Dracula 3: Path of the Dragon

Třetí díl Drákulovské adventurní série na sebe nechal čekat dlouhých osm let. Původní vývojáři zanikli už krátce po vydání druhého dílu a zdálo se, že série je uzavřena. Drákula je však vděčné téma pro knihy, filmy i hry a tak bylo otázkou času, kdy se postava mocného milovníka krve vrátí na monitory. Vesla se chopili hoši z Kheops studia, kteří jsou známí řádkou komplexních historických adventur přeplněných logickými rébusy a rozhodli se zlehka navázat na Harkerova dobrodružství. A tak nevznikl nový titul, nýbrž pokračování série Dracula. Cesta Draka je stejně jako její dva předchůdci poctivým temným příběhem v němž lze Drákulu popsat jako smrtící bestii.

Už první díly série nabízely silnou atmosféru, řadu zapeklitých hádanek a žádné ústupky hráčům (latinské texty, hezky latinsky, vzpomínáte? 🙂 ) Cesta Draka, přestože vznikla až po takové době, není jiná a i pro zkušené adventuristy bude představovat dlouhé dobrodružství, které silně prověří vaše mozkové závity. Třetí Drácula nabízí atmosférickou podívanou, řadu velmi obtížných logických úloh, zajímavé charaktery i velmi propracovaný příběh s nejedním zvratem. V roli mladého kněze Arna Morianiho se hráč vydává do Rumunska, přesněji do městečka Vladoviste, které je, stejně jako celá země, poznamenané nedávnou válkou. Zprvu „obyčejný“ úkol – prověřit život ženy, jež by mohla být prohlášena za svatou, se mění v momentě, kdy vše začne smrdět temnými silami.

Grafika, ozvučení i zpracování lokací je jedním slovem parádní. Vladoviste je sice malé a nabízí v podstatě jen pár uliček, hotel, ošetřovnu, hřbitov a blízký hrad, nicméně všechny tyto lokace jsou do detailu propracované a silná atmosféra je z nich kolikrát přímo cítit. Velice potěší i mnohé efekty jako například déšť, bouřka, či váš odraz v zrcadle. Je vidět, že oproti předchozímu dílu doba výrazně pokročila a technologie se posunuly dál.

Co je snad každým aspektem dnešních adventur jsou logické hádanky. Stačí se podívat na tvůrčí studio a hned víte, že těch si užijete dostatek a mnoho z nich může s klidem poskytnout zákys na dlouhé hodiny nebo i dny. Především poslední třetina hry je těmito úkony doslova prošpikovaná a jakmile se hráč zaraduje, že něco vyřešil, hned stojí před dalším, zdánlivě neřešitelným problémem. Při mnoha hádankách je navíc nutná spolupráce s úložnou na dokumenty, kterých jsou ve hře desítky. Chvílemi se tak z kněze stane spíše detektiv pátrající po jakémkoli vodítku, jež by ho posunulo dál. Právě obtížnost hádanek způsobuje, že spád hry čas od času zadrhne. Hráč je po většinu času vláčen vpřed a hnán za dalšími informacemi i předměty, aniž by věděl k čemu mu to může být dobré. Až když to přece jen zjistí (obvykle před logickou hádankou), začíná maraton průzkumů, hledání spojitostí, pátrání v historiích rozhovorů,… zkrátka ne zrovna příjemná detektivní práce, jež má jediný cíl – zjistit, jak to vlastně funguje. Klasické adventuření – předměty a rozhovory, bývá často upozaděno hádankami, nad kterými si však ne každý chce lámat hlavu dlouhé hodiny. Cesta Draka adventuristům začátečníkům zkrátka nesedne, tedy pokud tito začátečnící nejsou ochotni zakousnout se do hry, hledat náznaky, nacházet vodítka a luštit jeden zapeklitý logický rébus za druhým. Další možností je pochopitelně sáhnout po návodu, ale poctivý adventurista se návodu vyhýbá jako upír česneku, protože ví, že když do něj byť jen jedenkrát nahlédne, žádný zářez na pažbě za pokořenou adventuru si nezaslouží. 🙂

Návaznost na první dva díly je jen minimální a podaná vskutku jedinečnou formou, totiž přes Stockera a jeho román. Nikde ve hře nenajdete odkazy na děj prvního a druhého Drákuly, nicméně díky Stockerova románu, který má být založen na reálných událostech, se dá předpokládat, že univerza všech tří her jsou stejná.

Třetí Drákula by mohl přinést výtečný hororový zážitek s až detektivně laděnými úkony, kdyby však dokázal udržet spád. Podobně inteligentních her opravdu není mnoho a o to víc výsledek zamrzí. Konflikt vědy a nadpřirozena, mýtů a reálií i dobra a zla je udusán přílišnou obtížností a častým odbočováním od tématu. Mám za to, že mnoho hráčů hru vzdá už jen kvůli frustrující obtížnosti některých logických hádanek (testy krve, dekódování dopisů, samotná Cesta Draka) nebo kvůli nesympatickému hlavnímu hrdinovi, ke kterému je těžké si najít cestu (zvláště, pokud jste ateista). Pokud ale vytrváte, čeká vás na adventuru velice pěkných dvanáct hodin (pomineme-li delší záseky) hraní a desítky náročných hádanek v příběhu, který je propracovaný do posledního detailu. To pro adventuristy veterány vůbec nemusí znít špatné.

Hodnocení – 80%
Délka – cca 12h


 

 Návod

Kapitola 1 – Vladoviste (1. den)

Jste Arno Moriani, mladý kněz sloužící za války jako medik. U Caporetta byla zabita celá vaše jednotka, jen vy jste přežili a od té doby míváte sny o pohřbení zaživa. Ve Vatikánu vám monsignor Felicio Briganti sdělí, že jte byl kongregací poslán do Rumunského Vladoviste (diecéze Alba Iuly) a máte prošetřit případ Marty Calugarulové, doktorky a vědkyně, která před časem zemřela. Do Transylvánie se vydáte vlakem.

Město
Do Vladoviste dorazíte v poledne 16. září. S sebou máte kříž, bibli/bibli a římské číslice o používání čísel.
Tip – Některé věci, jako třeba bible, mají funkci předmětu i dokumentu.
Tip – V bibli můžete libovolně listovat, má 3353 stran a je kompletně v latině. Jak příběh postupuje, některé verše (odpovídající vaší situaci) se podtrhnou a můžete je přeložit. Svítící ikona náhodného listování na to upozorní.
Tip – Veškeré sesbírané dokumenty můžete řadit dle určitých kritérií nebo je vyhazovat do koše jako nepotřebné (nezmizí, jen nebudou hned k dispozici). Rovněž je můžete přiřadit k Cestě Draka ale zatím nevíte co to znamená.
Projděte ulicí vlevo od nádraží a poté doleva k zelenému domu. Dle cedulky je zřejmé, že jde o špitál (zřízený Vesnicií Foundation), kde pracovala Marta. Nad dveřmi je letopočet 1905. Zazvoňte a vstupte.
Tip – Na ošetřovnu nebudete chtít jít. Ani zde v domě nechcete telefonovat nebo s čímkoli manipulovat.
V kuchyňce je Marie Florescuová, nová lékařka. Poradí vám kde najít hospodu a poví, že chová ptáky, zatímco její předchůdkyně Marta ráda fotografovala. Zkuste otevřít dveře vzadu a překvapí vás Fidel, hlídací pes. Při odchodu ven vás z okna sousedního domu sleduje jakási postava s rudým prstenem. Podívejte se na okno domu, vypadá opuštěně.

Naproti na druhé straně městečka je velký červený dům, hostinec. Vstupte. Na pultu je poštovní schránka a mísa se zeleninou.
Tip – Než dáte vědět hostinské, nepůjdete dál.
Zazvoňte na zvonek a přijde Ozana. Máte tu už připravený pokoj a sháněl se po vás jistý pan Pekmester. Ozana také zmíní, že jí Marta zachránila syna když ho poslala k moři. V hale je na zdi telefon. Zvedněte sluchátko, otočte klikou (nezbytný úkon při každém telefonování) a nechte se spojit s Vatikánem. Oznámte Brigantimu, že jste na místě. V salonku vás osloví Janos Pekmester, odborný asistent na katedře středověké historie a poví vám, že na kopci je zřícenina hradu Soumraku a nabídne na zítřek prohlídku hradu. Když s Janosem mluvíte, odloží na stůl červenou knihu, je to Válka v Transylvánii o válečné historii Rumunska, kdy se Rumunsko postavilo proti Německu a Rakousko-Uhersku a vybojovalo si připojení Transylvánie a také je tu zmíněno bombardování Vladoviste. Podle Janose jde o propagandu a Rumunsko samo by nezmohlo nic. U knihovny je obraz Ples v červené a černé od Marcuse Delenkera.
Tip – Knihovna zahrnuje svazky novin dle roků, přičemž prohlédnout můžete každý, jenže ve většině není nic zajímavého. Když odhalíte nějakou událost z minulosti a budete znát rok, zkuste prohledat daný svazek a možná zjistíte víc. Nebo můžete brát svazky jeden po druhém a vše prozkoumat.
Extra (archiv novin) – Něco objevíte ve čtyřech ročnících:
1870 – Vražda v hostinci, úmrtí Luciany (viz hřbitov, 1. kapitola)

1900 – Převzetí správy hradu (viz Janos, 2. kapitola)
1905 – Založení špitálu (viz letopočet nade dveřmi, 1. kapitola)
1913 – Ocenění pro Martu (viz diecézní spis v pokoji, 1. kapitola)
Prohlédnutím novin získáte Články – starý časopis.
Vyjděte po schodech, všimněte si u stropu poklopu do podkroví, ale především běžte k pokojům. V prvních dveří vpravo je váš pokoj, naproti pokoj Janose (ucítíte kouř cigaret). Ve vašem pokoji otevřete obálku na stole. Obsahuje složku Marta – diecézní spis s biografii Marty Calugarulové (1871 – 1920). Marta byla vědkyní pracující ve zdejším špitále, dříve pracovala v Bukurešti (v Akademii věd) po boku profesora Heinricha von Krügera a v roce 1913 obdržela cenu za objevení P syndromu. Vesničané prý chodí ke hrobu Marty a modlí se, přičemž jsou i zprávy o náhlých uzdraveních. Sejděte dolů, zazvoňte na recepci, kde Ozaně pochvalte obrazy (prý to jsou kopie) a jděte ven.
Ulice okolo ošetřovny vede na okraj města (cesta k Soumraku) a na opačnou stranu k rozbombardovaným domům a nahoru (na hřbitov). Začněte hřbitovem.

Hřbitov
Cedulka vlevo od mříží značí, že jste na hřbitově. Otevřete bránu a vstupte.
Tip – Můžete prozkoumat každý náhrobek a pročítat epitafy.
Vlevo je zamčená hrobka Marty a před ní věnce se vzkazy. Chlapec Ionel vám řekne, že mu Marta sehnala kamaráda a le zemřel. Vpravo od brány je hrobník Mitiu, který přesouvá mrtvé do hromadného hrobu. Sdělí vám, že otec Grigorij Nijesca tu není, protože je vážně nemocný ale dá vám jeho telefonní číslo.
Extra (podezřelý hrob) – Kousek od hrobky Marty je hrob Luciany Hartnerové s datem 1870. Poblíž je keř rudých růží. Hrob si prohlédněte a jak se podíváte vpravo, vylétne proti vám havran.
Odejděte ze hřbitova a jděte k Soumraku.

Soumrak
U bojiště prohlédněte památník padlých vojáků. Na starém dubu jsou otvory po kulkách. Tip – Všimněte si stínu který vrhá kůl na křižovatce – nabodnuté tělo, přestože kůl je prázdný.
Zkuste se vydat cestou k hradu ale jste unavení a až nahoru se nevydáte. Jděte zpět do městečka.

Město
Navštivte Marii v ošetřovně (opět zazvonit a vstoupit). Sdělte jí, co si místní myslí o Martě ale Marie na zázraky nevěří.
Zajděte do hostince a zavolejte otci Grigorovi. Není si jist, zda Marta je světice. Zavolejte ještě Brigantimu a oznamte mu, že Vladoviste potřebuje kněze. Dovolí vám ho zastoupit jen v případě nutnosti. Rozhodnete se jít pro dnešek spát, takže běžte nahoru do pokoje.
V noci ve snu zaslechnete z vedlejšího pokoje Ionela jak zve Lucianu nahoru. Skříň je posunutá a jsou tu dveře. Vstupte a uvidíte jak muž vráží ženě kůl do hrudi.
Tip – Pokud běhen snu půjdete jinam (ke dveřím na chodbu), sen skončí předčasně.

