonda, respektive audionahrávky s jeho monology. Jestli u vesla setrval i dabér Vidica, to bohužel video neukáže, ale zřejmě asi ne.

Černá vlajka
– Po většinu hry má vlajka na Kavce znak lebky. Všimněte si však, že poté, co se Edward připojí k asasínům je znak změněn na lebku v symbolu asasínů.

České země
– V rámci hackování v dějové linii současnosti lze najít záznam příběhu odehrávajícího se v českých zemích za dob vlády Rudolfa II v Praze.