DLC AC 4 Black Flag – Freedom Cry

Freedom Cry

 

Titulní skladba

Samostatné DLC pro AC IV BF rozvádí příběh Edwardova prvního důstojníka Adewaleho. Dějově FC navazuje na BF.

FC lze zakoupit buď jako DLC a spouštět jej přes menu v BF anebo jako samostatnou hru. Rozdíl není v podstatě žádný krom ceny a zabíraného místa na disku. Cena FC je u přídavku pro BF zhruba 300Kč, zatímco cena samostatné hry je asi 400Kč.

Jak už bylo řečeno, FC přináší (staro)nového hlavního hrdinu. Myslím, že Edward pobyl na scéně dostatečně dlouhou dobu, takže je příjemné zhostit se role zase někoho jiného, ač je jeho dobrodružství podstatně komornější. Navzdory výrazně kratší délce však FC obsahuje téměř všechny prvky známé z BF. Opět je k mání otevřená mořská mapa – jedná se o přepracovaný výřez z původní oblasti Karibiku. Najdou se tu stará místa v novém kabátě, stejně jako zbrusu nové lokace, které je fajn prozkoumávat. Nechybí slušný arzenál zbraní včetně nových kusů, řada vedlejších aktivit, a ani lodní bitvy, stejně jako možnost loď vylepšovat. Zkrátka to, co hrálo roli v BF je tady také, pouze na menší ploše a v menším množství. A samozřejmostí je hlavní dějová linka, která je tvořena sice jen jednou, ale zato dlouhou paměťovou sekvencí.

Freedom Cry však nechybí ani zbrusu nové prvky. Krom finančního systému, se nově objevuje systém otroků a maroonů. Otroky i maroony lze zachraňovat prostřednictvím mnoha aktivit od jednoduchých (přepadení konvoje, zabití násilníků, uplacení otrokáře…) až po složité a náročné (obsazení plantáže či zničení otrokářské lodi). Ze všech těchto aktivit plynou otroci a marooni, kteří se přidávají na stranu Adaweleho. Vždy za určitý počet zachráněných otroků a maroonů se zpřístupní nová odměna. Může jít o vak na zvýšení kapacity munice, o větší posádku lodi nebo o novou zbraň. Je zkrátka lákavé i užitečné plnit tyto vedlejší úlohy a zajišťovat si tak vysokou připravenost na hlavní mise.

Freedom Cry bohužel trpí nepříliš vydařeným příběhem, který je podán velice černobíle – totiž, že osvobozování otroků nemůže mít žádná negativa. Sice se později nakousne i temná strana mince, avšak než se stačí otázky rizika ještě většího útlaku, teroru a oboustranné brutality více rozvézt, je konec. Celkové optimistické vyznění je tedy poměrně krátkozraké a i sám Adewale působí jako zaslepený blb. Celkovému dojmu nepřispěje ani zvýšený počet bugů a pro dějovou linii zbytečné moře – totiž 80% příběhu se odehraje ve městě.

Abychom to shrnuli, Freedom Cry je kvalitní přídavek, který by příznivcům AC IV rozhodně neměl uniknout, avšak nejde o žádný zázrak. Pokud srovnáme FC s jediným podobným DLC, totiž s Washingtonovou tyranií pro AC III, vyjde nám, že FC je sice levnější, pestřejší a bohatší, jenže také kratší, technicky slabší a navzdory zajímavému námětu moc jednostranný.

Herní doba – cca 8 hodin
Hodnocení – 80%


 

DNA

DNA1

– DNA pro Freedom Cry bohužel nemá žádný přehledný náhled. Okamžitě se otevře jediná sekvence pamětí, čili žádné další aktivity v DNa vůbec nejsou. Vcelku nešťastný krok.

DNA
Sekvence I – 9 pamětí
Celkem – 9 pamětí

Tím rubrika končí. V FC žádná linka současnosti není. A co se dalších aktivit týče, tak jedinou je záchrana otroků a maroonů, která je však zpřehledněná přes menu.


 

Lokace

Freedom Cry nabízí jen dvě lokace, zato ale poměrně velké. Jednu městskou, druhou námořní.

 

Karibské moře

Karibské moře

Oproti AC BF je z Karibského moře dostupná jen malá část (asi 1/6). Jinak jde ale o oblast spojující všechny ostatní. Nechybí množství malých ostrovů a ostrůvků na nichž se dá nalézt nějaká ta plantáž, usedlost, pevnost či jen pár palem a kamenů.

 

Port-au-Prince

Port du por

Malé město v oblasti Sant Dominique. Zajímavé je, že sem vedou dvě cesty – jedna klasický přes moře a přístav, druhá přes jeskyni. V Port-au-Prince se krom obytné části města dají nalézt hned 3 plantáže, molo, vyhlášený nevěstinec a samozřejmě sídlo guvernéra. Drtivá většina misi se odehraje právě zde ve městě.


 

Základna Asasínů
Jeskyně Maroonů

HQ

Přestože mluvíme o DLC, nabízí Freedom Cry cosi jako základnu asasínů známou z plnohodnotných her. Je jí jeskynní oblast neboli boční vstup do města. Jakmile se zde Adevale v rámci příběhu usadí, objeví se tu několik maroonů.

Obchodníci
Jedinou aktivitou jeskyně je možnost nákupu věcí od maroonských obchodníků. Je tu jak klasický obchodník, tak i lodník.