 

Kapitola 2 – Vladoviste (2. den)

Město
Po probuzení zkuste odsunout skříň jež blokuje dveře do vedlejšího pokoje ale je těžká. Na chodbě vám Ozana poví, že dole na vás čeká novinář Stephan Luca ale nejprve potřebuje pomoct s přípravou jeho pokoje. Máte jít do vedlejšího pokoje, pověsit na zeď kříž a vysvětit místnost.
Tip – Dokud nepomůžete Ozaně, nebudete chtít odejít.
Vystupte do pokoje. Za postelí na zemi (v místě, kde muž zabil ženu) je černý flek. Vezměte odsud krucifix a pověste ho na drážky na zdi. Vysvětíte pokoj. Všimněte si obrazu Babylonské věže a také toho, že dveře do sousedního (vašeho) pokoje jsou z této strany zaseknuté. Venku Ozaně oznamte, že je hotovu a půjde dovnitř uklízet.
Tip – Dokud je Ozana v pokoji, nebudete ji chtít rušit.
V salonku promluvte s Stephanem. Tvrdí, že Marta byla zavražděna a že bojovala s temnými silami. Ukáže vám vzájemnou korespondenci Marta – dopisy, kde jsou informace o podivné nemoci a také Lékařské záznamy čtyř pacientů (cestář Marian Marescu, chlapec Celdric Maliscal, Neznámá žena a Adrian Vulpescu), kteří trpěli krevní anomálií typu P a všichni zemřeli bez krve, tedy až na posledního Adriana (Ozanin syn), kterého Marta poslala pryč a zachránila mu život. Rozhodnete se informovat policii, přestože Stephanovi to přijde zbytečné. Zavolejte policii, dostanete číslo na místního oddělení, kam zavolejte a pohovořte s inspektorem Brutarem. Tvrdí, že novinář si vymýšlí, že Marta nebyla zabita a že ti tři mrtví nezemřeli tak podivně, jak on tvrdí. Oznamte to Stephanovi a předá vám další dva dopisy (do složky „Marta – dopisy“), které mu Marta poslala. Je tu zmínka o upírech a Cestě Draka jež začíná v Turecku. Marta se snažila po Cestě Draka dojít ke zdroji nemoci, leč marně. Je zjevné, že jí v tom pomáhal i místní kněz. Zavolejte otci Grigoriovi, který vše přizná a svého činu nelituje. Je zřejmé, že za svatou Marta prohlášena nebude. Zavolejte ještě Brigantimu, jenže ten tam momentálně není, takže se rozhodnete využít čas a podívat se k hradu. Všimněte si kamene s drakem vedle telefonu. Zazvoňte na Ozanu a požádejte ji o půjčení kamene, který jí prý přinesl tulák. Souhlasí, takže si draka vezměte.

Venku zajděte na nádraží, kde potkáte cikánku Luanu. Naznačí, že tu kdosi loví slabé. Můžete si s cikánkou zahrát kostky a karty.
1) Karty
Na desce jsou tři karty, jedna červená z obou stran, druhá černá z obou stran a třetí má rub červený a líc černý. Úkolem je uhádnout spodní barvu karty, kterou Luana nezakryla.
Tipněte barvu, která zůstane na stole – šance je 2:3
2) Kostky

Na desce jsou tři kostky s různými hodnotami, černá (2×1 a 4×7), žlutá (4×3 a 2×12) a bílá (6×5). Úkolem je vybrat kostku, hodit ji do kelímku a kelímek promíchat. Vyhrává vyšší číslo.
Nechte Luanu ať háží první, přičemž ona vybere kostku a vy zvolím tu, která má více vyšších čísel – větší pravděpodobnost výhry.

Zaskočte ještě do hospody, kde se na cikánku zeptejte Ozany. Prý je to podvodnice. 
Špitál je dnes zavřený, takže se můžete vydat k hradu.
Extra (kříž) – Později můžete do pokoje Lucy podívat ale kříž bude svěšený. I když ho opětovně narovnáte, po odchodu z pokoje se vždy svěsí.

Soumrak
Na křižovatce je opuštěný vůz a na zemi vedle stínu kůlu leží nábojnice a nábojnice. Včera tu nebyly. Pokračujte cestou dál ke hradu.
Před hradem sedí Janos. Sdělí vám, že zde vládnul Vlad Napichovač, jeden z nejslavnějších a nejmocnějších panovníků tohoto kraje, že roku 1900 poslední z rodu zemřel a hrad změnil majitele a také že byl hrad poničen bombardováním za války. Na zdivu si všimněte iniciálu B.M. a Janos vás upozorní na kosti, které prohlédněte. Pravděpodobně patří dělníkům pohřbeným pod opevněním. Zkuste vejít do hradu ale chybí padací most. Na zemi jsou sluneční hodiny. Všechny dílky dejte k sobě, na volné místo přidejte rytinu draka z hospody a Sluneční hodiny jsou kompletní. Všimněte si na nich několika zajímavostí.
Rudý drak – znak rodu Vladů
Vlk na zlatém poli – znak armády Vlada Napichovače
Citát „Všechny zraní, poslední zabije“
Ještě natrhejte z keře plody jeřabin a vraťte se do města.

Město
V hospodě telefonem zavolejte Brigantimu. Oznámíte mu nová zjištění ohledně Marty a je tedy evidentní, že kvůli zájmu o upíry za svatou prohlášena nebude a že otec Grigori bude mít nemalé problémy s církví. Briganti chce, abyste vyvrátili místní pověry o upírech a sepsali zprávu, pro kterou potřebujete odborný názor lékaře a historika. Zavolejte Brutarovi ohledně případu upírů ale jen se vám vysměje. Oznamte Stephanovi, že máte za úkol prozkoumat upíry a ukáže vám složku se třemi obrázky od Marty, Ukřižování (Rafael)Nabídnutí krve (náčrtek) a Obětování vola (náčrtek). Složka se týká Cesty Draka, která má celkem 7 zkoušek. Marta tyto obrázky už roztřídila.
Tip – Od této chvíle si dělejte v dokumentech pořádek a zvažujte jejich souvislost s Cestou Draka. Dle Marty je Ukřižování (I), Nabídnutí krve (I) a Obětování vola (II).
Promluvte s Ozanou, která vás pošle do špitálu za Marii, prý vás sháněla ohledně dárcovství krve.
Nejprve zajděte za cikánkou Luanou. Je však tajemná a na otázky ohledně upírů nechce odpovídat.

Zajděte do špitálu (zazvonit a vejít). Marie sedí v kuchyňce a čte si knihu. Protože má jít za pacientem, požádá vás abyste si odebrali krev a dali ji do trezoru, jehož kód je rok vzniku budovy (nade dveřmi špitálu, 1905). Také máte sobě a třem předchozím pacientům zjistili krevní skupinu. Na ošetřovně vezměte ze stolu lékařské nástroje, ovšem nevydesinfikované.
Extra (lékařské knihy) – Na polici nad stolem jsou knihy. Můžete prohlédnout všechny a zjistíte o čem pojednávají. Podstatná je P syndrom (první zleva) od Marty a Krügera, která pojednává o jejich objevu, syndromu chudokrevnosti.
V kuchyňce otevřete šuplíky v levé skříňce. V levém šuplíku jsou jen konzervy jídla, v pravém najdete měděný drát. Za závěsem pod umyvadlem je trychtýř. Vezměte hrnec, napusťte do něj vodu z kohoutku, položte ho na levou plotýnku a vložte do něj nástroje. Otevřete kamna a vhoďte do nich poleno z ošatky.
Tip – Pokud nejsou nástroje v hrnci, poleno shoří a budete potřebovat nové.
Voda se začne vařit, jenže v ten moment zazvoní telefon v předsíni. Zvedněte sluchátko ale nikdo se neozývá. Zavěste, otočte se připraveni odejít, ovšem telefon opět zazvoní. Zvedněte sluchátko, volá Heinrich von Krüger (spolupracovník Marty) a chce Marii k telefonu, takže mu oznámíte že tu není a on vám dá svůj kontakt. V kuchyni zkuste vzít nástroje ale nemáte čisté ruce. Mýdlem (na umyvadle) si umyjte ruce.
Tip – Vždy před jakoukoli prací kde hrozí znečištění (manipulace s krví), si umyjte ruce. Jedno umyvadlo je v kuchyňce, druhé v laboratoři.
Vezměte sterilizované nástroje z hrnce a položte je na stůl na ošetřovně. Je tu lahvička s alkoholem, dávkovač s citrátem, lékárničku a v ní bavlnu, nepřipravená injekční stříkačka, dvě hadičky (jedna malá, druhá velká) se dvěma koncovkami, jehla, škrtidlo a miska.

Připojte k injekci obě hadičky a na koncovku dlouhé hadičky jehlu. Otočte žlutou misku, kápněte do ní citrát z dávkovače a volný konec kratší hadičky vložte do misky s citrátem. Na stůl položíte svoji ruku (zkuste se napíchnout jehlou ale chce to desinfekci). Otevřete lahvičku s alkoholem, z lékárničky vezměte bavlnu a namočte ji v alkoholu. Vatou vydesinfikujte místo vpichu (zkuste se napíchnout jehlou ale nemáte vystouplé žíly). Připevněte si škrtidlo na nadloktí. Nyní vezměte jehlu a ve správný moment napíchněte žílu.
Tip – Pokud se netrefíte, jen se píchnete ale zkoušejte to dál.
Jakmile napíchnete žílu, zasuňte jehlu do ní, sundejte si škrtidlo a naberete do hadičky krev. Uvolněte píst stříkačky, což natáhne krev dovnitř, stlačte ji a vteče do misky s citrátem. Z misky krev vezměte a dáte ji do lahvičky číslo 814. Nyní je třeba krev uschovat do trezoru. Za dveřmi je laboratoř a trezor se zámkem. Podle rady Marie nastavte rok postavení budovy 1905 (číslo nade dveřmi špitálu), zatáhněte za kus železa a trezor se otevře. Lahvičku s krví vložte mezi ostatní. Teď zjistit krevní skupiny posledních čtyř pacientů (včetně vaší). Prohlédněte zelené desky Krevních testů – výsledky. Jsou tu spisy některých lidí z města s vyplněnými krevními skupinami a u některých je i proveden Krügerův test na zjištění P syndromu. Poslední čtyři (814 – Arno Moriani, 813 – Stephan Luca, 812 – Janos Pekmester a 811 – Ionel Martinescu) nemají vyplněnou krevní skupinu. V umyvadle si umyjte ruce.
Nyní můžete manipulovat se zkumavkami na věšáku vedle trezoru. Vždy vezměte zkumavku a odeberte vzorek krve z lahviček u čtyř požadovaných osob. Do dalších dvou zkumavek naberte vzorky činidel (žlutá a modrá).
Tip – Připravte si také krev některých pacientů s již určenou krevní skupinou (A nebo 0) ať můžete zjistit jak daná krevní skupina vypadá.
Opláchněte desku na stole (do umyvadla). Pipetou do jednoho otvoru kápněte modrou a do druhého žlutou tekutinu (činidla). Nyní kápněte do obou vzorek krve a dle zabarvení poznáte jakou krevní skupinu dotyčný má.
A – stopy krve v jednom činidle
B – stopy krve ve druhém činidle
AB – stopy krve v obou činidlech
0 – žádné stopy krve v činidlech
Tip – Pokud chcete krev vyměnit, stačí ji vylít ze zkumavky do umyvadla. Samozřejmě také oplachujte desku.
Zaškrtněte ve složce správné krevní skupiny.
811 Ionel Martinescu – AB
812 Janos Pekmester – B
813 Stephan Luca – 0
814 Arno Moriani – B
Když je vše správně hotovo, Marie se vrátí a poděkuje vám za práci. Ukáže vám Román Drákula od Brama Stockera. Jde o více než 500 stránkové dílo (kompletně v angličtině) o Jonathanu Harkerovi a jeho snoubence Míně, která byla unesena hrabětem Drákulou, ovšem Harker dokázal za pomoci přítele doktora Sewarda a experta na upíry Van Helsinga netvora porazit.
Tip – Stejně v bibli, pomocí náhodného listování najdete mnoho důležitých podtržených vět, které popisují upíry, jejich schopnosti a boj s nimi.
Je zřejmé, že postava Drákuly je inspirovaná Vladem Napichovačem. Promluvte o tom s Marií a oznamte jí vše důležité včetně telefonátu od Krügera, který chce pokračovat ve výzkumu, který vedl s Martou.

Vyjděte ven a jděte do hospody, kde zavolejte profesoru Krügerovi. Potvrdí, že spolupracoval s Martou na objevu P anomálie (chudokrevnosti), rezolutně odmítne existenci upírů, avšak upozorní, že některé nemoci i příznaky P anomálie mohou být podobné údajným stopám po upírech, což může podněcovat fámy a pověry. Krüger rovněž rozcupuje Stockerův román kvůli nevěrohodnosti a nelogičnosti. Zeptejte se ještě Stephana Lucy, ten řekne, že Marta původně sdílela Krügerův názor. Vydejte se ven.

Hřbitov
Vyzpovídejte hrobníka Mitia, který stále kope hrob. Poví vám, kde jsou hroby lidí, které Marta ošetřovala a zemřeli. O upírech se ale bojí mluvit. Chlapec Ionel (stále u hrobky) je sdílnější a dokonce řekne, že Ariel prý upíra viděl, u šípku tady na hřbitově (poblíž hrobu Luciany) a na křižovatce u dubu. Také zmíní tajnou podzemní chodbu pod hradem ale straší tam duchové mrtvých dělníků. Vydejte se k hradu.

Soumrak
Nahoře u hradu promluvte s Janosem. V souvislosti s upíry a Vladem Napichovačem vás odkáže na vědkyni Irinu Boczowovou, která zdědila knihovnu po věhlasném odborníkovi Van Bergenovi. Kontakt na ni má mít Stephan Luca. Takže zpátky do města.

Město
V hospodě promluvte se Stephanem, dá vám číslo na Irinu, takže jí okamžitě zavolejte. Dohodnete si ní schůzku na zítra v Budapešti. Irina vám také řekne, že má spis původního Vladova životopisu a že jeho nové vydání z německé verze nedávno vydala Vatikánská knihovna. Zavolejte Brigantimu a požádejte ho o zaslání jednoho výtisku. Ozanu požádejte aby vám podržela pokoj a vydejte se ven na nádraží k vlaku. Vydejte se do Budapeště. Během cesty máte zvláštní sen v němž vidíte Marii s růží.

 

Kapitola 3 – Budapešť (1. návštěva)

Za vámi je busta předchozího majitele knihovny van Bergena s životními daty (1820 – 1913).
Tip – Dokud nepromluvíte s Irinou nebudete chtít odejít.
Zaklepejte na dveře a na pozvání vstupte. Promluvte s Irinou a ta vám ukáže Bergenův trezor, kam se chce dostat a vy ji nabídnete pomoc.
Extra – Všimněte si skládacího luku na zdi, nádobku s kyselinou na trezoru a velké knihy (vpravo) na stole Irina. Profesorka to okomentuje.
Tip – Dál do knihovny nebudete chtít jít.
Prohlédněte trezor. Irina otevření zkoušela a její poslední pokus bylo heslo VESPERA. Zkuste otáčet některým kolem, dokud neuslyšíte  jasné cvaknutí – správné písmeno. Máte neobvykle citlivý sluch a snadno tak nastavte správné heslo: MDCCCXX. Vezměte z trezoru dopis a váleček a položte je na stůl. Irina si dopis prohlédne a ukáže vám ho. Je to Bram Stoker – dopis, tedy dopis od Stockera, v němž se omlouvá Bergenovi za způsobené potíže, jelikož Stocker napsal román Drákula na základě informací od Bergena, které sesbíral na svých cestách. Podle Iriny existuje mnoho případů o údajných upírech, přičemž vůbec první zmínka je z dob Babylonie, kdy Lilith sála krev dětem. Irina ukáže knihu Páni soumraku od H. v K., která popisuje spolek nadlidí, kteří se rozmnožují pomocí úspěšného projití Cesty Draka, přičemž indicie k cestě bývají naznačeny v uměleckých dílech, aby dostatečně znalí mohli Cestu následovat. Dále Irina ukáže knihu Skrytá apokalypsa napsanou prorokem, který předpověděl světovou válku a podle Iriny jistá skupina zvaná Thule toužící po moci Pánů soumraku pravděpodobně rozpoutá další světovou válku. V knize Apokalypsy je klasická osmisměrka.
Strana 1 – Na první straně má být proroctví velké války. Irina odhalí první slovo – CASUS BELLI (příčina války). Vy máte najít další dvě (místo a datum), přičemž slova mají protínat toto jedno.
Tip – Pokud je nemůžete najít, můžete to vzdát a Irina vám je ukáže sama.
Slova jsou MCMXIV (1914) a SARAJEVO.
Strana 2 – Následuje na druhé straně proroctví ohledně skupiny Thule a budoucí války. Jsou tu dvě slova CAEDES (masakry) a THULE. Vy najděte MCMXXXVI (1936), GERMANIA (Německo) a MALI VICTORIA (vítězství zla). Irina věří, že roku 1936 se v Německu dostane k moci skupina Thule.
Po dalším rozhovoru ohledně Cesty Draka vám Irina ukáže další knihu v níž je nákres Ukřižování (kopie). Máte ji porovnat s fotkou originálu, kterou máte v dokumentech (od Lucy). Najdu tedy originál a Irina poukáže na anděla vlevo, jež má na kopii jen jeden kalich, zatímco na originále jsou kalichy dva. Poté vás Irina upozorní na spodní část kříže kopie, kterou prozkoumejte lupou a najdete text: „Nenechte svou krev téct nadarmo“. Promluvte s Irinou, ta tvrdí, že kopie obrazu poukazuje na kalich, který je předmětem spojeným s první zkouškou Cesty Draka. Je třeba vyhledat dalších šest předmětů a posbírat dostatek informací týkajících se jednotlivých zkoušek. Rozdíly mezi uměleckými předměty poukazují právě na tyto předměty a tedy i na Cestu Draka. Irina vám také ukáže katalog knih, které jsou v knihovně. Irina při manipulaci s knihami zapisuje signatury a vkládá je do katalogu, přičemž prázdné místo označuje kusem kartonu, kterému říká duchové. Rozloučíte se s Irinou a odejdete na chodbu. Odejděte z knihovny a vydejte se zpátky do Vladoviste. Cestou máte opět sen o Marii.

 

Kapitola 4 – Vladoviste (3. den)

Město
Ve špitálu v kuchyňce promluvte s Marií a oznámíte jí, že Stockerův román má reálný základ. Vyjděte ven a podívejte se do rohu ulice u poničených domů (kousek od hřbitova). O zeď se tu opírá Ionel. Nabídne vám hru s disky. Hází se disky proti zdi. Čím více se napřáhnete (déle držíte tlačítko myši) tím dále dohodíte. Bod získá ten, jehož disk bude blíže ke zdi. Pokud však někdo trefí zeď, bod získá ten druhý. Hraje se na dva body. Když zvítězíte (anebo s Ionelem prohrajete hned několik her), dovolí vám nahlédnout do svého pytlíku s věcmi. Prohlédněte Ionelovy poklady a v obalu je stříbrná jehla, kterou si vezměte. Pod ní je prak, ovšem ten vám Ionel nedá, jedině prý vymění za něco cenného.

V hospodě Ozana není (nepřijde ani po zazvonění). V salonku promluvte se Stephanem, který hodlá Cestu Draka podstoupit na vlastní pěst. Zmíní, že má u sebe na ochranu amulet svatého Dimitria. Zatelefonujte profesoru Krügerovi. Poznatky, jež vám prozradila Irina celkem úspěšně rozcupuje s použitím vědy. Tvrdí, že mrtvoly někdy trpí pomalým rozkládáním, pocením nebo únikem plynů. Dokonce i proroctví z Apokalypsy vyvrátí a sdělí, že je možné v písmenech najít vše, co si člověk zamane. Ukáže vám další stranu Skryté apokalypsy.
Strana 3 – Krüger ukáže dvě slova, ORIENSSOL (vzestup slunce) a IMPERIUM (říše). Vy máte najít další dvě.
Tip – Pokud je nemůžete najít, můžete to vzdát a Krüger vám je ukáže sám.
Slova jsou
MCMXLV (1945) a CAELESTI SIGNIS (oheň z nebes). Profesor následně poví pár možných vysvětlení. Také vám poradí jak vyhrát nad cikánkou, tedy v případě karet volit barvu jež zůstala na stole (šance 2/3) a v kostkách nechat cikánku házet první a vybrat kostku, která má co nejvíce vyšších čísel. Zavolejte ještě Irině a zeptejte se na váleček ale stále nemá stroj na přehrání.
Extra (Apokalypsa) – Ke knize Apokalypsy se můžete kdykoli vrátit a luštit další proroctví. Není to nutné ale můžete odhalit další skrytá slova.
Strana 4 – HANS, JANOS, ARNO, MARTHA, MARIA, MCMXX (1920), DRACO (drak).
Strana 5 – SACRIFICIUM (oběť), IRINA, LUCA.
Strana 6 – GEMELLA (dvojče), TURRIS (věže), MMI (2001).
Strana 7 – MCII (1102), MMVIII (2008), KHEOPS, STUDIO, DRACULA.
Tip – Strana šest poukazuje na rok 2001 (pád Dvojčat)
Tip – Strana sedm je už jen easter egg, vtípek tvůrců poukazující na jejich studio a hru.

Ve vašem pokoji na stole najdete Vladův životopis z Vatikánu. Rozbalte ho. Je tu několik listin – Běh lišky (Vatikán), Oheň (Vatikán) a Trest (Vatikán), které popisují krutosti jež Vlad páchal. Bezpochyby ale patří k Cestě Draka.
Tip – Prohlédněte listiny pod lupou. Na nákresech najdete skryté věty a na obrázku Trestu si všimněte slunečních hodin (jako na hradě) a Turecké vlajky lodi.
Zajděte se podívat na hřbitov.

Hřbitov
U hrobky Marty se modlí Ozana. Sdělí vám, že kdyby byla Marta prohlášena za svatou značně by to prospělo zdejším živnostem a rovnou si vymyslí další zázračné uzdravení. Odejděte dolů do města a běžte k hradu.

Soumrak
Na hradě promluvte s Janosem. Zkazky o Vladovi jsou prý značně přehnané a plné lží, neboť pocházejí od jeho nepřátel. Věci jež Vlad prováděl měly prý své dobré odůvodnění. A můžete zase do města.

Město
V hostinci zavolejte Brigantimu. Slíbíte, že večer sepíšete zprávu o své misi a půjdete hned do pokoje.

 

Kapitola 5 – Vladoviste (4. den)

Město
Opět máte sen, kdosi vstoupí do hostince, poté zahlédnete Marii, jak vám předá kulatou minci a vzápětí zazní rána. Po probuzení se podívejte na postel, na polštáři je Stará mince/Stará mince ze sna. Je na ní text – „Dejte Cháronovi, co Cháronovo jest.“ Odejděte z pokoje dolů a zavolejte Krügera ohledně věcí ze sna. Nepřikládá tomu váhu. Na recepci vám Ozana sdělí, že měla dnes ráno probudit Stephana, jenže on je v pokoji zamčený a neodpovídá. U pultu u zdi leží plechovka s voskem. Vyjděte ven a běžte k hradu.

Soumrak
Nahoře promluvte s Janosem ohledně Lucy. Pomohl by vám vyrazit dveře ale Ozana trvala na šetrnějším způsobu. Takže zpátky do vesnice.

Město
Jděte do hostince. Bušit na Stephanův pokoj nebo se pokoušet otevřít dveře je zbytečné. Ve vašem pokoji je ale skříň a za ní jsou dveře do sousedního pokoje. Olejem namažte podlahu pod skříní, odtlačte ji, odsuňte západku dveří a vstupte. Zdá se, že tu Stephan vůbec není. Na stole jsou Lucovy články Články – novodobý časopis, včetně článku píší o podivné smrti inspektora Lupara u dubu na křižovatce. Za postelí najdete zastřeleného Stephana! Vezměte Medailonek/Medailonek, jež má u sebe. Je se symbolem Sv. Dimitria, který ho měl chránit. U otevřeného okna jsou stopy bláta (vrah vlezl oknem), na posteli ucítíte zápach jako z nemocnice a na zdi nevisí Babylonská věž ale malba Osamělého dubu. Odhrňte ji a zjistíte, že věž je pod ní. Na dveřích odsuňte západku, vyjděte ven a telefonem zavolejte Brutarovi (policie). Bohužel nemá volné lidi na vyšetřování a tak požádá vás, abyste sehnali doktora, co ohledá tělo. Toho se zhostí Marie a zjistí, že Stephan byl uspán chloroformem a zblízka zastřelen. Rozhodnete se přijít jeho vraždě na kloub a podstoupit Cestu Draka.

Po nějaké době jste zase ve svém pokoji. Všimněte si zakrytého zrcadla. Dole na recepci promluvte s Ozanou. Stephan měl prý kufr nahoře v podkroví a dovolí vám do něj nahlédnout. Půjčí vám hák z rohu místnosti (vedle vstupních dveří). Ozana také řekne, že zakrývání zrcadel je starý zvyk, jež se provozuje když někdo zemře. V salonku promluvte s Janosem, který z vraždy Stephana podezírá extremisty. Když mu řeknete, že chcete podstoupit Cestu Draka, vysměje se vám.

Vyjděte ven. Zajděte za cikánkou Luanou, která vám naznačí, že ví o Cestě Draka ale nejste na ni připraveni. Také zajděte na ošetřovnu za Marií ale nechcete s ní probírat nic zásadního dokud neprohlédnete Stephanův kufr.

Zpátky v hostinci vyjděte po schodech a všimněte si dvířek u stropu, které otevřete tyčí a dolů se sesune schodiště. Nahoře v podkroví je krabička, ze které po otevření vyskočí figurka na pružince. Vedle je Stephanův kufr. Na něm je podivně tvarovaný otvor, kam umístěte Stephanův medailonek (zůstane po něm malý řetízek). Medailonek zasuňte do přihrádky a otevřete zámek kufru. Je tu šest otočných kotoučů s barvami. Na kufru je napsáno: „Navždy věrný vlasti.“ Na první straně knihy v salonku (čte ji Janos) je vyobrazena vlajka Rumunska (modrá, žlutá a červená). Tyto barvy nastavte vždy po dvou na kotoučích, nicméně kotouče jsou propojeny a obvykle se otáčí dva najednou. Nastavte je třeba v tomto pořadí:
1. kotouč – modrá
6. kotouč – červená
2. kotouč – modrá
5. kotouč – červená
3. kotouč – žlutá
4. kotouč – žlutá
V kufru jsou dokumenty, které vám již Stephan ukazoval (dopisy od Marie, záznamy nemocných atd.) ale je zde také lahvička se svěcenou vodou, hostie a pod těmito předměty je dopis od Marty Fotografie pohoří, v němž se zmiňuje se o Liščím vrcholku v Turecku (kde byl držen Vlad Napichovač) a na druhé stránce je fotka z tohoto místa, přičemž skály okolo mají na  vrcholcích znaky.
Na půdě je také kufr Ioana Hartnera. Otevřete kufr a vezměte odsud oba dokumenty, Oheň (Ioanův kufr) a Holičství. Obraz hořícího kostela odpovídá tomu z Vatikánského spisu o Vladovi a můžete si všimnout, že i tady je změna – na jedné verzi drží voják u kostela kopí, na druhé pochodeň. Na Holičství je obraz muže dávající praseti krev a je tu i dopis od Bergena s výkladem vyobrazení. Otevřete skříňku v kufru, kde je rozložený gramofon. Vlevo dole chybí jehla, kterou naštěstí máte od Ionela. Nyní můžete gramofon složit – klika doleva, jehla na malou páčku, vedle ní trubka a válec dolů do přihrádky. Malou páčkou stáhněte jehlu na váleček a trubku do správné polohy. Nyní otočte klikou a gramofon začne hrát skladbu Balada Soumraku.
Zajděte na hřbitov.