 

Sběratelské aktivity

Výhledy
– V FC nechybí nová várka rozhleden. Není jich mnoho, obvykle jedna na jeden větší ostrov.
Karibik – ?
Port-au-Prince – 3

Poklady
– I v FC je finanční systém a jsou tu k nalezení truhly s poklady. Odměnou za nalezení je finanční obnost a to obecně vyšší než u AC IV. Nezřídka se dá nalézt truhla ve které je přes 1000 Realů.
Karibské moře – ?
Port-au-Prince – 30

Tajemství
– Zatímco v BF vedly nalezená tajemství k dopisům či mapám pokladů, zde je prostřednictvím nalezeného tajemství nějaká součást výbavy. Může jít o novou zbraň, či vaky pro větší kapacitu munice. Už jen z tohoto důvodu se vyplatí prozkoumávat ostrovy a pátrat po těchto věcech.
Karibské moře – ?

 

Další aktivity

Lov + rybolov
– Ve Freedom Cry stále lze lovit zvířata. Trofeje však neslouží k výrobě (dokonce už nelze ani vyrábět šipky z kostí). Jediné, co lze s trofejemi dělat, je prodávat je.

 

V AC FC se objevuje trochu jiný arzenál zbraní. Z hlediska typů zbraní je arzenál skoro tak bohatý jako v AC IV BF, ale počty jednotlivých kusů zbraní jsou pochopitelně menší. Nemá smysl znovu psát o foukačkách, skryté čepeli a dalších známých zbraní z BF. Zaměřím se pouze na nový arzenál.
Ještě zbývá dodat, že ač v FC existuje systém financí, zbraně se koupit nedají – musíte je nalézt, či splnit příslušnou aktivitu. Peníze slouží především na nákup munice a také vylepšení lodi.


 

Zbraně

Zbraně na blízko

1. Střední zbraně
– Statistiky zbraní se nemění. Jediný rozdíl je v tom, že Adewale nepoužívá dva meče ale jednu mačetu, což znamená jiné druhy útoků a jiný styl boje.
– Mačety
0R Zrezivělá mačeta – R 2 / K 2 / P 2
0R Mačeta ze surového železa – (sběratelské aktivity – nalézt)
0R Mačeta zkutá z oceli – R 3 / K 4 / P 3 (osvobodit 300 otroků)
0R Mayská mačeta – R 5 / K 5 / P 5 (sběratelské aktivity – nalézt)

 

Zbraně na dálku

1. Muškety
– Místo pistolí se v FC objevují muškety. Jsou to zbraně s ohromnou palebnou silou a rozptylem. Nevýhodou je dlouhé nabíjení a jelikož Adewale unese jen jednu mušketu, musí se po každém výstřelu hned nabíjet.
– Kapacitu munice lze navyšovat nacházením brašen a osvobozením maroonů až na hodnotu 16.
– Statistiky jsou trochu odlišné od pistolí – poškození, rozptyl a přesnost.
– Muškety
0R Zbraň s hladkým vývrtem – P 3 / R 3 / Př 3
0R Přesný střelec – P 5 / R 1 / Př 5 (sběratelské aktivity – nalézt)
0R Přenosné dělo – P 5 / R 5 / Př 1 (osvobodit 400 otroků)
0R Dragoun – P 5 / R 5 / Př 5 (dokončit 100% synchronizace)

 

Další zbraně

1. Petardy
– Petardy tak trochu nahrazují mince, ale jsou mnohem lepší. Dokážou přilákat výhradně stráže a to na velkou vzdálenost. Ideální způsob jak vyčistit cestu nebo odlákat strážného stranou a zlikvidovat ho.
– Maximální kapacitu lze navyšovat nacházením brašen a osvobozením otroků až na hodnotu 12.

 

Dopravní prostředky

1. Experto Crede
– Místo brigy Kavky je tu briga Experto Crede. Vzhledově jsou téměř stejné. I Experto Crede lze vylepšovat nákupem vylepšení, přičemž jejich cena a užitek se od AC BF liší. Spousta vylepšení (hlavně vzhledů) se odemyká ne za peníze a suroviny, ale za splněné úlohy otroků a maronů.
– Už na počátku je Experto Crede velmi kvalitní loď, která je rozhodně mnohom lépe vybavená než jak na svém počátku vypadala Kavka. I když je v AC FC zakoupitelných vylepšení málo, zvednou loď téměř na úroveň maximálně vylepšené Kavky.
– Kapacita munice je Experto Crede podstatně větší než u Kavky. Ohnivých sudů uveze 40 a těžkých dělových koulí 75.
– Pancéřovaný kloun se odemkne ke koupi až za zachránění 150 otroků.

1.1 Výzbroj
– Zbraně a pancíř
Děla – Počet děl (3 úrovně / 23 děl)
Minometný granát – Útočná síla moždířů (3 úrovně / 4 000 poškození)
Dělová koule – Útočná síla koulí (3 úrovně / 100 poškození)
Těžká střela – Útoční síla těžkých střel (3 úrovně / 260 poškození)
Pancíř trupu – Výdrž lodi (3 úrovně / 5 000 výdrže)
Pancéřovaný kloun – Útočná síla klounu (1 úroveň / 4000 poškození)

1.2. Vzhled – Galionové figury
Figura skopce – Základní figura
Figura hrdého lva – Za osvobození 100 otroků
Figura Kavky – Sběratelská aktivita – nalézt

1.3. Vzhled – Kormidla
Bronzové kormidlo – Základní kormidlo
Kormidlo okovů – Za osvobození 100 otroků

1.4. Vzhled – Plachty
Bílé plachty – Základní plachty
Plachty svobody – Za osvobození 100 otroků