Hřbitov
Promluvte s hrobníkem Iordanem ohledně smrti inspektora Lupara ale tělo prý odvezla policie. Sejděte do města.

Město
Navštivte na ošetřovně Marii.
Tip – Téma ohledně cesty do Turecka si nechte až nakonec.
Sdělí vám, že věci Marthy jsou stále zde a ukáže vám její Jízdenku do Tureckého Urguyurtu. Je tu nápis: „Bodni do země a následuj modré světlo, abys nakreslil symbol starých národů.“ Také vám ukáže Mapu Tureckého vězení s vyznačením sedmi okolních vrcholků a jejich názvů (Hora trestu, Liščí vrchol, Vrchol Obětování, Hora Nabídky, Hora Draka, Hora smrti a Hora očistného ohně). Některé skály mají na sobě symboly (jako na fotce Marty). Vydáte se tam. Cestou vlakem s vámi jede i nějaký kuřák, ale do tváře mu neuvidíte

 

Kapitola 6 – Liščí vrcholek, Turecko

Jste u vlastního ohniště a vedle připravené klacky (zkuste přiložit ale chcete šetřit).
Tip – Zpátky průsmykem zatím nebudete chtít jít.
Otevřete batoh a vezměte zápalky, hadr, nůž, přenosnou elektrickou lampu a lano. Extra (kámen) – Všimněte si kamene s nápisem, stojí tam cosi o uzavřeném démonovi a potravě pro něj.
Dojděte k útesu. Na protějších vrcholcích jsou symboly jako na fotce Marty. Přivažte k pařezu lano a slezte dolů.

Jste v malé jeskyní, vězení Vlada. Je tu tma a svítíte si lampou.
Extra (nápisy) – Na kamenech okolo jsou nápisy a na zemi spadlé okovy. Na okovech poblíž jsou nedopalky cigaret značky Horizont.
Na zemi je pírko. Odtlačte tři balvany a protáhněte se úzkým tunelem. Nemůžu se v něm ani otočit, jen se plazit dál. Před sebou zahlédnete bytost s rudýma očima ale když přiblížíte, zmizí jako stín a prolezete do prostornějšího sálu. Je tu oltář s drážkami pro krev, nahoře kořeny a kousek od vchodu je podivná udusaná podlaha. Prohlédněte ji a vybaví se vám jízdenka Marty (bodni do země…) 
Extra (návrat) – Průrvou se vraťte zpět do vězení a zjistíte, že lano je pryč! Nemůžete zpátky.
Vezměte nůž a dle rady z jízdenky do udusané hlíny bodněte nožem, načež se objeví modrý plamínek. Dalším bodáním se bude náhodně objevovat celkem pět body, pět vrcholů symbolu. Nakreslete symbol starých národů (pentagram) tak, že z některého z modrých bodů budete pohybovat nožem (podržíte tlačítko myši) a vytvoříte souvislým pohybem pentagram. Odsune se zem a pod ní je hrobka. Odtáhněte uvolněný kámen, rakev je prázdná! Vezměte lesklý kámen z víka a pod ním naleznete kresby jednotlivých zkoušek Cesty Draka ale jen první tři jsou čitelné. Je tu Nabídnutí krve (sarkofág), Obětování vola (sarkofág) a Běh lišky (sarkofág).
Tip – Již znáte první zkoušku (nabídnutí vlastní krve), druhou zkoušku (obětování) a nyní máte jistotu třetí zkoušky (útěk z vězení).
Na zadní stěně sálu je na stěně ornament a pod ním úzká skulina. Do přihrádky vložte lesklý kámen. Nyní na desce načrtněte pentagram. Můžu začít odkudkoli a jde o to dodržet stanovený tvar. Vzor je na sarkofágu. Deska se odsune a odhalí schody ven.

Vytáhnete se ven ale dojdou baterky do lampy (nefunkční lampa). Jste ale zpátky u tábora, hustě sněží a vyběhne odtud liška někam pryč. Na zemi ve sněhu je zraněný pták.
Tip – Kvůli počasí nebudete chtít odejít průsmykem.
Musíte se zahřát. Roští dejte na vyhaslé ohniště, jenže je mokré. Bude třeba ho zapálit (zkuste škrtnout sirkou o kámen ale je na něm sníh). Hadrem otřete sníh z kamene, zapalte o něj sirku a zkuste zapálit ohniště ale chybí papír. Dejte tam vlastní bibli na podpal. Zkuste ji zapálit sirkou ale chybí suché dřevo. Takže tam dejte ještě váš vlastní krucifix a konečně to zapalte. Přečkáte ten nečas a v noci máte sen o všemožných listinách souvisejících s Cestou Draka. Dojde vám, že odebráním krve jsem splnili první zkoušku.

 

Kapitola 7 – Vladoviste (5. Den)

Město
Ve vlaku cestou zpět naleznete novou bibli/Bibli.
Tip – Nová bible je úplně stejná jako vaše původní, pouze v inventáři vypadá jinak.
V městečku stále prší ale na zdi si všimněte podivné značky. Vydejte se do města a narazíte na další značky a hesla „Vše pro vlast.“ Rozhodnete se zkontrolovat Marii. Na zdi ošetřovny je napsáno „Prostitutka.“ Marie je naštěstí v pořádku u stolu a prý nemá strach. Zajděte do uličky za Ionelem, podle něj nápisy píše skupina extremistů Železná garda. Stavte se i u Luany, která nápisy považuje za důkaz toho, že tu nejste vítaní. 

V hostinci vás Ozana zkusí přemluvit, abyste odjeli ale odmítnete. Také sdělí, že Janos odjel. Zatelefonujte inspektoru Brutarovi, ale nemá zájem cokoli řešit a jen vám vyhrožuje. Zavolejte Krügerovi, kterému se svěříte s podivnými věcmi na Liščím vrcholku ale věří, že se vám to jen zdálo. Zavolejte také Irině, prý vám poslala balíček a máte jí pak zavolat nazpět.
Extra (telefon) – Jak vstoupíte do pokoje, zaslechnete zvonit telefon a Ozana ho vezme. Pokud se během hovoru vrátíte dolů, Ozana řekne, že už přicházíte a rychle zavěsí. Můžete počkat a poslouchat.
V pokoji na stole máte obálku, v ní výhružný Anonymní dopis. Druhý dopis je od Iriny, slíbený Thule – spis se jmény lidí, jež si objednali publikaci Pánů Soumraku. Je tu informace o spojitosti Thule s proticizineckými extrémisty Železnou gardou. Dole zavolejte Brutarovi ohledně anonymu ale prý je to vaše vina. Zavolejte Krügerovi, který souhlasí, že je to hrozné. A hlavně zavolejte Irině, že jste dopis obdrželi a hodláte podstoupit Cestu Draka. Prý vám poslala ještě jeden dopis ale zatím nepřišel. Také chce, abyste přijeli do Budapešti.
Extra (proroctví) – Pokud jste vyluštili stranu 5 ze Skryté apokalypsy, můžete Irinu varovat, že tam je její jméno. Prý o tom už ví.
Vydejte se na hřbitov.

Hřbitov
Všimněte si rýče u hrobu, který hrobník kopal. Sám hrobník je na schodech u kostela a navrhne výměnu. Dejte mu zápalky a rýč si můžete vzít. Také naznačí, že by případně koupil vaši lampu. Zajděte k hrobu Luciany Hartnerové a nožem uřízněte (a seberte) z keře růží větev šípku. Rýčem odsuňte desku hrobu a škvírou nahlédněte dovnitř. Je tam kostra zakrytá popelem, s useknutou hlavou a dubovým kůlem. Vlevo je nápis ohledně přání věčného odpočinku. Naberte trochu popela a vraťte se do města.

Město
Na nádraží nastupte do vlaku, směr Budapešť.

 

Kapitola 8 – Budapešť (2. návštěva)

Dveře do knihovny jsou vyražené a uvnitř najdete Irinu mrtvou. V hlavě má zabodnutou injekční stříkačku. Krom toho je prošpikovaná šípy z luku, který tak obdivovala. Napadne vás citát „Všechny zraní, poslední zabije“.
Tip – Citát byl i na hodinách u hradu a na obraze Trestu (z Vladova životopisu). Tedy 4. zkouškou je jistě Trest.
Podívejte se na skvrnu u Irininy levé ruky. Je tu nápis „Arma Sunt Inde Male“ neboli volně přeloženo „Zbraně způsobují neštěstí.“
Tip – Když zkusíte odejít chodbou, vzpomenete si na ta slova a zůstanete než odhalíte jejich význam. 
Na stole jsou knihy, které vám Irina ukazovala minule a také cívka a připínáčky. Věnujte se trezoru. Je tu napsáno DRACULA. Minule jste trezor otevřeli pomocí MDCCCXX (1820), zkuste to ale někdo kód změnil. Na chodbě je busta Bergena a jeho životní data 1820 – 1913. Datum narození odpovídalo původnímu kódu, takže nastavte datum úmrtí – MCMXIII. Trezor se otevře a vyndejte z něj voskový váleček. Jděte do knihovny. Je zde pět průchodů k policím s knihami a nad každým průchodem latinský citát. Po levici je polička se skříňkou. Na zámku skříňky je kód DRACO ale je zamčená. Nápis mluví o zelené pravdě čtené v kruhu, který následuje ve správném směru. Některá písmena jsou skutečně zelená a bude třeba z nich slovo, které poslouží jako kód.
Tip – Pomozte si připínáčkem, který zabodněte na jakékoli místo, přivažte k němu provázek z cívky (můžete měnit délku) a opište s ním kružnici.
Jediné slovo ze zelených písmen, které lze přečíst v kruhu je VIRGO (připínáček na místě tečky). Nastavte ho na kotoučích.
Uvnitř je Bergenova váza s motivem Obětování Ifigeneiy (V. Bergen).

Nyní zbývá to hlavní, vyřešit význam slov, jež Irina napsala.
Extra (Knihovna) – Můžete prohlédnout všechny citáty nad odděleními knihovny, citáty nad regály i jména hvězd nad každou policí. Můžete také vytahovat knihy, přičemž „náhodně“ takto objevíte asi 20 knih jejichž obsah si shrnete a poté už u každé další knihy nebudete říkat nic. Pořadí v jakém dané obsahy knih objevíte je náhodné a nezáleží na tom, jaké konkrétní knihy z polic zkoumáte.
Irina napsala slova ARMA, SUNT, INDE a MALE. Prohlédněte trojici knih, které vám Irina ukazovala minule. Každá má záložku ze čtyř písmen. Podle těchto tří vytažených knih zjistíte systém ukládání – tj. jednotlivá písmena odpovídají posledním písmenům citátů nad knihovnami, citátů nad regály, hvězdám nad policemi a písmeny knih. Můžete vyhledat kupříkladu knihu Apokalypsa s šiframi jež je označena IIBV a to následovně:
Krok 1) – Oddělení ‚Nil Admirari‘ – poslední písmeno I (pozor oddělení ‚Memento mori‘ má rovněž I na konci, ovšem následující systém již nesedí).
Krok 2) – Regál ‚Uti non abuti‘ – poslední písmeno I.
Krok 3) – Police ‚Deneb‘ – B na konci.
Krok 4) – Kniha s označením V. Kniha tu chybí (není divu, když je na stole) a místo ní je zastrčený bílý karton zmíněný Irinou při první návštěvě (takzvaní duchové).
Stejným způsobem najděte knihy značeny slovy, jež napsala Irina na zem.

1. ARMA – Ad astra per aspera – Incerta curatio certus dolor – Grumium – A – kniha chybí ale přesto prázdné místo prohlédněte. Někdo ji musel ukrást.
2. SUNT – Felix qui potuit rerum cognoscere caucas – Mirable visu – Aldebaran – T – Sbírka run.
3. INDE – Nil admirari – Nomen est omen – Alfard – E – Pohřeb Patrokla (Louvre).
4. MALE – Nil nimium. Satis est: ne sit et hoc nimium – Acta est fabula – Nibal – A – Obětování Ífigeneiy (Britské muzeum).
Záznamy z knih si prohlédněte. Porovnejte vázy o obětování Ífigeneiy, liší se náhrdelník obětované, který je nepochybně předmětem druhé zkoušky – Obětování.
Extra (Sbírka run) – Ve Sbírce run je mnoho slovních spojení, které lze uspořádat do 11 skupin, vždy po dvou, třech nebo čtyřech. Každá skupina popisuje konkrétní předmět a některé dokonce předměty Cesty Draka. Není to nutné ale je užitečné Sbírku rozluštit.
Samotné skládání je náročné, neboť nejednoznačnost významů a podobnost slov je značná. Výsledkem budou tyto skupiny (pořadí může být jakékoli), jež mají tento význam:
1. Noha ostří + Síla luku = RUKA
2. Bratr ohně + Vlk provazů = VÍTR
3. Pohár potu války + Zrno havraního nápoje + Kalich bojové rosy = NÁDOBA PLNÁ KRVE
4. Výsluní ňader + Nádhera hrudi + Ozdoba šíje = NÁHRDELNÍK
5. Kabát ptáka bitvy + Oděv racka záště + Šik labutí na vlně mrtvol = PEŘÍ HAVRANA
6. Pískavý brouk bojišť + Svist mečů + Osten zranění = ŠÍP, ŠPIČKA
7. Pes střech + Noční můra tisu + Svit domů = OHEŇ
8. Dračí hnízdo + Vřava sporu + Déšť peněz = ZLATO, PENÍZE, MINCE
9. Ten, kdo nikdy nelže + Vřava ješitnosti + Past světla = ZRCADLO
10. Bratranec orla + Rudá labuť + Racek sváru + Sokol rosy meče = HAVRAN
11. Proud vlků + Pot meče + Slza zraněného stromu + Nektar zranění = KREV
Tip – Sedm z těchto slov souvisí s Cestou Draka. Znáte už dvě, Nádoba plná krve (1. zkouška) a Náhrdelník (2. zkouška).
Odejděte z knihovny a vydejte se vlakem do Vladoviste. Během cesty máte další sen o Marii, jak ukazuje sklenku s krví.

 

Kapitola 9 – Vladoviste (6. Den)

Město
Luana zde není a ve městě ucítíte spáleninu. Zajděte do hostince, Ozana vás pošle do pokoje, že prý přišel balíček.
Tip – Při pohledu na česnek (např. na pultu recepce) se rozkašlete.
Jděte nahoru a otevřete dveře do pokoje. Kdosi vás varuje a dveře zůstanou pootevřené. Je mezi nimi tenký drátek.
Smrt – Pokoj exploduje pokud přerušíte drátek otevřením dveří, přeříznete drátek nožem nebo odejdete. 
Vezměte připínáčky, jeden vpíchněte na okraj dveřního rámu a druhý přímo na dveře, abyste zajistili nepřerušený obvod.
Tip – Protože je bomba na dveřích, stačí vlastně jen připínáček na dveřích ale to dopředu nemůžete vědět.
Nyní zneškodněte bombu přeříznutím drátu nožem a vstupte. Všimněte si odlétajícího ptáka, to on vás varoval.
Tip – Dokud nezabavíte bombu, nebudete chtít odejít.
Vezměte bombu si vezmu. Na stole otevřete nožem balík od Iriny (měl zpoždění a dorazil až dnes). Jenže v balíku je krom dokumentů i česnek, který vám nedělá dobře, takže se na spis zatím nepodíváte.
Vyjděte po schodech na půdu a do přihrádky fonografu umístěte Bergenův váleček. Následně ho položte na své místo a spusťte. Sám Bergen v hlasové zprávě mluví o svém příteli notáři Ioanu Hartnerovi a jeho ženě Lucianě. Do ní se zamiloval sám Drákula, umožnil jí podstoupit Cestu Draka a stala se upírem, ale když vstoupila do pokoje svého muže tady v hostinci, Bergen ji zabil. Sám Hartner byl odsouzen za vraždu a Drákula ho ve vězení zabil. Jakmile váleček odeberete, rozpadne se. Stroj rozložte, zavřete a gramofon vezměte s sebou.
Dole na recepci Ozaně vysvětlíte, že na vás nastražili bombu a ona nakonec přizná, že do vašeho pokoje vstoupil Janos a jeden muž z Železné gardy. Na pultu si prohlédněte Janosův dopis/Janosův dopis, který je ale adresovaný Hansovi. Je od Krügera a je tu zmínka o Dieterovi, muži z Thule se kterým nechtěl Bergen nic mít. Dopis prohlédněte pod lupou, objevíte dírky pod některými písmenky a dole malinkaté čtvercové místo, cosi tvrdého. Zajděte se podívat do Janosova pokoje.
V Janosově pokoji na stole je Vesnicie – dopis o povolení výzkumu na hradě ale nevolili mu vstoupit přímo dovnitř, dále Thule – brožura o potřebě čisté krve od Německého řečníka a ještě nákres Krev draka, kde rytíř Siegfried zabil draka a koupal se v jeho krvi, aby získal nezranitelnost. Vezměte si ze stolu zapalovač a také je tu ještě Kalendář (14. září). Šuplík stolu je ovšem zamčený, stejně tak dřevěná bedýnka na stolku. Zatím to nechte být a jděte ven.

Zajděte k Ionelovi (ulička naproti hřbitovu) a předejte mu gramofon. Na oplátku vám dovolí vzít si z pytlíčku prak (vidlicovitá větev).

Zajděte k ošetřovně ale po obvyklém zazvonění se nikdo neozve. Vstupte. Jakmile zkusíte jít do kuchyně nebo na ošetřovnu, uhodí blesk a vypadnou pojistky!
Tip – Ven nebudete chtít jít, dokud neobnovíte proud, aby se nepoškodily krevní vzorky.
Zkuste jít do laboratoře ale je tam příliš velká tma. V kuchyňce nikdo není a u převrácené židle je Mariin zakrvácený šátek. Vedle ošatky s dřívím je dubový kůl a kladivo.
Tip – Pokud jste to neudělali druhý den (při testování krve), vezměte z poličky za závěsem trychtýř (pod umyvadlem) a z šuplíku měděný drát.
Na stole je leták Upíři ve filmech o herci, který má ztvárnit Drákulu. Vyjděte zadními dveřmi na dvorek. Fidel vás nechá projít, protože je něčím vyděšený. Vedle boudy je prázdný kanystr. U domku Marie ze střechy vylétne pták. Dům je bohužel zamčený. Vraťte se k boudě a všimněte si okénka do sklepa, nouzové světlo! Otevřu boudu a ocitnu se v márnici. Před vámi se zjeví jakási postava ale hned zase zmizí. Mnoho rakví je prázdných, ale v polici vpravo vzadu je jedna s neznámým mrtvým mužem (má znak Železné gardy) a vlevo kousek od dvířek do sklepa je rakev s Janosem! Ten vypadá jako by byl pouze omámený. Podívejte se mu na tvář a prohledejte ho. V náprsní kapse jsou spisy z Vladova veršovaného životopisu od Bergena, Běh lišky (V. Bergen)Trest (V. Bergen) a Oheň (V. Bergen).
Tip – Tyto listy už znáte v životopisu Vlada z Vatikánu, takže můžete porovnat změny a najít předměty zkoušek Cesty Draka. Na obrázku lišky (3. zkouška) se liší pták, na obrazu trestu (4. zkouška) se liší jeden hřeb na stole a na obrazu ohně (zřejmě 5. zkouška) se liší pochodeň v ruce muže.
V pravé kapse kalhot má svazek klíčů a zlatý klíč. V levé kapse kalhot najdete zapalovač, brandy, cigarety Horizont (jako ve Vladově vězení) a především Janosovu poznámku s kódy. Otevřete vrátka do sklepa a sejděte dolů. Cestou omylem shodíte sošku. Je tu dynamo a kohoutek na odtok oleje. Pod něj vložte kanystr, připevněte na něj trychtýř a otočte kohoutkem (kanystr s olejem). Na protější straně je skříň s pojistkami. Vždy při manipulaci se ujistěte, že je proud vypnutý (OFF).
Smrt – Manipulujte s drátky pod proudem.
Je tu devět obvodů a čtyři spálené pojistky, které stáhněte dolů a místo nich vložte do otvorů měděný drátek. Jenže je ho málo a vystačí jen na dvě náhradní pojistky. Není tu značení, takže musíte zkoušet, abyste zjistili jaké místnosti se rozsvítí. Zatím pojistky nechte být a vyjděte ven.
Dveře od domu Marie odemkněte zlatým klíčem co měl Janos (zkuste svazek klíčů ale nepasují). Po vstupu do domu vám kdosi řekne, abyste se neotáčel, jinak že bude střílet. Stejně se ale otočte, protože to mluví jen Mariin papoušek. Můžete s ním promluvit a vyslechnout si další hlášky. Seberu mu zrní z krmítka a ze země pírko. Otevřete šatní skříň, kde jsou jiné šaty než Marie nosí. Z krabice vedle prádelníku vezměte nádobku s kyselinou octovou, na prádelníku je prázdná kovová krabice (od fotografického papíru) a pinzeta. Prohledejte zásuvky a oblečení v nich a v dolní zásuvce objevíte skříňku na kód. Vzpomenete si na dopis, který Marta poslala Lucovi, byla v něm nápověda ohledně pořadí obrazů.
Tip – Protože žárovka u stropu chybí, stejně by vám zapnutí proudu této místnosti nepomohlo.
Prohlédněte obrazy na zdech a také jeden na zemi v rohu (pod závěsem). Je tu Gymnosofista, zaživa pohřbívaný Indický fakír, Svatý Sebastian (kopie) o umučení šípy, Pohřeb Patrokla (Alba Iula), podobný tomu z knihovny a Marta a Maria, dvě sestry u stolu.
Tip – Na obraze Sebastiana je vlevo na slunečních hodinách text „Všechny zraní, poslední zabije“ (4. zkouška) a na obraze Patrokla je text o Cháronovi a jeho platbě. Při porovnání s fotkou originálu z Budapešťské knihovny uvidíte, že chybí mince v ústech zemřelého (zřejmě 6. zkouška).
Obrazy na zdech nejsou umístěny tak jak by měly. Na každém obraze vpravo dole je štítek se značením (viditelný pod lupou). Obrazy berte / pokládejte přes hřebíky na nichž visí a uspořádejte je podle písmen štítku (a částečně podle obrysů). Jako odkládací prostor poslouží místo vedle prádelníku. Rozmístění:
Nad hlavu u postele – Gymnosofista (A 4)
Na straně postele – Sv. Šebestián (A 7)
Vlevo od prádelníku – Pohřeb Patrokla (B 6)
Nad prádelníkem – Marta a Marie (AD 8)
Ze štítků zjistíte kód 4768, který nastavte na kotoučích skříňky.
Ze skříňky odstraňte malé předměty a nahlédněte do spisu. Je tu Fotografie Marty když byla hospitalizovaná kvůli popálení kyselinou. Pod složkou je klíč s přívěskem/Klíč s přívěskem od parcely č. 1415. Podívejte se ještě do dveří vedle postele, ale v místnosti je úplná tma.
Venku si všimnete krmítka pro holuby. Nasypte tam zrní, holubi se slétnout a tomu vlevo seberte kroužek se zásilkou. Má Zprávu doručenou poštovním holubem Schwartzovo vlákno. Podle zprávy vlákno poslal Krüger na testy.

Po prozkoumání pozemku je vhodný čas otestovat obvody ve sklepě. Pojistky původně byly pouze na místech 1, 2, 4 a 5. 
Tip – Nemá smysl dávat pojistky na jiné pozice, nic se nerozsvítí.
Nezapomeňte vždy vypínat/zapínat proud (páka ON/OFF) a zjistěte která pojistka co rozsvítí.
Pozice 1) Kuchyně
Pozice 2) Fotokomora (temná místnost v Mariině domě)
Pozice 4) Předsíň a laboratoř
Pozice 5) Ošetřovna
Při prvním umístění pojistek nad okénkem zahlédnete postavu ale odejde. Jakmile rozsvítíte laboratoř, zazvoní telefon. Běžte ho vzít.
Tip – Nebudete chtít odejít z domu, dokud ho nezvednete.
Volá Krüger a chce, abyste za Marii provedl testy na anomálie typu P, včetně vašeho dalšího odběru krve. Uhodí blesk a strhne dráty – hovor je přerušen. Zkuste zavolat ale operátorka to nebere.
Tip – Stále nebudete chtít odejít, dokud nedokončíte výzkum.
Pomocí pojistek rozsviťte ošetřovnu a laboratoř. Tak jako minule nejprve vezměte na ošetřovně lékařské nástroje. V kuchyni vezměte hrnec, napusťte do něj vodu z kohoutku, položte ho na levou plotýnku a vložte do něj nástroje. Otevřete kamna a vhoďte do nich poleno z ošatky. Až se voda začne vařit, umyjte si ruce a vezměte sterilizované nástroje z hrnce. Položte je na stůl na ošetřovně. Stejně jako minule připojte k injekci obě hadičky a na koncovku dlouhé hadičky jehlu. Otočte žlutou misku, kápněte do ní citrát z dávkovače a volný konec kratší hadičky vložte do misky s citrátem. Na stůl položíte svoji ruku. Otevřete lahvičku s alkoholem, z lékárničky vezměte bavlnu a namočte ji v alkoholu. Vatou vydesinfikujte místo vpichu. Připevněte si škrtidlo na nadloktí. Vezměte jehlu a ve správný moment napíchněte žílu. Zasuňte jehlu do ní, sundejte si škrtidlo a naberete do hadičky krev. Uvolněte píst stříkačky, což natáhne krev dovnitř, stlačte ji a vteče do misky s citrátem. Z misky krev vezměte a dáte ji do lahvičky číslo 815. V laboratoři nejprve uschovejte lahvičku do chladiče. Zkuste otevřít trezor původním kódem 1905 ale nejde to. Někdo kód změnil. Zkuste zabrat za železo a to se hýbe víc a víc pokud jsou čísla zleva doprava správná. Vždy od levého kotouče zkoušejte čísla a pokud půjde železo povytáhnout, je správné. Díky tomu postupu odhalte kód 1042 a otevřete zámek. Do trezoru dejte váš nový vzorek krve a všimněte si, že z vašeho minulého dost ubylo.
Vybavení laboratoře je trochu jiné. Je tu mikroskop a baterií napájený přístroj pro odběr vzorku krve Schwartzovým vláknem (jedno spálené leží na stole). Na stole je Krugerův test – instrukce s pokyny k testům a také zmínka o zásilce vlákna (máte ho od holuba). Otevřete víko baterii dole, kde chybí kyselina. Nalijte tam kyselinu octovou (z Marina domku) a baterii zapněte. Zkuste do přístroje vložit Schwartzovo vlákno ale není vydesinfikované. Takže v kuchyni dejte vlákno do hrnce, do kamen hoďte poleno z ošatky a až se voda začne vařit (nezapomeňte si mýt ruce) vezměte sterilizované Schwartzovo vlákno. V laborce vložte vlákno do přístroje, připravte si vzorky krve do zkumavek a můžete začít.
Tip – Výsledky zaznamenávejte do zelených desek, jako minule.

1) Poměr jednoduchých a polynukleárních granulocytů v %
Pod vlákno umístěte zkumavku (třeba 810) a páčkou stáhněte držák dolů. Tlačítkem plus (+) naberte krev na vlákno. Vložte vlákno pod mikroskop a podívejte se na něj. Nechte si zvýraznit obyčejné mononukleoidy nebo ty vázané ať znáte poměr. Vlákno vraťte do držáku, snižte ho dolů a tlačítkem mínus (-) odeberte vzorek. Zkumavku můžete vrátit k ostatním. Tento postup aplikujte u všech zkumavek
Tip – Pokud se vám něco nebude pozdávat, můžete zkumavku vypláchnout v umyvadle a naplnit znovu.
Do zeleného sešitku zapište výsledky (poměry granulocytů):

Marie Florescuová (810) – 100 / 0
Ionel Martinescu (811) – 46 / 54
Janos Pekmester (812) – 89 / 11
Stephan Luca (813) – 57 / 43
Arno Moriani I (814) – 56 / 44
Arno Moriani II (815) – 81 / 19

2) Celkový počet granulocytů v ml. krve
Tip – Prostudujte poslední stranu Krügerových instrukcí o rybách a jejich sčítání. Ze vzorku 100 ryb se všech sto označí a vypustí mezi ostatní. Chytí se další vzorek 100 ryb a počet označených udává jaké procento všech ryb zaujímá původní vzorek. Pokud při druhém odchytu je označených 5, znamená to, že původních 100 ryb je 5% z celkového počtu ryb v jezeře. Jedno procento je tedy 20 (100/5) a x100 máme celkový počet ryb.
Tip – Rovnice výpočtu je jasná:
Označené v prvním vzorku (/) Označené v 2. vzorku (*) Počet ve vzorku 

(100 / 5 * 100 = 2000) 
V praxi tedy pod vlákno umístěte zkumavku, páčkou stáhněte držák dolů. Tlačítkem plus (+) naberte krev na vlákno. Vložte vlákno pod mikroskop a podívejte se na něj. Nyní označte všech 100 granulocytů, vlákno vraťte do držáku, snižte ho dolů a tlačítkem mínus (-) odeberte vzorek. Nyní pozor! Držák opět stáhněte a tlačítkem plus (+) naberte další vzorek. Vlákno dejte pod mikroskop a zjistíte počet označených granulocytů. Z toho vypočítejte celkový počet granulocytů. V případě vzorku 810 je to: 100 / 6 * 100 = 1666.
Výsledky jsou následující:
Marie Florescuová (810) – 100/6 *100 = 1666
Ionel Martinescu (811) – 100/10 *100 = 1000
Janos Pekmester (812) – 100/7 *100 = 1428
Stephan Luca (813) – 100/10 *100 = 1000
Arno Moriani I (814) – 100/9  *100 = 1111
Arno Moriani II (815) – 100/7 *100= 1428

3). Analýza
Dle druhé strany Krügerových instrukcí určete výsledek experimentu, který závisí na poměru jednoduchých a polynukleárních granulocytů v závislosti na jejich celkovém počtu.
jednoduché g. < polynukleární. g. = P anomálie
jednoduché g. > polynukleární g. = neznámá anomálie
jednoduché g. = polynukleární g. = žádná anomálie
V praxi jde o velkou nerovnoměrnost granulocytů. Záznamy budou tyto:
Marie Florescuová (810) – neznámá a.
Ionel Martinescu (811) – žádná a.
Janos Pekmester (812) – neznámá a.
Stephan Luca (813) – žádná a.
Arno Moriani I (814) – žádná a.
Arno Moriani II (815) – neznámá a.

Z výsledků je patrné, že krev Marie, Janose a teď už i vaše je něčím výjimečná, ovšem při prvním testu krve u vás žádná anomálie nebyla.
Pokud jsou výsledky správné, kdosi zavře okna a zabouchne dveře. Zničte panty kyselinou a dveře vyrazte. Z trezoru si ještě vezměte lahvičky s vaší krví, lahvičku číslo 814 a lahvičku číslo 815. Zavřete chladící box a zajdete zatelefonovat Krügerovi. Je z výsledků nadšený. Zavolejte Brutarovi ohledně únosu a atentátu ale za vše viní vás.
Tip – Po bouřce nelze volat do zahraničí (dlouhá čekací doba).
Na zamlžených prosklených dveřích na dvorek je vzkaz o hledání zdroje, snad od Marie. 
Tip – Janos ani ten druhý muž v márnici už nejsou.

Už sice můžete odejít na ulici ale ještě se vraťte do kůlny, kde ve sklepě zapněte proud pro místnost fotokomory (pozice 2) a jděte tam. Na prosvětlovací podložce je Fotografie Marie ale omylem svrhnete kyselinu a ta obrázek poničí, vznikne Fotografie Marie (poleptaná). Mariin obličej nyní vypadá podobně zdevastovaně jako obličej Marty. Převrhnutou lahvičku od kyseliny postavte na polici a doplňte kyselinou octovou. Zkuste dát na podložku dopis pro Janose ale je špinavá. Nejprve otřete podložkou houbou u umyvadla. Na podložku umístěte dopis a prozkoumejte ho. Pod některými písmen jsou malé dírky. Písmena to jsou: CCHHHHOONANASHHO. Dole u podpisu Krügera je divný černý čtvereček, je to něco tvrdého. Na poličce fotokomory je několik látek:
C2H4O2 – Kyselina octová
2SO4 – Metol
Na2S – Sulfid sodný
Na2S2O3 – Thiosíran sodný
C6H4 (OH)2 – Hydrochinon
K2S2O5 – Pyrosulfit draselný
H2O – Destilovaná voda
Alkalisch – Zásaditá směs
Označená písmena na dopise jsou nápovědou pro Janose, jejich počet a umístění odpovídá látkám, jež jsou zapotřebí. CCHHHHOONANASHHO není nic jiného než C2H4O2, Na2S a H2O. Do jedné ze tři připravených misek proto nalijte Kyselinu octovou, Sulfid sodný a destilovanou vodu (vše po jedné dávce). Namočte čistou houbu (umyjte ji vodou z umyvadla) v roztoku a přetřete s ní dopis (zkuste dopis přetřít houbou namočenou v jiné látce ale nepůjde to). Látka zapůsobí jako rozpouštědlo a uvolní malý černý předmět. Vytáhněte čtvereček pinzetou (pinzeta s neznámým předmětem), umístěte ho na sklíčko zvětšovacího přístroje a ten zapněte. Je to mikrofilm. Teď ho ještě vyvolat. Na polici je Fotografování – příručka, jak vyvolávat fotografie, včetně složení roztoků a čase (vteřiny) jejich vhodného působení na papír. Vyčistěte plné misky opláchnutím v umyvadle a dle příručky připravte lázně smícháním různých látek.
Vývojka = Hydrochinon + Metol + Sulfid sodný + Zásaditá směs + Destilovaná voda.
Přerušovač (zředěná kyselina) = Kyselina octová + Destilovaná voda
Ustalovač = Pyrosulfid draselný + Thiosíran sodný
V černé krabici je fotografický papír ale na světle zčerná a zničí se.
Tip – V případě zničení papíru ho přesuňte kleštičkami pryč a vyhoďte. Papír vyhodíte též když se fotka nepovede nebo ji umístíte mimo.
Rozsviťte nejprve červenou žárovku. Nyní pomocí kleštiček (na stole) vyndejte z krabice papír a přetáhněte ho pod zvětšovací přístroj. Ten zapněte a papír se naexponuje. Nyní ho postupně vymáchejte v lázních po určitý čas (dle příručky). Vývojka – na 12 sekund
Přerušovač – na 7 sekund
Ustalovač – na 7 sekund.
Tip – Čas si počítejte v hlavě, žádný číselník tu není. Můžete ale také sledovat jak se fotografie postupně mění.
Nakonec fotografii pověste na šňůrku.

Na fotografii je Pohoří – mikrofilm. S lupou prohlédněte symboly na skalách. Je to Liščí vrcholek.
Tip – Některé symboly Liščího vrcholku jste už viděli na mapě Turecka (od Marie). Také na fotografii v dopise od Marty. A tyto symboly jsou i na obraze Ples v červené a černé z hostince, který vyobrazuje taneční sál Soumraku.
Rozsviťte světlo a odejdu ven.
Tip – Než půjdete ven na ulici, musíte vždy obnovit proud v laboratoři, aby nebyly zničeny vzorky v trezoru.
Konečně venku z ošetřovny. Vydejte se na bojiště.

Soumrak
Ve voze na křižovatce najdete Luanu. Ohledně Cesty Draka vám ale doporučí nejprve poznat svého nepřítele. Zatím se tedy vraťte do města.

Město
Jděte do hostince. Ve vašem pokoji vložte česnek z balíčku do krabice od fotografického papíru (česnek v krabici) a prohlédněte poslaný dopis Thule – dopisy. Zakladatel Thule Kreutzberg chtěl od Bergena informace o Cestě Draka, on sice odmítl, nicméně jim během zdánlivě nevinného setkání leccos prozradil.
Jděte do Janosova pokoje, kde odemkněte šuplík stolu jeho klíči. Je zde Trest (Heildelberská univerzita), spis o Vladovi, který nahlíží na jeho děsivé činy. Nechybí tlučení hřebů do hlav Turků, přičemž na obrázku jsou i další nápisy. Je zde také popsán kalich, který Vlad umístil kamsi k oltáři a nikdo se neodvážil ho ukrást.  V šuplíku je ještě Janosův Německý Pas na jméno Hans Beckermeyer.
Tip – V prvním dopise od Iriny najdete v seznam kupců Pánů Soumraku i jméno Hanse Beckermeyera.
V Janosově pokoji je malý kulatý stolek. Vezměte z něj tužku a začerněte papír, dokud se na něm neobjeví zcela jasně čitelná písmena. Janosovými klíči otevřete skříňku, je to šifrovací stroj. Stroj se skládá se z vyměnitelných kotoučů (označeny římskými číslicemi) a písmena na kotouči je možné pomocí koleček měnit. Na papíru vpravo je u slova SEPTEMBER (září), podtržena část SEPTE. Pomocí ozubených koleček nastavím na kotoučích tento měsíc – tedy SEPTE. Pořadí kotoučů je dle papíru správně. Začněte psát písmena z listu po řádcích a to tak dlouho, dokud nenaznáte, že jste systém pochopili (asi dva a půl řádku) a pak automaticky opíšete celý šifrovaný text. Získáte Dekódovanou zprávu, podle které je Janos ve spojení s Krügerem a oba patří k Thule. Jejich plánem je setkat se s Drákulou, přičemž Krügerovy krevní testy slouží jen pro tipování vhodných osob jako obětí. Janos naznačuje, že bombu nastražil on a také, že hrob Marty je prázdný.
Nyní na začerněný papír položte dopis z přihrádky stroje. I zde jsou písmena ale neznáte klíč k dešifrování. Dle kalendáře na stole je úterý 14. září.
Tip – Správné datum pro dešifrování si můžete ověřit podle lístku, jež měl Janos u sebe. Tam je pro jednotlivé dny v týdnu napsané pořadí kotoučů, takže porovnejte poznámku s kotouči na prvním dopis, kde stojí IV, III, I, V, II (43152), čemuž odpovídá na poznámce Dienstag – úterý.
Prohlédněte Kódovaný dopis – obálka a podívejte se na razítko, kde je August 28. August je srpen, takže dopočítejte, který byl den, když dopis odeslali. Zjistíte, že dopis je ze soboty, jenže sobota je na Janosově poznámce rozmazaná.
Najděte systém jaký Janos s Krügerem používají při tvorbě kódů. Není to tak snadné. Prohlédněte známá čísla:
Neděle – 2 5 1 3 4
Pondělí – 5 4 1 3 2
Úterý – 4 3 1 5 2
Středa – 3 5 4 2 1
Čtvrtek – 2 4 1 5 3
Čísla se vždy pro následující den přesouvají na pozici dle hodnoty čísel, které byly vpravo nich. Za předpokladu, že jsou na konci řady, řídí je číslo první. Sledujte kupříkladu dvojku:

2 5 1 3 4 – vpravo od ní je pětka, dvojka jde pro druhý den na páté místo.
5 4 1 3 2 – nyní půjde dvojka opět na páté místo (vedle ní vpravo je pětka)
4 3 1 5 2 – teď půjde dvojka na místo čtvrté (vedle ní vpravo je čtyřka)
Podle systému doplňte pátek a sobotu.
Pátek – 4 3 5 2 1
Sobota – 2 5 4 1 3
Otevřete dekodér a jděte na to. Přeházejte kotouče dle soboty – II, V, IV, I, III. Dopis je ze srpna (August), tudíž pomocí koleček nastavte AUGUS. Teď se můžete pustit do psaní. Po zhruba dvou a půl řádcích opět dopíšete zbytek. V Dékódovaném dopise Krüger radí Janosovi sehnat výtisk Sbírky run (tuto knihu mám u sebe), zdůrazňuje důležitost Pilířů světa (vrcholků hor okolo Tureckého vězení) a že cíl cesty má být v tanečním sále hradu.
Zajděte na bojiště.

Soumrak
Pokud jste poznali nepřátele (testy krve, dekódování šifer a vyvolání filmu) pak jste podle Luany připraveni na Cestu Draka. Máte jít k vodě.
Tip – Kousek dál směrem k hradu je po levici růžový keř (stejný jako na hřbitově). Pokud ji ještě nemáte, větev šípku můžete uříznout i zde.  
Jděte stezkou naproti Luaně a překročte řeku. Most je tvořený náhrobním kamenem, který můžete též otočit. Z jedné strany je vyraženo Mircaea XIII, z druhé Alexandr VIII. Na konci je kaplička, dva další náhrobky (Vlad I a Vlad III) a prázdné místo, kde byl náhrobek od řeky. Všimněte si kapličce chybějícího kalichu a varovného nápisu dole. Zloděj měl za krádež zaplatit životem. Na kamenných hodinách chybí I a IX. Oznamte Luaně chybějící kalich, prý ho máte najít. Vraťte se do města a na hřbitov.

Hřbitov
Hrobník sedí před vypáleným kostelem. Prý je to vaše vina a o kalichu nic neví. Hrobka Marty je znesvěcená, venku jsou poničené věnce. Odemkněte hrobku klíčem z prádelníku. Rakev uvnitř je skutečně prázdná!  Na zemi je kříž a pod ním prsten/Prsten se znakem Železné gardy. Kousek od vchodu leží klíč, kterým se sem dostal někdo cizí. Vraťte se do města.

Město
Zajděte do hostince ale Ozana o ukradeném kalichu neví. Zatelefonujte ještě Brutarovi ale ani vypálení kostela ho nepřiměje cokoli podniknout. Zajděte do uličky za Ionelem a přeptejte se ho na kalich. Ariel a Celdric ho prý ukradli. Znovu se zeptejte Ozany na kalich ale prohlašuje, že její syn nic neukradl a odmítá Ariela shánět. Takže nezbývá než jít za Luanou s nepořízenou.

Soumrak
Povězte Luaně, že kalich nemůžete najít. Dá vám seznam věcí, jež máte sehnat.
1. Krev z bitvy prohrané s hordou divochů – krvavý šátek Marie (v kuchyni ošetřovny)
2. Květ z růže rostoucí na čerstvém a čistém vzduchu – růže (buď u cesty k hradu nebo na hřbitově u hrobu Luciany. Stačí odříznout nožem)
3. Popel z upíra zabitého – popel upíra Luciany (vyměnit s hrobníkem sirky za rýč, rýčem odtlačit víko hrobu a nabrat popel)
4. Ohnivé bobule křoví jako jeřáb obecný známého – jeřabiny (keř u hradu)
5. Prut lísky bez květů – prak od Ionela (vyměnit za gramofon)
6. Prsten zabijáka, Árijce krutosti podobného egyptskému Sethu – prsten z hrobky Marty (odemknout hrobku klíčem z prádelníku)
Tip – V současné době byste měli mít vše a pokud ne, dojděte pro to.
Naskládejte všechny věci na bednu před Luanou. Trochu růží a jeřabin vám nechá. Chce čas na přípravu, takže zatím odejdete do hostince si odpočinout.

 

Kapitola 10 – Vladoviste (7. den)

Město
Dopíšete zprávu a i s deníkem ho připravíte k odeslání.
Tip – Dokud nevezmete (a nepošlete) dopis, nebudete chtít jít ven.
Vezměte dopis k odeslání a sejděte dolů na recepci. Ozana vám ukáže dar od Luany, vidlici. Vhodťe dopis do poštovní schránky u recepce a vydejte se na bojiště.

Soumrak
Luana na křižovatce už není, odjela i s vozem. Vytáhněte vidlici a běžte s ní k řece. Tady se začne virgule ohýbat a ukazuje k místu na zemi kousek od vás. Prohlédněte půdu a rýčem ji vykopejte. Odhalte kalich ale také leteckou pumu.
Smrt – Zkuste pumu odvalit nebo sebrat číši. Bouchne to! 
Dvakrát odhrabejte zeminu okolo pumy a odkryjete její ventil. Potřebujete však nářadí. Zajděte do města a na hřbitov.

Hřbitov
Zeptejte se hrobníka, dá vám francouzák výměnou za vybitou svítilnu. A zpátky na bojiště.

Bojiště
Podívejte se do díry s pumou, na ventil bomby připevněte francouzák a otočte jím dolů až ventil povolí a bomba se deaktivuje. Odtlačte ji a seberte číši/Číše. Je na ní text: „Ten, kdo je inteligentní, následuje nesmrtelné. Tři ryté desky dají šest na číselníku.“ Kalich umístěte do prohlubně na oltáři, načež vyjedou kameny s čísly. Nyní je možné kameny opětovně zatlačit. Na prázdná místa vložte nábojnice (od dubu na křižovatce). Je třeba správně stisknout požadovaná čísla. Pokud chcete, aby se kameny vrátily do původní polohy, stačí vzít a opětovně umístit kalich. Poblíž jsou tři náhrobní kameny, dva u kaple a jeden tvoří most. Na nich jsou panovníci a každý má své číslo. Je tu Vlad I, Vlad III, Alexandr VIII a lord Mircea XIII. Tím máte čtveřici čísel ze tří desek, ale potřebujete šest. Vaše řada je 1, 3, 8, 13 a pomocí systému postupného přičítání čísel odhalíte zbylá dvě:
1 + 2 = 3, 2 + 3 = 5, 3 + 5 = 8, 5 + 8 = 13.
Zatlačte kameny I, II, III, V, VIII a XIII.
Odsune se cesta kamsi do skály. Na hraně odsunutého oltáře stojí „Vstupte svobodní a z vlastní vůle.“ Uvnitř je velká tma, takže zapalovačem zažehněte louč vlevo na stěně a vstupte.

V sálu je sarkofág, ale jakmile k němu přijdete, obklopí vás agresivní krysy. Dle nápisu na víku je v sarkofágu Drákula. Otočte lebku a odsuňte víko ale leží tam jen koňské kosti. Vylijte do vody obsah kanystru s olejem a následně ho zapalte zapalovačem.
Tip – Sarkofág musí být otevřený, jinak olej nezapálíte, protože není kam se schovat.
Ukryjete se do sarkofágu a zavřete víko. Během noční můry uvidíte oheň a kresby související s Cestou Draka.

 

Kapitola 11 – Soumrak

 

Krypta
Proberete se uvnitř zamčeného sarkofágu tak jako ve snu, jenž jste ve Vatikánu vyprávěl Brigantimu. Vaše oči brzy přivyknou na tmu. Zkuste otevřít víko a všimněte si stop po nehtech na stranách. Ven se ale nedostanete. Pomocí staré mince odšroubujte prostřední část mechanismu a směrem do středu posuňte čtyři táhla, což uvolní víko a můžete ven!. Východ z jeskyně je v plamenech, takže zpátky nemůžete. Vydejte se chodbou ale po chvíli se propadnete kamsi do hlubiny.

Ocitnete se v bludišti.
Extra (nápisy) – Všimněte si nápisů na podlaze (aby počet nesmrtelných nerostl do nekonečna) a na stropě (že se nelze vrátit).
Nad každým průchodem je římské číslo. Zprvu se můžete vydat jen jednou otevřenou chodbou, ale brzy jich bude otevřeno víc a musíte zjistit, které chodby jsou správné. Smrt – Když poprvé projdete špatnou chodbou, zraníte se. Napodruhé vás špatná chodba zabije.
Podle nápisu na podlaze je nutné jít chodbou neustále se snižujících čísel, ovšem musí tvořit číselnou řadu nesmrtelných (jako ta na oltáři venku). Řada je následovná:

1 + 1 = 2 // 1 + 2 = 3 // 2 + 3 = 5 // 3 + 5 = 8 // 5 + 8 = 13 // 8 + 13 = 21 // 13 + 21 = 34 //
21 + 34 = 55 // 34 + 55 = 89 // 55 + 89 = 144 // 89 + 144 = 233 // 144 + 233 = 377 //
233 + 377 = 610 // 377 + 610 = 987 // 610 + 987 = 1597
Chodbami tedy projděte takto:

MDXCVII (1597)
CMLXXXVII (987)
DCX (610)
CCCLXXVII (377)
CCXXXIII (233)
CXLIV (144)
LXXXIX (89)
LV (55)
XXXIV (34) – musíte projít navzdory zranění
XXI (21)
XIII (13)
VIII (8)
V (5)
III (3)
II (2)
I (1)
I (1)
Nakonec projděte pod neoznačenou tabulkou.
Tip – Cestou labyrintem si všimněte nedopalků cigaret Horizont a čerstvé krve.
Propadnete se kamsi dolů a střetnete se s Hansem.

Hrad Soumrak
Hans vám vysvětlí, že cestu dál je možné otevřít pomocí tlačítek s vyobrazením mýtických tvorů. Promluvte s ním ale rozhodně odmítá vinu za cokoli, co ukazuje na něj. Na všechno má výmluvu a tvrdí, že chce sledovat Cestu Draka a získat nesmrtelnost. Nyní k panelům.
Je tu pět zvířat – Vodní had, Bazilišek, Vlkodlak, Hydra a Cerberus. Důležité jsou čárky a šipky mezi zvířaty, jež značí, které zvíře porazí jiné a naopak. Není to však vyrovnané jak se na první pohled jeví, neboť je zde rozdíl:
Vodní had – zabije Baziliška, Cerbera a Vlkodlaka / je poražen Hydrou
Bazilišek – zabije Vlkodlaka a Hydru / je poražen Vodním hadem a Cerberem
Vlkodlak – zabije Hydru / je poražen Vodním hadem, Baziliškem a Cerberem
Hydra – zabije Vodního hada a Cerbera / je poražena Baziliškem a Vlkodlakem
Cerberus – zabije Vlkodlaka a Baziliška / je poražen Vodním hadem a Hydrou
Největší šanci má Vodní had. Volit neustále jeho přináší nejpravděpodobnější výhru.
Každý hráč musí zvítězit alespoň čtyřikrát v řadě, aby se středová stěna přisunula ke zdi (zatlačila protihráče) a ze zadní stěny vyjely bodce. Další výhra natlačí hráče na bodce a zabije ho.

Smrt – Prohrajte pětkrát za sebou až vás stěna natlačí na bodce!
Vždy po vybrání symbolu, vybírá i Hans a nahoře zjistíte, kdo co volil. Následuje posun stěny. Když zatlačíte stěnu až u Hanse vyjedou bodce, rozhodnete se ho ušetřit.
Francouzákem otevřete dřevěná dvířka u zdi. Uvnitř je řetěz (zkuste lanko nahoře přeříznout nožem ale je ocelové). Do oka lanka vsuňte nůž a otáčejte jím (nůž opětovně vkládejte do oka) až vyšroubujete řetěz a spadne. Seberte ocelový drát a bodce u Hans se zasunou. Pokračujte ve hře a zatlačte Hanse až ke zdi.
Tip – Nyní stačí vyhrát jednou, ale pokud se to nepodaří, hraje se dál dokud Hanse nezatlačíte úplně ke stěně.
Uvolní se dveře, kterými projděte dál.

Je tu chodba plná kosti a masivní dveře zajištěné dvěma železy. Po pravici je stěna s přibitými lebkami. Vzpomeňte si na obrázek Trestu (životopis Vlada), kdy kat přitloukal turbany k hlavám poslů. Porovnejte tři verze Trestu. Reprodukce poslaná z Vatikánu, originál od Bergena (měl ho u sebe Janos) a reprodukce z Heidelberské univerzity (z Janosova šuplíku). Verze z Vatikánu a univerzity jsou totožné a jde o Turecké vyslance, ale kresba od Bergena se liší, neboť zobrazuje vyslance Janovské. Celkem tedy šest obětí a navíc na Bergenově verzi je hřebíků sedm (včetně toho, jež kat právě přibíjí). Potřebujete tedy sedm hřebíků, ale na zdi jich je jen šest. Poslední hřebík nahraďte injekcí, kterou měla Irina v hlavě. Dle obrázků a pokrývek hlav popravených, rozeznejte všech šest obětí na zdi a přibijte jim na hlavy hřebíky / injekci. Chybí ale ještě jedna, sedmá oběť. Zkontrolujte symboly vlajek lodí. Na jedné je Turecký půlměsíc, na druhé Janovský kříž a právě Janovský kříž má na přilbě lebka uprostřed. To je sedmá oběť! Po přibití všech sedmi spadne jeden železný pás ze dveří. Ještě si vezměte zpátky stříkačku.
Po levici j
e výklenek s deskou. Nahoře je text: „Slzy k slzám, pot k potu, krev ke krvi.“ Vpravo je pohár, který vezměte a ochutnejte jednotlivé tekutiny. Slzy jsou kyselé, pot slaný a krev nepopsatelná. Pomocí ventilků u každého čtverce můžete napouštět tekutinu a cílem je dostat dané typy tekutin k sobě, aniž by se křížily s jiným. Stačí vědět, že horní + spodní tekutina (slzy) musí „prokličkovat“ mezi ostatními zdroji, aby vytvořila místo pro pot a krev. Když je hotovo, odpadne druhý železný pás blokující dveře.
Otevře se cesta dál.

Vstoupíte do studny, do hluboké díry.
Extra (propast) – V rohu za bránou je kámen, který hoďte do studny. Ozve se řev netvora.
Pod vámi zatáhněte za páčku, což zavře mříž a odkryje okénko s nápisem „Neotáčej se.“
Smrt – Pokud se otočíte, uvidíte v lebce nápis „Jsi prokletý“ ale také jedno ze sedmi řešení následující hádanky, ovšem při otevření přihrádky vás z hlubiny cosi zabije.
Neotáčejte se a otevřete přihrádku s nápisem. Je tu deska 10×10 polí. Existují tři barvy, jakými mohou být pole zabarvena – bílá, modrá a černá. Čísla okolo hrací desky určují počet modrých / černých polí, jež mají být v daném řádku / sloupci a počet čísel udává počet skupin barev. Zprvu je nejvhodnější hledat co možná největší pole a také řádky a sloupce, kde některá barva úplně chybí. Možných obrazců existuje sedm, přičemž odpovídají symbolům na skalách v Turecku u Vladova vězení. Když je skládačka hotová, mříž zpátky se otevře a ze stěny studny vyjedou stupačky, cesta vzhůru. Vyjděte nahoru a cestou uslyšíte ženský hlas. V době kdy probíhal na hradě ples ztratila jedna šlechtična náramek a zrcátko. Vylezte nahoru na nádvoří hradu. Nikdo tu není a všechny cesty dál jsou zavaleny.
Tip – Nevíte, která cesta vede do tanečního sálu, kde má Cesta Draka končit a nemáte sílu odklízet všechny.
Na hraně studny seberte zrcátko. Sejděte zase dolů a u velké lebky si všimněte háku, ke kterému přivažte ocelový drát a sešplhejte na dno studny. Je tu hromada kostí a cesta dál, ale nechte tam jít kvůli netvorovi. Vytáhněte virguli a s její pomocí vyhledejte na dně studny ztracený náramek, jenomže jakmile ho vezmete, vyleká vás netvor, náramek upustíte a utečete nahoru.
Tip – Po nějaké době (až se netvor uklidní) můžete zase slézt ale pokus o sebrání náramku dopadne stejně.
Zajděte za Hansem a požádejte ho o zapalovač. Předá vám prázdnou lahev a chce něco k pití.
Extra (pití) – Zkuste do láhve nabrat vodu ze dna studny nebo pot / slzy z kostěné desky v chodbě, nicméně odmítne to.
Do lahve nalijte krev z kostěné desky (plná lahev) a dejte ji Hansovi. Nechá vám zapalovač. Sešplhejte do studny a zapalte louč. Z chodby vylétnou netopýři a louč uhasí. Nevadí, zažehněte louč znovu. Díky ohni se bude netvor bát přijít a můžete pomocí virgule nerušeně najít náramek. Vylezte nahoru na nádvoří, na hranu studny položte zrcátko i náramek. Uslyším scénu z dávné minulosti, kdy si dívka náramek vezme a projde do tanečního sálu. Díky stopám a spadlému kameni zjistíte, který průchod tam vede. Nejprve si ale opět vezměte z hrany studny zrcátko. Odvalte sloupy i kameny k sálu. Průchodem prolétne pták a upustí pírko. Projděte do tanečního sálu a vybaví se vám rozhovor s Irinou o konci Cesty.

Na nádvoří je sedm sloupů, každý s hlavou netvora, kam patří předmět a také s další hlavou, kde je louč. Mezi hlavami je deska, kde je možné načrtnout obrázek.
Tip – Vyřešení Cesty se skládá z několika kroků.
1) Nalezení předmětu, který odpovídá dané zkoušce. Toho docílíte porovnáním obrazů a nalezením jejich rozdílů s ohledem na události, kterými jste si prošli. V tom pomůže také Sbírka run, tedy předměty tam popsané.
2) Načrtnutí správného symbolu. Pro nalezení symbolů si porovnejte čtyři dokumenty: Obraz Plesu červené a černé (z hotelu)
Mapa Turecka (od Marie)
Fotografie Marty z Liščího vrcholku
Fotografii Krugera (po vyvolání).
Najděte na dokumentech všech sedm symbolů a označení hor poblíž Vladova vězení. Tak zjistíte, které zkoušce odpovídá který symbol.
Protože jsou sloupy zdánlivě stejné, může být těžké najít místo kde začít. Ale v jednom sloupu je hnízdo, kde najdete další pírko, což poukazuje na třetí zkoušku. První zkouška je tedy první sloup vpravo od balkonu.

1. Zkouška (Hora Nabídky)
První zkouška se týkala nabídnutí krve, kdy jste si odebrali krev. Zkouška byla patrná na obrazu Ukřižování, kde vám Irina ukázala rozdíl – kalich s krví.
Sbírka Run: Nádoba plná krve.
Předmět: Lahvička s vaší krví.

Symbol: Symbol krve (podobný ležaté osmičce), který je na fotce Marty (hora Nabídky).

2. Zkouška (Hora Obětování)
Druhá zkouška se týkala obětování. Luca byl zavražděn a nad ním visel obraz dubu. Porovnám výjevy obětování Ífiginey na vázách. Chybí tu náhrdelník. N
Sbírka Run: Náhrdelník.
Předmět: Řetízek od medailonu, který měl Stephan Luca.

Symbol: Obrácený kříž, který naleznu na mapě Turecka (hora Obětování).

3. Zkouška (Liščí vrcholek)
Třetí zkouška se týkala útěku z Vladova vězení. Vzpomeňte na nález rytin na Liščím vrcholku. Porovnejte obrazy Běhu lišky a všimněte si ptáka, jež na jednom obraze je a na druhém není.
Sbírka Run: Peří havrana.
Předmět: Pírko, což podpoří i hnízdo v tlamě sochy. Pírka můžete mít čtyři (z Vladova vězení, z Mariina domu, před tanečním sálem a v hnízdě sloupu).

Symbol: Obrácený pentagram, jak říká mapa Turecka (Liščí vrcholek)

4. Zkouška (Hora Trestu)
Čtvrtá zkouška byl trest, umučení Iriny. Je tu souvislost s obrazem Sv. Štěpána, jež je přivázán a zastřelen šípy ale především jde o nákresy Trestu z Vladova životopisu. Počet hřebíků kata je různý.
Sbírka Run: Šíp, špička.
Předmět: Stříkačka, kterou měla Irina v hlavě.

Symbol: Svastika, jak říká mapa Turecka (Hora Trestu).

5. Zkouška (Hora Očistného ohně)
Pátá zkouška se týkala ohně. Upálili jste krysy v jeskyni. Obrazy hořícího kostela, kde se mění pochodeň v rukou vojáka.
Sbírka Run: Oheň
Předmět: Tentokrát je to těžší. Nabízí se zapalovač ale to není správně. Do tlamy nevkládejte žádný předmět ale zapalovačem zažehněte louč v horní tlamě.

Symbol: Symbol žebříku, dle vyvolané fotografie (Hora Očistného ohně).

6. Zkouška (Hora Smrti)
Šestá zkouška byla u smrti, o udušení v rakvi. Porovnejte obrazy pohřbu Patrokla. Na jednom má pohřbený v ústech minci, na druhém ne. Souvislost s uvězněním v sarkofágu odkud jste se dostali pomocí mince.
Sbírka Run: Zlato, peníze, mince.
Předmět: Stará mince nalezená ve snu.

Symbol: Symbol Amenta (podobné Pí), jak dokazuje vyvolaná fotografie a obraz plesu (Hora Smrti).

7. Zkouška (Hora Draka)
Sedmou zkoušku jste nedokončili, Janose jste nezabili. Prohlédněte si nákres, kde se Sigfried koupe v krvi Draka a za ním je odraz v zrcadle.
Sbírka Run: Zrcadlo
Předmět: Zrcátko z okraje studny.

Symbol: Symbol trojzubce, dle vyvolané fotografie a obrazu plesu (Hora Draka).

Pokud je vše správně, pod balkonem se otevře poklop do podzemí. Sešplhejte dolů.

 

Kapitola 12 – Hrobka

Hrobka Drákuly
Tip – Pod žebříkem je páka na otevírání / uzavírání mříže nahoře.
Je tu Vladův sarkofág. Otočte lebkou a odsuňte víko. Je tu celkem zachovalé tělo Vlada Napichovače. Abyste ho zničili, využijte všechny protiupíří zbraně co máte – hostii (zbude vám prázdný váček), svěcenou vodu (zbude vám prázdná ampulka), česnek v krabičce (zbude vám prázdná kovová krabice), kůl s kladivem (zbude vám kladivo), růži, jeřabiny a krucifix.
Extra (Krüger) – Během procesu vás vyruší Krüger, který čeká nahoře. Skrze mříž s ním promluvte. Pobízí vás, abyste otevřel mříže a vylezl nahoru, že prý má protilátku a že jsem nakažen P anomálií.
Smrt – Pákou otevřete mříž a Krüger vás zastřelí!
Po likvidaci těla Vlada celý hrob najednou zmizí. Byla to jen iluze! Přijde sem Marie a vše vám vysvětlí. To ona je Marta, podstoupila Cestu Draka a uspěla, takže jí Drákula věnoval nesmrtelnost. Přeje si abyste i vy uspěl a proto vám pomáhala. Rovněž potvrdí, že Hans a Krüger jsou z Thule a jsou velice nebezpeční. Až budete připraveni se setkat s Drákulou, řekněte jí to.
Tip – Toto je poslední místo, kdy se vám v bibli objeví nové citáty a je možnost je číst.

Marie odejde a místo ní přijde Drákula. Začne pokládat otázky a musíte získat jeho důvěru.
Tip – Na každou otázku je jen jedna správná odpověď a pokud odpovíte špatně, nepoznáte to dříve než na konci výslechu.
Smrt – Pokud byť jen jedenkrát odpovíte špatně, Drákula vás upálí!

1) Aby ses ke mě dostal, znesvětil jsi hrob, vypálil kapli, a otrávil pramen. Jak mám soudit tyto činy?
Odpověď: Neměl jsem na vybranou: byl to jediný způsob, jak se k Vám dostat.

2) Dvakrát ti byl vydán Tvůj nepřítel Janos na milost a tys ho ušetřil Proč?
Odpověď: Ano, ušetřil jsem Janose a teď stojím tady před Vámi.

3) Toužíš po Marii?
Odpověď: Ano, toužím po ní.

4) Jsi schopen mi říct, kdo mě stvořil? Kdo mi dal nesmrtelnost?
Odpověď: Rebelka Lilith.

5) Slyším tlukot tvého srdce a pulzující tepny. Už dávno se toužím napít krve kněze… máš strach?
Odpoověď: Nebojím se Vás. Proto jsem zde!

6) Řekni, knězi, nepřišel jsi sem s absurdním nápadem bojovat proti mě?
Odpověď: Jako Siegfried. Byl jsem rozhodnutý udělat cokoli k dosažení svého cíle…

Drákulovi to bude vyhovovat, přiblíží se k vám a v tu chvíli vytáhnete bombu a odpálíte se. Výbuch zničí celou studnu, což překází plány Krügera a Hanse, kteří jsou nahoře. Ovšem zelená hmota, Drákula, stejně není zničen.

Během druhé světové války při bombardování Londýna je Hans vyslýchán Brity. Ty zajímá operace D, kterou vedl Krüger v Transylvánii a která má co dočinění s Vladem Napichovačem…

2 komentáře u „Dracula 3: Path of the Dragon

  1. Masakr… Dík za pomoc, miestami som bol bezradný. Inak skvelá hra len niektoré veci mi prišli príliš zložité.

    • Není zač. Od toho tu ten návod je, aby pomohl dalším hráčům. 🙂 A zrovna Dracula 3 je fakt těžká adventura.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte výsledek poč. operace * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.